Connect with us

HARUN DEMİRTAŞ

KÜLTÜR BAKANI VE ALMAN BÜYÜKELÇİ KÜTAHYA’DA TEMEL ATMA ÇUKURUNA DÜŞTÜ

Araştırmacı-Yazar ve Gazeteci Harun Demirtaş yenikutahya.com için yazdı. Almanya Büyükelçisi ve Kültür Bakanı temel atma çukuruna nasıl düştü?

İşte size hafızamdan hiç gitmeyen ve bizzat yaşamış olduğum, ilginizi çekeceğini düşündüğüm bir olay.

Yıl 1979, ben belediye basın yayın ve turizm müdürlüğünde çalışıyorum. Belediyemizin basın yayın işleri yanında yeni merak sardığım gazeteciliği de amatörce sürdürmeye ve belediyemizin çalışmalarını yerel ve genel basına duyurmaya çalışıyoruz.

Belediye başkanı Erdoğan Yavuzlar, belediyemizin önderliğinde şehrimizde yapılmış ve yeni yapılacak bazı tesislerin temel atma töreni için müdürümüz İhsan Tunçoğlu ve şefimiz Ahmet Yaylıoğlu ile diğer büro çalışanı arkadaşlarla hummalı bir hazırlık yapıyoruz.

O yıl finansmanının büyük bölümünü belediyemizin karşıladığı bazı tesislerden biri olan Menderes İşhanı (1970’li yıllarda Çarşamba ve Cumartesi günleri için pazar yeri idi) bugün Telekom binasının olduğu yerin temel atma töreni, yine bugün belediye Kültür Sarayı içine giren Kız Meslek Lisesi karşısındaki tek katlı binanın Mustafa YEŞİL kütüphanesi olarak tasarımlanmış ve hizmete açılması ile yine Maltepe’de koca aralık başındaki bayanlara dikiş nakış kurs binasının hizmete açılış töreni yapılacaktı.

Yine o günkü temel atma töreninden birisi de Türk çiniciliğini geliştirmek ve kalkındırmak amacıyla Alman hükümetinin hibesi ile çinicilerimizin ihtiyacını karşılayacak, çini çamuru ve çini boyası hazırlayacak ve çinici esnafına ihtiyacını temin edecek, Evliya Çelebi Mahallesi’ndeki çinicilerin de ortak olduğu ve adının ÇİNİ KOOP olduğu tesislerin temel atma töreni yapılacaktı.

Bütün bu açılışa hazır olan kültür ve sanat, işhanı ile çinici esnafın can damarı tesislerinin temel atma törenlerine o günün Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nuri BAYAR, Kültür Bakanı Tevfik KORALTAN, Almanya Büyükelçisi Dr.Dirc Onken, Vali Feridun GÜLTEKİN,  Belediye Başkanımız ve o günün Kütahya Milletvekilleri KUTSO Başkanı Turgut ERDEM ve Meclis Başkanı Yılmaz DELEN ile ilgili daire müdürleri vatandaşlar katılıyordu.

Ankara’dan gelen bakanlar ile Alman Büyükelçi ve protokol önce belediye ve valilik ziyaretlerinden sonra TRT temsilcileri ve şehrimizdeki yerel ve genel basın mensupları ile birlikte ilk önce Mustafa YEŞİL Kütüphanesi hizmete açılıyor. Daha sonra bugün bir bölümü o zamanki adı ile PTT satılan ve bir bölümü BAĞ-KUR’a satılan bir bölümü de belediye ye ait şirket ve dükkânların yer aldığı Menderes İşhanı’nın temel atma töreni yapılıyor. Buradan Maltepe parkı üst tarafında koca aralık başındaki belediyeye ait  dikiş, nakış kursunun açılışı yapılıyor.

O gün son olarak da Evliya Çelebi Mahallesinde bulunan ÇİNİKOOP tesisleri temel atma törenine geçiyoruz. Tören alanındaki platform Ankara’dan gelen bakan, büyükelçi ve üst düzey bürokratlar ve vatandaşlarca tamamen doldurulmuş durumda. Bakanlar, Alman büyükelçi, vali, belediye başkanı da konuşmalarını yaptıktan sonra temel atma çukuru önüne geliniyor. O yıllarda şimdiki gibi butona bas makine hazır betonu temele atsın olayı yok.

Vatandaşlar tören alanı ve temel atma çukuru etrafını doldurmuştu. Temel çukuru üzerinde üç sıra halinde 5-10 diye tabir edilen kalaslar çukurun her iki tarafına karşılıklı uzatılmış ve bir el arabası içinde temele atılmak üzere harç ve bir kürek kalasların üzerinde bakanlar ve büyükelçi bulunuyor. Bir tarafta kurbanları kesen görevli ve din görevlisi tekbir getiriyor ve tam o sırada kurbanlar kesilmekte iken kalas üzerindeki Alman büyükelçi ve bakanlar kürekle el arabasından aldıkları harcı temele atarken, birden bir çatırtı kopuyor ve aşırı yükten dolayı kalas üzerindeki bakanlar ve Alman büyükelçi görevliler ile daha boğazı bile kopmamış kurbanlık koçlar da hep birlikte temel atma çukuruna düşüyorlar. Ben de kıl payı düşmekten kurtuluyorum. Bütün bu düşme anlarının her karesini an be an fotoğraflıyor, gazete ve ajanslara gönderiyoruz. Emniyet güçleri anında tertibatını alıyor ve çukura düşenler tek, tek çıkartılıyor.

Çok şükür büyük bir yaralanma ve can kaybı yaşanmıyor. Bir tek Kültür Bakanının dişi kırılmıştı. Tabi ki  tedbir amaçlı olarak temel atma çukuruna düşenler bu bölgeye en yakın hastane olan o zamanki adıyla S.S.K hastanesine yetiştiriliyorlar.

Ucuz atlatılan bu kaza TRT ve ajans haber bültenlerinde yerel ve genel basında flaş haber olarak o gün ve ertesi gün birinci haber olarak yer almıştı.

Bu elim kazayı hiç unutamam…

DEVAMINI OKU

Öne çıkanlar