Bizimle iletişime geçin

Sağlık

İngiltere’den getirilen 167 Türk vatandaşı Kütahya’da yurda yerleştirildi

Yayınlanan

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında İngiltere’den yurda getirilen 3’ü bebek, 10’u çocuk ve 66’sı kadın 167 Türk vatandaşı, Kütahya’daki Kredi ve Yurtlar Kurumuna (KYK) ait öğrenci yurduna yerleştirildi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın koordinasyonunda, Dışişleri, İçişleri, Sağlık, Ulaştırma ve Altyapı bakanlıklarının yürüttüğü ortak çalışmayla aralarında dil eğitimi için giden kaymakamların da bulunduğu 167 kişi, İngiltere’den kalkan uçakla Kütahya Zafer Havalimanı’na getirildi.

Uçaktan inenler sağlık kontrolünün ardından, polis ve AFAD ekipleri eşliğinde otobüs ve minibüslerle Kütahya kent merkezine taşındı.

Yoğun güvenlik önlemleri eşliğinde kente getirilen vatandaşlar, Andız Mahallesi’ndeki KYK Emine Gülbahar Öğrenci Yurdu’na yerleştirildi.

Polis ekipleri binaların çevresinde güvenlik önlemi aldı.

Yurtta 14 gün gözlem altında tutulacak vatandaşların ihtiyaçları, Kütahya Valiliği, İl Sağlık Müdürlüğü, AFAD, Türk Kızılay ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce karşılanacak.

Sağlık

İllere göre haftalık vaka sayısında Kütahya 1. oldu

Yayınlanan

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından illere göre haftalık vaka yoğunluğu haritasını açıkladı. Buna göre Kütahya ili 116,18 sayısı ile Türkiye’de en çok vaka görülen il oldu.

Bakan Koca, vaka haritası ile birlikte sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında;

“İllerimizde 100.000 nüfusa karşılık gelen bir haftalık toplam vaka sayısını gösteren insidans haritasının güncel halini ekte görebilirsiniz. Vaka sayılarının düşüş hızı azalsa da normalleşmeye engel değil. Aşı ile bitecek.” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Sağlık

Hastaneye yatalak olarak geldi, yürüyerek çıktı

Yayınlanan

71 yaşındaki Salih Eren isimli vatandaş, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi doktorlarının tedavisiyle ayağı kalktı.

Kütahya’da, şah damarındaki pıhtının beyne sıçraması sebebiyle felç kalan 71 yaşındaki Salih Eren, Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Nöroloji ile Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon (FTR) doktorlarının tedavisiyle birlikte artık yürüyebiliyor.

Simav ilçesinin Şenköy isimli köyünden olan Salih Eren isimli vatandaş, şah damarındaki pıhtının beyne sıçraması sebebiyle felç kalması sonucu KSBÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Servisine yatırıldı.

Burada Prof. Dr. Sibel Canbaz Kabay başkanlığında nöroloji hekimleri tarafından ilk müdahalesi gerçekleştirilen hastanın beynine stent yerleştirildi.

Hastanın yaşamsal fonksiyonları stabilleştikten sonra ise FTR doktorları, Eren’i rehabilitasyon amaçlı KSBÜ FTR Hastanesine devraldı.

Hastanın FTR Hekimi Dr. Aysun Özlü, Salih Eren’in son durumu ile ilgili şunları söyledi:

“Salih amcanın yaşamsal fonksiyonları stabil olduktan sonra rehabilitasyon amaçlı onu FTR Hastanemize devraldık. Hastaneye ilk gelişinde hiçbir şekilde hareket edemeyen hastamız; fizik tedaviye yatışında ise kendi başına yürüyemiyor, sağ ayağını kaldıramıyor, adım atamıyordu. Sağ kolunu ve elini ise hiç hareket ettiremiyordu. Hastada aynı zamanda sürekli sonda takılıydı ve kendi başına tuvalete gidemiyordu. Fizik tedavi doktorları ve ekibimizin özverili çalışması ve gayreti ile hasta kısa sürede kendi başına adım atmaya, yürümeye, sağ kolunu kullanmaya başladı. Aynı zamanda idrar torbası eğitimi verilerek sonda çıkarıldı, hasta tuvalete eşinin yardımıyla gitmeye başladı. Şu an kendisi ara ara sevinçten gözyaşları döküyor, aynı zamanda çok istekli. Geçmiş olsun, Şenköylü Salih amca. Tekrar yürümenin mutluluğunu yaşayabilirsin.”

Hastanın eşi Emine Eren ise, şu ana kadar Şenköy köyünden fazla dışarı çıkmadıklarını, eşinin felç geçirdikten sonra çaresiz kaldıklarını zannettiğini belirtti.

Emine Eren, “Eşim köyde fenalaştıktan sonra ne yapacağımızı şaşırdık. Sağlık çalışanlarımız hemen yetişti. Sonra Kütahya’ya Nöroloji Servisine sevk edildi. Orada ilk müdahalesi gerçekleşti. Çok dua ettim. Allah’ım bize yardımcı oldu. Kütahya’da çok iyi doktorlarımız var. FTR doktorlarımız çok yardımsever. Allah razı olsun tüm doktorlarımızdan. Umudumuz vardı hep. Onun tekrar yürümesini görmek beni çok duygulandırdı. Hem eşim hem ben ara ara gözyaşlarımıza hakim olamıyoruz” diye konuştu.

Okumaya devam et

Politika

MHP Kütahya Milletvekilli Ahmet Erbaş, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı ziyaret etti

Yayınlanan

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’yı ziyaret ederek, Kütahya’da yapımı devam eden Kütahya Şehir Hastanesi hakkında bilgiler aldı.

“KÜTAHYA’DA SAĞLIK ÇALIŞANLARININ BÜYÜK BAŞARISI VAR”

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’yı ziyaret eden MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, Kütahya’da devlet hastanesinin olmadığını hatırlattı.

Ahmet Erbaş “Kütahya ilimizde sadece Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesine bağlı bir araştırma hastanemiz var. Binamız da eski, zor şartlarda hizmet veriliyor.

Ancak bu kadar olumsuzluk ve zor şartlara rağmen, tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi döneminde, Kütahya İl Sağlık Müdürümüz önderliğinde, tüm sağlık personelimiz olağan üstü özveri ile çalışarak büyük başarıya imza attılar.

Fiziki şartlar da sağlandığında, bu ekiple Kütahya sağlık alanında büyük ivme kazanacaktır. Sizlere ve tüm Kütahya’da hizmet veren sağlık çalışanlarımıza ilimiz adına çok teşekkür ediyorum” dedi.

Kütahya Şehir Hastanesi inşaatında çalışmaların devam ettiğini ve tamamlandığında Kütahya iline yakışan bir hastanenin vatandaşlara hizmet vereceğini hatırlatan, Sağlık bakanı Dr. Fahrettin Koca, ziyaretinden dolayı MHP Kütahya Milletvekili Erbaş’a teşekkür etti.

Okumaya devam et

Sağlık

Sağlık Bakanı açıkladı: Kütahya’da haftalık vaka sayısı 2 bin 500’ün üstünde

Yayınlanan

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca az önce yaptığı açıklama ile son vaka sayılarını bildirdi.

Sağlık Bakanı Koca, 17-23 Nisan arasında 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayılarını açıkladı.

Buna göre haftalık Kovid-19 vaka sayısı, her 100 bin kişide Kütahya’da 427,44 oldu.

Büyük şehirlere bakıldığında İstanbul’da 854,75, Ankara’da 567,88, İzmir’de 335,09 oldu.

Haftalık verilere göre İstanbul, Çanakkale ve Tekirdağ 100 bin kişide en çok Kovid-19 vakası görülen iller oldu.

Okumaya devam et

Politika

Kütahya’da korona vaka sayısı çok hızlı artıyor, yoğun bakım ve entübe sayısı korkutuyor

Yayınlanan

Kütahya Valisi Ali Çelik, vatandaşları sosyal medyadan uyardı. “Zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayalım” diyen Kütahya Valisi Ali Çelik, yoğun bakım ve entübe hasta sayısında ciddi artış olduğuna dikkat çekti.

Koronavirüs vaka sayılarının her geçen gün arttığı Kütahya’da yoğun bakım ve entübe hasta sayısının hızlı bir biçimde arttığı açıklandı. En yetkili ağızdan gelen açıklamada, Kütahya’da yaşayan insanların zorunlu haller dışında sokağa çıkmaması isteniyor.

Konuyla ilgili olarak Kütahya Valisi Ali Çelik şunları söyledi:

  • Kıymetli Kütahyalılar, vaka, yoğun bakım ve entübe hasta sayılarında ciddi bir artış yaşıyoruz. Salgının yayılımını ancak hareketliliği azaltarak önleyebiliriz.
  • Lütfen, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayalım, uzun süre kalabalık ve kapalı ortamlarda bulunmayalım. Durumun ciddiyetini kavramalı, seferberlik ruhuyla mücadele etmeliyiz.
  • Ramazan ayı, Kütahya için bir fırsat ve şans olabilir. Hepimiz üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeli, tedbirleri kararlılıkla uygulamaya devam etmeliyiz.
  • Biz bu virüsü önünde sonunda yeneceğiz.
  • Bu süreçte kurallara uyan tüm hemşerilerimize şükranlarımı arz ediyorum.

Okumaya devam et

Sağlık

Korkutan gelişme: Kütahya’da yeni bir mutasyon olabilir

Yayınlanan

Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Asuman Birinci, mevcut mutasyonların dışında farklı bir mutasyonun varlığının düşünüldüğünü söyledi.

Ülke genelindeki hızlı artışın nedeni, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde araştırma konusu oldu. OMÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Asuman Birinci, mevcut mutasyonların dışında farklı bir mutasyonun varlığı konusunda çalışma yürüttüklerini açıkladı.

Prof. Dr. Asuman Birinci, “Mevcut mutasyonların dışında farklı bir mutasyonun varlığı düşünülüyor. Çalışma devam ettiği için sonuçlar çıkmadığından dolayı açıklayamıyoruz. İlerleyen günlerde çalışma sonucu belli olunca açıklanacak. Çalışma bitince veriler açıklanır” dedi.

Kütahya’da vaka sayılarının hızla artması, İngiliz varyantlı mutasyonlu koronavirüse de bağlanırken, henüz tespit edilemeyen ve bilinmeyen bir mutasyon olması ihtimali üzerinde de duruluyor. Kütahya’da ilk doz aşı olan kişi sayısı 84 bin, ikinci doz aşı olan kişi sayısı ise 64 bin civarında seyrediyor.

Virüsün yaygın olduğu Karadeniz illerinde Samsun’da 197 binden fazla birinci doz, 145 binen fazla ikinci doz aşı uygulandı. Trabzon’da 128 binden kişiye birinci doz, 97 binden fazla da ikinci doz aşı uygulandı. Giresun’da 85 binden fazla birinci doz, 64 binden fazla ikinci doz aşı uygulandı. Ordu’da 120 binden fazla birinci doz, 64 binden fazla ikinci doz aşı uygulandı. Sinop’ta 43 binden fazla birinci doz, 30 binden fazla da ikinci doz aşı yapıldı.

Okumaya devam et

Sağlık

CHP Kütahya İl Başkanı koronavirüse yakalandı

Yayınlanan

CHP Kütahya İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz, sosyal medya hesabından duyurdu. “Yoğun koşturmaca içinde nasıl olduğunu anlayamadık. Hafif kırgınlık ve ateş nedeniyle yaptırdığımız Corona Virüs PCR testimiz pozitif geldi” diyen Şahbaz, “Çok ciddi vaka artışı var” ifadesini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile Kovid-19’a yakalandığını duyurdu. Şahbaz, “Yoğun koşturmaca içinde nasıl olduğunu anlayamadık. Hafif kırgınlık ve ateş nedeniyle yaptırdığımız koronavirüs PCR testimiz pozitif geldi. Aşılara rağmen yeterli olmadı sanırım.

Gözden bir şey kaçırmamak için takibimi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapan ve sıcak bir ilgi ile karşılayan doktor arkadaşlarımıza ve sağlık emekçilerimize çok teşekkür ediyorum. An itibari ile genel durumum iyi. Son dönem çok ciddi vaka artışı var. Hepimiz için aşı, maske, mesafe, hijyen ve tabi ki biraz da izolasyon gerekiyor.

Kovid tedavisi alan hastalarımıza acil şifalar, hepimize sağlık diliyorum” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Eğitim

Kütahya’da bir okulda korona çıktı, öğretmen ve öğrenciler 10 gün karantinaya alındı

Yayınlanan

Kütahya İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Kütahya’da bir okulda koronavirüs vakası tespit edildi. Bu gelişme sonrası karar veren Kütahya İl Hıfzıssıhha Kurulu, öğretmen ve öğrencileri 10 gün boyunca karantinaya aldı.

Kütahya İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

“İlimiz Merkez Dervişpaşa Kurtuluş Ortaokulu öğretmen ve öğrencilerinde görülen Covid-19 vakaları nedeniyle, okulun 31.03.2021 tarihi itibariyle 10 gün süreyle yüz yüze eğitime ara verilerek uzaktan eğitime devam edilmesine karar verilmiştir…”

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya’da ayda 4 bin kişi koronaya yakalanıyor

Yayınlanan

Son açıklanan rakamlara göre vaka sayısı ayda 4 bin kişi ortalamasına kadar yükseldi. Yetkililer vaka artış hızına dikkat çekerek “Tedbirleri bırakırsak rakam daha da yükselecek” diyerek halkı uyarıyor. İşte tam rakamlar…

Sağlık Bakanlığı, illere göre her 100 bin kişide görülen korona virüs güncel vaka sayılarını açıkladı. Önceki hafta verilerine göre 111,30 olan Kütahya, 153,12 ile kırmızı renge döndü. Verilere göre 576 bin 688 toplam nüfusu olan Kütahya’da 883 kişide koronavirüs vakası var.

Sağlık Bakanlığı, 20-26 Mart’a ait il bazında her 100 bin kişide görülen korona virüs güncel sayılarını yayınladı.

Verilere göre Şırnak, Siirt, Şanlıurfa, Mardin ve Van 100 bin kişide en az korona virüs vakası görülen iller oldu.

Haftalık verilere göre Samsun, İstanbul, Yalova, Giresun ve Sinop 100 bin kişide en çok Kovid-19 vakası görülen iller oldu.

İllerin her 100 bin kişide haftalık  (13-19 Mart) korona virüs vaka sayısı şöyle:

Adana: 86,95, Adıyaman: 199,70, Afyon 70,43 Ağrı: 59,02, Aksaray: 231,44, Amasya: 279,89 Ankara: 184,29, Antalya: 143,86 Ardahan: 134,15 Artvin: 131,56, Aydın: 109,11, Balıkesir: 344,84 Bartın:136,20, Batman: 46,11, Bayburt: 161,15 Bilecik: 227,69, Bingöl: 69,56, Bitlis: 37,04, Bolu: 183,61, Burdur: 82,74, Bursa: 159,68 Çanakkale: 348,81 Çankırı: 247,88, Çorum: 232,77, Denizli: 68,40, Diyarbakır: 36,28, Düzce: 123,33 Edirne: 265,84, Elazığ:117,87, Erzincan: 200,06, Erzurum: 118,95, Eskişehir: 235,25, Gaziantep:134,16 Giresun: 397,57, Gümüşhane: 124,20 Hakkari: 35,65 Hatay: 89,13, Iğdır: 145,05, Isparta: 112,88 İstanbul: 401,62, İzmir: 156,48, Kahramanmaraş: 89,03 Karabük: 106,32, Karaman: 154,95, Kars: 55,80 Kastamonu: 329,19, Kayseri: 260,16, Kırıkkale: 114,46 Kırklareli: 298,28, Kırşehir: 95,87, Kilis: 324,25 Kocaeli: 262,11, Konya: 334,97, Kütahya: 153,12 Malatya: 283,32, Manisa: 82,72, Mardin: 31,24 Mersin: 110,66, Muğla: 112,81, Muş: 33,57, Nevşehir:124,28,Niğde: 140,58, Ordu: 322,96 Osmaniye: 244,10, Rize: 250,03, Sakarya: 181,17, Samsun: 586,84, Siirt: 22,65, Sinop: 354,80 Sivas: 114,33, Şanlıurfa: 28,98, Şırnak: 13,57, Tekirdağ: 273,06, Tokat: 273,47, Trabzon: 278,24 Tunceli: 86,29, Uşak: 38,71, Van: 31,58 Yalova: 400,65, Yozgat: 169,17, Zonguldak: 126,01.

Okumaya devam et

Sağlık

Son dakika! Bakan Koca: Mutasyonun Türkiye’deki oranı yüzde 75’lere ulaştı

Yayınlanan

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Mutasyon her geçen gün artıyor. Mutasyonun Türkiye’deki oranı şu anda yüzde 75’lere ulaştı” dedi. Bakan Koca, AK Parti kongrelerindeki kalabalık eleştirilerine de yanıt verdi.

EMİNE YAYLIOĞLU

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM’de gazetecilerin salgın gündemiyle ilgili sorularına yanıt verdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın konuşmasından öne çıkanlar:

Mutasyonla ilgili her geçen gün artıyor ve ağırlıklı şu an mutasyonun Türkiye’deki oranı yüzde 75 ulaştı. Bunun yüzde 50 ila 95 arası değiştiğini görülüyor. Türkiye’nin bütün illerinde mutasyon var.

Bunun dışında da ülkemizde ağırlıklı olarak İngiliz mutantı söz konusu. Var olan virüsün yerine İngiliz mutantı geçti. Bu varyantın en önemli özelliği bulaştırıcılığının çok yüksek olması.

KALABALIK KONGRE ELEŞTİRİLERİNE YANIT

Bu konuyu gündemde tutmanın kimseye faydasının olmadığı kanaatindeyim. Bugüne kadar Bilim Kurulu üyelerimiz dahil olmak üzere kapalı ortamlarda virüsün bulaştığını biliyoruz. Bu bilgilendirme de bir değişiklik söz konusu değil dolayısıyla herkesin bu mücadelede üzerine düşen sorumluluğun gereğini yapması gerektiği kanaatindeyim. Burada bir ayrıcalık çıkarma hikayesini oluşturmanın doğru olmaz.

TERAVİH NAMAZI

Geçen seneki gibi Ramazan’da teravihler kapalı olmayacak ama özellikle bu noktada hassasiyet gösterilerek önlemler alınarak kılmaya devam edilecek. Toplu organizasyonlar iftar ve sahur gibi toplanmalar Cumhurbaşkanımızın açıkladığı şekliyle yasaklandı.

BIONTECH AŞISI

Biontec-Pfizer aşısı muhtemelen önümüzdeki birkaç gün sonra başlayacak. Lojistikle ilgili hazırlıklar tamamlandı. Biontec-Pfizer aşısının şu an Türkiye’ye geldiği doz miktarı 2,8 milyon oldu. Bir hafta 10 gün içinde de 4,5 milyona tamamlanmış olacak. Aşı sırası gelen, ‘Ben BioNTech aşısı olmak istemiyorum.’ dediğinde, bir başka, SinoVac aşısı olabilir olacak. Bu anlamda sırası gelenin yaptırmama hakkı olacak.

Okumaya devam et

Sağlık

Sağlık Bakanı açıkladı: Kütahya’nın vaka sayısı düştü

Yayınlanan

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 81 ilin haftalık vaka sayısını açıkladı. Buna göre Kütahya’da 100 bin kişiye düşen hasta sayısı 85,31’den 85,14’e geriledi. Kütahya’da alınan tedbirler sayesinde vaka sayıları az da olsa geriye geldi.

Okumaya devam et

GEDİZ

AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan’ın sorumsuz davranışı, vatandaştan tepki alıyor

Yayınlanan

AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan,  korona virüsü tedbirlerine uymayarak, beraberindeki heyetle Kütahya’nın Gediz ilçesinde muhtarlarla bir araya geldi. “Vekil bunu yaparsa” dedirten fotoğraflar, AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan’ın sosyal medya hesaplarından yayınlandı.

“GÖRÜNTÜLER PES DEDİRTİYOR”

AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, geçtiğimiz Pazar günü “Gediz ilçemizde muhtarlarımızla Kovid-19 öncesi planladığımız toplantımızı ilçe başkanımız Mehmet Erkan, İl Genel Meclisi üyelerimiz Sacit Sayın ve Bünyamin Özer ile birlikte gerçekleştirdik” notuyla paylaştı.

Kahvaltılı Muhtarlar toplantısında, garsonlar dışında, katılımcıların maske ve sosyal mesafe kurallarına dikkat etmediği görüldü.

Dünya, koronavirüse dair önlemlerini her geçen gün artırmaya devam ederken ve Kütahya’da vaka sayıları kontrol altına alınmaya çalışılırken, Gediz ilçesinde milletvekilinin gösterdiği tedbirsizlik örneği pes dedirtti.

“AÇIKLAMA BEKLENİYOR”

Vatandaşların tepki gösterdiği fotoğraflara AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan’dan açıklama beklenirken, koronavirüsün hızla çoğalmaya devam ettiği Kütahya’da, milletvekilinin kurallara uymaması büyük tepkilere yol açtı.

“Vekil bunu yaparsa” diyerek tepkilerini dile getiren vatandaşlar, “ Biz evlerimizden çıkamazken, siyasi dokunulmazlıklarına güvenen milletvekillerinin bu tür organizasyonlar düzenlemesi, alınan tedbirleri hiçe sayması, milletin aklı ile dalga geçmektir. Kütahya Valisi vaka sayılarını düşürmek için olağanüstü gayret sarf ederken, sağlık çalışanları hayatlarını riske atarken, kolluk kuvvetleri gecesini gündüzüne katarken Kütahya’nın milletvekili olan birisinin sorumsuzca davranmasına anlam veremedik. İlgili birimlerin vekil hakkında işlem yapmasını bekliyoruz.” diye konuştular.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya’daki vaka sayılarını hızla artıran İngiltere varyantı mutasyonlu virüs!

Yayınlanan

Kütahya’da kısa sürede hızla artan vaka sayılarının, hızlı bulaşma özelliği olan İngiltere varyantı mutasyonlu koronavirüs olduğu öğrenildi. Kütahya’da da bu varyantın görüldüğü ortaya çıktı ancak Sağlık Bakanlığı bu yöndeki bilgiyi henüz teyit etmedi.

Kütahya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarındaki artış sürüyor. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, haftalık vaka sayısı yüz bin kişide 85,31’e ulaştı.

“Turuncu” (yüksek riskli iller) kategoride olan Kütahya’nın durumu hızla “kırmızı” (Çok yüksek riskli iller) kategoriye doğru ilerliyor.

Normalleşme sürecine giren Kütahya’da, yeniden açılan kafe, restoran, lokanta, çay ocakları esnafın yüzünü güldürmüştü. Vatandaşlar da esnafa destek olmak için açılan işyerlerine akın etti.

Kütahya Valiliği, artan vakaların önüne geçebilmek için çaba gösterirken, vatandaşlara da büyük görev düşüyor. Vakaların artmaması için özellikle ev ziyaretlerinin yapılmaması büyük önem taşıyor.

Kütahya’da artan vakaların nedeninin ise kentte görülen mutasyonlu virüs olabileceği değerlendiriliyor.

Edinilen bilgiye göre, bu virüsün hızlı bulaşma özelliği olan İngiltere varyantı virüs olduğu ifade ediliyor. Mutasyonlu İngiltere varyantı koronavirüs, diğerlerine bakıldığında en masum olanı olarak da biliniyor.

Okumaya devam et

Politika

İllere göre risk haritası güncellendi, Kütahya’da risk daha da büyüdü

Yayınlanan

‘Kontrollü normalleşme’ için illerin 100 bin nüfusa karşılık gelen haftalık korona virüsü vaka sayılarını içeren haritanın son hali açıklandı. 100 bin kişide 71,97 olan vaka sayısı 85,31’e çıkan ve 100 kişi sınırına daha da yaklaşan Kütahya, kırmızı kategorideki “Çok Yüksek Riskli İller” sınırına yaklaştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca illere göre korona virüsü risk haritasının güncellenmiş halini açıkladı. Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Kontrollü normalleşme için illerimizin 100.000 nüfusa karşılık gelen haftalık vaka sayılarını içeren insidans haritasının güncel hali ektedir. Yüksek riskli illerimiz risklerini düşürmek için daha tedbirli olmalı. Normalleşme kontrollü gerçekleşmeli” dedi.

Bugün açıklanan rakamlara göre Kütahya kırmızı kategorideki illere çok yaklaştı.

Geçen hafta açıklanan rakamlara göre yüz binde 71,97 olan Kütahya’nın risk rakamları, bu hafta 14 kişi birden artarak 85,31’e çıktı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı verilere göre Kütahya’da hafta 450 kişiye yakın insan, dünyayı kasıp kavuran koronavirüs hastalığına yakalanıyor. Geçen hafta bu rakam ise 411 idi.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya’da vaka sayısı haftalık 411 kişiye çıktı

Yayınlanan

Kütahya’da 100 bin kişiye düşen haftalık vaka sayısı 15 – 21 Şubat 2021 tarihleri arasında 57,74 iken 20 – 26 Şubat tarihlerinde 71,97 kişi olarak güncellendi.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 577 bin 941 toplam nüfusu olan Kütahya’da, vaka sayısı 330 kişiden 411 kişiye çıktı. Geçen haftaki vaka sayısı 81 kişi arttı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Her hafta açıkladığımız illerimizde 100 bin nüfusa düşen haftalık toplam vaka sayısının güncel haritasını ilan ettik” diyerek, illere göre 20 – 26 Şubat 2021 tarihlerine ait haftalık vaka haritasını paylaştı.

Güncel haritaya göre haftalık ortalama vaka sayısı İstanbul’da 68.23’ten 89.90’a, İzmir’de 42.67’den 53.42’ye ve Ankara’da 35.39’dan 39.84’e yükseldi.

Bakan Koca, paylaşımında “Kademeli ve kontrollü normalleşeceğiz” mesajına yer verdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından Bilim Kurulu’nun illerin risk kategorilerini belirlemede 100 bin nüfusa düşen haftalık vaka sayısı ile birlikte yapılan PCR testlerinin pozitiflik oranı, yoğun bakım doluluk oranı ve entübe hasta artışını dikkate aldığını açıkladı. Koca, paylaşımında “Kademeli normalleşmek elimizde” mesajına yer verdi.

İnfografik – Dumlupınar Gazetesi – Ahmet Dinç (Haber Editörü)

Okumaya devam et

Kültür

Güneş ışınlarının deride oluşturduğu lekeler: Güneş Lekeleri

Yayınlanan

Güneş ışınlarının deriyi yoğun bir şekilde etkilemesi sonucu ortaya çıkan, deriden daha koyu renkli oluşumlara güneş lekesi adı verilmektedir. İngilizceden çevrildiğinde karaciğer lekeleri olarak adlandırılsa da bu oluşumların karaciğer ile hiçbir alakası bulunmamaktadır.

Eğer güneş lekeleri kahverengi ise ve boyutları büyük ise bu lekeler melazma olarak adlandırılmaktadır. Bu güneş lekesi genellikle ilerleyen yaşlardaki koyu tenli kişilerde görülmektedir. Melazmalar vücut genelinde daha çok yüz bölgesinde görülmektedir çünkü yüz diğer vücut bölgelerine oranla güneşe daha fazla maruz kalmaktadır. Bu güneş lekeleri kadınlarda erkeklere oranla daha fazla oluşmaktadır.

Yaygın olarak görülen diğer bir güneş lekesi türü ise lentigodur. Bu güneş lekeleri genellikle cildin uzun yıllar güneşe maruz kalması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı lentigolar genellikle ilerleyen yıllarda görülmektedir. Lentigo aynı zamanda yaşlı lekeleri olarak da adlandırılabilmektedir.

Güneş lekeleri her cinsiyette ve ırkta farklı oranlarda görülmektedir. Örneğin; melazmada daha çok kadınlar ön plandayken, lentigoda ise erkekler ön plandadır. Bunun yanı sıra malezma teni koyu olan ırklarda daha fazla görülmektedir.

Güneş Lekesinin Belirtileri Nelerdir ?

Güneş lekeleri ciddi sağlık sorunlarına yol açacak belirti ve bulgular ortaya çıkaran bir durum değildir ancak kişilerde estetik kaygıyı ön plana çıkarabilmektedir.

Deride birçok nedene bağlı olarak leke oluşumu gözlenebilmektedir. Ancak güneş lekeleri kahverengi ve siyah renklerde göründüğü için diğer lekelerden kolay bir şekilde ayrılmaktadır. Bu güneş lekelerinde aynı zamanda herhangi bir deri değişikliği meydana gelmemektedir.

Güneş lekelerinin görünümü için genel bir tanım yapılacak olursa;

  1. Güneş lekeleri dokuda değişikliğe neden olmaz.
  2. Güneş lekeleri genellikle yaz aylarında ortaya çıkar.
  3. Güneş lekeleri genellikle güneşe maruz kalındığında ortaya çıkar.

Güneş Lekesinin Nedenleri Nelerdir ?

Güneş lekeleri diğer birçok lekede olduğu gibi deriye has olan melanin hücresinin aşırı bir şekilde artması sonucu ortaya çıkmaktadır. Ancak bu artışın mekanizması tam olarak bilinmemektedir fakat bazı faktörlerin bu durumu hızlandırdığı düşünülmektedir. Özellikle uzun süre güneş ışınlarına maruz kalma, cilt koyulaştıma işlemleri veya UV ışınlarına maruz kalma gibi faktörler cilt lekeleri için risk oluşturmaktadır. Bunların yanı sıra ağızdan alınan doğum kontrol ilaçları, hormon tedavileri, radyasyon ışınları, tiroid bezi hastalıkları, kozmetik ürünler, epilepsi ilaçları ve stres de güneş lekesi için risk oluşturmaktadır.

Güneş Lekesinin Tedavisi Nasıldır ?

Günümüzde güneş lekelerinin tedavi yöntemleri vardır. Güneş lekesi teşhisi nasıl koyulur ise koyulsun öncelikle dermatologların hastaların vücudunda ortaya çıkan lekeleri iyi bir şekilde gözlemlemelidir. Görünüş itibari ile diğer cilt lekelerinden kolay bir şekilde ayırt edilebilse de kimi zaman yanlış tanı sonrasında yanlış tedavi yöntemlerine başvurulabilmektedir. Bundan dolayı iyi bir gözlemin ardından kesin tanıyı koymak için deriden örnekler alınabilir. Güneş lekesinin kesin tanısı konulduktan sonra çeşitli ilaçlar ve kremler kullanılarak güneş lekeleri ortadan kaldırılır.

Güneş lekesi tedavisinin temellerine geçmeden önce bilinmelidir ki bu tür tedaviler yalnızca uzman bir dermatolog kontrolünde klinik ortamda gerçekleştirilmelidir. Sertifikası olmayan veya merdiven altı olarak tabir edilen yerlerde yapılan bu tedaviler hastaların iyileşmesini sağlamadığı gibi daha ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilmektedir.

Güneş lekeleri ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen bir tablo olmadığı için tedavi gerektirmemektedir. Ancak özellikle kadınlarda estetik kaygının ön planda olmasından dolayı görünümün düzeltilmesi için çeşitli tedavi yöntemlerine başvurulabilmektedir.

Güneş lekesi tedavisinde en sık başvurulan yöntem renk açıcı kremlerdir. Bu kremler genellikle kortikosteroid ve retinol etken maddeleri içermektedir. Düzgün bir şekilde uygulandığında kısa süre içerisinde başarı sağlanabilmektedir.

Güneş lekesi tedavisinde başvurulan diğer bir tedavi yöntemi ise kriyoterapidir. Bu tedavi yönteminde cilde azotlu ilaçlar püskürtülür ve güneş lekesinin geçmesi sağlanır. Ancak bu tedavi yönteminde iz kalma riski bulunduğu için uzman bir doktor tarafından uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra güneş lekelerinde lazer, dermabrazyon, yoğun atımlı ışık ve microneedling gibi tedavi yöntemlerine de başvurulmaktadır.

Bu tedaviler güneş lekelerini ortadan kaldırabilir ancak güneş lekelerinin tekrardan oluşmasını önleyemez. Bu nedenle güneş lekelerinin tekrardan ortaya çıkmasına zemin hazırlayacak faktörlerden uzak durmak güneş lekelerinin nüks etme olasılığını en aza indirecektir. Bu lekeler tedavi edilmese daha hiçbir sağlık sorununa yol açmayacaktır.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya’daki vaka sayısında 3 kat artış var, Vali Ali Çelik uyardı

Yayınlanan

2020 yılı Nisan ayından bu yana Kütahya’da baş gösteren Covid-19 virüsü, alınan önlemler sayesinde düşüşe geçmişti. Vatandaşların konuyu hafife almasıyla yeniden yükselişe geçen koronavirüs vakaları, Kütahya’daki yetkilileri düşündürmeye başladı.

KÜTAHYA’DA VAKA SAYISI 3’E KATLANDI

Tüm dünyada insanları esir alan koronavirüs pandemisi, Kütahya’da da etkisini gösteriyor. “Son 150 yılın en büyük salgını olarak” adlandırılan Covid-19, alınan sıkı tedbirler sayesinde Kütahya’da düşüşe geçmişti. Son 1 hafta içinde vaka sayılarında yine yükseliş kaydedilmesi üzerine tedbirler bir kez daha gözden geçirildi.

VALİ ALİ ÇELİK YİNE UYARI YAPTI

Konuyla ilgili olarak sosyal medya hesaplarından sık sık uyarı yapan Kütahya Valisi Ali Çelik, bu salgının hafife alınmaması gerektiğinin altını çiziyor. Vali Ali Çelik, “Kıymetli Kütahyalılar, vaka sayısındaki düşüş yeniden yükselişe geçti. Tedbirli olmak zorundayız. Misafirliklere ara vermeli, kapalı mekânlarda uzun süre kalmamalıyız. Lütfen, fedakârlıklarımız boşa gitmesin. Hepimiz sorumluyuz” uyarısını yineledi.

KÜTAHYA’DA MUTANT VİRÜSÜ TESTİNE BAŞLANDI

Öte yandan, Sağlık Bakanlığı, COVID-19 testi yapan hastanelere, İngiltere kökenli mutant virüsü tespit için yeni bir kit yolladı. Kütahya sağlık Müdürlüğü de bu kitleri il genelinde uygulamaya almak için dağıttı. Kütahya İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Erşan,  bundan böyle testi pozitif çıkanlara, mutant virüsü tespit eden yeni bir kitle ikinci kez test yapılacağını söyledi. İl Sağlık Müdürü Dr. Erşan, “Böylece mutant virüsün ülkedeki yayılımı da tespit edilmiş olacak” diye konuştu.

Okumaya devam et

Sağlık

Aşı: Covid aşısında hangi gruplara ne zaman sıra gelecek, öncelik durumu nasıl sorgulanıyor?

Yayınlanan

EMİNE YAYLIOĞLU’nun özel araştırma haberi

Sağlık Bakanlığı, Çin’den alınan koronavirüs aşısı CoronaVac’ın yaygın uygulamasına 14 Ocak’ta başladı.

İlk olarak sağlık çalışanlarına uygulanmaya başlanan aşı, 19 Ocak itibarıyla 1 milyona yakın kişiye yapıldı.

Halen birinci aşamanın ikinci adımına geçilmiş durumda.

Huzurevleri ve bakımevlerindeki kişilere Covid-19 aşısı uygulaması başladı.

Hangi gruplara, ne zaman aşı yapılacak?

1. AŞAMA: Belirlenen öncelik sıralamasına göre, 1. Aşama’da ilk olarak sağlık çalışanları, bakım evlerinde kalanlar ve 65 yaş üstü bireyler var.

1. Aşama’nın C grubunu oluşturan 65 yaş üstü bireyler, yaş aralığına göre sıralanacak. 85 yaş üstü kişilerden başlayan sıralama, beşer yaş arayla genişleyecek ve son olarak 65-69 yaş arasındaki bireylerle 1. Aşama sona erecek.

İNFOGRAFİK KAYNAK: BBC TÜRKÇE

2. AŞAMA: 2. Aşama’da öncelikli sektörler ile 50-64 yaş aralığında bireylerin aşılanmasına başlanacak.

Öncelikli sektörler arasında, gıda sektörü, eğitim sektörü ve taşımacılık da bulunuyor. Dolayısıyla öğretmenlerin ve marketlerde çalışanların aşılanmasının bu aşamada gerçekleşmesi bekleniyor.

3. AŞAMA: 3. Aşama’da, yaş aralığından bağımsız olarak kronik hastalığı bulunan kişilere aşı yapılacak. 18 yaş üstü bireylerin tamamına da 3. Aşama’nın B grubunda aşı yapılacak.

4. AŞAMA: 4. Aşama’da ise aşılanma sırası geldiği halde zamanında aşı yaptırmayanlara aşı yapılacak.

Adım adım aşı randevusu

Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı “Nasıl aşı olurum?” rehberine göre, Covid-19 aşısını olmak için ilk olarak e-Nabız hesabına giriş yapmak gerekiyor. Sağlık Bakanlığı, e-Nabız uygulamasına Covid-19 aşı durumu bilgilendirme özelliği ekledi.

Burada “Covid-19 Aşı Durumu” menüsüne tıklandığında, aşı öncelik durumu görülebiliyor.

Mobil uygulama kullanmayan veya internete sahip olmayan kişilerin kısa mesaj (SMS) yöntemiyle de aşı öncelik durumu sorgulanabiliyor. Aralarında boşluk bırakarak, “AŞI”, T.C. Kimlik Numarası ve kişinin kimlik seri numarasının son 4 hanesini 2023’e SMS olarak göndermek gerekiyor.

İNFOGRAFİK KAYNAK : SAĞLIK BAKANLIĞI

Öncelikli gruplar arasında yer alanların Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) uygulamasıyla randevu alması gerekiyor.

MHRS ile hem aile hekiminden, hem de kamu, özel ve üniversite hastanelerinden aşı randevusu alınabiliyor.

Randevu bilgileri kısa mesaj (SMS) ile kişinin cep telefonuna gönderiliyor.

Sağlık Bakanlığı, aşı uygulama noktalarında kalabalık oluşmaması için, randevu saatinden 15 dakika önce gidilmesinin yeterli olduğunu belirtiyor ve maske kullanımına dikkat etmek konusunda uyarıyor.

Aşının ikinci dozu için randevu, aşıyı uygulayan sağlık biriminden ya da yine MHRS üzerinden alınabiliyor.

FOTOĞRAF KAYNAK: BBC TÜRKÇEAşının ikinci dozu için randevu, ilk dozun uygulandığı sağlık biriminden alınabiliyor

Aşı uygulama rehberi

Öte yandan, Sağlık Bakanlığı “aşı uygulama rehberi” yayımladı ve aşı uygulamasının bazı detaylarını paylaştı.

Rehberde yer alan bilgiler şöyle:

Aşı tercihen sol koldan ve otururken yapılacak.

İlk dozdan sonra ciddi alerjik reaksiyon yaşanırsa ikinci doz uygulanmayacak.

38 derece ve üzerinde ateşi olanların, henüz kesin tanı konulmamış akut hastalığı olanların ve epilepsi gibi kronik hastalıkların akut atakları sırasında olanların aşıları ertelenecek.

’10 gün önce temaslı olan kişilere aşı yapılmayacak’

İkinci bir talimata kadar hastalığı geçiren ya da aşıdan 10 gün önce temaslı olan kişilere aşı yapılmayacak.

Virüs aşısıyla, grip, zatürre ve diğer rutin aşılar arasında en az iki hafta olması gerekiyor.

Kızamıkçık, kabakulak ve suçiçeği gibi canlı aşılarda ise en az 4 hafta beklenecek. Kuduz ve tetanos aşısı ise zaman bırakmadan yapılabilir.

Hamilelere ‘ilk 3 ayda uygulanmaması’ tercih edilecek

Covid-19 hastalığını ağır geçirme riski yüksek olan hamileler, istedikleri takdirde aşı olabilecek. Ancak, hamileliğin ilk üç ayında aşı uygulanmaması tercih edilecek. Emziren anneler isterse aşı olabilir.

Aşı olanlar 6 aya kadar takip edilecek

Aşı olanlar 6 aya kadar takip edilecek.

Aşı uygulanan bölgede ağrı/kızarıklık/şişlik, yorgunluk, baş ağrısı, gibi belirtiler sisteme girilecek.

6 aya kadar tat veya koku kaybı, yüz felci gibi nörolojik istenmeyen etkiler de kayıt altına alınacak.

Yan etkilerle karşılaşanlar ne yapabilir?

Aşı sonrasında sık olarak karşılaşılabilecek durumlar ve bu hafif durumlara yönelik yaklaşımlar ise şöyle sıralanıyor:

Aşı uygulanan bölgede ağrı/şişlik/kızarıklık

Aşı uygulanan kol yüksekte olacak şekilde pozisyon vermek ve soğuk uygulama yapmak gerekiyor. (Örnek: Soğuk suyla ıslatılmış bir havlunun aşı yapılan bölgeye uygulanması. Bu sırada cilde doğrudan buz temas ettirilmesinden kaçınılmalı.)

Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanılabilir.

Yorgunluk

İstirahat etmek ve yeterli düzeyde sıvı almak gerekiyor.

Hafif ateş, titreme

İstirahat etmek, yeterli sıvı almak gerekiyor ve parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanılabilir.

Baş ağrısı

Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanılabilir.

Kas/eklem ağrısı

İstirahat etmek, yeterli düzeyde sıvı almak gerekiyor. Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanılabilir.

Kusma, ishal

Beslenme ishal diyetine uygun olarak düzenlenebilir. Ağızdan sıvı ve gıda alınamayacak kadar kusma olması durumunda sıvı kaybı olduğunda sağlık kuruluşuna başvurmak tavsiye ediliyor.

Okumaya devam et

Sağlık

KSBÜ Rektör Yardımcısı Renders: “Mutasyonu abartmamak gerekiyor”

Yayınlanan

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Duygu Perçin Renders, “Mutasyona uğrayan Covid-19’u fazla abartmamak gerekiyor” dedi.

Renders, Türkiye’de de görülen koronavirüs mutasyonu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Renders, “Mutasyona uğrayan Covid-19’u fazla abartmamak gerekiyor. Ekstra bir önlemden ziyade yine aynı şekilde maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymamız yeterli” diye konuştu.

Aşının tek tedavi yöntemi olduğunu vurgulayan Perçin Renders, “Elinize ulaşan ilk aşıyı yaptırın. Ben öyle yapacağım. Aşı ayrımı yapmayın. Onaylanan aşıların hepsi etkili ve antikor oluşturuyor. Sadece ne kadar süre etkili olduğu hakkında net bilgi yok daha. Bir sene olabilir. Sonra aşıyı tekrarlayabiliriz. Bu arada aşı, mutasyona uğrayan koronavirüse karşı da etkili” diye konuştu.

Prof. Dr. Perçin Renders, “Virüslerle yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor.” ifadesini kullanarak, “Yeni koşullara artık alışmamız gerekiyor. 2021 yılı yine maskeli geçecek. Aşılanma süreci zaman alacak. O yüzden tekrar belirtiyorum; önlemlerimizi alalım. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edelim” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Yaban domuzlarındaki durumu Kütahyalı avcılar fark etti

Yayınlanan

Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık, yaban domuzlarında şap hastalığı görülmesi üzerine, hayvan yetiştiricilerini uyardı. Kütahyalı bazı avcıların yaban domuzlarındaki durumu fark etmesi konuyu ortaya çıkarttı.

Hayvanları bir anda öldürebilecek kadar tehlikeli bir hastalık olan şap hastalığının yaban domuzlarında fark edilmesi, Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğünü harekete geçirdi.

Hayvanların bir süre mera alanlarına çıkarılmaması gerektiğine dikkat çeken Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık, “İlimizdeki büyükbaş hayvanların tamamı aşılanmış olsa da farklı suşu ihtimaline karşı hayvanlarınızı bir süre meraya çıkarmamanız önem arz ediyor” dedi.

Yabani hayvanlardan alınan numunelerin laboratuara gönderileceğini belirten il müdürü Orhan Özçalık, “Üreticilerimizin işletmelerini dezenfekte etmeleri önemli bir tedbir olacaktır. Bu arada meralarımız da dinlenmiş olarak yeni sezona daha güçlü girecektir. Bizlere haber veren avcı dostlara teşekkür ederken, yetiştiricilerimize hastalıksız bereketli bir sezon diliyorum” ifadelerini kullandı.

BU VİDEO DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR