Bizimle iletişime geçin

Ekonomi

Güral Porselen’den üst düzey önlem

Güral Porselen ve Vitrifiye Fabrikaları dünyayı ve ülkemizi saran Koronavirüs ( Covid-19) salgınına karşı üst düzey tedbirler aldı.

Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı önerilerini titizlikle uygulayan Güral Porselen’de, çalışanları ve iş ortaklarını Koronavirüs’ten koruma amaçlı önlemler, daha fabrikaya girişte başlıyor. Fabrika sahasına giren herkesin vücut ısısı güvenlik görevlileri tarafından ölçülüyor. Tüm fabrika sahasında ilaçlama ve dezenfektan çalışması yapılırken, her bölüme dezenfektan ve kolonya dağıtıldı. İhtiyaç duyanlara maske ve eldiven veriliyor. Ofisler ve çalışma alanları yeniden şekillendirildi. Personel 1 metre kuralına uyulması konusunda uyarıldı.  Yemekhanelere sınırlı sayıda, dönüşümlü olarak personel alınıyor, dezenfekte edilmiş çatal, kaşık, bıçak takımları ile ekmekler paketlenmiş olarak veriliyor. Yemekler bağışıklı sistemini güçlendirecek çeşitler arasından seçiliyor.  Dünyanın hemen hemen tüm ülkeleriyle çalışan fabrikada yurt dışına çıkışlar durduruldu. Yurt dışından gelen personel ise kendi evinde 14 gün karantina kuralına uyma konusunda takip ediliyor. Kronik hastalığı olan personel idari izinli. Mağazalar salgın riski ortadan kalkıncaya kadar kapatıldı. Güral Porselen ürünlerine www.guralporselen.com.tr adresli sanal mağazadan erişilebiliyor.

Fabrikalarda alınan tedbir önlemlerini kamuoyu ile paylaşan Güral Porselen yetkilileri, dünyayı saran salgın riskinin en kısa sürede sona ermesi dileğinde bulundular.

Ekonomi

İŞKUR online başvurusu ile 12 şehirde hastane personeli alımı yapılacak

İŞKUR, e-şube üzerinden 12 şehirde bulunan hastanelere personel alımı yapılacağını duyurdu. Hasta ve yaşlı bakımı için hastane ve sağlık kurumlarına personel alımı yapılacağını duyuran İŞKUR, toplamda 86 personelin alınacağını ve en az ilköğretim mezunu adayların başvuru yapabileceğini belirtti. İş başvuruları İŞKUR’un resmi internet sayfasında online yapılacak.

İŞ BAŞVURULARI NASIL YAPILACAK?

İş Başvuruları, her bir ilanın son başvuru tarihi farklı olmak üzere 02-30 Nisan 2020 tarihleri arasında, Türkiye İş Kurumu resmi sitesi olan www.iskur.gov.tr internet adresi üzerinden, e-devlet şifresi ile giriş yapılarak online şeklinde yapılacaktır.

Okumaya devam et

Ekonomi

Hiçbir araç satılmayacak, ticari araç satışı durduruldu

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında geçici bir düzenlemeye giderek, taşımacılık faaliyetlerine imkan sağlayan C2 yetki belgesi verilmesi ve mevcut firmaların da filoya yeni araç katma işlemlerini geçici olarak durduruldu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından ilgili kurum ve kuruluşlara gönderilen yazıda, “Koronavirüsün (COVID-19) yayılımının önlenmesi ve vatandaşlara etkisinin en aza indirilmesini teminen; 03.04.2020 tarihi saat 23.59’dan başlamak üzere, 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği çerçevesinde ilk defa yetki belgesi verilmesinin ve yetki belgesi eki taşıt belgelerine taşıt ilave işlemleri ikinci bir talimata karar durduruldu” ifadeleri yer aldı.

HİÇBİR ARAÇ SATILMAYACAK

Otomotiv sektörü temsilcileri, bu kararın ekonomiye olumsuz etki yaratacağını belirterek, “Bu karar ile ticari araç grubunda yeni araç satışları tamamen duracak, hiç bir aracın alım satımı yapılamayacaktır. Yani ticari araç yetkili satıcılarının faaliyetleri tamamen duracak, bu durum diğer iş kollarının da ekonomiye sağladığı katkıya olumsuz etkileyecektir” açıklamasını yaptı. İnsanların evden çıkamadığı bir süreç yaşarken, bu dönemde kargo ve malzeme taşımacılığı yapan şirketler hayati öneme sahip. Taşımacılıkta yük bu kadar artarken alınan kararın bu durumu sekteye vuracağı da belirtiliyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Tarihi Kütahya Kalesi’nde kazı ve restorasyon çalışmaları yapılacak

Tarihi Kütahya Kalesi’nde yürütülecek kazı, restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışmaları için iş birliği protokol imzalandı.

Kütahya Belediyesi, Müze Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi arasında imzalanan protokol kapsamında, antik dönem, Bizans, Selçuklu, Germiyanoğulları ve Osmanlı döneminde önemli yeri olan tarihi Kütahya Kalesi’nin gelecek nesillere daha sağlıklı bir yapıyla aktarılması, turizm ve sosyal hayattaki işlevinin artırılması öngörülüyor.

Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, imza töreninde yaptığı açıklamada, Kütahya Kalesi’nin kentin en önemli değerleri arasında olduğunu söyledi.

Yedi Gün Gazetesi, 2. sayısında bu konuyu manşetine taşımıştı.

Yapılacak çalışmalarla bölgenin turizme kazandırılacağını belirten Işık, “Protokol kapsamında Kütahya Kalesi’nde kazı çalışmaları, burçlarda ve beden duvarlarında restorasyon çalışmaları, yürüyüş yolları yapımı, ışıklandırma çalışmaları ve kale içerisindeki çevre düzenlemesi çalışmaları yapılacak.” dedi.

Çalışmalara önümüzdeki günlerde başlanması bekleniyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

EPDK’dan sayaç okuma ve fatura hakkında yeni açıklama

EPDK’dan elektrik ve doğal gaz faturalarıyla ilgili açıklama geldi. Buna göre, tüketimin olmadığı tespit edilen öğrenci evi, karantina veya sağlık sebepleriyle boşaltılan evlerde fatura düzenlenmeyecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan (EPDK) kıyasen fatura düzenlemesine ilişkin yanlış anlaşılan hususlara açıklık getirilmesi amacıyla ikinci bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, kurum tarafından yapılan kıyasen fatura düzenlemesinde önceliğinin sektör çalışanları ve tüketicilerin sağlığının korunması olduğu kaydedildi.

Böylece saha çalışanlarının azami düzeyde izolasyonunun sağlanacağı belirtilen açıklamada, alınan kararla vatandaşların faturalarına hiçbir şekilde ilave bedel çıkartılmasının söz konusu olmadığı vurgulandı.

Ülke genelinde rutin sayaç okuma işlemleri devam edecek.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Sayaçlarda yer alan değerlerin okunması esas olmakla birlikte okuma esnasında yaşanabilecek yakınlaşma ve sosyal mesafenin uygulanamayacağı durumları ortadan kaldırarak hem vatandaşların hem de çalışanların korunması sağlanacaktır. COVID-19 ile mücadele kapsamında elektrik ve doğal gaz faturalarında kıyasen fatura düzenlemesi ülkemizin tamamında uygulanmayacaktır. Karantinaya alınan ve idari kararlar sebebiyle sayaç okumalarının durdurulduğu bölgeler ile sosyal mesafenin korunmasının mümkün olmadığı yerler dışında ülke genelinde rutin sayaç okuma işlemleri devam edecektir. İdari kararlar nedeniyle faaliyetleri geçici süreyle durdurulan iş yerlerinde kıyasen fatura düzenlenmeyecektir. Hata ile fatura düzenlenmesi durumunda yapılacak olan başvurular neticesinde gerekli düzeltmeler ivedilikle yapılacaktır.”

Fatura düzenlemesi son 3 ayın değil, son 2 yılın aynı ay ortalamaları baz alınarak yapılacak.

Açıklamada, tüketimin olmadığı tespit edilen öğrenci evi, karantina veya sağlık sebepleriyle boşaltılan evlerde kıyasen fatura uygulamasının söz konusu olamayacağı vurgulandı.

Tüketimi olmayan ve kapalı olan yerlere fatura düzenlenmeyeceğinin altı çizilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Özellikle doğal gaz tüketicilerimizin dönemsel değişen tüketimlerimiz nedeniyle geçmiş tüketimlerinin kış aylarında olanların dikkate alınmasının fatura tutarını artıracağı endişesi yersizdir. Kıyasen fatura düzenlemesi son 3 ayın değil, son 2 yılın aynı ay ortalamaları baz alınarak yapılacaktır. Geçmiş dönem tüketimlerinin olmaması halinde emsal tüketim veya tüketici beyanı ile kıyas yapılacaktır. Hiçbir vatandaşımıza ocak veya şubat tüketimleri baz alınarak haziran ayında doğal gaz faturası çıkartılamaz.”

Açıklamada, mahsuplaşma sonucu fazla alınan tutar olması veya itiraz edilmesi durumunda tüketicilere iade yapılacağı belirtildi.

Uzaktan sayaç okuma sistemi kurulmuş olan özellikle sanayi ve ticarethane ağırlıklı tüketiciler için sayaç değerleri üzerinden işlem yapılmaya devam edileceği kaydedilen açıklamada, bu yerlerin tüketimini düşürmesi veya artırması halinde bile gerçek fiili tüketim değeri üzerinden fatura çıkarılacağı bildirildi.

Okumaya devam et

ASAYİŞ

Sosyal medyada konuşulan araçlarda oturma düzeni ile ilgili açıklama

Türkiye’de koronavirüs vakalarının artması üzerine seyahat kısıtlamaları getirilmişti. Sosyal medyada, kısıtlamanın özel araçları da kapsayacağı ve belirlenen kurallara uymayanlara ceza verileceği iddia ediliyordu. Yetkililer, sosyal medyada dolaşan iddianın yalan olduğunu açıkladı.

Türkiye’nin koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında attığı en etkili adımlardan biri de ulaşımda alınan önlemler oldu. İlgili kurumların aldığı tedbirlerle hem şehir için ulaşımda hem de şehirlerarası yolculukta kısıtlama getirildi.

WhatsApp gruplarında elden ele dağılan mesaj bu.

ÖZEL ARAÇLARA DA CEZA YAZILACAK İDDİASI

Türkiye’de ilgili kurumların söz konusu alanlara ilişkin çalışmaları devam ederken, sosyal medya üzerinden bir anda yayılan bazı mesajlar da bilgi kirliliğine yol açıyor.

Özellikle WhatsApp uygulaması üzerinden hızla yayılan bir mesajda, özel araç sürücülerine de ceza uygulanacağı şeklinde yanlış bir bilgi paylaşıldı.

Paylaşımda şu ifadeler yer alıyor:

“Özel aracınızda şoförün yanını boş bırakın, arkaya da 2 kişi cam kenarlarına olmak kaydıyla oturabilir. Aksi takdirde 150 TL ceza yazıyorlar. İtiraz ederseniz insan hayatını tehlikeye atmaktan 3 bin TL ceza yazıyorlar… Bugün uygulamaya başladılar. Her noktada çevirme var, haberiniz olsun.”

“BÖYLE BİR UYGULAMA YOK”

TRT Haber’den Sertaç Aksan’ın haberine göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü yetkilileri ise mesajda yer alan bilgilerin doğru olmadığını, trafik şube müdürlüğü ekiplerinin böyle bir uygulama yapmadığını söyledi. Trafik Şube Müdürlüğü yetkilileri, virüsle mücadele kapsamında atılan adımların bugün itibarıyla toplu taşıma ve il dışına çıkış yapan araçlarla ilgili olduğunu, yeni bir uygulama olması halinde resmi kurumların mutlaka bilgi vereceğini belirtti.

Okumaya devam et

Ekonomi

Bin TL’lik ödemeler, PTT ve güvenlik güçleri tarafından adreslere teslim edilecek

Kütahya Valiliği Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ekonomik istikrar kalkınma paketi çerçevesinde il bazındaki hak sahiplerine yapılacak 1000 TL ödeme, 03 Nisan 2020 tarihinden itibaren PTT ve ATM’lerden yapılmayacak.

Edinilen bilgiye göre PTT görevlileri ile emniyet ve jandarma personeli tarafından ikametlerinde elden teslim edilecek.

Okumaya devam et

Ekonomi

Elektrik doğalgaz faturalarında yeni dönem

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), koronavirüs salgınına yönelik önlemler kapsamında elektrik ve doğal gaz faturalarıyla ilgili yeni bir çalışma yapıyor.

Elektrik ve doğal gaz faturalarının okunmasında, Batı ülkelerinde olduğu gibi bir sisteme geçilmesi planlanıyor. Buna göre salgının yayılmasını önlemek için (gaz ve elektrik) şehiriçi dağıtım şirketi personelinin aylık düzenli fatura okuması yerine son 2 yıllık ortalama tüketim değerleri alınacak.

Örneğin, abonenin nisan ayı gaz ve elektrik tüketiminin hesaplanmasında geçmiş 2 yıllık dönemdeki nisan tüketimlerine bakılacak. Bu veriler çerçevesinde fatura oluşturulacak. Salgın önlemlerinin kaldırılmasının ardından gerçek tüketimler ölçülecek. Abonenin gerçek tüketimi, faturalanan tutarın altındaysa iade işlemi söz konusu olacak.

Salgın önlemlerinin kaldırılmasının ardından gerçek tüketimler ölçülecek. Abonenin gerçek tüketimi, faturalanan tutarın altındaysa iade işlemi söz konusu olacak. Tersi durumda ek ödeme talebinde bulunulacak.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya’da salgın önlemi: Müşteri sayısı pazarcı sayısının en fazla iki katı olacak

Tezgah araları 3 metre olacak, pazara giriş çıkış noktaları oluşturuldu, müşteri sayısı pazarcı sayısının en fazla iki katı olacak.

İçişleri Bakanlığı’nın koronavirüs tedbirleri Kütahya’da hayata geçirildi, zabıta ekipleri denetledi.

Kütahya’da pazar yerlerinde yeni kurallar uygulanmaya başladı.

Pazar yerine giriş noktaları belirlendi, çocuk ve yaşlıların girmesine izin verilmiyor.

Kütahya Belediyesi zabıta ekipleri de alınan tedbirleri denetledi, esnafı bilgilendirdi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya’daki meslek lisesinde bebek ve çocuklara özel tıbbi maske üretimi

Kütahya Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde kurulan atölyede üretilen maskeler, bebek ve çocukların kullanımına sunulacak. Okul Müdürü Nur Öziltürk “Üç kat kumaştan steril ortamda ürettiğimiz maskelere talepler gelmeye başladı. Maskelerimiz sayesinde çocuklarımızı daha iyi koruyacağımıza inanıyoruz” dedi.

Kütahya’da Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında bebek ve çocuk maskesi üretimine başladı.

Zafertepe Mahallesi’nde faaliyet gösteren okulda döner sermaye yöntemiyle kurulan atölyede üretilen tıbbi maskeler bebek ve çocukların kullanımına sunulacak.

Okul Müdürü Nur Öziltürk, AA muhabirine, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün desteğiyle tek kullanımlık maske üretimine başladıklarını söyledi.

Virüse karşı bebek ve çocukların korunmasında maskenin önemli olduğunu belirten Öziltürk, şöyle devam etti:

“Koronavirüs sadece yaşlılar için tehdit içermiyor. Bu virüs bebek ve çocuklar için de bir tehdit. Aynı zamanda çocuklar taşıyıcı da olabiliyor. Yaptığımız araştırmada ise bebek ve çocuklara yönelik maske üretimine rastlamadık. Biz de okul olarak bu durumu göz önünde bulundurduk ve Moda Tasarım Teknolojileri Alanı Bölümünde bebek ve çocuklara uygun maske tasarımı yaptık. Aynı bölümde oluşturduğumuz atölyede de öğrencilerimizle üretime başladık.”

Öziltürk, bebek ve çocuk maskesi üreterek aynı zamanda farkındalık oluşturduklarına inandıklarını dile getirdi.

“YETİŞKİNLER İÇİN ÜRETİLEN MASKELER ÇOCUKLARA BÜYÜK GELİYOR”

Günde yaklaşık 5 bin maske ürettiklerini bildiren Öziltürk, “Sosyal mesafeyi koruyarak 20 öğrencimizle dönüşümlü olarak üretim yapıyoruz. Öğrencilerimiz, çalışmaları karşılığında kazandıkları parayla aile ekonomisine katkı sağlıyor.” dedi.

Nur Öziltürk, yetişkinler için üretilen tek kullanımlık maskelerin bebek ve çocuklara büyük geldiğini, bu nedenle istenen korumanın sağlanamadığını belirtti.

Ürettikleri maskelerin, çocukların ağız ve burun kısmını en iyi kapatacak şekilde tasarlandığı bilgisini veren Öziltürk, “Üç kat kumaştan steril ortamda ürettiğimiz maskelere talepler gelmeye başladı. Maskelerimiz sayesinde çocuklarımızı daha iyi koruyacağımıza inanıyoruz.” diye konuştu.

Moda Tasarım Teknolojileri Alanı Bölüm Şefi Canan Kırıt da okulun Ar-Ge biriminde tasarladıkları maskelerin bebek ve çocuklar için en ideal ölçülerde olduğunu ifade etti.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya’daki yaşlı nüfus 5 yılda yüzde 15 arttı, bölgede en yaşlı 2. il Kütahya

TÜİK tarafından yayınlanan istatistiklerle yaşlılar haber bültenine göre, yaşlı nüfus olarak kabul edilen 65 ve daha yukarı yaştaki nüfus Kütahya toplam nüfusunun yüzde 13.1’ini oluşturuyor.

Kütahya ilindeki yaşlı nüfus 2014 yılında 65 bin 702 iken son beş yılda yüzde 15,1 artış ile 2019 yılında 75 bin 626 oldu.

Kütahya ili bu değerle Türkiye’deki yaşlı nüfusun yüzde 1’ine sahip olup Türkiye genelinden fazla yaşlı nüfusa sahip 33. İl konumuna geldi.

Yaşlı bireylerin yüzde 44,8’i erkeklerden yüzde 55,2’si ise kadınlardan oluşuyor.

Kütahya’da yaşlı nüfusun toplam il nüfusuna oranı yüzde 13,1 olup, ülkede yaşlı nüfus oranı en yüksek 21. il, Ege Bölgesinde 2. il konumunda yer aldı.

Kütahya ilçelerinde yaşlı (65+ nüfus) nüfus oranı en yüksek olduğu ilçe yüzde 26,8 ile Çavdarhisar, en düşük olduğu ilçe yüzde 9,2 ile merkez ilçe.

Yaşlı nüfusun cinsiyet ayrımında kadınlarda en yüksek olduğu ilçe yüzde 59,2 ile Emet, en düşük olduğu ilçe ise yüzde 53,9 ile Altıntaş ilçesi oldu.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş: “Esnaflar SGK primlerinin silinmesini istiyor”

Milliyetçi Hareket Partisi Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, ülkenin zor günler geçirdiğini, bu günlerin Türk Ulusu olarak daha da birbirimize bağladığını ve bu gücün de bu salgını yeneceğini söyledi. Kütahya ve ilçelerinde hatırlarını, sıkıntılarını sormak için yüzlerce esnafı telefon ile aradığını ifade eden MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş “İş yerleri virüs nedeniyle kapalı olan esnaflarımız zor durumdalar. Virüs salgını geçene kadar SSK ve BAĞ-KUR primlerinin devlet tarafından karşılanmasını istiyorlar. ”dedi.

Virüs salgını nedeniyle zor günler geçiren esnafların taleplerini kısa sürede meclise taşıyacağını belirten MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş “Ülke ekonomisinin bel kemiği olan esnaflarımız, iş yerleri kapalı olduğu için çok zor günler geçirmektedir. Açık olan esnaf ise maliyetini bile zor karşılayabilmektedir. Esnaf kardeşlerimizin taleplerini en kısa sürede meclis gündemine getireceğim.  Devletimiz muhakkak bu konuya da bir çözüm bulacaktır. Esnaflarımız karamsarlığa kapılmasın. Güzel günler çok yakında, birlik olarak hep birlikte bu kötü günleri aşacağız” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahyalı iş insanı Rıza Güral, 5 bin aileye 1 milyon lira bağışladı

Kütahyalı iş insanı Rıza Güral, 5 bin aileye teslim edilmek üzere 1 milyon TL tutarındaki alış veriş çekleri Kütahya Valiliği’ne teslim etti.

Rıza Güral, yaptığı açıklamada, “Olağanüstü bir süreçten geçiyoruz. Bu süreç içinde millet olarak dayanışma içinde olmalıyız. Devletimizin yanında olmak ve destek vermek hepimizin görevidir. Biz 5 bin aileye 200 TL’lik alış veriş edebilmeleri amacıyla 1 milyon TL tutarında yardımda bulunuyoruz. Erzak çeklerini Kütahya Valiliği’ne teslim ettik” şeklinde konuştu.

Kütahya Valisi Ömer Toraman, sanayici-iş adamı Rıza Güral’ın örnek davranışına teşekkür etti.

Okumaya devam et

Ekonomi

Evde tıraş için ısrarcı olana 6 bin lira para cezası

Kütahya Berberler Kuaförler ve Güzellik Salonları İşletmeciliği Esnaf Odası Başkanı Mehmet Çaltı, Koronavirüs salgını nedeniyle iş yerlerinin kapandığını belirterek, yasağa uymayanlar hakkında 3 bin 150 ile 6 bin TL arasında ceza uygulanacağını hatırlattı ve halktan anlayış beklediklerini bildirdi.

Oda Başkanı Mehmet Çaltı yaptığı açıklamada ” Bilindiği üzere berberler, kuaförler ve güzellik salonları 21 Mart 2020 saat: 18.00 itibarıyla İçişleri Bakanlığı’nca geçici olarak kapatılmıştır. Lakin bu karardan sonra halkımız oda üyesi meslektaşlarımızı işyerinin açılması ve evlere çağırıp tıraş edilmesi ile alakalı ısrar etmekte ve meslektaşlarımızı sıkıntıya düşürmektedir. Devletimizin aldığı karara göre yasak bitene kadar evlerde traş yapan, işyerlerini açan üyelerimizin 3.150-6000 arasında cezai işlem ve ruhsat iptali vardır. Siz Kütahya halkımızdan ricamız yasak kalkana kadar biraz sabır edip, berber, kuaför ve güzellik uzmanlarımız herhangi bir talepte bulunarak sıkıntıya düşürmemenizdir. Anlayışınız için sonsuz teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz” diye konuştu.

Okumaya devam et

Ekonomi

Bankalardan hane halkına yeni destek paket, işte ödeme tablosu

Kamu katılım bankalarından yapılan konuyla ilgili açıklamada, “Tüm dünyayı ve ülkemizi etkileyen Covid-19 salgınının ekonomik hayata, üretim ve istihdama ilişkin olası hasarlarını en aza indirme hedefiyle uygulamaya alınan Ekonomik İstikrar Kalkanı tedbirleri doğrultusunda Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım olarak hane halkı geliri aylık 5,000 lira ve altında olan bireysel segmentte yer alan müşterilerimizi finansal açıdan desteklemek için yeni bir finansman uygulaması başlatıyor” denildi.

Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım’ın “bireysel ihtiyaç desteği finansmanı” kapsamında, bireylerin gıda harcamaları, kira, elektrik, su ve  yakıt gibi temel ihtiyaçlarını uygun koşullarda finanse edebilmeleri amacıyla, 10,000 liraya kadar, 6 ayı ödemesiz dönemli, 36 aya kadar vadeli, aylık eşit taksitli, katılım finans prensipleri çerçevesinde finansman kullanabilecek.

Açıklamada, “Müşterilerimize, Kredi Garanti Fonu kefaleti ile bu finansmandan faydalanma imkanı da sunulacak. İhtiyaç desteği finansmanı, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım tarafından ortak kriterlere göre değerlendirilecek. Müşteriler, kampanyaya katılan tüm kamu bankalarından veya kamu katılım finans kuruluşlarından yalnızca birine başvuru yapabilecek. Başvurular 1 Nisan tarihinden itibaren kabul edilecek” denildi. Açıklamada ayrıca, “Başvuru kanallarının açılması ve taleplerin toplanması sonrasında, finansman kullandırılması uygun olarak değerlendirilen müşterilerin hesaplarına finansman tutarları aktarılacak olup, müşteriler finansman tutarını ATM’lerden çekebilecekler” uyarısı da yapıldı. 

ÖRNEK ÖDEME TABLOSU

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya’nın trafikteki araç sayısı: 211 bin 120

Kütahya’da trafiğe kayıtlı araç sayısı Şubat ayı sonu itibarıyla 211 bin 120 oldu.

TÜİK Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre Kütahya il genelinde bulunan motorlu kara taşıtlarının; 105 bin 584’ü otomobil, 9 bin 908’i minibüs, bin 84’ü otobüs, 27 bin 081’i kamyonet, 7 bin 92’si kamyon, 30 bin 841’i motosiklet, 34 bin 271’i traktör, 501’i de özel amaçlı taşıttan oluşuyor.

Şubat 2020 döneminde Kütahya’da 5 bin 757 taşıt satışı yapıldı.

Şubat ayında devri yapılan taşıtların 4 bin 222’si otomobillerden, bin 535’i ise diğer motorlu kara taşıtlarından oluştu.

Okumaya devam et

EN ÇOK OKUNANLAR