Bizimle iletişime geçin

Sağlık

Cumartesi pazarında tedbir

Yayınlanan

Hafta içinde alınan kararlar doğrultusunda esnaf sayısının en fazla iki katı insan alınacağı açıklanan semt pazarında, bu kurala uyulmadığı gözlendi. Bazı esnafların kurallara tam anlamıyla uyduğu gözlenirken bazı esnafların ise daha gevşek davrandığı kaydedildi. Vatandaşların ise kalabalık ve sosyal mesafeyi gözetmediği ancak maske taktığı izlendi.

Öte yandan pazarcı esnafının yazılarla vatandaşı hijyen kurallarına uyması yönünde uyardığı da gözlendi.

yenikutahya.com – ÖZEL HABER

Cumartesi pazarının girişlerine barikat kuran zabıta ekipleri, vatandaşları maske takma konusunda uyardı.

Semt pazarında inceleme yapan yenikutahya.com muhabirinin izlenimleri şöyle:

Pazara giriş çıkışta sayıya dikkat edilmiyor. Girişlerde bariyerin yanında zabıtalar bekliyor, maskelerini takmışlar. İçerideki pazarcılar maskeleri kulaklarında asılı ancak ağız burun açık çeneye indirdikleri gözlendi. İçeride zabıta gezmiyor, geziyorsa da biz rastlamadık. Pazarcı esnafının sayısının en fazla iki katı müşteri alınacak kararına uyulmadığı, kalabalığın olduğu gözlendi. Ayrıca zabıtanın bir karı-koca çifti maskesiz diye uyararak dışarı çıkarttığını, çıkana kadar takip ettiğini de gözlemledik.

GEDİZ

Kütahya’da, bir gazetecinin babası Kovid-19’a yenik düştü

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz ilçesinde bir yerel gazetede muhabirlik yapan Yaşar Yıldız’ın Eski Gediz beldesinde ikamet eden 81 yaşındaki babası Halil Yıldız, yeni tip koromavirüs  (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybetti.

Kütahya Ajansı‘nın bildirdiğine göre, Kütahya’nın Gediz ilçesinde bir yerel gazetede muhabirlik yapan Yaşar Yıldız’ın Eski Gediz beldesinde ikamet eden 81 yaşındaki babası Halil Yıldız, yeni tip koromavirüs  (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybetti.

Daha önce karantinaya alınan Eskigediz beldesinde ikamet eden Yıldız, 25 gün önce Kovid-19 şüphesiyle Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı.

Yapılan tetkiklerde Kovid-19’a rastlanması üzerine Yıldız, pandemi servisinde tedavi altına alındı.

Yoğun bakıma alınan Yıldız, doktorların çabalarına rağmen yaşam savaşını kaybetti.

Yıldız’ın cenazesi, kaymakamlıkça temin edilen özel kıyafetleri giyen yakınları tarafından Çatalçam Mezarlığına defnedildi.

Okumaya devam et

Sağlık

Sorumsuzluk! Kullanılmış maskeleri yere atıyorlar!

Yayınlanan

Yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) salgından korunmak için kullanılmış maske ve eldiven gibi ürünler, sorumsuz kişiler tarafından cadde ve sokaklara atılmakta. Yapılan bu davranış karşısında kendi sağlığını düşünüp, diğer insanların sağlığını tehlikeye atan kişiler “bencilliğin bu kadarı” dedirtti.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com – ÖZEL HABER

Yeni tür koronavirüsü (kovid-19) salgınına karşı uzmanlar, bilirkişiler ve doktorlar insanlara uyarılarda bulunuyor. Alınan tedbirlerin arasında en çok kullanılan yöntemin, maske ve eldiven kullanımı olduğu ortada.

Ancak kullanılan eldivenlerin ve maskelerin açıkta bulunmasına veya toplumun yoğun kullandığı alanlarda açık bir şekilde atılmasına karşı uzmanlar uyarılarda bulunuyor.

Kütahya il genelinde bazı bilinçsiz ve sorumsuz kişiler, toplum sağlığını hiçe sayarak, kullandıkları eldiven ve maskeleri açık bir şekilde yere atmakta. Bazı bilinçsiz kişilerin oluşturduğu bu durum karşısında da vatandaşlar tepki içerisinde.

Uzmanlar, kullanılmış maskelerin mikrop yaydığına dikkat çekerken, Kütahya’daki bu durum tehlikeyi gözler önüne serdi.

Kütahya’da valilik tarafından birçok ana caddede maske takma mecburiyeti getirilirken, kullanılmış maskelerle işi biten vatandaşlar bunları çöp yerine yerlere atıyor.

Cadde ve sokaklarda yer yer görülen maske ve eldivenler dikkat çekiyor.

Konuyla ilgili yenikutahya.com’a ulaşan vatandaşlardan biri, “Cadde ve sokaklarda dolaşan kedi ve köpekler de buraya atılmış olan maskeleri ya da eldivenleri yalayarak başka bir canlıya bulaştırabilir. Vatandaşlarımız lütfen dikkatli ve duyarlı olsunlar. Kullanılmış maskeleri geri dönüşüm ve çöp kutularına atsınlar” dedi.

Okumaya devam et

Sağlık

Rektör Kavuncu: “Kütahya salgında Türkiye’yi geriden takip ediyor”

Yayınlanan

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Vural Kavuncu, sosyal medyadan yaptığı bir açıklamada Kütahya’daki son durum hakkında bazı bilgiler verdi.

Kavuncu “Kovid- 19 salgınında Kütahya, Türkiye’yi geriden takip ediyor. Yani biz daha pik noktasına yeni ulaştık sayılır denilebilir. İnşallah ulaşmışızdır. Bundan sonra artış olmayacağını ümit ediyorum.” dedi.

KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bu sürece kadar hastane sıkıntımız, bakım sıkıntımız olmadı. Şu an hastane bakımı gerektirmeyen, hasta sayılarımız hala çok yüksek. Bununla ilgili pandemi konuk evi projesini ortaya koyduk. Kütahya’da KSBÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesini kapattık ve misafirhane statüsüne dönüştürdük. Bu insanların bakımı orada sağlanacak. Tavşanlı’da da bununla ilgili bir merkez açmak üzereyiz.”

Sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarını uygulamakta sıkıntı olduğunu ifade eden Kavuncu “buna bağlı yeni vakalar ve bulaşma riskleri hala yüksekte kalıyor.” diyerek bu konunun önemine dikkat çekti.

Okumaya devam et

Sağlık

Kargo’dan koronavirüs bulaşır mı? Cevap geldi

Yayınlanan

Koronavirüs salgını nedeniyle dışarıya çıkmayan ihtiyaçlarını internet aracılığı ile görmeye çalışan vatandaşların merak ettiği konulardan biri olan “Koronavirüs kargodan bulaşır mı?” soruna Bilim Kurulu Üyesi İlhami Çelik’ten cevap geldi.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgınının Türkiye’de görülmesinin ardından vatandaşlar kendi evlerinde izolasyon halinde olmaya devam ederken, ihtiyaçlarını internet yolu ile karşılamaya başladı.

Vatandaşların merak ettiği konulardan biri olan “Koronavirüs kargodan bulaşır mı?” sorusuna Bilim Kurulu Üyesi İlhami Çelik’ten cevap geldi.

“ENDİŞE ETMEYE GEREK YOK”

Prof. Dr. İlhami Çelik yaptığı açıklamada “Kargodan gelen pakette sizi hasta edecek virüsün olması imkânsız gözüküyor. Virüs elbette bulunabilir; ancak insanı hasta edecek oranda bulunmaz. Bunlardan endişe etmeye gerek yok” cümlelerine yer verdi.

Çelik açıklamasının devamında kişisel araç kullanımında maske takmaya gerek olmadığını ve 4 günlük kısıtlamayı son kısıtlama olarak gördüklerini ifade etti.

4 günlük sokağa çıkma yasağı bu gece 00: 00’da başlayacak. Yasak 81 ilde 23-24-25-26 Mayıs tarihleri arasında uygulanacak.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya’da 10 günlük bebek koronavirüse yakalandı

Yayınlanan

Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde doğan bir bebekte koronavirüs pozitif çıktı.  

Hastane kaynaklarından edinilen ve resmi olmayan bilgilere göre kendisine test yapılan bir kişi ve 10 gün önce doğan bebeğinde koronavirüs pozitif çıktı. İlçeden Kütahya’ya geldikleri öğrenilen bebeğin babası tedavi altına alındı.

Yenidoğan bebek servisindeki başka bir bebeğin de annesinde de sonuç pozitif çıktı. Bu gelişmelerin ardından bebek ve diğerleri tedavi altına alındı.

Aralarında sağlık çalışanlarının da bulunduğu 28 kişi evlerinde karantinaya alındı.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya’da Kovid-19’u yenen 5 aylık bebek taburcu edildi

Yayınlanan

Kütahya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) teşhisi konulan 5 aylık bebek, yoğun bakım ünitesindeki yaklaşık iki ay süren tedavisinin ardından taburcu edildi.

Yaklaşık iki ay önce yüksek ateş ve solunum sıkıntısı çeken A.S’yi, ailesi Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürdü.

Tetkikler sonucu Kovid-19 testinin pozitif çıkması üzerine A.S, yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı.

Solunum cihazına 45 gün bağlı kalan A.S, yaklaşık iki ay süren tedavisinin ardından sağlığına kavuştu.

Gazetecilere açıklama yapan Başhekim Doç. Dr. Orhan Özatik, hastane personelinin hastaların şifa bulması için fedakarca gece gündüz çalıştığını söyledi.

Zor süreçte mutlu bir gelişme yaşandığını belirten Özatik, “Bebeğin sağlığına kavuşması bizim için büyük bir mutluluk ve moral kaynağı oldu.” dedi.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Özlem Özsoy da bebeğin şimdiye kadarki en küçük Kovid-19 hastası olduğunu ifade etti.

Sağlığına kavuşan A.S, sağlık personelinin alkışları eşliğinde annesine verildi.

Okumaya devam et

BÖLGE HABERLERİ

İftar yemeğinde buluşan 2 ailede koronavirüs çıktı

Yayınlanan

Uşak’ın Banaz ilçesinde iftarda buluşan iki ailedeki 5 kişinin yeni tip koronavirüs (COVID-19) testi pozitif çıktı.

Banaz Kaymakamlığından yapılan açıklamada, ilçede iki ailenin iftarda bir araya geldiği, sağlık kurumlarına yapılan başvuru sonrası bu ailelerden 5 kişiye yapılan COVID-19 testinin pozitif olarak belirlendiği kaydedildi.

“Bu örnek vakadan hareketle ramazan ayında sosyal mesafeyi koruyalım. Bu ramazanı evde geçirelim” uyarısının yapıldığı açıklamada, “İftar ziyaretleri yapmayalım, misafir kabul etmeyelim. Bayramda büyüklerimizle, ziyaret etmeksizin, uzaktan görüşelim. Kıymetli büyüklerimiz; torunlarımızın harçlıklarını EFT veya havaleyle gönderelim. Evde kalın, güvende kalın.” denildi.

Bakan Koca uyarmıştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, daha önce Twitter hesabından yaptığı uyarıda, “Biri tuz yerine koronavirüs uzatabilir. Kalabalık iftarları gelecek yıl yapalım. Hayırlı iftarlar.” demişti.

Okumaya devam et

Sağlık

Rehavete kapılan illerde alarm: Vaka sayılarında büyük artış var

Yayınlanan

Corona virüs nedeniyle alınan tedbirler büyükşehirlerdeki vaka sayısının düşmesini sağlarken Anadalu’da bazı illerdeki rehavet endişelendiriyor. Batman, Kars, Uşak, Kütahya, Düzce, Gaziantep, Van, Adıyaman, Rize ve Zonguldak gibi illerde vaka sayıları alarm vermeye başladı.

Virüsle mücadelede alınan tedbirler büyük şehirlerde vaka sayılarını aşağıya çekerken, Adanolu’da bazı şehirlerden endişelendiren haberler geldi.

Havaların ısınmasıyla evde izolasyonu gevşeten vatandaşlar, maske, sosyal mesafe gibi hayati tedbirleri de ihmal edince vaka sayıları arttı.

Batman, Kars, Uşak, Kütahya, Düzce, Gaziantep, Van, Adıyaman, Rize ve Zonguldak gibi illerde vaka sayıları alarm vermeye başladı. Bu iller için de sokağa çıkma yasağı kararı gelebilir.

Nüfusa göre koronavirüs vakasının en çok görüldüğü yerlerden biri olan Uşak’ta da manzara aynı. 2 Nisan’da 38 olarak kayıtlara geçen vaka sayısı son döneme yükselişe geçti. 367 bin nüfuslu kentte 2 bin 950 test yapıldı. Toplam vaka sayısının ise 441 olduğu açıklandı.

KÜTAHYA’DA DA YÜKSELİŞ SÜRÜYOR

Kütahya’nın en çok vaka görülen bölgesi Gediz ilçesine de Uşak yollu virüs aktarımı olabileceği iddia edilmişti.

Nisan ayı sonlarına kadar vaka sayısı en düşük iller arasında yer alan Kütahya’da ise tırmanış sürüyor. Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman sık aralıklarla vatandaşların tedbirli olmaları yönünde ikazlarını yapıyor.

Dün toplanan Kütahya İl Hıfzıssıhha Kurulu aldığı ek tedbirlerle virüs yayılımının önüne geçmeye çalışıyor. Kütahya’daki 7 bölgeye maskesiz girmek yasaklandı. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi boşaltılarak pandemi hastanesi (tedbiren yatacaklar için) olarak değiştirildi.

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Vural Kavuncu da henüz Kütahya ilinin pik noktasına gelmediğini, tedbirlere kesinlikle uyulması gerektiğini söylemişti.

Okumaya devam et

Sağlık

Rektör Vural Kavuncu’dan korkutan açıklama: Kütahya’da vaka sayısı artmaya devam ediyor, bu işin şakası yok

Yayınlanan

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, Ege TV’de yayınlanan Basın Kulübü programında, yeni tip koronavirüs (Kovid- 19) ve Kütahya’nın son durumu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Kütahyalı Gazeteci İhsan Tunçoğlu moderatörlüğündeki programa KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, Türkiye Sakatlar Derneği Şube Başkanı Hatice Yakar ve Meydan Aşevi Vakfı Başkanı Nazif Kocaçoban katıldı. Rektör Kavuncu Kovid- 19 ve Kütahya’nın son durumu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

“HALA TEPE NOKTASINI GÖRMEDİK”

Kütahya için yakın zamana kadar korunaklı ve vaka sayısının az olduğu söylendiğini belirten Rektör Kavuncu, “Fakat bu dalga artık buralara vurmaya başladı. Vaka sayısına kilitlenmemek lazım. Önemli olan şu, biz bu dalganın, pandeminin neresindeyiz? Ve diyoruz ki Kütahya şu an hala çıkışta. Hala biz tepe noktasını görmedik. Bu dalga henüz daha her yeri vurmadı. Fakat vatandaşlarımız bunun farkında değil. Vatandaşlarımız zannediyor ki her yer aynı şeklide devam ediyor. İşte İstanbul’dan Sayın Bakanımız Türkiye sayılarını açıklıyor. Her geçen gün hastane yoğun bakım sayımız azalıyor, iyileşen sayısı artıyor. Diyoruz ki virüsten ülke olarak, dünya olarak yavaş yavaş kurtuluyoruz. Her yerin özelliği ayrı. Bakın Kütahya’da bazı sokaklardan bahsettiniz. Demek ki o sokaklar diğer sokaklardan farklı. Yani her yeri kendi mecrasında düşünmek lazım. Kütahya’yı düşündüğümüzde toplumda bu noktada bilinç eksikliği, bir duyarsızlık olarak tespit ettik. Bunun da en büyük tehlike olduğunu söyledik.” dedi.

“MESAFENİZİ KORUYUN”

Kütahya’da ilçelerle birlikte bu duyarsızlıklar neticesinde vakaların artmaya başladığını daha önce söylediğini belirten Rektör Kavuncu, “Bugün hala ben bunu söyleyebilirim. Hala vaka sayılarımız artıyor. Biz yine hastane bakımı açısından, vefat sayısı açısından diğer illere göre, çok daha iyi durumdayız. İnşallah böyle olur ve hiç kayıp olmadan bunu atlatırız. Ama ben buradan sizin vasıtanızla tekrar vatandaşlarımızdan özellikle şu mübarek Ramazan günü, özellikle rica ediyorum. Bakın bu işin oyuna gelir, bu işin şakaya gelir yönü yok. Bu uzakta bir virüs değil, başkasının hastalığı değil. Şu anda virüs Kütahya’da var. Sokaklarımızda var. Pazarlarımızda var. Dükkanlarda var. Biz bu virüsün arasında dolaşıyoruz. Virüs kapmış hastalar da var. Hastalıklarını bilmeyen toplumda sağlıklı dolaşan bir sürü kişi de var. O zaman yapabileceğimiz tek şey mesafe. Mesafenizi koruyun. Maske takalım, hijyen ve izolasyona uyalım. Bakın bunu yapmak bu mübarek Ramazan günü, ibadet yerine geçer. Yapmazsanız başkasının bir kötülüğüne neden oluyorsunuz. Kul hakkıdır bu. Sayın Bakanımız açıkladı. Hiçbir şikayeti yok. Bulaştırıyor. 3-5 kişi vefat ediyor, 5 kişi yoğun bakıma düşüyor. Neden? Çünkü kişi maske takmadı. Hijyeninize dikkat etmediniz. Herkesin yanına sokuldunuz. Bugün Sayın Müftümüz ziyaret geldi. Aynı konuyu ona da açtım. O ben size daha ilerisine söyleyeyim. Kurallara uymamak vebal ve günahtır dedi.” diye konuştu.

“KURALLARA UYARSAK BU İŞİ SONLANDIRIR VEYA DÜŞÜŞE GEÇEBİLİRİZ”

Rektör Kavuncu konuşmasına şöyle devam etti: “Evde oturanların, kurallara uyanların günahı nedir? Dikkat etmeyen kişilere söylüyorum. Şöyle düşünce içinde olabilirler, ‘Ya ne olacak ki, nereden fark edileceğim ben? Kimse görmez. Yani ben akşam işte arkadaşıma gideyim, misafirlik yapayım, oturayım. Nasıl olsa kimse yok.’ Üzülmemek için, sevdiklerimizden uzak kalmamak için başımızı, sokağımızı, çoluğumuz çocuğumuzu, anamızı babamızı, devletimizi milletimizi en çabuk şekilde bu işten kurtarmak kurallara bağlıdır. Virüs yayılabilir, etraf virüs olabilir. Ama biz uzak kalırsak virüs bize yaklaşamaz. Bu noktada kurallara uyalım. Mesela Almanya kurallara uyuyor. Vaka var, ama ölüm sayısı düşük. Kurallara uyanlar bu işten karlı çıkacak. Bakın cumhurbaşkanımız, bakanlarımız, hükümetimiz, devletimiz çok yoğun uğraşıyorlar. Büyük fedakarlıklarımız var. Bunları basit bir çay sohbetine feda etmeyelim. Kütahya için vaka sayısı artışı devam ediyor. Bu noktada dikkat etmemiz gerekiyor. Kurallara uyarsak bu işi sonlandırır veya düşüşe geçebiliriz.”

Okumaya devam et

Politika

Kütahya İl Hıfzıssıhha Kurulu toplandı, önlemler üst düzeye çıkıyor

Yayınlanan

Az önce sona eren Kütahya İl Hıfzıssıhha Kurulu toplam 12 maddeden oluşan kararlar aldı.

Kütahya Valiliği Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

Tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından Pandemi olarak nitelendirilen Koronavirus (COVİD19) salgınından vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek adına 13/05/2020 tarihinde İl Hıfzıssıhha Kurulu Vali Dr. Ömer TORAMAN Başkanlığında toplanmıştır.

Devletimiz tüm kurumları ile bu salgının yayılması ve vatandaşlarımızın hayatlarını tehdit etmesini engellemek için birçok tedbir almakta ve bu kapsamda uyulması gereken kuralları belirleyerek vatandaşlarımızla paylaşmaktadır.

Bu kapsamda;

 • 1) İl merkezinde bulunan Sağlık Bakanlığı Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim Araştırma Hastanesine ilçelerimizden Koronavirüs (COVİD 19) kapsamında muayene ve tetkik işlemleri için gelen ve hastaneye yatışı gerekmeyen hastalarımızın, muayene ve tetkik süreçlerinde konaklayabilmesi için Sağlık Bakanlığı Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ek Hizmet Binası hasta servislerinin boşaltılarak kullanıma hazır hale getirilmesine,
 •  2) Hastanede yatarak tedavi görmesi gerekmeyen veya hastanede yatarak tedavi sürecini tamamlayıp idame tedavisinin evde devam edilmesi uzman hekimler tarafından uygun görülen hastaların, toplum ve ailesi için risk oluşturmasını önlemek için, evde tedavi sürecini bu kapsamda hazırlanan Sağlık Bakanlığı Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi Ek Hizmet Binasında konaklatılarak tamamlamalarına, yemek hizmetlerinin Kızılay tarafından karşılanmasına, uygulamanın 14.05.2020 gece 00.01 itibarıyla başlamasına,
 • 3) Tavşanlı ve Simav ilçelerimizde de hastanede yatarak tedavi görmesi gerekmeyen veya hastanede yatarak tedavi sürecini tamamlayıp idame tedavisinin evde devam edilmesi uzman hekimler tarafından uygun görülen hastaların, toplum ve ailesi için risk oluşturmasını önlemek amacıyla geçici süreyle konaklatılmaları için yurt planlamasının yapılarak kullanıma hazır hale getirilmesine,
 • 4) Yaklaşan Ramazan Bayramı öncesinde mevcut semt pazarları haricinde bayrama özel (bayram pazarı, sosyete pazarı vb) ek pazar yerleri açılmamasına,
 • 5) Toplu yaşam alanı kapsamında olan ve vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu Zafer Meydanı, Saman Pazarı Asım Gündüz Caddesi, Fatih Sultan Mehmet Bulvarı (FSM), Atatürk Bulvarı, Sevgi Yolu, Menderes Caddesinde vatandaşlarımıza maske takma zorunluluğu getirilmesine, uygulamanın 14.05.2020 gece 00:01 itibari ile başlamasına,
 • 6) İlimiz ve ilçelerinde salgının yayılma tehlikesinin önlenmesi amacıyla trafik yoğunluğunu azaltmak için şehir içerisinde trafik kontrol noktası sayısının artırılmasına; araç içi kişi sayısı, sosyal mesafe ve maske kullanımının kontrollerinin yapılmasına, hususi araçlarda aynı anda sürücü dahil en fazla 4 kişi ile seyahat edilmesine,
 • 7) Toplu taşıma araçlarının sefer sıklıklarının artırılmasına,
 •   8) Ramazan Bayramı arifesinde ve bayram sürecinde mezarlıkların aşırı yoğunluk oluşturulmayacak şekilde ziyarete açık olmasına,  mezarlıklara tek noktadan kontrollü giriş çıkış sağlanmasına, sosyal mesafe kuralına riayet edilmesine ve vatandaşlarımıza mezarlık ziyareti esnasında maske takma zorunluluğu getirilmesine,
 •  9) 12.05.2020 tarih ve 2020-27 sayılı Hıfzıssıhha Kurulu Kararına 5.Maddesinde “Belgelemek kaydıyla aşağıda belirtilen meslek grupları ve kişilerin istisna kapsamında değerlendirilmesine …” denilmektedir.
 •          12.05.2020 tarih ve 2020-27 sayılı Hıfzıssıhha Kurulu Kararına 5.Maddesinin ö bendinden sonra “Küçükbaş-büyükbaş hayvanların bakımını yapanlar ve otlatanlar, arıcılık faaliyeti yürütenler” ibaresinin eklenmesine, Küçükbaş-büyükbaş hayvanların bakımını yapanlar ve otlatanlar ile arıcılık faaliyetini yürütenlerin karantina ile ilgili olarak hayvancılık faaliyetleri ile sınırlı kalmak kaydıyla istisna kapsamında değerlendirilmesine,
 • 10) Alınan tedbirlerin ivedilikle uygulanması ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi, gerekli görülmesi durumunda alınan kararlara uyulup uyulmadığının genel kolluk marifeti ve zabıta ekipleri ile denetlenmesine, tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına,

Toplantıya katılanların oy birliği ile karar verildi.

Okumaya devam et

Sağlık

400 bin virüslü kişi aramızda! Onlar bunun farkında bile değil

Yayınlanan

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, corona virüsün kendisinde bulunduğunun farkında olmayan 400 bin civarında insanın aramızda dolaştığını belirtti. Ceyhan, virüsü bulaştırma riski yüksek meslek gruplarını işaret etti ve test yapılması çağrısında bulundu.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, sosyal medya hesabı üzerinden çarpıcı açıklamalarda bulundu.

RİSK GRUBUNA TEST

Corona virüsünü taşıyan 400 bin kişinin aramızda dolaştığını belirten Ceyhan, yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

* Ülkemizde virüsü bulaştırabilecek, ancak kendisinde virüs bulunduğunun farkında olmayan 400 bin civarında insan aramızda dolaşıyor.

* Bir araya toplanmaların arttığı bu günlerde en azından virüsü bulundurma riski yüksek olan sağlık personeli, garson, kasiyer, berber, otobüs şoförü, otel çalışanı, satış elemanı gibi meslek sahiplerine, belirti olmasa bile test yapılması ve bulunanlara izolasyon yararlı olur.

Okumaya devam et

Sağlık

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü’den ‘2. ve 3. dalga’ uyarısı!

Yayınlanan

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Twitter hesabından koronavirüs salgınına ilişkin açıklamalarda bulundu. Prof. Özlü, vatandaşların tedbirlere uymadığı taktirde 2. ve 3. dalganın yaşanabileceğini söyledi. Özlü, “Aşı bulununcaya kadar dalgalar şeklinde yayılmaya devam edebilir.” dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, resmi Twitter hesabından koronavirüs salgınına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu ve vatandaşları tedbirlere uymaları konusunda uyardı. Prof. Özlü, aşı bulununcaya kadar koronavirüsün dalgalar şeklinde devam edebileceğini açıkladı. Vatandaşların tedbirlere uymadığı taktirde 2. ve 3. dalga yaşanabileceğini söyledi.

“Virüsün bulaştırıcılığı azalıyor mu?, Kendi kendine salgın duracak mı?, En iyi ve en kötü senaryolar neler?” sorularına yanıt veren Prof. Dr. Özlü, “Koronavirüs aşısı bulununcaya kadar dalgalar şeklinde yayılmaya devam edebilir. Tedbirlerle kontrol altına alınıp sonra gevşeme olduğunda tekrar ikinci dalga, üçüncü dalga yaşanabilir ta aşısı bulunup toplumun, insanlığın yüzde 60-70’i bu aşıyla aşılanıncaya kadar böyle dalgalanmalarla gidebilir.” şeklinde konuştu.

“VARSAYIMLAR VE OLASILIKLAR VAR’

Sosyal medya hesabından bir video paylaşan Özlü, şunları söyledi: “Herkesin merak ettiğin bu salgın biter mi, ne zaman, nasıl biter yoksa böyle devam edecek mi? Bunu merak ediyoruz. Bu sorunun kesin ve net bir cevabı yok henüz daha. Birtakım varsayımlar, olasılıklar, gözlemler ve deneysel çalışmalar var. Bunlardan yola çıkarak bir olasılığı dile getirebiliriz. Öncelikle iyimser olasılıklardan başlayacak olursak eskiden beri herkesin sorduğu, merak ettiği olasılık, yaz gelince salgın biter mi, evet böyle bir olasılık var. Yaz gelince salgın bitebilir. SARS’ta öyle olmuştu biliyorsunuz. Tabi bu virüsün geçirdiği mutasyonel değişikliğe bağlı olarak yayılmasının durması anlamına geliyor. Arizona Üniversitesi’nde virüs üzerinde yapılmış bir çalışma var. Ciddi bir genetik mutasyonun ortaya çıktığına ortaya koymuşlar.

“İKİNCİ, ÜÇÜNCÜ DALGA YAŞANABİLİR”

Özlü koronavirüs aşısının bulunmasının elzem olduğunu belirterek, “Aşı bulununcaya kadar dalgalar şeklinde yayılmaya devam edebilir. Tedbirlerle kontrol altına alınıp sonra gevşeme olduğunda tekrar ikinci dalga, üçüncü dalga yaşanabilir ta aşısı bulunup toplumun, insanlığın yüzde 60-70’i bu aşıyla aşılanıncaya kadar böyle dalgalanmalarla gidebilir.” dedi.

Okumaya devam et

Sağlık

Yaşlılar çocuklar gibi şenlendi, kimi koştu kimi de yeşilliklere yattı

Yayınlanan

Kütahya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını kapsamında alınan önlemler nedeniyle sokağa çıkmaları kısıtlanan, bugüne kadar kurallara uyan 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan kişiler ilk defa sokağa çıktı.

Sokağa çıkanların bazıları koşarken, bazıları yürüyüş yaptı. 75.Yıl Mahallesinde 65 yaş ve üstü bazı vatandaşların, çıkış saatleri olan 11.00’i beklemeden evlerinden dışarı çıktıkları görüldü.

Bir vatandaş “35 gündür evdeydim. Benim için sorun değildi. Ben 83 yaşındayım. Günler sonra dışarı çıkmak güzel. Ama bize dört saat az. Bize belli bir saat daha verseler azar azar daha iyi” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

GEDİZ

Gediz’de il dışı muayene kısıtlaması kararı alındı

Yayınlanan

75 vaka sayısıyla Kütahya’da koronavirüs salgınının en çok görüldüğü ilçe olan Gediz’de sıkı önlemler alınmaya devam ediyor. Alınan karara göre il dışından gelecek hastalar için Gediz Devlet Hastanesi’nde muayene kısıtlaması getirildi.

Kütahya’nın Gediz ilçesinde, ‘İl dışı hastane randevuları’na kısıtlama getirildi. İlçedeki yerel haber kaynağının aktardığı bilgiye göre, Gediz İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, Gediz’de pozitif vaka ve temaslılarının değerlendirilmesi için bu adımı attı. Öte yandan seyahat izin belgesi için yapılan başvuralar da dikkate alındığında Uşak iline en yoğun geçişin Uşak hastanelerinden alınan randevulardan kaynaklandığının tespit edildiğini belirtti.

Kurul, koronavirüs bulaşma riskini en aza indirmek için önceden planlanmış kontrol muayeneleri ve acil haller dışında, Mayıs ayı sonuna kadar, ‘İl dışı hastanelerden alınacak MHRS Randevularının (Merkezi Hekim Randevu Sistemi) Gediz Devlet Hastanesi’nde yapılacak muayene ve değerlendirmeye göre izin seyahat belgesi düzenlenebilecek’ şeklinde karar aldı.

Okumaya devam et

Politika

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Ev dışında mutlaka maske takın”

Yayınlanan

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dışarı çıkıldığında sosyal mesafenin de mutlaka korunması gerektiğini belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter’dan maske ve sosyal mesafe konusunda bir uyarıda bulundu.

Koca, “Ev dışında mutlaka maske takın ve sosyal mesafeyi koruyun” dedi.

“Kimin virüs taşıdığını bilemezsiniz” uyarısında bulunan Koca, “Tedbiri elden bırakmayın” ifadelerini paylaştı.

Koca ayrıca Twitter’dan bir video paylaştı.

Video içeriğinde şu ifadeler yer aldı:

“Keşke görebilseydik o zaman koronavirüsten kolayca kaçınabilirdik. Tedbiri elden bırakmayın, ev dışında mutlaka maske takın ve sosyal mesafeyi koruyun. O zaman koronavirüs de sizi göremez.”

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Okumaya devam et

Politika

Kütahya’da Kovid-19 önlemleri artırıldı, vatandaşlar uyarılıyor

Yayınlanan

Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman’ın yaptığı resmi açıklama sonrası Kütahya’daki Kovid-19 önlemleri daha da artırıldı. Kurallara uymayan vatandaşlara caydırıcı cezalar geliyor.

Kütahya’da yaşanan koronavirüs vakası sayıları tüm detaylarıyla ortaya çıktı. Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü’nce hazırlandığı öne sürülen brifing sunumu sosyal medyada yayınlanmıştı. Bu rakamlar açıklanmadan 1 gün önce de Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman yazılı bir açıklama yaparak vatandaşları en resmi ağız olarak uyarmıştı.

Bu gelişmelerin ardından ilk önce tedbirlerin artırılması yönünde kararlar alındı. Ardından da bugün Gediz ilçesine bağlı Eskigediz Beldesi karantinaya alındı.

Güvenlik güçleri, vaka sayısının artışının önüne geçmek için neredeyse tüm Kütahya’da üst düzey önlemler alıyor.

Nisan ayı sonu itibariyle artışa geçen koronavirüs vaka sayılarında Gediz ilçesi başı çekerken, Simav ilçesi ve merkez ilçe 2 ve 3’ncü sırayı alıyor.

5 Mayıs itibariyle 135 vaka sayısı bulunan Kütahya’da vatandaşların da dikkatli olmaları yönünde uyarılar yapılıyor. Kütahya Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ekipleri 24 saat esasına göre çalışmalarına devam ediyor.

Vatandaşların kurallara uymaması halinde caydırıcı cezalar kesileceği kaydediliyor. Kütahya’da vaka sayısının daha da artmasından endişe eden yetkililer, diğer noktalarda da önlemler için kolları sıvadı.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya’daki yurtlarda karantinaya alınanlarda korona çıktı mı?

Yayınlanan

Yurtlarda karantinadaki vatandaşların Kovid-19’u Kütahya’ya yaydığı iddiasına en yetkili isimlerden açıklama geldi.

Kütahya Ajansı’nın özel haberine göre, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında İngiltere, Fransa, Almanya, Sudan, Sırbistan ve Irak’tan getirilen ve Kütahya’da Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı öğrenci yurtlarına yerleştirilen bin civarında Türk vatandaşında Kovid-19’a rastlanmadı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında İngiltere, Fransa, Almanya, Sudan, Sırbistan ve Irak’tan getirilen ve Kütahya’da Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı öğrenci yurtlarına yerleştirilen bin civarında Türk vatandaşında Kovid-19’a rastlanmadı.

Son günlerde bazı kişiler sosyal medya hesaplarından Kütahya’da Kovid-19’un yayılmasına yurt dışından getirilen vatandaşların sebep olduğu iddiaları ortaya atıldı.

Yetkililerce iddiaların asılsız olduğu ifade edilirken her gün düzenli olarak sağlık kontrolleri yapılan karantinadaki vatandaşlarda Kovid-19’a rastlanmadı.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Feyzullah Gayret, karantinada tutulan vatandaşların 14 gün boyunca odalarından dahi çıkarılmadığını ve personelin özel kıyafetlerle vatandaşların ihtiyaçlarını giderdiğini belirterek, “Gözlem altında tutulan vatandaşlarımız her gün düzenli olarak sağlık kontrolünden geçiriliyor.” dedi.

AFAD İl Müdürü Ahmet Ali Artun ise Irak’tan ve İngiltere ve Irak’tan getirilen 515 Türk vatandaşının karantina sürelerinin dolmasının ardından memleketlerine gönderildiğini belirtti.

Artun, vatandaşların ulaşımında kullanılan otobüslerin ise dezenfekte edildiğini aktardı.

Yetkililer, Kütahya’daki yurtlarda karantinada tutulan vatandaşların kente Kovid-19’u yaymalarının kesinlikle söz konusu olmadığını vurguladı.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya’nın korona vaka sayıları belli oldu, işte rakamlar

Yayınlanan

yenikutahya.com ÖZEL HABER

Kütahya’da yaşanan koronavirüs vakası sayıları tüm detaylarıyla ortaya çıktı. Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü’nce hazırlandığı öne sürülen brifing sunumu sosyal medyada yayınlandı.

4 Mayıs 2020 tarihi itibariyle açıklanan rakamlara göre Kütahya’da toplam vefat sayısı 3 olarak bildiriliyor.

Kütahya’da ilk vaka 26 Mart günü görüldü. 1 Mayıs tarihinde de vaka sayılarında ciddi bir artış gözlendi.

İşte o bilgiler:

Okumaya devam et

Sağlık

Bakan Fahrettin Koca, vaka sayısında artış yaşandığını duyurdu

Yayınlanan

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 6 Mayıs Türkiye’de koronavirüs tablosunu sosyal medya hesabı Twitter’dan açıkladı. Bakan Koca, Türkiye’de koronavirüsten can kaybının 3 bin 584 olduğunu bildirdi.

Alınan son dakika bilgisine göre Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye’de 6 Mayıs koronavirüs tablosunu sosyal medya hesabı Twitter’dan paylaşarak açıkladı.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya, normalleşme sürecine hazırlanıyor

Yayınlanan

Kütahya Belediyesi, normalleşme takviminin açıklanmasıyla birlikte Şehirlerarası Otobüs Terminalinde detaylı temizlik ve dezenfeksiyon çalışması yaptı.

Koronavirüs (COVID-19) salgınında vefat ile günlük vaka sayısının düşüşe geçmesi ve iyileşen hasta grafiğinin yükselmeye başlamasının ardından normalleşme takviminin açıklanmasıyla birlikte Kütahya Belediyesi, yoğun bir şekilde hazırlık çalışmalarına başladı.

Normalleşme süreci kapsamında Kütahya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, Şehirlerarası Otobüs Terminalini köşe bucak temizleyip dezenfekte etti.

Otobüs Terminalinin iç ve dış kısmını da yıkayan ekipler, çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR