Connect with us

HABERLER

KÜTAHYA’DA GECE YARISI HASTANEDEKİ MR CİHAZININ HELYUM GAZINI BOŞALTIP KAÇMIŞLAR

Kütahya’da yaşanan MR görüntüleme sorununun nedeni ortaya çıktı. Eski yüklenici firma, cihazı çalışamaz hale getirip kaçmış.

Kütahya Sağlık Müdürü İsmail Zehir Kütahya’daki MR görüntüleme sorunu için yazılı açıklama yaptı. Zehir, “Sözleşmesi fesih edilen yüklenici firma 2 Kasım 2019 tarihinde idareye haber vermeden gece yarısı hastaneye gelerek MR cihazının helyum gazını boşaltmış ve cihazı kullanılamaz hale getirmiştir.” dedi.

Kütahya Sağlık Müdürü İsmail Zehir, MR görüntüleme sorunları konusunda yazılı bir açıklama yaptı. Zehir açıklamasında yerel ve ulusal medya ile sosyal medya platformlarında KSBÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde özellikle MR görüntüleme hizmetlerine yönelik olarak bilgi kirliliği oluştuğuna dikkat çekerek “Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla açıklama yapılması ihtiyacı hâsıl olmuştur.” dedi.

Kütahya Sağlık Müdürü İsmail Zehir’in yazılı açıklaması şöyle:

“2019 yılında yapılan ihale gereği, hastanenin her iki binasında MR hizmeti vermesi gereken yüklenici firma, ek binada hizmeti vermeye başlamış ancak ana binadaki MR görüntüleme hizmetlerini başlatmamıştır. İdaremiz, ihale ve sözleşme kanunları gereğince uyarı, ihtar, ceza vb. tüm yasal prosedürleri uygulamasına rağmen, yüklenici firmanın ana binadaki MR görüntüleme hizmetlerini aktif hale getirmemesi nedeniyle sözleşmeyi feshetmek zorunda kalmıştır. Acil olarak yeniden ihaleye çıkılmış, ihaleye katılan yeni istekli üzerine ihale bırakılarak, idaremizce karar onaylanmıştır.

Sözleşmesi fesih edilen yüklenici firma tebligat süresinde iken, 02 Kasım 2019 tarihinde idareye haber vermeden gece yarısı hastaneye gelerek MR cihazının helyum gazını boşaltmış ve cihazı kullanılamaz hale getirmiştir. İdaremiz firma hakkında kamu hizmet sunumunu izinsiz olarak durdurmasından dolayı suç duyurusunda bulunmuştur.

3 Kasım 2019 tarihinden itibaren acil ve yatan hastaların, gerek diğer kamu hastanelerinde bulunan cihazlar ile gerekse de özel hastanelerden hizmet satın alarak hiçbir ücret ödemeden MR çekimlerinin yapılması sağlanmış ve sağlanmaktadır.

İhaleyi yeni alan firma, helyum gazını hafta sonu itibari ile cihaza yükleyecektir. Cihazın kontrolleri yapılmasına müteakip, 4-5 gün içinde MR çekimlerine hastanemizde başlatılması planlanmaktadır.

Bu sürecin tamamı Sağlık Bakanlığımız ile anlık olarak paylaşılmış, hizmetin bir an önce başlaması için tüm bakanlık yetkilileri seferber olmuşlardır. Her ne kadar idari olarak eksik ve kusurlu işlem tahsis edilmese de işin doğası gereği yaşanan bu hizmet aksamasından dolayı halkımızdan özür dileriz.”

DEVAMINI OKU
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne çıkanlar