Bizimle iletişime geçin
Eskişehir Ümit Hastaneleri

Sağlık

Simav’da hayvan pazarı 3 hafta süreyle kapatıldı

Yayınlanan

Başkanlığını Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim’in yaptığı ‘Simav Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu’, Türkiye’nin sıcak gündemini oluşturan Koronovirüs salgınıyla ilgili olarak Simav Hayvan Pazarını 17, 24 ve 31 Mart 2020 tarihleri için kapattığını duyurdu.

Mustafa ARIGÜMÜŞ – SİMAV (yenikutahya.com)

Edinilen bilgiye göre Simav Hayvan Pazarının Ege ve Marmara bölgelerine hitap eden önemli bir pazar olması, hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıkların pazar yoluyla taşınabilme olasılığı, çeşitli şehirlerden birçok alıcı ve satıcının Simav pazarına gelerek çok fazla kişiyle temasta bulunabilmesi, hayvan alım ve satımı sırasında uzun süren pazarlıklarda elle temas ve yakın durma gibi Koronavirüs tehlikesi içeren tehditlerin göz önünde bulundurulması gibi birçok olumsuzlukları dikkate alan Simav Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu kararın idari makamlarca uygulatılmasını oy birliğiyle kabul ederek bugünden itibaren uygulamaya koydu.

Politika

Vaka sayısı düşmezse, hafta içi de sokağa çıkma kısıtlaması getirilebilir

Yayınlanan

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, artan vakalar sonrası açıkladığı korona tedbirleri doğrultusunda hafta sonları 20.00’den 10.00’a kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Kısmi sokağa çıkma yasağının vaka sayısını düşürmemesi halinde ise hafta içi de benzer kısıtlamalar gündeme gelecek.

Artan koronavirüs vakaları sonrası Bilim Kurulu tavsiye kararları Kabine toplantısında ele alındı. Yeni tedbirler Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. Buna göre hafta sonları saat 20.00 ila 10.00 saatleri dışında sokağa çıkma yasağı uygulanacak. 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 20 yaş altı vatandaşlar ise belirlenen saatlerde sokağa çıkabilecek. Bu önlemlerin etkisi 2 hafta boyunca takip edilecek. 10-15 gün sonra vaka yayılım hızında düşüş olmazsa, bir sonraki aşamaya geçilecek. Hafta sonu için kısmi sokağa çıkma yasağı, 14 saatlik bir kesme anlamına geliyor. Bu yasağın daha çok geç saatlere kadar kalabalık ortamlarda dışarıda kalan gruplara ve ev ziyaretlerine yönelik olduğu belirtiliyor. Toplantılarda, okulların bulaşma kaynağı olmadığı ancak, bunun yarattığı hareketlilik, servisler ve velilerin oluşturduğu kalabalıkların risk yarattığı değerlendirmesi de yapıldı.

Okulların online eğitime geçmesi, 20 yaş altına getirilen yeni kurallar ve 65 yaş üstüne getirilen sınırlandırmalarla birlikte toplamda 35-40 milyon nüfusun hareketliliğinin azalacağı, bunun da salgının yavaşlamasını sağlayacağı düşünülüyor.

Kademeli olarak kısıtlamalar arttırılarak devam edecek. Salgın hızı kesilmezse, hafta sonu tamamen yasak getirilmesi veya sokağa çıkma yasaklarının belli saatlerde hafta içine de kaydırılması planlanıyor. Uzmanlar, şehirlerarası seyahat yasağı beklemediklerini belirtiyor. 15 gün sonra yeniden yapılacak değerlendirmelerde, il pandemi kurulları ve hıfzıssıhha kurulları şehrin ihtiyaçlarına göre bu yasakları genişletebilecek. Genel yasakların yanı sıra illere göre farklı uygulamalara geçilebilecek. Bazı illerde, vaka bulunan binalara ‘uyarı tabelası’ asılma uygulamasının, diğer illerde de yapılabileceği belirtiliyor. Ev ziyaretlerinin yasaklanması da tartışılıyor.

Türkiye’de şu anda aktif vaka sayısının 500 binin üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Testlerin pozitif çıkma oranının geçtiğimiz nisanda yüzde 20 olduğu, şimdi de bu rakama ulaşıldığı belirtiliyor. Filyasyon çalışmalarında, bulaşma hızının çok yüksek olduğunun saptandığı, mutlaka ev içi bulaşmaların önüne geçilmesi gerektiği, komşu ve akraba ziyaretlerinin önlenmesi için kampanyalar yapılması gerektiği ifade ediliyor.

Okumaya devam et

Politika

Fahrettin Koca’dan müjde… Maske hayatımızdan çıkıyor mu?

Yayınlanan

Koronavirüs vaka sayısındaki hızlı artış devam ederken, sosyal medya hesabından sık sık uyarılarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün yaptığı paylaşımda ise maskenin yakın zamanda hayatımızdan çıkacağını belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Covid-19 aşı çalışmalarında büyük ilerlemeler olduğunu belirterek, “Maske, yakın zamanda hayatımızdan çıkmış olacak” dedi.

Sağlık Bakanı Koca, Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamada, “Özgürce nefes alacağımız günleri özledik. Maske, yakın zamanda hayatımızdan çıkmış olacak. Covid-19 aşı çalışmalarında büyük ilerlemeler var. Sonucu bekleyelim. Evimizin dışında, başkalarıyla olduğumuz her yerde maskemizi kuralına uygun şekilde takalım. Sabrınız için sağ olun” dedi.

Okumaya devam et

Politika

Kütahya İl Hıfzıssıhha Kurulu: “Maskeyi indirerek sigara içmek yasak”

Yayınlanan

Kütahya İl Hıfzıssıhha Kurulu, yaptığı toplantı sonrasında alınan yeni kararları kamuoyu ile paylaştı. 33 ayrı noktada ve insanların yoğun olarak bulunduğu alanlarda maske aşağı indirilerek sigara içildiğinin tespit edildiği bilgisini verilirken, 65 yaş üstü vatandaşların da dışarı çıkma kısıtlamasının da 10.00 ile 16.00 saatleri arasına çekildiği kaydedildi.

Yapılan yazılı açıklama şöyle:

1) 01.06.2020 tarih ve 2020/34 sayılı Hıfzıssıhha Kurul Kararıyla İlimiz genelinde tüm vatandaşlarımızın toplu yaşam alına kapsamında olan açık alanlarda ( meydanlar, cadde ve sokaklar, park ve bahçeler, sanayi siteleri, tarım alanları, toplu taşıma araçları, kamu/özel tüm kurum ve iş yerleri açık alanları dahil) ağız ve burnu tam kapatacak şekilde maske takma zorunluluğu getirilmişti.

Ancak özellikle vatandaşlarımızın kalabalık şekilde bulunduğu / bulunabileceği cadde, sokak, park ve bahçeler gibi yerlerde sigara içtiğinden bahisle/bahanesiyle bazı kişilerin maskelerini çıkardıkları, aşağıya indirdikleri, doğru şekilde kullanmadıkları görülmektedir.

Solunum yoluyla kolayca bulaşabilen Koronavirüs salgınının yayılımının önlenmesi için maske kullanımında sürekliliğin sağlanması son derece önem taşımaktadır.

Bu nedenle maskenin doğru ve sürekli şekilde kullanımını temin amacıyla 12.11.2020 tarihinden itibaren;

İlimiz Merkez İlçede;

– Atatürk Bulvarı, Uygun Sokak,

– Mithatpaşa Caddesi, Merkez Sokak,

– Hacı Hıfzı Emer Caddesi

– Çinigar Caddesi

– Bekir Avlupınar Caddesi

– Erdoğan Atasoy Caddesi

– Adnan Menderes Bulvarı,

– Asım Gündüz Caddesi,

– Fatih Sultan Mehmet Bulvarı,

– Abdurrahman Karaa Bulvarı,

– Fuat Paşa Caddesi

– Hükümet Caddesi

– Lise Caddesi

– Belediye Sokak,  Değerli Sokak ve Özel Sokak

– Cumhuriyet Caddesi -Sevgi Yolu,

– Saman Pazarı, Pekmez Pazarı Caddesi, Osmanlı Caddesi,

– Germiyan Caddesi

– Hürriyet Caddesi

– Kıbrıs Caddesi

– L. Hüseyin Paşa Caddesi

– Hisarlı Ahmet Caddesi

– Osmanlı Caddesi

– Ziraat Sokak, Saat Kulesi 1 Sokak

– Devlet Hatun Caddesi

– Ertuğrul Gazi Caddesi, Nafia Garaj Yolu Caddesi,

– Okmeydanı Caddesi

– Şehitlik Caddesi ve ​vatandaşlarımızın gün içerisinde yoğun olarak bulunduğu alanlar ile ilimiz genelinde meydanlar, parklar, pazar yerleri, toplu taşıma araç durakları, otobüs terminalleri ile yeme-içme yerleri önlerinde bekleme ya da hareket halinde maske kullanımını ihlal ederek / maskeyi aşağı indirerek sigara içilmesinin yasaklanmasına,

​2) 05.11.2020 tarih ve 2020/72 sayılı İl Hıfzıssıhha Kurul Kararında “06.11.2020 tarihi itibarıyla ilimizde 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın her gün 11:00-16:00 saatleri arasında sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabilmelerine, bu saatler dışında 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın sokağa çıkmasının yasaklanmasına” denilmektedir.

​İlgili kararda belirtilen 11:00 / 16:00 saat aralığının aynı istisnalar çerçevesinde 10:00 / 16:00 olarak değiştirilmesine,

​3) Alınan kararlara uymayan vatandaşlara/iş yerlerine Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, toplantıya katılanların oy birliği ile karar verildi.

Okumaya devam et

Politika

Kütahya’da koronadan bir can kaybı daha, Ali Epik’i kaybettik

Yayınlanan

Demokrat Parti (DP) Kütahya İl Başkanı Ali Epik, koronavirüsten (Covid-19) hayatını kaybetti. Bir süredir yoğun bakımda tedavi gören Epik, Kütahya’da sevilen bir isimdi.

Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 8 gündür Covid-19 tedavisi gören 58 yaşındaki Ali Epik, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Epik, 18 Ekim 2020 günü Genel Başkan Gültekin Uysal’ın da katıldığı Olağan Genel Kurul’da DP Kütahya İl Başkanlığı görevine seçilmişti.

Okumaya devam et

Sağlık

Prof. Dr. Ceyhan’dan flaş uyarı: Bu üç belirtiyi gören derhal doktora başvursun!

Yayınlanan

Koronavirüs vakaları her geçen gün artış gösteriyor. Kütahya’da da rakamlar ciddi bir artış gösterdi. Bu nedenle yetkililer sıklıkla maske, hijyen, mesafe uyarısında bulunuyorlar. Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, 3 belirti konusunda uyarıda bulunarak, derhal doktora başvurulması gerektiğini ifade etti.

Türkiye’de günlük vaka sayısı 2 bin 500’ün üzerinde devam ederken, endişeler de beraberinde artış gösteriyor. Bu nedenle vatandaşlara kritik uyarılarda bulunan Prof. Dr. Ceyhan, çocukları etkileyen 3 belirti konusunda flaş bir açıklamada bulundu.

Ceyhan tarafından yapılan açıklamada, “İlk başta, koronavirüs tanısı alan 0-19 yaş arasındaki çocuklarda deride soyulma, parmakta şişme, gözde kızarıklık gibi belirtiler ortaya çıktı. ABD’de, İtalya’da ve İngiltere’de geçtiğimiz Mayıs ayında bununla ilgili makaleler yayımlandı. Bunu ilk olarak Kawasaki hastalığına bağladılar ancak o aslında MIS-C. Çünkü bu çocuklar günler içinde hayatını kaybediyordu” ifadeleri kullanıldı.

Ankara Hacettepe Hastanesi’nde 27 vaka görüldüğünü bildiren Ceyhan, “Diğer uzman arkadaşlarımdan aldığım bilgiye göre onlar da bu vakalara rastlıyorlar. Sadece Hacettepe’de 27 vaka varsa Türkiye’de yüzlerce hasta var demektir. Şu an toplam sayıyı bilmiyoruz ama bununla ilgili bir yayın hazırlamış bulunuyoruz. Dediğim gibi ne yazık ki bu Kawasaki’den çok daha ağır bir hastalık; bizdeki bu çocukların hepsi yoğun bakımda” dedi.

MIS-C’nin kimde gelişip gelişmeyeceğinin belli olmadığını söyleyen Ceyhan, “Çocuklarda direkt korona ölümleri az, belki hafif ve belki de belirtisiz geçiriyor ancak onlar hem virüsü yetişkin aile bireylerine taşımak hem de MIS-C hastalığı gibi riskler taşıyorlar. Aileler belirtiler konusunda çok dikkatli olmalılar. Deride soyulma, gözde kızarıklık, parmaklarda şişme gibi belirtiler gördüklerinde hemen bir uzmana başvurmalılar.” açıklamasında bulundu.

Okumaya devam et

Politika

Korona için Kütahya’da kritik döneme girildi, Vali Ali Çelik uyardı

Yayınlanan

Kütahya Valisi Ali Çelik, Türkiye Kamu-Sen Kütahya Temsilciliğine ziyarette bulundu. Sendika başkanları ve tüm kamu görevlilerinden maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyulması konusunda hassasiyet gösterilmesini isteyen Vali Çelik, “Kasım ve Aralık aylarında çok daha dikkatli ve tedbirli olmak zorundayız” dedi.

Vali Ali Çelik, iadeiziyaretleri kapsamında Türkiye Kamu-Sen Kütahya İl Temsilcisi Kadir Bayram ile Kamu-Sen’e bağlı sendika başkanlarıyla bir araya geldi.

Salgınla mücadelede yürütülen çalışmalar hakkında sendika başkanlarını bilgilendiren Vali Ali Çelik, devletin tüm imkânlarının seferber edildiğini belirterek başarının topyekûn mücadeleyle geleceğini söyledi.

“Çanakkale’deki birlik ve beraberlik ruhuyla hareket etmeliyiz” diyen Vali Çelik, “Ciddi bir vaka artışıyla karşı karşıyayız. Tüm birimlerimiz ve personelimiz, salgını durdurmak için sahada büyük bir özveriyle çalışıyor. Hepsine minnettarız. Gün fedakârlık günü. Toplumun her bir ferdinden destek ve fedakârlık bekliyorum. Salgına; STK’larımız, kamu görevlilerimiz ve vatandaşlarımızla hep birlikte dur demeliyiz” dedi.

Havaların soğumasıyla birlikte kritik sürece girildiğinin altını çizen Vali Çelik, “Hareketliliği azaltalım, mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayalım ve lütfen misafirliklere ara verelim. Her bir vatandaşımız bu kritik süreçte tedbirleri içselleştirmeli. Benim sizlerden talebim; ailelerinizi, çevrenizi, üyelerinizi ve ulaşabildiğiniz herkesi tedbirlere uyum noktasında nezaket ve sorumluluk içerisinde bilgilendirmeniz” diye konuştu.

Okumaya devam et

3. SAYFA

Artık bir daha doğum günü yapmaz! Çok pahalıya patladı

Yayınlanan

Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde, Hıfzıssıhha Kurulu kararına uymayarak doğum günü partisi düzenleyen 9 kişiye 28 bin 620 TL para cezası uygulandığı bildirildi.

Altıntaş Kaymakamlığı tarafından yapılan açıklamada, “İlçemizde yapılan filyasyon ve izolasyon denetim çalışmalarında, ilçe merkezimizde ikamet eden Ö.T. isimli şahsın, İlçe Hıfzıssıhha Kurul Kararına aykırı bir şekilde 9 kişinin katılımıyla evinde doğum günü partisi düzenlediği tespit edilmiştir. Ö.T. ve doğum gününe katılan 9 kişi derhal karantinaya alınmış ve bu kişilere kişi başı 3 bin 180 TL olmak üzere, 9 kişiye toplamda 28 bin 620 TL idari para cezası uygulanmıştır. Vatandaşlarımızın toplu etkinliklerden, ev ziyaretlerinden, sohbetlerden, misafirliklerden uzak durmaları, izolasyona tabi kişilerin izolasyon kurallarına riayet etmesi önem arz etmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya’da vaka sayısında ciddi artış var, Kütahya Valisi Ali Çelik açıkladı

Yayınlanan

Kütahya Valisi Ali Çelik pozitif vaka sayısının artış gösterdiğini açıkladı. İzolasyonda olan vatandaşları uyaran Kütahya Valisi Ali Çelik, karantinaya uymaları ve evlerinde kalmaları yönünde uyarılarda bulundu.

Kütahya Valisi Ali Çelik, vakaların arttığı yönünde açıklama yaparak vatandaşları uyardı.

Twitter hesabını aktif şekilde kullanan Kütahya Valisi Ali Çelik, yaptığı paylaşımda; “Son bir ayda pozitif vaka görülen kadın ve genç vatandaş sayımızda önemli oranda artış var. Kadınlar ve gençlerin toplu etkinliklerden, sohbetlerden, misafirliklerden uzak durması önem arz etmektedir. Duyarlılığınız için teşekkür ediyorum. Değerli Kütahyalılar, pozitif vaka sayımız artıyor. Kapalı alanlarda uzun süre kalmamalı, misafirlikleri, ziyaretleri bir süre ertelemeli, maske, mesafe, temizlik kurallarını ihmal etmemeliyiz. İzolasyonda olanların ise evlerinde kalmaları çok önemli. Sağlıklı günler” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

3. SAYFA

Karantinada olması gereken kişi, nişan töreninde yakalandı

Yayınlanan

Koronavirüs testi pozitif çıkan bir hasta ile temaslı olduğu için karantinaya alınan bir kişi, evinde olması gerekirken bir nişan töreninde yakalandı. Nişana katılanlar, polis tarafından yakalan karantina ihlalcisinin durumunu öğrenince şok oldular.

Tavşanlı ilçesinde yaşayan bir vatandaşa koronavirüs temalısı olarak karantina kararı verildi. Bu karara göre evinde karantinada olması gereken vatandaş, nişan törenine katıldığı ortaya çıktı.

Nişana giden ve buradaki kişilerle temas eden kişiye 3 bin 150 TL para cezası verilerek karantinasını bir yurtta tamamlatmak için götürüldü. Öte yandan, bir başka nişan töreninde ise 4 kişiye emre aykırı davranıştan dolayı 392’şer TL para cezası kesildi.

Kesilen cezaların toplamı 4 bin 718 TL olarak kaydedildi. Tavşanlı Kaymakamlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kıymetli vatandaşlarımız, devletimizin ve kamu görevlilerinin aldığı her tedbire rağmen bu tür davranışlarda bulunmak, salgının yayılmasını hızlandıracaktır. Daha sıkı tedbirler alınmasına meydan vermemek için, lütfen hem kendi sağlığımız, hem de çevremizdekilerin sağlığı için kurallara uyalım.

Kural ihlali görüldüğü anda, 112 ihbar hattına veya Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden ihbarda bulunalım.”

Okumaya devam et

Politika

Vali Ali Çelik: “Korona cezaları tahsil edilmeye başlanacak”

Yayınlanan

Koronavirüs salgını nedeniyle uygulamaya konulan yasaklara uymayanlara kesilen cezalar, vergi dairelerince tahsil edilmeye başlanıyor. Kütahya Valisi Ali Çelik, “Uygulama 81 il için geçerli, Kütahya’da diğer büyük şehirlere göre çok fazla ceza uygulaması yok ama tahsilâtlar vergi dairelerince yapılacak” ifadelerini kullandı.

Kütahya Valisi Ali Çelik, koronavirüs cezaları ile ilgili gazetecilerin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, 81 il vergi dairelerinin özel olarak talimatlandırıldığını ve tahsilatların başlayacağını söyledi.

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi doğrultusunda 81 ilde eşzamanlı uygulanan koronavirüs önlemlerine ilişkin denetim, Kütahya Valisi Ali Çelik başkanlığında Kütahya’da da yapıldı.

Bu denetimler sırasında gazetecilere konuşan Vali Ali Çelik, “Sürekli tüm ekiplerimizle, koronavirüs vakalarımızın kontrol altına alınabilmesi, azaltılabilmesi adına şehrimizin her noktasında çalışıyoruz. Şükürler olsun ki Kütahya’da tedbirlerimiz işe yaramakta. İnşallah bu kötü durumdan, kovidden tüm dünya, ülkemiz yakın zamanda kurtulur. Aşıyla ilgili çalışmaları takip ediyoruz. İnşallah en kısa sürede aşı ve ilaç bulunur, bu hastalıktan, bu dertten hep birlikte kurtuluruz” dedi.

Bir gazetecinin sorusu üzerine konuşan Vali Çelik, “Vergi dairesi müdürlüklerimiz tahsilatla ilgili özel olarak 81 il genelinde Ankara’dan talimatlandırıldı. Cezaya maruz kalanların tahsilatları yapılacak” dedi.

Kimsenin ceza almasını istemediklerini ama ceza kesilenlerde tahsilatlara başlanılacağını ifade eden Çelik, “Sıkı bir şekilde takip ediliyor. Çünkü kurallara uymamak, kurallara uyan insanları da üzüyor doğal olarak. Bizi de üzüyor. Lütfen herkes kurallara uysun, biz kimseye ceza kesmek istemiyoruz ama kesilen cezalar tahsil edilecek” diye konuştu.

Okumaya devam et

3. SAYFA

Valilik resmi yazıyla duyurdu, Kütahya’da misafirlikler yasaklandı

Yayınlanan

İl Hıfzıssıhha kurulundan yeni kararlar çıktı. Kurulda bazı köylerde yüz yüze eğitimin başlanmasına, 1 Kasım’a kadar vatandaşların toplu olarak bir araya geldiği faaliyetlerin yasaklanmasına ve okullara HES koduyla girilmesine karar verildi.

İl Hıfzıssıhha Kurulunda yeni alınan kararlara göre misafirlikler yasaklandı. Bazı köylerde ise yüz yüze eğitimin başlaması kararı alındı.

Kurul tarafından alınan kararlar şu şekilde;

“Koranavirüs salgınının yayılmasını ve vatandaşlarımızın hayatlarının tehdit etmesini engellemek için, evlerde, kapalı mekan içerisinde ikiden fazla kişiyle yapılan misafirlik, günler/gezekler, akraba ziyaretleri, doğum günü partileri ve gelin çıkarma gibi vatandaşlarımızın toplu olarak bir araya geldiği faaliyetlerin 16.10.2020 tarihinden itibaren 15 gün süre ile yasaklanmasına,

BAZI OKULLAR YÜZ YÜZE EĞİTİME BAŞLADI

İlimiz Merkez İlçeye bağlı köy ve benzeri seyrek nüfuslu yerleşim yerlerinde bulunan Ağaçköy İlkokulu ve Ortaokulu, Perli İlkokulu,  Şehit Tğm. Ahmet Tarım İlkokulu, Sırören İlkokulu ve Ortaokulu Parmakören İlkokulu ve Ortaokullarında tüm sınıflar düzeyinde tüm derslerin Covid-19 tedbirlerine uygun olarak yüz yüze eğitim yoluyla işlenmesine,Yüz yüze eğitime başlanan tüm okullarda okul idareleri tarafından öğrencilerin Hayat Eve Sığar (HES) kodu sorgulamasının yapılarak derslere başlanmasına,

Alınan kararlara uymayan vatandaşlara/iş yerlerine Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verildi.

Okumaya devam et

HİSARCIK

Korona hastasına “yalan beyan” iddiasıyla soruşturma açıldı

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesine bağlı Beyköy’de koronavirüs (Covid-19) testi pozitif çıkan bir kişi hakkında, temaslı olduğu kişileri bildirmediği gerekçesiyle soruşturma açıldı.

Edinilen bilgiye göre, Beyköy’de ikamet eden Mustafa K., Covid-19 şüphesiyle hastaneye başvurdu.

Yapılan test sonucu pozitif çıkan hasta, izolasyona alındı. Filyasyon ekiplerince yapılan araştırmada Mustafa K.’nin temas kurduğu 4 kişinin adını filyasyon ekiplerine bildirmediği tespit edildi.

Bunun üzerine Mustafa K.’ye Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddesi gereğince para cezası uygulanarak durum savcılığa intikal ettirildi.

Savcılık tarafından Mustafa K. hakkında “Bir resmi belgeyi düzenlemek yetkisine sahip olan kamu görevlisine yalan beyanda bulunan kişinin üç aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası cezalandırılacağı” hükmü kapsamında adli işlem başlatıldı. İHA – HİSARCIK

Okumaya devam et

Sağlık

Berber ve kuaförlere vicdani çağrı: “Hijyene dikkat edelim”

Yayınlanan

Kütahya Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Mehmet Çaltı, tüm üyelerine seslenerek “Toplum sağlığını korumak vicdani bir sorumluluktur” dedi.

Üyelerine seslenen Çaltı, “Malumunuz Kovid – 19 salgını hızlı bir şekilde yayılarak devam ediyor. Bu sürecin kontrolünde halkımızla birebir temas halinde olan bizlere önemli görevler düşüyor. Toplum sağlığını korumak için bizlere düşen ilk görev kendi sağlığımıza dikkat etmek. Maske, siperlik kullanımına ve el hijyenimize dikkat etmektir” ifadelerini kullandı.

Çaltı, “Diğer önemli görevimiz dükkânımızın hijyenine dikkat etmek ve Covid-19 salgın kurallarına uygun olarak müşteri kabul etmektir. Bu bizler için zaruret olmaktan çok, toplumumuza karşı vicdanî bir sorumluluktur” diye konuştu.

Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü’nün bu tedbirlerle ilgili denetimlerinin devam edeceğini kaydeden Mehmet Çaltı, “Denetime gelen kardeşlerimizin de halkımızın sağlığını korumak adına görevlerini yapamaya çalıştıkları unutulmamalıdır. Konuyla ilgili göstereceğiniz hassasiyet için şimdiden teşekkür ederim” dedi.

Okumaya devam et

EMET

Korona Kütahya’da can almaya devam ediyor

Yayınlanan

Kütahya’nın Emet ilçesinde belediye cenaze defin ekibi yoğun bir gün yaşadı. Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden 3 kişi büyük güvenlik önlemleri ile tabutlarıyla defnedildi.

İstanbul’da Kovid-19’dan dolayı hayatını kaybeden bir kişinin cenazesi, ilçe mezarlığında defnedildi.

Kütahya merkezde tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden bir başka vatandaş da Emet ilçesine bağlı Konuş köyündeki mezarlığa defnedildi.

Emet ilçe merkezinde yine koronavirüs hastalığından vefat eden bir kişi ise ilçeye bağlı Uzunçam köyünde defnedildi.

Emet Belediyesi ekipleri, tüm izole tedbirlerini alarak cenazelerin defin işlemlerini yaparken, tabutların açılmadığı görüldü.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya’daki Yedi Göller resmen pislik içinde

Yayınlanan

Kütahya’daki Yedi Göllere atılan çöpler tepki topluyor. Kütahya’da yaşayan bir vatandaş, durumu fotoğraflayıp durumu aktardı.

yenikutahya.com’a konuyla ilgili bilgi veren vatandaş, “Çocuk bezinden içki şişelerine, karton atıklarından plastiklere ne ararsanız var. Vatandaşların bu duyarsızlığı ve yetkililerin ilgisizliği söz konusu” dedi.

Şehzadeler Parkı arka kısmında bulunan Yedi Göller bölgesindeki çevre katliamına sessiz kalmayan bazı vatandaşlar da Halil Kurşun’a destek oldu.

Konuyla ilgili olarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından soruşturma başlatılması bekleniyor.

Okumaya devam et

HİSARCIK

Korona denetimlerinde vatandaşlara uyarıcı bilgiler verildi

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında ilçe merkezi ve köylerindeki 85 iş yerinde genel denetim yapıldı.

Hisarcık Kaymakamlığı koordinasyonunda oluşturulan ekipler tarafından ilçe merkezi ve köylerindeki 85 iş yerinde denetim yapıldı.

“Sağlık İçin Hepimiz İçin” parolasıyla temizlik, maske ve fiziki mesafe kurallarına uyulup uyulmadığı, ayrıca şehirlerarası toplu ulaşımda HES kodu zorunluluğuna uyulup uyulmadığı denetlendi.

Denetimlerde vatandaşlara yönelik rehberlik edici ve bilinçlendirmeye yönelik faaliyetlere ağırlık verilirken, Sağlık Bakanlığı Salgın Çalışma ve Yönetim Rehberi doğrultusunda hazırlanan formlar kullanıldı.

Okumaya devam et

EMET

Kütahya’da sokakta sigara içme yasağı

Yayınlanan

Kütahya’nın Emet ilçesinde koronavirüs tedbirleri kapsamında sokaklarda sigara içilmesinin yasaklandığı bildirildi.

Emet Kaymakamlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “İlçemiz girişinde bulunan Orman İşletme Müdürlüğü önünden başlayarak, Hükümet Caddesi, Zafer Meydanı, Kaynarca Caddesi, Gezne Caddesinin başlangıcından Kasap Pınarı Caddesinin birleştiği alan, ilaveten Zafer Meydanından Ali Uçar Sokak, Yukarı Pazar Yeri, Küçük Çarşı Sokak, Çarşı Camii civarı, Porsuk Ahmet Caddesi ve balık pazarı güzergahında sigara içilmesi yasaklanmıştır” denildi.

Öte yandan saat 12.00 ile 19.00 saatleri arasında 65 yaş üstü vatandaşların da bahse konu cadde ve sokaklara girmeleri yasaklandı.

Okumaya devam et

Politika

Kütahya’da 200 nüfuslu köy karantinaya alındı

Yayınlanan

Kütahya’nın Emet ilçesinde 200 nüfuslu Eseler köyünün koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında karantinaya alındığı bildirildi.

Bugün toplanan Emet İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, Emet Eseler köyünde artan Covid 19 vakaları nedeniyle köyün tamamının 14 gün karantinaya alınmasına karar verdi.

Yapılan açıklamada, “İlçemize bağlı Eseler köyünde (Covid-19) pozitif vakalarındaki artış nedeniyle bireysel izolasyonun yeterli olmayacağı, alınan tedbirlerin bulaşın hızının düşürülmesine olan en üst seviyeye taşımak için 30 Eylül 2020 saat 15.00’ten, 14 Ekim 2020 saat 15.00’e kadar 14 gün süreyle karantina uygulamasının başlatılmasına karar verilmiştir.

200 nüfusun yaşadığı Eseler köyünde köydeki vatandaşların ihtiyaçları vefa sosyal destek ekiplerince karşılanacak” ifadeleri kullanıldı.

Okumaya devam et

Politika

Kütahya Valisi Ali Çelik, halkın arasına karışıp saatlerce gizli denetim yaptı

Yayınlanan

Tebdil-i kıyafet pazar yeri denetimine çıkan Kütahya Valisi Ali Çelik, kurallara uymayan herkesi uyardı. Vali Çelik, Sebzeciler Odası Başkanı Hakan Akdaş’ı esnafların daha dikkatli olması yönünde uyardı.

Kütahya Valisi Ali Çelik, yaya ve sivil olarak Cumartesi Pazarına gitti. Programsız olarak yaptığı denetimde, halkın arasına karışan Vali Ali Çelik, görevli personel dahil, pazarcıları, vatandaşları ve çevre esnafını uzun süre izledi.

Daha sonra görevlileri yanına çağıran Çelik, denetimlerin yeterli olmadığını daha dikkatli çalışmalarını istedi.

Kütahya Sebzeciler Esnaf Odası Başkanı Hakan Akdaş ile de görüşen Ali Çelik, esnafların maske konusunda ve satış esnasında sigara kullanımı konusuna dikkat etmediklerini gördüğünü söyledi.

Vatandaşlar, Kütahya Valisi Ali Çelik’in bu denetiminden memnun olduklarını ifade ederek “Halkın arasında gezen bir vali, bulunmaz bir fırsat. Koronavirüs denetimleri dışında kendisinin de bizzat denetim yapması çok önemli bir husus” diye konuştular.   

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Korona vakalarındaki hızlı artış, karantina kararını getirdi

Yayınlanan

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesine bağlı Derecik köyü, 14 günlük karantinaya alındı.

Tavşanlı’daki yerel haber kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Derecik köyündeki koronavirüs pozitif vaka sayısındaki artış kararın alınmasında etkin rol oynadı.

Tavşanlı İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, köy giriş çıkışlarını bariyerle kapattı.

Derecik köyündeki karantina 14 gün devam edecek.  

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR