Bizimle iletişime geçin

SİMAV

Simav’dan Elazığ ve Malatya’daki depremzedelere yardım

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, 24 Ocak’ta Elazığ’da meydana gelen depremden zarar gören vatandaşlar için bir hafta önce başlattıkları kampanyada toplanan paraların AFAD’ın hesaplarına yatırıldığını bildirdi.

KÜTAHYA (AA) – Biçer, gazetecilere yaptığı açıklamada, Simav Belediyesinin öncülüğünde sivil toplum kuruluşları ve belde belediyelerinin destekleriyle nakdi yardım kampanyası düzenlediğini söyledi.

19 Mayıs 2011’de meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremin acılarını halen yüreğinde hisseden hemşehrilerinin birlik olup Elazığ ve Malatya halkı için seferber olmasının kendilerini mutlu ettiğini belirten Biçer, “Depremi ve acısını en iyi bizler anlarız. Kampanyada öğrencilerimiz karne paraları ile harçlıklarını getirip belediyemize teslim etti. Yardımsever halkımız da gönlünden kopanı getirip yatırdı. Kampanyamızda 149 bin 593 lira toplandı. Kendilerine şükranlarımı sunuyorum.” diye konuştu.

ASAYİŞ

Kütahya’da kediye tekme atan kişiye idari para cezası verildi

Simav ilçesinde bir kediye tekme attığı güvenlik kamerasınca görüntülenen kişi hakkında yasal işlem başlatıldığı bildirildi.

KÜTAHYA (AA) – Fatih Mahallesi Kayacan Caddesi’nde kaldırımda yürüyen birisinin, yanından geçen kediye tekme atması çevredeki iş yerinin güvenlik kamerasınca kaydedildi.

Görüntülerin sosyal medyada yayınlanmasının ardından bu kişinin M.T. olduğu belirlendi.

Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, olayla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti:

“Yerel ve ulusal basında yer alan sokaktaki dostlarımızdan bir kediye yönelik Simav ilçe merkezinde gerçekleşen şiddet olayı ile ilgili olarak, kamera görüntüleri oldukça net. Şiddet uygulayan vatandaşın kimliğini polisimiz tespit etti. Kesinlikle kabul edilemez ve görmezden gelinmeyecek bir davranıştır, esefle kınıyoruz. Hayvanları Koruma Kanunu’nun 14 ve 28/k maddelerine göre idari para cezası uygulamak üzere işlem başlatıldı.”

Okumaya devam et

ASAYİŞ

Kütahya’da fırtına nedeniyle bir binanın çatısı uçtu

Kütahya’nın Simav ilçesinde şiddetli fırtına nedeniyle bir binanın çatısı uçtu.

KÜTAHYA (AA) – İlçede gece başlayan ve sabah etkisini artıran fırtına hayatı olumsuz etkiliyor.

Kuşu beldesi Dere Mahallesi’nde Mustafa Akarsu’ya ait iki katlı binanın çatısının uçmasına neden olan fırtına dolayısıyla bölgedeki bazı ağaçlar ve telefon direkleri devrildi. Ayrıca iki fırının bacaları yıkıldı.

Okumaya devam et

ASAYİŞ

Uyuşturucu taciri, jandarma tarafından yakalandı

Kütahya’da Simav ilçesinde uyuşturucu hap sattığı iddia edilen şüpheli yakalandı.

KÜTAHYA (AA) – İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, İzmir’den getirdiği uyuşturucu hapları ilçede bazı gençlere sattığı belirlenen N.K’yi takibe aldı.

Şüphelinin Yeşilova Mahallesi’ndeki evine operasyon düzenleyen ekipler, burada yaptıkları aramada satışa hazır 108 uyuşturucu hap ele geçirdi.

Gözaltına alınan zanlı, İlçe Jandarma Komutanlığına götürüldü.

Okumaya devam et

Sağlık

Elazığ depremi, 5,9’luk Simav depremini yine hatırlattı

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Uydu ve Uzay Araştırmaları Enstitüsü Yer Bilimleri ve Mühendisliği Birimi Koordinatörü Prof. Dr. Berkan Ecevitoğlu, Kütahya’nın Simav ilçesinde 19 Mayıs 2011’de meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremin dünyada nadir karşılaşılan bir durum olduğunu söylemişti.

Prof. Dr. Ecevitoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 19 Mayıs 2011’de Simav’da 5,9’luk deprem olduğunu anımsatarak, normal depremlerin artçılarıyla 3 ay içinde söndüğünü belirtmişti.

Ecevitoğlu, şu bilgileri verdi: “Marmara depremi 48. gününde artçı yaptıktan sonra söndü. Erzincan’da da yaklaşık bir ay önce 5,6’lık deprem oldu ve söndü. Depremlerin normal davranışı bu. Simav’daki olay çok farklı. Bu kadar zaman geçmesine karşın aktivite hala sönmeden devam ediyor. Bu normal ve beklenen bir durum değil. Bu aktivitenin nedeni anlaşılmalıdır. Bazı arkadaşlar depremin nedenini yağışlara bağlıyor.

Bazıları, aşağıda bir magmatik sokulumun varlığından bahsediyor. Bu deprem normal bir tektonik hareket değil. Bunun incelenmesi çok önemli. Simav’da derin sismik yansıma çalışması planlıyoruz. Bunu birkaç güçlü kurumun ortaklığıyla yapacağız.

Simav’daki depremin altından tektonik nedenler değil de başka nedenler çıkarsa bu durum 5’lik, 6’lık depremlerin sık sık olacağını gösterir. Simav’ın fay kırığının ötesine taşınması söz konusu olabilir. Simav’da standart tektonizma olsaydı, bu deprem çoktan sönerdi. Simav ara sıra tekrar canlanıp kükrüyor. Simav’da bugüne kadar 2 binden fazla deprem meydana geldi.”

“SİMAV’DA TEKRAR BÜYÜK BİR DEPREMLE KARŞILAŞILABİLİR”

Kandilli’nin deprem kayıtlarında her gün mutlaka bir-iki Simav depreminin çıktığını belirten Prof. Dr. Ecevitoğlu, şunları söyledi: “Orada depreme neden olan olayların farklı olduğunu düşünüyoruz. Orada çalışırken onlarca kilometreye inmemiz gerekiyor. 30 kilometre gidip gelebilecek sismik dalgalar üretebilmemiz lazım. Bunun için Türkiye Kömür İşletmeleri’nden yardım istedik. Simav’da deprem üreten faya dikine yaklaşık 30 sondaj yapacağız.

Her sondaj yaklaşık 14 metre derinliğinde olacak. Dinamitle patlatmalar yapacağız. Sismik yansıma yöntemiyle yerin altını dinleyeceğiz. Simav’daki deprem dünyada nadir karşılaşılan bir durum. Çalışma sonucunda ’şu beldeler güneye veya kuzeye taşınsın’ diyebiliriz.”

BİLGİ SATIRI

2011 Simav depremi veya Kütahya depremi, 19 Mayıs 2011 günü Türkiye saati ile 23.15’te Kütahya’ya bağlı Simav ilçesi merkez üssünde 5.9 Mw şiddetinde gerçekleşen ve İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Ankara, Çanakkale, Bilecik, Bursa, Balıkesir, Yalova, Afyonkarahisar, Isparta, Eskişehir, Uşak, İzmir, Manisa ve Edirne’de de hissedilen tektonik deprem.

Okumaya devam et

EN ÇOK OKUNANLAR