Bizimle iletişime geçin

Ekonomi

Orman Genel Müdürü, yeni Orman Bölge binasını gezdi

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü yeni hizmet binası inşaatını ziyaret eden Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, tamamlanma aşamasında olan inşaat çalışmaları hakkında bilgiler aldı.

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Kütahya’ya hakim bir noktada projelendirilen Orman Bölge Müdürlüğü yeni hizmet binasında yaptığı incelemelerde, Orman Genel Müdürlüğüne yakışır bir tesis ile Kütahya’daki vatandaşlara hizmet verileceğini, aynı zamanda personelin daha iyi ve rahat şartlarda hizmet edebileceği bir çalışma ortamı sağlayacak olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Yeni hizmet binasını gezen ve Bölge Müdürü Hasan Keskin’den bilgiler alan Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, gerekli gördüğü konularda talimatlar vererek, emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin, Orman Genel Müdürlüğünce arsa karşılığı 9.250 m2 kapalı alanı bulunan Orman Bölge Müdürlüğü yeni hizmet binası çalışmalarının son aşamada olduğunu belirtti. Keskin, şuanda kullanımda olan ve artık ihtiyaçları karşılayamayan Bölge Müdürlüğü binasında personelin zor şartlarda çalıştığını, bodrum + zemin ve 3 kat olmak üzere 5 kattan oluşan yeni hizmet binasının tamamlanması ile birlikte personele daha iyi şartlarla ve konforlu bir çalışma ortamı sunulacağını belirtti.

Yeni hizmet binası inceleme gezisinde Bölge Müdür Yardımcıları Yaşar Yaman Sağlam ve Hakan Orhan, Makine İkmal Şube Müdür V. Ferhat Çam, Kütahya Orman İşletme Müdürü Ali Rıza Erdem de yer aldı.

Ekonomi

İşsizlik maaşında 5 Nisan endişesi

Yaklaşık 600 bin kişi işsizlik maaşının ödeneceği 5 Nisan’da PTT şubelerine gidecek. Bu kadar çok kişinin PTT şubelerine gitmesi koronavirüs salgını mücadele ederken ‘mesafeyi koruma’yı güçleştirecek.

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında kısıtlamalar getirilirken işsizlik maaşı için endişeler büyük. İşsizlik maaşı almaya hak kazananlar her ayın 5’inden itibaren maaşlarını PTT şubelerinde kimlik numaralarını vererek elden teslim alıyorlar. Türkiye İş-Kur verilerine göre Şubat 2020 itibariyle 592 bin 810 kişi işsizlik maaşı alıyor. Mart sonunda bu sayının artması muhtemel.

Yaklaşık 600 bin kişinin PTT şubelerine gitmesi koronavirüs salgını mücadele ederken ‘mesafeyi koruma’yı güçleştirecek. Henüz yetkililerden işsizlik maaşlarında farklı bir yöntem izlenip izlenmeyeceğine ilişkin açıklama gelmedi.

İşsizlik maaşının yanı sıra kısa çalışma ödeneği alan işçiler de bunu PTT şubelerinde yine kimlik doğrulaması sonrasında elden alıyorlar. Yine şubat sonu verilerine göre 17 bin 862 kişi kısa çalışma ödeneği alıyor. Bu sayının da mart ile birlikte artması bekleniyor. Özellikle yeni devreye giren teşvikler kapsamında nisan ayında kısa çalışma ödeneğinden yararlanan sayısı çok daha fazla olacak.

Okumaya devam et

Ekonomi

Bankalar kredi ötelemesinde cari faiz oranlarını kullanacak

Bankalar, koronavirüs salgınının etkisiyle ödeme güçlüğü çeken firma ve bireysel müşterilerinin kredi taksiti, faiz ve anaparasını cari faiz oranlarıyla 3 ay öteleyecek.

Türk bankacılık sektörü, ödeme güçlüğü çeken firma ve bireysel müşterilerinin kredi taksiti, faiz ve anaparasını cari faiz oranlarıyla 3 ay erteleyecek.

Bankacılık sektörü, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının firmaların, esnafın ve bireylerin üzerinde oluşturacağı kısa dönemli finansal sorunları aşabilmeleri için destek paketleri devreye aldı.

Bankacılık kaynaklarından alınan bilgiye göre, bankalar ödeme güçlüğü çeken firma ve bireysel müşterilerinin kredi taksiti, faiz ve anaparasını 3 ay erteleyecek. Müşteri bazında 6 ay ödemesiz 12 ya da 24 aya varan vade imkanı sunan bankalar da bulunuyor. Söz konusu ertelemeler için cari faiz oranları kullanılarak öteleme yapılacak.

Mart, nisan ve mayısa ait ödemelerin ertelenmesiyle 3 aylık ödemesiz bir dönem olacak. Ödemeler, taksit ödemesiz dönemden sonra haziran ayında tekrar başlayacak şekilde yeniden düzenlenecek.

Kamu bankaları, ertelenecek 3 aylık dönem için hesaplanan faiz tutarını kalan taksitlere eşit olarak bölerek müşterilerinin ödeme güçlerini zorlamayacak bir uygulama gerçekleştirecek. Kredinin taksitleri 3 ay ertelenirken, kredinin nihai vadesi de 3 ay ötelenmiş olacak.

BDDK, nihai vadenin uzatılmasının önündeki engeli kaldırdı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu da (BDDK) taşıt ve tüketici kredilerinde anapara, faiz ve taksit ödemelerinin erteleme taleplerinde orijinal vadenin sınırlayıcı olmayacağı yönünde karar alarak taksit ertelemeleri yapılırken nihai vadenin de uzatılmasının önündeki engeli kaldırmış oldu.

Bazı özel bankalar ise ertelenecek dönem için hesaplanan faiz tutarının tamamını 3 aylık ödemesiz dönemi takip eden ilk taksite eklediklerinden müşteriler, yakın zamanda ödeme güçlerini zorlayabilecek yüklü bir ödeme ile karşı karşıya kalabilecek.

Bazı bankalar, kredi kartı ve Kredi Mevduat Hesabı (KMH) borçlarını ise taksitli ödeme planına bağlayarak 3 aya kadar ödemesiz 12 veya 24 ay vadelerle ödeme imkanı sunuyor.

Bankacılar, başvuruların, bankadan bankaya farklılık göstermekle birlikte şubelere gitmeden internet bankacılığı, mobil bankacılık kanalları ve müşteri iletişim merkezi aracılığıyla yapılabileceğini bildirdi.

Erteleme durumunda yeni taksit miktarı

Bankaların kredi taksit ertelemelerinin müşterilere maliyetinin ne olacağı merak ediliyor. Örneğin, 10 bin liralık 60 ay vadeli, yüzde 1.05 faiz oranıyla tüketici kredisi kullandırıldığında taksit tutarı 238 lira oluyor.

Bu kredi 3 ay ötelendiğinde ilk 3 ay için ödenmesi gereken 318 liralık faiz, taksitte ya da kalan vadelere eşit dağıtılacak şekilde ödenebiliyor.

Ertelenen 3 aylık döneme ait faizin ilk taksitle birlikte ödenmesi halinde erteleme dönemini takip eden ilk taksit tutarı 500 liranın üzerine çıkıyor.

3 aylık biriken faizin kamu bankalarında olduğu gibi kalan vadeye yayılması halinde aylık taksit farkı sadece 15 lira oluyor. Kredi miktarı yükseldikçe 3 aylık döneme ait faiz tutarı da artış gösteriyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Salgın önlemleri kapsamında yerel marketlerin çalışma saatleri değişti

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF), koronavirüs salgını nedeniyle alınan yeni önlemler kapsamında Türkiye’nin 81 ilinde faaliyet gösteren tüm yerel marketlerin açılış ve kapanış saatlerinin 10.00-20.00 olması konusunda tavsiye kararı aldı.

TPF, koronavirüs salgınına karşı yeni önlemler alarak Türkiye’nin dört bir yanında daha iyi hizmet sunmak amacıyla çalışmalarını sürdürdüğünü açıkladı.

Federasyon yönetimi, cuma günü Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda koronavirüsle mücadelede alınan yeni tedbir paketi kapsamında, “Özel sektörde de minimum personelle esnek çalışma sistemine geçilecektir” söylemini takiben yeni bir tavsiye kararı aldığını duyurdu.

Karara göre, federasyona bağlı olarak Türkiye’nin 81 ilinde faaliyet gösteren tüm yerel marketlerin açılış ve kapanış saatlerinin 10.00-20.00 olması tavsiye ediliyor.

TPF Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Düzgün, yarın itibarıyla yeni çalışma saatlerinin uygulanmaya başlanacağını belirtti.

Salgın sürecinde, hem çalışan hem de halk sağlığı açısından birçok önlem aldıklarını vurgulayan Düzgün, “TPF olarak hepimize zor günler yaşatan koronavirüs salgınına karşı vatandaşlarımızın temel gıda maddelerine ve temizlik ürünlerine güvenle ulaşmasını sağlamak için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

MARKETLERDE NASIL ÖNLEMLER ALINIYOR?

Ömer Düzgün, yapılan çalışmaları ise şöyle anlattı:

“Türkiye’nin dört bir yanındaki yerel marketlerimizde halkımızın ihtiyaç duyacağı her türlü gıda ve temizlik ürünlerinin tedarik edilmesinde aksaklık yaşanmaması için her türlü önlemi aldık. Tedarikçilerimizle devamlı iletişim halindeyiz. Hiçbir marketin raflarının boş kalmaması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yerel marketlerimizin depolarında, reyonlarında, kasalarında ve dağıtım hizmetlerinde görev yapan tüm çalışanlarımızın hijyen kurallarına uyarak görevlerine devam etmelerini sağlıyoruz. Ayrıca, tüm yerel marketlerimizde gerekli hijyen koşullarının sağlanması için dezenfeksiyon işlemleri 7/24 düzenli olarak yapılmaya devam ediyor. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın dışarıya çıkmasına getirilen kısıtlamadan dolayı bu kişilere hizmet sağlamak için her bölgede belediyeler ve STK’larla işbirliği yapıyoruz.”

Okumaya devam et

Ekonomi

Güral Porselen’den üst düzey önlem

Güral Porselen ve Vitrifiye Fabrikaları dünyayı ve ülkemizi saran Koronavirüs ( Covid-19) salgınına karşı üst düzey tedbirler aldı.

Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı önerilerini titizlikle uygulayan Güral Porselen’de, çalışanları ve iş ortaklarını Koronavirüs’ten koruma amaçlı önlemler, daha fabrikaya girişte başlıyor. Fabrika sahasına giren herkesin vücut ısısı güvenlik görevlileri tarafından ölçülüyor. Tüm fabrika sahasında ilaçlama ve dezenfektan çalışması yapılırken, her bölüme dezenfektan ve kolonya dağıtıldı. İhtiyaç duyanlara maske ve eldiven veriliyor. Ofisler ve çalışma alanları yeniden şekillendirildi. Personel 1 metre kuralına uyulması konusunda uyarıldı.  Yemekhanelere sınırlı sayıda, dönüşümlü olarak personel alınıyor, dezenfekte edilmiş çatal, kaşık, bıçak takımları ile ekmekler paketlenmiş olarak veriliyor. Yemekler bağışıklı sistemini güçlendirecek çeşitler arasından seçiliyor.  Dünyanın hemen hemen tüm ülkeleriyle çalışan fabrikada yurt dışına çıkışlar durduruldu. Yurt dışından gelen personel ise kendi evinde 14 gün karantina kuralına uyma konusunda takip ediliyor. Kronik hastalığı olan personel idari izinli. Mağazalar salgın riski ortadan kalkıncaya kadar kapatıldı. Güral Porselen ürünlerine www.guralporselen.com.tr adresli sanal mağazadan erişilebiliyor.

Fabrikalarda alınan tedbir önlemlerini kamuoyu ile paylaşan Güral Porselen yetkilileri, dünyayı saran salgın riskinin en kısa sürede sona ermesi dileğinde bulundular.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya Belediyesinin kira alacakları 3 ay süreyle ertelendi

Kütahya Belediyesi tarafından koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında, belediye kiracılarının kira bedelleri 3 ay süreyle erteledi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, “Tüm dünyanın gündemine gelen koronavirüs salgını nedeniyle şehrimizde alınan tedbirleri had safhaya çıkartmış bulunmaktayız. Bu kapsamda bugüne kadar Kütahya Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ilaçlama birimi, belediyemize ait tüm birimleri ve kamu kurum ve kuruluşlarının hizmet binalarını ilaçlanarak gerekli tedbirleri almaya devam ediyoruz. Tedbir amacıyla okulların kapatılması, esnafların ve işyerlerinin belli kısıtlamalarla çalışıyor hale gelmesi nedeniyle ve Kütahyamızda esnafımızın rahatlatılması amacıyla bugün Kütahya Belediyesi Encümen toplantısında aldığımız karar gereğince 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu kapsamında ihale ile kiraya verdiğimiz işyerlerimizdeki müstecirlerimizin koronavirüs tehdidi nedeniyle oluşan mücbir sebep gereğince kiraların 3 ay süreyle ötelenmesi konusunda karar verildi. Nisan ayı itibariyle 3 aya kadar süreyle tüm kiracılarımızın talepleri halinde kiralarını erteleyeceğiz.” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Terzi esnafı fabrikasyon giyim karşısında direniyor

Hazır giyim ürünleri yüzünden sadece tamir ve tadilat ile ayakta kalmaya çalışan terzilerin oda başkanı Bekir Durmuş, “artık çırak ve kalfa da bulamıyoruz. Ancak biz umutsuz değiliz, eğitime önem veriyor ve mesleğimizi ayakta tutmaya çalışıyoruz” diyor. Yedi Gün Gazetesinin bu haftaki Esnaf Sayfası konuğu, Terziler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Bekir Durmuş oldu.

YEDİ GÜN GAZETESİ ÖZEL

1965 yılında 171 esnafıyla faaliyet göstermeye başlayan Kütahya Terziler Esnaf ve Sanatkârlar Odası, o yıllarda erkek-kadın terziliği üzerine mesleğini icra etmekte olan terzilerin kurduğu bir oda idi. Esnaf odası, geçen yıllarla beraber gelişen meslekleri bünyesine topladı. Konfeksiyon, nakış, işleme, kilim dokuma, yorgancılık meslek dallarıyla beraber esnaf sayısı da gün geçtikçe arttı.

Kütahya Terziler Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın sevilen başkanı Bekir Durmuş, Yedi Gün Gazetesi’nin Esnaf Sayfası köşesine konuk oldu. Başkan Durmuş, gazeteci Mehmet Yaylıoğlu’na odanın geçmiş yıllardaki faaliyetleri ve bugünlerini anlattı.

“ARTIK ÇIRAK VE KALFA BULMAK ZOR”

“O dönemlerde daha çok imalatçı olarak mesleğini icra eden terziler günümüz şartlarında hazır giyimin çoğalmasıyla birlikte tamir ve tadilat yapmaya başladı. Bu sebeple 2000’li yıllardan sonra çırak ve kalfa bulmakta ve bu mesleği devam ettirmekte terzilerimiz sıkıntı yaşıyor. 2008 yılında kapanan ayakkabıcılar esnaf odası ile birlikte ayakkabıcı esnafımızın da odamıza aktarımı ile birlikte birçok meslek dalını bünyesinde barındıran Kütahya Terziler Esnaf ve Sanatkârlar Odası, 2010 yılında Olağan Genel kurulumuzda göreve geldiğimizde ilk icraatımız olarak, değişik meslek gruplarında olan esnafımızla birlik ve beraberlik içerisinde olabilmek adına toplantılar düzenledik. Ortak sorunlarımızı, dileklerimizi, temennilerimizi sıkça yaptığımız toplantılarda dile getirdik. Birimizin sorunu hepimizin sorunu anlayışıyla çalışmaya başladık. Esnafımızın günümüz şartlarına ayak uydurabilmeleri adına İstanbul Tüyap, İstanbul CNR, İzmir İZFAŞ’ta yapılan dikiş makineleri ve tekstil fuarlarına her yıl katılım sağladık. Ücretsiz olarak sunduğumuz bu hizmet ile esnafımızın takdirini kazandık.”

TERZİLER ODASI EĞİTİME ÖNEM VERİYOR

Oda Başkanı Bekir Durmuş, önceki yıllarda da eğitime önem vermiş başkanlar arasında dikkat çekiyordu. Durmuş, “Daha önce belirttiğimiz gibi çıraklık eğitim merkezi ile koordineli olarak çalışıp çırak, kalfa, usta esnafımızı kazanabilmek adına devletimizin vermiş olduğu desteklerle beraber girişimcilik belgesi kurslarını düzenleyip kursu bitirenlerin belgeleri hak sahiplerine verilmiştir. Bununla beraber kamu kurum ve kuruluşlarındaki daire müdürlerimizle beraber sıkça bir araya gelerek esnafımızın temelde yatan ortak sorunlarımızla ilgili görüşmeler yapıp sonuçlarını esnafımıza kurmuş olduğumuz toplu kısa mesaj sistemiyle de bilgilendirmeleri sağlanmıştır.” diye konuştu.

Kütahya Terziler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Bekir Durmuş şöyle devam etti:

“Odamıza bağlı esnafımızın dolandırılma ve kendilerini maddi olarak koruma adına sahte paraya karşılık olarak sahte para kalemi yaptırıp ücretsiz olarak esnafımıza dağıttık. Bunları yaparkenki amacımız, temsil ettiğimiz esnafımızın haklarını en iyi şekilde korumak ve kollamaktır. Bazı mesleklerde kapsam dışı kaldığı için (nakış, işlemecilik, yorgancılık) kalfalık ve ustalık belgelerini kapsam içine aldığı an itibariyle bu belgeleri almalarını sağladık. Odamızın esnafımıza daha yakın olabilme adına esnafımızın bize, bizim de esnafımıza en kısa zaman içerisinde bir araya gelebilmemiz adına odamızın merkez Şapçı iş merkezinde görev ve faaliyetlerine devam etmesini sağladık.

Kültür ve Turizm müdürlüğü, belediye, valilik ve benzeri kamu kurumlarının ve özel kuruluşların yapmış oldukları etkinliklerde, Kütahya’mızın yöresel kıyafetlerini, yöresel el emeği, göz nuru işlemelerini, dantelini, oyasını ve diğer ürünlerimizi tanıtmak adına faaliyetlerde bulunduk. Fuarlarda stant açarak yöresel ürünlerimizin tanıtımında katkıda bulunduk.

Esnafım teveccüh gösterip görev verdiği sürece, bu gibi faaliyetlerin daha iyilerini yapıp eğitim, tanıtım, kişisel gelişim, pazarlama ve buna benzer konularda daha iyi çalışıp en iyisini hak eden esnafımıza güzel hizmetler sunmayı istiyoruz.

Odamıza bağlı esnaflarımızın tamamında cep telefonumuz mevcut bulunup saat sorunu olmadan 24 saat arayıp özel ya da genel sorunlarını aktarabilmeleri, esnafımızla olan bağımızı ne kadar güçlü bağlı olduğumuzu göstermektedir.”

Okumaya devam et

Ekonomi

Halk betona yatırım istemiyor

Kütahya’ya yapılan kamu binalarının gerektiğinden büyük yapılması vatandaşın eleştirilerine maruz kalıyor. “Betona yatırım istemiyoruz” diyen bazı vatandaşlar, Kütahya’nın öncelikli ihtiyaçlarının başında dev binalar olmadığına dikkat çekiyor.

YEDİ GÜN GAZETESİ – ÖZEL HABER (Mehmet YAYLIOĞLU)

Kütahya’da yaşayanların gündeminden bir türlü düşmeyen dev kamu hizmet binaları, daha da uzun süre gündemdeki yerini koruyacağa benziyor. Şehrin girişine inşa edilen ve devlete maliyeti yaklaşık 50 milyon lirayı bulan müze binası, en çok eleştiri alanların başında.

2019 yılı Nisan ayında bitirilmesi öngörülen müze binası henüz açılamadı. Vatandaşlar bu binanın önem bakımından şuanda gereksiz olduğunu savunuyor.

Özellikle sosyal medya üzerinden yakınan bazı vatandaşlar “bu binanın aciliyeti neydi acaba, sanki yeterli sayıda müzemiz yok gibi davranıldı” diyerek yetkililere soruyorlar. Kütahya, tarihi ve kültürel değerler ile turizm alanında istenilen yatırımı alamazken, dev kamu binaları için harcanan yüz milyonlarca lira para, hatalı planlamalar nedeniyle eleştiri oklarının hedefi oluyor. Siyasi iradenin bu konuda basiretsiz kaldığını vurgulayan halk, Kütahya’nın öncelikli ihtiyaçlarına yatırım yapılmasını istiyor.

Konuyla ilgili olarak sosyal medyada sürekli eleştirilen iktidar partisi milletvekilleri ise sessizliğini koruyor. “Betona yatırım yapılacaksa bile öncelik sırası hastane olmalıydı” diyen vatandaşlar, bundan sonraki yatırımlarda bu eleştirilerinin dikkate alınmasını istiyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya Kalesine aydınlatma lazım

Tarih boyunca birçok önemli medeniyete kucak açmış Kütahya’da geçmişin, bugünün ve geleceğin en heybetli şahidi olan Kütahya Kalesi’nin aydınlatılması, şehre bir değer daha katacak. Yıllardır gündeme gelen ancak bir türlü başarılamayan kale aydınlatılması için yetkililerin harekete geçmesi isteniyor.

YEDİ GÜN GAZETESİ – ÖZEL HABER (Emine YAYLIOĞLU)

Kütahya’da yaşayanların “Hisar” diye tabir ettiği Kütahya Kalesi, milattan sonra 8. yüzyılda inşa edilmiş bir Bizans eseri olmasıyla dikkat çekiyor. Kütahyalı seyyah Evliya Çelebi’ye göre Türkiye’nin üçüncü büyük kalesi olan Kütahya Kalesi’nin 72 burcunun aydınlatılmasını isteyen vatandaşlar, bu sayede kalenin değerine bir değer daha katmış olacağını düşünüyor. Işıklandırma çalışmalarıyla ilgili görüştüğümüz Kütahya esnafının ortak görüşü “kaleye değer katacak” yönünde oldu. Duyarsız bazı ziyaretçiler tarafından tarihi surların kirletildiğine de dikkat çeken esnaflar, Kütahya turizmi açısından ve ekonomik anlamda büyük katkı elde edileceğini dile getiriyorlar.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya’da da, “haksız fiyat artışı” denetimi yapıldı

Ticaret Bakanlığınca 81 ilde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını endişesi nedeniyle bazı ürünlere yönelik artan talepten dolayı tüketicinin korunmasına yönelik fiyat denetimleri yapıldı.

Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bakanlık tarafından 81 ilde Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Ticaret İl Müdürlükleri ekiplerince, maske ve diğer sağlık malzemeleri ve bazı gıda ürünlerinin fiyatlarındaki haksız artışa yönelik eş zamanlı denetimler gerçekleştirildi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da bugün yaptığı açıklamada hem maskeler ve diğer sağlık malzemeleri hem de gıdalarla ilgili 81 ilde eş zamanlı denetimlere başladıklarını belirtmişti.

Pekcan, açıklamasında “Bu sabah bana gelen bilgilere göre, gıda ürünlerinde herhangi bir fahiş fiyat uygulaması perakende market zincirlerinde yok. İnternet ortamında yanıltıcı fiyat bilgileriyle ilgili de gereğini yapacağız.” ifadelerini kullanmıştı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Ahmet Kural ve Ahmet Erbaş, Kütahya’yı tanıtmak için kolları sıvadı

Kütahya doğumlu ünlü oyuncu Ahmet Kural ile bir araya gelen MHP Kütahya milletvekili Ahmet Erbaş, sosyal medyadan vatandaşlara seslendi. Erbaş, “Kütahya Seni Bekliyor projesi kapsamında bizleri destekleyen sanatçı kardeşim Ahmet Kural’a çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Erbaş, Kütahya’nın tanıtımı konusunda daha önemli işlere imza atacaklarını dile getirerek, “Kütahya’yı her girdiğim platformda tanıtmak için çabalıyorum. Bundan sonraki çalışmalarımızda daha da önemli işlere imza atacağız” diye konuştu.

Okumaya devam et

Ekonomi

Bakanlık açıkladı! Koronavirüs fırsatçılarına yasal işlem…

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından koronavirüs fırsatçılarına yönelik açıklama yapıldı. Bakanlık vatandaşların mağduriyetine neden olan firmalara yasal işlem başlatacağını duyurdu.

Koronavirüs nedeniyle bazı ürünlerin fiyatını artıran fırsatçılara yönelik Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklama geldi. Bakanlık açıklamada, Vatandaşların mağduriyetine neden olan firmalarla ilgili işlem yapılacağı duyuruldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Korona virüs nedeniyle bazı gıda maddeleri, hijyen ürünleri ve tıbbi malzemeler gibi ürünlerde yapılan haksız fiyat artışı ve stokçuluk iddialarına ilişkin olarak şikayetleri almak üzere Bakanlığımız VIMER-189 ihbar hattında uzman bir ekip görevlendirilmiştir. Vatandaşlarımız konu ile ilgili şikâyetlerini söz konusu hattımıza iletebilirler. Haksız fiyat artısı ve stokçuluk yapmak suretiyle vatandaşlarımızın mağduriyetine neden olan fırsatçılar ile ilgili süreç, yasal işlem başlatılmak üzere Bakanlığımızca yakından takip edilmektedir.” denildi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya 2019’da yerinde saydı

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre 2019 yılında Kütahya 21 bin 212 kişi göç aldı. İstatistiğe göre aynı oranda da göç verdi.

Türkiye İstatistik Kurumu Bölge Müdürü Mehmet Akyol’un bildirdiğine göre Kütahya; en çok 2 bin 550 kişiyle Bursa’dan, 2 bin 223 kişiyle İstanbul’dan ve bin 711 kişiyle İzmir’den göç aldı. Kütahya’dan ise aynı dönem içerisinde 21 bin 456 kişi göç etti. Kütahya en çok 2 bin 433 kişi İstanbul’a, 2 bin 365 kişi Bursa’ya ve 2 bin171 kişi İzmir’e göç verdi.

Kütahya’nın net göçü eksi 244 kişi, net göç hızı ise binde eksi 0,42 olarak gerçekleşti.

Kütahya, Türkiye genelinde en yüksek net göç hızına sahip 27. il oldu.

Yaş gruplarına göre göç verileri incelendiğinde Kütahya en çok 6 bin 181 kişi ile 20- 24 yaş grubundan göç alırken, en az 242 kişi ile 60-64 yaş grubundan göç aldı. Kütahya en çok 6 bin 549 kişi ile 20-24 yaş grubundan göç verirken, en az 263 kişi ile 60-64 yaş grubundan göç verdi.

Kütahya ilçelerine bakıldığında en fazla göç alan ilk 3 ilçe sırasıyla Merkez ilçe (15.966 kişi), Tavşanlı (2.646 kişi) ve Gediz (2 480 kişi) olurken, en az göç alan ilçeler ise sırasıyla Dumlupınar (181 kişi), Aslanapa(229 kişi), Şaphane (296) ve Pazarlar (296 kişi) ilçeleri oldu. En fazla göç veren ilk 3 ilçe sırasıyla Merkez ilçe (12 021 kişi), Tavşanlı (3 655kişi) ve Simav (3 026 kişi) olurken, en az göç veren 3 ilçe sırasıyla Dumlupınar (242 kişi),Aslanapa (474 kişi) ve Şaphane (594 kişi) ilçeleri.

En çok göç hareketliliği Merkez ilçede yaşanmıştır. Merkez ilçe, 2019 yılında 15 966 kişi göç almış olup, 12 021 kişi göç vermiştir. Merkez ilçenin net göç hızı binde 14,59 olmuştur. Net göç hızına göre değerlendirildiğinde Merkez ve Gediz ilçeleri verdiği göçe göre daha fazla göç alıyor. Diğer ilçeler ise aldığı göçten daha fazla göç veriyor.

Kaynak: btv.com.tr

Okumaya devam et

Ekonomi

Fahiş fiyat uygulayanları şikayet etmenin üç yolu

Koronavirüs nedeniyle kimi ürünlerde yaşanan fahiş fiyat artışları, HFA uygulaması ve Alo 175 ile Ticaret Bakanlığı’na, Alo 153 ile de Kütahya Belediyesi zabıtasına bildirilebilir.

Koronavirüs nedeniyle insanların kolonya, maske, temizlik ürünleri ve kimi temel gıda ürünlerine hücum etmesiyle yaşanan fiyat artışı tepkilere neden oldu.

Bazı kişilerin kriz fırsatçılığına soyunduğu iddia edilirken, tüketici derneklerinin yöneticileri vatandaşları fahiş fiyat uygulayanlara karşı uyardı.

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Dr. Deniz Öner, fahiş fiyat uygulayanların “HFA Bildirim” adlı mobil uygulamasından TC Ticaret Bakanlığı’na hızlıca bildirilebileceğini kaydederek, şunları söyledi:

Özellikle ilk fiyat ve fahiş fiyatı belgelemesi iyi olur. Önceden şu fiyata alıyordu sonra bu oldu gibi. Etiket ile ilgili Alo 153 Zabıta’ya ya da Alo 175 Ticaret Bakanlığı’na da şikayet edebilirler.

Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Avukat Bülent Deniz ise insanlığın zor bir sınavdan geçtiğini belirterek, “Gereksiz ve aşırı panikle karaborsa ya zemin hazırlıyoruz. Önlem alacağız ama stok yapmak için satın almak piyasa dengesini bozuyor. Üstelik gıda ürünlerinde son kullanım tarihleri nedeniyle tüketici iki kez zarar görüyor” dedi.

Buna karşın fırsatçıların şikayet edilmesi gerektiğini belirten Deniz de HFA uygulaması ile fırsatçı tutum içindeki firmaların bakanlığa bildirilebileceğini kaydetti.

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Genel Başkanı Aziz Koçal, tüketicilerin öncelikli olarak paniğe kapılmaması uyarısında bulunarak, “Kolonya, maske ve kimi tüketim ürünlerinin alışverişlerinde fahiş fiyat uygulayanları Ticaret Bakanlığı’na şikayet edebilirsiniz. Etkili denetimlerin yapılması gerektiğini ifade etmek istiyorum” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Belediyenin İkamet Kart projesine Kütahya esnafından destek geldi

Kütahya Belediyesince hayata geçirilen ve ikamet kaydını kente aldıran üniversite öğrencilerine avantajlar sağlayan “İkamet Kart” projesine, Kütahya Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliğine (KÜTESOB) bağlı oda başkanlarından destek geldi.

KÜTAHYA (AA) – Belediye Başkanı Alim Işık, Kütahya’da öğrenim gören öğrencilerin ikametini Kütahya’ya aldırmaları için başlattıkları proje kapsamında esnaf odaları başkanları ile Belediye Sosyal Tesislerinde bir araya geldi.

Işık, gazetecilere yaptığı açıklamada, kart sahibi öğrencilere esnafın da desteğiyle alışverişlerinde yüzde 10 ila yüzde 30 indirim uygulanacağını söyledi.

Projeyle kent nüfusunun 252 bin 633 kişiye yükseldiğini ve böylece Kütahya Belediyesinin ilk kez 250 bin-500 bin nüfuslu il belediyeleri arasına girerek bir üst sınıfa yükseldiğini dile getiren Işık, şunları kaydetti:

“Projemize destek veren başta öğrencilerimize tüm hemşehrilerimiz adına teşekkür ediyorum. Bu uygulama ile göreceksiniz, öğrencilerimiz çevre illerde gitmeyecek ve buradan alışveriş yapacak. Esnafımız rahat olsun. Esnafımıza yaptıkları jestten dolayı teşekkür ediyorum. Kütahya Belediyesi onlara hizmetkar olmaya devam edecektir. 1480 öğrenci belediyeye başvurarak İkamet Kart talebinde bulundu. Bu sayı hızla artacaktır.”

Işık, çağrıları üzerine geçen yıl 11 bin öğrencinin ikametini Kütahya’ya aldırdığını aktardı.

KÜTESOB Başkanı İbrahim Yiğit, projeden hem öğrencilerin hem de esnafın fayda göreceğini vurguladı.

Toplantı sonunda oda başkanlarına, iş yerlerine asmaları için indirim broşürü dağıtıldı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Seyahat acenteleri Kütahya’ya geliyor, bu büyük bir şans

TÜRSAB’a (Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği) bağlı 20 seyahat acentesi, Kütahya ve çevresinin keşfedilmemiş turizm değerlerini görmek ve mevcut turizm potansiyelini tanımak, sonrasında yerli ve yabancı turistleri Kütahya’ya çekmek için 14 – 15 Mart tarihlerinde Kütahya’ya gelecek.

MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, geçtiğimiz yıl eylül ayında belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri ve STK’ların da katıldığı bir etkinlik düzenleyerek, “Kütahya Seni Bekliyor” teması ile tüm turist ve turizmcileri Kütahya’ya davet etmişti. TÜRSAB Güney Marmara Başkanı Murat Saraçoğlu; “Kütahya seni çağırıyor projesi kapsamında, bu sese kulak verip Kütahya Fam Trip programına geliyoruz.” dedi.

Kütahya’nın turizm açısından kalkınması için çok önemli olan etkinlik hakkında konuşan TÜRSAB Güney Marmara Başkanı Murat Saraçoğlu “Kütahya seni bekliyor etiketi ile başlatılan etkinlik tüm Türkiye’de büyük ses getirdi. Tüm yurtta olduğu gibi bizim de dikkatimizi çekti ve Kütahya bizi çağırıyorsa bizim de turizmciler olarak gitmemiz gerekirdi. Kütahya seni çağırıyor projesi kapsamında bu sese kulak verip Kütahya Fam Trip programına geliyoruz.” dedi.

Kütahya ve çevresinin keşfedilmemiş turizm değerlerini görmek ve mevcut turizm potansiyelini tanımak, sonrasında yerli ve yabancı turistleri Kütahya’ya çekmek için geleceklerini ifade eden Saraçoğlu “Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Kütahya Valiliği, Kütahya Belediye Başkanlığı ve Zafer Kalkınma Ajansının birlikte düzenlediği bu etkinliğe Güney Marmara Bölgesi’nde özellikle Kültür Turları yapan 20 Seyahat Acentesi sahibi ile katılım sağlayacağız. Kentin devlet büyüklerinin turizme olan bakış açısı ve sektör profesyonelleri ile bir araya gelme istekleri seyahat organizasyonları yapan TÜRSAB acentelerimizi de motive etmiştir. Kültür turlarının gün geçtikçe önemini daha da fazla hissettirdiği turizm sektöründe tur programlarına Kütahya’yı dahil etmek ve güçlü bir destinasyon haline getirmek ana hedeflerimizden biri olacaktır.” diye konuştu.

Kütahya’nın bir çok ilde olmayan muhteşem doğa güzelliklerine ve termal sulara sahip olduğunu ancak kendisini yeterli tanıtamadığını belirten MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş “Turizm için öncelikle kendinizi tanıtmanız gerekmektedir. Bu nedenle geçtiğimiz yıl Eylül ayında Kütahya Seni Bekliyor teması ile bir turizm seferberliği başlattık. Sosyal medya organlarında kısa sürede o gün Türkiye gündemine yerleştik. Şimdi ise yavaş yavaş bunun meyvelerini almak büyük gurur vericidir. Ancak daha yolun başındayız. Bu bir başlangıçtır.”dedi.

Kütahya’nın Türkiye’nin en önemli seyahat acentelerini ağırlayacağını ifade eden Erbaş “İlimize gelecek olan firmalar kendi alanında Türkiye’nin en önemli turizm şirketleridir. Bu etkinlik sonrası göreceksiniz ki bu firmalar ilimize dünyanın ve ülkemizin dört bir yanından yerli ve yabancı turistleri ilimize getirecekler. Sonra ise en büyük görev biz Kütahyalılara düşmektedir. İlimizi gelen turistleri öyle güzel tanıtmalı ve onları iyi bir şekilde ağırlamalıyız ki, onlarda ziyaretleri sonrası çevresindeki insanlara bizlerden duyduğu memnuniyeti ve ilimizin güzelliklerini anlatsın. Ben Kütahya’nın vekili olarak her gittiğim her bulunduğum ortamda, şehirde, ülkede ilimi temsil ettiğim bilinci ile ilimin güzelliklerini anlatıyor, herkesi Kütahya’ya davet ediyorum. Son olarak Almanya’da turizm şirketlerinin Almanya’dan ülkemize turist kazandırmak amacı ile organize ettiği etkinliğe katılarak, Almanya’da yaşayan herkesi Kütahya’ya davet ettim. Bu etkinlikleri kesinlikle turizm açısından değerlendirmemiz gerekiyor. Sanayi alanında yapılacak olan dev yatırımlar için de bu tanıtım etkinliklerinin çok önemi var. Bu nedenle kişi, kurum, ayrımı yapmaksızın bu tür etkinliklere tüm Kütahya olarak sahip çıkmak zorundayız.” açıklaması yaptı.

Zafer Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen etkinlik çerçevesinde TURSAB Bursa, Kocaeli, Çanakkale, Eskişehir, İstanbul Bölge temsil kurulu başkanları ve seyahat acenteleri temsilcileri 14 Mart Cumartesi günü Ilıca Termal Otelde Kütahya protokolü ile bir araya gelecek ve değerlendirme toplantısı yapılacak. Turizm seyahat acenteleri temsilcileri 14 ve 15 Mart tarihinde Kütahya’nın turistlik mekanlarını gezerek buralarda yetkililerden bilgiler alacak.

Okumaya devam et

EN ÇOK OKUNANLAR