Bizimle iletişime geçin

Kültür

Murat Dağı’ndaki yılkı atlarının sayısı artıyor

Yayınlanan

Uşak ve Kütahya arasındaki Murat Dağı’nın güney cephesinde ilk olarak 2016’da görüntülenen 20 yılkı atının sayısı 100’ü geçti. Uşak Valisi Kocabıyık “Atların korunması, sayılarının artması, ilimizin tanıtımına katkı sağlıyor. Atların rahatsız edilmeden gözlemlenmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bölge sarp ve kayalık. Bu nedenle ziyaretçilerin dikkatli olmaları gerektiğini özellikle belirtmek istiyorum” dedi.

UŞAK (AA) – Uşak ve Kütahya arasındaki Murat Dağı’nın güney cephesinde ilk olarak 2016’da sayıları 20 iken görüntülenen yılkı atlarının sayısı her geçen yıl artıyor.

Murat Dağı eteklerinde üç ayrı sürü halinde yaşayan atlar, aşırı soğuklar nedeniyle daha korunaklı vadilerde yaşamlarını sürdürüyor. Yılkılar, taze otların bulunduğu alanlarda baharın gelişini bekliyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Uşak Müdürlüğü ekiplerinin atları sık sık ziyaret ettiği bölgelerde tedbir amaçlı yemleme çalışması yapılıyor. Atlar için doğaya saman bırakan ekipler, belirli periyotlarla sayım gerçekleştiriyor.

At popülasyonu nedeniyle bölgeye gelen ziyaretçi sayısı da her geçen gün artıyor. Özellikle fotoğraf tutkunları görüntülemek istedikleri atlara ilgi gösteriyor.

“YILKILAR İLİMİZİN TANITIMINA KATKI SAĞLIYOR”

Uşak Valisi Funda Kocabıyık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yılkıların Doğa Koruma ve Milli Parklar Uşak Müdürlüğü ekiplerince titizlikle izlendiğini belirtti.

At sayısının artmasıyla fotoğrafseverlerin bölgeyi daha çok ziyaret etmeye başladığına dikkati çeken Vali Kocabıyık, şunları söyledi:

“Atlar bahar döneminde yavruluyor. Bu dönemde koruma tedbirlerini artırıyoruz. Normalde üçerli, beşerli gruplar halinde bulunan atların bu yıl  3 ana gruba bölündüklerini biliyoruz. Yavruların artması bizi mutlu ediyor. Yılkıların varlığı bölgeye olan ilgiyi artırıyor. Özelikle fotoğarafsevenler bölgeyi ziyaret ediyor. Atların korunması, sayılarını artması, ilimizin tanıtımına katkı sağlıyor.”

Atların rahatsız edilmemesini de isteyen Kocabıyık, “Atların rahatsız edilmeden gözlemlenmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bölge sarp ve kayalık, bu nedenle ziyaretçilerin dikkatli olmaları gerektiğini özellikle belirtmek istiyorum.” ifadelerini de kullandı.

İLÇE HABERLERİ

Kuşu Göleti, manzarasıyla hayran bırakıyor

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesi bağlı Kuşu beldesinde bulunan Kuşu Göleti, sosyal tesisleri ile yaz döneminde vatandaşlara kapılarını açtı.

ADİL AKA – yenikutahya.com

Kuşu Belediye Başkanı Feridun Aktay, sulama ve yangın söndürme amaçlı yapılan Kuşu Göletinde gerçekleştirdiği bir dizi çalışmayla bölgenin en önemli piknik ve mesire alanını bölge halkına kazandırdı.

Korona ile mücadele sürecinde tamamlanan ve 1 Haziran’da başlatılan normalleşme serbestliğinde hizmete açtıkları Kuşu Göletindeki Kuşu Belediyesi Sosyal Tesislerinin, Kuşu Beldesine ve bölgeye hayırlı olması temennisinde bulunan Başkan Feridun Aktay, kır düğün salonu, kahvaltı ve yemek salonu olarak hizmete vermeye başladıkları sosyal tesislerde Kuşu Belediyesi olarak tekne turları da düzenlediklerini hatırlattı.

Geçtiğimiz yıldan bu yana Kuşu Göleti çevresinde kamelya, ocak başı, yol, tuvalet, içme suyu ve otopark gibi birçok sosyal donatıyı tamamladıklarını anlatan Başkan Aktay, “Kuşu Göletinin güzelliğini yaşamak gerek. Misafirlerimize kapımız açıktır. Hem göletimizi hem de Kuşu’nun güzellikleri herkesin görmesini istiyoruz. Tesisimizde sabah kahvaltısı, pide, ızgara, gözleme ve lahmacun çeşitleriyle sıcak ve soğuk meşrubatlar yerken doğa ve huzurlu bir ortam güzelliğini hep birlikte yaşamaya davet ediyorum.” dedi.

Okumaya devam et

Kültür

Oyuktepe Şehitliğine Mehmetçik selam durdu

Yayınlanan

Kütahya İl Jandarma Alay Komutanlığı’na bağlı askerler Oyuktepe Şehitliğine saygı yürüyüşünde bulundu. Mehmetçiklerimiz, şehitlikte temizlik de yaptı.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Kütahya merkeze bağlı Yeşilbayır Köyü mevkisinde bulunan Kurtuluş Savaşı’nda şehit olan askerler adına yapılmış olan Oyuktepe Şehitliği, Kütahya İl Jandarma Komutanlığında vatani görevini yapan askerler tarafından ziyaret edildi.

Saygı yürüyüşü ve saygı duruşundan sonra dualar okunarak şehitler anıldı.

Daha sonra şehitliğin bakım onarımı yapılıp yabani otlardan temizlendi.

Kütahya İl Jandarma Komutanlığından yapılan açıklamada “Aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.” denildi.

Okumaya devam et

Kültür

Sosyal mesafeli düğünler başladı, alınan önlemler dikkat çekti

Yayınlanan

1 Temmuz itibariyle yeniden faaliyete başlayan düğün salonlarında alınan sıkı tedbirler dikkat çekti.

Kütahya’da düğün salonları açıldı, sosyal mesafe, maske, ateş ölçümü ve dezenfektan kurallarına uyularak katılımcılar içeri alındı.

Büşra – Yasin çiftinin düğünü açık havada sosyal mesafeli, maske kurallarına uyularak başladı. Gelin ve damadın alkışlarla salona gelmesinin ardından nikâhı kıyıldı.

Bu arada, çiftler ve nikah şehitleri ile davetlilerin maskeli ve sosyal mesafe kurallarına uydukları görüldü. Düğünde gençler uzaktan tebrik edilirken, takı için sandık ve zarf konuldu.

Okumaya devam et

Kültür

Danıştay, Murat Dağı ÇED raporu iptal kararını oy birliğiyle onadı

Yayınlanan

Ege’nin can damarı olarak anılan Kütahya Murat Dağında altın madenine yargı “dur” dedi. Murat Dağı’nda altın madeni projesine Çevre ve Şehircilik Bakanlığının verdiği “ÇED olumlu” kararı, mahkeme tarafından iptal edilmişti. Karar bugün Danıştay 6. Dairesi tarafından onandı.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Kütahya Gediz İlçe sınırları içerisinde yer alan ve taşıdığı özellikler nedeniyle “Ege Bölgesinin can damarı” olarak nitelenen Murat Dağında yapılmak istenen altın işletmeciliğine verilen ÇED olumlu kararı mahkemece iptal edilmişti.

Karar, Danıştay 6. Dairesi tarafından bugün onandı. Danıştay kararı ile ilgili Kütahya Barosundan yazılı açıklama geldi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ege Bölgesi başta olmak üzere birçok akarsu ve nehrin kaynağı olan farklı endemik türlerin yaşadığı bölgemizin göz bebeği Murat Dağı, gerek yüksekliği gerek sahip olduğu bitki örtüsü ile Ege Bölgesi’nin ekolojisini belirleyen Altın Gümüş Madeni Kapasite Artırımı, Cevher Zenginleştirme Tesisi Kırma-Eleme Tesisi Projesi kapsamına alınan ve Kütahya İdare Mahkemesince 16.12.2019 tarihinde karara çıkan Murat Dağındaki altın zenginleştirmesi ile ilgili ÇED raporunun iptaline ilişkin karar Danıştay 6. Dairesi tarafından Esas: 2020 / 709 – Karar: 2020 / 3859 sayılı karar ile oybirliği ile onanmıştır.”

ALİ FAZIL KASAP SOSYAL MEDYADAN MÜJDE VERDİ

CHP İL BAŞKANI ŞAHBAZ DA AÇIKLAMA YAPTI

Yaşanan gelişmenin ardından Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz açıklama yaptı. Şahbaz “Murat Dağında tüm Batı Anadolu’yu, ekosistemi zehirleyecek, yeryüzü cenneti dağımızı mahvedecek siyanürlü altın madenine karşı açtığımız davayı kazanmıştık. Danıştay tarafından karar düzeltme yolu kapalı olarak onaylandı. Yaşam kazandı, bu ülkenin masumları kazandı. Dava açan, dağımızı savunan, yanımızda duran, yüreği masum canlarla atan yaşam savunucularımıza binlerce teşekkür” dedi.

NE OLMUŞTU ?

Murat Dağı’nda yapılmak istenen altın işletmeciliğine verilen ÇED olumlu kararına karşı Kütahya ve Uşak baroları başta olmak üzere yörede yaşayan 53 vatandaşın da katılımı ile dava açılmıştı.

Davanın geçen Ağustos ayında yapılan bilirkişi keşfinde, bilirkişiler altın madenine karşı olumsuz görüş bildirmişlerdi.

Kimya, maden mühendisliği, jeoloji mühendisliği, ziraat mühendisliği gibi alanlardan konunun uzmanı bilim insanları tarafından hazırlanan 109 sayfalık raporun sonuç kısmında “Kütahya’nın Gediz İlçesi Karaağaç mevkiinde Yıldız Altın Gümüş Madeni Kapasite Artırımı Cevher Zenginleştirme Tesisi ve Kırma-Eleme tesisi projesine ilişkin T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi olumlu’ kararının; Harita mühendisliği açısından koordinatları onaylanan keşif ve ilgili bölümlerde yer alan açıklamalar bağlamında biyoloji bilimi, kimya bilimi, çevre mühendisliği, harita mühendisliği, hidrojeoloji mühendisliği, jeoloji mühendisliği, maden mühendisliği, orman mühendisliği ve ziraat mühendisliği açısından uygun olmadığı kanaatine varılmıştır” görüşlerine yer verilmişti.

Okumaya devam et

Kültür

İyi ki varsın Türk Polisi, iyi ki doğdun Ömer Faruk

Yayınlanan

Sosyal medya paylaşımıyla harekete geçen polislerden 8 yaşındaki çocuğa doğum günü sürprizi. İyi ki doğdun Ömer Faruk…

Kütahya’da bir babanın sosyal medya hesabından paylaştığı mesajın ardından pasta alan polis ekipleri, 8 yaşına giren çocuğa sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.

Bahçelievler Mahallesi’nde yaşayan Üsame Karayel, ilkokul 3. sınıfı bitiren oğlu Ömer Faruk’un, doğum gününün polisler tarafından kutlanması isteğini  Kütahya Valisi Ali Çelik’i etiketleyerek tweet attı.

Baba Karayel’in “Oğlumun bugün doğum günü. Birkaç gündür oğlum, ‘Doğum günlerinde polis amcalar geliyor, bana da gelirler mi?’ diyor. Ben de ‘Oğlum polis amcaların işleri çok, gelemezler’ diyorum ama içinde ukde kaldı.” mesajını okuyan Vali Çelik, İl Emniyet Müdürü Necmettin Koç’a talimat vererek polislerin Ömer Faruk’un hayalini gerçekleştirmesini istedi.

Pasta alıp ailenin evine giden polisler, Ömer Faruk’un doğum gününü kutladı.

Üsame Karayel, oğlunun büyük mutluluk duyduğu bu sürprizden dolayı Vali Çelik ve polis memurlarına teşekkür etti.

Okumaya devam et

ÇAVDARHİSAR

Dünya mirası Aizanoi’de binlerce yıl sonra taşlar yerine oturacak

Yayınlanan

Aizanoi Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Elif Özer “(Antik tiyatro ve stadyum) Kütahya Valiliğinin de desteğiyle çalışmalara başladık. Yaklaşık 6 yıl sürecek projeyle burayı Antik Çağ’daki görünümüne kavuşturmayı ve bölgeye daha fazla turist çekmeyi hedefliyoruz” dedi. Projenin mimarı Yalın Pekvar ise “Dağınık durumda olan mermer ve kireç taşlarından oluşan yaklaşık 4 ton ağırlığındaki blokları önce vinçle bulunduğu yerden alanın dışına alacağız. Bu blokların ölçümünü yapıp envanterini çıkardıktan sonra hazırlayacağımız projeyle yerlerine koyacağız” dedi.

MUHARREM CİN – AA

Anadolu’daki en iyi korunmuş Zeus tapınağına ev sahipliği yapan ve geçmişi 5 bin yıl öncesine dayanan Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti’nde tiyatro ile stadyumun restorasyonuna başlandı.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Geçici Listesi’ne 2012’de dahil edilen, “İkinci Efes” olarak da nitelendirilen Aizanoi’de kazı ve alan araştırması 9 yıldır sürüyor.

Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Elif Özer, AA muhabirine, bölgede bu yıl ağırlıklı olarak restorasyon çalışması yapacaklarını söyledi.

Roma dönemine ait 20 bin kişilik tiyatro ile bitişiğindeki 13 bin 500 kişilik stadyumun restorasyonu için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kütahyalı iş insanı Rıza Güral arasında sponsorluk protokolü imzalandığını belirten Özer, “Kütahya Valiliğinin de desteğiyle çalışmalara başladık. Yaklaşık 6 yıl sürecek projeyle burayı Antik Çağ’daki görünümüne kavuşturmayı ve bölgeye daha fazla turist çekmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Projenin mimarı Yalın Pekvar ise antik tiyatro ve stadyumun yüzyıllar içinde deprem ile toprak kayması gibi doğal afetlerden zarar gördüğünü anlattı.

Tiyatro yapısında yürüttükleri çalışmalara değinen Pekvar, “Bundan önceki dönemlerde bazı taşlar buradan götürülmüş. Biz burada dağınık durumda olan mermer ve kireç taşlarından oluşan yaklaşık 4 ton ağırlığındaki blokları önce vinçle bulunduğu yerden alanın dışına alacağız. Bu blokların ölçümünü yapıp envanterini çıkardıktan sonra hazırlayacağımız projeyle yerlerine koyacağız.” diye konuştu.  

Aizanoi Antik Kenti

Kütahya il merkezine 57 kilometre uzaklıkta yer alan ve Frigya’ya bağlı Aizanitislerin ana yerleşim merkezlerinden biri kabul edilen Aizanoi kent alanının, milattan önce 3000’li yıllardan itibaren kullanıldığı tahmin ediliyor.

Milattan önce 133’te Roma egemenliğine giren, bir piskoposluk merkezi de olan kentin, erken Bizans döneminde önemini yitirdiği belirtiliyor. 13’üncü yüzyılda Çavdar Tatarlarının üssü olan, sonraları Çavdarhisar ismini alan kent, Avrupalı gezginlerce 1824 yılında keşfedildi.

Aizanoi’de, Alman Arkeoloji Enstitüsünce 1970-2011 yıllarında yapılan kazılarda Zeus Tapınağı, tiyatro, stadyum, iki hamam, dünyanın ilk borsa yapısı, sütunlu cadde, Kocaçay üzerinde 5 köprü, “Meter Steunene” kutsal alanı, nekropoller, bent ve su yolları gün ışığına çıkarıldı. Tapınağın çevresinde milattan önce 3000’li yıllara ait yerleşim tabakaları bulundu.

Antik kentte 1970’ten itibaren 41 yıl yaz aylarında çalışma yürüten Alman Arkeoloji Enstitüsünün lisansı Bakanlar Kurulu kararıyla 2011’de iptal edilerek kazı görevi Türk arkeologlara verildi.

Okumaya devam et

Kültür

Son dakika haberi: Suudi Arabistan bu yılki hac kararını verdi

Yayınlanan

Koronavirüs salgını nedeniyle bu yılki hac ibadeti de iptal edildi. Karar az önce Suudi Arabistan yetkilileri tarafından açıklandı. Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Erbaş “2020 yılında kura sonucu hacca gitmeye hak kazananların kura hakları korunacak” dedi.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Suudi Arabistan, COVID-19 nedeniyle bu yıl hac ibadetini sadece ülkede yaşayanlarla sınırlı tutacağını, yurt dışından hacı kabul etmeyeceğini duyurdu.

Türkiye’den binlerce hacı adayı, bu karar sonrası büyük üzüntüye uğradı.
Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Erbaş, “2020 yılında kura sonucu hacca gitmeye hak kazanan vatandaşlarımızın kura hakları korunacak” dedi.

Okumaya devam et

Kültür

Kütahya Valiliği konutuna yerleştiler, artık onlar ev sahibi

Yayınlanan

Kütahya Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, bir sokak kedisi yavrularını valilik resmi konutunun bahçesinde dünyaya getirdi. Kediler için konutun bahçesine ahşap bir kedi evi yapıldı.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Kütahya Valiliğinin resmi sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşım, hayvan severleri memnun etti.

Yapılan paylaşımda, “Misafir olarak geldiler, şimdi ev sahibi oldular. Valilik konutu bahçesine yavrulayan sokak kedisi, 4 yavrusunu da kendisi için hazırlanan kulübede sağlıkla büyüttü. Sevimli dostlarımızın yemek ve su ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyoruz” denildi.

Okumaya devam et

Kültür

511 yıllık Karagöz Ahmet Paşa Camisi, 15 Temmuz’da ibadete yeniden açılıyor

Yayınlanan

Vakıflar Kütahya Bölge Müdürü Ahmet Aydın, kurumda tüm ihalelerinin şeffaf bir şekilde yapıldığını belirterek, sosyal medyada Karagöz Ahmet Paşa Camii ile ilgili yazılıp çizilenlerin asla gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Karagöz Ahmet Paşa Camii’nin 15 Temmuz günü okunacak mevlit ile ibadete açılacağını dile getiren Aydın, “Tarihi 511 yıllık camimizin restorasyon çalışması 3 yılda değil, 2 yılda tamamlanmıştır. Kurum olarak caminin geçici kabulünü yaptık. Kubbelerin tamamı elden geçirildi ve 40 ton kurşun serildi. Minarenin tamamını yeniledik” dedi.

Restorasyon bedelinin 2 milyon 632 bin TL olduğunu belirten Aydın, “Caminin çevresindeki su kanallarından gelen sızıntılar nedeniyle nem alan taşıyıcı duvarlarda temel alt seviyesine kadar drenaj uygulaması yapılmıştır. Duvarların içindeki hatıl ahşaplardan çürüyenler, duvarlara zarar vermeden çekilmiş ve özgün malzeme ile yenileri yerleştirilmiştir. Taşıyıcı özelliği artırılmak istenen duvarlarda yapisal enjeksiyon, sıvalar içinse mikro enjeksiyon uygulaması yapılmıştır. Orijinal duvar süslemeleri ortaya çıkarılmış ve titiz bir çalışma gerektiren tuşlama tekniği ile eksiği bulunan süslemeler tamamlanmıştır. Ayrıca daha önceki onarımlarda alçı ile kapatılan mihrap ve minber muhdes eklerden arındırılmış ve özgününde taş malzemeli olan mihrap ve minber ortaya çıkarılmış, özgün haline kavuşmuştur” dedi.

Aydın “Yapı içerisinde önceki onarımlardan kalan ve yoğun bir şekilde kullanılan çimento harçlar sökülerek horosan harcı yapılmış, yapı çimento gibi tüm muhdes eklerden bütünüyle arındırılmıştır. Yapıda var olan ve zarar Horosan harcı sıvalara konservasyon yapılarak özgün malzeme titiz bir çalışma ile korunmuştur. Yapıya sonradan eklenen şadırvan kaldırılmış, geniş bir meydan ortaya çıkarılmıştır. Yapının çevre düzenlemesi yapılmış, bahçe duvarları, abdest alma bölümleri ve tuvalet mekanları yenilenmiştir. Son cemaat mahalinde metal malzemeler ahşap malzeme ile değiştirilerek özgün bütünlük sağlanmıştır. Minarede derzler Horosan harcı ile doldurulmuş ve gövde ve şerefede yapısal sorunlar giderilmiş, özgün haline döndürülmüştür. Sinan öncesi dönemin ilgi çekici yapıları arasında yerini almış Karagöz Ahmet Paşa Cami, kubbesi ile Kütahya camilerinin en büyük kubbeye sahip olanıdır. 16. yüzyıl cami mimarisi hakkında oldukça iyi veriler sunan sanat tarihi açısından da büyük bir öneme sahiptir. Camide, özgün yapıyı mümkün olan son dereceye kadar koruyan, az müdahaleli bir onarım yaklaşımı benimsenmiştir. Restorasyon ilkelerinden taviz vermeyen titiz bir program ile yapı özgün haline kavuşmuştur. Yapı bu haliyle hem kendi tarihine ve dönemine hem de gelecek nesillere ışık tutmaya daha uzun yüzyıllar devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

ÇAVDARHİSAR

Yeşile bürünen Aizanoi Antik Kenti’nin gecesi ayrı gündüzü ayrı güzel

Yayınlanan

Güneş ve ay ışığında drone ile görüntülenen bölgede yeşil ile mavinin koyu tonları, ziyaretçilerine doyumsuz manzaralar sunuyor.

ALİBEY AYDIN – AA

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti, yemyeşil düzlükte gece ve gündüz oluşan manzaralarıyla ayrı bir güzelliğe büründü.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Miras Geçici Listesi’ne 2012 yılında dahil edilen antik kent, Anadolu’daki en iyi korunmuş Zeus Tapınağı’na ev sahipliği yapıyor.

Efes, Bergama, Side gibi antik kentler ile çağdaş olan Aizanoi, “İkinci Efes” olarak da nitelendiriliyor.

Kütahya merkeze 50 kilometre uzaklıkta yer alan, yılda ortalama 60 bin yerli ve yabancı turisti ağırlayan bölgede her mevsim güzel görüntüler oluşuyor.

Antik kentteki Zeus Tapınağı, 15 bin kişi kapasiteli amfi tiyatro ile tiyatroya bitişik nizamda yapılmış 13 bin 500 kişilik stadyum, ilkbahardan yaza geçişin yaşandığı bugünlerde yemyeşil düzlükte ziyaretçilerini tarihte yolculuğa çıkarıyor.

AA ekibince drone ile güneş ve ay ışığında görüntülenen bölgede yeşil ile mavinin koyu tonları, ziyaretçilerin doyumsuz manzaralar sunuyor.

Geçmişi MÖ 2000’li yıllara dayanan Aizanoi’de, tapınak, amfi tiyatro ve stadyumun yanı sıra hamamlar, dünyanın ilk ticaret borsası, sütunlu cadde, Kocaçay üzerinde ikisi ayakta kalmış 5 antik köprü, iki agora, Meter Steunene kutsal alanı, nekropoller, antik bir bent, su yolları, kapı yapıları bulunuyor. Roma döneminde bölgede 80-100 bin kişinin yaşadığı tahmin ediliyor.

Okumaya devam et

Kültür

Kütahyalı Kurra Hafız Ferruh Muştuer, Ayasofya’da Fetih Suresi okudu

Yayınlanan

İstanbul’un fethinin yıldönümü nedeniyle yapılan kutlama törenleri kapsamında Ayasofya’da Fetih Suresi okundu. Kütahyalı Hafız Ferruh Muştuer’in okuduğu Fetih Suresi, hemşerilerini gururlandırdı.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Telekonferansla katıldığı törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Fethin 567. yıldönümünün Fatih’in emaneti Ayasofya’da Fetih Suresi okunmak ve dualar edilmek suretiyle yad edilmesi çok önemli” dedi.

Erdoğan, Perşembe günkü kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Milletimizin fetih sevincini bu programlarla hep birlikte yaşamaya çalışacağız” demişti.

FERRUH MUŞTUER KİMDİR?

Halen, İstanbul Eminönü Yeni Cami İmam Hatibi olan Kütahyalı Hafız Ferruh Muştuer, buraya atanmadan önce Kütahya Ulucami’de görev yapıyordu. Kütahyalıdır. Kuveyt’te düzenlenen Uluslararası Kur’an-ı Kerim-i Güzel Okuma ve Hafızlık Yarışması’nda, güzel okuma dalında dünya birincisi de olan Kütahyalı Hafız Muştuer’i yenikutahya.com ekibi olarak kutluyoruz.

  • Kurra hafızlar Kur’an’ı tüm okuma şekillerine ve kıraat usullerine göre okumayı bilen kişilerdir. Hafızlık eğitimi dışında özel bir eğitim alırlar.

Okumaya devam et

Kültür

Kahvehanelerde koronavirüs önlemi! Ne zaman açılacak?

Yayınlanan

Tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgının Türkiye’ye de gelmesinin ardından önlemler kapsamında kafe, kahvehane gibi işletmeler kapatılmıştı.

Kahvehanelerin ne zaman açılacağı konusunda henüz net bir tarih yok. Açılacağı zamanı merakla beklediklerini belirten Ankara Kahveciler Esnaf Odası Başkanı İsa Güven, kahvehanelerde alınacak koronavirüs önlemlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Güven, “Artık yancılık bitti, masalara 4 kişiden başka kimse oturamayacak” dedi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 16 Mart’ta geçici olarak kapatılan kahvehane, kafe ve çay ocağı gibi işletmeler de normalleşme sürecinde açılacakları tarihi dört gözle bekliyor. Bu süreçte kendi görüşlerinin de alınmasını isteyen Ankara Kahveciler Esnaf Odası Başkanı İsa Güven, yeni döneme ilişkin alacakları tedbirleri Hürriyet Gazetesine anlattı. Kahvehanelerde oynanan oyunları seyreden, bedavadan yiyen ve içen ‘yancı’ların artık masalarda olamayacağını kaydeden Güven şunları söyledi:

“1 Haziran’da dernek lokalleri açılıyor ancak kahvehaneler ve kafelerin açılmasıyla ilgili bir karar yok. Bunun doğru olmadığını düşünüyoruz. Sağlık Bakanlığı’nın, Bilim Kurulu’nun ilgili kurumların bizim de görüşümüzü almalarını istiyoruz. Yaptım oldu mantığının yanlış olacağı düşüncesindeyiz. Biz de açılacağımız tarihi merakla bekliyoruz. 70 gündür kapalıyız. Bu süreç esnafımızı çok zor duruma soktu. Krediyi esnafın sadece yüzde 50’si kullanabildi. Ciddi bir desteğe ihtiyacımız var. Bir kirayı devlet ödesin talebimiz oldu ancak bir sonuç alınamadı.”

“Kahvehanelerde zaten eskisi gibi iş yoktu. Kahvehaneler öyle ağzına kadar tıklım tıklım dolmuyordu, en fazla 5 masa oluyordu” diyen İsa Güven yeni dönemde alınabilecek tedbir önerilerini ise şöyle sıraladı:

  • Herkes maskesini takacak.
  • Eldivensiz kimse olmayacak.
  • Kahvehaneler düzenli olarak dezenfekte edilecek.
  • Cam bardak yerine plastik veya karton bardaklar olacak. Kullanılıp atılacak.
  • Masalar arasındaki mesafe en az 1.5 metre olacak.
  • Masalar normalde 120 santimetrekare, ihtiyaç olursa ek sunta ile masalar büyütülebilecek.
  • Masada yancı olunca 5-6 kişi oluyordu. Artık yancılık bitti, masalara 4 kişiden başka kimse oturamayacak.
  • Taşlarımız her akşam yıkanacak ve dezenfekte edilecek.
  • Oyun kağıtlarımızı iki saatte bir değiştireceğiz.

Kaynak: Hürriyet Gazetesi

Okumaya devam et

Kültür

Kütahya’da camiler ve pazaryerleri cuma namazına hazırlandı

Yayınlanan

Kütahya Belediyesi, koronavirüs tedbirleri kapsamında bir süredir kapalı olan camiler, okul bahçeleri ve pazaryerlerini 29 Mayıs’ta kılınacak ilk cuma namazı için dezenfekte etti.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com – KÜTAHYA

İçişleri Bakanlığı tarafından cami ve mescitlerin açılması ile ilgili olarak yayınlanan genelge çerçevesinde hazırlıklara başlayan Kütahya Belediyesi ekipleri, camilerin dezenfeksiyon ve temizlik çalışmalarına başladı.

Halk sağlığını ön planda tutarak 34 caminin yanı sıra cuma namazı kılınması planlanan Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe pazaryerlerinin dezenfeksiyon işlemlerini gerçekleştiren Kütahya Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü İlaçlama Birimi ekipleri, faaliyetlerine aralıksız devam ediyor.

Bu kapsamda Kütahya Belediyesi Park ve bahçeler Müdürlüğü ekipleri de camilerin avlularını yıkayarak temizliyor.

Kütahya Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri ise belirlenen camiler, cami bahçeleri ve açık alanlara cuma namazı için gelen ve maskesi olmayan vatandaşlara ücretsiz maske verecek, temassız cihazlarla ateşlerini ölçecek ve söz konusu alanlara dezenfektan ünitelerini yerleştirecek.

Alınan tedbirler çerçevesinde cuma namazı kılacak vatandaşların sosyal mesafe kurallarına uygun olarak namazlarını eda etmelerini sağlamak için Kütahya Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ile Zabıta Müdürlüğü ekipleri de pazar yerlerinde saf yerlerini belirliyor.

Ayrıca, Kütahya Belediyesi Zabıta Müdürlüğü namaz öncesinde, namaz esnasında ve namaz sonrasında vatandaşların dikkat etmesi gereken hususların yazılı olduğu tabelalar yaptırarak giriş yerlerine koymak için hazırlıklarını sürdürüyor.

Okumaya devam et

Kültür

Kütahya merkezde namaz kılınacak camiler ve kişi kapasitelerinin tam listesi

Yayınlanan

Kütahya’da 29 Mayıs’ta belirli camilerin avlularında yeniden cuma namazının kılınmaya başlanacağı bildirildi.

Edinilen bilgiye göre Kütahya Ulucami avlusunda 200 kişinin namaz kılabileceği öngörülüyor.

Öte yandan 4 semt pazarında da cuma namazı kılınacak şekilde hazırlık yapılacak.

Kütahya Ajansının bildirdiği listeye göre Cuma namazı kılınacak camiler şu şekilde listeleniyor:

Okumaya devam et

Kültür

Cuma namazı statlarda kılınacak

Yayınlanan

Koronavirüs tehdidi yüzünden iki aydan fazla bir zamandır kılınamayan cuma namazları 29 Mayıs Cuma gününden itibaren kılınacak. Virüsün yayılmasına engel olmak için Kütahya’nın Emet ilçesinde, belediye farklı bir tedbir aldı.

Emet Belediyesi, ilçede cuma namazı kılınabilecek yerleri açıkladı. Belediye tarafından yapılan açıklama şöyle:

“İlçemizde Esentepe Mahallesi ve Termal Otel bünyesinde bulunan statlarda 29 Mayıs tarihinden itibaren Cuma Namazları kılınabilecektir. İlçe merkezinde bahçesi/avlusu Cuma Namazı kılmaya yeterli cami bulunmadığından, Esentepe Mahallesinde ve termal otel bünyesinde bulunan statlarda 29 Mayıs 2020 tarihinden itibaren Cuma Namazları kılınabilecektir.”

Okumaya devam et

Kültür

Ağlatan fotoğraf, şehitlikte gözyaşı ve gurur bir oldu

Yayınlanan

Kütahya’da şehit aileleri ile protokol üyeleri, Ramazan Bayramı’nın ilk gününde şehitliklere ziyarette bulundu. 2016 yılında şehit düşen Piyade Uzman Çavuş Hasan Yaşar’ın kızları Ecrin ve Melek, babalarının mezar taşını okşayıp, öptüler. Bu ânı görenler gözyaşlarını tutamadı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle maske takarak Kütahya Hava Şehitliği’ne gelen aileler, vatan uğruna şehit olan evlatları için dua etti.

Hakkari iline bağlı Şemdinli’nin Aktütün bölgesi Mehendi tepesinde icra edilen operasyonda güvenlik güçleri ile PKK’lı teröristler arasında çıkan çatışmada şehit olan Piyade Uzman Çavuş Hasan Yaşar’ın Hasan Yaşar’ın kızları Ecrin (12) ve Melek (5) duygu dolu anlar yaşanmasına neden oldu. Babalarının mezar taşını öpüp okşayan gururlu şehit kızları, bu manzaraya şahit olan herkesi ağlattı.

Suriye’nin İdlib kentinde geçen mart ayında rejimin hava saldırısında şehit olan Piyade Uzman Çavuş Muhammed Yılmaz’ın annesi Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oğlu olmadan ilk bayramını geçirdiklerini, yaşadıkları acının tarifi olmadığını söyledi.

Oğlunun birçok hayali olduğunu ve onları gerçekleştirmek istediklerini dile getiren Yılmaz, “Oğlum hep şehit olmak istemişti, Allah onun isteğini kabul etti. Oğlumun yokluğunu her zaman çok hissediyoruz. Eğer yaşıyor olsaydı bugün ilk bizi arayacaktı. Oğlumun yokluğunu bayramda daha da çok hissettik.” dedi.

Kütahya Valisi Ömer Toraman, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Necati Gündüz, Belediye Başkanı Alim Işık, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Mustafa Çekiç, İl Emniyet Müdürü Necmettin Koç ve bazı daire amirleri de şehitlikte dua edip şehit mezarlarına karanfil bıraktı.

Okumaya devam et

Kültür

Kütahya’da hayatını engelli bireylere adayan kadın

Yayınlanan

Engelli bireylere kendisini adayan Sakatlar Derneği Başkanı Hatice Yakar’a büyük küçük tüm engelliler “başkan anne” diyor. Hatice Yakar’ın yaptığı işler arasında, evde mahkûm kalanlara akülü araç temini, engelli gençlerin evlenmesi, düğünleri ev eşyalarının sağlanması, üyelerin çocuklarının sünnet düğünleri, doğum günü kutlamaları, meslek sahibi yapmak için kurslar açılması…

 İHSAN TUNÇOĞLU  – SABAH GAZETESİ (ÖZEL HABER)

Kütahya Sakatlar Derneğinin 18 yıldan beri başkanlığını yapan Hatice Yakar’a kendini adadığı engelli bireyler tarafından “Başkan Anne” diye hitap ediliyor.

18 yıldan beri rakipsiz başkan seçilen Hatice Yakar, çalışmaları hakkında Gazeteci – Yazar İhsan Tunçoğlu’na şunları anlattı:

“Engelli kardeşlerimin 18 yıldan beri yardımına koşmaktan dolayı mutluyum. Ben de bir fiziksel engelli olarak onların dertlerini sıkıntılarını çok iyi biliyor ve onları anlıyorum. Engelli üyelerimizin evlerine kadar giderek durumlarını bizzat kendim tespit ederim. Nice genç insanlar akülü veya manüel araç temin edemediği ve seslerini duyuramadığı için adeta eve mahkum gibiler. Dışarı çıkamıyorlar. Ben bunları tespit ederek akülü veya manüel araç temin edip, onlara bir noktada özgürlük sağlıyorum. Evlenmek isteyenlerin yardımına koşuyorum. Düğünleri, ev eşyaları tarafımızdan sağlanıyor. Bazı üyelerimizin çocuklarını sünnet ettiriyoruz. Doğum günü olan mensuplarımızın doğum günlerini hep birlikte kutluyoruz. Çeşitli kurslar açarak mesleki beceri kazandırıp, iş sahibi olmalarına veya ürettiklerini satış konusunda destek oluyoruz. Kur’an kursları açarak onların dini vecibelerine de katkı sağlıyoruz.”

DESTEK OLAN KİŞİ VE KURULUŞLARA TEŞEKKÜR ETTİ

520  evlat sahibi olduğunu söyleyen başkan anne Hatice Yakar sözlerine şöyle devam etti:

“Bu kadar hizmetleri yaparken elbette ki bize destek olan kişi ve kuruluşlara şükranlarımı sunmak istiyorum.Başta Sayın Valimiz  Dr.Ömer Toraman ve eşi Neşe Toraman, Belediye  Başkanımız Prof.Dr.Alim Işık, Tugay Komutanımız Tuğgeneral Necati Gündüz ve eşi Nuray Gündüz, Kütahya Sosyal Yardım ve Kültür Vakfı  Başkanı İhsan Tunçoğlu ve Vakıf Yönetim Kurulu Üyelerine, Vakıf Bayanlar Kurulu Başkanı Yıldız Güral ve Bayanlar Kurulu İkinci Başkanı Zeliha Tunçoğlu ve Bayanlar Kurulu Üyelerine, işadamları ve sanayicilere sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Hızır gibi yetişiyorlar, Allah razı olsun”

Okumaya devam et

Kültür

Maske takarken gözlüklerinizin buğulanmasının önüne nasıl geçersiniz?

Yayınlanan

Koronavirüs salgınının dünyayı sarmasıyla birlikte maskeler pek çok yerde zorunlu hale getirildi. Gözlüklerin buğulanması da milyonlarca insanın ortak sorunu oldu.

Bu sadece bir rahatsızlık değil, aynı zamanda güvenlik tehdidi. Bulanık gören insanlar kendilerine ya da çevredekilere zarar verebilir.

İşte 4 aşamada buğulanmaya karşı çözüm:

Bütün bunlar olmazsa maske takmadan önce gözlüklerinizi yıkayın.

Kaynak: Independent Türkçe, Wall Street Journal

Okumaya devam et

Kültür

Köylere temizlik malzemesi dağıttılar

Yayınlanan

Kütahya Sosyal Yardım ve Kültür Vakfı Bayanlar Kurulunca, koronavirüs tehlikesi nedeniyle köylerde yaşayan vatandaşlara ilk kez temizlik malzemeleri” dağıtıldı.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com – ÖZEL HABER

Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Tunçoğlu yaptığı açıklamada, şu görüşlere yer verdi:

“12 ay aktif olarak hizmet eden vakfımız bu yıl bin aileye erzak çekleri dağıtımında bulundu. Koronavirüs tehlikesinin önlenmesinde en önemli faktörün temizlik olduğunu göz önüne alarak, bu yıl ilk kez başlattığımız bir uygulama ile Vakıf Bayanlar Kurulunca; merkez köylerimizde yaşayan dar gelirli ailelere temizlik malzemeleri dağıtımı yaptık. Çamaşır ve bulaşık deterjanları, sabun, şampuan, çamaşır suyu gibi temel temizlik ve hijyenik malzemeleri Hava Er Eğitim Tugayının askeri kantininden piyasaya göre çok avantajlı fiyatlarla temin ettik.

Somut olarak örnek vermek gerekirse; piyasadan 150 TL’ye mal edeceğimiz bir koli temizlik malzemelerini, Tugay Kantininden 90 TL’ye mal ettik. Hava Er Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Necati Gündüz ve eşi Nuray Gündüz’e şükranlarımızı sunuyorum. Malzemeleri çok avantajlı mal ettiğimiz gibi, paketlenmesi ve köylere kadar gidilerek Tugay Personeli  tarafından, Tugay  araçları ile  teslimini de yaptılar. Kendilerinin, böyle kriz günlerinde muhtaç ailelerin yanında yer almaları ve tugayın imkanlarını halkın hizmetine tahsis etmeleri halk arasında takdirle karşılandı”

Fotoğraf arşivdir, koronavirüs tehdidinden önce çekilmiştir.

Yıllardan beri 12 ay aktif olarak çalışan ve geniş bir yardım-destek kapsamı olan Kütahya Sosyal Yardım ve Kültür Vakfı Ramazan ayı dolaysıyla, ihtiyaç sahibi bin aileye erzak çeklerini ulaştırdı. Her gün bin 200 vatandaşa sıcak yemek vererek önemli hizmeti  yerine getiren Meydan Aşevine bakliyat, yağ, şeker gibi gıda yardımları yaparak sıcak yemek alan vatandaşlara da katkı sağlıyor.

Okumaya devam et

Kültür

Diyanetten yeni genelge, toplu namaz için 3 vakte izin

Yayınlanan

Alınan son dakika bilgisine göre İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine “Cami ve Mescitlerde Cemaatle İbadet Edilmesi” ile ilgili 81 il valiliğine genelge gönderdi. Gönderilen genelgede 29 Mayıs 2020 Cuma günü belirlenecek kurallar çerçevesinde öğle, ikindi ve cuma namazlarının camilerde cemaatle kılınabileceğine ilişkin karar alındığı ifade edildi.

Koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan önlemlerde 16 Mart 2020’de camilerde cemaat halinde ibadet Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından durdurulmuştu.

Bilim Kurulu tarafından belirlenen toplu olarak bulunulacak alanlarda uyulması gereken hijyen, sosyal mesafe vb. kurallar göz önünde bulundurularak 29 Mayıs 2020 Cuma günü itibariyle cami ve mescitlerde cemaatle namaz kılınabilmesi amacıyla ilgili Bakanlıklar ve Diyanet İşleri Başkanlığınca belirlenen kurallar genelgede şu şekilde sıralandı:

Cami ve mescitlerde cemaatle birlikte yalnızca öğle, ikindi ve cuma namazları kılınacak. Diğer vakitlerde münferiden namaz kılmak isteyenler için cami ve mescitler açık tutulacak.

Sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında olan vatandaşlar ile hastalık belirtileri taşıyanlara evlerinde kalmaları konusunda gerekli uyarılar/bilgilendirmeler yapılacak.

Öncelik cami bahçesi/avlusu, açık alanlar olmak üzere meteorolojik/mevsimsel şartlara göre öğle ve ikindi namazları cami içinde kılınabilecek. Cuma namazları ise cami içerisinde kılınamayacak.

Cemaatle ibadete başlanan cami ve mescitlerin bütün bölümlerinin uygun yöntemlerle her gün temizlenmesine her zamankinden daha fazla özen gösterilecek. Temizlik işlemlerinde kapı kolları gibi el temasının yoğun olduğu yerler özellikle dezenfektan maddelerle silinecek.

Cami ve mescit içerisinde bulunan klima ve havalandırmalar çalıştırılmayacak, kapı ve camlar açık tutularak cami ve mescit içerisinin sürekli havalandırılması sağlanacak.

Ortak kullanım alanlarını asgaride tutabilmek için abdesthane, şadırvan ve tuvaletler kapalı tutulacak. Abdest vb. ihtiyaçların evlerde veya iş yerlerinde giderilmesi suretiyle cami ve mescitlere gelinmesi konusunda cemaate gerekli bilgilendirmeler/uyarılar yapılacak.

Cemaatle öğle, ikindi ve cuma namazı kılacak herkesin tıbbi bez maske kullanması zorunlu olacak. Maskesi olmayan kişi/kişilerin cemaatle namaz kılmasına müsaade edilmeyecek.(Cami ve mescit içinde bireysel namaz kılacakların da maske takması zorunlu olacak.)

Cami ve mescitlerde genellikle ortak olarak kullanılan ve salgın/bulaş riskini artırabileceği değerlendirilen tesbih, rahle, ayakkabı çekeceği vb. malzemelerin bulundurulmasına müsaade edilmeyecek.

Koronavirüs ile ilgili alınacak tedbirler ile cami ve mescitlerde cemaatle namaz kılmak için uyulması gereken kuralları içeren uyarıcı afişler (il ve ilçe sağlık müdürlükleri, müftülüklerden temin edilmek suretiyle), ivedi bir şekilde bastırılarak bütün cami ve mescitlere asılacak.

Cami ve mescitlere gelecek kişilerin yanlarında şahsi seccadelerini getirmeleri sağlanacak veya imkanlar nispetinde müftülükler tarafından tek kullanımlık seccade temin edilmek suretiyle kullanıma sunulacak. Cami avlusunda namaz kılındığında vatandaşlarımıza seccadelerini yıkamaları tavsiye edilecek.

Namaz kılınacak tüm alanlarda hastalığın bulaşması açısından risk teşkil eden ve dezenfekte edilmesi mümkün olmayan koli, karton, çuval ve hasır vb. yaygılar kullanılmayacak.

Cami ve mescit girişlerinde ve cami/ibadet alanı olarak belirlenen yerlere girecek herkesin ellerini mutlaka dezenfekte etmesi sağlanacak.

Cami ve mescitlerde topluca geçirilecek sürenin mümkün olduğunca kısa tutulması amacıyla, namazların sünnetlerinin evde kılınabileceği ve tesbihatın evde yapılabileceği hususunda cemaatin bilgilendirilmesi sağlanacak.

Cemaatin fiziksel temastan kaçınması (el sıkışma, musafaha, kucaklaşma vb.) ve sosyal mesafe kuralına uyması yönünde gerekli uyarılar sıklıkla tekrarlanacak.

Cami yerleşkesi içerisinde bulunan türbelerin iç mekânları ziyarete açılmayacak, türbelerin dış yüzeylerine teması önlemek için en az bir metre mesafe olacak şekilde şerit çekilecek.

Camilerde sosyal mesafenin korunmasını zorlaştıracak nitelikte mevlit, toplu yemek vb. etkinlikler ile cami çıkışlarında ikram yapılmasına izin verilmeyecek.

Cami önlerinde dilencilere karşı alınan tedbirler en üst seviyeye çıkarılacak ve özellikle cuma namazı sonrasında sergi olarak tabir edilen sebze, meyve, giyim eşyası, oyuncak vb. ürün satışına izin verilmeyecek.

Cami ve mescitlerde sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde cemaatle namaz kılınabilmesi için Vali/Kaymakamların koordinesinde;

Namaz kılacaklar arasında sosyal mesafenin sağlanmasını teminen camilerin kapalı alanlarında/avlusunda/bahçesinde ve namaz kılmak için belirlenecek diğer alanlarda, bir kişinin en az 60×110 cm’lik bir alanı (seccadenin kaplayacağı alan) kullanacağı göz önünde bulundurularak, her namaz kılınacak alanın en uç noktalarından her yönden birer metre mesafe olacak şekilde ekte gönderilen şekle uygun zeminde işaretleme yapılacak.

(a) bendine göre belirlenecek cami içi, bahçesi/avlusu ile namaz kılınacak açık alanların azami kapasiteleri, herkes tarafından görülebilecek bir şekilde anılan alanların girişine asılacak. İçerideki kişi sayısı yeterli noktaya ulaştığında ise bu durum giriş için bekleyen cemaate uygun şekilde duyurulacak.

CUMA NAMAZI

Valilik ve Kaymakamlıklarca belirlenecek (il/ilçe müftülüklerinin tespitleri kapsamında) yeterli bahçesi/avlusu/açık alanı bulunan camilerde kılınabilecek.

Cami bahçesi/avlularının yeterli olmadığı yerleşim yerlerinde il/ilçe müftülerinin teklifi ilçelerde kaymakamlar, illerde valilerin onayı ile uygun görülen açık alanlarda, alınacak tedbirler çerçevesinde cuma namazı kılınabilecek.

Cuma namazı kılınacak alanların belirlenmesinde mevsimsel şartlar ile alanın genişlik ve giriş-çıkış kolaylığı gibi faktörler göz önünde bulundurulacak.

Valilik ve Kaymakamlıklarca cuma namazı kılmak için belirlenecek camiler (avlu/bahçeleri) ile açık alanlar en geç 26.05.2020 tarihine kadar çeşitli iletişim kanalları kullanılarak kamuoyuna duyurulacak.

Camilerin kapalı alanları cuma vaktinde kapalı tutulacak.

Cuma namazı kılınacak alanda sesin rahat duyulması ve hutbe okunurken hatibin cemaat tarafından görülebilmesi için gerekli tedbirler alınacak.

Cuma namazı kılmak için belirlenen açık alanların namaz öncesi ve sonrası, belediyelerle işbirliği içerisinde temizlenmesi/dezenfekte edilmesi sağlanacak.

Cuma namazlarında ilk saftan başlamak üzere oturmaya başlanacak ve son saf dolana kadar bu sıra takip edilecektir. Namaz bitiminde ise en son saftan başlamak üzere sırasıyla cemaatin namaz kılınan alandan ayrılması için gerekli tedbirler alınacak.Bu düzenin sağlanması için vali/kaymakamlarca il/ilçe müftülerinin önerileri doğrultusunda her namaz kılınacak cami ve açık alanlar için en az beş kişiden müteşekkil “Cuma Heyeti” oluşturulacak ve kolluk personeli görevlendirilecek.

Cuma Heyeti öncelikli olarak cuma namazı kılınmayan camilerin din görevlileri, erkek Kur’an kursu öğreticileri, müftülük personelinden oluşturulacak; bu kapsamda yeterli personel bulunmaması durumunda diğer kamu görevlilerinden görevlendirme yapılabilecek. Ayrıca ihtiyaç bulunması halinde cami dernekleri üyeleri de bu amaçla görevlendirilebilecek.

CUMA NAMAZININ HEYETLERİ

Cuma Heyeti; görevlendirilecek kolluk personeli ile koordineli şekilde cemaatin bu genelgede belirtilen şartlar dahilinde namaz kılınacak alanlara girmesi (ellerin dezenfekte edilmesi, maske ile girilmesi, seccade getirilmesi vb.), saf tutması, içeriye girecek kişi sayısı belirlenen sayıya ulaştığında bu durumun giriş için bekleyen cemaate uygun şekilde anlatılması ve namaz sonrası cemaatin sosyal mesafeyi koruyarak çıkmalarının sağlanması konusunda görev yapacak.

Valilik ve Kaymakamlıklarca bu Genelgede belirtilen kuralların uygulanması, özellikle de cemaatin namaz kılınacak yerlere sosyal mesafeyi sağlayacak bir düzen dahilinde alınması gerekli. Namaz kılınacak alanlara belirlenen kapasite üzerinde cemaatin girmemesi, içerideki kapasite dolduğu zaman dışarıdaki cemaatin bilgilendirilmesi, sosyal mesafeyi ihlal edecek şekilde kalabalık oluşmaması konularında doğrudan sorumlu olacak kolluk personeli görevlendirilecektir. Kolluk birimleri görevlerini Cuma Heyetleri ile koordineli olarak yerine getirecek.

Kolluk birimlerince cuma namazı kılınacak alanlarda cemaatin giriş/çıkışlarının kontrollü şekilde sağlanması için gerektiğinde akordiyon bariyer, bariyer, renkli kordon/şerit, plastik duba vb fiziki engellerden yararlanılacak.

Cuma namazlarında vaaz yapılmayacak, Diyanet İşleri Başkanlığınca gönderilecek hutbeler hiçbir ilave ve çıkartma yapılmadan okunacak, namazların mümkün olduğunca kısa sürede kılınmasına çalışılacak.

Bu kapsamda; Valilik/Kaymakamlıklarca, uygulamanın eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi için başta yerel yönetimler ve ilgili kurumlarla koordinasyon sağlanarak planlamalar ve görevlendirmeler yapılacak. Vatandaşlara gerekli duyurular yapılarak, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR