Bizimle iletişime geçin
Eskişehir Ümit Hastaneleri

Politika

Devlet Bahçeli: “Müslüman Türk çocukları, Bizans’ın çocuklarını her cephede, her seviyede berhava edecektir”

Yayınlanan

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İstanbul’un fethinin yıl dönümü nedeniyle mesaj yayımladı. “Zulüm 1453’te başladı” ifadesini eleştiren Bahçeli, “İstanbul merkezli zillet planlarıyla pusu kuranlar aynadaki akisleri gibi kötürüm olacaklardır. Müslüman Türk çocukları Bizans’ın çocuklarını her cephede, her seviyede berhava edecektir” dedi.

yenikutahya.com – ANKARA

Bahçeli, İstanbul’un fethinin 567. yıl dönümü nedeniyle kişisel Twitter hesabında paylaşımda bulundu.

“Fetih, bir yürek işi, bir gönül işarı, bir akıl işareti; hasılı kelam teşekkül etmiş askeri, siyasi ve stratejik dehanın mümtaz bir iradesidir. Fetih, bekleyen ile beklenenin mümeyyiz buluşması, özlem koyuluğunu vuslat sıcaklığıyla aydınlatan mütemadi diriliş fermanıdır” ifadesini kullanan Bahçeli, şöyle devam etti:

“Fetih, tesadüfen takılmış zafer tacı, sürpriz şekilde elde edilmiş başarı beratı değildir. Uzun senelere dayanan muazzam bir hazırlık evresi, devrin ileri ve ilmi tekniklerini tebarüz etmiş kavrayış enginliği ve vizyon derinliği fethin hamurunu yoğuran başlıca amillerdendir. Bunların fevkinde, hatta fevkalade önemde olan bir gerçek varsa o da şudur. Fetih için inanmış erler, imanla çarpan kalpler, bihakkın mazisi fetih kültürüyle perçinlenmiş, bilavasıta fetih ruhuyla pekişmiş bir millet varlığı hayati derecede mühimdir, olmazsa olmaz değerdedir.”

“FATİH ÇIKMIŞ, ÇAĞ AÇIP ÇAĞ KAPATMIŞTIR”

“567 yıl önce İstanbul fethedilmişse bunun asırlara dayanan bir irfan kökü, fetih şuuruna sahip Türk milletinin tarihin ta diplerinden sökün edip gelen bir istikbal tutkusu vardır, münhasıran da belirleyicidir” diyen Bahçeli, “Fetihçi bir milletten Fatih çıkmış, çağ açıp çağ kapatmıştır” ifadelerini kullandı.

“ZULÜM 1453’DE BAŞLADI DİYENLER…”

“İstanbul kabul olmuş duaların yadigârı, mübarek müjdelerin yuvası, yüzyıllar boyunca sabırla büyüyen mücadelelerin yakutudur. Tarihin ana yatağı fetihle değişmiş, dünyanın ilerleyiş istikameti fetihle yeni baştan tayin edilmiştir” tweet’ini paylaşan Bahçeli şunları kaydetti:

“İstanbul Türklüğün iftihar vesikası, itibar vecdi, nice kültürlere, nice medeniyetlere, nice mazlum halklara beşik olmuş, kucak açmış, bayraktarlık yapmış imparatorluk kaynağıdır. Köhne Bizans Malazgirt’te yenilmiş, Anadolu vatan olmuştur. İstanbul’da ezilmiş, fethin hayır ve bereketi Türk asırlarına mühür vurmuştur. İnanıyorum ki, kalan Bizans artıkları da elenecek, fethimizin emanet ve haysiyetine hiçbir karanlık el ve emel değemeyecektir.  Zulüm 1453’de başladı diyenler, İstanbul’u kundaklama ve kurcalama hedefi güdenler, İstanbul merkezli zillet planlarıyla pusu kuranlar aynadaki akisleri gibi kötürüm olacaklardır. Müslüman Türk çocukları Bizans’ın çocuklarını her cephede, her seviyede berhava edecektir.”

İstanbul’un fethinin “skolastik düşüncenin aklı kovduğu, teokratik fanatizmin hür düşünceyi yok ettiği, insanların yarı köle halinde yaşadığı ve ümitsizliğin hakim olduğu batı karşısında, değerler sistemiyle Türk-İslam kültürünün yüz akı olarak medeniyet tarihindeki yerini aldığını” savunan Bahçeli, “Ne mutlu bizlere ki Fetih, aynı zamanda insanlığın Türkleri daha yakından tanımasını, ceddimizin kucaklayıcı, koruyucu, müşfik yönetim yeteneklerini öğrenmeye, layıkıyla kabullenmeye başlamasını da temin ve teslim etmiştir. Türklerin yüksek hasletleri, hakkaniyet ve insanlığa saygı üzerine kurulu bir arada yaşama anlayışlarıyla kaynaşarak daha sonraki dönemlerde üç kıtayı yönetme kabiliyetlerinin ahlaki ve fikri zeminini hazırlamıştır” dedi.

Bahçeli şöyle devam etti:

“Fetihten sonra imar edilen ve eserlerle donatılan İstanbul’umuzun, yaşayan müstesna ve muazzez tarihsel güzelliklerine rağmen, bugün sosyo-kültürel kirlenmenin de neden olduğu tahribat ve talan ile karşı karşıya olduğu açık ve acıklı bir gerçektir. Dileğim, fethi kutlu Peygamberimiz tarafından müjdelenmiş bu tarihi kentimizin, giderek silinmeye yüz tutan güzelliklerini yeniden kazanması, geçtiğimiz asırlarda olduğu gibi huzur, barış ve kalkınmanın sembolü olarak dünyaya yön veren küresel bir merkez haline gelmesidir. İstanbul’u bir Türk-İslam kenti yaparak dünyaya yeni bir başkent armağan eden, başta büyük hakanımız Fatih Sultan Mehmet olmak üzere fetihte yer alan kahraman ecdadımızı hürmet ve şükran ile anıyor hepsine Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. İstanbul; asırlardan buyana milli birlik ve kardeşliğin simgesi, Türklüğün kıvanç dolu sinesi, Türkiye’nin övünç sinerjisi, Türk milletinin muzafferlikle serpilip sivrilmiş hem övgüsü, hem de özgüvenidir.”

Politika

MHP Merkez İlçe Başkanı Ayhan Toy, TTB tartışmasına sert bir açıklamayla katıldı

Yayınlanan

MHP Merkez İlçe Başkanı Ayhan Toy, “CHP Kütahya Milletvekili Sayın kasap; milli konularda hassasiyet, yerli ve milli duruş noktasında MHP Kütahya Milletvekili Sayın Ahmet Erbaş’ı biraz da olsa örnek almasını tavsiye ediyorum” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi Kütahya Merkez İlçe Başkanı Ayhan Toy, Türk Tabipleri Birliği tartışmaları üzerine CHP Kütahya Milletvekili Fazıl Kasap’ın açıklamalarının yanlış olduğunu söyledi.

Ayhan Toy, yazılı olarak yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Herkesin mâlumu olduğu üzere vahim bir küresel salgınla mücadele ediyoruz. Her gün insanlarımızı kaybediyoruz. Vaka sayısı giderek tırmanıyor. Yoğun bakım hasta sayımız artıyor. Buna karşılık hekimlerimiz, hemşirelerimiz ve diğer sağlık çalışanlarımız insanüstü bir emek sarf etmektedir. İnsani ve vicdani değerlere sahip hiçbir insanımız KOVİD-19 hastalığının yayılmasını istemez. Bu süreç devam ederken Türk Tabipleri Birliği denilen mâlum oluşumun geçmişteki sicilini de göz önüne alarak Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli’nin uyarı ve tespitlerini bir kez daha CHP ve âvenelerine hatırlatmak istiyor ve soruyoruz: Türkiye’nin böylesi kırılgan bir döneminde sağlık kuruluşlarında siyah kurdele takmanın ne manası vardır?

Hükümeti ve devleti hedef alarak “Yönetemiyorsunuz, ölüyor, tükeniyoruz” temalı karanlık ve maksatlı eyleme niye ihtiyaç duyuluyor? Salgından toplumsal hareketlenme mi arzulanıyor? Bunları millet adına sormak en tabii hakkımızdır. Türk Tabipleri Birliği sürekli korku aşılıyor. Vatandaşlarımızı telaşa sürüklüyor. Hekimlerimiz arasına nifak sokuyor. Güvensizliği yayıyor. Yani virüsün eksik bıraktığını tamamlamayı amaçlıyorlar. Bu ihanet odağının hiçbir açıklaması kalpleri ferahlatmıyor. Milletimizin yüreğine su serpmiyor. Saklamaya, gizlemeye tevessül etmek nafiledir, çünkü yalın gerçekler ortadadır. Ayrıca bu oluşumun geçmişteki sabıkalarını hatırlatmak gerekirse; ülkemiz terörle mücadeleyi kararlılıkla icra etmiş, mesela Afrin operasyonu başlatmış, bunlar savaş halk sağlığı sorunu diyerek tenkit etmiş, milli güvenliğin karşısında cephe almıştır.

Vatan evlatları şehit düşmüş, bir kez olsun onları rahmetle anmamıştır. Türkiye düşmanları zehir saçmış, bir kez olsun tepki göstermemişlerdir. Yeni tip Koronavirüs salgını ortaya çıkmış, yandık, bittik, tükendik masalı söyleyip karamsarlık yaymışlardır.

Adı Türk olan, gerçekte bölücülüğün ve terörizmin saklandığı karanlık oluşum olan bu birliğin milletimizin ne bir özlemini ne de hedef ve hayallerini paylaşmadığı malumdur.

Milliyetçi Hareket Partisi olarak Liderimizin devletin bekası, milletimizin huzurlu geleceğine dair bu hassasiyetlerini anlamayanlar, CHP’den İP’e, HDP’den marjinal partilere kadar Türk Tabipleri Birliği’nin tetikçiliğine heveslenmiştir. Siyasi çıkarcıları da aziz milletimiz ibretle takip etmektedir. Kendisi de bir doktor olan Sayın Ali Fazıl Kasap da bu tetikçiliğe savunmuş, haddi olmadan Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli’ye yönelik ithamlarda bulunmuş, sorumsuzca kamuoyuna açıklamalar yapmıştır. Kendisi doktorluğu bırakıp, siyasete soyunmuş olsa da bilmesini isteriz, Türk Tabipleri Birliği’nin derdi hastalarımızın şifa bulması, tedavi edilmeleri, insan ve toplum sağlığının güvenceye kavuşması falan değildir. Bunların asıl meselesi acaba surda gedik açabilir miyiz, sorusuna cevap aramaktır.   HDP’nin yanında hizaya giren Türk Tabipleri Birliği Başkanı’na destek amacıyla telefon kuyruğuna girenler bize göre kendilerine yakışanı yapmıştır.CHP’den yıllarca uğraşması sonucu milletvekili seçilen Sayın Kasap Kütahya ve sorunlarını bırakıp genel siyaset üzerine demeçler vermeye başladığına göre CHP’nin parti içi kaynayan kazanında isminin geçmesini arzu etmektedir. CHP Kütahya Milletvekili Sayın Kasap; milli konularda hassasiyet, yerli ve milli duruş konularında MHP Kütahya Milletvekilimiz Sayın Ahmet Erbaş’ı biraz da olsa örnek almasını tavsiye ediyorum.”

Okumaya devam et

3. SAYFA

112’ye gelen çağrıların yarısından fazlası asılsız ihbar

Yayınlanan

Kütahya 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Tamer Yiğit, son 8 ayda merkeze 273 bin 472 asılsız ihbarda bulunulduğunu söyledi.

112 Ambulans, 110 İtfaiye, 155 Polis İmdat, 156 Jandarma, 177 Orman Yangın, 122 Afet ve Acil Durum (AFAD), 158 Sahil Güvenlik gibi acil çağrı hizmetlerini tek numara altında toplayan Acil Çağrı Hizmetleri 2020 Yılı 2. İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı yapıldı.

112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Tamer Yiğit; sistem, işleyiş, faaliyetler, 2020 yılı verileri ve hedefler hakkında bilgiler verdi.

2020 yılı Ocak-Ağustos istatistiklerini paylaşan 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Tamer Yiğit, 112 Acil Çağrı Merkezine gelen 504 bin 680 çağrıdan 373 bin 361’inin cevaplandığını, 231 bin 208 çağrının kurumlara aktarıldığını, 273 bin 472 asılsız çağrı olduğunu söyledi.

Vatandaşa en hızlı şekilde ulaşmanın gayreti içinde olduklarını kaydeden ve çağrı yönlendirici olarak görev yapan personelin telefona cevap verme süresinin hızlı olması gerektiğini dile getiren Vali Çelik, reaksiyon süresini hızlandırma ile koordinasyonu sağlamada tüm kurum personelinin hassasiyet göstermesini istedi.

112’yi meşgul eden asılsız çağrı ve gereksiz ihbarların acil yardım bekleyen insanları mağdur ederek hayati sonuçlar doğurduğuna dikkat çeken Vali Çelik, asılsız çağrıların azaltılması konusunda çalışma yapılması talimatı verdi. İHA-KÜTAHYA

112’YE GELEN BAZI SAÇMA İHBARLAR

 • “Siz de ambulans var mı? Var. Bende de var, haydi kapıştıralım.”
 • “Balkon demiri kırık, çocuğum düşerse siz sorumlusunuz.”
 • “İki lahmacun yollar mısınız?”
 • “Abla saat kaç?”
 • “Telefonumun çalışıp, çalışmadığını test ediyorum, sesim geliyor mu?”
 • “Abla sevgilimden ayrıldım bana bir taktik versene?”
 • “Pin kodumu unuttum, puk numarasını versene.”
 • “Canım sıkıldı ne yapayım?”
 • “Sırtım kaşınıyor ne yapayım?”
 • “Dakikam yok, size sevgilimin numarasını versem, onu arayıp beni aramasını söyler misiniz?”
 • “Kedimin maması bitti, yollar mısınız?”

Okumaya devam et

Politika

Milletvekili Erbaş, Türk Tabipler Birliğinin kapatılmasını istedi

Yayınlanan

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, “Türk Tabipleri Birliği derhal kapatılmalıdır” dedi.

Milletvekili Erbaş, yaptığı açıklamada, TTB’nin, Türk milletini ve bölünmez bir bütün olan vatanını seven hekimler arasında da çok fazla şikayet konusu olduğunu ifade etti.

Erbaş, “Türk Tabipler Birliği sözde hekimlerimizin çatı meslek örgütüdür ama ne yazık ki son yıllarda Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi hekimlerimizin sorunları dışında her konuda ve özelliklede terör örgütü konusunda birçok destekleyici açıklamalarda bulunmuştur. Bu konu başta Türk Milletini ve bölünmez bir bütün olan vatanını seven hekimler arasında da çok fazla şikâyet konusu olmuştur. Merkez Konseyine yakın odaların ve konseyin açıklamaları hep aklımızda kötü izler bırakmıştır. Unutulmamalıdır ki bu TTB Merkez Konseyi üyesi 11 Hekim Türk Silahlı Kuvvetlerinin PKK-PYD’ye karşı Afrin’de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekâtına “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” diyerek karşı çıktığı için ‘Terör örgütü propagandası yapmak, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek’ suçundan hâlâ yargılanmaktadırlar” diye konuştu. İHA-KÜTAHYA

Okumaya devam et

Politika

Vaka sayıları artınca köy karantinaya alındı

Yayınlanan

Kütahya merkeze bağlı Demirciören köyünde karantina uygulaması başlatıldı. Köy halkından 1 kişi yoğun bakımda tedavi görürken bir kaç kişinin de durumunun ağır olduğu öğrenildi.

yenikutahya.com – ÖZEL HABER

Demirciören Köyü Muhtarı Hasan Demir, köyde vaka sayısında artış yaşandığını ve bu nedenle İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun karantina kararı aldığını söyledi.

Hasan Demir “Ülke genelinde yaşanan Kovid-19 vaka sayısı artışını köyümüz de yaşadığı ve bundan sonrası için tedbir almak adına böyle bir karar alındığını düşünüyoruz. Halkımız maske, mesafe ve hijyen gibi konulara riayet etti. Ancak bu virüsün bulaşmasına engel olamadık” diye konuştu.

Jandarma ekipleri Demirciören giriş ve çıkışlarında önlem aldı. O güzergahı kullanmak isteyen araçlar alternatif yollara sevk ediliyor.

Okumaya devam et

Politika

Kütahya’da bir köy daha karantinaya alındı, sokağa çıkmak yasak

Yayınlanan

Kütahya İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, merkez Demirciören köyü karantinaya alındı.

Yapılan açıklamada “17.09.2020 tarihi saat 24.00 ile 01.10.2020 tarihi saat 24.00 arasında Kütahya Merkez Demirciören köyünde karantina uygulaması başlatılmasına, karantina sınırları içinde bulunan tüm vatandaşlarımızın sokağa çıkmalarının kısıtlanmasına karar verildi” denildi.

Valilik tarafından yayımlanan açıklama şöyle:

“Devletimiz tüm kurumları ile bu salgının yayılması ve vatandaşlarımızın hayatlarını tehdit etmesini engellemek için birçok tedbir almakta ve bu kapsamda uyulması gereken kuralları belirleyerek vatandaşlarımızla paylaşmaktadır.

1) COVID-19 pozitif vakalardaki artış nedeniyle bireysel izolasyonun yeterli olamayacağı, alınan tedbirlerin bulaşın yayılım hızının düşürülmesine olan etkisinin en üst noktaya taşınabilmesi amacıyla 17.09.2020 tarihi saat 24.00 ile 01.10.2020 tarihi saat 24.00 arasında Kütahya Merkez Demirciören köyünde karantina uygulaması başlatılmasına, karantina sınırları içinde bulunan tüm vatandaşlarımızın sokağa çıkmalarının kısıtlanmasına,

2) Covid-19 Pozitif vakaların ve temaslılarının ev karantina süreçlerinin devam etmesine,

3) Karantina bölgesindeki vatandaşlarca Vefa Sosyal Destek Ekiplerine bildirilen ihtiyaçların ilgili kurumlarca karşılanmasına,

4) Karantina altına alınan köy ve sokaklardaki kamu binaları ve özel sektör işletmelerinin (market, bakkal, pastane, fırın ve alışveriş yerleri vs.) açık tutulmasına,

5) Karantina bölgesinde her haneden sadece 1 kişinin zorunlu ihtiyaçlar için kolluk gözetiminde başta maske ve mesafe olmak üzere Coronavirüs (Covid 19) kapsamındaki tedbirlere uyarak karantina bölgesi içindeki market, bakkal, fırın vs. gibi alışveriş yerlerine zorunlu ihtiyaçları için gidebilmesine,

6) Karantina süresince 1. basamak sağlık hizmetleri kapsamında Aile Hekimliği ve mobil eczacılık hizmetlerinin devam etmesine, acil sağlık hizmetleri için 112 ile iletişime geçilmesine,

7) Karantina bölgesine yakın konumda Yeni Mahalle Mevki / Yeni Cami Mevki de kurulan köy pazarı başta olmak üzere,  karantina bölgesi ve etrafındaki tüm pazarlara karantina süresince müsaade edilmemesine,

8) Belgelemek kaydıyla aşağıda belirtilen meslek gurupları ve kişilerin istisna kapsamında değerlendirilmesine, fabrika, atölye, kapalı ofis gibi toplu çalışılan işyerlerinde çalışanların istisna kapsamı dışında tutulmasına,

4. Maddede yer alan “Açık Olacak İş Yeri, İşletme ve Kurumlarda” yönetici, görevli veya çalışanlar,

a. Başta sağlık çalışanları ve Kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar olmak üzere (Özel güvenlik görevlileri dahil) Kamu çalışanları,

b. Acil Çağrı Merkezleri, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Kızılay ve AFAD’da görev alanlar,

ç. Cenaze defin işlemlerinde görevli olanlar (din görevlileri, hastane ve belediye görevlileri vb.) ile birinci derece yakınlarının cenazelerine katılacak olanlar,

d. Elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon vb. kesintiye uğramaması gereken iletişim ve altyapı sistemlerinin sürdürülmesi ve arızalarının giderilmesinde görevli olanlar,

e. Ürün ve/veya malzemelerin nakliyesinde ya da lojistiğinde (kargo dahil), yurt içi ve yurt dışı taşımacılık, depolama ve ilgili faaliyetler kapsamında görevli olanlar,

f. Yaşlı bakımevi, huzurevi, rehabilitasyon merkezleri, çocuk evleri vb. sosyal koruma/bakım merkezleri çalışanları,

g. Otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi “Özel Gereksinimi” olanlar ile bunların veli/vasi veya refakatçileri,

ğ. Özel sektör çalışanlarından belgelemek kaydıyla görev gereği zorunlu olarak çalıştırılması gereken bölümlerde görevli olanlar,

h. Bankalar başta olmak üzere yurt çapında yaygın hizmet ağı olan kurum, kuruluş ve işletmelerin bilgi işlem merkezlerinin çalışanları (asgari sayıda olmak kaydıyla),

ı. Bozulma riski bulunan bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimi, işlenmesi, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar,

i. İkametinin önü ile sınırlı olmak kaydıyla evcil hayvanlarının zorunlu ihtiyacını karşılamak üzere dışarı çıkanlar,

j. Zorunlu sağlık randevusu olanlar (Kızılay’a yapılacak kan ve plazma bağışları dahil),

k. İş sağlığı ve güvenliği nedeniyle iş yerlerinden ayrılmaları riskli olan çalışanlar (iş yeri hekimi, iş sağlığı ve güvenliği profesyonelleri vb.),

l. Veteriner hekimler, Eczacılar ve eczane çalışanları,

m. Tarımsal üretimin devamlılığı için gerekli olan ekim-dikim, sulama-ilaçlama gibi faaliyetler kapsamında özel izin verilenler,

n. Servis hizmeti vermek üzere dışarıda olduklarını belgelemek şartı ile teknik servis çalışanları,

o. Belediyelerin toplu taşıma, temizlik, katı atık, su ve kanalizasyon, ilaçlama, itfaiye ve mezarlık hizmetlerini yürütmek üzere çalışacak personel,

ö. Belgelemek kaydıyla karantina bölgesi dışındaki diğer işyeri sahipleri,

p. Hayvancılık faaliyetleri ile sınırlı kalmak kaydıyla Küçükbaş-büyükbaş hayvanların bakımını yapanlar ve otlatanlar, arıcılık faaliyeti yürütenler,

        9) Ana faaliyet konusu gazino, pavyon, diskotek, bar, birahane, taverna veya gece kulübü olan umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinin ana faaliyet konusunu değiştirerek kafe, restoran, lokanta vb. olarak faaliyet göstermek istemeleri durumunda İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik çerçevesinde eski ruhsatın iptal edilip yeniden ruhsatlandırma işlemi yapılmasına,

        10) 15.03.2020 tarihi itibariyle ana faaliyet konusu gazino, pavyon, diskotek, bar, birahane, taverna veya gece kulübü olup belediye ve il özel idarelerine müracaat ederek 15.03.2020 tarihinden sonra eski ruhsatını iptal edip yeniden ruhsat almak suretiyle ana faaliyet konusunu değiştiren ya da ruhsatına talî faaliyet konusu ekleyen işyerlerinin listelerinin belediyeler ve il özel idarelerince İl/ İlçe Salgın Denetim Merkezine ulaştırılmasına,

        11) Ana faaliyeti gazino, pavyon, diskotek, bar, birahane, taverna veya gece kulübü olup sonradan ilgili yerel yönetime müracaat ederek ana faaliyet alanını değiştiren işyerlerine yönelik denetim faaliyetlerinin yoğunlaştırılmasına,

– Bu denetimlerde faaliyet konusunu değiştirerek salgınla mücadele kapsamında alınan tedbirleri devre dışı bırakacak şekilde eski faaliyetine devam ettiği tespit edilen işletmelerin ilgi genelgeler çerçevesinde derhal kapatılmasına,

– İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin Ek 3’üncü maddesi çerçevesinde ayrıca işlem yapılmasına,

– Ana faaliyeti gazino, pavyon, diskotek, bar, birahane, taverna veya gece kulübü olup ruhsatına talî faaliyet işleten işyerlerinin çalışmasına müsaade edilmemesine,

        12) Alınan tedbirlerin ivedilikle uygulanması ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi, gerekli görülmesi durumunda alınan kararlara uyulup uyulmadığının genel kolluk marifeti ve zabıta ekipleri ile denetlenmesine, tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, toplantıya katılanların oy birliği ile karar verildi.”

Okumaya devam et

Ekonomi

Kimlik kartı, banka kartı ve ehliyet birleşiyor

Yayınlanan

PTT’nin kimlik kartı ile ATM’den para çekme dönemini başlatmasından sonra birçok kişi tüm kartların, kimlik kartında birleşmesini istediğini dile getirmişti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Artık ehliyetimizi yanımızda taşımamız gerekmeyecek. Yakın zamanda Türkiye’ye bunu müjdeleyeceğiz” diyerek haberi verdi.

EMİNE YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Banka kartı ve ehliyetin de kimlik kartına entegre edilebileceğini belirten Bakan Soylu, bu sayede kullanıcıların tek bir kart taşımasının yeterli olacağını vurguladı. Ehliyet kimlik kartına yüklenecek ve bu sayede Jandarma – Polis tarafından yapılan bir kontrolde ehliyetin kontrol edilmesi için kimlik üzerindeki çipin görevli memurun elindeki cihaza okutulması yeterli olacak.

İçişleri Bakanı Soylu’nun konu hakkında yaptığı açıklama şu şekilde:

“Yeni kimlik kartımızla birlikte banka kartımız ve ehliyetimiz tek kartta birleşmiş olacak. Artık ehliyetimizi yanımızda taşımamız gerekmeyecek. Yakın zamanda Türkiye’ye bunu müjdeleyeceğiz. Ehliyeti bunun üzerine yükleyeceğiz. Ehliyeti jandarma-polis bakmak istediğinde çipe dokundurmuş olacak. Yeni kimlik kartımız SGK ve e-imza hizmeti de sunacak.”

Okumaya devam et

Politika

81 ile genelge: Yarın büyük denetim var

Yayınlanan

İçişleri Bakanlığı, vali, kaymakam, belediye başkanı, muhtar ve kolluk birimlerinin katılımıyla ülke genelinde yarın Covid-19 tedbirlerinin denetleneceği açıklaması yaptı.

İçişleri Bakanlığı Kovid -19 tedbirleri kapsamında bugün gerçekleştirilecek denetimlerle ilgili 81 il valiliğine genelge gönderdi. Genelgede, koronavirüs salgınıyla mücadelenin etkin olarak sürdürülebilmesi için 17 Eylül 2020 Perşembe günü tüm il ve ilçelerde, bizzat valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve personeli, köy/mahalle muhtarları, meslek odaları, genel kolluk birimleri (polis, jandarma, sahil güvenlik) ve özel kolluk görevlilerinin (zabıta, özel güvenlik vb.) katılımıyla oluşturulan ekipler tarafından “Sağlık için, hepimiz için” mottosu ile yaşamın tüm alanlarını kapsayacak şekilde genel denetimler gerçekleştirileceği belirtildi.

Genelgede, ülke genelinde yapılacak denetimlerle ilgili şu bilgilere yer verildi:

* Denetimler, vatandaşların yoğun olarak bulunduğu başta şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları ile lokanta, kafe, restoranlar gibi yeme-içme ve eğlence yerleri olmak üzere, konaklama tesisleri, alışveriş merkezleri, pazar yerleri, sosyete pazarları, kahvehane, kıraathane, çay bahçesi, düğün ve nikâh yapılan yerler, berber/kuaför/güzellik merkezleri, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, otogarlar, ticari taksiler, taksi durakları, park/piknik alanları, lunapark/tematik parklar ve bilumum yaşam alanlarını (plajlar, cadde ve sokaklar vb.) kapsayacak şekilde planlanacak.

* Denetim ekipleri her bir iş kolu ya da mekânın uzmanlık bilgisi göz önünde bulundurularak ilgili kamu kurum ve kuruluşları (kolluk, yerel yönetimler, il/ilçe müdürlükleri vb.), köy/mahalle muhtarları ile meslek odalarının temsilcilerinden oluşacak şekilde belirlenecek.

* Denetimlerde vatandaşların kalabalıklar halinde bir araya gelebildikleri etkinlik (nikâh merasimi şeklindeki düğün, nikâh, cenaze, taziye vb.) ve yerlerde (plajlar, cadde ve sokaklar, park alanları vb.) temizlik, maske ve fiziki mesafe kurallarına uyulup uyulmadığına özellikle dikkat edilecek.

* Denetim faaliyetlerinin etkinliği ve görünürlüğü en üst seviyede tutulacak.

* Denetimler sırasında vatandaşlara yönelik rehberlik edici ve bilinçlendirmeye yönelik faaliyetlere ağırlık verilecek.

* Hemen giderilebilir nitelikte anlık uygulamalardan kaynaklı süreklilik taşımayan aykırılıklar için birinci ihlalde uyarı, ikinci ihlalde idari para cezası, işyeri, ticari taksi ve toplu ulaşım araçları için üçüncü ihlalde 1 gün, dördüncü ihlalde 3 gün şeklinde faaliyet durdurma cezası teklifleri mülki idare amirine iletilecek.

* Halk sağlığı açısından ciddi anlamda risk oluşturan ve süreklilik oluşturan ya da kurallara/önlemlere aykırı davranışlarda ısrar edilen aykırılıklar için ise İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca belirlenecek cezalar mülki idare amirlerince uygulanacak.

* Vali ve kaymakamlar tarafından yerel yönetimler, genel kolluk kuvvetleri, kamu kurum ve kuruluşları, köy/mahalle muhtarları ile meslek odaları arasındaki koordinasyonun sağlanarak gerekli planlamaların yapılması ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek.

Okumaya devam et

Politika

İzolasyondan canı sıkılıp dışarı çıkan 3 kişi KYK yurduna yatırıldı

Yayınlanan

Kütahya’da izolasyon koşullarını ihlal eden 3 kişi sağlık ekipleri ile polis eşliğinde KYK yurduna yerleştirildi.

Kütahya Valisi Ali Çelik başkanlığında gerçekleştirilen İl Hıfzıssıhha Kurulu Toplantısı’nda alınan “izolasyon koşullarını ihlal edenlerin karantina sürelerini KYK yurtlarında tamamlamasının sağlanması” kararının ardından uygulamaya geçildi.

Kütahya merkezde karantina kurallarını ihlal eden 3 kişi sağlık ekipleri ile polis eşliğinde KYK yurduna yerleştirildi.

Mahalle denetim ekiplerince izolasyon koşullarını ihlal ettiği belirlenen vatandaşlar, sağlık kontrollerinin ardından karantina sürelerini tamamlamak üzere Valilik tarafından belirlenen yurtta gözetim altına alındı.

Evde izolasyon yükümlülüğünü ihlal eden vatandaşlara ayrıca idari para cezası uygulandı. İHA

Okumaya devam et

3. SAYFA

Tarım Bakanlığı açıkladı! Gıda üretiminde hile yapan firmaları tek tek ifşa etti

Yayınlanan

Tarım ve Orman Bakanlığı, 91 firmaya ait 113 parti ürünü taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği için ifşa etti. Kütahya’dan da bir et ve et ürünleri firması listeye girdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı vatandaşın sağlığını korumaya, gıdada taklit ve tağşiş yapanlara göz açtırmamaya devam ediyor. Bu kapsamda,  taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 91 firmaya ait 113 parti ürün Bakanlık Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunuldu.

Kütahya merkezden de bir et ve et ürünleri firması, yüzde yüz dana eti olması gereken sucuğa kanatlı eti karıştırdı. Tarım Bakanlığı açıklamasına göre firmaya gereken cezai işlem uygulanacak.

Vatandaşın sağlığı söz konusu olunca kimsenin gözünün yaşına bakmayacaklarını vurgulayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bu kapsamda son olarak 91 firmanın 113 parti ürününü ifşa ettiklerini duyurdu.

BAKANLIĞIN AÇIKLADIĞI TAM LİSTE İÇİN BURAYI TIKLAYIN

Okumaya devam et

EMET

Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, koranavirüse yakalandı

Yayınlanan

Kütahya’nın Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan’ın Korona virüs (Covid-19) testinin pozitif çıktığı bildirildi.

Daha önce test yaptıran ve sonuçlatı negatif çıkan Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan’ın, ikinci kez yapılan (Covid-19) testinin pozitif çıktığı öğrenildi.

Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan’ın testlerinin pozitif çıkması üzerine, ilçe filyasyon ekipleri yoğun bir çalışma gerçekleştirerek, başkanın yoğun temasta bulunduğu kişilere ulaşarak gerekli çalışmaları gece yarısı tamamladı.

Filyasyon ekipleri tedbir karantinası uygulamalarına da başlarken, öncelikle AK Parti Emet İlçe Başkanı Süleyman Ciner, Belediye Başkan Yardımcısı Murat Uyanık’ın testlerinin yapıldığı ve sonuçlarının negatif çıktığı öğrenildi. İHA

EMET BELEDİYE BAŞKANI HÜSEYİN DOĞAN

Okumaya devam et

BÖLGE HABERLERİ

Kütahya Valisi Ali Çelik, Erikli köyünün su sorununu çözmek için Bozüyük’e gitti

Yayınlanan

Kütahya’nın Domaniç ilçesine bağlı 80 nüfuslu Erikli Köyü’nün içme suyuna kavuşturulması için çalışma başlatıldı. Kütahya Valisi Ali Çelik, vatandaşların su sıkıntısının giderilmesi için sondaj çalışması yapılması planlanan bölgelerde incelemelerde bulundu.

EMİNE YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Kütahya’nın Domaniç ilçesine bağlı Erikli köyünün komşu köylerinden olan Bilecik’in Bozüyük ilçesine bağlı Dombayçayırı köyüne giden Kütahya Valisi Ali Çelik, Bilecik Valisi Bilal Şentürk ve köy sakinleriyle bir araya geldi.

Ziyarette; Domaniç Kaymakamı Ahmet Salih Poçanoğlu, Bozüyük Kaymakamı Hasan Yaman, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, Dombayçayırı Köyü Muhtarı Rafet Cin, Erikli Köyü Muhtarı Cengiz Yıldırım hazır bulundu.

“YOKLUKLAR PAYLAŞILARAK AZALIR”

“Komşusu açken tok yatan bizden değildir” diyen Bilecik Valisi Bilal Şentürk, Erikli köyünün su ihtiyacının karşılanması için köy sakinlerinin kabul etmesi halinde Dombayçayırı köyünde sondaj çalışması yapılacağını söyledi. Vali Şentürk, “Ortak akılla çalışacağız. Yokluklar paylaşılarak azalır” dedi.

“İKİ KÖYÜN DE ÇIKARLARINI KORUYACAĞIZ”

“İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” şiarıyla sorunlara çözüm aradıklarını, bu çözümün bir ortağının da Dombayçayırı köyü sakinleri olabileceğini belirten Kütahya Valisi Ali Çelik, “Sağlıklı bir yaşam tüm insanlarımızın hakkı. Komşu köyünüz olan Erikli Köyü’müzün su sıkıntısını giderebilmek amacıyla su araştırması yapacağız. Araştırma yapmak istediğimiz alanlardan biri de sizlerin de kabul etmesi halinde Dombayçayırı Köyü. Herkesin inandığı, Devletimizin ve milletimizin çıkarlarını koruyacak bir çalışma arzusundayız” dedi.

Dombayçayırı Köyü sakinlerinin suyunu paylaşması halinde hiçbir zarar görmeyeceğinin altını çizen Vali Çelik, sondaj çalışmasıyla su tespit edildiği takdirde iki köyün de kazançlı çıkacağını söyledi.

Köy sakinlerinin istişarelerde bulunup ortak karara varmasının ardından konuya ilişkin protokol yapılacağı belirtildi.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Simav’da Başkan Kulat güven tazeledi

Yayınlanan

Geçen Mart ayında yapılması planlanan fakat küresel salgın COVID-19 mücadele süreci nedeniyle ertelenen AK Parti Simav İlçe 7. Olağan Kongresi yapıldı. Mevcut ilçe başkanı Ahmet Kulat, güven tazeledi.

MUSTAFA ARIGÜMÜŞ – yenikutahya.com – SİMAV

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili ve Kütahya Koordinatörü olan Av. İbrahim Yurduseven, AK Parti Kütahya Milletvekilleri Ahmet Tan ve Ceyda Çetin Erenler, AK Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, Simav Belediye Başkanı Av. Adil Biçer, komşu ilçelerin AK Partili belediye ve ilçe başkanları, CHP Simav İlçe Başkanı Hasan Koç, MHP Simav İlçe Başkanı Bayram Yılmaz, geçen dönemin belediye başkanı Süleyman Özkan, bazı meslek ve esnaf odalarının yöneticileriyle bazı sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin AK Parti Simav İlçe Yönetimi, AK Partili belediye meclis üyeleri ve partililerin katıldığı kongre Simav Belediyesi Kültür Evinde düzenlenen ilk etkinlik olarak tarihe geçti.

YURDUSEVEN: “MİLLETİMİZİN YOLU, İSTİKAMETİMİZDİR”

Sunulan ve oy birliği ile kabul edilen teklifle kongrenin divan başkanlığına getirilen AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili ve Kütahya Koordinatörü olan Av. İbrahim Yurduseven yaptığı kısa konuşmasında, “Milletimizden aldığımız güçle, milletimizin yolunu istikametimiz bilerek, hizmet aşkıyla, sahip olduğumuz inançlarımızı ve değerlerimizi korumak için yola çıktığımız günden bugüne, tüm gücümüzle içeride ve dışarıda mücadelemizi her zaman sürdürdük ve sürdürmeye devam edeceğiz” diyerek kongreyi başlattı. Yurduseven, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından protokol konuşmaları için AK Parti Simav İlçe Başkanı ve partinin 7.olağan kongresi için tek aday olan Ecz. Ahmet Kulat’ı kürsüye davet etti.

KULAT: “KONGRELERİMİZ DİRİLİŞ, TAZELENME, HESAP VERME VE MUHASEBE YAPMA ADRESİDİR”

İlçe başkanı Ahmet Kulat, “AK Parti kongrelerinin yeni bir dirilişin, tazelenmenin ve heyecanın başlangıcı olduğunu, AK Parti’de kongrelerin birliğin, berberliğin ve coşkunun tazelendiği yerler olduğunu” ifade etti.Başkan Kulat sözlerini şöyle sürdürdü: “Hepimizin malumu olduğu gibi kongremizi Mart ayında gerçekleştirmeyi planlamıştık fakat ülkemizin ve dünyanın içinden geçmekte olduğu pandemi süreci nedeniyle kongrelerimizi ertelemek durumunda kaldık. Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde gerçekleştirilen korona virüs ile mücadele seferberliği kapsamında tüm dünyanın da takdir ettiği bir başarı elde ederek sağlanan kısmi normalleşme sayesinde bugün sizler ile bu kongremizi gerçekleştirebiliyoruz.  Fakat hükümetimizin elde ettiği bu büyük başarıya vatandaşlar olarak bizlerinde katkı sunmaya devam etmesi gerekiyor. Bunun için genel merkezimizin talimatları ile maske, mesafe ve hijyen kurallarına azami şekilde dikkat ederek bu kongremizi gerçekleştiriyoruz.

Kongreler bir muhasebe ve hesap verme yeridir bu anlamda görev yaptığımız 22 aylık süre boyunca şehrimiz ve davamız için ortaya koymuş olduğumuz gayretlerden biraz sizlere bahsetmek istiyorum. Ben AK Parti ilçe başkanlığı görevini Adil Biçer başkanımızdan 31 Mart 2019 seçimlerinin hemen öncesinde 2018 yılının kasım ayında devralmıştım. 34 yaşında genç bir kardeşiniz için bu şerefli görev büyük bir sorumluluk demekti. Göreve geldikten hemen sonra bir yerel seçim bekliyordu bizleri ve bizler bu yerel seçimin şehrimiz için ne kadar önemli olduğunu biliyorduk. Bu anlamda omuzlarımızda büyük bir sorumluluk vardı. Fakat partimizin kurumsal yapısı, istişare ve ortak akıl kültürümüz ile hareket ederek aday belirleme süreçlerimizi hızlı bir şekilde tamamlayıp propaganda dönemine girdik. Biz Simav’da çalınmadık kapı, sıkılmadık el, girilmedik gönül bırakmayacağız dedik ve Liderimizden aldığımız enerjimiz ile çok çalıştık. Bu süreçte samimi olmaya ve tevazu göstermeye gayret ettik. Rabbim bizim gayretlerimize, arkadaşlarımızın samimiyetine binaen bize ilçemiz adına güzel bir seçim zaferini ihsan etti. Biz kazanmadık;  O bize bu başarıyı ikram etti. Çok şükür ki Simav Belediyesinde tarihin en yüksek oyuyla belediye başkanlığını, 6 Beldemizin 5’ini ve 4 il genel meclisi üyeliğinin tamamını Ak Partili adaylarımız kazandı. Bu sonuçlar bizlere çok daha fazla bir sorumluluk yükledi aslında. Fakat arkadaşlarımızın tamamı bu sorumluğun bilinci içerisinde çalışmalarını devam ettirdi bugüne kadar. Bundan sonraki gayretlerinin çok daha fazla olacağına inanıyoruz. Çünkü bizlere yakışan bu ülkeye çok büyük ufuklar çizen, çok büyük hedefler ortaya koyan Recep Tayyip Erdoğan’a layık bir yol arkadaşı olmaktır. Bu şehre hizmet noktasında neler yaptığımızı tek tek anlatarak vaktinizi almak istemiyorum, fakat Türkiye’yi Ak Parti öncesi ve sonrası olmak üzere ikiye ayırıp değerlendirdiğimiz gibi Simav’ı da Ak Parti öncesi ve sorası olarak ikiye ayırarak değerlendirmek ve şöyle etrafımıza baktığımızda hastanesinden okullarına, sağlık ocaklarından kamu binalarına, köylerimizdeki yatırımlara varıncaya kadar çok büyük bir çoğunluğun Ak Parti döneminde yapıldığını görmek ve değerlendirmek gerekmektedir. Bizlerde kendi dönemimizde bu yatırımların bazılarına vesile olduğumuz gibi bazılarının da üzerine bir şeyler koyarak devamını sağladık. Sağlık ve eğitim alanında ilçemizi çok daha yeterli ve kaliteli bir noktaya getirdik. Üniversitemizi her geçen gün büyüterek 3 bin dolayında bir öğrenci sayısına ulaştırdık. Belediye başkanlarımız ile birlikte turizm alanında yapılan yatırımlar ile Simav’ı turizmde önemli bir noktaya taşıdık. Tarım ve Hayvancılıkta Simav’ı Kütahya’nın 1 numarası haline getirdik. Köy ve Beldelerimizde hemen hemen tüm alt yapı problemlerini çözdük. Tabi ki ilçemizdeki eksilerimizin tamamı halledildi diyemeyiz. Elbette eksiklerimiz var ve bundan sonra da yeni ihtiyaçlar ortaya çıkacak ve biz bundan sonrada bu ihtiyaçları çözmek için gayret edeceğiz. Bizler ilçemizin iki ana probleminin olduğunu düşünüyoruz. Birincisi ulaşım, ikincisi istihdam. Her iki problemin çözümü için hem belediye başkanlarımızla, hem milletvekillerimiz ile hem de İl Başkanımız ile büyük bir gayret içerisindeyiz. İnşallah bu problemlerimizin de en kısa sürede çözüleceğine inanıyoruz. Bunun için çok büyük bir gayret gösteriyor, sizlerde buna şahit oluyorsunuz.”

BAŞKAN BİÇER; “HESAP VERİLEBİLİR BİR BELEDİYECİLİK ANLAYIŞIYLA HİZMET VERİYORUZ”

Divan Başkanı Yurduseven’in 5’er dakikalık konuşma süresi tanıdığı kongrenin ikinci konuşmacısı ise Simav Belediyesinin AK Partili Belediye Başkanı olan Av. Adil Biçer oldu. Kongreyi selamlayarak AK Parti kongrelerinin her zaman şölen ve bayram havasında geçtiğine dikkat çeken Başkan Biçer, 7. Olağan Kongrenin yapıldığı Belediye Kültür Evi’nin temelini geçen dönemin belediye başkanı Süleyman Özkan ile birlikte attıklarını, kongrenin Kültür Evi’nin açılış öncesi ilk etkinliği olduğunu söyledi. Kültür Evi’nin geçici kabulüne kadar geçen süreçte yaşananları anlattıktan sonra hizmet anlayışının hizmet bayrağını en yükseğe çıkarmak olduğunu söyleyen, Kültür Evi yapımı için eski başkan Özkan ve meclis üyelerine, diğer tüm emeği geçenlere teşekkür eden Biçer, AK Parti hareketinin siyasi hareket yanı sıra bir dava ve hizmet hareketi olduğuna dikkat çekti. Hesap verebilir bir belediye anlayışıyla görevini sürdürdüğünü, önce görevinin ilk 100 günü, sonra ilk 6 ayı ve sonra da ilk hizmet yılı dolduğunda Simav halkına yaptığı toplantılarla bilgi aktarıp hesap verdiğini hatırlatan Biçer, Simav Belediyesine 17 ayda 11 milyon liralık hibe destekler kazandırdıklarını, belediye alacaklarını tahsil ederek belediyeden alacaklı olan esnaflara borç ödemeyi sürdürdüklerini belirtti. Bu sürecin pandemiyle birlikte zorlaştığını, 11 Marttan bu yana tahsilatların azalıp, harcamaların çoğaldığını anlatan Biçer belediyeye borcu olanların borçlarını ödemesinin kendilerinin çok daha kaliteli ve sağlıklı hizmetler almasına yararı olacağını savundu.

Belediye Başkanlığı makamının kişiye bir şeyler kazandırmamalı diyerek bu tür makamların birer emanet olduğuna vurgu yapan Biçer, “Sayın ilçe başkanım Ahmet Kulat ile birlikte Simav’da halkımız için daha birçok hayırlı hizmete imza atacağımıza inanıyor, kongrenin ilçemize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

BAŞKAN CEYHUN; KURTULUŞ SAVAŞINDAKİ DÜŞMANLAR BUGÜNDE AYNI DÜŞMANLARDIR

7.Olağan Kongrenin son konuşmacısı AK Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun oldu. AK Parti il yönetimi olarak ilçe ve belde teşkilatlarıyla uyumlu bir şekilde çalışma içinde olduklarını belirten Ceyhun, “İl Başkanı olarak mutluyum. Bu mutluluğun, birlik ve beraberliğin ilçe ve beldelerimize de yansıması mutluluğumu artırıyor. Bu açıdan Simav ilçe teşkilatımızın çalışma şevki, dayanışma örnekleri ve insana odaklı hizmet anlayışını her zaman örnek gösteriyorum. Dileğim iyi bir dava insanı olarak halkımıza en iyi hizmeti vermenin mücadelesini birlikte yaşarız” dedi.

Konuşmasının ikinci bölümünde genel siyaset konularına girerek 32 yıldır başka ülkelerin doğalgazını kullanan Türkiye’nin bundan böyle kendi çıkardığı doğalgazı kullanmasının önemine değinen başkan Ceyhun, “Ne yazık ki Kurtuluş Savaşında binlerce şehit vererek topraklarımızdan attığımız düşmanlarımız bugün de aynı düşmanlardır. Bu nedenle Türkiye ve Türk Milleti olarak kendi kendine yeten güçlü bir ülke olmalıyız” diyerek sözlerini tamamladı.

Okumaya devam et

EMET

Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü doğa katliamına izin vermedi

Yayınlanan

Kütahya’nın Emet ilçesi Samrık Deresi mevkiinde, rastgele atılan çöpler Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından aynı gün temizlettirildi. Çevreyi kirletenlerin tespiti ilgili de sıkı bir çalışma başlatıldığı öğrenildi.

MEHMET YAYLIOĞLU -yenikutahya.com

Kütahya’nın Emet ilçesinde bulunan Samrık Deresi ve civarına atılan çöpler, doğa katliamına dönüşmeden Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün devreye girmesi ile toplatıldı.

Yapılan temizlik çalışmasının ardından kireçleme ve dezenfekte işlemi de uygulanan Samrık Deresi ve civarında çalışmalar aynı gün yapıldı.

Konuyla ilgili olarak yenikutahya.com’da haber yapılmış ve konu gündeme getirilmişti.

Bu tür haberleri yakından takip eden Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, Emet Belediyesi ile temasa geçip gerekli temizlik çalışmasının yapılmasını sağladı.

Konuyla ilgili olarak konuşan çevre sakinleri şunları kaydetti:

“Burası ilçemizin göz bebeği, çevresinde çoğumuzun bahçe ve evlerinin bulunduğu çay kenarında yer alan Samrık deresi. Maalesef buraya bu rezilliği reva gören yine bizim insanımız. Ancak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Emet Belediyesi ekipleri bu doğa katliamına izin vermedi. Kendilerine teşekkür ediyoruz.”

Okumaya devam et

HİSARCIK

Kütahya’da bir köy karantinaya alındı

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde, bir köyün yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantinaya alındığı bildirildi.

Hisarcık Kaymakamlığından yapılan açıklamada, Hamam köyünde bazı kişilerin Kovid-19 testlerinin pozitif çıktığı belirtildi.

Karantinaya alınan köydeki vatandaşların ihtiyaçlarının, Hisarcık Vefa Destek Birimi tarafından karşılanacağı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Hamam köyünde Kovid-19 pozitif vakalardaki artış nedeniyle bireysel izolasyonun yeterli olamayacağı, alınan tedbirlerin bulaşmanın yayılım hızının düşürülmesine olan etkisinin en üst noktaya taşınabilmesi amacıyla 14 gün süreyle karantina uygulaması başlatılması kararı alınmıştır.”

Hisarcık ilçesine bağlı Karbasan köyü de Kovid-19 tedbirleri kapsamında karantinaya alınmıştı.

Okumaya devam et

Politika

Kütahya genelinde 65 yaş ve üstü vatandaşlara kısıtlama kararı alındı

Yayınlanan

Kütahya İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından saat 22.00’de açıklanan kararlara göre Kütahya genelinde 65 yaş ve üstü vatandaşlara önemli kısıtlamalar getirildi.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Kütahya il genelindeki 65 yaş ve üstü vatandaşlarla ilgili olarak alınan kararlar bugün açıklandı. İl Hıfzıssıhha Kurulunun 16.08.2020 tarihli ve 2020/54 numaralı toplantısında alınan kararlar şöyle:

65 YAŞ VE ÜZERİ VATANDAŞLARIMIZLA İLGİLİ OLARAK

​Koronavirüsle mücadelede 65 yaş üstü vatandaşlarımızın salgından korunması büyük önem arz etmektedir. Kontrollü sosyal hayat dönemine geçiş ile birlikte ilimizde 65 yaş üzeri vaka ve temaslı kişi sayılarında artış olduğu tespit olunmuştur. Bu yaş grubunda ilave kronik hastalıkların da bulunma ihtimali dikkate alındığında hastalığın etkileri daha ağır seyredebilmektedir. İlimiz yaşlı nüfus oranı Türkiye ortalamasının üzerinde (%13) olup ,65 yaş üzerindeki vatandaşlarımıza virüs bulaşma ihtimalini azaltmak adına aşağıdaki kararların alınmasına ihtiyaç duyulmuştur.

 • ​1) Vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu Gazi Kemal Mahallesi Cumhuriyet Caddesi (Sevgi Yolu), Balıklı Mahallesi Kıbrıs Caddesi, Tahıl Pazarı Sokak, Saman Pazarı Caddesi, Çemberciler Caddesi, Pekmezpazarı Caddesi (Samanpazarı), Paşam Sultan Mahallesi Hisarlı Ahmet Caddesi (Ulu Cami), Mecidiye Mahallesi Taşköprü Caddesi, Hükümet Caddesi Çaprazbahçe Sokak (Yeşil Cami civarı), Servi Mahallesi Atatürk Bulvarındaki (Eskişehir Yolu Caddesi) yoğunlukların COVID19 bulaşma riskini arttırması nedeniyle, 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın bu bölgelerde bulunan park, kahvehane kıraathane, kafeterya, çay ocağı ve çay bahçeleri, pastane, oyun salonları, han,  kulüp dernek binaları ve lokalleri gibi bölgede bulunan diğer kapalı ve açık oturma alanlarına hafta sonu 12:00 – 19:00, hafta içi saat 16:00 – 19:00, saatleri arasında girmesinin yasaklanmasına, bu kapsamda belirlenen bölgelerde kolluk kuvvetlerince gerekli denetimlerin yapılmasına,
 • ​2) 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın sağlıklarının korunabilmesi amacıyla İlimiz genelinde; düğün, kına, nişan, nikah, mevlit, sünnet merasimi, vb. gibi toplu etkinliklere (anne, baba, dede, nine, haricinde) 65 yaş ve üzerindeki misafirlerin kabul edilmesinin yasaklanmasına,
 • ​3) 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın saat 12.00’den sonra pazar yerlerine girişlerinin yasaklanmasına,
 • ​4) 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın sabah 07.00 – 10.00 Akşam 17.00 -22.00 saatleri arasında toplu taşıma araçlarını kullanmasının yasaklanmasına,

İSTİSNA KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLECEKLER

​a) Kamu görevinin niteliği, mevcut durumun aciliyeti ve kamu hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında hizmetine ihtiyaç duyulacak başta doktorlar, sağlık çalışanları, eczacılar, belediye başkanları, kurum il müdürleri, sosyal hizmet kuruluşları görevlileri vb. olmak üzere kamu görevlileri ile kamu hizmeti yürütenler,

​b) 1. Maddede belirtilen cadde ve sokaklarda ve Pazar yerlerinde İşletme sahibi, esnaf, tüccar, sanayici, serbest meslek sahipleri ile çalışanlardan durumlarını aktif sigortalılıklarını gösteren SGK hizmet belgesi, vergi kaydı, şirket yetki belgesi, oda ve birlik kimliğinden biriyle belgeleyenler, meslek odaları başkanları,

​Alınan tedbirlerin ivedilikle uygulanması ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi, gerekli görülmesi durumunda alınan kararlara uyulup uyulmadığının denetlenmesine, tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, toplantıya katılanların oy birliği ile karar verildi.

Okumaya devam et

3. SAYFA

Jandarma ekipleri köylerde maske denetimlerini sürdürüyor

Yayınlanan

Kütahya Merkez İlçe Jandarma Komutanlığı görevlileri tarafından mahalle ve köylerde maske denetimleri sürüyor.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

İçişleri Bakanlığının talimatları gereği koronavirüs salgınıyla mücadelenin etkin sürdürülebilmesi amacıyla, Kütahya Merkez İlçe Jandarma Komutanlığı denetimlerine devam ediyor.

Merkez İlçe Jandarma Komutanlığınca maske ve mesafe denetimleri sürerken, maske ve 14 temel kural hakkında hazırlanan el broşürü de vatandaşlara dağıtılıyor.

Merkez İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerinin gerek köylerde gerekse de sorumluluk sahasındaki merkez mahallelerde belirlenen noktalarda sık aralıklarla denetimlere devam edecekleri öğrenildi.

Okumaya devam et

Politika

Kütahya’da yapılacak düğünlere koronavirüs düzenlemesi! İşte yeni kısıtlamalar

Yayınlanan

Kütahya’daki vaka sayılarındaki artış sonrasında İl Hıfzıssıhha Kurulu yeni tedbirler için kararlar aldı. Düğün ve cenaze törenleri için önemli kararlar alındı. İşte o yeni kararlar…

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Kütahya Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu kararlarını Kütahya Valiliği Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü açıkladı.

İşte o kararlar…

A) DÜĞÜN MERASİMLERİ İLE İLGİLİ OLARAK;

1) Köy/Sokak Düğünlerinin (nişan, kına dahil)  yasaklanmasına, salon düğünleri haricindeki düğünlerin okul bahçelerinde yapılmasına, hava şartlarının uygun olmadığı durumlarda okul binalarının kapalı alanlarının kullanılabilmesine,

2)  İl genelinde yapılacak olan düğün, nişan, sünnet düğünü, kına vb. etkinliklerin bulaşma riskini azaltmak amacıyla mümkün oldukça açık havada yapılmasına, gündüz 14:00 – 17:00 saatleri, akşam 20:00-23:00 saatleri arasında yapılmasına, başlangıç ve bitiş sürelerinin 3 saat ile sınırlandırılmasına,

3) Düğün, sünnet düğünü, nişan konvoylarına müsaade edilmemesine, düğünlerde gelin alma etkinliklerinin aile bireylerinden olmak kaydıyla en fazla üç araçla sınırlandırılmasına,

4) Salon düğünleri dışında yapılan belde, köy, mahalle (okul bahçesi) düğünlerinde kolluk birimlerinden izin alınması uygulamasının devamına, salon düğünlerinde düğünün yapılacağı günden en az 24 saat öncesinde düğün yapılacağına dair ilgili kolluk kuvvetlerinin bilgilendirilmesine,

5) Tüm düğün sahiplerine (Okul bahçelerinde yapılacak Belde, köy, mahalle düğünleri ve düğün salonlarında yapılacak düğünlerin) Covid -19 pandemisiyle mücadele kapsamında ilgili Hıfzıssıhha Kurul Kararlarının tebliğ edilmesine, aynı zamanda tüm düğün sahiplerinden ilgili kararlara uyulacağına ilişkin taahhütname alınmasına,

6) Okul bahçelerinde yapılacak Belde, köy, mahalle düğünleri ve düğün salonlarında yapılacak düğünlerin Valiliğimizce görevlendirilen koordinatörler tarafından düğün süresince sürekli olarak kontrol edilmesine,

7) Belde, köy ve mahallelerde okul bahçesinde yapılan düğünlerde, düğün öncesinde ve düğün esnasında ev içinde ve kapalı alanlarda yemek ikramlarının yasaklanmasına, açık alanlarda yapılan yemek ikramlarında, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına riayet etmek kaydıyla tek kullanımlık kişiye özel malzemelerin (bardak, tabak, çatal, kaşık vb.)  kullanılmasına veya tek kullanımlık tabildot şeklinde yemek servisinin yapılmasına, yer sofrası şeklinde ikramların yapılmamasına, ikramlarda ortak servis (aynı tabak/kase vs)   yapılmasına müsaade edilmemesine, İçişleri Bakanlığı Genelgeleri ile Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan “COVID-19 kapsamında Restoran, Lokanta, Kafe, Pastane, Börekçi, Tatlıcı ve İçerisinde Yeme-İçme Hizmeti Sunan İşletmelerde Alınması Gereken Önlemlere” uyulmasına,    

8) Düğünlerin yapılacağı mekânların işletmecileri/sorumluları tarafından genel kullanım alanlarına ve oturma düzenine ilişkin mesafe planının hazırlanmasına, düğün mekânının misafir kapasitesi mesafe planına göre belirlenmesine, bu kapasiteye uygun sayıda misafir kabul edilmesine ve kapasite bilgisinin düğün mekânının girişinde görülebilir bir yere asılmasına, hazırlanan plan çerçevesinde mekânın girişlerinde ve sıra oluşabilecek her noktasında mesafeyi sağlamaya yardımcı yer işaretlemelerinin yapılmasına,

9) Temizlik, maske ve mesafe kuralları ile uyulması gereken diğer kurallara ilişkin bilgilendirme afişlerinin düğün yapılacak mekânların girişlerine ve içerisinde uygun yerlere asılmasına,

10) Misafirlerin girişlerde mutlaka ateş ölçümlerinin yapılmasına, 38°C’den yüksek olan kişilerin en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilmelerinin sağlanmasına, ateş ölçen personel/sorumlu kişilerin tıbbi maske ve koruyucu kullanmasına,

11) Düğün mekânlarının girişlerinde ve ortak kullanım alanlarında (ana salon, bina girişi, kantin/kafeterya, lavabolar vb.) el antiseptiği veya dezenfektan bulundurulmasına, teması mümkün olduğunca azaltabilmek için bunların mümkünse fotoselli olmalarının ve misafirlerin dezenfektan/el antiseptiği ile temizlemelerinden sonra içeri girişlerinin sağlanmasına,

12) Her masada yeterli sayıda en az %70 alkol içeren kolonya veya el antiseptiğinin bulundurulmasına,

13) Düğün yapılacak mekanlara maske takılarak girilmesine, işletme sahiplerince girişlerde yeterli miktarda maske bulundurulmasına, maskesiz misafirlere girişte maske dağıtılmasına, ayrıca maskelerin düğün sürecinde de takılmasının (gelin, damat, nikah memuru ve şahitler dahil olmak üzere) sağlanmasına,

14) Gelin ve damadın bekleme odaları gibi alanlar için mümkünse doğal havalandırması olan (pencereli) odaların tercih edilmesine,

15) Misafirlerin oturma düzeninin masalar arası en az 1,5 metre, sandalyeler arası  60 cm olacak şekilde düzenlenmesine,

16) Mesafe ve oturma düzeni kurallarının, aynı evde oturan çekirdek aileden olan misafir grubu için uygulanmamasına,

17) Düğünlerde karşılama, uğurlama ve takı merasiminde tokalaşma ya da kucaklama/sarılma yapılmamasına, sosyal mesafenin korunmasına,

18) Takı merasiminin, hediyelerin düğün mekânının uygun bir yerinde bulundurulacak sandık vb. bir toplama kutusuna konulması şeklinde yapılmasına,

19) Toplu fotoğraf çekimlerinin yapılmamasına, fotoğraf çekimi ve pasta kesimi esnasında gelin ve damat hariç mesafe kurallarına uyulmasına, ancak maske kullanmak ve mesafe kuralına uymak kaydıyla misafirlerin gelin ve damatla bireysel fotoğraf çekimi yapabilmesine,

20) Düğün yapılacak mekânlarda, kişiler arasında temasa neden olabilecek ya da mesafe kuralına aykırılık oluşturulacak oyun, dans, halay ya da gösteri yapılmamasına (gelin ve damat hariç), sadece misafirlerin dinlemesine yönelik müzik yayınının (canlı müzik) yapılmasına,

21) Düğün mekânlarında bulunan mescitlerin Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan (https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/salgin-yonetimi-ve-calisma-rehberi.html) Covid-19 Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan hususlara uygun olarak kullanıma açılabilmesine,

22) Düğün mekânlarında bulunan kantin/kafeteryalarda temizlik, maske kullanımı ve mesafenin korunması ile ilgili tedbirlere uyulmasına, buralarda tek kullanımlık bardak, tabak vb. malzemelerin kullanılmasına, bu hizmetlerin sunumu esnasında Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan “COVID-19 Kapsamında Büfe, Kantin ve Bayilerde Alınması Gereken Önlemler’e uyulmasına,

23) Genel kullanım alanlarına atık kutularının konulmasına, bu kutuların sadece maske, eldiven gibi malzemeler için kullanılacağının belirtilerek bu atıkların imha edilirken diğer atıklarla birleştirilmemesine,

 24) Davetlileri düğün yapılacak mekânlara taşıyacak otobüs/minibüslerde Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan “COVID-19 Kapsamında Personel Servis Araçlarıyla İlgili Alınması Gereken Önlemler”e uyulmasına,

25) Park hizmetinin verilmesi halinde araçta temas edilen her noktanın (kapı kolu, direksiyon, vites vb.) temizlendikten sonra aracın misafire teslim edilmesine,

26) Asansörlerin kullanımının sınırlandırılmasına, kapasitenin üçte biri sayıda kişinin binmesine izin verilmesine ve bu sayının asansör girişinde belirtilmesine, asansör içerisinde mesafeyi korumak amacıyla kişilerin durması gereken alanların aralarında en az 1 metre mesafe olacak şekilde yer işaretleriyle belirlenmesine,

27) Düğün Yapılacak Mekânların,

a) Kapalı alanlarda Yapılacak Düğünlerde;

Kapalı alanlarda yapılacak düğünlerde mekânın sağlıklı havalandırılması için iki düğün arasında en az 1 saatlik zaman bırakılmasına, bu süre zarfında şartlara göre kapı/pencere açılarak veya merkezi sistemlerle doğal hava sirkülasyonunun sağlanmasına, 

Düğün yapılacak kapalı mekânlarda bulunan çocuk oyun alanlarının kullanılmamasına,

b) Açık/Kır/Bahçe vb. Yerlerde Yapılacak Düğünlerde;

Açık mekânlarda bulunan çocuk oyun alanlarındaki sık dokunulan yüzeylerin temizlik ve dezenfeksiyonunun sağlanmasına, ulaşabilir alanlarda el antiseptiği bulundurulmasına, Coronavirüs (COVID-19) bulaşma riskini artıracağı için 1 metreden yakın temas gerektiren aktivitelerin yapılmamasına,

c) Düğün esnasında veya akabinde kokteyl vb. etkinlik olması halinde;

Kokteyl vb. masaların arasının en az 1,5 metre olacak şekilde düzenlenmesine,

Her masada yeterli sayıda en az %70 alkol içeren kolonya veya el antiseptiğinin bulundurulmasına,

Açık Büfe uygulanması durumunda, büfede bulunan yiyeceklerin misafirler tarafından alınmasını ve misafirlerin yiyeceklerle temas kurmalarını engelleyici bir cam siperlik bulundurulmasına, istenen yiyeceklerin önlemler dahilinde bir görevli tarafından misafirlere verilmesinin sağlanmasına,

Ortak kullanımda olan çay/kahve makinası, sebil, içecek makinası ve benzeri cihazların personel vasıtasıyla kullanımına müsaade edilmesine, “

28) Ortam Temizliği, Dezenfeksiyonu ve Havalandırılması İşlemlerine İlişkin Olarak;

Düğün mekânlarının temizliğinin günlük olarak yapılmasına ve bu mekânların düzenli olarak havalandırılmasına,

Düğün mekânlarının temizliğinde özellikle sık dokunulan yüzeylerin temizliğine azami düzeyde dikkat edilmesine,

Temizlik yapan personelin tıbbi maske ve eldiven kullanmasına,

Genel tuvaletlerin giriş kapısının mümkünse otomatik kapı sistemi olarak düzenlenmesine, düzenlenmemesi halinde uygun şekilde paravan konularak giriş kapılarının açık tutulmasına, ayrıca tuvaletlerde devamlı sıvı sabun, tuvalet kâğıdı, kâğıt havlu ve çöp kutusunun bulundurulmasına, teması mümkün olduğunca azaltabilmek için muslukların, sıvı sabun ünitelerinin mümkünse fotoselli olmasının sağlanmasına, el kurutma cihazlarının kullanımına izin verilmemesine,

Merkezi havalandırma sistemleri bulunan alanların havalandırmasının doğal hava sirkülasyonu sağlayacak şekilde düzenlenmesine, kapı ve pencerelerin açık bırakılarak doğal havalandırma sağlanmasına ve havalandırma sistemlerinin kullanımı ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığının İklimlendirme Rehberinde belirtilen kurallara uyulmasına, “

29) Düğün Yapılacak Mekânlarda Görevli Personele Yönelik Alınması Gereken Önlemlere İlişkin olarak;

Personelin COVID-19’un bulaşma yolları ve korunma önlemleri hususunda bilgilendirilmesinin sağlanmasına,

Personel girişinde, el dezenfeksiyonu veya antiseptiğinin bulundurulmasına,

Personelin giriş/çıkışlarında vücut ısısının ölçümlerinin termal sensörlerle ya da temassız ateş ölçerlerle yapılmasına ve bu verilerin günlük olarak kayıt altına alınmasına ve 14 gün süreyle saklanmasına, ayrıca personelin birlikte yaşadığı kişilerin de coronavirüs (COVID-19) açısından izlenebilmesi için personelden bu kapsamda bilgi alınmasına,

Ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı belirtileri olan/gelişen çalışanların tıbbi maske takılarak COVID-19 yönünden değerlendirilmek üzere sağlık kurumuna yönlendirilmesine,

Düğün mekanlarında çalışan personel için yeterli miktarda koruyucu ekipman bulundurulmasına, tüm personelin, çalışma esnasında çalışma alanının gerektirdiği tıbbi/bez maske, yüz koruyucu, şeffaf siperlik vb. kişisel koruyucu ekipmanı kullanmasına (maske nemlendikçe ya da kirlendikçe değiştirilecek, yeni maskenin takılması esnasında ise el temizliğine özen gösterilecektir.)

Personel kıyafetlerinin günlük temizliğinin ve hijyeninin sağlanmasına,

Personelin, el hijyenine dikkat etmesi konusunda sürekli uyarılmasına, (el hijyenini sağlamak için ellerin en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkanacağı, su ve sabunun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiğinin kullanılacağı hususu esas alınacaktır.)

Düğün mekânlarında görevli personelin tuvalet, dinlenme, ortak yemek ve sosyal mesafe koşullarına göre düzenlenerek (bu konuda gerekirse yer işaretlemeleri, şerit, bariyer vb. düzenlemeler yapılacaktır.) bu alanların kapasitesinin belirlenmesine ve belirlenen kapasiteye uygun olacak şekilde personelce kullanımına müsaade edilmesine, bu alanların temizliği ve kurallara uygun şekilde dezenfeksiyonunun düzenli olarak sağlanmasına, ayrıca buralarda alkol bazlı el antiseptiği/dezenfektanı bulundurulmasına,

Personelin, kendisinde veya birlikte yaşadığı kişilerde Coronavirüs (COVID-19) semptomlarının görülmesi halinde bu durumu vakit kaybetmeksizin işletme yöneticisine bildirmesine,

Düğün mekânının yönetimi tarafından personele belirli periyotlar halinde ve herhangi bir şüpheli durumun varlığı (yüksek ateş, öksürme, nefes daralması, koku alma duyusunda kayıp, halsizlik vb.) halinde Coronavirüs (COVID-19) testinin yaptırılmasına, sonuçların kayıt altına alınarak muhafaza edilmesine, test sonucu pozitif çıkan biriyle temaslı olması nedeniyle takibe giren, test sonucu pozitif olup iyileşen ancak son negatif test sonucundan itibaren 14 günlük takip süresi geçmeyen ve kendisi veya birlikte yaşadığı kişinin şüpheli durumda olması nedeniyle test yaptırılan personelin test sonucu alınana kadar çalışmasına kesinlikle müsaade edilmemesine, “

Nişan, gelin alma, kına, sünnet düğünü vb. etkinliklerde de yukarıda belirtilen kural ve esaslara uygun hareket edilmesinin sağlanmasına,

B) CENAZE VE DEFİN İŞLEMLERİYLE İLGİLİ OLARAK;  

1) Açık ve kapalı alanlarda taziye ziyaretlerinin yasaklanmasına,

       2) Belediye, müftülük personelleri ve muhtarlar tarafından kendilerine ulaştırılan cenaze ve defin işlemlerinin il ve ilçelerdeki koordinasyon merkezlerine bildirilmesine, cenaze işlemlerinin Kolluk Kuvvetleri ve Müftülük personellerince denetlenmesine,

Toplantıya katılanların oy birliği ile karar verildi.

Öte yandan 53 nolu karar da şu şekilde…

A) HALI SAHALARLA İLGİLİ OLARAK,

Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi ve aşağıda belirtilen hükümler çerçevesinde halı sahaların faaliyetlerine başlayabilmelerine, 

1) Halı Saha Tesislerine Yönelik Alınması Gereken Tedbirlere İlişkin Olarak;
a) Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinin “Spor Salonları ve Spor Merkezlerinde Alınması Gereken Önlemler ” başlığında belirlenen tedbirlerin eksiksiz bir şekilde uygulanmasına,

b) Covid-19 salgınına karşı alınacak tedbirlerin uygulanmasından sorumlu ve denetim ekiplerinin iletişim içinde olacağı işletmenin Coronavirüs sorumlusunun/sorumlularının görevlendirilmesine,

c) Tesise giren her müşterinin HES kodu ile giriş yapmasına, görevli bir personel marifetiyle “Hayat Eve Sığar” mobil uygulaması üzerinden müşterilerin HES kodlarının sorgulanmasına ve uygulamanın onay verdiği kişilere tesislerin kullandırılmasına,

d) Tesise giren herkesin ateş ölçümlerinin yapılmasına, ateşi 38 derecenin üzerinde olanların tesislere girişine izin verilmemesine ve en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilmelerine,

e) Tesislere maskesiz müşteri/çalışan alınmamasına, antrenman ve maç haricinde maskenin kesintisiz kullanılmasına (N95/FFP2 maskeler kullanılmamalıdır),

f) Tesislerdeki kişi sayısının kapalı alanlar için 6 metrekareye bir kişi düşecek şekilde sınırlandırılmasına ve buna ilişkin bilginin tesis girişine asılmasına,

g) Tesislere misafir veya izleyici kabul edilmemesine, 18 yaş altı çocuklarla birlikte en fazla bir velisinin maske takma koşuluyla tesise alınmasına ve veliler arasında en az 2 metre fiziki mesafe bulunacak şekilde oturma düzeni oluşturulmasına,

h) Tesislerde bulunan soyunma odası/kabini, duş ve sauna alanlarının kapalı tutulmasına, müşterilerin kullanımına müsaade edilmemesine,

ı) Spor aktiviteleri damlacık çıkışını ve hızını artırdığı için tesislerde müşteriler ile
çalışanların yakın temasının azaltılmasına, antrenman ve maçlar dışında müşteriler arasında
fiziki mesafenin en az 2 metre olarak uygulanmasına,

i) Tesislere müşterilerin randevu ile kabul edilmesine,

j) Tesislerin giriş ve çıkış yönlerinin birbiriyle çakışmayacak şekilde farklı yönlerde düzenlenmesine, kalabalıkların oluşmasını önlemek amacıyla tesisin dış kapısına kontrolsüz girişi engellemeye yönelik uyarı levhası konulmasına, engelleyici mekanizma kurulmasına,

k) Spor yaralanması durumunda, yaralının etrafında oluşması muhtemel kalabalıkların oluşması ve yakın temasın engellenmesine,

l) Tesislerin girişine COVID-19 tedbirleri kapsamında temizlik, maske, mesafe tedbirleri ile tesis içinde uyulması gereken kuralları içeren afişlerin asılmasına,

m) Müşterilerin giriş/çıkış saatlerinin kaydedilmesine ve en az 14 gün süreyle bu kayıtların saklanmasına,

n) Tesislerin girişinde ve içinde yeterli sayıda ve miktarda el antiseptiği bulundurulmasına,

o) Tesislerde su ve sabuna erişimin kolay olması ve tek kullanımlık kâğıt havlular bulundurulmasına,

ö) Tesislere üyelik sözleşmelerine COVID19 tedbir/kuralları ve rezervasyon prosedürleri ile ilgili açıklamaların eklenmesine,

p) Yaş ve kronik hastalığı nedeniyle risk grubunda yer alan vatandaşlara tesislerin kullandırılmamasına,

r) Tesis bünyesinde bulunan kafe tarzı yeme içme bölümlerinin Sağlık Bakanlığının Restoran, Lokanta, Kafe çalışma rehberine göre hizmet vermelerinin sağlanmasına,

s) Tesislerin giriş ve çıkışına pedallı ve kapaklı çöp kutusu konulmasına ve düzenli olarak boşaltılmasına,

ş) Antrenman/maç aralarındaki dinlenme molaları dışında tesislerde müşterilerin beklemesine kesinlikle izin verilmemesine,

t) Tesislerde ortak kullanım amacıyla gazete, dergi vb. bulundurulmamasına,

u) Nakit ödeme yerine tercihen temassız ödeme talep edilmesine, ödeme terminallerinde dokunulan yüzeylerin %70’lik alkol ile temizlenmesine,

ü) Halı saha tesisi içinde bulunan ofislerde Sağlık Bakanlığının “Ofis ve Büro Sisteminde Faaliyet Gösteren Tüm İşletmelerde Alınması Gereken Önlemler” rehberine uygun çalışılmasına,

    2) Tesislerin Temizlenmesine, Dezenfeksiyonuna ve Havalandırılmasına Yönelik Alınması Gereken Tedbirlere İlişkin Olarak;

a) Tesislerin temizliklerinin her gün düzenli olarak yapılmasına, sık kullanılan alan ve malzemelerin daha temizlenmesine,

b) Tesislerin yer ve yüzeylerin temizliğinde nemli silme paspaslamanın tercih edilmesine, toz çıkaran fırça ile süpürme işlemlerinden kaçınılmasına,

c) Tesislerin temizliğinde kapı kolları, telefon ahizeleri, masa yüzeyleri, el ve vücudun sık değdiği bölümleri gibi sık dokunulan yüzeylerin temizliğine dikkat edilmesine, bu amaçla, su ve deterjanla temizlik sonrası dezenfeksiyon için 1/100 sulandırılmış (5 litre suya yarım küçük çay bardağı) çamaşır suyu (Sodyum hipoklorit Cas No: 7681529) kullanılmasına, tuvalet dezenfeksiyonu için 1/10 sulandırılmış çamaşır suyu (Sodyum hipoklorit Cas No: 7681529) kullanılmasına,

d) Yazar kasa, bilgisayar klavyeleri, telefon ve diğer cihaz yüzeylerinin %70’lik alkolle silinerek dezenfeksiyonun sağlanmasına,

e) Temizlik bezlerinin kullanım alanına göre ayrılması ve her kullanım sonrası uygun şekilde temizlenmesi, yıkanabilen, tekrar kullanılan temizlik malzemelerinin en az 60°C’de yıkanmasına,

f) Futbol toplarının her maç bitiminde %70’lik alkolle silinerek dezenfeksiyon edilmesinin sağlanmasına,

g) Tuvaletlere el yıkama ve maske kullanımı ile ilgili afişlerin asılmasına ve sürekli sıvı sabun bulundurulmasına,

h) Tesislerde hepafilitreli hava akımı ile çalışan el kurutma cihazları dışında el kurutma cihazlarının kullanılmamasına,

ı) Tuvaletlerdeki su ve sabunların fotoselli olmalarının sağlanmasına,

i) Temizlik yapan personelin tıbbi maske ve eldiven kullanmasının sağlanmasına, kullanılan maske ve eldivenlerini çıkarılıp çöp kutusuna atılması ve ellerin en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkanmasının sağlanmasına,

j) Tesiste vantilatörler çalıştırılmaması ve Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan “Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi”nde yer alan “Covid-19 Kapsamında Klima/İklimlendirme Sistemlerinde Alınacak Önlemler”e uygun hareket edilmesine,

k) Tesislerin kapalı bölümlerinin sık sık havalandırılmasına,

    3) Çalışan Personele Yönelik Alınması Gereken Tedbirlere İlişkin Olarak;

a) Halı sahalarda çalışan tüm personelin günlük olarak “Hayat Eve Sığar (HES)” kodu almasına,

b) Çalışan personelin COVID19’ un bulaşma yolları ve korunma önlemleri hususunda
bilgilendirilmesine,

c) Ateş, öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı gibi belirtiler gösteren veya COVID-19
vakası temaslısı olan çalışanların tıbbi maske takılarak sağlık kurumuna yönlendirilmesine,

ç) Çalışan personelin tümünün kuralına uygun tıbbi maske takmasının, maske nemlendikçe ya da kirlendikçe değiştirilmesinin ve maske değiştirilmesinde el antiseptiği kullanmasının sağlanmasına,

d) Çalışan personelin el hijyenine dikkat etmesinin sağlanmasına, ellerin en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkanmasına, su ve sabunun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanmasının sağlanmasına,

e) Personelin dinlenme odalarında en az 1 metrelik fiziki mesafeye dikkat etmelerinin sağlanmasına ve maskesiz bulunmamalarının sağlanmasına,

    4) Müşterilere Yönelik Alınması Gereken Tedbirlere İlişkin Olarak;

a) Halı sahalardan faydalanmak isteyen herkesin zorunlu olarak “Hayat Eve Sığar (HES)” kodu almalarına,

b) Halı saha tesislerine maske ile gelmeleri v e antrenman/maç dışında maskeyi
çıkarmamalarına,

c) Ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı gibi belirtileri olan, COVID-19 vakası veya temaslısı olanların tesislere alınmamasına, tıbbi maske takılarak sağlık kurumlarına yönlendirilmelerine,

d) Müşterilerin randevu saatlerine uymasının sağlanmasına,

e) Müşterilerin tesis içerisinde her alanda diğer kişilerle 2 metre fiziki mesafeye uymalarının sağlanmasına,

f) Tesiste uyulması gereken kuralları içeren bilgilendirmelerin okunmasına,

g) Kişisel havlu kullanılmasına, havluların işletme tarafından karşılanması halinde poşetli veya görevli personel tarafından verilmesine,

h) Tesise girdikten sonra ellerin yıkanmasına ya da el antiseptiği kullanılmasına,

ı) Tesis içerisinde zorunluluk olmadıkça yüzeylere dokunulmamasına, dokunulduğunda ise el antiseptiği kullanılmasına,

i) Spor sırasında ellerin yüze değdirilmemesine,

j) Maç sırasında ve sonrasında kucaklaşma/sarılma vb. yakın temasta bulunulmamasına,

k) Faaliyete başlayacak halı sahaların Valilikçe oluşturulan ekip tarafından haftada en az bir kez denetlenmesinin sağlanmasına,


B) BİLARDO SALONLARI İLE İLGİLİ OLARAK,

1) Bilardo salonlarının (Kafeterya, Restoran, Kıraathane vb. işletmelerin içerisinde bulunan bilardo masaları dahil) 13.08.2020 tarihinden itibaren faaliyetlerine başlamalarına, 

2) Sağlık Bakanlığının “Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi”nde yayınlanacak olan “Covid-19 Kapsamında Bilardo Salonlarında Alınması Gereken Önlemler” başlıklı bölümde belirtilen tedbirlerin uygulanmasına,

3) Covid-19 salgınına karşı alınacak tedbirlerin uygulamasından sorumlu ve denetim ekiplerinin iletişim içinde olacağı işletmenin Coronavirüs sorumlusu/sorumlularının görevlendirilmesine, 

4) Faaliyete başlayacak bilardo salonlarının Valilikçe oluşturulan ekip tarafından haftada en az bir kez denetlenmesinin sağlanmasına,


    C) GANYAN BAYİİLERİYLE İLGİLİ OLARAK,

1) 25.03.2020 tarih ve 2020/13 sayılı Hıfzıssıhha Kurul Kararında “Ganyan bayii olarak tabir edilen mekânların kapatılmasına” denilmektedir. İlgili maddenin iptaline,
 Sağlık Bakanlığı’nın yazısı doğrultusunda “Covid-19 Kapsamında Ganyan Bayilerinde Alınması Gereken Önlemler” başlıklı hükümleri doğrultusunda ganyan bayilerinin açılmasına, 


2) Covid-19 Kapsamında Ganyan Bayilerinde Alınması Gereken Önlemlere İlişkin Olarak;


    a) Çalışanlar ve müşteriler dahil 4 metre kareye düşen kişi sayısının 1 görevliyi geçmemesine, 
    b) Sık aralıklar ile el hijyeninin sağlanmasına, ellerin en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkanmasına, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği ile ovalanmasına, (antiseptik içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.)
    c) Müşterilerin bayilik içine içeri girmeden kapıya monte edilen ve vezne/gişe tarzında penceresi olan separatör ile bahisleri bayi dışında alamadığı durumlarda; görevli ile ganyan bayiine gelen kişilerin direkt temas kurmalarının önlenebilmesi ve damlacık yoluyla bulaşın engellenmesi amacıyla aralarında şeffaf bir bariyer bulunmasına,
    d) Ganyan bayiinin önünde bekleyenlerin sosyal mesafe kurallarına uymalarına ve maske takmalarının sağlanmasına, 
    e) Ganyan bayiinin önünde kalabalık oluşmasının engellenmesine, 


Alınan tedbirlerin ivedilikle uygulanması ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi, gerekli görülmesi durumunda alınan kararlara uyulup uyulmadığının denetlenmesine, tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına,     Toplantıya katılanların oy birliği ile karar verildi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Flaş koronavirüs kararı! 30 Eylül’e kadar uzatıldı

Yayınlanan

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından son dakika açıklaması geldi. Bakanlık açıklamasında, koronavirüs tedbirleri kapsamında araç muayene sürelerinin 30 Eylül’e kadar uzatıldığını bildirdi.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, normalleşme süreci sonrasında araçlarını muayeneye götüren vatandaşların, muayene istasyonlarında yoğunluk oluşturmalarının önüne geçilmesi ve virüsün vatandaşlara olası etkisinin en aza indirilmesi amacıyla muayene süresinin uzatılması kararı alındı.

Bu kapsamda, muayene süresi 3 Nisan-3 Temmuz tarihlerinde sona eren ve 17 Ağustos’a kadar muayenesi yaptırılamayan araçlar için söz konusu süre 30 Eylül’e kadar uzatıldı.

Karar gereğince vatandaşların hakları korunacak ve araç muayene sürelerini uzatanlardan yüzde 5’lik gecikme ücreti alınmayacak. Ayrıca, bu dönemde 420 bin aracın muayene edilmesi bekleniyor.

Okumaya devam et

Politika

Ali Fazıl Kasap: “Korona patladı, ekonomi çöktü, vatandaşın alım gücü düştü”

Yayınlanan

CHP Kütahya Milletvekili Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Dr. Ali Fazıl Kasap, Türkiye’nin kötü günlerden geçtiğini belirterek, iktidarın hem ekonomi süreci hem de koronavirüsle mücadele sürecini yönetemediğini söyledi.

Kasap, salgında başlangıç noktasına dönüldüğünü belirterek, Türkiye’nin dört bir tarafında acil olmayan ameliyatlarla hastaneye yatışların durdurulduğunu, boş yoğun bakım yataklarının tamamına yakınının Covid-19 yoğun bakım yatağı olarak ayrıldığını ve her geçen gün riskin daha da arttığını vurguladı.

Türkiye’de şu ana kadar 52 sağlık personelinin korona nedeniyle hayatını kaybettiğini belirten Kasap, önlem alınmazsa birinci basamak sağlık hizmetlerinin iflasın eşiğine geleceğini, sağlık çalışanlarının ise dayanacak gücünün kalmayacağını söyledi.

Sağlık çalışanlarının sorunlarının çözülmediğini ve haklarının verilmediğini dile getiren Kasap, şöyle dedi:

“Sağlık çalışanlarının koronavirüs sebebiyle hastalanması veya hayatını kaybetmesi durumunun meslek hastalığı kapsamına alınması, sağlık çalışanlarına verilecek olan ek ödemelerin tüm sağlık personelini kapsayacak şekilde genişletilmesi, Sağlıkta Dönüşüm Programı ve performansa dayalı ödeme sistemi uygulamalarının kaldırılması ile farklı kadrolarda çalışan personelin ücret ve özlük haklarının eşitlenmesi ve 2018 Mayıs ayında vaat edilen 3600 ek gösterge hakkının tüm sağlık çalışanlarına verilmesi için iktidar neyi bekliyor? Sağlık çalışanlarımızı alkışlamak yetmez, önemli olan sağlık çalışanlarımızın sorunlarını çözmek, haklarını teslim etmektir.”

Türkiye ekonomisinin geldiği durumu da değerlendiren Kasap, pandemi ile birlikte iktidarın beceriksizliği yüzünden ekonominin öngörülebilir olmaktan çıktığını söyledi. TL’nin her geçen gün değer kaybettiğini belirten Kasap, başta asgari ücretliler ve emekliler olmak üzere milyonlarca kişinin alım gücünün düştüğünü, temel gıda maddeleri başta olmak üzere, iğneden ipliğe her şeyin zamlandığını ve vatandaşın bunalımda olduğunu belirtti. İşsizliğin her geçen gün arttığı, vatandaşların gün git gide daha fazla borçlandığı, adaletin ve demokrasinin dibe vurduğu, kadın cinayetlerinin ayyuka çıktığı, toplumsal bunalımın zirve yaptığı bir ortamda iktidarın hala bir “suçlu” aramasının manidar olduğunu belirten Kasap, Türkiye’nin yönetilmediğini, savrulduğunu söyledi.

Okumaya devam et

Eğitim

Kritik toplantı! Okullar açılacak mı? Okullar ne zaman açılacak?

Yayınlanan

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), milyonlarca kişinin merak ettiği okulların açılması konusuyla ilgili açıklama yaptı ve bugün gerçekleşecek kritik toplantının ardından kararın duyurulacağını bildirdi. Öğrencilerin ve velilerin “okullar açılacak mı?” sorusuna cevap arayışı sürüyor.

Okulların açılış tarihi yaklaşırken artan koronavirüs vaka sayısı, öğrencileri ve velileri endişelendirdi. Vatandaşlar okulların ilan edilen 31 Ağustos tarihinde açılıp açılmayacağını merak ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2020-2021 eğitim öğretim yılına ilişkin değerlendirme sürecinin nihai aşamada olduğunu belirterek bugün yapılacak Bilim Kurulu toplantısı sonucuna göre alınacak kararın en kısa sürede kamuoyu ile paylaşılacağını duyurdu.

“OKULLAR AÇILACAK MI?” SORUSU CEVAP BULACAK

Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada 2020-2021 eğitim öğretim yılına ilişkin değerlendirme sürecinin nihai aşamada olduğu kaydedildi.

Açıklamada bugün yapılacak Sağlık Bakanlığı koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonucuna göre alınacak kararın en kısa sürede kamuoyu ile paylaşılacağı belirtildi.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK, NE ZAMAN KAPANACAK?

MEB’in geçtiğimiz günlerde yayımladığı genelgeye göre, okulların açılışı için 31 Ağustos 2020 tarihi belirlendi. Okulların kapanış tarihi ise 18 Haziran 2021.

Birinci dönem ara tatili 16-20 Kasım 2020’de, yarıyıl tatili 25 Ocak-5 Şubat 2021’de, ikinci dönem ara tatili 12-16 Nisan 2021’de yapılacak.

Tarihler bugün gerçekleşecek toplantı sonrasında değişebilir.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR