Bizimle iletişime geçin

Eğitim

Eğitim bağışçısına teşekkür

Yayınlanan

Simav’da üniversite eğitimine eğitim bursu olarak tek destek veren kurum olan Simav Eğitim Vakfı, kendisine düzenli olarak Kazcıoğlu Otomotiv adına burs bağışında bulunan Şener Kazcıoğlu’na teşekkür ziyaretinde bulundu.

Mustafa ARIGÜMÜŞ – SİMAV (yenikutahya.com)

Simav Eğitim Vakfı Başkanı Ecz. Dilek Üstünel ve vakıf müdürü Ali Dinçer, Kazcıoğlu Otomotiv tesislerine giderek şirketin idari genel müdür yardımcısı Şener Kazcıoğlu ile görüştü. Vakfın üniversite öğrenim bursu konusunda Kazcıoğlu’nu bilgilendiren başkan Üstünel, 2019-2020 eğitim ve öğretim döneminde Simavlı olup da üniversitelerin fakültelerinde eğitimlerini sürdüren dar gelirli aile çocuklarına bu yıl 8 ay boyunca 150’şer TL ödeme planları olduğunu kaydetti.

Üstünel, Simav Eğitim Vakfından eğitim bursu alan öğrenci sayısını ise 92 olarak belirtirken, “Kazcıoğlu Otomotiv, vakfımıza düzenli olarak bağışta bulunurken eğitim ve öğretime, Simavlı üniversite mezunu gençlerin artmasına vesile olan bağışçılarımızdandır. Sayın Şener Kazcıoğlu nezdinde tüm Kazcıoğlu Ailesine teşekkür eder, bu tür desteklerin Simav’ımızda artarak devam etmesini, hatta vakfımızdan burs alarak bugün için iş hayatına atılan mezunlarımıza da örnek olmasını temenni ederim. Çünkü vakfımıza yapılan her yeni bağış, Simavlı dar gelirli bir aile çocuğunun üniversitelerde okuma fırsatı yakalamasına en büyük etken olacaktır” diyerek Kazcıoğlu Otomotiv adına yapılan bağışla ilgili makbuzu takdim etti.

Eğitim

Kütahya Milli Eğitim Müdürlüğü, 307 bin maske üretti

Yayınlanan

Yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında Kütahya İl Millî Eğitim Müdürlüğü, Kütahya Valiliği himayesinde harekete geçti. Kovid-19’la mücadelede en çok ihtiyaç duyulan koruyucu maskeden, temizlik ve dezenfeksiyon ürünlerine, yüz koruyucu siperlikten koruyucu tuluma kadar çeşitli ihtiyaçların üretimi İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı kurumlarda yapılıyor.

307 BİN ADET MASKE ÜRETİLDİ

Merkez Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 217 bin adet maske, Kütahya Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile 9 ilçe halk eğitim merkezi müdürlüğünde 90 bin maske olmak üzere bugüne dek toplam 307 bin adet koruyucu maske ve bin adet koruyucu tulum gönüllü öğretmen, usta öğretici ve kursiyerler tarafından üretildi.

163 BİN 500 LİTRE TEMİZLİK VE DEZENFEKSİYON ÜRÜNÜ ÜRETİLDİ

Temizlik ve dezenfeksiyon ürünlerinin üretimi ise Kütahya Merkez Prof. Dr. Necmettin Erbakan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleştirildi. Lisede, 6 bin 500 litre genel dezenfektan, 2 bin litre el dezenfektanı, 155 bin litre klor bazlı yüzey hijyen solüsyonu üretildi.

6 BİN 350 ADET KORUYUCU YÜZ SİPERLİĞİ ÜRETİLDİ

Meslek liseleri ve meslekî eğitim merkezlerinde 4 bin 100, bilim ve sanat merkezlerinde 2 bin 250 olmak üzere toplam 6 bin 350 adet koruyucu yüz siperliği üretildi.

Üretimi tamamlanan maske, koruyucu yüz siperliği ve dezenfektanlar sağlık ve güvenlik birimleri başta olmak üzere, ihtiyacı olan kurumlara dağıtıldı. Kovid-19’la mücadelede Vefa Sosyal Destek Gruplarında 171 öğretmen ve millî eğitim personeli görev aldı.

Okumaya devam et

Eğitim

Lisede sınıf geçme nasıl olacak? Milli Eğitim Bakanlığı’ndan açıklama geldi

Yayınlanan

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2019-2020 eğitim öğretim yılında liselerde sınıf geçmeyle ilgili sıkça sorulan soruları yanıtladı.

Tüm 12. sınıf öğrencileri sorumlu dersi olup olmamasına bakılmaksızın üniversite sınavlarına girebilecek. Lise son sınıf öğrencilerinin de birinci dönemde aldıkları notlar geçerli olacak ve yıl sonu başarı puanı buna göre hesaplanacak.

Son sınıf öğrencileri, başarı sağlayamadıkları derslerden sorumluluk sınavlarında başarılı olmaları halinde mezuniyet puanları hesaplanarak mezun edilecek. Sorumluluk sınavları, birinci dönemin ilk haftası, ikinci dönemin ilk haftası ile son iki haftası içinde yapılacak.

İşte tüm cevaplar:

Okumaya devam et

Eğitim

AÖF sınavları internet üzerinden yapılacak

Yayınlanan

Koronavirüs tedbirleri kapsamında, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İşletme ve İktisat fakültelerinin dönem sonu sınavları internet üzerinden yapılacak.

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Açıköğretim Sistemi bünyesindeki Açıköğretim, İşletme ve İktisat fakültelerinin 2019-2020 bahar dönemi dönem sonu sınavlarının 24 Haziran-8 Temmuz’da internet üzerinden yapılacağı açıklandı.

Açıklamada, sınavın yurt içi ve yurt dışı programlar için 24 Haziran saat 00.01 ve 8 Temmuz saat 23.59 arasında erişime açık olacağı belirtildi.

Sınav uygulama esasları ve detaylı bilgiler, üniversitenin internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından duyurulacak.

Bahar dönemi ara sınavları da 18 Nisan-7 Mayıs’ta internet üzerinden yapılmıştı.

Okumaya devam et

Eğitim

YÖK’ten flaş açıklama! Üniversitelerde sınavlar yüz yüze yapılmayacak

Yayınlanan

Son dakika haberi… YÖK’tan üniversite dönem sonu sınavlarına ilişkin açıklama geldi. Yapılan açıklamada, ”Üniversitelerde dönem sonu sınavları ile bu eğitim ve öğretim yılına ait diğer sınavlar, yüz yüze gerçekleştirilmeyecek.” denildi.

YÖK tarafından üniversite dönem sonu sınavlarına ilişkin önemli bir açıklama geldi.

YÖK’ten yapılan son dakika açıklamasında “Üniversitelerde dönem sonu sınavları ile bu eğitim ve öğretim yılına ait diğer sınavlar, yüz yüze gerçekleştirilmeyecek. Üniversitelerde sınavlar, dijital imkânlar veya ödev, proje gibi alternatif yöntemler uygulanarak yapılacak.” denildi.

Okumaya devam et

Eğitim

DPÜ Spor Bilimleri Fakültesi kuruldu, BESYO kapatıldı

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesine bağlı Spor Bilimleri Fakültesinin kurulması ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunun kapatılmasına yönelik karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinin kurulmasına hükmeden Cumhurbaşkanı Kararı yayımlandı. Resmi Gazete’nin 9 Mayıs 2020 tarihli sayısında yer alan Ekli I Sayılı Listede Belirtilen Enstitü ve Fakültelerin Kurulması ve Ekli II Sayılı Listede Belirtilen Enstitü ve Yüksekokulların Kapatılması Hakkında 2504 Sayılı Karar’daki 1 sayılı listeye göre, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi bünyesinde Spor Bilimleri Fakültesi kuruldu.

PROF.DR. ADNAN ERSOY: “BÜYÜK MUTLULUK DUYUYORUZ

Konuyla ilgili görüş bildiren DPÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Adnan Ersoy, “1994 yılında Fen Edebiyat Fakültemize bağlı Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü olarak kurulup 1999 yılında ise Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokuluna dönüştürülen, kurulduğu günden bu yana sadece ulusal değil uluslararası alanda da ülkemize altın madalyalar kazandırmış sporcuları yetiştiren kurumumuz yoluna Spor Bilimleri Fakültesi olarak devam edecek olmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Alınan bu kararın Üniversitemiz, Kütahyamız ve Türk spor camiası için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

REKTÖR PROF.DR. KAZIM UYSAL: “DPÜ DAHA DA BÜYÜDÜ VE GÜÇLENDİ

Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal ise, ‘Spor Bilimleri Fakültemizin kurulmuş olması DPÜ’yü daha da büyüttü ve güçlendirdi. Bu kararla fakülte sayımız on bir oldu. İnşallah önümüzdeki yıllarda bu sayı daha da artacak. Kütahyamıza daha çok ve daha nitelikli öğrenci gelecek. Zaten DPÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulumuz ülkemizin gözde yüksekokullarındandı. Şimdiye kadar Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulumuzda okuyan öğrencilerimiz çok sayıda uluslararası spor müsabakalarına katıldılar, farklı spor dallarında çok sayıda ödül ve madalya aldılar. Üniversitemizi, Kütahya’yı ve ülkemizi başarı ile temsil ettiler. Eminim bu karardan sonra yani yüksekokulumuz fakülteye dönüştükten sonra hem üniversitemizi tercih eden öğrencilerimizin kalitesi hem de başarılarımız daha da artacaktır. DPÜ Spor Bilimleri Fakültesi üniversitemize ve Kütahyamıza hayırlı olsun’ dedi.

Öte yandan aynı kararda yer alan 2 sayılı listeye göre DPÜ’deki Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ise kapatıldı. Öğrencilerin kayıtları başka bir işleme gerek kalmadan yeni fakülteye aktarılacak.

Okumaya devam et

Eğitim

Milli Eğitim Bakanı Selçuk okulların açılma tarihini canlı yayında söyledi

Yayınlanan

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüs sürecine dair değerlendirmede bulundu.

CNN Türk Kanalında Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge programına katılan bakan Selçuk, merak edilen her konuya cevap verdi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Normalleşme süreci beklendiği şekilde devam ederse okulları 1 Haziran’da açarız” dedi.

Ayrıntılar geliyor…

Okumaya devam et

Eğitim

MEB, telafi eğitimlerinde illerin özel durumunu dikkate alan ulusal model hazırlıyor

Yayınlanan

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Birçok model var. Uluslararası deneyimi çalışıyoruz. Ancak bunun saha yansımasını öngörmek birlikte düşünmekle olanaklı olabilir. Bir düşünme sürecine girelim ve her ilimizde model arayışına yönelik çalışmalar hızlandırılsın” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, telafi eğitimlerinde illerin özel durumunu dikkate alarak ulusal bir model hazırlanması amacıyla İl Milli Eğitim müdürleriyle video konferans yöntemiyle görüştü.

Bakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Ziya Selçuk, Bilim Kurulunun tavsiyeleri ve kabine toplantısında ortaya çıkan görüşler çerçevesinde, uzaktan eğitimin 31 Mayıs’a kadar devam etmesinin kararlaştırıldığı yönündeki açıklamalarının ardından İl Milli Eğitim müdürleriyle video konferans yöntemiyle bir araya geldi.

Toplantının ana gündem maddesini, telafi eğitimi süreciyle ilgili hazırlıklar oluşturdu.

Toplantıda, “İllerin farklı özellikleri olası telafi modellerini nasıl etkiler?”, “Okul ve sınıf düzeyleri nasıl bir telafi programı gerektirir?”, “Farklı sınıf ve okul büyüklükleri olası telafi programlarını nasıl etkiler?” soruları çerçevesinde illerin olası telafi eğitimi modelleriyle ilgili saha izlenimleri alındı.

Bakanlığın, telafi eğitimi yöntemlerine ilişkin seçeneklerinin hazır olduğu ancak illerin özel durumlarını dikkate alarak bu konuda ulusal model geliştirilmesini hedeflediği öğrenildi.

Bu açıdan toplantıda müdürlerden, “İlde hangi veli grupları nerelerde yoğun?”, “İlin üretim tarzı telafi programlarını nasıl etkiler?”, “Tatil ya da yaz sıcaklığı o il için telafi programını nasıl etkiler?” soruları çerçevesinde en kısa sürede illere özel taslak modellerin hazırlanması ayrıca her sınıf düzeyinde nasıl bir telafi programının uygulanabileceğinin tartışılması istendi.

Bakan Selçuk, bu kapsamda il müdürlerine, “Birçok model var. Uluslararası deneyimi çalışıyoruz. Ancak bunun saha yansımasını öngörmek birlikte düşünmekle olanaklı olabilir. Bir düşünme sürecine girelim ve her ilimizde model arayışına yönelik çalışmalar hızlandırılsın. Bu, çalışmanın hem ulusal modele esin kaynağı olması hem de hazırlanan bir telafi programının o ildeki uygulamayı nasıl etkileyeceğine yönelik öngörü sağlaması açısından büyük önem taşıyor” mesajını verdi.

Kütahya İl Mili Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit

İL MÜDÜRLERİYLE HER HAFTA GÖRÜŞME YAPILIYOR

Bakan Selçuk’un, İl Milli Eğitim müdürlerinin hem uygulamaları bir bütün içinde görme imkânına sahip olması hem de merkezdeki kararların yereldeki yansımalarını öngörebilecek konumda bulunmaları açısından illerden gelecek önerilere büyük önem verdiği belirtildi.

Selçuk, bu kapsamda il müdürleriyle her hafta gruplar halinde video konferans toplantıları gerçekleştirerek, görüş alışverişinde ve istişarelerde bulunuyor.

Okumaya devam et

Eğitim

Bakan Selçuk açıkladı! Okullar ne zaman açılacak? LGS iptal mi? Online sınav var mı?

Yayınlanan

Katıldığı TV programında okulların ne zaman açılacağına yönelik soruya yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Selçuk, ”Mayıs-Haziran ve Eylül-Ekim için yoğun bir çalışmamız var. Temmuz ve Ağustos için bir planlama yok” dedi. Ziya Selçuk ayrıca, LGS tarihinin ertelenmesinin de söz konusu olmadığı belirtti.

Bakan Selçuk’un konuşmasından öne çıkanlar:

Biz 23 Nisan için sınıflarda, okullarda etkinlik yapamasak da evde nasıl yapabiliriz diye düşündük. Sabah saat 8.30’da çocuklar adına Anıtkabir’de olacağız. EBA TV’de de 23 Nisan özel yayınımız olacak. 23 Nisan sabahında çocuklarımıza EBA TV’de özel sürprizlerimiz var.

‘İçimdeki Okul Sesleri’ kitabına ilişkin soruya da yanıt veren Bakan Selçuk, ”Çocuklarımıza sesleri tanıtmak gibi tavsiyeler içeriyor. Çocuklara böyle bir hediye vermek benim için çok değerli” dedi.

Bakan Selçuk sözlerine şu şekilde devam etti:

Hazırladığımız eğitim takvimi her telefondan takip edilebilir durumda. EBA’ya katkılarımızı sürekli sağlamaya çalışıyoruz.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Sağlık sorunları giderildiği için okullar açılsın deseler biz buna hazırız. Biz kararlarımızı alırken tek noktadan bakmıyoruz. Yazın da çocuklarımızın dinlenmesini istiyoruz. Biz her türlü telafisini yaparız. Biz bunu hallederiz. Ama toplumun birliğini beraberliğini korumak daha önemlidir. Türkiye’nin gidişatı ya da DSÖ’nün önerisi olumlu yönde olursa biz hemen çalışmalara başlarız.

Okulların açılmasında; Temmuz ve Ağustos değil de Eylül ve Ekim aylarını daha dikkatle çalışıyoruz. Tabii Mayıs-Haziran ve Eylül-Ekim dönemlerine ilişkin de çalışmamız bulunuyor.

LGS ERTELENECEK Mİ? 

LGS ile tarihin değişmesi şu an değişmesi mümkün değil. Ama çocuklarımıza bir şey demek istiyorum. Motivasyonu bozmayalım, okullar herkes için kapalı. Biz 7 Haziran’daki sınavı elbette erteleriz ancak böyle bir durum şu an yok. Online sınav da yapılmayacak.

Okumaya devam et

Eğitim

İlk ve orta öğretim ile üniversitelerde yaz tatilinde telafi eğitimi verilecek

Yayınlanan

Üniversitelerde, ilk ve orta öğretimde yaz tatilinde eğitim verilmesini, öğretmenlerin iki aylık yaz tatilinin kısaltılabilmesini öngören düzenleme Meclis’ten geçti.

Covid-19 salgını nedeniyle yapılamayan eğitimlerin telafisine ilişkin düzenleme, Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Öğretim görevlisi kadrosuna en az tezli yüksek lisans derecesi şartı getirildi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından belirlenen uzmanlık alanlarına başvuracak olanlar hariç, öğretim görevlisi kadrosuna başvuracak adaylarda, en az tezli yüksek lisans derecesine sahip olma ve 35 yaşından büyük olmama şartı aranacak.

Yükseköğretim kurumlarının uygulamalı birimlerinde görev yapan ve kanunla kadroları öğretim görevlisi kadrolarına dönüştürülen uzman, çevirici, eğitim öğretim planlamacısı öğretim elemanlarına ders verme imkanı sağlanacak.

Açıköğretim öğrencileri, öğrencilik haklarından yararlanacak.

Açıköğretim öğrencileri, katkı payı veya öğrenim ücretini ödemesi ve her dönem başında kaydını yenilemesi şartıyla öğrencilik haklarından yararlanacak. Üst üste dört dönem bu koşulları yerine getirmeyen öğrencinin ilgili programdan ilişiği kesilecek.

Ankara’da, Türkiye Verimlilik Vakfı tarafından Yükseköğretim Kanunu’nun vakıf yükseköğretim kurumlarına ilişkin hükümlerine tabi olmak üzere, kamu tüzel kişiliğine sahip Ankara Bilim Üniversitesi adıyla vakıf üniversitesi kuruluyor.

Bu üniversite, rektörlüğe bağlı olarak mühendislik ve mimarlık fakültesinden, güzel sanatlar ve tasarım fakültesinden, insan ve toplum bilimleri fakültesinden oluşacak.

Okumaya devam et

Eğitim

Simav Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kazcıoğlu: “Korona ile mücadelede meslek liseleri öne çıktı”

Yayınlanan

Kısa adı TOBB olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Mesleki Eğitim Kurulu’nun en eski üyelerinden birisi olan ve aynı zamanda Simav Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu ile Simav Sivil Toplum Meclisi Başkanı görevlerini sürdüren iş insanı Şeref Kazcıoğlu, tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsüyle mücadelede Türkiye’nin mesleki eğitime ihtiyacı olduğunu bir kez daha vurguladı.

MUSTAFA ARIGÜMÜŞ – SİMAV (yenikutahya.com)

Uzun yıllardır üyesi olduğu TOBB Mesleki Eğitim Kurulunda meslek liselerinin, mesleki eğitim merkezlerinin ve buralardan yetişecek kalifiyeli meslek elemanlarının Türkiye’nin kalkınması için önemli olduğunu vurgulayan STSO Başkanı Şeref Kazcıoğlu, Korona virüsüyle mücadelede antibakteriyel dezenfektan ve ağız maskelerinin büyük önem taşıdığına dikkat çekti.

Türkiye’de söz konusu antibakteriyel dezenfektan ve ağız maskelerinin üretimi ve dağıtımı konusunda her zamanki gibi bazı kendini bilmez kişi ve kişilerce fırsatçılıkların yaşandığını hatırlatan Kazcıoğlu, “İşte ülkesinin düştüğü zor durumda paralarına para katmak isteyenlere en güzel cevabı yıllardır sesini duyurmaya çalıştığımız meslek liseleri, mesleki eğitim merkezleri ve halk eğitimi merkezleri verdi. Örneğin Kütahya’daki Prof. Dr. Necmettin Erbakan Mesleki Teknik Anadolu Lisesinde antibakteriyel hipoklorit esaslı yüzey temizleyici üretimi yapılırken günde 40 ton kapasiteyle çalışan 50 çeşit temizlik ürünü üreten Samsun Atakum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri antibakteriyel dezenfektan üretiminde merdiven altı üretimlere darbe vurdu. Bunun yanında yurt genelinde sayısız mesleki eğitim merkezleriyle Simav’da da olduğu gibi Halk Eğitimi Merkezleri ilgili bölümlerinde ağız maskeleri dikerek bulundukları bölgeye dağıtımlarını sürdürerek ülkemiz insanlarının yaşadığı zor günlerde üretimleriyle küresel salgına karşı mücadele verdiler. Bu ve benzer mücadelelerde, Türkiye’nin hem üretim ve hem de istihdam dünyasında anlaşılan şudur ki meslek liseleri mesleki eğitim alanındaki ana damarlarımızdan birisidir. Ve diyorum ki, mesleki eğitim çatısı altında gösterilen eğitim kurumları içinde sözünü ettiğim ülkenin üretim ve istihdamına hatta küresel salgında önemli yararları bulunan meslek liselerine, mesleki eğitim merkezlerine daha fazla önem verilmeli, daha fazla devlet desteği sunulmalıdır” diyerek sözlerini tamamladı.

Okumaya devam et

Eğitim

Milli Eğitim Bakanı’ndan tepki: Her gün başka bir sahte haberle uğraşmak durumunda kalıyoruz

Yayınlanan

Selçuk, Twitter’dan bir haber ile resmi olmayan bir belgeyi çarpı işareti koyarak paylaştı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, resmi kaynaklardan paylaşılan açıklamaların dikkate alınmasını tavsiye ederek, “Millet olarak zor bir süreçle başa çıkmaya çalışırken her gün başka bir sahte haberle uğraşmak ve açıklama yapmak durumunda kalıyoruz” tepkisi gösterdi.

Selçuk, okulların 1 sene sonra tekrar edileceğine dair habere ve resmi olmayan bir belgenin paylaşılması hakkında açıklama yaptı.

Haber ve belge üzerine çarpı işareti koyan Selçuk, “Lütfen sadece resmî kaynaklarımızdan paylaşılan bilgilere riayet edelim” dedi.

Selçuk Twitter’daki mesajında şunları kaydetti:

Okumaya devam et

Eğitim

Koronavirüse karşı dezenfekte edilen kitap, genç gazeteciye hediye edildi

Yayınlanan

Kütahyalı genç basın emekçisi Ahmet Dinç, sosyal medyadan Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu’nun doğada okuduğu Stefan Zweig kitabını görünce, bu paylaşım altına yorum olarak, Zweig hayranı olduğunu belirtti. Rektör Kavuncu bu durum karşısında memnuniyetini dile getirip, kitabı mevcut şartlardan dolayı KSBÜ laboratuvarlarında yoğun bir dezenfeksiyon sürecinden geçirterek, Dinç’e hediye etti.

KSBÜ- Doğayı seven bir insan olarak bilinen KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, geçtiğimiz Pazar günü Kütahya doğasında vakit geçirirken bir görüntü paylaştı . Kavuncu Instagram hesabından, “Burada virüs yok. Güneş, temiz hava, kuş sesleri, sıcak çay ve kitap var.” paylaşımını yaptı. Paylaştığı fotoğrafta ise Stefan Zweig’ın “Macellan- Bir İnsan, Bir Yaşam” kitabı, doğayla uyum içerisinde duruyordu.  

Bu paylaşım üzerine Dumlupınar Gazetesi’nden genç basın emekçisi Ahmet Dinç, yorum olarak Alman Zweig hayranı olduğunu belirten şu mesajı paylaştı: “Zweig hayranıyım. Kitabı okuduktan sonra bana hediye eder misiniz Rektörüm?” Rektör Kavuncu bu durum karşısında olumlu cevap verip, kitabı KSBÜ laboratuvarlarında yoğun bir dezenfeksiyon sürecinden geçirterek, Ahmet Dinç’e hediye etti.

“BU İNCE DAVRANIŞ KARŞISINDA ÇOK MUTLU OLDUM

Rektör Kavuncu, hediye ettiği kitaba, “Sevgili Ahmet Dinç kardeşime; kitaplara olan ilgi ve sevgisinin hiç bitmemesi dileğiyle.” notunu paylaşarak, imzasını attı. Dinç bu ince davranış karşısında çok mutlu olduğunu ifade ederek, “Bir Stefan Zweig hayranıyım. Prof. Dr. Vural Kavuncu’nun da Zweig’ın bir kitabını okuduğunu görünce, sosyal medya paylaşımı altına bir yorum yazdım. Rektör Kavuncu sağ olsun beni kırmayarak, kitabı hediye etti. Ayrıca kitap dezenfekte işlemine tabi tutulduktan sonra bana ulaştı. Bu ince davranış karşısında da çok mutlu oldum.” dedi.

KİTAP YOĞUN BİR DEZENFEKSİYON SÜRECİNDEN GEÇTİ

KSBÜ laboratuvarlarında yoğun bir dezenfeksiyon sürecinden geçen kitap, ilk olarak ultraviyole (UV) lambası altında 1 saat bekletildikten sonra, sayfalar ayrı ayrı yüzde 70 etil alkolle temizlendi. Ardından özel olarak poşete konularak, bantlandı.

Okumaya devam et

Eğitim

Okulların kapalı kalma süresi uzayabilir

Yayınlanan

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, okulların kapalı kalma süresinin, durumun seyrine göre değişebileceğini ifade etti. Kara, “Enfeksiyon görülmeye başladıktan sonra okulları kapatırsanız enfeksiyondaki azalma en iyi ihtimalle yüzde 15’te kalıyor” dedi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, corona virüs tedbirlerine ilişkin açıklamada bulundu.

Prof. Dr. Kara, virüsün yayılımını durdurmak için planlanan önlemlerin basamak basamak hayata geçirildiğini aktardı. Şu andaki vakalara bakıldığında ya yurt dışından direkt ya da yurt dışından gelenlerle ilişkili olduğunu kaydeden Prof. Dr. Kara, “Hala ülke içerisinde dolaşımın olmadığını bildiğimiz için ekstra bir önlem almaya bugün gerek yok. Ama yarın baktık ki farklı bir vakamız var, farklı bir şekilde seyrediyor, o zaman bu önlemler direkt olarak lokantaların kapatılması, alışveriş merkezlerinin tamamen kapatılması, marketlerin belirli saatlerde çok az sayıda veya belirli sayıda kişinin içeride bulunmasını sağlayacak şekilde açık kalmasının organize edilmesini sağlayacak şekilde olabilir” dedi.

‘OKULLARIN TATİL EDİLMESİ BÜYÜK ETKEN’

Prof. Dr. Kara, virüsün yayılımının hava sıcaklığı, nem oranı, insanların iç içe kalmaları gibi pek çok faktöre bağlı olduğunu bildirdi. Kara, okulların kapalı kalmasının yayılmanın önlenmesinde büyük etken olduğunu ifade ederek, “Enfeksiyon görülmeye başladıktan sonra okulları kapatırsanız enfeksiyondaki azalma en iyi ihtimalle yüzde 15’te kalıyor. Yani 100 vaka görecekseniz 85 görüyorsunuz. Ama enfeksiyon daha görülmeden okulları kapatabilirseniz, bu etki minimum yüzde 45 oluyor. Yani 100 vaka yerine en fazla 55 görüyorsunuz, hatta 40’a kadar düşüyor. Bu nedenle Türkiye, önlemleri diğer ülkelere göre çok erken, çok radikal şekilde alıyor. Bunun temel amacı, ülkemizdeki vaka görülmesini mümkün olduğunca ötelemek” diye konuştu.

‘OKULLARIN KAPALI KALMA SÜRESİ, UZAYABİLİR’

Prof. Dr. Kara, okulların kapalı kalma süresinin, durumun seyrine göre değişebileceğini ifade ederek, “Bugün için net bir şey söylemek mümkün değil. Önümüzdeki günlerde ülkemizdeki durumun nasıl seyredeceğine, ülkemizde görebileceğimiz vakaların, içeriden yayılan vakalar mı, yoksa dışarıdan gelen vakalar mı olacağına bağlı olarak bu süre uzayabilir; ama kısalmasını beklemiyorum ben” ifadesini kullandı.

‘ÖNÜMÜZDEKİ 1,5-2 AY ÇOK ÖNEMLİ’

Vaka sayısında ani artış olmaması için devletin üzerine düşeni yaptığını vurgulayan Prof. Dr. Kara, bundan sonraki süreçte halkın da çok dikkat etmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Kendi aramızdaki sosyal mesafeyi, toplu yaşam alanlarında, bulunduğumuz yerlerde, başka insanların bulunduğu yerlerde 1 metrelik mesafeyi korumamız lazım. Mümkün olduğu kadar evden çıkmamamız lazım. Özellikle yurt dışından geldiysek 14 gün evde kalmamız, en az kişiyle temas etmemiz, dışarıya da mümkün olduğu kadar çıkmamamız gerekiyor. Çıkacaksak da maske takarak çıkmamamız lazım. Bunları becerebilirsek, bizim ülkemizdeki vaka sayısı çok daha yükselmeden devam edebiliriz. Ülkemizde daha vaka görülecektir. Bugün sayı 47, belki bu 57, 67 de olabilir. Ama bu özelliklere dikkat ettiğimiz müddetçe bizim eğrimiz çok küçük kalacak. Önümüzdeki 1,5-2 aylık periyotu da bu şekilde atlatabilirsek, o zaman Türkiye bu salgını en başarılı yenen ülkelerden biri haline gelecek. Ama bu kurallara uymazsak vaka sayımızdaki artış çok yüksek olabilir, buna lütfen dikkat edelim” dedi.

‘AŞIYI GELİŞTİRME OLANAĞINA SAHİBİZ’

Aşı çalışmalarına ilişkin de bilgi veren Prof. Dr. Kara, şöyle devam etti:

“İlk etapta virüs izole edildikten sonra, bunu Çin çok erken yaptı. Virüsün tüm genetik bilgisini çıkardı. Ve bundan sonra da doğal yaşamdaki üç boyutlu şeklini ortaya koydu. Böyle olunca da bizim ona karşı vücudun savunma elamanlarının ürettiği antikoru görme, geliştirme şansımız oldu. Bu yönden aşıyı geliştirme olanaklarına sahip miyiz, evet. Dünyada da İsrail’in, ABD’nin, Almanya’nın ve Çin’in geliştirdiği aşılar olduğunu biliyoruz. Bu aşıyı geliştirmiş olmamız, oluşacak antikorlar bizi koruyacaktır anlamına gelmiyor. Öncelikle bunun koruyup korumayacağının testlerinin yapılması lazım. İkinci basamakta bu uygulandığında güvenli mi, değil mi onun mutlaka değerlendirilmesi gerekiyor. Üçüncü basamakta da bu güvenlik, sağlıklı gençlerde olabilir; ama acaba yaşlılarda nasıl, çocuklarda nasıl ayrıca onun test edilmesi lazım. Tüm bunların da önümüzdeki 1 yılda olmasını beklemiyorum. Çok hızlandırılsa bile önümüzdeki ocak ayına ancak yetişir.”

Kara, dengeli beslenme, iyi uyku ve düzenli egzersiz yapmanın imünim sistemini zinde tuttuğunu, zinde bir imünim sisteminin de vücudun virüs, bakteri enfeksiyonlarına ya da diğer enfeksiyonlara karşı cevap vermesinde avantaj sağladığını kaydetti.

Okumaya devam et

Eğitim

Kütahya’nın 7500 kişilik eğitim ordusu

Yayınlanan

Geçen yılki liselere giriş sınav sonuçlarına göre 81 il arasında 16.sırayı yakalayan Kütahya, eğitimde daha da gelişmek için kolları sıvadı. Hedeflerinin ilk 10 il arasına girmek olduğunu söyleyen Kütahya Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, toplam 101 bin öğrenciyi 7500 öğretmenle geleceğe hazırladıklarını söyledi.

YEDİ GÜN GAZETESİ – ÖZEL SÖYLEŞİ (Mehmet YAYLIOĞLU)

Kütahya’da anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise sayısı (il merkezi ve il geneli toplam) kaç?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Şubat ayı istatistiklerine göre ilimiz genelinde 57 resmî 32 özel okul öncesi, 196 resmî 17 özel ilkokul, 155 resmi 15 özel ortaokul, 98 resmî 13 özel lise bulunmaktadır. Toplam 506 resmî 77 özel olmak üzere il genelinde 583 örgün eğitim kurumu bulunmaktadır. Merkez ilçede ise 26 resmî 21 özel okul öncesi, 59 resmî 11 özel ilkokul, 52 resmi 10 özel ortaokul, 34 resmî 12 özel lise bulunmaktadır. Toplam 171 resmî 54 özel olmak üzere toplamda 225 örgün eğitim kurumu bulunmaktadır.

Bu okullarda kaç öğrenci eğitim alıyor?

İlimizde okul öncesi eğitim kurumlarında 9.867, ilkokullarda 26.677, ortaokullarda 28.747, lise düzeyinde 26.558, açık lisede ise 9.063 olmak üzere toplamda 100.912 öğrenci eğitim öğretime devam etmektedir.

Kütahya’nın eğitimde başarı durumu nedir?

2019 yılı ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin sınavla öğrenci alan liselere giriş sınavındaki ders ortalamalarına göre Kütahya ili 16. sırada bulunmaktadır.

Öncelikli hedefimiz ülke genelinde ilk 10 il arasına girmek ve bu başarı sıralamasını sürdürülebilir hâle getirmektir.

Mülteci öğrencilerin uyum sorunu var mı?

İlimizdeki 2019 – 2020 eğitim öğretim yılında toplam 2.204 mülteci öğrencimiz var. Mülteci öğrencilerimizin büyük çoğunluğu Afganistan ve Irak uyrukludur.

Bu öğrencilerin eğitim sistemimize uyumlarının sağlanması için öncelikle öğrenciler okullarımızda açılan uyum sınıflarında eğitime alınmaktadır. Bu sınıflarda Türkçe öğrenmeleri sağlanmaktadır. Bunun yanında yabancılar için Halk Eğitim Merkezlerimizde Türkçe kursları da devam etmektedir.

Öğretmenlerin kendini geliştirmesi için bir çalışma ya da buna benzer bir girişim var mı?

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Prof. Dr. Ziya Selçuk, “Öğretmenlik sadece öğrencilere bazı bilgileri öğretmek değil daha ziyade öğretmenin kendi kemâlâtını tamamlama ve olgunlaşma yolculuğudur. Büyük ve fedakâr Milli Eğitim Bakanlığı ailesi olarak bu yolculukta, ülkemizin bütün çocuklarını kuşatacak ve inşallah bu yolda emin adımlarla yürüyeceğiz” diyerek öğretmelerimizin sürekli kendini geliştirmesine dikkat çekmiştir.

Bu nedenle bizler de öğretmelerimizin kendilerini geliştirmelerini önemsiyoruz. Bunun için 2023 eğitim vizyonumuzun içinde öğretmenlerimizin mesleki gelişimleri önemli bir yer tutmaktadır. Buna bağlı olarak ilimizde Kütahya Öğretmen Akademisi ve Kütahya Eğitim Yöneticisi Akademisi oluşturulmuştur. Bu akademilerin çatısı atında çok sayıda faaliyet gerçekleştiriyoruz ve gerçekleştirmeye devam edeceğiz.

Kütahya’daki Tasarım-Beceri Atölyelerinin durumu nedir?

İlimizde 106 okulumuzdan 67’sinde Tasarım Beceri Atölyelerinin yapımı tamamlanmıştır. 42 okulumuzda ise atölye yapımı devam etmektedir.

Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak ve Manisa illerinden oluşan TR33 Bölgesi’nin dijital dönüşüm sürecini hızlandıracak ve sürdürülebilir kılacak geleceğin nitelikli iş gücünün oluşturulması amacıyla hazırlanan 10 Milyon TL bütçeli YENEP Projesi’nden, ilimizden 8 ilçemizin projesi kabul edilmiş, 680.000₺ Merkez ilçe olmak üzere ilimize toplam 2.512.422₺ hibe sağlanmıştır.

Bu hibelerle ilimizde 10 sabit, 1 tanesi ise gezici atölye olmak üzere toplam 11 “Kendin Yap Atölyesi”nin yapımı Nisan 2020 sonu itibariyle tamamlanıp öğrencilerimizin kullanımına açılacaktır.

Kütahya İl Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı merkez ve ilçelerdeki tüm okul ve kurumlar tarafından oluşturulan komisyonların yapmış oldukları çalışmaları, yapılacak toplantılarla birbirleriyle paylaşmaları ve ortaya çıkan nitelikli uygulamaların diğer okullara örnek olmasıyla eğitimde kalitenin arttırılması ve kalıcı hale getirilmesini arzuluyoruz.  Nitelikli uygulamaların tanıtılması ve paylaşılması, eğitimde kalitenin arttırılması amaçlarımızın başında yer alıyor. Kurumlar arası iş birliğinin sağlanması ve gelişen eğitim yöntem ve teknikleri ile eğitim teknolojileri hakkında farkındalığın arttırılması için çalışıyoruz. Kütahya 2023 Eğitim Vizyonu hedeflerinin gerçekleştirilmesi için bu başlıklar altında planlı bir çalışma programımız var.

Kütahya’da eğitim öğretim faaliyetlerinin gerçekleştirilmesinde emeği geçen başta tüm öğretmen ve eğitim yöneticileri olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ederim.

İlimizin eğitim başarısının artarak devamını dilerim.

Okumaya devam et

Eğitim

Üniversite öğrencileri korona tatili için bilet kuyruğuna girdi

Yayınlanan

Tatil haberini alan Kütahya’daki öğrenciler, memleketlerine dönmek için bilet kuyruğuna girdiler. Şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan firmalar önünde metrelerce kuyruk oluştu.

Elif YAYLIOĞLU (yenikutahya.com)

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Beştepe’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve kabine üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen koronavirüs zirvesinde alınan kararı açıkladı.

Beş saat süren zirve sonucu alınan karara göre ilkokul ve liseler 16 Mart’tan itibaren 1 hafta tatil edilecek ve bu öğrencilere 23 Mart itibariyle ise uzaktan eğitim verecek. Uzaktan eğitimin nasıl uygulanacağı Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından açıklanacak. Üniversiteler de okullar için alınan kararlar kapsamında 3 hafta tatil edilecek.

Buna göre Kütahya’daki Dumlupınar Üniversitesi ve Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi öğrencileri, hiç vakit kaybetmeden memleketlerine dönmek için şehrin çeşitli noktalarında bulunan şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan firmaların ofislerine akın ettiler.

Okumaya devam et

Eğitim

Okullar Pazartesi’den itibaren tatil

Yayınlanan

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki corona virüs toplantısı sona erdi, toplantı 5 saat sürdü. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın toplantının ardından açıklama yapıyor. Kalın, okulların 16 Mart tarihinden itibaren bir hafta, üniversitelerin ise 3 hafta boyunca tatil olacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, koronavirüs toplantısı sonrası açıklama yapıyor.

Gepostet von TRT Haber am Donnerstag, 12. März 2020

İbrahim Kalın’ın açıklamalarından satır başları:

“Vatandaşlarımızın corona virüsle mücadelede aktif rol oynamaları ve resmi makamlardan gelen açıklamaları dinlemeleri gerekmektedir. İlgili kurumlarımızın tavsiyelerini vatandaşlarımızın dikkate alması büyük önem taşımaktadır. İlk, orta ve lise eğitimi veren okulları 16 Mart’tan itibaren bir hafta tatile edildi. Üniversiteler 16 Mart’tan itibaren 3 hafta boyunca eğitime ara verecektir.

Orta öğretim öğrencileri 23 Mart’tan itibaren uzaktan eğitim görecekler. Kamu personellerin yurt dışına çıkışı izne tabi olacaktır”

Okumaya devam et

Eğitim

Kütahya’da üretilen solüsyonla okullar temizleniyor

Yayınlanan

Kütahya’daki okullar koronavirüse karşı dezenfekte ediliyor.

Çin’de başlayıp tüm dünyaya yayılan Koronavirüs’ün (Covid-19) Türkiye’de ilk vakasının tespit edilmesi üzerine, Kütahya’daki okullarda dezenfekte çalışmalarına başlandı.

Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ekipler okulların bahçe, sınıf, tuvalet, merdiven ve koridorlarını Kütahya Prof. Dr. Necmettin Erbakan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde üretilen özel solüsyonlarla temizliyor.

Dezenfekte çalışmalarının yanı sıra öğrenci ve velilere virüslerden nasıl korunacaklarına dair bilgilendirme yapılıyor.

Okumaya devam et

Eğitim

Özel Şeref Koleji’nde korona eğitimi veriliyor

Yayınlanan

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın günlerdir sözünü ettiği ve dikkat çektiği Türkiye’de ilk koronavirüs vakasını açıklamasının ardından, yurt genelinde olduğu gibi Simav’daki birçok eğitim kurumu ve toplu çalışma yerlerinde koronavirüs konusunda bilgilendirici ve bu virüse karşı alınacak korunma tedbirlerini konusunda eğitimler verilmeye başladı.

Mustafa ARIGÜMÜŞ – SİMAV (yenikutahya.com)

Bu konuda ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı kurumlardan birisi olan Özel Şeref Koleji bir adım öne çıkan ilk eğitim kurumu oldu. Okulun toplantı salonuna davet ettikleri Doç. Dr. İsmail Karakuyu Simav Devlet Hastanesinin deneyimli doktorlarından Dahiliye Uzmanı Şeref Seven, öğrencilere ve okuldaki görevli tüm personele koronavirüs semineri verdi.

İnsan sağlığının yaşamsal önemi hakkında öğrencilere bilgi vermekle seminerine başlayan uzman doktor Seven, insanların sağlığını olumsuz olarak etkileyen hatta zaman içinde yaşamı riske eden enfeksiyonları ve bunların tanımını yaptı. Canlılar için mikropların ve virüslerin sayısız olumsuzluklar oluşturduğunu, bunlar içinde günümüzde en fazla öne çıkan ve dünya genelinde binlerce kişinin ölümüne neden olan coronavirüsüne dikkat çeken Seven, bu virüsün kaynaklarını, bulaşma yolları ve etkileşim sürecini, hastalığın kendine özgü klinik özelliklerini ve uygulanacak laboratuar testlerinden söz ederek, en önemli tedbirin hijyen uygulamak ve temaslarda dikkatli davranmak olduğunu anlattı.

Seminer sonunda Şeref Koleji Kurucu Müdürü Hüseyin Cihan ise Dr. Seven’e, “Ülkemizin de tüm dikkatleri üzerine çektiği bir salgın hastalık konusunda öğrencilerimizi ve personellerimizi bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim” dedi.

Okumaya devam et

Eğitim

Okullar tatil mi ediliyor? Bakanlar açıklama yaptı

Yayınlanan

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, okulların tatil edilip edilmemesiyle ilgili Milli Eğitim Bakanlığıyla önümüzdeki günlerde görüşüleceğini bildirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda, Bakanlığın, yeni tip koronavirüs (Kovid -19) konusunda çalışma ve faaliyetlerine ilişkin bilgilendirme yaptı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan flaş bir açıklama daha geldi. Corona Virüsü ile ilgili konuşan Bakan Koca, okulların tatil edilip edilmemesiyle ilgili Milli Eğitim Bakanlığıyla önümüzdeki günlerde görüşüleceğini bildirdi. 

Bakan Fahrettin Koca ayrıca, kamu personelinin bu dönemde zorunlu olmadıkça yurt dışına çıkmamasıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir genelgesinin bugün yayımlanabileceğini söyledi. Dün yapılan açıklamada okulların tatil edilmesinin düşünülmediğini belirtilmişti.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ZİYA SELÇUK AÇIKLAMA YAPTI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Koronavirüs tedbirleri kapsamında eğitim sürecinin planlanmasında Sağlık Bakanlığı’yla değerlendirmelerimiz sürmektedir.” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüs salgınından dolayı okulların tatil edilip edilmemesiyle ilgili “Koronavirüs tedbirleri kapsamında okullarımızdaki eğitim sürecinin planlanması hususunda Sağlık Bakanlığı ile değerlendirmelerimiz devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.

Twitter hesabından açıklama yapan Selçuk ayrıca şunları kaydetti;

“Okulların tatil takvimiyle ilgili resmi kaynaklar dışında yapılan hiçbir açıklamaya itibar edilmemesini önemle rica ediyorum.”

Okumaya devam et

Eğitim

Kütahya’da kaza yapmıştı ama azmi sayesinde kazandı

Yayınlanan

Kütahya’da, talihsiz bir kaza nedeni ile 4 yıl önce gireceği yarışmaya yıllar sonra ailesinin isteği ile hazırlanan ‘Şef’ Büşra Şen, kategorisinde hem birinci oldu, hem de milli takıma girme şansını elde etti.

4 yıl önce en büyük hayali olan milli takıma katılmak için hazırlandığı yarışmaya günler kala Kütahya’da talihsiz bir kaza nedeni ile katılamayan ‘Şef’ Büşra Şen, yıllar sonra hocanın benzer bir yarışma olduğunu söylemesi ve ailesinin büyük desteği Antalya’da düzenlenen ‘Yaşasın Anadolu’ isimli yarışmada onlarca kişi arasından ana yemek kategorisinde hem birinci oldu, hemde hayali olan milli takıma katılma şansını elde etti.

Yarışmaya katılmanın kolay bir süreç olmadığını söyleyen Büşra Şen, “Aslında sadece yarışmaya katıldım ve kazandım gibi kolay bir süreç olmadı. 4 yıl önce Burdur’da üniversitede okurken bu yarışmaya benzer yine milli takım seçmelerine hazırlanmıştım. Yarışmama 2 gün kala yurtta arkadaşlarım ile birlikte küçük bir kaza geçirdim. O kaza süreci benim yarışmaya katılmamama sebep oldu. Ancak daha sonra bu tür yarışmalar olmadı, olsa da ben kendimi tam olarak hazırlayamadım. Üzerinden 4 yıl geçmiş olmasına rağmen bir ustam vesilesi ile tekrar bu yarışmaya hazırladım. Bu yarışmaya hazırlanmamda en büyük destek ailem oldu. Annem ve babam bizim için katılmalısın dediler. Onlar için bu yarışmaya katıldım. Katıldım ancak bende böyle bir başarıyı beklemiyorum. Daha sonra Antalya’da düzenlenen ‘Yaşasın Anadolu’ temalı yarışmaya ben genç milli takım kategorisinde ana yemekte yarıştım. Kendim geçmişten gelen Osmanlı saray mutfaklarından gelen kuzu etini günümüze göre uyarladım. Kütahya’dan giderken de yanımda kalaylanmış bakır tabaklar ve tepsileri de götürdüm. Ayrıca Anadolu teması olduğu içinde şef kıyafetimi kendim tasarladım. Yoğun bir katılımın olduğu bu yarışmada kategorisi oldum ve şuan milli takım ekibine katıldım. Şuan ise dil kurslarıma devam ediyor. İnşallah daha sonrada bir kadın olarak uluslararası yarışmalarda ülkemi en iyi şekilde temsil edeceğim. Çünkü bundan önceki yarışmalarda hep erkekler ön planda oldu ben ayrıca bir kadınında büyük yarışmalara katılabileceğini göstermek istiyorum” dedi.

Kaynak: GERÇEK ALANYA

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR