Bizimle iletişime geçin

Eğitim

Eğitim bağışçısına teşekkür

Simav’da üniversite eğitimine eğitim bursu olarak tek destek veren kurum olan Simav Eğitim Vakfı, kendisine düzenli olarak Kazcıoğlu Otomotiv adına burs bağışında bulunan Şener Kazcıoğlu’na teşekkür ziyaretinde bulundu.

Mustafa ARIGÜMÜŞ – SİMAV (yenikutahya.com)

Simav Eğitim Vakfı Başkanı Ecz. Dilek Üstünel ve vakıf müdürü Ali Dinçer, Kazcıoğlu Otomotiv tesislerine giderek şirketin idari genel müdür yardımcısı Şener Kazcıoğlu ile görüştü. Vakfın üniversite öğrenim bursu konusunda Kazcıoğlu’nu bilgilendiren başkan Üstünel, 2019-2020 eğitim ve öğretim döneminde Simavlı olup da üniversitelerin fakültelerinde eğitimlerini sürdüren dar gelirli aile çocuklarına bu yıl 8 ay boyunca 150’şer TL ödeme planları olduğunu kaydetti.

Üstünel, Simav Eğitim Vakfından eğitim bursu alan öğrenci sayısını ise 92 olarak belirtirken, “Kazcıoğlu Otomotiv, vakfımıza düzenli olarak bağışta bulunurken eğitim ve öğretime, Simavlı üniversite mezunu gençlerin artmasına vesile olan bağışçılarımızdandır. Sayın Şener Kazcıoğlu nezdinde tüm Kazcıoğlu Ailesine teşekkür eder, bu tür desteklerin Simav’ımızda artarak devam etmesini, hatta vakfımızdan burs alarak bugün için iş hayatına atılan mezunlarımıza da örnek olmasını temenni ederim. Çünkü vakfımıza yapılan her yeni bağış, Simavlı dar gelirli bir aile çocuğunun üniversitelerde okuma fırsatı yakalamasına en büyük etken olacaktır” diyerek Kazcıoğlu Otomotiv adına yapılan bağışla ilgili makbuzu takdim etti.

Eğitim

Milli Eğitim Bakanı’ndan tepki: Her gün başka bir sahte haberle uğraşmak durumunda kalıyoruz

Selçuk, Twitter’dan bir haber ile resmi olmayan bir belgeyi çarpı işareti koyarak paylaştı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, resmi kaynaklardan paylaşılan açıklamaların dikkate alınmasını tavsiye ederek, “Millet olarak zor bir süreçle başa çıkmaya çalışırken her gün başka bir sahte haberle uğraşmak ve açıklama yapmak durumunda kalıyoruz” tepkisi gösterdi.

Selçuk, okulların 1 sene sonra tekrar edileceğine dair habere ve resmi olmayan bir belgenin paylaşılması hakkında açıklama yaptı.

Haber ve belge üzerine çarpı işareti koyan Selçuk, “Lütfen sadece resmî kaynaklarımızdan paylaşılan bilgilere riayet edelim” dedi.

Selçuk Twitter’daki mesajında şunları kaydetti:

Okumaya devam et

Eğitim

Koronavirüse karşı dezenfekte edilen kitap, genç gazeteciye hediye edildi

Kütahyalı genç basın emekçisi Ahmet Dinç, sosyal medyadan Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu’nun doğada okuduğu Stefan Zweig kitabını görünce, bu paylaşım altına yorum olarak, Zweig hayranı olduğunu belirtti. Rektör Kavuncu bu durum karşısında memnuniyetini dile getirip, kitabı mevcut şartlardan dolayı KSBÜ laboratuvarlarında yoğun bir dezenfeksiyon sürecinden geçirterek, Dinç’e hediye etti.

KSBÜ- Doğayı seven bir insan olarak bilinen KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, geçtiğimiz Pazar günü Kütahya doğasında vakit geçirirken bir görüntü paylaştı . Kavuncu Instagram hesabından, “Burada virüs yok. Güneş, temiz hava, kuş sesleri, sıcak çay ve kitap var.” paylaşımını yaptı. Paylaştığı fotoğrafta ise Stefan Zweig’ın “Macellan- Bir İnsan, Bir Yaşam” kitabı, doğayla uyum içerisinde duruyordu.  

Bu paylaşım üzerine Dumlupınar Gazetesi’nden genç basın emekçisi Ahmet Dinç, yorum olarak Alman Zweig hayranı olduğunu belirten şu mesajı paylaştı: “Zweig hayranıyım. Kitabı okuduktan sonra bana hediye eder misiniz Rektörüm?” Rektör Kavuncu bu durum karşısında olumlu cevap verip, kitabı KSBÜ laboratuvarlarında yoğun bir dezenfeksiyon sürecinden geçirterek, Ahmet Dinç’e hediye etti.

“BU İNCE DAVRANIŞ KARŞISINDA ÇOK MUTLU OLDUM

Rektör Kavuncu, hediye ettiği kitaba, “Sevgili Ahmet Dinç kardeşime; kitaplara olan ilgi ve sevgisinin hiç bitmemesi dileğiyle.” notunu paylaşarak, imzasını attı. Dinç bu ince davranış karşısında çok mutlu olduğunu ifade ederek, “Bir Stefan Zweig hayranıyım. Prof. Dr. Vural Kavuncu’nun da Zweig’ın bir kitabını okuduğunu görünce, sosyal medya paylaşımı altına bir yorum yazdım. Rektör Kavuncu sağ olsun beni kırmayarak, kitabı hediye etti. Ayrıca kitap dezenfekte işlemine tabi tutulduktan sonra bana ulaştı. Bu ince davranış karşısında da çok mutlu oldum.” dedi.

KİTAP YOĞUN BİR DEZENFEKSİYON SÜRECİNDEN GEÇTİ

KSBÜ laboratuvarlarında yoğun bir dezenfeksiyon sürecinden geçen kitap, ilk olarak ultraviyole (UV) lambası altında 1 saat bekletildikten sonra, sayfalar ayrı ayrı yüzde 70 etil alkolle temizlendi. Ardından özel olarak poşete konularak, bantlandı.

Okumaya devam et

Eğitim

Okulların kapalı kalma süresi uzayabilir

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, okulların kapalı kalma süresinin, durumun seyrine göre değişebileceğini ifade etti. Kara, “Enfeksiyon görülmeye başladıktan sonra okulları kapatırsanız enfeksiyondaki azalma en iyi ihtimalle yüzde 15’te kalıyor” dedi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, corona virüs tedbirlerine ilişkin açıklamada bulundu.

Prof. Dr. Kara, virüsün yayılımını durdurmak için planlanan önlemlerin basamak basamak hayata geçirildiğini aktardı. Şu andaki vakalara bakıldığında ya yurt dışından direkt ya da yurt dışından gelenlerle ilişkili olduğunu kaydeden Prof. Dr. Kara, “Hala ülke içerisinde dolaşımın olmadığını bildiğimiz için ekstra bir önlem almaya bugün gerek yok. Ama yarın baktık ki farklı bir vakamız var, farklı bir şekilde seyrediyor, o zaman bu önlemler direkt olarak lokantaların kapatılması, alışveriş merkezlerinin tamamen kapatılması, marketlerin belirli saatlerde çok az sayıda veya belirli sayıda kişinin içeride bulunmasını sağlayacak şekilde açık kalmasının organize edilmesini sağlayacak şekilde olabilir” dedi.

‘OKULLARIN TATİL EDİLMESİ BÜYÜK ETKEN’

Prof. Dr. Kara, virüsün yayılımının hava sıcaklığı, nem oranı, insanların iç içe kalmaları gibi pek çok faktöre bağlı olduğunu bildirdi. Kara, okulların kapalı kalmasının yayılmanın önlenmesinde büyük etken olduğunu ifade ederek, “Enfeksiyon görülmeye başladıktan sonra okulları kapatırsanız enfeksiyondaki azalma en iyi ihtimalle yüzde 15’te kalıyor. Yani 100 vaka görecekseniz 85 görüyorsunuz. Ama enfeksiyon daha görülmeden okulları kapatabilirseniz, bu etki minimum yüzde 45 oluyor. Yani 100 vaka yerine en fazla 55 görüyorsunuz, hatta 40’a kadar düşüyor. Bu nedenle Türkiye, önlemleri diğer ülkelere göre çok erken, çok radikal şekilde alıyor. Bunun temel amacı, ülkemizdeki vaka görülmesini mümkün olduğunca ötelemek” diye konuştu.

‘OKULLARIN KAPALI KALMA SÜRESİ, UZAYABİLİR’

Prof. Dr. Kara, okulların kapalı kalma süresinin, durumun seyrine göre değişebileceğini ifade ederek, “Bugün için net bir şey söylemek mümkün değil. Önümüzdeki günlerde ülkemizdeki durumun nasıl seyredeceğine, ülkemizde görebileceğimiz vakaların, içeriden yayılan vakalar mı, yoksa dışarıdan gelen vakalar mı olacağına bağlı olarak bu süre uzayabilir; ama kısalmasını beklemiyorum ben” ifadesini kullandı.

‘ÖNÜMÜZDEKİ 1,5-2 AY ÇOK ÖNEMLİ’

Vaka sayısında ani artış olmaması için devletin üzerine düşeni yaptığını vurgulayan Prof. Dr. Kara, bundan sonraki süreçte halkın da çok dikkat etmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Kendi aramızdaki sosyal mesafeyi, toplu yaşam alanlarında, bulunduğumuz yerlerde, başka insanların bulunduğu yerlerde 1 metrelik mesafeyi korumamız lazım. Mümkün olduğu kadar evden çıkmamamız lazım. Özellikle yurt dışından geldiysek 14 gün evde kalmamız, en az kişiyle temas etmemiz, dışarıya da mümkün olduğu kadar çıkmamamız gerekiyor. Çıkacaksak da maske takarak çıkmamamız lazım. Bunları becerebilirsek, bizim ülkemizdeki vaka sayısı çok daha yükselmeden devam edebiliriz. Ülkemizde daha vaka görülecektir. Bugün sayı 47, belki bu 57, 67 de olabilir. Ama bu özelliklere dikkat ettiğimiz müddetçe bizim eğrimiz çok küçük kalacak. Önümüzdeki 1,5-2 aylık periyotu da bu şekilde atlatabilirsek, o zaman Türkiye bu salgını en başarılı yenen ülkelerden biri haline gelecek. Ama bu kurallara uymazsak vaka sayımızdaki artış çok yüksek olabilir, buna lütfen dikkat edelim” dedi.

‘AŞIYI GELİŞTİRME OLANAĞINA SAHİBİZ’

Aşı çalışmalarına ilişkin de bilgi veren Prof. Dr. Kara, şöyle devam etti:

“İlk etapta virüs izole edildikten sonra, bunu Çin çok erken yaptı. Virüsün tüm genetik bilgisini çıkardı. Ve bundan sonra da doğal yaşamdaki üç boyutlu şeklini ortaya koydu. Böyle olunca da bizim ona karşı vücudun savunma elamanlarının ürettiği antikoru görme, geliştirme şansımız oldu. Bu yönden aşıyı geliştirme olanaklarına sahip miyiz, evet. Dünyada da İsrail’in, ABD’nin, Almanya’nın ve Çin’in geliştirdiği aşılar olduğunu biliyoruz. Bu aşıyı geliştirmiş olmamız, oluşacak antikorlar bizi koruyacaktır anlamına gelmiyor. Öncelikle bunun koruyup korumayacağının testlerinin yapılması lazım. İkinci basamakta bu uygulandığında güvenli mi, değil mi onun mutlaka değerlendirilmesi gerekiyor. Üçüncü basamakta da bu güvenlik, sağlıklı gençlerde olabilir; ama acaba yaşlılarda nasıl, çocuklarda nasıl ayrıca onun test edilmesi lazım. Tüm bunların da önümüzdeki 1 yılda olmasını beklemiyorum. Çok hızlandırılsa bile önümüzdeki ocak ayına ancak yetişir.”

Kara, dengeli beslenme, iyi uyku ve düzenli egzersiz yapmanın imünim sistemini zinde tuttuğunu, zinde bir imünim sisteminin de vücudun virüs, bakteri enfeksiyonlarına ya da diğer enfeksiyonlara karşı cevap vermesinde avantaj sağladığını kaydetti.

Okumaya devam et

Eğitim

Kütahya’nın 7500 kişilik eğitim ordusu

Geçen yılki liselere giriş sınav sonuçlarına göre 81 il arasında 16.sırayı yakalayan Kütahya, eğitimde daha da gelişmek için kolları sıvadı. Hedeflerinin ilk 10 il arasına girmek olduğunu söyleyen Kütahya Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, toplam 101 bin öğrenciyi 7500 öğretmenle geleceğe hazırladıklarını söyledi.

YEDİ GÜN GAZETESİ – ÖZEL SÖYLEŞİ (Mehmet YAYLIOĞLU)

Kütahya’da anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise sayısı (il merkezi ve il geneli toplam) kaç?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Şubat ayı istatistiklerine göre ilimiz genelinde 57 resmî 32 özel okul öncesi, 196 resmî 17 özel ilkokul, 155 resmi 15 özel ortaokul, 98 resmî 13 özel lise bulunmaktadır. Toplam 506 resmî 77 özel olmak üzere il genelinde 583 örgün eğitim kurumu bulunmaktadır. Merkez ilçede ise 26 resmî 21 özel okul öncesi, 59 resmî 11 özel ilkokul, 52 resmi 10 özel ortaokul, 34 resmî 12 özel lise bulunmaktadır. Toplam 171 resmî 54 özel olmak üzere toplamda 225 örgün eğitim kurumu bulunmaktadır.

Bu okullarda kaç öğrenci eğitim alıyor?

İlimizde okul öncesi eğitim kurumlarında 9.867, ilkokullarda 26.677, ortaokullarda 28.747, lise düzeyinde 26.558, açık lisede ise 9.063 olmak üzere toplamda 100.912 öğrenci eğitim öğretime devam etmektedir.

Kütahya’nın eğitimde başarı durumu nedir?

2019 yılı ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin sınavla öğrenci alan liselere giriş sınavındaki ders ortalamalarına göre Kütahya ili 16. sırada bulunmaktadır.

Öncelikli hedefimiz ülke genelinde ilk 10 il arasına girmek ve bu başarı sıralamasını sürdürülebilir hâle getirmektir.

Mülteci öğrencilerin uyum sorunu var mı?

İlimizdeki 2019 – 2020 eğitim öğretim yılında toplam 2.204 mülteci öğrencimiz var. Mülteci öğrencilerimizin büyük çoğunluğu Afganistan ve Irak uyrukludur.

Bu öğrencilerin eğitim sistemimize uyumlarının sağlanması için öncelikle öğrenciler okullarımızda açılan uyum sınıflarında eğitime alınmaktadır. Bu sınıflarda Türkçe öğrenmeleri sağlanmaktadır. Bunun yanında yabancılar için Halk Eğitim Merkezlerimizde Türkçe kursları da devam etmektedir.

Öğretmenlerin kendini geliştirmesi için bir çalışma ya da buna benzer bir girişim var mı?

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Prof. Dr. Ziya Selçuk, “Öğretmenlik sadece öğrencilere bazı bilgileri öğretmek değil daha ziyade öğretmenin kendi kemâlâtını tamamlama ve olgunlaşma yolculuğudur. Büyük ve fedakâr Milli Eğitim Bakanlığı ailesi olarak bu yolculukta, ülkemizin bütün çocuklarını kuşatacak ve inşallah bu yolda emin adımlarla yürüyeceğiz” diyerek öğretmelerimizin sürekli kendini geliştirmesine dikkat çekmiştir.

Bu nedenle bizler de öğretmelerimizin kendilerini geliştirmelerini önemsiyoruz. Bunun için 2023 eğitim vizyonumuzun içinde öğretmenlerimizin mesleki gelişimleri önemli bir yer tutmaktadır. Buna bağlı olarak ilimizde Kütahya Öğretmen Akademisi ve Kütahya Eğitim Yöneticisi Akademisi oluşturulmuştur. Bu akademilerin çatısı atında çok sayıda faaliyet gerçekleştiriyoruz ve gerçekleştirmeye devam edeceğiz.

Kütahya’daki Tasarım-Beceri Atölyelerinin durumu nedir?

İlimizde 106 okulumuzdan 67’sinde Tasarım Beceri Atölyelerinin yapımı tamamlanmıştır. 42 okulumuzda ise atölye yapımı devam etmektedir.

Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak ve Manisa illerinden oluşan TR33 Bölgesi’nin dijital dönüşüm sürecini hızlandıracak ve sürdürülebilir kılacak geleceğin nitelikli iş gücünün oluşturulması amacıyla hazırlanan 10 Milyon TL bütçeli YENEP Projesi’nden, ilimizden 8 ilçemizin projesi kabul edilmiş, 680.000₺ Merkez ilçe olmak üzere ilimize toplam 2.512.422₺ hibe sağlanmıştır.

Bu hibelerle ilimizde 10 sabit, 1 tanesi ise gezici atölye olmak üzere toplam 11 “Kendin Yap Atölyesi”nin yapımı Nisan 2020 sonu itibariyle tamamlanıp öğrencilerimizin kullanımına açılacaktır.

Kütahya İl Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı merkez ve ilçelerdeki tüm okul ve kurumlar tarafından oluşturulan komisyonların yapmış oldukları çalışmaları, yapılacak toplantılarla birbirleriyle paylaşmaları ve ortaya çıkan nitelikli uygulamaların diğer okullara örnek olmasıyla eğitimde kalitenin arttırılması ve kalıcı hale getirilmesini arzuluyoruz.  Nitelikli uygulamaların tanıtılması ve paylaşılması, eğitimde kalitenin arttırılması amaçlarımızın başında yer alıyor. Kurumlar arası iş birliğinin sağlanması ve gelişen eğitim yöntem ve teknikleri ile eğitim teknolojileri hakkında farkındalığın arttırılması için çalışıyoruz. Kütahya 2023 Eğitim Vizyonu hedeflerinin gerçekleştirilmesi için bu başlıklar altında planlı bir çalışma programımız var.

Kütahya’da eğitim öğretim faaliyetlerinin gerçekleştirilmesinde emeği geçen başta tüm öğretmen ve eğitim yöneticileri olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ederim.

İlimizin eğitim başarısının artarak devamını dilerim.

Okumaya devam et

Eğitim

Üniversite öğrencileri korona tatili için bilet kuyruğuna girdi

Tatil haberini alan Kütahya’daki öğrenciler, memleketlerine dönmek için bilet kuyruğuna girdiler. Şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan firmalar önünde metrelerce kuyruk oluştu.

Elif YAYLIOĞLU (yenikutahya.com)

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Beştepe’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve kabine üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen koronavirüs zirvesinde alınan kararı açıkladı.

Beş saat süren zirve sonucu alınan karara göre ilkokul ve liseler 16 Mart’tan itibaren 1 hafta tatil edilecek ve bu öğrencilere 23 Mart itibariyle ise uzaktan eğitim verecek. Uzaktan eğitimin nasıl uygulanacağı Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından açıklanacak. Üniversiteler de okullar için alınan kararlar kapsamında 3 hafta tatil edilecek.

Buna göre Kütahya’daki Dumlupınar Üniversitesi ve Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi öğrencileri, hiç vakit kaybetmeden memleketlerine dönmek için şehrin çeşitli noktalarında bulunan şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan firmaların ofislerine akın ettiler.

Okumaya devam et

Eğitim

Okullar Pazartesi’den itibaren tatil

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki corona virüs toplantısı sona erdi, toplantı 5 saat sürdü. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın toplantının ardından açıklama yapıyor. Kalın, okulların 16 Mart tarihinden itibaren bir hafta, üniversitelerin ise 3 hafta boyunca tatil olacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, koronavirüs toplantısı sonrası açıklama yapıyor.

Gepostet von TRT Haber am Donnerstag, 12. März 2020

İbrahim Kalın’ın açıklamalarından satır başları:

“Vatandaşlarımızın corona virüsle mücadelede aktif rol oynamaları ve resmi makamlardan gelen açıklamaları dinlemeleri gerekmektedir. İlgili kurumlarımızın tavsiyelerini vatandaşlarımızın dikkate alması büyük önem taşımaktadır. İlk, orta ve lise eğitimi veren okulları 16 Mart’tan itibaren bir hafta tatile edildi. Üniversiteler 16 Mart’tan itibaren 3 hafta boyunca eğitime ara verecektir.

Orta öğretim öğrencileri 23 Mart’tan itibaren uzaktan eğitim görecekler. Kamu personellerin yurt dışına çıkışı izne tabi olacaktır”

Okumaya devam et

Eğitim

Kütahya’da üretilen solüsyonla okullar temizleniyor

Kütahya’daki okullar koronavirüse karşı dezenfekte ediliyor.

Çin’de başlayıp tüm dünyaya yayılan Koronavirüs’ün (Covid-19) Türkiye’de ilk vakasının tespit edilmesi üzerine, Kütahya’daki okullarda dezenfekte çalışmalarına başlandı.

Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ekipler okulların bahçe, sınıf, tuvalet, merdiven ve koridorlarını Kütahya Prof. Dr. Necmettin Erbakan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde üretilen özel solüsyonlarla temizliyor.

Dezenfekte çalışmalarının yanı sıra öğrenci ve velilere virüslerden nasıl korunacaklarına dair bilgilendirme yapılıyor.

Okumaya devam et

Eğitim

Özel Şeref Koleji’nde korona eğitimi veriliyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın günlerdir sözünü ettiği ve dikkat çektiği Türkiye’de ilk koronavirüs vakasını açıklamasının ardından, yurt genelinde olduğu gibi Simav’daki birçok eğitim kurumu ve toplu çalışma yerlerinde koronavirüs konusunda bilgilendirici ve bu virüse karşı alınacak korunma tedbirlerini konusunda eğitimler verilmeye başladı.

Mustafa ARIGÜMÜŞ – SİMAV (yenikutahya.com)

Bu konuda ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı kurumlardan birisi olan Özel Şeref Koleji bir adım öne çıkan ilk eğitim kurumu oldu. Okulun toplantı salonuna davet ettikleri Doç. Dr. İsmail Karakuyu Simav Devlet Hastanesinin deneyimli doktorlarından Dahiliye Uzmanı Şeref Seven, öğrencilere ve okuldaki görevli tüm personele koronavirüs semineri verdi.

İnsan sağlığının yaşamsal önemi hakkında öğrencilere bilgi vermekle seminerine başlayan uzman doktor Seven, insanların sağlığını olumsuz olarak etkileyen hatta zaman içinde yaşamı riske eden enfeksiyonları ve bunların tanımını yaptı. Canlılar için mikropların ve virüslerin sayısız olumsuzluklar oluşturduğunu, bunlar içinde günümüzde en fazla öne çıkan ve dünya genelinde binlerce kişinin ölümüne neden olan coronavirüsüne dikkat çeken Seven, bu virüsün kaynaklarını, bulaşma yolları ve etkileşim sürecini, hastalığın kendine özgü klinik özelliklerini ve uygulanacak laboratuar testlerinden söz ederek, en önemli tedbirin hijyen uygulamak ve temaslarda dikkatli davranmak olduğunu anlattı.

Seminer sonunda Şeref Koleji Kurucu Müdürü Hüseyin Cihan ise Dr. Seven’e, “Ülkemizin de tüm dikkatleri üzerine çektiği bir salgın hastalık konusunda öğrencilerimizi ve personellerimizi bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim” dedi.

Okumaya devam et

Eğitim

Okullar tatil mi ediliyor? Bakanlar açıklama yaptı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, okulların tatil edilip edilmemesiyle ilgili Milli Eğitim Bakanlığıyla önümüzdeki günlerde görüşüleceğini bildirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda, Bakanlığın, yeni tip koronavirüs (Kovid -19) konusunda çalışma ve faaliyetlerine ilişkin bilgilendirme yaptı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan flaş bir açıklama daha geldi. Corona Virüsü ile ilgili konuşan Bakan Koca, okulların tatil edilip edilmemesiyle ilgili Milli Eğitim Bakanlığıyla önümüzdeki günlerde görüşüleceğini bildirdi. 

Bakan Fahrettin Koca ayrıca, kamu personelinin bu dönemde zorunlu olmadıkça yurt dışına çıkmamasıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir genelgesinin bugün yayımlanabileceğini söyledi. Dün yapılan açıklamada okulların tatil edilmesinin düşünülmediğini belirtilmişti.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ZİYA SELÇUK AÇIKLAMA YAPTI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Koronavirüs tedbirleri kapsamında eğitim sürecinin planlanmasında Sağlık Bakanlığı’yla değerlendirmelerimiz sürmektedir.” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüs salgınından dolayı okulların tatil edilip edilmemesiyle ilgili “Koronavirüs tedbirleri kapsamında okullarımızdaki eğitim sürecinin planlanması hususunda Sağlık Bakanlığı ile değerlendirmelerimiz devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.

Twitter hesabından açıklama yapan Selçuk ayrıca şunları kaydetti;

“Okulların tatil takvimiyle ilgili resmi kaynaklar dışında yapılan hiçbir açıklamaya itibar edilmemesini önemle rica ediyorum.”

Okumaya devam et

Eğitim

Kütahya’da kaza yapmıştı ama azmi sayesinde kazandı

Kütahya’da, talihsiz bir kaza nedeni ile 4 yıl önce gireceği yarışmaya yıllar sonra ailesinin isteği ile hazırlanan ‘Şef’ Büşra Şen, kategorisinde hem birinci oldu, hem de milli takıma girme şansını elde etti.

4 yıl önce en büyük hayali olan milli takıma katılmak için hazırlandığı yarışmaya günler kala Kütahya’da talihsiz bir kaza nedeni ile katılamayan ‘Şef’ Büşra Şen, yıllar sonra hocanın benzer bir yarışma olduğunu söylemesi ve ailesinin büyük desteği Antalya’da düzenlenen ‘Yaşasın Anadolu’ isimli yarışmada onlarca kişi arasından ana yemek kategorisinde hem birinci oldu, hemde hayali olan milli takıma katılma şansını elde etti.

Yarışmaya katılmanın kolay bir süreç olmadığını söyleyen Büşra Şen, “Aslında sadece yarışmaya katıldım ve kazandım gibi kolay bir süreç olmadı. 4 yıl önce Burdur’da üniversitede okurken bu yarışmaya benzer yine milli takım seçmelerine hazırlanmıştım. Yarışmama 2 gün kala yurtta arkadaşlarım ile birlikte küçük bir kaza geçirdim. O kaza süreci benim yarışmaya katılmamama sebep oldu. Ancak daha sonra bu tür yarışmalar olmadı, olsa da ben kendimi tam olarak hazırlayamadım. Üzerinden 4 yıl geçmiş olmasına rağmen bir ustam vesilesi ile tekrar bu yarışmaya hazırladım. Bu yarışmaya hazırlanmamda en büyük destek ailem oldu. Annem ve babam bizim için katılmalısın dediler. Onlar için bu yarışmaya katıldım. Katıldım ancak bende böyle bir başarıyı beklemiyorum. Daha sonra Antalya’da düzenlenen ‘Yaşasın Anadolu’ temalı yarışmaya ben genç milli takım kategorisinde ana yemekte yarıştım. Kendim geçmişten gelen Osmanlı saray mutfaklarından gelen kuzu etini günümüze göre uyarladım. Kütahya’dan giderken de yanımda kalaylanmış bakır tabaklar ve tepsileri de götürdüm. Ayrıca Anadolu teması olduğu içinde şef kıyafetimi kendim tasarladım. Yoğun bir katılımın olduğu bu yarışmada kategorisi oldum ve şuan milli takım ekibine katıldım. Şuan ise dil kurslarıma devam ediyor. İnşallah daha sonrada bir kadın olarak uluslararası yarışmalarda ülkemi en iyi şekilde temsil edeceğim. Çünkü bundan önceki yarışmalarda hep erkekler ön planda oldu ben ayrıca bir kadınında büyük yarışmalara katılabileceğini göstermek istiyorum” dedi.

Kaynak: GERÇEK ALANYA

Okumaya devam et

Eğitim

2020 sözleşmeli öğretmenlik sözlü mülakat yerleri açıklandı

MEB, 6 Ocak’ta başlayıp 10 Ocak’ta biten başvuru sürecinin ardından sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin mülakat yerlerini açıkladı.

Sonuçların açıklanmasıyla birlikte, olumlu sonuçlanan başvurular için adaylar mülakatlara girmeye hak kazanacak. Gözler şimdi onlarca farklı branşta yapılacak öğretmen alımı mülakat yerlerinde.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca yapılacak 20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin sözlü mülakat yerleri adayların erişimine açıldı. Geçtiğimiz günlerde tamamlanan ön başvuru sürecinin ardından beklemeye koyulan adaylar, mülakat yerlerinin açıklanması ile birlikte sonuç araştırmalarına hız verdi.

İşte, MEB sözleşmeli öğretmen alımı mülakat giriş yerleri sorgulama ekranı…

Mili Eğitim Bakanlığı internet sitesinden, sözleşmeli öğretmenlik mülakat sınav merkezlerine ilişkin açıklama yapıldı. Sözleşmeli öğretmenliğe başvuran adaylar, T.C. kimlik numaraları ile mülakata alınacakları yer bilgilerini ‘e-Devlet’ adresinden öğrenebilecek. İşte, sonuç sorgulama sayfası…

Sözlü sınavlar, 5-22 Şubat’ta yapılacak, sonuçlar 25 Şubat’ta açıklanacak. Atama tercihleri 9-13 Mart’ta alınacak, sonuçları ise 18 Mart’ta duyurulacak. En çok 3 bin 7 kontenjanla sınıf öğretmenliği, 1836 kontenjanla din kültürü ve ahlak bilgisi ve 1731 kontenjanla İngilizce öğretmenliğine atama yapılacağı bildirildi.

SÖZLÜ MÜLAKATLARDA ADAYLAR NASIL DEĞERLENDİRİLECEK?

Sözlü sınavda adaylara 5 alanda soru yöneltilecek. Bu alanlarda puan değerleri değişkenlik gösterecek.

Eğitim Bilimleri ve Genel Kültür Bilgisi alanlarında yöneltilen sorular 0-10 puan arasında değerlendirilecek.

Aşağıdaki başlıklar ise 0-4 puan arası değerlendirmeye tabi tutulacak; Konu ile ilgili, anlaşılır, tatmin edici özellikte ve konuşma bölümleri arasında tutarlılık ve bütünlük olacak şekilde açıklama yapabilir. Verilen durumla ilgili karşılaştırma ve değerlendirme yaparak ikna edici söylemde bulunabilir. Konu hakkında görüşlerini destekleyici kanıtlar sunabilir. Konu hakkında açıklama yaparken, kendinden emin anlaşılır bir tavırla düşüncelerini ifade eder. Cümleleri düzgün ve açık olup uzun cümle içeren açıklamalarda bile vurgu ve tonlamaya dikkat ederek dil bilgisi kurallarına uyar.

Türkçeyi, dilin kurallarına uygun, doğru, verimli ve etkili bir biçimde kullanır. Sesi net, açık, anlaşılır ve kendine güveni tamdır. Sesini ortamdaki herkesin duyacağı şekilde ayarlar. Konuşurken, el ve kol hareketlerine, jest ve mimiklerine, ses tonuna hâkim olabilmektedir. Konuşmasını tekdüzelikten uzak, vurgu ve duraklara dikkat ederek yapar. Konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmasa bile karşısındakileri etkileyecek ve ikna edecek tarzda konuşmalar yapabilmektedir. Konu çerçevesinde teknolojik ve bilimsel gelişmeleri yakından takip ettiğini hissettirir, teknolojik gelişmeleri uygun ve ayrıntılı biçimde açıklayabilir. Bilim ve teknolojinin eğitimle ilişkisi hususunda getirdiği öneriler ve yorumlar konuyla tutarlılık arz eder. Bilim ve teknolojinin eğitimle ilgili olumlu ve olumsuz yönlerini konuyla ilişkilendirerek ifade eder. Dünyadaki bilim ve teknolojinin eğitime getirebileceği yeniliklere ilişkin konu çerçevesinde değerlendirmeler yapabilir, örnekler verir. Millî Eğitim Bakanlığınca uygulanan eğitim teknolojisi ile ilgili proje ve çalışmalardan (FATİH, EBA vb. projelerden) yeterince haberdardır. Temsil edeceği kurum/mesleğe uygun davranışlar sergiler. Tavır ve davranışlarında dengeli ve uyumludur.

Düşüncelerini, yadırganacağı veya reddedileceği hissine kapılmadan, heyecanlanmadan rahatça ifade edebilmektedir.

KİMLER TERCİH YAPABİLECEK?

Sözlü sınava katılanların sınav puanları ‘Sözlü Sınav Sonuç Ekranı’na işlenecek;sözlü sınav sonucunda 60 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılarak sözleşmeli öğretmenliğe atanmak üzere tercih yapma hakkını elde edecektir.

Okumaya devam et

Eğitim

Kütahya merkez ilçede okullar 1 gün daha tatil edildi

Yoğun kar yağışının etkili olduğu Kütahya’da eğitime bir gün daha ara verildi.

Resmi kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Kütahya merkez ilçedeki anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liseler 8 Ocak 2020 Çarşamba günü de tatil ilan edildi.

Konuyla ilgili ayrıntılı açıklama Kütahya Valiliği tarafından geldi. İşte o açıklama…

Kütahya Valiliği’nden:

İlimizde iki gündür aralıksız devam eden kar yağışı nedeniyle ilimiz merkezinde bulunan (köyler dahil) Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı her tür ve derecedeki resmî-özel, örgün-yaygın eğitim kurumları, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, özel öğretim kursları ile diğer Kamu Kurum ve Kuruluşları’na ait kreş ve okul öncesi eğitim kurumlarında, 08.01.2020 Çarşamba günü 1 (bir) gün süre ile eğitime ara verilmesine karar verilmiştir.

İlimiz merkezindeki Kamu Kurum ve Kuruluşları’nda görevli personelden hamile, engelli, diyaliz hastası olan, kalp ve böbrek yetmezliği bulunan, kanser vb. kronik ağır hastalığı olan memur ve diğer kamu görevlileri, 08.01.2020 Çarşamba günü 1 (bir) gün süre ile idari izinli sayılacaklardır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Okumaya devam et

Eğitim

7 Ocak Salı günü eğitime kar nedeniyle 1 gün ara verildi

Bugün sabah saatlerinde başlayıp kesintisiz olarak halen devam eden yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle eğitime 1 gün (7 Ocak 2020) ara verildi.

Kütahya Valiliğinin duyurusu, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından internet sitesi aracılığıyla açıklandı.

Kütahya Valiliğinden: 

Bugün sabah saatlerinde başlayıp kesintisiz olarak halen devam eden yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle:

1. İlimiz Merkez İlçe, Altıntaş, Aslanapa, Çavdarhisar, Dumlupınar, Hisarcık ve Simav ilçelerinde Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı her tür ve derecedeki resmî ve özel örgün ve yaygın eğitim kurumları, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, özel öğretim kursları ile diğer Kamu Kurum ve Kuruluşları’na ait kreş ve okul öncesi eğitim kurumlarının 07.01.2020 Salı günü 1 (bir) gün süre ile tatil edilmesine karar verilmiştir.

2. Yukarıda tatil edilen ilçelerdeki Kamu Kurum ve Kuruluşları’nda çalışan görevli personelden hamile, engelli, diyaliz hastaları, kalp ve böbrek yetmezliği, kanser vb. kronik ağır hastalığı olan memur ve diğer kamu görevlileri, 07.01.2020 Salı günü 1 (bir) gün süre ile idari izinli sayılacaklardır.

3. Ayrıca Domaniç, Emet, Gediz, Şaphane, Pazarlar ve Tavşanlı ilçelerinde ise taşıma Merkezi okullarda eğitime bir gün süre ile ara verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Okumaya devam et

Eğitim

Kütahya’da eğitime kar engeli

Kütahya Valiliği Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Bugün (06.01.2020) gece saatlerinde başlayıp kesintisiz olarak devam eden yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle İlimizde;
Merkez ilçe, Aslanapa ve Gediz ilçelerinde taşıma merkezi okullar, Şaphane, Hisarcık ve Çavdarhisar ilçelerinde tüm eğitim kurumları ile Emet İlçesindeki temel eğitim kurumlarında (Anaokulu, İlkokul, Ortaokul) eğitime bir gün ara verilmiştir. Kamuoyuna Saygıyla duyurulur.”

Okumaya devam et

Eğitim

Vali Toraman: “Zamanınızı iyi değerlendirin”

Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, “Meslekî Tanıtım Günleri” etkinliğinde öğrencilerle bir araya geldi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İŞKUR İl Müdürlüğü ve Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KÜTSO) iş birliğiyle gerçekleştirilen “Meslekî Tanıtım Günleri”nin ilk konuğu Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman oldu.

Mesleki deneyimlerini paylaşan Vali Dr. Ömer Toraman öğrencilere zamanı iyi değerlendirip kendilerini geliştirmeleri gerektiğini söyledi.

Eğitimin tek gayesinin meslek edindirmek olmadığını ifade eden Vali Toraman, “Sınavlar asli unsur değil bir aracı olarak görülmeli. Telaşa düşmeyin. Telaşa düşerseniz düşünme yeteneğiniz sizi sekteye uğratabilir. Toplumsal, aile, çevre baskısı ve yaşınızın getirdiği heyecanlar sizi hataya sürüklememeli. Kendinizi iyi tanımaya çalışarak bir istikamet çizmenizde fayda var. Eğitimin her aşaması kendinizi geliştirmeniz için bir fırsat. Bunun için de çok vasıta var. En kıymetlisi ise öğretmenlerimiz. Öğretmenlerimizden azami derecede istifade etmeliyiz” dedi.

“ETİKETLER KENDİLİĞİNDEN DEĞER ÜRETMEZ”

“Hangi işi yaparsanız yapın o işin en iyisi olun” diyen Vali Toraman, “Ne iş yaptığınız önemli değil. Bir meslek, bir etiket tek başına size değer katmaz. Etiketler kendiliğinden değer üretmez, değeri üreten sizin beceriniz ve başarınızdır” ifadelerini kullandı.

Vali Toraman daha sonra öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Okumaya devam et

EN ÇOK OKUNANLAR