Bizimle iletişime geçin

Ekonomi

Kütahya Porselen, 50. yılını Afyon’da kutladı

Gastronomi sektörü profesyonellerinin ve iş ortaklarının konuk edildiği, bu yıl 4. kez düzenlenen Kütahya Porselen Gastronomi Günleri programı, 9-12 Ocak tarihlerinde NG Afyon’da gerçekleşti.

Kütahya Porselen, Gastronomi Günleri 2020 programında 50. yılını da konuklarıyla birlikte kutladı. Kütahya’da kurulan firmanın, Kütahya’da bir kutlama yapıp yapmayacağı henüz bilinmiyor.

450 şefin katıldığı Gastronomi Günleri 2020 programı, NG Kurucu Başkanı Nafi Güral, Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Güral ve Şef Rafet İnce’nin toplantı açılış konuşmalarıyla başladı. Toplantıya katılamayan Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli ise bir video kaydıyla konuklara seslendi. Toplantının ardından gastronomi sektörünün duayen isimleri ”Ustaya Saygı” isimli önemli bir panel gerçekleştirdi ve Kütahya Porselen’in 2020 kreasyonu tanıtıldı.

KÜTAHYA PORSELEN 2020 KREASYONU TANITILDI

Kütahya Porselen, nano ve reaktif ürünleri olmak üzere en yeni koleksiyonlarını sektör profesyonelleriyle buluşturdu. Porselen ürünlerde ilk kez uygulanan bir teknoloji ile üretilen “Galaxy koleksiyonunun” lansmanını ilk kez Gastronomi Günleri’nde gerçekleştiren marka, beğeni topladı. 2019 yılında Desing Turkey’de Üstün Tasarım ödülüne layık görülen, ünlü tasarımcı Kunter Şekercioğlu’nun imzasını taşıyan Ayla ve Kütahya Porselen’in yetenekli tasarımcıları Şenol Duman ile Fatih Özger tarafından tasarlanan Aura koleksiyonu en beğenilen seriler arasında yer aldı.

UNESCO GASTRONOMİ ŞEHRİ AFYON GEZİSİ

Kütahya Porselen, konuk ettiği şefleri; Afyon’un tarihi güzellikleri ve lezzetleriyle tanıştırdı. İlk olarak tarihi Taşhan Alem-i Çarşısı, Sultan Dîvânî Mevlevîhâne Müzesi, Afyon konakları ve tarihi sokakları, Uzun Çarşı ve Bedesten Çarşısı, Unesco yaratıcı lezzetler şehri Afyonkarahisar’ın lezzet durakları: Salim Usta, Ahçı Bacaksız, Lokum Atölyesi, Sucuk Sarayı, Erkmen Hanımeller Konağı ziyaret edildi.

KAYNAK: Bültenler

Ekonomi

Herkesin evine bedava 5 maske, peki nasıl müracaat edilecek?

Sağlık Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından, Her vatandaşa haftalık 5 adet Cerrahi Maske ücretsiz dağıtılması kararı alındı. PTT, vatandaşlara ücretsiz maske verecek. Maskeler, evlere ücretsiz olarak ulaştırılacak.

Koronavirüsle mücadele kapsamında pazar ve market gibi kalabalık ortamlarda maske takmak zorunlu hale getirilmişti.

Sağlık Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından, Her vatandaşa haftalık 5 adet Cerrahi Maske ücretsiz dağıtılması kararı alındı. PTT, vatandaşlara ücretsiz maske verecek. Maskeler, evlere ücretsiz olarak ulaştırılacak.  

ÜCRETSİZ MASKE NASIL ALINIR?

PTT’nin sitesinde ücretsiz maske almak için izlenmesi gereken yol şöyle anlatıldı:  

“Ücretsiz maske temini için maske.epttavm.com adresine giriş yapmak gerekmekte.

Vatandaşların her hafta 1 paket maske (5 adet) alma hakkı bulunmaktadır.

Adres bilginizi doğru girdiğinizden emin olun.

PTT Kargo ile ücretsiz olarak taşınacaktır.

Ücretsiz maske temini 65 yaş üzeri ve 20 yaş altındaki vatandaşları kapsamamaktadır. T.C kimlik numaranız ile doğrulama yapıldıktan sonra belirtilen yaş kriterlerine uymanız durumunda maskeniz tarafınıza gönderilecektir.”

Okumaya devam et

Ekonomi

CHP’li Ali Fazıl Kasap: “Kendi imkânlarımızla halkın yanındayız”

CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap, Kütahya’da “bir yardımsever bir ihtiyaç sahibi” adında düzenlediği yardım kampanyası ile kendi imkânlarıyla ihtiyaç sahibi ailelere ulaşarak erzak yardımında bulunduklarını ancak iktidar çevresinin bu durumdan rahatsız olduğunu dile getirdi.

CHP Tavşanlı İlçe Örgütünün Tavşanlı’da mağdur durumda olan vatandaşlara yardım ettiği için ifadeye çağrıldığını belirten Kasap, “belediyelerimizden sonra şimdi de ihtiyaç sahibi ailelere yardım eden örgütümüzün önünü kesmeye çalışıyorlar” dedi.

Türkiye’de yaşanan salgından dolayı zaten binlerce işsizi olan Kütahya’nın çok zor durumda olduğunu belirten Kasap şöyle konuştu:

“İhtiyaç sahibi ailelere ulaşmak için kurduğumuz WhatsApp hattına sadece 2 gün içinde 5 binin üzerinde talep geldi. İktidar partisinin Kütahya Milletvekilleri nerede? “Biz bize yeteriz diyorlar” milletimizden para istiyorlar ama milletimizin feryadını duymuyorlar. Maskeyi bile halkımıza parayla satıyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar bizler gerek belediyelerimizle gerekse kendi imkânlarımızla halkımızın yanında olmaya devam edeceğiz.”

Okumaya devam et

Ekonomi

93 ilaç daha geri ödeme listesine alındı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, 4’ü kanser ve epilepsi, 3’ü parkinson olmak üzere 93 ilacın daha Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) geri ödeme listesine alındığını belirtti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yeni ilaçların geri ödeme listesine alındığını açıkladı.

Bakan Selçuk, yazılı açıklamasında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kapsamında yapılan düzenlemeye ilişkin bilgileri paylaştı.

Selçuk, “4’ü kanser ve epilepsi, 3’ü parkinson olmak üzere 93 ilacı daha geri ödeme listesine aldık. Sosyal Güvenlik Kurumumuzda bu eklemeyle birlikte bedeli karşılanan yurt içi ilaç sayısı 8 bin 564’e ulaştı” ifadelerini kullandı.

Vatandaşların ilaçları SGK ile sözleşmeli eczanelerden temin edebileceklerini vurgulayan Selçuk, geri ödeme listesine alınan ilaçların hastalara şifa olması temennisinde bulundu.

Yapılan düzenlemeyle, geri ödeme listesine eklenen ilaçlar arasında 4 kanser, 2 epilepsi, 3 parkinson, 7 kalp, 6 diyabet ile 7 astım-KOAH ilacı bulunuyor.

Vatandaşların ilaçları Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşmeli eczanelerden temin edebileceklerini belirten Bakan Selçuk, “Geri ödeme listemize aldığımız ilaçların hastalarımıza şifa olmasını temenni ederim” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Alışverişte koronavirüs endişesi, işte en fazla satın alınan ürünler

İlk koronavirüs vakasının açıklanmasının ardından marketlerde panik alışverişine koşan tüketicide, mücadelenin uzama sinyalleri vermesi ile birlikte, paniğin yerini endişe aldı. Bireysel karantinaların başladığı ilk hafta, kolonya, sirke, makarna ve bakliyat satışları ön plana çıkarken, araştırmalar, ikinci haftada atıştırmalık raflarının rağbet görmeye başladığını ortaya koydu.

25-31 Mart haftasında ise bağışıklığı güçlendirici etkisinin öne çıkması ile turşu satışlarda rekor kırarken, eve kapanan tüketicinin 3 haftadır istikrarla aldığı ürün ise hamur ve ekmek mayası oldu.

TURŞU REKOR KIRDI

Ipsos Araştırma Şirketi tarafından hane tüketim paneli üzerinden hazırlanan araştırma, salgın sonrası tüketici alışverişlerinde her hafta farklı parametrelerin öne çıktığını ortaya koydu. 25-31 Mart tarihleri arasında gerçekleşen araştırmaya göre, içecek ürünlerindeki artış yüzde 85’i aşarken, bağışıklık sistemini güçlendirici olduğuna yönelik haberlerin de etkisi ile turşu satın alımları yüzde 129 artarak rekor kırdı. Bunu diş macunu ve diş fırçası izlerken, evde yemek yapma sayısının artması ile birlikte, sos salça satışlarında da büyük artışlar görüldü. Araştırmaya göre, dondurma, turşu, hazır yemekler, yoğurt, reçel-bal ve soslar listeye ilk defa giren gıda kategorileri oldu.

KOLONYA DURDU MAYA TAM GAZ

Öte yandan sosyal medya paylaşımlarında da etkisini gösteren evde ekmek ve hamur işlerine yönelme furyası maya satışlarına da yansımış durumda. Araştırmaya göre, 3 haftadır satışlarını artırarak devam eden tek ürün maya oldu. İlk hafta kolonyada görülen artışlar ise geçen haftaki satışlara yansımadı. Bir diğer stok ürünü olan makarnada ise satışlar hız kesti. Ipsos araştırmasına göre, Türkiye’de hanelerin hızlı tüketim ürünleri satın alımlarında en yüksek sayıda tercih ettiği 5 kategori sıralaması yine değişmedi. Bisküvi – kek, süt, çikolata kaplama, peynir ve makarna en çok satın alım yapılan kategoriler oldu.

STOKLAMA BİTMEDİ

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Ipsos Türkiye CEO’su Sidar Gedik, henüz alışverişlerde stok yapma ihtiyacının sona ermediğini aktardı. “İlk haftada gözlemlediğimiz ve stok alma amacıyla satın alınan ürünlerin kayıt sayısı artmaya devam ediyor. Evde tüketimin artması da bu kategorilerin stoklarının azalmasına neden oluyor. İlk haftada bir tür panik alışverişi yapıldı diyebiliriz. Türkiye’de haneler bu hafta da daha çok hijyen ve genel gıda alışverişine yöneldi” diye konuşan Gedik, tüketicide paniğin yerini endişeye bıraktığını aktararak, “Tüketicide bağışıklığı, sağlığı koruma güdüsü baskın hale geldi” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Evde nasıl para kazanılır? İşte, evde para kazanmanın yolları

Koronavirüs salgını nedeniyle çok sayıda kişi evden çalışma ve para kazanma yollarını merakla araştırmaya başladı. Evde para kazanmanın çeşitli yolları bulunuyor. İlgi duyduğunuz alana yönlenerek bu salgın süresinde hem zamanınızı verimli geçirmiş hem de evde para kazanmış olacaksınız. İşte evde para kazanmanın bazı yolları.

Koronavirüs salgınıyla birlikte çok sayıda kişi evde para kazanmanın yollarını merakla araştırıyor. Evde para kazanmanın yolları oldukça çeşitlidir. Bunun için öncelikle ilgi alanınızı belirlemeniz gerekir. Makale yazarak, evde yemek yaparak, haber editörlüğü yaparak, web sitesi tasarlayarak çok sayıda alanda evde kazanma yolları bulunuyor. İşte, evde para kazanma yollarından bazıları…

MAKALE YAZARAK EVDE PARA KAZANMA

Makale yazarak evde para kazanabilirsiniz. Birçok insan makale yazarlığı yaparak para kazanabilir hale geldi. İş ilanları sayfalarından makale yazarı alan dijital ajanslara başvurularınızı yaparak bu sektörde yerinizi alabilirsiniz.

Makale yazarak para kazanmak isteyenler ister kendi web sitesini açabilir ve ona içerik girerek sitenin yükselmesiyle beraber para kazanabilir. İsterse başka sitelere içerik satarak para kazanabilir.

YOUTUBE İLE EVDE PARA KAZANMAK

Youtube en popüler para kazanma yolları arasında ilk yerini koruyor. Youtube, dünyanın en büyük video platformu. Burada popüler olmak ve çok kişi tarafından takip edilmek inanılmaz paralar kazanılmasını sağlayabilir. Youtube’ta içerik üreterek para kazanabilirsiniz. Seçtiğiniz konu üzerine plan ve programınızı yaparak videolar çekmeye ya da hazırlamaya başlamalısınız. Hazırladığını videolarınızı kanalınıza yükledikten sonra sosyal medya platformalarında paylaşıp, izletebilirisiniz. Böylelikle ne kadar çok izletirseniz o kadar para kazanmış olacaksınız.

WEB SİTESİ TASARLAYARAK EVDE PARA KAZANMAK

Tasarım programlarını kullanabiliyorsanız, sosyal medya ya da iş ilanları siteleri üzerinden evden çalışacak personel ilanların bulunduğunu bilmelisiniz. Bu konudaki bilgilerinizi evden çıkmadan paraya çevirebilirsiniz.

Artık çok sayıda işletme ve firma web sitesine sahip olmak istiyor. Web sitesi yaparak para kazanmak istiyorsanız freelancer sitelerine ilan verebilirsiniz. Oradan gelen müşterilere websiteleri yaparak para kazanabileceksiniz.

EVDE ÇAĞRI MERKEZİ KURARAK EVDE PARA KAZANMA

İkna ve konuşma yeteneğine sahipseniz evde çağrı merkezi kurarak para kazanabilirsiniz. Bunun için yaratıcılığınızı kullanarak pazarlayacağınız ürün ya da hizmeti bulmalısınız.

BLOG YAZARAK EVDE PARA KAZANMAK

İnternet üzerinden ilgi alanınızı belirleyip konuya ilişkin yazılar yazabilirsiniz. Bunun için öncelikle blog sitesi açmanız gerekiyor. Ziyaret sayınız ne kadar artarsa o kadar para kazanma şansınız olacak. İnternet siteniz üzerinden yemek tarifleri, seyahat, film, yaşam tarzı ve çok daha çeşitli konular üzerine içerikler üretebilir ve reklamlar ile iş ortaklıkları sayesinde ayda binlerce lira kazanabilirsiniz. Öncelikle yazma becerilerinizi geliştirebilir, belirli bir okuyucu kitlesi belirleyip onların isteklerini özümseyebilmek ve birçok kişinin dikkatini çekebilecek içerikler yaratabilirsiniz. Sayfanızı ziyaret edenlerin sayısı arttıkça kazancınız da artacak bir ofise ihtiyaç duymadan ve sokağa çıkmadan para kazanabileceksiniz. Google Adsense (google reklamları) sayesinde para kazanmak artık çok zor değil.

EVDE YEMEK YAPARAK PARA KAZANMAK

Eğer yemek yapma yeteneğinize güveniyorsanız herhangi bir lokantayla veya aileyle anlaşıp yaptığınız yemekleri gönderip para kazanabilirsiniz.

Hatta bazı aileler bile yemek yaptırıyorlar. Genelde çalışan ve vakti olmayan aileler, dışarıdan yemek söylemek yerine ev hanımlarıyla anlaşıp, yemek alıyorlar.

ÇEVİRİ YAPARAK EVDE PARA KAZANMAK

Eğer herhangi bir yabancı dil biliyorsanız, eğitim aldıysanız ya da tecrübeniz varsa, iyi bildiğiniz bir dil varsa evden tercümanlık yaparak da geçiminizi sağlayabilirsiniz. Yabancı makaleler, yazılar ve konuşmaların çevirisini yaparak kendinize ek bir gelir elde edebilir, evden çıkmadan para kazanabilirsiniz.

HABER EDİTÖRLÜĞÜ YAPARAK EVDE PARA KAZANMAK

Çok sayıda haber sitesi evde çalışma imkânı sunuyor. Eğer yazım dilinize veya yaratıcılığınıza güveniyorsanız haber siteleriyle görüşüp editörlük yapabilirsiniz. Editörlük yapmak isterseniz, işinizi ofise gitmeden evinizde başarılı bir şekilde yapabilirsiniz.

Okumaya devam et

Ekonomi

İŞKUR online başvurusu ile 12 şehirde hastane personeli alımı yapılacak

İŞKUR, e-şube üzerinden 12 şehirde bulunan hastanelere personel alımı yapılacağını duyurdu. Hasta ve yaşlı bakımı için hastane ve sağlık kurumlarına personel alımı yapılacağını duyuran İŞKUR, toplamda 86 personelin alınacağını ve en az ilköğretim mezunu adayların başvuru yapabileceğini belirtti. İş başvuruları İŞKUR’un resmi internet sayfasında online yapılacak.

İŞ BAŞVURULARI NASIL YAPILACAK?

İş Başvuruları, her bir ilanın son başvuru tarihi farklı olmak üzere 02-30 Nisan 2020 tarihleri arasında, Türkiye İş Kurumu resmi sitesi olan www.iskur.gov.tr internet adresi üzerinden, e-devlet şifresi ile giriş yapılarak online şeklinde yapılacaktır.

Okumaya devam et

Ekonomi

Hiçbir araç satılmayacak, ticari araç satışı durduruldu

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında geçici bir düzenlemeye giderek, taşımacılık faaliyetlerine imkan sağlayan C2 yetki belgesi verilmesi ve mevcut firmaların da filoya yeni araç katma işlemlerini geçici olarak durduruldu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından ilgili kurum ve kuruluşlara gönderilen yazıda, “Koronavirüsün (COVID-19) yayılımının önlenmesi ve vatandaşlara etkisinin en aza indirilmesini teminen; 03.04.2020 tarihi saat 23.59’dan başlamak üzere, 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği çerçevesinde ilk defa yetki belgesi verilmesinin ve yetki belgesi eki taşıt belgelerine taşıt ilave işlemleri ikinci bir talimata karar durduruldu” ifadeleri yer aldı.

HİÇBİR ARAÇ SATILMAYACAK

Otomotiv sektörü temsilcileri, bu kararın ekonomiye olumsuz etki yaratacağını belirterek, “Bu karar ile ticari araç grubunda yeni araç satışları tamamen duracak, hiç bir aracın alım satımı yapılamayacaktır. Yani ticari araç yetkili satıcılarının faaliyetleri tamamen duracak, bu durum diğer iş kollarının da ekonomiye sağladığı katkıya olumsuz etkileyecektir” açıklamasını yaptı. İnsanların evden çıkamadığı bir süreç yaşarken, bu dönemde kargo ve malzeme taşımacılığı yapan şirketler hayati öneme sahip. Taşımacılıkta yük bu kadar artarken alınan kararın bu durumu sekteye vuracağı da belirtiliyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Tarihi Kütahya Kalesi’nde kazı ve restorasyon çalışmaları yapılacak

Tarihi Kütahya Kalesi’nde yürütülecek kazı, restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışmaları için iş birliği protokol imzalandı.

Kütahya Belediyesi, Müze Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi arasında imzalanan protokol kapsamında, antik dönem, Bizans, Selçuklu, Germiyanoğulları ve Osmanlı döneminde önemli yeri olan tarihi Kütahya Kalesi’nin gelecek nesillere daha sağlıklı bir yapıyla aktarılması, turizm ve sosyal hayattaki işlevinin artırılması öngörülüyor.

Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, imza töreninde yaptığı açıklamada, Kütahya Kalesi’nin kentin en önemli değerleri arasında olduğunu söyledi.

Yedi Gün Gazetesi, 2. sayısında bu konuyu manşetine taşımıştı.

Yapılacak çalışmalarla bölgenin turizme kazandırılacağını belirten Işık, “Protokol kapsamında Kütahya Kalesi’nde kazı çalışmaları, burçlarda ve beden duvarlarında restorasyon çalışmaları, yürüyüş yolları yapımı, ışıklandırma çalışmaları ve kale içerisindeki çevre düzenlemesi çalışmaları yapılacak.” dedi.

Çalışmalara önümüzdeki günlerde başlanması bekleniyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

EPDK’dan sayaç okuma ve fatura hakkında yeni açıklama

EPDK’dan elektrik ve doğal gaz faturalarıyla ilgili açıklama geldi. Buna göre, tüketimin olmadığı tespit edilen öğrenci evi, karantina veya sağlık sebepleriyle boşaltılan evlerde fatura düzenlenmeyecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan (EPDK) kıyasen fatura düzenlemesine ilişkin yanlış anlaşılan hususlara açıklık getirilmesi amacıyla ikinci bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, kurum tarafından yapılan kıyasen fatura düzenlemesinde önceliğinin sektör çalışanları ve tüketicilerin sağlığının korunması olduğu kaydedildi.

Böylece saha çalışanlarının azami düzeyde izolasyonunun sağlanacağı belirtilen açıklamada, alınan kararla vatandaşların faturalarına hiçbir şekilde ilave bedel çıkartılmasının söz konusu olmadığı vurgulandı.

Ülke genelinde rutin sayaç okuma işlemleri devam edecek.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Sayaçlarda yer alan değerlerin okunması esas olmakla birlikte okuma esnasında yaşanabilecek yakınlaşma ve sosyal mesafenin uygulanamayacağı durumları ortadan kaldırarak hem vatandaşların hem de çalışanların korunması sağlanacaktır. COVID-19 ile mücadele kapsamında elektrik ve doğal gaz faturalarında kıyasen fatura düzenlemesi ülkemizin tamamında uygulanmayacaktır. Karantinaya alınan ve idari kararlar sebebiyle sayaç okumalarının durdurulduğu bölgeler ile sosyal mesafenin korunmasının mümkün olmadığı yerler dışında ülke genelinde rutin sayaç okuma işlemleri devam edecektir. İdari kararlar nedeniyle faaliyetleri geçici süreyle durdurulan iş yerlerinde kıyasen fatura düzenlenmeyecektir. Hata ile fatura düzenlenmesi durumunda yapılacak olan başvurular neticesinde gerekli düzeltmeler ivedilikle yapılacaktır.”

Fatura düzenlemesi son 3 ayın değil, son 2 yılın aynı ay ortalamaları baz alınarak yapılacak.

Açıklamada, tüketimin olmadığı tespit edilen öğrenci evi, karantina veya sağlık sebepleriyle boşaltılan evlerde kıyasen fatura uygulamasının söz konusu olamayacağı vurgulandı.

Tüketimi olmayan ve kapalı olan yerlere fatura düzenlenmeyeceğinin altı çizilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Özellikle doğal gaz tüketicilerimizin dönemsel değişen tüketimlerimiz nedeniyle geçmiş tüketimlerinin kış aylarında olanların dikkate alınmasının fatura tutarını artıracağı endişesi yersizdir. Kıyasen fatura düzenlemesi son 3 ayın değil, son 2 yılın aynı ay ortalamaları baz alınarak yapılacaktır. Geçmiş dönem tüketimlerinin olmaması halinde emsal tüketim veya tüketici beyanı ile kıyas yapılacaktır. Hiçbir vatandaşımıza ocak veya şubat tüketimleri baz alınarak haziran ayında doğal gaz faturası çıkartılamaz.”

Açıklamada, mahsuplaşma sonucu fazla alınan tutar olması veya itiraz edilmesi durumunda tüketicilere iade yapılacağı belirtildi.

Uzaktan sayaç okuma sistemi kurulmuş olan özellikle sanayi ve ticarethane ağırlıklı tüketiciler için sayaç değerleri üzerinden işlem yapılmaya devam edileceği kaydedilen açıklamada, bu yerlerin tüketimini düşürmesi veya artırması halinde bile gerçek fiili tüketim değeri üzerinden fatura çıkarılacağı bildirildi.

Okumaya devam et

ASAYİŞ

Sosyal medyada konuşulan araçlarda oturma düzeni ile ilgili açıklama

Türkiye’de koronavirüs vakalarının artması üzerine seyahat kısıtlamaları getirilmişti. Sosyal medyada, kısıtlamanın özel araçları da kapsayacağı ve belirlenen kurallara uymayanlara ceza verileceği iddia ediliyordu. Yetkililer, sosyal medyada dolaşan iddianın yalan olduğunu açıkladı.

Türkiye’nin koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında attığı en etkili adımlardan biri de ulaşımda alınan önlemler oldu. İlgili kurumların aldığı tedbirlerle hem şehir için ulaşımda hem de şehirlerarası yolculukta kısıtlama getirildi.

WhatsApp gruplarında elden ele dağılan mesaj bu.

ÖZEL ARAÇLARA DA CEZA YAZILACAK İDDİASI

Türkiye’de ilgili kurumların söz konusu alanlara ilişkin çalışmaları devam ederken, sosyal medya üzerinden bir anda yayılan bazı mesajlar da bilgi kirliliğine yol açıyor.

Özellikle WhatsApp uygulaması üzerinden hızla yayılan bir mesajda, özel araç sürücülerine de ceza uygulanacağı şeklinde yanlış bir bilgi paylaşıldı.

Paylaşımda şu ifadeler yer alıyor:

“Özel aracınızda şoförün yanını boş bırakın, arkaya da 2 kişi cam kenarlarına olmak kaydıyla oturabilir. Aksi takdirde 150 TL ceza yazıyorlar. İtiraz ederseniz insan hayatını tehlikeye atmaktan 3 bin TL ceza yazıyorlar… Bugün uygulamaya başladılar. Her noktada çevirme var, haberiniz olsun.”

“BÖYLE BİR UYGULAMA YOK”

TRT Haber’den Sertaç Aksan’ın haberine göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü yetkilileri ise mesajda yer alan bilgilerin doğru olmadığını, trafik şube müdürlüğü ekiplerinin böyle bir uygulama yapmadığını söyledi. Trafik Şube Müdürlüğü yetkilileri, virüsle mücadele kapsamında atılan adımların bugün itibarıyla toplu taşıma ve il dışına çıkış yapan araçlarla ilgili olduğunu, yeni bir uygulama olması halinde resmi kurumların mutlaka bilgi vereceğini belirtti.

Okumaya devam et

Ekonomi

Bin TL’lik ödemeler, PTT ve güvenlik güçleri tarafından adreslere teslim edilecek

Kütahya Valiliği Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ekonomik istikrar kalkınma paketi çerçevesinde il bazındaki hak sahiplerine yapılacak 1000 TL ödeme, 03 Nisan 2020 tarihinden itibaren PTT ve ATM’lerden yapılmayacak.

Edinilen bilgiye göre PTT görevlileri ile emniyet ve jandarma personeli tarafından ikametlerinde elden teslim edilecek.

Okumaya devam et

Ekonomi

Elektrik doğalgaz faturalarında yeni dönem

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), koronavirüs salgınına yönelik önlemler kapsamında elektrik ve doğal gaz faturalarıyla ilgili yeni bir çalışma yapıyor.

Elektrik ve doğal gaz faturalarının okunmasında, Batı ülkelerinde olduğu gibi bir sisteme geçilmesi planlanıyor. Buna göre salgının yayılmasını önlemek için (gaz ve elektrik) şehiriçi dağıtım şirketi personelinin aylık düzenli fatura okuması yerine son 2 yıllık ortalama tüketim değerleri alınacak.

Örneğin, abonenin nisan ayı gaz ve elektrik tüketiminin hesaplanmasında geçmiş 2 yıllık dönemdeki nisan tüketimlerine bakılacak. Bu veriler çerçevesinde fatura oluşturulacak. Salgın önlemlerinin kaldırılmasının ardından gerçek tüketimler ölçülecek. Abonenin gerçek tüketimi, faturalanan tutarın altındaysa iade işlemi söz konusu olacak.

Salgın önlemlerinin kaldırılmasının ardından gerçek tüketimler ölçülecek. Abonenin gerçek tüketimi, faturalanan tutarın altındaysa iade işlemi söz konusu olacak. Tersi durumda ek ödeme talebinde bulunulacak.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya’da salgın önlemi: Müşteri sayısı pazarcı sayısının en fazla iki katı olacak

Tezgah araları 3 metre olacak, pazara giriş çıkış noktaları oluşturuldu, müşteri sayısı pazarcı sayısının en fazla iki katı olacak.

İçişleri Bakanlığı’nın koronavirüs tedbirleri Kütahya’da hayata geçirildi, zabıta ekipleri denetledi.

Kütahya’da pazar yerlerinde yeni kurallar uygulanmaya başladı.

Pazar yerine giriş noktaları belirlendi, çocuk ve yaşlıların girmesine izin verilmiyor.

Kütahya Belediyesi zabıta ekipleri de alınan tedbirleri denetledi, esnafı bilgilendirdi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya’daki meslek lisesinde bebek ve çocuklara özel tıbbi maske üretimi

Kütahya Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde kurulan atölyede üretilen maskeler, bebek ve çocukların kullanımına sunulacak. Okul Müdürü Nur Öziltürk “Üç kat kumaştan steril ortamda ürettiğimiz maskelere talepler gelmeye başladı. Maskelerimiz sayesinde çocuklarımızı daha iyi koruyacağımıza inanıyoruz” dedi.

Kütahya’da Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında bebek ve çocuk maskesi üretimine başladı.

Zafertepe Mahallesi’nde faaliyet gösteren okulda döner sermaye yöntemiyle kurulan atölyede üretilen tıbbi maskeler bebek ve çocukların kullanımına sunulacak.

Okul Müdürü Nur Öziltürk, AA muhabirine, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün desteğiyle tek kullanımlık maske üretimine başladıklarını söyledi.

Virüse karşı bebek ve çocukların korunmasında maskenin önemli olduğunu belirten Öziltürk, şöyle devam etti:

“Koronavirüs sadece yaşlılar için tehdit içermiyor. Bu virüs bebek ve çocuklar için de bir tehdit. Aynı zamanda çocuklar taşıyıcı da olabiliyor. Yaptığımız araştırmada ise bebek ve çocuklara yönelik maske üretimine rastlamadık. Biz de okul olarak bu durumu göz önünde bulundurduk ve Moda Tasarım Teknolojileri Alanı Bölümünde bebek ve çocuklara uygun maske tasarımı yaptık. Aynı bölümde oluşturduğumuz atölyede de öğrencilerimizle üretime başladık.”

Öziltürk, bebek ve çocuk maskesi üreterek aynı zamanda farkındalık oluşturduklarına inandıklarını dile getirdi.

“YETİŞKİNLER İÇİN ÜRETİLEN MASKELER ÇOCUKLARA BÜYÜK GELİYOR”

Günde yaklaşık 5 bin maske ürettiklerini bildiren Öziltürk, “Sosyal mesafeyi koruyarak 20 öğrencimizle dönüşümlü olarak üretim yapıyoruz. Öğrencilerimiz, çalışmaları karşılığında kazandıkları parayla aile ekonomisine katkı sağlıyor.” dedi.

Nur Öziltürk, yetişkinler için üretilen tek kullanımlık maskelerin bebek ve çocuklara büyük geldiğini, bu nedenle istenen korumanın sağlanamadığını belirtti.

Ürettikleri maskelerin, çocukların ağız ve burun kısmını en iyi kapatacak şekilde tasarlandığı bilgisini veren Öziltürk, “Üç kat kumaştan steril ortamda ürettiğimiz maskelere talepler gelmeye başladı. Maskelerimiz sayesinde çocuklarımızı daha iyi koruyacağımıza inanıyoruz.” diye konuştu.

Moda Tasarım Teknolojileri Alanı Bölüm Şefi Canan Kırıt da okulun Ar-Ge biriminde tasarladıkları maskelerin bebek ve çocuklar için en ideal ölçülerde olduğunu ifade etti.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya’daki yaşlı nüfus 5 yılda yüzde 15 arttı, bölgede en yaşlı 2. il Kütahya

TÜİK tarafından yayınlanan istatistiklerle yaşlılar haber bültenine göre, yaşlı nüfus olarak kabul edilen 65 ve daha yukarı yaştaki nüfus Kütahya toplam nüfusunun yüzde 13.1’ini oluşturuyor.

Kütahya ilindeki yaşlı nüfus 2014 yılında 65 bin 702 iken son beş yılda yüzde 15,1 artış ile 2019 yılında 75 bin 626 oldu.

Kütahya ili bu değerle Türkiye’deki yaşlı nüfusun yüzde 1’ine sahip olup Türkiye genelinden fazla yaşlı nüfusa sahip 33. İl konumuna geldi.

Yaşlı bireylerin yüzde 44,8’i erkeklerden yüzde 55,2’si ise kadınlardan oluşuyor.

Kütahya’da yaşlı nüfusun toplam il nüfusuna oranı yüzde 13,1 olup, ülkede yaşlı nüfus oranı en yüksek 21. il, Ege Bölgesinde 2. il konumunda yer aldı.

Kütahya ilçelerinde yaşlı (65+ nüfus) nüfus oranı en yüksek olduğu ilçe yüzde 26,8 ile Çavdarhisar, en düşük olduğu ilçe yüzde 9,2 ile merkez ilçe.

Yaşlı nüfusun cinsiyet ayrımında kadınlarda en yüksek olduğu ilçe yüzde 59,2 ile Emet, en düşük olduğu ilçe ise yüzde 53,9 ile Altıntaş ilçesi oldu.

Okumaya devam et

EN ÇOK OKUNANLAR