Bizimle iletişime geçin

Hava Durumu

Kütahya’nın 10 Günlük Hava Durumu Nasıl Olacak?

Yayınlanan

Meteorolojinin hava tahminleri sonrasında ortaya çıkan verilere göre, Kütahya ve ilçelerinde hava durumu açıklandı.

Vatandaşların “Kütahya’da kar yağışı var mı, kar ne zaman yağacak, hava kaç derece olacak, Kütahya’da kar tatili var mı?” gibi sorularına cevap olacak hava tahminleri şu şekilde.

Hava Durumu

Bahar havasında son 5 gün! Sıcaklık 20 derece birden düşecek, şiddetli kar yağışı geliyor

Yayınlanan

Şubat ayının başından beri mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı cumartesi günü akşam saatlerinden itibaren 20 derece birden düşecek. Trakya’dan gelen soğuk hava dalgasıyla şiddetli kar yağışı bekleniyor.

Şubat ayında mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar dün bazı illerde 25 dereceye kadar çıktı. Meteoroloji uzmanları sıcaklıkların 4-5 gün daha süreceğini fakat soğuk hava dalgasının kapıda olduğunu söylüyor. Cumartesi günü sıcaklıkların 20 derece düşmesiyle birlikte etkili kar yağışı bekleniyor.

Hafta sonu yüksek basınç sistemini zayıflayacağını ve soğuk havanın etkili olacağını belirten Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, “Şubat ayında 8-9 derecelerde olması gereken sıcaklıklar bazı illerde 24-25 derecelere kadar çıktı. Peki bu sıcaklıklar nereden kaynaklanıyor? Üzerimizde yüksek basınç sistemi var. Yukarıdan gelmek isteyen alçak basınç sistemini buraya sokmuyor. Bu yüzden güneyden gelen akımlarla sıcaklıklar artıyor. Hafta sonu yüksek basınç sistemi zayıflayacak ve soğuk hava etkili olacak. Ancak bu yüksek sıcaklıkları 5 gün daha yaşayacağız. Bu durum Türkiye’nin iklim değişikliğinden kaynaklı yaşadığı anormallikleri gösteriyor. Şiddetli sellerin, yağışların artması da, şubat ayında 25 derece sıcaklığı görmemiz de küresel iklim değişikliğinden kaynaklanıyor” dedi.

KÜTAHYA HAVA DURUMU TAHMİNİ

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Kütahya’da yağan kar yağışı pazar günü de sürecek

Yayınlanan

Kütahya’da il genelinde bu akşam saatlerinde başlayan yoğun kar yağışı, vatandaşlarca sevinçle karşılandı.

Kütahya merkez Meydan Mahallesinde kar yağışıyla birlikte, yürüme mesafesi kadar sokağa çıkan vatandaşlar, gönüllerince eğlenip karın tadını çıkarttılar.

Gençler ve çocuklar, karın tadını kartopu oynayarak çıkartırken, yoğun kar yağışı tüm şehri beyaz örtüye bürüdü. Yetkililer, Kütahya’da kar yağışının yarın da devam edeceğini açıkladı.

Öte yandan, Tavşanlı, Emet, Hisarcık, Domaniç, Hisarcık, Aslanapa, Altıntaş, Dumlupınar, Çavdarhisar ve Gediz’in yüksek kesimleri de kar yağışından nasibini alan ilçeler oldu.

Belediye, Özel İdare ve Karayolları ekipleri karla mücadele çalışmalarını sürdürüyor.

FOTOĞRAF – Ahmet Dinç -Haber Editörü

Okumaya devam et

Hava Durumu

Kütahya hava durumu nasıl olacak? 5 günlük hava durumu tahmini nasıl? Dondurucu soğuklar kaç gün sürecek?

Yayınlanan

Kütahya önümüzdeki hafta resmen donacak. Hava sıcaklığı -10’lara kadar düşecek. Buzlanma ve don olaylarına karşı tedbirli olunması isteniyor.

Kütahya’daki kar yağışı ardından gece hava sıcaklığının eksi 5 dereceye kadar düşmesi kuru soğuklarla birlikte don ve buzlanmaya sebep oldu, çatılarda sarkıklar oluştu.

Bazı ilçelerde kar kalınlığı 30 santimetreyi aşarken, pazartesi gününden itibaren hava sıcaklığının -10’larda seyretmesi tahmin ediliyor.

İşte Kütahya 5 günlük hava durumu tahmini:

Okumaya devam et

Hava Durumu

Kütahya’ya kuvvetli kar yağışı uyarısı

Yayınlanan

Yağışların mevsim normallerinin altında olması nedeniyle kuraklık tehlikesinin etkisini hissettirmeye başladığı dönemde Meteoroloji’den sevindiren haber geldi. Kurumun resmi internet sitesinde perşembe gününe ilişkin yayınlanan hava durumu tahmin raporuna göre; Kütahya’nın da içinde olduğu 25 ilde kar yağışı, 15 ilde karla karışık yağmur bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, perşembe gününe ilişkin hava durumu tahmin raporunu resmi internet sitesi üzerinden yayınladı. Yayınlanan rapora göre; Doğu Anadolu, İç Anadolu ve Ege Bölgesi’nin iç kesimleri için kar yağışı uyarısı yapılırken, yurdun diğer kesimlerinde karla karışık yağmur ve sağanak yağışın etkili olması bekleniyor.

25 İLDE KAR YAĞIŞI BEKLENİYOR

Meteoroloji’nin yayınladığı raporda; kar yağışı uyarısı yapılan iller şu şekilde sıralandı:

Kütahya, Afyonkarahisar, Eskişehir, Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Van, Hakkari, Bitlis, Muş, Erzurum, Bingöl, Elazığ, Tunceli, Erzincan, Sivas, Malatya, Yozgat, Kastamonu, Çankırı, Kırıkkale, Ankara, Bilecik, Karabük.

15 İL İÇİN KARLA KARIŞIK YAĞMUR UYARISI

Kayseri, Bayburt, Çorum, Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Aksaray, Bolu, Konya, Isparta, Burdur, Uşak, Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli’nde ise karla karışık yağmur bekleniyor. Öte yandan, kar yağışı nedeniyle yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Okumaya devam et

Hava Durumu

Kütahya Hava Durumu nasıl olacak? Kar ne zaman yağacak? Kütahya 5 günlük hava tahmini

Yayınlanan

Mevsim normallerinin üstünde giden hava sıcaklıkları, kar ve yağmur yağışının çok az olması herkesi kara kara düşündürürken meteorolojiden sevindiren tahmin geldi.

KÜTAHYA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU TAHMİNİ

KÜTAHYA 7 GÜNLÜK HAVA DURUMU TAHMİNİ

Okumaya devam et

GEDİZ

Kütahya’nın dağlarına kar yağdı, geç de olsa sevindiren haber

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz ilçesinde bulunan ve ilçedeki önemli turizm merkezi olan Murat Dağı Termal Kayak Merkezi’ne mevsimin ilk karı yağdı.

Gediz Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak, her mevsim farklı renkleriyle ziyaretçilerini büyüleyen Murat Dağı Termal Kayak Merkezinin, kış turizminde bölge için büyük öneme sahip olduğunu hatırlattı.

Gediz Murat Dağı’nın, Türkiye’nin 22. kayak merkezi olduğunu anımsatan Gediz Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak, “Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından master planı onaylanan Türkiye’nin 22. kayak merkezi Muratdağı, Kaplıca, mesire, kayak, doğa, yamaç paraşütü, fotoğraf çekimleri, bitki örtüsü, spor ve kros yarışmaları ile hemşerilerimize ve bölgemize hizmet vererek senenin 12 ayı cazibe merkezi haline dönüştürülmüştür.

Murat Dağı’ndaki kar kalitesi Türkiye ortalamasının üzerindedir.

Bölgesel anlamda büyük gelişme potansiyeli oluşturacak bir imkana sahibiz. Bu sezon yağan ilk karla birlikte kayak severlerin ortak toplanma noktası Murat Dağı Termal Kayak Merkezi olacaktır inşallah” dedi.

Okumaya devam et

Hava Durumu

Kütahya için korkutan harita, son 12 yılın en riskli dönemi

Yayınlanan

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün üç aylık kuraklık haritalarına göre, Türkiye’nin önemli bölümünün yağış almadığı, olağanüstü, çok şiddetli ve şiddetli kuraklık yaşandığı görüldü. Kütahya bu haritada “Acil Durum” kodu ile “Şiddetli kuraklık” uyarı verilen iller arasına girdi. Uzmanlar su kaynaklarının korunması için özellikle yüzde 75-80’i bulan vahşi tarımsal sulamanın tehlikelerine dikkat çekti.

Haritalarda, Türkiye’nin büyük bölümünün olağanüstü, çok şiddetli ve şiddetli kuraklık yaşadığı görülüyor. Küresel ısınma, tarımda yüzde 75-80’in üzerinde vahşi tarımsal sulama kullanımı, baraj-göletler, zirai ilaç kalıntıları, evsel ve sanayi atıklar nedeniyle kirletilmesi gibi nedenlerle tatlı su kaynakları ve göllerin hızla yok olduğu, son yıllardaki yağışların giderek azalmasıyla da büyük bir kuraklık tehdidi yaşandığı kaydedildi.

ÇÖLLEŞMEYLE İLGİLİ ADIMLAR SAĞLIKLI DEĞİL

Son üç aydaki verilere ilişkin değerlendirmede bulunan Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, iklim değişikliğinin etkilerinin yıllardır söylenegeldiğini belirterek, “Bizde de 70’li yıllardan itibaren erozyonla mücadelede olumlu adımlar atılmaya başlandı. Ama çölleşmeyle ilgili adımların sağlıklı atılabildiğini söylemek mümkün değil. Ne toplum olarak biz buna hazırlık yapabildik, ne de kamu öngörerek bu işle ilgili gerekli planları yapabildi” dedi.

TÜKETİM ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞMELİ

Özellikle gıda ürünlerine ulaşımda riskin arttığı bu dönemde Türkiye’de beklenenin çok altında yağış alındığının görüldüğüne dikkat çeken Çandır, “Bu anlamda gerek kamu, gerek yurttaşlar olarak daha duyarlı olmalı, suyumuzu daha dikkatli tüketmeliyiz. Belki de böyle bir durumda tüketim alışkanlıklarımızı değiştirerek, daha az suyla üretilen ürünleri üretmenin yollarını bulmalıyız” diye konuştu.

1 KİLO DOMATES İÇİN 184 LİTRE SU

Bazı ürünlerin üretimi için kullanılan su miktarlarıyla ilgili çarpıcı örnekler veren Ali Çandır, “1 kilo domates için 184 litre, 1 kilo havuç için 133 litre, 1 portakal (100 gr) için 50 litre, 1 elma (100 gr) için 70 litre, 1 kilo kırmızı et için 15 bin 455 litre (813 damacana), 1 hamburger (150 gr biftek) için 2 bin 325 litre, 1 kilo kahve için 21 bin litre, 1 fincan kahve (7 gr) için 140 litre suya gereksinim var. Bugün yediğimiz 1 kilo domates, sadece 1 kilo domatesten ibaret değil. 1 kilo domates yemek için 184 litre su tükettiğimizi unutmamalıyız ve israf etmememiz gerekiyor” dedi.

TASARRUFUN BİRİNCİ BASAMAĞI TARIMSAL SULAMA

Türkiye’deki suyun yüzde 75’inin tarımsal sulamada kullanıldığını, büyük bölümünün de vahşi sulama sistemleri olduğunu anlatan Çandır, “Bu konuda Tarım ve Orman Bakanlığı 2021 yılı için sulama yatırımlarını önceledi. Bu olumlu bir gelişme. Bu anlamda bütün tarımsal alanlarda bireysel sulama yerine toplu sulama sistemlerinin organize edilmesi, tarımsal sulamada tasarrufun birinci basamağını oluşturacaktır” dedi.

REKOLTE KAYBINI YÜZDE 50-60’A YÜKSELTTİ

İklim değişikliğinin sadece su olarak görülmemesi gerektiğini de vurgulayan Çandır, “İklim nedeniyle verimlilik düşüşleri yaşanması riski de var. Özellikle kar yağışı ve soğuk olmadığı takdirde zararlılarla mücadelede de hayli zorlanabiliriz. Son üç ay düşük giden yağışın, rekolte tahminlerini de olumsuz etkileyeceği öngörülmektedir. Örneğin zeytinde rekolte tahminiz mayıs ayındaki çöl sıcakları nedeniyle yüzde 30 düşük olacakken, son üç ayda yağış olmaması rekoltedeki kaybı yüzde 50-60’a kadar yükseltti” dedi.

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) bilim danışmanı Dr. Erol Kesici ise Meteoroloji’nin, birçok ülkeden çok daha başarılı sonuçlar veren bir kurum olduğunu söyledi. Dr. Erol Kesici, son üç aylık kuraklık haritalarına bakıldığında, Türkiye’de kuraklığın üç temel etkeninden biri olan iklimsel kuraklığın söz konusu olduğunu açıkladı. Türkiye’nin birçok yerinin, neredeyse yüzde 80’inin meteorolojik kuraklıkla karşı karşıya olduğunu kaydeden Dr. Kesici, ülkede son 60 yılda, 70’e yakın doğal gölün kuruduğunu söyledi.

HİDROLOJİK VE TARIMSAL KURAKLIK

Meteorolojik kuraklığa ek olarak Türkiye’de aşırı oranda hidrolojik ve tarımsal kuraklık yaşandığını belirten Dr. Kesici, “Bu üç kuraklık birbirine bağlı. Örneğin meteorolojik kuraklık olunca dünyanın en önemli doğal su kaynakları bulunan ülkemizde doğal göller, göletler ve nehirlerde suya artan taleple birlikte sularımız aşırı kullanımla azalmaktadır. Bunun yanında tarımda suyumuza göre bilimsel kurallar doğrultusunda üretim metotlarını uygulamamız gerekmektedir. Hidrolojik kuraklık göller, göletler ve derelerde suların azalmasına, ülkemizde yaşanmakta olan tarımsal kuraklığa neden olmaktadır” ifadelerini kullandı.

SUYUN DÖNGÜSÜ İLKESİ

Göl, gölet, dere, çay gibi kaynakların su seviyelerinin korunması ve bu kaynakların yüzde 80 oranında kullanımına neden olan tarımsal üretim metodundan vazgeçilmesi gerektiğini söyleyen Dr. Kesici, “Bilinçli tarım yapılarak bu kaynakların kurumasına engel olunursa, bu bölgelerde nemin artması, yağışın da artmasına neden olacaktır. Bu ilke çok basit bir suyun döngüsü veya suyun çevrimi ilkesidir. Birçok ülkede yer altı, yer üstü doğal su kaynaklarının kirletilmemesi, bilinçli kullanımı sonucu meteorolojik kuraklık önlenebilmektedir. Elbette ülkemizde de bütün dünyada olduğu gibi meteorolojik kuraklığa neden olan koşullardan bir tanesi de sera gazı oluşumu, küresel ısınma” diye konuştu.

TARIM ALANI VE MERALARDA YAPILAŞMA

Birçok tarım alanı ve doğal meranın yapıya açılmasının da suyun toprak tarafından tutulmasını engellediğini anlatan Dr. Kesici, “Suyu tutacak en önemli doğal yapılarımız çalılar, otlar, ağaçlardır. Sellerin önlenmesi de doğal olarak suyu depo eden dere, çay ve doğal göllerin kurutulmaması ve korunmasıdır. Küresel ısınma elbette dünyada olduğu gibi buna etki etmekteyse de bizim ülkemizde en önemli sorun dünyanın en zengin su kaynaklarına sahip olmamıza rağmen bu kaynaklarımızın ilkel tarımla yok edilmesidir” dedi.

ESAS SORUN, TARIMSAL SULAMA

Bazı insanların su tasarrufunu çeşmeyi açık bırakmamak, duş alırken veya diş fırçalarken daha az su kullanmak gibi örneklere bağladığını kaydeden Dr. Kesici, “Elbette bunlar önemlidir ve yapılmalıdır. Ancak esas sorun tarımsal sulama ve ülkemizin birçok yerinde olduğu gibi ana şebekelerdeki su kaçakları kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken temel noktalardır. Çeşmeden kullandığımız su gelişen teknolojiye göre aç-kapa sistemiyle gayet güzel ayarlanabilirken, ne yazık ki ülkemizin birçok yerinde yüzde 80’e varan ve bu durumun giderek artacağını da belirtirsek, aşırı ve bilim dışı tarımsal sulamadan kaynaklanmaktadır. Bu derin su ve toprak kaybına neden olmaktadır” diye konuştu.

Okumaya devam et

Hava Durumu

Kütahya’da hafta sonuna kadar yağış bekleniyor! Kütahya Hava Durumu

Yayınlanan

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü yaptığı son dakika uyarısı ile Kütahya, Eskişehir ve Bursa çevrelerinde gök gürültülü sağanak yağış beklendiğini duyurdu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahmin Merkezince yapılan tahminde, 28 Ekim 2020 Çarşamba günü öğle saatlerinden itibaren yağış uyarısı yapıldı. Yapılan açıklamada şu cümleler yer aldı:

“Orta Akdeniz üzerinden gelmesi beklenen alçak basınç merkezi ve buna bağlı cephe sistemi ile birlikte yağışlı havanın etkisi altına gireceği tahmin ediliyor. Hafta sonu ise söz konusu yağışlı sisteme ek olarak Balkanlar üzerinden gelen yeni bir serin ve yağışlı havanın bölge genelinde etkili olması beklenmektedir. Mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının, yağışlı sistemlerle birlikte bölge genelinde azalacağı ve mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor. 28 Ekim Çarşamba günü, Bursa yağışlı. 29 Ekim Perşembe günü, Eskişehir, Bursa, Kütahya ve Bilecik yağışlı. 30 Ekim Cuma günü, Eskişehir, Bursa, Kütahya ve Bilecik yağışlı. 31 Ekim Cumartesi günü, Bilecik ve Bursa yağışlı. 01 Kasım Pazar günü, Eskişehir, Bursa, Kütahya ve Bilecik yağışlı.”

Okumaya devam et

Hava Durumu

Kütahya Hava Durumu: Kuvvetli sağanak, fırtına ve dolu etkili olacak, sıcaklıklar düşüyor

Yayınlanan

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü verilerine göre, 8 Ekim Perşembe günü öğle saatlerinden itibaren Kütahya ve çevresinde gök gürültülü sağanak ve yer yer dolu yağışı bekleniyor.

Ekim ayı sıcaklık rekorları kıran Kütahya için uyarı geldi. Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü kaynaklarına göre, 2 günlük yağışlı hava etkisini gösterecek.

Mevsim normallerinin altına düşmesi beklenen sıcaklık 2 gün boyunca hissedilir ölçüde olacak.

Kütahya için yapılan uyarıda 1 ve 5 günlük hava tahminleri açıklandı. Özellikle Perşembe ve Cuma günü, yurdun batı bölgelerinde etkili olması beklenen kuvvetli yağış ve dolu beklentisi Kütahya için de yüksek durumda.

Kütahya günlük hava durumu tahmini
Kütahya 5 günlük hava durumu tahmini

Okumaya devam et

Hava Durumu

AFAD, Kütahya’yı kuvvetli gök gürültülü sağanak için uyardı

Yayınlanan

Kütahya ve çevresi için önemli uyarı geldi. Kütahya’da bugün hava nasıl olacak? Kütahya hava durumu…

Meteoroloji 3. Bölge Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre, bugün öğle saatlerinden sonra Kütahya ve Eskişehir çevrelerinde görülecek olan sağanak ve gök gürültülü sağanakların etkili olacağı öğrenildi.

Yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m2)  olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar ve hortum oluşma riski gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

AFAD Kütahya İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada vatandaşların önlem alarak mağduriyet yaşamamaları istendi.

Okumaya devam et

Hava Durumu

Çok kuvvetli rüzgâr ve sağanak uyarısı geldi! Aman dikkat!

Yayınlanan

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), kuvvetli rüzgâr nedeniyle bu akşam saatlerinde İç Anadolu genelinde toz fırtınasının görüleceğinin tahmin edildiğini duyurdu. Meteoroloji’nin uyarısında “Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (hava kalitesinde azalama, görüş mesafesinde düşüş ve çamur şeklinde yağış vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir” denildi.

EMİNE YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre ülkemizin kuzey ve iç kesimlerinin parçalı bulutlu, Marmara’nın doğusu, Batı Karadeniz’in iç kesimleri, Tekirdağ, Kırklareli’nin kıyı ilçeleri, Çanakkale’nin doğusu, Uşak, Kütahya, Ankara, Eskişehir, Çankırı, Kırıkkale, Aksaray, Kırşehir, Kayseri ve Nevşehir çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı diğer yerlerin az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

Toz fırtınasının Kütahya merkez ve ilçelerinde de etkili olması bekleniyor.

Hava sıcaklığının ülke genelinde mevsim normallerinin 3-5 derece üzerinde seyredeceği tahmin edilirken rüzgarın uzey ve kkuzeydoğu, Akdeniz kıyılarında batı ve güneybatı, İç Anadolu ile doğu kesimlerde güney ve güneydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette; Marmara, Kuzey Ege ile bu akşam saatlerinde İç Anadolu’da yer yer kuvvetli (30-50 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.

TOZ FIRTINASI UYARISI

Meteoroloji, İç Anadolu için toz uyarısı yaptı. Uyarıda “Kuvvetli rüzgar nedeniyle bu akşam saatlerinde İç Anadolu genelinde toz fırtınasının görüleceği tahmin edildiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (hava kalitesinde azalama, görüş mesafesinde düşüş ve çamur şeklinde yağış vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir” denildi.

MGM’DEN BÖLGE BÖLGE AÇIKLAMA

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), bölge bölge uyarılarda bulunarak vatandaşları dikkatli olması gerektiğini belirtti.

MGM’nin uyarıları şöyle:

* Marmara: Parçalı ve az bulutlu, zamanla geneli çok bulutlu, yarın (Pazar) bölgenin doğusu ile Tekirdağ, Kırklareli kıyıları ve Çanakkale’nin doğusunun yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgârın kuzey ve kuzeydoğu yönlerden yer yer kuvvetli (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

* Ege: Parçalı ve az bulutlu, kuzey ve iç kesimlerinin yer yer çok bulutlu, Kütahya ile bu akşam saatlerinde Uşak çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgârın, Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden yer yer kuvvetli (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

* İç Anadolu: Parçalı bulutlu, bu akşam saatlerinde Ankara, Eskişehir, Çankırı, Kırıkkale, Aksaray, Nevşehir, Kırşehir ve Kayseri, yarın (Pazar) öğle saatlerinden sonra Çankırı ve Eskişehir ile Ankara’nın kuzey ve batı çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bu akşam ilk saatlerde Çankırı’nın batısı ile Ankara çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgârın, bu akşam saatlerinde güney ve güneydoğu yönlerden yer yer kuvvetli (30-50 km/saat) eseceği tahmin ediliyor. Kuvvetli rüzgâr nedeniyle bölge genelinde yer yer toz fırtınasının görülmesi bekleniyor.

* Batı Karadeniz: Parçalı bulutlu, bu akşam ve yarın (Pazar) öğle saatlerinden sonra iç kesimlerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bu akşam Bolu ve Karabük çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

Okumaya devam et

Hava Durumu

Meteoroloji Kütahya’ya sağanak uyarısı yaptı! Kütahya hava durumu nasıl olacak?

Yayınlanan

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü; Kütahya, Ankara, Eskişehir, Çankırı, Kırıkkale, Aksaray, Kırşehir, Bilecik, Bolu, Karabük, Muğla, Sivas ve Erzincan için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısında bulundu.

EMİNE YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğün tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, ülkenin kuzey ve iç kesimlerinde havanın parçalı ve yer yer çok bulutlu olacağı öngörülüyor. Kütahya merkez ve ilçelerinde öğleden sonra gök gürültülü sağanak bekleniyor.

Yetkililer, vatandaşları bu bilgilere göre tedbir almaları yönünde uyardı.

Hava sıcaklığının ülke genelinde mevsim normallerinin 3-6 derece üzerinde seyredeceği öngörülüyor.

Okumaya devam et

Hava Durumu

Kütahya’ya aşırı sıcak hava uyarısı

Yayınlanan

Kütahya, Bursa, Eskişehir ve Bilecik illeri, “Basra Alçak Basıncı” nedeniyle 1 hafta boyunca sıcak havanın etkisinde kalacak.

Bursa Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, 4 ilde yağış beklenmediği, havanın genellikle az bulutlu ve açık geçeceğinin tahmin edildiği belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bölge genelimizde halen mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının, yarından itibaren önümüzdeki hafta ortasına kadar daha artacağı ve mevsim normallerinin 5 ila 9 derece üzerine çıkacağı beklenmektedir. Sıcak havanın oluşturabileceği güneş çarpması, vücutta sıvı kaybı gibi olumsuzluklara karşı özellikle kronik sağlık problemi olanlar ile yaşlı ve çocukların dikkatli olması gerekmektedir.”

Okumaya devam et

Hava Durumu

Meteorolojiden Kütahya, Eskişehir ve Bilecik için kuvvetli sağanak uyarısı

Yayınlanan

Kütahya, Eskişehir ve Bilecik’te yerel olarak kuvvetli ve gök gürültülü sağanak bekleniyor. Yetkililer sel, su baskını, dolu yağışı, yıldırım ve kuvvetli rüzgar olabileceğine dikkat çekti.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, öğle saatlerinden sonra Eskişehir, Kütahya ve Bilecik çevrelerinde yerel olarak kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak görüleceği tahmin ediliyor.

Sel, su baskını, yerel dolu yağışı, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Okumaya devam et

Hava Durumu

Kütahya’da hava nasıl olacak? 5 günlük hava durumu tahmini

Yayınlanan

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü verilerine göre, Kütahya ve ilçelerinde hava sıcaklığı 6 dereceye kadar düşecek. En yüksek hava sıcaklığı ise pazar günü 20 derece olarak bekleniyor.

Yer yer sağanakların da beklendiği Kütahya’da, hafta sonu ve 5 gün boyunca sıcaklıklar mevsim normallerinin altında seyredecek.

Konuyla ilgili açıklamaya yapan meteoroloji yetkilileri, vatandaşların yağışlara karşı tedbirli olmalarını istedi.

İşte Kütahya’nın 5 günlük hava tahmini:

Okumaya devam et

Hava Durumu

Meteorolojiden Kütahya’ya şiddetli fırtına uyarısı!

Yayınlanan

Kütahya, Uşak ve Afyonkarahisar illerinde yaşayan vatandaşlara uyarı geldi. İç Ege, Göller Yöresi, İç Anadolu’nun Batısı ile Batı Karadeniz’in iç kesimlerinde bugün kuvvetli rüzgâr ve kısa süreli fırtına bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan uyarıya göre, rüzgârın bugün öğle saatlerinden sonra etkili olacağı ve saatte 85 kilometreye hızla esmesinin bekleniyor. Kütahya’da saatte 28 km ile 85 km arasında esmesi beklenen fırtına öncesi vatandaşların tedbirli olması istendi.

İç Ege, Göller Yöresi, İç Anadolu’nun Batısı ile Batı Karadeniz’in iç kesimlerinde güneybatı yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-60 yer yer kısa süreli 70-80 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

Meydana gelebilecek ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç devrilmesi ve yer yer toz taşınımı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Okumaya devam et

Hava Durumu

Kütahya’da 85 yıl sonra en sıcak Mayıs ayı

Yayınlanan

Mevsim normallerinin 10-12 derece üstüne çıkan hava sıcaklığı, Kütahya’da ikinci rekora imza attı. Son 85 yıl içinde Kütahya’da hava sıcaklığı en fazla 33,8 derece olarak ölçülmüştü.

Meteorolojik verilerin kayıt altına alındığı 1929’dan bu yana, ikinci defa mayıs ayında hava sıcaklığı 32 dereceyi aştı.

Mayıs ayında en yüksek hava sıcaklık değerinin 25 Mayıs 1935 yılında 33,8 derece ölçüldüğü kaydedildi.

Kütahya tarihinin en soğuk Mayıs ayı ise 1 Mayıs 1981 yılında kayıtlara -2,8 derece olarak geçmişti.

Meteoroloji yetkilileri, bugün Kütahya’da sıcaklığın 34-35 dereceye kadar yükselmesini beklediklerini söyledi.

Yetkililer, sıcak hava nedeniyle vatandaşların dikkatli olması gerektiğini kaydetti.

Öte yandan sıcak hava nedeniyle kentin üzerine nem bulutu çöktü.

Okumaya devam et

Hava Durumu

Kütahya Valiliği vatandaşları uyardı, hafta sonuna dikkat!

Yayınlanan

Meteoroloji 3. Bölge Müdürlüğü uyardı; Kütahya son yılların en sıcak Mayıs ayını yaşayacak. Açıklama Kütahya Valiliği’nden geldi.

Kütahya’da 16 Mayıs Cumartesi – 17 Mayıs Pazar günü sıcaklıklar mevsim normallerinin 9 ila 13 derece üzerinde hissedilecek. 35 dereceye kadar yükselecek olan sıcak havaya karşı, Kütahya’da yaşayan vatandaşların tedbirli olması istendi.

Bölge genelinde (Kütahya, Bilecik, Bursa, Eskişehir ) 16 Mayıs Cumartesi – 17 Mayıs Pazar günlerinde hava sıcaklıkları hissedilir derecede artarak mevsim normallerinin 9 ila 13 derece üzerinde seyredeceği kaydedildi. Uzun yıllar Mayıs ayında kaydedilen en yüksek sıcaklık değerlerini yer yer aşabileceği değerlendiriliyor.

Konuyla ilgili olarak Kütahya Valiliği Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklama şöyle:

“Vatandaşlarımızdan özellikle kronik rahatsızlıkları bulunanlar ile çocuk ve yaşlılarımızın aşırı sıcak havanın neden olabileceği olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları ve güneş ışığının dik geldiği saatlerde açık havada bulunmamaları sağlıkları açısından çok önemlidir.”

Kütahya’da tahmin edilen hava sıcaklıkları:

16 Mayıs Cumartesi: Gece 16, gündüz 34 derece.

17 Mayıs Pazar: gece 15, gündüz 35 derece.

Okumaya devam et

Hava Durumu

Kütahya çöl tozunun etkisine girecek

Yayınlanan

Türkiye’ye Yunanistan üzerinden gelen çöl tozunun, hafta sonuna kadar Kütahya’da da etkili olması bekleniyor.

Türkiye’ye Yunanistan üzerinden gelen çöl tozunun, hafta sonuna kadar Kütahya’da da etkili olması bekleniyor.

2020’de doğal afet ve felaketler bitmek bilmiyor.  Koronavirüs, depremler, çekirge istilaları derken şimdi de çöl tozu felaketi yaşanıyor.

Uzmanlar, her yıl rüzgarla beraber milyonlarca ton tozun farklı kıtalara hareket ettiği belirtilirken, yaşanacak olayın doğada var olan düzenin bir sonucu olarak normal bir olay olarak değerlendiriyor.

Zaman zaman yağmurla birlikte yere düşen çöl tozları nedeniyle özellikle araçların kirlenmesi dikkat çekiyor. Hafta sonuna kadar Yunanistan üzerinde Türkiye’ye doğur gelmesi beklenen çöl tozu nedeniyle Kütahya’da gökyüzünün kızıl olacağı ifade ediliyor.

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Okumaya devam et

Hava Durumu

Kütahya’da hava durumu nasıl olacak? Kavurucu sıcaklar geliyor, 15 günlük tahmin

Yayınlanan

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden edinilen bilgilere göre yeni haftada hava sıcaklıkları artacak. Mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi beklenen hava sıcaklığı 32 dereceye kadar yükselecek.

Kovid-19 salgını nedeniyle vatandaşların evde kalmaya devam etmeleri gerektiğini söyleyen yetkililer, zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmaması gerektiğini de söylüyor.

İşte Kütahya’nın hava durumu:

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR