Bizimle iletişime geçin

Politika

Vali Ömer Toraman, yangın bölgesinde incelemelerde bulundu

Yayınlanan

Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesine bağlı Gökler Köyü yakınlarında yanan ormanlık alanda incelemelerde bulundu.

Kütahya Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin’den bilgiler alan Vali Toraman’a Çavdarhisar Kaymakamı Miraç Akbulut da eşlik etti.

“50 HEKTAR ALAN ZARAR GÖRDÜ”

20 Mayıs’ta henüz bilinmeyen bir nedenle meydana gelen yangına, anında müdahale edilerek kısa sürede tamamen kontrol altına alındığını kaydeden Vali Dr. Ömer Toraman, yangında 50 hektar ormanlık alan ile Emet-Avdan Orman İşletme Şefliğinin bazı bölümlerinin zarar gördüğünü söyledi.

Vali Toraman, 24 arazöz, 8 su ikmal aracı, 5 ilk müdahale aracı, 5 dozer, 5 treyler, 4 greyder, 1 helikopter ve çok sayıda görevlinin katıldığı yangın söndürme çalışmalarına köy sakinlerinin kendi imkânlarıyla destek olduğunu belirterek teşekkür etti.

“YENİDEN YEŞERECEK”

Yangında zarar gören ormanlık alanın eski görünümüne kavuşturulacağının altını çizen vali Toraman, ağaçlandırma çalışmalarının Ekim-Kasım ayları arasında yapılacağını kaydetti.

“YANGINLARIN ÇOĞU İNSAN KAYNAKLI”

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte orman yangınlarında artışlar yaşanabileceğine dikkat çeken Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, vatandaşlardan dikkatli ve duyarlı davranmalarını istedi.

Orman yangınlarının çoğunun insan kaynaklı çıktığını dile getiren Vali Toraman, “Anız yangınları, rastgele atılan bir şişe, ormanda yakılan ateş, söndürülmeden atılan bir sigara izmariti ormanlarımızı yok edebiliyor. İlimiz, orman varlığı açısından Türkiye’nin en zengin illerinden biri bu zenginliğe hep birlikte sahip çıkmalı ve korumalıyız” dedi.

Politika

Bakan Selçuk dar gelirliye 40 bin TL ev yardımını açıkladı! Kimler faydalanabilir?

Yayınlanan

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bugün yaptığı açıklamalarda dar gelirli vatandaşlara 40 bin TL ev yardımı parası yapıldığını açıkladı. Bunun üzerinde yardımdan faydalanmak isteyen vatandaşlar, yardımın kimlere ve nasıl verildiğini araştırmaya başladılar. Peki, kimler ev yardımından faydalanabilir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ihtiyaç sahibi ailelerin ev yapım ve onarımına yönelik barınma yardımları hakkında açıklama yaptı. Koronavirüsü sürecinde barınma yardımları için ödenen miktarların arttırıldığını söyleyen Bakan Selçuk, normalleşme döneminde de aynı şekilde devam edeceğini duyurdu.

Bakan Selçuk tarafından konuya ilişkin açıklamalarda, “Kovid-19’la mücadele sürecinin başında miktar artışı kararı aldığımız barınma yardımlarımız normalleşme süreci ve sonrasında da bu oranlarla devam edecek. Bakanlık olarak farklı sosyal yardım programlarımızla ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın yanında olmayı sürdüreceğiz.” İfadeleri kullanıldı.

Açıklamalarında eşya yardımının ise 5 bin TL’ye yükseldiğini vurgulayan Bakan Selçuk, “İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yönelik barınma yardımlarımız kapsamında betonarme ev yapımına ilişkin bir hanenin alabileceği azami destek tutarını 25 bin liradan 40 bin liraya, ev onarımında ise hane başına azami 15 bin liradan 20 bin liraya çıkardık. Ayrıca prefabrik ev yapımı yardımı kapsamında bir hanenin alabileceği azami yardım tutarını da 20 bin liradan 30 bin liraya yükselttik. Daha önce 3 bin lira olan, afet olayları sonrasında yapılan ev eşyası yardımlarımızı 5 bin lira olarak revize ettik.” dedi. Bu açıklamalar üzerine ev yardımlarından kimlerin faydalanabileceği merak konusu oldu.

Bakanlığın dar gelirlilere sağlamış olduğu ev yardımından oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan ihtiyaç sahibi aileler faydalanabiliyor. Dar gelirlilere bu yardım daha çok kırsal alanda kendilerine ait evlerde ikamet eden ihtiyaç sahibi hanelerin evlerindeki yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik yapılıyor. Yardıma başvurmak isteyenlerin ise 18 yaş üstü olması ve hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (701,32 TL) az olmakla birlikte yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli aile, dul olma gibi özel şartlardan herhangi birine haiz olma, aynı zamanda onarımı yapılacak evin ya da ev yapımlarında arsanın tam hisseli tapusuna haiz olması gerekiyor.

Vatandaşlar, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakıflarına şahsen giderek ev yardımı başvurularında bulunabilirler.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya Valiliği resmi açıklamayla duyurdu: “Termik santraller üretime geçti”

Yayınlanan

Çevre yatırımlarını tamamlamadığı için kapatılan Çelikler Seyitömer Elektrik Üretim A.Ş Seyitömer Termik Santrali ve Çelikler Tunçbilek Termik Santralinde üretim başlıyor. Konuyla ilgili olarak Kütahya Valiliği yazılı bir açıklama yaptı.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

31 Aralık 2019 tarihine kadar verilen süre içerisinde “Çevre Mevzuatı”na uyum yönündeki yatırımları tamamlayamadıklarından dolayı Kütahya merkeze bağlı Seyitömer beldesinde faaliyet gösteren Çelikler Seyitömer Elektrik Üretim A.Ş Seyitömer Termik Santrali ile Tavşanlı ilçesine bağlı Tunçbilek beldesinde faaliyet gösteren Çelikler Tunçbilek Termik Santralinde 1 Ocak 2020’de üretim durdurulmuştu.

Kütahya Valiliği Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünce yapılan açıklamada durum detaylarıyla anlatıldı.

Bu süreç içerisinde ilgili santrallerin çevre yatırımlarını tamamlayarak Çevre Bakanlığına “Geçici Faaliyet Belgesi” başvurusunda bulunmasıyla birlikte Seyitömer Termik Santralinin 2 ünitesi ile Tunçbilek Termik Santralinin 2 ünitesine 4 Haziran 2020’de Geçici Faaliyet Belgesi düzenlenmiş ve ünitelerdeki faaliyet durdurma kararı kaldırıldı.

Kütahya Valiliği, termik santrallerdeki denetim, izleme ve takip gibi işlemler bundan sonraki süreçte de hassasiyet içerisinde yürütüleceğini duyurdu.

Okumaya devam et

Politika

CHP ve HDP’li 3 ismin milletvekilliği düşürüldü

Yayınlanan

CHP’li Enis Berberoğlu ile HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın milletvekilliği düşürüldü.

TBMM – yenikutahya.com – ANKARA

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları’nın Yargıtay tarafından kesinleşen cezalarının Meclis Genel Kurulu’nda okunmasının ardından üç milletvekilinin vekilliği düştü.

“MİT TIR’ları görüntülerinin yayınlanması” davasında CHP milletvekili Enis Berberoğlu ceza almıştı.

Milletvekilliği düşürülen CHP’li Enis Berberoğlu, “Bu karar bana sürpriz olmadı, bana da isabet edecek bir demokrasi piyangosu beklemek fazla saftirik olurdu” dedi.

CHP genel merkezinde konuşan Berberoğlu şu ifadeleri kullandı: “Malumunuz TBMM’de milletvekilliğim düşürüldü ve kalan cezamın infazına devam edilmesi bir anlamda kararlaştırıldı. Önümüzdeki günlerde kalan 18 aylık cezamı yatmak için teslim olacağım. Bu karar bana sürpriz olmadı çünkü benim çıktığım günden bu yana Türkiye’de demokrasi koşullarında bir düzelme olmadı. Bana da isabet edecek bir demokrasi piyangosu beklemek fazla saftirik olurdu.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek’se, cumhurbaşkanlığı yardımcılığından Meclis’e yazı gelmesi sonrası üç milletvekilliğinin düşürüldüğüne dikkat çekip, “Atanmış seçilmişe talimat verdi. Yargının olduğu gibi, yasamanın da yürütmenin emrine girdiği belli oldu” dedi.

CHP’li Muharrem İnce de, twitterdan şu ifadeleri paylaştı: “Milletin seçtiği temsilcilerinin saray talimatıyla ve AKP yargısı eliyle haksız, hukuksuz bir şekilde Milletvekilliklerinin düşürülmesi millet iradesine, demokrasiye açıkça darbedir. Ne yaparlarsa yapsınlar Demokrasi için mücadele edenler kazanacak.”

Okumaya devam et

Politika

Ahmet Erbaş Kütahya’daki zirai don olayını TBMM gündemine taşıdı

Yayınlanan

Kütahya’daki çiftçilerin hava koşulları nedeniyle uğradığı mağduriyetler hakkında Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına, Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş TBMM’de konuşma yaptı. Erbaş, Kütahya’daki çiftçilerin yaşadığı zirai don olayının çözümü noktasında hareket edilmesini istedi.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Türkiye Büyük Millet Meclisinde konuşma yaptı. Erbaş partisinin grubu adına yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

“Yaklaşık bir haftadır mevsim normallerinin 12-13 derece üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının eksi 2 derecelere düşmesi, çiftçilerimizin zarar görmesine neden oldu. 23-25 Mayıs tarihlerinde Kütahya merkez, Çavdarhisar, Hisarcık, Dumlupınar, Tavşanlı, Emet ve Gediz’de meydana gelen don olayından çok sayıda çiftçimiz olumsuz etkilendi.

Başta mısır olmak üzere pancar, patates, domates, kiraz, vişne gibi birçok ürün don nedeniyle zarar görmüştür. Tüm çiftçilerimize geçmiş olsun diyorum.

Tarlalarını yeniden ekmek zorunda kalan çiftçilerimizin mağduriyetinin giderilmesi öncelikli beklentimizdir. Bu çiftçilerimize acilen ücretsiz tohum desteği, tarlaları yeniden ekilemeyecek durumda olanlar için ise ürünlerinin değeri kadar nakit desteği sağlanmalıdır.

Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin de her fırsatta vurguladığı gibi tarlada ekilen yalnızca tohum değildir, umuttur, hayaldir, yürektir, emektir.

Kovid-19 salgını süreci bunu tüm dünyaya göstermiştir. İnsanlar tablet, telefon, araba değil ekmek,  gıda kuyruğuna girmiştir. Geleceğin dünyasının tesisi tarımdan geçmektedir.

Çiftçilerimizin sorunları vardır. Devlet destekli tarım sigortası havuzu Tarsim, ödemelerini geciktirmemelidir. Tarsim sigortaları, don olaylarını da kapsamalıdır, parçalı araziler toplulaştırılmalıdır. Sigortaya giremeyen arazilerden veraset ve intikal vergisi alınmamalıdır. Devlet su işleri sulama yatırımlarına hız vermeli, yapılan su kanallarının tarlalara su götürmesi bir an önce sağlanmalıdır.

Süt fiyatı aynı iken yem fiyatı artmaktadır. Gübre bir haftada 55 liradan 75 liraya çıkmıştır. Bu fiyat artışı bir an önce düzenlenmelidir. Don, sel, fırtına, dolu gibi afet durumlarında, il özel idare kaynaklarından acil fide yardımı yapılmalıdır. Valiliklerimiz, Tarım il müdürlüklerimiz, Ziraat odalarımız, tüm kurumlarımıza ve sayın milletvekilleri buradan sizlere çağrıda bulunuyorum:

İnsanlığı geleceğe taşıyacak olan, toprağı nakış nakış işleyen çiftçimize çare olalım, gereken desteği verelim. “

Okumaya devam et

Politika

Kütahya’daki kapatılan termik santraller yeniden açılıyor

Yayınlanan

Seyitömer ve Tunçbilek Termik Santrallerinde, sınırlı sayıda ünite, geçici faaliyet belgesiyle kısmi olarak yeniden üretime açılıyor. AK Parti Kütahya İl Başkanlığı Tanıtım ve Medya Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada konuyla ilgili ayrıntılar anlatıldı.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Yapılan yazılı açıklama, AK Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun ve Kütahya Milletvekillerinin ortak görüşü olduğu da bildirildi.

Açıklama şöyle:

“Milletinin sağlığını her şeyin üstünde tutan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, çocuklarımıza daha yaşanabilir, nefes alan bir dünya bırakma vizyonuyla tabiatın, insan sağlığının korunması için çevre düzenlemelerini yapmayan termik santrallerin faaliyetlerini sona erdirilmesi talimatını vermişti.

İlimizde bulunan Seyitömer ve Tunçbilek Termik Santralleri de bu kapsamda kapanan termik santrallerden oldu. AK Parti İl Başkanımız, milletvekillerimiz ve tüm teşkilatlarımızla birlikte, Seyitömer, Tunçbilek santrallerinde çalışarak geçimini sağlayan kardeşlerimizin mağduriyetinin giderilmesi önceliklerimiz arasında yer aldı.

Kütahya AK Parti olarak; vatandaşlarımızın talepleri ve çevre hassasiyetimiz doğrultusunda, hem işçilerimizle hem de işverenlerimizle yoğun bir iletişim yürütürken, bakanlıklarımız nezdinde, devletimizin ilgili kurumlarıyla da görüşmelerimizi sürdürdük. Yakın zamanda ziyarette bulunduğumuz Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’a, Termik Santrallerin bölge halkımız için önemini belirterek, kendilerinden bir an önce üretime yeniden başlanması için desteklerini talep ettik.

Bakanlığımızın da yapıcı yaklaşımı neticesinde; eksiklikleri tamamlanmak şartı ile Seyitömer, Tunçbilek Termik Santralinde, sınırlı sayıda ünitenin geçici faaliyet belgesiyle kısmi olarak yeniden üretime açılmasına karar verilmiştir. Bu konuda gerekli hassasiyeti gösteren, ayrıca süreç boyunca işçilerimizi de mağdur etmeyen ilgili firmaya teşekkür ederiz.”

Okumaya devam et

Politika

Meydan Mahallesinde asfalt serim çalışması yapılıyor

Yayınlanan

Kütahya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, kent genelindeki üst yapı çalışmalarını sürdürüyor. Ara sokakların da asfaltlandığı çalışmalar bölge halından takdir topluyor. Belediye Başkanı Prof.Dr. Alim Işık “Vatandaşa ne söz verdiysek mutlaka yerine getireceğiz, gayemiz budur” dedi.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Vatandaşların araç sürüş konforunu ve yayaların yürüyüşünü olumsuz yönde etkileyen caddelerde çalışmalar başladı.

Asfalt yenileme çalışması yapan Kütahya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, Meydan Mahallesinde bozulan yollarda asfalt serim çalışması yapıyor.

Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (OEDAŞ) gerçekleştirdiği kazılar sonrası asfalt bütünlüğü bozulan Meydan Mahallesi Meltem Sokak, Martı Sokak, Kanal Boyu Sokak, Hüdarabbim Sokak, 2. Seren Sokak, Umut Sokak, Divan Sokak, Lüle Sokak, Bağban Sokak ve Azimli Sokak’ta asfalt yenileme faaliyetleri yapılıyor.

Kütahya Belediye Başkanı Prof.Dr. Alim Işık, “Vatandaşımıza verdiğimiz her sözümüzü ilk fırsatta yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Ekibimiz belirli bir program dahilinde tüm Kütahya sokaklarını, ihtiyaç önceliğine göre tarayacak. Yenilenmesi gereken yerleri yenileyeceğiz, tamir edilmesi gereken yerleri tamir edeceğiz. Vatandaşımızı mağdur değil memnun edeceğiz” diye konuştu.

Okumaya devam et

Politika

Salgın sürecinde en güvenilir kaynak: Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca

Yayınlanan

Selçuk Üniversitesi’nde Kovid-19 sürecinde kişilerin sosyal medyayı ve diğer bilgilenme araçlarını ne düzeyde kullandıklarının tespitine yönelik yapılan bir araştırmada, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ‘en güvenilir bilgi kaynakları’ arasında ilk sırada yer aldı.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) İletişim Fakültesi’nde 764 kişi üzerinde yapılan bir araştırmada, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, pandemi sürecinde en güvenilir bilgi kaynağı çıktı.

SÜ İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Kadir Canöz, öğretim üyeleri Doç. Dr. Nilüfer Canöz ve Dr. Özlem Çerçi ile ‘Pandemi krizi sürecinde bilgilenme aracı olarak sosyal medya kullanımı’ konulu saha araştırması yaptıklarını belirtti.

Çalışma ile, sosyal hayatın durma noktasına geldiği salgın sürecinde, kişilerin bilgi kaynağı olarak sosyal medyayı ve diğer bilgilenme araçlarını ne düzeyde kullandıklarının belirlenmesinin amaçlandığını ifade eden Canöz, 764 kişi üzerinde online olarak yapılan çalışmada oldukça çarpıcı sonuçlara ulaştıklarını söyledi.

‘BEKARLAR EVLİLERDEN DAHA FAZLA SOSYAL MEDYAYI TAKİP EDİYOR’

Canöz, araştırma ile sosyal medya kullanıcılarının çoğunluğunun, günlük ortalama 2.5 saatlerini sosyal medyada geçirdiklerinin tespit edildiğini, bu durumun cinsiyete ve medeni duruma göre değişiklik gösterdiğini belirtti.

Kadınların erkeklere, bekarların da evlilere göre sosyal medyada daha fazla zaman geçirdiklerinin saptandığını dile getiren Canöz, “Araştırmaya göre, sosyal medya kullanıcılarının büyük çoğunluğu, cep telefonundan sosyal medyaya bağlanmayı tercih ediyor. Yine katılımcıların çoğunluğunun, üç ve daha fazla sayıda sosyal medya uygulamasına baktığı, bekarların evlilere göre daha çok sayıda sosyal medya uygulamasını indirerek kullandığını saptadık” diye konuştu.

Canöz, araştırmaya göre, sosyal medya kullanıcılarının, koranavirüs ile ilgili bilgilenmede en fazla kullandıkları bilgi kaynağının ilk sırasında, geleneksel kitle iletişim aracı olan televizyonun, ikinci sırasında ise sosyal medyanın geldiğini aktardı.

SAĞLIK BAKANLIĞI’NIN İNTERNET SİTESİ İKİNCİ SIRADA

Sosyal medya kullanıcılarının, salgın sürecinde en güvenilir bulduğu bilgi kaynağı olarak yüzde 38.9 ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı beyan ettiğini anlatan Canöz, şunları söyledi:

“En güvenilir kaynak olarak Bakan Koca’nın ardından yüzde 22.3 ile Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesi ikinci sırada yer aldı. Yani Bakan Koca’nın güvenirliği, kendi bakanlığının web sayfasından da yüksek çıktı. Bu sonuç bize, kriz iletişiminde sözcülük görevini yerine getiren Bakan Fahrettin Koca’nın, tek seslilikle sürekli kamuoyuna bilgi aktarmasının ve Sağlık Bakanlığı’nın Kovid-19 krizinde halkın takdirini kazanacak şekilde kriz yönetimi sergilemesinin önemli etkisinin olduğunu gösterdi.”

‘EN FAZLA KULLANILAN SOSYAL MEDYA UYGULAMASI WHATSAPP VE INSTAGRAM’

Yaptıkları araştırmada kullanıcıların en fazla WhatsApp ve Instagramı kullandığını tespit ettiklerini belirten Canöz, “Kullanıcıların eğitim düzeyi yükseldikçe WhatsApp ile birlikte Facebook kullanıcılarının oranı artıyor. Sosyal medyanın, en fazla gündemi takip etmek ve haber almak amaçlı olarak kullanıldığı saptandı. Yine katılımcıların yüzde 75,4’ünün Kovid-19 sürecinde bilgilenmek amacıyla sosyal medyaya yöneldiği anlaşılıyor” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Politika

Direk ya da kapı yanlış yerde!

Yayınlanan

Kütahya’da görmeye pek de alışık olmadığımız bir fotoğraf, sosyal medyada alay konusu oldu. Gaybi Efendi Mahallesi’nde bulunan Er Apartmanının girişine metal bir aydınlatma direği yerleştirildi.

Kütahyahabercim.com’dan Hakan Demirtaş‘ın yaptığı habere göre, Kütahya merkez Gaybi Efendi Mahallesi’nde bulunan bir apartman giriş kapısına metal bir aydınlatma direği konuldu.

Haberde “Kütahya Gaybi Efendi Mahallesi, Musalla Mezarlığı arkası, sanayi sitesi yolu üzerinde bulunan bu evin çıkış kapısına dikilen elektrik direği apartmanın çıkışını engellemiş durumda. Genelde Karadeniz Bölgesinde karşılaştığımız böylesi gülünç durumlar, Ege Bölgesi şehri olan Kütahya’da da olması insanları şaşırtmış durumda” denildi.

yenikutahya.com‘un edindiği bilgiye göre, direk 2008 yılında oraya dikildi. O tarihte bu bina bulunmuyordu. Aynı alanda kapısı Elmas Sokağa bakan başka bina bulunmaktaydı. 2008 yılından çok sonra ev yapılınca, kapısı direğin olduğu yere denk geldi. Bina sahibi, direğin kaldırılması için yetkililere müracaatta bulundu. Ancak yetkililer tarafından verilen cevap, yönetmelik gereği bedeli karşılığı direğin kaldırılacağı şeklinde oldu.

Okumaya devam et

Politika

Kütahya İl Hıfzıssıhha Kurulu karar aldı, maskesiz sokağa çıkmak yasak

Yayınlanan

Kütahya’daki vaka sayılarının artış göstermemesi için alınan önlemlere bir yenisi daha eklendi. Maskesiz sokağa çıkmak yasaklandı, toplu taşıma araçlarında ayakta yolcu almak yasaklandı. İşte deyatlar…

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Kütahya Valiliği Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Kütahya ili genelinde tüm vatandaşların toplu yaşam alanı kapsamında olan açık alanlarda (meydanlar, cadde ve sokaklar, park ve bahçeler, sanayi siteleri, tarım alanları, toplu taşıma araçları, kamu/özel tüm kurum ve işyerleri açık alanları dahil) maske takma zorunluluğu getirilmesine, maskenin ağız ve burnu tam olarak kapatacak şekilde takılmasına karar verildi.

Daha önce böyle bir karar alınmamış, kısmen maskesiz gezmek yasaklanmıştı. Bu kararla birlikte Kütahya genelinde maskesiz gezmek yasaklandı.

Öte yandan ilgili kararın alındığı toplantıda, toplu taşıma yapan araçların ruhsata esas koltuk sayısı kadar yolcu alabilmesine, ayakta yolcu kabul edilmemesine, üniversite hattında çalışan körüklü halk otobüsü olarak tarif edilen iki adet halk otobüslerinde oturarak alınan yolcu kapasitesine ek olarak ruhsata esas ayakta yolcu sayısının yarısı kadar yolcu alabilmesine, şehir içi toplu yolcu taşımacılığı yapan araçlarda maske takma zorunluğunun devam etmesine karar alındı.

ALINAN KARARLARIN TAMAMINI OKUMAK İÇİN BURAYA DOKUNUN

Okumaya devam et

Politika

Bahçeli’den teşkilata genelge: “28.Dönem Milletvekili Genel Seçimleri 2023 yılının haziran ayında yapılacaktır”

Yayınlanan

MHP lideri Devlet Bahçeli, erken seçim söyleminin ayıplı bir tuzak, kirli bir tertip ve dibi uçurum olan bir tezgâh olduğunu söyledi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, normalleşme sürecine dair bir açıklama yaptı.

Bahçeli, parti teşkilatına da bir ‘genelge’ göndererek, “Türkiye’yi erken seçime sürükleme, bu suretle sanal bir gündem tesis etme gayretkeşliğine heves eden siyasi aymazların hiçbir telkin veya kara propagandasına kulak asılmayacaktır. 28.Dönem Milletvekili Genel Seçimleri 2023 yılının Haziran ayında yapılacaktır” dedi.

“Erken seçim söylemi ayıplı bir tuzaktır, kirli bir tertiptir, dibi uçurum olan bir tezgâhtır” diyen Bahçeli, “Bu tuzağa düşecek, bu tertibe kanacak, bu tezgaha gelecek aklı başında hiç kimse yoktur” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Toplu ulaşımda normalleşme: Yüzde 50 yolcu taşıma sınırlaması kaldırıldı

Yayınlanan

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle başlatılan ‘kapasitenin yüzde 50’si kadar yolcu taşıma’ zorunluluğu şehir içi toplu ulaşımda kaldırıldı.

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliği ile Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı’na yeni bir genelge gönderdi.

Edinilen bilgiye göre şehir içi ve şehirler arası yolcu taşımacılığı konulu genelgede, şehir içi çalışan toplu taşıma araçlarında ve personel servislerinde araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50’si oranında yolcu kabul edileceği yönündeki talimatın yürürlükten kaldırılmasına karar verildi.

Genelgede toplu taşımadaki oturma düzeni için yüzde 50 kapasite kullanımı zorunluluğu kaldırılırken araçların cinsine ve yoğunluğuna göre ayakta ne kadar yolcu alacaklarına ilişkin karar il ve ilçe hıfzıssıhha kurullarına bırakıldı.

Okumaya devam et

EMET

Emet Kabaklar’daki karantina bitti, Şaphane İnceğiz’de 1 hafta uzatıldı

Yayınlanan

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yayılmasını engellemek, sosyal izolasyonu sağlayarak vatandaşın sağlığını korumak için Kütahya’nın Emet ilçesine bağlı Kabaklar Köyünde 17 Mayıs itibarıyla uygulanan karantina sona erdi.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Kütahya Valiliği Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre,17 Mayıs’ta Şaphane ilçesine bağlı İnceğiz Köyünde başlatılan karantina, Şaphane İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla bir hafta uzatıldı.

İnceğiz Köyünde tedbir amaçlı uzatılan karantina 7 Haziran saat 24.00’te sona erecek.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Aslanapa’da vakalar artınca karantina süresi 14 gün daha uzatıldı

Yayınlanan

17 Mayıs tarihinde karantinaya alınan Ortaca köyünde vaka sayısı hızla artmaya devam etti. Aslanapa İlçe Hıfzıssıhha Kurulu köydeki karantinayı 14 gün daha uzattı.

Aslanapa İlçe Hıfzısıhha Kurulunun bugün toplandı. Kurul Yalnızsaray Mahallesinde 17 Mayıs 2020 tarihinden bu yana uygulanan karantinayı bugün saat 17.00’de sona erdirme kararı aldı.

Aynı tarihte karantinaya alınan Aslanpa Ortaca köyünde, pozitif vakaların artışının devam etmesi nedeniyle karantina süresi 14 Haziran’a kadar uzatıldı.

Aslanapa Kaymakamlığı tarafından yapılan açıklamada “ilçemiz Ortaca Köy yolunu kullanarak çevre köylere gitmek isteyen vatandaşlarımızın Karadiğin veya Pazarcık yol girişlerini kullanmaları gerekmektedir.” denildi.

Okumaya devam et

Politika

Devlet Bahçeli: “Müslüman Türk çocukları, Bizans’ın çocuklarını her cephede, her seviyede berhava edecektir”

Yayınlanan

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İstanbul’un fethinin yıl dönümü nedeniyle mesaj yayımladı. “Zulüm 1453’te başladı” ifadesini eleştiren Bahçeli, “İstanbul merkezli zillet planlarıyla pusu kuranlar aynadaki akisleri gibi kötürüm olacaklardır. Müslüman Türk çocukları Bizans’ın çocuklarını her cephede, her seviyede berhava edecektir” dedi.

yenikutahya.com – ANKARA

Bahçeli, İstanbul’un fethinin 567. yıl dönümü nedeniyle kişisel Twitter hesabında paylaşımda bulundu.

“Fetih, bir yürek işi, bir gönül işarı, bir akıl işareti; hasılı kelam teşekkül etmiş askeri, siyasi ve stratejik dehanın mümtaz bir iradesidir. Fetih, bekleyen ile beklenenin mümeyyiz buluşması, özlem koyuluğunu vuslat sıcaklığıyla aydınlatan mütemadi diriliş fermanıdır” ifadesini kullanan Bahçeli, şöyle devam etti:

“Fetih, tesadüfen takılmış zafer tacı, sürpriz şekilde elde edilmiş başarı beratı değildir. Uzun senelere dayanan muazzam bir hazırlık evresi, devrin ileri ve ilmi tekniklerini tebarüz etmiş kavrayış enginliği ve vizyon derinliği fethin hamurunu yoğuran başlıca amillerdendir. Bunların fevkinde, hatta fevkalade önemde olan bir gerçek varsa o da şudur. Fetih için inanmış erler, imanla çarpan kalpler, bihakkın mazisi fetih kültürüyle perçinlenmiş, bilavasıta fetih ruhuyla pekişmiş bir millet varlığı hayati derecede mühimdir, olmazsa olmaz değerdedir.”

“FATİH ÇIKMIŞ, ÇAĞ AÇIP ÇAĞ KAPATMIŞTIR”

“567 yıl önce İstanbul fethedilmişse bunun asırlara dayanan bir irfan kökü, fetih şuuruna sahip Türk milletinin tarihin ta diplerinden sökün edip gelen bir istikbal tutkusu vardır, münhasıran da belirleyicidir” diyen Bahçeli, “Fetihçi bir milletten Fatih çıkmış, çağ açıp çağ kapatmıştır” ifadelerini kullandı.

“ZULÜM 1453’DE BAŞLADI DİYENLER…”

“İstanbul kabul olmuş duaların yadigârı, mübarek müjdelerin yuvası, yüzyıllar boyunca sabırla büyüyen mücadelelerin yakutudur. Tarihin ana yatağı fetihle değişmiş, dünyanın ilerleyiş istikameti fetihle yeni baştan tayin edilmiştir” tweet’ini paylaşan Bahçeli şunları kaydetti:

“İstanbul Türklüğün iftihar vesikası, itibar vecdi, nice kültürlere, nice medeniyetlere, nice mazlum halklara beşik olmuş, kucak açmış, bayraktarlık yapmış imparatorluk kaynağıdır. Köhne Bizans Malazgirt’te yenilmiş, Anadolu vatan olmuştur. İstanbul’da ezilmiş, fethin hayır ve bereketi Türk asırlarına mühür vurmuştur. İnanıyorum ki, kalan Bizans artıkları da elenecek, fethimizin emanet ve haysiyetine hiçbir karanlık el ve emel değemeyecektir.  Zulüm 1453’de başladı diyenler, İstanbul’u kundaklama ve kurcalama hedefi güdenler, İstanbul merkezli zillet planlarıyla pusu kuranlar aynadaki akisleri gibi kötürüm olacaklardır. Müslüman Türk çocukları Bizans’ın çocuklarını her cephede, her seviyede berhava edecektir.”

İstanbul’un fethinin “skolastik düşüncenin aklı kovduğu, teokratik fanatizmin hür düşünceyi yok ettiği, insanların yarı köle halinde yaşadığı ve ümitsizliğin hakim olduğu batı karşısında, değerler sistemiyle Türk-İslam kültürünün yüz akı olarak medeniyet tarihindeki yerini aldığını” savunan Bahçeli, “Ne mutlu bizlere ki Fetih, aynı zamanda insanlığın Türkleri daha yakından tanımasını, ceddimizin kucaklayıcı, koruyucu, müşfik yönetim yeteneklerini öğrenmeye, layıkıyla kabullenmeye başlamasını da temin ve teslim etmiştir. Türklerin yüksek hasletleri, hakkaniyet ve insanlığa saygı üzerine kurulu bir arada yaşama anlayışlarıyla kaynaşarak daha sonraki dönemlerde üç kıtayı yönetme kabiliyetlerinin ahlaki ve fikri zeminini hazırlamıştır” dedi.

Bahçeli şöyle devam etti:

“Fetihten sonra imar edilen ve eserlerle donatılan İstanbul’umuzun, yaşayan müstesna ve muazzez tarihsel güzelliklerine rağmen, bugün sosyo-kültürel kirlenmenin de neden olduğu tahribat ve talan ile karşı karşıya olduğu açık ve acıklı bir gerçektir. Dileğim, fethi kutlu Peygamberimiz tarafından müjdelenmiş bu tarihi kentimizin, giderek silinmeye yüz tutan güzelliklerini yeniden kazanması, geçtiğimiz asırlarda olduğu gibi huzur, barış ve kalkınmanın sembolü olarak dünyaya yön veren küresel bir merkez haline gelmesidir. İstanbul’u bir Türk-İslam kenti yaparak dünyaya yeni bir başkent armağan eden, başta büyük hakanımız Fatih Sultan Mehmet olmak üzere fetihte yer alan kahraman ecdadımızı hürmet ve şükran ile anıyor hepsine Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. İstanbul; asırlardan buyana milli birlik ve kardeşliğin simgesi, Türklüğün kıvanç dolu sinesi, Türkiye’nin övünç sinerjisi, Türk milletinin muzafferlikle serpilip sivrilmiş hem övgüsü, hem de özgüvenidir.”

Okumaya devam et

Politika

Kütahya’daki koronavirüs vaka sayılarının açıklanması isteniyor

Yayınlanan

Mart ayından bu tarafa Türkiye’de de etkili olan Kovid-19 salgınında, Kütahya’daki durumu bilmek isteyen vatandaşlar, İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından açıklanmasını istiyor.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com – ÖZEL HABER

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgınının Kütahya’daki durumu hakkında resmi bir açıklama bekleyen vatandaşlar, uygulamayı Kütahya’da da görmek istediklerini söylüyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından hergün düzenli olarak yapılan açıklamanın benzerinin belirli zaman aralığıyla vatandaşa açıklanması, bilgi kirliliğinin de önüne geçmiş olacak.

Özellikle sosyal medya üzerinde yapılan yanlış rakamların içerdiği paylaşımlar, medya mensuplarını da zor durumda bırakıyor. Bir süre önce İl Sağlık Müdürlüğünce hazırlanan brifing önce sosyal medyaya sızdırılmıştı.

yenikutahya.com haber merkezine ulaşan bazı vatandaşlar, düzenli aralıklarla vaka sayıları, iyileşen hasta sayıları ve vefat sayılarını resmi kaynaklardan duymak istediklerini dile getiriyorlar.

Halk arasında çıkan söylentilerle daha da panik olduklarını söyleyen vatandaşlar, “resmi kaynaklarca açıklanan rakam olursa daha iyi olacak. Bunu başta Sayın valimiz olmak üzere tüm İl Hıfzıssıhha Kurulu üyelerinden bekliyoruz” diye konuştular.

Okumaya devam et

Politika

Kabukcuoğlu: Denetim ekiplerine test yapılıyor mu?

Yayınlanan

Eskişehir Milletvekili Dr. Arslan Kabukcuoğlu, Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde berber ve kuaförleri denetleyen ekipte koronavirüs çıkmasını Meclis gündemine taşıdı.

TBMM – yenikutahya.com – ANKARA

Kütahya’nın Tavşanlı İlçesinde açılan berber ve kuaförleri denetleyen, Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirilen denetim ekibinde görevli bir doktorun yeni tip koronavirüs (kovid-19) testinin pozitif çıktığı; akabinde denetimi yapılan 100 iş yerinden 50 berber ve kuaförün tüm çalışanları ile birlikte 14 günlük karantinaya alındığını belirten Kabukcuoğlu’nun Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması için sorduğu sorular ise şöyle:

“1-) Sosyal medya paylaşımlarınızla “tedbiri elden bırakmayalım” derken, Tavşanlı İlçesinde Bakanlığınız tarafından görevlendirilen denetim ekibine, denetimlerinden evvel Covid-19 testi neden yapılmamıştır?

2-) 50 berber kuaför salonu kapatılıp, salon sahiplerine test yapılmış, çalışanlarıyla birlikle karantina uygulanmaktadır. Peki, personelin test sonucunun pozitif çıktığı ana kadar geçen sürede gelen müşteriler tespit edilebilmiş midir?

3-) Tespit edildiyse testi pozitif çıkan ve karantinada olan var mıdır? Eskişehir ilinde görevlendirilen denetim ekibine rutin Covid-19 testi yapılmakta mıdır?”

Okumaya devam et

Ekonomi

Sebahattin Ceyhun: “Çiftçilerimizin yanındayız”

Yayınlanan

AK Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, Çavdarhisar, Tavşanlı, Hisarcık, Domaniç, Şaphane, Gediz ve Dumlupınar ile bazı ilçelerde meydana gelen zirai don hasarı dolayısıyla çiftçilere ‘Geçmiş olsun’ dileklerini iletti.

Başkan Ceyhun, 23 Mayıs 2020 gecesi il genelinde sıcaklıkların eksi 2,5’lara düşmesi sonucu, il merkez köyleri ile Altıntaş, Aslanapa, Çavdarhisar, Tavşanlı, Hisarcık, Domaniç, Şaphane, Gediz ve Dumlupınar ile bazı ilçelerde zirai don hasarı meydana geldiğini belirtti.

İl Başkanı Ceyhun, “Zirai don hasarı ile ilgili ekipler ekili alanlarda hasar tespit çalışmalarına hemen başlamışlar ve bu ilk tespit çalışmaları sonrasında şeker pancarı, mısır, fasulye, sebze fideleri, patates, kabak çekirdeği, ayçiçeği, kavun, karpuz ve benzeri ekili alanlarda hasar meydana geldiğini gözlemlemişlerdir. Tespit çalışmaları tamamlandıktan hemen sonra üretim için elinden geleni yapan çiftçilerimize bir nebze olsun yardım edebilmek adına ilgili bakanlıklarımız nezdinde gerekli girişim hemen başlatılacaktır. Bu arada mahsulü zarar gören çiftçilerimiz herhangi bir işlem yapmadan önce İl veya İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizden teknik personelin tavsiyelerine göre hareket etmelidir. İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile sürekli iletişim halinde olup süreç tarafımızdan hassasiyetle takip edilmektedir. İlimiz ve ilçelerimiz çiftçilerine büyük geçmiş olsun” dedi.

Okumaya devam et

Politika

Kütahya’da iki mahalledeki karantina sona erdi

Yayınlanan

Kütahya’da Gaybiefendi Mahallesi’nin bazı sokaklarında, Perli Mahallesi’nin ise tamamında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle başlatılan karantina uygulaması sonlandırıldı.

Valilikten yapılan açıklamada, sosyal izolasyonu sağlayarak vatandaşların sağlığını korumak amacıyla 12 Mayıs’ta iki mahallenin karantinaya alındığı hatırlatıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kovid-19 tedbirleri kapsamında salgının yayılmasını önlemek ve vatandaşlarımızın sağlığını korumak amacıyla Perli Mahallesi’nin tamamı, Gaybi Efendi Mahallesi’ndeki Uğur Sokak, Kanal Sokak, Seyhan Sokak ve Kızılırmak Sokak’ta uygulanan karantina sona erdi. Tedbir amaçlı uygulanan karantina yapılan sağlık kontrollerinde olumsuz bir duruma rastlanmadığı için İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla sonlandırıldı.”

Okumaya devam et

Politika

Riskli bölgelerde pandemi kurulları karar verecek

Yayınlanan

Koronavirüs tedbirleri kapsamında daha önce 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta şehirlere giriş-çıkış yasakları getirilmişti. Yeni normal döneme geçişle ilk olarak 7 il ve ardından da 9 ilde seyahat yasağı kaldırılmıştı. İstanbul, Ankara ve İzmir’in de bulunduğu 15 ilde ise giriş-çıkış yasağı 3 Haziran’a kadar uzatılmıştı.

İL BAZINDA YASAKLAR SÜREBİLİR

Nüfus yoğunluğunun fazla olduğu bu illerde önümüzdeki bir hafta yeni vaka ve ölüm sayılarına bakılarak adım atılacak. Veriler ve Bilim Kurulu’ndan çıkacak tavsiye kararları da dikkate alınarak 15 şehirde giriş-çıkış yasaklarının 3 Haziran’da kaldırılması planlanıyor.

Virüsün yayılmasında olumsuz bir seyir durumunda ise il bazında yasakların sürebileceği belirtiliyor. Bu şehirlerde de İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulları’nca il geneli, ilçe veya bölgesel bazda yasaklar uygulanabilecek.

MASKE VE MESAFE ŞARTIYLA

Tedbirler kapsamında vatandaşların kullanımına kapatılan park, bahçe, sahil bantları, mesire ve ören yerleri, piknik alanları da tekrar açılıyor.

İllerdeki veriler ve salgının yayılma durumuna göre vatandaşlar maske takarak ve sosyal mesafe kurallarına uyarak bu alanları kullanabilecek. Risk durumunda İl İdare ve Pandemi Kurullarınca bu alanlara geçici süreli yasaklar konabilecek.

Okumaya devam et

Politika

Bayramda Kütahya’nın cadde ve sokakları dezenfekte ediliyor

Yayınlanan

Kütahya Belediyesi sokağa çıkma yasağını fırsata çevirerek köpüklü su ile cadde ve sokakları yıkayarak dezenfekte ediyor.

Kovid-19 salgının yayılımını önlemek için alınan tedbirler kapsamında Ramazan Bayramı boyunca devam edecek olan sokağa çıkma yasağını fırsat bilen Kütahya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü personeli, şehirde yer alan meydan, cadde, sokak ve kaldırımları köpüklü ve dezenfektanlı su ile yıkıyor.

Kütahya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerinin yürüttüğü çalışmalar kapsamında, 30 Ağustos Mahallesi, Müderris Mahallesi, Hamidiye Mahallesi, Mecidiye Mahallesi, Gültepe Mahallesi, Börekçiler Mahallesi, Lala Hüseyin Paşa Mahallesi, Cedit Mahallesi, Pirler Mahallesi, Ziraat Mahallesi, Osmangazi Mahallesi,100.Yıl Mahallesi, Alipaşa Mahallesi, Enne Mahallesi, Saray Mahallesi, Parmakören Mahallesi, Kirazpınar Mahallesi ile Kumarı Mahallesi’nde bulunan, cadde, sokak ve kaldırımlar yıkanıp temizlendi.

Fatih Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Bahçelievler Mahallesi, Okmeydanı Mahallesi ve Vefa Mahallesinde devam eden yıkama çalışmaları ise aralıksız sürüyor.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR