Bizimle iletişime geçin

Sağlık

Vaka sayılarındaki artış ne anlama geliyor? Yasaklar geri gelir mi?

Yayınlanan

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof.Dr. Tevfik Özlü, Türkiye’de tekrar artış gösteren yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Youtube kanalı üzerinde açıklamalar yapan Özlü, son iki gündür günlük vaka sayılarımızda artış olduğu ve bu durumun herkesi endişelendirdiğini ifade ederek “Bence endişelenmekte fayda var. Çünkü endişelenmezsek tedbir almayız” dedi.

Artışların devam etmesi halinde ileride ciddi bir tehdidin söz konusu olabileceğini vurgulayan Özlü, “Bu bir uyarı. Virüs bize ‘Burdayım bir yere gitmedim’ demek istiyor. Hepimiz davranışlarımızı gözden geçirmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Özlü şöyle devam etti:

“Bir salgının kontrol altında olup olmadığını gösteren tek parametre günlük vaka sayıları değil. Toplam vaka sayımızın artıp artmadığını önemli. Vakalarımızın ne kadarının hastaneye yattığı, ne kadarının ayakta tedavi edildiği önemli. Yatan hastalarımızın ne kadarının yoğun bakımda olduğu ve iyileşen hastalarımız önemli. Bütün bunlar birlikte değerlendirildiğin bu salgınla ilgili doğru çıkarımda bulunabiliriz. Bugün için salgın hala kontrol altında. Ama bu vaka artışı endişe veriri bir parametredir.”

“Normalleşme süreci eskiye dönüş olarak algılandı”

Son iki gündür süren vaka sayılarındaki artışın nedeninin merak edildiğini ifade eden Özlü, “İnsanların kalabalıklaşması, mesafeye dikkat etmemesi ve maskeyi uygun kullanmaması. Bence bu sürecin nedeni normalleşme sürecinin yanlış anlaşılmasıyla ilişkili” dedi.

Özlü, normalleşme sürecinin eskiye dönüş olarak algılandığını ve en büyük sorun bu olduğunu belirterek,” İnsanlar kalabalıklarda maskesiz dolaşıyor ya da çenesinin altını indiriyor. Maskeyi usulüne göre kullanmıyoruz” dedi.

“Hepimiz maskeyi kullansak bu yayılım yavaşlayacak” diyen Özlü söyle devam etti:

“Sadece birimizin değil herkesin maskeyi takması gerekiyor. O zaman hepimiz güvendeyiz demektir. Ama birimiz maske takmasa ben güvende değilim demektir. Herkesin duyarlı olması gerekiyor.”

Yaz mevsimin gelmesiyle birlikte düğün ve nişan gibi toplu aktivitelerin eskisi gibi yapılmaya başladığını belirten Özlür, “Bunları yapalım ama eskisi gibi yapmayalım. Çok sayıda insanın bir araya gelmesi ve yakınlaşması çok tehlikeli” diye konuştu.

“Kurallara uymayanlara cezai işlem uygulanmalı”

Özlü, salgınla mücadele ederken kurallara uymayan kişilerle ilgili yaptırımların uygulanması gerektiğinin altınız çizerek, “Bunların denetimlerinin daha çok yapılması gerekiyor. Kabalalık yerlerde maskesini takmayan kişilerin cezai işleme tabi tutulması lazım” dedi.

“Hiç kimse kendini güvende hissetmesin”

Salgın konusunda kimsenin rahat olmaması gerektiğini ifade eden Özlü şunları kaydetti:

“Genel olarak baktığımızda salgın devam ediyor. Artan vakalar bir uyarı olduğunu gösteriyor. Bu çok kolay bulaşan bir virüs. En ufak bir tedbirsizliği affetmiyor. Hiç kimse kendini güvende zannetmesin. Herkese bulaşabilir. Hastalığı geçirenlerin bile tam kurtulduğu belli değil. Bağışıklık kazanılıyor mu bu şu an belli değil. Bizim bir belirtimizin olmaması bizim virüsü taşımadığımız anlamına gelmiyor. Test yaptırırsın negatif çıkabilir ama iki gün sonra tekrar pozitif olabilir.”

“Eğer dikkatli olursak yasaklar geri getirilmez”

Özlü, tüm vatandaşların salgınla mücadelede duyarlı olması gerektiğini normalleşme sürecinde de tedbiri elden bırakmaması gerektiğini vurgulayarak, “Eğer mesafe, maske ve hijyen konusuna dikkat edersek normalleşme sürecinde geri adım atmamıza gerek kalmayacak. Salgın tekrar kontrolden çıkarsa o zaman başka tedbirler almak gerekecektir” ifadelerini kullandı.

Özlü, “O zaman hepimiz mağdur olacağız. Zaten çok bedel ödedik, zorluk çektik. Şimdi geriye dönüş istemediğimiz bir şey. Bütün kazanımlarımız boşa gidecek. O yüzden duyarlı olmamız gerekiyor” dedi.

Özlü şöyle devam etti:

“Peki bu süreç yasakları geri getirir mi? Tabi ki ihtiyaç duyulursa geri getirir. Daha çok vaka artışlarının görüldüğü illerde, İl Pandemi Kurullarının yapacakları değerlendirmelerde sonuçlara bakarak vaka artışlarının nereden kaynaklandığı görülebilir. Bunlara bakılarak bazı önlemler getirilebilir. Ulusal düzeyde bir artış saptanırsa ona göre bir tedbir alınacaktır.”

Sağlık

Sağlık Bakanı açıkladı: “Kütahya’da vaka sayısı düşüyor”

Yayınlanan

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Son üç günde vaka sayılarında en çok düşüş olan 7 ilimiz” diye duyurdu. Kütahya da bu 7 il içinde yer alıyor.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 11 Temmuz koronavirüs vaka tablosunu sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı.

Bakan Koca paylaşımında son üç günde vaka sayılarında en çok düşüş olan 7 ili de açıkladı.

Türkiye’de koronavirüsü ile mücadele devam ediyor. Sağlık Bakanlığı tarafından güncel vaka sayıları her gün tablo halinde veriliyor.

Son tablo ise Bakan Koca tarafından Twitter üzerinden değerlendirildi. Bakan Koca paylaşımında son üç günde vaka sayılarında en çok düşüş olan 7 ili de açıkladı.

Bakan Koca sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Son üç günde vaka sayılarında en çok düşüş olan 7 ilimiz: Kars, Çanakkale, Bartın, Artvin, Ardahan, Kütahya ve Yalova. Türkiye genelinde vakaların pnömoniye dönme oranı azalıyor. Vaka sayılarındaki artış ve düşüşler, maske ve mesafe kuralına uyuma bağlı’’ ifadelerini kullandı.

ZATÜRRE (PNÖMONİ) NEDİR?

Zatürre nedir, tıp dilinde pnömoni olarak adlandırdığımız akciğer iltihaplanmasıdır. Bakteri, virüs, gibi mikroplara bağlı oluşabilmektedir.

Zatürre(pnömoni) en sık görülen, hekime başvurmaya neden olan, en fazla ölüme yol açabilen hastalıklar arasındadır. Çocuklarda, 65 yaş üstü yaşlılarda, kronik bir hastalığa sahip olanlarda (böbrek, şeker, kalp veya akciğer hastalığı gibi), sigara kullananlarda, bağışıklık sistemini baskılayan bir hastalık veya ilaç kullanımı olanlarda görülme sıklığı daha fazladır. Toplumda gelişen pnömoniler, tüm dünyada hastane başvurularının, tedavi giderlerinin, iş-okul günü kayıplarının ve ölümlerin önemli bir kısmından sorumludur.

Bazı zatürre (pnömoni) türlerinde hasta kişiden sağlam kişilere doğrudan bulaşma riski vardır. Ama zatürre (pnömoni) hastalık çoğunlukla, hastanın kendi ağız, boğaz veya sindirim kanalında bulunan mikropların akciğere ulaşmasıyla meydana gelmektedir. Normal durumda hastalığa neden olmayan bu mikroplar, vücut savunması zayıf düşmüş kişilerde zatürre (pnömoni) oluşturur. Kusmalar, geçirilmiş uzun süreli ameliyatlar, alkol kullanımı, grip salgınları da zatürre gelişimini kolaylaştıran diğer faktörler arasındadır.

Okumaya devam et

Politika

Termik santrallerin bulunduğu yerlerde hava kalitesi ölçümü başladı

Yayınlanan

Kütahya’da, termik santralin bulunduğu Tunçbilek beldesinde hava kalitesi ölçümüne başlandı.

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde yeniden üretime başlayan Tunçbilek Termik Santrali’nin bulunduğu Tunçbilek beldesinde, “hava kalitesi ölçümüne” başlandığı bildirildi.

Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Kütahya’da faaliyet gösteren Seyitömer Termik Santrali ile Tunçbilek Termik Santrali’nin Geçici Faaliyet Belgesi bulunmadığından 1 Ocak 2020’de faaliyetinin durdurulduğu, gerekli bakım ve revizyonların tamamlanmasının ardından 4 Haziran 2020’de Geçici Faaliyet Belgesi düzenlenerek yeniden üretime başlandığı hatırlatıldı.

Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

  • “Santrallerin üretim izni verilen bacalarında bulunan Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemleri (SEÖS) ile emisyon değerleri 7 gün 24 saat izlenmektedir. Ayrıca santraller İl Müdürlüğümüz teknik personelleri tarafından yerinde de denetlenmektedir. Bu kapsamda, Tunçbilek beldesinde hava kalitesini izlemeye yönelik olarak bakanlığımız seyyar hava kalitesi ölçüm aracı 7 Temmuz 2020 de kurulmuş ve ölçüm yapılmaya başlamıştır. Ölçüm aracının yeri beldenin hakim rüzgar yönü dikkate alınarak belirlenmiş olup farklı noktalarında da ölçümler yapılacaktır.”

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya’daki korona denetimlerinde esnaf tam not aldı

Yayınlanan

Kütahya’da koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında iş yerlerinde denetimler yapıldı. Esnafların büyük bir bölümü denetimlerden tam not aldı. 12 kurumdan 69 personel denetimlerde görev aldı.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 81 ilde kafeteryalar, kuaförler, parklar ve kahvehaneler gibi birçok alanda ekipler tarafından denetimler yapıldı. Kütahya’da da zabıta, polis ve sağlık memurlarından oluşan ekipler, birçok iş yerini ve açık alanlarda denetimler yaptı.

İş yerlerini denetleyen ekipler çalışanlarla ve müşterilere sosyal mesafe ve maske takma konusunda uyarılarda bulundu.

Denetim ekibinden sağlık personeli Naciye Çakal, Kütahya’da iş yerlerinin koronavirüs tedbirlerine uyduğunu belirterek, işletme sahiplerine teşekkür etti.

Güzellik Merkezi işletmecisi Bekir Konuk, yapılan koronavirüs denetimlerden memnun olduklarını belirterek, müşterilerinin gönül rahatlığı içerisinde merkezlerine gelebileceklerini ifade etti.

Kütahya il merkezinde 18 alanda 12 kurumdan toplam 69 personel ile işletmelerde koronavirüs denetimi yapıldığı bildirildi.

Okumaya devam et

Sağlık

Sağlık Bakanı Kütahya’daki durumu örnek verdi

Yayınlanan

14’ncü haftada Kütahya’da pik hareketi başladığını söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Anadolu illerinde birinci dalganın halen devam ettiğini söyledi.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Az önce kameraların karşısına geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kütahya ilinin de adını vererek örneklendirdi.

Kütahya’nın 14’üncü haftada pik noktasına geldiğini ve henüz aşağı bir inişin başlanmadığını ifade eden bakan Koca’nın açıklamalarına göre Kütahya’da vaka sayısının henüz düşüşe geçmediği ortaya çıktı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasından, Kütahya ile ilgili kısım:

“İllerin pik yapma durumunu gösteren tablo. İstanbul’un piki tamamladığını görüyoruz. Ama Anadolu’daki illerimizin bu piki daha tamamlamadığını gösteren Sakarya, Ankara, Eskişehir gibi.  İstanbul, İzmir, Kocaeli, Sakarya, Eskişehir’de 5. haftada piki yaptığını görüyoruz. 14. haftada Hakkari ve Kütahya.

Yani Anadolu’da hala birinci dalga devam ediyor. Sayılardaki artış da, pikini tamamlayan illerin stabil olduğunu Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu’da pikini tamamlama durumunda olan illerimizdeki artışta, toplam vaka sayımızın düşmemesine sebep olmakta.”

EN ÇOK VE EN AZ VAKANIN GÖRÜLDÜĞÜ İLLER

Son 3 gün ortalamasıyla, en çok vakanın görüldüğü 7 ili söylemek istiyorum: İstanbul, Ankara, Gaziantep, Konya, Mardin, Diyarbakır ve Şanlıurfa. Ayrıca son 3 gün en az vaka görülen 7 il ise, Tunceli, Artvin, Iğdır, Erzincan, Bayburt, Kırklareli ve Bİlecik.

Okumaya devam et

Sağlık

Duyarsız vatandaşların çocuk parkına attığı pislikler, halk sağlığı tehdit ediyor

Yayınlanan

Mustafa Y. isimli bir vatandaşın, sosyal medya aracılığıyla paylaştığı görüntüler, duyarsız vatandaşların çocuk parkına attığı çöpleri ortaya koydu.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Sosyal paylaşım sitesi Facebook’taki Kütahya Beyaz Sayfa Grubunda bir paylaşımda, Kent Park olarak bilinen alandaki çevre kirliliği gözler önüne serildi.

Mustafa Y. isimli bir vatandaşın yaptığı paylaşımda, parkta oynayan çocuklar ve yerlerdeki atıklar görülüyor.

Kütahya Beyaz Sayfa Grubunda yapılan paylaşım. (Mustafa Y. tarafından)

Duyarsız vatandaşların yere attığı, aralarında maske ve eldiven gibi tıbbi atıkların da bulunduğu gözlemlendi.

Kütahya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerinin sık sık kontrol etmesine rağmen, vatandaşların böyle duyarsız davranması insan sağlığını olumsuz yönde etkiliyor.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Kütahya’ya cenaze getiren iki kişide korona çıktı, filyasyon ekibi takibe başladı

Yayınlanan

Kütahya’nın Altıntaş ilçesine bağlı Yeşilyurt (Keçiller) köyüne Almanya’dan cenaze getiren iki kişide koronavirüs tespit edildi. Sağlık Bakanlığı filyasyon ekipleri şuanda köyde çalışmalara başladı.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com – ÖZEL HABER

Geçtiğimiz günlerde Almanya’da hayatını kaybeden Kütahyalı bir vatandaşın cenazesi, toprağa verilmek üzere iki yakını tarafından Altıntaş Yeşilyurt köyüne getirildi.

Koronavirüs dışında bir rahatsızlık nedeniyle hayatını kaybettiği öğrenilen gurbetçinin cenazesini getiren iki yakınında yapılan Kovid-19 testi pozitif çıktı.

Bu gelişme üzerine harekete geçen Sağlık Bakanlığı filyasyon ekipleri, bu şahısların kiminle temas ettiğini belirlemek için çalışma başlattı.

Koronavirüse yakalandığı tespit edilen iki kişi, Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pandemi Servisine yatırıldı.

Altıntaş İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, köyün giriş ve çıkışlarında sıkı güvenlik önlemi aldı.

Altıntaş Belediye Başkanı Arif Teke, yenikutahya.com’a yaptığı açıklamada olayı doğruladı.

Başkan Arif Teke “Şuandaki son durum nedir bilmiyorum ama Sağlık Bakanlığı filyasyon ekiplerimiz çalışmalarına başladı. Bu iki kişinin temas ettiği herkesi tespit etmeye başladılar. İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri de geniş bir güvenlik önlemi aldı. Karantina şuanda söz konusu değil, gerekirse o da uygulanacaktır. Konuyla ilgili bilgim şimdilik bu kadar” diye konuştu.

Konuyla ilgili olarak Altıntaş Kaymakamlığından ya da Kütahya Valiliğinden henüz resmi bir açıklama gelmedi.   

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Kütahya’da 2 bina karantinaya alındı

Yayınlanan

Artan koronavirüs pozitif vaka sayıları nedeniyle tedbirleri genişleten yetkililer, çözümü karantina kararı almakta buluyor. Tavşanlı ilçesinde 2 bina karantinaya alındı.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com – TAVŞANLI

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesindeki Hanımçeşme ve Ada Mahallesinde bulunan iki bina karantinaya alındı.

Pozitif vaka sayılarındaki artışı dikkate alan Tavşanlı İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, 28 Haziran tarihinden itibaren 14 gün boyunca iki mahallede bulunan iki binayı karantinaya aldı.

Tavşanlı Kaymakamlığından yapılan yazılı açıklamada, “salgının yayılmasını önlemek ve vatandaşlarımızın sağlığını korumak için alınan karantina kararı 14 gün boyunca devam edecektir” denildi.

Okumaya devam et

Sağlık

Resmi ağızdan korkutan açıklama: “Rakamlar artarsa ikinci pik yaşayabiliriz”

Yayınlanan

Vaka sayılarının her geçen gün artış göstermesi, vatandaşlar kadar yetkili makamları da tedirgin ediyor. Maskesini çene altında taşınanların vaka artışına önemli bir etken olduğu da işaret edildi.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, koronavirüs salgınında hâlâ birinci dalganın devam ettiğini ve sıfır vakaya ulaşılmadığını kaydetti. Özkan, yeniden bir zirve yaşanabileceğini belirterek şunları söyledi:

“Şu anda yaklaşık 1500’lü rakamlara geldik. Eğer bu rakam daha da ilerlerse, bulaşıcılık artarsa, ikinci bir pik yaşarız. Onun için biraz daha dişimizi sıkmalıyız.”

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, maske, mesafe ve el hijyenine dikkat edilmesi gerektiğini; maskelerin burun altında takılmasının sıkıntı yarattığını söyledi:

“Sıkıntı şu; burun ya da çenenin altında taşıma şeklinde oluyor. Bu maskeyi doğru takmamız gerekiyor. Eğer doğru takmazsak, vaka sayılarımız artabilir, kronik hastalıklı kişilerde ölümler görebiliriz.”

VURAL KAVUNCU DA UYARDI

Kütahya’daki vaka sayılarında artış olduğunu belirten Prof. Dr. Vural Kavuncu ise, tedbirlerden uzak kalındıkça vaka sayılarının artmasının beklenen bir durum olduğunun altını çizdi.

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Vural Kavuncu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarla vatandaşları sık sık uyarıyor.

Okumaya devam et

DOMANİÇ

Domaniç’te Kovid-19 pozitif vaka sayılarındaki artış korkuttu

Yayınlanan

Domaniç Kaymakamı Ahmet Salih Poçanoğlu ilçe sakinlerini uyardı. Kaymakam Poçanoğlu “Kız isteme, başsağlığı, hasta ziyaretleri, ev oturmaları gibi organizasyonlardan uzak durulmalı” dedi.

MUSTAFA YİĞİT – DOMANİÇ

Kütahya’nın Domaniç ilçesinde, koronavirüs pozitif vaka sayısında ciddi artış olduğu öğrenildi.

İlçede yayın yapan Domaniç Gazetesi’nin haberine göre, vaka sayısı 10’a yükseldi.

Domaniç Gazetesi’nden Mustafa Yiğit’in haberine göre, ilçe merkezinde 1 kişi, Güney köyde 7 kişi, Karaköy’de 1 kişi ve Durabey köyünde 1 kişi koronavirüse yakalandı.

POZİTİF VAKA SAYISI 10’A YÜKSELDİ

Domaniç ilçesi Kaymakamı Ahmet Salih Poçanoğlu’nun, ilçe sakinlerine uyarıda bulunduğu kaydediliyor.

Kaymakam Poçanoğlu, “İlçemizde yeniden KOVİD-19 teşhisi konulan vakalar görüldü. Vatandaşlarımızı uyaralım ve virüsün yayılma riskinin önüne geçebilelim. Kız isteme, başsağlığı, hasta ziyaretleri, ev oturmaları gibi organizasyonlardan uzak durulması yönünde ikaz edelim. Maske takılması, el sıkılmaması gibi kurallara öncelikli olarak bizler uyalım” dediği öğrenildi.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya’da pandemi servisinde tedavi gören korona hastası uyardı: “Etlerim lime lime oluyor”

Yayınlanan

Geçtiğimiz hafta, Kütahya’nın Emet ilçesinde ailesi ile birlikte koronavirüse yakalanan Saadet Partisi ilçe başkanı Mehmet Hamamcı, yaşadıklarını anlattı.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Annesi ve eşi ile birlikte salgına yakalanan SP Emet İlçe Başkanı Mehmet Hamamcı, kaydettiği videoyla Kütahya’da yaşan herkesi uyardı.

Hamamcı, “bu illet ne gribe benziyor ne de ortalık hastalığına benziyor. İnsanın etleri lime lime oluyor gibi bir acı çekiyorum. Kemiklerim ağrıyor, tüm vücudum ağrıyor. Ne olur yetkililerin uyarılarına kulak verin” dedi.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Kütahya’da kız isteme merasiminin ardından 9 kişide Kovid-19 tespit edildi

Yayınlanan

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde kız isteme merasiminin ardından 9 kişide yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilmesi üzerine 6 bina karantinaya alındı.

ALİBEY AYDIN – AA – TAVŞANLI

Tavşanlı Kaymakamı Yüksel Kara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tepecik beldesinde 6 binada yaşayan 9 kişide Kovid-19 vakalarının görüldüğünü söyledi.

Kovid-19’un kız isteme merasimi nedeniyle toplanan kişiler arasında yayıldığının değerlendirildiğini belirten Kara, şunları kaydetti:

“Manisa’dan bir aile, kız istemek için Tepecik beldesindeki bir ailenin evine gelmiş. Kız isteme merasimi nedeniyle de akrabalar toplanmış ve misafirlerle birlikte toplu yemek yenmiş. Bir süre sonra aileden bazı kişilerde Kovid-19 belirtileri görülmesi üzerine İlçe Sağlık Müdürlüğü filyasyon ekipleri hemen çalışma yaptı. Bunun neticesinde İlçe Hıfzıssıhha Kurulu olarak vaka sayılarında meydana gelen artışın önünü kesmek, süreğen hale gelmesini engellemek için birbiriyle akraba olan bu kişilerin yaşadığı binaları tespit ederek karantinaya aldık.”  

Kara, 14 günlük karantina sürecinde bu ailelerin ihtiyaçlarının Vefa Destek Grupları tarafından karşılanacağını sözlerine ekledi.

Öte yandan, karantinaya alınan binaların önünde İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri önlem aldı.

Okumaya devam et

EMET

Emet ilçesinde bir apartman karantinaya alındı

Yayınlanan

Koronavirüs vaka sayılarında artış gösteren Emet ilçesinde, bir apartman 14 gün boyunca karantinaya alındı.

ABDÜLKADİR EKMEKÇİOĞLU – yenikutahya.com – EMET

Kaymakamlık tarafından yapılan resmi açıklamaya göre, İlçe Hıfzıssıhha Kurulu önceki gün toplandı.

Vaka sayılarındaki artış göz önünde bulundurularak Emet ilçesinde bir apartmanın 17 Haziran tarihinden başlamak kaydıyla 14 gün boyunca karantinaya alınmasına karar verildi.

Emet Kaymakamlığınca yapılan açıklama:

Okumaya devam et

EMET

Saadet Partisi ilçe başkanı ailesiyle birlikte koronaya yakalandı

Yayınlanan

Saadet Partisi Emet İlçe Başkanı Mehmet Hamamcı, eşi ve annesinde yapılan koronavirüs testleri pozitif çıktı. Emet ilçesindeki pozitif vakaların artışı korkutuyor.

ABDÜLKADİR EKMEKÇİOĞLU – yenikutahya.com – EMET

Koronavirüs vakalarının atmaya devam ettiği Emet ilçesinde bir kötü haber de Saadet Partisi Emet İlçe Başkanı Mehmet Hamamcı ve ailesinden geldi.

Önceki gün test yapılan Hamamcı ailesi fertlerinden Saadet Partisi Emet İlçe Başkanı Mehmet Hamamcı, eşi ve annesinde koronavirüs pozitif çıktı.

Bu gelişmenin ardından dün akşam saatlerinde ambulansla Kütahya’ya sevk edilen aile fertleri, Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pandemi Servisinde tedavi altına alındığı öğrenildi.

Sağlık Bakanlığı filyasyon ekipleri de bugün ilçede çalışmalarını başlatarak, bu kişilerin kimlerle temas ettiklerini araştırıyor.

Okumaya devam et

Sağlık

Dumlupınar Üniversitesi’nde korona alarmı, 1 kişi pozitif çıktı

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal’dan alınan bilgiye göre, üniversitenin Bilgi İşlem Servisinde görevli bir memurda koronavirüs pozitif çıktı.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com – ÖZEL HABER

DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal, Bilgi İşlem Servisinde çalışan bir görevlinin koronavirüse yakalandığını doğruladı.

yenikutahya.com’a açıklamalarda bulunan DPÜ Rektörü Kâzım Uysal, “Bir çalışanımızda maalesef koronavirüs testi pozitif çıktı. Memur arkadaşlarımız çok tedirgin oldular. Bu gelişme sonrası Sağlık Bakanlığı Filyasyon Ekibi bugün üniversitemize gelerek çalışmalarına başladı. Çok detaylı ve titiz bir çalışma sürdürüyorlar. Bilgi İşlem Servisimizdeki çalışanlarımızın tamamı test oldu. Sonuçlar henüz çıkmadı.” diye konuştu.

DPÜ’de bazı bölümlerin karantinaya alındığı bilgisine de ulaşıldı.

FİLYASYON NEDİR?

Filyasyon kelimesi tıpta hastalığın kaynağını bulmak anlamına gelmektedir. Özellikle bulaşıcı hastalıklarda yapılan hastalığın ilk ortaya çıkış nedenini bulmak için yapılan çalışma anlamına gelmektedir.

Filyasyon, herhangi bir bulaşıcı hastalığın hangi sebeplerden ötürü kaynaklandığının tespit edilmesi işlemine verilen isimdir. Başka bir deyişle kaynak arama çalışmasıdır. Bu çalışmalar neticesinde tehlikenin hala devam edip etmediği ve başka insanların risk altında olup olmadığı gibi önemli bilgiler elde edilebilmektedir. Filyasyon çalışmaları bulaşıcı hastalıklar mücadele etmede çok önemlidir.

Bulaşıcı hastalıklarla mücadele kapsamında vakaların bildiriminden sonra hastalık etkenini, kaynağını, bulaşma yolunu saptamak ve korunma ve kontrol önlemlerini almak amacıyla yapılan saha incelemesidir.

Bu inceleme sırasında vaka ile teması olanlar da koruma ve kontrol önlemlerine dahil edilir.

Vaka görüldüğünde filyasyon çalışması gerektiriyorsa hastalık geriye doğru taranır. Filyasyon çalışması kapsamında, vakanın kaynağını bulmak ve belirlemek için çalışmalar yapılır. Hasta ve hastayla teması olanlar da dahil koruma altına alınması önlemleri uygulanır.

Okumaya devam et

EMET

Kütahya’da bir apartman karantinaya alındı

Yayınlanan

Kütahya’nın Emet ilçesinde bir apartmanda, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantina uygulaması başlatıldı.

KÜTAHYA – AA

Emet Kaymakamlığından yapılan açıklamada, salgından vatandaşları korumak ve yayılmasını engellemek amacıyla İlçe Hıfzıssıhha Kurulunca bir apartmanda 14 günlük karantina kararı alındığı belirtildi.

Açıklamada, “Kovid-19 pozitif vakalar nedeniyle bireysel izolasyon yeterli olamayacağı için pozitif vaka ve temaslılarının yaşadığı ilçemiz Akpınar Mahallesi Gazi Caddesi’nde bulunan Türksoy Apartmanı’ndaki dairelerin tamamının 14 gün karantinaya alınmasına karar verilmiştir.” bilgisi paylaşıldı.

Okumaya devam et

EMET

Emet Bor İşletmesinde 5 kişide koronavirüs tespit edildi

Yayınlanan

Eti Maden İşletmelerinin Emet ilçesindeki Bor Madeni İşletmelerinde 4 şoför ve bir işçinin koronavirüse yakalandığı öğrenildi.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com – ÖZEL HABER

İşletmede şoför olarak çalıştığı kaydedilen M.Y, İ.Ç, M.Ş, M.K ve işçi C.Ş’nin yapılan testlerinde koronavirüs pozitif çıktığı iddia edildi.

İlçedeki yerel kaynakların aktardığı bilgiye göre, şoför M.Ş ve işçi C.Ş’nin akraba oldukları ve ailede yapılan testlerde aynı aileden 10 kişide de koronavirüs pozitif olduğu iddia edildi.

Şoförlerin yaşadıkları Emet ilçesindeki TOKİ sitesinde bulunan 4 ev karantinaya alındı.

Daha önce de Emet Bor işletmesinde yemekhane personelinde virüs cıkmış ve yemekhane yaklaşık 1 ay kapatılarak karantinaya alınmıştı.

Testi pozitif çıkan işçi C.Ş’ye iş yerinde temas halinde olduğu tespit edilen işçiler ise evlerinde karantinaya alındı.

Okumaya devam et

Sağlık

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı: “Vaka sayıları belli bölgelerde artıyor”

Yayınlanan

Türkiye’yi tehdit eden koronavirüs tehlikesi yeni vakaların hızla artmasıyla yine yüksek rakamlara ulaştı. Son 24 saatte vefat sayısı 18’e yükseldi. Yeni vaka sayısı ise bin 592 oldu.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “Düne kıyasla vaka sayımız 30, yoğun bakım hasta sayımız 5, entübe hasta sayımız 1 artış gösterdi. ARTIŞLAR BELLİ BÖLGELERDE YOĞUNLAŞIYOR. Rehavet mi, mücadele mi? Maske + mesafe kuralına hep birlikte uyarsak, yayılımı kontrol altına alabiliriz. Güç bizde.” dedi.

Okumaya devam et

Sağlık

14 Haziran koronavirüs tablosu açıklandı! Bugünkü vaka ve ölü sayısı kaç?

Yayınlanan

Türkiye’nin koronavirüs vaka tablosu her gün vatandaşlar tarafından merakla yakından takip ediliyor. Peki bugün kaç kişi hayatını kaybetti ve vaka sayısındaki son durum nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından 14 Haziran koronavirüs tablosunu paylaştı.

Koronavirüs vaka ve ölüm sayılarına ilişkin son dakika gelişmeleri yakından takip ediliyor. Tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs tablosu Sağlık Bakanlığı tarafından her gün açıklanıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından 14 Haziran koronavirüs vaka ve ölüm tablosunu paylaştı. Türkiye’de son 24 saatte 15 kişi hayatını kaybederken, 1.562 kişiye ise yeni teşhis konuldu.

BAKAN FAHRETTİN KOCA’NIN AÇIKLAMASI

İyileşen hasta sayımız yeni vaka sayısının altına düştü. Yoğun bakıma ve solunum cihazına ihtiyaç artıyor: Hedeften uzaklaşıyoruz. En zayıf noktamız, TEDBİRSİZ iyimserlik. TEDBİRLİ İYİMSER olalım. Kontrollü Sosyal Hayat dönemine yarın tam olarak geçelim.

Okumaya devam et

EMET

O ilçedeki yeni vakalar korkutuyor, 8 hane karantinaya alındı

Yayınlanan

Kütahya’nın Emet ilçesinde korona virüs vakaları nedeniyle Salıpazarı kapatılırken, ilçeye bağlı Gürpınar köyünde kahvehaneler ve köy odasının 14 gün boyunca açılmamasına karar verildi.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Emet İlçe Hıfzısıhha Kurulu, 4 hafta aradan sonra açılan Salı pazarının 16 Haziran Salı günü tekrar kapatılmasına, vakaların görüldüğü Gürpınar köyünde kahvehanelerin ve köy odasının 14 gün boyunca açılmamasına karar verdi.

Emet’e bağlı Gürpınar’da 8 hanenin de karantinaya alındığı öğrenildi.

Okumaya devam et

Sağlık

Vaka sayıları artınca Kütahya’da bir köy daha karantinaya alındı

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz ilçesine bağlı Altınkent köyü, koronavirüs vaka sayıları artınca karantina altına alındı.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Gediz İlçe Hıfzıssıhha Kurulunun yaptığı toplantı sonrasında, Altınkent köyünde tespit edilen pozitif vakaların artışı nedeniyle bireysel izolasyon yeterli olamayacağı için karantina uygulaması başlatılmasına, giriş çıkışların kişilerin sağlık durumunu tehdit edecek acil durumlar dışında ikinci bir emre kadar yasaklanmasına karar verildi.

Ayrıca pozitif sonuçlu tespit edilen ve bu kişilerle temaslı kişilerin ev karantina süreçlerinin devam etmesine, aile hekimleri tarafından haftada 1 gün verilen mobil sağlık hizmetlerinin gerekli önlemler alınarak devam etmesine, Altınkent köyünde ikamet eden vatandaşlarca Vefa Sosyal Destek Birimine bildirilen ihtiyaçların ilgili kurumlarca karşılanması kararları alındı.

Diğer yandan Gümele kavşağından köye giriş çıkışların kontrollü olacağı, diğer giriş çıkışların kullanılmaması için tedbirler alınacağı bildirildi.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR