Bizimle iletişime geçin

Ekonomi

Tavşanlı’da günde 900 bin yumurta üretiliyor: KDV yüzde 1’e düştü

Yeni yılla birlikte tüketiciye yönelik vergi adımları peş peşe geldi. Önce Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Çanakkale temasları sırasında mobilyada KDV’yi düşürdüklerini açıkladı. Albayrak ayrıca, kamu bankalarının, esnaf kredileriyle tarımsal kredi faizlerini yeni yıl itibarıyla yıllık yüzde 12’den yüzde 9’a düşürdüğüne de dikkat çekti.

ÖZEL HABER – Mehmet Yaylıoğlu

1994 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı’na bakıldığında KDV indirimlerinin mobilya ile sınırlı olmadığı anlaşıldı.

Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Karar’da yapılan değişiklikle, önemli bir temel tüketim maddesi olan tavuk yumurtasında da KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e indirildi.

Tavuk yumurtası, toptanda yüzde 1 KDV’nin uygulandığı 1 Nolu listeye alınırken, diğer bir değişiklik de toptancı hallerine yapılan balık teslimlerinde gerçekleşti.

Buna göre yine yüzde 1 KDV uygulanan 1 sayılı listenin 6’ncı sırasındaki sebze ve meyveler arasına balık teslimleri de eklendi.

yenikutahya.com’a konuşan Tavşanlı’daki bazı yumurta üreticileri, kararın sektör açısından olumlu olduğunu söyledi.

Üreticiler, söz konusu kararla birlikte sektörde kayıtdışılığın azalacağını ve perakende tarafında fiyatların daha makul ve istikrarlı olacağını savundu.

Bilindiği gibi Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde günde yaklaşık 900 bin adet tavuk yumurtası üretimi yapılıyor. Tavşanlı, yumurta üretimi için beslenen 939 bin tavuğun 930 binini bünyesinde barındırırken, et üretimi için yetiştirilen 325 bin tavuğun 40 bini Merkez ilçesinde, 76 bini Gediz’de, 180 bini Simav’da ve 20 bini Pazarlar ilçesinde bulunuyor.

Ekonomi

Murat Dağı Termal Kayak Merkezine 1 ayda 10 bin ziyaretçi

Geçen yıl 3,5 aylık sezonda 10 bin kişiyi konuk eden merkeze, sezonun açıldığı 10 Ocak’tan bu yana 10 bin kişi geldi.

KÜTAHYA (AA) – Kütahya’nın Gediz ilçesinde termal ile kayak keyfinin bir arada yaşanabildiği Murat Dağı’nda, geçen yıl 3,5 aylık sezondaki ziyaretçi sayısına bu sene bir ayda ulaşıldı.

İlçe merkezine 25 kilometre uzaklıktaki Murat Dağı, zirveye yakın konumdaki kayak pistleri ve 1500 metre rakımda bulunan 41 derece sıcaklığı olan termal kaynaklara sahip olmasıyla Kütahya ve çevre illerdekilerden büyük ilgi görüyor.

Zor, orta ve kolay seviyelerde toplam 1735 metrelik 3 piste sahip Murat Dağı Termal Kayak Merkezi, geçen yıl 3,5 aylık sezonda 10 bin kişiyi konuk etti. Bu yıl hizmete açılan 735 metrelik T-bar ve 300 metrelik babylift ile daha modern özelliklere kavuşan tesise, 2020 sezonunun açıldığı 10 Ocak’tan bu yana 10 bin kişi geldi.

Murat Dağı Termal Kayak Merkezi Müdürü Ayhan Keskin, AA muhabirine, tesisin bu sezon özellikle hafta sonlarında ve sömestir tatilinde yoğun ilgi gördüğünü söyledi.

Sezonun sona ereceği 30 Mart’a kadar ziyaretçi sayısının 20 bine ulaşacağını öngördüklerini ve tesiste ücretsiz kayak ile snowboard eğitimi verildiğini de dile getiren Keskin, “Bungalovlar ile Gediz ilçesindeki otellerimiz hafta sonlarında tamamen dolu. Denizli, Bursa, Afyonkarahisar, Uşak, Manisa, Eskişehir ve Kütahya’dan vatandaşlarımız kayak merkezimize ilgi gösteriyor. Bu ilgiden dolayı teşekkür ediyoruz.” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

lifebox’tan tek tuşla fotoğraf silme ve gizleme özelliği

lifebox, kullanıcılarına artık görmek istemediği kişilerin fotoğraflarını tek tuşla silme ya da gizleme özelliği sunmaya başladı.

İSTANBUL (AA) – Turkcell’in bulut depolama servisi lifebox, kullanıcıların görmek istemediği kişilerin fotoğraflarını tek tuşla silme ya da gizleme özelliğini kullanıma sundu.

Turkcell açıklamasına göre, rehber yedekleme, telefon hafızasında yer açma gibi özellikleri bulunan Turkcell’in kişisel bulut depolama servisi lifebox, kullanıcılarına artık görmek istemediği kişilerin fotoğraflarını tek tuşla silme ya da gizleme özelliği sunmaya başladı.

lifebox’ın yeni özelliğiyle yapay zeka yardımıyla gruplandırılan kişi, nesne veya yer fotoğrafları arşivden kaldırılabiliyor. Daha önce kullanıcılarına yapay zeka teknolojisiyle akıllı albüm oluşturma seçeneği sunan lifebox, bu özelliğe istenmeyen fotoğrafları silme ya da gizleme seçeneklerini de ekledi.

Kullanıcılar, seçtikleri kişi, nesne veya yer fotoğraflarını tek tuşla çöp kutusuna gönderebilecekleri gibi dilerlerse bu fotoğrafları “gizli” bir klasör altında da saklayabilecek. Silinen fotoğraflar kullanıcının kararını değiştirme ihtimaline karşı 30 gün süreyle çöp kutusunda tutulacak. Bu süre zarfında geri yüklenmeyen içerikler 30’uncu günün sonunda cihazdan tamamen silinecek.

lifebox ayrıca, 14 Şubat Sevgililer Günü öncesi fotoğraf silmeyi eğlenceli getirerek kullanıcının sevmediği kişinin fotoğrafını animasyonla kesiyor ve yakıyor.

13,7 MİLYONDAN FAZLA CİHAZA İNDİRİLDİ

Öte yandan, lifebox’a eklenen bir diğer özellik ise “eğlen” butonu olarak öne çıkıyor. Kullanıcılar, bu butonla diledikleri fotoğrafa animasyon ve sticker ekleme imkanı bulacak.

“Eğlen” butonundan tüm lifebox kullanıcıları ücretsiz faydalanacak. Silme ve gizleme özelliklerinden ise uygulamada yüz ve nesne gruplama özelliğini açan kullanıcılar yararlanabilecek.

Yüz ve nesne gruplama özelliği, standart kullanıcılar için lifebox’a yükledikleri ilk 100 fotoğraf için geçerli olacak. 3,99 TL’ye Premium Paket’e geçen kullanıcılar ise tüm fotoğrafları için sınırsız albüm ve kişi oluşturma imkanına sahip olacak.

Kullanıcılarına dilediği belgeleri ve fotoğrafları hafıza sıkıntısı yaşamadan biriktirmesine olanak sağlayan lifebox, bugüne kadar 13,7 milyondan fazla cihaza indirildi ve sisteme yüklenen fotoğraf sayısı 6,3 milyarı geçti.

Okumaya devam et

Ekonomi

Güral Porselen standına üst düzey ziyaret

Türkiye’nin en büyük porselen üreticisi Güral Porselen, Almanya’nın Frankfurt şehrinde düzenlenen Ambiente züccaciye ve hediyelik eşya fuarında ülkemizi temsil etme adına yerini aldı.

Yönetim Kurulu Üyeleri Nesrin Güral, Harika Güral, Ali Güral ve Sami Güral ile İcra Kurulu Başkanı Naci Pekcan’ın da bizzat çalışmalara katıldığı fuarda, Güral Porselen standı büyük ilgi gördü. Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, fuarda ülkemizi başarıyla temsil eden Güral Porselen standını ziyaret etti ve 2020 yılı sofra modasını belirleyen yeni tasarım ürünleri inceledi. Harika Güral ve Ali Güral tarafından ağırlanan Başkonsolos Karartı, yüzde yüz yerli ve milli sermaye ile sektörde dünyanın lider markası olan Güral Porselen’in genç temsilcilerine çalışmalarında başarılar diledi. 

Başkonsolos Burak Karartı “Türk ürünlerinin kalitesine fuar alanında tanık olduk, gurur duyduk. Türk standlarını dolaşırken yabancıların Türk ürünlerine karşı büyük ilgi gösterdiğine şahit olduk. Siyasi, kültürel ve ekonomik açıdan Türkiye’nin en önemli partnerlerinden biri olan Almanya’ya firmalarımız yoğun ilgi gösteriyor. Bizde uluslararası arenada firmalarımızın başarılı olmaları için elimizden gelen yakınlık ve samimiyeti gösterdik” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Güral Porselen Ambiente Fuarı’na Türk damgası vurdu

Dünyanın Porseleni sloganıyla Türk porselenini dünya sofralarıyla tanıştıran Güral Porselen, dünyanın en büyük porselen fuarlarından biri olarak kabul edilen Almanya’daki fuarda ülkemizi başarıyla temsil ediyor.

Güral Porselen her geçen gün değişen ve gelişen trendleri yakından takip ederek geliştirilen yaratıcı tasarımları, doğru pazarlama stratejileri, başarılı AR-GE çalışmaları ve müşteri memnuniyetini garantileyen istikrarlı satış ve satış sonrası hizmetleri ile başarı yolculuğunu sürdürürken, önemli bir fuarda daha ülkemizin en büyük temsilcisi oldu. 

İsmet Güral liderliğinde 1989 yılından beri başarılı çalışmalar sonucunda dünya’daki öncü porselen markaları arasına giren ve 60 ülkeye ihracat yapan Güral Porselen, dünyanın önemli ticari fuarlarından olan Ambiente Fuarı’nda tasarımlarını ziyaretçilerine sundu. 

Almanya’nın Frankfurt şehrinde düzenlenen fuarda göz dolduran Güral Porselen standındaki çalışmalara, Yönetim Kurulu üyeleri Nesrin Güral, Harika Güral, Ali Güral ve Sami Güral ile  İcra Kurulu Başkanı M.Naci Pekcan da bizzat katılıyor.

Güral Porselen 11 Şubat Salı günü sonlanacak fuarda Hall: 4.2 Stand:E 57 ve Hall 6.00 B 30’de ziyaretçilerini bekliyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

700 yıllık nakış işlemeleriyle günümüz gelinlerini süslüyor

Kütahya’da yaşayan dikiş nakış ustası Melek Demiralp, KOSGEB desteğiyle büyüttüğü atölyesinde, Germiyanoğulları Beyliği ve Osmanlı dönemine ait kadın giysilerini, günümüz gelinleri için uyarlıyor. Demiralp “Kökleri Germiyanoğulları Beyliği’ne dayanan kadın kıyafetleri, düğünlerde, özel törenlerde birbirinden güzel özellikleriyle, hala hanımların gözdesi olmaya devam ediyor. Düğünde, kına gecesinde, doğum, davet gibi özel günlerde giyilen ayrı ayrı kıyafetler var” diyor.

KÜTAHYA (AA) – ALİBEY AYDIN – Kütahya’nın yaşayan dikiş nakış ustası 43 yaşındaki Melek Demiralp, Germiyanoğulları Beyliği ve Osmanlı dönemine ait geleneksel kıyafetleri gelinler için tasarlıyor.

Tavşanlı ilçesindeki atölyesinde, kadınların düğün, nişan gibi özel günlerde giymek istediği elbiseler diken Demiralp, geleneksel modellere hayat veriyor.

Demiralp, KOSGEB desteğiyle büyüttüğü atölyesindeki 20 çalışanıyla, tarihi işlemeleri yeni kıyafetlerle buluşturuyor.

“SANDIKTAN ÇIKARIP GELECEĞE TAŞIYORUZ”

Demiralp, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukken gittiği düğünlerde kadınların giydiği geleneksel kıyafetlerde etkilendiğini, o elbiselere duyduğu hayranlığının hayatını şekillendirerek mesleğe dönüştüğünü anlattı.

Halk eğitim merkezinde 9 yıl boyunca dikiş, nakış alanında farklı eğitimler aldığını aktaran Demiralp, kendi atölyesinde kendisi gibi geleneksel kıyafetlere ilgisi olan kadınların hayalindeki elbiseleri diktiğini söyledi.

Demiralp, gelinlerin talebi üzerine atlas, ipek gibi özel kumaşların üzerine desenler işlediğini ifade ederek, “Kökleri Germiyanoğulları Beyliği’ne dayanan kadın kıyafetleri, düğünlerde, özel törenlerde birbirinden güzel özellikleriyle, hala hanımların gözdesi olmaya devam ediyor. Düğünde, kına gecesinde, doğum, davet gibi özel günlerde giyilen ayrı ayrı kıyafetler var. Kadife, ipek, el dokuma, bunların işlemeleri, bu işlemelerin her birine uygun kenarları, has ipekten iğne oyalı yemeniler, hatta bu kıyafetlere has el yapımı terliklerden oluşan takımlar, genelde her evde hala bulunuyor.” diye konuştu.

Geleneksel kıyafetlere gelinlerin yoğun talep gösterdiğini anlatan Melek Demiralp, şöyle devam etti:

“Zevki ve tercihine uygun giysiler yaptırıyorlar. Kumaşların hepsi kadife, ipek, atlas, saten… Kumaş seçiminden sonra işlemeleri belirleniyor. Altın ya da gümüş simle ya da otantik renkli iplerle ‘kara makine’ olarak bilinen ninelerimizin kullandığı makinelerde işleniyor. Elektrikli ve otomatik makinelerle işlemeler tercih edilmiyor. Gelinler, anne veya kayınvalidesiyle gelip aylar öncesinden kıyafet konseptini belirliyor. Sandıklardan çıkarılan model ve desenlerle kıyafetlerini hazırlıyoruz.”

Demiralp, sandıklardan çıkardıkları geleneksel modelleri geleceğe aktardıklarını ifade ederek, işleme ve süslemeleri eskiden olduğu gibi elle yapıldığını söyledi.

Elbiselerle ilgili kültürel değerlerin yaşatılmasının önemini vurgulayan Demiralp, bu değerlerin uluslararası tanıtımını yapmayı istediğini sözlerine ekledi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Araç alım satımında yeni dönem olan TaşıtTakas Sistemi 3 Şubat’ta başlıyor

Takasbank Genel Müdür Vekili ve Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Elibol “TaşıtTakas Sistemi ile noterler bünyesinde araç alım satımına ilişkin nakit tutarların karşı tarafça ödenmeme riski ortadan kalkacak. Takasbank, tüm geliştirme süreçlerini tamamladı ve hizmet vermeye hazır” dedi.

İSTANBUL (AA) – Takasbank, 3 Şubat 2020 itibarıyla “TaşıtTakas Sistemi”ni uygulamaya alacak.

Takasbank’tan yapılan açıklamaya göre, “TaşıtTakas Sistemi” ile noterler bünyesinde gerçekleştirilecek araç alım satım işlemlerinde, alım satıma konu nakit tutar, araç mülkiyetinin el değiştirmesiyle eş anlı olarak güvenli bir şekilde karşı tarafa transfer edilebilecek. Açıklamada görüşlerine yer verilen Takasbank Genel Müdür Vekili ve Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Elibol, şunları kaydetti:

“Ülkemizin en önemli finansal altyapı kuruluşlarından biri olan ve uzun yıllardır finans sistemimize takas, teminat, risk ve nakit yönetimi hizmeti veren Takasbank’ın sahip olduğu tecrübe ve birikim sayesinde kısa sürede geliştirdiği TaşıtTakas Sistemi ile noterler bünyesinde araç alım satımına ilişkin nakit tutarların karşı tarafça ödenmeme riski ortadan kalkacak ve ilgili tutarın taraflar arasında hızlı ve güvenli bir biçimde el değiştirmesi sağlanacak. Takasbank, tüm geliştirme süreçlerini tamamladı ve hizmet vermeye hazır. Günlük periyotlarda 30 bin adet gibi rakamlara ulaşan araç alım satım işlemlerinde TaşıtTakas Sistemi’nin kullanımının benimsenmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla işlem maliyetleri minimum seviyede tutuldu.”

Elibol, TaşıtTakas Sistemi’ne www.tasittakas.com.tr üzerinden ve mobil uygulamalar aracılığıyla erişim sağlanabileceğini aktararak, kurulan yapının taşıt alım satım işlemlerinde taraflara güvenli, nakit taşıma riski olmadan, 15 lira maliyetle hızlı transfer imkanı sağlayacağını bildirdi.

Öte yandan, Borsa İstanbul AŞ’nin resmi Twitter hesabından konuya ilişkin yapılan paylaşımda da “Ekonomimizin önemli finansal altyapı kuruluşu olan Takasbank’ın yeni hizmetinin ülkemize ve vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Orman Genel Müdürü, yeni Orman Bölge binasını gezdi

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü yeni hizmet binası inşaatını ziyaret eden Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, tamamlanma aşamasında olan inşaat çalışmaları hakkında bilgiler aldı.

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Kütahya’ya hakim bir noktada projelendirilen Orman Bölge Müdürlüğü yeni hizmet binasında yaptığı incelemelerde, Orman Genel Müdürlüğüne yakışır bir tesis ile Kütahya’daki vatandaşlara hizmet verileceğini, aynı zamanda personelin daha iyi ve rahat şartlarda hizmet edebileceği bir çalışma ortamı sağlayacak olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Yeni hizmet binasını gezen ve Bölge Müdürü Hasan Keskin’den bilgiler alan Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, gerekli gördüğü konularda talimatlar vererek, emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin, Orman Genel Müdürlüğünce arsa karşılığı 9.250 m2 kapalı alanı bulunan Orman Bölge Müdürlüğü yeni hizmet binası çalışmalarının son aşamada olduğunu belirtti. Keskin, şuanda kullanımda olan ve artık ihtiyaçları karşılayamayan Bölge Müdürlüğü binasında personelin zor şartlarda çalıştığını, bodrum + zemin ve 3 kat olmak üzere 5 kattan oluşan yeni hizmet binasının tamamlanması ile birlikte personele daha iyi şartlarla ve konforlu bir çalışma ortamı sunulacağını belirtti.

Yeni hizmet binası inceleme gezisinde Bölge Müdür Yardımcıları Yaşar Yaman Sağlam ve Hakan Orhan, Makine İkmal Şube Müdür V. Ferhat Çam, Kütahya Orman İşletme Müdürü Ali Rıza Erdem de yer aldı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Yeni Renault Clio Türkiye’de satışa çıkıyor

“Onun adı Clio” ve “Bugüne kadarki en iyi Clio” sloganlarıyla tanıtılan yeni Clio, Türkiye’de Joy, Touch ve Icon olmak üzere üç donanım seviyesi ile 111 bin TL’den başlayan fiyatlarla 12 Şubat’ta müşterilerin beğenisine sunulacak. Renault MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş: “Yeni Clio’nun Türkiye’de OYAK Renault Fabrikaları’nda üretilmesi ve dünyaya ülkemizden ihraç edilmesi bizim için ayrıca gurur vesilesi”

Renault MAİS Pazarlama Direktörü Levent Timur: “Yeni Clio’nun öne çıkan özelliği, tasarımın ana hatlarını koruyarak ve şu ana kadarki en iyi Clio’yu sunuyoruz”

ANTAKYA (AA) – Yeni Clio, Türkiye’de 111 bin TL’den başlayan fiyatlarla 12 Şubat’tan itibaren satışa sunulacak.

Renault Grubu’nun en çok satan global modeli Clio’nun yenilenen versiyonunun basın lansmanı yoğun katılımla Antakya’da gerçekleştirildi.

“Onun adı Clio” ve “Bugüne kadarki en iyi Clio” sloganlarıyla tanıtılan yeni nesil Clio, Türkiye’de Joy, Touch ve Icon olmak üzere üç donanım seviyesi ile 111 bin TL ile 159 bin 400 TL arasında değişen fiyatlarla 12 Şubat’ta satışa çıkacak. Mercan Turuncu ve Demir Mavi, Yeni Clio’nun lansman renkleri arasında yer alıyor. Mercan Turuncu ve Boğaz Mavisi ilk kez yeni Clio’da kullanılan renkler olarak öne çıkıyor.

Ayrıca online satış ile 300 müşteri, yeni Clio’yu pazara sunulmadan önce ön siparişle özel fırsatlarla satın alma ayrıcalığına sahip olurken, bu müşterilere 10 bin TL değerindeki “R.S. Line” opsiyonu da hediye edilecek.

” YENİ CLİO İLE SEGMENT LİDERLİĞİMİZİ PEKİŞTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Renault MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş, toplantıda yaptığı konuşmada, B segmentinin toplam pazardan aldığı yüzde 25 pay ile Türkiye’nin 2’nci büyük segmenti olduğunu, B-HB alt segmentinin ise yüzde 13,5 pay ile 3’üncü büyük alt segmenti olma özelliği taşıdığını dile getirdi.

Çağdaş, “Clio, B-HB segmentinden elde ettiği yüzde 46 pay ve en yakın rakibinden yaklaşık 4 kat fazla satış rakamı ile bu segmentin lideri konumunda yer alıyor. Türkiye’nin en çok satılan 2’nci modeli olan Clio’nun 5’inci nesli olan yeni Clio’yu müşterilerimizle buluşturuyor olmanın heyecanını yaşıyoruz. Yeni Clio’nun Türkiye’de OYAK Renault Fabrikaları’nda üretilmesi ve dünyaya ülkemizden ihraç edilmesi bizim için ayrıca gurur vesilesi. Yeni Clio, yenilenen kaslı tasarımı, yüksek teknolojileri, kalitesi ve bir üst segmente ait özellikleri ile segmentinin referans modeli olmayı sürdürecektir. ‘Clio’ların en iyisi’ yeni Clio ile segment liderliğimizi pekiştirmeyi hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Clio modelinin bugüne kadar globalde yaklaşık 15 milyon adet satıldığını anımsatan Çağdaş, “Türkiye’de ise 1995 yılından beri 300 bin adet satan, kendi segmentinde yaklaşık bizi yüzde 46’lık bir pazar payına taşıyan bir üründen bahsediyoruz. Biz liderliğimizi devam ettireceğiz bu sektörde ve her konuda yaptığımız gibi işin adını baştan koyacağız.” diye konuştu.

“OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE İVMELENMENİN 2020 YILINDA DA DEVAM EDECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Berk Çağdaş, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Türkiye otomotiv pazarına ilişkin soruyu yanıtlayan Çağdaş, şunları söyledi:

“Geçen 3-4 yılda çok değişkenlik gösteren ve adetler anlamında oldukça volatil bir pazar vardı. Dolayısıyla Türkiye’deki araç parkının yaşı, özellikle perakende talepteki beklentiler ve ertelenmiş bir talep miktarı, özellikle filo ve kurumsal müşterilerde henüz yenilenmemiş araç parkının büyüklüğü gibi unsurları dikkate alarak ve daha temkinli yaklaşarak 550-600 bin civarında bir pazar beklentisiyle bütçelerimizi yaptık. 2020’nin geneli itibariyle beklentilerimiz 2019’a göre daha olumlu. 2019’da 400 bin adet bir pazar beklentisiyle çıkmış, akabinde haziran-temmuz sonu itibariyle yaklaşık 315 binlere falan düşürmüştük tahminimizi. Dolayısıyla bu, bizim iç düzeneklerimizde de bizi biraz temkinli olmaya itti.”

Yılın ikinci yarısında ise özellikle hurda, ÖTV ve kamu bankalarının faiz kampanyalarının talep tarafında ciddi anlamda bir tetikleme yaptığına dikkati çeken Çağdaş, “Şimdi faizlerdeki düşüş trendi devam ediyor, kurdaki salınım daha az. Bu anlamda bu kalkışın, ivmelenmenin biraz hız keserek de olsa 2020 yılında devam edeceği düşünüyoruz. Gerekli hesaplamaları yaptığımızda bu yaklaşık yaklaşık 500-600 bin pazar seviyesine getireceğini gösteriyor. 2020 yılı için 2019’un başında olduğumuz gibi karamsar değiliz.” ifadelerini kullandı.

“YENİ CLİO’DA YERLİLİK ORANI YÜZDE 55 SEVİYESİNDE”

Renault MAİS Pazarlama Direktörü Levent Timur ise B-HB segmentinde rekabetin çok yüksek olduğunu  belirterek, “Burada 21 model var ama 2019’da neredeyse satılan her 2 araçtan birisi Clio oldu. En yakın rakibimizin 4 katı kadar satış yaptık B-HB segmentinde. Yeni Clio’nun öne çıkan özelliği, tasarımın ana hatlarını koruyarak ve şu ana kadarki en iyi Clio’yu sunuyoruz. Artık Clio çok daha olgun, çok daha güçlü.” diye konuştu.

Timur, sorulan soru üzerine yeni Clio’da yerlilik oranının yüzde 55 seviyesinde olduğunu ve satışların, yüzde 75 yeni, yüzde 25 de eski Clio olarak devam edeceğini dile getirdi.

Yeni Clio ile segment payını artırmak istediklerini vurgulayan Timur, bu noktada eski Clio’nun gücünden de faydalanacaklarını bildirdi.

“TÜRKİYE’DE ÜRETİLEN HİBRİT MOTORUN LANSMANI DA 2’İNCİ YARI YIL OLARAK PLANLANIYOR”

Dizel motorda otomatik vites seçeneğinin olmamasını değerlendiren Timur, şunları söyledi:

“Hibrit motorlarımızın gerçekten toplam satın alma maliyeti olarak çok avantajlı olduğundan dolayı özellikle filo pazarında dizel versiyonların yerine geçeceğine inanıyoruz. Özellikle norm değişiklerinden sonra dizeldeki standartları tutturmak için birçok partikül filtresi ve ek ekipman koymak gerekiyor motorlara. Bu da dizel motorların maliyetini çok artırıyor. Zaten dizelle benzin arasında pompa fiyatlarında çok bir fark kalmadı. Yeni nesil turbo benzinli motorlarımız gayet verimli motorlar. B segmentindeki müşterinin çok fazla kilometre yapması lazım ki dizel başa baş noktaya gelsin. Dolayısıyla stratejiyi artık benzinliye koyduk ama hala filo pazarında düz vitesimizle dizel talep eden müşterilere cevap vermeye çalışacağız. Ayrıca Türkiye’de üretilen hibrit motorun lansmanı da 2’inci yarı yıl olarak planlanıyor.”

YENİ CLİO’NUN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

Öte yandan, toplantıda verilen bilgilere göre, yeni Clio, dinamik sürüş becerisi, yol tutuşu, yüksek teknolojileri ve tasarımdan üretime kadar kalitesi ile bugüne kadarki “en iyi Clio” olarak öne çıkıyor.

Türkiye’de en çok satılan modeller listesinde 2’nci sırada yer alan Clio, yeni neslinde tasarım genetiğini korurken daha kaslı ve dinamik bir görünüme kavuştu. Yeni Clio’nun tasarımına dinamizm ve sportif bir görünüm kazandıran ayrıntılar modelin aerodinamik performansını artırırken daha iyi ses yalıtımına da katkıda bulunuyor. İttifak tarafından geliştirilen yeni CMF-B platform sayesinde segmentinde iç hacim ve konforda da önemli bir ayrıcalık sunuyor.

SEGMENTİNDE İLK KEZ KULLANILAN ÖZELLİKLER YENİ CLİO’DA

Yeni Clio’nun iç mekanında ise daha güçlü bir teknolojik donanım ve yeni bir tasarım dikkati çekiyor. 9,3 inçlik dikey tablet ekran, Multisense Sürüş Deneyim Teknolojisi, auto-hold fonksiyonlu elektrikli park freni B-HB segmentinde ilk kez Renault Clio ile birlikte pazara sunulan özellikler arasında yer alıyor. Ayrıca yeni Clio’nun 391 litre hacimli (dizel versiyonlarda 366 litre) bagajı segmentinin en iyisi olarak öne çıkıyor.

Renault ürün gamında ilk kez yeni Clio’da kullanılan 360 derece kuş bakışı kameranın yanı sıra Smart Cockpit, Eller Serbest Park Destek Sistemi, kablosuz şarj, akıllı telefon ekran yansıtma özelliği, 7 inçlik kişiselleştirilebilir sürücü ekranı ise bir üst segmente ait özellikler olarak dikkati çekiyor.

Yeni Clio, Euro NCAP testinden elde ettiği 5 yıldız ile yüksek güvenlik seviyesi sunarak beşinci neslinde de çağa uyum sağlama geleneğini sürdürüyor. Sürüşe Yardımcı Destek Sistemleri (ADAS) ile en üst seviyede güvenlik ve konfor sunan Yeni Clio, şerit takip sistemi, aktif acil fren destek sistemi, otomatik uzun/kısa farlar, trafik işaretlerini tanıma sistemi gibi özellikler ile sürüş güvenliğini artırıyor.

1.0 SCe, 1.0 TCe ve 1.3 TCe benzinli motorları da ürün gamına ekleyen yeni Clio, Türkiye’de yeni nesil dört benzinli ve iki dizel olmak üzere çeşitli bir motor seçenekleriyle ile müşterilerin beğenisine sunuluyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Almanya 2020 yılında 3 bin Euro maaşlı Türk İşçi Arıyor! Başvurular başladı

Almanya’daki işgücü eksikliği nedeniyle işçi göçü sürüyor! Alman Hükümeti, 2020 yılında da 3 bin Euro maaşla Türk işçiler için ilan açtı! 2020 yılında Türkiye’den binlerce işçi 3 bin euro maaşla Almanya’da istihdam edilecek. Peki, Almanya’da işçi olmak için başvurular nasıl yapılır? Almanya’ya işçi başvurusu için detaylar haberimizde…

Almanya 3 bin Euro maaşla çalışacak kalifiye ve basit işçi arıyor! Almanya’daki iş gücü eksikliği nedeniyle işçi göçü halen daha sürüyor. 2020 yılında da Türkiye’den Almanya’ya işçi göçü sürecek. 2020 yılında Almanya’da en az 3 bin euro maaşla İşçi olmak isteyenler için başvuru süreci başladı. Vatandaşlar da Almanya’da 3 bin euro maaşla çalışmak için başvuru sürecini ve başvuru detaylarını araştırmaya başladı.

İŞKUR 3 BİN EURO MAAŞLA ALMANYA’YA GÖNDERİYOR

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), 2020 yılı için Almanya’da çalışacak binlerce Türk işçi için ilan açtı. İşkur, 2020 yılında pek çok alanda çalışacak Türk işçileri Almanya’ya gönderecek. Almanya’ya giderek orada istihdam olacak Türk vatandaşları en az 3 bin euro maaş alacaklar. Şu ana dek rekor sayıda başvuru gelmiş durumda.

Türkiye’den çalışacak işçiler Almanya’da 1500 ila 3000 euro arasında maaş alacaklar. Türk Lirası üzerinden aylık maaşlar 19-20 bin TL civarında olacak. Almanya’da işçilerden alınan vergilerin düşmesiyle birlikte bu miktarın 10-12 bin TL seviyelerine gerilemesi bekleniyor.

ALMANYA İŞÇİ ALIMI İÇİN İLAN AÇTI

Almanya, iş gücü eksikliği nedeniyle birçok ülkeden genç işçi alacak. İş gücü açığının kapanması için Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden işçi çalıştırılması için süreç başladı. 2020 yılında Türkiye başta olmak üzere Filipinler, Meksika ve daha birçok ülkeden genç işçiler Almanya’da çeşitli iş kollarında ve işlerde istihdam edilecek.

ALMANYA İŞÇİ ALIMI ŞARTLARI NEDİR?

Almanya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Almanya’ya alınacak işçiler için kolaylıklar getirildi. Buna göre vize işlemleri çok daha hızlı tamamlanacak. Ayrıca Aşçı, İnşaat işçisi, IT Teknisyeni ve Hemşire mesleklerinde Almanca Dil şartı da aranmayacak.

Almanya’nın 2020 yılında yapacağı işçi alımında Almanca dil şartı aranmıyor. Ancak Almanca dil bilmek başvurularda ön sıralara yükselmenizde ve de seçilebilmenizde avantaj sağlıyor.

Almanya’da işçi olabilmek için adayın yaşının 20 ila 45 arasında olması gerekiyor.

ALMANYA İŞÇİ BAŞVURUSU İÇİN BAŞVURU ÜCRETİ ALINMIYOR

Almanya’da işçi olabilmek için başvuruda bulunacak olanlar herhangi bir başvuru ücreti ödemiyor! Bu konuda yetkili makamlar sürekli uyarılarda bulunuyor. Çünkü başvuru sürecinde, Almanya’da işçi olabilmek adına parasını dolandırıcılara kaptıranlar mağduriyet yaşayabiliyor! Bu durumlar için dolandırılmamaya da özen göstermek gerekiyor.

KAYNAK: meslekihaber.com

Okumaya devam et

AFYON

Afyonkarahisar, her fırsatı değerlendiriyor, şimdi de kabak tatlısını kaptı

Bal kabağı üretim merkezlerinden Afyonkarahisar’a gelenler, kentin yöresel mutfağının önemli şerbetli tatlıları arasında yer alan kabak tatlısına ilgi gösteriyor.

Tatlıcı Şükrü Pancar “Bu lezzeti tatmak için şehrimize özellikle gelenler var. Ankara’dan İstanbul’dan geliyor. Bazen de sipariş üzerine kargoyla Türkiye’nin her noktasına gönderiyoruz” dedi. Müşteri İpek Kayalar “Buraya da gelmişken bu lezzeti tatmadan gitmek istemedik. Oldukça da çok güzel ve beğendik. Bu eşsiz lezzeti de herkese tavsiye ediyoruz” dedi.

AFYONKARAHİSAR (AA) – ARİF YAVUZ –  Türkiye’de Gaziantep ve Hatay’ın ardından gastronomi alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına dahil olan Afyonkarahisar mutfağının önemli yöresel tatlıları arasında yer alan kabak tatlısına ilgi her geçen gün artıyor.

Bal kabağından haşlama ve fırında yapılan şerbetli tatlı, lezzetiyle damak çatlatıyor.

Tahinli ve manda kaymaklı olarak ceviz parçacıklarıyla yemeklerin ardından servis edilen kabak tatlısı, gastronomi turizmi için kentte gelen yerli ve yabancı turistlerce de çok beğeniliyor.

Kentteki tatlıcılardan Şükrü Pancar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Afyonkarahisar’ın yöresel mutfağının kış aylarındaki enerji deposunun başında kabak tatlısının geldiğini söyledi.

Lezzetli tatlıları için kullandıkları bal kabaklarının yörede yetiştirildiğini dile getiren Pancar, buna ilişkin seçici ve dikkatli olduklarını kaydederek, “Kabak tatlısını iki türlü yapıyoruz. Haşlama ve fırında şeklinde. Pişirip, şerbetini döktükten sonra da tahinli, manda kaymaklı ve ceviz parçacıkları ile servis ediyoruz.” dedi.

Pancar, kabak tatlısının içerisinde lif içerdiği için kış aylarında bolca tüketilmesi gerektiğini vurguladı.

Kabak tatlısının yapılışı – Kabak Tatlısı Tarifi

Kabak tatlısının yapılışının püf noktalarını anlatan Pancar, şöyle devam etti:

“Seçtiğimiz özel bal kabaklarını soyarız. Dilimlediğimiz meyveleri, bir gün boyunca toz şekerde bekletiriz. Bu sürede kabaklar, suyunu salar. Ertesi gün kabaklara bir miktar su ekleyerek ocakta 3-4 saat pişiririz. Pişirme işleminin ardından bal kabaklarımızı yaklaşık 2 saat de dinlendiriyoruz. Servise bu şekilde de hazır oluyor ayrıca bazen dinlenme işleminin ardından da fırınlama işlemi yapıyoruz.”

Pancar, vitamin deposu kabak tatlısını doktorların da önerdiğini, insan vücudunda hazmı kolaylaştırdığını ve bağırsaklara faydalı olduğunu belirterek, “Bu lezzeti tatmak için şehrimize özellikle gelenler var. Ankara’dan İstanbul’dan geliyor. Bazen de sipariş üzerine kargoyla Türkiye’nin her noktasına gönderiyoruz. Müşterilerimiz, kabak tatlımızı çok beğeniyor ve ağız tadıyla da tüketiyorlar.” şeklinde konuştu.

“BU EŞSİZ LEZZETİ DE HERKESE TAVSİYE EDİYORUZ”

Annesiyle İzmir’den Afyonkarahisar’a gelen İpek Kayalar da “Burada özellikle kabak tatlısı yememiz tavsiye edildi. Biz de zaten ailece kabak tatlısını çok seviyoruz. Kış aylarında vazgeçilmez tatlılarımız arasında. Buraya da gelmişken bu lezzeti tatmadan gitmek istemedik. Oldukça da çok güzel ve beğendik. Bu eşsiz lezzeti de herkese tavsiye ediyoruz.” dedi.

Ebru Yeni Ekinci de bu tadı çok beğendiklerini kaydederek, “Evde ben de kabak tatlısı yapıyorum ama bu kadar lezzetli olmuyor. Giderken buradan tatlının tarifini almadan gitmeyeceğim.” ifadesini kullandı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya’nın termal tesislerinde yarıyıl tatili hareketliliği

İl merkezi ile Simav, Emet, Gediz, Tavşanlı ilçelerindeki tesislerde sömestir tatili dolayısıyla yoğunluk yaşanıyor. Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık: “Zengin minerallerden dolayı ilimizin termal ve şifalı suları özellikle kış aylarında daha fazla tercih ediliyor”

KÜTAHYA (AA) – MUHARREM CİN – Türkiye’nin önemli termal turizm merkezlerinden Kütahya’daki tesislerde sömestir tatilinin yüzde 100’e varan dolulukla geçmesi bekleniyor.

Kaplıcalarıyla ünlü Simav, Emet, Gediz, Tavşanlı ve Kütahya merkezdeki tesislerde, yarıyıl tatili dolayısıyla rezervasyon hareketliliği yaşanıyor.

Çocuklarının stres atıp güzel vakit geçirecekleri merkezler arayan aileler, mevsim itibarıyla en fazla ilgiyi termal tesislere gösteriyor.

Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilin Türkiye’nin en kıymetli termal sularına sahip olduğunu söyledi.

Kentteki termal kaynaklardan çıkan suyun asırlardır şifa dağıttığını belirten Işık, şöyle konuştu:

“Zengin minerallerden dolayı ilimizin termal ve şifalı suları özellikle kış aylarında daha fazla tercih ediliyor. Kütahya’nın büyük bölümü termal kaynaklara sahip. Kent merkezinde Yoncalı ve Ilıca termal turizm merkezleri var. Tatil dolayısıyla il genelindeki otellerin rezervasyonları büyük oranda doldu. Belediyemize ait Ilıca’daki otelimizin doluluğu önceki tatillerde olduğu gibi yüzde 100’e ulaştı.”

Ilıca kaplıcalarında, Kütahya Belediyesine ait Harlek Termal Otel’in Müdürü Yavuz Batuhan Çağrıcı da kış ayına denk gelen sömestir tatilinin termal hizmet veren işletmelere ilgiyi artırdığını vurguladı.

 “TERMAL SUYU DOĞADAN ÇIKTIĞI ŞEKLİYLE HİZMETE SUNUYORUZ”

Karaderili Şirketler Grubunca işletilen 250 yatak kapasiteli Emet Termal Otel’in müdürü Ramazan Sezer, tatil dolayısıyla İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa gibi büyükşehirler başta olmak üzere yurdun birçok bölgesinden gelecek misafirleri ağırlayacaklarını ifade etti.

Özellikle ailelerin kış aylarında çocuklarıyla termal tesisleri tercih ettiğini dile getiren Sezer, şunları kaydetti:

“Emet’te çıkan termal suların sıcaklığı 37 ila 40 derece arasında değişiyor. Termal suyu doğadan çıktığı şekliyle hiç bekletmeden vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz. Bu nedenle çeşitli rahatsızlıkların hızla iyileştiği biliniyor. Emet’teki termal kaynaklarımız Türkiye’nin dört bir yanından gelen vatandaşlarımızca tercih ediliyor. Tatil nedeniyle otelimizin rezervasyonları yüzde 75 doluluğu yakaladı. Birkaç gün içinde bu doluluğun yüzde 100’e ulaşacağını tahmin ediyoruz.”

Sezer, Gediz ilçesinde 1970 yılında meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremin ardından Emet’te ortaya çıkan ve kendiliğinden yosun ürettiği için “yosunlu termal su” olarak anılan kaynağın da özellikle tercih edildiğini sözlerine ekledi.

Okumaya devam et

Ekonomi

İçme suyuna elektrik parası vermeden güneş enerjisiyle kavuşacaklar

Kütahya ilinin Pazarlar ilçesine bağlı Akşinik köyü, kurulan güneş enerjisi sistemiyle içme suyundan faydalanacak. Köyün Muhtarı İsa Benli, “Bu gerçekten büyük bir nimet, büyük bir teknoloji. Güneş enerjisiyle elektrik parası vermeden içme suyumuz olacak.” dedi.

Akşinik köyüne kurulan güneş enerjisi sistemiyle 50 metre derinlikten içme suyu çekilerek depoya iletilecek. Depoya iletilen su ise köy halkının evine ulaşacak. Akşinik köyü daha önce şebeke elektriğinden faydalanarak içme suyuna kavuşuyordu. Köy Muhtarı Benli, “Daha önce şebeke elektriğinden faydalanarak kuyudan su çekiliyordu. Bu bize aylık ortalama 1.000- 1.500 TL’ye mal oluyordu. Şuan hiçbir ücret ödemeden güneş enerjisiyle suyumuza kavuşuyoruz. Bu gerçekten büyük bir nimet, büyük bir teknoloji. Güneş enerjisiyle elektrik parası vermeden içme suyumuz olacak. Daha önce elektrik için verdiğimiz para ile köyümüzün diğer ihtiyaçlarını karşılayabiliriz.” şeklinde konuştu.  

“KÖYLERİMİZ İÇİN ÇOK VERİMLİ BİR SİSTEM”

Muhtar Benli, köylerinin şebeke elektriği yerine güneş enerjisi kullanarak hem köyün masraflarını düşürebileceklerini hem de yenilenebilir enerji ile ülke ekonomisine katkıda bulunabileceklerini ileterek, “Köylerimiz için çok verimli bir sistem. Bu sistemi tüm köylere tavsiye ediyorum. Ülke çapında mutlaka değerlendirilmeli. Bizi bu sistemle tanıştıran ve kurulumunu yapan Simav Solar şirketinin sahibi Osman Sunal’a teşekkürlerimizi iletiyoruz. Desteklerinden dolayı ise Pazarlar Kaymakamı Yunus Emre Fırat, İlçe Özel İdare Müdürü Yahya Erdal Uzun ve diğer büyüklerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Bu suyla çay çok lezzetli oluyor. Büyüklerimizi bekleriz.” dedi.

“GÜNEŞ ENERJİSİ ÜLKEMİZE KATKI SAĞLAR”

Sistemi kuran teknisyen Osman Sunal ise, “Köylerimizi bu sistemle tanıştırarak güneş enerjisinden faydalanmalarını sağlıyoruz. Türkiye konum olarak güneş enerjisinden en fazla ve en yüksek verimlilik düzeyinde yararlanma potansiyeline sahip olan bir ülke. Bunu değerlendirmemiz gerekiyor. Bu sistemi Türkiye geneline yayabilirsek, ülke ekonomisine de artı değer sunar.” ifadelerini kullanarak, “Akşinik köyünün günlük su ihtiyacı 40 ton. Kurduğumuz sistem ile birlikte dalgıç pompayla  saatte 5 ton su pompalanacak. Sistem günde 10 saat çalıştığında köy halkına 50 ton su verebilecek.” dedi.  

“KÖY HALKININ GÜLÜMSEMESİ BİZLERİ MOTİVE EDİYOR”

Sunal, köylülere sundukları hizmette en büyük motivasyonu köy halkının gülümsemesi ile aldıklarını belirtti. Köyde yaşayan Hakime B. ise , “Bu sistemi kuranlara ve kurulmasını sağlayanlara Allah razı olsun.” diye konuştu. 

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya Porselen, 50. yılını Afyon’da kutladı

Gastronomi sektörü profesyonellerinin ve iş ortaklarının konuk edildiği, bu yıl 4. kez düzenlenen Kütahya Porselen Gastronomi Günleri programı, 9-12 Ocak tarihlerinde NG Afyon’da gerçekleşti.

Kütahya Porselen, Gastronomi Günleri 2020 programında 50. yılını da konuklarıyla birlikte kutladı. Kütahya’da kurulan firmanın, Kütahya’da bir kutlama yapıp yapmayacağı henüz bilinmiyor.

450 şefin katıldığı Gastronomi Günleri 2020 programı, NG Kurucu Başkanı Nafi Güral, Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Güral ve Şef Rafet İnce’nin toplantı açılış konuşmalarıyla başladı. Toplantıya katılamayan Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli ise bir video kaydıyla konuklara seslendi. Toplantının ardından gastronomi sektörünün duayen isimleri ”Ustaya Saygı” isimli önemli bir panel gerçekleştirdi ve Kütahya Porselen’in 2020 kreasyonu tanıtıldı.

KÜTAHYA PORSELEN 2020 KREASYONU TANITILDI

Kütahya Porselen, nano ve reaktif ürünleri olmak üzere en yeni koleksiyonlarını sektör profesyonelleriyle buluşturdu. Porselen ürünlerde ilk kez uygulanan bir teknoloji ile üretilen “Galaxy koleksiyonunun” lansmanını ilk kez Gastronomi Günleri’nde gerçekleştiren marka, beğeni topladı. 2019 yılında Desing Turkey’de Üstün Tasarım ödülüne layık görülen, ünlü tasarımcı Kunter Şekercioğlu’nun imzasını taşıyan Ayla ve Kütahya Porselen’in yetenekli tasarımcıları Şenol Duman ile Fatih Özger tarafından tasarlanan Aura koleksiyonu en beğenilen seriler arasında yer aldı.

UNESCO GASTRONOMİ ŞEHRİ AFYON GEZİSİ

Kütahya Porselen, konuk ettiği şefleri; Afyon’un tarihi güzellikleri ve lezzetleriyle tanıştırdı. İlk olarak tarihi Taşhan Alem-i Çarşısı, Sultan Dîvânî Mevlevîhâne Müzesi, Afyon konakları ve tarihi sokakları, Uzun Çarşı ve Bedesten Çarşısı, Unesco yaratıcı lezzetler şehri Afyonkarahisar’ın lezzet durakları: Salim Usta, Ahçı Bacaksız, Lokum Atölyesi, Sucuk Sarayı, Erkmen Hanımeller Konağı ziyaret edildi.

KAYNAK: Bültenler

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya’da üretilen bir marka sucukta da hile tespit edildi

Tarım ve Orman Bakanlığı, hileli ürünlerin listesini açıkladı. Listede gıdada taklit ve tahşiş yapan firmalar yer aldı. Peki, hangi firmaların sucuklarında domuz eti ve at etine rastlandı? Listede alkolsüz içecekler, arıcılık, baharat, bitki ve kahve ürünleri, bitkisel yağ ve margarin, çikolata ve kakao ürünleri, et ve et ürünleri, süt, kuruyemiş ürünleri de yer alıyor.

Bazı firmaların ürettiği sucuklarda kanatlı eti tespit edildi. Bazı firmaların sucuklarında domuz eti, bazı firmalarda ise at etine rastlandı. Kimi peynirlerde nişasta, süt yağı hariç yağ tespit edildi.

Kütahya’da bir firmanın ürünlerinde de hile yapıldığı tespit edildi.

TARIM BAKANLIĞI’NIN AÇIKLAMASI ŞÖYLE:

Tarım ve Orman Bakanlığının yaptığı kontroller sonucunda sahip olduğu bilgileri, 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanun’unun 31 inci maddesinin 6 ncı fıkrası uyarınca kamuoyunun bilgisine sunabileceği hükme bağlanmıştır.

Ayrıca, 17 Aralık 2011 tarihli Gıda ve Yemin Resmi Kontrolüne Dair Yönetmeliğin 8 inci maddesi gereğince kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasının Bakanlık resmi internet sitesinde Bakanlıkça kamuoyunun bilgisine sunabileceği hükmü yer almaktadır. Bu kapsamda, kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş ürünlere ait bilgiler aşağıda yer almaktadır. Kamuoyunun bilgisine sunulur.

BAKANLIĞIN AÇIKLADIĞI HİLELİ ÜRÜN SATAN FİRMALAR İÇİN TIKLAYINIZ

Okumaya devam et

Ekonomi

Memurlara, emeklilere ve tüm işçilere toplu para iadesi

O paralar geri ödenecek. Memurlar, Emekliler ve tüm işçiler topu para iadesi yapılacak. Peki hangi paralar geri ödenecek?

SGK duyurduğu geri ödeme bilgileri sizlerle. Hangi paralar geri ödeniyor? Milyonları ilgilendiriyor! O paralar geri ödeniyor.

Emekli olmak için gün sayanlar belli bir prim ödemesi ve gün tamamlamadan emekli olamıyor.

Yaş ve yıl sartını tamamlamayanlar için prim gününü doldurmayanlara için doğum borçlanması ve askerlik saydırarak emekli olabiliyor.

Yaşı tamamlayanlar prim günleri tamamlama ihtimali kalmayanlar Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan toplu para alabiliyor.

SGK toplu para ödemeleri nasıl yapacak? İşte ayrıntılar…

İHYA geliyor! İHYA Sistemi nedir? Hastanelerde bakınmak için ödenen GSS, askerlik, yapılan doğum gibi borçlanmaları geri iade alabiliyorsunuz. Toplu para alanları emekli ihtimali kalmıyor ancak emekli olduğunuzda alacağınız parayı geri alabiliyorsunuz. Parayı alıp tekrardan Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanlar için ihya devreye giriyor. İHYA, paraları alanlar için işlerini düzeltince tekrardan geçmiş borcunuzu ödeyerek emekli olma şansı veriyor. Aradaki boş geçen günler için faizde alınmıyor. SGK’dan para nasıl alınır? SGK’dan bu parayı almak için SGK’ya dilekçe ile başvurmak gerekiyor. Otomatik olarak yapılmayan işlemlerde direk olarak SGK başvurmak gerekiyor. SGK 1 ay inceleme dönemi sonrası çalıştığınız dönemde emekli olduğunuz güne göre geri ödemeleri yapıyor. Bağkurlular tüm paralar iade edilirken, 4A SGK’lılar 2008 öncesi hem işçi hem işveren primi, 2008 sonrası işçi primleri hemen alabiliyorsunuz. 

Mirasçı (Eş, Anne, Baba, Çocuk) Tüm şartlar sağlandığında emeklilik hakkına kavuşmayanlar için miraçlılar da bu parayı alabiliyor. Ölüm aylığı, dul aylığı ve yetim maaşı almayan mirasçılar SGK’dan çalıştığı döneme kadar olan miraçşı parası alabiliyor.

Okumaya devam et

EN ÇOK OKUNANLAR