Bizimle iletişime geçin

Ekonomi

İŞKUR online başvurusu ile 12 şehirde hastane personeli alımı yapılacak

Yayınlanan

İŞKUR, e-şube üzerinden 12 şehirde bulunan hastanelere personel alımı yapılacağını duyurdu. Hasta ve yaşlı bakımı için hastane ve sağlık kurumlarına personel alımı yapılacağını duyuran İŞKUR, toplamda 86 personelin alınacağını ve en az ilköğretim mezunu adayların başvuru yapabileceğini belirtti. İş başvuruları İŞKUR’un resmi internet sayfasında online yapılacak.

İŞ BAŞVURULARI NASIL YAPILACAK?

İş Başvuruları, her bir ilanın son başvuru tarihi farklı olmak üzere 02-30 Nisan 2020 tarihleri arasında, Türkiye İş Kurumu resmi sitesi olan www.iskur.gov.tr internet adresi üzerinden, e-devlet şifresi ile giriş yapılarak online şeklinde yapılacaktır.

Ekonomi

Sebahattin Ceyhun: “Çiftçilerimizin yanındayız”

Yayınlanan

AK Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, Çavdarhisar, Tavşanlı, Hisarcık, Domaniç, Şaphane, Gediz ve Dumlupınar ile bazı ilçelerde meydana gelen zirai don hasarı dolayısıyla çiftçilere ‘Geçmiş olsun’ dileklerini iletti.

Başkan Ceyhun, 23 Mayıs 2020 gecesi il genelinde sıcaklıkların eksi 2,5’lara düşmesi sonucu, il merkez köyleri ile Altıntaş, Aslanapa, Çavdarhisar, Tavşanlı, Hisarcık, Domaniç, Şaphane, Gediz ve Dumlupınar ile bazı ilçelerde zirai don hasarı meydana geldiğini belirtti.

İl Başkanı Ceyhun, “Zirai don hasarı ile ilgili ekipler ekili alanlarda hasar tespit çalışmalarına hemen başlamışlar ve bu ilk tespit çalışmaları sonrasında şeker pancarı, mısır, fasulye, sebze fideleri, patates, kabak çekirdeği, ayçiçeği, kavun, karpuz ve benzeri ekili alanlarda hasar meydana geldiğini gözlemlemişlerdir. Tespit çalışmaları tamamlandıktan hemen sonra üretim için elinden geleni yapan çiftçilerimize bir nebze olsun yardım edebilmek adına ilgili bakanlıklarımız nezdinde gerekli girişim hemen başlatılacaktır. Bu arada mahsulü zarar gören çiftçilerimiz herhangi bir işlem yapmadan önce İl veya İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizden teknik personelin tavsiyelerine göre hareket etmelidir. İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile sürekli iletişim halinde olup süreç tarafımızdan hassasiyetle takip edilmektedir. İlimiz ve ilçelerimiz çiftçilerine büyük geçmiş olsun” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Emekliye 1225 lira! 2 formül devrede

Yayınlanan

Bu yılın ilk ikramiyesi, Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi kapsamında erkene çekilerek Nisan’da verilirken; gözler Kurban Bayramı öncesinde yapılacak ikinci ödemeye çevrildi.

Kurban Bayramı 31 Temmuz-3 Ağustos tarihlerine denk geliyor. Bu doğrultuda emekliler, ödeme planında bir değişiklik yapılmazsa 27-30 Temmuz tarihleri arasında bu yılın ikinci bayram ikramiyesini alacak.

Emeklilere biner lira, dul ve yetimlere hisseleri oranında ödeme yapılacak. Ancak emekliler, ikramiyede enflasyon ya da yeniden değerleme artışı bekliyor.

NASIL ETKİLER?

2019 yılı enflasyonu yüzde 11.84 olarak gerçekleşti.

Eğer ikramiye artışı enflasyona endekslenirse, emeklilere ödenecek tutar bin 118 lira 40 kuruşa çıkacak.

Yeniden değerleme artışı gelirse de ikramiye yüzde 22.58 yükselerek bin 225 lira 80 kuruşa ulaşacak.

Bu değişim, dul ve yetimlerin ödemesine de yansıyacak.

Ölüm aylığı oranı yüzde 50 olan kişiye 500 lira yerine 559,20 ya da 612,90 lira, yüzde 25 olana 250 lira yerine 279,60 ya da 306,45 lira ödenebilecek.

Emekliler, halen bin lira olan bayram ikramiyesinde artış yapılmasını bekliyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Hisarcık’ta zirai dondan tarım alanları zarar gördü

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde, zirai don nedeniyle tarım arazilerinin zarar gördüğü bildirildi.

Hisarcık ilçesi Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çalışkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilçe ve köylerinde üç gece üst üste zirai don yaşandığını söyledi.

Bundan dolayı ekili arazilerin zarar gördüğünü belirten Çalışkan, şunları kaydetti:

“Üç gece boyunca sıfırın altına düşen hava sıcaklığı sonucunda meydana gelen zirai don, ilçe ve köylerimizde bulunan tarım arazilerinde büyük hasara neden oldu. Baharla beraber dikimi yapılan patates, fasulye, biber, domates, salatalık, kavun, karpuz, kabak ve mısır gibi ürünlerin büyük zarar gördüğünü gözlemledik. Bu ürünlerin yeniden ekilip dikilmesi lazım. Ayrıca ceviz ağaçları da zirai don zarar gördü.”

Çalışkan, don olayından çiftçilerin büyük maddi kayıplara uğradığını, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerinin zarara ilişkin tespit çalışmalarına başladığını sözlerine ekledi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Vatandaş çareyi kredi çekmekte buldu, bireysel krediler arttı

Yayınlanan

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi üyesi kuruluşlar tarafından kullandırılan ticari krediler, mart ayında 3 trilyon 23 milyar lira, bireysel krediler 659 milyar lira oldu.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi’nin “Mart 2020 Bülteni” yayımlandı. Buna göre, üye kuruluşlar tarafından kullandırılan nakdi krediler ilk çeyrek sonunda, geçen yılın aynı dönemi kıyasla yüzde 14 artarak 3 trilyon 23 milyar liraya ulaştı.

Kredi stokundaki artış hızı ivme kazandı. Nakdi kredilerin 2 trilyon 925 milyar lirası bankalar, 49 milyar lirası finansal kiralama şirketleri, 27 milyar lirası faktoring şirketleri ve 22 milyar lirası finansman şirketleri tarafından kullandırıldı.

Tasfiye olunacak alacaklar mart ayı itibarıyla 183 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Bu alacakların 174 milyar lirası bankalara, 5 milyar lirası finansal kiralama şirketlerine, 2,6 milyar lirası faktoring şirketlerine ve 2 milyar lirası da finansman şirketlerine ait oldu.

Tasfiye olacak alacakların toplam kredilere oranı martta geçen yılın aynı ayına göre 1,3 puan artarak yüzde 5,7 olurken, 2020 yılı başında başlayan gerileme devam etti.

TİCARİ KREDİLER 2.4 TRİLYON LİRA

Ticari krediler mart ayı itibarıyla geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12 artarak 2 trilyon 364 milyar lira oldu. Krediler içinde imalat sanayi yüzde 28’le en yüksek payı aldı. Payı yüzde 10 ve üzerinde olan diğer ana sektörler, toptan ve perakende ticaret, inşaat ve enerji olarak gerçekleşti.

Bu dönemde, tasfiye olunacak alacak oranı en yüksek olan sektör yüzde 11,1’le inşaat sektörü oldu. Bu sektörü yüzde 9,1’le turizm sektörü takip etti.

BİREYSEL KREDİLER 659 MİLYAR LİRA

Bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar tarafından kullandırılan bireysel krediler mart itibarıyla geçen yılın aynı ayına göre yüzde 21 artarak 659 milyar lira oldu.

Bireysel kredilerin yüzde 45’ini ihtiyaç kredileri, yüzde 33’ünü konut kredileri, yüzde 18’ini kredi kartları ve yüzde 4’ünü taşıt kredileri oluşturdu.

Aynı dönemde, bireysel kredilerde tahsili gecikmiş alacak oranı 0,4 puan düşerek yüzde 3,7’ye geriledi. Bireysel kredi kullanan kişi sayısı (takipteki krediler hariç) son bir yılda 1,2 milyon kişi artarak 32,2 milyon kişi olurken, ortalama kredi bakiyesi ise 21 bin lira düzeyinde gerçekleşti.

Mart ayında 114 bin kişi ilk defa ihtiyaç kredisi, 92 bin kişi ilk defa kredi kartı kullandı. Kredili mevduat hesabı kullanan kişi sayısı 74 bin olurken, 32 bin kişi ise ilk defa konut kredisi aldı.

Okumaya devam et

Ekonomi

İş makinesi operatörlüğünü bırakıp besici oldu, gelirini 10’a katladı

Yayınlanan

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde asgari ücretle çalışırken işini bırakıp 34 koyun alan Akın Yalçınkaya, 20 senede ailesi ve kardeşiyle el ele verip teşviklerden de faydalanarak 1300 başlık sürünün sahibi oldu.

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde 20 yıl önce iş makinesi operatörlüğünü bırakıp besiciliğe başlayan Akın Yalçınkaya, sürüsündeki hayvan sayısını 40 katına çıkarıp gelirini 10 kat artırdı.

İlçeye bağlı Örenköy köyünde yaşayan Yalçınkaya, 2000 yılına kadar asgari ücretle kepçe operatörlüğü yaptı.

Ardından baba mesleği olan küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine başlamaya karar veren Yalçınkaya, işinden ayrılıp 34 koyun aldı.

Ailesi ve kardeşiyle 655 dönüm arazide çalışmaya devam eden Yalçınkaya, kırsal bölgelerde iş arayan gençlere ya da işini değiştirmek isteyenlere devlet desteklerinden yararlanıp besici olmaları çağrısında bulundu.

Akın Yalçınkaya, AA muhabirine, besiciliği tercih etmesinde, operatörlükten kazandığıyla birikim yapamamasının etkili olduğunu söyledi.

Aradan geçen süreçte koyunlar için yem yetiştirmek amacıyla toprak edindiklerini, kardeşiyle ev yaptırdıklarını, iki traktör ve otomobil aldıklarını belirten Yalçınkaya, “Şu anda asgari ücretin 10 katı kazanıyoruz. Hem hayallerimizi gerçekleştirmek hem de arzu ettiğimiz bir yaşam standardına kavuşma imkanı bulduk.” dedi.

Köyde yaşamanın yoksunluk getirmediğini vurgulayan Yalçınkaya, “2000 yılına kadar asgari ücretle çalıştım, ne kenarda birikimim oldu ne de taş üstüne taş koyabildim ama o seneden sonra arabam, traktörlerim oldu. Köyüme ev yaptım. Sosyal yaşantım da güzel. Kendi işim; hayvanları istediğim zaman çıkartıyorum, istediğim zaman geri koyuyorum.” diye konuştu.

“DEVLET DESTEKLERİNDEN YARARLANABİLİRLER”

Şu anda 460’ı anaç, 840’ı kuzu olmak üzere 1300 başlık sürüye ulaştığını aktaran Yalçınkaya, yem ihtiyacının yüzde 80’ini kendi arazilerinden karşıladıklarını, sadece kuzularına büyüme sürecinde yem aldıklarını aktardı.

Gençlere tavsiyelerde bulunan Yalçınkaya, şunları kaydetti:

“İşi olmayan ya da asgari ücretle çalışanlar hayvancılığa atılabilir, devlet desteklerinden yararlanabilir. Anaç koyuna yıllık hayvan başı 25 lira, sürüde yetiştirilen anaç hayvanlar için hayvan başına 100 lira sürü büyütme desteği veriliyor. Sürü yöneticisi kurslarında eğitim verildikten sonra SGK ödemeleri için 5 bin lira destek sağlanıyor. İmkânları, köyde yerleri varsa 50 koyun alsınlar. Biz hayallerimize kavuştuk. Çoluk çocuğumuzu da çok rahat okutuyoruz, her imkânları da var. Köyde hayvancılık yaparken hiçbir şeyden eksik değiliz. Hatta burada organik yaşamanın keyfini, tadını ve güzelliğini yaşayabiliyoruz.”

Okumaya devam et

Ekonomi

Düğün salonları ne zaman açılacak? Tarih verildi!

Yayınlanan

Koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan önlemlerde uygulanan kurallar yavaş yavaş normalleşme süreci ile son bulaya başlayacak. Salgının kontrol altına alınarak 4 aşamalı normalleşme sürecinde yeni evlenecek olan vatandaşlar düğün salonlarının ne zaman açılacağını merakla bekliyordu. Düğün salonlarının açılacağı tarih belli oldu. İşte detaylar…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta 4 aşamalı normalleşme takvimini duyurmasının ardından en çok merak edilen konulardan biri düğün salonlarının ne zaman açılacak olduğu oldu. Peki düğün salonları ne zaman açılacak? İşte tarih verildi…

1 TEMMUZ’DA KALDIRILACAK

Temmuz ayında yer alan 3. aşamalı normalleşmeye göre  Düğün salonu, sinema, tiyatro ve gösteri merkezlerinde kısıtlamaların kaldırılması 1 Temmuz’da uygulanacak.

Okumaya devam et

Ekonomi

Berber, kuaför ve güzellik merkezleri hizmete başladı

Yayınlanan

Berber, kuaför ve güzellik merkezleri, 51 günlük aranın ardından bugün yeniden faaliyete geçti. Kütahya’da Emet ve Hisarcık ilçelerinde berber ve kuaför salonları bayrama kadar dükkânlarını açmama kararı aldı.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 21 Mart’ta kapatılan berberler ve kuaförler, bugün itibarıyla yeniden hizmete açıldı.

Hijyen kurallarının üst düzeyde alınacağı kuaför ve güzellik merkezleri 09.00 ile 21.00 saatleri arasında hizmet verebilecek.

Koltuk sayılarını yarıya indiren, iş yerlerini ise sosyal mesafeye göre ayarlayan berber ve kuaförler, her kullanım sonrası makas, makine gibi ekipmanlarını dezenfekte ederek faaliyetini sürdürecek.

Müşteriler randevu ile kabul edilecek, maskesiz kimse içeri giremeyecek.

İş yeri ile ilgili alınması gereken önlemler şöyle sıralandı:

 • -İş yerinde kalabalık oluşmasını engellemek için müşteriler randevu ile kabul edilmeli ve müşterilerin randevu saatinde gelmeleri istenmeli.
 • -Müşterinin ya da personelin COVID-19 çıkması durumunda temaslı taramasını kolaylaştırmak amacıyla müşteriye olabildiğince az sayıda personel ile hizmet verilmeli ve bunlar kayıt altına alınmalı.
 • -İş yerinin dışında da sosyal mesafe korunmalı, kalabalık olmasını engelleyecek önlemler alınmalı.
 • -İş yerinde hizmet verilecek koltuk/ birim sayısı, kişiler arası sosyal mesafeyi koruyacak şekilde (örneğin koltuk sayıları azaltılmalı, birer koltuk atlanarak müşteri oturtulmalı) düzenlenmeli.
 • -İş yerindeki koltuk/birim sayısı kadar içeriye müşteri kabul edilmeli.
 • -İş yerine maskesiz müşteri alınmamalı. Müşteriler işlem esnasına kadar maske kullanmalı, ancak yapılacak işlemin özelliğine göre kısa süreli maskeyi çıkarmalı.
 • -İş yerinde müşteri ve çalışan dışında kimse bulunmamalı, misafir alınmamalı.
 • -İş yeri içinde su ve sabuna erişim kolay olmalı ve burada tek kullanımlık kağıt havlular bulundurulmalı.
 • -Müşteriler, iş yerine girmesini takiben ellerini yıkaması ya da el antiseptiği kullanması konusunda uyarılmalı.
 • -İş yerinde satışa sunulan şampuan, kozmetik gibi ürünleri mümkün olduğunca cam veya tezgâhların arkasında korumaya alınmalı, ortalıkta bırakılmamalı.
 • -Müşterilere hizmet verilirken yiyecek ve içecek (su hariç) servisi yapılmamalı.
 • -İçeride ortak kullanım amacıyla gazete, dergi gibi şeyler bulundurulmamalı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Koronavirüs salgını nedeniyle iptal edilmişti: O ücretler iade edilecek, müracaat internetden

Yayınlanan

Korona virüs tedbirleri kapsamında umreye gidemeyen vatandaşların para iadeleri için başvurular, Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün “https://hacumre.diyanet.gov.tr” adresi üzerinden başladı

Yeni tip korona virüs tedbirleri kapsamında umreye gidemeyenlerin para iadelerinin banka hesabına gönderilmesi veya adrese elden teslim için internet üzerinden başvurular başladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü internet sitesinden yapılan duyuruya göre, Kovid-19 tedbirleri doğrultusunda umreye gidemeyenlerin ücret iadelerinin banka hesabına gönderilmesi veya talep edeceği adrese elden teslim için başvuru ekranı açıldı.

Vatandaşlar, Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğünün “https://hacumre.diyanet.gov.tr” adresi üzerinden “Umre Para İadesi Talep Ekranı”na T.C. kimlik numaralarını girerek başvuru yapabilecek.

Okumaya devam et

Ekonomi

Nisan ayı internet alışverişinin ilk 10’u belli oldu, en çok kutu oyunları alındı

Yayınlanan

Uluslararası Dijital Girişimcilik Derneği’nin verilerine göre, nisan ayında en fazla talep edilen ürünler kutu oyunları, dikkat güçlendirme setleri, yetişkinler için boyama kitapları, çay, bulaşık deterjanı, Netflix üyeliği, ateş ölçer, eğitsel oyuncaklar, antibakteriyel sabunlar ve tuvalet kâğıdı oldu.

Uluslararası Dijital Girişimcilik Derneği, nisan ayında, koronavirüs günlerinde internet üzerinden yapılan alışverişteki ilk 10 ürünü açıkladı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen dernek Başkan Yardımcısı Muhammed Çalmuk, “Korona süreci ile birlikte fiziki temas gerektiren tüm faaliyetler asgari düzeye çekildi. Verilere göre, ocak ayından bu yana internet üzerinden 11.5 milyon ürün satıldı. Nisan ayında en fazla talep edilen ürünler, kutu oyunları, dikkat güçlendirme setleri, yetişkinler için boyama (mandala) kitapları, çay, bulaşık deterjanı, Netflix üyeliği, ateş ölçer, eğitsel oyuncaklar, antibakteriyel sabunlar ve tuvalet kâğıdı oldu” dedi.

Dernekten yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin büyük bir çoğunluğu koronavirüs nedeniyle mart ayından bu yana evde zaman geçiriyor. Dijital dünya üzerinden eğitim ve işler organize ediliyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Emekli maaşları 15-22 Mayıs tarihleri arasında yatacak

Yayınlanan

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, emekli aylığı ödemelerinin 15-22 Mayıs tarihleri arasında yapılacağını açıkladı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı yazılı açıklamada, 19 Mayıs’ın resmi tatil olması ve 24-25-26 Mayıs’ın Ramazan Bayramı’na denk gelmesi sebebiyle emekli aylığı ödemelerinin erkene alındığını aktardı.

Selçuk, “Emeklilerimizin aylıklarını öne çekerek 15-22 Mayıs tarihleri arasında hesaplarına yatırıyoruz” bilgisini paylaştı.

Buna göre, 4A (SSK) kapsamında olanlardan normalde ödeme günü 17, 18, 19, 20 olanlara 15 Mayıs’ta; 21, 22, 23 olanlara 18 Mayıs’ta; 24, 25, 26 olanlara ise 20 Mayıs’ta emekli aylıkları ödenecek.

4B (Bağ-kur) kapsamındaki emeklilerin ve hak sahiplerinin ise aylıkları, ödeme günü 25, 26 olanlar için 21 Mayıs’ta; 27, 28 olanlar için de 22 Mayıs’ta hesaplarına yatırılacak.

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Okumaya devam et

Ekonomi

Kenan Uzman yetkililere seslendi: “Kütahya, sağlık turizminin başkenti olur”

Yayınlanan

Kütahya’da sosyal medyada yeni bir fikir oluştu. Facebook’ta 45 bin üyesi bulunan Kütahya İş Dünyası Grubu’nun yöneticisi ve siyasetçi Kenan Uzman, konuyla ilgili olarak fikirlerini aktardı.

“Dünyayı saran pandemi nedeniyle hayat felç oldu. Özellikle batı dünyasının gelişmiş ülkelerinin, pandemiden bu derece olumsuz etkilenmesi şaşırtıcıydı” diyen Kenan Uzman, yazısına yerel medya organlarında yer verilmesini de istedi. Uzman’ın önerisini anlattığı yazısı şu şekilde:

KENAN UZMAN KİMDİR? Kütahya’da siyaset ve ticaretle uğraşan, emekli ve gayrimenkul danışmanı. Aynı zamanda Facebook’ta 45 bin üyesi bulunan bir grubun yöneticisidir. Bugüne kadar sosyal yankı uyandıran konularda çalışmalar yapmıştır.

“Bundan iki üç yıl önce böyle bir virüs salgını olacağı, ABD ve Avrupa ülkelerinin bu derecede etkileneceği iddia edilseydi, herhalde kimse inanmazdı. Çünkü onlar tüm dünyanın gözünde, yaşam standartları en yüksek ülkelerde yaşıyordu. Her şeyleri eksiksizdi. Bir tek insanlıkları hariç.

Yaşlı nüfusa sahip Avrupa, yaşlılarını ölüme terk etti. Türkiye ise dünyanın süper gücü ABD dahil birçok medeni Avrupa ülkesine uçaklar dolusu tıbbi yardım gönderdi. Gözle görülemeyen küçücük bir virüs, bu kibirli insanların ayaklarını suya değdirdi. Artık batılı insanların ülkelerine güvenleri kalmadı, daha da kalmayacak.

Bence ne ABD, ne de AB artık eskisi gibi olmayacak. AB büyük ihtimalle çatırdayacak. Kendilerine sağlam dost ve müttefik arayacaklar. Pandemiden sonra bu işten en kârlı çıkacak ülke de Türkiye olacak. Çünkü çok fazla fırsatlar çıkacak.

Bugün pandemi nedeniyle zor durumda olan sanayi, üretim, turizm, ulaşım, parekende sektörü, teknoloji sektörlerinde ibre Türkiye’den yana dönecek. Virüsün Çin’den yayılması nedeniyle, Çin’e güven kalmayacak ve Avrupa ile Asya’yı bağlayan Türkiye üretim üssü olacak. Bu arada özellikle sağlık turizmi tavan yapacak.

Batıda yaşlıların büyük çoğunluğu huzur evlerinde kalıyordu. Ama salgında kimse ilgilenmedi bile.

Göz göre göre öldüler. Bu ölümlerden sonra, orta yaştan, yaşlılığa adım atanlar başka çareler aramak zorunda kalacak. Ülkemiz de bu konuda kesinlikle ön plana çıkacak.

İşte burada Kütahya için de fırsatlar çıkacaktır. Tabi değerlendirilirse. 9 tane kaplıcaya sahip olan şehrimiz Kütahya, acilen bu konuyla ilgilenmeli ve yetkililer projeler üretmelidir. Kaplıcalarımızda tatil köyü benzeri huzur evleri yapılmalı ve yaşlı Avrupalılar ve Amerikalılar buraya çekilmelidir.

Bugün 50 yaşında olan bir ABD’li ya da Avrupalı, yaşlılığını rahat geçirmek için bu tarz yerlere parayı basar.

Çünkü Türkiye’nin güvenilir ülke olduğunu en iyi onlar anladı.

Bu konuda girişimler yapılırsa Kütahya’ya çok ciddi bir döviz girişi olur ve çok ciddi de bir istihdam sağlanır diye düşünüyorum.

Oluşan bu durum, Kütahya’nın sağlık turizminin başkenti olması için çok önemli bir fırsattır. Hava limanımızın olması ve büyük şehirlere yakınlığımız da büyük avantaj sağlar. Kütahya bu potansiyele sahip. Sadece harekete geçilmesi gerekiyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Gram ve çeyrek altın ne kadar oldu? Son dakika altın fiyatları

Yayınlanan

Altın fiyatlarındaki yükseliş devam ediyor. Altına yatırım yapmak isteyen ve ekonomi piyasasını yakından takip edenler tarafından 7 Mayıs son dakika altın fiyatları merakla araştırılıyor. Peki, Gram ve çeyrek altın ne kadar oldu? İşte son durum…

Son dakika… Altın rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Altına yatırım yapmak isteyen vatandaşlar tarafından altın fiyatları merakla araştırılıyor. Gram altın fiyatı 394 lirayı gördü. İşte güncel çeyrek altın ve gram altın fiyatları…

ANLIK ALTIN FİYATLARINI BURADAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ

Rakamlar 7 Mayıs 2020 Saat 14.20 itibariyle idi.

GRAM ALTIN FİYATI

390,58 TL

394,97 TL

ÇEYREK ALTIN FİYATI

631,54 TL

645,67 TL

CUMHURİYET ALTINI FİYATI

2.528,72 TL

2.577,19 TL

YARIM ALTIN FİYATI

1.260,41 TL

1.292,55 TL

14 AYAR BİLEZİK GRAMI FİYATI

219,02 TL

254,22 TL

22 AYAR BİLEZİK GRAMI FİYATI

353,95 TL

367,64 TL

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya’da bin 787 iş yeri Kısa Çalışma Ödeneği’ne başvurdu

Yayınlanan

Kütahya’da ekonominin yeniden hayata geçmesi için yapılan çalışmaları açıklayan Kütahya Valiliği, 5 Mayıs 2020 tarihi itibariyle bin 787 iş yerinin Kısa Çalışma Ödeneği’ne (KÇÖ) başvurduğunu açıkladı.

Çin’den tüm dünyaya yayılan ve ülkemizde de görülen yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında halkın mağdur olmaması için birçok destek paketi programa alındı. İstihdamın korunması amacıyla da Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) devreye sokuldu.  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında devreye alınan “Kısa Çalışma Ödeneği”ne 5 Mayıs itibarıyla Kütahya’da bin 787 iş yeri, 21 bin 53 çalışanı için başvuruda bulunduğu bildirildi.

Öte yandan bin 649 iş yerinin 17 bin 552 çalışanı için başvurusu da sonuçlandı. Mart ve Nisan ayı kısa çalışma ödemeleri İŞKUR’a bildirilen IBAN numaralarına, IBAN bildirilmemişse PTT aracılığıyla yapıldı.

Konuyla ilgili olarak Kütahya Valiliğinden yapılan açıklamaya göre işverenler, esube.iskur.gov.tr adresi üzerinden başvuru yaptıkları kişilerin IBAN numaralarını girebilir ve KÇÖ sonuç bilgisi raporu ile çalışanlarının hak etme durumlarını görebilirler.

KISA ÇALIŞMA NEDİR?

Pandemi dolayısıyla iş yerinde haftalık çalışma sürelerini geçici olarak en az üçte bir azaltan veya süreklilik koşulu aranmaksızın iş yerinde faaliyetini tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durduran sigortalılara 3 ayı geçmemek üzere gelir desteği sağlayan bir uygulamadır.

KÇÖ ÖDEMELERİNDEN HANGİ İŞÇİLER YARARLANACAK?

İş yerlerinin KÇÖ talebinin uygun bulunması hâlinde kısa çalışmaya tabi tutulan işçilerden kısa çalışma başlama tarihinden önceki 60 gün hizmet akdine tabi olanlardan son 3 yılda 450 gün süreyle prim ödemiş olanlar ödenekten yararlanabileceklerdir.

İŞVEREN BEYANI ESAS ALINIYOR

Son yapılan yasal düzenlemeler uyarınca Kovid-19 sebebiyle yapılacak kısa çalışma başvurusunda iş müfettişlerinin uygunluk tespiti beklenmeden, işveren başvurusuna göre ödeme yapılıyor. Kısa çalışmanın günlük, haftalık veya aylık çalışma süresi içerisinde yapılacağı zaman aralığı iş yerinin durumu ve işin niteliği dikkate alınarak işveren tarafından belirleniyor. İşverenin beyanı esas alınarak yapılan ödemelerin tespitleri ise daha sonra yapılacak. Yersiz yararlanma durumunun tespiti halinde yapılan ödemeler işverenden faizi ile birlikte alınacak.

İŞÇİ ÇIKARTILMASI ENGELLENDİ

İşverenlerin KÇÖ için vermiş olduğu işçi listesinde şartları tutmayanlara yönelik Nakdi Ücret Desteği uygulaması başlatıldı. İstihdamın korunması adına 17.04.2020 tarihi ile 17.07.2020 tarihine kadar işverenlerin işçi çıkartması engellenmiş; bunun yerine KÇÖ listesinde olup KÇÖ hak ediş şartlarını taşımayanlara nakdi ücret desteği getirildi. Bu çerçevede işveren tarafından aylık SGK prim hizmet belgelerinde eksik gün nedeni “28-Pandemi Ücretsiz izin” seçilerek çalışanlar ücretsiz izne çıkarılabilmekte ve günlük olarak işçiye net 38,94 TL ödeme yapılıyor.

DESTEK ÖDEMELERİ HER AYIN 8’İNDE

15.03.2020 sonrası kendi istek ve kusuru dışında işten çıkarılan ancak işsizlik ödeneğine başvurduğu halde ödeneği hak etmeyen vatandaşın da nakdi ücret desteğinden yararlanması sağlandı. Nakdi Ücret Desteğinin ödeme süresi en fazla 90 gün. Destek ödemeleri her ayın 8’i itibarıyla İŞKUR tarafından gerçekleştiriliyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Berberler randevuyla çalışacak, uymayanlar kapatılacak

Yayınlanan

Türkiye Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Federasyonu Genel Başkanı Bayram Karakaş, 11 Mayıs’ta tekrar faaliyete geçecek berber ve kuaförlerin sürece hazır olduklarını belirterek, “Tüm iş yerleri randevu sistemi ile çalışacak.” dedi.

Berber, kuaför ve güzellik salonu gibi işletmeler 11 Mayıs’tan itibaren randevu sistemiyle çalışmaya başlayacak. Şimdiden Pazartesi ve Salı günlerinin dolduğunu ifade eden berberlerin telefonu randevu talebi nedeniyle susmuyor.

Karakaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, federasyona bağlı tüm meslek mensuplarının yeniden faaliyete geçmeye hazır olduğunu söyledi.

Üyelerini gerekli hazırlıkları yapmaları için önceden uyardıklarını ifade eden Karakaş, bu kapsamda ihtiyaç duyulan tedbirleri almak için 4 günleri olduğunu ve bu zamanı güzel değerlendireceklerini dile getirdi.

Karakaş, 11 Mayıs itibarıyla açılacak işletmelerin alacakları tedbirleri 9 ana başlık altında belirlediklerini belirterek, öncelikle tüm iş yerlerinin randevu sistemi ile çalışacağını, iş yerinde mutlaka ateş ölçer bulunacağını bildirdi.

Bayram Karakaş, kapıdan giren her müşterinin ateşinin ölçüleceğini ve bu ölçümlerin bir forma kaydedileceğini söyledi.

Müşterilere galoş, maske ve eldiven verileceğini anlatan Karakaş, işletmelerde mutlaka dezenfektan bulunacağını, havlu, peçete gibi ürünlerin de tek kullanımlık olacağını aktardı.

Ustaların kesinlikle maske takacaklarını belirten Karakaş, şunları kaydetti:

“Kuaförlerde tek kullanımlık manikür, pedikür kitlerinden olacak. Müşteriler malzemelerini ya kendileri getirecek ya da tek kullanımlık malzemeler kullanılacak. Ruj, fondöten birden fazla kişiye kullanılmayacak. Herkesin kullandığı ürün ayrı olacak.”

Karakaş, çalışanların 2 beyaz iş önlüğü olacağını, bunların her akşam 60 derece sıcaklıkta yıkanacağını ve ütüleneceği bildirdi.

Sosyal mesafenin korunacağını, koltuklar arasında 1,5 metre mesafe olacağını belirten Karakaş, bu önlemlerin 11 Mayıs’a kadar alınmasını temînen hazırlandıklarını ifade etti.

Karakaş, bu kurallara uymayan salonların, şikayet edilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Okumaya devam et

Ekonomi

Enflasyon Nisan ayında yüzde 10,94 oldu

Yayınlanan

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Nisan ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 10,94 olarak gerçekleşti. Sarımsak Nisan ayında en yüksek artışı gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Tüketici fiyat endeksinde (TÜFE) 2020 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0,85, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,94 artış gerçekleştiğini açıkladı.

Yıllık enflasyon Mart ayında yüzde 11,86, geçen yıl Nisan ayında ise yüzde 19,50 seviyesindeydi.

TCMB’nin güncel öngörüsü enflasyonun yılı yüzde 7,4 seviyesinde bitireceği yönünde.

YILLIK EN YÜKSEK ARTIŞ ALKOLLÜ İÇECEKLERDE

TÜİK’in açıklamasında bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana grupların sırasıyla, yüzde 31,32 ile alkollü içecekler ve tütün, yüzde 20,34 ile çeşitli mal ve hizmetler ve yüzde 14,52 ile konut olduğu belirtildi.

Buna karşılık, ana harcama grupları itibarıyla 2020 yılı Nisan ayında artışın yüksek olduğu gruplar sırasıyla, yüzde 4,66 ile çeşitli mal ve hizmetler, yüzde 4,08 ile giyim ve ayakkabı ve yüzde 2,53 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu.

Nisan ayında en yüksek artış yüzde 46,18 ile sarımsak, yüzde 37,50 ile soğan ve yüzde 31,02 ile patates fiyatlarında gerçekleşti.

Okumaya devam et

Ekonomi

Sosyal Yardım ve Kültür Vakfı, bin aileye erzak çeklerini ulaştırdı

Yayınlanan

Kütahyalı bir işadamı ve sanayici vakıf aracılığı ile 100 aileye 30 bin TL nakit para yardımında bulundu.

Yıllardan beri 12 ay aktif olarak çalışan ve geniş bir yardım-destek kapsamı olan Kütahya Sosyal Yardım ve Kültür Vakfı, Ramazan ayı dolaysıyla, ihtiyaç sahibi bin aileye erzak çeklerini ulaştırdı.

Her gün bin 200 vatandaşa sıcak yemek vererek önemli hizmeti yerine getiren Meydan Aşevine bakliyat, yağ, şeker gibi gıda yardımları yaparak sıcak yemek alan vatandaşlara katkı sağlanıyor.

Ayrıca isminin açıklanmasını istemeyen hayırsever bir işadamı – sanayici de vakıf aracılığı ile 100 aileye nakit yarımda bulundu. Aile başına 300 TL olmak üzere 30 bin TL Vakıf tarafından mahallelerde, vakıf üyeleri, vakıf yetkili şefi ve muhtarlarla birlikte teslim edildi.

Kütahya Sosyal Yardım ve Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Tunçoğlu konuya ilişkin olarak şu görüşlere yer verdi:

“Vakıf olarak bin aileye erzak çekleri dağıtımı yaparak, katkıda bulunmaya çalıştık. Ayrıca, isminin açıklanmasını istemeyen işadamı – sanayici bir dostum da, vakıf aracılığı ile 30 bin TL nakit para yardımında bulundu. Kütahya ve Bursa’da işyerleri ve tekstil Fabrikası olan değerli arkadaşımın bu örnek davranışından dolayı kutluyorum. Allah razı olsun.”

İhsan Tunçoğlu sözlerine devamla “Gerek erzak çeklerinin ve gerekse 30 bin TL nakit para dağıtımında mahallelere kadar giderek yardım eden, Yönetim Kurulu üyelerimizle, Vakıf Bayanlar Kurulu Üyelerimize, fedakar mahalle muhtarlarımıza, Muhtarlar Dernek Başkanı Kadir Mandal’a teşekkürlerimizi sunuyorum” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya Vişnesi resmen tescillendi

Yayınlanan

Kütahya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necati Gültekin, 3 yıl önce başlatılan çalışmaların sonucunda il genelinde üretilen vişnenin “Şaphane vişnesi” adı altında coğrafi işaret olarak tescillendiğini bildirdi.

Gültekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Şaphane, Pazarlar, Simav ve Gediz ilçelerinde yılda yaklaşık 35 bin ton vişne üretildiğini belirtti.

Kütahya’da üretilen vişne için 3 yıl önce coğrafi işaret tescil başvurusu yaptıklarını dile getiren Gültekin, şunları kaydetti:

“Tat, aroma, sululuk ve asit durumu bakımından zengin olan Kütahya vişnesine hak ettiği ekonomik değeri kazandırmayı amaçlıyoruz. Türk Patent ve Marka Kurumuna yaptığımız başvuruyla ilgili değerlendirmeler sonucunda Kütahya il genelinde üretilen vişnemize, ‘Şaphane vişnesi’ adı altında coğrafi işaret tescil belgesi verilmesi uygun görüldü.” 

Gültekin, bu tescilin üreticiye büyük avantajlar sağlayacağına işaret ederek, “Bundan sonraki süreçte üreticimizin bu avantajı iyi kullanmasını istiyoruz. Bölgemize vişnenin yerinde işlenmesi için tesisler kurulmasını bekliyoruz. Bu konuda da gerekli girişimlerde bulunacağız.” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Yardım dediğin böyle olur, Kütahya’da hayırseverler bakkallardaki borçları ödedi

Yayınlanan

Kütahya’da hayırseverler, maddi durumu yetersiz kişilerin 10 bakkaldaki borçlarını ödedi.

Hamidiye, Fatih ve Sultanbağı mahallelerindeki 10 bakkala giden hayırseverler, veresiye defterindeki borçlara karşılık ödeme yaptı.

Hamidiye Mahallesi’nde bakkal işleten Necati Akyıldız, AA muhabirine, birkaç kişinin dükkanına gelerek “maddi durumu iyi olmayanların borçlarını ödemek istediklerini” söylediğini anlattı.

Hayırseverlerin 15 kişinin borcunu ödediğini belirten Akyıldız, “İsimlerini açıklamayan hayırseverler, 3 bin lira civarındaki borcu ödeyerek ayrıldı.” diye konuştu.

Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nda bakkal işleten Mustafa Taşer de iş yerine gelen birkaç hayırseverin, maddi durumu yetersiz kişilerin borçlarını ödediğini ifade etti.

Fatih Mahallesi Muhtarı Nurcan Duygu ise yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle insanların zor bir süreçten geçtiğini, ekonomik durumu iyi olanların mahallesindeki diğer insanlara yardım ettiğini belirtti.

Adının açıklanmasını istemeyen hayırseverlerin desteğiyle ihtiyaç sahibi kişiler için gıda kolileri de hazırladıklarını anlatan Duygu, “Böyle iyi yürekli insanların olması bizleri gerçekten çok mutlu ediyor.” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Bakan Selçuk açıkladı: Ödenekler hesaba yatırılacak, işsizlik maaşları için kritik uyarı

Yayınlanan

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, mayıs ayı işsizlik ödeneğinin de banka hesaplarına yatırılacağını söyledi. Bakan Selçuk hak sahiplerinin, IBAN numaralarını 26 Nisan’a kadar bildirmesi gerektiği konusunda uyardı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında işsizlik ödeneğinin bu ay da hak sahiplerinin banka hesabına yatırılacağını açıkladı.

Zehra Zümrüt Selçuk, “Koronavirüsle mücadele sürecinde vatandaşlarımızın evlerinden daha az çıkmaları ve kalabalık ortamlara girmemeleri için aldığımız önlemleri kararlılıkla sürdürüyoruz. Bu kapsamda, Nisan ayı işsizlik sigortası ödemelerini hak sahiplerinin banka hesaplarına yatırmıştık. Bu uygulamamızı Mayıs ayında da devam ettirme kararı aldık” dedi.

IBAN NUMARASI 26 NİSAN’A KADAR BİLDİRİLECEK

Bakan Selçuk hak sahiplerini, IBAN numaralarını 26 Nisan’a kadar bildirmesi gerektiği konusunda uyararak, “Hali hazırda ödenek alan ya da almaya hak kazanan vatandaşlarımız ALO 170’i arayarak IBAN numaralarını bildirebilir veya https://esube.iskur.gov.tr/ adresi üzerinden bilgilerini güncelleyip sisteme ekleyebilirler” açıklamasını yaptı.

Bakan Selçuk, IBAN bilgisini giremeyen veya IBAN’ı olmayan hak sahiplerinin de mağdur edilmeyeceğini belirtti. Bu kapsamda olanlara ödemeler PTT aracılığıyla yapılmaya devam edilecek.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya’da su ücretlerine yeni düzenleme yapıldı

Yayınlanan

Kütahya Belediyesi, Koronavirüs’ün etkileri sebebiyle vatandaşların su ücretlerinde ikinci kademe üzerinden fiyatlandırma durumuna maruz kalmaması için su ücretlendirmesinde yeni düzenleme yaptı.

Dün yapılan Kütahya Belediyesi Meclis Toplantısında, Koronavirüs’ün etkileri sebebiyle vatandaşların evde bulunmasından kaynaklı olarak su tüketimlerinin artmış olması ve birçok vatandaş su ücretlerinde ikinci kademe üzerinden fiyatlandırma durumuna maruz kalmaması için su ücretlendirmesinde yeni düzenleme yapılması kararı verildi.

Belediye Meclisinin 04.12.2019 tarih ve 347 sayılı kararıyla, 01.01.2020 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanan, 2020 yılı Gelir Tarifesindeki Su Ücretleri tarifesinin değişikliği konusu ile ilgili açıklamalarda bulunan Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, “Daha önce Belediye Meclisimizin kararı ile 30 m3’ün altında 2 ay içerisinde su tüketen vatandaşlarımızın su bedelleri en düşük tarife üzerinden işlem görüyordu. Kartlı sayaç kullananlar da mekanik sayaca göre belirlenen ücretin %5 indirimli olarak uygulanmasına karar almıştık. İçinde bulunduğumuz şartlar dolayısıyla bu 30 m3’lük üst sınırı 50 m3’e, 50 m3’lük üst sınırı 100 m3’e artırarak neredeyse vatandaşlarımızın tamamının meskenlerde ve işyerlerinde kullanacakları su tüketimini kapsayacak şekilde en alt kademeden ücret ödemelerini ön gören düzenlemeyi kararlaştırdık. Yine pandemi döneminin başlangıcında 3 tonluk avans yükleme miktarını 10 tona çıkartmıştık. Bu uygulamamız halen devam etmektedir. Bu kapsamda su ücretlerindeki yeni düzenlememizin şehrimiz ve hemşehrilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR