Bizimle iletişime geçin

Politika

AK Parti il başkanı Sebahattin Ceyhun, yatırımlarla ilgili verileri paylaştı

Yayınlanan

Koronavirüsün Türkiye’de görülmesinin ardından devlet eliyle Kütahya’da yapılan yardımlarla ilgili açıklama yapan AK Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, devlet ve milletin yan yana mücadele ettiğini söyledi.

Gazete Kırküç’ten Mehmet Rıdvan Cebecioğlu’nun haberine göre, tüm dünya’yı etkisi altına alan koronavirüs sebebiyle Türkiye’nin de ciddi tedbirler aldığını kaydeden AK Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, ilk günden buyana Kütahya’da yapılan yardımlarla ilgili verileri paylaştı.

6 BİN KİŞİYE YARDIM KARTI

“Devlet ile millet yan yana” başlığıyla paylaşımda bulunan AK Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, 6 bin kişiye nakit destek yardım kartı verildiğini söyledi. 5 bin 454 ailenin bin TL’lik nakdi yardımdan faydalandığının altını çizen Başkan Ceyhun, 270 bin maske ve 3 bin 100 adet kolonya dağıtımının yapıldığını açıkladı. Ceyhun ayrıca, 2 bin 350 adet gıda paketi yardımının da ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığını ifade etti.

İŞVERENE DESTEK SÜRÜYOR

İhtiyaç sahibi vatandaşlara yapılan yardımların yanı sıra devletin kısa çalışma ödeneği ile iş verenlerin yanında olduğunu hatırlatan Ceyhun, bugüne kadar kısa çalışma ödeneğine başvuru yapan bin 889 işletmedeki 16 bin 986 çalışanın ödenekten yararlandığını kaydetti. Kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayan veya ücretsiz izne çıkarılmış olan bin 370 kişiye bin 170’er TL’lik ödeme yapıldığını söyleyen Başkan Sebahattin Ceyhun, 750’si ücretli öğretmen, 381’i usta öğretici olmak üzere toplamda bin 131 kişinin ek ders ücreti ödeme olanağından yararlandığını belirtti.

Politika

Bakan Murat Kurum Kütahya’ya müjde üstüne müjde verdi

Yayınlanan

Kütahya Valiliği’nde Vali, Milletvekilleri, Belediye Başkanları, ilgili bürokratlar ve AK Parti ile MHP İl Başkanlarının katılımıyla yapılan koordinasyon toplantısı sonrası açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Kütahya’ya müjdeli haberler de verdi. Bakan Kurum’un açıklamasından satır başları şöyle: 

FRİG VADİSİNE 5 MİLYON LİRA

Frig Vadisi Çevre Projesi’ne Kütahya’ya merkezi anlamda lojistik hizmetleri verecek. İçinde bisiklet, yürüyüş yollarının olduğu Frigya Vadisi Çevre Projesi etabı kapsamında 2.5 milyonu hibe olmak üzere 5 milyon TL’lik proje gerçekleştirilecek. İl Özel İdaresiyle birlikte yapılacak proje kapsamında içinde sergi salonları, bisiklet alanları ve karşılama hizmetinin verileceği binada çini atölyeleri, yöresel ürünlerin tanıtılacağı stantlar yer alacak ve vatandaşlar gelip burada alışveriş yapılacak. Projeyi Tabiat varlıkları genel müdürlüğü ile il özel idaresi birlikte yürütecek. 

KÖY YOLLARI İÇİN 2 MİLYON LİRA

İl Özel idaresine Köy yollarının yapımı için 100 bin metrekarelik kilitli parke taşı ihtiyacının karşılanması için 2 milyon TL nakdi destek ile 3 çöp kamyonu hibe edilecek.

KÜTAHYA BELEDİYESİ İLE ARSA TAKASI

Kütahya merkezde turizmi canlandırmak amacıyla Kütahya Belediyesi ile hazine mülkiyetinde bulunan 12 bin metrekarelik alan takas edilecek ve Belediye Termal Sağlık Turizm Tesisini en kısa sürede inşa edecek. 

İNKÖY’E SANAYİ SİTESİ KURULACAK

İnköy Mahallesinde belirlenen 9 bin metrekarelik alana küçük sanayi sitesi yapılacak. Şehrin içinde kalan küçük sanayi alanlarını İnköy’e taşıyarak önemli bir kentsel dönüşüm çalışması yapılacak. TOKİ tarafından inşa edilecek işyerlerinden ilk etapta 250 ya da 300 adet yapılacak, talep halinde bu sayı artabilecek. 

2 BİN 300 KONUT YAPILACAK

Evi olmayan dar gelirli vatandaşların kalması mantığı ile başlatılan 50 bin sosyal konut projesi kapsamında Tavşanlı ve Dumlupınar’a bin 107 konut,  100 bin toplu konut projesi kapsamında merkez, Tavşanlı ve Çavdarhisar’a bin 176 konut yapılacak. Bakan Kurum “10 bin konut tamamlamıştık, şimdi de yaklaşık 2 bin 300 konut daha projelendirdik” dedi.

KANAL KÜTAHYA PROJESİNE DESTEK VERİLECEK

Kanal Kütahya projesi kapsamında şehrin içinden geçen kanalın etrafında yürüyüş yolları, bisiklet yolları için belediyeye proje desteği sağlanacak. Kanal Kütahya için Kütahya Belediyesi ve bakanlık birlikte çalışacak. 

EVLİYA ÇELEBİ MAHALLESİNE MİLLET BAHÇESİ

Evliya Çelebi Mahallesinde projelendirilen 90 bin metrekarelik Millet Bahçesi projesinin ihalesi yıl sonuna kadar yapılacak ve 2021 yılında tamamlanmış olacak. 

VEFA MAHALLESİNE 500 REZERV KONUT

Vefa Mahallesi’nde 1200 hak sahibinin olduğu alanda bakanlık tarafından 500 rezerv konut yapılacak. Talep halinde Vefa Mahallesinin tamamı kentsel dönüşüme tabi olacak. Ayrıca, restorasyonu tamamlanan Abdurahman Karaa konağı millet kıraathanesine dönüştürülecek. 

ZAFER MEYDANI PROJESİNE 10 MİLYON LİRA

Kütahya merkeze kent meydanı yapılacak. Zafer meydanını çevreleyen tüm binaların cephe iyileştirilmeleri yapılacak. Tabela ve görüntü kirliliği tümden kaldırılacak. Valilik ve belediye ortak bir proje yapacak. 10 milyon TL’lik  projenin 3 milyon TL’si bakanlık hibesi şeklinde, 7 milyon TL’si ise kredi şeklinde olacak.

BAKAN KURUM İLÇELERİ DE UNUTMADI

Altıntaş ilçesine pazaryeri yapımı için 500 bin TL Hibe, 1.5 milyon TL kredi verilecek.

Domaniç ilçesine kilitli parke taşı yardımı yapılacak, selden zarar gören yerler en kısa sürede tadilat edilerek vatandaşın hizmetine sunulacak. 

Emet ilçesinde çevre düzenleme projesine destek olunacak. Çöp kamyonu ve çöp konteynırı talepleri karşılanacak.

Gediz’de sokak sağlıklaştırması ve Millet Bahçesi projesi hem maddi anlamda hibe desteği hem de proje desteği sunulacak.

Hisarcık ilçesine yol yapımı, çöp toplama işlemleri için hibe ve teknik destek verilecek.

Pazarlar’da kentsel dönüşüm projesi kapsamında etaplar halinde ilk etapta 100 – 150 konut, etaplar halinde tamamlanacak.

Simav’da ilçe merkezinde sanayi sitesi kentsel dönüşüme tabi olacak.  250 – 300 işyerinden oluşacak sanayi sitesinin yapımına bugün itibariyle başlanacak. Eski sanayinin bulunduğu alana da Simav’a yakışan örnek bir şehircilik anlayışıyla yeşil alan yapılacak. 

Tavşanlı ilçesi merkezinde millet bahçesi projelendiriliyor, dere – sokak sağlıklaştırılması için Tavşanlı Belediyesi’ne 2 milyon hibe, 5 milyon kredi desteği sağlanacak.

Okumaya devam et

Ekonomi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: “Bütün termik santralleri 7 gün 24 saat izliyoruz”

Yayınlanan

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kütahya’da yaptığı ilk açıklamada termik santraller konusuna dikkat çekti. Bakan gerekirse kapatma konusunun da gündemlerinde olduğuna işaret etti.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com / KÜTAHYA – AA

Bakan Kurum “Hem diğer termik santrallerimizi hem geçici faaliyet belgesi verdiğimiz termik santrallerimizi 7 gün 24 saat izliyoruz. Çevre mevzuatına uymayan bir durum söz konusu olursa her türlü cezai işlemi yapacağımızı da kendilerine ifade ettik” dedi.

Kütahya Valisi Ali Çelik ile bir süre sohbet eden Murat Kurum, Kütahya hakkında brifing de aldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Hem diğer termik santrallerimizi hem geçici faaliyet belgesi verdiğimiz termik santrallerimizi 7 gün 24 saat izliyoruz. Vatandaşımızın sağlığı bizim için her şeyin önünde. Eğer çevre mevzuatına uymayan bir durum söz konusu olursa kapatma dahil her türlü cezai işlemi yapacağımızı da kendilerine ifade ettik.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, açıklamasını Kütahya Valiliği ziyareti sırasında yaptı.

Okumaya devam et

Politika

İşte Kütahya’da uyulması gereken Kurban Bayramı kararları

Yayınlanan

Kütahya İl Hıfzıssıhha Kurulu, Kütahya Valisi Ali Çelik başkanlığında toplanarak Kurban Bayramı için Kütahya’da uyulması gerekenleri kararlaştırdı.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Kütahya Valiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kurban Bayramı sırasında özellikle kurban satış yerlerinde oluşabilecek yoğunluk ve kalabalıkların kornavirüs salgını sürecinde halk sağlığı açısından oluşturabileceği riskleri yönetebilmek amacıyla uygulanması gereken usul ve esaslar bildirildi.

İşte uyulması gereken o kararlar:

 • 1)    31.07.2020 / 03.08.2020 tarihlerinde hep birlikte idrak edeceğimiz Kurban Bayramı sırasında özellikle kurban satış yerlerinde oluşabilecek yoğunluk/kalabalıkların Covid19 salgını sürecinde halk sağlığı açısından oluşturabileceği riskleri yönetebilmek amacıyla uygulanması gereken usul ve esaslara ilişkin olarak;  
 • a)    İl ve İlçe Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından belirlenen kurban kesim yerlerinin günlük kesim kapasitesi bilgisinin 20.07.2020 tarihine kadar kamuoyuna duyurulmasına,
 • b)    Kurban kesim yeri olarak belirlenen yerlerin işletmecileri/sorumlularının kurban kesilecek her bir gün için oluşturacakları randevulu kesim bilgisini içeren listeyi kurban kesim yerinin girişinde ve görülebilecek şekilde asmasına, ayrıca kurban kesim yerlerinin işletmecileri/sorumluları tarafından her bir kişinin kurban kesim saatine ilişkin randevu bilgisinin kurban kesim yerinden hizmet alacaklara SMS yoluyla bildirilmesine,
 • c)    Kesim işlemlerinin Bayramın ilk gününde yoğunlaşmaması için gerekli tedbirlerin alınmasına, kesim yerlerinde kesim yaptırmak isteyen kişilerin taleplerinin mümkün olduğunca Bayramın üç gününe eşit sayıda randevu verilecek şekilde planlanmasına,
 • ç) Kurban kesim yerlerinin işletmecileri/sorumlularının 30 Temmuz 2020 Arefe günü Kurban Bayramının birinci günü için oluşturulan randevu bilgisini; 31 Temmuz 2020 tarihinde Bayramın ikinci günü için oluşturulan randevu bilgisini; 1 Ağustos 2020 tarihinde bayramın üçüncü günü için oluşturulan randevu bilgisini İl/İlçe Kurban Hizmetleri Komisyonuna bildirmesine,
 • d)    Kesim yerlerine gelecek kişi sayısının mümkün olduğunca az olmasını sağlamak amacı ile hisse sahipleri dışında kimsenin kurban kesim yerlerine gitmemesinin sağlanmasına,
 • e)    Her kurban için hisse başına parçalama işinin kurbanı kesen veya parçalama işlemi için görevlendirilen kasap/kurban kesim elemanları tarafından yapılmasına,
 • f)    Kurban sahiplerinin kurban kesim yerlerinde bir arada bulunarak parçalama işlemi yapmasına müsaade edilmemesine, kurban sahipleri tarafından kurban parçalanacaksa en fazla üç kişinin maske ve 1,5 metrelik mesafe kurallarına uyarak parçalama işlemini yapmasına müsaade edilmesine,
 • g)    Kurban kesim yeri olarak belirlenen yerler dışında çevre ve görüntü kirliliğine neden olacak şekilde yol kenarları, park ve bahçeler, dere yatakları gibi yerlerde kurban kesilmesine kesinlikle müsaade edilmemesine,
 • ğ) Valiliğimiz bünyesinde oluşturulan Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından alınan kararlara harfiyen uyulmasına,
 •     2)  27.03.2020 tarih ve 2020/11 sayılı Hıfzıssıhha Kurulu Kararı, 27.03.2020 tarih ve 2020/15 sayılı Hıfzıssıhha Kurulu Kararı, 07.05.2020 tarih ve 2020/25 sayılı Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ve 12.05.2020 tarih ve 2020/28 sayılı Hıfzıssıhha Kurul Kararı ile marketler, Pazar/satış yerleri, berber, güzellik salonu/merkezi, kuaför vb. işyerleri ile alışveriş merkezlerinin belirlenen saat aralıklarında faaliyetlerini sürdürmelerine karar verilmiştir.
 • Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından sektörel bazda yayımlanan rehberlerde belirtilen tedbirlere riayet edilmesi kaydıyla 01.07.2020 tarihinden itibaren bahsi geçen işletmelerin çalışma saatlerine yönelik kısıtlamaların kaldırılmasına, belirtilen işletmelerin genel mevzuatları ve ruhsatlarında belirtilen saat aralıklarında faaliyette bulunabilmelerine,  
 • 3) Alınan kararlara uymayan vatandaşlara/iş yerlerine Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, toplantıya katılanların oy birliği ile karar verildi.

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan, asker uğurlama törenlerine tepki gösterdi: “Böyle bir şey olursa toplayın götürün”

Yayınlanan

Sosyal mesafe tedbirlerinin uygulanmadığı asker uğurlaması törenlerine tepki gösteren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Böyle bir yaklaşım olmaz. Asker uğurlama derken arkadaşınızı zehirliyorsunuz” dedi.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kartal Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’nin açılışında açıklamalarda bulundu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele için her şeyin yapıldığını vurgulayan Erdoğan, alınan tedbirler sayesinde salgını en düşük can kaybı oranıyla atlatan ülkeler arasında yer aldıklarını ifade etti.

Koronavirüsle mücadelede Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’nin de çok büyük katkıları olduğunun altını çizen Erdoğan şunları kaydetti:

“Hiçbir vatandaşımızı hastane kapısından geri çevirmedik. Sağlık çalışanlarının maske bile bulamadığı görüntülerin hiçbiri ülkemizde yaşanmadı. Türk mühendisleri tarafından geliştirilip Türk firmalarınca üretilen solunum cihazlarını da yapmış olduk. Şimdi bu cihazların ihracatını gerçekleştiriyoruz. Bugün kendi hastanelerimizin yanı sıra Brezilya’dan Somali’ye kadar Türk malı solunum cihazları kullanılmaya başlandı.

Dünya bir sağlık krizinin ötesinde sosyal, ekonomik ve beşeri boyutları olan bir meseleyle karşı karşıyadır. Böyle devasa bir sorunla mücadele etmek elbette kolay değildir. Aşı çalışmalarında ilerleme sağlansa da bir süre daha hastalıkla yaşayacağımız anlaşılıyor. Adımlarımızı buna göre atmak zorundayız.”

Erdoğan, “Günlük hayatımızı idame ettirirken virüsün bulaşma riskini minimuma indirmemiz gerekiyor. Bunun yolu da alışkanlıklarımızı değiştirmekten geçiyor” ifadelerini kullandı.

Son günlerde sosyal medyaya ve haberlere yansıyan asker uğurlama törenlerine ilişkin açıklama da yapan Erdoğan, bu yaklaşımın yanlış olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Asker uğurlama törenleri ve taziyeler başta olmak üzere istenmeyen görüntülere şahit olabiliyoruz. Böyle bir yaklaşım olmaz. Asker uğurlama derken arkadaşınızı zehirliyorsunuz.

Valime de söyledim. İstanbul’da kesinlikle bunlara müsaade etmeyeceksiniz.  Böyle bir uğurlama olduğu anda toparlayın götürün. Çünkü biz bu insanları kenarda köşe gezerken bulmadık. Bunlar bize Rabbimizin emanetidir.”

Okumaya devam et

Eğitim

Muhalif vekilin isteği makul bulunup kabul edildi

Yayınlanan

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap’ın, TBMM’de dile getirdiği yaz okulu talebi, Dumlupınar Üniversitesi’nde hayata geçti.

Ali Fazıl Kasap, 26 Haziran 2020 tarihinde Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’ni ziyaret etmiş ve Dumlupınar Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal’a yaz okulunun açılması ve öğrencilerin mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini söylemişti.

Dumlupınar Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre, hem teorik hem de uygulamalı saati içeren tüm derslerin açılacağı ve öğrencilerin danışmanlarının ve bölüm başkanlarının onayı ile birlikte başka bir bölüm, fakülte veya diğer üniversitelerinde yaz okulundan faydalanabileceği belirtildi.

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Dumlupınar Üniversitesi’nin yaz okulunu açmasının diğer üniversitelere de örnek olması gerektiğini belirterek, “Covid-19 yüzünden birçok üniversite yaz okulunu açmadı. Sırf bu yüzden mezun olamayacak öğrenciler yarım dönem ya da bir dönem kaybederek mağdur olacaklar. Dün bu konuda TBMM’de basın toplantısı yaparak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk başta olmak üzere YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ı üniversitelerin yaz okullarını açması, öğrencilerin yaz okullarına ikamet ettiği ilde ya da en yakın ilde devam edebilmesi gerektiğini ve pandemi dolayısıyla ekonomik zorluk çeken ailelerden ücret alınmaması gerektiğini söyledim. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nin yaz okulunu açması ve Kütahya’da eğitim gören öğrencilerimizin mağduriyetin giderilmesi sevindiricidir. Bu karardan dolayı başta Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal olmak üzere tüm üniversite yönetime teşekkür ediyor, bu kararın tüm üniversiteleri kapsayacak şekilde uygulanmasını ve üniversitelerin bölüm hocalarının bu konuda daha duyarlı davranmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Okumaya devam et

Politika

Bakan Murat Kurum, pazar günü Kütahya’da olacak

Yayınlanan

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 5 Temmuz Pazar günü Kütahya’ya gelip bir dizi toplantı ve ziyaretlere katılacak.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Pazar günü Kütahya’ya geleceği öğrenilen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Vali Ali Çelik, Kütahya Belediye Başkanı Prof.Dr. Alim Işık ve AK Parti teşkilatına birer ziyaret yapması bekleniyor.

Kütahya’da ilgili bürokratlarıyla koordinasyon toplantısı da yapması beklenen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un bazı ilçeleri de ziyaret edeceği de gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Bakan Kurum’un Kütahya ziyareti ile ilgili programı henüz netlik kazanmadı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kozluca Barajı, 2 bin 340 dekar tarım arazini sulayacak, içme ve kullanma suyu da elde edilecek

Yayınlanan

DSİ Genel Müdürlüğü’nün Kütahya’da yaptığı Tavşanlı Kozluca Barajı inşaatında sona yaklaşılıyor. Baraj tam kapasite ile dolduğunda 2 bin 340 dekar tarım arazisinin sulama ihtiyacı ve çevre yerleşim yerlerinin kullanma suyu ihtiyacını karşılayacak.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Devlet Su İşleri, Kütahya’ya yaptığı yatırımlarla, verimli topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara da içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Kütahya ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması, bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor.

DSİ, son yıllarda modern sulama projelerini hayata geçiriyor. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa destek oluyor.

Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göç sorununun önüne geçiyor.

Çalışmaları devam eden Kütahya’nın Tavşanlı ilçesindeki Kozluca Barajının tamamlanmasının ardından, barajda depolanacak su ile 2 bin 340 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak.

Baraj inşaatında ulaşım yolları, dipsavak kazıları, beton imalatları, dolusavak kazı imalatları ve cebri boru kaynak işleri tamamlandı ve baraj gövdesinde kazı çalışmaları  ile Dolusavak betonarme imalatları devam ediyor.

32 metre yüksekliğe ve 700 bin m3 su depolama kapasitesine sahip olan Kütahya Tavşanlı Kozluca Barajının tamamlanması ile 2020 birim fiyatları ile dekar başına bin 148 TL gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık 3 milyon 77 bin TL katkı sağlanması hedefleniyor.

Okumaya devam et

Kültür

Danıştay, Murat Dağı ÇED raporu iptal kararını oy birliğiyle onadı

Yayınlanan

Ege’nin can damarı olarak anılan Kütahya Murat Dağında altın madenine yargı “dur” dedi. Murat Dağı’nda altın madeni projesine Çevre ve Şehircilik Bakanlığının verdiği “ÇED olumlu” kararı, mahkeme tarafından iptal edilmişti. Karar bugün Danıştay 6. Dairesi tarafından onandı.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Kütahya Gediz İlçe sınırları içerisinde yer alan ve taşıdığı özellikler nedeniyle “Ege Bölgesinin can damarı” olarak nitelenen Murat Dağında yapılmak istenen altın işletmeciliğine verilen ÇED olumlu kararı mahkemece iptal edilmişti.

Karar, Danıştay 6. Dairesi tarafından bugün onandı. Danıştay kararı ile ilgili Kütahya Barosundan yazılı açıklama geldi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ege Bölgesi başta olmak üzere birçok akarsu ve nehrin kaynağı olan farklı endemik türlerin yaşadığı bölgemizin göz bebeği Murat Dağı, gerek yüksekliği gerek sahip olduğu bitki örtüsü ile Ege Bölgesi’nin ekolojisini belirleyen Altın Gümüş Madeni Kapasite Artırımı, Cevher Zenginleştirme Tesisi Kırma-Eleme Tesisi Projesi kapsamına alınan ve Kütahya İdare Mahkemesince 16.12.2019 tarihinde karara çıkan Murat Dağındaki altın zenginleştirmesi ile ilgili ÇED raporunun iptaline ilişkin karar Danıştay 6. Dairesi tarafından Esas: 2020 / 709 – Karar: 2020 / 3859 sayılı karar ile oybirliği ile onanmıştır.”

ALİ FAZIL KASAP SOSYAL MEDYADAN MÜJDE VERDİ

CHP İL BAŞKANI ŞAHBAZ DA AÇIKLAMA YAPTI

Yaşanan gelişmenin ardından Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz açıklama yaptı. Şahbaz “Murat Dağında tüm Batı Anadolu’yu, ekosistemi zehirleyecek, yeryüzü cenneti dağımızı mahvedecek siyanürlü altın madenine karşı açtığımız davayı kazanmıştık. Danıştay tarafından karar düzeltme yolu kapalı olarak onaylandı. Yaşam kazandı, bu ülkenin masumları kazandı. Dava açan, dağımızı savunan, yanımızda duran, yüreği masum canlarla atan yaşam savunucularımıza binlerce teşekkür” dedi.

NE OLMUŞTU ?

Murat Dağı’nda yapılmak istenen altın işletmeciliğine verilen ÇED olumlu kararına karşı Kütahya ve Uşak baroları başta olmak üzere yörede yaşayan 53 vatandaşın da katılımı ile dava açılmıştı.

Davanın geçen Ağustos ayında yapılan bilirkişi keşfinde, bilirkişiler altın madenine karşı olumsuz görüş bildirmişlerdi.

Kimya, maden mühendisliği, jeoloji mühendisliği, ziraat mühendisliği gibi alanlardan konunun uzmanı bilim insanları tarafından hazırlanan 109 sayfalık raporun sonuç kısmında “Kütahya’nın Gediz İlçesi Karaağaç mevkiinde Yıldız Altın Gümüş Madeni Kapasite Artırımı Cevher Zenginleştirme Tesisi ve Kırma-Eleme tesisi projesine ilişkin T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi olumlu’ kararının; Harita mühendisliği açısından koordinatları onaylanan keşif ve ilgili bölümlerde yer alan açıklamalar bağlamında biyoloji bilimi, kimya bilimi, çevre mühendisliği, harita mühendisliği, hidrojeoloji mühendisliği, jeoloji mühendisliği, maden mühendisliği, orman mühendisliği ve ziraat mühendisliği açısından uygun olmadığı kanaatine varılmıştır” görüşlerine yer verilmişti.

Okumaya devam et

Politika

Haber ses getirdi, Enne yolu asfalta kavuştu

Yayınlanan

Kütahya Belediyesi, geçtiğimiz hafta gündeme gelen habere sessiz kalmadı. Enne Barajı etrafındaki yol sıcak asfalta kavuştu.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

İHA Kütahya Temsilcisi Hüseyin Efe‘nin gündeme taşıdığı Enne yolundaki çukurlar haberi ses getirdi.

Kütahya Belediyesi mücavir alanı dışında kalan Demirciören Köyü ile Enne Mahallesi arasında bulunan baraj yolu caddesinde oluşan çökme ve bozulmalar, vatandaşların talepleri doğrultusunda asfaltlandı.

Yolda oluşan dev çukurlar, vatandaşları mağdur eder boyutlara kadar ulaşmıştı. Kütahya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri sayesinde, Enne Yolu sıcak asfalta kavuştu.

Konuyla ilgili olarak Kütahya Belediyesi’nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Vatandaşlarımıza daha kaliteli bir hizmet verebilmek için mesai kavramı gözetmeksizin çalışmalarını yürüten Kütahya Belediyesi ekipleri, hemşehrilerimizin talebine hemen cevap vererek Enne Mahallesi ile Demirciören Köyü arasında bulunan 2500 metre uzunluğundaki baraj yolu caddesinde oluşan çökme ve bozulmaları tamir etti.

Hemşehrilerimizin ulaşım noktasında sıkıntı yaşamaması için çalışmalarını titizlikle yürüten ekipler, Enne Tabiat Parkına ulaşım sağlanan yolda 190 ton asfalt kullandı.”

İLGİLİ HABERİ BURAYA TIKLAYIP OKUYABİLİRSİNİZ

Okumaya devam et

Politika

Hava Tugay Camisi’nin temel atma töreni tarihe geçti

Yayınlanan

Hava Tugayı Camisi’nin temel atma töreni Kütahya Valisi Ali Çelik’in de katılımıyla yapıldı. 28 Şubat ve öncesi dönemlerde camiye gidenlerin “İrticacı” olarak fişlendiği yer olarak bilinen kışla, tarihe geçen bir temel atma törenine ev sahipliği yaptı.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Türkiye Diyanet Vakfı ve Kütahya Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı arasında imzalanan protokolle yapılması planlanan Hava Tugayı Camisi’nin temel atma töreni bugün yapıldı.

Törene, Kütahya Valisi Ali Çelik, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Tuğgeneral Necati Gündüz, Belediye Başkan Vekili Salih Özden, KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Çekiç, İl Emniyet Müdürü Necmettin Koç, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş ve bazı Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

“CAMİ 2021 YILI İÇİNDE İBADETE AÇILACAK”

Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Tuğgeneral Necati Gündüz, Selçuklu mimarisiyle inşa edilecek 2 bin kişi kapasiteli Hava Tugayı Camisi’nin 1 yıl içerisinde tamamlanarak hizmete sunulacağını söyledi. Tuğgeneral Gündüz, “Kütahya’ya çok güzel bir eser kazandırılacak. Cami, bu bölgede bir inci tanesi gibi yükselecek” diye konuştu.

“MEHMETÇİĞİMİZ MODERN BİR CAMİYE KAVUŞACAK”

Hava Tugayı Camisi ile birlikte Mehmetçiklerin modern bir camiye kavuşacağını belirten Kütahya Valisi Ali Çelik, “Mehmetçiklerimizin daha huzurlu, daha modern bir alanda ibadetlerini yapması bir ihtiyaç. Camiyi hızlıca bitirmek de bize düşen en önemli sorumluluk. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Camilerin hayırseverlerin katkılarıyla inşa edildiğini dile getiren Kütahya Valisi Ali Çelik, şunları kaydetti:

“Buna vesile olmak, aracı olmak insan hayatında başka bir huzur vesilesi. Biriktirdikleriniz size kalıyor ama yaptıklarınız, paylaştıklarınız sizden sonra hoş bir seda bırakıyor, isminizin yüzyıllarca anılmasına vesile oluyor. Bu büyük bir onur yaşatıyor. Kütahyalılar, bu hayra katkı sunmak için umarım ellerinden geleni yapacaklar.”

Okumaya devam et

Ekonomi

İsmet Güral, Kütahya Valisi Ali Çelik’i makamında ziyaret etti

Yayınlanan

Güral Porselen Yönetim Kurulu Başkanı ve Macaristan Fahri Konsolosu İsmet Güral, Kütahya Valisi Ali Çelik’e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

İsmet Güral, Ali Güral ve Naci Pekcan’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade eden Kütahya Valisi Ali Çelik, nezaketinden dolayı Kütahyalı İş İnsanı İsmet Güral’a teşekkür etti.

Heyet bir süre sohbet ettikten sonra günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi.

Okumaya devam et

Kültür

İyi ki varsın Türk Polisi, iyi ki doğdun Ömer Faruk

Yayınlanan

Sosyal medya paylaşımıyla harekete geçen polislerden 8 yaşındaki çocuğa doğum günü sürprizi. İyi ki doğdun Ömer Faruk…

Kütahya’da bir babanın sosyal medya hesabından paylaştığı mesajın ardından pasta alan polis ekipleri, 8 yaşına giren çocuğa sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.

Bahçelievler Mahallesi’nde yaşayan Üsame Karayel, ilkokul 3. sınıfı bitiren oğlu Ömer Faruk’un, doğum gününün polisler tarafından kutlanması isteğini  Kütahya Valisi Ali Çelik’i etiketleyerek tweet attı.

Baba Karayel’in “Oğlumun bugün doğum günü. Birkaç gündür oğlum, ‘Doğum günlerinde polis amcalar geliyor, bana da gelirler mi?’ diyor. Ben de ‘Oğlum polis amcaların işleri çok, gelemezler’ diyorum ama içinde ukde kaldı.” mesajını okuyan Vali Çelik, İl Emniyet Müdürü Necmettin Koç’a talimat vererek polislerin Ömer Faruk’un hayalini gerçekleştirmesini istedi.

Pasta alıp ailenin evine giden polisler, Ömer Faruk’un doğum gününü kutladı.

Üsame Karayel, oğlunun büyük mutluluk duyduğu bu sürprizden dolayı Vali Çelik ve polis memurlarına teşekkür etti.

Okumaya devam et

Politika

Vali Ali Çelik, hafta sonunu da boş geçirmeden çalışıyor

Yayınlanan

Kütahya Valisi Ali Çelik, hafta sonu da çalışmaya devam etti. Vali Çelik, Zafer Kalkınma Ajansı ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden brifing aldı.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Kütahya Valisi Ali Çelik, Zafer Kalkınma Ajansı (ZAFER) Genel Sekreteri Veli Oğuz ve İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık’tan brifing aldı.

Vali Ali Çelik; Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa ve Uşak illerini kapsayan Zafer Kalkınma Ajansını ziyaret etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Genel Sekreter Veli Oğuz; ajansın kuruluşu, mevzuatı, organizasyon yapısı, birimleri, personel yapısı ve faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık ile İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak’ın da hazır bulunduğu ziyarette Çalık, Simav Organize Jeotermal Sera Bölgesi hakkında Vali Çelik’e bilgiler verdi.

Kütahya’da yürütülen ve planlanan projeler hakkında karşılıklı istişarelerde bulunulan ziyarette Vali Ali Çelik, çalışmaları yakından takip edeceğini kaydetti.

Okumaya devam et

Politika

Belediye Meclisindeki Zafer Meydanı tartışmasında gergin anlar yaşandı

Yayınlanan

Kütahya Belediyesi’nin 2. Dönem 4. Olağan meclis toplantısının 9. gündem maddesi, yapılan hararetli tartışmalar sonrası geri çekildi. Madde, Kütahya’ya yapılması planlanan Kent Meydanı ve yeraltı otoparkı için Belediye Başkanı Alim Işık’a yetki verilmesini içeriyordu. AK Parti ve CHP gruplarının maddeyle ilgili muhalefeti sırasında gergin anlar yaşandı.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

20 madde ile toplantıya başlayan Belediye Meclisi üyeleri, ilk 8 maddeyi kısa sürede oylayıp kabul etti. Gündemin 9. maddesi olan, “Kütahya kent merkezinde ihtiyaç duyulan ve Kütahya kent kimliğine simgesel bir değer olarak katkıda bulunacak, Valilik önünde “Kütahya Kent Meydanı ve Yeraltı Otoparkı” yapılması ile ilgili her türlü iş ve işlemler için Belediye Başkanı’na yetki verilmesi konusunun müzakeresi” kısmına gelince tartışmalar başladı.

Konuyla ilgili olarak ilk olarak Fen İşleri Müdürü Aydın Akgünoğlu söz alarak, İl Özel İdaresi ile birlikte yapılacak olan Zafer Kent Meydanı ve yeraltı otoparkı için gerekli iş ve işlemleri yürütmek adına Kütahya Belediye Başkanı Prof.Dr. Alim Işık’a ve belediye encümenine yetki talebi olduğunu belirtti.

Belediye Başkanı Alim Işık, bir açıklama yaparak neden yetki istendiğini belirtti. Paydaşlarla yapılacak görüşmeler için kendisine ve encümene yetki verilmesini istedi.

AK PARTİLİ ELİF DEMİRELLİ : “BU PROJEYLE İLGİLİ KAYGILARIM VAR”

AK Parti Grubundan Elif Demirelli söz alarak, “Bu projeyle ilgili kaygılarım var. Daha önce bir toplantı yapıp İmar Komisyonunu da davet etmiştiniz. Ancak resmi olarak İmar Komisyonunda görüşülmüş herhangi bir şey yok bu proje ile ilgili. Her şeyden önce, resmi olarak İmar Komisyonunun onayının alınması gerekiyor. Daha ciddi bir inceleme olması gerektiğini düşünüyorum. Daha önce yaptığımız, bu projenin mimarının da katıldığı toplantıda anket yapacağınıza dair bir söylemde bulunmuştunuz. Bu konu ile ilgili her hangi bir anket yapılmadı. Ayrıca istediğiniz yetkilerin açıklamasını merak ediyoruz. Ne yetkisi, nereye kadar ve ne için yetki? Bu konuyu İmar Komisyonuna havale ederseniz daha iyi olacaktır.” diye konuştu.

ALİM IŞIK : “KAYGIYA GEREK YOK, HERKESİN BİLGİSİ OLACAK”

Demirelli’ye cevaben açıklama yapan Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık ise şunları söyledi:

“Kaygıya gerek yok, bu yetki sadece Kütahya Belediyesi ile İl Özel İdaresi arasında, proje alanının değerlendirilmesi konusununda hazırlanacak protokolün imzalanması yetkisidir. Belediye adına belediye başkanı, İl Özel İdaresi adına da Kütahya Valisi arasında yapılacak protokole imza yetkisi istemekteyiz. Yoksa projenin bu haliyle onaylanması gibi bir yetki değildir. Söz konusu taleplerinizin tamamı hem komisyonumuzda hem de milletin bilgisine sunulduktan sonra protokol kapsamında uygulama ihalesine çıkılacaktır. Projeler tamamlanmak üzeredir. Proje geldiğinde zaten hem komisyonumuzdan hem meclisimizden geçtikten sonra yapım ihalesine çıkma kararı alınacaktır. Bu yetki iki paydaş arasında ortak protokolün imzalanmasıyla ilgili şahsıma verilecek yetkidir.”

RUHSEN KUMDALI : “AK PARTİ GRUBU ADINA KONUŞAN ARKADAŞIMIZA CHP GRUBU OLARAK KATILIYORUZ”

Oylamaya geçmeden önce CHP grubundan Ruhsen Kumdalı söz alarak şunları kaydetti:

“Bu aşamayla ilgili olarak bir takım itirazlarımız olacak. Bilinen bir gerçektir ki belediyeyi ve temsile yetkili olacak kişi elbette sizsiniz Sayın Başkan. Yetkinin getirdiği sorumluluğa da katlanacaksınız. AKP grubu adına konuşan arkadaşımıza biz de CHP grubu olarak katılıyoruz. Böyle bir yetkinin verilmesinden elbette yanayız. Elbette siz yetkili olacaksınız, size olan güvenimizle birlikte. Bu aşamada yapılacak her türlü kurumsal çalışmaların net ve proje detaylarına kadar belirlenmesinden yanayız biz de. Elif Hanımın tereddütlerine harfiyen biz de katılıyoruz. Meclis olarak böyle bir yetkiyi size vermezden önce projelerin avan şeklinde değil de uygulama projesi şeklinde detaylı projelerine kadar açıklanması gerekiyor. Bir an önce kamuoyu bilgilendirilmeli ve sıcak anket çalışması yapmak gerekiyor. O bölgede yaşayan esnaftan ev sakinlerine kadar bölge insanına danışmak gerekiyor. Bu konu İmar ve Bayındırlık komisyonumuzda tekrar detaylar hazırlanmak sureti ile bir sonraki meclisimizde gündeme gelmeli.”

Daha sonra yeniden bir açıklama yapan Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, “biz bir iş yapıyorsak, sizlerin desteği ve katkısıyla yapıyoruz. Bu eser şehrimize kazandırılabilirse elbette ki bu yüce meclisin eseri olacaktır. Meclisten her hangi bir bilgi kaçırmak, başkasıyla sizle bilgi paylaşmadan bilgi paylaşmak gibi benim en azından etik olarak bir anlayışım olmadı ve olmayacak. Buradaki yetkinin şuanda sizden istenmesinin sebebi, tarafların o proje etrafına toplanıp, mutabakatının sağlanmasıdır. Şuanda arsa üzerinde yüzde 20 Kütahya Belediyesinin, yüzde 80 de İl Özel İdaresinin payı var ortada. Uygulama projesi ise mutabakat sağlandıktan sonra çıkılacak ihale ile belirlenecektir.” diye konuştu.

Tartışmalar ve avan projenin incelenmesinin ardından oylamaya geçildi. Yapılan oylamada oy çokluğuyla madde kabul edildi. Maddeye red oyu veren AK Parti Grubu bir kez daha sayım talebinde bulununca yine gergin dakikalar yaşandı.

Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, tartışmalar ve itirazlar sonrası ilgili maddenin gündemden çıkarılmasını oylattı. Meclis oy birliği ile 9. maddeyi gündemden çıkarttı.

Belediye Başkanı Alim Işık, meclis üyelerine sitem dolu bir konuşma yaparak konuyu Kütahya halkının takdirine sunacağını ifade etti.   

GERGİN GEÇEN TOPLANTININ TAM VİDEO KAYDI

Okumaya devam et

Politika

Şehitlerimizin adı parklarda yaşayacak

Yayınlanan

Kütahya Belediye Meclisi, bugün yaptığı olağan toplantısında, 2 şehidin adını parklara verdi. Kararlar toplantıya katılanların oy birliği ile alındı.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Suriye’nin İdlib bölgesinde rejim unsurlarının saldırısı sonucu 2020 Şubat ayında şehit olan Piyade Uzman Onbaşı Muhammed Yılmaz’ın adı, Yoncalı’daki çocuk parkına verildi.

Belediye Meclisinin 6 Mart 2020 tarih ve 131 sayılı kararı ile Araştırma Geliştirme ve Tanıtım Komisyonuna havale edilen  “Şehit Uzm. Onb. Muhammed Yılmaz” isminin, Yoncalı çayır alanında bulunan parka verilmesi konusunun müzakeresi gündemin 1. maddesinde görüşüldü.

Toplantıya katılanların tamamının oy birliği ile karar onaylandı.

Kütahya’da dur ikazına uymayan iki şüpheliyi, ekip otosuyla takip ederken belinden çıkarmaya çalıştığı tabancasının kazayla ateş alması sonucu 2 Haziran 2016 tarihinde ağır yaralanan, Trafik Tescil Denetleme Şube Müdürlüğünde görevli trafik polisi Engin Balcı, tedavi gördüğü Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde şehit düşmüştü.

Belediye Meclisinin 4 Aralık 2019 tarih ve 371 sayılı kararıyla Zafertepe Mahallesi pazaryeri yanında bulunan “Şehit Engin BALCI” parkı ismiyle, Zafertepe Mahallesi, Şeyh Edebali caddesi üzerinde bulunan “Şehitler Parkı” isimlerinin karşılıklı olarak birbiriyle değiştirilmesi talebi de oy birliği ile kabul edildi.

Okumaya devam et

Politika

Düğün yapacaklar dikkat! Kütahya İl Hıfzıssıhha Kurulu kararları

Yayınlanan

İl Hıfzıssıhha Kurulu, Kütahya Valisi Ali Çelik Başkanlığında toplandı. Düğün yapacaklar için önemli kararlara alınan toplantı gündemi 27 maddeden oluşuyor.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Koronavirüs nedeniyle düğünlerini ertelemek zorunda kalanlar ve bu tarihten itibaren düğün yapacaklar için kararlar çıktı.

Kütahya Valisi Ali Çelik başkanlığında dün toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu, 27 maddeden oluşan düğün kararlarını bugün açıkladı.

İşte ayrıntılar:

Alınan tedbirler sonucunda virüsün yayılma ve bulaşma hızının azalması, vaka artış hızının düşüşe geçmesi yönünde kaydedilen olumlu gelişmeler doğrultusunda kontrollü normalleşme sürecine geçilmiş, 09.06.2020 tarih ve 2020/37 Sayılı İl Hıfzıssıhha Kurul Kararı ile nikâh salonlarının 01 Temmuz 2020 tarihinden itibaren belirlenen kurallara uygun şekilde hizmet vermeye başlayabilecekleri kararı alınmıştır.

Bu kapsamda; düğün törenleri için kullanılacak mekânların faaliyetlerine izin veren mevzuat hükümleri (İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik vb.) ile iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tedbirlere ilave olarak,

1) Düğünlerin, bulaşma riskini azaltmak amacıyla mümkün oldukça açık havada yapılmasına ve sürenin kısa tutulmasına,

2) Düğünlerin yapılacağı mekânların işletmecileri/sorumluları tarafından genel kullanım alanlarına ve oturma düzenine ilişkin mesafe planının hazırlanmasına, düğün mekânının misafir kapasitesi mesafe planına göre belirlenmesine, bu kapasiteye uygun sayıda misafir kabul edilmesine ve kapasite bilgisinin düğün mekânının girişinde görülebilir bir yere asılmasına, hazırlanan plan çerçevesinde mekânın girişlerinde ve sıra oluşabilecek her noktasında mesafeyi sağlamaya yardımcı yer işaretlemelerinin yapılmasına,

3) Temizlik, maske ve mesafe kuralları ile uyulması gereken diğer kurallara ilişkin bilgilendirme afişlerinin düğün yapılacak mekânların girişlerine ve içerisinde uygun yerlere asılmasına,

4) Misafirlerin girişlerde mutlaka ateş ölçümlerinin yapılmasına, 38°C’den yüksek olan kişilerin en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilmelerinin sağlanmasına, ateş ölçen personel/sorumlu kişilerin tıbbi maske ve koruyucu kullanmasına,

5) Düğün mekânlarının girişlerinde ve ortak kullanım alanlarında (ana salon, bina girişi, kantin/kafeterya, lavabolar vb.) el antiseptiği veya dezenfektan bulundurulmasına, teması mümkün olduğunca azaltabilmek için bunların mümkünse fotoselli olmalarının ve misafirlerin dezenfektan/el antiseptiği ile temizlemelerinden sonra içeri girişlerinin sağlanmasına,

6) Her masada yeterli sayıda en az %70 alkol içeren kolonya veya el antiseptiğinin bulundurulmasına,

7) Düğün yapılacak mekanlara maske takılarak girilmesine, işletme sahiplerince girişlerde yeterli miktarda maske bulundurulmasına, maskesiz misafirlere girişte maske dağıtılmasına, ayrıca maskelerin düğün sürecinde de takılmasının (gelin, damat, nikah memuru ve şahitler dahil olmak üzere) sağlanmasına,

8) Gelin ve damadın bekleme odaları gibi alanlar için mümkünse doğal havalandırması olan (pencereli) odaların tercih edilmesine,

9) Düğün esnasında veya akabinde yemek ikramı olması durumunda ilgili İçişleri Bakanlığı Genelgeleri ile Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan “COVID-19 kapsamında Restoran, Lokanta, Kafe, Pastane, Börekçi, Tatlıcı ve İçerisinde Yeme-İçme Hizmeti Sunan İşletmelerde Alınması Gereken Önlemlere” uyulmasına,

10) Misafirlerin oturma düzeninin masalar arası en az 1,5 metre, sandalyeler arası

60 cm olacak şekilde düzenlenmesine,

11) Mesafe ve oturma düzeni kurallarının, aynı evde oturan çekirdek aileden olan misafir grubu için uygulanmamasına,

12) Düğünlerde karşılama, uğurlama ve takı merasiminde tokalaşma ya da kucaklama/sarılma yapılmamasına, sosyal mesafenin korunmasına,

13) Takı merasiminin, hediyelerin düğün mekânının uygun bir yerinde bulundurulacak sandık vb. bir toplama kutusuna konulması şeklinde yapılmasına,

14) Toplu fotoğraf çekimlerinin yapılmamasına, fotoğraf çekimi ve pasta kesimi esnasında gelin ve damat hariç mesafe kurallarına uyulmasına, ancak maske kullanmak ve mesafe kuralına uymak kaydıyla misafirlerin gelin ve damatla bireysel fotoğraf çekimi yapabilmesine,

15) Düğün yapılacak mekânlarda, kişiler arasında temasa neden olabilecek ya da mesafe kuralına aykırılık oluşturulacak oyun, dans, halay ya da gösteri yapılmamasına (gelin ve damat hariç), sadece misafirlerin dinlemesine yönelik müzik yayınının (canlı müzik) yapılmasına,

16) Düğün mekânlarında bulunan mescitlerin Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan (https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/salgin-yonetimi-ve-calisma-rehberi.html) Covid-19 Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan hususlara uygun olarak kullanıma açılabilmesine,

17) Düğün mekânlarında bulunan kantin/kafeteryalarda temizlik, maske kullanımı ve mesafenin korunması ile ilgili tedbirlere uyulmasına, buralarda tek kullanımlık bardak, tabak vb. malzemelerin kullanılmasına, bu hizmetlerin sunumu esnasında Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan “COVID-19 Kapsamında Büfe, Kantin ve Bayilerde Alınması Gereken Önlemler’e uyulmasına,

18) Genel kullanım alanlarına atık kutularının konulmasına, bu kutuların sadece maske, eldiven gibi malzemeler için kullanılacağının belirtilerek bu atıkların imha edilirken diğer atıklarla birleştirilmemesine,

19) Davetlileri düğün yapılacak mekânlara taşıyacak otobüs/minibüslerde Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan “COVID-19 Kapsamında Personel Servis Araçlarıyla İlgili Alınması Gereken Önlemler”e uyulmasına,

20) Park hizmetinin verilmesi halinde araçta temas edilen her noktanın (kapı kolu, direksiyon, vites vb.) temizlendikten sonra aracın misafire teslim edilmesine,

21) Asansörlerin kullanımının sınırlandırılmasına, kapasitenin üçte biri sayıda kişinin binmesine izin verilmesine ve bu sayının asansör girişinde belirtilmesine, asansör içerisinde mesafeyi korumak amacıyla kişilerin durması gereken alanların aralarında en az 1 metre mesafe olacak şekilde yer işaretleriyle belirlenmesine,

22) Düğün Yapılacak Mekânların,

A.    Kapalı alanlarda Yapılacak Düğünlerde;

    * Kapalı alanlarda yapılacak düğünlerde mekânın sağlıklı havalandırılması için iki düğün arasında en az 1 saatlik zaman bırakılmasına, bu süre zarfında şartlara göre kapı/pencere açılarak veya merkezi sistemlerle doğal hava sirkülasyonunun sağlanmasına, 

      *Düğün yapılacak kapalı mekânlarda bulunan çocuk oyun alanlarının kullanılmamasına,

B.    Açık/Kır/Bahçe vb. Yerlerde Yapılacak Düğünlerde;

   *Açık mekânlarda bulunan çocuk oyun alanlarındaki sık dokunulan yüzeylerin temizlik ve dezenfeksiyonunun sağlanmasına, ulaşabilir alanlarda el antiseptiği bulundurulmasına, Coronavirüs (COVID-19) bulaşma riskini artıracağı için 1 metreden yakın temas gerektiren aktivitelerin yapılmamasına,

C.    Köy/Sokak Düğünlerinde;

    * Düğün sahiplerine düğün yapılacağına dair bildirimde bulunan ilgili Hıfzıssıhha Kurul Kararlarının tebliğ edilmesine, aynı zamanda düğün sahiplerinden ilgili kararlara uyulacağına ilişkin taahhütname alınmasına,

    * Yemek verilmesi durumunda tek kullanımlık malzemelerin (çatal, kaşık, tabak vb.) tercih edilmesine,

23) Düğün esnasında veya akabinde kokteyl vb. etkinlik olması halinde;

    * Kokteyl vb. masaların arasının en az 1,5 metre olacak şekilde düzenlenmesine,

    * Her masada yeterli sayıda en az %70 alkol içeren kolonya veya el antiseptiğinin bulundurulmasına,

    *Açık Büfe uygulanması durumunda, büfede bulunan yiyeceklerin misafirler tarafından alınmasını ve misafirlerin yiyeceklerle temas kurmalarını engelleyici bir cam siperlik bulundurulmasına, istenen yiyeceklerin önlemler dahilinde bir görevli tarafından misafirlere verilmesinin sağlanmasına,

    * Ortak kullanımda olan çay/kahve makinası, sebil, içecek makinası ve benzeri cihazların personel vasıtasıyla kullanımına müsaade edilmesine,

24) Ortam Temizliği, Dezenfeksiyonu ve Havalandırılması İşlemlerine İlişkin Olarak;

    * Düğün mekânlarının temizliğinin günlük olarak yapılmasına ve bu mekânların düzenli olarak havalandırılmasına,

    * Düğün mekânlarının temizliğinde özellikle sık dokunulan yüzeylerin temizliğine azami düzeyde dikkat edilmesine,

    * Temizlik yapan personelin tıbbi maske ve eldiven kullanmasına,

    *Genel tuvaletlerin giriş kapısının mümkünse otomatik kapı sistemi olarak düzenlenmesine, düzenlenmemesi halinde uygun şekilde paravan konularak giriş kapılarının açık tutulmasına, ayrıca tuvaletlerde devamlı sıvı sabun, tuvalet kâğıdı, kâğıt havlu ve çöp kutusunun bulundurulmasına, teması mümkün olduğunca azaltabilmek için muslukların, sıvı sabun ünitelerinin mümkünse fotoselli olmasının sağlanmasına, el kurutma cihazlarının kullanımına izin verilmemesine,

    * Merkezi havalandırma sistemleri bulunan alanların havalandırmasının doğal hava sirkülasyonu sağlayacak şekilde düzenlenmesine, kapı ve pencerelerin açık bırakılarak doğal havalandırma sağlanmasına ve havalandırma sistemlerinin kullanımı ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığının İklimlendirme Rehberinde belirtilen kurallara uyulmasına,

25) Düğün Yapılacak Mekânlarda Görevli Personele Yönelik Alınması Gereken Önlemlere İlişkin olarak;

    * Personelin COVID-19’un bulaşma yolları ve korunma önlemleri hususunda bilgilendirilmesinin sağlanmasına,

    *   Personel girişinde, el dezenfeksiyonu veya antiseptiğinin bulundurulmasına,

    * Personelin giriş/çıkışlarında vücut ısısının ölçümlerinin termal sensörlerle ya da temassız ateş ölçerlerle yapılmasına ve bu verilerin günlük olarak kayıt altına alınmasına ve 14 gün süreyle saklanmasına, ayrıca personelin birlikte yaşadığı kişilerin de coronavirüs (COVID-19) açısından izlenebilmesi için personelden bu kapsamda bilgi alınmasına,

    * Ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı belirtileri olan/gelişen çalışanların tıbbi maske takılarak COVID-19 yönünden değerlendirilmek üzere sağlık kurumuna yönlendirilmesine,

    *Düğün mekanlarında çalışan personel için yeterli miktarda koruyucu ekipman bulundurulmasına, tüm personelin, çalışma esnasında çalışma alanının gerektirdiği tıbbi/bez maske, yüz koruyucu, şeffaf siperlik vb. kişisel koruyucu ekipmanı kullanmasına (maske nemlendikçe ya da kirlendikçe değiştirilecek, yeni maskenin takılması esnasında ise el temizliğine özen gösterilecektir.)

    * Personel kıyafetlerinin günlük temizliğinin ve hijyeninin sağlanmasına,

    * Personelin, el hijyenine dikkat etmesi konusunda sürekli uyarılmasına, (el hijyenini sağlamak için ellerin en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkanacağı, su ve sabunun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiğinin kullanılacağı hususu esas alınacaktır.)

    * Düğün mekânlarında görevli personelin tuvalet, dinlenme, ortak yemek ve sosyal mesafe koşullarına göre düzenlenerek (bu konuda gerekirse yer işaretlemeleri, şerit, bariyer vb. düzenlemeler yapılacaktır.) bu alanların kapasitesinin belirlenmesine ve belirlenen kapasiteye uygun olacak şekilde personelce kullanımına müsaade edilmesine, bu alanların temizliği ve kurallara uygun şekilde dezenfeksiyonunun düzenli olarak sağlanmasına, ayrıca buralarda alkol bazlı el antiseptiği/dezenfektanı bulundurulmasına,

    *Personelin, kendisinde veya birlikte yaşadığı kişilerde Coronavirüs (COVID-19) semptomlarının görülmesi halinde bu durumu vakit kaybetmeksizin işletme yöneticisine bildirmesine,

    * Düğün mekânının yönetimi tarafından personele belirli periyotlar halinde ve herhangi bir şüpheli durumun varlığı (yüksek ateş, öksürme, nefes daralması, koku alma duyusunda kayıp, halsizlik vb.) halinde Coronavirüs (COVID-19) testinin yaptırılmasına, sonuçların kayıt altına alınarak muhafaza edilmesine, test sonucu pozitif çıkan biriyle temaslı olması nedeniyle takibe giren, test sonucu pozitif olup iyileşen ancak son negatif test sonucundan itibaren 14 günlük takip süresi geçmeyen ve kendisi veya birlikte yaşadığı kişinin şüpheli durumda olması nedeniyle test yaptırılan personelin test sonucu alınana kadar çalışmasına kesinlikle müsaade edilmemesine,

26) Nişan, gelin alma, kına, sünnet düğünü vb. etkinliklerde de yukarıda belirtilen kural ve esaslara uygun hareket edilmesinin sağlanmasına,

27) Alınan kararlara uymayan vatandaşlara/iş yerlerine Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına,

Toplantıya katılanların oy birliği ile karar verildi.

Okumaya devam et

Politika

Köstebek yuvası gibi olan yolun yapılması gerekiyor

Yayınlanan

Kütahya’da, Enne piknik alanı bölgesindeki yolun çukurlar nedeni ile adeta köstebek yuvası gibi olduğunu belirten bazı vatandaşlar, yolun tamiri için ilgililerin görevini yapmasını istedi.

FOTOĞRAFLAR: Hüseyin Efe – İHA

Enne Barajı piknik alanı yolunun bir kısmının Kütahya Belediyesine bir kısmının ise İl Özel İdaresi’ne ait olduğu kaydediliyor.

Bölgede yaşayan bir vatandaş, “Bilindiği gibi, bu yol piknik için Enne bölgesine gelen vatandaşlarımız kullanıyor. Yani burası Kütahya’nın dışarıya açılan kapısı. Yaklaşık 1 kilometre uzunluğundaki yolda, kış nedeniyle çukurlar oluştu. Çukurlar kazaya da sebebiyet verebilir ve hemen tamir edilmeli. Yetkililer, bu soruna acilen bir çözül bulmalı” diye konuştu.

Kütahya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, yenikutahya.com’a yaptığı açıklamada yolun Özel İdare sınırında olmadığı ve sorumluluğun kendilerinde olmadığını kaydetti.

Enne Mahallesi Kütahya Belediyesi mücavir alanında bulunduğu da edinilen bilgiler arasında yer alıyor.

Okumaya devam et

Politika

AK Partili kadınlar, sokak hayvanlarına destek kampanyasına katıldı

Yayınlanan

AK Parti Kütahya Kadın Kolları Başkanlığı, sıcak yaz günlerinde sokak hayvanlarının beslenmesine dikkati çekmek için “Haydi sen de sokaktaki dostlarımız için kapının önüne bir kap su, bir kap mama bırak” kampanyasına katıldı.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

AK Parti Kütahya Kadın Kolları Başkanlığı, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığınca organize “Bir Kap Su, Bir Kap Mama” kampanyası kapsamında yazılı basın açıklaması yaptı.

Mavi gezegende, diğer canlıların ve gelecek nesillerin de yaşama hakkı olduğunu ifade eden açıklamada, şunlar kaydedildi.

“Bu hakka saygı göstermeli emaneti yarınlara güzel bir şekilde taşımalıyız. Dünyayı bizimle paylaşan can dostlarımıza değer vermeli, onları korumalı ve hayatı onlarla paylaşmalıyız. Seslerini duyuramayan sahipsiz hayvanlar, yaz mevsimi ile beraber gelen sıcak havanın getirmiş olduğu yemek, barınak ve su bulma gibi zorluklarla mücadele etmektedirler. Özellikle pandemi ile beraber gelen kısıtlamalarda ve mevsimin de etkisiyle sıcaktan çok fazla etkilenen can dostlarımız ya bitkin düşüyor veya yaşamlarını kaybediyorlar. Sokak hayvanları için, belirli günlerde ‘Bir Kap Su, Bir Kap Mama’ kampanyasına biz de AK Kadınlar olarak destek oluyoruz.”

Okumaya devam et

Politika

İshak Gazel: “CHP, yargıyı seçim dışında iktidara gelmek için bir aparat gibi kullanıyordu”

Yayınlanan

AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel, TBMM kürsüsünden yaptığı konuşmayla CHP’nin yargıyı nasıl gördüğünü anlattı. Gazel’in konuşması sırasında genel kurul salonunda kısa süreli tartışmalar yaşandı.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

İshak Gazel konuşmasında, CHP’nin yargıyı siyasal amaçları için bir aparat gibi kullandığını söyledi.

Gazel “CHP’nin sicili kabarık, SHP’li Adalet Bakanı Mehmet Moğultay, katıldığı bir il kongresinde sorulan soru üzerine ‘hakimleri ve savcıları SHP örgütünden gelen referansla değil de Refah Partisinden, MHP’den gelen referansla mı alacağım. Milliyetçileri mi alacağım’ demişti. Bunları nasıl unuttunuz” diye konuştu.

AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel’in konuşması:

Okumaya devam et

Politika

Ahmet Erbaş, Kütahyalı kiraz üreticilerinin sesi oldu

Yayınlanan

MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Kütahyalı kiraz ve vişne üreticilerinin sorunlarını dile getirmek için Türkiye Büyük Millet Meclisi bahçesinde basın toplantısı düzenledi.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Şaphane, Pazarlar, Simav ve Gediz ilçelerindeki üreticilerin gönderdiği kirazlar ile basının karşısına geçen MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, “Üretici kirazı üretmek için bir yıl boyunca on ayrı işlemden geçirmektedir. Yılda en az iki defa gübreleme, üç defa da çapalama yapmakta, günlerce de sulamaktadır. Bir yıl boyunca bunca emeğinin karşılığı bir kiloda sadece ve sadece iki liradır. Biz mutlaka ve mutlaka çiftçilerimizi olduğu yerde yaşatmalı ve para kazanmasını sağlamalıyız.” diye konuştu.

“BİR YILIN EMEĞİ SADECE 2 LİRA”

Çiftçinin bir yıllık emeğinin karşılığının sadece kiloda iki lira olduğunu ifade eden MHP milletvekili Ahmet Erbaş, “Türkiye’nin en güzel kaliteli kiraz ve vişnelerinin yetiştiği bölgelerin başında Şaphane, Pazarlar, Simav ve Gediz ilçeleri gelmektedir. Dünyanın dört bir yanına ihraç edilen kiraz ve vişne maalesef üreticinin elinde para etmemektedir. Kiraz’ın kilosu üreticiden yerinde sadece iki liraya alınmaktadır. Bu üreticiden iki liraya alınan ürün tüketiciye 10-15 lira arasında satılmaktadır. Üretici kirazı üretmek için bir yıl boyunca on ayrı işlemden geçirmektedir. Yılda en az iki defa gübreleme, üç defa da çapalama yapmakta günlerce sulamaktadır. Bir yıl boyunca bunca emeğinin karşılığı bir kiloda sadece ve sadece iki liradır.” dedi.

“BÖYLE GİDERSE ÇİFTÇİLİK BİTECEK”

Erbaş, “Burada asıl sorun şudur. Tarlaya alın terini akıtan çiftçi bir kazanıyorsa aracılar beş kazanmaktadır. Bunun sonucu üzülerek söylüyorum ki çiftçiliğin bitmesidir. Artık meyve sebze sektöründe kazananın çiftçinin kendisi olmalıdır. Ölümcül hastalık Kovid-19 sürecinde en çok etkilenen sektörlerinden başında tarım gelmektedir. Gübre fiyatlarında bu yıl büyük oranda artış meydana gelmiştir. Bölgemizde meydana gelen anlık şiddetli yağmur ve dolu yağışlarının meydana gelmesinden dolayı da çiftçimiz tarlasından geçtiğimiz yıla oranla daha az ürün alabilmiştir” diye konuştu.

“KAZANILAN PARANIN YARISI TOPLAYICIYA GİDİYOR”

Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, “Çiftçilerimiz kirazlarını ürettikten sonra, ürünleri toplatmak için de işçi çalıştırmaktadır. Bir işçi bir günde tarladan 60-70 kilo ürün toplamaktadır. Bu toplanan ürünün bedeli ise yaklaşık 130 liradır. Bir işçinin günlük ücreti 75 lira dersek, çiftçi kazandığının yarısından fazlasını da toplayıcı işçiye vermektedir” dedi.

“GÖÇ ETMESİNLER”

Çiftçinin kendi bölgesinde yaşaması gerektiğini ifade eden Ahmet Erbaş, “Durum böyle olunca da maalesef çiftçi, üreticiliği bırakıp kendisine başka iş, meslek arayışı içine girmekte ve şehre göç etmektedir. Biz mutlaka ve mutlaka çiftçilerimizi olduğu yerde yaşatmalı ve para kazanmasını sağlamalıyız. Tarım Bakanlığı çiftçilerimiz ile birlikte ürünlerin daha kaliteli olması için büyük çalışmalar gerçekleştirmektedir. Buna paralel olarak da ülkemizin dört bir yanında ürünlerimiz daha kaliteli olmaktadır. Meyve ve sebze daha kaliteli oldukça ne hikmetse çiftçi daha az kazanmaktadır.

Kütahya deyince aklımıza hemen kaplıca şehri, çini porselen şehri akla gelmektedir. Bizler artık tarım ve hayvancılık ile de anılmak istiyoruz. Tepecik beldemizde Mandalarımız var. Bu mandalarımızdan elde ettiğimiz tadı tarif edilemeyecek kadar leziz kaymaklar üretilmektedir. Emet ilçemizde köy domatesimiz var. Eğer üretici hak ettiğini alırsa bu bölgelerimiz tarım ve hayvancığın merkezi olacaktır.” dedi.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR