Bizimle iletişime geçin
Eskişehir Ümit Hastaneleri

Politika

Kütahya Belediyesi, üniversite öğrencilerini ücretsiz taşıyacak

Yayınlanan

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Kütahya’da eğitim öğretim gören tüm üniversite öğrencilerine “İkamet Kart” projesinden yararlanmaları için çağrıda bulundu.

Diğer taraftan Kütahya Belediyesi ikametini Kütahya’ya aldırmak isteyen öğrenciler için DPÜ ve KSBÜ’den Nufüs Müdürlüğü’ne 30 ve 31 Aralık tarihlerinde ücretsiz otobüsler kaldıracak.

Başkan Alim Işık, “Kütahyamızın iki güzide üniversitesinde eğitim öğretim faaliyetlerinin ve belediye hizmetlerinin daha kaliteli olarak verilebilmesi için, 1. İkamet adreslerinizin ilimize alınması gerekmektedir. İkametlerini henüz Kütahya’mıza taşımayan öğrencilerimizin 31 Aralık 2019 tarihine kadar İl Nüfus Müdürlüğü’ne gidip işlemlerini yaptırmaları halinde ilimizin yanında öğrencilerimiz de kazanacaktır.Projemize katkıda bulunan, dua ve desteklerini esirgemeyen tüm hemşehrilerimize ve öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Politika

Ahmet Erbaş: “Çalışkan ve gayretli bir valimiz var, uyarılarına dikkat edelim”

Yayınlanan

MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, basın mensuplarıyla bir araya gelerek, gündemi değerlendirdi. Erbaş, Korona virüs, Kıbrıs seçimleri, MHP ilçe seçimleri, Çinili Camii ve Kütahya’nın tanıtımıyla alakalı bilgiler verdi.

Korona virüsle mücadelenin önemine dikkat çeken Erbaş, “Sağlık Bakanlığı ve valiliğimizin koronavirüs ile ilgili aldığı önlemlere ve sıkı denetimlere bütün halkımızın mutlaka riayet etmesi gerektiğine inanıyorum. Koronanın ilk çıktığında evlerde kaldık, hasta olduk. Bütün esnaf kardeşlerimiz uzun süre kan ağladılar. Ama sonradan da bir rehavete kapıldık gibi bir izlenim var. Birçok işveren rehavete kapıldı. Kesinlikle önlemleri kulak ardı etmeye başlamışlar. Çember çok daralıyor, bundan 1-2 ay önce birkaç vaka duyuyorduk, şimdi ailemize, komşularımıza kadar gelmeye başladı” dedi.

“SON DERECE GAYRETLİ VE ÇALIŞAN BİR VALİMİZ VAR”

MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Kütahya Valisi Ali Çelik’ten övgüyle bahsederek “Son derece gayretli ve çalışkan bir valimiz var. Bu konuyu kendisine şiar edinmiş. Çok sıkı önlemler ve denetimler yapılması konusunda da ciddi olarak da gayret gösteriyor. Sonuçta valinin ve ekibinin yaptığı bu gayret, bundan sonra sokağa çıkma yasağı gelmesin veya koronavirüs çıktığı zamanki kısıtlamaları tekrar yaşamayalım diye şimdiden önlem almak istiyor. Testi kırıldıktan sonra bir anlamı kalmıyor. İşveren ve çalışan kardeşlerimiz zor günler geçirdi ve geçirmeye devam ediyorlar. Özellikle üniversitenin online eğitime geçmesinden sonra üniversiteye dayalı işverenlerin bir çoğunun ciddi bir sıkıntı çektiğinin farkındayız. Kapanan ve iş değiştiren esnaflarımız çok fazla. Bu sektörde çalışıp da işsiz kalan kardeşlerimiz de çok fazla. Eğer biz valimizin bu konudaki önlemlerine ve sıkı denetimlerine itiraz eder, bunun bir kaçamak yolunu bulur, koronalı aileye ‘geçmiş olsun’ ziyaretlerine devam edersek, ‘Korona’dan kurtulduk’ diye evlerimizde mahallelerimizde mevlit okutmaya devam edersek, iş yeri veya ailemizdeki hastayı saklayarak kendimizi koruduğumuzu zannediyoruz ama toplumu ciddi bir şekilde tehlikeye atıyoruz” dedi.

Okumaya devam et

Politika

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Narkotik Anne proje uygulaması için Kütahya Valiliğini tebrik etti

Yayınlanan

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “En İyi Narkotik Polisi: Anne” projesini başlatan Kütahya Valiliğini tebrik etti.

İçişleri Bakanlığı ve Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği, çocukların ve gençlerin uyuşturucu kullanımının önüne geçme konusunda anne duyarlılığından faydalanmak amacıyla “En İyi Narkotik Polisi: Anne” projesini hayata geçirdi.

Kütahya Valisi Ali Çelik’in talimatıyla, uyuşturucuyla mücadelede annelere yönelik farkındalık ve bilinçlendirme çalışmasının yürütüleceği proje Kütahya’da da uygulanmaya başladı.

“ŞİMDİ HAYDİ, HEP BİRLİKTE İŞ BAŞINA”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “En İyi Narkotik Polisi; Anne kampanyamızı başarıyla yürüten Kütahya, Afyonkarahisar ve Kırıkkale Valiliklerimizi tebrik ediyorum. Bu çok önemli eğitim ve sorumluluk çalışmasının hızla tüm Türkiye’de güzel sonuçlar vermesi dileğiyle… Şimdi haydi, hep birlikte iş başına” ifadesini kullandı.

Okumaya devam et

Politika

Vali Ali Çelik: “Korona cezaları tahsil edilmeye başlanacak”

Yayınlanan

Koronavirüs salgını nedeniyle uygulamaya konulan yasaklara uymayanlara kesilen cezalar, vergi dairelerince tahsil edilmeye başlanıyor. Kütahya Valisi Ali Çelik, “Uygulama 81 il için geçerli, Kütahya’da diğer büyük şehirlere göre çok fazla ceza uygulaması yok ama tahsilâtlar vergi dairelerince yapılacak” ifadelerini kullandı.

Kütahya Valisi Ali Çelik, koronavirüs cezaları ile ilgili gazetecilerin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, 81 il vergi dairelerinin özel olarak talimatlandırıldığını ve tahsilatların başlayacağını söyledi.

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi doğrultusunda 81 ilde eşzamanlı uygulanan koronavirüs önlemlerine ilişkin denetim, Kütahya Valisi Ali Çelik başkanlığında Kütahya’da da yapıldı.

Bu denetimler sırasında gazetecilere konuşan Vali Ali Çelik, “Sürekli tüm ekiplerimizle, koronavirüs vakalarımızın kontrol altına alınabilmesi, azaltılabilmesi adına şehrimizin her noktasında çalışıyoruz. Şükürler olsun ki Kütahya’da tedbirlerimiz işe yaramakta. İnşallah bu kötü durumdan, kovidden tüm dünya, ülkemiz yakın zamanda kurtulur. Aşıyla ilgili çalışmaları takip ediyoruz. İnşallah en kısa sürede aşı ve ilaç bulunur, bu hastalıktan, bu dertten hep birlikte kurtuluruz” dedi.

Bir gazetecinin sorusu üzerine konuşan Vali Çelik, “Vergi dairesi müdürlüklerimiz tahsilatla ilgili özel olarak 81 il genelinde Ankara’dan talimatlandırıldı. Cezaya maruz kalanların tahsilatları yapılacak” dedi.

Kimsenin ceza almasını istemediklerini ama ceza kesilenlerde tahsilatlara başlanılacağını ifade eden Çelik, “Sıkı bir şekilde takip ediliyor. Çünkü kurallara uymamak, kurallara uyan insanları da üzüyor doğal olarak. Bizi de üzüyor. Lütfen herkes kurallara uysun, biz kimseye ceza kesmek istemiyoruz ama kesilen cezalar tahsil edilecek” diye konuştu.

Okumaya devam et

Politika

Alim Işık, Sebahattin Ceyhun’a cevap verdi

Yayınlanan

Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, AK Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun’un, “Asım Gündüz Caddesi’nde trafik eski haline dönmeli, esnaf da bu şekilde istiyor” şeklindeki açıklamasına yanıt verdi.

Başkan Işık, “Oradaki 3-5 esnafın geçmiş dönemdeki rahatını düşünerek şehri yönetemeyiz. ‘Asım Gündüz Caddesi’nde 3-5 esnaf istiyor’ diye de şehrin trafiğini mahvedemeyiz. Lütfen herkes açıklamasını yaparken dikkatli olsun. Şehrin başka sorunları var. Şu anda Kütahya Belediyesi 24 saat canla başla çalışıyor. Eleştirilecek icraat bu olmamalıydı” dedi.

Şehrin sorununun Asım Gündüz Caddesi’ndeki trafik akışının olmadığını dile getiren Başkan Işık, “Bugün İHA kaynaklı olduğunu öğrendiğim bir haber medya kuruluşlarında yayınlandı. Kütahya AK Parti İl Başkanı trafiğin Asım Gündüz Caddesi’nde tahmin ediyorum kastettiği, ters dönmesi yönünde bir beyanatta bulunmuş. Cevabımdır, kendilerine ait partiden Belediye Başkanlarının döneminde allak bullak edilen ve yine 2. kendi başkanları döneminde ters döndürülen trafik aslına dönüş yapmıştır. Kaldı ki Vazo Meydanı’nda yapılan alt geçidin 90 derece ters olmasından dolayı şehrimizin trafiği içinden çıkılmaz bir soruna dönüşmüş, alt geçidin kullanım oranı yüzde 20’nin altında iken bu istikamet değişikliği ile tarafımızca yapılan bu düzenleme ile alt geçidin kullanım oranı yüzde 50’ye doğru yaklaştırılmıştır. Alt geçidin ters yapılmasının sebebi şehir trafiğidir. Sorunun çözümü için alternatiflerden birisi de geçen yıl Temmuz ayında tarafımızca yapılan trafik şurasında çıkan karar ve öneri doğrultusunda bu işlem yapılmıştır. Lütfen bilmeden konuşmayalım, şehrin sorunu da bu değildir. Oradaki 3-5 esnafın geçmiş dönemdeki rahatını düşünerek şehri yönetemeyiz. ‘Asım Gündüz Caddesi’nde 3-5 esnaf istiyor’ diye de şehrin trafiğini mahvedemeyiz. Lütfen herkes açıklamasını yaparken dikkatli olsun. Şehrin başka sorunları var. Şu anda Kütahya Belediyesi 24 saat canla başla çalışıyor. Eleştirilecek icraat bu olmamalıydı. Bunu düzeltmek istedim. Sanırım bu başkanın şahsi görüşüdür, partinin görüşü olsaydı geçmiş dönemde kendi partisine ait bir Belediye Başkanı şimdi bizim yaptığımız gibi diğer Belediye Başkanı da trafiği ters döndürüp Kütahya’yı mahvetmezdi” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Politika

Belediye Başkanı Alim Işık’ın sosyal medyadaki sahte hesaplarla başı dertte

Yayınlanan

Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, sosyal medyada sahte hesaplarla kendisi, ailesi ve belediye çalışmaları ile ilgili saldırılılar yapıldığını iddia ederek, “Bu hainler bizim başarımıza gölge düşürmek istiyor. Ama başaramayacaklar” diye konuştu.

Gazetecilere açıklamada bulunan Belediye Başkanı Alim Işık, şunları kaydetti:

“Sosyal medya aracılığı ile bana, aileme ve Kütahya Belediyesi’ne saldırıda bulunuyorlar. Bunlardan birini Dumlupınar Mahallesi’ndeki bir olayda tespit ettik. Sosyal medyaya çöpler alınmıyor diye fotoğraf paylaşımı yapıldı. Bu fotoğraf yayınlandığı gibi ekibimi yolladım. Görüntüye bakılınca çöp kutusu doldu taştı sanılıyor. Gerçekte öyle bir vaziyet yok. Çöpler özellikle yere çıkarılmış ve görüntü o şekilde kaydedilmiş. Çöp kutusu yarısından fazla boş olduğu halde böyle bir görüntü yapanı bulmak için Dumlupınar Mahallesi Muhtarına bu paylaşımı yapanın kim olduğunu sordum. Aldığım cevap ilginç; mahallede böyle biri yok. Hatta Kütahya’da böyle biri yok. Hesap sahte…”

Sosyal medya hesaplarını bizzat kendisinin takip ettiğini söyleyen Işık, tüm cevapları ve paylaşımları da yönettiğini söyledi. Işık, “Herkes haddini bilecek, sosyal medya diye oturup klavye başından ahkâm kesmeyecek. Bu tip kişileri tespit edip hem ifşa edeceğiz hem de hukuki haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Aldığı günlük harçlıklarla bunu yapanları hem adalete hem de halkımıza havale ediyorum” diye konuştu.

Okumaya devam et

Politika

AK Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun: Asım Gündüz Caddesi eski hâline dönmeli”

Yayınlanan

AK Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, “Asım Gündüz Caddesi’nde trafik eski haline dönmeli, esnaf da bu şekilde istiyor” dedi.

Org. Asım Gündüz Caddesi’nde trafiğin halen Ulu Cami’den Zafer Meydanı istikametine aktığını belirten AK Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, “Asım Gündüz trafiğinin eski hâlinin daha uygun olduğunu düşünüyorum. Bu benim fikrim” dedi.

Ceyhun “Ulu Cami’ye gitme konusunda o zaman öyle bir fikir birliğine varmıştık ters dönmesi konusunda, esnaftan da şu anda gezilerimiz sırasında duyduğum kadarıyla söylüyorum, esnaf sıkıntılı durumda ve Ulu Cami’ye ulaşım acayip zor” diye konuştu.

AK Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun “Ben kendi fikrim olarak söylüyorum. Tekrar Asım Gündüz’deki trafiğin değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Trafik akışı Zafer Meydanı’ndan Ulu Cami istikametine olması gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Politika

Ahmet Erbaş: “Sağlık çalışanlarını rahat bırakın”

Yayınlanan

MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, pandemi dönemi devam ederken sağlık çalışanlarının motivasyonunu düşürecek hareketlerin yapılmaması konusunda uyardı. Sağlık çalışanlarının haklarının ödenemeyeceğini ifade eden MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Kütahya’da yapılan sağlık çalışanlarına yönelik yer değiştirmeleri sert dille eleştirdi.

Türkiye, tüm dünya ülkeleri gibi geçtiğimiz Mart ayından bu yana ölümcül virüs Kovid-19 ile mücadele ediyor. Salgınının en kısa sürede sona ermesi için sağlık çalışanları gece gündüz demeden virüs ile mücadele ediyor.

Kovid-19 süreci ve sağlık çalışanlarının mücadelesi hakkında bir açıklama yapan MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, bu dönemde çalışanlarının motivasyonunu düşürecek hareketlerin yapılmaması konusunda uyarılarda bulundu.

Tüm sağlık çalışanlarının haklarının ödenemeyeceğini ifade eden MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Kütahya’da yapılan sağlık çalışanlarına yönelik yer değiştirmeleri ise eleştirdi.

“HAKLARINI ÖDEMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL”

Sağlık çalışanlarının haklarının ödenemeyeceğini belirten MHP Milletvekili Ahmet Erbaş, “Ülkemizi ve dünyayı etkisi altına alan ölümcül virüs ile savaşan doktorlarımıza, hemşirelerimize ve diğer sağlık çalışanlarımıza çok şey borçluyuz. Genel Başkanımız Sayın Dr. Devlet Bahçeli’nin de ifade ettiği gibi büyük özveri ile çalışan sağlık çalışanlarımızın hakkını ödeyebilmemiz mümkün değildir. Sağlık çalışanları bu ölümü yayan virüsle mücadele için adeta ateşten gömlek giyerek canlarını ortaya koymuşlardır. Hem şahsım hem de MHP teşkilatı olarak tüm sağlık çalışanlarımıza büyük özverileri ile verdikleri mücadeleden dolayı çok teşekkür ediyorum.

“SORUŞTURMA DAHİ AÇILABİLİR”

Ancak ilimizde bu zorlu süreçte dahi doktorlarımızın ve sağlık çalışanlarımızın motivasyonunu zedeleyecek, morallerini zayıflatacak işler yapılmaktadır. Maalesef ilimizde birçok sağlık çalışanlarımızın yerleri ya değiştiriliyor ya da değiştirilmek isteniyor. Sorunlu sağlık çalışanlarının tabi ki yeri değiştirilebilir. Hatta soruşturma dahi açılabilir. Ama bu soruşturmaları ya sağlık il müdürlüğü ya da başhekimler yapmalıdır. Biz siyasetçilere bu süreçte düşen görev başta ilimizde görev yapan sağlık çalışanları olmak üzere tüm yurdumuzda çalışan sağlık personellerin ek ödemelerinin çözümü ve emeklilikteki hak kayıplarını engelleyici yasalar çıkartabilmek için mücadele etmektir” diye konuştu.

“SÖZLEŞMELER, SAĞLIK ÇALIŞANLARINA KARŞI TEHDİT GİBİ KULLANILMAMALI”

Kütahya’da sağlık personelleri üzerinden yapılanları kaygı ile izlediğini dile getiren Erbaş “İlimizde sağlık çalışanlarının sözleşmeleri gündeme geldiği günden bu yana maalesef sağlık çalışanları üzerinden oyunlar oynanmaya başlanmıştır. Sözleşmeler, sağlık çalışanlarını bir tehdit unsuru gibi kullanılmamalıdır. Sözleşmeler yapılırken, çalışanın siyasi düşüncelerinden daha çok çalışmasına, performansına ve gayretlerine bakılmalıdır” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

AK Parti’nin kanun teklifi ile elektrikte kaçak kullanım bedeli vatandaşa kesilecek

Yayınlanan

AK Partili bir grup vekilin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verdiği kanun teklifi ile elektrikte kaçak kullanım bedeli vatandaştan kesilecek. Cumhurbaşkanlığı, gerekli görmesi durumunda uygulamayı 5 yıl daha uzatabilecek. Vatandaşlar soruyor, “Siz kimin vekilisiniz?”

Elektrik dağıtımı bir süre önce devletten alınıp özel şirketlere verilmişti. Bununla birlikte kaçak elektrik kullanımına engel olunamayınca, elektrikte kaçak kullanım bedeli, faturalarını düzenli ödeyen vatandaşa kesilmişti.

AK Partili bazı milletvekilleri tarafından TBMM’ye getirilen elektrikle ilgili yeni yasa teklifine göre, ülke genelindeki kayıp ve kaçak elektrik kullanımının bedeli, bölgesel ayrıma tabi tutulmadan önümüzdeki 5 yıl boyunca ulusal düzeyde tüm halkın elektrik faturalarına yansıtılacak.

Normalde 2015 yılında son verileceği söylenen bu sistem, bölgesel farklılıklar azaltılamadığı için bu yılın sonuna kadar uzatılmıştı. Şimdi bir 5 yıl daha uzatılarak ülke genelindeki tüm kaçak elektrik kullananların faturası ‘eşit’ olarak 82 milyon vatandaşın sırtına yüklenmiş olacak.

Bir grup AK Parti milletvekilinin TBMM’ye sunduğu Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nde halkı yakından ilgilendiren kritik düzenlemeler yer alıyor. Madencilik, doğalgaz ve elektrik alanlarında değişiklikler öngören teklifte, elektrikteki kayıp ve kaçakların ulusal bazda hesaplanarak faturalara yansıtılması yöntemine 31 Aralık 2025 tarihine kadar devam edilmesine, gerekli görmesi halinde de Cumhurbaşkanının bu süreyi 5 yıl daha uzatması konusunda yetki verilmesine ilişkin maddeler yer alıyor.

2013 yılında çıkarılan Elektrik Piyasası Kanunu ile elektrikte 21 dağıtım bölgesine ayrılan Türkiye’de kayıp ve kaçakların bölgesel bazda faturalara yansıtılmasına karar verilmiş, ancak geçiş süreci konularak 31 Aralık 2015 tarihine bölgesel hesaplamaya ara verilmişti.

Yasa uygulanmış olsa, 1 Ocak 2016’dan itibaren kayıp kaçakla ilgili 21 dağıtım bölgesinin birbiriyle bağı koparılacak, her bölgenin kendi kayıp ve kaçağı hesaplanıp o bölgede yaşayan halkın elektrik faturalarına yansıtılacaktı.

Böylece örneğin İstanbul’un kayıp kaçağı Ankara’da, Kayseri’de, Hakkari’de; Erzurum’un kayıp kaçağı da Trabzon’da, Zonguldak’ta, İzmir’de, Kütahya’da yaşayan halkın faturalarına yansıtılmayacaktı. Ancak, bölgeler arasındaki kayıp kaçak konusunda yaşanan uçurum verilen sözlere rağmen azaltılamayınca 2015’te biten süre 31 Aralık 2020 tarihine uzatıldı. Bu sürenin bitimine 2.5 ay kala uçurum hala devam etmesi üzerine bu sefer TBMM’ye sunulan yeni teklifle sürenin 31 Aralık 2025 tarihine kadar uzatılması öngörüldü.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) resmi verilerine göre 21 elektrik dağıtım bölgesinde yaşanan elektrik kayıp ve kaçak oranları bölgelere göre yüzde 4.49 ile yüzde 51.32 arasında değişen büyük farklılıklar gösteriyor.

Özelleştirmedeki amaç önce bu farklılığı en aza indirmek, sonra da bölgesel hesaplamaya geçmekti. Mevcut uçurum düzeyiyle ulusal hesaplama yerine bölgesel hesaplamaya geçilmiş olsa kaçağın çok olduğu bölgelerde elektrik faturaları olağanüstü artacak, kayıp ve kaçağın az olduğu, dağıtım maliyetlerinin düşük olduğu yerlerde faturalar düşecekti. Bu sistemle kayıp ve kaçağın yoğun olduğu bölgelerde yaşayan vatandaşlar kaçak elektrik kullanan kişiler hakkında devlet ve şirketler üzerinde daha güçlü bir baskı kurabileceklerdi.

Okumaya devam et

Politika

Motosiklet hırsızlığına karşı valilik uyarısı

Yayınlanan

Kütahya Valiliği tarafından yapılan açıklamada, motosiklet hırsızlığına karşı alarm sistemi uyarısı yapıldı.

Valiliğin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, vatandaşlara alarm sistemleri sayesinde hırsızlık olaylarından kurtulabilecekleri hatırlatıldı.

Yapılan paylaşımda “Alarm sistemleri sayesinde aracınıza yapılan herhangi bir müdahaleden haberdar olabilirsiniz” ifadeleri kullanıldı.

⚠️ Alarm sistemleri sayesinde aracınıza yapılan herhangi bir müdahaleden haberdar olabilirsiniz.

Gepostet von T.C. Kütahya Valiliği am Montag, 5. Oktober 2020

⚠️ Birden fazla kilitle motorunuzu bağlamak hırsızın üzerinde caydırıcı bir etki yaratacaktır.

Gepostet von T.C. Kütahya Valiliği am Montag, 5. Oktober 2020

⚠️ Motosikletinizin park edildiği alanı gören güvenlik kamerasının olması caydırıcı olacaktır.

Gepostet von T.C. Kütahya Valiliği am Montag, 5. Oktober 2020

Okumaya devam et

Eğitim

Yüz yüze eğitimin kapsamı genişletildi! 5 sınıfta daha okula başlıyor

Yayınlanan

Yüz yüze eğitimin kapsamını genişletme kararı alındığını açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İlkokul 2,3, 4. sınıflar, orta okul 8. ve lise 12. sınıflar yüz yüze eğitime geçecek” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan yüz yüz yüze eğitimin kapsamını genişlettiklerini belirterek, “Bugün yüz yüze eğitimin kapsamını genişletme kararı aldık. 2.3.4. sınıflarda da yüz yüze eğitimi belirlenen kurallar neticesinde başlatıyoruz. Bunlara ilave olarak ortaokul 8. lise 12. sınıflarda belirlenen kurallar dahilinde yüz yüze eğitime geçilecek” ifadelerini kullandı.

Erdoğan ayrıca, 500 bin öğrenciye tablet dağıtılacağını açıkladı ve dağıtımın gelecek haftadan itibaren başlayacağını söyledi.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

 • Salgın sürecinde sağlık sistemimiz takdire şayan bir farklılık ortaya koydu. Türkiye, güçlü duruşu sayesinde geleceğine güvenle bakabilmektedir.
 • Türkiye’nin karşısında kim varsa onunla birlikte olmayı hayatlarının tek gayesi haline getirmiş bir kesim var. Siyasi rekabetle ülke menfaatlerini ayrı tutmayı ahlaki bir sorumluluk olarak görüyoruz.
 • Çalışanlarımıza ve dar gelirli kesimlere verdiğimiz desteğin tutarı 38 milyar TL’ye ulaştı.
 • Kısa çalışma ödeneğinden faydalanan 3,5 milyon çalışanımıza bugüne kadar 20 milyar liranın üzerinde kaynak aktarılmıştır.
 • Geçtiğimiz ayarda yeniden yükselme eğilimi gösteren artışın düşme eğilime girmiş olmasından memnuniyet duyuyoruz. Hastanelerimizdeki yoğunluğun gözle görülür şekilde azalmış olması bunu teyit ediyor.
 • Eğitimde daha önce okul öncesi ve 1. sınıflarda yüz yüze eğitimi sınırlı şekilde başlatmıştık. Bugün yüz yüze eğitimin kapsamını genişletme kararı aldık. 2. 3. ve 4. sınıflarda da yüz yüze eğitimi belirli kurallar çerçevesinde başlatıyoruz. Orta okul 8. ve lise 12. sınıflar yüz yüze eğitime geçecek.
 • Özel Eğitim Okulları ile İl Hıfzısıhha Kurullarının uygun bulduğu köy okullarında yüz yüze eğitimin önünde herhangi bir engel yok
 • İlk etapta 500 bin öğrencimize ücretsiz tablet bilgisayar vereceğimiz bir süreci başlattık. Önümüzdeki haftadan itibaren dağıtıma başlıyoruz.

‘İnsan çalışmaları için bin doz aşı üretilmiş olacak’

 • Yerli aşı geliştirme çalışmalarında oldukça ileri bir düzeye gelindi. Yerli aşı geliştirme çalışmalarında oldukça ileri bir düzeye gelindi. 13 ayrı aşı geliştirme çalışması başlatılmıştı. Önümüzdeki hafta insan çalışmaları için bin doz aşı üretilmiş olacak.
 • Türkiye’nin bir kuşatma altına alındığını görüyoruz. Türkiye terörle mücadelede tarihinin en başarılı dönemini yaşıyor. Çevremizdeki kuşatmayı kırıyoruz.
 • Yıllarca Türkiye’ye verdikleri hiçbir sözü yerine getirmeyenleri, üstüne bir de bizi suçlayanları, artık lafa değil icraata bakılan bir çizgiye çektik.
 • AGİT bünyesinde Amerika, Fransa ve Rusya tarafından oluşturulan MİNSK grubu sorunu çözmek yerine adeta çözümsüzlüğe mahkum etti.
 • Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını kurtarmasına destek vermek her onurlu devletin görevidir. Dünya haydut devletlerden ve onların haydut yöneticilerinden kurtarılmadan, insanlığın kalıcı barışa ve huzura kavuşması mümkün değildir. Özellikle bizim bölgemizde haydut devlet sayısı oldukça fazla. İsrail, Kıbrıs Rum kesimi ve Suriye rejimine kadar uzanan bu haydut devletler kendi vatandaşlarına zulmediyor, dünyanın istikrarını bozuyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya Belediyesi’ne alınacak 36 kişi için, bin 214 kişi başvurdu

Yayınlanan

Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, “Torpil, tanıdık referansı gibi şeylere izin vermiyoruz. İşçi alımlarında çok titiz davranıyoruz” dedi. 36 işçi alımı için bin 214 kişinin müracaat ettiği bildirildi.

Kütahya Belediyesi, 36 işçi alımı için çıktığı ilanın ardından mülakatlara başladı.Farklı branşta 36 kişiyi kendi bünyesine dahil edecek olan Kütahya Belediyesi, adayların mülakatını Akkent Mahallesi’nde gerçekleştiriyor.

1214 kişinin söz konusu alım için başvuru yaptığını söyleyen Kütahya Belediye Başkanı Prof.Dr. Alim Işık, mülakata giren vatandaşlara başarılar diledi.

Personel alımlarında Şeffaf Belediyecilik anlayışlı ile hareket ettiklerini belirten Alim Işık, “Biz bu işi en iyi kim yapıyorsa onu tespit etmeye çalışıyoruz. Elimizde aracımız var. Ama bu araçları kullanacak şoför yok. Emaneti doğru değerlendirerek milletimizin malına sahip çıkalım. Bu mülakatların tek referansı sizsiniz. Gönlünüz rahat olsun” diye konuştu.

1214 kişi arasından belirlenecek 36 kişi, iş makinesi operatörü, Destek Hizmetleri Müdürlüğü, Fen İşler Müdürlüğü, Temizlik İşleri Müdürlüğü ile Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nde istihdam edilecek.

Okumaya devam et

Politika

AK Parti Merkez İlçe Başkanı Fatih Oruç, yeniden seçildi

Yayınlanan

AK Parti Merkez İlçe Başkanı Fatih Oruç, 7. Olağan Kongreye tek liste ile girerek göreve seçildi.

AK Parti Kütahya Merkez İlçe 7. Olağan Kongresi’nde tek aday ile seçime gidildi. Mevcut başkan Fatih Oruç güven tazeleyerek yeniden seçildi. Kongrede partililere seslenen Oruç, “Mahallemizde, beldemizde, ilçemizde, ilimizde, ülke genelinde bu anlayışla hizmet eden dava adamlarının emeğini, kibirleri boylarını aşanların kaprislerine feda etmedik, etmeyeceğiz. Biz dedikodulara asla kulak asmadan kendi işimize bakacağız. Milletimiz bizden atalet değil, hizmet bekliyor. Hakk’ın ve halkın rızasını kazanacak işler yapmaya devam ettiğimiz sürece Allah’ın izniyle hiç kimse AK Parti’nin bileğini bükemeyecektir. Buna ilave olarak yeni isimlerle, yeni değerlerle, yeni hizmet erleriyle kadrolarımızı tahkim ediyoruz, edeceğiz.  Mahallemizde, köyümüzde, sokağımızda, oranın en itibarlı, en gayretli, en birikimli, en azimli, en dinamik isimlerini partimizin farklı kademelerine kazandıracağız. Kütahya merkez ilçe sınırlarında. Gerek Genel Merkezimizin yapacağı çalışmalar gerek teşkilatlarımızdan gelecek teklifler gerekse diğer destekleyici faaliyetlerle bu isimleri bulup çıkartıyoruz, çıkartmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.

AK Parti Merkez İlçe Başkanlığı 7. Olağan Kongre sonrasında oluşan yönetim kurulu asil üye listesi şu isimlerden oluşuyor.

Sema Günnar, Salih Hüsrev Levent Sarıkaya, Murat Emeksiz, Süleyman Göneş, Vedat Ayva, Mehmet Salih Erez, Şerif Doğan, Mustafa Emre Ar, Fatma Kurt, Aysun Gümüş, Ali Rıza Ersös, Halil Kuru, Hülya Yılmaz, Mustafa Yücel, Halil Özkul, Mustafa Tuğlu, Nuray Dündar, Murat Saçaklı, Ercan Cihan, Gökhan Küney, İsmail Ersin Emre, Bahadır Tekin, Harun Sarı, Arife Kapdan, İslam Günay, Muharrem Kartal, Akın Kuşçu, Numan Yıldız, Kadir Göktaş.

Okumaya devam et

Politika

Başkan Sebahattin Ceyhun: “Borç olabilir ama karşılığı fazlasıyla var”

Yayınlanan

AK Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, “Dönemimizde Kütahya’ya güzel bir belediye binası kazandırıldı. Şimdi bir kısmı gelir getirici olarak kiraya verildi. Belediye devir alındığından bu yana 628 milyon liralık bir borçtan bahsediliyor, ancak karşılığı daha fazla olduğunu hepimiz biliyoruz” dedi.

Başkan Ceyhun, Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık’ın Belediye Meclis üyeleri ile yaptığı istişare toplantısında yaptığı konuşmayla yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi.

Belediye Meclis üyelerinin yanı sıra Belediye Meclisi’nde temsilcisi bulunan siyasi partilerin il başkanlarının da katıldığı toplantıda bir konuşma yapan AK Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, “Tek gayemiz yaşanabilir çocuklarımızın da rahatça yaşayabileceği bir Kütahya. Bizler yavaş yavaş yaşımızı başımızı alıyoruz ama geriye kalacak çocuklarımız bizim yaşadığımız sıkıntıların hiç birini yaşamayacakları bir Kütahya, bir Türkiye, bir dünya bırakabilirsek, herhalde şu dünyada bulunduğumuz zaman içerisindeki misyonumuzu insan olarak tamamlamış oluruz” diye konuştu.

“BÖLCEK, İNKÖY VE PARMAKÖREN’DEKİ ARSALAR BELEDİYE MÜLKİYETİNDE”

Yeni belediye binasının Kütahya’ya çok yakıştığını dile getiren Başkan Ceyhun, “Hatta bir kısmı da gelir getirici olarak kiraya verildi. Allah hayırlı hizmetler nasip etsin inşallah. Belediye devir alındığında 628 milyon liralık bir borçtan bahsediliyordu. Bu borç yapıldı doğrudur. Büyüklü küçüklü yaklaşık bin 600 konutun olduğu bir kompleks meydana getirildi. Şu anda kentsel dönüşüme bir altlık oluşturuyor. Kentsel dönüşümde ihtiyaç olan rezerv konutlar bu şekilde oluşturulmuş oldu. İnsanların daha huzurlu daha güvenli, deprem olduğunda tehlike yaşamayacakları binaya kavuşmaları sağlanıyor. Yani hiç bir şey olmasa rezerv bir konut olmuş oldu. Bu borcun mantıklı açıklanabilir kısımlarından birisi de budur. Çünkü hakikaten insanlar Vefa da olsun, Osmangazi de olsun sağlıklı konutlara kavuşmuş oldular. Bu manada başlatanlardan da şu an işletenlerden de Allah razı olsun. Çok önemli projeler bunlar. Şu açıdan da düşünmek lazım, 628 milyonluk borcun büyük kısmı 1453 konut projesine, birde belediye binasına ait. Biz bu maliyeti karşılama anlamında ciddi çalışmalar yaptık. Hatta bakanlığımız o dönem Bölcek’te 200 bin metrekare, İnköy’de 404 bin 296 metrekare, Parmakören’de 357 bin metrekare, yine Parmakören’de 158 bin 862 metrekare yerler verdi bize. Şu anda belediye mülkiyetinde diye biliyorum. Yaklaşık 1 milyon 100 bin metrekare bir alandan bahsediyoruz. Satılması halinde elde edilecek gelir bu borçları katlayacaktır, belediyemize de güzel bir gelir getirecektir diye düşünüyorum. Yine bin 453 konutun tamamı tabi ki kentsel dönüşümde kullanılmıyor, bir kısmı da satışa çıkarılıyor. Belki fiyatlandırma anlamında sıkıntılar yaşanabilir ama geçen Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız bir teklifte de bulunmuştu, ‘kalan tüm kısmı devralır, size de takas alanlar verebiliriz’ diye. Satışta sıkıntı yaşanıyorsa Sayın Bakanımızın teklifi de değerlendirilebilir. Başkanımız sağ olsun açık açıkta bahsetti, birçok projede biz paydaşız diye. Mesela Meydan projesinde. Ciddi bir maliyettir bu aslında. Bakanımız Sayın Murat Kurum’un oraya gelip müdahil olması güzel oldu. Çevre cephelerin düzenlenmesi anlamında 3 milyon hibe, 7 milyon kredi, artı proje bedelinin tamamı bakanlığımız tarafından üstlenildi. Çok önemli rakamlar bunlar. Ama biz burada bir paydaşız. Tabi ki bu planın işletilmesi, yürütülmesi manasında belediyemizle birlikte ortak hareket edeceğiz. Millet bahçemiz; projesinden imalatına kadar tamamı Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından karşılanacak. İş bittikten sonra İşletmesi için belediyemize devri yapılacak. Bunlar önemli projeler. Bu desteklerin önemli olduğunu düşünüyorum. Kültür Sarayı projesi, Yoncalı’daki spor sahaları ile ilgili de devamında açıklamalarımız vardı. Kültür Sarayının bedelinin yarısını Kültür Bakanlığı karşılıyor. Yoncalı’daki futbol sahaları ve spor kompleksinin tamamı Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından karşılanıyor” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

EMET

Kütahya’da sokakta sigara içme yasağı

Yayınlanan

Kütahya’nın Emet ilçesinde koronavirüs tedbirleri kapsamında sokaklarda sigara içilmesinin yasaklandığı bildirildi.

Emet Kaymakamlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “İlçemiz girişinde bulunan Orman İşletme Müdürlüğü önünden başlayarak, Hükümet Caddesi, Zafer Meydanı, Kaynarca Caddesi, Gezne Caddesinin başlangıcından Kasap Pınarı Caddesinin birleştiği alan, ilaveten Zafer Meydanından Ali Uçar Sokak, Yukarı Pazar Yeri, Küçük Çarşı Sokak, Çarşı Camii civarı, Porsuk Ahmet Caddesi ve balık pazarı güzergahında sigara içilmesi yasaklanmıştır” denildi.

Öte yandan saat 12.00 ile 19.00 saatleri arasında 65 yaş üstü vatandaşların da bahse konu cadde ve sokaklara girmeleri yasaklandı.

Okumaya devam et

Politika

Kütahya’da 200 nüfuslu köy karantinaya alındı

Yayınlanan

Kütahya’nın Emet ilçesinde 200 nüfuslu Eseler köyünün koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında karantinaya alındığı bildirildi.

Bugün toplanan Emet İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, Emet Eseler köyünde artan Covid 19 vakaları nedeniyle köyün tamamının 14 gün karantinaya alınmasına karar verdi.

Yapılan açıklamada, “İlçemize bağlı Eseler köyünde (Covid-19) pozitif vakalarındaki artış nedeniyle bireysel izolasyonun yeterli olmayacağı, alınan tedbirlerin bulaşın hızının düşürülmesine olan en üst seviyeye taşımak için 30 Eylül 2020 saat 15.00’ten, 14 Ekim 2020 saat 15.00’e kadar 14 gün süreyle karantina uygulamasının başlatılmasına karar verilmiştir.

200 nüfusun yaşadığı Eseler köyünde köydeki vatandaşların ihtiyaçları vefa sosyal destek ekiplerince karşılanacak” ifadeleri kullanıldı.

Okumaya devam et

Kültür

Savcıbey’in kabrinin Kütahya’da olduğu tescillendi

Yayınlanan

Milliyetçi Hareket Partisi Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş’ın öncülüğünde Şehit Saru Batu Savcı Bey Derneği’nin başvurusu sonrası, Şehit Saru Batu Savcı Bey’in mezarı ve Akmeşhed şehitliği korunması gereken taşınmaz kültür varlığı olarak tescillendi.

Milliyetçi Hareket Partisi Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş’ın öncülüğünde Şehit Saru Batu Savcı Bey Derneği, Şehit Saru Batu Savcı Bey’in mezarı ve Akmeşhed şehitliği için korunması gereken kültür varlığı başvurusunda bulundu.

Kütahya ili, Domaniç ilçesi, Karaköy, Alçay/Akmeşhed mevkiinde bulunan Ertuğrul Gazinin oğlu Şehit Saru Batu Savcı Bey’in mezarı ve Akmeşhed şehitliği olarak belirlenen alan, Kütahya Vakıflar Bölge Müdürlüğü uzman raporu doğrultusunda korunması gereken kültür taşınmaz varlığı olarak tescillendi.

KORUMA BÖLGE KURULUNDAN İZİN ALINMADAN BÖLGEYE ÇİVİ ÇAKILAMAYACAK

Kütahya ili, Domaniç ilçesi, Karaköy, Alçay/Akmeşhed mevkiinde bulunan Ertuğrul Gazi’nin oğlu Şehit Saru Batu Savcı Bey’in mezarı ve Akmeşhed şehitliğinin tescil edilmesi istemine ilişkin; Şehit Saru Batu Savcı Bey Derneği’nin Ağustos 2019’taki başvurusu, Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Tespit ve Planlama Dairesi Başkanlığı, Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü, Kütahya Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün raporları sonrasında tescili gerçekleşti.

Kütahya ili, Domaniç ilçesi, Karaköy, Alçay/Akmeşhed mevkiinde bulunan Ertuğrul Gazinin oğlu Şehit Saru Batu Savcı Bey’in mezarı ve Akmeşhed şehitliği olarak belirlenen alanın Kütahya Vakıflar Bölge Müdürlüğü uzman raporu doğrultusunda 2863 sayılı yasa kapsamında korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilmesinin uygun olduğuna, koruma alanının kararımız eki haritada gösterildiği şekliyle uygun olduğuna, koruma alanı sınırları içerisinde Koruma Bölge Kurulundan izin alınmadan herhangi bir fiziki ve inşai müdahalede bulunulmamasına, karar verildi.

Okumaya devam et

Politika

Kütahya Valisi Ali Çelik, halkın arasına karışıp saatlerce gizli denetim yaptı

Yayınlanan

Tebdil-i kıyafet pazar yeri denetimine çıkan Kütahya Valisi Ali Çelik, kurallara uymayan herkesi uyardı. Vali Çelik, Sebzeciler Odası Başkanı Hakan Akdaş’ı esnafların daha dikkatli olması yönünde uyardı.

Kütahya Valisi Ali Çelik, yaya ve sivil olarak Cumartesi Pazarına gitti. Programsız olarak yaptığı denetimde, halkın arasına karışan Vali Ali Çelik, görevli personel dahil, pazarcıları, vatandaşları ve çevre esnafını uzun süre izledi.

Daha sonra görevlileri yanına çağıran Çelik, denetimlerin yeterli olmadığını daha dikkatli çalışmalarını istedi.

Kütahya Sebzeciler Esnaf Odası Başkanı Hakan Akdaş ile de görüşen Ali Çelik, esnafların maske konusunda ve satış esnasında sigara kullanımı konusuna dikkat etmediklerini gördüğünü söyledi.

Vatandaşlar, Kütahya Valisi Ali Çelik’in bu denetiminden memnun olduklarını ifade ederek “Halkın arasında gezen bir vali, bulunmaz bir fırsat. Koronavirüs denetimleri dışında kendisinin de bizzat denetim yapması çok önemli bir husus” diye konuştular.   

Okumaya devam et

Ekonomi

MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş: “Borçlar ertelensin, matrah artırılsın”

Yayınlanan

Pandemi süreci nedeniyle zor günler geçiren küçük esnafı,  üniversitelerin uzaktan eğitim modeli ile eğitime devam edecek olması nedeniyle daha zor günler beklediğini ifade eden Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, “Pandemi sebebiyle ertelenen borçlarda ödeme günü geldi kapıya dayandı. Ancak pandemi sürecini henüz atlatabilmiş değiliz. Esnafın sıkıntıları halen devam ediyor. Bu nedenle, ödemeler ya uzun vadeye yayılmalı ya da süreç geçene dek ertelenmeye devam edilmelidir ”dedi.

“ÜNİVERSİTELERİN AÇILMASI TEK UMUTTU”

MHP Kütahya Milletvekili Erbaş, “Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan pandemi nedeniyle Kütahya’da öğrenciye yönelik hizmet veren, kafe, yurt, servis, eğlence gibi sektörler geride kalan altı ayı hep ekside kapattılar. Kimi kirasını ödeyemediği için geçici süre iş yerini kapattı. Kimisi ise belki bir umut diye sektör değişikliğine gitti. Kimisi de iş yerini tamamen kapattı. Tüm esnafın tek umudu ise yeni eğitim öğrenim dönemi idi. Ancak ilimizde bulunan üniversitelerin uzaktan eğitim sistemini seçmesi nedeniyle, esnafımızın hayalleri suya düşmüştür” diye konuştu.

“VERGİ VE PRİM BORÇLARI YENİDEN ERTELENSİN”

Erbaş, “Geçtiğimiz dönemde devletimizin hemen hemen her sektöre gerekli yardımları gücünün elverdiğince yaparak, küçük esnafa bu zor süreci fazla hissettirmemeye çalışmıştır. Bu yapılan çalışmalardan bir tanesi ise vergi ve prim ödemelerinin ertelenmesiydi. Çok kısa süre sonra bu süreç sona erecek ve ertelenen vergi borçları ödenmeye başlayacak. Ama halen küçük esnafımız pandemi sürecini atlatabilmiş değil. Bu nedenle TBMM açılır açılmaz, vergi ve prim borçları için yeniden düzenleme yapılmalı ve borç ertelemeleri devam etmelidir. Esnafımız rahat olsun. Yüce meclis yeni dönem açılır açılmaz, halkımızın dert ve sorunlarını mecliste gündeme getireceğim” dedi.

“MATRAH ARTIRIMI ESNAFI RAHATLATABİLİR”

Pandemi döneminde alınan ekonomik önlemlere, matrah artırımının da eklenmesinin faydalı olacağını düşündüğünü ifade eden milletvekili Ahmet Erbaş, “Matrah artırımı ile hem zor günler geçiren esnaf rahatlar,  hem de vergi affı için müracaat edildiğinde hazineye gelir aktarılmış olur” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Politika

Korona filyasyon ekibine yanlış bilgi verenlere ağır ceza yolda

Yayınlanan

Korona tanısı konup temasla ilgili eksik, yanıltıcı ve yalan bilgi verenler 2 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak. İçişleri Bakanlığı’nın son yayınladığı genelgeye göre koronavirüs tanısı konup yalan, eksik, yanlış bilgi verenler üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile yargılanacak.

İçişleri Bakanlığı koronavirüs tanılı bazı kişilerin, temaslılarına ilişkin eksik ya da yalan bilgi vermesi üzerine harekete geçti. 81 il valiliklerine gönderilen genelgeye göre eksik ya da yalan bilgi verenler Türk Ceza Kanunu’nun 206. maddesine göre üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile yargılanacak.

İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine “Temaslıların doğru bilgilendirilmesi” konulu genelge gönderdi. Genelgede, evde izolasyona alınan koronavirüs tanılı ya da temaslısı kişilerin Sağlık Bakanlığınca belirlenen izolasyon koşullarına uymalarının sağlanması amacıyla “Filyasyon Çalışmaları Takip Kurulları” oluşturulduğu hatırlatıldı.

Daha önce illere gönderilen genelgelerle, salgınla mücadelede alınan tedbirlerin sahada etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak üzere İl Salgın Denetim Merkezleri bünyesinde Mahalle Denetim Ekipleri oluşturulduğu, izolasyon koşullarını ihlal eden ya da izolasyon koşullarını sağlama imkanı olmayan kişilerin izolasyon süreçlerinin valiliklerce tahsis edilen yurt/pansiyonlarda tamamlatılmasına yönelik karar verildiği anımsatıldı.

EKSİK VE YANLIŞ BİLGİ VERİLİYOR

Genelgede, gelinen aşamada koronavirüs tanısı konulan hastaların temaslılarına ilişkin olarak bazı durumlarda eksik bilgi (ekonomik kaygılarla özel sektörde çalışan temaslı kişiler hakkında doğru bilgi verilmemesi gibi) verdikleri; bazı durumlarda ise gerçekte temaslı olmayan kişilerin (temasta olunmadığı halde farklı sebeplerle kamu personelinin temaslı olarak bildirilmesi gibi) temaslı kişiler olarak bildirdikleri tespit edildiği belirtilerek, şu önlemlerin alınması istendi.

2 YILA KADAR HAPİS İSTEMİYLE YARGILANACAK

Koronavirüs tanılı hastalar tarafından temaslı kişiler hakkında yapılan eksik veya yanıltıcı veya gerçeğe aykırı beyanlara/bildirimlere ilişkin olarak İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurullarınca karar alınarak bu tür eylemler içerisinde bulunanlar hakkında Türk Ceza Kanununun 206’ncı maddesi “bir resmi belgeyi düzenlemek yetkisine sahip olan kamu görevlisine yalan beyanda bulunan kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılacağı” hükmü kapsamında gerekli işlem tesis edilecek.

Vali/Kaymakamlarca uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek, gerçeğe aykırı, eksik, yanıltıcı beyanların tespit edilmesi durumunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 206’ncı maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacak.

Okumaya devam et

Politika

Vali Ali Çelik Kütahya’daki koronavirüs yoğun bakım sayısını açıkladı

Yayınlanan

Kütahya Valisi Ali Çelik, katıldığı TV programında Kütahya’daki korona yoğun bakım sayısını açıkladı. Vali Çelik “Şuanda 60 hastamız yoğun bakımda. Ancak bu rakam 20’lere kadar düşüş gösterebiliyor” dedi.

EMİNE YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Türk Haber TV’de yayınlanan Haftanın Manşeti programında Eray Özden Akça’nın konuğu olan Kütahya Valisi Ali Çelik, koronavirüs salgını ile ilgili olarak yaptığı açıklamada Kütahya’nın durumu hakkında bilgiler verdi.

Vali Ali Çelik, şuanda Kütahya’nın yoğun bakım ünitesi olarak kullanılabilecek yatak kapasitesinin 270 olduğunu söyledi. Çelik açıklamasında şunları kaydetti:

“Bizim şuanda yoğun bakım ünitesi olarak kullanılabilecek yatak kapasitemiz 270. Ayrıca depolarımızda 300’e yakın solunum cihazımız bulunuyor. Bunlar kış şartları düşünülerek yedek olarak elde tutuluyor. İnşallah bunlara ihtiyaç kalmasın. Şuanda yoğun bakımlarımız, Haziran ayına göre nispeten daha yoğun. 60 yoğun bakım yatağımızda takip ettiğimiz hastamız var. Bu sayı bazen eksiliyor. Çünkü tedavi sürecinde iyileşenler servise alınıyor. Yeni hastalar gelince yoğun bakım ihtiyaçları ortaya çıkarsa onlar alınıyor. yani, bir sayının sürekliliğinden bahsetmek mümkün değil.”

Koronavirüs vakası olarak pozitif tespit edildiği halde evinde karantinada olan vatandaşların bulunduğunu da kaydeden Kütahya Valisi Ali Çelik, “10 günde sadece 7 kişi karantina kuralını ihlal etti. Kütahya bu anlamda kurallara uyan bir il konumunda” diye konuştu.  

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR