Bizimle iletişime geçin

Kültür

Danıştay, Murat Dağı ÇED raporu iptal kararını oy birliğiyle onadı

Yayınlanan

Ege’nin can damarı olarak anılan Kütahya Murat Dağında altın madenine yargı “dur” dedi. Murat Dağı’nda altın madeni projesine Çevre ve Şehircilik Bakanlığının verdiği “ÇED olumlu” kararı, mahkeme tarafından iptal edilmişti. Karar bugün Danıştay 6. Dairesi tarafından onandı.

MEHMET YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Kütahya Gediz İlçe sınırları içerisinde yer alan ve taşıdığı özellikler nedeniyle “Ege Bölgesinin can damarı” olarak nitelenen Murat Dağında yapılmak istenen altın işletmeciliğine verilen ÇED olumlu kararı mahkemece iptal edilmişti.

Karar, Danıştay 6. Dairesi tarafından bugün onandı. Danıştay kararı ile ilgili Kütahya Barosundan yazılı açıklama geldi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ege Bölgesi başta olmak üzere birçok akarsu ve nehrin kaynağı olan farklı endemik türlerin yaşadığı bölgemizin göz bebeği Murat Dağı, gerek yüksekliği gerek sahip olduğu bitki örtüsü ile Ege Bölgesi’nin ekolojisini belirleyen Altın Gümüş Madeni Kapasite Artırımı, Cevher Zenginleştirme Tesisi Kırma-Eleme Tesisi Projesi kapsamına alınan ve Kütahya İdare Mahkemesince 16.12.2019 tarihinde karara çıkan Murat Dağındaki altın zenginleştirmesi ile ilgili ÇED raporunun iptaline ilişkin karar Danıştay 6. Dairesi tarafından Esas: 2020 / 709 – Karar: 2020 / 3859 sayılı karar ile oybirliği ile onanmıştır.”

ALİ FAZIL KASAP SOSYAL MEDYADAN MÜJDE VERDİ

CHP İL BAŞKANI ŞAHBAZ DA AÇIKLAMA YAPTI

Yaşanan gelişmenin ardından Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz açıklama yaptı. Şahbaz “Murat Dağında tüm Batı Anadolu’yu, ekosistemi zehirleyecek, yeryüzü cenneti dağımızı mahvedecek siyanürlü altın madenine karşı açtığımız davayı kazanmıştık. Danıştay tarafından karar düzeltme yolu kapalı olarak onaylandı. Yaşam kazandı, bu ülkenin masumları kazandı. Dava açan, dağımızı savunan, yanımızda duran, yüreği masum canlarla atan yaşam savunucularımıza binlerce teşekkür” dedi.

NE OLMUŞTU ?

Murat Dağı’nda yapılmak istenen altın işletmeciliğine verilen ÇED olumlu kararına karşı Kütahya ve Uşak baroları başta olmak üzere yörede yaşayan 53 vatandaşın da katılımı ile dava açılmıştı.

Davanın geçen Ağustos ayında yapılan bilirkişi keşfinde, bilirkişiler altın madenine karşı olumsuz görüş bildirmişlerdi.

Kimya, maden mühendisliği, jeoloji mühendisliği, ziraat mühendisliği gibi alanlardan konunun uzmanı bilim insanları tarafından hazırlanan 109 sayfalık raporun sonuç kısmında “Kütahya’nın Gediz İlçesi Karaağaç mevkiinde Yıldız Altın Gümüş Madeni Kapasite Artırımı Cevher Zenginleştirme Tesisi ve Kırma-Eleme tesisi projesine ilişkin T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi olumlu’ kararının; Harita mühendisliği açısından koordinatları onaylanan keşif ve ilgili bölümlerde yer alan açıklamalar bağlamında biyoloji bilimi, kimya bilimi, çevre mühendisliği, harita mühendisliği, hidrojeoloji mühendisliği, jeoloji mühendisliği, maden mühendisliği, orman mühendisliği ve ziraat mühendisliği açısından uygun olmadığı kanaatine varılmıştır” görüşlerine yer verilmişti.

Ekonomi

Evde kedi ve köpeği olanlar dikkat! Yaptırmazsanız 10 bin TL cezası var

Yayınlanan

Yıl sonuna kadar evcil hayvanına mikroçip taktırmayanlara 10 bin lira ceza kesilecek.

Evcil hayvanlara getirilen zorunlu mikroçip uygulamasının, serbest veteriner hekimler tarafından yapılabileceğini belirten Eskişehir Bilecik Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet Kızılinler, “2021 yılı sonuna kadar köpeklerine mikroçip taktırmayan hayvan sahiplerine, 10 bin TL para cezası uygulanacak” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türk Veteriner Hekimleri Birliği arasına imzalanan protokol sonucunda sahipli kedi, köpek ve gelinciklere mikroçip takma zorunluluğu getirildi.

Resmi gazete yayımlanan yönetmeliğe göre, köpeklere 2021 yılı, kedi ve gelinciklere ise 2022 yılı sonuna kadar takılması mecburi olacak.

Bu uygulamayla beraber hayvanların sokağa atılmasının önüne geçilmesi, çalınan hayvanların rahatlıkla bulunabilmesi ve hayvan hastalıklarının kontrol altına alınması hedefleniyor.

Konuyla ilgili hazırlıkların tamamlandığını belirten Eskişehir Bilecik Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet Kızılinler, Eskişehir ve Bilecik’te yaşayan serbest veteriner hekimlere de kimliklendirme yetkisi verildiğini söyledi.

Mikroçip uygulamasının zorunlu olduğunu hatırlatan Kızılinler, köpek sahiplerinin 2021 yılı sonuna kadar gerekli işlemleri yaptırması gerektiği vurguladı.

“KÖPEKLERİN SOKAĞA ATILMASININ ÖNÜNE GEÇİLECEK”

Mikroçip uygulamasının faydalarından bahseden Eskişehir Bilecik Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet Kızılinler, hayvanların kaybolması durumunda kolaylıkla bulunabileceğini belirtti.

Mikroçiple beraber evcil hayvanların sokağa atılmasının da önüne geçileceğini söyleyen Başkan Kızılinler, “Tarım Bakanlığı ve merkez birliği arasında bir protokol imzalandı. Bu protokol çerçevesinde, Tarım Bakanlığıyla beraber serbest veteriner klinikleri köpeklerin çip ve kimlik işlemlerinde görev yapacak. Bizde Bilecik Tarım İl Müdürlüğü ve Eskişehir Tarım İl Müdürlüğüyle protokollerimizi imzaladık. Eskişehir ve Bilecik illerinde yaşayan hayvan sahipleri köpeklerini veteriner kliniklerine getirecekler ve köpeğin iki ön kol kemiklerinin arasına çip takılacak. Bu çipe bağlı pasaport düzenlenip hayvan sahibine verilecek. Böylelikle köpeklerle alakalı kayıp probleminin önüne geçilmiş olacak. Hem insanların kendi köpeklerinin kaybolması durumunda tekrar bulunmasına fayda sağlayacak hem de köpeklerin sokağa atılmasının önüne geçilecek. Bu uygulamayı 2021 yılı sonuna kadar yapmak mecburi” şeklinde konuştu.

“75 TL ÜCRETİ VAR”

Yıl sonuna kadar köpeklerine mikroçip taktırmayan hayvan sahiplerine para cezası uygulanacağını söyleyen Mehmet Kızılinler, konuyla ilgili olarak şunları aktardı:

“75 TL ücreti var. Bugüne kadar 225 TL’ye yapılıyordu. Şimdi neredeyse üçte bir fiyatına yapılacak. Tarım Bakanlığı ve merkez birliğimizin çip konusunda çok ciddi destekleri var. Böyle bir maliyet düşüklüğünün asıl sebebi budur. Yaptırmayanlara ise 10 bin TL’nin üzerinde bir para cezası var. Aslında cezası bir tarafa hayvanların kimliklendirilmesi hem aidiyet açısından hem de sokak hayvanlarının artışının önlenmesi için çok önemli.”

“SORUMLULUĞUN İNSANLARA TAM YÜKLENMESİ AÇISINDAN FAYDALI”

Mikroçip uygulamasının canlılar açısından faydalı olacağını belirten evcil hayvan sahibi Mazlum Sevim, “Canlılar için çok güzel bir şey. Türkiye’de hayvanlar biraz zarar görmekte. Çip olayında da fizikselin dışında başka bir yöntem bulunabilirse daha iyi olabileceğini düşünüyorum. Kaybolduğu zaman bulabilmek ve sorumluluğun insanlara tam yüklenmesi açısından faydalı bir durum olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Köpek hırsızlığının önlenmesi anlamında güzel bir adım atıldığını aktaran hayvansever Selahattin Dağdeviren ise, “Bazı insanlar güzel köpek gördükleri zaman çalıyor. Böyle bir piyasa var. Bunun için çok güzel olacağını düşünüyorum” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Demoto Kütahya’da çalışanların 3’te 1’i kadınlardan oluşuyor

Yayınlanan

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü öncesinde, Kütahya’da yaptığımız bir araştırmada, kadın çalışanları ile dikkat çeken Kütahya Volkswagen Demoto, sektörün önde gelen firması oldu. Kütahya’da yaptığı başarılı çalışmalar ve sosyal sorumluluk projeleri ile adından söz ettiren Demoto Kütahya’da, çalışanların 3’te 1’i kadınlardan oluşuyor.    

Kadınlar artık iş dünyasında her branş ve sektörde varlıklarını arttırarak sürdürüyor. Kütahya’daki önemli otomotiv firmalarının başında olan Demoto Volkswagen, kadınlardan oluşan ekibi ile de dikkat çekiyor.

Yetkili servisinde her ne kadar zorlu bir iş süreci olsa da çalışanlarının 3’te 1’i kadın çalışanlarla sürdürmekte olan Demoto, kadınların bu sektörde de ne denli başarılı olduğunu herkese gösteriyor.

8-9 Mart tarihlerinde aracını Demoto Volkswagen Yetkili Servislerine getirenler için, işçilikte % 20 indirim kazanma şansı elde ediyor.

Volkswagen Binek, veya Volkswagen Ticari aracını, 8-9 Mart tarihlerinde Demoto Kütahya Volkswagen Yetkili Servislerine götürenler, bakım ve onarım işlemlerinde % 20 işçilik indirimden yararlanıyor. Kampanyadan yaralanmak için, randevunuzu almanız gerekiyor.

 • Bu kampanya ruhsat sahibi kadın olan müşteriler, 8-9 Mart tarihlerinde periyodik bakım veya onarım işlemleri yaptırması halinde geçerlidir. Hasar onarımı işlemlerinde geçerli değil.
 • İşçilikte %20 indirim VW Binek veya VW Ticari markaları için geçerli.
 • Servis randevuları yetkili servislerin kapasiteleri ile sınırlı.
 • Kampanya, uygulanmakta olan diğer kampanyalarla birleştirilemez.
 • Kampanya kapsamında bir müşteri sadece 1 araç girişi yapabilir.
 • Demoto, kampanya koşullarını ve süresini değiştirme hakkını saklı tutar.

Okumaya devam et

Kültür

Marmaris’in büyüleyici mavisiyle harika bir tatil: Aegean Park Hotel

Yayınlanan

Çok bunaldınız ve uzun süren yorucu bir tempoya biraz ara verip kendinizi harika bir tatille yenilemek istiyorsunuz. Bu noktada sizin için çok iyi bir çözüm olacak Aegean Park var. Sınırsız eğlence ve nihai huzuru bir arada bulabileceğiniz bir yer düşünün; Türkiye’de akla ilk gelen yerlerden biri Marmaris olacaktır.

Özellikle sınırsız eğlence fikri de işin içine girecekse Marmaris, Muğla’nın bir ilçesi ve en gözde tatil merkezlerinden birisidir. Marmaris’in en çarpıcı özelliklerinden birisi muhteşem bir denize harika bir güneşle sahip olup eğlence olanaklarının ise çok yüksek standartlarda olmasıdır. Marmaris’te bulunan Aegean Park Hotel bugüne dek binlerce yerli ve yabancı turistin tatil duraklarından biri oldu. Tüm tatil severlerin ortak özelliklerinden birisi de şüphesiz Marmaris’in sunduğu tatil kalitesinin çok yüksek olmasıydı.

Eşsiz Güzelliğiyle Marmaris’te Tatilin Tadını Çıkartın!

Marmaris’in kendisi eşsiz olduğu gibi bir de dillere destan bir doğası bulunmaktadır. Harika bir tatili muhteşem doğa gezileriyle, Marmaris’in benzersiz tarihini öğrenebileceğiniz rehber eşliğinde kültürel faaliyetleriyle ve şehrin harika enerjisiyle taçlandırabilirsiniz. Marmaris içindeki muhteşem tatil olanaklarının dışında konumuyla da tatilinizi genişletebilir ve size muhteşem alternatifler sunabilir. Çevresinde Türkiye’nin ve Ege’nin en güzel güzelliklerini barındıran Marmaris, içi ve dışıyla bu kadar beğenilen nadir tatil merkezlerindendir. Gündüz vakitlerindeki tatil ve eğlence etkinliklerini gölgede bırakacak büyüleyici bir gece hayatı bulunan Marmaris birçok tatil seçeneklerine tek başına yanıt verebilecek kocaman bir tatil merkezidir.

Marmaris’in muhteşemliğini taşıyan ve onunla birlikte parlayan Aegean Park tatil severler için çok harika bir seçenek olacaktır. Aegean Park ayrıcalık ve konaklama standartları ile Marmaris’de yapacağınız eşsiz tatili kusursuz bir hale getirebilirsiniz. Aegean Park’ın en önemli avantajlarından birisi konumudur. Marmaris’in tam merkezinde bulunan Aegean Park’ta aileniz, arkadaşlarınız veya sevdiklerinizle çok değerli anılar paylaşabilecek, çok farklı deneyimler kazanarak yorucu hayatınıza ara verdiğiniz süre itibariyle çok mutlu olabileceğiniz fırsatlar sunmaktadır. Marmaris birçok yerli ve yabancının da merkezi konumu itibariyle tercih ettiği bir tatil beldesidir. Siz de Marmaris’in kalbinde unutulmaz anlar yaşamak ve harika bir konaklama deneyimi ile tatilinizi bambaşka bir boyuta taşımak isterseniz adresiniz Aegean Park Hotel olacaktır.

Her şey Dahil Özelliğiyle: Aegean Park Hotel

Aegean Park konumunun avantajlarıyla birlikte insan ilişkilerinde kuvvetli ve sektörde deneyimli uzman personellerle çalışır. Bununla birlikte tüm tatiliniz boyunca oldukça verimli vakit geçirmeniz ve keyfinizin hep yüksek bir noktada kalması hedeflenir. Marmaris’in kalbindeki etkinlikler dışında otel içerisinde bulunan mükemmel yeme içme olanakları lezzetli bir yemek keyfini size özenle tattıracaktır. Otelin bünyesinde bulunan harika havuzlar gündüz vakitlerindeki sıkıcı sıcakların üstesinden keyifle gelmenizi sağlayacaktır. Çocuk misafirlerini de ihmal etmeyen Aegean Park, temiz ve keyifli bir çocuk havuzuyla da çocukları da mutlu etmeyi ihmal etmiyor.

Konumu ile en çok tercih edilen tesislerden olan Aegean Park Hotel bünyesinde; 2 adet açık havuz, 1 adet çocuk havuzu, özel plaj, açık ve kapalı restoran, kablosuz internet, bar, çamaşırhane ve kuru temizleme hizmetleri sunulmaktadır. Denize 200 metre mesafede olan Aegean, Marmaris Otogarına yalnızca 4 km mesafede bulunuyor. Barlar Sokağı’na ise 1 km mesafede bulunarak Marmaris’in merkezinde bulunuyor.

Otelin resmi sitesi: https://aegeanpark.com/aegean-park-hotel/aegean-park-hotel

Okumaya devam et

Kültür

Güneş ışınlarının deride oluşturduğu lekeler: Güneş Lekeleri

Yayınlanan

Güneş ışınlarının deriyi yoğun bir şekilde etkilemesi sonucu ortaya çıkan, deriden daha koyu renkli oluşumlara güneş lekesi adı verilmektedir. İngilizceden çevrildiğinde karaciğer lekeleri olarak adlandırılsa da bu oluşumların karaciğer ile hiçbir alakası bulunmamaktadır.

Eğer güneş lekeleri kahverengi ise ve boyutları büyük ise bu lekeler melazma olarak adlandırılmaktadır. Bu güneş lekesi genellikle ilerleyen yaşlardaki koyu tenli kişilerde görülmektedir. Melazmalar vücut genelinde daha çok yüz bölgesinde görülmektedir çünkü yüz diğer vücut bölgelerine oranla güneşe daha fazla maruz kalmaktadır. Bu güneş lekeleri kadınlarda erkeklere oranla daha fazla oluşmaktadır.

Yaygın olarak görülen diğer bir güneş lekesi türü ise lentigodur. Bu güneş lekeleri genellikle cildin uzun yıllar güneşe maruz kalması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı lentigolar genellikle ilerleyen yıllarda görülmektedir. Lentigo aynı zamanda yaşlı lekeleri olarak da adlandırılabilmektedir.

Güneş lekeleri her cinsiyette ve ırkta farklı oranlarda görülmektedir. Örneğin; melazmada daha çok kadınlar ön plandayken, lentigoda ise erkekler ön plandadır. Bunun yanı sıra malezma teni koyu olan ırklarda daha fazla görülmektedir.

Güneş Lekesinin Belirtileri Nelerdir ?

Güneş lekeleri ciddi sağlık sorunlarına yol açacak belirti ve bulgular ortaya çıkaran bir durum değildir ancak kişilerde estetik kaygıyı ön plana çıkarabilmektedir.

Deride birçok nedene bağlı olarak leke oluşumu gözlenebilmektedir. Ancak güneş lekeleri kahverengi ve siyah renklerde göründüğü için diğer lekelerden kolay bir şekilde ayrılmaktadır. Bu güneş lekelerinde aynı zamanda herhangi bir deri değişikliği meydana gelmemektedir.

Güneş lekelerinin görünümü için genel bir tanım yapılacak olursa;

 1. Güneş lekeleri dokuda değişikliğe neden olmaz.
 2. Güneş lekeleri genellikle yaz aylarında ortaya çıkar.
 3. Güneş lekeleri genellikle güneşe maruz kalındığında ortaya çıkar.

Güneş Lekesinin Nedenleri Nelerdir ?

Güneş lekeleri diğer birçok lekede olduğu gibi deriye has olan melanin hücresinin aşırı bir şekilde artması sonucu ortaya çıkmaktadır. Ancak bu artışın mekanizması tam olarak bilinmemektedir fakat bazı faktörlerin bu durumu hızlandırdığı düşünülmektedir. Özellikle uzun süre güneş ışınlarına maruz kalma, cilt koyulaştıma işlemleri veya UV ışınlarına maruz kalma gibi faktörler cilt lekeleri için risk oluşturmaktadır. Bunların yanı sıra ağızdan alınan doğum kontrol ilaçları, hormon tedavileri, radyasyon ışınları, tiroid bezi hastalıkları, kozmetik ürünler, epilepsi ilaçları ve stres de güneş lekesi için risk oluşturmaktadır.

Güneş Lekesinin Tedavisi Nasıldır ?

Günümüzde güneş lekelerinin tedavi yöntemleri vardır. Güneş lekesi teşhisi nasıl koyulur ise koyulsun öncelikle dermatologların hastaların vücudunda ortaya çıkan lekeleri iyi bir şekilde gözlemlemelidir. Görünüş itibari ile diğer cilt lekelerinden kolay bir şekilde ayırt edilebilse de kimi zaman yanlış tanı sonrasında yanlış tedavi yöntemlerine başvurulabilmektedir. Bundan dolayı iyi bir gözlemin ardından kesin tanıyı koymak için deriden örnekler alınabilir. Güneş lekesinin kesin tanısı konulduktan sonra çeşitli ilaçlar ve kremler kullanılarak güneş lekeleri ortadan kaldırılır.

Güneş lekesi tedavisinin temellerine geçmeden önce bilinmelidir ki bu tür tedaviler yalnızca uzman bir dermatolog kontrolünde klinik ortamda gerçekleştirilmelidir. Sertifikası olmayan veya merdiven altı olarak tabir edilen yerlerde yapılan bu tedaviler hastaların iyileşmesini sağlamadığı gibi daha ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilmektedir.

Güneş lekeleri ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen bir tablo olmadığı için tedavi gerektirmemektedir. Ancak özellikle kadınlarda estetik kaygının ön planda olmasından dolayı görünümün düzeltilmesi için çeşitli tedavi yöntemlerine başvurulabilmektedir.

Güneş lekesi tedavisinde en sık başvurulan yöntem renk açıcı kremlerdir. Bu kremler genellikle kortikosteroid ve retinol etken maddeleri içermektedir. Düzgün bir şekilde uygulandığında kısa süre içerisinde başarı sağlanabilmektedir.

Güneş lekesi tedavisinde başvurulan diğer bir tedavi yöntemi ise kriyoterapidir. Bu tedavi yönteminde cilde azotlu ilaçlar püskürtülür ve güneş lekesinin geçmesi sağlanır. Ancak bu tedavi yönteminde iz kalma riski bulunduğu için uzman bir doktor tarafından uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra güneş lekelerinde lazer, dermabrazyon, yoğun atımlı ışık ve microneedling gibi tedavi yöntemlerine de başvurulmaktadır.

Bu tedaviler güneş lekelerini ortadan kaldırabilir ancak güneş lekelerinin tekrardan oluşmasını önleyemez. Bu nedenle güneş lekelerinin tekrardan ortaya çıkmasına zemin hazırlayacak faktörlerden uzak durmak güneş lekelerinin nüks etme olasılığını en aza indirecektir. Bu lekeler tedavi edilmese daha hiçbir sağlık sorununa yol açmayacaktır.

Okumaya devam et

Kültür

Çinileri ile meşhur şehrimiz Kütahya’nın en kapsamlı gezi rehberi

Yayınlanan

Ege Bölgesi’nin İç Batı Anadolu bölümünde konumlanan Kütahya, zengin tarihinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Keyifli ve yeni deneyimler kazanacağınız bir şehir gezisinin yanı sıra burada yer alan termal kaynaklar, sağlık dolu bir konaklama deneyimine de ev sahipliği yapmaktadır.

Türkiye’nin en eski şehirlerinden biri olan Kütahya, köklü tarihini kültürünün yanı sıra mutfağına da yansıtmış olup, yeni lezzetler tatmak isteyen konuklar için de elverişli seçeneklerden biridir. Kütahya seyahatiniz öncesinde mutlaka görmeniz gereken yerleri ve şehrin en özel lezzetlerini tadabileceğiniz meşhur restoranları yazımızla öğrenebilir, kendiniz için kapsamlı bir gezi planı hazırlayabilirsiniz.

Kütahya Seyahatiniz Sırasında Mutlaka Görmeniz Gereken 7 Yer

Evliya Çelebi’nin doğum yeri olan Kütahya, tarih tutkunları için gezilecek pek çok yer sunarak, dolu dolu bir tatil deneyimi yaşamanıza olanak sunmaktadır. Bu özelliğinin yanı sıra şehrin yemyeşil ormanları doğa ile iç içe zaman geçirmek isteyenler için öne çıkmaktadır. Seyahatinizi planlarken Kütahya gezilecek yerler hakkında önceden bilgi almanız ve zamanınızı daha verimli kullanmanız önerilmektedir.

Aizanoi Antik Kenti, tarih tutkunları için şehrin en dikkat çeken gezi durakları arasında yer almaktadır. Kütahya’nın Çavdarhisar mevkiinde yer alan bu tarihi değer, Roma İmparatorluğu’nun en önemli antik kentlerinden biridir. İçerisinde yer alan Zeus Tapınağı, Macellum ve tiyatro kompleksi bu yapıyı kusursuz kılmaktadır. Antik kentin bu alanlarının dışında dikkat çeken noktaları ise su kanalları, agoraları ve nekropolleridir.

Frig Vadisi, eşsiz manzarası ile şehrin en büyüleyici noktalarından biridir. Doğasının yanı sıra Frigyalıların M.Ö 9.yy’da yaşadığı yerler arasında öne çıkmaktadır. Bu vadi volkanik tüflerden meydana gelmiştir. Kayaların oyulmasıyla da üzerinde tamamen doğal bir mimari yapı oluşmuştur. Frig Vadisi’ne gelerek Ana Tanrıça Heykeli’ni, zengin süslemeleri ve üçgen alınlığı mutlaka görmeniz önerilmektedir.

Domaniç Ormanları, özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında büründüğü eşsiz manzara ile en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. 30 kilometrekarelik alana sahip olan orman, dünyada sadece burada görülen ağaç türlerine sahip olması ile öne çıkmaktadır. Kütahya tatiliniz sırasında benzeri olmayan bir doğa gezisi deneyimi yaşamak ve hem oksijeni bol hem de huzur dolu bir atmosferde vakit geçirmek için gezi listenize Domaniç Ormanları’nı mutlaka eklemeniz gerekmektedir.

Kütahya Kalesi, şehrin kurulduğu ilk yer olan Hisar Tepesi’nde konumlanmaktadır. Kütahya Kalesi, Antik Çağ’dan günümüze kadar gelen en önemli tarihi yapılardan biridir. M.S 5.yy’da Bizans İmparatorluğu tarafından inşa edilen kale 3 bölümden oluşmaktadır. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde ise restore edilmiştir. Döner gazino, mescit, kahve ve çeşme bölümleri bulunmaktadır.

Çinili Camii, dünyada eşi benzeri olmayan bir yapı olup, şehirde mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında yer almaktadır. Dış süslemeleri mavi renkli Kütahya çinisi ile yapılmıştır. Orta Asya mimarisini yansıtan bu eşsiz dini yapının dışı kadar iç süslemeleri de hayranlık uyandırmaktadır. Kusursuz bir sanat eserine tanıklık etmek için Çinili Cami’yi mutlaka listenize eklemeniz önerilmektedir. Çini Müzesi, şehrin yüzyıllardır süregelen çinicilik sanatının en özel örneklerini görmek isteyen ziyaretçilere benzersiz bir deneyim yaşatmaktadır. Bu konuda açılan ilk ve tek müze olma özelliğine sahiptir. Müzede 14.yy’dan bu yana yapılan çini örnekleri sergilenmektedir. Tarihi bir külliye içerisinde hizmet vermektedir.

Kütahya Mevlevihânesi, Mevlevi kültürünün en önemli 3.merkezidir. Mistik atmosferi ile ziyaretçilerini büyüleyen Mevlevihane 14.yy’da inşa edilmiştir. Dörtgen planlı ve sekizgen kasnaklı yapı günümüzde cami olarak hizmet vermektedir. Mevlana’nın torunu Ergun Çelebi buraya defnedilmiştir. Giriş kapısı üzerinde XIX. yılına ait çini kitabede ‘‘Ya Hazreti Ergun’’ yazılıdır.

Kütahya’da daha kapsamlı bir gezi planlamak için önerdiğimiz en popüler 7 noktanın haricinde tüm önemli noktaları bu yazıdan görebilirsiniz.

Kütahya’nın En Meşhur Lezzetlerini Tatmak İsteyenler İçin 7 Restoran Önerisi

7000 yılı aşkın tarihi boyunca Lidyalılardan Bizanslılara, Selçukludan Osmanlıya pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Kütahya, her devletten izler taşımakta olup, bu özelliklerini kültürünün yanı sıra mutfağına da yansıtmıştır. Sini mantısı, haşhaşlı gözleme, ıspanaklı şibit, gelincik ve gül şurubu gibi pek çok özel lezzet seyahatiniz sırasında tatmanız için sizleri beklemektedir.

Germiyan Konağı, tarihi ve lezzeti bir arada sunan bir işletme olup misafirlerini restore edilmiş bir konakta ağırlamaktadır. Yöresel Kütahya yemeklerini en lezzetli şekilde tadabileceğiniz restoranın öne çıkan lezzetleri arasında sini mantısı, sıkıcık çorbası ve kuzu güveç yer almaktadır. Kişi başı hesap ortalaması 50 – 60 TL arasındadır.

Adres: Pirler Mahallesi Germiyan Sokak No: 85 Balıklı, Kütahya Merkez

Osmanlı Kebap, şehrin en meşhur kebapçıları arasında yer almaktadır. Şehir halkının da en çok tercih ettiği mekanlardan biri olan işletme de tıpkı Germiyan Konağı gibi tarihi bir konakta hizmet vermektedir. Osmanlı kebabı, kuzu tandır ve fırın beyti en çok sipariş edilen yemekleridir. Kişi başı hesap ortalaması 35 – 55 TL arasındadır.

Adres: Ali Paşa Mahallesi Çamlıbahçe Sokak Kütahya

Mülayimoğulları, et severler için şehrin en özel seçeneklerinden biridir. Öğlen ve akşam yemeklerinin yanı sıra serpme kahvaltısı da oldukça beğenilmektedir. İşletmenin menüsünde yer alan favori lezzetler ise paça çorbası, kiremitte İskender ve et şiştir. 1983 yılından bu yana kalitesinden ödün vermeden hizmet veren işletmede kişi başı hesap ortalaması 40 – 60 TL arasındadır.

Adres: İnköy Mahallesi Kara Yolu Bulvarı No:19 Kütahya

Antre Gurme, şehrin en modern ve seçkin mekanları arasında yer almaktadır. Antre Burger’in tadı şehir sınırlarını aşmış olup, diğer deneyebileceğiniz özel lezzetler arasında lokum ve kuzu incik öne çıkmaktadır. Kişi başı hesap ortalaması 50 – 65 TL arasındadır.

Adres: Kütahya – Eskişehir Kara Yolu 3. km Kütahya

Güral Ocakbaşı, özel lezzetler tadarken canlı müzik eşliğinde keyifli bir akşam geçirmek isteyenlerin Kütahya’daki ilk tercihidir. Kebap çeşitlerinin yanı sıra yaprak ciğeri, zeytinyağlıları ve mezeleri oldukça beğenilmektedir. İşletmede alkol servisi de bulunmaktadır. İki kişi hesap ortalaması alkol hariç 120 – 170 TL arasındadır.

Adres: Kütahya – Afyon Kara Yolu 7. km Kütahya

Mis Gözleme, Kütahya’nın meşhur gözlemeleri başta olmak üzere yöresel lezzetlerinden tadabileceğiniz en samimi işletmelerden biridir. Haşhaşlı gözleme mutlaka tatmanız gereken lezzetlerin başında gelirken, yaren ve şibit çeşitleri de beğenilmektedir. Kişi başı hesap ortalaması 5 – 15 TL arasındadır.

Adres: Alipaşa Mahallesi Asım Gündüz Caddesi Genç Ali Sokak No: 9/A Kütahya

Nar Geleneksel, şehre özel lezzetlerinin yanı sıra farklı mutfaklardan seçenekleri ile her damak zevkine hitap etmeyi amaçlayan bir işletmedir. Renkli ve modern dekorasyonuyla da ferah bir atmosfer yaratan işletmede tandır çorbası, kıymalı cimcik, balkan köftesi, kuru et ve balkan şerbeti öne çıkan lezzetlerdir. Kişi başı hesap ortalaması 30 – 50 TL arasındadır.

Adres: İnköy, Kütahya – Eskişehir Yolu, 43100 Merkez/Kütahya

Kütahya’da En Lezzetli Ürünleri Sunan 7 Kahvaltı Mekanı

Medcezir Restoran, hem bahçesi hem de kapalı alanı ile huzur dolu ve ferah bir atmosfere sahiptir. Açık büfe kahvaltı hizmeti sunmakta olup, 120 çeşit ürünle farklı damak zevklerine hitap edebilen bir işletmedir. Kişi başı hesap ortalaması 25 – 30 TL’dir.

Adres: Vefa, 43020 Kütahya Merkez/Kütahya

Refikanın Mutfağı, ballı kaymaklı gözlemesi ile meşhur bir işletme olup diğer gözleme çeşitleri de oldukça beğenilmektedir. Sabah kahvaltılarının en çok tercih edilen mekanları arasında yer almaktadır. Sınırsız gözleme + sınırsız çay menüsü tercih edilmektedir. Kişi başı hesap ortalaması 8 – 12 TL arasındadır.

Adres: Kütahya-Eskişehir Karayolu 7. Km, (Azot Fabrikası Karşısı), 43100

Cafe Leptin, zengin serpme kahvaltısı ile öne çıkmaktadır. Kahvaltılık soğuk ürünlerin yanı sıra menüye dahil olan hamur işi çeşitleri de oldukça beğenilmektedir. Kişi başı hesap ortalaması 20 – 28 TL arasındadır.

Adres: Servi, Merkez Sk. No:44, 43030 Kütahya Merkez/Kütahya

TE’PERAS, özel lezzetleri kadar kuşbakışı şehir manzarasıyla da dikkat çeken bir işletmedir. Hem açık büfe kahvaltı hem de kahvaltı tabağı servisi bulunmaktadır. Kişi başı hesap ortalaması 30 – 45 TL arasındadır.

Adres: 100. Yıl Mahallesi, Kent Ormanı Küme Evleri 31/2, 43020 Göynükören/Kütahya Merkez/Kütahya

Döner Gazino, 360 derece dönüş yaparak konuklarına oturdukları yerden tüm şehri görme olanağı sunmaktadır. Zengin serpme kahvaltısı ile doyurucu bir öğün geçirmek için şehirde en çok tercih edilen işletmelerden biridir. Kişi başı hesap ortalaması 20 – 30 TL arasındadır.

Adres: Maruf, 43050 Kütahya Merkez/Kütahya

Begonvil Göl Keyfi, doğa ile iç içe göl kenarında kahvaltı hizmeti sunmaktadır. Serpme kahvaltısı oldukça zengin seçeneklerle hazırlanan işletmede kişi başı hesap ortalaması 20 – 30 TL arasındadır.

Adres: Siner, 43030 Kütahya Merkez/Kütahya

Hogwarts Cafe Kütahya, modern dekorasyonu ve seçkin atmosferi ile şehrin günün her saatinde tercih edilen mekanlarından biridir. Serpme kahvaltı için sunulan soğuk ürünlerin yanı sıra kızartma çeşitleri de oldukça beğenilmektedir. Kişi başı hesap ortalaması 15 – 20 TL arasındadır.

Adres: Servi, Küçük Osman Efendi Sk. no3, 43000 Kütahya Merkez/Kütahya

Okumaya devam et

Kültür

Jandarma kimsesizleri yalnız bırakmıyor

Yayınlanan

Kütahya’daki kimsesizleri yalnız bırakmayan Merkez İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, yaşlıların gönüllerini aldı. Ziyaretten memnuniyetini dile getirenler, Jandarma ekipleri ile hoş sohbet ettiler.

Kütahya Merkez İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, Kütahya’daki sorumluluk bölgelerinde ikamet eden yaşlıları evlerinde ziyaret ederek ihtiyaçları karşılıyor.

Merkez İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri “Jandarma kimsesizlerin kimsesidir” prensibi doğrultusunda Jandarma sorumluluk bölgesinde ikamet eden yaşlıları evlerinde ziyaret ederek ihtiyaçları gideriyorlar.

Okumaya devam et

Kültür

Onlar için en zor zaman… Sokak hayvanlarını unutmayın

Yayınlanan

Kütahya’yı da etkisi altına alan soğuk havada sokak hayvanlarının zarar görmemesi ve yaşamlarını sürdürebilmesi için yapabileceklerinizin listesini hazırladık.

Türkiye’yi etkisi altına alan soğuk hava ve kar yağışı sokaklarda kalan hayvanlar için ölümcül olabiliyor. Onlar için yapabileceğiniz küçük ama hayat kurtarıcı pek çok şey yapabilmeniz mümkün.

İşte sokak hayvanlarına yardım etmek için yapılabilecekler listesi:

 • Arabanızı çalıştırmadan önce tekerlekte yada motorda bir kedi olup olmadığını mutlaka kontrol edin.
 • İçine girebilecekleri minik bir baraka ya da soğuktan koruyacak karton sığınaklar yapın.
 • Sokak hayvanları için dışarıya koyulan suların içine 1 damla zeytinyağı damlatmak soğuğa karşı dirençlendirir.
 • Mahallenizde öncü olun, herkesin evinde pişen yemeklerinden artıklarını toplayarak birkaç kaba ayırarak parklara, kuytu köşelere koyun veya en azından kendi evinizdeki artıkları sokak hayvanları için ayırın.
 • Yaralı ve hasta olduğunu düşündüğünüz bir hayvan görürseniz, en yakın belediyeye haber verin.
 • Sokak hayvanları için koyduğunuz su donduysa değiştirmelisiniz. Metal ya da çelik su kapları suyu çabuk dondurur, kış aylarında kullanmamaya dikkat etmek gerekir.
 • Kuşlar için camınızın önüne ekmek kırıntıları serpebilir ya da bahçenizdeki ağaçlara ekmekler asabilirsiniz.
 • Düşük bir ücret karşılığında kasabınızdan 3-4 kg sakatat alıp yardıma muhtaç hayvanlar için yol kenarlarına koyabilirsiniz. Bunları ücretsiz sağlayan kasaplar da var.
 • Apartmanınızın kazan dairesine, apartmanın sakinlerinin de onayını alarak soğuktan ve yağıştan ıslanmış kedileri alıp bakabilirsiniz.
 • Aşırı olarak titreyen bir kedi ya da köpek görürseniz bu hipotermi belirtisi olabilir. Böyle bir durumda onu eve alarak yavaş bir şekilde ısıtmalısınız.

Okumaya devam et

Kültür

Haç işareti değil, artı! Müftü böyle dedi, Vali Çelik uyarı için halka teşekkür etti

Yayınlanan

Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş, yapımı devam eden müftülük binası üst pencerelerinin, sosyal medyadaki “haç” sembolüne benzetilerek çıkan tartışmalara ilişkin açıklama yaptı. Müftü “artı işareti” dese de vatandaş bu cevaptan tatmin olmadı. Konuya, anında inşaat alanına giden Vali Ali Çelik müdahale edince tartışmalar sona erdi.

Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Ali Paşa Mahallesi Atatürk Bulvarında yüzde 82’si tamamlanan Kütahya Müftülük binasıyla ilgili, sosyal medyada yer alan tartışmalara cevap verdi.

Kütahya Müftülük binasının şehrin yüz akı projelerinden bir tanesi olduğunu ifade eden Müftü Demirtaş, yeni hizmet binasında bin kişilik Müftülük Camii, yetişkin Kur’an kursu, 4-6 yaş Kur’an kursu, hizmet binası, kitap yayın satış bürosu, okuma salonu ve 200 kişilik gençlik merkezi ile konferans salonunun bulunacağını hatırlattı.

Mühendislik açısından binaya mecburen konulan ek kolonların bina bittiğinde üstünün Selçuklu motifleriyle süsleneceğini ifade eden Demirtaş, “Binamızın son bölümlerine geldiğimiz zaman kolon kirişten kaynaklanan binanın bazı bölümlerinde ilave çıkıntılar söz konusuydu. Buna yapacak hiçbir şeyimiz yok. Kolon kirişten mühendislikten kaynaklı bölümlerdi. Dolayısı ile bu geçici bir durumdu. Camlar yukarı doğru kapatılacak. En zirvesine de Selçuklu motifi konuluyor” dedi.

VALİ ALİ ÇELİK ANINDA MÜDAHALE ETTİ

Sosyal Medyadaki tartışmaların ardından Kütahya Valisi Ali Çelik, yanına müftüyü de alarak hemen iddiaların odağındaki inşaat alanına gitti.

Müftülük kaynaklarının açıklamasına göre, Selçuklu mimarisi esas alınan inşaatı süren yapıdaki; kaba inşaatta statik projenin gerektirdiği kolon ve kirişlerin kesişmesinden kaynaklanan şu anki arızi görünümün ortadan kalkacağını belirten Kütahya Valisi Ali Çelik, “Müftülük binası tamamlandığında milli ve manevi duygularımızı rahatsız edecek herhangi bir olumsuzluk kalmayacaktır. Bu noktada hassasiyet gösterip ikazda bulunan tüm hemşerilerimize teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Ali Paşa Mahallesi Atatürk Bulvarı üzerine yapılmakta olan İl Müftülüğü binasının üst camlarının haç işaretine benzediği iddiaları Kütahya’da büyük yankı uyandırmıştı.

Okumaya devam et

3. SAYFA

Uyuşmazlıkları, sağlığınızı da koruyarak çözmenin adı: Arabuluculuk

Yayınlanan

Ülke genelinde çok revaçta bulunan ve Adalet Bakanlığı tarafından dikkat çekilen “Arabulucuk” konusunda merak edilenleri, Kütahya Arabuluculuk Merkezi A.Ş.‘ye sorduk.  İşte çok merak edilen sorulara verilen cevaplar.

Alınan bilgiye göre, Arabuluculuk sayesinde binlerce konu davalık olmadan, adliyeye dahi gitmeden çözüme kavuşturuldu. Birkaç istisna hariç hemen hemen tüm hukuki uyuşmazlıklar arabulucular vasıtasıyla arabulucukta çözümlenebiliyor, hem de barışçıl yollardan.

Kütahya Arabuluculuk Merkezi A.Ş. yetkililerine bu konuda merak edilenleri sorduk. yenikutahya.com için verilen özel bilgiler, dava açmadan önce fikrinizi değiştirecek cinsten.

Türkiye’de 2013 yılından beri uygulanan Arabuluculuk, 1 milyondan fazla uygulama sayısı ve nerdeyse %70’lik anlaşma sağlama oranıyla, ülkemizde sorunları dava ile çözme anlayışını bütünüyle değiştirmiş gözüküyor.

HUKUKİ PROBLEMLERİN TEK ÇÖZÜM YERİ MAHKMELER DEĞİL

Hukuk uyuşmazlıklarının mahkeme temelli çözme yöntemleri, sorunu çözmek bir yana daha ağır bir ilişki bozulmasına neden olabilmektedir. Sorunun taraflarından birinin karşı tarafı dava etmesi, tarafların adliyede hakime haklılıklarını ispat için diğerini suçlaması, sorun çözmek bir yana, tarafların kalıcı olarak birbirlerine düşmanlık duymasına neden olmaktadır. Davanın kamplaştıran psikolojisi, seneler alan yargılama düzeni, mahkemelerin popülaritesini kaybetmesine neden olmaktadır. “İlk önce mutlaka mahkeme” yerine başka bir barışçıl çözüme ihtiyaç vardır.

ARABULUCULUK DAVA SAYISINI AZALTIYOR

Alacağını tahsil edemeyen, kendisinden haksız alacak talebinde bulunulduğunu düşünen, ortağıyla- eşiyle – çevresiyle sorun yaşayanlara sıkça rastlıyoruz. Çalıştığı şirketten ücretini alamayan, mülk ve kiraya bağlı sorunlar yaşayan, aldığı cep telefonu veya kendisi için ciddi birikimiyle satın aldığı otomobilde sürekli sorunla muhatap kalan, kiracı olduğu yerde kendisinden sürekli daha yüksek kira istenen olmak gibi örnek olarak belirtilen çok durumda arabuluculuk ile çözüm üretmek mümkündür.

ARABULUCULUKTA ANLAŞMA VARSA, ARTIK DAVA YOKTUR

Dava açılmadan önce taraflar arabulucu huzurunda anlaşırsa, artık anlaşılan konuda dava olmaz. Bununla birlikte mahkemede görülmekte olan bir davada da taraflar arabulucu huzurunda anlaşabilirse, artık mahkemedeki dava, bir daha gündeme gelmemek üzere ortadan kalkar. Bu haliyle arabuluculuk varsa dava yoktur. Yani arabuluculuk soruna kesin çözümdür.

MAHKEMELERDE 4 YIL, ARABULUCULUKTA BELKİ DE 1 SAATTE ÇÖZÜM

Dünyada da, ülkemizde de uyuşmazlıkları mahkemelerde çözmek seneler alır. Davayı kazanmak, bazen sadece elde davayı kazandığınızı belirten bir mahkeme kararı ile kalakalmaktır. Arabuluculukta ise bir toplantıda, belki de 1 saatte çözüm imkânı vardır. Arabuluculuk anlaşma belgesinin mahkeme kararı ile eşdeğer icra edilebilirlik seviyesinde olması özellikle önemli bir avantajdır.

ARABULUCULUKTA HARÇ VE VERGİ YOKTUR

Arabuluculuk mahkemeye başvuru şeklinde bir maliyete neden olmaz. Ne harç, ne vergi, ne bilirkişi ücreti ne de karar/ilam harcı gibi maliyetler yaratmaz. Taraflar sadece Adalet Bakanlığı’nın belirlediği düşük oranlardaki arabulucu ücretini eşit olarak ödemek durumundadırlar. Bu haliyle pahalı mı diye düşünenler için açıkça söylemek gerekir ki “Arabuluculuk pahalı değil, aksine paha biçilemez bir çözüm yöntemidir.”

TELEKONFERANS İLE ARABULUCULUK COVID-19’A GEÇİT VERMİYOR

Arabuluculuk klasik toplantı şeklinde yapıldığında dahi, kalabalıklar sözkonusu olmadığından ve adliyeler gibi binlerin girip çıktığı alanlar yerine temizlik tedbirleri gayet rahatça alınabilen Arabuluculuk Merkezleri’nde yapılabildiği için Covid-19 şartlarında çok daha sağlıklı yerlerdir.

Bunun yanında arabuluculuk, taraflar fiziken bir araya gelmeden SKYPE, WHATSAPP, ZOOM, FACETIME gibi yöntemlerle yapılabilmektedir. Bu haliyle sağlık riski taşıyanların evinden veya bulunduğu yerden arabuluculuk toplantısına katılması bugünlerde arabulucularca sürekli imkan verilen bir durumdur. Bu haliyle arabuluculuk sadece vatandaşlarımızın menfaatini değil sıhhatini korumak için de en uygun uyuşmazlık çözüm yöntemidir.

YA HAKLARIMI BİLMİYORSAM HUKUKİ GÜVENCEM VAR MI?

Haklarını bilmediğini ya da hakkının hukuki savunmasını yapamayacağını düşünen taraflar için avukat tutma kolaylığı da vardır. Arabuluculukta hem başvurucu taraf hem de karşı taraf kendisini bir avukatla temsil ettirebilir. Böylece vatandaşların kendilerini hukuki güvence altında hissetmeleri amaçlanmıştır.

ARABULUCULUK BİR YARGILAMA MIDIR?

Hayır. Arabulucukta tarafların haklı ya da haksız olduğuna karar verilmez. Aksine her iki tarafın da ekonomik, sosyal, psikolojik ve hukuki menfaati doğrultusunda çözüm amaçlanır.

Okumaya devam et

Kültür

SMA hastası Hasret için yardım seferberliği başlatıldı

Yayınlanan

Kütahya’nın Altıntaş ilçesine bağlı Eğmir köyünde yaşayan 3 yaşındaki SMA hastası Hasret için bir yardım seferberliği başlatıldı.

Yaşama Destek Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hakan Özbay ve derneğin diğer üyelerince organize edilen yardım seferberliğinde, sosyal medya aracılığıyla Hasret’in acil olarak çözülmesi beklenen sorunlarına çare aranıyor.

Dernek başkanı Hakan Özbay’ın yaptığı paylaşımlar şöyle:

“Herkese hayırlı akşamlar, SMA hastası Hasret kızımız için gerekli olan cihazlar.

1- Ayakta dik duruş sehpası parapodyum cihazı : 5.000 TL

2- Oksijen cihazı : 4.500 TL

3- Nebülizatör hava buhar makinesi : 300 TL

4- Öksürük cihazı : 23.000 TL

5- Bipap cihazı : 4.500 TL

5 günde 10.000 TL toplandı, yarın Hasret kızımızı alacağız ve ölçülerini verip en acil alınması gereken dik duruş sehpasının siparişini verdik. Dikilme sehpası siparişle alınıyor. Oksijen cihazı ve buhar makinesi alındı  Geride 2 cihazımız kaldı.

Abileri ve ablaları hep birlikte bu kızımızın bir an önce ihtiyaçlarını giderelim. Bu yavrumuza hep beraber umut olalım. Allah’ın izni ile inşallah tez zamanda yürümeye başlayabilir.

İletişim numaramız 0553 638 73 28 Hakan ÖZBAY Yaşama Destek Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği

Okumaya devam et

Kültür

Yılbaşı için 4 günlük yasak yolda

Yayınlanan

Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhan, yılbaşı dolayısıyla 4 günlük sokağa çıkma yasağının gündeme gelebileceğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, “Koronavirüs salgınına karşı yılbaşında hareketliliği azaltmak için 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasının söz konusu olabileceğini” söyledi.

İlhan, 31 Aralık Perşembe gününe denk gelen yılbaşı için sokağa çıkma kısıtlamasının alınabileceğini belirterek, “Belki 31 Aralık’tan başlayıp 4 günlük bir kısıtlama söz konusu olabilir. Böylece yılbaşı vesilesi ile toplumda insanların hareketliliği de azalmış olur, dışarıda bir araya gelme engellenmiş olur, ev içinde bir araya gelme engellenmiş olur. Biliyorsunuz Ramazan Bayramı’nda da aynı kısıtlamayı yapmıştık. Şimdi 4 gün daha bir kısıtlama ile enfeksiyonun önü alınmaya çalışılabilir” dedi.

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Okumaya devam et

Kültür

Tiyatro sanatçısı dilenci kılığına girdi! Yarım saatte topladığı para akıllara zarar

Yayınlanan

Bir tiyatro sanatçısı olan Hüseyin Şen, sosyal deneye imza atmak için, kentin en işlek caddesinde dilenci gibi davranıp, yarım saat içerisinde 60 lira para topladı. Topladığı paraları sahiplerine geri vererek, vatandaşlara dilenciler konusunda uyarıda bulunan Şen, “Dilencilik artık bir meslek haline geldi. Dilencilik yaparak insanların duygularını sömürenler tiyatro içinde tiyatro oynuyorlar” dedi.

Adana’da yaşayan tiyatro oyuncusu Hüseyin Şen, dilenciliği meslek haline getirerek haksız yoldan para kazanıp insanların duygularını sömüren dilencilerle ilgili sosyal sorumluluk projesi başlattı. Şen, yanında getirdiği eski kıyafetleri giyerek Adana’nın en işlek caddelerinde rol yapıp, kendisini acındırarak para dilendi. Yaklaşık yarım saatte 60 lira para toplayan Şen, para veren vatandaşlara tiyatro oyuncusu olduğunu, rol yaptığını söyleyerek paralarını iade etti.

Dilencilerin ülkenin kanayan yarası olduğunu dile getiren Hüseyin Şen, “Dilenciliği meslek haline getirenler var. Dilenmek İslamiyet’e aykırı bir durumdur. Zaten maddi durumu olmayan bir insan dilenemez ve gururuna yediremez. Ben de meslek haline gelmiş olan dilenciliği anlatmaya çalışacağım. Dilencilik artık bir meslek haline geldi.”

“Dilenciler duygu sömürüsü yapıyorlar. Kendilerine bir kılıf uyduruyorlar. Kimi yanlarına bir çocuk, kimi eline bir baston alarak duygu sömürüsü yapıyorlar. Numaradan yerlerde sürünüyorlar. Keşke bunları yapmak yerine gidip çalışsalar. Dilencilik yaparak insanların duygularını sömürenler tiyatro içinde tiyatro oynuyorlar” dedi.

Şen’in hasta taklidine inanarak para veren Salih Erige isimli vatandaş, engelli olduğunu düşündüğü için para verdiğini belirterek, “Bir daha dilencilere inanıp para vermem” dedi.

Allah rızası için sadaka niyetine para verdiğini söyleyen Bülent Pala, “Biz Türk milleti olarak çok duyarlıyız. Bazı dilenciler ‘Allah rızası’ diye ısrar edince vicdanıma yenik düşüp para veriyorum. Arkadaşa baktığımda engelli zannettim. O yüzden para verdim” ifadelerini kullandı.

Hüseyin Şen’in dilenci rolüne inanan bir diğer vatandaş Meryem Çelik ise, “Ben ve eşim de engelliyiz. Engellinin halinden engelli anlar” diye konuştu.

Okumaya devam et

Kültür

Kütahya’da ilk defa görüntülenendi

Yayınlanan

Alperen Akdemir isimli kuş ve yaban hayatı fotoğrafçısı, Kütahya’da çektiği fotoğraflarla gündemdeki yerini koruyor. Akdemir, Türkmendağı’nda Bozkurt görüntülemeyi başardı.

Yaklaşık 3 yıldır Türkiye’nin ve Kütahya’nın çeşitli bölgelerinde kuş ve yaban hayvanlarının fotoğraflarını çeken Alperen Akdemir’in, Türkmendağı civarında, “Geyik Çıkabilir” uyarı tabelasının önünde çekmiş olduğu geyik fotoğrafı ile sosyal medyada büyük beğeni toplamıştı.

Alperen Akdemir bu defa da aynı dağda Bozkurt’u görüntülemeyi başardı.

Konuyla ilgili olarak yenikutahya.com’a açıklama yapan Alperen Akdemir, çektiği fotoğrafın hikayesini anlattı:

“Bugün 4 Ekim Hayvanları koruma günü. Böyle anlamlı bir günde daha gün doğmadan arkadaşım Zafer Yıldız ile Türkmendağı’na doğru yola çıktık. Yaban hayatta kuşları ve diğer canlıları izlemek ve görüntülemek benim için bir tutku. Bozkurt, daha önce görüntüleyemediğim bir memeli hayvandı. Çünkü yaşam alanlarının daralması ve kaçak avcılık yüzünden ülkemizde 4 bin – 5 bin birey kaldığı düşünülüyor.

Onu görüntülemek oldukça zor. Kamuflaj giyinmek ve görünmeden çadırda uzun saatler beklemek gerekiyor. Bu şartlarda bile karşılaşmak bir mucize. Bugün nihayet bunu başardım.

Bozkurt üstün koku alması, keskin görüşü, güçlü hafızası ve güçlü çene kasları olan bir yırtıcı. Gece tıpkı gündüz gibi görebiliyor. Ülkemizde avlanması yasak ancak kaçak olarak avlanıyor. Ancak Kurt, ekosistem için çok faydalı bir canlı. Otçul hayvanları dengede tutuyor ve hastalıkların yayılmasını engelliyor. Yaban hayatı fark edip korumak hepimizin görevi. Dünya sadece bize ait değil. Böyle anlamlı bir günde lütfen kaçak avcılık faaliyetlerine şahit olursanız 112’yi arayıp bildiriniz…”

Okumaya devam et

Kültür

111 yıl önceki fotoğrafa göre, çınar ağaçlarının yaşı yanlış tescillenmiş

Yayınlanan

Visit Kütahya tarafından paylaşılan ve 111 yıl öncesine ait olduğunu belirtilen fotoğraf, şehirdeki çınar ağaçlarının yaşlarının yeniden tespitini gündeme getirdi. 

Visit Kütahya sosyal medya hesabı, o dönemde Hükümet Konağı olan ve şuanda Adliye Binası olarak kullanılan tarihi binanın, 1909 yılında çekilmiş fotoğrafını paylaştı.

Fotoğrafta, o dönemde binanın çevresinde hiç bir ağaç gözükmezken, halen binanın girişinde bulunan çınar ağacının kayıtlardaki yaşı 336 yıl olarak yer aldı.

Çınar ağacı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından 2019 yılında “336 yıllık anıt ağaç” olarak tescillendi.

Tarihi fotoğraf, Kütahya’daki yüzlerce anıt çınar ağaçlarının yaşlarının doğruluğu ile ilgili soru işaretlerini de beraberinde getirdi. İHA

Okumaya devam et

Kültür

Savcıbey’in kabrinin Kütahya’da olduğu tescillendi

Yayınlanan

Milliyetçi Hareket Partisi Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş’ın öncülüğünde Şehit Saru Batu Savcı Bey Derneği’nin başvurusu sonrası, Şehit Saru Batu Savcı Bey’in mezarı ve Akmeşhed şehitliği korunması gereken taşınmaz kültür varlığı olarak tescillendi.

Milliyetçi Hareket Partisi Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş’ın öncülüğünde Şehit Saru Batu Savcı Bey Derneği, Şehit Saru Batu Savcı Bey’in mezarı ve Akmeşhed şehitliği için korunması gereken kültür varlığı başvurusunda bulundu.

Kütahya ili, Domaniç ilçesi, Karaköy, Alçay/Akmeşhed mevkiinde bulunan Ertuğrul Gazinin oğlu Şehit Saru Batu Savcı Bey’in mezarı ve Akmeşhed şehitliği olarak belirlenen alan, Kütahya Vakıflar Bölge Müdürlüğü uzman raporu doğrultusunda korunması gereken kültür taşınmaz varlığı olarak tescillendi.

KORUMA BÖLGE KURULUNDAN İZİN ALINMADAN BÖLGEYE ÇİVİ ÇAKILAMAYACAK

Kütahya ili, Domaniç ilçesi, Karaköy, Alçay/Akmeşhed mevkiinde bulunan Ertuğrul Gazi’nin oğlu Şehit Saru Batu Savcı Bey’in mezarı ve Akmeşhed şehitliğinin tescil edilmesi istemine ilişkin; Şehit Saru Batu Savcı Bey Derneği’nin Ağustos 2019’taki başvurusu, Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Tespit ve Planlama Dairesi Başkanlığı, Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü, Kütahya Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün raporları sonrasında tescili gerçekleşti.

Kütahya ili, Domaniç ilçesi, Karaköy, Alçay/Akmeşhed mevkiinde bulunan Ertuğrul Gazinin oğlu Şehit Saru Batu Savcı Bey’in mezarı ve Akmeşhed şehitliği olarak belirlenen alanın Kütahya Vakıflar Bölge Müdürlüğü uzman raporu doğrultusunda 2863 sayılı yasa kapsamında korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilmesinin uygun olduğuna, koruma alanının kararımız eki haritada gösterildiği şekliyle uygun olduğuna, koruma alanı sınırları içerisinde Koruma Bölge Kurulundan izin alınmadan herhangi bir fiziki ve inşai müdahalede bulunulmamasına, karar verildi.

Okumaya devam et

AFYON

Friglerin gıdalarını sakladığı mağaralar hayrete düşürdü

Yayınlanan

Frig Vadisindeki binlerce yıllık geçmişe sahip kayalara oyulan mağaralardaki doğal buzdolabı, görenleri hayrete düşürüyor. Yaklaşık 3 bin yıllık tarihi kayalar, ziyaretçi akınına uğruyor.

Afyonkarahisar, Kütahya ve Eskişehir sınırları içerisinde yer alan Frig Vadisi birçok gizemi barındırmaya devam ediyor. M.Ö. 12 ve 7. yüzyıllarda Orta Anadolu’nun batısına egemen olan Frigler, kayalara oydukları yapılar ile tanınıyor.

Kayalar içerisine oydukları yerleşim yerlerinde merdiven, pencere gibi detayların düşünülmesi ise Frigleri daha ilginç kılıyor. Friglerin yaşadığı İhsaniye ilçesine bağlı Beyköy Çukurca mevkiinde halk arasında ’40 Merdivenlik Kayalıklar’ olarak bilinen bölgede yer alan bir mağaranın zeminine yapılan yaklaşık 1×1,5 metre ebadında ve 1,5 metre yüksekliğindeki oyuk adeta doğal bir buzdolabını anımsatıyor.

Friglerin M.Ö. yiyecek ve içeceklerini saklamak için yaptıkları ve doğal bir buzdolabına benzeyen oyuğu bugünkü kiler gibi de kullanarak tahıllarını sakladıklarına inanılıyor.

“HERKESİN GELİP GÖRMESİNİ İSTİYORUZ”

Beyköy Köyü Muhtarı Ahmet Devrim, bölgeye daha fazla önem gösterilmesi gerektiğini ifade etti. Mağralarda birçok gizemin olduğunu savunan Devrim, bölgenin turizme daha fazla kazandırılması gerektiğini söyledi.

Frig Vadisini herkesin gelip görmesi gerektiğini aktaran Devrim, “Mağaranın içinde o güne ait malzemelerin çürümemesi için doğal buzdolabına benzer bir oyuk var. Havalandırması ve merdivenleri var.

O dönemdeki bir yerleşim bölgesi burası. Herkesin gelip görmesini istiyoruz, daha bilinmeyen birçok yer var” diye konuştu. İHA-AFYONKARAHİSAR

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya’da bahçede yetişen dev kabak, görenleri şaşırtıyor

Yayınlanan

Kütahyalı üretici Şaban Tekin, bahçesinde yetiştirdiği 40 kilo 100 gram ağırlığındaki bal kabağını 300 TL’ye satabileceğini söyledi.

Kütahya merkeze bağlı Ahmetoluğu köyünde yaşayan 73 yaşındaki Şaban Tekin, bahçesinde 40 kilo 100 gram ağırlığında bal kabağı yetiştirdi.

Tekin, yaptığı açıklamada, beldede yaklaşık 50 yıldır tarımla uğraştığını ve ilk kez bu büyüklükte bir kabak yetiştirdiğini ifade etti.

Kabak fidelerini mayıs ayında bahçesine ektiğini belirten Tekin, “Bahçedeki domatesi, biberi, salatalığı, karpuzu, kavunu nasıl yetiştirdiysem kabağı da aynı şekilde doğal yetiştirdim. Kabağı her gün düzenli olarak suladım, bakımını yaptım. Kabağın bu kadar büyüyeceğini tahmin etmiyordum. Kabağı görenler çok şaşırıyor” diye konuştu.

Dev kapağı Kütahya merkezdeki iş yerine sergileyen Tekin, müşteri çıkması halende kabağı 300 TL’ye satabileceğini sözlerine ekledi. İHA

Okumaya devam et

3. SAYFA

Türbede hazine arıyorlar

Yayınlanan

Çalışmadan kolay yoldan zengin olmak isteyenlerin verdiği zararlar bitmiyor. Merkeze bağlı Karaağaç köyü yakınlarındaki Horasan Erenleri olarak bilinen karşılıklı iki türbede define arayan kendini bilmezler, yaklaşık 800 yıllık yapıya da mezarlara da zarar verdi.

Merkeze bağlı Karaağaç köyü yakınlarında bulunan ve yaklaşık 800 yıldır ayakta kalmayı başaran Horasan Erenleri türbeleri, defineciler tarafından talan edildi.

Dumlupınar Gazetesinin haberine göre, karşılıklı iki türbenin bulunduğu Karaağaç köyü sakinleri de türbelere zarar veren define avcılarına tepkili. Müslüman mezarında define ve benzeri şeylerin olmadığını bilmeyecek kadar cahil olan define avcıları türbelerin duvarlarına ve sandukaların altlarına zarar vermiş.

Selçuklu mimarisi ile yapıldığı görülen türbelerin dış duvarları da kendini bilmez bazı kişilerin yazı yazması ile tahrip edilmiş halde.

Okumaya devam et

AFYON

Yol ortasında duran türbenin gizemi, kaldırmak istediler ama kepçeler kırıldı

Yayınlanan

Kütahyalı Mutasavvıf Gülaboğlu Muhammed Askeri Hz.’ne ait yol ortasındaki türbe görenleri hayrete düşürüyor. Yol ortasında kalan türbeyi belediye iki defa kaldırmak istedi, ikisinde de kepçe kırıldı. Görgü tanığı o anları anlattı…

Gökten Ceylan – AFYONKARAHİSAR – İHA

Afyonkarahisar’ın Çavuşbaş Mahallesinde yıllardır yol ortasında duran “Askeri Baba” isimli Mutasavvıf Gülaboğlu Muhammed Askeri Hz. ait türbe görenleri hayrete düşürüyor.

Belediye tarafından 1960’lı yıllarda bulunduğu yerden kaldırılmak istenirken kepçelerin bozulduğu bilinen türbenin yol ortasında olmasına rağmen çevresinde hiçbir trafik kazası da yaşanmadığı belirtiliyor.

Aslen Kütahyalı olan Gülaboğlu Muhammed Askeri Hz.’nin Afyonkarahisar’a 17. yüzyılda müderris olarak geldiği biliniyor.

Afyonkarahisar’ın kültürel ve mânevi hayatı bakımından önemli yere sahip olduğu, o dönem Gülaboğlu Muhammed Askeri Hz.’nin bugünkü sağlık ocağının bulunduğu yerdeki Hisarardı Medresesi’nde müderrislik yapan önemli zatlardan biri olduğu da biliniyor.

Gülaboğlu Muhammed Askeri Hz., uzun yıllar Halveti Şeyhi olarak irşat görevinde bulundu.

Mutasavvıf, divan şairi olan Gülaboğlu Muhammed Askeri Hz., 4 bin beyitlik divanında aruz ve hece ölçüleriyle yazdığı nutku şeriflerde hakikati anlattı. Bu arada ayetlerden ve hadislerden faydalanan Muhammed Askeri Hz., 280 civarındaki beyitte 59 ayete yer verdi.

Muhammed Askeri Hz.’nin divanının bir nüshası Afyonkarahisar’da, biri Konya’da ve üçüncüsü İstanbul Üniversitesi kitaplığında bulunuyor. 35 yılın ardından Hakk’a yürüyen Muhammed Askeri Hz.’nin bugün türbesinin olduğu yere defnedildiği biliniyor. Bazı kaynaklarda ise kabri şerifinin Kütahya’da olduğu belirtiliyor.

1978 yılında Hisarardı Medresesi’nin bakımsızlıktan dolayı harabeye dönmesinin ardından bölgeye sağlık ocağı yapılarak vatandaşların hizmetine sunuldu.

1960’lı yıllarda bölgede belediye tarafından yapılan istimlak ile alan imara açılarak bugünkü mahalle konumuna geldi. Fakat o tarihten bu yana kutsal sayıldığı için türbeye dokunulmadı ve yol ortasında kaldı. Çift şeritli yolun geçtiği Göksu Caddesi üzerinde bulunan türbeden dolayı yol bir yerden sonra tek şeride düşüyor. Buna rağmen bölgede hiç trafik kazası yaşanmaması ise dikkat çekiyor.

“TÜRBEYİ ALMAK İSTEYEN KEPÇE İKİ DEFA KIRILDI”

Mahalle sakinlerinden 71 yaşındaki Ali Erdem, çocukluğundan bu yana mezarın şimdiki yerinde olduğunu ve kaldırılamadığını ifade etti. Erdem, kendisinin 60 yıldan bu yanan türbenin yani başındaki evde oturduğunu kaydederek, “Burası 60 yıldan bu yana burada ve buradaki kişi dervişmiş. Buralar mezarlıkmış ve alanı istimlak yapıyor belediye. Türbeyi almak isteyen kepçe iki defa kırıldı. Ben bunu gördüm, buraya geldiğim sene oldu bu olay. Ama artık herkes alıştı, türbe olduğu için herkes alıştı ve gelip geçenler dua okuyor” dedi.

Okumaya devam et

Kültür

Ölen kirpinin dört yavrusunu evinde besliyor

Yayınlanan

Kütahya’da yaşayan Ali Hikmet Çetmi, bir aracın altında kalarak ölen kirpinin dört yavrusuna sahip çıktı, “insanlık ölmedi” dedirtti. Kirpileri biberonla evinde sütle besleyen Çetmi “Başka hayvanlardan zarar görmemesi için yavruları akşamları evimize alıyoruz. Gündüz ise belli saatlerde doğal ortamlarından kopmamaları için bahçeye çıkarıyoruz” dedi.

KÜTAHYA -AA

Kütahya’da bir kişi, arabanın altında kalarak ölen kirpinin dört yavrusunu biberonla evinde besliyor.

Sultanbağı Mahallesi’nde yaşayan 3 çocuk babası Ali Hikmet Çetmi (41), bahçesindeki anne kirpinin, bir aracın altında kalarak ölmesinin ardından dört yavrusuna sahip çıktı.

Çetmi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bahçesindeki kirpinin yaklaşık 20 gün önce doğum yaparak dört yavru dünyaya getirdiğini söyledi.

Bir hafta önce anne kirpinin, caddeden geçen bir arabanın altında kaldığını belirten Çetmi, “Kirpi yavrularının annesiz kalınca ve bir şey yiyemediklerini görünce onlara sahip çıktık. Onları nasıl beslememiz konusunda internette araştırma yaptım ve sütle beslenebileceklerini öğrendim. Plastik bir şişeyi biberona dönüştürerek kirpi yavrularına süt vermeye başladım.” diye konuştu.

İlk günlerde yavru kirpilerin korktukları için top halinde durduklarını anlatan Çetmi, kirpilerin alışmaya başladıktan sonra açıldıklarını aktardı.

Gözleri yeni açılan yavru kirpilerin zarar görmemesi için çaba harcadıklarını dile getiren Çetmi, “Başka hayvanlardan zarar görmemesi için yavruları akşamları evimize alıyoruz. Gündüz ise belli saatlerde doğal ortamlarından kopmamaları için bahçeye çıkarıyoruz. Çocuklarım ilk zamanlarda korkuyorlardı. Artık onlar da alıştılar.” dedi.

Çetmi, kendi yaşamlarını sürdürebilecek duruma gelene kadar kirpi yavrularını beslemeyi sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR