Bizimle iletişime geçin

Eğitim

Koronavirüse karşı dezenfekte edilen kitap, genç gazeteciye hediye edildi

Yayınlanan

Kütahyalı genç basın emekçisi Ahmet Dinç, sosyal medyadan Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu’nun doğada okuduğu Stefan Zweig kitabını görünce, bu paylaşım altına yorum olarak, Zweig hayranı olduğunu belirtti. Rektör Kavuncu bu durum karşısında memnuniyetini dile getirip, kitabı mevcut şartlardan dolayı KSBÜ laboratuvarlarında yoğun bir dezenfeksiyon sürecinden geçirterek, Dinç’e hediye etti.

KSBÜ- Doğayı seven bir insan olarak bilinen KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, geçtiğimiz Pazar günü Kütahya doğasında vakit geçirirken bir görüntü paylaştı . Kavuncu Instagram hesabından, “Burada virüs yok. Güneş, temiz hava, kuş sesleri, sıcak çay ve kitap var.” paylaşımını yaptı. Paylaştığı fotoğrafta ise Stefan Zweig’ın “Macellan- Bir İnsan, Bir Yaşam” kitabı, doğayla uyum içerisinde duruyordu.  

Bu paylaşım üzerine Dumlupınar Gazetesi’nden genç basın emekçisi Ahmet Dinç, yorum olarak Alman Zweig hayranı olduğunu belirten şu mesajı paylaştı: “Zweig hayranıyım. Kitabı okuduktan sonra bana hediye eder misiniz Rektörüm?” Rektör Kavuncu bu durum karşısında olumlu cevap verip, kitabı KSBÜ laboratuvarlarında yoğun bir dezenfeksiyon sürecinden geçirterek, Ahmet Dinç’e hediye etti.

“BU İNCE DAVRANIŞ KARŞISINDA ÇOK MUTLU OLDUM

Rektör Kavuncu, hediye ettiği kitaba, “Sevgili Ahmet Dinç kardeşime; kitaplara olan ilgi ve sevgisinin hiç bitmemesi dileğiyle.” notunu paylaşarak, imzasını attı. Dinç bu ince davranış karşısında çok mutlu olduğunu ifade ederek, “Bir Stefan Zweig hayranıyım. Prof. Dr. Vural Kavuncu’nun da Zweig’ın bir kitabını okuduğunu görünce, sosyal medya paylaşımı altına bir yorum yazdım. Rektör Kavuncu sağ olsun beni kırmayarak, kitabı hediye etti. Ayrıca kitap dezenfekte işlemine tabi tutulduktan sonra bana ulaştı. Bu ince davranış karşısında da çok mutlu oldum.” dedi.

KİTAP YOĞUN BİR DEZENFEKSİYON SÜRECİNDEN GEÇTİ

KSBÜ laboratuvarlarında yoğun bir dezenfeksiyon sürecinden geçen kitap, ilk olarak ultraviyole (UV) lambası altında 1 saat bekletildikten sonra, sayfalar ayrı ayrı yüzde 70 etil alkolle temizlendi. Ardından özel olarak poşete konularak, bantlandı.

Eğitim

Kritik toplantı! Okullar açılacak mı? Okullar ne zaman açılacak?

Yayınlanan

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), milyonlarca kişinin merak ettiği okulların açılması konusuyla ilgili açıklama yaptı ve bugün gerçekleşecek kritik toplantının ardından kararın duyurulacağını bildirdi. Öğrencilerin ve velilerin “okullar açılacak mı?” sorusuna cevap arayışı sürüyor.

Okulların açılış tarihi yaklaşırken artan koronavirüs vaka sayısı, öğrencileri ve velileri endişelendirdi. Vatandaşlar okulların ilan edilen 31 Ağustos tarihinde açılıp açılmayacağını merak ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2020-2021 eğitim öğretim yılına ilişkin değerlendirme sürecinin nihai aşamada olduğunu belirterek bugün yapılacak Bilim Kurulu toplantısı sonucuna göre alınacak kararın en kısa sürede kamuoyu ile paylaşılacağını duyurdu.

“OKULLAR AÇILACAK MI?” SORUSU CEVAP BULACAK

Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada 2020-2021 eğitim öğretim yılına ilişkin değerlendirme sürecinin nihai aşamada olduğu kaydedildi.

Açıklamada bugün yapılacak Sağlık Bakanlığı koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonucuna göre alınacak kararın en kısa sürede kamuoyu ile paylaşılacağı belirtildi.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK, NE ZAMAN KAPANACAK?

MEB’in geçtiğimiz günlerde yayımladığı genelgeye göre, okulların açılışı için 31 Ağustos 2020 tarihi belirlendi. Okulların kapanış tarihi ise 18 Haziran 2021.

Birinci dönem ara tatili 16-20 Kasım 2020’de, yarıyıl tatili 25 Ocak-5 Şubat 2021’de, ikinci dönem ara tatili 12-16 Nisan 2021’de yapılacak.

Tarihler bugün gerçekleşecek toplantı sonrasında değişebilir.

Okumaya devam et

Eğitim

Dolandırıcıların Milli Eğitim yalanı pes dedirtti

Yayınlanan

Kütahya İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, dolandırıcıların bu kez de Milli Eğitim üzerinden harekete geçtiğini söyleyerek tüm velileri uyardı.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com – ÖZEL HABER

Kütahya Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, yenikutahya.com’a yaptığı açıklamada, dolandırıcılık olayına karşı tüm velileri uyardı.

Başyiğit, “Zaman zaman karşılaştığımız telefon dolandırıcıları bazen de eğitim yalanına başvuruyorlar. Daha önceleri ‘MEB onaylı firmayız, aile içi iletişim, öğrencinizin ders çalışma metodu için rehberlik ve seminerlerimiz var, size özel sorularla anket yapıp yardımcı olalım, bilgilendirme için evinize öğretmen yollayalım’ yalanına başvuruyorlardı. Covid 19 sürecinde bakanlığımızın uzaktan eğitimi aktif ve isabetli kullanmasını fırsat bilen bu dolandırıcılar son zamanlarda bu konu üzerinden velilerimizi kandırmaya çalışıyorlar.” dedi.

Kütahya Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit velileri uyarıyor…

Son günlerde bu kişilerin 0312 905 52 05 telefon numarasından bazı velileri arayıp Millî Eğitim Bakanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak ortaklaşa bir araştırma yapıldığını söylediklerini belirten Başyiğit şöyle devam etti:

“Dolandırıcıların, çocuğun yaz tatili döneminde ders çalışıp çalışmadığını takip adı altında evleri ziyaret ettiklerini duyuyruz. Bu konuda biz okul yöneticilerimizi ve tüm öğretmenlerimizi uyardık. Velilerimizi uyarmalarını söyledik. Sizin aracılığınız ile velilerimize bu sahtekârlara karşı uyanık olmalarını tavsiye ediyorum. Bu tür kişiler telefonda iki de bir biz dolandırıcı değiliz diyerek kendilerini ifşa ediyorlar aslında.

Bizim bakanlığımızın ve müdürlüğümüzün nasıl çalıştığını, işlerini nasıl yürüttüklerini veli ve öğretmenlerimiz biliyorlar, bizim usulümüzde tanımadık, yabancı kişilerin veli ziyareti olmaz. Eğer veli ziyareti olacaksa bu mutlaka öğrencimizin okulu aracılığı ile olur. Veliyi okulun yöneticisi arar, öğretmeni arar, başkası aramaz.”

Okumaya devam et

Eğitim

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: 31 Ağustos’ta okulları açmaya hazırız

Yayınlanan

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, okulların açılmasıyla ilgili 4 senaryo üzerinde çalıştıklarını ve “Seyreltilmiş eğitim modeli” uygulayabileceklerini kaydetti.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde her kararlarının zor olduğunu söylerken, “Okulların açılması gerekiyorsa açmak ile ilgili gereken yapılır. Bizim amacımız okulları açmak. 31 Ağustos’ta okulları açmaya hazırız” dedi.

Okulların açılmasıyla ilgili 4 senaryonun üzerinde çalıştıklarını bildiren Selçuk bunlardan birinin de seyreltilmiş eğitim modeli olduğunu açıkladı.

CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge programına katılan Selçuk, “Bizim aslında her kararımız zor. Verilen her karar bir çocuğun geleceği ile ilgili. Bir çocuğun geleceğine dokunuyorsunuz. Ve bu kararı vermenin kişisel bir sorumluluğu yok, ahlaki vicdani sorunu var” dedi.

Selçuk şöyle devam etti:

“Emin olun en küçük kararlar da bile bunu danışalım soralım. Arkadaşlar bununla ilgili risklerimiz nelerdir? Bütün bunları konuşarak almaya çalışıyoruz. Hiçbir çocuğumuzun riske gireceği bir duruma asla müsaade etmeyiz. Çocuklarımızın sıkıntı yaşayacağı bir duruma onları sokarak ülkede karmaşa oluşturabilecek bir adım atmayız böyle bir şey söz konusu olmaz. Bilim Kurulu’na tekrar tekrar danışıyoruz.”

“Bizim üzerinde çalıştığımız 4 senaryo var” diyen Selçuk şunları kaydetti:

“Birisi tamamen açık. Allah esirgesin diğeri kapalı. Biri okullar açılıyor. Bizim için bir senaryo. Kısıtlamasız… Okulların temizliğine, öğretmenlerine, malzemeleri tam mı? Okulun tamamen kapalı olması da bir senaryo. Peki okullar kapalı olursa bu çocukların eğitimi nasıl sürecek. Biz sadece online çalışmaktan söz etmiyoruz. Esaslı bir senaryo ve ciddi bir alt yapı gerektiriyor. Ben bu senaryolardan bahsettiğim de bir olasılıktan bahsediyorum. Fakat basına şöyle yansıyor; “Okullarda şöyle olacak.” Hayır böyle olmayacak. Biz her şeye hazırız. Bize güvenin, emin olun demek için söylüyoruz. Üçüncüsü şu; bizim belirli günlerde okulları açıp, mesela diyorum pazartesi, salı günü okulları açtık. 1 sınıfın yarısı okula geldi. Çarşamba günü okulu temizledik perşembe cuma sınıfın diğer yarısı geldi. Cumartesi de sınav grupları ayrıca geldiler. Pazar günü okulu temizledik. Pazartesi günü devir daim tekrar başladı. Seyreltilmiş eğitim modeli uygulayabiliriz. Riskli olan 5 ilden söz ediliyor şimdi. Bu 5 ille hiçbir vaka olmayan illerin durumunu eşit koşullarda ele alamayız. Bu da 4. senaryo. Ola ki 3-5 ilde problem var. Türkiye’nin geri kalanında yok. O zaman o illere özel uygulama yapılır.”

Okumaya devam et

Eğitim

Kütahya Lise taban puanları 2020 Kütahya LGS taban puanları ve yüzdelik dilimleri

Yayınlanan

Kütahya Lise taban puanları merak ediliyor. LGS sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih işlemleri başlayacak. Kütahya Fen Lisesi, Anadolu Lisesi, İmam Hatip Lisesi, Meslek Lisesi, Spor Lisesi taban puanları açıklandı mı? İşte yanıtı…

EMİNE YAYLIOĞLU – yenikutahya.com – ÖZEL HABER

Kütahya Lise taban puanları 2020 merak edilenler arasında. Milyonlarca lise adayı lise tercih işlemlerini gerçekleştirecek. Önce gidecekleri lise için araştırma yapmak istiyorlar. Kütahya Lise taban puanları 2019 açıklanmıştı. Adaylar 2020 lise taban puanlarını merak ediliyorlar.

LGS SONUÇLARI AÇIKLANDI

LGS sonuçları açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığınca LGS kapsamında 20 Haziran’da yapılan merkezi sınavın sonuçları “meb.gov.tr” adresinden açıklandı. LGS kapsamındaki merkezi sınavda 42 farklı ilden 181 öğrenci tüm soruları doğru yanıtlayarak 500 tam puan aldı. LGS kapsamındaki merkezi sınavda kız öğrenciler, matematik dışındaki tüm alt testlerde erkek öğrencilerden başarılı oldu.

Sınav sonuçları için tıklayınız

MEB, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da LGS sınav sonuçları ile aynı anda “Merkezi Sınav Değerlendirme Raporu”nu yayımladı.

Milli Eğitim Bakanlığının Eğitim Analiz ve Değerlendirme Raporları Serisi’nin 13. olan ve yürütücülüğünü Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer’in yaptığı raporda, öğrencilerin merkezi sınavdaki sonuçları detaylı olarak incelendi, sınavdaki alt testlerde elde edilen dağılımlar yorumlandı, testin teknik özellikleri hakkında ayrıntılı sonuçlara yer verildi.

KÜTAHYA LİSE TABAN PUANLARI

Lise taban puanları, tercih tarihlerinin başlaması ile beraber belli oluyor. Öğrenciler kendi puanlarına ve okulların açıklanan puanlarına bakarak tercih işlemlerini gerçekleştiriyorlar. 2020 LGS taban puanları belli olmadı. Bunun yerine 2019 LGS taban puanlarına bakabilirsiniz.

2019 LGS TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYIN

181 ÖĞRENCİ TAM PUAN ALDI

Sınava 42 farklı ilden katılan 181 öğrenci tüm soruları doğru yanıtlayarak 500 tam puan aldı. Puanların 100 ile 500 arasında değiştiği dağılımda öğrencilerin yüzde 7,85’i 400-500 aralığında puan aldı. Öğrencilerin en yoğun bulunduğu puan aralığı (yüzde 56,29) 200-299 oldu. Sınav puanlarının ortalaması 286,35, standart sapması ise 69,22 olarak hesaplandı.

KIZ ÖĞRENCİLER DAHA BAŞARILI

Raporda, çeşitli öğrenci gruplarının sınav performansları hakkında da analiz sonuçlarına yer verildi. Elde edilen bulgular, kız öğrencilerin matematik dışındaki tüm alt testlerde erkek öğrencilerden daha başarılı olduğunu gösterdi. 2018 ve 2019 yıllarındaki merkezi sınavlarda da ortaya çıkan bu sonuç, kız öğrencilerin görece yüksek başarısının sürdüğünü gösteriyor.

Okumaya devam et

Eğitim

MEB 81 ile genelge gönderdi! Okullar ne zaman açılacak belli oldu!

Yayınlanan

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 81 ile genelge gönderdi. 2020-2021 eğitim öğretim yılına dair bilgilerin yer aldığı genelgece okulların ne zaman açılacağı ve kapanacağı açıklandı. Peki, okullar ne zaman açılacak?

Bu sene corona virüsü salgını nedeniyle kapatılan okulların yeniden ne zaman açılacağı belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 81 ile 2020-2021 eğitim öğretim yılına ilişkin genelge gönderdi. Genelgeye göre; 31 Ağustos 2020’de açılacak, 18 Haziran 2021’de kapanacak.

ARA TATİL TARİHLERİ DE VERİLDİ

Okulların ara tatil planlamasına ilişkin tarihlerde söz konusu genelgede yer aldı. Buna göre; Birinci dönem ara tatili 16-20 Kasım 2020’de, yarıyıl tatili 25 Ocak-5 Şubat 2021’de, ikinci dönem ara tatili 12-16 Nisan 2021’de olmak üzere uygulanacak.

Okumaya devam et

Eğitim

Muhalif vekilin isteği makul bulunup kabul edildi

Yayınlanan

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap’ın, TBMM’de dile getirdiği yaz okulu talebi, Dumlupınar Üniversitesi’nde hayata geçti.

Ali Fazıl Kasap, 26 Haziran 2020 tarihinde Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’ni ziyaret etmiş ve Dumlupınar Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal’a yaz okulunun açılması ve öğrencilerin mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini söylemişti.

Dumlupınar Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre, hem teorik hem de uygulamalı saati içeren tüm derslerin açılacağı ve öğrencilerin danışmanlarının ve bölüm başkanlarının onayı ile birlikte başka bir bölüm, fakülte veya diğer üniversitelerinde yaz okulundan faydalanabileceği belirtildi.

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Dumlupınar Üniversitesi’nin yaz okulunu açmasının diğer üniversitelere de örnek olması gerektiğini belirterek, “Covid-19 yüzünden birçok üniversite yaz okulunu açmadı. Sırf bu yüzden mezun olamayacak öğrenciler yarım dönem ya da bir dönem kaybederek mağdur olacaklar. Dün bu konuda TBMM’de basın toplantısı yaparak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk başta olmak üzere YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ı üniversitelerin yaz okullarını açması, öğrencilerin yaz okullarına ikamet ettiği ilde ya da en yakın ilde devam edebilmesi gerektiğini ve pandemi dolayısıyla ekonomik zorluk çeken ailelerden ücret alınmaması gerektiğini söyledim. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nin yaz okulunu açması ve Kütahya’da eğitim gören öğrencilerimizin mağduriyetin giderilmesi sevindiricidir. Bu karardan dolayı başta Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal olmak üzere tüm üniversite yönetime teşekkür ediyor, bu kararın tüm üniversiteleri kapsayacak şekilde uygulanmasını ve üniversitelerin bölüm hocalarının bu konuda daha duyarlı davranmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Okumaya devam et

Eğitim

YKS günü sosyal mesafeyi unuttular, veliler sınıfta kaldı

Yayınlanan

Kütahya’da, Yükseköğretim Kurumu Sınavı’na (YKS) çocuklarıyla birlikte gelen veliler, sosyal mesafeyi unuttu. Kalabalığı polis ekipleri anonslarla uyararak dağıtmaya çalıştı.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Kütahya’da binlerce, Türkiye genelinde ise 2 buçuk milyona yakın öğrencinin ter döktüğü Yükseköğretim Kurumları Sınavı yapıldı.

Okul önlerinde yine sosyal mesafe kuralları hiçe sayıldı.

Milyonlarca gencin üniversite hayaliyle aylarca hazırlandığı YKS sınavı yapıldı.

Kütahya’da binlerce, Türkiye genelinde ise 2 milyon 433 bin 219 kişi iyi bir okulda eğitim almak için ter döktü.

Sınavın ikinci oturumu bugün 10.15’te başladı ve 180 dakika sürdü. Üniversite öğrenci adayları saat 10.00 itibariyle sınav salonlarına alınırken, velilerin dışarıda sosyal mesafe kurallarına dikkat etmediği gözlemlendi.

Bazı veliler dualar ederken, bazıları da heyecanlı bekleyişlerini gölgelik alanlarda bekleyerek geçirdi.

Polis ekipleri ise okul çevrelerinde sosyal mesafeye uyulması ve maske takılması konusunda uyarılarda bulunurken, kurallara uyulmaması halinde ceza kesileceğini anons etti.

Bazı veliler de maske ve mesafe konusuna tam anlamıyla uydu.

Okumaya devam et

Eğitim

YÖK, DPÜ’ye 4 alanda ödül verdi

Yayınlanan

DPÜ Mühendislik Fakültesi, Yabancı Diller Yüksek Okulu, Olimpik Yüzme Havuzu ve Evliya Çelebi Yerleşkesi 4 ödül birden aldı. Yarışmaya 116 farklı üniversiteden 841 başvuru yapılmıştı.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com – ÖZEL HABER

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ), 116 farklı üniversiteden 841 başvurunun yapıldığı Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı 2020 yılı Engelsiz Üniversite Ödüllerinde, mekânda erişilebilirlik alanında 3 turuncu bayrak, 2020 yılı sosyo-kültürel faaliyetler alanında 1 mavi bayrak ödülüne layık görüldü.

Böylelikle Kütahya Dumlupınar Üniversitesi toplamda 4 ödül birden almış oldu.

Yükseköğretim kurumlarındaki engelli bireylerin mekânlara, eğitsel imkânlara ve sosyo-kültürel faaliyetlere erişimleri konusunda farkındalık yaratmak ve iyi uygulamaları yaygınlaştırmak amacıyla düzenlenen “Engelsiz Üniversiteler Ödül Töreni”, bu yıl Kovid-19 salgını dolayısıyla video konferans yöntemi ile yapıldı.

2020 Engelsiz Üniversiteler Ödül Töreni’ne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, YÖK Engelli Öğrenci Çalışma Grubu Yürütücüsü ve YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, YÖK Yürütme Kurulu Üyeleri, en çok ödül alan üniversitelerin rektörleri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından yetkililer ile üniversitelerdeki engelli öğrenci birim sorumluları katıldı.

“Yeni YÖK” tarafından 2018 yılından bu yana geleneksel olarak verilen ödüllerin üçüncüsü, her yıl olduğu gibi bu yıl da üniversiteler tarafından yoğun ilgi gördü. 2020 yılı ödülleri için YÖK’e 116 üniversiteden toplam 841 adet olmak üzere rekor sayıda başvuru yapıldı.

Engelsiz Erişim ve Engelsiz Eğitim temalarıyla düzenlenen törende, yükseköğretim kurumlarına “Mekanda Erişebilirlik”, “Eğitimde Erişebilirlik” ve “Sosyo-Kültürel Faaliyetlerde Erişilebilirlik” olmak üzere 3 kategoride “Engelsiz Üniversite Bayrakları” ile farklı engelli gruplarına erişilebilir kılan üniversitelerin ilgili programlarına “Engelsiz Program Nişanı” verildi.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi ile Afyon Kocatepe Üniversitesi 13 bayrak ödülü ile en çok bayrak ödülü alan üniversiteler oldu.

Okumaya devam et

Eğitim

Kütahya’da LGS heyecanı, 9 bin 340 öğrenci sınava girdi

Yayınlanan

Kütahya’da 9 bin 340 öğrenci, 155 sınav merkezinde sınava girdi. Kovid-19 nedeniyle, güvenlik güçleri il genelinde yoğun tedbir aldı. Öğrenci velileri de okul bahçelerine geçirilmedi.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Liseye Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav bugün uygulandı. Yurt genelinde milyonlarca öğrenci, iyi bir lise hayali ile LGS’ye katılım gösterdi.

Öğrencilerin sorular karşısındaki heyecanına veliler de dışarıda ortak oldu.

Kütahya’da toplam 155 sınav merkezinde 9 bin 340 öğrenci LGS’ye katıldı.

Kütahya’nın sevilen habercilerinden Eray Akça ve eşi Hacer Akça’nın kızları Beste de LGS’ye katıldı.

Koronavirüs salgınının gölgesinde yapılan Liselere Geçiş Sınavı’nda okullar önünde yoğunluk yaşanırken bazı öğrenci ve velilerin sosyal mesafe kuralına uymadığı gözlendi.

Öğrenciler, Liselere Geçiş Sınavı’nda ter dökerken, bazı okulların dışında çocuklarını bekleyen velilerin sosyal mesafe kurallarını hiçe saydığı izlendi.

LGS’nin birinci oturumu 09.30’da başladı. Sınav öncesi ve sonrasında oluşabilecek yoğunluğu ve bulaşma riskini azaltmak amacıyla 09.00 ile 15.00 saatleri arasında 81 ilde istisnalar hariç vatandaşların sokağa çıkmaları kısıtlandı.

Okul önlerinde alınan güvenlik önlemlerinin de yeterli olduğu, vatandaşları sosyal mesafe ve maske konusunda sık sık uyardıkları görüldü.

Okumaya devam et

Eğitim

Rektör Uysal: “Dumlupınar Üniversitesi büyük bir üniversitedir”

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Kazım Uysal, DPÜ’nün 11 fakülte, 14 meslek yüksekokulu, 1 yüksekokul, 1 lisansüstü eğitim enstitüsü ve 18 araştırma ve uygulama merkezi olan büyük bir üniversite olduğunu ifade etti.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Yaklaşık 45 bin öğrencileri olduğunu belirten DPÜ Rektörü Kazım Uysal, “Öğrencilerimizin yüzde 64’ü lisans, yüzde 31’i önlisans, yüzde 4’ü yüksek lisans ve yüzde 1’i de doktora seviyesinde eğitim görmektedirler. 959 akademik ve 597 idari olmak üzere toplam bin 556 personelimiz vardır. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi yerleşke alanı yaklaşık 8 milyon metrekaredir. Yani ülkemizdeki yerleşke alanı en büyük üniversiteler arasındayız. Toplam kapalı alan büyüklüğümüz ise yaklaşık 370 bin metrekaredir. Üniversitemiz içinde üç gölet, olimpik yüzme havuzu, kapalı ve açık spor tesisleri vardır. KYK kız öğrenci yurtlarımız yerleşke alanı içindedir, erkek yurtlarımız ise yerleşke alanımıza yürüme mesafesinde olup yurtlarımız ihtiyacı karşılayacak kapasitededir. Şu anda yurtlarımıza müracaat edip de dışarıda kalan öğrencimiz yoktur” dedi.

“ 5 BİNİN ÜZERİNDE DERS UZAKTAN EĞİTİM YOLU İLE VERİLMEKTEDİR”

Üniversite’de koronavirüs (Kovid-19) salgını başlamadan önce uzaktan eğitim yoluyla çok az sayıda ders verilirken, bugün 5 binin üzerinde ders uzaktan eğitim yolu ile verildiğini söyleyen Uysal, “Koronavirüs salgını başlayınca ve YÖK tüm üniversiteler için uzaktan eğitim kararı alınca ilgili arkadaşlarımız, özellikle Uzaktan Eğitim Merkezi ve Bilgi İşlem Daire Başkanlığı personelimiz ile el ele vererek uzaktan eğitim sistemi altyapısını güçlendirdik ve problemleri çözdük. 3-5 bin öğrencisi olan üniversitelerde uzaktan eğitim kısmen daha problemsiz olabilir. Ancak Kütahya Dumlupınar Üniversitesi gibi yaklaşık 45 bin öğrencisi olan büyük üniversitelerde binlerce dersi uzaktan vermek elbette kolay değildir. Ancak Kütahya Dumlupınar Üniversitesi hamdolsun bunu başarmıştır. Şu anda final sınavı dönemindeyiz. Şu ana kadar çok büyük ve çok uzun süreli bir problem yaşamadık. Bizden kaynaklı olmayan problemleri de kısa sürede çözdük” ifadelerine yer verdi.

“SALGIN SAYESİNDE BÜYÜK BİR DİJİTAL DÖNÜŞÜM YAŞANDI”

Salgından önce 3 sunucu ile işlem yapıyorken şimdi 6’sı uzaktan eğitme ayrılmış olan 12 sunucuya sahip olduklarını belirten Uysal,” Depolama alanımızı da 11 TB’tan 16 TB’a çıkarttık ve bunu da büyük ölçüde Uzaktan Eğitim Merkezimize tahsis ettik. Önümüzdeki güz döneminde ve sonraki dönemlerde normalleşme sağlansa bile salgın sürecinde edindiğimiz deneyimlerle uzaktan eğitimin güzel yanlarını daha da geliştireceğiz. Artık normalleşme sağlansa bile uzaktan eğitim, eğitim sisteminin önemli bir parçası haline geldi. Bu salgın döneminde kazandığımız teknoloji ve altyapı birikimi, bize oldukça mesafe kat ettirdi. Üniversiteler ve tüm dünya çok farklı bir yöne gidiyor. Biz de buna ilgisiz kalamazdık. Salgın süreci önceden de hedefimiz olan dijitalleşme ve uzaktan eğitim oranının arttırılmasını hızlandırmış oldu. Teknolojik altyapının yanında akademik ve idari personelimiz de çok ciddi dönüşüm geçirdi ve uzaktan eğitime uyum sağladı. Sadece dersleri değil senato ve yönetim kurulu toplantıları dahil tüm toplantılarımızı da video konferans yoluyla yaptık. Açıkçası teknolojik dönüşümü bu kadar hızlı şekilde sağlamış olmanın keyfini çıkarıyor ve memnuniyet duyuyoruz” şeklinde konuştu.

“ÖĞRENCİLER ARADIKLARI HER ŞEYİ DPÜ’DE BULACAKLAR”

Kütahya Dumlupınar üniversitesinin 1992 de kurulan büyük bir üniversite olduğuna vurgu yapan Kazım Uysal, “Üniversitemizin Kütahya gibi doğal güzellikleri çok zengin olan, tarihi eserleri ile bilinen, başta çini ve el sanatları olmak üzere birçok sanatın geleneksel olarak yapıldığı kadim bir Anadolu şehrinde olması da ayrı bir cazibe unsurudur. Kütahya Dumlupınar Üniversitesini tercih eden öğrencilerimiz eminim aradıkları tüm güzellikleri Üniversitemiz ve Kütahya da bulacaklardır. Kütahya Dumlupınar üniversitesi bilim ve teknoloji bakımından da oldukça iyi bir yerdedir. Özellikle son zamanlarda aldığımız projeleri son derece önemsiyorum. Ülkemizin öncelik alanları olarak belirlenen Enerji Depolama, Biyomalzeme ve Doku Mühendisliği, Akıllı ve Yenilikçi Malzemeler, Hidrojen ve Yakıt Pilleri, Yeni Nesil Kompozitler ve Çok İşlevli Nanokompozit Malzemeler gibi alanlarda 100/2000 kapsamında doktora öğrencileri aldık ve çalışıyoruz. Üniversite-sanayi işbirliğine çok önem veriyoruz. TÜBİTAK’ın 2244 olarak bilinen sanayiye nitelikli elaman yetiştirme amaçlı Doktora Programında projesi kabul edilen 47 üniversite arasındayız. Bununla birlikte son zamanlarda üniversite dışı araştırma fonlarından aldığımız glütensiz gıda üretimi ve gümüş takı tasarımı ile ilgili de çok önemli projelerimiz kabul edildi. Üniversite kaynaklarımızdan oluşan BAP projelerimizin hem çeşitliliği hem de bütçelerini önemli derecede arttırdık ve özellikle öncelikli alanlara ciddi kaynaklar ayırdık. Eminim Kütahya Dumlupınar Üniversitesini tercih eden öğrencilerimiz bilim ve teknoloji sahasında da aradıklarını bulacaklar ve üniversitemizi tercih ettiklerinden memnun kalacaklardır. Mesela üniversitemizin ne kadar rağbet gördüğünü en iyi anlatan misallerden birisi daha yeni sonuçlanan sıfır atıkla ilgili yaptığımız uluslararası afiş yarışmasıdır. Bu yarışmaya 67 ülkeden 2 binin üstünde afişle katılım sağlandı. Bu derece rekor katılım üniversitemize olan güvenin ve üniversitemizin başarısının en açık göstergelerinden birisidir. Kısaca üniversitemizi tercih eden öğrencilerimiz sadece bilimi değil, sanatı da sanatın çok çeşidini ve en güzelini de üniversitemizde bulacaklardır” ifadelerini kullandı.

“DPÜ’DE YAKLAŞIK 2 BİN CİVARINDA YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİ EĞİTİM GÖRMEKTEDİR”

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi uluslararası bir üniversite olduğunu söyleyen Uysal,” Üniversitemizde yaklaşık 2 bin civarında yabancı uyruklu öğrencimiz eğitim görmektedir. Sosyal açıdan bakıldığında da Anadolu’da yurt sorunu olmayan az sayıda üniversiteden biriyiz. Üniversite yerleşkemiz içindeki yeşil alanlar çok geniş. Öğrencilerimizin Kütahya’yı tercih etmek için çok fazla seçeneği var. Öğrencilerimiz Kütahya’ya geldiklerinde ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaklar. Ben üniversite adaylarının Kütahya Dumlupınar Üniversitesini tercih ettiklerinde bilim, teknoloji, eğitim ve sosyal yaşam anlamında aradıkları her şeyi bulacaklarına eminim” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Okumaya devam et

Eğitim

Yarışmadaki 4 ödülün 3’ünü Kütahya öğrencileri kazandı

Yayınlanan

Kompozisyon dalındaki 4 derecenin 3’ünü kazanan Kütahya öğrencileri, Eskişehir’deki ödül törenine damga vurdular.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Devlet Su İşleri 3. Bölge Müdürlüğü tarafından, Dünya Su Günü faaliyetleri kapsamında düzenlenen “Su ve İklim Değişikliği” temalı resim ve kompozisyon yarışmalarının kazananları için ödül töreni düzenlendi. Dereceye giren öğrenciler ödüllerini düzenlenen törenle aldılar.

Kütahya’dan yarışmaya katılan öğrenciler Seren Ören, Ahmet Ali Yağmur ve Menekşe Sarı, tüm ödülleri topladılar.

Kompozisyon Yarışması

  • 1- Selen ÖREN – Kütahya Bilim ve Sanat Merkezi / KÜTAHYA
  • 2- Ahmet Ali YAĞMUR – Mehmet Akif İnan Ortaokulu / KÜTAHYA
  • 3- Ayşe Şevval PEKTAŞ – Ahmet Akkoç Ortaokulu Adapazarı / SAKARYA
  • Mansiyon – Menekşe SARI F.Güzen İşitme Engelliler Ortaokulu / KÜTAHYA

Okumaya devam et

Eğitim

LGS öncesi okullarda hijyen çalışması yapıldı

Yayınlanan

Kütahya’da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavı yapılacak okullarda dezenfeksiyon çalışması yapılıyor.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Kütahya İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, yenikutahya.com’a yaptığı açıklamada, 20 Haziran Cumartesi günü yapılacak LGS öncesinde okullarda dezenfeksiyon çalışması yapılmakta olduğunu söyledi.

Başyiğit açıklamasında, Kütahya genelinde tüm okullarda yapılan çalışmalarda öğrencilerin ve sınav yetkililerinin elle temas edebilecekleri sıralar, kapı kolları, masa ve sandalyeler başta olmak üzere sınıflar, koridorlar, tuvalet ve lavaboların ayrıntılı biçimde ilaçlandığını ifade etti.

Öğrenci ve görevlilerin sağlığını korumak hem de velilerin hijyen konusundaki endişelerini azaltmak için koruyucu önlemler kapsamında başlatılan çalışmayla okulların sınava hazır hale getirildiğini söyleyen Hasan Başyiğit, LGS için hijyen koşullarının üst düzeyde tutulduğunu aktardı.

Başyiğit, sınava girecek öğrencilere de başarı dileklerini tekrarladı.

Okumaya devam et

Eğitim

Kütahya’da “Üniversite-Sanayi İş Birliğinde” önemli adım

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi ile Heriş Seramik’in ortak projesi TÜBİTAK 2244 – Sanayi Doktora Programı kapsamında destek kazandı.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, TÜBİTAK 2244 – Sanayi Doktora Programına kabul edilen 47 üniversiteden arasında yer alarak ülkemizin sanayi alanında gereksinim duyduğu araştırmacı insan kaynağına katkı sunacak.

Üniversite – Sanayi iş birliğinin en önemli programlarından 2244 – Sanayi Doktora Programı’na Kütahya Dumlupınar Üniversitesi ile Heriş Seramik Turizm A.Ş.nin (Güral Porselen ve Vitrifiye) yaptığı ortak başvuru, TÜBİTAK tarafından kabul gördü. Böylece DPÜ bu program kapsamında projesi kabul edilen 47 üniversiteden biri oldu. Aynı zamanda 2018 yılında başlayan bu programda üniversitenin ilk kez projesi desteklendi.

GÖÇMEZ: “BU PROGRAMDA YER ALAN ÜNİVERSİTELERDEN BİRİ OLMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ”

Projenin yöneticisi ve danışmanı olan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Göçmez, konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Kütahya Dumlupınar Üniversitesi olarak, TÜBİTAK 2244 – Sanayi Doktora Programı’nda yer alan üniversitelerden biri olmanın gururunu yaşıyoruz. Projemizde Mühendislik Fakültemizde görev yapan akademisyenlerimiz Prof. Dr. Ramazan Köse, Doç. Dr. Mustafa Tuncer ile Fen Edebiyat Fakültesi akademisyenlerinden Doç. Dr. Nurgün Büyükkıdan da danışman olarak yer alıyor. Öte yandan program kapsamında ikisi Metalürji ve Malzeme Mühendisliği, biri Makine Mühendisliği, biri de Kimya alanında öğrenim gören dört doktora öğrencimiz, teorik bilgilerini sanayi alanında uygulama şansına ve burs almaya hak kazandılar. Elde edilen bu başarıda öncelikle Heriş Seramik Turizm A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Güral’a projedeki danışman arkadaşlarıma ve öğrencilerimize çok teşekkür ediyor, projenin üniversitemize ve şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.”

UYSAL: EMEĞİ GEÇEN TÜM ARKADAŞLARI TEBRİK EDERİM

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Üniversite-Sanayi iş birliğinin en somut örneklerinden biri olan TÜBİTAK 2244 – Sanayi Doktora Programı’na Kütahya Dumlupınar Üniversitesi olarak dâhil olmaktan dolayı çok mutluyuz. Bundan sonra da Kütahya’da bulunan diğer firmalarla benzer projeler ve iş birliklerini artıracağız. Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerinden olan Milli Teknoloji Hamlesi’nin önemli bileşenlerinden biri olarak kabul edilen TÜBİTAK 2244 – Sanayi Doktora Programı, doktora derecesinde eğitim alan öğrencilerin aldıkları teorik bilgileri, sanayide uygulayabilmeleri fırsatının yanında öğrencilere eğitim sırasında 4 yıllık burs, mezuniyet sonrası da en az 3 yıllık istihdam olanağı sağlıyor. Bu vesile ile proje de emeği geçen başta Heriş Seramik Turizm A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Güral ve Proje Yöneticisi Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Hasan Göçmez olmak üzere emeği geçen tüm arkadaşları tebrik ederim.”

Okumaya devam et

Eğitim

Kütahya Milli Eğitim Müdürlüğü, 307 bin maske üretti

Yayınlanan

Yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında Kütahya İl Millî Eğitim Müdürlüğü, Kütahya Valiliği himayesinde harekete geçti. Kovid-19’la mücadelede en çok ihtiyaç duyulan koruyucu maskeden, temizlik ve dezenfeksiyon ürünlerine, yüz koruyucu siperlikten koruyucu tuluma kadar çeşitli ihtiyaçların üretimi İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı kurumlarda yapılıyor.

307 BİN ADET MASKE ÜRETİLDİ

Merkez Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 217 bin adet maske, Kütahya Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile 9 ilçe halk eğitim merkezi müdürlüğünde 90 bin maske olmak üzere bugüne dek toplam 307 bin adet koruyucu maske ve bin adet koruyucu tulum gönüllü öğretmen, usta öğretici ve kursiyerler tarafından üretildi.

163 BİN 500 LİTRE TEMİZLİK VE DEZENFEKSİYON ÜRÜNÜ ÜRETİLDİ

Temizlik ve dezenfeksiyon ürünlerinin üretimi ise Kütahya Merkez Prof. Dr. Necmettin Erbakan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleştirildi. Lisede, 6 bin 500 litre genel dezenfektan, 2 bin litre el dezenfektanı, 155 bin litre klor bazlı yüzey hijyen solüsyonu üretildi.

6 BİN 350 ADET KORUYUCU YÜZ SİPERLİĞİ ÜRETİLDİ

Meslek liseleri ve meslekî eğitim merkezlerinde 4 bin 100, bilim ve sanat merkezlerinde 2 bin 250 olmak üzere toplam 6 bin 350 adet koruyucu yüz siperliği üretildi.

Üretimi tamamlanan maske, koruyucu yüz siperliği ve dezenfektanlar sağlık ve güvenlik birimleri başta olmak üzere, ihtiyacı olan kurumlara dağıtıldı. Kovid-19’la mücadelede Vefa Sosyal Destek Gruplarında 171 öğretmen ve millî eğitim personeli görev aldı.

Okumaya devam et

Eğitim

Lisede sınıf geçme nasıl olacak? Milli Eğitim Bakanlığı’ndan açıklama geldi

Yayınlanan

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2019-2020 eğitim öğretim yılında liselerde sınıf geçmeyle ilgili sıkça sorulan soruları yanıtladı.

Tüm 12. sınıf öğrencileri sorumlu dersi olup olmamasına bakılmaksızın üniversite sınavlarına girebilecek. Lise son sınıf öğrencilerinin de birinci dönemde aldıkları notlar geçerli olacak ve yıl sonu başarı puanı buna göre hesaplanacak.

Son sınıf öğrencileri, başarı sağlayamadıkları derslerden sorumluluk sınavlarında başarılı olmaları halinde mezuniyet puanları hesaplanarak mezun edilecek. Sorumluluk sınavları, birinci dönemin ilk haftası, ikinci dönemin ilk haftası ile son iki haftası içinde yapılacak.

İşte tüm cevaplar:

Okumaya devam et

Eğitim

AÖF sınavları internet üzerinden yapılacak

Yayınlanan

Koronavirüs tedbirleri kapsamında, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İşletme ve İktisat fakültelerinin dönem sonu sınavları internet üzerinden yapılacak.

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Açıköğretim Sistemi bünyesindeki Açıköğretim, İşletme ve İktisat fakültelerinin 2019-2020 bahar dönemi dönem sonu sınavlarının 24 Haziran-8 Temmuz’da internet üzerinden yapılacağı açıklandı.

Açıklamada, sınavın yurt içi ve yurt dışı programlar için 24 Haziran saat 00.01 ve 8 Temmuz saat 23.59 arasında erişime açık olacağı belirtildi.

Sınav uygulama esasları ve detaylı bilgiler, üniversitenin internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından duyurulacak.

Bahar dönemi ara sınavları da 18 Nisan-7 Mayıs’ta internet üzerinden yapılmıştı.

Okumaya devam et

Eğitim

YÖK’ten flaş açıklama! Üniversitelerde sınavlar yüz yüze yapılmayacak

Yayınlanan

Son dakika haberi… YÖK’tan üniversite dönem sonu sınavlarına ilişkin açıklama geldi. Yapılan açıklamada, ”Üniversitelerde dönem sonu sınavları ile bu eğitim ve öğretim yılına ait diğer sınavlar, yüz yüze gerçekleştirilmeyecek.” denildi.

YÖK tarafından üniversite dönem sonu sınavlarına ilişkin önemli bir açıklama geldi.

YÖK’ten yapılan son dakika açıklamasında “Üniversitelerde dönem sonu sınavları ile bu eğitim ve öğretim yılına ait diğer sınavlar, yüz yüze gerçekleştirilmeyecek. Üniversitelerde sınavlar, dijital imkânlar veya ödev, proje gibi alternatif yöntemler uygulanarak yapılacak.” denildi.

Okumaya devam et

Eğitim

DPÜ Spor Bilimleri Fakültesi kuruldu, BESYO kapatıldı

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesine bağlı Spor Bilimleri Fakültesinin kurulması ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunun kapatılmasına yönelik karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinin kurulmasına hükmeden Cumhurbaşkanı Kararı yayımlandı. Resmi Gazete’nin 9 Mayıs 2020 tarihli sayısında yer alan Ekli I Sayılı Listede Belirtilen Enstitü ve Fakültelerin Kurulması ve Ekli II Sayılı Listede Belirtilen Enstitü ve Yüksekokulların Kapatılması Hakkında 2504 Sayılı Karar’daki 1 sayılı listeye göre, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi bünyesinde Spor Bilimleri Fakültesi kuruldu.

PROF.DR. ADNAN ERSOY: “BÜYÜK MUTLULUK DUYUYORUZ

Konuyla ilgili görüş bildiren DPÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Adnan Ersoy, “1994 yılında Fen Edebiyat Fakültemize bağlı Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü olarak kurulup 1999 yılında ise Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokuluna dönüştürülen, kurulduğu günden bu yana sadece ulusal değil uluslararası alanda da ülkemize altın madalyalar kazandırmış sporcuları yetiştiren kurumumuz yoluna Spor Bilimleri Fakültesi olarak devam edecek olmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Alınan bu kararın Üniversitemiz, Kütahyamız ve Türk spor camiası için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

REKTÖR PROF.DR. KAZIM UYSAL: “DPÜ DAHA DA BÜYÜDÜ VE GÜÇLENDİ

Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal ise, ‘Spor Bilimleri Fakültemizin kurulmuş olması DPÜ’yü daha da büyüttü ve güçlendirdi. Bu kararla fakülte sayımız on bir oldu. İnşallah önümüzdeki yıllarda bu sayı daha da artacak. Kütahyamıza daha çok ve daha nitelikli öğrenci gelecek. Zaten DPÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulumuz ülkemizin gözde yüksekokullarındandı. Şimdiye kadar Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulumuzda okuyan öğrencilerimiz çok sayıda uluslararası spor müsabakalarına katıldılar, farklı spor dallarında çok sayıda ödül ve madalya aldılar. Üniversitemizi, Kütahya’yı ve ülkemizi başarı ile temsil ettiler. Eminim bu karardan sonra yani yüksekokulumuz fakülteye dönüştükten sonra hem üniversitemizi tercih eden öğrencilerimizin kalitesi hem de başarılarımız daha da artacaktır. DPÜ Spor Bilimleri Fakültesi üniversitemize ve Kütahyamıza hayırlı olsun’ dedi.

Öte yandan aynı kararda yer alan 2 sayılı listeye göre DPÜ’deki Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ise kapatıldı. Öğrencilerin kayıtları başka bir işleme gerek kalmadan yeni fakülteye aktarılacak.

Okumaya devam et

Eğitim

Milli Eğitim Bakanı Selçuk okulların açılma tarihini canlı yayında söyledi

Yayınlanan

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüs sürecine dair değerlendirmede bulundu.

CNN Türk Kanalında Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge programına katılan bakan Selçuk, merak edilen her konuya cevap verdi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Normalleşme süreci beklendiği şekilde devam ederse okulları 1 Haziran’da açarız” dedi.

Ayrıntılar geliyor…

Okumaya devam et

Eğitim

MEB, telafi eğitimlerinde illerin özel durumunu dikkate alan ulusal model hazırlıyor

Yayınlanan

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Birçok model var. Uluslararası deneyimi çalışıyoruz. Ancak bunun saha yansımasını öngörmek birlikte düşünmekle olanaklı olabilir. Bir düşünme sürecine girelim ve her ilimizde model arayışına yönelik çalışmalar hızlandırılsın” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, telafi eğitimlerinde illerin özel durumunu dikkate alarak ulusal bir model hazırlanması amacıyla İl Milli Eğitim müdürleriyle video konferans yöntemiyle görüştü.

Bakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Ziya Selçuk, Bilim Kurulunun tavsiyeleri ve kabine toplantısında ortaya çıkan görüşler çerçevesinde, uzaktan eğitimin 31 Mayıs’a kadar devam etmesinin kararlaştırıldığı yönündeki açıklamalarının ardından İl Milli Eğitim müdürleriyle video konferans yöntemiyle bir araya geldi.

Toplantının ana gündem maddesini, telafi eğitimi süreciyle ilgili hazırlıklar oluşturdu.

Toplantıda, “İllerin farklı özellikleri olası telafi modellerini nasıl etkiler?”, “Okul ve sınıf düzeyleri nasıl bir telafi programı gerektirir?”, “Farklı sınıf ve okul büyüklükleri olası telafi programlarını nasıl etkiler?” soruları çerçevesinde illerin olası telafi eğitimi modelleriyle ilgili saha izlenimleri alındı.

Bakanlığın, telafi eğitimi yöntemlerine ilişkin seçeneklerinin hazır olduğu ancak illerin özel durumlarını dikkate alarak bu konuda ulusal model geliştirilmesini hedeflediği öğrenildi.

Bu açıdan toplantıda müdürlerden, “İlde hangi veli grupları nerelerde yoğun?”, “İlin üretim tarzı telafi programlarını nasıl etkiler?”, “Tatil ya da yaz sıcaklığı o il için telafi programını nasıl etkiler?” soruları çerçevesinde en kısa sürede illere özel taslak modellerin hazırlanması ayrıca her sınıf düzeyinde nasıl bir telafi programının uygulanabileceğinin tartışılması istendi.

Bakan Selçuk, bu kapsamda il müdürlerine, “Birçok model var. Uluslararası deneyimi çalışıyoruz. Ancak bunun saha yansımasını öngörmek birlikte düşünmekle olanaklı olabilir. Bir düşünme sürecine girelim ve her ilimizde model arayışına yönelik çalışmalar hızlandırılsın. Bu, çalışmanın hem ulusal modele esin kaynağı olması hem de hazırlanan bir telafi programının o ildeki uygulamayı nasıl etkileyeceğine yönelik öngörü sağlaması açısından büyük önem taşıyor” mesajını verdi.

Kütahya İl Mili Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit

İL MÜDÜRLERİYLE HER HAFTA GÖRÜŞME YAPILIYOR

Bakan Selçuk’un, İl Milli Eğitim müdürlerinin hem uygulamaları bir bütün içinde görme imkânına sahip olması hem de merkezdeki kararların yereldeki yansımalarını öngörebilecek konumda bulunmaları açısından illerden gelecek önerilere büyük önem verdiği belirtildi.

Selçuk, bu kapsamda il müdürleriyle her hafta gruplar halinde video konferans toplantıları gerçekleştirerek, görüş alışverişinde ve istişarelerde bulunuyor.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR