Bizimle iletişime geçin

Sağlık

Lütfen evde kal, virüsü taşıma

Sağlıkçılar, “Biz senin için burada kalıyoruz. Sen de bizim için lütfen evde kal” notuyla vatandaşlardan zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamalarını istedi.

Yeni tip corona virüs tedbirleri kapsamında vatandaşları uyaran Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi görevli sağlık çalışanları, “Biz senin için burada kalıyoruz. Sen de bizim için lütfen evde kal” dedi.

Vatandaşlardan zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamalarını isteyen sağlıkçılar tarafından sosyal medya hesaplarından paylaşılan fotoğrafta, “Sağlık personelimiz bu zorlu süreçte 7/24 halkımıza sağlık hizmeti sunmak için fedakârca çalışıyor. Sizler de hem kendi sağlığınız hem de çevrenizdekilerin sağlığı için zorunlu bir durum olmadıkça lütfen dışarı çıkmayın” çağrısı yapıldı.

Ekonomi

İŞKUR online başvurusu ile 12 şehirde hastane personeli alımı yapılacak

İŞKUR, e-şube üzerinden 12 şehirde bulunan hastanelere personel alımı yapılacağını duyurdu. Hasta ve yaşlı bakımı için hastane ve sağlık kurumlarına personel alımı yapılacağını duyuran İŞKUR, toplamda 86 personelin alınacağını ve en az ilköğretim mezunu adayların başvuru yapabileceğini belirtti. İş başvuruları İŞKUR’un resmi internet sayfasında online yapılacak.

İŞ BAŞVURULARI NASIL YAPILACAK?

İş Başvuruları, her bir ilanın son başvuru tarihi farklı olmak üzere 02-30 Nisan 2020 tarihleri arasında, Türkiye İş Kurumu resmi sitesi olan www.iskur.gov.tr internet adresi üzerinden, e-devlet şifresi ile giriş yapılarak online şeklinde yapılacaktır.

Okumaya devam et

Sağlık

Cumartesi pazarında tedbir

Hafta içinde alınan kararlar doğrultusunda esnaf sayısının en fazla iki katı insan alınacağı açıklanan semt pazarında, bu kurala uyulmadığı gözlendi. Bazı esnafların kurallara tam anlamıyla uyduğu gözlenirken bazı esnafların ise daha gevşek davrandığı kaydedildi. Vatandaşların ise kalabalık ve sosyal mesafeyi gözetmediği ancak maske taktığı izlendi.

Öte yandan pazarcı esnafının yazılarla vatandaşı hijyen kurallarına uyması yönünde uyardığı da gözlendi.

yenikutahya.com – ÖZEL HABER

Cumartesi pazarının girişlerine barikat kuran zabıta ekipleri, vatandaşları maske takma konusunda uyardı.

Semt pazarında inceleme yapan yenikutahya.com muhabirinin izlenimleri şöyle:

Pazara giriş çıkışta sayıya dikkat edilmiyor. Girişlerde bariyerin yanında zabıtalar bekliyor, maskelerini takmışlar. İçerideki pazarcılar maskeleri kulaklarında asılı ancak ağız burun açık çeneye indirdikleri gözlendi. İçeride zabıta gezmiyor, geziyorsa da biz rastlamadık. Pazarcı esnafının sayısının en fazla iki katı müşteri alınacak kararına uyulmadığı, kalabalığın olduğu gözlendi. Ayrıca zabıtanın bir karı-koca çifti maskesiz diye uyararak dışarı çıkarttığını, çıkana kadar takip ettiğini de gözlemledik.

Okumaya devam et

Politika

Irak’tan getirilen 334 Türk işçi Kütahya’da karantinaya alındı

Korona virüs Covid-19 tedbirleri kapsamında işçi olarak çalıştıkları Irak’tan Kütahya’ya getirilen 334 Türk vatandaşı, kent merkezi Andız Mahallesi’ndeki Kredi ve Yurtlar Kurumuna (KYK) ait öğrenci yurtlarına yerleştirildi.

Edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın koordinasyonunda, Dışişleri, İçişleri, Sağlık, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıklarının yürüttüğü ortak çalışmayla 334 kişi Irak’ın Bağdat kentinden kalkan uçakla Kütahya Zafer Bölgesel Havalimanı’na getirildi. İşçiler, burada sağlık kontrolünün ardından, polis ve AFAD ekipleri eşliğinde otobüslerle şehir merkezine taşındı.

Yoğun güvenlik önlemleri eşliğinde getirilen Türk işçiler, kimlik kontrollerinin ardından KYK ait Hezar Dinari ve Emine Gülbahar öğrenci yurtlarına yerleştirildi.

İşçiler, “Allah devleti yönetenlerden razı olsun. Türkiye’nin ne kadar güçlü ve büyük ülke olduğunu bir kez daha gördük” dediler.

Yurtlarda 14 gün gözlem altında tutulacak işçilerin ihtiyaçlarının, Kütahya Valiliği, İl Sağlık Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Türk Kızılayı tarafından karşılanacağı açıklandı.

Okumaya devam et

Politika

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklama!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan koronavirüsle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Alınan yeni tedbirlere göre, 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta 15 gün giriş-çıkışlar durduruldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni alınan koronavirüs tedbirlerine yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta başlatacağımız araç giriş çıkışlarına 15 gün süre ara verildiğini açıklayan Erdoğan, “20 yaş altındakilere sokağa çıkma yasağı getiriyoruz” dedi. Ayrıca pazar yerleri ve marketler gibi tüm toplu alanlarda herkesin maske takması zorunlu hale getirilecek. Tüm kamu alanlarında sosyal mesafeye dikkat edilecek.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanları:

Türkiye’deki kovid19 hastalarının veya hastalığı bulaştıranların önemli bir bölümünde Avrupa ve Amerika seyahatinin olması düşündürücüdür. Batı ülkelerinin sağlık sistemlerinin kapsayıcı olmaması sebebiyle hastalığın teşhisinde ve tedavisinde yetersiz kaldıkları çok açıktır.

“TÜRKİYE VAKA TESPİTİNİ VE TEDAVİSİ BAŞARILI ŞEKİLDE YÜRÜTTÜ”

Türkiye en başından itibaren elindeki veriler çerçevesinde tüm tedbirleri alarak hastalığın ülkemize girişini geciktirmiştir. Hastalığın görülmesinin ardından da ülke genelinde vaka tespitini ve tedavisini çok başarılı şekilde yürüttü.

Ülkemiz toplamda 20 bin 921 hasta, 425 ölüm 484 taburcu sayısı ile nüfus ve salgın tehdidi bakımından mukayese edilebileceğimiz ülkeler tarafından daha iyi yerdedir. Kapsayıcı genel sağlık sigortamızın, yaygın ve modern hastane ağımızın, yetişmiş ve yeterli sayıda sağlık personelimizin önemi bu süreçte çok daha iyi ortaya çıkmıştır.

“SALGIN TEHDİDİ GEÇENE KADAR KURALLARA HARFİYEN UYMALIYIZ”

Aynı şekilde temel gıda maddelerinin neredeyse tamamında kendi kendimize yeterli olmamızın ötesinde net ihracatçı konumda olmamız da ülkemize net avantaj sağlıyor. Türkiye bu krize en hazırlıklı ülkelerden biridir. Tek yapmamız gereken birliğimize, beraberliğimize sıkı sıkıya sahip çıkarak salgın tehdidi geçene kadar kurallara harfiyen uymaktır.

Bilim Kurulumuz hastalığın dünyadaki ve ülkemizdeki gelişimini an be an tahlil ediyor. Buna göre alınması gereken tedbirler de Bilim Kurulumuzu tarafından belirlenerek tavsiye olarak hükümetimize iletiliyor.

“HER BİREY KENDİ KARANTİNASINI OLUŞTURMALIDIR”

Biz de bakanlık ve kurumlarımızla birlikte dünyadaki ve ülkemizdeki gelişmeleri göz önünde bulundurarak kararlarımızı alıyoruz.

Özellikle milletimizden beklentimiz her bireyin kendi karantinasını kendi uygulamasıdır. Genel olarak halkımızın kurallara uyma konusunda hassasiyet gösterdiğini biliyorum.

Bunun için gönüllü olarak uygulanması gereken kuralları zorunlu hale dönüştürmemiz gerekebiliyor.

Daha önce şehirler arası toplu taşımayı izne bağlamıştık. Kendi arabalarıyla şehirlerarası yolculuk yapan vatandaşlarımızı da şehir girişlerinde kontrole tabii tutuyorduk.

ALINAN YENİ TEDBİRLER

Salgınla ilgili mücadelede attığımız adımlara bu gece yenisi geliyor. Ülkemizin 30 büyükşehrimiz ile Zonguldak’ı araç giriş çıkışlarına kapatıyoruz. 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta başlatacağımız araç giriş çıkışlarına 15 gün süreyle ara verildi.

Ülkemizin tamamında 20 yaş altı, 1 Ocak 2000 ve üzeri doğumlular için de sokağa çıkma yasağı getiriyoruz

Pazar yerleri ve marketler gibi tüm toplu alanlarda herkesin maske takması zorunlu hale getirilecek. Tüm kamu alanlarında sosyal mesafeye dikkat edilecek.

Okumaya devam et

Politika

Bakan Koca son rakamları açıkladı! İşte yeni vaka ve ölüm sayısı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Türkiye’de Koronavirüs salgını nedeniyle son 24 saatte 69 vatandaşın hayatını kaybettiğini açıkladı. Bakan Koca, 2786 yeni tanının olduğunu belirtti.

Bakan Koca’nın Bilim Kurulu toplantısınına ardından, bugün 16.160 test yapıldığını 2786 yeni vakanın ve 69 hayat kaybının yaşandığını açıkladı. Yoğun bakım sayısı 1251, entübe hasta sayısı 867 ve iyileşen hasta sayısı 484 olarak kayıtlara geçti.

Bakan Koca’nın yaptığı son açıklamasının ardından Türkiye’deki vaka sayısı 20 bin 921’a, vefat sayısı ise 425’e ulaşmış oldu. Türkiye’de bugüne kadar 141.716 test yapıldı.

Okumaya devam et

ASAYİŞ

Kütahya’da işlek alanlarda kalabalığa izin verilmeyecek

Kütahya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında, işlek alanlarda kalabalık oluşumuna izin verilmeyeceği bildirildi.

Kütahya Valisi Ömer Toraman Başkanlığındaki İl Hıfzıssıhha Kurulu toplantısında alınan karar doğrultusunda, koronavirüs tedbirleri kapsamında işlek caddelerde kalabalık oluşumuna izin verilmiyor.

Kurulun son toplantısında alınan kararda, vatandaşların gün içinde temel gereksinimleri dışında çeşitli sebeplerle yoğun olarak bulunduğu alanlarda oluşabilecek kümelenmeler emniyet güçlerinin yönlendirmeleri ile kontrollü geçişler sağlanacak.

Kurul toplantısında alınan kararda, şunlar ifade edildi:

“Halkın yoğun olarak bulunabileceği Cumhuriyet, İstasyon ve Eskişehir Yolu Caddeleri, Saman Pazarı, Ulu ve Yeşil Cami ile yeni belediye hizmet binası civarı gibi yerlerde kalabalık oluşumu ve kümelenmelerin yeni tip kovit19 bulaştırma riski artıracağından bu alanlarla ilgili ek önlemler alınacak. Bu kapsamda emniyet güçleri tarafından belirlenecek bölgelerde kontrollü geçiş sağlanması, konuyla ilgili düzenlenmenin yapılması ve vatandaşların konuyla ilgili uyarılacak. Alınan tedbirlerin ivedilikle uygulanması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi, gerekli görülmesi durumunda alınan kararlara uyulup uyulmamasının genel kolluk marifetiyle denetlenmesi, karara uymayanlar hakkında gerekli idari veya adli işlemlerin yapılmasına oy birliği ile karar verildi.”

Kurul kararının ardından kentin işlek caddelerinden Cumhuriyet Caddesi girişinde oluşturulan bariyerlerle polis geçişleri kontrollü bir şekilde sağlamaya başladı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya’da salgın önlemi: Müşteri sayısı pazarcı sayısının en fazla iki katı olacak

Tezgah araları 3 metre olacak, pazara giriş çıkış noktaları oluşturuldu, müşteri sayısı pazarcı sayısının en fazla iki katı olacak.

İçişleri Bakanlığı’nın koronavirüs tedbirleri Kütahya’da hayata geçirildi, zabıta ekipleri denetledi.

Kütahya’da pazar yerlerinde yeni kurallar uygulanmaya başladı.

Pazar yerine giriş noktaları belirlendi, çocuk ve yaşlıların girmesine izin verilmiyor.

Kütahya Belediyesi zabıta ekipleri de alınan tedbirleri denetledi, esnafı bilgilendirdi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya’daki meslek lisesinde bebek ve çocuklara özel tıbbi maske üretimi

Kütahya Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde kurulan atölyede üretilen maskeler, bebek ve çocukların kullanımına sunulacak. Okul Müdürü Nur Öziltürk “Üç kat kumaştan steril ortamda ürettiğimiz maskelere talepler gelmeye başladı. Maskelerimiz sayesinde çocuklarımızı daha iyi koruyacağımıza inanıyoruz” dedi.

Kütahya’da Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında bebek ve çocuk maskesi üretimine başladı.

Zafertepe Mahallesi’nde faaliyet gösteren okulda döner sermaye yöntemiyle kurulan atölyede üretilen tıbbi maskeler bebek ve çocukların kullanımına sunulacak.

Okul Müdürü Nur Öziltürk, AA muhabirine, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün desteğiyle tek kullanımlık maske üretimine başladıklarını söyledi.

Virüse karşı bebek ve çocukların korunmasında maskenin önemli olduğunu belirten Öziltürk, şöyle devam etti:

“Koronavirüs sadece yaşlılar için tehdit içermiyor. Bu virüs bebek ve çocuklar için de bir tehdit. Aynı zamanda çocuklar taşıyıcı da olabiliyor. Yaptığımız araştırmada ise bebek ve çocuklara yönelik maske üretimine rastlamadık. Biz de okul olarak bu durumu göz önünde bulundurduk ve Moda Tasarım Teknolojileri Alanı Bölümünde bebek ve çocuklara uygun maske tasarımı yaptık. Aynı bölümde oluşturduğumuz atölyede de öğrencilerimizle üretime başladık.”

Öziltürk, bebek ve çocuk maskesi üreterek aynı zamanda farkındalık oluşturduklarına inandıklarını dile getirdi.

“YETİŞKİNLER İÇİN ÜRETİLEN MASKELER ÇOCUKLARA BÜYÜK GELİYOR”

Günde yaklaşık 5 bin maske ürettiklerini bildiren Öziltürk, “Sosyal mesafeyi koruyarak 20 öğrencimizle dönüşümlü olarak üretim yapıyoruz. Öğrencilerimiz, çalışmaları karşılığında kazandıkları parayla aile ekonomisine katkı sağlıyor.” dedi.

Nur Öziltürk, yetişkinler için üretilen tek kullanımlık maskelerin bebek ve çocuklara büyük geldiğini, bu nedenle istenen korumanın sağlanamadığını belirtti.

Ürettikleri maskelerin, çocukların ağız ve burun kısmını en iyi kapatacak şekilde tasarlandığı bilgisini veren Öziltürk, “Üç kat kumaştan steril ortamda ürettiğimiz maskelere talepler gelmeye başladı. Maskelerimiz sayesinde çocuklarımızı daha iyi koruyacağımıza inanıyoruz.” diye konuştu.

Moda Tasarım Teknolojileri Alanı Bölüm Şefi Canan Kırıt da okulun Ar-Ge biriminde tasarladıkları maskelerin bebek ve çocuklar için en ideal ölçülerde olduğunu ifade etti.

Okumaya devam et

Politika

Kütahya 5 koronavirüs vakası ile en az etkilenen iller arasına girdi

“İllere göre korona sayısı, korona virüsün illere göre dağılımı ve illere göre korona vakaları” terimleri vatandaşlar tarafından arama motorlarında yoğun olarak araştırılıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün Bilim Kurulu toplantısının ardından basın açıklaması yaparak bilgilendirilmelerde bulundu. Önceki günlerden farklı olarak Corona Virüs salgınında Türkiye’deki illere göre vaka sayısını açıklayan Fahrettin Koca İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere tüm illerdeki corona virüs vaka sayılarını ve hangi ilde kaç kişinin hayatını kaybettiğini de açıkladı.

Bu verilere göre Kütahya ili sadece 5 koronavirüs vakası ile en az etkilenen iller arasında yer aldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı rakamların ardından, Kütahya Valiliği de bugün yazılı bir açıklama yaparak Kütahya halkına teşekkür etti ve uyardı. İşte o açıklama:

“Covid19 salgını ile mücadelede kritik Mart ayını, Kütahya olarak, en az vaka sayısı ile geride bıraktık. Kütahyalı hemşerilerimize, bu süreçte göstermiş oldukları destekten dolayı, şükranlarımızı sunuyoruz. Başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere, bütün kamu kurum ve kuruluşlarımızın, yerel yönetimlerimizin ve sivil toplum örgütlerimizin fedakar çalışanlarına teşekkür ediyoruz. Uzmanların çağrısına ve devletimizin almış olduğu tedbirlere riayet ederek, Nisan ayında da evde kalmaya, sosyal izolasyona, bulunduğumuz şehirden/kasabadan/köyden ayrılmamaya, seyahate çıkmamaya gayret gösterelim.

Aksi takdirde, hem kendi sağlığınızı, hem de sevdiklerinizin sağlığını ciddi olarak tehlikeye atmış olursunuz. İhtiyaç duyduğunuz her anda bizler yanınızda olmaya devam edeceğiz.”

İL İL KORONAVİRÜS VAKA SAYILARI

Sağlık Bakanı Koca, en fazla koronavirüs vakasının İstanbul’da görüldüğünü, bu ili İzmir ve Ankara’nın takip ettiğini bildirdi.

Bakan Koca, yaklaşık yüzde 60’la İstanbul’daki vaka sayısının 8 bin 852 olduğunu bildirdi.

Sağlık Bakanı Koca, İzmir’de 853, Ankara’da 712, Konya’da 584, Kocaeli’de 410 vaka olduğunu belirtti.

Koca, toplam 39 ilde can kaybı olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanı Koca, İzmir’de 853, Ankara’da 712, Konya’da 584, Kocaeli’de 410 vaka olduğunu belirtti.

Okumaya devam et

Eğitim

Milli Eğitim Bakanı’ndan tepki: Her gün başka bir sahte haberle uğraşmak durumunda kalıyoruz

Selçuk, Twitter’dan bir haber ile resmi olmayan bir belgeyi çarpı işareti koyarak paylaştı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, resmi kaynaklardan paylaşılan açıklamaların dikkate alınmasını tavsiye ederek, “Millet olarak zor bir süreçle başa çıkmaya çalışırken her gün başka bir sahte haberle uğraşmak ve açıklama yapmak durumunda kalıyoruz” tepkisi gösterdi.

Selçuk, okulların 1 sene sonra tekrar edileceğine dair habere ve resmi olmayan bir belgenin paylaşılması hakkında açıklama yaptı.

Haber ve belge üzerine çarpı işareti koyan Selçuk, “Lütfen sadece resmî kaynaklarımızdan paylaşılan bilgilere riayet edelim” dedi.

Selçuk Twitter’daki mesajında şunları kaydetti:

Okumaya devam et

Politika

Sağlık Bakanı koronavirüs nedeniyle ölenlerin illerini açıkladı

Coronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı. Sağlık Bakanlığı’nda gerçekleşen kritik toplantı sona erdi. Koca ve Bilim Kurulu ülkedeki son durumu değerlendiriyor.

Bakan Koca’nın açıklamaları şöyle:

Karşımızda zayıf noktaları tehdit eden bir düşman var, insanlık buna ilk kez tanık oluyor.  İnsanlık buna ilk kez tanık oluyor, dayanışma şimdi izolasyonla gerçekleşiyor. Dünya, corona virüse karşı ne başarı göstermişse bunu izolasyona borçludur. Dünya artık eskisi gibi değil. İzlediğiniz haberler eskisi gibi değil. Tüm dünya bir mücadele veriyor. Dünya şu an ne başarı gösterdiyse bunu izolasyona borçludur. Hastalığın ülkemize girmesini bu yolla önlemiştik.

Temas-mesafe-izolasyon. Bu üç kelime hayati önem taşıyor. Temas içerisinde olmayacağız, araya mesafe koyacağız, kendimizi izole edeceğiz. İzolasyon konusu her gün daha fazla önem kazanıyor. Mücadele temelde yayılmayı önleme mücadelesidir. Temastan kaçın, araya mesafe koy, kendini izole et temel kuralı uygulanmazsa tehdit bizi etkiler.

Yakınlarınızı, çevrenizi uyarmak gibi bir sorumluluğunuz var. Şunu söylerseniz kimse size itiraz edemeyecektir: Özgürlüğümüzü kısıtlayan birbirimiz değiliz, risk kısıtlıyor.Bu bir halk sağlığı savaşıdır. Hedefimiz bir an önce savaştan galip çıkmak. Virüsün tüm gücü yayılma fırsatıdır. Bu savaşta virüse bu gücü tanımayalım. Hayatınızı koruyarak, kendinizi izole ederek yapacaksınız bunu. Başaramazsak kayıplar artacak. Yuvamız gücümüz olmalıdır. Şehirlerde hareket ne kadar azalırsa o kadar hızlı gelip geliriz.

63 kişi daha Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti; 2 bin 148 kişiye daha tanı kondu.

1 kişinin virüsü bulaştırdığı vaka sayısı en az 30. Bizim, herkesin, şu dönemde kendisini şüpheli gibi görüp özellikle evinde izole etmesini önemsiyoruz. Virüsü ilk yayan kişi hastaneye bile yatmadı hayatında ama bulaştırdığı 3 kişi hayatını kaybetti. Virüs, görmediğimiz bir hızda ilerliyor. Ortalama 2.6-2.7 kişiye bulaştırıyor diye düşünüyorduk ama çok kolay bulaştığını, izolasyonun ve hareketsizliğin, sosyal mesafenin son derece önemli olduğunun altını çizmek istiyorum.

Virüsün yayılmadığı ülke kalmadı, tüm dünyaya 3 ayda bulaştı. Yayılma hızının ne kadar yüksek olduğunu gösteriyor bu da. Günlük test sayımız 15000’i buldu. 75 merkezimiz var, birkaç gün içerisinde 89’a çıkılacak. Elimizde 1 milyon kit var. Kit sorunundan öte bunun çalışacağı ortamın olması önemli. Merkez sayımızı artırıp bunu çalışabilecek tüm merkezlere izin veriyoruz. Haftaya 25 bine, 10 gün içerisinde 30 bin teste yükseleceğimizi düşünüyoruz. Hedefimiz saha taraması yapmak, bu yüzden günlük pozitif vaka sayısı artacaktır. Hedefimiz hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısını azaltmak.

En çok vaka İstanbul’da. İstanbul’daki vaka sayısı 8852. Yüzde 60’lara yakın. Onu İzmir izliyor, 853, Ankara 712, 584 Konya, 414 vaka ile Kocaeli. 39 ilimizde can kaybı var; 42 ilimizde hayatını kaybeden vatandaşımız var. Ağırlıklı olarak İstanbul, İzmir, Kocaeli, Ankara, Konya, Zonguldak, Trabzon, Balıkesir, Adana, Sakarya. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı; 117 İstanbul, İzmir 18, Kocaeli 8, Ankara 7. Hayatını kaybedenlerin %80’i 60 yaş üstü, kronik hastalıklarda da %75 olarak buna eşit seyrediyor. 60 yaş üstü ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımızın asla ve asla evlerinden çıkmamaları gerekiyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Sosyal medyada yer alan, açıkladığımız verilerde tutarsızlık olduğu yönündeki iddialar tamamen asılsızdır.” ifadesini kullandı.

Açıklanan sayısal verilerin kanıta dayalı olduğunu vurgulayan Koca, “Doğrudan Kovid-19 tanısını esas almıştır. Veriler, anlık gerçek verilerdir. Gerçekleri çarpıtmanın kimseye faydası yoktur.” değerlendirmesinde bulundu.

Okumaya devam et

Politika

Bakan Soylu’dan sokağa çıkma yasağı ile ilgili açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sokağa çıkma yasağı ile ilgili flaş açıklamalarda bulundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Sokağa çıkma yasağı olacak mı?” sorusuna “Bunu yapmayacağız gibi bir şey söz konusu değil” ifadelerinde bulundu.

çişleri Bakanı Süleyman Soylu sokağa çıkma yasağı ile ilgili flaş açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu “Sokağa çıkma yasağı olacak mı?” sorusuna “Eğer ki bu tedbirler yeterli olmazsa gerekli her türlü tedbir alınır” ifadeleri ile yanıt verdi.

“ŞU ANA KADAR ALDIĞIMIZ TEDBİRLERİN KARŞILIĞINI İZLİYORUZ”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Sokağa çıkma yasağı olacak mı?” sorusuna “Şu ana kadar aldığımız tedbirlerin karşılığını izliyoruz. Eğer ki bu tedbirler yeterli olmazsa gerekli her türlü tedbir alınır. Bunu yapmayacağız gibi bir şey söz konusu değil” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahyalı iş insanı Rıza Güral, 5 bin aileye 1 milyon lira bağışladı

Kütahyalı iş insanı Rıza Güral, 5 bin aileye teslim edilmek üzere 1 milyon TL tutarındaki alış veriş çekleri Kütahya Valiliği’ne teslim etti.

Rıza Güral, yaptığı açıklamada, “Olağanüstü bir süreçten geçiyoruz. Bu süreç içinde millet olarak dayanışma içinde olmalıyız. Devletimizin yanında olmak ve destek vermek hepimizin görevidir. Biz 5 bin aileye 200 TL’lik alış veriş edebilmeleri amacıyla 1 milyon TL tutarında yardımda bulunuyoruz. Erzak çeklerini Kütahya Valiliği’ne teslim ettik” şeklinde konuştu.

Kütahya Valisi Ömer Toraman, sanayici-iş adamı Rıza Güral’ın örnek davranışına teşekkür etti.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya’da koronavirüs nedeniyle ölüm

Tüm dünyada ve ülkemizde görülen Koronavirüs Covid 19 salgını nedeniyle binlerce insan hayatını kaybetti.

Karantina altındaki Simav’da Yeşildere köyünde Korona virüs ( Covit-19) vakası konulan ilk vatandaş 57 yaşında olan İ.O. hayatını kaybetti.

Hayatını kaybeden İ.O. Kütahya’da Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yoğun bakımda tutuluyordu.

Halen karantina altında tutulan Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Yeşildere (Darıca) Köyü’ne İstanbul’dan geldiği öğrenilen İ.O. (57)’nun 31 Mart 2020 günü saat 15.30 sularında yoğun bakımda iken hayatını kaybettiği öğrenildi.

Konuyla ilgili resmi açıklama henüz yapılmadı.

Ayrıntılar gelecek…

Okumaya devam et

Sağlık

Prof.Dr. Necmettin Ünal: O illerde sokağa çıkma yasağı şart

Prof. Dr. Necmettin Ünal, koronavirüse ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Ünal, bazı illerde il bazlı sokağa çıkma yasağının olması gerektiğini belirterek, ‘Başka türlü salgını önlemek mümkün değil.’ ifadelerini kullandı.

Geçen yıl Küresel Sepsis Ödülü’ne layık görülen bilim insanı Prof. Dr. Necmettin Ünal, sosyal medya hesabından koronavirüse ilişkin bir paylaşım yaptı. Ünal, bazı illerde il bazlı sokağa çıkma yasağının olması gerektiğini söyleyerek, ”İpin ucunun kaçtığı yerler var, o illerde il bazlı sokağa çıkma yasağı şart. Başka türlü salgını önlemek mümkün değil.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye’de koronavirüsten son 24 saate 46 kişinin daha hayatını kaybettiğini açıklayarak toplam ölü sayısının 214’e yükseldiğini duyurdu. Türkiye’de toplam vaka sayısı ise 13 bin 531’e yükseldi.

“İPİN UCUNUN KAÇTIĞI YERLER VAR”

Ünal sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ipin ucunun kaçtığı bazı yerlerde sokağa çıkma yasağı ilan edilmesini istedi.Ünal’ın sosyal medyadan yaptığı paylaşım: “Bugün #vaka13531’e yükseldi. Türkiye’de vefat eden toplam vatandaşımız 214. Moral bozmamak gerek. Görünen o ki bu salgın durumu 1-2 ayda bitecek bir olay değil. İpin ucunun kaçtığı yerler var, o illerde il bazlı sokağa çıkma yasağı şart. Başka türlü salgını önlemek mümkün değil.”

Okumaya devam et

EN ÇOK OKUNANLAR