Bizimle iletişime geçin

Politika

Ahmet Erbaş, Kütahyalı kiraz üreticilerinin sesi oldu

Yayınlanan

MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Kütahyalı kiraz ve vişne üreticilerinin sorunlarını dile getirmek için Türkiye Büyük Millet Meclisi bahçesinde basın toplantısı düzenledi.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Şaphane, Pazarlar, Simav ve Gediz ilçelerindeki üreticilerin gönderdiği kirazlar ile basının karşısına geçen MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, “Üretici kirazı üretmek için bir yıl boyunca on ayrı işlemden geçirmektedir. Yılda en az iki defa gübreleme, üç defa da çapalama yapmakta, günlerce de sulamaktadır. Bir yıl boyunca bunca emeğinin karşılığı bir kiloda sadece ve sadece iki liradır. Biz mutlaka ve mutlaka çiftçilerimizi olduğu yerde yaşatmalı ve para kazanmasını sağlamalıyız.” diye konuştu.

“BİR YILIN EMEĞİ SADECE 2 LİRA”

Çiftçinin bir yıllık emeğinin karşılığının sadece kiloda iki lira olduğunu ifade eden MHP milletvekili Ahmet Erbaş, “Türkiye’nin en güzel kaliteli kiraz ve vişnelerinin yetiştiği bölgelerin başında Şaphane, Pazarlar, Simav ve Gediz ilçeleri gelmektedir. Dünyanın dört bir yanına ihraç edilen kiraz ve vişne maalesef üreticinin elinde para etmemektedir. Kiraz’ın kilosu üreticiden yerinde sadece iki liraya alınmaktadır. Bu üreticiden iki liraya alınan ürün tüketiciye 10-15 lira arasında satılmaktadır. Üretici kirazı üretmek için bir yıl boyunca on ayrı işlemden geçirmektedir. Yılda en az iki defa gübreleme, üç defa da çapalama yapmakta günlerce sulamaktadır. Bir yıl boyunca bunca emeğinin karşılığı bir kiloda sadece ve sadece iki liradır.” dedi.

“BÖYLE GİDERSE ÇİFTÇİLİK BİTECEK”

Erbaş, “Burada asıl sorun şudur. Tarlaya alın terini akıtan çiftçi bir kazanıyorsa aracılar beş kazanmaktadır. Bunun sonucu üzülerek söylüyorum ki çiftçiliğin bitmesidir. Artık meyve sebze sektöründe kazananın çiftçinin kendisi olmalıdır. Ölümcül hastalık Kovid-19 sürecinde en çok etkilenen sektörlerinden başında tarım gelmektedir. Gübre fiyatlarında bu yıl büyük oranda artış meydana gelmiştir. Bölgemizde meydana gelen anlık şiddetli yağmur ve dolu yağışlarının meydana gelmesinden dolayı da çiftçimiz tarlasından geçtiğimiz yıla oranla daha az ürün alabilmiştir” diye konuştu.

“KAZANILAN PARANIN YARISI TOPLAYICIYA GİDİYOR”

Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, “Çiftçilerimiz kirazlarını ürettikten sonra, ürünleri toplatmak için de işçi çalıştırmaktadır. Bir işçi bir günde tarladan 60-70 kilo ürün toplamaktadır. Bu toplanan ürünün bedeli ise yaklaşık 130 liradır. Bir işçinin günlük ücreti 75 lira dersek, çiftçi kazandığının yarısından fazlasını da toplayıcı işçiye vermektedir” dedi.

“GÖÇ ETMESİNLER”

Çiftçinin kendi bölgesinde yaşaması gerektiğini ifade eden Ahmet Erbaş, “Durum böyle olunca da maalesef çiftçi, üreticiliği bırakıp kendisine başka iş, meslek arayışı içine girmekte ve şehre göç etmektedir. Biz mutlaka ve mutlaka çiftçilerimizi olduğu yerde yaşatmalı ve para kazanmasını sağlamalıyız. Tarım Bakanlığı çiftçilerimiz ile birlikte ürünlerin daha kaliteli olması için büyük çalışmalar gerçekleştirmektedir. Buna paralel olarak da ülkemizin dört bir yanında ürünlerimiz daha kaliteli olmaktadır. Meyve ve sebze daha kaliteli oldukça ne hikmetse çiftçi daha az kazanmaktadır.

Kütahya deyince aklımıza hemen kaplıca şehri, çini porselen şehri akla gelmektedir. Bizler artık tarım ve hayvancılık ile de anılmak istiyoruz. Tepecik beldemizde Mandalarımız var. Bu mandalarımızdan elde ettiğimiz tadı tarif edilemeyecek kadar leziz kaymaklar üretilmektedir. Emet ilçemizde köy domatesimiz var. Eğer üretici hak ettiğini alırsa bu bölgelerimiz tarım ve hayvancığın merkezi olacaktır.” dedi.

Politika

Salâ okuduğu için saldırıya uğrayan Kütahyalı müezzin gazilik unvanı istiyor

Yayınlanan

15 Temmuz 2016 gecesi salâ verdiği için bıçaklı saldırıya uğrayan müezzin Hüseyin Aydoğdu, diğer imamlar ve müezzinler gibi kendisine de gazilik unvanı verilmesini istiyor.

İHA – KÜTAHYA

Vefa Mahallesi’ndeki Arife Erdem Camii’nde görevli müezzin Aydoğdu, yaşadığı o anları İHA’ya anlattı.

Aydoğdu, “15 Temmuz gecesi müftülükten gelen mesajla camiye gelerek salâ okumaya başladım. O sırada tanımadığım bir kişi bağırarak yanıma doğru geldi. Elinde bıçakla ‘hocam bu ne salâsı’ dedi. Daha sonra aramızda boğuşma oldu ve elimden bıçakla hafif şekilde yaralandım. Daha sonra şikayetçi oldum. Bana saldıran şahıs, duruşmalarda olay gecesi alkollü olduğu için hiç bir şey hatırlamadığını ve örgüt mensubu olmadığını söyledi. Mahkeme, bu kişiye daha sonra 6 ay hapis cezası verdi. Bu daha sonra 8 bin TL paraya çevrildi” dedi.

Gazilik unvanını hak ettiğini ancak bir türlü sonuca ulaşamadığını dile getiren 56 yaşındaki Hüseyin Aydoğdu, “Bilindiği gibi, Türkiye genelinde 15 Temmuz gecesi saldırıya uğrayan 60 din görevlisi var. 60 kişinin içinde ben de bulunuyorum. Birçok din görevlisine gazilik unvanı verildi. Bundan ben hala yararlanamadım. Bununla ilgili hukuki süreç tamamlandı ve herhangi bir sonuç elde edemedim. Yazılı olarak müracaatta da bulundum, sonuç bekliyorum” diye konuştu.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Kaymakamlar kararnamesi çıktı, bazı ilçelerin kaymakamları değişti

Yayınlanan

Resmi Gazete’de yayımlanan kararname ile Kütahya’daki bazı mülki idare amirlerinin görev yerleri değiştirildi. Tavşanlı, Gediz, Dumlupınar, Altıntaş, Pazarlar ilçelerinin kaymakamları değişti.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararnameye göre Kütahya’daki yapılan atamalar şöyle:

 • KÜTAHYA
 • Iğdır Vali Yardımcısı Aydın Börü, Kütahya Vali Yardımcısı
 • Kütahya Vali Yardımcısı Kenan Eskin, Malatya Vali Yardımcısı
 • TAVŞANLI
 • Tavşanlı Kaymakamı Yüksel Kara, Kocaeli Darıca Kaymakamı, 
 • Amasya Suluova Kaymakamı Erdoğan Kanyılmaz, Tavşanlı Kaymakamı
 • GEDİZ
 • Gediz Kaymakamı Muhammet Önder, Gaziantep Vali Yardımcısı, 
 • Çorum Osmancık Kaymakamı Hakan Alkan, Gediz Kaymakamı, 
 • DUMLUPINAR
 • Dumlupınar Kaymakamı Abdulkerem Abbasoğlu, Elazığ Vali Yardımcısı
 • Eskişehir Mahmudiye Kamymakamı Salih Sak, Dumlupınar Kaymakamı,
 • ALTINTAŞ
 • Altıntaş Kaymakamı Mustafa Sait Arcaklıoğlu, Bayburt Aydıntepe Kamyamamı,
 • PAZARLAR
 • Pazarlar Kaymakamı Yunus Emre Fırat, Amasya Gümüşhacıköy Kaymakamı,

Okumaya devam et

Politika

Köy yolları sıcak asfalt oldu

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesine 32 kilometre uzakta bulunan Kestel köyünün 5 bin 200 metrelik yolu bitümlü sıcak karışım (BSK) asfaltla kaplandı.

İHA – KÜTAHYA

Kütahya Valisi Ali Çelik, yerinde incelediği yolun hayırlı olmasını diledi. Vali Çelik ile birlikte Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, Kütahya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, Simav Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Kalay, İl Genel Meclisi Üyeleri Kahraman Aktay, Ali Osman Ergün, Ahmet Şimşek ve Ak Parti Simav İlçe Başkanı Ahmet Kulat, Kestel köyünü ziyaret ederek, vatandaşların isteklerini ve önerilerini dinlediler.

Kestelli vatandaşlar, köy yolunun asfaltlanması ve yapılan ziyaretten memnun olduklarını belirterek teşekkür ettiler.

Okumaya devam et

Politika

Termik santrallerin bulunduğu yerlerde hava kalitesi ölçümü başladı

Yayınlanan

Kütahya’da, termik santralin bulunduğu Tunçbilek beldesinde hava kalitesi ölçümüne başlandı.

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde yeniden üretime başlayan Tunçbilek Termik Santrali’nin bulunduğu Tunçbilek beldesinde, “hava kalitesi ölçümüne” başlandığı bildirildi.

Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Kütahya’da faaliyet gösteren Seyitömer Termik Santrali ile Tunçbilek Termik Santrali’nin Geçici Faaliyet Belgesi bulunmadığından 1 Ocak 2020’de faaliyetinin durdurulduğu, gerekli bakım ve revizyonların tamamlanmasının ardından 4 Haziran 2020’de Geçici Faaliyet Belgesi düzenlenerek yeniden üretime başlandığı hatırlatıldı.

Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

 • “Santrallerin üretim izni verilen bacalarında bulunan Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemleri (SEÖS) ile emisyon değerleri 7 gün 24 saat izlenmektedir. Ayrıca santraller İl Müdürlüğümüz teknik personelleri tarafından yerinde de denetlenmektedir. Bu kapsamda, Tunçbilek beldesinde hava kalitesini izlemeye yönelik olarak bakanlığımız seyyar hava kalitesi ölçüm aracı 7 Temmuz 2020 de kurulmuş ve ölçüm yapılmaya başlamıştır. Ölçüm aracının yeri beldenin hakim rüzgar yönü dikkate alınarak belirlenmiş olup farklı noktalarında da ölçümler yapılacaktır.”

Okumaya devam et

Politika

Kütahya’da sokak düğünleri 14 gün yasak

Yayınlanan

Kütahya İl Hıfzıssıhha Kurulu Vali Ali Çelik başkanlığında toplanarak düğün ve asker uğurlamaları konusunda yeni kararlar aldı. Buna göre sokak düğünleri vb. faaliyetler 14 gün süre ile durduruldu.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Kütahya Valiliği Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü kaynaklarından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sokak veya köy düğünlerinin kına, gelin alma, konvoy oluşturma gibi faaliyetlerle üç güne kadar uzatıldığı, bu düğünlerde başta fiziki mesafe kuralı olmak üzere alınması gereken tedbirlere yeterince riayet edilmediği ve toplum sağlığının riske atıldığı görülmektedir. Bu kapsamda;

 • 1) Merkez ilçemizde belediye sınırları içerisinde (belde belediye sınırları dahil) sokaklarda yapılan düğün (gelin alma, kına vs.), nişan, sünnet düğünü vb. etkinliklerin 14 gün süreyle yasaklanmasına,
 • 2) İl genelinde düğün ve nikah salonlarında yapılacak olan düğün (gelin alma, kına vs.), nişan sünnet düğünü vb. etkinliklerin gündüz 13:00 – 17:00 saatleri, akşam 19:00-23:00 saatleri arasında yapılmasına,

ASKER UĞURLAMALARINA İLİŞKİN OLARAK

Son zamanlarda başta fiziki mesafe kuralı olmak üzere pandemi tedbirlerinin ihlal edilerek asker uğurlama törenlerinin/eğlencelerinin gerçekleştirildiği gözlemlenmektedir. Bu kapsamda;

 • 1) Kontrolsüz kalabalıkların oluşmasına neden olan, fiziki mesafe kurallarına aykırılık teşkil eden asker uğurlamalarına (açık ya da kapalı yerlerde eğlenceler düzenlenmesi, araç konvoyu oluşturulması, toplu uğurlama vb.) hiçbir şekilde müsaade edilmemesine,
 • 2) Otogar, gar, havaalanı gibi yerlerden yapılacak uğurlamalara askerlik yükümlüsünün birinci derece yakınlarının (kardeşleri dahil) katılmasına izin verilmesine, bunun dışında akraba, tanıdık, arkadaş vb. katıldığı toplu uğurlamalara kesinlikle müsaade edilmemesine,
 • 3) Askerlik yükümlülerinden, askerlik şubelerinden sevk işlemleri (sülüs belgesi verilirken) yapılırken birliğine teslim olacağı dönemi kapsayacak şekilde başta fiziki mesafe kuralı olmak üzere pandemi tedbirlerini ihlal edecek uğurlama/tören/eğlence/konvoy gibi aktivitelerde bulunmayacağına dair taahhütname alınmasına,
 • 4) Askerlik şubelerince, askerlik yükümlüsünden alınan taahhütnamenin bir örneğinin İl merkezinde Valilik, ilçelerde Kaymakamlıklara bildirilmesine,
 • 5) Toplum sağlığı açısından oluşturduğu riskin yönetilebilmesi amacıyla, pandemi kurallarına aykırı şekilde asker uğurlaması, eğlencesi, töreni veya konvoyu yapması nedeniyle hakkında idari ya da adli işlem tesis edilen askerlik yükümlülerine dair bilgilerin ilgili askeri birliğe (bu kişilerin teslim olacağı) bildirilmesine, karar verildi.

İLGİLİ RESMİ AÇIKLAMA İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Okumaya devam et

Politika

MHP Kütahya Merkez İlçe teşkilatı görevden alındı

Yayınlanan

Milliyetçi Hareket Parti Genel Merkezi kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Kütahya Merkez İlçe teşkilatı kapatıldı. Önümüzdeki günlerde yeni atama ile birlikte karar açıklanacak.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezi, Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin talimatı ile bugün, 52. ve 54. maddeler gereği MHP Kütahya Merkez İlçe Teşkilatını görevden aldı. Kısa sürede MHP Kütahya Merkez İlçe Başkanlığı teşkilatına yeni atama yapılması bekleniyor.

Okumaya devam et

Politika

Ahmet Erbaş : “Ilıca virajı yeniden yapılmalı”

Yayınlanan

Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Ilıca virajı hakkında yaptığı açıklamada konuyu Ulaştırma ve Altyapı bakanına götüreceğini söyledi.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Önceki gün Ilıca Alt geçidinde meydana gelen trafik kazasının ardından, Kütahya- Eskişehir kara yolunda bulunan Ilıca virajı yeniden gündem konusu oldu.

Belli aralıklarla kazaların yaşandığı viraj hakkında MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş açıklamada bulundu.

Milletvekili Ahmet Erbaş “Bu virajı onaylayan mühendis arkadaşımız, bu yolu yaparken acaba ne düşünmüş? Burada meydana gelen kaçıncı tır kazası? Bir günde binlerce aracın geçtiği bu viraj daha fazla ölüm ve maddi hasarlı kaza olmadan yeniden düzenlenmelidir.” dedi.

“BAKAN İLE GÖRÜŞECEĞİM”

Maalesef bu yolda, birçok kardeşimizi kaybettik. Birçok kardeşimiz de yaralandı. Sayısız maddi hasarlı kaza meydana geldi. Hem canımız yandı hem de büyük maddi değerlerdeki araçlar kullanılamaz hale geldi. Bu yol kaliteli mühendisler ile acilen yeniden incelenmelidir. Neden bu kadar sık kazanın meydana geldiği araştırılarak, ortaya çıkarılmalıdır. Bu konuyu daha fazla canımız yanmadan Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu ile görüşeceğim” diye konuştu.

Okumaya devam et

Politika

AK Partili Ünal’dan ‘sosyal medya düzenlemesi’ açıklaması: 55 milyon vatandaşımın hakkını kim koruyacak?

Yayınlanan

Sosyal medyada yapılmak istenen düzenlemeyle ilgili açıklamalarda bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, “Twitter, Facebook, lnstagram gibi sosyal ağ sahipleri benim ülkemle bir hukuki ve mali muhataplık oluşturmadığı zaman 55 milyon vatandaşımın hakkını kim koruyacak?” ifadesini kullandı.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

24 Televizyonu’nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan AK Partili Mahir Ünal, sosyal medya düzenlemesine ilişkin değerlendirme yaptı.

“Sosyal ağları bilgi toplumunun hizmet sağlayıcısı olarak tanımladığınız zaman bu hizmet sağlayıcılarını iki şeyden korumanız gerekiyor” diyen Ünal, Avrupa Birliği’nin internet ortamına ilişkin kırmızı çizgilerinin dezenformasyon (bilgi kirliliği) ve terörle mücadele olduğunu söyledi.

Sosyal medyanın yalan, iftira, hakaret özel hayatın dokunulmazlığı kişisel verilerinin ifşası alanı olmaması gerektiğinin altını çizen Ünal, şöyle konuştu:

“Bu konuda düzenleme yapmayan ülkelerde sosyal ağlar adeta bir operasyon aparatına dönüşmüş durumda. Buralarda hukuksuz bir şekilde her önüne gelen, klavyenin arkasına saklanan ve istediği şekilde hareket ediyor. Bunun sonuçlarında da ortaya dezenformasyonun insan zihnini, insan ilişkilerini zehirlediği bir süreç ortaya çıkıyor. “

“SOSYAL MEDYADA ÇIKAN DEZENFORMASYON SİYASETİ ZEHİRLEDİ”

Salgın sürecinde sosyal ağların çok yoğun şekilde kullanıldığına dikkat çeken, siyasetin bu dönemde sosyal ağlarda konuşulduğunu anımsatan Ünal, sosyal medyada çıkan dezenformasyonun siyaseti zehirlediğine işaret etti.

Bu süreçte sosyal medyaya yönelik bir farkındalık çalışması yaptıklarını anımsatan Ünal, birinci fazda “etik farkındalık” ikinci fazda “dijital farkındalık” ve üçüncü fazda “yerel ve küresel farkındalık” dördüncü fazda da “bu mecraların yasal bir zemine kavuşturulması” konularını değerlendirdikleri bilgisini verdi.

Ünal, dezenformasyonu görünür kılmak için “yeşil küre” sembolünü seçtiklerini ifade ederek, şöyle devam etti:

“Karşılıklı olarak dezenformasyon, küfür, hakaret görünür hale geldi. İnsanlar bunu tartışmaya başladılar. Zaten bizim istediğimiz buydu. Bu tartışılmaya başlandı öyle bir hassasiyet oluştu ki küfür ve hakaret karşısında insanlar ortak tepki göstermeye başladı. Bu kıymetli bir şeydi. 10 Haziran itibarıyla 40 günlük çalışmayı bitirdik ve dijital farkındalık çalışmasını başlattık. Siber egemenlik, siber vatan, veri hammaddeliği, veri sömürgeciliği, içerik üretme, dijital platformların oluşturduğu içeriklerin kültürel uygunluğu bunlarla ilgili bir farkındalık çalışması yaptık.”

“SİBER AĞLARDA KURALLAR OLMADIĞI ZAMAN BİZ HAKLARIMIZI NASIL KULLANACAĞIZ?”

Bu konunun yasal bir zemine çekilmesi gerektiğini vurgulayan Ünal, “Bizim sosyal ağlarda 55 milyon vatandaşımız kullanıcı durumda. Sosyal ağ sahiplerinin Twitter, Facebook, lnstagram gibi sosyal ağ sahipleri benim ülkemle bir hukuki ve mali muhataplık oluşturmadığı zaman 55 milyon vatandaşımın hakkını kim koruyacak?” dedi.

Ünal, sosyal ağ sahiplerinin Fransa, Almanya yasalarını tanıdığına değinerek, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Biz onlara ‘Gelin Türkiye’nin de yasalarını tanıyın ve Türkiye ile de hukuki ve mali bir muhataplık oluşturun’ dediğimizde maalesef bu konuda çekince gösteriyorlar. Bir konuda kurallar koymakla, bir konuda yasaklar getirmek farklı şeylerdir. Trafikte kurallar olmasa biz seyahat etme özgürlüğümüzü kullanamayız. Bu siber ağlarda da kurallar olmadığı zaman biz haklarımızı özgürlüklerimizi nasıl kullanacağız?”

Sosyal ağlarda Türkiye’ye yönelik operasyonların Türkiye’nin içinden yapılmadığını vurgulayan Ünal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’ye yönelik operasyonlar çoğunlukla FETÖ’cü ve PKK’lı hesaplar tarafından Almanya, İngiltere, Fransa, ABD üzerinden yapılıyor. Çünkü siber dünyada fiziki coğrafya yok ki. Biz bunlara dönüp diyoruz ki, 2019 yılında biz Twitter’dan belli konularda bilgiler istemişiz. Bunlarla ilgili hiçbir karşılık bulamamışız. Sen benim ülkemde 55 milyon insanı kullanıcı olarak kendi ağlarına katacaksın. Ben de bu konuda vatandaşlarımızı haklarını ‘kim koruyacak?’ diye sorduğumda, ‘hukuki ve mali muhataplık oluşturmamız gerek dediğimde’ sen kapı duvar olacaksın…”

“KİMSEYİ KAPATALIM, KİMSEYE YASAK GETİRELİM DEMİYORUZ Kİ”

NATO’nun 2017 yılında ‘Uluslararası hukuk ve siber uygulamalar’ konulu bir çalışma yaptırdığını aktaran Ünal, “NATO uluslararası hukuk ve siber uygulamalarla ilgili kurallar getirdi. Birinci kural devletlerin egemenlik hakları siber dünya da geçerlidir. Sen benim yasalarımı tanımamakla aslında benim siber dünyadaki egemenlik hakkımı tanımamış oluyorsun” ifadesini kullandı.

Ünal, sosyal medya sahiplerine düzenleme için ‘karşılıklı nasıl bir ilişki kurulacağını konuşalım’ mesajını yolladıklarına işaret ederek, “Biz kimseyi kapatalım, kimseye yasak getirelim demiyoruz ki. Tam tersine karşılıklı bu ilişkilerin yasal çerçevesini oluşturalım. Bizim istediğimiz bu” diye konuştu.

Bu alanda birinci hattın AB, ABD hattı olduğunu ikinci hattın da İran, Rusya, Çin hattı olduğuna değinen Ünal, Türkiye’nin AB ve ABD hattında yer almak istediğini ancak ısrarla öbür hatta itildiğini dile getirdi.

“BU ÜLKEDEKİ TUTUKLAMALAR HUKUKA AYKIRI TUTUKLAMALAR MI?”

Ünal, sosyal medya ağlarının Türkiye’de tutuklamaların olduğu gerekçesiyle yasal yükümlülük taşıyan temsilciliği açmadığının altını çizerek, şunları söyledi:

“Bu ülkedeki tutuklamalar hukuka aykırı tutuklamalar mı? Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin emsal kararlarına aykırı tutuklamalar mı? Bu ülke bir 15 Temmuz yaşamış. Bu ülke 4 terör örgütüyle mücadele ediyor. Türkiye bunları yaparken uluslararası hukuka uygun adımları atıyor. Öbür taraftan bakıyorsunuz, Türkiye ile ilgili yürütülen Libya’dan dolayı yürütülen, Suriye’deki Türkiye’nin aldığı pozisyonundan dolayı yürütülen, 165 ülkede FETÖ’nün yürüttüğü kara propaganda, bazı Körfez ülkelerinin finanse ettiği Türkiye ve dönük kara propagandanın sonuçları bu sosyal ağlarda etki olarak karşımıza çıkıyor.”

Twitter’ın 7 bin 340 hesabı ‘Barış Pınarı’na verilen destekler’, ‘PKK’ya, HDP’ye dönük, HDP-PKK ilişkisine dönük twitler’, ‘Recep Tayyip Erdoğan’a destek olma’ sebebiyle askıya aldığını söyleyen Ünal, “Türkiye Cumhuriyeti devletinin yasalarını tanımak hukuki ve mali muhataplık oluşturmak durumundalar” dedi.

Okumaya devam et

Politika

Kütahya’daki MHP’li Belediye Başkanları Bakan Kurum’a teşekkür etti

Yayınlanan

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bir dizi incelemeler yapmak üzere dün Kütahya’da idi. Tüm ilçe ve belde belediye başkanları ile tek tek görüşerek sorunlarını dinleyen Bakan Kurum, hemen hemen tüm belediyelere para ve donanım yardımında bulundu.

Kütahyalı vatandaşların takdirini kazanan Bakan Kurum için MHP’li Belediye Başkanları ortak bir açıklama yaptı.

Başkanlar  “Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum, bizlere Cumhur İttifakını hissettirmiştir.” dedi.

“EMEĞİN NE DEMEK OLDUĞUNU BİLEN KİŞİLERİN DEĞERİNİ BİLMELİYİZ”

Bakan Kurum’un Kütahya’ya iline göstermiş olduğu yakınlığından dolayı memnuniyeti ifade eden MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş ise “Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum, Kütahya’nın tüm belediye başkanları ile bir araya gelerek sorunları ile yakından ilgilenmiştir. Kendisine tüm MHP’li belediyelerimiz adına şükranlarımı sunuyorum.  Bir kişinin, hangi partiden, hangi görüşten hatta hangi ırktan olduğunu bilmemiz gerekmiyor. Sevginin, fedakârlığın, emeğin ne demek olduğunu bilen insanların kıymetini bilsek bu bize yeter. Vatandaşlar olarak öyle kişilerin kıymetini bilirsek, o hayalini kurduğumuz Büyük Türkiye çok yakınımızdadır. ” diye konuştu.

“SORUNLARA ANINDA ÇÖZÜM BULDU”

Tüm bürokratları ile ilçe ve belde belediyelerinin sorunlarını dinleyerek çözüm bulduğu için, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a teşekkür eden MHP’li belediye başkanları ortak açıklamada “İlimizi bir dizi program için ziyaret eden Sayın Çevre ve Şehircilik bakanımıza ilimiz genelindeki bütün belediyelere verdiği destekler için ve ilk defa cumhur ittifakının içinde olduğumuzu biz seçilmiş MHP’li belediyelere hissettirdiği için, seçildiğimiz günden bu yana ilk defa protokolde yer verdiği ve yine ilk defa bu kadar çok bürokratla sorunlarımızı dinleyerek anında çözüm bulduğu için MHP’li Belediye Başkanları olarak minnettarız. Sayın bakanımız ile bu toplantıları organize eden Sayın Kütahya Valimize, Kütahya milletvekillerimize ve her zaman desteğini yanımızda hissettiğimiz bu toplantıların gizli mimarı MHP Kütahya milletvekilimiz Sayın Ahmet Erbaş’a teşekkür eder, şükranlarımızı sunarız.” açıklaması yaptılar.

Okumaya devam et

Politika

AK Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun: “Ulaştırma ve Tarım Bakanı da gündemimizde”

Yayınlanan

Dün Kütahya ziyareti ile gündeme damga vuran Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a teşekkür eden AK Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun sorulan soru üstüne “gündemimizde Ulaştırma ve Tarım bakanlarımız var.” dedi.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Bugün saat 16.30’da parti binasında basın toplantısı yapan AK Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, dünkü bakan ziyaretini değerlendirdi.

Ceyhun, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Kütahya ve ilçelerine verdiği desteklerden dolayı teşekkür ederek; ” Dün Çevre ve Şehircilik Bakanımız, kadim şehrimiz Kütahya’mızı ziyaret ettiler. Bakanımızı İl Başkanlığımızda da ağırladık. Teşkilat mensuplarımız ile bir ayaya geldik. Sayın bakanımızın ziyaret programı kapsamında koordinasyon toplantısı gerçekleştirdik ve ilimiz adına çok büyük yatırımlar kazandık.” dedi.

AK Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun

“BAKANA TAM DONANIMLA SUNUM YAPILDI”

AK Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, bakan Kurum’un verdiği destekleri anlattıktan sonra şunları kaydetti:

“Kütahya’mız merkezini hem de ilçelerimizi Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’un desteği ile şehrimizi imar ederken gönülleri de ihya edeceğiz.

Sayın bakanımızın ziyaretine teşkilatlarımız, belediye başkanlarımız ve İl Genel Meclisimizin gayet güzel hazırlandığını gördüm. Kendilerine teşekkür ediyorum. Ayrıca Sayın milletvekillerimizin, bakanımız ziyaretinde Kütahya ile ilgili donanım ve katkıları takdire şayandı. Milletvekillerimize de yürekten teşekkür ediyorum. Kütahya’mız için enerjimiz, düşüncelerimiz, planlarımız ve gerçekleştireceğimiz daha pek çok güzellikler var.”

BAŞKA BAKANLARIN DA KÜTAHYA ZİYARETİ GÜNDEMDE

Gazetecilerin sorusu üzerine bakan ziyaretleri konusunda çalışmaları olduğunu dile getiren AK Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, “öncelikle Ulaştırma ve Habercilik Bakanı ile Tarım Orman Bakanı gündemimizde. Diğer bakanlarımız da gündemimizde. Bu konu hakkında çalışmalarımız sürüyor.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, dün Kütahya’daydı.

Bakan Kurum’un müjdelerini okumak için burayı tıklayın…   

Okumaya devam et

Politika

Bakan Murat Kurum Kütahya’ya müjde üstüne müjde verdi

Yayınlanan

Kütahya Valiliği’nde Vali, Milletvekilleri, Belediye Başkanları, ilgili bürokratlar ve AK Parti ile MHP İl Başkanlarının katılımıyla yapılan koordinasyon toplantısı sonrası açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Kütahya’ya müjdeli haberler de verdi. Bakan Kurum’un açıklamasından satır başları şöyle: 

FRİG VADİSİNE 5 MİLYON LİRA

Frig Vadisi Çevre Projesi’ne Kütahya’ya merkezi anlamda lojistik hizmetleri verecek. İçinde bisiklet, yürüyüş yollarının olduğu Frigya Vadisi Çevre Projesi etabı kapsamında 2.5 milyonu hibe olmak üzere 5 milyon TL’lik proje gerçekleştirilecek. İl Özel İdaresiyle birlikte yapılacak proje kapsamında içinde sergi salonları, bisiklet alanları ve karşılama hizmetinin verileceği binada çini atölyeleri, yöresel ürünlerin tanıtılacağı stantlar yer alacak ve vatandaşlar gelip burada alışveriş yapılacak. Projeyi Tabiat varlıkları genel müdürlüğü ile il özel idaresi birlikte yürütecek. 

KÖY YOLLARI İÇİN 2 MİLYON LİRA

İl Özel idaresine Köy yollarının yapımı için 100 bin metrekarelik kilitli parke taşı ihtiyacının karşılanması için 2 milyon TL nakdi destek ile 3 çöp kamyonu hibe edilecek.

KÜTAHYA BELEDİYESİ İLE ARSA TAKASI

Kütahya merkezde turizmi canlandırmak amacıyla Kütahya Belediyesi ile hazine mülkiyetinde bulunan 12 bin metrekarelik alan takas edilecek ve Belediye Termal Sağlık Turizm Tesisini en kısa sürede inşa edecek. 

İNKÖY’E SANAYİ SİTESİ KURULACAK

İnköy Mahallesinde belirlenen 9 bin metrekarelik alana küçük sanayi sitesi yapılacak. Şehrin içinde kalan küçük sanayi alanlarını İnköy’e taşıyarak önemli bir kentsel dönüşüm çalışması yapılacak. TOKİ tarafından inşa edilecek işyerlerinden ilk etapta 250 ya da 300 adet yapılacak, talep halinde bu sayı artabilecek. 

2 BİN 300 KONUT YAPILACAK

Evi olmayan dar gelirli vatandaşların kalması mantığı ile başlatılan 50 bin sosyal konut projesi kapsamında Tavşanlı ve Dumlupınar’a bin 107 konut,  100 bin toplu konut projesi kapsamında merkez, Tavşanlı ve Çavdarhisar’a bin 176 konut yapılacak. Bakan Kurum “10 bin konut tamamlamıştık, şimdi de yaklaşık 2 bin 300 konut daha projelendirdik” dedi.

KANAL KÜTAHYA PROJESİNE DESTEK VERİLECEK

Kanal Kütahya projesi kapsamında şehrin içinden geçen kanalın etrafında yürüyüş yolları, bisiklet yolları için belediyeye proje desteği sağlanacak. Kanal Kütahya için Kütahya Belediyesi ve bakanlık birlikte çalışacak. 

EVLİYA ÇELEBİ MAHALLESİNE MİLLET BAHÇESİ

Evliya Çelebi Mahallesinde projelendirilen 90 bin metrekarelik Millet Bahçesi projesinin ihalesi yıl sonuna kadar yapılacak ve 2021 yılında tamamlanmış olacak. 

VEFA MAHALLESİNE 500 REZERV KONUT

Vefa Mahallesi’nde 1200 hak sahibinin olduğu alanda bakanlık tarafından 500 rezerv konut yapılacak. Talep halinde Vefa Mahallesinin tamamı kentsel dönüşüme tabi olacak. Ayrıca, restorasyonu tamamlanan Abdurahman Karaa konağı millet kıraathanesine dönüştürülecek. 

ZAFER MEYDANI PROJESİNE 10 MİLYON LİRA

Kütahya merkeze kent meydanı yapılacak. Zafer meydanını çevreleyen tüm binaların cephe iyileştirilmeleri yapılacak. Tabela ve görüntü kirliliği tümden kaldırılacak. Valilik ve belediye ortak bir proje yapacak. 10 milyon TL’lik  projenin 3 milyon TL’si bakanlık hibesi şeklinde, 7 milyon TL’si ise kredi şeklinde olacak.

BAKAN KURUM İLÇELERİ DE UNUTMADI

Altıntaş ilçesine pazaryeri yapımı için 500 bin TL Hibe, 1.5 milyon TL kredi verilecek.

Domaniç ilçesine kilitli parke taşı yardımı yapılacak, selden zarar gören yerler en kısa sürede tadilat edilerek vatandaşın hizmetine sunulacak. 

Emet ilçesinde çevre düzenleme projesine destek olunacak. Çöp kamyonu ve çöp konteynırı talepleri karşılanacak.

Gediz’de sokak sağlıklaştırması ve Millet Bahçesi projesi hem maddi anlamda hibe desteği hem de proje desteği sunulacak.

Hisarcık ilçesine yol yapımı, çöp toplama işlemleri için hibe ve teknik destek verilecek.

Pazarlar’da kentsel dönüşüm projesi kapsamında etaplar halinde ilk etapta 100 – 150 konut, etaplar halinde tamamlanacak.

Simav’da ilçe merkezinde sanayi sitesi kentsel dönüşüme tabi olacak.  250 – 300 işyerinden oluşacak sanayi sitesinin yapımına bugün itibariyle başlanacak. Eski sanayinin bulunduğu alana da Simav’a yakışan örnek bir şehircilik anlayışıyla yeşil alan yapılacak. 

Tavşanlı ilçesi merkezinde millet bahçesi projelendiriliyor, dere – sokak sağlıklaştırılması için Tavşanlı Belediyesi’ne 2 milyon hibe, 5 milyon kredi desteği sağlanacak.

Okumaya devam et

Ekonomi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: “Bütün termik santralleri 7 gün 24 saat izliyoruz”

Yayınlanan

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kütahya’da yaptığı ilk açıklamada termik santraller konusuna dikkat çekti. Bakan gerekirse kapatma konusunun da gündemlerinde olduğuna işaret etti.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com / KÜTAHYA – AA

Bakan Kurum “Hem diğer termik santrallerimizi hem geçici faaliyet belgesi verdiğimiz termik santrallerimizi 7 gün 24 saat izliyoruz. Çevre mevzuatına uymayan bir durum söz konusu olursa her türlü cezai işlemi yapacağımızı da kendilerine ifade ettik” dedi.

Kütahya Valisi Ali Çelik ile bir süre sohbet eden Murat Kurum, Kütahya hakkında brifing de aldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Hem diğer termik santrallerimizi hem geçici faaliyet belgesi verdiğimiz termik santrallerimizi 7 gün 24 saat izliyoruz. Vatandaşımızın sağlığı bizim için her şeyin önünde. Eğer çevre mevzuatına uymayan bir durum söz konusu olursa kapatma dahil her türlü cezai işlemi yapacağımızı da kendilerine ifade ettik.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, açıklamasını Kütahya Valiliği ziyareti sırasında yaptı.

Okumaya devam et

Politika

İşte Kütahya’da uyulması gereken Kurban Bayramı kararları

Yayınlanan

Kütahya İl Hıfzıssıhha Kurulu, Kütahya Valisi Ali Çelik başkanlığında toplanarak Kurban Bayramı için Kütahya’da uyulması gerekenleri kararlaştırdı.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Kütahya Valiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kurban Bayramı sırasında özellikle kurban satış yerlerinde oluşabilecek yoğunluk ve kalabalıkların kornavirüs salgını sürecinde halk sağlığı açısından oluşturabileceği riskleri yönetebilmek amacıyla uygulanması gereken usul ve esaslar bildirildi.

İşte uyulması gereken o kararlar:

 • 1)    31.07.2020 / 03.08.2020 tarihlerinde hep birlikte idrak edeceğimiz Kurban Bayramı sırasında özellikle kurban satış yerlerinde oluşabilecek yoğunluk/kalabalıkların Covid19 salgını sürecinde halk sağlığı açısından oluşturabileceği riskleri yönetebilmek amacıyla uygulanması gereken usul ve esaslara ilişkin olarak;  
 • a)    İl ve İlçe Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından belirlenen kurban kesim yerlerinin günlük kesim kapasitesi bilgisinin 20.07.2020 tarihine kadar kamuoyuna duyurulmasına,
 • b)    Kurban kesim yeri olarak belirlenen yerlerin işletmecileri/sorumlularının kurban kesilecek her bir gün için oluşturacakları randevulu kesim bilgisini içeren listeyi kurban kesim yerinin girişinde ve görülebilecek şekilde asmasına, ayrıca kurban kesim yerlerinin işletmecileri/sorumluları tarafından her bir kişinin kurban kesim saatine ilişkin randevu bilgisinin kurban kesim yerinden hizmet alacaklara SMS yoluyla bildirilmesine,
 • c)    Kesim işlemlerinin Bayramın ilk gününde yoğunlaşmaması için gerekli tedbirlerin alınmasına, kesim yerlerinde kesim yaptırmak isteyen kişilerin taleplerinin mümkün olduğunca Bayramın üç gününe eşit sayıda randevu verilecek şekilde planlanmasına,
 • ç) Kurban kesim yerlerinin işletmecileri/sorumlularının 30 Temmuz 2020 Arefe günü Kurban Bayramının birinci günü için oluşturulan randevu bilgisini; 31 Temmuz 2020 tarihinde Bayramın ikinci günü için oluşturulan randevu bilgisini; 1 Ağustos 2020 tarihinde bayramın üçüncü günü için oluşturulan randevu bilgisini İl/İlçe Kurban Hizmetleri Komisyonuna bildirmesine,
 • d)    Kesim yerlerine gelecek kişi sayısının mümkün olduğunca az olmasını sağlamak amacı ile hisse sahipleri dışında kimsenin kurban kesim yerlerine gitmemesinin sağlanmasına,
 • e)    Her kurban için hisse başına parçalama işinin kurbanı kesen veya parçalama işlemi için görevlendirilen kasap/kurban kesim elemanları tarafından yapılmasına,
 • f)    Kurban sahiplerinin kurban kesim yerlerinde bir arada bulunarak parçalama işlemi yapmasına müsaade edilmemesine, kurban sahipleri tarafından kurban parçalanacaksa en fazla üç kişinin maske ve 1,5 metrelik mesafe kurallarına uyarak parçalama işlemini yapmasına müsaade edilmesine,
 • g)    Kurban kesim yeri olarak belirlenen yerler dışında çevre ve görüntü kirliliğine neden olacak şekilde yol kenarları, park ve bahçeler, dere yatakları gibi yerlerde kurban kesilmesine kesinlikle müsaade edilmemesine,
 • ğ) Valiliğimiz bünyesinde oluşturulan Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından alınan kararlara harfiyen uyulmasına,
 •     2)  27.03.2020 tarih ve 2020/11 sayılı Hıfzıssıhha Kurulu Kararı, 27.03.2020 tarih ve 2020/15 sayılı Hıfzıssıhha Kurulu Kararı, 07.05.2020 tarih ve 2020/25 sayılı Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ve 12.05.2020 tarih ve 2020/28 sayılı Hıfzıssıhha Kurul Kararı ile marketler, Pazar/satış yerleri, berber, güzellik salonu/merkezi, kuaför vb. işyerleri ile alışveriş merkezlerinin belirlenen saat aralıklarında faaliyetlerini sürdürmelerine karar verilmiştir.
 • Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından sektörel bazda yayımlanan rehberlerde belirtilen tedbirlere riayet edilmesi kaydıyla 01.07.2020 tarihinden itibaren bahsi geçen işletmelerin çalışma saatlerine yönelik kısıtlamaların kaldırılmasına, belirtilen işletmelerin genel mevzuatları ve ruhsatlarında belirtilen saat aralıklarında faaliyette bulunabilmelerine,  
 • 3) Alınan kararlara uymayan vatandaşlara/iş yerlerine Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, toplantıya katılanların oy birliği ile karar verildi.

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan, asker uğurlama törenlerine tepki gösterdi: “Böyle bir şey olursa toplayın götürün”

Yayınlanan

Sosyal mesafe tedbirlerinin uygulanmadığı asker uğurlaması törenlerine tepki gösteren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Böyle bir yaklaşım olmaz. Asker uğurlama derken arkadaşınızı zehirliyorsunuz” dedi.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kartal Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’nin açılışında açıklamalarda bulundu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele için her şeyin yapıldığını vurgulayan Erdoğan, alınan tedbirler sayesinde salgını en düşük can kaybı oranıyla atlatan ülkeler arasında yer aldıklarını ifade etti.

Koronavirüsle mücadelede Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’nin de çok büyük katkıları olduğunun altını çizen Erdoğan şunları kaydetti:

“Hiçbir vatandaşımızı hastane kapısından geri çevirmedik. Sağlık çalışanlarının maske bile bulamadığı görüntülerin hiçbiri ülkemizde yaşanmadı. Türk mühendisleri tarafından geliştirilip Türk firmalarınca üretilen solunum cihazlarını da yapmış olduk. Şimdi bu cihazların ihracatını gerçekleştiriyoruz. Bugün kendi hastanelerimizin yanı sıra Brezilya’dan Somali’ye kadar Türk malı solunum cihazları kullanılmaya başlandı.

Dünya bir sağlık krizinin ötesinde sosyal, ekonomik ve beşeri boyutları olan bir meseleyle karşı karşıyadır. Böyle devasa bir sorunla mücadele etmek elbette kolay değildir. Aşı çalışmalarında ilerleme sağlansa da bir süre daha hastalıkla yaşayacağımız anlaşılıyor. Adımlarımızı buna göre atmak zorundayız.”

Erdoğan, “Günlük hayatımızı idame ettirirken virüsün bulaşma riskini minimuma indirmemiz gerekiyor. Bunun yolu da alışkanlıklarımızı değiştirmekten geçiyor” ifadelerini kullandı.

Son günlerde sosyal medyaya ve haberlere yansıyan asker uğurlama törenlerine ilişkin açıklama da yapan Erdoğan, bu yaklaşımın yanlış olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Asker uğurlama törenleri ve taziyeler başta olmak üzere istenmeyen görüntülere şahit olabiliyoruz. Böyle bir yaklaşım olmaz. Asker uğurlama derken arkadaşınızı zehirliyorsunuz.

Valime de söyledim. İstanbul’da kesinlikle bunlara müsaade etmeyeceksiniz.  Böyle bir uğurlama olduğu anda toparlayın götürün. Çünkü biz bu insanları kenarda köşe gezerken bulmadık. Bunlar bize Rabbimizin emanetidir.”

Okumaya devam et

Eğitim

Muhalif vekilin isteği makul bulunup kabul edildi

Yayınlanan

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap’ın, TBMM’de dile getirdiği yaz okulu talebi, Dumlupınar Üniversitesi’nde hayata geçti.

Ali Fazıl Kasap, 26 Haziran 2020 tarihinde Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’ni ziyaret etmiş ve Dumlupınar Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal’a yaz okulunun açılması ve öğrencilerin mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini söylemişti.

Dumlupınar Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre, hem teorik hem de uygulamalı saati içeren tüm derslerin açılacağı ve öğrencilerin danışmanlarının ve bölüm başkanlarının onayı ile birlikte başka bir bölüm, fakülte veya diğer üniversitelerinde yaz okulundan faydalanabileceği belirtildi.

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Dumlupınar Üniversitesi’nin yaz okulunu açmasının diğer üniversitelere de örnek olması gerektiğini belirterek, “Covid-19 yüzünden birçok üniversite yaz okulunu açmadı. Sırf bu yüzden mezun olamayacak öğrenciler yarım dönem ya da bir dönem kaybederek mağdur olacaklar. Dün bu konuda TBMM’de basın toplantısı yaparak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk başta olmak üzere YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ı üniversitelerin yaz okullarını açması, öğrencilerin yaz okullarına ikamet ettiği ilde ya da en yakın ilde devam edebilmesi gerektiğini ve pandemi dolayısıyla ekonomik zorluk çeken ailelerden ücret alınmaması gerektiğini söyledim. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nin yaz okulunu açması ve Kütahya’da eğitim gören öğrencilerimizin mağduriyetin giderilmesi sevindiricidir. Bu karardan dolayı başta Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal olmak üzere tüm üniversite yönetime teşekkür ediyor, bu kararın tüm üniversiteleri kapsayacak şekilde uygulanmasını ve üniversitelerin bölüm hocalarının bu konuda daha duyarlı davranmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Okumaya devam et

Politika

Bakan Murat Kurum, pazar günü Kütahya’da olacak

Yayınlanan

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 5 Temmuz Pazar günü Kütahya’ya gelip bir dizi toplantı ve ziyaretlere katılacak.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Pazar günü Kütahya’ya geleceği öğrenilen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Vali Ali Çelik, Kütahya Belediye Başkanı Prof.Dr. Alim Işık ve AK Parti teşkilatına birer ziyaret yapması bekleniyor.

Kütahya’da ilgili bürokratlarıyla koordinasyon toplantısı da yapması beklenen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un bazı ilçeleri de ziyaret edeceği de gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Bakan Kurum’un Kütahya ziyareti ile ilgili programı henüz netlik kazanmadı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kozluca Barajı, 2 bin 340 dekar tarım arazini sulayacak, içme ve kullanma suyu da elde edilecek

Yayınlanan

DSİ Genel Müdürlüğü’nün Kütahya’da yaptığı Tavşanlı Kozluca Barajı inşaatında sona yaklaşılıyor. Baraj tam kapasite ile dolduğunda 2 bin 340 dekar tarım arazisinin sulama ihtiyacı ve çevre yerleşim yerlerinin kullanma suyu ihtiyacını karşılayacak.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Devlet Su İşleri, Kütahya’ya yaptığı yatırımlarla, verimli topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara da içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Kütahya ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması, bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor.

DSİ, son yıllarda modern sulama projelerini hayata geçiriyor. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa destek oluyor.

Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göç sorununun önüne geçiyor.

Çalışmaları devam eden Kütahya’nın Tavşanlı ilçesindeki Kozluca Barajının tamamlanmasının ardından, barajda depolanacak su ile 2 bin 340 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak.

Baraj inşaatında ulaşım yolları, dipsavak kazıları, beton imalatları, dolusavak kazı imalatları ve cebri boru kaynak işleri tamamlandı ve baraj gövdesinde kazı çalışmaları  ile Dolusavak betonarme imalatları devam ediyor.

32 metre yüksekliğe ve 700 bin m3 su depolama kapasitesine sahip olan Kütahya Tavşanlı Kozluca Barajının tamamlanması ile 2020 birim fiyatları ile dekar başına bin 148 TL gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık 3 milyon 77 bin TL katkı sağlanması hedefleniyor.

Okumaya devam et

Kültür

Danıştay, Murat Dağı ÇED raporu iptal kararını oy birliğiyle onadı

Yayınlanan

Ege’nin can damarı olarak anılan Kütahya Murat Dağında altın madenine yargı “dur” dedi. Murat Dağı’nda altın madeni projesine Çevre ve Şehircilik Bakanlığının verdiği “ÇED olumlu” kararı, mahkeme tarafından iptal edilmişti. Karar bugün Danıştay 6. Dairesi tarafından onandı.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Kütahya Gediz İlçe sınırları içerisinde yer alan ve taşıdığı özellikler nedeniyle “Ege Bölgesinin can damarı” olarak nitelenen Murat Dağında yapılmak istenen altın işletmeciliğine verilen ÇED olumlu kararı mahkemece iptal edilmişti.

Karar, Danıştay 6. Dairesi tarafından bugün onandı. Danıştay kararı ile ilgili Kütahya Barosundan yazılı açıklama geldi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ege Bölgesi başta olmak üzere birçok akarsu ve nehrin kaynağı olan farklı endemik türlerin yaşadığı bölgemizin göz bebeği Murat Dağı, gerek yüksekliği gerek sahip olduğu bitki örtüsü ile Ege Bölgesi’nin ekolojisini belirleyen Altın Gümüş Madeni Kapasite Artırımı, Cevher Zenginleştirme Tesisi Kırma-Eleme Tesisi Projesi kapsamına alınan ve Kütahya İdare Mahkemesince 16.12.2019 tarihinde karara çıkan Murat Dağındaki altın zenginleştirmesi ile ilgili ÇED raporunun iptaline ilişkin karar Danıştay 6. Dairesi tarafından Esas: 2020 / 709 – Karar: 2020 / 3859 sayılı karar ile oybirliği ile onanmıştır.”

ALİ FAZIL KASAP SOSYAL MEDYADAN MÜJDE VERDİ

CHP İL BAŞKANI ŞAHBAZ DA AÇIKLAMA YAPTI

Yaşanan gelişmenin ardından Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz açıklama yaptı. Şahbaz “Murat Dağında tüm Batı Anadolu’yu, ekosistemi zehirleyecek, yeryüzü cenneti dağımızı mahvedecek siyanürlü altın madenine karşı açtığımız davayı kazanmıştık. Danıştay tarafından karar düzeltme yolu kapalı olarak onaylandı. Yaşam kazandı, bu ülkenin masumları kazandı. Dava açan, dağımızı savunan, yanımızda duran, yüreği masum canlarla atan yaşam savunucularımıza binlerce teşekkür” dedi.

NE OLMUŞTU ?

Murat Dağı’nda yapılmak istenen altın işletmeciliğine verilen ÇED olumlu kararına karşı Kütahya ve Uşak baroları başta olmak üzere yörede yaşayan 53 vatandaşın da katılımı ile dava açılmıştı.

Davanın geçen Ağustos ayında yapılan bilirkişi keşfinde, bilirkişiler altın madenine karşı olumsuz görüş bildirmişlerdi.

Kimya, maden mühendisliği, jeoloji mühendisliği, ziraat mühendisliği gibi alanlardan konunun uzmanı bilim insanları tarafından hazırlanan 109 sayfalık raporun sonuç kısmında “Kütahya’nın Gediz İlçesi Karaağaç mevkiinde Yıldız Altın Gümüş Madeni Kapasite Artırımı Cevher Zenginleştirme Tesisi ve Kırma-Eleme tesisi projesine ilişkin T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi olumlu’ kararının; Harita mühendisliği açısından koordinatları onaylanan keşif ve ilgili bölümlerde yer alan açıklamalar bağlamında biyoloji bilimi, kimya bilimi, çevre mühendisliği, harita mühendisliği, hidrojeoloji mühendisliği, jeoloji mühendisliği, maden mühendisliği, orman mühendisliği ve ziraat mühendisliği açısından uygun olmadığı kanaatine varılmıştır” görüşlerine yer verilmişti.

Okumaya devam et

Politika

Haber ses getirdi, Enne yolu asfalta kavuştu

Yayınlanan

Kütahya Belediyesi, geçtiğimiz hafta gündeme gelen habere sessiz kalmadı. Enne Barajı etrafındaki yol sıcak asfalta kavuştu.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

İHA Kütahya Temsilcisi Hüseyin Efe‘nin gündeme taşıdığı Enne yolundaki çukurlar haberi ses getirdi.

Kütahya Belediyesi mücavir alanı dışında kalan Demirciören Köyü ile Enne Mahallesi arasında bulunan baraj yolu caddesinde oluşan çökme ve bozulmalar, vatandaşların talepleri doğrultusunda asfaltlandı.

Yolda oluşan dev çukurlar, vatandaşları mağdur eder boyutlara kadar ulaşmıştı. Kütahya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri sayesinde, Enne Yolu sıcak asfalta kavuştu.

Konuyla ilgili olarak Kütahya Belediyesi’nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Vatandaşlarımıza daha kaliteli bir hizmet verebilmek için mesai kavramı gözetmeksizin çalışmalarını yürüten Kütahya Belediyesi ekipleri, hemşehrilerimizin talebine hemen cevap vererek Enne Mahallesi ile Demirciören Köyü arasında bulunan 2500 metre uzunluğundaki baraj yolu caddesinde oluşan çökme ve bozulmaları tamir etti.

Hemşehrilerimizin ulaşım noktasında sıkıntı yaşamaması için çalışmalarını titizlikle yürüten ekipler, Enne Tabiat Parkına ulaşım sağlanan yolda 190 ton asfalt kullandı.”

İLGİLİ HABERİ BURAYA TIKLAYIP OKUYABİLİRSİNİZ

Okumaya devam et

Politika

Hava Tugay Camisi’nin temel atma töreni tarihe geçti

Yayınlanan

Hava Tugayı Camisi’nin temel atma töreni Kütahya Valisi Ali Çelik’in de katılımıyla yapıldı. 28 Şubat ve öncesi dönemlerde camiye gidenlerin “İrticacı” olarak fişlendiği yer olarak bilinen kışla, tarihe geçen bir temel atma törenine ev sahipliği yaptı.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Türkiye Diyanet Vakfı ve Kütahya Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı arasında imzalanan protokolle yapılması planlanan Hava Tugayı Camisi’nin temel atma töreni bugün yapıldı.

Törene, Kütahya Valisi Ali Çelik, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Tuğgeneral Necati Gündüz, Belediye Başkan Vekili Salih Özden, KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Çekiç, İl Emniyet Müdürü Necmettin Koç, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş ve bazı Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

“CAMİ 2021 YILI İÇİNDE İBADETE AÇILACAK”

Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Tuğgeneral Necati Gündüz, Selçuklu mimarisiyle inşa edilecek 2 bin kişi kapasiteli Hava Tugayı Camisi’nin 1 yıl içerisinde tamamlanarak hizmete sunulacağını söyledi. Tuğgeneral Gündüz, “Kütahya’ya çok güzel bir eser kazandırılacak. Cami, bu bölgede bir inci tanesi gibi yükselecek” diye konuştu.

“MEHMETÇİĞİMİZ MODERN BİR CAMİYE KAVUŞACAK”

Hava Tugayı Camisi ile birlikte Mehmetçiklerin modern bir camiye kavuşacağını belirten Kütahya Valisi Ali Çelik, “Mehmetçiklerimizin daha huzurlu, daha modern bir alanda ibadetlerini yapması bir ihtiyaç. Camiyi hızlıca bitirmek de bize düşen en önemli sorumluluk. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Camilerin hayırseverlerin katkılarıyla inşa edildiğini dile getiren Kütahya Valisi Ali Çelik, şunları kaydetti:

“Buna vesile olmak, aracı olmak insan hayatında başka bir huzur vesilesi. Biriktirdikleriniz size kalıyor ama yaptıklarınız, paylaştıklarınız sizden sonra hoş bir seda bırakıyor, isminizin yüzyıllarca anılmasına vesile oluyor. Bu büyük bir onur yaşatıyor. Kütahyalılar, bu hayra katkı sunmak için umarım ellerinden geleni yapacaklar.”

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR