Bizimle iletişime geçin

Eğitim

Üniversite öğrencileri korona tatili için bilet kuyruğuna girdi

Yayınlanan

Tatil haberini alan Kütahya’daki öğrenciler, memleketlerine dönmek için bilet kuyruğuna girdiler. Şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan firmalar önünde metrelerce kuyruk oluştu.

Elif YAYLIOĞLU (yenikutahya.com)

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Beştepe’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve kabine üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen koronavirüs zirvesinde alınan kararı açıkladı.

Beş saat süren zirve sonucu alınan karara göre ilkokul ve liseler 16 Mart’tan itibaren 1 hafta tatil edilecek ve bu öğrencilere 23 Mart itibariyle ise uzaktan eğitim verecek. Uzaktan eğitimin nasıl uygulanacağı Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından açıklanacak. Üniversiteler de okullar için alınan kararlar kapsamında 3 hafta tatil edilecek.

Buna göre Kütahya’daki Dumlupınar Üniversitesi ve Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi öğrencileri, hiç vakit kaybetmeden memleketlerine dönmek için şehrin çeşitli noktalarında bulunan şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan firmaların ofislerine akın ettiler.

Eğitim

MEB’den yüz yüze eğitimden uzaktan eğitime geçişle ilgili açıklama

Yayınlanan

Bakanlık, 8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki tüm kademelerde 15 Nisan’dan itibaren uzaktan eğitime geçileceğini bildirdi.

Son dakika haberi! Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklama;

“Ülkemiz genelinde uygulanan Covid-19 tedbirleri kapsamında Bilim Kurulunun tavsiyeleri ve Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nda yapılan değerlendirmeler sonucunda, yüz yüze eğitimden uzaktan eğitime geçişle ilgili bazı yeni kararlar alınmıştır. Buna göre:

• İlkokullarda tüm sınıf düzeylerinde tam zamanlı uzaktan eğitime geçilecektir.

• Ortaokulların tüm sınıf düzeylerinde (8. sınıflar hariç) tam zamanlı uzaktan eğitime geçilecektir.

• Liselerin tüm sınıf düzeylerinde (12. sınıflar hariç) tam zamanlı uzaktan eğitime geçilecektir.

• 8 ve 12. sınıflar yüz yüze eğitime devam edebileceklerdir.

• 8 ve 12. sınıflar ile mezunlara yönelik düzenlenen destekleme ve yetiştirme kursları ile takviye kurslarına, cumartesi ve pazar günleri de dâhil, devam edilecektir.

• Okul öncesi eğitim kurumları yüz yüze eğitime mevcut şekilde devam edeceklerdir.

Okullarımızın gerekli hazırlıkları yapabilmesi için yeni kararlar, 15 Nisan 2021 Perşembe gününden itibaren uygulanmaya başlanacaktır.”

Okumaya devam et

Eğitim

Kütahya’da bir okulda korona çıktı, öğretmen ve öğrenciler 10 gün karantinaya alındı

Yayınlanan

Kütahya İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Kütahya’da bir okulda koronavirüs vakası tespit edildi. Bu gelişme sonrası karar veren Kütahya İl Hıfzıssıhha Kurulu, öğretmen ve öğrencileri 10 gün boyunca karantinaya aldı.

Kütahya İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

“İlimiz Merkez Dervişpaşa Kurtuluş Ortaokulu öğretmen ve öğrencilerinde görülen Covid-19 vakaları nedeniyle, okulun 31.03.2021 tarihi itibariyle 10 gün süreyle yüz yüze eğitime ara verilerek uzaktan eğitime devam edilmesine karar verilmiştir…”

Okumaya devam et

3. SAYFA

Emniyet Genel Müdürlüğü bu yönteme karşı herkesi uyardı

Yayınlanan

Emniyet, EBA adı kullanılarak kısa mesajlarla yapılan dolandırıcılığa karşı vatandaşları uyardı.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), son günlerde Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Bilişim Ağı (EBA) adı kullanılarak ücretsiz tablet dağıtımı yapıldığını belirten ve içeriğinde zararlı yazılım linkleri bulunan kısa mesajlarla yapılan dolandırıcılığa karşı vatandaşları uyardı.

EGM’den yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

“Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve 81 il Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüklerince internet ortamında 7/24 esasına göre sanal devriye faaliyetleri yürütülmektedir.

Son günlerde Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Bilişim Ağı (EBA) adı kullanılarak ücretsiz tablet dağıtımı yapıldığını belirten ve içeriğinde zararlı yazılım (virüs) linkleri bulunan kısa mesajların gönderildiği ve bu yöntem ile vatandaşlarımızın mağdur edildiği görülmüştür.

Kaynağı belli olmayan linklere tıklanmaması, vatandaşlarımızın ve kullanmış oldukları mobil cihazların güvenlikleri açısından önemli olmakla birlikte, bu tarz içeriklere itibar edilmemesi ve konunun en yakın kolluk birimine bildirilmesi önem arz etmektedir.”

Okumaya devam et

Eğitim

Kütahya’daki eğitim ve öğretimin başlama tarihi açıklandı

Yayınlanan

Kütahya Valiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, 1 Mart Pazartesi günü halen yürürlülükte olan uygulamaya devam edilecek. Okulların açılış tarihi kabine toplantısına endekslendi.  

Kütahya Valiliğince yapılan açıklamada, “1 Mart 2021 Pazartesi günü mevcut uygulamaya devam edilecek ve alınan kararlar çerçevesinde yeni uygulamaya 2 Mart 2021 Salı günü itibarıyla başlanabilecektir” denildi.

Kütahya Valiliğinden yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında 1 Mart sonrasında yeni bir sürece girileceği ve bu süreçte salgının seyrinin il bazlı takibinin yapılarak uygulanacak tedbirlerin de buna göre belirleneceği kamuoyunun malumudur.

Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunca belirlenen kriterlere göre yapılan değerlendirme çerçevesinde 4 ayrı risk grubu (düşük, orta, yüksek, çok yüksek) tespit edilerek bu risk gruplarına göre uygulanacak tedbir seviyelerinin Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde kararlaştırılabileceği değerlendirilmektedir.

İçişleri Bakanlığımızın 26 Şubat tarihli Genelgesiyle 1 Mart günü Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığında toplanacak Kabine’de yeni kararlar alınıncaya kadar mevcut tedbirlerin uygulanmaya devam edilmesi gerektiği bildirilmişti.

Kabine Toplantısında eğitim ve öğretime yönelik düzenlemeler de 4 ayrı risk seviyesine göre belirlenecek olup bu nedenle 1 Mart 2021 Pazartesi günü mevcut uygulamaya (15 Şubat’tan bu yana uygulanan; birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan tüm ilkokullarda, köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki resmi ve özel ilkokullar, ortaokullar ve imam hatip ortaokullarının bütün seviyelerinde ve tüm bağımsız resmi anaokulu ve özel eğitim anaokulları ile özel okul öncesi eğitim kurumlarında haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılması, 22 Ocak’tan beri uygulanan; 8 ve 12. sınıf öğrencileri ile mezunlar için isteğe bağlı açılan destekleme ve yetiştirme kurslarının yüz yüze sürdürülmesi) devam edilecek ve alınan kararlar çerçevesinde yeni uygulamaya 2 Mart 2021 Salı günü itibarıyla başlanabilecektir.

1 Mart 2021 Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar çerçevesinde her ilimizde içerisinde bulunduğu ilan edilen risk grubu seviyesine dair belirlenen kurallara göre Hıfzıssıhha Kurullarımızca gerekli adımlar atılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Şubat ayının ilk Kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüz yüze eğitimle ilgili, “Uzaktan eğitimin temeli olan internete erişimdeki sınırlılığı dikkate alarak köy okullarında 15 Şubat’ta eğitim öğretimin başlamasını kararlaştırdık. Ancak vaka artışı yaşanması halinde yeniden ara verilebilecek. Yavrularımızın kaybına tahammülümüz olamaz. 8 ve 12. sınıflar ile ilkokul ve özel eğitim okullarındaki eğitim öğretimin 1 Mart’tan itibaren başlaması için hazırlıklara başlanacak.” demişti.

1 Mart itibari ile aynı zamanda il bazındaki verilerin değerlendirilip normalleşme sürecinin de başlatılacağı duyurulmuştu.

KABİNE, PAZARTESİ TOPLANACAK

Tüm gelişmeler sonrası izlenecek süreç için yol haritası 1 Mart Pazartesi günü toplanacak Kabine ile netleştirilecek. Bu sebeple İçişleri Bakanlığınca valiliklere gönderilen yazı ile 1 Mart 2021 Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar çerçevesinde her ilin içerisinde bulunulduğu ilan edilen risk grubu seviyesine dair belirlenen kurallara göre Hıfzıssıhha Kurullarınca gerekli adımların atılacağı duyuruldu.

Okumaya devam et

Eğitim

Öğrenciler 1. dönem karne alacak mı?

Yayınlanan

Öğrenciler bu dönem karne alacak mı? İlk dönem karne verilecek mi 2020? Dün (14 Aralık 2020) yapılan kabine toplantısının ardından gözler Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) gelecek son dakika karne açıklamalarına çevrildi.

Milyonlarca öğrenci 2020 yılının birinci dönemini uzaktan eğitim şeklinde aldı. İlk dönem karne heyecanı yaşayan öğrenci ve veliler karnelerin nasıl verileceğini merak ediyor.

Peki, öğrenciler bu dönem karne alacak mı? İlk dönem karne verilecek mi 2020? 2020-2021’de okullarda uygulanacak takvim şöyle;

İlk ara tatili: 16-20 Kasım

2020 Yarıyıl tatili: 25 Ocak-5 Şubat

2021 İkinci ara tatil: 12-16 Nisan

2021 Okulların kapanışı: 19 Haziran 2021

ÖĞRENCİLERE 1. DÖNEM KARNE VERİLECEK Mİ? 2020?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk konuk olduğu canlı yayın programında eğitim öğretim faaliyetleriyle ilgili merak edilen konulara açıklık getirdi.

22 Ocak tarihinde sona erecek 1. dönem için öğrencilere karne vermek istediklerini belirten Ziya Selçuk “22 Ocak’ta karne vermek istiyoruz. En az bir sınavı yüz yüze yapmak istiyoruz. Biz çocuğumuzun eline basılı karne vermek istiyoruz. Tüm şartlara karşı da hazırlıklarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Okullarda sınav yapılmasıyla ilgili konuya ilişkin karar alınan önlemler ve koronavirüs tablosundaki artışa veya azalışa göre karara bağlanacak. 2019 eğitim öğretim yılında öğrenciler karnelerini okul yönetimlerinden randevulu bir şekilde almıştı.

Salgın sebebiyle kritik bir süreçten geçen ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin 1. dönem aldıkları notlar 2. dönem karnesi için geçerli sayıldı ve sınıfta kalma kaldırıldı.

Okumaya devam et

Eğitim

Vali Ali Çelik: “Açılan kurs sayısı değil, etkisi ve sağladığı kazanç önemli”

Yayınlanan

Milli Eğitim Danışma Komisyonu toplantısında konuşan, Kütahya Valisi Ali Çelik, “Açılan kurs sayısı değil etkisi ve sağladığı kazanç önemli. Faaliyetlerin geri dönüşünü almalıyız” dedi.

2020-2021 Eğitim – Öğretim Yılı İl Milli Eğitim Danışma Komisyonu Toplantısı, Kütahya Valisi Ali Çelik başkanlığında yapıldı.

Milli Eğitim Müdürlüğü konferans salonundaki toplantıda Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü verileri, kurum ve kuruluşlar iş birliğinde yapılan çalışmalar hakkında sunum eşliğinde bilgiler verildi.

“EĞİTİMİN NİTELİĞİNİ ARTIRMALIYIZ”

Açılan kurs ve eğitim faaliyetlerinden elde edilen sonuçların ve kişiye olan katkısının takip edilmesi gerektiğini söyleyen Vali Ali Çelik, “Açılan kurs sayısı değil etkisi, sağladığı kazanç önemli. Faaliyetlerin geri dönüşünü almalıyız. Eğitimli ve nitelikli insanlar yetiştirmeyi hedeflemeliyiz. Bunun için de eğitim ve öğretimi birleştirmeliyiz. Özverili bir çalışmayla bunu başaracağımıza inanıyorum” diye konuştu.

“YÜZ YÜZE EĞİTİMDE TEDBİRLERİN SIKI TAKİPÇİSİ OLMALIYIZ”

Yüz yüze eğitimde dikkat edilmesi gereken hususların da altını çizen Kütahya Valisi Ali Çelik, Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu’na uygun hareket edilerek okullardaki temizlik tedbirlerinin titizlikle takip edilmesi talimatını verdi.

Okumaya devam et

Eğitim

DPÜ, akademik performansta bir önceki yıla göre 11 basamak geriledi

Yayınlanan

Üniversitelerin 2020-2021 yılı akademik performanslarının değerlendirildiği sıralamada, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nin (DPÜ) bir önceki yıla göre 11 basamak gerileyerek, 86. sırada yer aldığı belirtildi.

166 üniversitenin yer aldığı listede Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) 86. sırada yer aldı.

DPÜ’nün, 76.14 makale puanı, 113.82 atıf puanı, 106.79 bilimsel doküman puanı, 73.03 doktora puanı, 35.37 öğretim üyesi, öğrenci puanı ile birlikte 405.16 toplam puanı bulunuyor.

DPÜ’nün, bir önceki yıl aynı listede 405.05’lik puanla 75. sırada yer aldığı kaydedildi.

 • Yıllara göre URAP sıralamaları
 • 2014-2015: 60
 • 2015-2016: 60
 • 2016-2017: 48
 • 2017-2018: 57
 • 2018-2019: 69
 • 2019-2020: 75
 • 2020-2021: 86

URAP Araştırma Laboratuvarı’nın, Türkiye ve dünya üniversite sıralamalarını Clarivate Analytics/InCites ile YÖK’ün yayımladığı veriler ışığında belirlediği ifade edildi.

Üniversitelerin 110’u devlet, 56’sı vakıf üniversitesi oldu. Sıralamada yer alan 166 üniversitede görev yapan öğretim üyesi sayısı 82 bin 305, öğrenim gören öğrenci sayısı ise 2 milyon 294 bin 108 oldu.

Sıralamada yer alan üniversiteler tarafından yayımlanan toplam makale sayısı 31 bin 271 olarak kayıtlara girdi.

Yurtiçi ve yurtdışı akademik çalışmalardaki makale ve atıf sayısının kriter olarak belirlendiği sıralamada Hacettepe Üniversitesi başı çekerken, İstanbul Esenyurt Üniversitesi son sırada yer aldı.

Okumaya devam et

Eğitim

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçık açıkladı, okullar açılıyor

Yayınlanan

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ilkokullar, köy okulları, 8. ve 12. sınıflar ile özel gereksinimli çocukların okullarında yüz yüze eğitimin 12 Ekim Pazartesi başlayacağını açıkladı.

Bakan Selçuk, Twitter’dan “#okullaracılıyor” etiketi ile yaptığı paylaşımda, okullarda daha çok öğrenciyle buluşmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Selçuk, “12 Ekim Pazartesi, tüm ilkokulları, köy okullarını, 8. ve 12. sınıflar ile özel gereksinimli çocuklarımızın okullarını açıyoruz. Tüm öğrencilerimizle sağlıkla, güvenle buluşmak dileğimiz.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Milli Eğitim Bakanı Selçuk, yüz yüze eğitime aşamalı geçişte alınan yeni kararlara ilişkin yarın saat 11.00’de basın açıklaması yapacak. 

Okumaya devam et

Eğitim

Yüz yüze eğitimin kapsamı genişletildi! 5 sınıfta daha okula başlıyor

Yayınlanan

Yüz yüze eğitimin kapsamını genişletme kararı alındığını açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İlkokul 2,3, 4. sınıflar, orta okul 8. ve lise 12. sınıflar yüz yüze eğitime geçecek” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan yüz yüz yüze eğitimin kapsamını genişlettiklerini belirterek, “Bugün yüz yüze eğitimin kapsamını genişletme kararı aldık. 2.3.4. sınıflarda da yüz yüze eğitimi belirlenen kurallar neticesinde başlatıyoruz. Bunlara ilave olarak ortaokul 8. lise 12. sınıflarda belirlenen kurallar dahilinde yüz yüze eğitime geçilecek” ifadelerini kullandı.

Erdoğan ayrıca, 500 bin öğrenciye tablet dağıtılacağını açıkladı ve dağıtımın gelecek haftadan itibaren başlayacağını söyledi.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

 • Salgın sürecinde sağlık sistemimiz takdire şayan bir farklılık ortaya koydu. Türkiye, güçlü duruşu sayesinde geleceğine güvenle bakabilmektedir.
 • Türkiye’nin karşısında kim varsa onunla birlikte olmayı hayatlarının tek gayesi haline getirmiş bir kesim var. Siyasi rekabetle ülke menfaatlerini ayrı tutmayı ahlaki bir sorumluluk olarak görüyoruz.
 • Çalışanlarımıza ve dar gelirli kesimlere verdiğimiz desteğin tutarı 38 milyar TL’ye ulaştı.
 • Kısa çalışma ödeneğinden faydalanan 3,5 milyon çalışanımıza bugüne kadar 20 milyar liranın üzerinde kaynak aktarılmıştır.
 • Geçtiğimiz ayarda yeniden yükselme eğilimi gösteren artışın düşme eğilime girmiş olmasından memnuniyet duyuyoruz. Hastanelerimizdeki yoğunluğun gözle görülür şekilde azalmış olması bunu teyit ediyor.
 • Eğitimde daha önce okul öncesi ve 1. sınıflarda yüz yüze eğitimi sınırlı şekilde başlatmıştık. Bugün yüz yüze eğitimin kapsamını genişletme kararı aldık. 2. 3. ve 4. sınıflarda da yüz yüze eğitimi belirli kurallar çerçevesinde başlatıyoruz. Orta okul 8. ve lise 12. sınıflar yüz yüze eğitime geçecek.
 • Özel Eğitim Okulları ile İl Hıfzısıhha Kurullarının uygun bulduğu köy okullarında yüz yüze eğitimin önünde herhangi bir engel yok
 • İlk etapta 500 bin öğrencimize ücretsiz tablet bilgisayar vereceğimiz bir süreci başlattık. Önümüzdeki haftadan itibaren dağıtıma başlıyoruz.

‘İnsan çalışmaları için bin doz aşı üretilmiş olacak’

 • Yerli aşı geliştirme çalışmalarında oldukça ileri bir düzeye gelindi. Yerli aşı geliştirme çalışmalarında oldukça ileri bir düzeye gelindi. 13 ayrı aşı geliştirme çalışması başlatılmıştı. Önümüzdeki hafta insan çalışmaları için bin doz aşı üretilmiş olacak.
 • Türkiye’nin bir kuşatma altına alındığını görüyoruz. Türkiye terörle mücadelede tarihinin en başarılı dönemini yaşıyor. Çevremizdeki kuşatmayı kırıyoruz.
 • Yıllarca Türkiye’ye verdikleri hiçbir sözü yerine getirmeyenleri, üstüne bir de bizi suçlayanları, artık lafa değil icraata bakılan bir çizgiye çektik.
 • AGİT bünyesinde Amerika, Fransa ve Rusya tarafından oluşturulan MİNSK grubu sorunu çözmek yerine adeta çözümsüzlüğe mahkum etti.
 • Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını kurtarmasına destek vermek her onurlu devletin görevidir. Dünya haydut devletlerden ve onların haydut yöneticilerinden kurtarılmadan, insanlığın kalıcı barışa ve huzura kavuşması mümkün değildir. Özellikle bizim bölgemizde haydut devlet sayısı oldukça fazla. İsrail, Kıbrıs Rum kesimi ve Suriye rejimine kadar uzanan bu haydut devletler kendi vatandaşlarına zulmediyor, dünyanın istikrarını bozuyor.

Okumaya devam et

Eğitim

Kütahyalı öğrencinin yaptığı robot, Teknofest’de ödül aldı

Yayınlanan

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mühendislik Projeleri Geliştirme Kulübü’nün geliştirdiği Su Yüzeyi Temizleme Robotu, TEKNOFEST 2020’de Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışmasının ‘Üniversite ve Üstü’ kategorisinde ikinciliğe layık görüldü.

Bu yıl Gaziantep’te düzenlenen TEKNOFEST’te ESOGÜ’yü, Mühendislik-Mimarlık Fakültesinin farklı bölümlerinde okuyan Kütahyalı öğrenci Serdar Sallantı ile Ersin Molla, Miraç Yüksel Çelik, Mehmet Can Alpay, Samet Aruca ve Sami Mert temsil etti.

Öğrenciler madalya, kupa ve 10 bin TL’den oluşan ikincilik ödülünün sahibi oldu. Su kaynaklarını temizleme amacıyla geliştirilen su yüzeyi temizleme robotu, sensörsüz olarak sadece kamera ve görüntü işleme teknolojisi yardımı ile çalışıyor.

Nesnelerin uzaklık, renk, şekil gibi birçok özelliğini belirleyebilen robot, plastik ve yağ atıklarını konveyör bant sistemi ile atık deposuna ulaştırıyor. Çevreci robot ile kirli su kaynaklarının atıklardan arındırılması hedefleniyor. Yerli sanayi üretim çerçevesinde geliştirdikleri çeşitli projelerle öne çıkan ESOGÜ Mühendislik Projeleri Geliştirme Kulübü, geçen sene de TEKNOFEST’te üçüncülük ödülü kazanmıştı. İHA

Okumaya devam et

Eğitim

“MEB sorumluluktan kaçıyor”

Yayınlanan

Pazartesi günü başlayacak olan 2020-2021 Eğitim ve Öğretim yılı ile ilgili açıklama yapan Eğitim Sen Kütahya Şubesi Mali Sekreteri Hilal Gökbel, “MEB, okulların salgına karşı her türlü ihtiyacını karşılayarak, okulları her açıdan sağlıklı ve güvenli hale getirecek önlemleri maalesef almamıştır” dedi.

2020-2021 eğitim öğretim yılında okul öncesi ve birinci sınıf öğrencileri için yüz yüze gerçekleşecek eğitim seyreltilmiş olarak bugün başlıyor. Diğer kademelerdeki eğitim “uzaktan eğitim” yolu ile sürdürülecek.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Eğitim Sen Kütahya Şubesi Mali Sekreteri Hilal Gökbel, “Eğitim sürecinde yaşanan zorunlu boşluk ‘uzaktan eğitim’ uygulamaları ile kapatılmaya çalışılsa da, yaşanan sürecin eğitim emekçileri, öğrenciler ve veliler üzerindeki olumsuz etkileri artarak sürmektedir. Bugün okulların açılıp açılmaması ile ilgili yürütülen tartışmaları takip eden herkes, ülkemizde salgının geldiği aşamayı ve eğitim-öğretim süreçlerine yönelik olası etkilerini kaygıyla takip etmektedir” dedi.

Gökbel açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Eğitim Sen olarak sürecin başından itibaren eğitimin yüz yüze devam etmesi gerektiğini ısrarla vurgularken, uzaktan eğitimin var olan eşitsizlikleri daha da derinleştireceğini belirtmekteyiz. Yüz yüze eğitime geçilmesi için salgının belirli oranda bastırılması, okullarda sağlık riski oluşmasını engelleyecek gerekli tüm önlemlerin alınmasını ve okulların tam güvenli olarak açılması gerektiğini ısrarla vurgulamaktayız. MEB, yaptığımız tüm uyarılara rağmen yüz yüze eğitim içinde,  uzaktan eğitim içinde gerekli hazırlıkları yapmamıştır. 

MEB’in bugüne kadar öğrenci ve velilerin endişelerini giderecek, güven verici açıklamalar yapmaktan kaçınması, endişe ve kafa karışıklığını daha arttırmıştır. MEB, okulların salgına karşı her türlü ihtiyacını karşılayarak, okulları her açıdan sağlıklı ve güvenli hale getirecek önlemleri maalesef almamıştır. MEB, okulların eğitim öğretime hazır hale getirilmesi konusunda sorumluluk almaktan ısrarla kaçınırken, bütün sorumluluğu eğitim emekçilerinin, öğrencilerin ve velilerin üstüne yıkmak istemesini kabul etmediğimizi kamuoyu ile paylaşmak isteriz. Sağlıkla ilgili gerekli önlemlerin alınması için gerekli adımlar atılmadan, yeterli altyapı hazırlıkları yapılmadan, eğitimin güncel ihtiyaçları açısından ek bütçe talepleri yerine getirilmeden atılacak her adım, sadece eğitim emekçileri ve öğrencilerimiz açısından değil, tüm ülke açısından salgın riskinin daha da büyümesine neden olacaktır.

Türkiye’de okulları açmayı planlarken, özel okul ve devlet okulları için farklı uygulamaların gündeme gelmesi, okullar ve öğrenciler arasındaki eşitsizliği daha da derinleştirecektir. Uzaktan eğitime erişimde çok ciddi sıkıntılar yaşanırken, öğrencilerin uzaktan eğitime erişimini sağlayacak hazırlıklar yapılmadan atılacak her adımın mevcut eşitsizliği daha da derinleştirmesi kaçınılmazdır. Bazı özel okullarda 8. ve 11. sınıflarda yüz yüze eğitime başlamıştır. Özel okullar yüz yüze eğitime geçerken, MEB’in gerekli hazırlıkları yaparak bunu başaramaması kabul etmek mümkün değildir. İktidar ve MEB salgın karşısında sürekli hazır olduklarını, gerekli önlemleri aldıklarını iddia ederken, okulların açılmasına sayılı günler kala hangi somut önlemlerin alındığı belli değildir. Türkiye’de okulların fiziki donanım ve alt yapısı uzun süredir yetersizdir ve okulların önemli bir bölümünde yaşanan temizlik sorunları çözülmemiştir. Nüfus yoğunluğu ve okulların büyük olması hastalık riskini arttırmaktadır. Okulların açılmasında 18 milyon öğrencinin yararını, fiziksel ve ruhsal durumunu, eğitim emekçilerinin ve velilerin endişelerini mutlaka göz önünde bulundurmak gerekmektedir.”

Okumaya devam et

Eğitim

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, yüz yüze eğitimin detaylarını açıkladı!

Yayınlanan

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitime geçiş sürecini anlattı. Kamuoyunda çok tartışılan ‘taahhütname’ olayına değinen Bakan Selçuk 2+5 sistemini de anlattı.

EMİNE YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitime geçiş sürecini anlattı. A Haber canlı yayınına katılan Bakan Selçuk, Gerekli koşulları sağlayabildiğimiz ve riski en aza indirdiğimiz, kontrollü yapabildiğimiz seviyede tuttuk. O yüzden o seviye okul öncesi ve 1. sınıfta kaldı” dedi.

Bilim Kurulu’nun tavsiyelerini dikkate aldıklarını aktaran Selçuk, “Burada Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri gerçekten çok önemli. Bizim belirli konularla ilgili karar verirken elbette danışarak karar vermek söz konusu. Bu memleket konusu. Bu kararı verirken istişare ediyoruz. Kabinede tartışıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız önerilere göre bir karar alıyor” diye konuştu.

“Bu sadece akademik değil, psikolojik, sosyolojik bir karar” diyen Bakan Selçuk, “O yüzden güven tazeleyerek bize inanmalarını sağlamak durumundayız. Okullarımız velilerimizle temas ediyor, veliler randevulu olarak okullara geliyor. Velilere dikkat edilecekleri söyleniyor. Veli kılavuzu hazırladık. Veli kılavuzunda ayrıntılı olarak anlatılıyor. Sınıf öğretmenlerimiz de bunu paylaşacak. Sınıf öğretmenlerimiz, servis şoförlerimiz eğitim aldı. Bu tedbirlerle bunu yapıyor olmak bizi rahatlatıyor. Avrupa ülkelerinin tamamına yakınında tüm sınıfları tam zamanlı açıyorlar. Bizim okullarımız kamuya açık alanlarda en güvenilir alanlardan birisidir. Sürekli kontrol, dezenfekte, takip var” dedi.

2 + 5’TE 2 GÜN HANGİ GÜN?

2+5 sistemi hakkında bilgi veren Milli Eğitim Bakanı, “Temelde pazartesi, salı günleri sınıfın yarısının gelmesini istiyoruz. Çarşamba ve pazar günleri ara verelim istiyoruz. Niye 2’ye bölüyoruz? Bölmezsek sosyal mesafeyi sağlayamıyoruz. Sınıflarda tekli oturulacak ve aralarda boşluk bırakılacak. Bu yüzden de sınıfta sosyal mesafeyi rahatlıkla sağlayabiliyoruz. Biz sınıflarda yaptığımız hazırlıklardan, öğretmenlerimizin birikiminden eminiz” ifadelerini kullandı.

“BUNU BURADA İLK DEFA SÖYLÜYORUZ”

Taahhütname zorunluluğuna da değinen Bakan Selçuk, “Taahhütname o kadar kötü bir şekilde yorumlandı ki. Biz nasıl veliye bundan sen sorumlusun diyebiliriz. Böyle bir şey olabilir mi? Oradaki taahhütname veliyi bilgilendirme formu. Biz zaten bir velinin bunu bildiği halde çocuğunu okula göndermesini beklemeyiz. Bizler herhangi bir pozitif vaka halinde bunu anlık olarak bilgiyi zaten alıyoruz. Böyle bir sistem kurduk. Bugün tamamlandı. İlk defa burada söylüyoruz. MEB ve Sağlık Bakanlığı’nın ortak çalışması HES uygulaması tamamlandı. HES takibiyle pozitif vakanın bilgisini alıyoruz. Pozitif vaka olursa gereken prosedürü uyguluyoruz. Bu durum öyle sıradan bir durum değil. Olağandışı bir durum. Kaygısı olan, kronik rahatsızlığı olan durumlarda ben göndermek istemiyorum derse bizim görevimiz başka bir yol sunmak. Biz uzaktan eğitimi öneriyoruz onu tavsiye ediyoruz eğer veli istemezse. Eğer okula göndermek isterse okula gelip bu formu onaylaması gerekiyor.

O yaşlar çok kritik yaşlar. Alıcı dediğimiz yaşlar. 1 sene bekleyebilir ama buna rağmen göndermesini tavsiye ederim. Çünkü çocuklarımız okul ortamında temel kavramlarını almadığında ilkokul 1. sınıfta zorluk çekiyor. O yüzden tavsiye ederim” diye konuştu.

Okumaya devam et

Eğitim

İSTEK Kütahya Okullarında büyük değişim

Yayınlanan

2019 yılında ortaklık yapısı değişen İSTEK Kütahya Okulları 2020-2021 Eğitim ve Öğretim yılına iddialı başladı. Yönetim Kurulu Başkanı Koray Yolcu öncülüğündeki İSTEK Kütahya Okulları kampüsünü pandemi şartlarına uygun olarak hazırladı.

EMİNE YAYLIOĞLU – yenikutahya.com – ÖZEL HABER

İSTEK Kütahya Okulları Kampüs Müdürü Tuba Bülbül, yaptığı açıklamada 2020-2021 Eğitim Öğretim yılı için önemli çalışmalar yaptıklarını belirtti. Pandemi nedeni ile bu yıl için gerekli tüm tedbirleri aldıklarının altını çizen Bülbül ” 2016 yılında Kütahya’da çıktığımız eğitim yolculuğuna 2019 yılında, kurucu ve ortaklık yapımızdaki değişiklik ve 2020 yılında İstek Okullarına geçiş ile heyecanla devam etmekteyiz. Yönetim Kurulu başkanımız Koray Yolcu’nun eğitime verdiği önemle öğrencilerimize bireysel, ulusal ve evrensel değerleri, akademik bilgi ve becerileri çağdaş yaklaşımlarla kazandırmak; bunları kültür, sanat ve spor alanlarındaki çalışmalarla desteklemek ise, temel hedefimizdir” diye konuştu.

İSTEK Kütahya Okulları Kampüs Müdürü Tuba Bülbül

İSTEK Kütahya Okulları Ortaokul, Fen ve Anadolu Lisesi Müdürü Alper Ersoy ise “2020 yılı itibariyle yeni bir yapılanma sürecine giren İSTEK Kütahya Okulları; akademik, sosyal, sportif başarıları ve erasmus plus projeleriyle öğrencilerini bir dünya vatandaşı olarak yetiştirmeyi hedefliyor. 2020 LGS’de Nafi Güral Fen Lisesinden, Ankara Cumhuriyet Fen Lisesine; Denizli Aydem Fen Lisesinden, Antalya Aksu Fen Lisesine kadar toplamda 29 öğrencimiz ülkemizin önde gelen fen liselerine yerleşme hakkı kazanmıştır. Ayrıca Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesi, Aysel Selahattin Erkasap Sosyal Bilimler Lisesi gibi toplamda 24 öğrencimiz sınavla öğrenci alan Anadolu liselerine yerleşme başarısı göstermiştir.” dedi.

İSTEK Kütahya Okulları Ortaokul, Fen ve Anadolu Lisesi Müdürü Alper Ersoy

İSTEK Kütahya Okulları Anaokulu Müdürü Ebru Tülümen Bütün, “İstek Kütahya Anaokulu ve İlkokul birimi olarak 3 yaştan itibaren aldığımız öğrencilerimizi sorgulayan, merak eden ve özgüvenli bireyler olarak yetiştirmeyi hedefliyoruz. Öncelikli amacımız eğlenirken öğrenmek ve mutlu anılar biriktirmektir” şeklinde konuştu.

İSTEK Kütahya Okulları Anaokulu Müdürü Ebru Tülümen Bütün

Okumaya devam et

Eğitim

Üniversiteler ne zaman açılacak? Bu sene eğitim uzaktan mı olacak?

Yayınlanan

Türkiye’de corona virüsü salgını nedeniyle üniversitelerin yüz yüze ne zaman açılacağı merak ediliyor. Bu nedenle öğrenciler tarafından araştırmalar yapılıyor. Konu hakkında yeni bir gelişme yaşandı. Sağlık Bakanlığı tarafından YÖK’e güz döneminin online olması için yazı gönderildi.

Artan koronavirüs vakaları nedeniyle bu sene ilkokul ve lise öğrencileri eğitime 31 Ağustos tarihinde uzaktan başladı. Bu nedenle üniversite öğrencilerin eğitime online mı yoksa yüz yüze mi başlayacağı merak konusuydu. Sağlık Bakanlığı Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) konu hakkında tavsiye yazısı gönderdi. Bakanlık tarafından gönderilen yazıda, güz döneminin online olarak gerçekleştirilmesi istendi.

MÜMKÜNSE UYGULAMALAR ERTELENSİN

Bakanlık tarafından YÖK’e gönderilen yazıda, “2020-2021 eğitim ve öğretim yılının güz döneminde teorik derslerin mümkün olduğunca uzaktan ve dijital öğretim yöntemleriyle yapılmasını, uygulamalı eğitimlerin zorunlu olduğu programlarda ise uygulamaların mümkünse ertelenmesini” istediği belirtildi.

BAKANLIĞIN GÖRÜŞLERİ DİKKATE ALINACAK

Bakanlığın tavsiye kararından sonra bütün üniversite rektörlüklerine yazı gönderen YÖK ise şu ifadeleri kullandı:

“Bakanlığın cevabi yazısında ‘2020-2021 eğitim ve öğretim yılının güz döneminde örgün eğitimlerde teorik derslerin mümkün olduğunca yüz yüze aynı ortamda bulunmaksızın uzaktan ve dijital öğretim yöntemleriyle yapılması, uygulamalı eğitimlerin zorunlu olduğu programlarda uygulamaların mümkünse ertelenmesi, ertelenmemesi durumunda kişisel koruyucu ekipmanların kullanımı sağlanarak ve gerekli tedbirler alınarak yüz yüze sürdürülmesinin önerilmesine karar verilmiştir’ ifadesi yer almaktadır. Üniversitenizde 2020-2021 eğitim ve öğretim dönemine ilişkin planlamalarınıza ait kararlarınızda Yükseköğretim Kurulunun, yükseköğretim kurumlarına tanımış olduğu inisiyatif çerçevesinde Sağlık Bakanlığının yukarıda zikredilen görüşlerinin dikkate alınması hususunda gereğini rica ederim.”

Okumaya devam et

Eğitim

Kritik toplantı! Okullar açılacak mı? Okullar ne zaman açılacak?

Yayınlanan

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), milyonlarca kişinin merak ettiği okulların açılması konusuyla ilgili açıklama yaptı ve bugün gerçekleşecek kritik toplantının ardından kararın duyurulacağını bildirdi. Öğrencilerin ve velilerin “okullar açılacak mı?” sorusuna cevap arayışı sürüyor.

Okulların açılış tarihi yaklaşırken artan koronavirüs vaka sayısı, öğrencileri ve velileri endişelendirdi. Vatandaşlar okulların ilan edilen 31 Ağustos tarihinde açılıp açılmayacağını merak ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2020-2021 eğitim öğretim yılına ilişkin değerlendirme sürecinin nihai aşamada olduğunu belirterek bugün yapılacak Bilim Kurulu toplantısı sonucuna göre alınacak kararın en kısa sürede kamuoyu ile paylaşılacağını duyurdu.

“OKULLAR AÇILACAK MI?” SORUSU CEVAP BULACAK

Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada 2020-2021 eğitim öğretim yılına ilişkin değerlendirme sürecinin nihai aşamada olduğu kaydedildi.

Açıklamada bugün yapılacak Sağlık Bakanlığı koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonucuna göre alınacak kararın en kısa sürede kamuoyu ile paylaşılacağı belirtildi.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK, NE ZAMAN KAPANACAK?

MEB’in geçtiğimiz günlerde yayımladığı genelgeye göre, okulların açılışı için 31 Ağustos 2020 tarihi belirlendi. Okulların kapanış tarihi ise 18 Haziran 2021.

Birinci dönem ara tatili 16-20 Kasım 2020’de, yarıyıl tatili 25 Ocak-5 Şubat 2021’de, ikinci dönem ara tatili 12-16 Nisan 2021’de yapılacak.

Tarihler bugün gerçekleşecek toplantı sonrasında değişebilir.

Okumaya devam et

Eğitim

Dolandırıcıların Milli Eğitim yalanı pes dedirtti

Yayınlanan

Kütahya İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, dolandırıcıların bu kez de Milli Eğitim üzerinden harekete geçtiğini söyleyerek tüm velileri uyardı.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com – ÖZEL HABER

Kütahya Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, yenikutahya.com’a yaptığı açıklamada, dolandırıcılık olayına karşı tüm velileri uyardı.

Başyiğit, “Zaman zaman karşılaştığımız telefon dolandırıcıları bazen de eğitim yalanına başvuruyorlar. Daha önceleri ‘MEB onaylı firmayız, aile içi iletişim, öğrencinizin ders çalışma metodu için rehberlik ve seminerlerimiz var, size özel sorularla anket yapıp yardımcı olalım, bilgilendirme için evinize öğretmen yollayalım’ yalanına başvuruyorlardı. Covid 19 sürecinde bakanlığımızın uzaktan eğitimi aktif ve isabetli kullanmasını fırsat bilen bu dolandırıcılar son zamanlarda bu konu üzerinden velilerimizi kandırmaya çalışıyorlar.” dedi.

Kütahya Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit velileri uyarıyor…

Son günlerde bu kişilerin 0312 905 52 05 telefon numarasından bazı velileri arayıp Millî Eğitim Bakanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak ortaklaşa bir araştırma yapıldığını söylediklerini belirten Başyiğit şöyle devam etti:

“Dolandırıcıların, çocuğun yaz tatili döneminde ders çalışıp çalışmadığını takip adı altında evleri ziyaret ettiklerini duyuyruz. Bu konuda biz okul yöneticilerimizi ve tüm öğretmenlerimizi uyardık. Velilerimizi uyarmalarını söyledik. Sizin aracılığınız ile velilerimize bu sahtekârlara karşı uyanık olmalarını tavsiye ediyorum. Bu tür kişiler telefonda iki de bir biz dolandırıcı değiliz diyerek kendilerini ifşa ediyorlar aslında.

Bizim bakanlığımızın ve müdürlüğümüzün nasıl çalıştığını, işlerini nasıl yürüttüklerini veli ve öğretmenlerimiz biliyorlar, bizim usulümüzde tanımadık, yabancı kişilerin veli ziyareti olmaz. Eğer veli ziyareti olacaksa bu mutlaka öğrencimizin okulu aracılığı ile olur. Veliyi okulun yöneticisi arar, öğretmeni arar, başkası aramaz.”

Okumaya devam et

Eğitim

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: 31 Ağustos’ta okulları açmaya hazırız

Yayınlanan

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, okulların açılmasıyla ilgili 4 senaryo üzerinde çalıştıklarını ve “Seyreltilmiş eğitim modeli” uygulayabileceklerini kaydetti.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde her kararlarının zor olduğunu söylerken, “Okulların açılması gerekiyorsa açmak ile ilgili gereken yapılır. Bizim amacımız okulları açmak. 31 Ağustos’ta okulları açmaya hazırız” dedi.

Okulların açılmasıyla ilgili 4 senaryonun üzerinde çalıştıklarını bildiren Selçuk bunlardan birinin de seyreltilmiş eğitim modeli olduğunu açıkladı.

CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge programına katılan Selçuk, “Bizim aslında her kararımız zor. Verilen her karar bir çocuğun geleceği ile ilgili. Bir çocuğun geleceğine dokunuyorsunuz. Ve bu kararı vermenin kişisel bir sorumluluğu yok, ahlaki vicdani sorunu var” dedi.

Selçuk şöyle devam etti:

“Emin olun en küçük kararlar da bile bunu danışalım soralım. Arkadaşlar bununla ilgili risklerimiz nelerdir? Bütün bunları konuşarak almaya çalışıyoruz. Hiçbir çocuğumuzun riske gireceği bir duruma asla müsaade etmeyiz. Çocuklarımızın sıkıntı yaşayacağı bir duruma onları sokarak ülkede karmaşa oluşturabilecek bir adım atmayız böyle bir şey söz konusu olmaz. Bilim Kurulu’na tekrar tekrar danışıyoruz.”

“Bizim üzerinde çalıştığımız 4 senaryo var” diyen Selçuk şunları kaydetti:

“Birisi tamamen açık. Allah esirgesin diğeri kapalı. Biri okullar açılıyor. Bizim için bir senaryo. Kısıtlamasız… Okulların temizliğine, öğretmenlerine, malzemeleri tam mı? Okulun tamamen kapalı olması da bir senaryo. Peki okullar kapalı olursa bu çocukların eğitimi nasıl sürecek. Biz sadece online çalışmaktan söz etmiyoruz. Esaslı bir senaryo ve ciddi bir alt yapı gerektiriyor. Ben bu senaryolardan bahsettiğim de bir olasılıktan bahsediyorum. Fakat basına şöyle yansıyor; “Okullarda şöyle olacak.” Hayır böyle olmayacak. Biz her şeye hazırız. Bize güvenin, emin olun demek için söylüyoruz. Üçüncüsü şu; bizim belirli günlerde okulları açıp, mesela diyorum pazartesi, salı günü okulları açtık. 1 sınıfın yarısı okula geldi. Çarşamba günü okulu temizledik perşembe cuma sınıfın diğer yarısı geldi. Cumartesi de sınav grupları ayrıca geldiler. Pazar günü okulu temizledik. Pazartesi günü devir daim tekrar başladı. Seyreltilmiş eğitim modeli uygulayabiliriz. Riskli olan 5 ilden söz ediliyor şimdi. Bu 5 ille hiçbir vaka olmayan illerin durumunu eşit koşullarda ele alamayız. Bu da 4. senaryo. Ola ki 3-5 ilde problem var. Türkiye’nin geri kalanında yok. O zaman o illere özel uygulama yapılır.”

Okumaya devam et

Eğitim

Kütahya Lise taban puanları 2020 Kütahya LGS taban puanları ve yüzdelik dilimleri

Yayınlanan

Kütahya Lise taban puanları merak ediliyor. LGS sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih işlemleri başlayacak. Kütahya Fen Lisesi, Anadolu Lisesi, İmam Hatip Lisesi, Meslek Lisesi, Spor Lisesi taban puanları açıklandı mı? İşte yanıtı…

EMİNE YAYLIOĞLU – yenikutahya.com – ÖZEL HABER

Kütahya Lise taban puanları 2020 merak edilenler arasında. Milyonlarca lise adayı lise tercih işlemlerini gerçekleştirecek. Önce gidecekleri lise için araştırma yapmak istiyorlar. Kütahya Lise taban puanları 2019 açıklanmıştı. Adaylar 2020 lise taban puanlarını merak ediliyorlar.

LGS SONUÇLARI AÇIKLANDI

LGS sonuçları açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığınca LGS kapsamında 20 Haziran’da yapılan merkezi sınavın sonuçları “meb.gov.tr” adresinden açıklandı. LGS kapsamındaki merkezi sınavda 42 farklı ilden 181 öğrenci tüm soruları doğru yanıtlayarak 500 tam puan aldı. LGS kapsamındaki merkezi sınavda kız öğrenciler, matematik dışındaki tüm alt testlerde erkek öğrencilerden başarılı oldu.

Sınav sonuçları için tıklayınız

MEB, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da LGS sınav sonuçları ile aynı anda “Merkezi Sınav Değerlendirme Raporu”nu yayımladı.

Milli Eğitim Bakanlığının Eğitim Analiz ve Değerlendirme Raporları Serisi’nin 13. olan ve yürütücülüğünü Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer’in yaptığı raporda, öğrencilerin merkezi sınavdaki sonuçları detaylı olarak incelendi, sınavdaki alt testlerde elde edilen dağılımlar yorumlandı, testin teknik özellikleri hakkında ayrıntılı sonuçlara yer verildi.

KÜTAHYA LİSE TABAN PUANLARI

Lise taban puanları, tercih tarihlerinin başlaması ile beraber belli oluyor. Öğrenciler kendi puanlarına ve okulların açıklanan puanlarına bakarak tercih işlemlerini gerçekleştiriyorlar. 2020 LGS taban puanları belli olmadı. Bunun yerine 2019 LGS taban puanlarına bakabilirsiniz.

2019 LGS TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYIN

181 ÖĞRENCİ TAM PUAN ALDI

Sınava 42 farklı ilden katılan 181 öğrenci tüm soruları doğru yanıtlayarak 500 tam puan aldı. Puanların 100 ile 500 arasında değiştiği dağılımda öğrencilerin yüzde 7,85’i 400-500 aralığında puan aldı. Öğrencilerin en yoğun bulunduğu puan aralığı (yüzde 56,29) 200-299 oldu. Sınav puanlarının ortalaması 286,35, standart sapması ise 69,22 olarak hesaplandı.

KIZ ÖĞRENCİLER DAHA BAŞARILI

Raporda, çeşitli öğrenci gruplarının sınav performansları hakkında da analiz sonuçlarına yer verildi. Elde edilen bulgular, kız öğrencilerin matematik dışındaki tüm alt testlerde erkek öğrencilerden daha başarılı olduğunu gösterdi. 2018 ve 2019 yıllarındaki merkezi sınavlarda da ortaya çıkan bu sonuç, kız öğrencilerin görece yüksek başarısının sürdüğünü gösteriyor.

Okumaya devam et

Eğitim

MEB 81 ile genelge gönderdi! Okullar ne zaman açılacak belli oldu!

Yayınlanan

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 81 ile genelge gönderdi. 2020-2021 eğitim öğretim yılına dair bilgilerin yer aldığı genelgece okulların ne zaman açılacağı ve kapanacağı açıklandı. Peki, okullar ne zaman açılacak?

Bu sene corona virüsü salgını nedeniyle kapatılan okulların yeniden ne zaman açılacağı belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 81 ile 2020-2021 eğitim öğretim yılına ilişkin genelge gönderdi. Genelgeye göre; 31 Ağustos 2020’de açılacak, 18 Haziran 2021’de kapanacak.

ARA TATİL TARİHLERİ DE VERİLDİ

Okulların ara tatil planlamasına ilişkin tarihlerde söz konusu genelgede yer aldı. Buna göre; Birinci dönem ara tatili 16-20 Kasım 2020’de, yarıyıl tatili 25 Ocak-5 Şubat 2021’de, ikinci dönem ara tatili 12-16 Nisan 2021’de olmak üzere uygulanacak.

Okumaya devam et

Eğitim

Muhalif vekilin isteği makul bulunup kabul edildi

Yayınlanan

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap’ın, TBMM’de dile getirdiği yaz okulu talebi, Dumlupınar Üniversitesi’nde hayata geçti.

Ali Fazıl Kasap, 26 Haziran 2020 tarihinde Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’ni ziyaret etmiş ve Dumlupınar Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal’a yaz okulunun açılması ve öğrencilerin mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini söylemişti.

Dumlupınar Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre, hem teorik hem de uygulamalı saati içeren tüm derslerin açılacağı ve öğrencilerin danışmanlarının ve bölüm başkanlarının onayı ile birlikte başka bir bölüm, fakülte veya diğer üniversitelerinde yaz okulundan faydalanabileceği belirtildi.

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Dumlupınar Üniversitesi’nin yaz okulunu açmasının diğer üniversitelere de örnek olması gerektiğini belirterek, “Covid-19 yüzünden birçok üniversite yaz okulunu açmadı. Sırf bu yüzden mezun olamayacak öğrenciler yarım dönem ya da bir dönem kaybederek mağdur olacaklar. Dün bu konuda TBMM’de basın toplantısı yaparak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk başta olmak üzere YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ı üniversitelerin yaz okullarını açması, öğrencilerin yaz okullarına ikamet ettiği ilde ya da en yakın ilde devam edebilmesi gerektiğini ve pandemi dolayısıyla ekonomik zorluk çeken ailelerden ücret alınmaması gerektiğini söyledim. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nin yaz okulunu açması ve Kütahya’da eğitim gören öğrencilerimizin mağduriyetin giderilmesi sevindiricidir. Bu karardan dolayı başta Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal olmak üzere tüm üniversite yönetime teşekkür ediyor, bu kararın tüm üniversiteleri kapsayacak şekilde uygulanmasını ve üniversitelerin bölüm hocalarının bu konuda daha duyarlı davranmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR