Connect with us

HABERLER

CNN TÜRK’E FİLTRE TEPKİSİ

CNN Türk, termik santrallere filtre takmanın maliyetini hesapladı. Termik santrallerin baca filtrelerinin takılmasını 2,5 yıl daha erteleyen kanun teklifi AK Parti ve MHP’lilerin oylarıyla kabul edilmişti.

Konuya ilişkin olarak tartışmalar devam ederken CNN Türk’te Günün Ekonomisi isimli bir programda yapılan yayın, sosyal medyada vatandaşların tepkisini çekti.

CNN Türk’e ‘filtre’ tepkisi: Hangisi insan sağlığından daha değerli? https://www.independentturkish.com/node/97446

Gepostet von Independent Turkish am Donnerstag, 28. November 2019

Programda Beste Uyanık, filtre takılması işlemi için üretime verilmesi gereken 10-12 günlük aranın maliyetini Yatağan Termik santrali üzerinden hesapladı.

Türkiye’deki 15 termik santralin bacalarının filtrelenmesi için son yasada 2,5 yıl süre tanındığını belirten Uyanık, Çevre Bakanı Murat Kurum’un açıklamalarını hatırlatarak “Takmayanlar, 20 kat fazla ceza alacak ama 10-12 günlük araya ihtiyaçları var” dedi. Ardından bu aranın maliyetini Yatağan Termik Santrali üzerinden hesaplayan Uyanık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“O santralin 10 gün durması demek, 32 bin kişi enerjisiz kalacak demek. Bu tek bir santral. 15 santral birleşirse bu oran 500 bin kişiye çıkacak. 10 günde 500 bin kişi mağdur olacak. 35 bin konut dediğimiz 750 bin konuta çıkacak 15 termik santral de aynı zamanda filtreleme işlemine girerse.Yatağan’daki santrali durdurdunuz 10-12 gün, 12 bin metro seferinin iptal edileceği kadar bir enerji kaybı yaşanacak ve 8 bin 900 makine de çalışamayacak. Sanayiye de vuracak.”

Uyanık’ın yaptığı yayın, sosyal medyada tepki çekti. CHP Kütahya Milletvekili ve Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Ali Fazıl Kasap “Biz termik santraller çalışmasın demiyoruz. Biz bu santraller çevreye, doğaya ve insan sağlığına zarar vermemesi için filtre taksın istiyoruz. Ama siz CNN Türk olarak bu santrallerin filtresiz olarak zehir saçmaya devam etmesini savunuyorsunuz! Sözün bittiği yer” ifadesini kullandı.

Kütahya’da da halen çalışmaya devam eden kömürlü 2 adet termik santral bulunuyor. Bu termik santraller Seyitömer ve Tunçbilek’te faaliyetlerine aralıksız olarak devam ediyor.

DEVAMINI OKU
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne çıkanlar