Connect with us

EKONOMİ

KÜTAHYALI KADINLAR EFSANE CUMA’DA COŞTU

“Black Friday”, “Efsane Cuma”, “Şahane Cuma” gibi değişik adlar verilen indirim günlerinde, kadınların erkeklerden daha fazla online alışveriş yaptığı belirlendi. Kütahya il genelinde Google verilerine göre, internette bu terimleri en çok arayan ikinci il oldu.

Kütahya’daki alışveriş ortalamalarında, erkekler daha az alışveriş yaptı. Kadınlar ise erkeklere göre daha çok alışveriş yaptı. Kargo şirketleri ek mesai yapmak zorunda kaldı.

Konuyla ilgili olarak geçen hafta yaptığımız haber şurada.

Türkiye’de indirim çılgınlığı internette arama sonuçlarına da yansıdı. “Black Friday, Efsane Cuma, Süper Cuma, Efsane Günler” derken neredeyse Türkiye’deki tüm e-mağazalar indirime girdi. Kütahya, “Efsane Günler” olarak internette en çok aratan iller arasında Balıkesir’den sonra 2. il oldu.

Uzmanlar, önceki dönemlerde genellikle Cuma günüyle sınırlı tutulan indirimleri, bu yıl bazı online mağazaların bir haftaya yaydığını, bazılarının da Cuma-Cumartesi-Pazar günleri uyguladığını söylüyor.

Cuma satışlarına ilişkin ilk verilerin ABD’den geldiğini ve bir günde 7,4 milyar dolarlık satış ile rekor kırıldığının ortaya çıktığını anlatan uzmanlar, “Türkiye’de de tüm zamanların en iyi online Efsane Cuma satışları oldu diyebilirim. 500’ü aşkın tanınmış yerli ve yabancı alışveriş sitesinin partneri olan Avantajix’in verilerine de yansıdı bu rakamlar. Yakında bankalar kredi kartlarıyla internetten yapılan satışlara ilişkin net rakamları açıklarlar. O rakamlar, tüm zamanların satış rekorunun kırıldığına ilişkin iddiamızı teyit edecektir” diyor.

29 Kasım Cuma günkü satışlar için rahatlıkla “bir günde bir aylık e-ticaret işlemi yapıldığı” iddiasında bulunabileceklerini ifade eden eden Avantajix.com Kurucu Ortağı GüçlüKayral, şu bilgileri verdi:

“Satışlar Cuma gününün ilk saatleri olan 00.00 ile 02.00 arasında zirve yaptı. Gün boyu aralıksız sürdü. En fazla satış yapılan ikinci zaman dilimi ise saat 20.00-24.00 arası oldu. Müşteriler en fazla giyim ve kozmetik ürünlerine talep gösterdi. Bu veri, Cuma indirimlerine kadınların daha fazla ilgi gösterdiğini ortaya koyuyor. Bu yıl kadınların gerisinde kalan erkeklerin ağırlıklı tercihi ise elektronik, cep telefonu ve uçak biletleri oldu. Bu yıl hava yolu şirketleri ile seyahat acentalarının da Cuma gününe özel kampanyalar düzenlemeleri, satışların artmasında büyük rol oynadı.”

DEVAMINI OKU
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne çıkanlar