Bizimle iletişime geçin
Eskişehir Ümit Hastaneleri

Ekonomi

Hisarcık’ta zirai dondan tarım alanları zarar gördü

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde, zirai don nedeniyle tarım arazilerinin zarar gördüğü bildirildi.

Hisarcık ilçesi Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çalışkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilçe ve köylerinde üç gece üst üste zirai don yaşandığını söyledi.

Bundan dolayı ekili arazilerin zarar gördüğünü belirten Çalışkan, şunları kaydetti:

“Üç gece boyunca sıfırın altına düşen hava sıcaklığı sonucunda meydana gelen zirai don, ilçe ve köylerimizde bulunan tarım arazilerinde büyük hasara neden oldu. Baharla beraber dikimi yapılan patates, fasulye, biber, domates, salatalık, kavun, karpuz, kabak ve mısır gibi ürünlerin büyük zarar gördüğünü gözlemledik. Bu ürünlerin yeniden ekilip dikilmesi lazım. Ayrıca ceviz ağaçları da zirai don zarar gördü.”

Çalışkan, don olayından çiftçilerin büyük maddi kayıplara uğradığını, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerinin zarara ilişkin tespit çalışmalarına başladığını sözlerine ekledi.

3. SAYFA

Ağustos ayında Kütahya’da 938 suç işlendi

Yayınlanan

Kütahya’da 2020 yılı Ağustos ayında şahsa ve mala karşı 938 suç işlendi.  Kütahya İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekiplerce gerçekleştirilen operasyonlar ve yürütülen çalışmalarla, 667 şahıs yakalandı.  

Toplam 938 olayın 160’ı faili firar, 111’i ise failinin bilinmeyen olarak kayıtlara geçti.  Adli makamlarca 8 kişinin tutuklandığı bu olaylarda 6 tabanca, 12 av tüfeği, 21 mermi, 6 kurusıkı tabanca, 20 bıçak ve 101 diğer suç aleti ele geçirildi.

Kütahya İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; 2020 Ağustos ayında Kütahya il genelinde toplamda 200 trafik kazası meydana geldi.

Bu kazalarda 1 kişi hayatını kaybederken, 110 kişi yaralandı. İl Genelinde trafik ekiplerince yapılan denetimlerde 2 bin 726 sürücü belgesine, 6 bin 840 araç plakasına olmak üzere belge toplam 9 bin 566 tutanak düzenlendi. Trafik kurallarını ihlal edenlere toplamda 3 milyon 786 bin 162 TL para cezası kesildi.

2020 Ağustos ayında emniyet birimlerine kayıp olarak bildirilen 6 çocuk bildirildi, kayıp çocukların tümü bulunarak ailelerine teslim edildi.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince geçen ay yürütülen faaliyetler kapsamında 1 kişi kaçak tütün, 5 kişi sahte para, 6 kişi resmi belgede sahtecilik olayları ile ilgili yakalanarak adli mercilere sevk edildi.

Kütahya il genelinde uyuşturucu ekmek, bulundurmak ya da satmak suçlarından toplam 29 olayda 45 kişi yakalandı, bu kişilerden 5’i çıkarıldığı adli makamlarca tutuklanarak ceza evine konuldu.

Okumaya devam et

Ekonomi

“Gıda ve nakliye sektörü dışında esnaflar sıkıntıda”

Yayınlanan

Pandemi dolayısıyla esnafın halinin perişan olduğunu bildiren Kütahya Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Enver Erdoğan, ekonominin ayakta kalabilmesi için Kütahya Merkez’de bin 305 esnafa 69 milyon TL kredi verdiklerini açıkladı.

Kütahya Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Enver Erdoğan, pandemi sürecinde verdikleri esnaf kredileri hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan Enver Erdoğan, 1 Ocak ile 21 Ekim tarihleri arasında Kütahya’da bin 305 esnafa 69 milyon 98 bin 975 TL kredi dağıtıldığını söyledi.

Dumlupınar Gazetesi’nden Ahmet Dinç’e konuşan ve plasman durumuna dair bilgiler veren Enver Erdoğan, “Şu ana kadar plasman sıkıntısı yaşamadık. Bu ay âfâki şekilde kredi dağıttıktan sonra yine de plasman geldi. Ancak şu anda plasmanımız yok. Devlet tarafından dönüşler de ertelendiği için dönüşlerden yararlanamıyoruz. 1 Ekim’e kadar sıkıntı yaşayacağız” dedi.

Erdoğan, “Ekim’de dönüşler başladığı zaman, öteleme olmazsa tekrar eski halimizi alacağımıza inanıyorum. Şu an esnafımızın hâli ortada, devletimiz ötelemeye devam ederse plasman sıkıntısı çekeriz” dedi.

Esnafın giderek borçlandığını vurgulayan Enver Erdoğan, “Devletimiz bize yıllık plasman ayırır. Türkiye genelinde 958 kooperatifiz. Plasman ayrılır, Halk Bankası Genel Müdürlüğü her ay çalışan kooperatife belirli bir plasman verir. Faizin yarısını devlet karşılar. O para bittiği için Halk Bankası gönderemiyor. Bu sene kişi ayırt etmeden Kovid-19’dan dolayı devletimiz fazlasıyla 25 bin TL destek ile tüm esnafımızın yanında oldu. Durum şuan ortada esnafımız öğrenci olmadığı için perişan. Özellikle halk otobüsleri zarar ediyor. Servisçilerimiz hiç kazanamıyor. Kahvehanelerimiz oyun olmadığı için kapalı. Gıda ve nakliye sektörü hariç esnafımız zor durumda. Bu sene planlar tutmadı. 60 milyon TL kredi vermeyi planlıyorduk bu rakam Kovid-19 nedeniyle 90-100 milyona çıkacak. Buna ilaveten Halk Bankası 25 bin TL’lik kredilerden 40 milyon TL kredi verdi. Tahmini olarak 150 milyon TL civarı bu yıl içerisinde Kütahya’da esnafa kredi girişi olacak. Bu paralar borç ödemede kullanılacak. Borcu borçla ödeyecek esnafımız. Bu sistem bir yerde patlayabilir. Sıkıntı büyük” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya’daki spotçularda yaprak kıpırdamıyor

Yayınlanan

Spot ve ikinci el eşya alım satımı yapan esnaf, pandemi dolayısıyla siftah yapamadığını söylüyor. Üniversitelerin açılmamasıyla malları elinde kalan Hasan Hüseyin Kıyak, “Sektörde şu an yaprak kıpırdamıyor. Okullar açılmadığı için bütün malımız elimizde duruyor” dedi.

İkinci el ve spot eşya alıp satan esnaf pandemiden dolayı büyük şekilde etkilendi. Depoları ağzına kadar dolu olan spotçuların malları üniversitelerin açılmaması nedeniyle ellerinde kaldı.

Dumlupınar Gazetesi’nden Ahmet Dinç’in haberine göre, esnafın yaşadığı ekonomik durgunluğu anlatan Kelekçi Spot’tan İbrahim Aran, “Şu anda işlerimiz durgun, hiçbir şekilde bir ticaretimiz yok. Öğrencilerin gelmemesi bütün esnafı etkiledi. Siftahsız günlerden geçiyoruz. Devletimizden esnafımıza destek bekliyoruz” dedi.

SİFTAHSIZ DÜKKÂN KAPATIYORLAR

İkinci el eşyalarda yaşanan pandemi etkisini, Kıyak Ticaret Sahibi Hasan Hüseyin Kıyak da şu şekilde bildirdi: “Pandemi dolayısıyla çok etkilendik. Bu hastalığı Allah kimsenin başına vermesin.  Bu durum bizim piyasamızı çok etkiledi. Öğrenci şu an evini kapatıyor, mal satıyor. Biz malları depoya koyuyoruz bekletiyoruz. Siftahsız dükkân kapatıyoruz. Şu anda durum çok kötü. Mallar depolarda çakılı kaldı. Depolar dolu halde. Müşteriler ürünlerin virüslü olup olmadığını soruyor. Sektörde şu an yaprak kıpırdamıyor. Okullar açılmadığı için bütün malımız elimizde duruyor.

ESNAF KREDİ ALMAKTAN KORKUYOR

Devletimiz esnaf destek paketiyle 25 bin TL kredi imkânı verdi ama biz bu krediyi almadık.  Bunun geriye ödemesi var. Biz bu türlü istemiyoruz. Faizsiz olursa daha makbul olurdu. Kredi almakta sıkıntı yok ama nasıl bunu ödeyeceğiz diye düşünüyoruz. Devletimiz sağ olsun veriyor ama bunu geri ödemek önemli. Şu an mesela Mart, Nisan ayında kredi alan arkadaşların Ekim’de ödemeleri başlayacak. Bu arkadaşlarımız zaten kötü durumdaydı ödemede zorluk çekecekler. Bizim dükkân ve depolarımızın hepsi kira. Dükkân ve depo sahipleri geliyor kirayı artıralım diye bize geliyor. Bizde yaprak kıpırdamıyor kötü durumdayız ama bunu düşünmüyorlar. Her şeye zam geldi kiramızı da artır diyorlar. 550’ye durduğumuz kiraya 750 TL istiyorlar.”  

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya Belediyesi’ne 22-50 yaş aralığında personel alımı yapılacak! Başvurular bugün başladı

Yayınlanan

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) üzerinden Kurum Dışı Kamu İşçi Alımı İlanı sayfasında Kütahya Belediyesi Özel Güvenlik ve Personel A.Ş’ye 22-50 yaş aralığında olan herkesin başvuru yapacağı personel alım ilanları yayımlandı. Başvuru yapacak olan adayların bugünden itibaren başvurularını belirtilen adreslere yapması gerektiği bildirildi. Kütahya Belediyesi personel alım ilanı detayları haberimizde…

Kütahya Belediyesi Özel Güvenlik ve Personel A.Ş tarafından Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) üzerinden Kurum Dışı Kamu İşçi Alımı İlanı sayfası üzerinden personel alım ilanı yayımlandı.

KÜTAHYA BELEDİYESİ PERSONEL ALIMI YAPACAK

İŞKUR üzerinden personel alım ilanı yayımlayan Kütahya Belediyesi Özel Güvenlik ve Personel A.Ş’ye farklı mesleklerde personel alımı yapılacağı aktarıldı.

BAŞVURU YERİ VE TARİHİ

Daimi olarak çalıştırılacak personelerin 22-50 yaş aralığında olması gerektiği bildirildi. Öte yandan başvuru yapacak olan adayların 23-25 Eylül tarihleri arasında http://www.kutahya.bel.tr/isbasvuru.asp üzerinden (www.kamupersoneli.net) gerekli belgeleri gönderilerek alınacağı bildirildi.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

1- Nüfus cüzdanı fotokopisi

2-Adli sicil kaydı

3-Özgeçmiş (fotoğraflı)

KÜTHAYA BELEDİYESİ PERSONEL ALIMI GENEL BAŞVURU ŞARTLARI

1- T.C. Vatandaşı olmak

2-Erkek kadın

3-18 yaşını tamamlamış olmak

4-En az ilköğretim mezunu

5-Çalışmaya engel sağlık (www.kamupersoneli.net) sorunu bulunmamak

6-Medeni haklarını kullanma ehliyetine sahip olmak

7-Kamu haklarından mahrum olmamak

8-Erkeklerin askerlikle ilişiği bulunmamak

9- Görev yerine lokasyonda ikamet edebilecek

KÜTHAYA BELEDİYESİ PERSONEL ALIMI İLAN METNİ İÇİN TIKLAYINIZ

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya’da su israfını önleyecek sistem bulundu

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Makine Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. İsmet Çelik, yaşam alanlarında su israfını önleyerek geri dönüşümünü sağlayan bir sistem geliştirdi. Sistem sayesinde, 300 TL maliyetle bir birey yıllık 2 bin 500 litre su tasarrufu yapabilecek.

DPÜ Makine Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. İsmet Çelik, binalarda su tasarrufuna katkı sunacak olan bir sistem geliştirdi.

Üç aşamadan oluşan sistemde ilk olarak ısınıncaya kadar boşa akıtılan su bir geri dönüşüm deposunda biriktiriliyor. İkinci aşamada geri dönüşüm deposunda biriktirilen su, içine ikinci bir şamandıra yerleştirilen rezervuarın doldurulmasında şebeke suyuna katkı sağlıyor.

Son aşamada da mevcut rezervuar klozetten daha yüksek bir konuma alınarak sifon çekildiğinde kazandığı kinetik enerji sayesinde temizlik için harcanan su 10 litreden 6 litreye düşüyor. Bu 6 litrenin de 3 litresi ısınıncaya kadar boşa akıtılan suyun geri dönüşümünden karşılandığı için sifon çekildiğinde %70 daha az su kullanılarak önemli bir tasarruf sağlanıyor.

SUYUN ISINMASI SIRASINDA 10 İLA 24 LİTRE SU BOŞA AKIYOR

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Prof.Dr. İsmet Çelik, şunları kaydetti:

“İklim değişiklikleri ve uzun süreli maruz kaldığımız yağışsız dönemler, kuraklıkla ilgili endişelerimizi arttırıyor. Kovid-19 salgınının da yaşandığı bu dönemde, temizlik sırasında sıcak suyun kullanımı daha yoğun şekilde yapılıyor. Yaşam alanlarımızda duş almak, tıraş olmak gibi kişisel ihtiyaçlarımızda kullandığımız sıcak su, kentsel yaşam alanlarında çoğunlukla doğal gaz ile çalışan kombilerden veya katı yakıtlı ısıtma sistemlerinden elde ediliyor. Ancak bu durumlarda, musluk açıldığında sıcak su belirli bir zaman sonra musluğa geliyor. Bunun sebebi öncelikle kombinin suyu, su akarken, istenen sıcaklığa getirebilmesi için belirli bir zaman geçmesi ve kombiden sıcak su musluğuna kadar olan borulardaki soğuk suyun boşa akıtılıp yerini sıcak suyun doldurmasıdır.

Yapılan araştırmalar kombinin kullanılacak sıcak su musluğuna 10 metre mesafede olduğu bir evde yaklaşık 10-20 saniye süre arasında suyun boşa akıtıldığını gösteriyor. Sıcak su kullanımında ideal su sıcaklığının en az 34-36⁰C derece olarak kabul edebiliriz. Suyun bu sıcaklığa ulaşıncaya kadar yaklaşık 10 ila 24 litresi boşa akıyor. Bunun dışında banyo yaparken de 10 litre kadar suyun boşa akıtıyoruz. Bugün yaşam ve tarım alanlarında ya da endüstride su israfı yapmamak insanlık, ekosistem ve çevre adına artık bir lüks değil zorunluluk durumuna geldi.”

SİSTEM 300 TL’YE MAL EDİLEBİLİR

Enerji tasarrufu sağlayacak bu önemli çalışmanın patent başvurusunun yapıldığını bildiren Prof. Dr. Çelik, “Dört kişilik bir ev için 600 TL olacak sistem, seri üretimler ile 300-400 TL’lik bir maliyet ile yaptırılabilir. Kurduğumuz bu sistemde özellikle yaz aylarında her sıcak su gereksiniminde 15-30 litre su geri kazanımının sağlandığını ve yıllık olarak bir bireyin yaklaşık 2 bin 500 litre su tasarrufu yapabileceğini söyleyebiliriz. TÜİK verilerine göre, 83 milyonluk Türkiye nüfusunun %92’sinin kentlerde yaşadığını düşünürsek bu sistem sayesinde yıllık 200 milyon metreküp su barajlarda kalabilir” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya’daki tüm sağlık çalışanlarına kolilerle dağıttılar

Yayınlanan

Kütahya 1. Organize Sanayi Bölgesi yatırımcıları, Kütahya’da hizmet veren sağlık çalışanlarına pandemi sürecinde destek ve moral vermek amacıyla yazdıkları moral mektubu ile birlikte tüm hastanelere maden suyu dağıtımı gerçekleştirdi.

Organize Sanayi Bölgesi yatırımcıları, Kütahya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığı’nın organizatörlüğünde sağlık çalışanlarının her zaman yanlarında olduklarını hissedebilmeleri adına maden suyu toplayarak, tüm hastanelere dağıtımlarını gerçekleştirdi.

Kütahya Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Veli Yılmaz, mineralin vücut direncini artırıcı etkisi olduğu için Kütahya OSB yatırımcıları tüm sağlık çalışanlarına 60 binin üzerinde maden suyu dağıtarak çalışmalarına katkıda bulunduklarını belirtti.

Yılmaz, “ Ayrıca tüm sağlık çalışanlarımıza moral olması açısından teşekkür mektubu yazarak, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doçent Doktor Orhan Özatik’e teslim ettik” dedi. İHA-KÜTAHYA

Okumaya devam et

Ekonomi

Altına zam geldi, sahte bilezik satışları patladı

Yayınlanan

Artan altın fiyatları sebebiyle düğün yapacaklar sahte altın takılara büyük rağbet gösteriyor.

Altın fiyatlarının artmasıyla birlikte düğün yapacak olan dar gelirli aileler, çareyi sahte altın takılarda buluyor. Kütahya’da sayıları her gün artan taklit altın satıcılarının işleri açıldı.

Altın fiyatlarının yüksek olmasından dolayı istenilen altınları alamayan vatandaşlar, 3 tane gerçek bilezik alırken, yanına 7 tane de taklit bilezik alıyor. Gerçeğinden ancak kuyumcuların ayırt ettiği taklit altın takılar vatandaşlar tarafından büyük rağbet görüyor.

Bijutericilik yapan Sarıbey Bakış, “Altın fiyatları yükselince vatandaşlar sahte takılara yöneldi. Bilhassa düğün yapacaklar çok geliyor. 3 tane gerçek bilezik alıp yanına da 7 tane sahte bilezik alıyorlar. Bu sahte takıları gerçeğinden ayırt etmek zor, ancak kuyumcular ayırt eder. Böyle olunca vatandaşlar tarafından talep görüyor. Fiyatları da uygun. Bilezikleri 15 ila 40 lira arasında satıyoruz. Kolyelerin fiyatı da 20 ila 50 lira arasında değişiyor” dedi. İHA

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya’da bahçede yetişen dev kabak, görenleri şaşırtıyor

Yayınlanan

Kütahyalı üretici Şaban Tekin, bahçesinde yetiştirdiği 40 kilo 100 gram ağırlığındaki bal kabağını 300 TL’ye satabileceğini söyledi.

Kütahya merkeze bağlı Ahmetoluğu köyünde yaşayan 73 yaşındaki Şaban Tekin, bahçesinde 40 kilo 100 gram ağırlığında bal kabağı yetiştirdi.

Tekin, yaptığı açıklamada, beldede yaklaşık 50 yıldır tarımla uğraştığını ve ilk kez bu büyüklükte bir kabak yetiştirdiğini ifade etti.

Kabak fidelerini mayıs ayında bahçesine ektiğini belirten Tekin, “Bahçedeki domatesi, biberi, salatalığı, karpuzu, kavunu nasıl yetiştirdiysem kabağı da aynı şekilde doğal yetiştirdim. Kabağı her gün düzenli olarak suladım, bakımını yaptım. Kabağın bu kadar büyüyeceğini tahmin etmiyordum. Kabağı görenler çok şaşırıyor” diye konuştu.

Dev kapağı Kütahya merkezdeki iş yerine sergileyen Tekin, müşteri çıkması halende kabağı 300 TL’ye satabileceğini sözlerine ekledi. İHA

Okumaya devam et

Ekonomi

Kimlik kartı, banka kartı ve ehliyet birleşiyor

Yayınlanan

PTT’nin kimlik kartı ile ATM’den para çekme dönemini başlatmasından sonra birçok kişi tüm kartların, kimlik kartında birleşmesini istediğini dile getirmişti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Artık ehliyetimizi yanımızda taşımamız gerekmeyecek. Yakın zamanda Türkiye’ye bunu müjdeleyeceğiz” diyerek haberi verdi.

EMİNE YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Banka kartı ve ehliyetin de kimlik kartına entegre edilebileceğini belirten Bakan Soylu, bu sayede kullanıcıların tek bir kart taşımasının yeterli olacağını vurguladı. Ehliyet kimlik kartına yüklenecek ve bu sayede Jandarma – Polis tarafından yapılan bir kontrolde ehliyetin kontrol edilmesi için kimlik üzerindeki çipin görevli memurun elindeki cihaza okutulması yeterli olacak.

İçişleri Bakanı Soylu’nun konu hakkında yaptığı açıklama şu şekilde:

“Yeni kimlik kartımızla birlikte banka kartımız ve ehliyetimiz tek kartta birleşmiş olacak. Artık ehliyetimizi yanımızda taşımamız gerekmeyecek. Yakın zamanda Türkiye’ye bunu müjdeleyeceğiz. Ehliyeti bunun üzerine yükleyeceğiz. Ehliyeti jandarma-polis bakmak istediğinde çipe dokundurmuş olacak. Yeni kimlik kartımız SGK ve e-imza hizmeti de sunacak.”

Okumaya devam et

3. SAYFA

Bunu da yaptılar! İkinci el araba satışında kilometre tuzağı

Yayınlanan

İkinci el araba satışlarında dolandırıcıların kilometre tuzağı pes dedirtti. Koronavirüs pandemisi nedeniyle bir süre sıfır araç üretilememesinden dolayı ikinci el araba fiyatlarında suni bir artış yaşanıyor. İkinci el araç satışında kilometre ibaresi mile çevrilerek araçlar satılıyor. Son zamanlarda ikinci el araç satışları patladı. 50 TL karşılığında kilometreyi düşüren dolandırıcılar yaklaşık 10 bin TL kâr ederken son zamanlarda kilometre ibaresi mile çevrilmiş araçlar piyasaya sürüldü.

EMİNE YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Dolandırıcıların yeni yöntemi “Artık bu kadarı da olmaz” dedirtiyor. İkinci el araç almak isteyen vatandaşlar özellikle pandemi sürecinde fiyatların yükseldiğini görürken dolandırıcıların yeni yöntemi pes dedirtti. Sıfır araçların üretiminde koronavirüs nedeniyle yaşanan azalışla birlikte ikinci el otomobillere olan talep artışı, bazı dolandırıcılık yöntemlerini de beraberinde getirdi. Aracın kilometresi ile oynayarak 50 lira karşılığında kilometreyi mile çeviren dolandırıcılar, bu yöntemle araç başı yaklaşık 10 bin TL kar elde ediyor.

KİLOMETRE DOLANDIRICILIĞI

50 TL karşılığında kilometreyi düşüren dolandırıcılar 10 bin TL kar ederken son zamanlarda kilometre ibaresi mile çevrilmiş araçlarda piyasaya sürüldü. Kilometre dolandırıcılığına karşı uyarılarda bulunan oto ekspertizleri, kilometre ibaresi mile çevrilmiş araçlara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. İkinci el araç alırken bazı vatandaşlar kilometre dolandırıcılığı nedeniyle mağduriyet yaşayamaya başladı.

KİLOMETREYİ MİLE ÇEVİRİYORLAR

Dolandırıcılar satılan Asya ve Avrupa menşeli otomobilin hem kilometre cinsinden kat ettiği mesafeyi düşürerek hem de kilometre ibaresini mile çevirerek aracı ederinden fazla fiyatlara satabiliyor.

Bir mil yaklaşık 1,6 kilometreye tekabül ederken 160 bin kilometrelik araç mile çevrilirken 100 bine düşürülerek bu sayede araçtaki mesafe göstergesinde çıkan sayı daha düşük göstererek satış yapılıyor.

50 TL VERİP 10 BİN TL KAR EDİYORLAR

Dolandırıcılığın hilelerinden bahseden oto ekspertiz ve makine mühendisi Atilla Doğru, 50 TL ile sanayide kilometre düşüren ve menü ayarlarında kilometreyi mile çeviren dolandırıcıların 10 bin TL kar ettiğini aktardı. Doğru, “Buda dolandırıcılığa giriyor, araç sahibi aracın kaç kilometre olduğunu bilir. Kilometreyi mile çevirmek bilinçli olarak yapılan bir işlemdir. Yani bunu ben bilmiyordum, haberim yoktu gibi şeyleri söyleyen satıcı doğru söylemiyordur. Çünkü onu menüden girip değiştirmeniz gerekiyor, yoksa fabrika çıkışı aracı size mil olarak verilmiyor ya da araç çalıştığı zaman mil olarak gezmiyorsunuz. Bilinçli olarak yapılan bu işlemde bir mil yaklaşık olarak 1.6 kilometreye denk geldiği için mile çevirdiğiniz zaman araç göstergede rakamsal olarak daha düşük gösterir. Örneğin bir mil 1.6 kilometre olduğu için 160 bin kilometredeki bir aracı düşünürsek mile çevirdiğimiz zaman ekrandaki rakamlar 100 bine düşmüş olarak görünür. Bundan dolayı mağdur olan insanlar var, sonrasında dava açanlarda oluyor” diye konuştu.

Okumaya devam et

3. SAYFA

Gıda teröristleri, vatandaşlara dönerin içinde at eti dahi yedirmişler

Yayınlanan

Tarım ve Orman Bakanlığı, 91 firmaya ait 113 taklit ve tağşişli ürünü dün tek tek açıkladı. Döner ve sucukta at eti, pişmiş lahmacunda kalp, böbrek, karaciğer, taşlık gibi sakatat, bazı çikolatalarda da ilaç etken maddesine rastlandı.

Gıdada sahtecilik yapan 91 firmaya ait 113 ürün, dün Tarım ve Orman Bakanlığı’nın internet sitesinden açıklandı. Bu açıklama ile ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1609 firmaya ait 3 bin 605 parti ürün tüketicilerin bilgisine sunuldu. Ancak denetimlere ve bakanlığın ifşasına rağmen bazı üreticilerin hala yasa dışı yollara başvurması vatandaşın da tepkisine neden oldu.

Hürriyet’ten Meltem Özgenç’in haberine göre kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş ürünlerin bulunduğu listede, et ve et ürünlerinden, alkollü ve alkolsüz içeceklere, baldan baharatlara, çaydan kahveye, zeytinyağından süt ve süt ürünlerine, enerji içeceklerinden çikolataya uzun bir liste yer aldı.

91 firmaya ait 113 parti ürün ifşa edildi: En fazla uygunsuzluk et ve et ürünlerinde

Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde yapılan denetimlerin büyük payı olduğu açıklandı.

Sucukta kanatlı eti

2020’nin 5. taklit ve tağşiş listesinde et ve et ürünlerine ciddi biçimde yer verildi. Çiğ kanatlı dönerde at eti, dana sucuk ve çiğ dana etinde tek tırnaklı eti (at, domuz, katır, eşek), pişmemiş köftede sakatat, (kalp, taşlık, dalak), pişmiş lahmacunda kalp, böbrek, karaciğer, taşlık, pişmiş Adana’da dalak, çiğ Adana’da kanatlı eti, sucukta, baş ve kanatlı eti, kıymada kanatlı eti tespit edildi.

Bal tartışma konusu

Yıllardır tartışılan bal bu listede yine yerini aldı ve denetimlerde sahte bal ortaya çıktı. Baharatlarda, boya, bitki, çay ve kahvelerde boya – gıda boyası ve ilaç etken maddesi bulundu. Zeytinyağına 27 maddelik yer ayrılan listede taklit ürünlere rastlandı. Süt ve süt ürünlerinde bitkisel yağ ve nişasta tespit edildi. Enerji içeceği ve takviye edici gıdalarda ise iktidarsızlık ve erektil disfonksiyon gibi erkek cinsel fonksiyon problemlerinin tedavisinde kullanılan bir madde olan sildenafil bulundu.

Alkollü içeceğe kozmetik alkolü

Alkollü içeceklerde durum çok ciddi bir boyuta taşındı. Çünkü bu içkilerde kozmetikte kullanılan alkollere sonradan ilave edilen tersiyer butil alkol denilen ve gıda alkolünde kesinlikle bulunmaması gereken bir maddeye rastlandı. Alkolsüz İçkiler ile çikolata ve kakaolarda ilaç etken maddesi bulundu.

TARIM BAKANLIĞININ LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN

Okumaya devam et

Ekonomi

Dükkanlar neden kapandı?

Yayınlanan

Kütahya Şehitler Altgeçidi’nde 5 iş yerinden 4’ünün son 6 ay içinde çeşitli sebeplerden dolayı kapandığı bildirildi.

Edinilen bilgiye göre, Fatih Sultan Mehmet Bulvarında Kütahyalı sanatçıların eserlerinin de yer aldığı alt geçit, 2016 yılında hizmete sunulmuştu.

Alt geçitte bulunan 5 iş yerinden 4’ünün başta ekonomik nedenler olmak üzere birçok nedenden dolayı son 6 ayda kapanması bölgedeki esnafları üzdü.

Esnaflar, altgeçidin eski canlı görüntüsüne kavuşmasını sabırsızlıkla beklediklerini dile getirdiler.

Okumaya devam et

Ekonomi

Oto ve taşınmaz alım satımında yeni dönem

Yayınlanan

Kütahya Meslekte Birlik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tahir Kulalı, oto alım satımında ve taşınmaz alım – satımında yetki belgesi, sakıncaları ve çözüm önerileri hakkında yazılı basın açıklaması yaptı.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Kulalı, ilk olarak 13 Şubat 2018 tarihinde resmi gazetede yayınlanan yönetmelik ile yürürlüğe giren yetki belgesi, oto alım-satım ve taşınmaz alım-satımına belirli standartlar getirdiğini hatırlatarak şunları kaydetti:

“Taşınmaz – alım satımı genel anlamda netleşti, ancak devamlı ertelenen, 15.08.2020 tarih ve 31214 sayılı resmi gazetede yayınlanarak son şeklini alan yönetmelik ile oto alım-satımı yapanlar açısından yapılan birçok yeni düzenleme ile vergi mükelleflerinin kafası bir hayli karıştı.

Yeni düzenleme ile sabit bir yere bağlı olarak bu işi yapanlar ile seyyar olarak (internet üzerinden) yapanlar açısında çok net çizgiler çizildi.

Sabit bir yerde bu işi yapan vergi mükellefleri açısından da yönetmelikteki şartları taşıyıp taşımaması yönünden farklılıklar oluştu.

Son yönetmeliğe göre işyerlerine ruhsat verme yetkisi ticaret il müdürlüğünden alınıp belediyelere verildiğinden, işyerlerinin yönetmelikteki şartları taşıyıp taşımadığını artık belediyeler tespit edecek.

Noterlere veya çeşitli kanallara reklam verilerek herkesin sınava girip yeterlilik belgesi alması sağlanmıştı. Ancak yeterlilik belgesi, yetki belgesi için gerekli şartlardan sadece birisidir.

Bu yönetmeliğe göre bir takvim yılı içinde doğrudan veya aracılık yapılmak suretiyle gerçekleştirilen, üçten fazla ikinci el motorlu kara taşıtı satışı, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti kabul edilmektedir.

Oto kiralama faaliyetinde bulunan işletmeler tarafından bir yıldan kısa süreyle kiralanan taşıtların satışları da artık yetki belgesi ile yapılmak zorundadır.

Satıcıların satışına yetkili olmadığı ikinci el motorlu kara taşıtına ilişkin tanıtım ve ilan faaliyetinde bulunması, yol ve kaldırım gibi kamunun ortak kullanımına ayrılmış alanların taşıt teşhir alanı olarak kullanılması da yasaklanmıştır.

Kanunun ruhuna bakma ilkesine göre incelendiğinde yetki belgesinin tüketicilerin lehine bir düzenleme olduğu anlaşılmaktadır. Tüm şeceresini bileceği, TSE onaylı uzman incelemesi raporu alacağı, belirli sınırlar çerçevesinde garanti dahi alabileceği gibi çok önemli hususlar vardır.

Ancak bu son yönetmeliğin 5.maddesine göre Ticaret İl Müdürlülüklerinin vergi mükellefi olsun olmasın 3’ten fazla yapılan araç satışlarına ceza uygulama yetkisi vardır.

Bu, vergi bilinci ve kutsallığı ile hareket eden vergi mükelleflerinden, sabit bir yere bağlı kalmadan (internet üzerinden) satış yapanlar ile, belediyelerin belirlediği sabit alanlarda bu işi yapıp; işyerinin koşulları yetki belgesi şartlarını tutmayanların açısında çok endişe vericidir. Zira vergi mükelleflerinin hali hazırda devam ettiği oto alım-satım işini kanunlara ve nizamlara bağlı olarak sabit bir işyerinde yapmak istemesi durumunda bu şartlara uygun işyerini bulması neredeyse imkânsızdır. Yönetmelikteki şartları taşıyan yerlerin inşa edilmesi için de belirli bir sürenin de geçeceği dikkate şayandır.

Sosyal devlet anlayışı ile bakıldığında Anayasanın 49.Maddesine “Çalışmak herkesin hakkıdır. Devlet,  çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları ve işsizleri korumak, çalışmayı desteklemek, işsizliği önlemeye elverişli ekonomik bir ortam yaratmak için gerekli tedbirleri alır.” ifadesi yer almaktadır. Yetki belgesi olmadan araç satışına izin verilmemesi durumunda geçimini bu faaliyetten sağlayan vergi mükellefleri faaliyetlerini terk ederek yanlarında istihdam ettiği kişilerle birlikte işsizler ordusuna katılacaktır. Bu sosyal devlet anlayışı ile tezattır.

Bu durum aynı zamanda devletin vergi kaybına da sebebiyet verecektir. Nitekim anayasada dikkat çeken bir de verginin genelliği ilkesi vardır ki; bir toplumda yaşayan ve mali gücü olan herkesin vergi yükümlüsü olmasını gerektirir. Madde 73’e göre “Herkes,  kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür.” Bu durum yaptığı işi kanunlara ve nizamlara uygun yapıp gönüllü olarak vergi mükellefi olmayı tercih edenlerin vergi ödevlerini yerine getirmesine engel teşkil etmektedir.

Ayrıca devletimiz bir huhuk devletidir. Hukuk devletlerinde kazanılmış haklara saygı gösterilmesi gerekir. Yıllarca bu meslek üzerinden faaliyette bulunan vergi mükelleflerinin kazanılmış hak olarak nitelendirilebilecek bu durumları ellerinden alınmaktadır diyebiliriz.

Yetki belgesi elbette ki vatandaş açısından çok önemli bir gelişmedir. Ancak bu sürece geçişin vergi mükelleflerini cezalandırmadan olması daha akılcı olacaktır. Bu geçiş süresinin daha makul sürelerle revize edilmesi, ilk etapta ve kısa vadede ceza uygulamadan, sadece KDV avantajının kaldırılarak gönüllü uyuma teşvik edilmesi basit bir çözüm olabilir.

Uzun vadede bu işi yapmaya devam etmek isteyen vergi mükellefleri için yönetmeliğe uygun yer tahsis edilmesi de kalıcı ve etkin bir çözüm olacaktır.”

Okumaya devam et

Ekonomi

Flaş koronavirüs kararı! 30 Eylül’e kadar uzatıldı

Yayınlanan

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından son dakika açıklaması geldi. Bakanlık açıklamasında, koronavirüs tedbirleri kapsamında araç muayene sürelerinin 30 Eylül’e kadar uzatıldığını bildirdi.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, normalleşme süreci sonrasında araçlarını muayeneye götüren vatandaşların, muayene istasyonlarında yoğunluk oluşturmalarının önüne geçilmesi ve virüsün vatandaşlara olası etkisinin en aza indirilmesi amacıyla muayene süresinin uzatılması kararı alındı.

Bu kapsamda, muayene süresi 3 Nisan-3 Temmuz tarihlerinde sona eren ve 17 Ağustos’a kadar muayenesi yaptırılamayan araçlar için söz konusu süre 30 Eylül’e kadar uzatıldı.

Karar gereğince vatandaşların hakları korunacak ve araç muayene sürelerini uzatanlardan yüzde 5’lik gecikme ücreti alınmayacak. Ayrıca, bu dönemde 420 bin aracın muayene edilmesi bekleniyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

“Ön kameranızdan sizi de izliyor” olabilir! Instagram’a “ön kamerayla izleme” suçlaması

Yayınlanan

Bazı iPhone kullanıcılarından Instagram uygulamasının kendiliğinden telefonun ön kamerasını etkinleştirdiği yönünde şikâyetler geldi. iOS 14’ün beta sürümünün olduğu cihaz sahipleri Instagram’ı kullanıcıları takip etmekle suçladı.

Sosyal medya paylaşım uygulaması Instagram’ın, cihazın ön kamerasını otomatik olarak etkinleştirdiği belirtildi. The Verge’in aktardığına göre, iOS 14’ün beta sürümünün yüklendiği iPhone akıllı telefonlarının sahipleri, Instagram uygulamasını izin almadan ön kamerayı etkinleştirerek kullanıcıları takip etmekle suçladı.

iOS 14’ün beta sürümü, kullanıcıları çalışan kamera veya mikrofon konusunda uyarıyor. Kullanıcılar, Instagram’da fotoğraflara bakarken bile uyarı aldıklarına dikkat çekiyor.

Instagram tasarımcıları, bu durumu uygulamadaki hataya bağladı ve uzmanların bu hata üzerinde çalıştığını açıkladı. Uygulamanın, ancak kullanıcının istediği zaman ön ve arka kamerayı açtığı temin edildi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahyalı Ümit dedenin mirasçıları aranıyor

Yayınlanan

İsviçre’de hayatını kaybeden 90 yaşındaki Kütahyalı Ümit Dilaver Ölmez’in mirasçısı ortaya çıkmayınca İsviçre Konfederasyonu arama çalışmaları başlattı.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Türk asıllı İsviçre vatandaşı Ümit Dilaver Ölmez Zürih’te vefat etti. 25 Şubat 2019 tarihindeki vefatın ardından İsviçre mahkemeleri Ölmez’in mirasçılarını bulmak için araştırmalara başladı.

Kütahya doğumlu Ölmez’in mirasçılarını arayan İsviçre Miras Hukuku Mahkemesi, sonuç bulamayınca son çare olarak gazeteye ilan vererek mirasçılarının başvuru yapmasını talep etti.

ANA ADI MÜNEVVER, BABA ADI ALİ HAYDAR

Mahkeme, Ölmez’in babasının adının Ali Haydar, annesinin adının ise Münevver olduğunu ilanda belirtti. Anne ve baba tarafından dede ve ninelerinin isimleri ise bilinmiyor.

BAŞVURAN ALACAK

Karara göre, ilk aşamada Ümit Dilaver Ölmez’in soyundan gelenlere miras intikali yapılacak.

Ölmez’in soyundan gelen olmazsa anne ve babasının soyundan gelenlere, bu da olmazsa dede ve ninelerinin soyundan gelenlere miras verilecek.

Gazete ilanından itibaren bir yıl içinde İsviçre Miras Hukuku Mahkemesi’ne başvuranlar mirası almaya hak kazanacak. Ancak mahkeme mirasın alınması için miras haklarına uygun belgelerin ibraz edilmesini şart koşuyor. Bununla birlikte miras mahkemesine başvurular Almanca, Fransızca, İtalyanca veya İngilizce olarak yapılacak.

Mahkeme ilanda kalan mirasın ne kadar olduğuna dair bilgi vermedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

3 kamu bankasından açıklama: 6 otomobil markası kredi paketinden çıkarıldı

Yayınlanan

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’tan yapılan ortak açıklamada, Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota firmalarının kredi paketi kapsamından çıkarıldığı duyuruldu.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’tan yapılan ortak açıklamada, “Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota firmalarının belirtilen açıklamalara rağmen fiyat artışları yaptıkları görülmüştür” denildi ve bu firmaların kredi paketi kapsamından çıkarıldığı duyuruldu.

3 bankadan yapılan ortak açıklama şöyle:

“Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından Ülkemizin ihracatının lokomotiflerinden olan Otomotiv Sektörünü ve sektöre bağlı olarak çalışan yan sanayide yerli üretimi desteklemek, bireysel ve kurumsal müşterilerin taşıt alımı için finansman ihtiyaçlarını uygun koşullarda karşılamaları amaçlarıyla 1 Ekim 2019’dan itibaren Yerli Üretime Özel Taşıt Kredisi ürünü müşterilerimize sunulmaya başlanmıştır.

Bu kapsamda Türkiye’de üretim yapan otomotiv markaları ile işbirlikleri gerçekleştirilmiş, anlaşmalı firmalardan sıfır km. binek araç veya ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal müşterilerimize firmalar ile yapılan anlaşmalar bazında değişmek üzere aylık %0,49 – %0,64 faiz oranı ile taşıt kredisi imkanı sunulmuştur. Yapılan işbirlikleri ile hem taşıt sahibi olmak isteyen müşterilere uygun koşullar ile finansman sağlanmış hem de otomotiv sektörüne önemli bir hareketlilik getirilmiştir. Sağlanan finansman imkanı otomotiv sektöründen de büyük övgüler almıştır.

Diğer taraftan, kredi kampanyalarının firmalar tarafından fiyat artışı için bir fırsata dönüştürülmemesi ve olası fiyat artışları ile vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için; açıklanan kredi paketlerinin kapsamına ve amacına uygun olarak faaliyet gösteren firmalarla çalışılacağı, sunulan uygun finansman imkanını, ürün veya hizmetlerinde fiyat artışı olarak müşterilere yansıtan firma olması durumunda ilgili firmaların kredi paketi kapsamı dışına çıkartılacağı 02.06.2020 tarihli basın açıklamamızla kamuoyuna duyurulmuştu.

Bugün gelinen noktada, Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota firmalarının belirtilen açıklamalara rağmen fiyat artışları yaptıkları görülmüştür.

Yerli üretimi teşvik amacı taşımasına ek olarak bireysel ve kurumsal müşterilerimizin düşük maliyetli finansmana erişimini amaçlayan taşıt kredisi paketinin amacına aykırı hareket eden Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota firmaları kredi paketi kapsamından çıkarılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Okumaya devam et

Ekonomi

TOKİ’nin 2020 yılı Kütahya kura sonuçları tam liste

Yayınlanan

TOKİ Kütahya Merkez kura sonuçları 2020 – Kütahya Merkez TOKİ çekilişi ve 2+1 316 – 3+1 135 Kütahya Merkez TOKİ kura sonuçları isim listesi 2020

Kütahya Merkez TOKİ kura çekilişi ve sonuçları ilgiyle takip ediliyor. Kütahya İli Merkez 451 / 100000 Konut Toplukonut Projesi kapsamında başvurusu onaylanan Kütahyalılar, TOKİ Kütahya Merkez kura sonuçlarını araştırıyor.

2+1 316 – 3+1 135 konutun hak sahibinin belirleneceği Kütahya Merkez TOKİ kura sonuçları, saat 14.00’de noter huzurunda yapılacak çekilişin ardından belli oldu. Kütahya Merkez TOKİ kura çekimi, TOKİ’nin sosyal medya hesapları üzerinden canlı izlenebildi.

Peki, Kütahya Merkez TOKİ kura sonuçları isim listesi 2020 nasıl ve nereden kontrol edilir? İşte TOKİ Kütahya Merkez kura sonuçları 2020…

TOKİ kura sonuçlarını okumak için buraya tıklayın…

Okumaya devam et

Ekonomi

Koronavirüs mağduru esnaf ve sanatkârların kredi borçları 3 ay ertelendi

Yayınlanan

Tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına alan koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkârların Halkbank’tan aldığı kredilerin borçları 3 ay ertelendi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından zarar gören esnaf ve sanatkarın Halkbank’tan aldıkları ve ödenmeyen düşük faizli kredi borçları 3 ay ertelendi.

Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararla, Kovid – 19 salgını nedeniyle işleri zarar gören ve Türkiye genelinde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârların, Halkbank tarafından Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğine (TESKOMB) bağlı bölge birliklerine ortak olan esnaf ve sanatkârlar kredi ve kefalet kooperatifleri kefaletiyle veya doğrudan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin kararlar kapsamında olan kredi borçlarının ertelenmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Buna göre, 30 Haziran 2020 ve öncesinde kullanılan düşük faizli kredilerden doğan borçlardan 1 Temmuz 2020-30 Eylül 2020 döneminde vadesi dolacak olup, kararın yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla itfa edilmeyen borçlar, başvuru şartı aranmaksızın faiz tahakkuk ettirilerek ve taksit sayısı değiştirilmeden 3 ay ertelendi.

ERTELEME DÖNEMİNDE İŞÇİ ÇIKARILAMAYACAK

Erteleme dönemi boyunca taksit-anapara borcu ve tahakkuk edecek faizin ilgili kararlar uyarınca borçluya yansıyan kısmıyla tutara ilişkin banka ve sigorta muameleleri vergisi kalan taksitlere eşit olarak eklenecek. Karar kapsamında kredisi ertelenen esnaf ve sanatkârlardan erteleme dönemi boyunca çalışan sayısını azaltmayacağına dair taahhütname alınacak. Çalışan sayısında eksilme tespit edilen esnaf ve sanatkârlar erteleme kapsamından çıkarılacak.

BANKANIN KAYBINI HAZİNE KARŞILAYACAK

Bankanın karar kapsamında ertelenen kredilerden doğacak gelir kayıpları, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ödenecek. Karar, 1 Temmuz 2020 itibarıyla geçerli olacak.

KAYNAK – AA

Okumaya devam et

Ekonomi

Çinigaz’ın ek fatura uygulamasına tepki için imza kampanyası başlatıldı

Yayınlanan

Kütahya’da, Tüketici Sorunları Yardım Derneği (TÜSOYAD) Genel Başkanı Ali İhsan Nazlı, ”Doğalgaz ek faturalarına dur” adıyla imza kampanyası başlattıklarını bildirdi.

KÜTAHYA – İHA

Nazlı, valilik makamından alınan izinle yapılan gerçekleştirilen kampanyaya halkın yoğun ilgi gösterdiğini ifade etti.

Nazlı, ”Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) 29 Temmuz 2018 tarih ve 30493 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan yönetmeliğe göre, elektronik sayaçlarda TL düzeltmesi adı altında Çinigaz tarafından alınan ve sadece Çinigaz hazır kartlarından önceden TL yüklemesi yapıldığı halde, sonradan tüketicilerimize ek fatura çıkararak tüketicilerimize ek külfete sokmak hangi düşüncenin ürünü olduğunu EPDK ve Çinigaz’a soruyoruz. Bu alınan ücret neyin nesidir? Önceden parası verilerek alınan bir ürünün daha sonradan arada fark oluştu denilerek ek farkın alınmasındaki düşüncenin kaynağı kim ya da kimlerdir? Tüketici Sorunları Yardım Derneği olarak bu yönetmeliğin tekrar gözden geçirilerek yönetmeliğin düzeltilmesini talep ediyoruz. Yönetmelik düzeltilene ve bu paraların alınmaması sağlanıncaya kadar imza kampanyası çalışmalarımız devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR