Bizimle iletişime geçin

Politika

Toplu taşıma araçlarının sefer saatlerinde değişiklik yapıldı

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Koronavirüs hastalığı kapsamında toplu taşıma araçlarının saatleri ve güzergahları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Kütahya Belediyesinin Koronavirüs hastalığı kapsamında aldığı önlemler hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık “Ülkemizde ve tüm dünyada yaşanan Koronavirüs tehdidi sebebiyle Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğümüzün hizmetlerini yeniden planladık. Bu kapsamda hem durakların yoğunluğu hem hemşehrilerimizin toplu taşıma araçlarına olan ilgisi nedeniyle otobüs saatlerimizin yeniden düzenlenmesini sağladık. Özellikle vatandaşlarımızın aldığımız bu tedbirlerin geçici olduğunu ve ihtiyaçtan kaynaklandığını bilmelerini isterim” dedi.

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARININ SEFER SAATLERİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILDI

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARININ SEFER SAATLERİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILDIKütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK, Koronavirüs hastalığı kapsamında toplu taşıma araçlarının saatleri ve güzergahları ile ilgili açıklamalarda bulundu.Kütahya Belediyesinin Koronavirüs hastalığı kapsamında aldığı önlemler hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK; Ülkemizde ve tüm dünyada yaşanan Koronavirüs tehdidi sebebiyle Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğümüzün hizmetlerini yeniden planladık. Bu kapsamda hem durakların yoğunluğu hem hemşehrilerimizin toplu taşıma araçlarına olan ilgisi nedeniyle otobüs saatlerimizin yeniden düzenlenmesini sağladık. Özellikle vatandaşlarımızın aldığımız bu tedbirlerin geçici olduğunu ve ihtiyaçtan kaynaklandığını bilmelerini isterim, dedi.

Gepostet von T.C. Kütahya Belediyesi am Donnerstag, 19. März 2020

“Tabi ki Halk Otobüslerinin vatandaşlarımızın ayağına sık sık gitmesini hepimiz isteriz, ama bu bir tedbirse buna hep beraber destek olmamız lazım” diyen Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık “Anlık Araç Takip Sistemimiz üzerinden anlık tedbirlerimizi alıyoruz ve mümkün olduğunca da evinden çıkmakta zorlanan yaşlı vatandaşlarımızın belli bir süre toplu taşıma araçlarını çok ihtiyaç olmadığı sürece kullanmamaları yönünde tavsiyede bulunuyoruz. Toplu taşıma araçlarının saatleri ve güzergahları ile ilgili hemşehrilerimiz Kütahya Belediyesi resmi web sitesi olan http://www.kutahya.bel.tr/ulasim.asp adresinden bilgi edinebilir. İnternet aracılığıyla bilgi edinemeyen vatandaşlarımız arzu ederlerse Belediyemiz Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünde kullanıma açık olan 0530 353 59 16 numaralı telefonu aramaları halinde hangi otobüsün hangi saatte nerede olacağı ve diğer soruları hakkında bilgi alabilirler” ifadelerini kullandı.

ASAYİŞ

Araç giriş-çıkış kısıtlamasının istisnaları neler?

İçişleri Bakanlığı, araç giriş-çıkış yasağı getirilen büyükşehir statüsündeki 30 il ile Zonguldak’ta hangi durumlarda “seyahat kısıtlaması için istisnalar” getirileceği ile ilgili olarak valiliklere ek bir genelge daha gönderdi.

Buna göre; tedavi olduğu hastaneden taburcu olanlar, kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakını ya da kardeşinin cenazesine katılmak için seyahat edecek olanlar, bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelen ve kalacak yeri olmayanlar, askerlik hizmetini tamamlayanlar, cezaevlerinden salıverilenler valilik/kaymakamlıklar bünyesinde oluşturulan “Seyahat İzin Kurullarınca” seyahat izin belgesi verilebilecek.

Seyahat izin belgesi talepleri “İçişleri Bakanlığı’na ait Alo 199” hattı, “İçişleri Bakanlığı E- Başvuru” sistemi ile valilik ve kaymakamlıklardaki seyahat izin kurullarına doğrudan başvuru şeklinde gerçekleştirilecek.

Bakanlık valiliklere gönderdiği genelgede, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun önerileri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda, koronavirüs tedbirleri kapsamında büyükşehir statüsündeki 30 il ile Zonguldak başta olmak üzere 81 İl valiliğine “Şehir Giriş/ Çıkış Tedbirleri ve Yaş Sınırlaması” ile ilgili bir genelge gönderildiğini hatırlattı.

Söz konusu genelgede, yeni tip koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında büyükşehir statüsündeki 30 il ile Zonguldak’ta kara, hava ve deniz yoluyla yapılacak tüm giriş/çıkışlar ile 01.01.2000 tarihinden sonra doğan vatandaşların sokağa çıkmalarının sınırlandırıldığı belirtildi.

Okumaya devam et

Kültür

Ramazan ayı boyunca Teravih Namazı kılınmayacak

Habertürk programcısı ve gazeteci Mehmet Akif Ersoy, Haberturk.com’daki köşe yazısında Koronavirüs hastalığının Türkiye’de de görülmesiyle birlikte Diyanet’in aldığı tedbirleri ve Ramazan Ayı ile alakalı bir çalışmalarının olup olmadığını Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a sordu.

İşte Mehmet Akif Ersoy’un Habertürk’teki köşe yazısı:

“Corona virüs salgını can almaya devam ederken, önlemler de artırılıyor.

Siz duymaktan, biz söylemekten yorulduk ama hâlâ “Evde kal” çağrısına duyarsız kalan vatandaşlarımız var. Önümüzdeki 2-3 hafta çok kritik. Salgının en üst noktalara erişeceği ve en fazla can kaybının yaşanacağı dönemlere girdik. Ya evde kalıp bu krizi olabildiğince az kayıpla atlatacağız ya da canımız daha fazla yanacak.

Biz televizyonlarda bu çağrıları yaparken, her gün işe gitmek zorunda kalan vatandaşlarımız zaman zaman tepki gösteriyor ve zorunluluklarından bahsediyorlar. Kritik ve zor bir dönem.

Çalışmak durumundaki tüm emekçilerin de tedbirlerini ciddi oranda artırması gereken zamanlardayız.

Umarız tüm dünya halkları bu krizden suhuletle çıksın.

Evde oturdukça sıkıldınız, gerildiniz, belki daha önce hiç dikkate almayacağımız şeylere fena halde takılmaya başladık.

Tepkilerimiz de değişiyor.

Bizlere soru ve eleştiriyle büyük katkılar sağlayan hatta bazen ufuk açan seyircilerimize her daim müteşekkiriz.

Ancak bir de bu stresi klavyenin başına geçip, kırıp dökerek çevresine yansıtanlar var ki; salgının en büyük psikolojik hasarlarından biri de maalesef bunlar oluyor.

Önümüzdeki süreçlerde de bilgi ve fikir alışverişinin yapıldığı tüm platform ve mecralarda bu tür gerginliklerden, yıkıcı tüm tavır ve eleştirilerden uzak durmamız önemli.

Bu hatırlatmayı elbette önce kendime yapıyorum.

Pandemi sebebiyle malumunuz toplum hizmeti veren tüm kafe, restoran, AVM gibi işletmelerle birlikte okul ve ibadethaneler de kapatıldı.

Ancak 20 gün sonra Ramazan ayına gireceğiz ve biliyoruz ki coronadan korunmanın en temel yolu sağlıklı bir bağışıklık sistemi. Bazı uzmanlar, oruç tutmanın bağışıklığı zayıflatacağını ifade ediyor. Bu da yeni bir dilemma.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görevi İslam dininin inançlarını, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yönetmek, toplumu din konusunda aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmektir. Buna istinaden Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a Ramazan Ayı ile alakalı bir çalışmalarının olup olmadığını sordum.

Başkan Bey, konuyla ilgili bir istişare toplantısı gerçekleştireceklerini ancak Ramazan Ayı boyunca camilerde teravih namazlarının kılınmayacağını söyledi.

Bağışıklık sistemi düşük olanların ve zaten hasta bireylerin oruç tutmayabileceklerini iletti. Covid-19 ile ilgili de ramazan öncesi bir istişare toplantısı yapacaklarını ve bu konudaki kararlarını önümüzdeki günlerde açıklayacaklarını söyledi.

Başkan Ali Erbaş, umreciler konusunda da benimle paylaşmak istediği bazı hususlar olduğunu ifade etti.

“Suudi Arabistan’da hiçbir vaka yokken bile biz 27 Şubat tarihinde umreye gidecek yeni kafileleri durdurduk ve umreye gitmek üzere havaalanlarına gelmiş bulunan 3 bin kişiyi havaalanlarından evlerine geri gönderdik böylece bu tarihten itibaren S.Arabistan’a umre ziyareti için çıkışları engellemiş olduk. 28 Şubattan itibaren de Mekke ve Medine’ye uçakla birlikte Sağlık Bakanlığı sağlık personeli gönderip oradaki bütün vatandaşlarımızın coronaya yakalanıp yakalanmadığını tetkik etti. Uçaklar Türkiye’deki havaalanlarına inmeden önce hem umrecilerin coronaya ilişkin ilk sağlık kontrelleri tamamlanmış hem de tüm umreciler sağlık taramasından geçirilmiş oldu. Böylece tüm vatandaşlarımızın kontrollerinin yapılmasını sağladıktan sonra da 14 gün karantina sürecine ilişkin umrecileri bilgilendirdik, defaatle uyardık. Türkiye’ye dönenlerin tamamını denetleme imkanımız elbette yoktu; evlerinde kalmalarını söylediğimiz vatandaşlarımızın 14 gün karantinada olup olmadıklarını kontrol edemezdik. Şunu hatırlatmak isterim ki; biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak üzerimize düşen görev ve sorumlulukları yerine getirdik. Bu konuda kendimizi ifade etmeye çalıştık ancak ülkemizde corona virüsünün yayılma sebeplerinin başında umreciler sayıldı, bu da hem bizi hem de bu süreçte umreden dönmüş olan vatandaşlarımızı rencide etti…”

Ali Erbaş, edindiği bilgiye göre Mart ayı başından itibaren başta ABD ve Avrupa Ülkeleri olmak üzere yurtdışından ülkeye giriş yapanların sayısının yaklaşık 370 bin civarında olduğunu, bu kişilerin çoğunun corona şüphesi bulunan veya vaka tespit edilen ülkelerden geldiklerini bunların yalnızca 21 bin kadarının umreci olduğunu ifade etti ve ekledi;

“Biz Sağlık Bakanlığı’nın görevlendirdiği personeller vasıtasıyla, yurda dönen tüm umre yolcusu vatandaşlarımızın sağlık kontrollerinin yapılmasını sağladık, vatandaşlarımıza 14 gün ev karantinasında kalmalarını, bu süreçte ziyaretçi kabul etmemelerini, ilgili kurum ve kuruluşların uyarılarını dikkate almalarını da defaatle hatırlatmak başta olmak üzere, görev alanımız ve yetkimiz çerçevesinde alabileceğimiz bütün önlemleri aldık. Ancak Diyanet’in karantina yetkisi yok, bir sağlık ocağı veya bu insanları misafir edebilecek imkânları yok. Dolayısıyla Türkiye’ye geldikten sonra vatandaşların nasıl denetleneceği ile ilgili bir yetki ve ilgisi de yok. Bu süreç yönetiminde Diyanet’in suçlanması hakkaniyetli değildir” dedi.

Diyanet yetkilileri de gelen bütün vatandaşların TC kimlik numaraları, dönüş tarihleri, gidecekleri adres ve kayıtlarını ilgili bakanlık ve kurumlarla paylaştıklarını ifade ediyor.

Konuya ilişkin olayların küresel ölçekteki kronolojik sıralamasına dair bilgileri de kısaca paylaşalım;

Diyanet İşleri Başkanlığı ve TÜRSAB’a bağlı acenteler vasıtasıyla umreye gidişler 15 Eylül 2019 itibarıyla başladı.

5 Şubat 2020 tarihinde il müftülüklerine COVİD-19 konusunun umrecilere yapılan seminerlerde Mekke/Medine’de yapılan seminerlerde/İrşad faaliyetlerinde anlatılması için yazı yazıldı.

24 Şubat 2020, Almanya’da ilk vaka görüldü. Almanya uçuşlarının iptal edildiği tarih 14 Mart 2020, o tarihte vaka sayısı 3.795, ölüm sayısı 8.

25 Şubat 2020 Fransa ilk vaka. Fransa uçuşlarının iptal edildiği tarih 14 Mart 2020, o tarihte vaka sayısı 4.499, ölüm sayısı 91.

27 Şubat 2020 tarihinden itibaren umrecilerin S.Arabistan’a girişleri yasaklandı, aynı tarihte ülkemizden S.Arabistan’a umre için gidişler de durduruldu. Vaka sayısı ise 0.

31 Ocak 2020 İtalya ilk vaka. İtalya uçuşlarının iptal edildiği tarih 29 Şubat 2020, o tarihte vaka sayısı 1.128, ölüm sayısı 29.

31 Ocak 2020 İspanya ilk vaka. Uçuşların iptal edildiği tarih 13 Mart 2020, o tarihte İspanya’daki vaka sayısı 5.232, ölüm sayısı 133.

31 Ocak 2020 İngiltere ilk vaka. Uçuşların iptal edildiği tarih 16 Mart 2020, vaka sayısı 1.543, ölüm sayısı 55.

02 Mart 2020 S.Arabistan ilk vaka. Uçuşların iptal edildiği tarih 16 Mart 2020, vaka sayısı 238, ölüm yok.”

Okumaya devam et

Politika

Irak’tan getirilen 334 Türk işçi Kütahya’da karantinaya alındı

Korona virüs Covid-19 tedbirleri kapsamında işçi olarak çalıştıkları Irak’tan Kütahya’ya getirilen 334 Türk vatandaşı, kent merkezi Andız Mahallesi’ndeki Kredi ve Yurtlar Kurumuna (KYK) ait öğrenci yurtlarına yerleştirildi.

Edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın koordinasyonunda, Dışişleri, İçişleri, Sağlık, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıklarının yürüttüğü ortak çalışmayla 334 kişi Irak’ın Bağdat kentinden kalkan uçakla Kütahya Zafer Bölgesel Havalimanı’na getirildi. İşçiler, burada sağlık kontrolünün ardından, polis ve AFAD ekipleri eşliğinde otobüslerle şehir merkezine taşındı.

Yoğun güvenlik önlemleri eşliğinde getirilen Türk işçiler, kimlik kontrollerinin ardından KYK ait Hezar Dinari ve Emine Gülbahar öğrenci yurtlarına yerleştirildi.

İşçiler, “Allah devleti yönetenlerden razı olsun. Türkiye’nin ne kadar güçlü ve büyük ülke olduğunu bir kez daha gördük” dediler.

Yurtlarda 14 gün gözlem altında tutulacak işçilerin ihtiyaçlarının, Kütahya Valiliği, İl Sağlık Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Türk Kızılayı tarafından karşılanacağı açıklandı.

Okumaya devam et

Politika

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklama!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan koronavirüsle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Alınan yeni tedbirlere göre, 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta 15 gün giriş-çıkışlar durduruldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni alınan koronavirüs tedbirlerine yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta başlatacağımız araç giriş çıkışlarına 15 gün süre ara verildiğini açıklayan Erdoğan, “20 yaş altındakilere sokağa çıkma yasağı getiriyoruz” dedi. Ayrıca pazar yerleri ve marketler gibi tüm toplu alanlarda herkesin maske takması zorunlu hale getirilecek. Tüm kamu alanlarında sosyal mesafeye dikkat edilecek.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanları:

Türkiye’deki kovid19 hastalarının veya hastalığı bulaştıranların önemli bir bölümünde Avrupa ve Amerika seyahatinin olması düşündürücüdür. Batı ülkelerinin sağlık sistemlerinin kapsayıcı olmaması sebebiyle hastalığın teşhisinde ve tedavisinde yetersiz kaldıkları çok açıktır.

“TÜRKİYE VAKA TESPİTİNİ VE TEDAVİSİ BAŞARILI ŞEKİLDE YÜRÜTTÜ”

Türkiye en başından itibaren elindeki veriler çerçevesinde tüm tedbirleri alarak hastalığın ülkemize girişini geciktirmiştir. Hastalığın görülmesinin ardından da ülke genelinde vaka tespitini ve tedavisini çok başarılı şekilde yürüttü.

Ülkemiz toplamda 20 bin 921 hasta, 425 ölüm 484 taburcu sayısı ile nüfus ve salgın tehdidi bakımından mukayese edilebileceğimiz ülkeler tarafından daha iyi yerdedir. Kapsayıcı genel sağlık sigortamızın, yaygın ve modern hastane ağımızın, yetişmiş ve yeterli sayıda sağlık personelimizin önemi bu süreçte çok daha iyi ortaya çıkmıştır.

“SALGIN TEHDİDİ GEÇENE KADAR KURALLARA HARFİYEN UYMALIYIZ”

Aynı şekilde temel gıda maddelerinin neredeyse tamamında kendi kendimize yeterli olmamızın ötesinde net ihracatçı konumda olmamız da ülkemize net avantaj sağlıyor. Türkiye bu krize en hazırlıklı ülkelerden biridir. Tek yapmamız gereken birliğimize, beraberliğimize sıkı sıkıya sahip çıkarak salgın tehdidi geçene kadar kurallara harfiyen uymaktır.

Bilim Kurulumuz hastalığın dünyadaki ve ülkemizdeki gelişimini an be an tahlil ediyor. Buna göre alınması gereken tedbirler de Bilim Kurulumuzu tarafından belirlenerek tavsiye olarak hükümetimize iletiliyor.

“HER BİREY KENDİ KARANTİNASINI OLUŞTURMALIDIR”

Biz de bakanlık ve kurumlarımızla birlikte dünyadaki ve ülkemizdeki gelişmeleri göz önünde bulundurarak kararlarımızı alıyoruz.

Özellikle milletimizden beklentimiz her bireyin kendi karantinasını kendi uygulamasıdır. Genel olarak halkımızın kurallara uyma konusunda hassasiyet gösterdiğini biliyorum.

Bunun için gönüllü olarak uygulanması gereken kuralları zorunlu hale dönüştürmemiz gerekebiliyor.

Daha önce şehirler arası toplu taşımayı izne bağlamıştık. Kendi arabalarıyla şehirlerarası yolculuk yapan vatandaşlarımızı da şehir girişlerinde kontrole tabii tutuyorduk.

ALINAN YENİ TEDBİRLER

Salgınla ilgili mücadelede attığımız adımlara bu gece yenisi geliyor. Ülkemizin 30 büyükşehrimiz ile Zonguldak’ı araç giriş çıkışlarına kapatıyoruz. 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta başlatacağımız araç giriş çıkışlarına 15 gün süreyle ara verildi.

Ülkemizin tamamında 20 yaş altı, 1 Ocak 2000 ve üzeri doğumlular için de sokağa çıkma yasağı getiriyoruz

Pazar yerleri ve marketler gibi tüm toplu alanlarda herkesin maske takması zorunlu hale getirilecek. Tüm kamu alanlarında sosyal mesafeye dikkat edilecek.

Okumaya devam et

Politika

Bakan Koca son rakamları açıkladı! İşte yeni vaka ve ölüm sayısı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Türkiye’de Koronavirüs salgını nedeniyle son 24 saatte 69 vatandaşın hayatını kaybettiğini açıkladı. Bakan Koca, 2786 yeni tanının olduğunu belirtti.

Bakan Koca’nın Bilim Kurulu toplantısınına ardından, bugün 16.160 test yapıldığını 2786 yeni vakanın ve 69 hayat kaybının yaşandığını açıkladı. Yoğun bakım sayısı 1251, entübe hasta sayısı 867 ve iyileşen hasta sayısı 484 olarak kayıtlara geçti.

Bakan Koca’nın yaptığı son açıklamasının ardından Türkiye’deki vaka sayısı 20 bin 921’a, vefat sayısı ise 425’e ulaşmış oldu. Türkiye’de bugüne kadar 141.716 test yapıldı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Tarihi Kütahya Kalesi’nde kazı ve restorasyon çalışmaları yapılacak

Tarihi Kütahya Kalesi’nde yürütülecek kazı, restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışmaları için iş birliği protokol imzalandı.

Kütahya Belediyesi, Müze Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi arasında imzalanan protokol kapsamında, antik dönem, Bizans, Selçuklu, Germiyanoğulları ve Osmanlı döneminde önemli yeri olan tarihi Kütahya Kalesi’nin gelecek nesillere daha sağlıklı bir yapıyla aktarılması, turizm ve sosyal hayattaki işlevinin artırılması öngörülüyor.

Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, imza töreninde yaptığı açıklamada, Kütahya Kalesi’nin kentin en önemli değerleri arasında olduğunu söyledi.

Yedi Gün Gazetesi, 2. sayısında bu konuyu manşetine taşımıştı.

Yapılacak çalışmalarla bölgenin turizme kazandırılacağını belirten Işık, “Protokol kapsamında Kütahya Kalesi’nde kazı çalışmaları, burçlarda ve beden duvarlarında restorasyon çalışmaları, yürüyüş yolları yapımı, ışıklandırma çalışmaları ve kale içerisindeki çevre düzenlemesi çalışmaları yapılacak.” dedi.

Çalışmalara önümüzdeki günlerde başlanması bekleniyor.

Okumaya devam et

ASAYİŞ

Kütahya’da işlek alanlarda kalabalığa izin verilmeyecek

Kütahya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında, işlek alanlarda kalabalık oluşumuna izin verilmeyeceği bildirildi.

Kütahya Valisi Ömer Toraman Başkanlığındaki İl Hıfzıssıhha Kurulu toplantısında alınan karar doğrultusunda, koronavirüs tedbirleri kapsamında işlek caddelerde kalabalık oluşumuna izin verilmiyor.

Kurulun son toplantısında alınan kararda, vatandaşların gün içinde temel gereksinimleri dışında çeşitli sebeplerle yoğun olarak bulunduğu alanlarda oluşabilecek kümelenmeler emniyet güçlerinin yönlendirmeleri ile kontrollü geçişler sağlanacak.

Kurul toplantısında alınan kararda, şunlar ifade edildi:

“Halkın yoğun olarak bulunabileceği Cumhuriyet, İstasyon ve Eskişehir Yolu Caddeleri, Saman Pazarı, Ulu ve Yeşil Cami ile yeni belediye hizmet binası civarı gibi yerlerde kalabalık oluşumu ve kümelenmelerin yeni tip kovit19 bulaştırma riski artıracağından bu alanlarla ilgili ek önlemler alınacak. Bu kapsamda emniyet güçleri tarafından belirlenecek bölgelerde kontrollü geçiş sağlanması, konuyla ilgili düzenlenmenin yapılması ve vatandaşların konuyla ilgili uyarılacak. Alınan tedbirlerin ivedilikle uygulanması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi, gerekli görülmesi durumunda alınan kararlara uyulup uyulmamasının genel kolluk marifetiyle denetlenmesi, karara uymayanlar hakkında gerekli idari veya adli işlemlerin yapılmasına oy birliği ile karar verildi.”

Kurul kararının ardından kentin işlek caddelerinden Cumhuriyet Caddesi girişinde oluşturulan bariyerlerle polis geçişleri kontrollü bir şekilde sağlamaya başladı.

Okumaya devam et

Politika

Kütahya 5 koronavirüs vakası ile en az etkilenen iller arasına girdi

“İllere göre korona sayısı, korona virüsün illere göre dağılımı ve illere göre korona vakaları” terimleri vatandaşlar tarafından arama motorlarında yoğun olarak araştırılıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün Bilim Kurulu toplantısının ardından basın açıklaması yaparak bilgilendirilmelerde bulundu. Önceki günlerden farklı olarak Corona Virüs salgınında Türkiye’deki illere göre vaka sayısını açıklayan Fahrettin Koca İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere tüm illerdeki corona virüs vaka sayılarını ve hangi ilde kaç kişinin hayatını kaybettiğini de açıkladı.

Bu verilere göre Kütahya ili sadece 5 koronavirüs vakası ile en az etkilenen iller arasında yer aldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı rakamların ardından, Kütahya Valiliği de bugün yazılı bir açıklama yaparak Kütahya halkına teşekkür etti ve uyardı. İşte o açıklama:

“Covid19 salgını ile mücadelede kritik Mart ayını, Kütahya olarak, en az vaka sayısı ile geride bıraktık. Kütahyalı hemşerilerimize, bu süreçte göstermiş oldukları destekten dolayı, şükranlarımızı sunuyoruz. Başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere, bütün kamu kurum ve kuruluşlarımızın, yerel yönetimlerimizin ve sivil toplum örgütlerimizin fedakar çalışanlarına teşekkür ediyoruz. Uzmanların çağrısına ve devletimizin almış olduğu tedbirlere riayet ederek, Nisan ayında da evde kalmaya, sosyal izolasyona, bulunduğumuz şehirden/kasabadan/köyden ayrılmamaya, seyahate çıkmamaya gayret gösterelim.

Aksi takdirde, hem kendi sağlığınızı, hem de sevdiklerinizin sağlığını ciddi olarak tehlikeye atmış olursunuz. İhtiyaç duyduğunuz her anda bizler yanınızda olmaya devam edeceğiz.”

İL İL KORONAVİRÜS VAKA SAYILARI

Sağlık Bakanı Koca, en fazla koronavirüs vakasının İstanbul’da görüldüğünü, bu ili İzmir ve Ankara’nın takip ettiğini bildirdi.

Bakan Koca, yaklaşık yüzde 60’la İstanbul’daki vaka sayısının 8 bin 852 olduğunu bildirdi.

Sağlık Bakanı Koca, İzmir’de 853, Ankara’da 712, Konya’da 584, Kocaeli’de 410 vaka olduğunu belirtti.

Koca, toplam 39 ilde can kaybı olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanı Koca, İzmir’de 853, Ankara’da 712, Konya’da 584, Kocaeli’de 410 vaka olduğunu belirtti.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya’daki yaşlı nüfus 5 yılda yüzde 15 arttı, bölgede en yaşlı 2. il Kütahya

TÜİK tarafından yayınlanan istatistiklerle yaşlılar haber bültenine göre, yaşlı nüfus olarak kabul edilen 65 ve daha yukarı yaştaki nüfus Kütahya toplam nüfusunun yüzde 13.1’ini oluşturuyor.

Kütahya ilindeki yaşlı nüfus 2014 yılında 65 bin 702 iken son beş yılda yüzde 15,1 artış ile 2019 yılında 75 bin 626 oldu.

Kütahya ili bu değerle Türkiye’deki yaşlı nüfusun yüzde 1’ine sahip olup Türkiye genelinden fazla yaşlı nüfusa sahip 33. İl konumuna geldi.

Yaşlı bireylerin yüzde 44,8’i erkeklerden yüzde 55,2’si ise kadınlardan oluşuyor.

Kütahya’da yaşlı nüfusun toplam il nüfusuna oranı yüzde 13,1 olup, ülkede yaşlı nüfus oranı en yüksek 21. il, Ege Bölgesinde 2. il konumunda yer aldı.

Kütahya ilçelerinde yaşlı (65+ nüfus) nüfus oranı en yüksek olduğu ilçe yüzde 26,8 ile Çavdarhisar, en düşük olduğu ilçe yüzde 9,2 ile merkez ilçe.

Yaşlı nüfusun cinsiyet ayrımında kadınlarda en yüksek olduğu ilçe yüzde 59,2 ile Emet, en düşük olduğu ilçe ise yüzde 53,9 ile Altıntaş ilçesi oldu.

Okumaya devam et

Eğitim

Milli Eğitim Bakanı’ndan tepki: Her gün başka bir sahte haberle uğraşmak durumunda kalıyoruz

Selçuk, Twitter’dan bir haber ile resmi olmayan bir belgeyi çarpı işareti koyarak paylaştı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, resmi kaynaklardan paylaşılan açıklamaların dikkate alınmasını tavsiye ederek, “Millet olarak zor bir süreçle başa çıkmaya çalışırken her gün başka bir sahte haberle uğraşmak ve açıklama yapmak durumunda kalıyoruz” tepkisi gösterdi.

Selçuk, okulların 1 sene sonra tekrar edileceğine dair habere ve resmi olmayan bir belgenin paylaşılması hakkında açıklama yaptı.

Haber ve belge üzerine çarpı işareti koyan Selçuk, “Lütfen sadece resmî kaynaklarımızdan paylaşılan bilgilere riayet edelim” dedi.

Selçuk Twitter’daki mesajında şunları kaydetti:

Okumaya devam et

Politika

Sağlık Bakanı koronavirüs nedeniyle ölenlerin illerini açıkladı

Coronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı. Sağlık Bakanlığı’nda gerçekleşen kritik toplantı sona erdi. Koca ve Bilim Kurulu ülkedeki son durumu değerlendiriyor.

Bakan Koca’nın açıklamaları şöyle:

Karşımızda zayıf noktaları tehdit eden bir düşman var, insanlık buna ilk kez tanık oluyor.  İnsanlık buna ilk kez tanık oluyor, dayanışma şimdi izolasyonla gerçekleşiyor. Dünya, corona virüse karşı ne başarı göstermişse bunu izolasyona borçludur. Dünya artık eskisi gibi değil. İzlediğiniz haberler eskisi gibi değil. Tüm dünya bir mücadele veriyor. Dünya şu an ne başarı gösterdiyse bunu izolasyona borçludur. Hastalığın ülkemize girmesini bu yolla önlemiştik.

Temas-mesafe-izolasyon. Bu üç kelime hayati önem taşıyor. Temas içerisinde olmayacağız, araya mesafe koyacağız, kendimizi izole edeceğiz. İzolasyon konusu her gün daha fazla önem kazanıyor. Mücadele temelde yayılmayı önleme mücadelesidir. Temastan kaçın, araya mesafe koy, kendini izole et temel kuralı uygulanmazsa tehdit bizi etkiler.

Yakınlarınızı, çevrenizi uyarmak gibi bir sorumluluğunuz var. Şunu söylerseniz kimse size itiraz edemeyecektir: Özgürlüğümüzü kısıtlayan birbirimiz değiliz, risk kısıtlıyor.Bu bir halk sağlığı savaşıdır. Hedefimiz bir an önce savaştan galip çıkmak. Virüsün tüm gücü yayılma fırsatıdır. Bu savaşta virüse bu gücü tanımayalım. Hayatınızı koruyarak, kendinizi izole ederek yapacaksınız bunu. Başaramazsak kayıplar artacak. Yuvamız gücümüz olmalıdır. Şehirlerde hareket ne kadar azalırsa o kadar hızlı gelip geliriz.

63 kişi daha Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti; 2 bin 148 kişiye daha tanı kondu.

1 kişinin virüsü bulaştırdığı vaka sayısı en az 30. Bizim, herkesin, şu dönemde kendisini şüpheli gibi görüp özellikle evinde izole etmesini önemsiyoruz. Virüsü ilk yayan kişi hastaneye bile yatmadı hayatında ama bulaştırdığı 3 kişi hayatını kaybetti. Virüs, görmediğimiz bir hızda ilerliyor. Ortalama 2.6-2.7 kişiye bulaştırıyor diye düşünüyorduk ama çok kolay bulaştığını, izolasyonun ve hareketsizliğin, sosyal mesafenin son derece önemli olduğunun altını çizmek istiyorum.

Virüsün yayılmadığı ülke kalmadı, tüm dünyaya 3 ayda bulaştı. Yayılma hızının ne kadar yüksek olduğunu gösteriyor bu da. Günlük test sayımız 15000’i buldu. 75 merkezimiz var, birkaç gün içerisinde 89’a çıkılacak. Elimizde 1 milyon kit var. Kit sorunundan öte bunun çalışacağı ortamın olması önemli. Merkez sayımızı artırıp bunu çalışabilecek tüm merkezlere izin veriyoruz. Haftaya 25 bine, 10 gün içerisinde 30 bin teste yükseleceğimizi düşünüyoruz. Hedefimiz saha taraması yapmak, bu yüzden günlük pozitif vaka sayısı artacaktır. Hedefimiz hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısını azaltmak.

En çok vaka İstanbul’da. İstanbul’daki vaka sayısı 8852. Yüzde 60’lara yakın. Onu İzmir izliyor, 853, Ankara 712, 584 Konya, 414 vaka ile Kocaeli. 39 ilimizde can kaybı var; 42 ilimizde hayatını kaybeden vatandaşımız var. Ağırlıklı olarak İstanbul, İzmir, Kocaeli, Ankara, Konya, Zonguldak, Trabzon, Balıkesir, Adana, Sakarya. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı; 117 İstanbul, İzmir 18, Kocaeli 8, Ankara 7. Hayatını kaybedenlerin %80’i 60 yaş üstü, kronik hastalıklarda da %75 olarak buna eşit seyrediyor. 60 yaş üstü ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımızın asla ve asla evlerinden çıkmamaları gerekiyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Sosyal medyada yer alan, açıkladığımız verilerde tutarsızlık olduğu yönündeki iddialar tamamen asılsızdır.” ifadesini kullandı.

Açıklanan sayısal verilerin kanıta dayalı olduğunu vurgulayan Koca, “Doğrudan Kovid-19 tanısını esas almıştır. Veriler, anlık gerçek verilerdir. Gerçekleri çarpıtmanın kimseye faydası yoktur.” değerlendirmesinde bulundu.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş: “Esnaflar SGK primlerinin silinmesini istiyor”

Milliyetçi Hareket Partisi Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, ülkenin zor günler geçirdiğini, bu günlerin Türk Ulusu olarak daha da birbirimize bağladığını ve bu gücün de bu salgını yeneceğini söyledi. Kütahya ve ilçelerinde hatırlarını, sıkıntılarını sormak için yüzlerce esnafı telefon ile aradığını ifade eden MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş “İş yerleri virüs nedeniyle kapalı olan esnaflarımız zor durumdalar. Virüs salgını geçene kadar SSK ve BAĞ-KUR primlerinin devlet tarafından karşılanmasını istiyorlar. ”dedi.

Virüs salgını nedeniyle zor günler geçiren esnafların taleplerini kısa sürede meclise taşıyacağını belirten MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş “Ülke ekonomisinin bel kemiği olan esnaflarımız, iş yerleri kapalı olduğu için çok zor günler geçirmektedir. Açık olan esnaf ise maliyetini bile zor karşılayabilmektedir. Esnaf kardeşlerimizin taleplerini en kısa sürede meclis gündemine getireceğim.  Devletimiz muhakkak bu konuya da bir çözüm bulacaktır. Esnaflarımız karamsarlığa kapılmasın. Güzel günler çok yakında, birlik olarak hep birlikte bu kötü günleri aşacağız” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Politika

Bakan Soylu’dan sokağa çıkma yasağı ile ilgili açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sokağa çıkma yasağı ile ilgili flaş açıklamalarda bulundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Sokağa çıkma yasağı olacak mı?” sorusuna “Bunu yapmayacağız gibi bir şey söz konusu değil” ifadelerinde bulundu.

çişleri Bakanı Süleyman Soylu sokağa çıkma yasağı ile ilgili flaş açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu “Sokağa çıkma yasağı olacak mı?” sorusuna “Eğer ki bu tedbirler yeterli olmazsa gerekli her türlü tedbir alınır” ifadeleri ile yanıt verdi.

“ŞU ANA KADAR ALDIĞIMIZ TEDBİRLERİN KARŞILIĞINI İZLİYORUZ”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Sokağa çıkma yasağı olacak mı?” sorusuna “Şu ana kadar aldığımız tedbirlerin karşılığını izliyoruz. Eğer ki bu tedbirler yeterli olmazsa gerekli her türlü tedbir alınır. Bunu yapmayacağız gibi bir şey söz konusu değil” dedi.

Okumaya devam et

BÖLGE HABERLERİ

Vatandaşı azarlayan Uşak Valisi Funda Kocabıyık’a tepki yağıyor

Uşak Valisi Funda Kocabıyık’ın vatandaşları azarladığı video sosyal medyanın gündemine oturdu.

Uşak Valisi Funda Kocabıyık, korona virüs yasaklarını teftiş etmek için kent merkezine teftişe çıktı. Ancak Kocabıyık’ın teftiş sırasında vatandaşları azarlaması sosyal medyada tepki topladı. Görüntülerde Kocabıyık’ın, vatandaşlara “Sosyal mesafeyi ayarlayın! Düzelt! Herkes, hadi!” şeklinde bağırdığı görüldü.

Kentin yaya olarak en kalabalık yeri olan İsmet Paşa Caddesinde inceleme yapan Vali Kocabıyık, birbirlerine yakın kişileri görünce hem kızdı hem de sosyal mesafeye uymaları konusunda uyarıda bulundu. İşte o anlar…

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahyalı iş insanı Rıza Güral, 5 bin aileye 1 milyon lira bağışladı

Kütahyalı iş insanı Rıza Güral, 5 bin aileye teslim edilmek üzere 1 milyon TL tutarındaki alış veriş çekleri Kütahya Valiliği’ne teslim etti.

Rıza Güral, yaptığı açıklamada, “Olağanüstü bir süreçten geçiyoruz. Bu süreç içinde millet olarak dayanışma içinde olmalıyız. Devletimizin yanında olmak ve destek vermek hepimizin görevidir. Biz 5 bin aileye 200 TL’lik alış veriş edebilmeleri amacıyla 1 milyon TL tutarında yardımda bulunuyoruz. Erzak çeklerini Kütahya Valiliği’ne teslim ettik” şeklinde konuştu.

Kütahya Valisi Ömer Toraman, sanayici-iş adamı Rıza Güral’ın örnek davranışına teşekkür etti.

Okumaya devam et

EN ÇOK OKUNANLAR