Bizimle iletişime geçin
Eskişehir Ümit Hastaneleri

SİMAV

Simav meslek odaları, şehitleri rahmetle anarken Suriye rejimini de nefretle kınadı

Yayınlanan

MUSTAFA ARIGÜMÜŞ / SİMAV (yenikutahya.com)

Simav Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, ilçedeki meslek odalarının başkanlarıyla Türk Bayrağı altında bir araya gelerek Suriye-İdlib’te Türk Silahlı Kuvvetleri birliğine düzenlenen hain saldırıyı kınamak, 34 Mehmetçiğin şehit edilmesine tepki göstermek için basın açıklamasında bulundu.

Türkiye’deki tüm Ticaret ve Sanayi Odaları ile Borsaların öncülüğünde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen basın açıklamasını Simav’da Simav Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Raci Hazıroğlu okudu. Simav’ın meslek odası başkanları ile Ticaret ve Sanayi Odası yöneticilerinden bazılarının katıldığı basın açıklamasında meclis başkanı Hazıroğlu şöyle konuştu;

“Şu an 81 İl’de Türkiye’nin önde gelen 30’a yakın meslek örgütü, sendika konfederasyonu ve sivil toplum kuruluşu, hep birlikte bu açıklamayı yapıyoruz.

Bizler, her kritik dönemde milletimizin ve devletimizin yanında durduk, üstlendiğimiz sorumluluğun hakkını vererek hareket ettik. Bugün de, İdlib’te gerçekleşen hain saldırıya ilişkin, ortak tepkimizi gösteriyoruz. Öncelikle vatanın huzuru, güvenliği ve mazlumları müdafaa etmek üzere üstlendikleri görevde şehit olan tüm kahraman askerlerimizin ruhları şad olsun. Rabbim şehitlerimizin mekânını cennet eylesin, yakınlarına sabır ve metanet, yaralılarımıza acil şifalar nasip eylesin. Milletimizin başı sağ olsun.

Askerlerimiz İdlib’de, hem ülke sınırlarımızı ve hem de mazlumları korumaktaydı. Zira Suriye’de yaşanan zulümlere, yüzbinlerce sivilin zalimce katledilmesine, milyonların evinden, toprağından sürülmesine, dünya sessiz kaldı. Türkiye’nin barış ve huzur odaklı çabalarıysa, ne yazık ki, pek çok ülkede karşılık görmedi.

Buradan tekrar sesleniyoruz. Karşımızda, insanlıktan nasibini almamış, tüm ahlaki, insani ve dini değerleri hiçe sayan, kendi yurttaşlarını bile topraklarından eden, canlarına kasteden, zihniyete sahip bir rejim bulunuyor. Suriye’yi her geçen gün daha da ağır bir yıkıma sürüklüyor. İşte rejim güçleri son olarak da, yapılan anlaşmalara uymayarak, askerlerimizi kalleşçe pusuya düşürdü. Bu saldırı, asla kabul edilemez. Dolayısıyla, masum insanları katleden ve ülkemizin güvenliğine de açık tehdit oluşturan bu rejim unsurlarına karşı sessiz kalmamız beklenemez. Tarihi ve kültürel bağlarımız bulunan, rejimin zulmünden kaçan Suriyeli kardeşlerimizin yaşama hakkını korumak tarihi, insanı ve vicdani sorumluluğumuzdur.

Türk Devleti ve Ordusu, bugüne kadar, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekâtıyla terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabı en güçlü şekilde vermiştir.  Elbette bu acımasız saldırının sahipleri bunun bedelini ödeyecektir. “Bahar Kalkanı” harekâtıyla da bu bedeli ödemeye de başlamışlardır. Şunu da herkes bilsin ki, biz, her türlü zorluğu aşmasını bilen bir milletiz. Mevzubahis vatan olunca, tüm siyasi ve fikri ayrılıkları bir tarafta bırakırız. İşte şimdi de birlik ve beraberlik içinde hareket ediyor, sabır ve dayanışma gösteriyoruz.  Ülkemizin menfaatlerini her şeyin üstünde tutuyoruz. Bugün her zamankinden daha güçlü şekilde biriz, bütünüz ve birlikteyiz. Türkiye’nin tüm kesimlerini temsil eden Mesleki ve Sivil Toplum Örgütleri olarak, bayrağımızın altında kenetlendik. Katil rejime karşı kararlı şekilde mücadele eden devletimizin ve kahraman ordumuzun yanındayız. Alınacak her kararın, atılacak her adımın arkasındayız. Cenabı Hak ülkemizi korusun, milletimizin birliğini ve dirliğini muhafaza etsin, ordumuzu muzaffer kılsın.”

İLÇE HABERLERİ

Köylüler tarım arazileri için ayağa kalktı

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Gökçeler köyünün ve bölgenin en verimli tarım arazilerinin yer aldığı alanın, yeni sanayi bölgesi yapılması planlanan yerler arasında olmasına köylüler tepki gösterdi. Arazide çalışmaların başlatılması köylüleri ayağa kaldırdı.

Köy halkı, kaymakamın konu ile ilgili köylerine ziyarete gelecek olması nedeniyle köy meydanında toplandıkları sırada, arazilerinde ekiplerin ölçüm çalışmalarının devam ettiği yönünde haber gelince hep birlikte araziye akın etti.

Olayların büyümemesi için bölgede bulunan güvenlik güçlerince köylünün arazide ilerlemesi durduruldu. Köylüler üzerinde büyük bir gerileme neden olayda, güvenlik güçleri köylüleri sakinleştirmekte ve bölgeden uzaklaştırmakta büyük zorluk yaşadı. Yaşananları alkış ve sloganlarla protesto eden köylüler, canları pahasına verimli tarım arazilerini ve topraklarını savunacaklarını söylediler. Alandan ancak kaymakam köylerine geldiğinde uzaklaşacaklarını ifade eden köylüler, Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim’i köylerine gelirken gördüklerinde alandan uzaklaştılar.

Köy meydanında konuşan Kaymakam Halim, sürecin şuanda resmi bir aşamada olmadığını sadece değerlendirme için bir araştırma aşamasında olunduğunu söyledi. Köylünün bu konudaki hassasiyetini, söz konusu arazinin köylüler ve bölge için önemini anladığını ifade eden Kaymakam Halim, araştırma sonucunda da bu bölgenin verimli tarım arazisi tespiti yapıldığında sanayi bölgesinin bu arazilere yapılmasının mümkün olamayacağını söyledi.

Köylüler arazilerin Simav Belediyesi gündeminden çıkartılıncaya kadar demokratik çerçevede yasal ve kanuni tüm haklarını sonuna kadar kullanarak mücadeleye devam edeceklerini söylediler.
KAYNAK:simavim.com

Okumaya devam et

3. SAYFA

Ahşap ev yanarak kül oldu

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Kuşu beldesindeki yangında, bir ev kül oldu. Kuşu Beldesi Büyükoluk Damları mevkiinde, Mustafa Tekinbaş’ın (75) evinde elektrik kontağından yangın çıktı.

Yangına, Kuşu Belediyesi, Simav Belediyesi, Pazarlar Belediyesi ve Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait itfaiye ekipleri tarafından müdahale edildi.

Alınan bilgiye göre, rüzgârın da etkisiyle büyüyen yangın, itfaiye ekiplerinin birlikte çalışmalarıyla kontrol altına alındı. Tekinbaş’ın eşi ve engelli çocuğu ile yaşadığı ahşap ev tamamen yanarken, can kaybının olmaması tek teselli oldu.

Yangınla ilgili soruşturma başlatıldı. İHA – SİMAV

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Kütahya’da bir mahalle karantinaya alındı

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Akdağ Beldesi’nin Savcılar Mahallesi’nde tespit edilen Korona virüs (Covid-19) pozitif vakalar nedeniyle, bireysel izolasyon olamayacağı için karantina uygulaması başlatıldı.

Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim Başkanlığında toplanan Simav İlçe Hıfzıssıhha Kurulu’nun 2020/44 numaralı kararına göre, Savcılar Mahallesi’ne giriş çıkışların 14.09.2020 tarihi saat 06.00’dan itibaren, acil durumlar dışında 14 gün süre ile yasaklandığı bildirildi.

Karantina kurallarına ve diğer emirlere uymayanlar hakkında, İl İdaresi Kanununun 66’ıncı maddesi ve Kabahatler Kanununun 32’inci maddesine göre idari para cezası ile diğer yaptırımların uygulanacağı belirtildi.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Simav’da Başkan Kulat güven tazeledi

Yayınlanan

Geçen Mart ayında yapılması planlanan fakat küresel salgın COVID-19 mücadele süreci nedeniyle ertelenen AK Parti Simav İlçe 7. Olağan Kongresi yapıldı. Mevcut ilçe başkanı Ahmet Kulat, güven tazeledi.

MUSTAFA ARIGÜMÜŞ – yenikutahya.com – SİMAV

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili ve Kütahya Koordinatörü olan Av. İbrahim Yurduseven, AK Parti Kütahya Milletvekilleri Ahmet Tan ve Ceyda Çetin Erenler, AK Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, Simav Belediye Başkanı Av. Adil Biçer, komşu ilçelerin AK Partili belediye ve ilçe başkanları, CHP Simav İlçe Başkanı Hasan Koç, MHP Simav İlçe Başkanı Bayram Yılmaz, geçen dönemin belediye başkanı Süleyman Özkan, bazı meslek ve esnaf odalarının yöneticileriyle bazı sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin AK Parti Simav İlçe Yönetimi, AK Partili belediye meclis üyeleri ve partililerin katıldığı kongre Simav Belediyesi Kültür Evinde düzenlenen ilk etkinlik olarak tarihe geçti.

YURDUSEVEN: “MİLLETİMİZİN YOLU, İSTİKAMETİMİZDİR”

Sunulan ve oy birliği ile kabul edilen teklifle kongrenin divan başkanlığına getirilen AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili ve Kütahya Koordinatörü olan Av. İbrahim Yurduseven yaptığı kısa konuşmasında, “Milletimizden aldığımız güçle, milletimizin yolunu istikametimiz bilerek, hizmet aşkıyla, sahip olduğumuz inançlarımızı ve değerlerimizi korumak için yola çıktığımız günden bugüne, tüm gücümüzle içeride ve dışarıda mücadelemizi her zaman sürdürdük ve sürdürmeye devam edeceğiz” diyerek kongreyi başlattı. Yurduseven, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından protokol konuşmaları için AK Parti Simav İlçe Başkanı ve partinin 7.olağan kongresi için tek aday olan Ecz. Ahmet Kulat’ı kürsüye davet etti.

KULAT: “KONGRELERİMİZ DİRİLİŞ, TAZELENME, HESAP VERME VE MUHASEBE YAPMA ADRESİDİR”

İlçe başkanı Ahmet Kulat, “AK Parti kongrelerinin yeni bir dirilişin, tazelenmenin ve heyecanın başlangıcı olduğunu, AK Parti’de kongrelerin birliğin, berberliğin ve coşkunun tazelendiği yerler olduğunu” ifade etti.Başkan Kulat sözlerini şöyle sürdürdü: “Hepimizin malumu olduğu gibi kongremizi Mart ayında gerçekleştirmeyi planlamıştık fakat ülkemizin ve dünyanın içinden geçmekte olduğu pandemi süreci nedeniyle kongrelerimizi ertelemek durumunda kaldık. Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde gerçekleştirilen korona virüs ile mücadele seferberliği kapsamında tüm dünyanın da takdir ettiği bir başarı elde ederek sağlanan kısmi normalleşme sayesinde bugün sizler ile bu kongremizi gerçekleştirebiliyoruz.  Fakat hükümetimizin elde ettiği bu büyük başarıya vatandaşlar olarak bizlerinde katkı sunmaya devam etmesi gerekiyor. Bunun için genel merkezimizin talimatları ile maske, mesafe ve hijyen kurallarına azami şekilde dikkat ederek bu kongremizi gerçekleştiriyoruz.

Kongreler bir muhasebe ve hesap verme yeridir bu anlamda görev yaptığımız 22 aylık süre boyunca şehrimiz ve davamız için ortaya koymuş olduğumuz gayretlerden biraz sizlere bahsetmek istiyorum. Ben AK Parti ilçe başkanlığı görevini Adil Biçer başkanımızdan 31 Mart 2019 seçimlerinin hemen öncesinde 2018 yılının kasım ayında devralmıştım. 34 yaşında genç bir kardeşiniz için bu şerefli görev büyük bir sorumluluk demekti. Göreve geldikten hemen sonra bir yerel seçim bekliyordu bizleri ve bizler bu yerel seçimin şehrimiz için ne kadar önemli olduğunu biliyorduk. Bu anlamda omuzlarımızda büyük bir sorumluluk vardı. Fakat partimizin kurumsal yapısı, istişare ve ortak akıl kültürümüz ile hareket ederek aday belirleme süreçlerimizi hızlı bir şekilde tamamlayıp propaganda dönemine girdik. Biz Simav’da çalınmadık kapı, sıkılmadık el, girilmedik gönül bırakmayacağız dedik ve Liderimizden aldığımız enerjimiz ile çok çalıştık. Bu süreçte samimi olmaya ve tevazu göstermeye gayret ettik. Rabbim bizim gayretlerimize, arkadaşlarımızın samimiyetine binaen bize ilçemiz adına güzel bir seçim zaferini ihsan etti. Biz kazanmadık;  O bize bu başarıyı ikram etti. Çok şükür ki Simav Belediyesinde tarihin en yüksek oyuyla belediye başkanlığını, 6 Beldemizin 5’ini ve 4 il genel meclisi üyeliğinin tamamını Ak Partili adaylarımız kazandı. Bu sonuçlar bizlere çok daha fazla bir sorumluluk yükledi aslında. Fakat arkadaşlarımızın tamamı bu sorumluğun bilinci içerisinde çalışmalarını devam ettirdi bugüne kadar. Bundan sonraki gayretlerinin çok daha fazla olacağına inanıyoruz. Çünkü bizlere yakışan bu ülkeye çok büyük ufuklar çizen, çok büyük hedefler ortaya koyan Recep Tayyip Erdoğan’a layık bir yol arkadaşı olmaktır. Bu şehre hizmet noktasında neler yaptığımızı tek tek anlatarak vaktinizi almak istemiyorum, fakat Türkiye’yi Ak Parti öncesi ve sonrası olmak üzere ikiye ayırıp değerlendirdiğimiz gibi Simav’ı da Ak Parti öncesi ve sorası olarak ikiye ayırarak değerlendirmek ve şöyle etrafımıza baktığımızda hastanesinden okullarına, sağlık ocaklarından kamu binalarına, köylerimizdeki yatırımlara varıncaya kadar çok büyük bir çoğunluğun Ak Parti döneminde yapıldığını görmek ve değerlendirmek gerekmektedir. Bizlerde kendi dönemimizde bu yatırımların bazılarına vesile olduğumuz gibi bazılarının da üzerine bir şeyler koyarak devamını sağladık. Sağlık ve eğitim alanında ilçemizi çok daha yeterli ve kaliteli bir noktaya getirdik. Üniversitemizi her geçen gün büyüterek 3 bin dolayında bir öğrenci sayısına ulaştırdık. Belediye başkanlarımız ile birlikte turizm alanında yapılan yatırımlar ile Simav’ı turizmde önemli bir noktaya taşıdık. Tarım ve Hayvancılıkta Simav’ı Kütahya’nın 1 numarası haline getirdik. Köy ve Beldelerimizde hemen hemen tüm alt yapı problemlerini çözdük. Tabi ki ilçemizdeki eksilerimizin tamamı halledildi diyemeyiz. Elbette eksiklerimiz var ve bundan sonra da yeni ihtiyaçlar ortaya çıkacak ve biz bundan sonrada bu ihtiyaçları çözmek için gayret edeceğiz. Bizler ilçemizin iki ana probleminin olduğunu düşünüyoruz. Birincisi ulaşım, ikincisi istihdam. Her iki problemin çözümü için hem belediye başkanlarımızla, hem milletvekillerimiz ile hem de İl Başkanımız ile büyük bir gayret içerisindeyiz. İnşallah bu problemlerimizin de en kısa sürede çözüleceğine inanıyoruz. Bunun için çok büyük bir gayret gösteriyor, sizlerde buna şahit oluyorsunuz.”

BAŞKAN BİÇER; “HESAP VERİLEBİLİR BİR BELEDİYECİLİK ANLAYIŞIYLA HİZMET VERİYORUZ”

Divan Başkanı Yurduseven’in 5’er dakikalık konuşma süresi tanıdığı kongrenin ikinci konuşmacısı ise Simav Belediyesinin AK Partili Belediye Başkanı olan Av. Adil Biçer oldu. Kongreyi selamlayarak AK Parti kongrelerinin her zaman şölen ve bayram havasında geçtiğine dikkat çeken Başkan Biçer, 7. Olağan Kongrenin yapıldığı Belediye Kültür Evi’nin temelini geçen dönemin belediye başkanı Süleyman Özkan ile birlikte attıklarını, kongrenin Kültür Evi’nin açılış öncesi ilk etkinliği olduğunu söyledi. Kültür Evi’nin geçici kabulüne kadar geçen süreçte yaşananları anlattıktan sonra hizmet anlayışının hizmet bayrağını en yükseğe çıkarmak olduğunu söyleyen, Kültür Evi yapımı için eski başkan Özkan ve meclis üyelerine, diğer tüm emeği geçenlere teşekkür eden Biçer, AK Parti hareketinin siyasi hareket yanı sıra bir dava ve hizmet hareketi olduğuna dikkat çekti. Hesap verebilir bir belediye anlayışıyla görevini sürdürdüğünü, önce görevinin ilk 100 günü, sonra ilk 6 ayı ve sonra da ilk hizmet yılı dolduğunda Simav halkına yaptığı toplantılarla bilgi aktarıp hesap verdiğini hatırlatan Biçer, Simav Belediyesine 17 ayda 11 milyon liralık hibe destekler kazandırdıklarını, belediye alacaklarını tahsil ederek belediyeden alacaklı olan esnaflara borç ödemeyi sürdürdüklerini belirtti. Bu sürecin pandemiyle birlikte zorlaştığını, 11 Marttan bu yana tahsilatların azalıp, harcamaların çoğaldığını anlatan Biçer belediyeye borcu olanların borçlarını ödemesinin kendilerinin çok daha kaliteli ve sağlıklı hizmetler almasına yararı olacağını savundu.

Belediye Başkanlığı makamının kişiye bir şeyler kazandırmamalı diyerek bu tür makamların birer emanet olduğuna vurgu yapan Biçer, “Sayın ilçe başkanım Ahmet Kulat ile birlikte Simav’da halkımız için daha birçok hayırlı hizmete imza atacağımıza inanıyor, kongrenin ilçemize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

BAŞKAN CEYHUN; KURTULUŞ SAVAŞINDAKİ DÜŞMANLAR BUGÜNDE AYNI DÜŞMANLARDIR

7.Olağan Kongrenin son konuşmacısı AK Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun oldu. AK Parti il yönetimi olarak ilçe ve belde teşkilatlarıyla uyumlu bir şekilde çalışma içinde olduklarını belirten Ceyhun, “İl Başkanı olarak mutluyum. Bu mutluluğun, birlik ve beraberliğin ilçe ve beldelerimize de yansıması mutluluğumu artırıyor. Bu açıdan Simav ilçe teşkilatımızın çalışma şevki, dayanışma örnekleri ve insana odaklı hizmet anlayışını her zaman örnek gösteriyorum. Dileğim iyi bir dava insanı olarak halkımıza en iyi hizmeti vermenin mücadelesini birlikte yaşarız” dedi.

Konuşmasının ikinci bölümünde genel siyaset konularına girerek 32 yıldır başka ülkelerin doğalgazını kullanan Türkiye’nin bundan böyle kendi çıkardığı doğalgazı kullanmasının önemine değinen başkan Ceyhun, “Ne yazık ki Kurtuluş Savaşında binlerce şehit vererek topraklarımızdan attığımız düşmanlarımız bugün de aynı düşmanlardır. Bu nedenle Türkiye ve Türk Milleti olarak kendi kendine yeten güçlü bir ülke olmalıyız” diyerek sözlerini tamamladı.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Kurtuluş gününe “buruk kutlama”

Yayınlanan

Simav’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıldönümü törenleri bu yıl buruk bir şekilde Simav Belediyesi’nin önderliğinde kutlandı.

MUSTAFA ARIGÜMÜŞ – yenikutahya.com – SİMAV

Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan COVID-19 küresel salgınla ilgili tedbirler nedeniyle mütevazı bir şekilde gerçekleştirilen törenlere tarihte ilk kez ilçede aktif olarak geleneği yaşatan Simav Cumhuriyet Yareni, Sarı ve Mor Zeybekler Yareni ve Ahde Vefa Yareni birlikte katılırken bazı protokol üyeleri de mütevazı törende hazır bulundular.

Belediye Hizmet Binası önünde yapılan Simav’ın Kurtuluş Günü etkinliği Belediye Başkanı Av. Adil Biçer başta olmak üzere Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünce (UNESCO) Dünya Kültür Mirası Listesine aldığı Yaşatılan Yaren Geleneğinin Simav’daki temsilcileri ilk kez kuruluş tarihlerine göre Cumhuriyet Yareni, Sarı ve Mor Zeybekler Yareni ve Ahde Vefa Yareni tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunmasıyla başladı. Daha sonra saygı duruşu yapılarak ardından da İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşma ise Belediye Başkanı Biçer yaptı.

Simav Belediye Başkanı Avukat Adil Biçer, törene katılanları selamlayarak pandemi süreci nedeniyle Simav’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98.yıldönümü kutlamalarının arzu edildiği gibi coşkulu bir şekilde kutlanamayıp mütevazı, sosyal mesafeli ve maskeli bir şekilde düzenlendiğini, dileğinin de gelecek yıllarda sağlıklı ve coşkulu kutlamalara kavuşma olduğunu belirtti.

Başkan Biçer konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugün Simav’ın Düşman işgalinden kurtuluşunun ve bu topraklarda Türk hâkimiyetinin kıyamete kadar var olacağının dünyaya kabul ettirilişinin 98.yılı Simav en başından itibaren Milli Mücadelenin her aşamasında önemli bir yer almıştır. 15 Mayıs 1919’da İzmir’in İşgal edilmesinden hemen sonra Simavlılar tepkilerini koymuşlar ve vakit kaybetmeden bu işgali protesto eden telgraflar göndermişlerdir. Uzun savaşların getirdiği yokluk yıllarında, bir de 1912 yılındaki yangında büyük bölümü yanan Simav’ımızın tüm fertleri vatanın kurtuluşu için bütün varlıklarını ortaya koymuşlar, Simavlılar cepheden cepheye koşmuşlardır.Tüm imkânlarını vatan için ortaya koyan Simavlılar Simav Müdafaa-i Hukuk Cemiyetini kurarak bu sayede de Milli Mücadeleye destek olmuşlardır. Milli mücadele yıllarında birçok Simavlı düşmana esir düşmüş veya Şehit olmuştur.

Değerli hemşehrilerim, bu duygu ve düşüncelerle, başta Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu vatanı bizlere kazandıran tüm şehitlerimize ve tüm gazilerimize, vatan koruması ve demokrasi direnişi esnasında şehit edilen bütün asker, polis ve devlet görevlilerimiz ile vatandaşlarımıza Simav halkı adına bir kere daha Yüce Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı ve Cenab-ı Allah’tan sabır diliyorum. Şu anda doğuda ve güneydoğuda vatan haini teröristlerle mücadele eden görevi başındaki askerlerimize, gerek Suriye topraklarında gerekse Libya da güvenliğimiz için mücadele veren, vatan savunmasında görevi başında olan Kahraman ordumuza ve bütün kahraman askerlerimize Yüce Allah’tan güç, kuvvet diliyorum. Biz Türk Milleti olarak arkalarındayız, Yüce Rabbim’de yar ve yardımcıları olsun.  Vatan Sevgisi, Kuvayı Milliye ve efelik ruhuyla bezenmiş olan siz değerli hemşehrilerimin kurtuluş gününü bir kere daha kutluyor, hepinizi en içten duygularımla selamlıyorum. 4 Eylül Simav’ımızın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 98. Yılı hepimize kutlu olsun”.

Sözlerinin sonunda bu yıl ilk kez Simav’ın Kurtuluş Günü kutlamalarına birlikte katılan ve Atatürk Anıtına çelenk sunan Simav Yarenciliğine dikkat çeken başkan Biçer, “Simav’ın kültürünü gelecek kuşaklara taşıyacak 3 tane yarenimiz var. 3 tane yarenimizin olması bizim içimizdeki farkındalık değil kesinlikle ve kesinlikle içimizdeki kültürel zenginliktir. Ben tüm kardeşlerimizin bu noktada Simav’ın tarihi ve kültürel geçmişini önümüzdeki kuşaklara taşıma yolunda var gücüyle, ellerinden geldiği şekilde bu mirasa sahip çıktıklarına inanıyorum. Bizlerde Simav Belediyesi olarak bu kültüre, bu mirasa sahip çıkıyoruz ve bundan sonrada çıkmaya devam edeceğiz. 4 Eylül Simav’ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 98.yılı hepimize kutlu olsun. Daha sağlıklı günlerde buluşmak, ulaşmak dileğiyle Allah’a emanet olunuz” dedi.

Başkan Biçer konuşmasını tamamlamasının ardından geleneksel olarak başkanlık makamında tebrikleri kabul etti. Kuruluş sırasına göre önce Simav Cumhuriyet Yareni, Büyük Yarenbaşı Süleyman Koçak ve aynı yarenin diğer yöneticileri başkan Biçer’e tebriklerini sundu. Ardından Sarı ve Mor Zeybekler Yareni Büyük Yarenbaşı Rıza Mert ve diğer yaren yöneticileriyle birlikte tebriklerini sunarken son olarak Ahde Vefa Yareni Büyük Yarenbaşı Kemal Makas ve yarenin diğer yöneticileri başkan Biçer’e tebriklerini sunan ve diğerleri gibi günün anısına fotoğraf çekimine katılanlardan oldu.

Başkan Biçer, ilçedeki 3 yaren topluluğunun ilk kez bir arada Simav’ın Kurtuluş Günü Törenine katılmasının önemli ve anlamlı olduğunu belirterek tüm yaren topluluklarına ayrı ayrı teşekkürlerini sundu.

Simav’ın Kurtuluş Günü kutlamalarıyla ilgili başkan Biçer daha sonra bazı kurum ve STK yöneticileriyle vatandaşların tebriklerini kabul etti.

Okumaya devam et

DOMANİÇ

Kütahya’da iki mahalle bir köy karantinaya alındı

Yayınlanan

Kütahya’nın Domaniç ilçesine bağlı Çukurca beldesindeki 2 mahalle ve Simav’ın Ortaca köyü, koronavirüs tedbirleri kapsamında karantinaya alındı. Koronavirüs vaka sayılarının hızla artışı vatandaşları tedirgin ediyor. 

EMİNE YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Domaniç Kaymakamı Ahmet Salih Poçanoğlu başkanlığında toplanan Domaniç İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, Çukurca beldesindeki Osmanlı ve Cumhuriyet mahallelerinin 2 hafta boyunca karantinaya alınmasına karar verdi. Karar sonrası Domaniç İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, iki mahallenin de giriş çıkışlarını kontrol altına aldı.

Domaniç Kaymakamlığı basın merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, “Çukurca beldesi Osmanlı ve Cumhuriyet Mahalleleri’nde karantina altındaki bazı vatandaşların sosyal izolasyona riayet etmeden evlerine misafir kabul ettiği, misafirliğe gittiği, toplu yemeklerde biraraya geldikleri ve kalabalık sosyal ortamlarda biraraya geldikleri tespit edilmiştir. Alınan kararların salgın hızını düşürmeye yeterli gelmemesi, temaslı sayılarının çok yüksek olması nedeni ile Çukurca beldesi Osmanlı ve Cumhuriyet Mahalleleri’nin, 15 Eylül tarihine kadar karantinaya alınarak, jandarma ekiplerince kontrol altına alınmasına karar verildi” denildi.

Öte yandan Kütahya’nın Simav ilçesine 34 kilometre uzaklıkta bulunan, 210 kişinin yaşadığı 86 hanelik Ortaca köyünün koronavirüs pozitif vakalar sebebiyle karantina altına alındığı bildirildi.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Kütahya gece boyunca sallandı

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesinde, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Merkezi ölçeğine göre 3.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

SİMAV – İHA

Merkez üssü Hüsüm köyü Hacıahmetoğlu Mahallesi olarak belirlenen deprem, bu gece saat 01.38’de meydana geldi.

Yerin 10.5 kilometre derinliğindeki deprem, ilçe merkezi ve çevre köylerden de hissedilirken, kısa süreli paniğe sebep oldu.

Yetkililerce yapılan araştırmalara göre, sarsıntı can ve mal kaybına yol açmadı.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Korona vakaları artmaya başlayan Kütahya’da 8 ev daha karantinaya alındı

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını tedbirleri kapsamında 8 evde karantina uygulaması başlatıldı.

Simav Kaymakamlığından yapılan açıklamada, İlçe Hıfzıssıhha Kurulunun, Kaymakam Türker Çağatay Halim başkanlığında toplandığı bildirildi.

Açıklamada, toplantıda ilçe merkezindeki Fatih Mahallesi’nde iki, Sırapayam Mahallesi’nde bir, Naşa beldesinde iki, Köseler, Şenköy ve Yemişli köylerinde ise birer evin karantinaya alınmasının kararlaştırıldığı duyuruldu.

Ayrıca açıklamada, “Alınan kararlar ile ev karantinası ve diğer emirlere uymayanlar hakkında İl İdaresi Kanunu’nun 66. maddesi ve Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesine göre idari para cezası ve diğer yaptırımların uygulanması hususları, toplantıya katılanların oy birliği ile kabul edildi.” ifadesine yer verildi.

Okumaya devam et

3. SAYFA

Metruk evin bahçesini esrar tarlası yapmış, jandarma onu da yakaladı

Yayınlanan

Dün saat 16.00’da Simav İlçesi Naşa Jandarma Karakol Komutanlığına gelen bir ihbarda, Simav ilçesi Güney beldesinde ikamet eden T.A. isimli şahsın Güney Beldesinde Metruk bir binanın bahçesine kenevir bitkisi ektiği öğrenildi.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com – ÖZEL HABER

Duyumun alınması üzerine aynı gün saat 18.00 sıralarında İl Jandarma Komutanlığı KOM Şube Müdürlüğü ekipleri ve Simav Naşa Jandarma Karakol Komutanlığı ekipleri harekete geçti.

İhbar edilen alana yakın bir yerde pusu kuran Jandarma ekipleri, T.A. (28) isimli şahsı, metruk binanın bahçesine girdiği ve kenevirlerin yapraklarını kopardığı esnada yapılan baskın neticesinde suçüstü yakaladı.

Olay yerinde yapılan incelemede 80 ile 100 cm boyutunda (72) kök Kenevir bitkisi ile poşetin içerisinde koparılmış vaziyette (5) gram kubar esrar ele geçirildi.

Olayla ilgili olarak zanlı T.A. gözaltına alındı. Soruşturma sürüyor.

Okumaya devam et

3. SAYFA

Hurda toplayıcısına otomobil çarptı, 1 ölü

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesinde otomobilin çarptığı hurda toplayıcısı hayatını kaybetti.

SİMAV – İHA

Edinilen bilgiye göre olay, Simav – Harmancık yolunun 2’nci kilometresi, Yeşilova mezarlığı mevkisinde yaşandı.

Ali Ç. (37) idaresindeki 43 ZD 774 plakalı otomobil, Naşa beldesi nüfusuna kayıtlı hurda toplayıcısı İsmail Demir’e (62) çarptı.

Üç tekerlekli hurda bisikleti ile yoldan çıkan İsmail Demir, başından aldığı darbe ile ağır yaralandı.

Kazayı gören vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine gelen 112 Acil sağlık ekipleri, ağır yaralı olan İsmail Demir’i yaptıkları ilk müdahale sonrası, Simav Doç. Dr. İsmail Karakuyu Devlet Hastanesi’ne kaldırdı.

Demir, hastanede yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Öte yandan, kazayla alakalı çalışmalar devam ediyor.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

O ilçede koronavirüs paniği! Karantinaya alındılar

Yayınlanan

Türkiye’nin güncel koronavirüs tablosundaki olumlu gidişat dikkat çekerken, Kütahya’nın Simav ilçesinde bir beldede koronavirüs paniği yaşandı. Beldede vakaların artması nedeniyle önlemler kapsamında 2 ev karantinaya alındı.

MUSTAFA ARIGÜMÜŞ – yenikutahya.com

Koronavirüs önlemleri kapsamında uygulanan karantina kararları devam ediyor.

Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Hüsüm köyünde 1 ev ve Simav’a bağlı Kuşu beldesinde 1 ev karantinaya alındı.

Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim başkanlığında toplanan İlçe Hıfzıssıhha Kurulunun kararında, ilçeye bağlı Kuşu Beldesinde 1 ev ile Hüsüm köyünde 1 evin Korona virüs vaka nedeniyle karantinaya alındığı bildirildi.

Öte yandan 3 Temmuz 2020 tarihinde Karacaören köyünde koronavirüs vakası nedeniyle başlatılan karantina uygulamasının da sona erdiği bildirildi.

Ev karantinası kuralına ve diğer emirlere uymayanlar hakkında İl İdaresi Kanunu’nun 66’ıncı maddesi ve Kabahatler Kanunu’nun 32’inci maddesine göre idari para cezası ve diğer yaptırımların uygulanacağı belirtildi.

Okumaya devam et

3. SAYFA

Hastanenin kalorifer peteklerini çalan hırsızlar yakalandı

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesindeki, boş olan eski hastane binasından kalorifer peteklerini çalan şahısların yakaladığı bildirildi.

SİMAV – İHA

Hırsızlık yapıldığı ihbarı üzerine harekete geçen Simav İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Simav Doç. Dr. İsmail Karakuyu Devlet Hastanesi’nin eski boş binasından 6 adet kalorifer peteğini sökerek çalan B.Ö.(14), T.A. (19) ve S.A (17) isimli şahısların, T.D. (20) ve Z.D. (49) isimli hurdacılara satmak için anlaştıkları tespit etti.

Hurdacılara, çalıntı suç eşyası olan 6 adet kalorifer peteğinin satın alınması veya kabul edilmesi suçundan, diğer üç şahsa da resmi kurumdan hırsızlık suçundan işlem başlatıldığı ve şüphelilerin adli makamlara sevk edildiği belirtildi.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Kütahya’da iki ev karantinaya alındı

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesinde, 2 evin koronavirüs (Covid-19) vakası nedeniyle karantinaya alındığını bildirildi.

İHA – SİMAV 

Alınan bilgiye göre, Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim Başkanlığı’nda toplanan İlçe Hıfzıssıhha Kurulu Toplantısında, koronavirüs (Covid-19) vaka nedeniyle ilçe merkezi Kekliktepe Mahallesi’nde 1 ev, Hisarbey köyünde 1 evin karantinaya alındığı öğrenildi.

3 Temmuz 2020 tarihinde Karacaören köyünde koronavirüs (Covid-19) vaka nedeniyle başlatılan karantina uygulamasının da 20 Temmuz 2020 tarihine kadar uzatıldığı ifade edildi.

Ev karantinası ve diğer emirlere uymayanlar hakkında İl İdaresi Kanunu’nun 66. maddesi ve Kabahatler Kanunu’nun 32’inci maddesine göre idari para cezası ve diğer yaptırımların uygulanacağı belirtildi.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Kuşu Göleti, manzarasıyla hayran bırakıyor

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesi bağlı Kuşu beldesinde bulunan Kuşu Göleti, sosyal tesisleri ile yaz döneminde vatandaşlara kapılarını açtı.

ADİL AKA – yenikutahya.com

Kuşu Belediye Başkanı Feridun Aktay, sulama ve yangın söndürme amaçlı yapılan Kuşu Göletinde gerçekleştirdiği bir dizi çalışmayla bölgenin en önemli piknik ve mesire alanını bölge halkına kazandırdı.

Korona ile mücadele sürecinde tamamlanan ve 1 Haziran’da başlatılan normalleşme serbestliğinde hizmete açtıkları Kuşu Göletindeki Kuşu Belediyesi Sosyal Tesislerinin, Kuşu Beldesine ve bölgeye hayırlı olması temennisinde bulunan Başkan Feridun Aktay, kır düğün salonu, kahvaltı ve yemek salonu olarak hizmete vermeye başladıkları sosyal tesislerde Kuşu Belediyesi olarak tekne turları da düzenlediklerini hatırlattı.

Geçtiğimiz yıldan bu yana Kuşu Göleti çevresinde kamelya, ocak başı, yol, tuvalet, içme suyu ve otopark gibi birçok sosyal donatıyı tamamladıklarını anlatan Başkan Aktay, “Kuşu Göletinin güzelliğini yaşamak gerek. Misafirlerimize kapımız açıktır. Hem göletimizi hem de Kuşu’nun güzellikleri herkesin görmesini istiyoruz. Tesisimizde sabah kahvaltısı, pide, ızgara, gözleme ve lahmacun çeşitleriyle sıcak ve soğuk meşrubatlar yerken doğa ve huzurlu bir ortam güzelliğini hep birlikte yaşamaya davet ediyorum.” dedi.

Okumaya devam et

3. SAYFA

Jandarma, Kütahya’da suç şebekesini çökertti, 4 kişi tutuklandı

Yayınlanan

Kütahya İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, 15 direk arası toplam 736 metre haberleşme nakil kablosunu kesen 5 kişiyi yakaladı. Zanlılardan 4’ü tutuklanarak ceza evine konuldu.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Balıkesir ve Bursa’da enerji ve nakil kablo hırsızlığı yapan suç şebekesine ait aracın 4 Temmuz 2020 günü saat 02.00’de Kütahya’ya girmesi üzerine il jandarma komutanlığı ve Simav İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri harekete geçti.

Takibe alınan araç, aynı gün saat 03.00 sıralarında Simav ilçesi Harmancık yolu üzeri Eğdemir köyü sapağında kesilen haberleşme nakil kablolarını almak için geldi.

16 ADV 018 plakalı beyaz renkli kamyonet, yolda önü kesilerek durduruldu. Araçta yapılan aramada, kablo kesmede kullanılan 1 adet demir kesme makası bulundu. Ayrıca 1 adet kazma, 1 adet balta ve 2 adet kayıp bilgisi verilmiş plaka ele geçirildi.

Jandarma ekipleri, olayla ilgili olarak 5 şüpheli şahsı gözaltına aldı.

Jandarma Olay Yeri İnceleme Ekibi ve Türk Telekom görevlileri tarafından bölgede yapılan incelemelerde, 15 direk arası toplam 736 metre kablonun kesildiği tespit edildi.

Cumhuriyet Savcılığına sevk edilen şüphelilerden E.B. isimli şahıs adli kontrol şartı ile serbest bırakılırken, diğer dört şüpheli Mehmet Ali Y., Özay B., Muzaffer B. ve Hakan B. çıkarıldıkları nöbetçi hakimlikçe tutuklanarak Uşak Kapalı Cezaevine konuldu.

Okumaya devam et

3. SAYFA

Balya makinesine çarpan araçtaki 2 kişi yaralandı

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesinde bir araç, seyir halindeki traktörün arkasına takılı balya makinesine çarptı. Trafik kazasında 2 kişi yaralandı.

Olay, Simav – Balıkesir karayolunun 5. kilometresindeki Demirci Beldesi kavşağında meydana geldi.

Simav yönüne devam eden Mehmet Ç. yönetimindeki 43 KU 733 plakalı hafif ticari araç, İsmail G.’nin kullandığı 34 KZ 432 plakalı traktörün arkasına bağlı olan saman balyalama makinesine arkadan çarptı.

Gece saatlerinde olan kazada, hafif ticari araç sürücüsü Mehmet Ç.ile yanında yolcu olarak bulunan Hüseyin B.’nin, araçta sıkışarak yaralandığı bildirildi.

Yaralılar 112 Acil Yardım ekiplerince Simav Doç.Dr.İsmail Karakuyu Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Olayla ilgili olarak soruşturma başlatıldığı kaydediliyor.

Okumaya devam et

3. SAYFA

Kütahya’da traktör kazası, 2 ölü

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesinde, traktörün devrilmesi sonucu meydana gelen trafik kazasında 2 kişi öldü.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Yerel haber kaynaklarından edinilen bilgiye göre, İbrahim Kıratlı (61) yönetimindeki 43 KE 762 plakalı traktör, Pulluca ve Karapınar köyleri arasındaki Gürçeşme mevkisinde kontrolden çıktı.

Kazanın, sürücü İbrahim Kıratlı’nın direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu olduğu düşünülüyor.

Arkasında römorku da olan devrilen traktörün sürücüsü İbrahim Kıratlı (61) ve yanındaki Seyati Dönmez (60) olay yerinde can verdi.

Cesetleri Simav Doç. Dr. İsmail Karakuyu Devlet Hastanesi morguna kaldırıldığı ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Aynı köyde yine karantina, bu kez tek hane

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Yeşildere (Darıcı) köyünde, koronavirüs pozitif vakası tespit edilmesi üzerine 1 hane karantinaya alındı.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim’in başkanlığında toplanan Simav İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, Yeşildere köyündeki 1 hanede koronavirüs pozitif vaka sebebiyle karantina uygulaması başlattı.

Kurulda camilerde maske takmayanlara 900 TL, sosyal mesafe kuralına uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununa göre 3 bin 150 TL, kişisel ve genel temizlik kurallarına uymayanlara ise İl İdaresi Kanununun 66’ıncı maddesine göre 392 TL. idari para cezası uygulanması kararları da alındı.

Öte yandan ev karantinası ve bildirim yükümlülüğü kuralına uymayanlar hakkında İl İdaresi Kanununun 66’ıncı maddesi ve Kabahatler Kanununun 32’inci maddesine göre idari para cezası kesileceği ve bununla birlikte diğer yaptırımların da uygulanacağı kaydedildi.

Okumaya devam et

3. SAYFA

Kütahya’da uyuşturucu tacirleri yakalandı

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesinde polis ekiplerince durdurulan otomobilde 686 gram uyuşturucuyla yakalanan 3 şüpheliden 2’si tutuklandı.

Alınan bilgiye göre Simav İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, uyuşturucu sattığı iddia edilen S.T. (24), Ş.T. (18) ve A.D.’yi (19) takibe aldı.

3 şüphelinin otomobille Simav’a geldiğini tespit eden polis harekete geçti. Beyce Kavşağı’ndaki kontrol noktasında durdurulan otomobilde yapılan aramada 686 gram esrar maddesi ele geçirildi.

Olayın şüphelisi 3 kişi gözaltına alındı. Emniyette ifadeleri alınan zanlılar, adliyeye sevk edildi.

Zanlılardan A.D. adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, Ş.T. ve S.T. çıkarıldıkları mahkemece “uyuşturucu madde ticareti yapmak” suçu iddiasıyla tutuklanarak cezaevine konuldu.

Konuyla ilgili soruşturma devam ediyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kahveciler Odası Başkanı Aksoy: “Kahveciliği korona bitirecek”

Yayınlanan

Kütahya Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliğine bağlı olarak hizmet veren 205 üyeli Simav Kahveciler Esnaf Odası Başkanı Ali Aksoy, tarihin en köklü mesleklerinden birisi olan kahveciliğin ekonomik kriz değil Korona sayesinde yok olacağını iddia etti.

MUSTAFA ARIGÜMÜŞ – yenikutahya.com – SİMAV

Türkiye’nin 11 Mart 2020 tarihinden bu yana adeta savaş açtığı KOVID-19 mücadelesinde Sağlık Bakanlığının talimatları doğrultusunda İçişleri Bakanlığınca kapatılan ve 1 Haziranda başlatılan normalleşme programları çerçevesinde yeniden açılan kıraathane olarak da adlandırılan kahvehaneler 75 gün aradan sonra büyük umutlarla açtıkları mekânlarında umutsuzlukla karşı karşıya kaldılar.

“MÜŞTERİ KUMAR OYNAMIYOR, STRES ATIYOR”

Simav merkez, 6 belde ve 83 köyde toplam 205 adet Kahveciler Esnaf Odasına bağlı meslektaşı olduğuna dikkat çeken oda başkanı Ali Aksoy, “75 gün kapalı kaldık. Bazı ödemelerimiz ötelense de sonuçta bu ödemeleri yapacak olan yine kahveci esnaflarıdır. Ama normalleşmeyi beklerken uymak zorunda olduğumuz açıklanan kurallar ve genelge hükümleri bizlerin meslek hayatını büsbütün olumsuzlaştırdı. Kahvehanelerde okey taşı, iskambil oyunu ve tavla sosyal mesafe kuralı nedeniyle yasak olduğu için kahvehaneler boş kaldı. Vatandaşlar oyun olmadığı için kahvehaneye gelmez oldu. Her masada 3 kişinin oturmasını sağlamak istesek, maske ve hijyen kurallarını uygulasak da vatandaş; ‘Bu ne biçim yasak. Biz kumar oynamıyoruz ki. Zaten ekonomik sıkıntı ve işsizliğin pençesinde olmamız nedeniyle sadece stres atıyoruz. 75 günlük özlemimiz fiyasko ile sona erdi. Bir çay içmek için kahvehaneye kim gider?’ diyorlar” dedi.

“16 MART ÖNCESİNE DÖNELİM”

Kıraathane ya da kahvehanelerin Türk kültürünün vazgeçilmez bir parçası olduğunu öne süren Aksoy, “Simav’da her kahvehane hemen hemen kiracılar tarafından işletiliyor. Kahveciler Odası Başkanı olarak hem meslektaşlarım hem de kendim için gerçekten üzülüyorum. 75 gün önce bir emirle kapatıldığımızdan bugüne biriken kiralarımız, ödemediğimiz tüpgaz, çay, şeker, kahve, meşrubat, vergi, Bağ-Kur, SSK primleri gibi borçlarımız şimdi belimizi büker oldu. Oyun yasağı olduğundan para kazanamadığımız için bırakın bu günlerin giderlerini karşılamayı, önceki hesapları bile kapatamıyoruz. Devletimiz milyonlarca insanın boş zamanlarında bir araya geldiği, buluştuğu, özlem giderdiği, sohbet ettiği kahvehaneleri bir de bu durumuyla göz önünde tutmalı ve gerçek normalleşmeyi uygulamalı. Bizler 16 Mart öncesine dönmek istiyoruz” dedi.

KAHVEHANELER FUTBOL TUTKUNLARI İÇİN DE ÖNEMLİ

Simav’da hizmet veren kahvehane ve lokallerin aynı zamanda futbol tutkunları için birer buluşma adresi olduğuna da dikkat çeken Aksoy, “Yıllık maç yayınlama hakkına 31 bin 500 TL ödeyerek sahip olan benim gibi meslektaşlarımız var. Bunlar şimdi normalleşme sürecinde sosyal mesafe uygulaması nedeniyle daha az futbol tutkununa maç izlettirebilecek. Bu nedenle maç gelirlerimizde düşecek. Devlet bu konuda da bizlere destek vermeli” şeklinde konuştu.

BAŞKAN BİÇER, TARİFEMİZİ ONAYLAMALI

Sözlerinin sonunda Mart 2020’de yürürlüğe konulan yeni fiyat tarifesinin Korona mücadelesi sürecinde kapalı kalmaları nedeniyle uygulanamadığını da sözlerine ekleyen Kahveciler Odası Başkanı Ali Aksoy, “Simav Belediye Başkanı Sayın Av. Adil Biçer’e sunduğumuz ve onay beklediğimiz fiyat tarifesinin bir an önce onaylanmasını ve yürürlüğe girmesini istiyoruz. Simavlı kahveci esnafının dayanma gücü git gide tükeniyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR