Bizimle iletişime geçin

Ekonomi

SSK ve Bağkur’lular zamlı maaşlarını bu ay alacak

SSK ve Bağ-kur’lular zamlı maaşlarını bu ay alacak. Milyonlarca emeklinin kafasındaki merak ettiği “bu ay zamlı maaşımı ne zaman alacağım?” sorusunu sizler için derledik. İşte zamlı ücretler ne zaman alınacak? Zamlı maaşlar nasıl hesaplanır? Zamlı maaş hakkında her şey haberimizin detayında…

SSK ve Bağ-kur’lular zamlı maaşlarını bu ay alacak. Peki, SSK ve Bağ-kur’lular maaşlarını zamlı olarak ne zaman alabilecek? Zamlı maaşlarını emekliler nasıl hesaplayacak? İşte detaylar…

ZAM ORANLARI NETLEŞTİ

Ocak ayı ile birlikte yaklaşık 12,5 emekli ile 3 milyona yakın memur zam aldı. Aralık enflasyonunun 3 Ocak’ta açıklanmasıyla birlikte emeklilere ve memurlara uygulanacak zam oranları da netleşmiş oldu.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri 6 aylık enflasyon oranı olan 6.49 oranında zam alırken, memurlar ve Emekli Sandığı mensubu emekliler ise yüzde 4 toplu sözleşme zammı ile birlikte yüzde 1.49’luk enflasyon farkını da alacaklar. Maaşlar artacağı için emeklilere ödenen yüzde 4 oranındaki ek ödeme ile memurlara ödenen aile paraları da artış gösterecek.

YENİ MAAŞLARINI ALACAKLARI GÜN BELLİ OLDU

Zamlı maaşların ödenmesi ile ilgili takvim de belirlendi. Buna göre SSK ve Bağ-Kur emeklileri daha önce olduğu gibi tahsis numaralarının son rakamına göre 17 Ocak ile 25 Ocak arasında yeni maaşlarını alacaklar.

Memur emeklileri ise maaşlarını her ayın 1’i ile 5’i arasında aldıkları için zamsız olarak ödeme yapıldı. Bu emeklilerimizin zam farkları ise yine Ocak ayı içinde Çalışma Bakanlığı’nın açıklayacağı bir takvim çerçevesinde ödenecek. Memurlar ise ayın 15’inde maaş aldıkları için onlar da yeni ücretlerini zamlı olarak hesaplarında görecek. Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 6 Ocak’ta yayımladığı genelgeye göre memurlar 14 günlük farklarını da alacaklar.

Maaşla birlikte memurlar için aile paralarında da artış yaşanacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı yayımladığı genelge ile aile parasında eş için uygulanacak olan gösterge rakamının 2273’e çıktığını açıkladı. Buna göre de memurlara çalışmayan eş için her ay ödenecek para 332 lira oldu. Çocuk paralarında da benzer artışlar yaşandı. Eşi çalışmayan iki çocuklu bir memurun alacağı aile yardımı böylece 478 liraya çıktı.

ZAMLI MAAŞ NASIL HESAPLANACAK?

Zamlı maaş hesaplanırken öncelikle çıplak ücret üzerinden güncelleme yapılıyor. Yani Aralık ayında bankada 2.080 lira ücreti olan bir SSK’lı emeklimizin çıplak maaşı 2.000 lira ile 80 lira da ek ödeme alıyor demektir. Bu emeklimize önce 2.000 liralık çıplak maaşına yüzde 6.49 oranında zam yapılacak. Böylece bu emeklimizin zamlı maaşı 2.129 lira 80 kuruşa çıkacak. Bu maaş üzerinden yüzde 4 ek ödeme de hesaplanacak.

Yeni ek ödeme ise 85,20 liraya çıkacak. Bu emeklimiz için bankaya yatırılacak yeni ücret 2.215 lirayı bulacak. Memur emeklilerinde ise çıplak maaşa uygulanacak oran yüzde 5.49 olarak hesaplanacak. Çıplak maaş ve ek ödeme miktarlarını e-devletten öğrenmek mümkün.

AFYON

Afyonkarahisar, her fırsatı değerlendiriyor, şimdi de kabak tatlısını kaptı

Bal kabağı üretim merkezlerinden Afyonkarahisar’a gelenler, kentin yöresel mutfağının önemli şerbetli tatlıları arasında yer alan kabak tatlısına ilgi gösteriyor.

Tatlıcı Şükrü Pancar “Bu lezzeti tatmak için şehrimize özellikle gelenler var. Ankara’dan İstanbul’dan geliyor. Bazen de sipariş üzerine kargoyla Türkiye’nin her noktasına gönderiyoruz” dedi. Müşteri İpek Kayalar “Buraya da gelmişken bu lezzeti tatmadan gitmek istemedik. Oldukça da çok güzel ve beğendik. Bu eşsiz lezzeti de herkese tavsiye ediyoruz” dedi.

AFYONKARAHİSAR (AA) – ARİF YAVUZ –  Türkiye’de Gaziantep ve Hatay’ın ardından gastronomi alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına dahil olan Afyonkarahisar mutfağının önemli yöresel tatlıları arasında yer alan kabak tatlısına ilgi her geçen gün artıyor.

Bal kabağından haşlama ve fırında yapılan şerbetli tatlı, lezzetiyle damak çatlatıyor.

Tahinli ve manda kaymaklı olarak ceviz parçacıklarıyla yemeklerin ardından servis edilen kabak tatlısı, gastronomi turizmi için kentte gelen yerli ve yabancı turistlerce de çok beğeniliyor.

Kentteki tatlıcılardan Şükrü Pancar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Afyonkarahisar’ın yöresel mutfağının kış aylarındaki enerji deposunun başında kabak tatlısının geldiğini söyledi.

Lezzetli tatlıları için kullandıkları bal kabaklarının yörede yetiştirildiğini dile getiren Pancar, buna ilişkin seçici ve dikkatli olduklarını kaydederek, “Kabak tatlısını iki türlü yapıyoruz. Haşlama ve fırında şeklinde. Pişirip, şerbetini döktükten sonra da tahinli, manda kaymaklı ve ceviz parçacıkları ile servis ediyoruz.” dedi.

Pancar, kabak tatlısının içerisinde lif içerdiği için kış aylarında bolca tüketilmesi gerektiğini vurguladı.

Kabak tatlısının yapılışı – Kabak Tatlısı Tarifi

Kabak tatlısının yapılışının püf noktalarını anlatan Pancar, şöyle devam etti:

“Seçtiğimiz özel bal kabaklarını soyarız. Dilimlediğimiz meyveleri, bir gün boyunca toz şekerde bekletiriz. Bu sürede kabaklar, suyunu salar. Ertesi gün kabaklara bir miktar su ekleyerek ocakta 3-4 saat pişiririz. Pişirme işleminin ardından bal kabaklarımızı yaklaşık 2 saat de dinlendiriyoruz. Servise bu şekilde de hazır oluyor ayrıca bazen dinlenme işleminin ardından da fırınlama işlemi yapıyoruz.”

Pancar, vitamin deposu kabak tatlısını doktorların da önerdiğini, insan vücudunda hazmı kolaylaştırdığını ve bağırsaklara faydalı olduğunu belirterek, “Bu lezzeti tatmak için şehrimize özellikle gelenler var. Ankara’dan İstanbul’dan geliyor. Bazen de sipariş üzerine kargoyla Türkiye’nin her noktasına gönderiyoruz. Müşterilerimiz, kabak tatlımızı çok beğeniyor ve ağız tadıyla da tüketiyorlar.” şeklinde konuştu.

“BU EŞSİZ LEZZETİ DE HERKESE TAVSİYE EDİYORUZ”

Annesiyle İzmir’den Afyonkarahisar’a gelen İpek Kayalar da “Burada özellikle kabak tatlısı yememiz tavsiye edildi. Biz de zaten ailece kabak tatlısını çok seviyoruz. Kış aylarında vazgeçilmez tatlılarımız arasında. Buraya da gelmişken bu lezzeti tatmadan gitmek istemedik. Oldukça da çok güzel ve beğendik. Bu eşsiz lezzeti de herkese tavsiye ediyoruz.” dedi.

Ebru Yeni Ekinci de bu tadı çok beğendiklerini kaydederek, “Evde ben de kabak tatlısı yapıyorum ama bu kadar lezzetli olmuyor. Giderken buradan tatlının tarifini almadan gitmeyeceğim.” ifadesini kullandı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya’nın termal tesislerinde yarıyıl tatili hareketliliği

İl merkezi ile Simav, Emet, Gediz, Tavşanlı ilçelerindeki tesislerde sömestir tatili dolayısıyla yoğunluk yaşanıyor. Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık: “Zengin minerallerden dolayı ilimizin termal ve şifalı suları özellikle kış aylarında daha fazla tercih ediliyor”

KÜTAHYA (AA) – MUHARREM CİN – Türkiye’nin önemli termal turizm merkezlerinden Kütahya’daki tesislerde sömestir tatilinin yüzde 100’e varan dolulukla geçmesi bekleniyor.

Kaplıcalarıyla ünlü Simav, Emet, Gediz, Tavşanlı ve Kütahya merkezdeki tesislerde, yarıyıl tatili dolayısıyla rezervasyon hareketliliği yaşanıyor.

Çocuklarının stres atıp güzel vakit geçirecekleri merkezler arayan aileler, mevsim itibarıyla en fazla ilgiyi termal tesislere gösteriyor.

Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilin Türkiye’nin en kıymetli termal sularına sahip olduğunu söyledi.

Kentteki termal kaynaklardan çıkan suyun asırlardır şifa dağıttığını belirten Işık, şöyle konuştu:

“Zengin minerallerden dolayı ilimizin termal ve şifalı suları özellikle kış aylarında daha fazla tercih ediliyor. Kütahya’nın büyük bölümü termal kaynaklara sahip. Kent merkezinde Yoncalı ve Ilıca termal turizm merkezleri var. Tatil dolayısıyla il genelindeki otellerin rezervasyonları büyük oranda doldu. Belediyemize ait Ilıca’daki otelimizin doluluğu önceki tatillerde olduğu gibi yüzde 100’e ulaştı.”

Ilıca kaplıcalarında, Kütahya Belediyesine ait Harlek Termal Otel’in Müdürü Yavuz Batuhan Çağrıcı da kış ayına denk gelen sömestir tatilinin termal hizmet veren işletmelere ilgiyi artırdığını vurguladı.

 “TERMAL SUYU DOĞADAN ÇIKTIĞI ŞEKLİYLE HİZMETE SUNUYORUZ”

Karaderili Şirketler Grubunca işletilen 250 yatak kapasiteli Emet Termal Otel’in müdürü Ramazan Sezer, tatil dolayısıyla İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa gibi büyükşehirler başta olmak üzere yurdun birçok bölgesinden gelecek misafirleri ağırlayacaklarını ifade etti.

Özellikle ailelerin kış aylarında çocuklarıyla termal tesisleri tercih ettiğini dile getiren Sezer, şunları kaydetti:

“Emet’te çıkan termal suların sıcaklığı 37 ila 40 derece arasında değişiyor. Termal suyu doğadan çıktığı şekliyle hiç bekletmeden vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz. Bu nedenle çeşitli rahatsızlıkların hızla iyileştiği biliniyor. Emet’teki termal kaynaklarımız Türkiye’nin dört bir yanından gelen vatandaşlarımızca tercih ediliyor. Tatil nedeniyle otelimizin rezervasyonları yüzde 75 doluluğu yakaladı. Birkaç gün içinde bu doluluğun yüzde 100’e ulaşacağını tahmin ediyoruz.”

Sezer, Gediz ilçesinde 1970 yılında meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremin ardından Emet’te ortaya çıkan ve kendiliğinden yosun ürettiği için “yosunlu termal su” olarak anılan kaynağın da özellikle tercih edildiğini sözlerine ekledi.

Okumaya devam et

Ekonomi

İçme suyuna elektrik parası vermeden güneş enerjisiyle kavuşacaklar

Kütahya ilinin Pazarlar ilçesine bağlı Akşinik köyü, kurulan güneş enerjisi sistemiyle içme suyundan faydalanacak. Köyün Muhtarı İsa Benli, “Bu gerçekten büyük bir nimet, büyük bir teknoloji. Güneş enerjisiyle elektrik parası vermeden içme suyumuz olacak.” dedi.

Akşinik köyüne kurulan güneş enerjisi sistemiyle 50 metre derinlikten içme suyu çekilerek depoya iletilecek. Depoya iletilen su ise köy halkının evine ulaşacak. Akşinik köyü daha önce şebeke elektriğinden faydalanarak içme suyuna kavuşuyordu. Köy Muhtarı Benli, “Daha önce şebeke elektriğinden faydalanarak kuyudan su çekiliyordu. Bu bize aylık ortalama 1.000- 1.500 TL’ye mal oluyordu. Şuan hiçbir ücret ödemeden güneş enerjisiyle suyumuza kavuşuyoruz. Bu gerçekten büyük bir nimet, büyük bir teknoloji. Güneş enerjisiyle elektrik parası vermeden içme suyumuz olacak. Daha önce elektrik için verdiğimiz para ile köyümüzün diğer ihtiyaçlarını karşılayabiliriz.” şeklinde konuştu.  

“KÖYLERİMİZ İÇİN ÇOK VERİMLİ BİR SİSTEM”

Muhtar Benli, köylerinin şebeke elektriği yerine güneş enerjisi kullanarak hem köyün masraflarını düşürebileceklerini hem de yenilenebilir enerji ile ülke ekonomisine katkıda bulunabileceklerini ileterek, “Köylerimiz için çok verimli bir sistem. Bu sistemi tüm köylere tavsiye ediyorum. Ülke çapında mutlaka değerlendirilmeli. Bizi bu sistemle tanıştıran ve kurulumunu yapan Simav Solar şirketinin sahibi Osman Sunal’a teşekkürlerimizi iletiyoruz. Desteklerinden dolayı ise Pazarlar Kaymakamı Yunus Emre Fırat, İlçe Özel İdare Müdürü Yahya Erdal Uzun ve diğer büyüklerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Bu suyla çay çok lezzetli oluyor. Büyüklerimizi bekleriz.” dedi.

“GÜNEŞ ENERJİSİ ÜLKEMİZE KATKI SAĞLAR”

Sistemi kuran teknisyen Osman Sunal ise, “Köylerimizi bu sistemle tanıştırarak güneş enerjisinden faydalanmalarını sağlıyoruz. Türkiye konum olarak güneş enerjisinden en fazla ve en yüksek verimlilik düzeyinde yararlanma potansiyeline sahip olan bir ülke. Bunu değerlendirmemiz gerekiyor. Bu sistemi Türkiye geneline yayabilirsek, ülke ekonomisine de artı değer sunar.” ifadelerini kullanarak, “Akşinik köyünün günlük su ihtiyacı 40 ton. Kurduğumuz sistem ile birlikte dalgıç pompayla  saatte 5 ton su pompalanacak. Sistem günde 10 saat çalıştığında köy halkına 50 ton su verebilecek.” dedi.  

“KÖY HALKININ GÜLÜMSEMESİ BİZLERİ MOTİVE EDİYOR”

Sunal, köylülere sundukları hizmette en büyük motivasyonu köy halkının gülümsemesi ile aldıklarını belirtti. Köyde yaşayan Hakime B. ise , “Bu sistemi kuranlara ve kurulmasını sağlayanlara Allah razı olsun.” diye konuştu. 

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya Porselen, 50. yılını Afyon’da kutladı

Gastronomi sektörü profesyonellerinin ve iş ortaklarının konuk edildiği, bu yıl 4. kez düzenlenen Kütahya Porselen Gastronomi Günleri programı, 9-12 Ocak tarihlerinde NG Afyon’da gerçekleşti.

Kütahya Porselen, Gastronomi Günleri 2020 programında 50. yılını da konuklarıyla birlikte kutladı. Kütahya’da kurulan firmanın, Kütahya’da bir kutlama yapıp yapmayacağı henüz bilinmiyor.

450 şefin katıldığı Gastronomi Günleri 2020 programı, NG Kurucu Başkanı Nafi Güral, Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Güral ve Şef Rafet İnce’nin toplantı açılış konuşmalarıyla başladı. Toplantıya katılamayan Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli ise bir video kaydıyla konuklara seslendi. Toplantının ardından gastronomi sektörünün duayen isimleri ”Ustaya Saygı” isimli önemli bir panel gerçekleştirdi ve Kütahya Porselen’in 2020 kreasyonu tanıtıldı.

KÜTAHYA PORSELEN 2020 KREASYONU TANITILDI

Kütahya Porselen, nano ve reaktif ürünleri olmak üzere en yeni koleksiyonlarını sektör profesyonelleriyle buluşturdu. Porselen ürünlerde ilk kez uygulanan bir teknoloji ile üretilen “Galaxy koleksiyonunun” lansmanını ilk kez Gastronomi Günleri’nde gerçekleştiren marka, beğeni topladı. 2019 yılında Desing Turkey’de Üstün Tasarım ödülüne layık görülen, ünlü tasarımcı Kunter Şekercioğlu’nun imzasını taşıyan Ayla ve Kütahya Porselen’in yetenekli tasarımcıları Şenol Duman ile Fatih Özger tarafından tasarlanan Aura koleksiyonu en beğenilen seriler arasında yer aldı.

UNESCO GASTRONOMİ ŞEHRİ AFYON GEZİSİ

Kütahya Porselen, konuk ettiği şefleri; Afyon’un tarihi güzellikleri ve lezzetleriyle tanıştırdı. İlk olarak tarihi Taşhan Alem-i Çarşısı, Sultan Dîvânî Mevlevîhâne Müzesi, Afyon konakları ve tarihi sokakları, Uzun Çarşı ve Bedesten Çarşısı, Unesco yaratıcı lezzetler şehri Afyonkarahisar’ın lezzet durakları: Salim Usta, Ahçı Bacaksız, Lokum Atölyesi, Sucuk Sarayı, Erkmen Hanımeller Konağı ziyaret edildi.

KAYNAK: Bültenler

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya’da üretilen bir marka sucukta da hile tespit edildi

Tarım ve Orman Bakanlığı, hileli ürünlerin listesini açıkladı. Listede gıdada taklit ve tahşiş yapan firmalar yer aldı. Peki, hangi firmaların sucuklarında domuz eti ve at etine rastlandı? Listede alkolsüz içecekler, arıcılık, baharat, bitki ve kahve ürünleri, bitkisel yağ ve margarin, çikolata ve kakao ürünleri, et ve et ürünleri, süt, kuruyemiş ürünleri de yer alıyor.

Bazı firmaların ürettiği sucuklarda kanatlı eti tespit edildi. Bazı firmaların sucuklarında domuz eti, bazı firmalarda ise at etine rastlandı. Kimi peynirlerde nişasta, süt yağı hariç yağ tespit edildi.

Kütahya’da bir firmanın ürünlerinde de hile yapıldığı tespit edildi.

TARIM BAKANLIĞI’NIN AÇIKLAMASI ŞÖYLE:

Tarım ve Orman Bakanlığının yaptığı kontroller sonucunda sahip olduğu bilgileri, 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanun’unun 31 inci maddesinin 6 ncı fıkrası uyarınca kamuoyunun bilgisine sunabileceği hükme bağlanmıştır.

Ayrıca, 17 Aralık 2011 tarihli Gıda ve Yemin Resmi Kontrolüne Dair Yönetmeliğin 8 inci maddesi gereğince kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasının Bakanlık resmi internet sitesinde Bakanlıkça kamuoyunun bilgisine sunabileceği hükmü yer almaktadır. Bu kapsamda, kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş ürünlere ait bilgiler aşağıda yer almaktadır. Kamuoyunun bilgisine sunulur.

BAKANLIĞIN AÇIKLADIĞI HİLELİ ÜRÜN SATAN FİRMALAR İÇİN TIKLAYINIZ

Okumaya devam et

Ekonomi

Memurlara, emeklilere ve tüm işçilere toplu para iadesi

O paralar geri ödenecek. Memurlar, Emekliler ve tüm işçiler topu para iadesi yapılacak. Peki hangi paralar geri ödenecek?

SGK duyurduğu geri ödeme bilgileri sizlerle. Hangi paralar geri ödeniyor? Milyonları ilgilendiriyor! O paralar geri ödeniyor.

Emekli olmak için gün sayanlar belli bir prim ödemesi ve gün tamamlamadan emekli olamıyor.

Yaş ve yıl sartını tamamlamayanlar için prim gününü doldurmayanlara için doğum borçlanması ve askerlik saydırarak emekli olabiliyor.

Yaşı tamamlayanlar prim günleri tamamlama ihtimali kalmayanlar Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan toplu para alabiliyor.

SGK toplu para ödemeleri nasıl yapacak? İşte ayrıntılar…

İHYA geliyor! İHYA Sistemi nedir? Hastanelerde bakınmak için ödenen GSS, askerlik, yapılan doğum gibi borçlanmaları geri iade alabiliyorsunuz. Toplu para alanları emekli ihtimali kalmıyor ancak emekli olduğunuzda alacağınız parayı geri alabiliyorsunuz. Parayı alıp tekrardan Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanlar için ihya devreye giriyor. İHYA, paraları alanlar için işlerini düzeltince tekrardan geçmiş borcunuzu ödeyerek emekli olma şansı veriyor. Aradaki boş geçen günler için faizde alınmıyor. SGK’dan para nasıl alınır? SGK’dan bu parayı almak için SGK’ya dilekçe ile başvurmak gerekiyor. Otomatik olarak yapılmayan işlemlerde direk olarak SGK başvurmak gerekiyor. SGK 1 ay inceleme dönemi sonrası çalıştığınız dönemde emekli olduğunuz güne göre geri ödemeleri yapıyor. Bağkurlular tüm paralar iade edilirken, 4A SGK’lılar 2008 öncesi hem işçi hem işveren primi, 2008 sonrası işçi primleri hemen alabiliyorsunuz. 

Mirasçı (Eş, Anne, Baba, Çocuk) Tüm şartlar sağlandığında emeklilik hakkına kavuşmayanlar için miraçlılar da bu parayı alabiliyor. Ölüm aylığı, dul aylığı ve yetim maaşı almayan mirasçılar SGK’dan çalıştığı döneme kadar olan miraçşı parası alabiliyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ailelere 25 bin TL barınma yardım ödemesi

Çalışma Bakanlığı 25 bin TL Barınma Yardımı desteği. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetlere Bağlı çalışma bakanlığı 25 bin TL Barınma Yardımı duyurusu yaptı. Peki, 25 Bin TL barınma yardımı nereden ve nasıl alınır. 2020 Barınma Yardımı başvuruları nereden yapılacak sizler için derledik.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ihtiyaç sahibi ailelere destek ve yardım ödemelerine devam ediyor! Bakanlıktan yapılan açıklamada 25 bin TL’ye kadar barınma yardımı dar gelirli aileler için verilmeye başlandığı belirtildi. Peki, Barınma yardımı nedir? Barınma yardımı ne kadar, kimler yararlanabiliyor? 25 Bin TL’ye kadar Barınma yardımından belli şartları taşıyan aileler yararlanabiliyor! İşte Barınma yardımı almak için gerekli şartlar ve başvuru detayları…

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, dar gelirli – ihtiyaç sahibi aileler için 25 bin TL barınma yardımı yapıyor! 2020 yılı itibariyle geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda da destek ve yardım ödemeleri Bakanlık bünyesinde sürdürülecek. Birçok aile şimdiden 25 Bin TL’lik Barınma Yardım ödemesi için başvurulara başladı. Peki barınma yardımını kimler ne şartlarla alabiliyor? Bu soruların yanıtı vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Ödemeler, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları bünyelerinde yapılıyor.

Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan 25 Bin TL destek ödemesi

İl ve İlçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf şubeleri, Ailelerden gelen barınma yardımı destek ödemesi taleplerini topluyor. Daha sonra verilen taleplerden şartları taşıyan uygun ailelere ödemeler gerçekleştiriliyor.

Aileler, ekonomik zorluklar ve zorunlu ihtiyaç kıstaslarına göre birçok kalemde ödeme alabiliyor. Bu yardım kalemlerinden bazıları ailelerin barınması için önem taşıyan ihtiyaçlarını karşılamak için ihtiyaç duydukları ödemeler oluyor.

Barınma Yardımı Ödemesi kimlere yapılıyor? Kimler alabilir?

Bakanlık bünyesinde gerçekleştirilen değerlendirme sonrası yapılan Bakım yardımı ödemesi, 25 bin TL’ye kadar varabiliyor. Bakım yardımı ödemesi ise şu şekilde tanımlanıyor: Oturulmayacak derecede bakımsız, eski ve elverişsiz koşullarda yaşayan ihtiyaç sahibi ailelerin ev onarım ve bakımı, betonarme ev yapım yardımı, prefabrik yardımı ve ev eşyası yardımı için ayni veya nakdi yardım gerçekleştiriliyor.

Barınma Yardımı için başvuracak vatandaşlarda belli başlı şartlarda aranıyor. 25 Bin TL’lik Barınma Yardımı Ödemesi almak isteyenler; 18 yaşından büyük olmalı, ailenin geliri net asgari ücretin 1/3’ünden fazla olmamalıdır. Bu şartları taşıyan aileler il veya ilçelerdeki SYDV şubelerine başvurarak taleplerini iletiyor. Talepler olumlu sonuçlanırsa Bakanlık 25 bin TL’ye kadar tek seferlik barınma yardımı ödemesi gerçekleştiriyor.

Barınma Yardımı Ödemesi ne kadar?

Barınma yardımı ödemesi, ailenin ihtiyacına göre 15, 20 ve 25 bin TL olmak üzere ödeniyor. Ödemeler için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın resmi internet adresinin takip edilmesi gerekiyor.

Haberin Kaynağı: boxerdergisi.com.tr

Okumaya devam et

Ekonomi

2020’de işsize zamlı maaş (2020 işsizlik maaşı ne kadar?)

2020 yılında asgari ücret yüzde 15,03 artışla net 2 bin 324 TL oldu. Asgari ücretin belirlenmesinin ardından Asgari Geçim İndirimi (AGİ) ve işsizlik maaşları belli oldu. Peki, 2020 AGİ ne kadar? 2020 İşsizlik maaşı ne kadar? İşsizlik maaşını kimler alabilir? İşsizlik maaşı neden kesilir? 2020 işsizlik maaşı alma şartları neler? İşte merak edilenler…

Milyonlarca kişinin beklediği asgari ücret açıklandı. Asgari ücrette yaşanan artış beraberinde AGİ ve işsizlik maaşını da etkiledi. Peki, artan asgari ücretle birlikte 2020 işsizlik maaşı ne kadar oldu?

Asgari ücret 2020 yılında yüzde 15,03 artışla net 2 bin 324 TL olurken işsizlik maaşı en düşük bin 168 TL, en yüksek 2 bin 336 TL oldu.

EN DÜŞÜK İŞSİZLİK MAAŞINDA 153 TL FARK

Posta gazetesinde yer alan habere göre, 2019 yılında en düşük işsizlik maaşı bin 105 lira yapılan asgari ücret zammı ile bin 168 liraya çıktı.

En yüksek işsizlik maaşı ise 2 bin 31 liradan 2 bin 336 liraya yükseldi.

10 ay süre ile verilen işsizlik maaşını almaya hak kazanan kişi ise 2020 yılında devletten en yüksek oranda 23 bin 360 lira ödeme alacak. İşsizlik maaşı her ayın 5’inde ödeniyor.

BAŞVURMAK İÇİN 30 GÜNLÜK SÜRE

İşsizlik maaşı almak için ise ilk 30 gün içerisinde İŞKUR’a başvurmak gerekiyor. Başvurular https://www.iskur.gov.tr/ adresinden yapılıyor. İnternetten yapılan başvurunun ardından İŞKUR’a yapılan başvuruda nüfus kâğıdı, işten ayrılış bildirgesi ve işsizlik maaşı dilekçesi isteniyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Güya Suriye’de savaş var, TMO Suriye’den arpa alıyor

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, Suriye’den arpa alındığını, buğday alınmayacağını söyledi.

Dünya gazetesinden Ali Ekber Yıldırım’ın haberine göre, Türkiye’nin kontrolünde olan yerlerden zeytinyağı alımı için Tarım Kredi Kooperatifleri’ne, hububat ürünleri için Toprak Mahsulleri Ofisi’ne tam yetki verildi.

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Güldal, Biz orada arz fazlası olan ürünleri alıyoruz. Bölgede yaşayanların ihtiyacını karşıladıktan sonra artan ürünü almış oluyoruz.

Bizden başka da kimse alamaz. Tüccar gidip oradan alsa ithalat işlemi yapılacak ve vergi ödemek zorunda. Bize verilen yetki çerçevesinde biz vergisiz olarak alıyoruz.

Yapılan taşıma ihalesi 20 bin ton olması 20 bin ton ürün getirileceği anlamına gelmediğini söyleyen Güldal, İhale yapılırken maksimum bir miktar belirtilerek ihale yapılıyor.

Biz 20 bin ton arpa alımı yapmayacağız. Bu 5 bin ton olabilir, 10 bin ton olur. fakat taşıma ihalesi 20 bin ton için. Şimdiye kadar 60 ton arpa aldık. Ayrıca orada arz fazlası varsa alıyoruz. Buğdayda orada un tesisi var. Un yaparak kendileri tüketiyor. Bu sebeple buğday almamız söz konusu değil.

Okumaya devam et

Ekonomi

58 yıllık esnaf odası kapanma tehlikesiyle karşı karşıya

Türkiye’de tek olan Tavşanlı Leblebiciler Odası, kapanma riski ile karşı karşıya. Oda adına açıklama yapan Nail Özçiğdem, Tavşanlılı esnaflara ve bürokratlara çağrıda bulunarak destek istedi.

NİHAT MERMER – TAVŞANLI (yenikutahya.com)

Özçiğdem, yaptığı açıklamada odanın üye sayısının her geçen gün azaldığını ve rakamların kapanma riski açısından kritik olduğuna işaret etti.

Nail Özçiğdem’in yaptığı açıklama şöyle:

Türkiye'de tek olan Tavşanlı Leblebiciler Odası, kapanma riski ile karşı karşıya. Oda adına açıklama yapan Nail Özçiğdem, Tavşanlılı esnaflara ve bürokratlara çağrıda bulunarak destek istedi. (Lütfen paylaşın ve Tavşanlı'ya sahip çıkın)

Gepostet von Nihat Mermer am Freitag, 10. Januar 2020

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya’da “Çocuklar Üşümesin Projesi”

Kütahya Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Kütahya Şubesi tarafından hazırlanıp hayata geçirilen “Çocuklar Üşümesin Projesi” kapsamında kentteki yardıma muhtaç ailelerin çocuklarına mont ve bot yardımında bulunulduğu bildirildi.

KÜTAHYA (AA) – İl Müftüsü ve Türkiye Diyanet Vakfı Kütahya Şube Başkanı Hüseyin Hazırlar, gazetecilere yaptığı açıklamada, kış şartlarında çocukların üşümemesi için projeyi hayata geçirdiklerimi ifade etti. 

Proje kapsamında 316 çocuğa kışlık mont ve bot yardımında bulunulduğunu aktaran Hazırlar, şunları söyledi:

“Kışın en soğuk günlerini yaşadığımız şu günlerde yardıma muhtaç mülteci kardeşlerimizi ve çocukları unutmamamız gerekiyor. Türkiye Diyanet Vakfımız, din görevlilerimiz ve hayırseverlerin katkıları ile Çocuklar Üşümesin Projesini hayata geçirmiş bulunuyoruz. İhtiyaç sahibi çocuklarımıza sahip çıkmak, ağır kış şartlarının zorluğundan bir nebze de olsa onları uzaklaştırmak istiyoruz. Bu bağlamda onlara bot ve mont hediye ederek yüzlerini güldürmek için çalışıyoruz.”

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya’daki kapatılan termik santrallerde çok bilinmeyenli denklem

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, kapatılan termik santrallerde çalışan binlerce işçinin zorla ücretsiz izne çıkarıldıklarını iddia etti. Açıklama üstüne bir açıklama da Tes-İş sendikası Kütahya şube başkanı Ramazan İlhan’dan geldi. İlhan, “Kütahya’da mühürlenen iki termik santralinin mağduru işçilerdir.” dedi.

ÖZEL HABER – MEHMET YAYLIOĞLU

“HEM TEŞVİK VERİLDİ HEM FİLTRE UYGULANMADI”

Ali Fazıl Kasap, Kütahya’da filtre takmadıkları gerekçesiyle kapatılan Seyitömer ve Tunçbilek Termik santrallerinde çalışan binlerce işçinin bu kış gününde mağdur edildiğini ve termik santralleri işleten firmaların milyonlarca lira teşvik almasına rağmen çevre yükümlülüklerini yerine getirmediği için faturanın işçilere kesildiğini belirtti.

Kasap, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in şirket yetkilileri ile tek tek yaptığı görüşmenin ardından, işçilerin mağdur edilmeyeceğini söylemesine rağmen ilgili şirketlerin işçileri mağdur etmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Kasap, gerek Kütahya’da gerekse diğer illerde faaliyet gösteren termik santrallerin kapanmaması gerektiğini her defasında dile getirdiklerini beyan ederek şöyle dedi:

“CHP olarak Türkiye’nin değişik bölgelerinde faaliyet gösteren termik santrallerin çevreye ve doğaya uyumlu olmasını ve filtre takmaları gerektiğini her defasında söyledik. Biz bu santrallerin kapanmasını değil, filtre takarak çevreye ve doğaya uyumlu olmasını istedik; ancak milyonlarca lira teşvik alan bu firmalar çevre yükümlülüklerini yerine getirmediği için kapatıldı ve şimdi fatura işçilere kesiliyor. Bu durumu kabul etmemiz mümkün değil. Enerji Bakanı derhal gerekli girişimlerde bulunup ilgili santrallerin en kısa zamanda çevre yükümlülüklerini yerine getirmesini sağlamalı ve bu santrallerde çalışan işçilerin yaşadığı mağduriyete gidermeli.”

TES-İŞ KÜTAHYA ŞUBE BAŞKANI DA AÇIKLAMA YAPTI

Tes-İş Sendikası Kütahya Şubesi Başkanı Ramazan İlhan, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“Kütahya’da mühürlenen iki termik santralinin mağduru işçilerdir. Mağduru Kütahyalıdır, mağduru yöre halkıdır. Bu santralları çalıştıran şirketlerin teşvik alındığı söylenmektedir. Kütahya meclise 5 milletvekili göndermektedir. Teşvikleri kontrol eden de TBMM’dir. Eğer bu işyerleri teşvik alıyordu ise, teşvikler siyasilerin santrallar kapanınca mı aklına geldi? Halkımızı doğru bilgilendirmemiz açısından ben de soruyorum. İlimizde ve Türkiye’de enerji üretimi yapıp teşvik almayan var mıdır? Ya da bu teşviği veren devlet ne için vermiştir? Eğer baca gazı için bir teşvik verildiyse bunun takibi Kütahyalı vatandaşa değil Kütahya’nın siyasetçisine sorulması gerekmektedir. Sebebi ise vatandaş teşviği bilmez. Kimin ne aldığını bilmez. Bilenler teşviği kullananları takip etmesi gerekenlerdir.

Bizler sendika olarak mühürlenen tüm santrallerin kısmi üretime geçmesini ölçümlerin tekrar yapılmasını çalışanların ve yöre ekonomisinin mağdur edilmemesini istiyoruz. Enerjiyi üreten şirkteler, enerjiyi devlete satmaktadır. Enerji ücretini arıtma tesisi yapma şartıyla ve kontrolünün yapılarak bu şirketlere ödenmesi sağlanmalı sorun tez elden çözülmelidir. Termik santrallar büyük sanayi tesisleridir. Sistem çalışmadığı takdirde donarak her an hurda haline dönebilir.”

SEYİTÖMER ve TUNÇBİLEK TERMİK SANTRELLERİ

SEYİTÖMER

Seyitömer termik santrali ve Seyitömer kömür işletmeleri tek şirket altında birleştirilerek özelleştirilme ihalesi yapıldı. Yapılan ihale sonucunda 2 milyar 248 milyon dolar bedelle Çelikler holding ihaleyi kazanan firma oldu ve 17 Haziran 2013 tarihinde devir işlemleri yapıldı.

Seyitömer termik santrali 150 MW’lık 4 üniteden oluşmakta.

1.ünite 1973, 2.ünite 1974, 3.ünite 1977 ve 4.ünite 1989 yıllarında devreye alındı. Santral kurulu güç itibarı ile Türkiye’nin 37. Kütahya’nın 1. Büyük enerji santrali.

Santralde 800, santrale kömür sağlayan işletmede ise 600 (ortalama) çalışan mevcut.

TUNÇBİLEK

Santral özelleştirme ihalesi sonucunda Çelikler holdinge 521.milyon dolar bedelle satıldı ve 22 Haziran 2015’te devir işlemleri yapıldı.

Santralin kurulu gücü 365 MW. 1956 yılında işletmeye açılmış Türkiye’nin 52., Kütahya’nın 2. büyük enerji santrali. Çalışan sayısı (ortalama) 400 Kişi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Tapu ve konut alım satımında yeni dönem! Resmi Gazete’de yayımlandı!

Yeni yılla birlikte tapuda yeni dönem başladı. Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik doğrultusunda bunda böyle taraflar, farklı tapu müdürlükleri veya yurt dışı birimlerde olsalar dahi satış, bağış ve mal değişim işlemlerini gerçekleştirebilecek. 2020 yılında konut alım satımı ve tapuda uygulanacak olan değişiklikler.

2020 yılı itibariyle konut alım satımı ve tapuda yeni bir dönem başlıyor. Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren değişiklikler ise aşağıdaki gibi olacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2020 yılında geçerli olmak üzere hazırlanan “Tapu Müdürlüklerince Yetki Alanı Dışında Kayıtlı Bulunan Taşınmazlarla İlgili Tapu İşlemlerinin Yapılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yayımlanan yönetmeliğe göre, tapu müdürlüklerince yetki alanı dışında kayıtlı bulunan taşınmazlara ilişkin usul ve esaslara, Tapu Genel Müdürlüğünce belirlenecek tapu işlemleriyle tarafların farklı tapu müdürlükleri veya yurt dışı birimlerinde bulunmaları halinde gerçekleştirilecek mülkiyetin devrini amaçlayan sözleşmelerin yapılabilmesine ilişkin madde eklendi.

2644 sayılı Tapu Kanunu’nun 26’ncı maddesi ile 4 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 488’inci maddesine dayanılarak hazırlanan yönetmeliğe eklenen ek maddede, tarafların farklı birimlerde bulunmaları halinde yapılacaklara ilişkin düzenlemeler yer aldı. Buna göre, taraflar farklı birimlerde bulunsalar dahi satış, bağış ve mal değişim işlemleri gerçekleştirilebilecek. Ancak, tarafların aynı il sınırları içinde farklı birimlerdeki işlem talepleri ise karşılanmayacak.

Okumaya devam et

Ekonomi

Tavşanlı’da günde 900 bin yumurta üretiliyor: KDV yüzde 1’e düştü

Yeni yılla birlikte tüketiciye yönelik vergi adımları peş peşe geldi. Önce Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Çanakkale temasları sırasında mobilyada KDV’yi düşürdüklerini açıkladı. Albayrak ayrıca, kamu bankalarının, esnaf kredileriyle tarımsal kredi faizlerini yeni yıl itibarıyla yıllık yüzde 12’den yüzde 9’a düşürdüğüne de dikkat çekti.

ÖZEL HABER – Mehmet Yaylıoğlu

1994 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı’na bakıldığında KDV indirimlerinin mobilya ile sınırlı olmadığı anlaşıldı.

Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Karar’da yapılan değişiklikle, önemli bir temel tüketim maddesi olan tavuk yumurtasında da KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e indirildi.

Tavuk yumurtası, toptanda yüzde 1 KDV’nin uygulandığı 1 Nolu listeye alınırken, diğer bir değişiklik de toptancı hallerine yapılan balık teslimlerinde gerçekleşti.

Buna göre yine yüzde 1 KDV uygulanan 1 sayılı listenin 6’ncı sırasındaki sebze ve meyveler arasına balık teslimleri de eklendi.

yenikutahya.com’a konuşan Tavşanlı’daki bazı yumurta üreticileri, kararın sektör açısından olumlu olduğunu söyledi.

Üreticiler, söz konusu kararla birlikte sektörde kayıtdışılığın azalacağını ve perakende tarafında fiyatların daha makul ve istikrarlı olacağını savundu.

Bilindiği gibi Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde günde yaklaşık 900 bin adet tavuk yumurtası üretimi yapılıyor. Tavşanlı, yumurta üretimi için beslenen 939 bin tavuğun 930 binini bünyesinde barındırırken, et üretimi için yetiştirilen 325 bin tavuğun 40 bini Merkez ilçesinde, 76 bini Gediz’de, 180 bini Simav’da ve 20 bini Pazarlar ilçesinde bulunuyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

En az lise, önlisans ve lisans mezunu 162 hemşire alımı yapılacak!

İŞKUR farklı şehirlerde en az lise, önlisans ve lisans mezunu 162 hemşire alımı yapılacağını duyurdu. Alım yapılacak iller arasında Kütahya da var.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), Ocak 2020’de başta İstanbul, Ankara ve Adana olmak üzere Türkiye’nin faklı şehirlerinden toplamda 162 hemşire alımı yapılacağını duyurdu. Hemşire alımı en az lise, önlisans ve lisans mezunu öğrenim düzeylerinden yapılacak olup, başvuruda bulunmak isteyen adaylar için aşağıda link verilmiştir. Belirtilen linki tıklayarak hangi şehirlerde hemşire alımı yapıldığını görüntüleyebilir ve İŞKUR sayfasından online başvuru kayıtlarınızı yapabilirsiniz.

HANGİ ŞEHİRLERDE HEMŞİRE ALIMI YAPILACAK?

Ankara, İstanbul, Afyonkarahisar, Iğdır, Mersin, Samsun, Sakarya, Adana, Antalya, Gaziantep, Bilecik, Kütahya, Zonguldak, Kayseri, Balıkesir, Mersin, İzmir, Mardin, Eskişehir, Denizli, Yalova, Bolu ve Hatay illeri olmak üzere toplamda 23 ilde hemşire alımı yapılacaktır.

Yukarıda belirtilen illerde ki hemşire alım ilanlarını görüntülemek ve İŞKUR’un resmi internet sayfası üzerinden online başvuru yapmak için burayı tıklayınız.

Okumaya devam et

EN ÇOK OKUNANLAR