Bizimle iletişime geçin
Eskişehir Ümit Hastaneleri

Politika

TÜİK açıkladı: Kütahya’da yaşayanların yüzde 73’ü mutlu

Yayınlanan

TÜİK, Türkiye’nin en mutlu şehirlerini açıkladı. Sonuçlara göre, Kütahya Türkiye’nin en mutlu şehirleri arasında 5. sırada yer aldı.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Türkiye’nin en büyük şehirleri olan İstanbul, İzmir ve Ankara’da yaşayan insanların pek de mutlu olmadıklarını ortaya çıkarken Kütahya’da yaşayanların yüzde 73,76’sı mutlu olduğu bildirildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), vatandaşlar arasında tartışma yaratan verilerinden bir yenisini daha açıkladı. TÜİK’in yeni verilerine göre Türkiye’nin ‘büyük’ şehirlerinde yaşayan vatandaşların mutlu olduklarını söylemek pek de mümkün değil.

TÜİK’in son verilerine göre ülkemizdeki üç büyük şehirde yaşayan insanlar, ne yazık ki hallerinden pek de memnun değil. Açıklanan verilere göre İstanbul, Ankara ve İzmir; Türkiye’nin en mutlu ilk 49 ili arasında yer alamıyor.

Türkiye’deki en mutlu şehir bir kez daha Sinop oldu. Açıklanan verilere göre Karadeniz’de eşsiz bir doğaya sahip olan bu şehrin sakinleri, diğer 80 ilden çok daha mutlu. Sinop’u takip eden il ise Afyonkarahisar olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’deki en mutlu üçüncü il ise Bayburt. Kırıkkale dördüncü olurken Kütahya ise beşinci sırayı aldı.

TÜRKİYE’NİN EN MUTLU 20 ŞEHRİ

 1. Sinop: Mutluluk düzeyi yüzde 77,66.
 2. Afyonkarahisar: Mutluluk düzeyi yüzde 76,43
 3. Bayburt: Mutluluk düzeyi yüzde 75,91
 4. Kırıkkale: Mutluluk düzeyi yüzde 75,48
 5. KÜTAHYA: MUTLULUK DÜZEYİ YÜZDE 73,76
 6. Çankırı: Mutluluk düzeyi yüzde 73,5
 7. Düzce: Mutluluk düzeyi yüzde 72,77
 8. Uşak: Mutluluk düzeyi yüzde 72,34
 9. Siirt: Mutluluk düzeyi yüzde 71,65
 10. Şırnak: Mutluluk düzeyi yüzde 71,36
 11. Balıkesir: Mutluluk düzeyi yüzde 70,73
 12. Hakkari: Mutluluk düzeyi yüzde 70,58
 13. Isparta: Mutluluk düzeyi yüzde 70,35
 14. Bolu: Mutluluk düzeyi yüzde 70,15
 15. Sakarya: Mutluluk düzeyi yüzde 69,64
 16. Kahramanmaraş: Mutluluk düzeyi yüzde 68,19
 17. Aksaray: Mutluluk düzeyi: yüzde 67,84
 18. Kırşehir: Mutluluk düzeyi yüzde 67,2
 19. Amasya: Mutluluk düzeyi yüzde 66,02
 20. Erzurum: Mutluluk düzeyi yüzde 65,68

Türkiye’deki üç büyük şehrin mutluluk durumuna baktığımızda en mutlu şehrin İstanbul olduğunu görüyoruz.

TÜİK’e göre İstanbul’daki vatandaşların mutluluk seviyesi yüzde 58.40 ve kent, ülke genelinde 50. sırada yer alıyor. İstanbul’un hemen altında ise İzmir bulunuyor. 51. sırada olan İzmir’in mutluluk oranı yüzde 58.24. Başkent Ankara ise diğer iki büyük şehire oranla daha mutsuz. Ankara’nın mutluluk sırası, yüzde 56.23 mutluluk oranıyla 64 olarak açıklanmış durumda.

Politika

Başhekim Özatik’in görevden alınmasına sert tepki: “Kabul edilemez”

Yayınlanan

Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Orhan Özatik’in görev süresinin sona ermesine bir ay kala sözleşmesinin feshedilmesine sert tepki gösterdi.

CHP İl Başkanı Şahbaz, “Covid-19 ilimizde her gün onlarca can alırken, Sağlık Bakanlığı’nın ilimizde yaptığı iş, pandeminin tüm yükünü çeken kamu hastanesi olan Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimini görevden almak olmuştur” dedi.

Kent Gazetesi’nin haberine göre, Sağlık alanında yapılan değişikliklerin kamuoyunda açıklanmadığına dikkat çeken Şahbaz’ın açıklaması şu şekilde:

“İlimizde Covid-19 pandemisi nedeniyle her gün yüzlerce yeni vaka tespit edilmekte, onlarca hemşerimiz hayatını kaybetmektedir. Hastaneler ağır Covid-19 vakaları ile doludur. Yoğun bakımlarda ancak hayatını kaybeden hastaların yerine yeni hastalar alınabilmektedir. Bu kadar ağır bir salgın tablosunun yaşandığı bu pandemi döneminde Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi sözleşmede belirtilen görev süresinin bitmesine bir ay kala görevden alınmıştır. Basında yer alan haberlere ve aldığımız duyumlara göre başhekimliğe vekaleten Tavşanlı Doç. Dr. Mustafa Kalemli Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Sabahattin Altıntaş atanmıştır. Hastanenin resmi internet sitesinde an itibariyle güncelleme yapılmamıştır ve görev değişikliği kararı kamuoyunun dikkatinden kaçırılmaya çalışılmaktadır. Bu kadar ağır sağlık sorunlarının yaşandığı bir dönemde yapılan bu görevlendirmenin açıklanmamasının ve kamuoyunun bilgilendirilmemesinin gerekçesi nedir?

“CİDDİ SORU İŞARETLERİ VAR”

Çok ağır sağlık sorunlarının yaşandığı bir dönemde görev süresinin bitimine bir ay kala başhekimin görevden alınması, akademik kadroları bulunan ve yasaya göre akademik unvanlı bir hekim tarafından yönetilmesi gereken SB KSBÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesine, akademik kariyeri bulunmayan bir uzman hekimin vekaleten başhekim olarak görevlendirilmesi, üstelik bu görevlendirmenin ilçeden buraya yapılması ciddi soru işaretleri uyandırmaktadır.

“BU UYGULAMADA KİMLERİN ROLÜ OLMUŞTUR ?”

Eğer il merkezinde yöneticilik yapacaksa en büyük ilçemiz olan Tavşanlı ilçemizdeki yataklı tedavi hizmetlerini kim ve nasıl yönetmektedir?  Yüzyılın en büyük sağlık bunalımının yaşandığı bir dönemde Kütahya’mızın yataklı tedavi hizmetleri vekaleten mi yürütülmektedir? İlimizde hastanemizi yönetecek nitelikte hekimimiz yok mudur ki ilçeden vekaleten görevlendirme yapılmıştır? Bu uygulamada kimlerin rolü olmuştur?

Salgında her aileden kurbanlar verilmeye başlandığı bir dönemde pandeminin yükünü sağlık çalışanlarının sırtına yükleyerek halkımızı kaderine terk eden AKP iktidarının ilimizde yaptığı bu uygulama kabul edilemez niteliktedir.

“SORUMSUZCA YAPILAN UYGULAMA”

Kısa süre önce Sinop’tan ilimize Sağlık Müdürü olarak atanan ve en önemli icraatı ağır pandemi koşullarında başhekimi görevden almak olan Sayın Sağlık Müdürümüze ve kararın altında imzası bulunanlara bu uygulamanın nedenlerini soruyoruz. Bütün bu sorularımıza açıklık getirilmesini talep ediyoruz. Sorumsuzca yapılan bu uygulamanın sorumlularından halkımız adına açıklama bekliyoruz.”

KAYNAK: KÜTAHYA KENT GAZETESİ

Okumaya devam et

Politika

Sağlık Bakanlığı 14 branşta 12 bin personel alımı yapacak

Yayınlanan

Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 12 bin personel alımı yapılacağının müjdesini vermişti. Bakan Koca, resmi twitter hesabından 12 bin personel alımına ilişkin yeni açıklamada bulundu. Bakan Koca tarafından yapılan açıklamada, alımların 14 branşta gerçekleştirileceği bildirildi.

Bakan Koca’nın 12 bin personel alımı müjdesinden sonra vatandaşlar alımların hangi kadrolar için gerçekleştirileceğini merak ediyordu. Bakan Koca, resmi twittet hesabı üzerinden alımların hangi branşlarda gerçekleştirileceğini açıkladı. Bakan Koca tarafından yapılan açıklamalarda, “Bakanlığımız; 7.000’i hemşire, 1.700’ü ebe ve 2.864’ü sağlık teknikeri/teknisyeni, 14 branşta 12 bin sağlık personeli alacak. Tercih Kılavuzunun yayınlanmasını müteakip mülakatsız atama yapılacak. Pandemi mücadelemizin bu zor günlerinde, atamalar bize güç katacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Bakan Koca tarafından yapılan açıklamalarda şu ifadeler kullanıldı:

“Bakanlığımız taşra teşkilatı hizmet birimlerinde hizmet edilmek üzere KPSS puanına göre, ÖSYM tarafından yapılacak merkezi yerleştirme ile 12 bin sağlık personeli alıyoruz. 7.000’i hemşire 1.700’ü ebe ve 2.864’ü sağlık teknikeri/teknisyeni olmak üzere Psikolog, Sosyal Çalışmacı, Biyolog, Ordoloh, Çocuk Gelişimcisi, Diyetisyen, Fizyoterapist, İş ve Uğraşı terapisti, Dil ve Konuşma Terapisti, Perfüzyonist ve Sağlık Fizikçisi unvanlarında alım yapılacak. 12.000 pozisyonun il ve sağlık tesisi dağılımın da yer aldığı listeler, ÖSYM Başkanlığına teslim edildi.

Gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra Tercih Kılavuzu, ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden yayınlanacak ve adaylar tercihlerini bu Kılavuzda belirtilen tarihler arasında yapabilecek. ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme ile yapılacak olan atamalarda mülakat olmayacak. Duyurular, Bakanlığımızın Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve ÖSYM internet adresinden takip edilebilir. Covid-19 salgınıyla mücadele ettiğimiz bu zor dönemde, bu atamaların bize güç katacağına ve vatandaşlarımıza daha nitelikli sağlık hizmeti sunulmasında önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Sağlık camiamıza hayırlı olsun.”

Okumaya devam et

Politika

Ahmet Erbaş hakkında çıkan ” yoğun bakımda” haberleri yalan

Yayınlanan

MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş’ın yoğun bakımda olduğu yönünde çıkan haberlerin yalan olduğu ortaya çıktı.

Ahmet Erbaş’ın danışmanları tarafından yapılan açıklamaya göre, bazı sosyal medya hesaplarında, “MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş’ın yoğun bakımda” olduğu yönündeki haberlerin tamamen yalan olduğu bildirildi.

MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş’ın basın danışmanlığınca yapılan açıklamada, “Sayın Milletvekilimiz Ahmet Erbaş’ın yoğun bakımda olduğu yalanı, sosyal medyada bazı kişiler tarafından paylaşılmıştır. Sayın vekilimiz şuanda evindedir. Yaklaşık 10 gündür uygulanan tedavilerin ardından, evine geçmiş, Sayın vekilimizin sağlık durumu her geçen gün iyiye gitmektedir. Bunun dışındaki tüm haberler maksatlıdır” ifadeleri kullanıldı.

Okumaya devam et

Politika

2029’a kadar Kütahya’ya hızlı tren projesinin bulunmadığı ortaya çıktı

Yayınlanan

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının 2029 yılına kadar Kütahya’ya hızlı tren projesinin olmadığını söyledi ve ekledi; “İlk seçimde AK Parti Kütahya’da yok.”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2020 yılı bütçesi için TBMM’de yapılan görüşme sırasında söz alan CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, bakanlığının hazırladığı projeler kitapçığını göstererek “2029 yılına kadar Kütahya için hızlı tren projesi yok. Oysa Kütahya’ya yıllar önce söz verilmişti ama bu da yapılmadı” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda devam eden 2020 yılı bütçe görüşmelerinde, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 2020 bütçesi görüşülürken söz alan CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, bakan Adil Karaismailoğlu’nun yüzüne “Verdiğiniz sözleri tutmadınız, bir dahaki seçimde AK Parti Kütahya’da yok” dedi. Bütçe görüşmeleri sırasında söz alan Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap şunları kaydetti: “2007 yılından beri Kütahya’ya hızlı tren sözü veriliyor. Tam 13 yıldır Kütahya olarak hızlı tren sözü ile oyalanıyoruz. 2029’a kadar hazırlanan vizyonunuzda Kütahya’ya hızlı tren yok. 2029 vizyonunuzda sadece projesi yapılacağı belirtiliyor. ‘Kütahya’dan hızlı tren geçti’ diye ilanlarınız var. Kütahya’da Belediye Başkanlığını kaybettiniz, 6 milletvekilinden 3 milletvekiline düştünüz. Bir dahaki seçimde AK Parti Kütahya’da yok. Son 4 seçimde tüm bakanlar Kütahya’ya hızlı tren sözü verdi. Hatta mevcut bakanın da bu konuda bir beyanatı ver. Diyorsunuz ki ‘Hiç kimsenin endişesi olmasın.’ Kütahya’ya verdiğiniz sözleri tutun artık.”

Okumaya devam et

Politika

MHP Kütahya İl Kongresi çoklu adayla yapılacak

Yayınlanan

Pazar günü Kütahya İl Kongresine gidecek olan MHP teşkilatlarında hareketlilik başladı. Mevcut başkan Ferhan Yıldırım’ın karşısında bir adayın daha çıkacağı öğrenildi. İddiaya göre sürpriz aday açıklamasını Cuma günü saat 17.00’de yapacak.

Milliyetçi Hareket Partisi, Türkiye Geneli il ve ilçe kongrelerine tüm hızla devam ediyor. Kütahya İl Kongresi de bu Pazar yapılacak. MHP kulislerinden edinilen bilgiye göre, kongrede çoklu aday uygulaması yapılacak. Mevcut il başkanı Ferhan Yıldırım’ın karşısında sürpriz bir ismin aday olarak çıkacağı konuşuluyor.

MHP’nin Kasım ayı içerisinde tüm il kongrelerini bitireceği, kongrelerin çoğu ilde tek aday ile yapılırken bazı illerde de çoklu aday ile yapıldığı biliniyor.

22 Kasım 2020 Pazar günü Milliyetçi Hareket Partisi 13. Olağan Kütahya il kongresinin çoklu aday ile yapılacağı öğrenildi. Kent Gazetesi’nin MHP Genel Merkezine dayandırdığı bilgiye göre, Kütahya’da çoklu aday ile il başkanının tespit edileceği, 20 Kasım Cuma günü saat 17.00’de sürpriz bir ismin il başkanlığına adaylığını açıklayacağı bildirildi.

Okumaya devam et

Politika

Vaka sayısı düşmezse, hafta içi de sokağa çıkma kısıtlaması getirilebilir

Yayınlanan

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, artan vakalar sonrası açıkladığı korona tedbirleri doğrultusunda hafta sonları 20.00’den 10.00’a kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Kısmi sokağa çıkma yasağının vaka sayısını düşürmemesi halinde ise hafta içi de benzer kısıtlamalar gündeme gelecek.

Artan koronavirüs vakaları sonrası Bilim Kurulu tavsiye kararları Kabine toplantısında ele alındı. Yeni tedbirler Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. Buna göre hafta sonları saat 20.00 ila 10.00 saatleri dışında sokağa çıkma yasağı uygulanacak. 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 20 yaş altı vatandaşlar ise belirlenen saatlerde sokağa çıkabilecek. Bu önlemlerin etkisi 2 hafta boyunca takip edilecek. 10-15 gün sonra vaka yayılım hızında düşüş olmazsa, bir sonraki aşamaya geçilecek. Hafta sonu için kısmi sokağa çıkma yasağı, 14 saatlik bir kesme anlamına geliyor. Bu yasağın daha çok geç saatlere kadar kalabalık ortamlarda dışarıda kalan gruplara ve ev ziyaretlerine yönelik olduğu belirtiliyor. Toplantılarda, okulların bulaşma kaynağı olmadığı ancak, bunun yarattığı hareketlilik, servisler ve velilerin oluşturduğu kalabalıkların risk yarattığı değerlendirmesi de yapıldı.

Okulların online eğitime geçmesi, 20 yaş altına getirilen yeni kurallar ve 65 yaş üstüne getirilen sınırlandırmalarla birlikte toplamda 35-40 milyon nüfusun hareketliliğinin azalacağı, bunun da salgının yavaşlamasını sağlayacağı düşünülüyor.

Kademeli olarak kısıtlamalar arttırılarak devam edecek. Salgın hızı kesilmezse, hafta sonu tamamen yasak getirilmesi veya sokağa çıkma yasaklarının belli saatlerde hafta içine de kaydırılması planlanıyor. Uzmanlar, şehirlerarası seyahat yasağı beklemediklerini belirtiyor. 15 gün sonra yeniden yapılacak değerlendirmelerde, il pandemi kurulları ve hıfzıssıhha kurulları şehrin ihtiyaçlarına göre bu yasakları genişletebilecek. Genel yasakların yanı sıra illere göre farklı uygulamalara geçilebilecek. Bazı illerde, vaka bulunan binalara ‘uyarı tabelası’ asılma uygulamasının, diğer illerde de yapılabileceği belirtiliyor. Ev ziyaretlerinin yasaklanması da tartışılıyor.

Türkiye’de şu anda aktif vaka sayısının 500 binin üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Testlerin pozitif çıkma oranının geçtiğimiz nisanda yüzde 20 olduğu, şimdi de bu rakama ulaşıldığı belirtiliyor. Filyasyon çalışmalarında, bulaşma hızının çok yüksek olduğunun saptandığı, mutlaka ev içi bulaşmaların önüne geçilmesi gerektiği, komşu ve akraba ziyaretlerinin önlenmesi için kampanyalar yapılması gerektiği ifade ediliyor.

Okumaya devam et

Politika

Fahrettin Koca’dan müjde… Maske hayatımızdan çıkıyor mu?

Yayınlanan

Koronavirüs vaka sayısındaki hızlı artış devam ederken, sosyal medya hesabından sık sık uyarılarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün yaptığı paylaşımda ise maskenin yakın zamanda hayatımızdan çıkacağını belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Covid-19 aşı çalışmalarında büyük ilerlemeler olduğunu belirterek, “Maske, yakın zamanda hayatımızdan çıkmış olacak” dedi.

Sağlık Bakanı Koca, Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamada, “Özgürce nefes alacağımız günleri özledik. Maske, yakın zamanda hayatımızdan çıkmış olacak. Covid-19 aşı çalışmalarında büyük ilerlemeler var. Sonucu bekleyelim. Evimizin dışında, başkalarıyla olduğumuz her yerde maskemizi kuralına uygun şekilde takalım. Sabrınız için sağ olun” dedi.

Okumaya devam et

Politika

Kütahya İl Hıfzıssıhha Kurulu: “Maskeyi indirerek sigara içmek yasak”

Yayınlanan

Kütahya İl Hıfzıssıhha Kurulu, yaptığı toplantı sonrasında alınan yeni kararları kamuoyu ile paylaştı. 33 ayrı noktada ve insanların yoğun olarak bulunduğu alanlarda maske aşağı indirilerek sigara içildiğinin tespit edildiği bilgisini verilirken, 65 yaş üstü vatandaşların da dışarı çıkma kısıtlamasının da 10.00 ile 16.00 saatleri arasına çekildiği kaydedildi.

Yapılan yazılı açıklama şöyle:

1) 01.06.2020 tarih ve 2020/34 sayılı Hıfzıssıhha Kurul Kararıyla İlimiz genelinde tüm vatandaşlarımızın toplu yaşam alına kapsamında olan açık alanlarda ( meydanlar, cadde ve sokaklar, park ve bahçeler, sanayi siteleri, tarım alanları, toplu taşıma araçları, kamu/özel tüm kurum ve iş yerleri açık alanları dahil) ağız ve burnu tam kapatacak şekilde maske takma zorunluluğu getirilmişti.

Ancak özellikle vatandaşlarımızın kalabalık şekilde bulunduğu / bulunabileceği cadde, sokak, park ve bahçeler gibi yerlerde sigara içtiğinden bahisle/bahanesiyle bazı kişilerin maskelerini çıkardıkları, aşağıya indirdikleri, doğru şekilde kullanmadıkları görülmektedir.

Solunum yoluyla kolayca bulaşabilen Koronavirüs salgınının yayılımının önlenmesi için maske kullanımında sürekliliğin sağlanması son derece önem taşımaktadır.

Bu nedenle maskenin doğru ve sürekli şekilde kullanımını temin amacıyla 12.11.2020 tarihinden itibaren;

İlimiz Merkez İlçede;

– Atatürk Bulvarı, Uygun Sokak,

– Mithatpaşa Caddesi, Merkez Sokak,

– Hacı Hıfzı Emer Caddesi

– Çinigar Caddesi

– Bekir Avlupınar Caddesi

– Erdoğan Atasoy Caddesi

– Adnan Menderes Bulvarı,

– Asım Gündüz Caddesi,

– Fatih Sultan Mehmet Bulvarı,

– Abdurrahman Karaa Bulvarı,

– Fuat Paşa Caddesi

– Hükümet Caddesi

– Lise Caddesi

– Belediye Sokak,  Değerli Sokak ve Özel Sokak

– Cumhuriyet Caddesi -Sevgi Yolu,

– Saman Pazarı, Pekmez Pazarı Caddesi, Osmanlı Caddesi,

– Germiyan Caddesi

– Hürriyet Caddesi

– Kıbrıs Caddesi

– L. Hüseyin Paşa Caddesi

– Hisarlı Ahmet Caddesi

– Osmanlı Caddesi

– Ziraat Sokak, Saat Kulesi 1 Sokak

– Devlet Hatun Caddesi

– Ertuğrul Gazi Caddesi, Nafia Garaj Yolu Caddesi,

– Okmeydanı Caddesi

– Şehitlik Caddesi ve ​vatandaşlarımızın gün içerisinde yoğun olarak bulunduğu alanlar ile ilimiz genelinde meydanlar, parklar, pazar yerleri, toplu taşıma araç durakları, otobüs terminalleri ile yeme-içme yerleri önlerinde bekleme ya da hareket halinde maske kullanımını ihlal ederek / maskeyi aşağı indirerek sigara içilmesinin yasaklanmasına,

​2) 05.11.2020 tarih ve 2020/72 sayılı İl Hıfzıssıhha Kurul Kararında “06.11.2020 tarihi itibarıyla ilimizde 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın her gün 11:00-16:00 saatleri arasında sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabilmelerine, bu saatler dışında 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın sokağa çıkmasının yasaklanmasına” denilmektedir.

​İlgili kararda belirtilen 11:00 / 16:00 saat aralığının aynı istisnalar çerçevesinde 10:00 / 16:00 olarak değiştirilmesine,

​3) Alınan kararlara uymayan vatandaşlara/iş yerlerine Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, toplantıya katılanların oy birliği ile karar verildi.

Okumaya devam et

Politika

CNN Türk kanalında canlı yayına katılan Muharrem İnce, Kütahya’da yaşadığı olayı anlattı

Yayınlanan

Ahmet Hakan’ın CNN Türk kanalında sunduğu Tarafsız Bölge programına katılan CHP’nin 2018 cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, “Gezilerinizi nasıl finanse ediyorsunuz” sorusuna Kütahya örneği ile cevap verdi.

Memleket Hareketi adıyla 46 ili gezdiklerini söyleyen Muharrem İnce, “Kütahya’dan İnegöl’e kadar genç bir adam otobüsümüzü takip etti. İnegöl’e yakın bir yerde eliyle işaret ederek akaryakıt istasyonuna girmemizi istedi. Ne olduğunu önce anlayamadık ama sonra ‘deponuzu ben dolduracağım’ deyince durumu anladık” dedi.

İnce “Memleket Hareketi olarak gittiğimiz yerlerde otobüsümüzün mazotunu Memleket Hareketi’nden yol arkadaşlarımız doldurdu. Bizi Türkiye’nin en temiz finans kaynağı olan milletimiz finanse ediyor” ifadelerini kullandı.

Kütahyalı bir isim olduğu öğrenilen kişinin kim olduğu merak konusu oldu.

Okumaya devam et

Politika

Kütahya’da koronadan bir can kaybı daha, Ali Epik’i kaybettik

Yayınlanan

Demokrat Parti (DP) Kütahya İl Başkanı Ali Epik, koronavirüsten (Covid-19) hayatını kaybetti. Bir süredir yoğun bakımda tedavi gören Epik, Kütahya’da sevilen bir isimdi.

Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 8 gündür Covid-19 tedavisi gören 58 yaşındaki Ali Epik, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Epik, 18 Ekim 2020 günü Genel Başkan Gültekin Uysal’ın da katıldığı Olağan Genel Kurul’da DP Kütahya İl Başkanlığı görevine seçilmişti.

Okumaya devam et

Ekonomi

AK Parti doğalgaz ve elektrikteki verginin düşürülmesine “hayır” dedi

Yayınlanan

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap’ın TBMM’ye sunduğu doğalgaz ve elektrikteki vergi indirimi AK Partili milletvekilleri tarafından reddedildi. Vatandaş, ret olayına “bunlar kimin vekili” diye tepki gösterdi.

Dar gelirli vatandaşın belini büken vergiler yıllardır hükümetler tarafından uygulanıyor. Doğalgaz ve elektrikten alınan yüzde 18’li KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesi teklifi hükümet tarafından kabul edilmedi.

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap’ın doğal gaz ve elektrikten alınan yüzde 18’lik Katma Değer Vergisi oranının yüzde 1’e indirilmesini öngören Kanun Teklifi, AK Partili vekillerin oylarıyla reddedildi. Vekil Ali Fazıl Kasap açıklamasında şunları söyledi:

“İğneden ipliğe gelen zamlarla iyice artan hayat pahalılığı, yurttaşı en temel harcamalarını dahi kısmaya itti. Sadece 2019’un ilk 9 ayında 3 milyon 365 bin abone borcunu ödeyemediği için elektriği kesildi. Yine 710 bin doğalgaz abonesi borcunu ödeyemediği için doğalgazı kesildi. AK Parti milletvekilleri, vermiş olduğum kanun teklifini reddederek bir kez daha milletin yanında olmadıklarını göstermiştir. Karadeniz’de bulunan 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi sevindiricidir ama bu müjdeyi veren iktidar keşke şu tarihten itibaren de doğalgaz faturalarında yüzde 30 indirim uygulayacağız diyebilseydi. Özellikle Türk Lirası’nın yabancı para birimleri karşısında sürekli değer kaybetmesi doğalgaz zamlarında etkili oluyor. İktidar, döviz kuruna bakmıyor ama doğalgaz ve elektrik faturaları cep yakıyor. 2021 yılına bir yandan koronavirüs salgını bir yandan da grip salgını ile birlikte gireceğiz. Şüphesiz soğuk havaların başlamasıyla birlikte vatandaş elektrik ve doğalgaz kullanımını arttıracak ama bu ekonomik buhranda vatandaş bu kadar yüksek faturaları nasıl ödeyeceğim diye şimdiden kara kara düşünüyor. İktidar, doğalgaz ve elektrik faturalarında indirim öngören kanun teklifimizi reddederek vatandaşlarımızın yanında olmadığını bir kez daha göstermiştir” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Politika

Eski belediye binasının kiralanması yeniden ihaleye çıktı

Yayınlanan

Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, belediyenin eski binasının değerlendirilmesi için bir çok kez ihaleye çıkıldığını bildirdi.

Belediye Başkanı Alim Işık, “Belediyenin taşınmazlarını peşkeş çekecek değilim. Biz milletin malını korumakla mükellefiz. Ben 3 bin TL muhammen bedelle ihaleye çıkmışım, adam bin TL veriyor. ‘Yolun açık olsun deyip’ gönderiyoruz. Eski alışkanlıkları yıkmamız lazım. Muhammen bedelin üstünde verilen teklifleri değerlendirip kiralama veya satışını yapıyoruz” dedi.

“Eski alışkanlıkları artık yıkmalıyız” diyen Başkan Alim Işık, “Ben kavga için gelmedim. Kavgayla burada olmamıza gerek yok. Şu anada kadar 4-5 defa ihaleye çıktık. Farklı şekillerde değerlendirmeye çalıştık. Bizden önceki arkadaşlar da denemişler. Milletin parası o kadar çok değil ki. Bugün de binanın iki ve dört katını ihaleye çıkarttık. Gelen olursa vereceğiz. Daha önce 2 ya da 3 defa 15’er gün askıda kalmak suretiyle kiralama ihalesine çıktık. Satın almak için talipler oldu. Ancak almadılar. Alt katı 3 milyon 300 TL’ye sattık. Benim kimseyle kavgam yok. Beni kimseyle kavgayla ettiremezsiniz. Ama hakkımı sonuna kadar ararım. Kurumumu korurum. Olumsuz haber olunca şehrimiz adına üzülüyorum. Biz şehrimize sevdalıyız. Belediyenin taşınmazlarını peşkeş çekecek değilim. Biz milletin malını korumakla mükellefiz. Ben 3 bin TL muhammen bedelle ihaleye çıkmışım, adam bin TL veriyor. ‘Yolun açık olsun deyip’ gönderiyoruz. Eski alışkanlıkları yıkmamız lazım. Muhammen bedelin üstünde verilen teklifleri değerlendirip kiralama veya satışı yapıyoruz” ifadelerini kullandı. İHA

Okumaya devam et

Politika

Korona için Kütahya’da kritik döneme girildi, Vali Ali Çelik uyardı

Yayınlanan

Kütahya Valisi Ali Çelik, Türkiye Kamu-Sen Kütahya Temsilciliğine ziyarette bulundu. Sendika başkanları ve tüm kamu görevlilerinden maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyulması konusunda hassasiyet gösterilmesini isteyen Vali Çelik, “Kasım ve Aralık aylarında çok daha dikkatli ve tedbirli olmak zorundayız” dedi.

Vali Ali Çelik, iadeiziyaretleri kapsamında Türkiye Kamu-Sen Kütahya İl Temsilcisi Kadir Bayram ile Kamu-Sen’e bağlı sendika başkanlarıyla bir araya geldi.

Salgınla mücadelede yürütülen çalışmalar hakkında sendika başkanlarını bilgilendiren Vali Ali Çelik, devletin tüm imkânlarının seferber edildiğini belirterek başarının topyekûn mücadeleyle geleceğini söyledi.

“Çanakkale’deki birlik ve beraberlik ruhuyla hareket etmeliyiz” diyen Vali Çelik, “Ciddi bir vaka artışıyla karşı karşıyayız. Tüm birimlerimiz ve personelimiz, salgını durdurmak için sahada büyük bir özveriyle çalışıyor. Hepsine minnettarız. Gün fedakârlık günü. Toplumun her bir ferdinden destek ve fedakârlık bekliyorum. Salgına; STK’larımız, kamu görevlilerimiz ve vatandaşlarımızla hep birlikte dur demeliyiz” dedi.

Havaların soğumasıyla birlikte kritik sürece girildiğinin altını çizen Vali Çelik, “Hareketliliği azaltalım, mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayalım ve lütfen misafirliklere ara verelim. Her bir vatandaşımız bu kritik süreçte tedbirleri içselleştirmeli. Benim sizlerden talebim; ailelerinizi, çevrenizi, üyelerinizi ve ulaşabildiğiniz herkesi tedbirlere uyum noktasında nezaket ve sorumluluk içerisinde bilgilendirmeniz” diye konuştu.

Okumaya devam et

Politika

Ahmet Erbaş: “Çalışkan ve gayretli bir valimiz var, uyarılarına dikkat edelim”

Yayınlanan

MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, basın mensuplarıyla bir araya gelerek, gündemi değerlendirdi. Erbaş, Korona virüs, Kıbrıs seçimleri, MHP ilçe seçimleri, Çinili Camii ve Kütahya’nın tanıtımıyla alakalı bilgiler verdi.

Korona virüsle mücadelenin önemine dikkat çeken Erbaş, “Sağlık Bakanlığı ve valiliğimizin koronavirüs ile ilgili aldığı önlemlere ve sıkı denetimlere bütün halkımızın mutlaka riayet etmesi gerektiğine inanıyorum. Koronanın ilk çıktığında evlerde kaldık, hasta olduk. Bütün esnaf kardeşlerimiz uzun süre kan ağladılar. Ama sonradan da bir rehavete kapıldık gibi bir izlenim var. Birçok işveren rehavete kapıldı. Kesinlikle önlemleri kulak ardı etmeye başlamışlar. Çember çok daralıyor, bundan 1-2 ay önce birkaç vaka duyuyorduk, şimdi ailemize, komşularımıza kadar gelmeye başladı” dedi.

“SON DERECE GAYRETLİ VE ÇALIŞAN BİR VALİMİZ VAR”

MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Kütahya Valisi Ali Çelik’ten övgüyle bahsederek “Son derece gayretli ve çalışkan bir valimiz var. Bu konuyu kendisine şiar edinmiş. Çok sıkı önlemler ve denetimler yapılması konusunda da ciddi olarak da gayret gösteriyor. Sonuçta valinin ve ekibinin yaptığı bu gayret, bundan sonra sokağa çıkma yasağı gelmesin veya koronavirüs çıktığı zamanki kısıtlamaları tekrar yaşamayalım diye şimdiden önlem almak istiyor. Testi kırıldıktan sonra bir anlamı kalmıyor. İşveren ve çalışan kardeşlerimiz zor günler geçirdi ve geçirmeye devam ediyorlar. Özellikle üniversitenin online eğitime geçmesinden sonra üniversiteye dayalı işverenlerin bir çoğunun ciddi bir sıkıntı çektiğinin farkındayız. Kapanan ve iş değiştiren esnaflarımız çok fazla. Bu sektörde çalışıp da işsiz kalan kardeşlerimiz de çok fazla. Eğer biz valimizin bu konudaki önlemlerine ve sıkı denetimlerine itiraz eder, bunun bir kaçamak yolunu bulur, koronalı aileye ‘geçmiş olsun’ ziyaretlerine devam edersek, ‘Korona’dan kurtulduk’ diye evlerimizde mahallelerimizde mevlit okutmaya devam edersek, iş yeri veya ailemizdeki hastayı saklayarak kendimizi koruduğumuzu zannediyoruz ama toplumu ciddi bir şekilde tehlikeye atıyoruz” dedi.

Okumaya devam et

Politika

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Narkotik Anne proje uygulaması için Kütahya Valiliğini tebrik etti

Yayınlanan

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “En İyi Narkotik Polisi: Anne” projesini başlatan Kütahya Valiliğini tebrik etti.

İçişleri Bakanlığı ve Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği, çocukların ve gençlerin uyuşturucu kullanımının önüne geçme konusunda anne duyarlılığından faydalanmak amacıyla “En İyi Narkotik Polisi: Anne” projesini hayata geçirdi.

Kütahya Valisi Ali Çelik’in talimatıyla, uyuşturucuyla mücadelede annelere yönelik farkındalık ve bilinçlendirme çalışmasının yürütüleceği proje Kütahya’da da uygulanmaya başladı.

“ŞİMDİ HAYDİ, HEP BİRLİKTE İŞ BAŞINA”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “En İyi Narkotik Polisi; Anne kampanyamızı başarıyla yürüten Kütahya, Afyonkarahisar ve Kırıkkale Valiliklerimizi tebrik ediyorum. Bu çok önemli eğitim ve sorumluluk çalışmasının hızla tüm Türkiye’de güzel sonuçlar vermesi dileğiyle… Şimdi haydi, hep birlikte iş başına” ifadesini kullandı.

Okumaya devam et

Politika

Vali Ali Çelik: “Korona cezaları tahsil edilmeye başlanacak”

Yayınlanan

Koronavirüs salgını nedeniyle uygulamaya konulan yasaklara uymayanlara kesilen cezalar, vergi dairelerince tahsil edilmeye başlanıyor. Kütahya Valisi Ali Çelik, “Uygulama 81 il için geçerli, Kütahya’da diğer büyük şehirlere göre çok fazla ceza uygulaması yok ama tahsilâtlar vergi dairelerince yapılacak” ifadelerini kullandı.

Kütahya Valisi Ali Çelik, koronavirüs cezaları ile ilgili gazetecilerin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, 81 il vergi dairelerinin özel olarak talimatlandırıldığını ve tahsilatların başlayacağını söyledi.

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi doğrultusunda 81 ilde eşzamanlı uygulanan koronavirüs önlemlerine ilişkin denetim, Kütahya Valisi Ali Çelik başkanlığında Kütahya’da da yapıldı.

Bu denetimler sırasında gazetecilere konuşan Vali Ali Çelik, “Sürekli tüm ekiplerimizle, koronavirüs vakalarımızın kontrol altına alınabilmesi, azaltılabilmesi adına şehrimizin her noktasında çalışıyoruz. Şükürler olsun ki Kütahya’da tedbirlerimiz işe yaramakta. İnşallah bu kötü durumdan, kovidden tüm dünya, ülkemiz yakın zamanda kurtulur. Aşıyla ilgili çalışmaları takip ediyoruz. İnşallah en kısa sürede aşı ve ilaç bulunur, bu hastalıktan, bu dertten hep birlikte kurtuluruz” dedi.

Bir gazetecinin sorusu üzerine konuşan Vali Çelik, “Vergi dairesi müdürlüklerimiz tahsilatla ilgili özel olarak 81 il genelinde Ankara’dan talimatlandırıldı. Cezaya maruz kalanların tahsilatları yapılacak” dedi.

Kimsenin ceza almasını istemediklerini ama ceza kesilenlerde tahsilatlara başlanılacağını ifade eden Çelik, “Sıkı bir şekilde takip ediliyor. Çünkü kurallara uymamak, kurallara uyan insanları da üzüyor doğal olarak. Bizi de üzüyor. Lütfen herkes kurallara uysun, biz kimseye ceza kesmek istemiyoruz ama kesilen cezalar tahsil edilecek” diye konuştu.

Okumaya devam et

Politika

Alim Işık, Sebahattin Ceyhun’a cevap verdi

Yayınlanan

Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, AK Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun’un, “Asım Gündüz Caddesi’nde trafik eski haline dönmeli, esnaf da bu şekilde istiyor” şeklindeki açıklamasına yanıt verdi.

Başkan Işık, “Oradaki 3-5 esnafın geçmiş dönemdeki rahatını düşünerek şehri yönetemeyiz. ‘Asım Gündüz Caddesi’nde 3-5 esnaf istiyor’ diye de şehrin trafiğini mahvedemeyiz. Lütfen herkes açıklamasını yaparken dikkatli olsun. Şehrin başka sorunları var. Şu anda Kütahya Belediyesi 24 saat canla başla çalışıyor. Eleştirilecek icraat bu olmamalıydı” dedi.

Şehrin sorununun Asım Gündüz Caddesi’ndeki trafik akışının olmadığını dile getiren Başkan Işık, “Bugün İHA kaynaklı olduğunu öğrendiğim bir haber medya kuruluşlarında yayınlandı. Kütahya AK Parti İl Başkanı trafiğin Asım Gündüz Caddesi’nde tahmin ediyorum kastettiği, ters dönmesi yönünde bir beyanatta bulunmuş. Cevabımdır, kendilerine ait partiden Belediye Başkanlarının döneminde allak bullak edilen ve yine 2. kendi başkanları döneminde ters döndürülen trafik aslına dönüş yapmıştır. Kaldı ki Vazo Meydanı’nda yapılan alt geçidin 90 derece ters olmasından dolayı şehrimizin trafiği içinden çıkılmaz bir soruna dönüşmüş, alt geçidin kullanım oranı yüzde 20’nin altında iken bu istikamet değişikliği ile tarafımızca yapılan bu düzenleme ile alt geçidin kullanım oranı yüzde 50’ye doğru yaklaştırılmıştır. Alt geçidin ters yapılmasının sebebi şehir trafiğidir. Sorunun çözümü için alternatiflerden birisi de geçen yıl Temmuz ayında tarafımızca yapılan trafik şurasında çıkan karar ve öneri doğrultusunda bu işlem yapılmıştır. Lütfen bilmeden konuşmayalım, şehrin sorunu da bu değildir. Oradaki 3-5 esnafın geçmiş dönemdeki rahatını düşünerek şehri yönetemeyiz. ‘Asım Gündüz Caddesi’nde 3-5 esnaf istiyor’ diye de şehrin trafiğini mahvedemeyiz. Lütfen herkes açıklamasını yaparken dikkatli olsun. Şehrin başka sorunları var. Şu anda Kütahya Belediyesi 24 saat canla başla çalışıyor. Eleştirilecek icraat bu olmamalıydı. Bunu düzeltmek istedim. Sanırım bu başkanın şahsi görüşüdür, partinin görüşü olsaydı geçmiş dönemde kendi partisine ait bir Belediye Başkanı şimdi bizim yaptığımız gibi diğer Belediye Başkanı da trafiği ters döndürüp Kütahya’yı mahvetmezdi” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Politika

Belediye Başkanı Alim Işık’ın sosyal medyadaki sahte hesaplarla başı dertte

Yayınlanan

Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, sosyal medyada sahte hesaplarla kendisi, ailesi ve belediye çalışmaları ile ilgili saldırılılar yapıldığını iddia ederek, “Bu hainler bizim başarımıza gölge düşürmek istiyor. Ama başaramayacaklar” diye konuştu.

Gazetecilere açıklamada bulunan Belediye Başkanı Alim Işık, şunları kaydetti:

“Sosyal medya aracılığı ile bana, aileme ve Kütahya Belediyesi’ne saldırıda bulunuyorlar. Bunlardan birini Dumlupınar Mahallesi’ndeki bir olayda tespit ettik. Sosyal medyaya çöpler alınmıyor diye fotoğraf paylaşımı yapıldı. Bu fotoğraf yayınlandığı gibi ekibimi yolladım. Görüntüye bakılınca çöp kutusu doldu taştı sanılıyor. Gerçekte öyle bir vaziyet yok. Çöpler özellikle yere çıkarılmış ve görüntü o şekilde kaydedilmiş. Çöp kutusu yarısından fazla boş olduğu halde böyle bir görüntü yapanı bulmak için Dumlupınar Mahallesi Muhtarına bu paylaşımı yapanın kim olduğunu sordum. Aldığım cevap ilginç; mahallede böyle biri yok. Hatta Kütahya’da böyle biri yok. Hesap sahte…”

Sosyal medya hesaplarını bizzat kendisinin takip ettiğini söyleyen Işık, tüm cevapları ve paylaşımları da yönettiğini söyledi. Işık, “Herkes haddini bilecek, sosyal medya diye oturup klavye başından ahkâm kesmeyecek. Bu tip kişileri tespit edip hem ifşa edeceğiz hem de hukuki haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Aldığı günlük harçlıklarla bunu yapanları hem adalete hem de halkımıza havale ediyorum” diye konuştu.

Okumaya devam et

Politika

AK Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun: Asım Gündüz Caddesi eski hâline dönmeli”

Yayınlanan

AK Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, “Asım Gündüz Caddesi’nde trafik eski haline dönmeli, esnaf da bu şekilde istiyor” dedi.

Org. Asım Gündüz Caddesi’nde trafiğin halen Ulu Cami’den Zafer Meydanı istikametine aktığını belirten AK Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, “Asım Gündüz trafiğinin eski hâlinin daha uygun olduğunu düşünüyorum. Bu benim fikrim” dedi.

Ceyhun “Ulu Cami’ye gitme konusunda o zaman öyle bir fikir birliğine varmıştık ters dönmesi konusunda, esnaftan da şu anda gezilerimiz sırasında duyduğum kadarıyla söylüyorum, esnaf sıkıntılı durumda ve Ulu Cami’ye ulaşım acayip zor” diye konuştu.

AK Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun “Ben kendi fikrim olarak söylüyorum. Tekrar Asım Gündüz’deki trafiğin değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Trafik akışı Zafer Meydanı’ndan Ulu Cami istikametine olması gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Politika

Ahmet Erbaş: “Sağlık çalışanlarını rahat bırakın”

Yayınlanan

MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, pandemi dönemi devam ederken sağlık çalışanlarının motivasyonunu düşürecek hareketlerin yapılmaması konusunda uyardı. Sağlık çalışanlarının haklarının ödenemeyeceğini ifade eden MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Kütahya’da yapılan sağlık çalışanlarına yönelik yer değiştirmeleri sert dille eleştirdi.

Türkiye, tüm dünya ülkeleri gibi geçtiğimiz Mart ayından bu yana ölümcül virüs Kovid-19 ile mücadele ediyor. Salgınının en kısa sürede sona ermesi için sağlık çalışanları gece gündüz demeden virüs ile mücadele ediyor.

Kovid-19 süreci ve sağlık çalışanlarının mücadelesi hakkında bir açıklama yapan MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, bu dönemde çalışanlarının motivasyonunu düşürecek hareketlerin yapılmaması konusunda uyarılarda bulundu.

Tüm sağlık çalışanlarının haklarının ödenemeyeceğini ifade eden MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Kütahya’da yapılan sağlık çalışanlarına yönelik yer değiştirmeleri ise eleştirdi.

“HAKLARINI ÖDEMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL”

Sağlık çalışanlarının haklarının ödenemeyeceğini belirten MHP Milletvekili Ahmet Erbaş, “Ülkemizi ve dünyayı etkisi altına alan ölümcül virüs ile savaşan doktorlarımıza, hemşirelerimize ve diğer sağlık çalışanlarımıza çok şey borçluyuz. Genel Başkanımız Sayın Dr. Devlet Bahçeli’nin de ifade ettiği gibi büyük özveri ile çalışan sağlık çalışanlarımızın hakkını ödeyebilmemiz mümkün değildir. Sağlık çalışanları bu ölümü yayan virüsle mücadele için adeta ateşten gömlek giyerek canlarını ortaya koymuşlardır. Hem şahsım hem de MHP teşkilatı olarak tüm sağlık çalışanlarımıza büyük özverileri ile verdikleri mücadeleden dolayı çok teşekkür ediyorum.

“SORUŞTURMA DAHİ AÇILABİLİR”

Ancak ilimizde bu zorlu süreçte dahi doktorlarımızın ve sağlık çalışanlarımızın motivasyonunu zedeleyecek, morallerini zayıflatacak işler yapılmaktadır. Maalesef ilimizde birçok sağlık çalışanlarımızın yerleri ya değiştiriliyor ya da değiştirilmek isteniyor. Sorunlu sağlık çalışanlarının tabi ki yeri değiştirilebilir. Hatta soruşturma dahi açılabilir. Ama bu soruşturmaları ya sağlık il müdürlüğü ya da başhekimler yapmalıdır. Biz siyasetçilere bu süreçte düşen görev başta ilimizde görev yapan sağlık çalışanları olmak üzere tüm yurdumuzda çalışan sağlık personellerin ek ödemelerinin çözümü ve emeklilikteki hak kayıplarını engelleyici yasalar çıkartabilmek için mücadele etmektir” diye konuştu.

“SÖZLEŞMELER, SAĞLIK ÇALIŞANLARINA KARŞI TEHDİT GİBİ KULLANILMAMALI”

Kütahya’da sağlık personelleri üzerinden yapılanları kaygı ile izlediğini dile getiren Erbaş “İlimizde sağlık çalışanlarının sözleşmeleri gündeme geldiği günden bu yana maalesef sağlık çalışanları üzerinden oyunlar oynanmaya başlanmıştır. Sözleşmeler, sağlık çalışanlarını bir tehdit unsuru gibi kullanılmamalıdır. Sözleşmeler yapılırken, çalışanın siyasi düşüncelerinden daha çok çalışmasına, performansına ve gayretlerine bakılmalıdır” dedi.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR