Bizimle iletişime geçin

Sağlık

Kütahya’ya KORONA VİRÜS’ün dedikodusu bile yetti

İran’dan Kütahya’ya geldikleri öğrenilen iki kardeş korona virüsü şüphesiyle hastaneye kaldırıldı. Hastanede özel ekipler tarafından yapılan ilk tetkiklerde olumsuz bir duruma rastlanmadığı gelen bilgiler arasında yer alırken, olay sosyal medyada yayılmasının ardından vatandaşlar arasında paniğe neden oldu.

Çin’in Wuhan bölgesinde ortaya çıkan ve 100’den fazla insanın ölümüne neden olan korona virüsü, İran’dan gelen ölüm haberi ile Türkiye sınırına dayandı. Van, Diyarbakır, Trabzon, Rize, Aksaray ve Afyonkarahisar’da korona virüsü şüphesiyle meydana gelen olayların ardından Kütahya’da da iki yabancı uyruklu kişinin hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.

Gazete Kırküç’ten M.RIDVAN CEBECİOĞLU’nun haberine göre, sabah saatlerinde İran uyruklu 8 ve 11 yaşlarındaki iki kardeş, korona virüsü şüphesiyle ambulansla Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirildi. İki kardeş, gerekli tedbirlerin alındığı ana bina acil girişinde bulunan bir odaya alındı. Oda diğer hastalara ve hastane personellerine kapatılırken çocuklar özel kıyafetli sağlık görevlileri tarafından muayene edildi.

Korona virüsü şüphesi bulunan çocuklarda yapılan ilk tetkiklerin ardından herhangi bir belirtinin görülmediği gelen bilgiler arasındaki yerini aldı. İki çocuğun her ihtimale karşı 10 gün süreyle İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından gözetim altında tutulacağı bilgisine ulaşıldı. Hastanede alınan tedbirlerin ardından bazı vatandaşların sosyal medyada yaptıkları paylaşımlar sonrası Kütahya’da kısa süreli panik yaşandı.

Sağlık

Kütahya’daki karantinayı valilik açıkladı

İlk olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından bildirilen Kütahya’daki koronavirüs karantinasına Kütahya Valiliği yazılı bir açıklamayla açıklık getirdi.

Kütahya Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle;

“İlimiz Simav ilçesi, Yeşildere köyünde tespit edilen pozitif vaka nedeniyle karantina uygulanmaktadır. Lütfen, evde kalın. Bulunduğunuz şehirde / kasabada / köyde kalın. Zorunlu olmadıkça seyahat etmeyin. Memleketinize ve yakınlarınıza karşı duyduğunuz özlemi anlıyoruz. Ancak seyahat planlarınızı erteleyin. Kendinizi ve sevdiklerinizi koruyun. İhtiyacınız olduğunda devletimiz bütün kurumları ile yanınızda olacaktır. Bizi aramanız yeterli. ”

Kütahya’da uygulanan karantina haberini ilk defa İçişleri Bakanı Süleyman Soylu duyurmuştu:

SON DAKİKA – Kütahya'da bir köy karantinaya alındı…

Gepostet von EGE SON HABER am Freitag, 27. März 2020

Okumaya devam et

ASAYİŞ

Ateşi yüksek çıkanlar şehirler arası seyahat edemeyecek

Şehirler arası seyahat edecek vatandaşlar, kent giriş-çıkışlardaki sağlık kontrol noktalarında denetlenecek.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de can alan Corona virüse karşı önlemler alınmaya devam ediliyor.

Edinilen bilgiye göre, saat 17.00 itibarıyla valilik izniyle yapılacak şehirler arası otobüs seferlerinde yer almak için izin alan yolcular ile özel araçlarıyla seyahat edecek vatandaşlar için şehir giriş ve çıkışlarında sağlık kontrol noktaları oluşturulacak.

Kontrol noktalarında seyahat nedenleri ve güzergahları sorulacak vatandaşların vücut ateşleri ölçülecek, yüksek ateşli olanlar 14 gün karantinaya alınacak.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Süleyman Soylu, “Toplu taşımada yüzde 90’ların üzerinde bir azalma var.” dedi.

Kovid- 19 salgınına yönelik alınan tedbirler kapsamında özel araçlardaki vatandaşlarında sağlık kontrolünden geçeceğini söyleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Özel araçlardaki vatandaşlarımızın ateş derecelerini ve sağlık durumlarını kontrol eden sistemi 81 ilimizin giriş çıkışlarında oluşturduk.” dedi.

İçişleri Bakanı Soylu, “Sağlık kontrollerinde ateş, öksürük görüldüğünde, sağlık birimlerimiz de var, onların tavsiyesiyle 14 günlük karantina uygulanacak.” dedi.

Okumaya devam et

Politika

Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: “Alışveriş dışında sokağa çıkmamak şart”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’deki corona virüsü salgınıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

“Küresel düzeyde hasta sayısının 600 bine, ölü sayısının 27 bine yaklaştığı bu büyük felaket bizi de etkiledi. Ülkemizde de bugün itibariyle 5 bin 598 tespit edilmiş vaka ve 92 can kaybı vardır. Hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha başsağlığı diliyorum.

Hiçbir musibetin bizden büyük olmadığı anlamıyla Covid-19 hastalığıyla mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz. Birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi ne kadar güçlü tutarsak, Allah’ın izniyle az hasarla çıkarız.

“REHAVETE KAPILMAYACAĞIZ”

Ancak şu hususları da aklımızdan çıkarmamalıyız. Rehavete kapılmayacağız. Karşımızdaki tehlike çok ciddidir. Bu tehdide karşı gerçekten sağlam bir mücadele yürütüyoruz. Her bir vatandaşımızın bu hastalığın yol açacağı vahim sonuçları bildiğine inanıyorum.

Her kesimi kapsayan istihdamın korunmasını sağlayan pek çok ekonomik tedbiri hayata geçirdik, geçiriyoruz. 100 milyon liranın üzerinde ekonomik destek programı hazırladık. Meclisimizde gerekli mevzuat değişikliğini yaptı.

EMEKLİ MAAŞI 1500 TL’YE ÇIKTI

En düşük emekli maaşını 1500 liraya çıkararak, nefes aldırdık. Emekli ikramiyesinin ödeme tarihini de Nisan başına çektik.

Ülkemizde dar gelirli haneye biner lira nakit desteği veriyoruz.

Sanayicilerimizi ve ihracatçılarımızı rahatlatacak tedbirleri hayata geçirdik. Milletimizin her bir ferdinin yanında oluyoruz. Vatandaşımızın mağduriyetine, açıkta kalmasına izin vermeyiz.

Yaşlılarımız için aldığımız tedbirleri saygısızlığa dönüştürenlere de müsaade etmeyeceğiz. Hayatın tüm alanlarını kapsayan tedbirlerle hastalık zincirinin bir an önce kırılmasını amaçlıyoruz.

“SALGINA HAZIRLIKLI YAKALANDIK”

Türkiye bu salgın illetine hazırlıklı yakalamıştır. Ekonomik alt yapısını güçlendiren Türkiye, kendi kendiye yeterli olmasının avantajlarını yaşıyor.

İlk çıktığı günden itibaren tedbirlerimizi alarak da ilave bir avantaj yaşadık. İlaç ve gıda konusunda hiçbir sıkıntımız yoktur. Üretim ve tedarik sistemimiz aksaksız çalışıyor.

Maske, eldiven ve test kiti konularını kendimiz ürettiğimiz için herhangi bir sorun yaşamıyoruz. Olumsuz dedikodusunu yapanlar, stokçuluk yapanlar var, sakın bunlara aldanmayın. Bütün güvenlik güçleriyle bunların sırtlarındayız. Bunların tedarikini sağlayan sanayicilerimize de teşekkür ediyorum.

“İLAÇLARIN DEVAMI GELİYOR”

Gerektiğinde yurt dışından malzeme tedariki de yapıyoruz. Bu çerçevede yurt dışından getirdiğimiz hızlı tanı kitlerimizi devreye sokarak test sayısını artırdık. Hem kendi testlerimizi hem de merkezleri tüm ülkeye yaydık.

Testler kesinlikle ücretsizdir. Tedaviye yönelik ilacın ilk kısmı bize ulaştı, kullanmaya başladık. Devamı da geliyor. Tüm sağlık çalışanlarımızın da tüm ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Tüm bakanlıklarımız ve kurumlarımız seferberlik ruhuyla çalışıyor.

Kabine toplantımızı her hafta, telekonferansla gerçekleştireceğiz. Gün itibariyle de her pazartesi toplantımızı gerçekleştireceğiz. Tüm çalışmalarımızı şeffaf bir şekilde yürütüyoruz. Bilim insanlarımız, kurumlarımız ve bakanlıklarımız gelişmeleri anbean milletimizle paylaşıyor. Biz de bu süreçleri takip ediyoruz. Bilim Kurulumuzun tavsiyeleri konusunda sürekli ilave tedbirler alıyoruz.

Tedbirlerin ne kadar süreceği, halkımızın tedbirleri uygulama durumu belirleyecektir. Attığımız her adımda kamu düzeninin korunması, gıda, sağlık ve temizlik zincirinin ayakta tutulması ve sosyal izolasyonun sağlanmasını gözetiyoruz. Bu güne kadar sağlıktan eğitime, ekonomiden çalışma hayatına kadar aldığımız tedbirler de bu amaç vardır.

Bugün Bilim Kurulumuzun tavsiyeleri doğrultusunda, aldığımız yeni tedbir paketini hayata geçirmeyi kararlaştırdık. Hepsi de milletimizin, sağlığı ve güvenliği için.

ALINAN YENİ TEDBİRLER

Şehirler arası seyahatler bundan böyle valilik iznine bağlanmışır.

Kamuda olduğu gibi özel sektörde de minimum personelle esnek çalışma sistemine geçirecektir.

Toplu taşıma da seyrek oturma düzeni

Piknik alanları gibi ören yerleri, hafta sonları kapalı olacak, hafta içi de toplu olarak bir arada bulunulmayacak.

Askerlerimiz 14 gün karantina kuralına uygun olarak, celp ve terhis uygulamasına tabi tutulacak.

Yurt dışı uçuşlar tamamen sona erdirilmiştir.

Tüm illerimizde, valiler başkanlığında pandemi grubu oluşturularak gerektiğinde o şehre ilave tedbirler uygulanacak.

Bu tedbirlerin başta İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere 30 büyükşehrin tamamında uygulanması kararı uygulamaya geçilmiştir.

Ev ve iş yerleri dahil, sosyal mesafeye dikkat ederek, toplu taşıma araçlarını zorunlu olmadıkça kullanmayarak, temizliğe hassasiyet göstererek, tedbirin etkinliğinin artırılması şarttır. Milletimizden dirayet ve sabır bekliyoruz. Gönüllü karantina şartlarına harfiyen uymalıyız.

Bizler Türkiye olarak şu anda bulunduğumuz konumu, şu anda olumsuz bir neticeye taşımamamız gerek. Bu süreci en az hasarla atlattığımızda önümüzde aydınlı bir gelecek bizi bekliyor.

Okumaya devam et

Sağlık

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: “Kütahya’da bir köy karantinaya alındı”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, NTV’de katıldığı bir programda yaptığı açıklamada “İlk kez alınan karar değil. Türkiye’de belde ve köy olarak 12. karar. En son Kütahya’da bir köy karantina altına alındı. Bazı köylerde veya beldelerde bulaşma riski çok olunca bu kararı alabiliyorlar. Rize’de 5 ayrı noktada alınan tedbirin amacı bir ölüm vakası var ve 65 yaş üstü çok vatandaşımız var” dedi.

SON DAKİKA – Kütahya'da bir köy karantinaya alındı…

Gepostet von EGE SON HABER am Freitag, 27. März 2020

Bakan Süleyman Soylu’nun NTV’deki açıklamasını buradan da okuyabilirsiniz. Haberin kaynağı NTV

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya’da Kovid-19 testleri yapılmaya başlandı

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Orhan Özatik, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testlerini Kütahya’da da yapıldığını bildirdi.

Özatik, hastane binasında gazetecilere yaptığı açıklamada Kovid-19 salgınıyla ilgili çok ciddi çalışmalar yaptıklarını ve ekip olarak görevlerinin başında olduklarını söyledi.

Salgınla mücadelede evde kalmanın önemli olduğunu belirten Özatik, şunları kaydetti:

“Bizler Kovid-19 ile ilgili çok ciddi mücadele veriyoruz. Ekip olarak hastalarımızın şifa bulması için 7 gün 24 saat esasına dayalı olarak hiç ara vermeden çalışıyoruz. Hastanemizde hiçbir eksiğimiz yok, koruyucu ekipmanımızdan tutunda, tahlillerimizden, yaptığımız testlere varıncaya kadar hiçbir eksiğimiz yok. Laboratuvarımızda Kovid-19 testlerini yapmaya başladık. Hastanemiz, Türkiye’deki 25 referanslı laboratuvardan birine sahip.”

KSBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Duygu Perçin Renders de Kütahya’da yapılan testin kesin tanı testi olduğunu ifade etti.

Test yapılacak kişilere hekimlerin karar verdiğini aktaran Renders, İlk deneme testlerimizi başarıyla gerçekleştirdik. Bu Kütahya ve hastanemiz için başarılı bir gelişme. Bu yaptığımız bir tarama testi değil, kesin tanı testi. Yaklaşık 90 dakikada hastanın sonucunu çıkartabiliyoruz. Laboratuvarımız 7 gün 24 saat açık.” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Güral Porselen’den üst düzey önlem

Güral Porselen ve Vitrifiye Fabrikaları dünyayı ve ülkemizi saran Koronavirüs ( Covid-19) salgınına karşı üst düzey tedbirler aldı.

Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı önerilerini titizlikle uygulayan Güral Porselen’de, çalışanları ve iş ortaklarını Koronavirüs’ten koruma amaçlı önlemler, daha fabrikaya girişte başlıyor. Fabrika sahasına giren herkesin vücut ısısı güvenlik görevlileri tarafından ölçülüyor. Tüm fabrika sahasında ilaçlama ve dezenfektan çalışması yapılırken, her bölüme dezenfektan ve kolonya dağıtıldı. İhtiyaç duyanlara maske ve eldiven veriliyor. Ofisler ve çalışma alanları yeniden şekillendirildi. Personel 1 metre kuralına uyulması konusunda uyarıldı.  Yemekhanelere sınırlı sayıda, dönüşümlü olarak personel alınıyor, dezenfekte edilmiş çatal, kaşık, bıçak takımları ile ekmekler paketlenmiş olarak veriliyor. Yemekler bağışıklı sistemini güçlendirecek çeşitler arasından seçiliyor.  Dünyanın hemen hemen tüm ülkeleriyle çalışan fabrikada yurt dışına çıkışlar durduruldu. Yurt dışından gelen personel ise kendi evinde 14 gün karantina kuralına uyma konusunda takip ediliyor. Kronik hastalığı olan personel idari izinli. Mağazalar salgın riski ortadan kalkıncaya kadar kapatıldı. Güral Porselen ürünlerine www.guralporselen.com.tr adresli sanal mağazadan erişilebiliyor.

Fabrikalarda alınan tedbir önlemlerini kamuoyu ile paylaşan Güral Porselen yetkilileri, dünyayı saran salgın riskinin en kısa sürede sona ermesi dileğinde bulundular.

Okumaya devam et

Politika

Vali Toraman sağlık çalışanlarını ziyareti etti

Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesini ziyaret etti.

Alınan tedbirler hakkında bilgiler alan ve sağlık çalışanlarını tebrik eden Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, sağlık çalışanlarının bu süreçte büyük bir özveri ve fedakarlık göstererek çalıştığını belirterek teşekkür etti.

Acil Servis ile diğer polikliniklerde incelemelerde bulunan Vali Toraman, hastalarla da bir süre görüşüp geçmiş olsun dileklerini iletti.

Vali Toraman’a, İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Erşan, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Cem Algın ile KSBÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Orhan Özatik eşlik etti.

Okumaya devam et

ASAYİŞ

Kütahya’daki sahte paylaşıma suç duyurusu

Bugün Kütahya’da sosyal medya ve WhatsApp grupları üzerinde yapılan bir paylaşım, vatandaşları tedirgin etti. Kütahya’daki bir özel hastanede çalışan 3 doktorun adı verilerek SMS atıldığı algısı oluşturan sahtecilerin, bunu fotoğraf hilesiyle yaptıkları sanılıyor.   

Covit-19 virüsünün pozitif çıktığı algısı ile hastanenin adını karalamak isteyen kişi ya da kişilerin bulunması için soruşturmanın başlatıldığı kaydediliyor.

Hastane yetkililerinden edinilen bilgiye göre hiçbir şekilde SMS atılmadığı ve hastanelerinde böyle bir olayın olmadığı kaydedildi.

Okumaya devam et

ASAYİŞ

Kütahya’da 65 yaş üstü vatandaşların alışverişini polisler yapıyor

Kütahya’da polis ekipleri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle evden çıkamayan 65 yaş üstü vatandaşların ihtiyaç malzemelerinin alışverişini yaparak evlerine teslim ediyor.

İl Emniyet Müdürlüğü, Kovid-19 önlemleri nedeniyle evlerinden dışarı çıkamayan 65 yaş üstü vatandaşlara yardım eli uzattı.

Valilik tarafından oluşturulan “Vefa Sosyal Destek Grubu” programı kapsamında temin edilen ihtiyaç malzemeleri, emniyet mensuplarınca yaşlı ailelere teslim edilerek önlemler hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu.

Öte yandan, kent merkezinde sokağa çıkma yasağına uymayarak dışarı çıkan 65 yaş üstü 137 kişi, polis ekiplerince uyarılarak evlerine gönderildi.

Okumaya devam et

Sağlık

İHH ihtiyaç sahiplerine temizlik malzemesi dağıtacak

İHH Kütahya İnsani Yardım Derneği Başkanı Mustafa Yenipazar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında ihtiyaç sahiplerine içinde kişisel ve ev temizliği malzemesi olan temizlik paketi dağıtacaklarını bildirdi.

Yenipazar, dernek binasında gazetecilere yaptığı açıklamada, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’nin de salgın nedeniyle zor günler geçirdiğini söyledi.

Süreç içinde dernek olarak yardımlara devam ettiklerini belirten Yenipazar, şunları kaydetti:

“İyilik her zaman için vazgeçilmez bir durum. Hangi durumda olursak olalım her zaman gündemimizde olmalı ve ihtiyaç sahibi kardeşlerimizi unutmayalım. Bizler var olmayı sürdürebilmek için bunu unutmayalım. Kendimiz ve ailelerimizi düşündüğümüz kadar çevremizdeki insanları da unutmayalım. Yaşamış olduğumuz toplumda herkesi düşünmek durumundayız. Bu vesileyle bir temizlik kiti kampanyası başlatıyoruz.”

Yenipazar, 65 yaş ve üstü yaşlıların kendilerine telefonla ulaşmaları durumunda ihtiyaçlarının karşılanması konusunda yardımcı olacaklarını sözlerine ekledi.

Okumaya devam et

Politika

Toplu taşıma araçlarının sefer saatlerinde değişiklik yapıldı

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Koronavirüs hastalığı kapsamında toplu taşıma araçlarının saatleri ve güzergahları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Kütahya Belediyesinin Koronavirüs hastalığı kapsamında aldığı önlemler hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık “Ülkemizde ve tüm dünyada yaşanan Koronavirüs tehdidi sebebiyle Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğümüzün hizmetlerini yeniden planladık. Bu kapsamda hem durakların yoğunluğu hem hemşehrilerimizin toplu taşıma araçlarına olan ilgisi nedeniyle otobüs saatlerimizin yeniden düzenlenmesini sağladık. Özellikle vatandaşlarımızın aldığımız bu tedbirlerin geçici olduğunu ve ihtiyaçtan kaynaklandığını bilmelerini isterim” dedi.

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARININ SEFER SAATLERİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILDI

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARININ SEFER SAATLERİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILDIKütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK, Koronavirüs hastalığı kapsamında toplu taşıma araçlarının saatleri ve güzergahları ile ilgili açıklamalarda bulundu.Kütahya Belediyesinin Koronavirüs hastalığı kapsamında aldığı önlemler hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK; Ülkemizde ve tüm dünyada yaşanan Koronavirüs tehdidi sebebiyle Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğümüzün hizmetlerini yeniden planladık. Bu kapsamda hem durakların yoğunluğu hem hemşehrilerimizin toplu taşıma araçlarına olan ilgisi nedeniyle otobüs saatlerimizin yeniden düzenlenmesini sağladık. Özellikle vatandaşlarımızın aldığımız bu tedbirlerin geçici olduğunu ve ihtiyaçtan kaynaklandığını bilmelerini isterim, dedi.

Gepostet von T.C. Kütahya Belediyesi am Donnerstag, 19. März 2020

“Tabi ki Halk Otobüslerinin vatandaşlarımızın ayağına sık sık gitmesini hepimiz isteriz, ama bu bir tedbirse buna hep beraber destek olmamız lazım” diyen Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık “Anlık Araç Takip Sistemimiz üzerinden anlık tedbirlerimizi alıyoruz ve mümkün olduğunca da evinden çıkmakta zorlanan yaşlı vatandaşlarımızın belli bir süre toplu taşıma araçlarını çok ihtiyaç olmadığı sürece kullanmamaları yönünde tavsiyede bulunuyoruz. Toplu taşıma araçlarının saatleri ve güzergahları ile ilgili hemşehrilerimiz Kütahya Belediyesi resmi web sitesi olan http://www.kutahya.bel.tr/ulasim.asp adresinden bilgi edinebilir. İnternet aracılığıyla bilgi edinemeyen vatandaşlarımız arzu ederlerse Belediyemiz Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünde kullanıma açık olan 0530 353 59 16 numaralı telefonu aramaları halinde hangi otobüsün hangi saatte nerede olacağı ve diğer soruları hakkında bilgi alabilirler” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Sağlık

Lütfen evde kal, virüsü taşıma

Sağlıkçılar, “Biz senin için burada kalıyoruz. Sen de bizim için lütfen evde kal” notuyla vatandaşlardan zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamalarını istedi.

Yeni tip corona virüs tedbirleri kapsamında vatandaşları uyaran Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi görevli sağlık çalışanları, “Biz senin için burada kalıyoruz. Sen de bizim için lütfen evde kal” dedi.

Vatandaşlardan zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamalarını isteyen sağlıkçılar tarafından sosyal medya hesaplarından paylaşılan fotoğrafta, “Sağlık personelimiz bu zorlu süreçte 7/24 halkımıza sağlık hizmeti sunmak için fedakârca çalışıyor. Sizler de hem kendi sağlığınız hem de çevrenizdekilerin sağlığı için zorunlu bir durum olmadıkça lütfen dışarı çıkmayın” çağrısı yapıldı.

Okumaya devam et

DOMANİÇ

Domaniç Belediyesi kapalı işletmelerden kira almayacak

Domaniç Belediyesinin, kiracısı olan işletmelerden kapalı oldukları süre boyunca ücret almayacağı, diğer kapalı işletmelere de para yardımında bulunacağı bildirildi.

Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, koronavirüs (Kovid-19) riskine karşı dezenfekte çalışmalarının yanı sıra ilgili bakanlıkların aldığı kararla, kapalı olan esnafa kira desteğinde bulunacaklarını söyledi.

Salgın nedeniyle önlem amaçlı kahvehane ve kafeteryaların kapatıldığını hatırlatan Ertürk, şöyle konuştu:

“Bu sektörde çalışıp evine ekmek götüren esnafımıza destek olmak amacı ile Belediyemize ait kapanan iş yerlerinden ilk etapta 1,5 aylık kira alınmayacaktır. Diğer kapanan iş yerlerinin mülkiyeti kendisine ait olan esnafa 250 lira, kiracı olan esnafımıza ise 500 lira yardım yapma kararı alınmıştır. Birlik ve beraberlik içerisinde en kısa zamanda inşallah 14 gün kuralına da uyarak bu kötü günleri atlatacağız.”

Ertürk, esnafın zor gününde yanında olduklarını, risk ortadan kalkıncaya kadar belediye olarak tüm imkanlarını halkın sağlığı için seferber edeceklerini sözlerine ekledi.

Okumaya devam et

Eğitim

Koronavirüse karşı dezenfekte edilen kitap, genç gazeteciye hediye edildi

Kütahyalı genç basın emekçisi Ahmet Dinç, sosyal medyadan Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu’nun doğada okuduğu Stefan Zweig kitabını görünce, bu paylaşım altına yorum olarak, Zweig hayranı olduğunu belirtti. Rektör Kavuncu bu durum karşısında memnuniyetini dile getirip, kitabı mevcut şartlardan dolayı KSBÜ laboratuvarlarında yoğun bir dezenfeksiyon sürecinden geçirterek, Dinç’e hediye etti.

KSBÜ- Doğayı seven bir insan olarak bilinen KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, geçtiğimiz Pazar günü Kütahya doğasında vakit geçirirken bir görüntü paylaştı . Kavuncu Instagram hesabından, “Burada virüs yok. Güneş, temiz hava, kuş sesleri, sıcak çay ve kitap var.” paylaşımını yaptı. Paylaştığı fotoğrafta ise Stefan Zweig’ın “Macellan- Bir İnsan, Bir Yaşam” kitabı, doğayla uyum içerisinde duruyordu.  

Bu paylaşım üzerine Dumlupınar Gazetesi’nden genç basın emekçisi Ahmet Dinç, yorum olarak Alman Zweig hayranı olduğunu belirten şu mesajı paylaştı: “Zweig hayranıyım. Kitabı okuduktan sonra bana hediye eder misiniz Rektörüm?” Rektör Kavuncu bu durum karşısında olumlu cevap verip, kitabı KSBÜ laboratuvarlarında yoğun bir dezenfeksiyon sürecinden geçirterek, Ahmet Dinç’e hediye etti.

“BU İNCE DAVRANIŞ KARŞISINDA ÇOK MUTLU OLDUM

Rektör Kavuncu, hediye ettiği kitaba, “Sevgili Ahmet Dinç kardeşime; kitaplara olan ilgi ve sevgisinin hiç bitmemesi dileğiyle.” notunu paylaşarak, imzasını attı. Dinç bu ince davranış karşısında çok mutlu olduğunu ifade ederek, “Bir Stefan Zweig hayranıyım. Prof. Dr. Vural Kavuncu’nun da Zweig’ın bir kitabını okuduğunu görünce, sosyal medya paylaşımı altına bir yorum yazdım. Rektör Kavuncu sağ olsun beni kırmayarak, kitabı hediye etti. Ayrıca kitap dezenfekte işlemine tabi tutulduktan sonra bana ulaştı. Bu ince davranış karşısında da çok mutlu oldum.” dedi.

KİTAP YOĞUN BİR DEZENFEKSİYON SÜRECİNDEN GEÇTİ

KSBÜ laboratuvarlarında yoğun bir dezenfeksiyon sürecinden geçen kitap, ilk olarak ultraviyole (UV) lambası altında 1 saat bekletildikten sonra, sayfalar ayrı ayrı yüzde 70 etil alkolle temizlendi. Ardından özel olarak poşete konularak, bantlandı.

Okumaya devam et

Sağlık

Simav’da cadde ve sokaklar sabunlu suyla temizlendi

Dünyanın küresel sağlık sorunu haline gele COVID-19’a karşı alınan önlemler çerçevesinde Simav’ın cadde, sokak, kaldırım ve meydanları ilk kez dezenfekte edildi.

Mustafa ARIGÜMÜŞ – SİMAV (yenikutahya.com)

Simav Belediye Başkanı Av.Adil Biçer’in talimatları doğrultusunda Belediye İtfaiye Müdürlüğü ile Belediye Zabıta Müdürlüğünün işbirliği çerçevesinde su tankeriyle cadde, sokak, kaldırım ve meydanlar dezenfekte edildi.

Konuyla ilgili olarak yenikutahya.com Simav temsilcisi Mustafa Arıgümüş’e konuşan başkan Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, “Simav’da hep birlikte yaşıyoruz. Biz belediye olarak üstümüze düşen görevleri yerine getirmeyi sürdürüyor ve COVID-19’a karşı şehrimizi dezenfekte ediyorsak, vatandaşlarımız da sokağa mecbur kalmadıkça çıkmama konusunda elinden gelen sabrı ve gayreti göstermeli, yakın temaslardan uzak kalmalı. Birlikte mücadele eder, sağlık birimlerinin uyarılarına duyarlı olursak inanıyorum ki söz konusu küresel tehlikeden kısa zamanda kurtuluruz” dedi.

Haber ve Fotoğraf Mustafa Arıgümüş (Simav)

Okumaya devam et

EN ÇOK OKUNANLAR