Bizimle iletişime geçin

Ekonomi

Kütahya’da bahçede yetişen dev kabak, görenleri şaşırtıyor

Yayınlanan

Kütahyalı üretici Şaban Tekin, bahçesinde yetiştirdiği 40 kilo 100 gram ağırlığındaki bal kabağını 300 TL’ye satabileceğini söyledi.

Kütahya merkeze bağlı Ahmetoluğu köyünde yaşayan 73 yaşındaki Şaban Tekin, bahçesinde 40 kilo 100 gram ağırlığında bal kabağı yetiştirdi.

Tekin, yaptığı açıklamada, beldede yaklaşık 50 yıldır tarımla uğraştığını ve ilk kez bu büyüklükte bir kabak yetiştirdiğini ifade etti.

Kabak fidelerini mayıs ayında bahçesine ektiğini belirten Tekin, “Bahçedeki domatesi, biberi, salatalığı, karpuzu, kavunu nasıl yetiştirdiysem kabağı da aynı şekilde doğal yetiştirdim. Kabağı her gün düzenli olarak suladım, bakımını yaptım. Kabağın bu kadar büyüyeceğini tahmin etmiyordum. Kabağı görenler çok şaşırıyor” diye konuştu.

Dev kapağı Kütahya merkezdeki iş yerine sergileyen Tekin, müşteri çıkması halende kabağı 300 TL’ye satabileceğini sözlerine ekledi. İHA

Ekonomi

Trafik sigortasında reform niteliğinde değişiklikler geliyor: İyi sürücüye düşük fiyat

Yayınlanan

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Türker Gürsoy, en önemli gündem maddelerinden birinin trafik sigortası olduğunu söyledi.

Trafik sigortasındaki değişikliklerin reform niteliğinde olacağını söyleyen Gürsoy; sigorta skoru hesaplanması projesini, iyi sürücü-kötü sürücü ayrımı yapılabilmesine katkı sağlaması ve sigorta şirketleri tarafından primlerin daha adaletli bir şekilde belirlenmesine imkân sağlaması bakımından oldukça önemsediklerini vurguladı.

Türkiye’de sigortacılığın çatı kuruluşu Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) bu yıl 10. kez düzenlediği, sigorta sektörünün en önemli buluşmalarından Sigorta Haftası, önceki gün gerçekleşen “2021’de Sigortanın Türkiye Ekonomisine Katkısı, Beklentiler, Fırsatlar” paneli ile başladı. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Türker Gürsoy panelde sigortanın Türkiye ekonomisine katkıları değerlendirildi.

“REFORM NİTELİĞİNDE DEĞİŞİKLİKLER YAPMAK KONUSUNDA KARARLIYIZ”

Dünya Gazetesi’nin haberine göre; Anayasa Mahkemesi ve Danıştay kararlarıyla son zamanlarda sektörün gündemine oturan trafik sigortasındaki belirsizliğin, mahkeme kararları dikkate alınarak düzenlenen trafik sigortasına ilişkin kanun taslağı ile ortadan kalkacağını söyleyen SEDDK Başkanı Türker Gürsoy, “SEDDK olarak önümüzdeki dönem trafik sigortasında reform niteliğinde değişiklikler yapmakta kararlıyız. Buna yönelik olarak, zorunlu trafik sigortalarında hizmet kalitesinin yükseltilerek sigortalı memnuniyetinin artırılmasına imkân sağlayacak doğrudan tazmin sistemine ilişkin olarak en iyi dünya uygulamalarını inceleyerek ülkemiz için en uygun modelin geliştirilmesini amaçlamaktayız” dedi.

SİGORTA SKORU HESAPLANACAK: İYİ SÜRÜCÜYE DÜŞÜK FİYAT

Ek olarak trafik kuralı ihlalleri sonucu uygulanan sürücü ceza puanları, sürücü belgelerine el konulma süresi gibi risk değerlendirmesinde esas alınabilecek bilgiler göz önünde bulundurularak sigorta skoru hesaplanması projesini, iyi sürücü-kötü sürücü ayrımı yapılabilmesine katkı sağlaması ve sigorta şirketleri tarafından primlerin daha adaletli bir şekilde belirlenmesine imkân sağlaması bakımından oldukça önemsediklerini vurgulayan Gürsoy, gündemdeki diğer konuları şu şekilde anlattı:

“Sigorta Tahkim Komisyonu’nun bağımsızlığı ve tarafsızlığını güçlendirecek düzenlemelerin yanı sıra Sigorta Bilgi Merkezi’nin (SBM) veri paylaşımını düzenleyen ve SBM’nin fonksiyonlarını genişletecek kanun düzenlemeleri gündemimizde. Sigortacılık faaliyetlerinin tüm aşamalarında dijital süreçlerin kullanımına imkan verecek düzenlemeler de yapmayı amaçlıyoruz.

Öte yandan artık sermaye yeterliliğinin ötesinde, kurumsal yeterlilik kavramını sektörün gündemine taşımak istiyoruz. Bu amaç doğrultusunda iç sistemlerle ilgili çok önemli bir yönetmelik taslağı hazırladık. Bu yönetmelik taslağı, iç kontrol, risk yönetimi, aktüerya ve iç denetim fonksiyonlarıyla ilgili, günümüz gereksinimlerini karşılayan çok önemli hususlar içermektedir. Bu yönetmelik yayınlandıktan sonra, sektörün kurumsal yetkinliği ve yeterliliği birkaç basamak birden atlayacaktır.

“FİNANSAL SİGORTALARDA SEKTÖRÜN ÖNÜNÜ AÇACAĞIZ”

Ticari hayatın canlılığını temin etmek için geliştirilen devlet destekli alacak sigortasının geliştirilmesi, kefalet sigortası, bina tamamlama sigortası gibi finansal sigortaların geliştirilmesi ana hedeflerimiz arasında yer almaktadır.

Finansal sigortalarda sektörün önünü açacak düzenlemeler yapmak için çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Tüm bu düzenlemeleri yaparken mevzuatın sadeleştirilmesi yönünde adımlar da atarak ilerlemeyi planlıyoruz.

İç sistemler yönetmeliği, mesafeli satış yönetmeliğinin yanı sıra, kısa vadede teknik karşılıklar yönetmeliği ve maden ferdi kaza sigortası uygulamasına ilişkin sektörümüzün ihtiyaçlarına cevap veren düzenleme hazırlıklarımızın olacağını da bu vesileyle sizlerle paylaşmak isterim.

BES tarafında ise, değişik sigorta ve tasarruf ürünleriyle BES’in bütünleşik bir şekilde ve cazip imkanlarla vatandaşlarımıza sunumunu sağlayacak bir mekanizma üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu şekilde, hayatlarının çeşitli dönemlerinde kendilerine destek sağlayabilecek özel bir güvence paketini BES katılımcılarımızın hizmetine sunmayı amaçlıyoruz.”

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya’da altın fiyatları! Tarihi rekora imza atıldı! Çeyrek altın ne kadar?

Yayınlanan

Koronavirüs pandemisinden sonra Türkiye’de artışa geçen altın fiyatları, Temmuz 2020’den bu yana görülen en büyük aylık artışını gerçekleştirme yolunda ilerliyor.

Peki, 31 Mayıs’ta altın fiyatları ne kadar?

İşte Kapalıçarşı’dan alınan son verilere göre gram, çeyrek, yarım, cumhuriyet altın fiyatları.

31 Mayıs altın fiyatları

ALTIN (TL/GR)
525,72
525,80

Altın (ONS)
1.905,72
1.906,09

Cumhuriyet Altını
3.343,00
3.451,00

Yarım Altın
1.672,00
1.732,00

Çeyrek Altın
841,00
866,00

Reşat Altını
3.375,47
3.483,95

Okumaya devam et

Ekonomi

Gözler 1 Haziran sonrasına çevrildi, tedbirlerde esneme gündemde

Yayınlanan

Tam kapanmanın ardından kademeli normalleşmede gözler şimdi 1 Haziran sonrasına çevrildi. Yeni dönemde 4 haneli sayılara inen vakalara paralel olarak, bazı kısıtlamaların esnetilmesi bekleniyor. Hafta içi gece sokak kısıtlamasının kaldırılması, hafta sonu ise bir süre daha devam etmesi planlanıyor. Yeme içme sektöründe belirli kapasiteyle müşteriye izin verilmesi gündemde.

Kovid-19 ile mücadelede 65 bini bulan vaka sayısını, kısmi kısıtlama ve tam kapanma ile kontrol altına aldıktan sonra 17 Mayıs’ta “Kademeli normalleşme”ye geçen Türkiye’de, dikkatler 1 Haziran’da başlayacak yeni döneme çevrildi.

Vaka sayılarının 4 haneli sayılara düşmesiyle 1 Haziran’da normalleşme döneminin başlaması bekleniyor.

Bu çerçevede milyonların gözü hafta başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanması beklenen kabinede olacak.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN AÇIKLAYACAK

Kabinede, 17 Mayıs sonrası yürürlüğe sokulan kademeli geçiş önlemlerinde sağlanan başarı ve bunlara ilişkin gelişmelerin, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından paylaşılması bekleniyor.

Toplantıda ayrıca 1 Haziran sonrasına ilişkin Bakan Koca’nın sahadan son bilgiler ışığında hem Sağlık Bakanlığı’nın hem de Bilim Kurulunun tavsiyelerini aktaracağı belirtiliyor.

İlgili bilgilendirme akabinde de kabinenin varacağı yeni kararları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kamuoyuna duyurması bekleniyor.

HAFTA SONU KISITLAMASI DEVAM

Bu çerçevede, düşen vaka sayılarına paralel olarak bazı kısıtlamaların esnetilebileceği konuşuluyor.

Bu kapsamda hafta içi 21.00-05.00 saatleri arası uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılması, hafta sonu cuma 21.00’den pazartesi 05.00’e kadar olan kısıtlamanın ise bir süre daha devam edeceği konuşuluyor.

Bu konuda yüz bin kişide çıkan vaka sayısının da illere göre belirleyici olabileceği belirtiliyor.

Yine; lokanta, restoran, kafe gibi yeme içme yerlerinde hafta içi günlerde 07.00-20.00 saatleri arasında gel al ve paket servis, 20.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis, hafta sonlarında ise 07.00-24.00 saatleri arasında sadece paket servise izin verilmişti.

BELİRLİ KAPASİTE ŞARTIYLA AÇILACAK

1 Haziran sonrasında gel al ve paket servis dışında ‘kontenjanlı’ olarak iş yerlerinin müşterilere açılması gündeme gelebilecek. Bu çerçevede iş yerlerinin büyüklük ve kapasitesine göre hizmet verebileceği bir formül konuşuluyor. Uzun süredir masada müşteri kabul etmeyen yeme içme yerlerinin durumu da masaya yatırılacak.

Yeme içme yerlerinin açık ve kapalı alanlarında belirli kapasiteyle müşteri kabul edilmesine izin verilmesi bekleniyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Evde kedi ve köpeği olanlar dikkat! Yaptırmazsanız 10 bin TL cezası var

Yayınlanan

Yıl sonuna kadar evcil hayvanına mikroçip taktırmayanlara 10 bin lira ceza kesilecek.

Evcil hayvanlara getirilen zorunlu mikroçip uygulamasının, serbest veteriner hekimler tarafından yapılabileceğini belirten Eskişehir Bilecik Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet Kızılinler, “2021 yılı sonuna kadar köpeklerine mikroçip taktırmayan hayvan sahiplerine, 10 bin TL para cezası uygulanacak” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türk Veteriner Hekimleri Birliği arasına imzalanan protokol sonucunda sahipli kedi, köpek ve gelinciklere mikroçip takma zorunluluğu getirildi.

Resmi gazete yayımlanan yönetmeliğe göre, köpeklere 2021 yılı, kedi ve gelinciklere ise 2022 yılı sonuna kadar takılması mecburi olacak.

Bu uygulamayla beraber hayvanların sokağa atılmasının önüne geçilmesi, çalınan hayvanların rahatlıkla bulunabilmesi ve hayvan hastalıklarının kontrol altına alınması hedefleniyor.

Konuyla ilgili hazırlıkların tamamlandığını belirten Eskişehir Bilecik Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet Kızılinler, Eskişehir ve Bilecik’te yaşayan serbest veteriner hekimlere de kimliklendirme yetkisi verildiğini söyledi.

Mikroçip uygulamasının zorunlu olduğunu hatırlatan Kızılinler, köpek sahiplerinin 2021 yılı sonuna kadar gerekli işlemleri yaptırması gerektiği vurguladı.

“KÖPEKLERİN SOKAĞA ATILMASININ ÖNÜNE GEÇİLECEK”

Mikroçip uygulamasının faydalarından bahseden Eskişehir Bilecik Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet Kızılinler, hayvanların kaybolması durumunda kolaylıkla bulunabileceğini belirtti.

Mikroçiple beraber evcil hayvanların sokağa atılmasının da önüne geçileceğini söyleyen Başkan Kızılinler, “Tarım Bakanlığı ve merkez birliği arasında bir protokol imzalandı. Bu protokol çerçevesinde, Tarım Bakanlığıyla beraber serbest veteriner klinikleri köpeklerin çip ve kimlik işlemlerinde görev yapacak. Bizde Bilecik Tarım İl Müdürlüğü ve Eskişehir Tarım İl Müdürlüğüyle protokollerimizi imzaladık. Eskişehir ve Bilecik illerinde yaşayan hayvan sahipleri köpeklerini veteriner kliniklerine getirecekler ve köpeğin iki ön kol kemiklerinin arasına çip takılacak. Bu çipe bağlı pasaport düzenlenip hayvan sahibine verilecek. Böylelikle köpeklerle alakalı kayıp probleminin önüne geçilmiş olacak. Hem insanların kendi köpeklerinin kaybolması durumunda tekrar bulunmasına fayda sağlayacak hem de köpeklerin sokağa atılmasının önüne geçilecek. Bu uygulamayı 2021 yılı sonuna kadar yapmak mecburi” şeklinde konuştu.

“75 TL ÜCRETİ VAR”

Yıl sonuna kadar köpeklerine mikroçip taktırmayan hayvan sahiplerine para cezası uygulanacağını söyleyen Mehmet Kızılinler, konuyla ilgili olarak şunları aktardı:

“75 TL ücreti var. Bugüne kadar 225 TL’ye yapılıyordu. Şimdi neredeyse üçte bir fiyatına yapılacak. Tarım Bakanlığı ve merkez birliğimizin çip konusunda çok ciddi destekleri var. Böyle bir maliyet düşüklüğünün asıl sebebi budur. Yaptırmayanlara ise 10 bin TL’nin üzerinde bir para cezası var. Aslında cezası bir tarafa hayvanların kimliklendirilmesi hem aidiyet açısından hem de sokak hayvanlarının artışının önlenmesi için çok önemli.”

“SORUMLULUĞUN İNSANLARA TAM YÜKLENMESİ AÇISINDAN FAYDALI”

Mikroçip uygulamasının canlılar açısından faydalı olacağını belirten evcil hayvan sahibi Mazlum Sevim, “Canlılar için çok güzel bir şey. Türkiye’de hayvanlar biraz zarar görmekte. Çip olayında da fizikselin dışında başka bir yöntem bulunabilirse daha iyi olabileceğini düşünüyorum. Kaybolduğu zaman bulabilmek ve sorumluluğun insanlara tam yüklenmesi açısından faydalı bir durum olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Köpek hırsızlığının önlenmesi anlamında güzel bir adım atıldığını aktaran hayvansever Selahattin Dağdeviren ise, “Bazı insanlar güzel köpek gördükleri zaman çalıyor. Böyle bir piyasa var. Bunun için çok güzel olacağını düşünüyorum” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Olası tam kapanmaya karşı esnafın talepleri var

Yayınlanan

Olası bir kapanmaya karşı esnafın taleplerini açıklayan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafın tüm vergilerden muaf olması ve enerji girdilerinin devlet tarafından karşılanması gerektiğini söyledi.

TESK Genel Başkanı Palandöken, koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında zor zamanlar geçiren esnaf ve sanatkarların olası bir kapanma kararına karşı taleplerini açıkladı.

Esnafın, ülke genelinde Kovid-19 vaka sayılarının artması sebebiyle yeni bir kapanma ile karşı karşıya olduğunu belirten Palandöken, “Teşkilatımıza bağlı 415 meslek dalında pandemi sürecinden olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkarlarımıza destek verilmeli” dedi.

Palandöken, olası bir kapanmaya karşı esnaf ve sanatkarların taleplerini şöyle sıraladı:

 • Esnafımız gelir vergisi, stopaj gibi tüm vergilerden muaf olmalı.
 • Elektrik, su, doğal gaz gibi enerji girdileri devlet tarafından karşılanmalı.
 • İşverene ve çalışanlara ekonomik destek verilmeli.
 • SGK primleri devlet tarafından karşılanmalı.
 • Esnafın borçları süresiz ve faizsiz olarak ertelenmeli.
 • Ödenemeyen vergi borçları, geçmiş kredi borçları ve bankalara olan tüm borçlar faizsiz ertelenmeli.
 • Salgın sona erip piyasa normalleşene kadar destekler sürdürülmeli.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya’da Ramazan pidesi fiyatıyla cep yakıyor

Yayınlanan

Kütahya’da Ramazan pidesi 250 gram 2,5 TL olarak fiyat belirlenirken, Eskişehir Halk Ekmek, 280 gram pideyi 1,5 TL’ye satışa sundu. Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, çevre illere göre Kütahya’da pide fiyatlarının düşük olduğunu savundu. Kütahya’da Halk Ekmek pide fiyatı ise 2 TL olarak açıklanmıştı.

Belediye Başkanı Alim Işık, makamında kendisini ziyaret eden Fırıncılar Odası Başkanı Murat Duran ve Halk Ekmek İşletmecisi Yusuf Sarıkoç ile birlikte pide fiyatları hakkında açıklamalarda bulundu. Bölge ve Türkiye geneline göre Kütahya’daki pide fiyatlarının daha düşük olduğuna vurgu yapan Başkan Işık, “Ramazan ayı demek, kardeşlik demek, yardımlaşma demek, fakirin, yardıma muhtaçların korunup kollanması demek. Aynı zamanda pide demek. İlimizde Ramazan pidesi fiyatlarının tespiti Kütahya Ticaret ve Sanayi Odamız ile Esnaf Odaları Birliğimizin sorumluluğunda olup, bu fiyatların belirlenmesinde Belediyemiz, Tarım İl Müdürlüğü ve Sanayi Ticaret İl Müdürlüğü komisyonda yer alıyor. Ramazan pidesi azami fiyat tarifesi belli oldu. 250 gram susamlı pide 2,5 TL, 400 gram susamlı pide 4 TL, 1000 gram susamlı pidenin fiyatı da 10 lira olarak belirlenmiştir. 1 grama 1 kuruş fiyat belirlenmiştir” dedi.

“PİDENİN FİYATI ÇEVRE İLLERDEN DÜŞÜK”

Pide fiyatlarının kilogram bazında çevre iller ve Türkiye’nin birçok şehrinden daha düşük olduğunu ifade eden Başkan Işık, “Komşu illerimiz başta olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinde fiyatlar belirlendi. Örneğin, Samsun’da 360 gram pide 4 TL, Antalya’da 250 gram pide 3 lira, Ankara’da 275 gram pide 3 lira, 500 gram 6 lira, komşumuz Eskişehir’de 280 gram pide 3 lira, Uşak’ta 350 gram pide 4 lira, Afyon’da ise 275 gram pide 3 lira olarak belirlenmiştir. Bu illerimizde pidenin kilogramı 11 lira ile 13 lira arasında değişmektedir. Kütahya’da ise kilogramı 10 lira olacak şekilde en düşük tarifeyi ilgili komisyonumuz belirlemiştir” diye konuştu.

“HALK EKMEKTE YÜZDE 20 İNDİRİM”

Halk Ekmek büfelerinde pide satışlarının yüzde 20 indirimli yapılacağını söyleyen Başkan Işık, “Belediyenin sadece Halk Ekmek ile yaptığı anlaşma gereği, belirlenen komisyon fiyatları üzerinden yüzde 20 oranında indirimle satış hakkı vardır. 250 gramlık pidenin yüzde 20 indirimle 2 liraya, 400 gram pidenin de yüzde 20 indirimle 3 lira 20 kuruşa satılması gerekmektedir. Ancak 20 kuruşun ödenmesinde sıkıntı yaşanacağı için müstecirimizin de talebi üzerine 405 gram pidenin 3 lira 25 kuruş olarak satılması talebi var. Belediyemizde bunu uygun görmüştür. Yani gramı bir kuruş olacak şekilde kilogramı 10 lira, 5 kuruşluk artış ile gramı 5 gram fazla olacak şekilde ayarlandı. Belediyemizin denetiminde, Halk Ekmek büfelerinde yüzde 20 indirimli pide satışı yapılacaktır. Talep edilmesi durumunda belediyemiz sosyal tesislerinde, halk ekmek fiyatları üzerinden pide fiyatı ayarlanmış durumdadır. Bu konuda gerekli özveriyi yapan başta fırıncılar odası başkanımız ve halk ekmek işletmecisi olmak üzere her iki hemşerilerime teşekkür ediyorum” dedi.

“ASILSIZ SÖYLEMLERE İTİBAR ETMEYİN”

Kamuoyunda asılsız söylentilere itibar edilmemesi gerektiğini belirten Başkan Işık, “Kütahya’da spekülatif söylemlere kimsenin itibar etmemesi konusunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Bazı büyükşehirlerde, büyükşehirlerin kendilerine ait olan Halk Ekmek üretimi pidelerin 1 lira,1,5 lira gibi bedellerle satılacağı konusunda çıkan haberler doğrudur. Ama belediyenin fabrikası ve üretim tesisi olması nedeniyle, başka bir şirket geliriyle finanse edilen bir konudur. Onunla bunun karıştırılmamasını özellikle istirham ediyorum. Bu vesile ile hemşerilerimin Ramazan ayı mübarek olsun, hayırlı ramazanlar diliyorum” ifadelerini kullandı.

“PİDE SATIŞI İFTARA KADAR SÜRECEK”

Kütahya Fırıncılar ve Büfeciler Odası Başkanı Murat Duran, pide satışının iftar saatine kadar devam edeceğini belirterek, “Bugüne kadar belediyemizle beraber halkımızın çıkarlarını gözetmek amaçlı Türkiye genelinde fiyatlarımızı hep aşağı seviyede tuttuk. Bu sene de ekmek ve pide fiyatında tutulabilecek en aşağı seviyedeyiz. Fırıncılarımız iftara 1 saat kala imalatı durduracak ancak satışlar devam edecek” dedi.

Halk Ekmek işletmecisi Sarıkoç, sosyal bir hizmet yaptıklarını dile getirdiği açıklamasında “Halk Ekmek olarak bizim görevimiz, belediyemizin sosyal projesi kapsamında uygun fiyata pidenin alınmasını sağlamak. Bizler de özel sektör olduğumuz için kar marjı gütmeden, belediyemiz adına sosyal bir hizmet yapıyoruz. Hem esnafımızı hem de halkımızı düşünerek bir çalışma yaptık” diye konuştu.

Okumaya devam et

Ekonomi

Uzmandan gram altın için ‘600 lira olabilir’ yorumu

Yayınlanan

Altın fiyatları, yatırımcıların Fed Başkanı Jerome Powell’ın Temsilciler Meclisi’ndeki sunumuna ve ABD tahvil ihalesine odaklanmasıyla düştü. Gram altın ise Dolar/TL ’deki yükselişi takip ediyor. Altın ve Piyasa Uzmanı İslam Memiş gram altın için yaptığı yorumda, beklentisini 600 lira olarak revize ettiğini belirtti.

Küresel altın yatırımcıları, Fed Başkanı Jerome Powell’ın Temsilciler Meclisi’nde yapacağı sunuma odaklanırken, gram altında ise gözler dolar/TL’ye çevrildi. Gram altın fiyatları küresel altın fiyatlarını takip ederken dolar/TL kurundaki gelişmelerden etkilenerek fiyatlandı. Öte yandan Altın ve Piyasa Uzmanı İslam Memiş, yatırımcıların gündemine oturacak bir açıklama yaparak, 540-560 seviyelerini görebilecek dediği gram altın fiyatı için, yeni yorumunda 600 lira öngörüsünde bulundu.

Memiş açıklamasında şunları kaydetti:

“Gram altın TL fiyatı 440 lira seviyesinde dalgalanmaya devam ediyor. Bu da gram altının bize 410-415 lira seviyesine gerileyeceğini bize işaret ediyor. Dolar TL kurundaki düşüşlerle birlikte. Dolar kuru zıplattı dolar kuru indirecek.”

‘RİSKLER VE BELİRSİZLİKLER ARTTI’

Tercih yatırımcının dileyen satar dileyen alır dileyen işlem yapar. Öyle bir süreçten geçiyoruz ki belirsizliğin arttığı risklerin arttığı dönemden geçiyoruz yarın nasıl bir piyasaya uyanacağız bilmiyoruz. Nasıl ki cumartesi günü 403 liradan haftayı tamamlayan gram altın pazartesi gününe 470 liradan başlamışsa bunun şokunu insanlar yaşamışsa aynı senaryolar aylık bazda karşımızda olabilir.

“GRAM ALTIN 600 LİRA OLACAK”

Gram Altın TL fiyatında 540-560 seviyelerini beklediğimi ifade ettim. Bu öngörümü 600 lira seviyesinde revize ettiğimi ifade etmek isterim. Riskler ve uluslararası piyasalarda dolar varlıklarının değer kazanıyor olması yine hem doları hem emtia fiyatlarını yukarı yönlü ataklarını gerçekleştirebilir.

“EYLÜL, EKİM VE KASIM’I BEKLEYİN”

Gerileme ile birlikte varlıklarınızı altın olarak değerlendirirseniz isabetli karar vermiş olursunuz. Ben olsam altın yapardım varlıklarımı beklerdim faizlerin düşmesini beklerdim. Eylül, ekim, kasıma kadar altında beklemeyi tercih ederdim.

Okumaya devam et

Ekonomi

2021 Mart-Nisan ayı memur alımı yapan kamu kurumları! KPSS’li ve KPSS’siz 10 bin personel alınacak

Yayınlanan

Bu hafta Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), Resmi Gazete ve Devlet Personel Başkanlığı tarafından yeni kamu iş ilanları yayınlandı. Yayınlanan güncel kamu personeli alım ilanlarına göre onlarca devlet kurumuna 2021 Mart-Nisan aylarında memur alımı ve kadrolu işçi alımı yapılacak. Başta bakanlıklar olmak üzere üniversite hastanelerine, belediyelere, Jandarma Genel Komutanlığına ve diğer resmi kurumlara KPSS’li ve KPSS şartsız 10 binden fazla personel alımı yapılacak.

Artan işsizlik son günlerde Türkiye’nin en büyük sorunlarından bir tanesi olmaya devam ederken, kamu kurumlarında devlet memuru olmak isteyen adaylar hangi kurumların iş ilanı yayınladığını, hangi mesleklerden personel alımı yapıldığını, KPSS puanına göre hangi ilanlara başvuru yapabileceğini merak ediyor. https://www.kamupersoneli.net/ olarak, 15 Mart ile 30 Nisan 2021 tarihleri arasında memur alımı yapan tüm kamu kurumlarının güncel ilanlarını sizler için listeledik… Aşağıda, başvurusu devam eden kamu iş ilanlarının detaylarına yer verdik. Peki, kamuya hangi mesleklerden personel alınacak? İŞKUR üzerinden online işçi alan belediyeler, SYDV şubeleri hangileri? İşte ayrıntılar…

PERSONEL ALIMI YAPAN KAMU KURUMLARI

Aşağıda personel alımı yapan kamu kurumlarının güncel ilan listesi verilmiştir. Listede yer alan kamu kurum ve kuruluşlarının ilan detaylarına ulaşmak için BURAYA TIKLAYINIZ…

BEYKOZ BELEDİYESİ

1 – Beykoz Belediye Başkanlığı yeni bir personel alım ilanı yayınladı. İlana göre Beykoz Belediyesi, kendi bünyesinde daimi olarak istihdam etmek üzere KPSS puan türü, KPSS taban puanı ve diğer şartları taşımak kaydıyla memur alımı yapacaktır. Memur alımı başvuruları 05 Nisan 2021 – 09 Nisan 2021 tarihleri arasında Saat 17:00’ye kadar (mesai günlerinde saat 09:00-17:00 arasında) şahsen veya posta yoluyla yapılabilecektir. E-başvuru adresi ve şekli ilan içeriğinde belirtilmiştir.

İZDOĞA A.Ş

2 – İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan İzdoğa A.Ş, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) sayfasında bugün yeni iş ilanı yayınladı. İlana göre İzdoğa, kendi bünyesinde daimi olarak istihdam etmek üzere 6 farklı meslekten personel alımı yapacak! İzdoğa personel alımı için başvurular 17 Mart 2021 tarihinde sona erecektir.

YILDIZELİ SYDV

3 – Yıldızeli Kaymakamlığı Sosyal Yardım Vakfına, 18-50 yaş arasında temizlik personeli alımı yapılacak. Personel alımı başvuruları 19 Mart 2021 tarihine kadar devam edecektir.

JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI

4 – İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı (JGK) Muvazzaf / Sözleşmeli Astsubay temini için yeni bir ilan yayınladı.  2021 Yılı Jandarma Genel Komutanlığı Astsubay Başvuru Kılavuzu yayınlandı. Kılavuzda, 2019 ve 2020 KPSS puan sıralamasına göre 1.640 askeri personel alımı yapılacağı belirtildi. Astsubay alımı başvuruları 15 Mart 2021’de başlayacak ve 28 Mart 2021 tarihinde sona erecektir.

ÇANKAYA BELEDİYESİ

5 – Ankara Çankaya Belediyesi yeni bir memur alım ilanı yayınladı. İlana göre Çankaya Belediyesi, evlendirme memuru, tahsildar, veznedar, hizmetli, çocuk eğitimcisi ve veri hazırlama kontrol işletmeni kadrolarına KPSS 70 taban puan şartı ile memur alımı yapacak. Belediye kadrosuna toplamda 27 memur alınacak olup, personel alımı başvuruları 16.04.2021-22.04.2021 tarihleri arasında yapılacaktır.

ŞİŞLİ BELEDİYESİ

6 – Şişli Belediye Başkanlığı Zabıta Memuru Alım İlanı Yayınladı! İlana göre Şişli Belediyesi’ne en az B sınıfı veya en az A2 Motosiklet ehliyetli zabıta memuru alımı yapılacak. Memur alımı başvuruları için adaylardan KPSS 70 puan şartı istenmektedir.

EDİRNE BELEDİYESİ

7 – Edirne Belediyesi’ne ilk defa atanmak üzere itfaiye eri alım ilanı yayınlandı. İlana göre Edirne Belediye Başkanlığı bünyesinde daimi olarak istihdam etmek üzere KPSS 60 puan şartı ile 13 adet ( https://www.kamupersoneli.net/ ) itfaiye eri alımı yapılacak. Alınacak itfaiyecilerden 4’ü ortaöğretim mezunu, 6’sı (bay bayan) önlisans mezunu ve 3’ü lisans mezunu öğrenim düzeylerinden olacaktır.

TALAS BELEDİYESİ

8 – Kayseri Talas Belediyesi Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) sayfasında yeni iş ilanları yayınladı. İŞKUR’un ‘’kamu iş ilanları’’ sayfasında yer alan ilana göre Talas Belediyesi 1 Yağlayıcı Ve Gresleyici (Gemi Makineleri Hariç), 41 beden işçisi, 2 kamyon şoförü, 2 Kaynakçı (Oksijen Ve Elektrik), 1 Otomotiv Boya İşçisi ve Oto Bakım Onarımcısı (Oto Mekanikeri) olmak üzere KPSS şartsız toplam 47 personel alımı yapılacak. Personel alımı başvuruları 12-16 Mart 2021 tarihleri arasında yapılacaktır.

İSPER

9 – İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)’nin personel ihtiyacını karşılayan İstanbul Personel Yönetim (İSPER) A.Ş, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR)’un resmi internet sayfası üzerinden yeni bir personel alım ilanı yayınladı. İŞKUR’un ‘’kurum dışı kamu işçi alımı’’ kategorisinde yayınlanan ilana göre İSPER, İBB kadrolarında istihdam edilmek üzere KPSS şartsız ve sınavsız personel alımı yapacak.

TAŞPINAR BELEDİYESİ

10 – Aksaray İli Taşpınar Belediyesi yeni bir personel alım ilanı yayınladı. İlana göre Taşpınar belediyesi, kendi bünyesinde daimi olarak istihdam etmek üzere itfaiye eri, tahsildar, ve memur alımı yapacak. Belediyeye toplamda 3 memur alımı yapılacak olup, başvurular 12.04.2021 – 16.04.2021 tarihleri arasında mesai günlerinde, mesai saatleri içerisinde, Taşpınar Belediye Başkanlığı Yazı İşleri Müdürlüğüne yapılacaktır.

İSTANBUL AĞAÇ VE PEYZAJ A.Ş

11 – İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş 1000 işçi alımı başvuruları bugün başladı! İBB iştiraklerinden olan İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş Türkiye İş Kurumu aracılığı ile 20-50 yaş arasında KPSS şartsız bay-bayan 1000 işçi alımı yapacağını duyurdu. İBB işçi alımı başvuruları bugün (12 Mart 2021) başladı ve 16 Mart 2021 tarihine kadar devam edecektir. İŞKUR’un ‘’Belediye İş İlanları’’ sayfasında işçi alım ilanı yayınlayan İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş, alınacak işçilerin geçici olarak istihdam edileceğini belirtti.

SÜLEYMANPAŞA BELEDİYESİ

12 – Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Personel A.Ş Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) sayfasında 7 farklı iş ilanı yayınladı. İŞKUR’un ‘’belediye iş ilanları’’ sayfasında yer alan güncel kamu personeli alım ilanlarına göre Süleymanpaşa Belediyesi personel alımı yapacak. Belediyeye 1 kepçe operatörü alımı, 1 makine bakım onarım işçisi alımı, 3 beden işçisi alımı, 1 (Beko Loder) iş makinesi operatörü alımı,  17 şoför alımı ve 5 güvenlik görevlisi alımı olmak üzere toplam 28 personel alımı yapılacak.

BEYLİKDÜZÜ BELEDİYESİ

13 – İstanbul Beylikdüzü Belediyesi Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) sayfasında yeni bir engelli personel alım ilanı yayınladı. İŞKUR’un ‘’Belediye İş İlanları’’ kategorisinde yayınlanan ilana göre Beylikdüzü Belediyesi kendi bünyesinde daimi olarak istihdam etmek üzere 2 adet engelli personel alımı yapacak. Personel alımı başvuruları başladı ve 17 Mart 2021 tarihine kadar devam edecektir.

FİLYOS BELEDİYESİ

14 – Zonguldak Filyos Belediyesi Personel Limited Şirketi Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) sayfasında yeni bir iş ilanı yayınladı. İŞKUR’un ‘’Belediye İş İlanları’’ sayfasında yer alan ilana göre Filyos Belediyesi bünyesine KPSS şartsız işçi alımı yapılacak. Bu ilana aşağıda belirtilen şartları taşıyan 22 yaş üstü tüm vatandalar başvuru yapabilir. Belediyeye işçi alımına ilişkin başvuru şartları, başvuru adresi ve diğer detayla aşağıda verilmiştir.

MUĞLA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ

15 – Muğla Emniyet Müdürlüğü tarafından Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) sayfasında yeni bir iş ilanı yayınladı. İŞKUR’un ‘’Kamu iş ilanları’’ sayfasında yer alan ilana göre Muğla Emniyet Müdürlüğü Marmaris Polisevi Şube Müdürlüğü idaresince ‘Aşçı’ kadrosuna 2 adet KPSS şartsız işçi alımı yapılacak.

İZENERJİ A.Ş

16 – İzenerji A.Ş kendi bünyesinde daimi olarak istihdam etmek üzere 1 Amber personeli, 1 bahçe bakım elemanı, 11 büro memuru, 2 çağrı operatörü, 2 gıda dağıtım personeli, 1 eğitmen, 2 grafiker, 1 greyder operatörü, 1 hasta ve yaşlı bakım personeli, 1 inşaat teknikeri, 1 maden mühendisi, 1 müzisyen, 1 ekskavatör operatörü, 1 psikolog, 3 sosyolog, 7 şoför 1 engelli temizlik personeli, 9 engelsiz temizlik personeli, 1 makine teknisyeni, 1 Biyosidal ürün uygulayıcısı ve 1 koordinatör olmak üzere toplam 50 personel alımı yapacak.

TURGUTLU BELEDİYESİ

17 – Manisa Turgutlu Belediyesi 10 Mart 2021 tarihi itibari ile Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) sayfasında yeni iş ilanları yayınladı. İŞKUR’un belediye iş ilanları’’ sayfasında yer alan ilan ilanlarda göre https://www.kamupersoneli.net/ ) Turgutlu Belediyesi 1 Topograf personeli, 3 Kepçe Operatörü, 57 Beden İşçisi ve 9 şoför alımı olmak üzere KPSS şartsız toplam 71 personel alımı yapacak.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ

18 – Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi yeni bir personel alım ilanı yayınladı. İlana göre üniversite bünyesinde tekniker ve teknisyen alımı yapılacak. 9-23 Mart 2021 tarihleri arasında başvurular yapılacak. Bu ilana en az lise ve önlisans mezunu adaylar başvuru yapabilecek.

SİLİFKE SYDV

19 – Mersin Silifke Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) Başkanlığı, İŞKUR üzerinden yeni bir iş ilanı yayınladı. İlana göre Silivri Sosyal Yardım Vakfına, aşağıda belirtilen şartlara uygun 6 temizlik personeli alımı yapacak.

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ

20 – Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü 8 Mart 2021 tarihinde yeni bir personel alım ilanı yayınladı. İlana göre Kocaeli Üniversitesi, hemşire, laborant, röntgen teknisyeni, farklı branşlardan sağlık teknikeri ve Uçak Kontrol ve Bakım Makinisti kadrolarına toplam 102 personel alımı yapacak. Personel alımı başvuruları bugün başladı ve 15 gün devam edecektir.

KÜTAHYA YENİ TV YOUTUBE KANALINA ABONE OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Okumaya devam et

Ekonomi

Mark Zuckerberg: “10 sene içinde toplantılara ışınlanarak gideceksiniz”

Yayınlanan

Zuckerberg, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçekliğin “sıradaki büyük bilgi işlem platformu” olacağını belirtti.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, toplantı gerçekleştirmenin yanı sıra karbon salımının da azaltılması maksadıyla hem iş hem de eğlence için artırılmış gerçekliğin konumlara “ışınlanmakta” kullanılacağını söyledi.

The Information’a verdiği röportajda “sosyal deneyimlerin kutsal kasesi, bir başkasıyla birlikte bulunduğunuz hissini verebilmesinde yatıyor” diyen Zuckerberg henüz bu teknolojiye ulaşılmadığını ifade etti.

“Sıradaki büyük bilgi işlem platformu olacağını düşündüğüm şeyin şekillenmesine yardımcı olacak büyük yatırımlar yapmanın mantıklı olduğuna inanıyorum.”

Zuckerberg, insanların diğer insanlar ve nesnelerle sanal etkileşime girdiği bir gelecek öngördüğünü söyledi.

“2021’deyiz, bitleri hareket ettirmek atomu hareket ettirmekten çok daha kolay. Tabii ki arabalar, uçaklar, tüm bunlar var olmaya devam edecek. Oysa daha fazla ışınlama gerçekleştirdiğimizde sadece yolculuğu ve bireysel olarak bizi yavaşlatan türden şeyleri kişisel olarak ortadan kaldırmakla kalmıyoruz, bunun aynı zamanda toplum ve genel bakımdan gezegen için de daha iyi olduğunu düşünüyorum.”

Her ne kadar sesle çalışan asistanlar ve sanal klavyeler gelişimin bir parçası olacaksa da Zuckerberg, sonunda nöral arayüzlerin de artırılmış gerçeklik teknolojisinin gelişiminde hayati önem kazanacağını belirtti.

Zuckerberg, Facebook’un Oculus Quest 3 ve 4 de dahil olmak üzere sanal gerçeklik ürünleri üzerinde çalıştığını ve optik, ağırlık ve işlevselliği iyileştirmeyi amaçladığını açıkladı.

Sanal gerçekliğin geliştiricileri cezbedecek kadar büyük bir pazar olması için 10 milyon aktif kullanıcıya sahip olması gerektiğini söyleyen Zuckerberg, Quest’in gelecek versiyonlarına “iletişim kurabileceğiniz gerçekçi avatarları canlandırmak” amacıyla göz ve yüz takibi özelliğinin ekleneceğini belirtti.

“Bugün sanal gerçeklikte nerede olduğumuzu düşündüğümde, deneyime girebiliyoruz. Çok iyi oyunlar ve farklı deneyimler mevcut. Ama kendi gerçekçi avatarınıza sahip olduğunuz, biriyle gerçek göz teması kurabildiğiniz, avatarınıza yansıtılan gerçek ifadelerin yer aldığı aşamaya varmayı çok istiyorum.”

Oyun tarafındaysa Zuckerberg, Quest’in sadece oyun beklentileri açısından 10 milyon kullanıcıyı muhtemelen aşacağını ama artırılmış gerçeklik ile sanal gerçeklik arasındaki kesişimin “muhteşem” olacağını ifade etti.

Zuckerberg, “Ürüne sahip olduğumuzda… tüm bu artırılmış gerçeklik kullanımı olaylarına sahip olduğunuz, normal görünümlü şeffaf camlı bir gözlük taktığınızda… sonra isterseniz, gözlüğü karartarak güneş gözlüğüne geçebilecek ve geniş bir sanal gerçeklik kataloğuna erişebileceksiniz…”, milyarlarca kullanıcıya ulaşabilecek “sıradaki bilgi işlem platformu vizyonu işte bu” dedi.

Facebook’un halihazırda Ray-Ban işbirliğiyle geliştirdiği “tam anlamıyla artırılmış gerçekliğe” sahip olmasa da geliştirici ekosisteminin temelini oluşturacak akıllı gözlükler bu yıl piyasaya sürülecek.

Şirket, söz konusu gözlüğün yerleşik yüz tanıma sistemi içerebileceğini de varsayıyor. Sosyal medya devinin artırılmış ve sanal gerçeklikten sorumlu başkan yardımcısı Andrew Bosworth, bir şirket toplantısında Facebook’un bahse konu teknolojinin yasal sorunlarını değerlendirdiğini açıklamıştı.

Facebook, 2020’deki Occulus Connect canlı yayınında, “fiziki dünyanın üzerine kullanışlı, içerik bakımından alakalı ve anlamlı bilgi içeren 3 boyutlu bir katman ekleyecek” Aria Projesini duyurmuştu.

Okumaya devam et

Ekonomi

Demoto Kütahya’da çalışanların 3’te 1’i kadınlardan oluşuyor

Yayınlanan

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü öncesinde, Kütahya’da yaptığımız bir araştırmada, kadın çalışanları ile dikkat çeken Kütahya Volkswagen Demoto, sektörün önde gelen firması oldu. Kütahya’da yaptığı başarılı çalışmalar ve sosyal sorumluluk projeleri ile adından söz ettiren Demoto Kütahya’da, çalışanların 3’te 1’i kadınlardan oluşuyor.    

Kadınlar artık iş dünyasında her branş ve sektörde varlıklarını arttırarak sürdürüyor. Kütahya’daki önemli otomotiv firmalarının başında olan Demoto Volkswagen, kadınlardan oluşan ekibi ile de dikkat çekiyor.

Yetkili servisinde her ne kadar zorlu bir iş süreci olsa da çalışanlarının 3’te 1’i kadın çalışanlarla sürdürmekte olan Demoto, kadınların bu sektörde de ne denli başarılı olduğunu herkese gösteriyor.

8-9 Mart tarihlerinde aracını Demoto Volkswagen Yetkili Servislerine getirenler için, işçilikte % 20 indirim kazanma şansı elde ediyor.

Volkswagen Binek, veya Volkswagen Ticari aracını, 8-9 Mart tarihlerinde Demoto Kütahya Volkswagen Yetkili Servislerine götürenler, bakım ve onarım işlemlerinde % 20 işçilik indirimden yararlanıyor. Kampanyadan yaralanmak için, randevunuzu almanız gerekiyor.

 • Bu kampanya ruhsat sahibi kadın olan müşteriler, 8-9 Mart tarihlerinde periyodik bakım veya onarım işlemleri yaptırması halinde geçerlidir. Hasar onarımı işlemlerinde geçerli değil.
 • İşçilikte %20 indirim VW Binek veya VW Ticari markaları için geçerli.
 • Servis randevuları yetkili servislerin kapasiteleri ile sınırlı.
 • Kampanya, uygulanmakta olan diğer kampanyalarla birleştirilemez.
 • Kampanya kapsamında bir müşteri sadece 1 araç girişi yapabilir.
 • Demoto, kampanya koşullarını ve süresini değiştirme hakkını saklı tutar.

Okumaya devam et

Ekonomi

Destek ödemeleri hakkında flaş karar: Arttırıldı

Yayınlanan

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ‘Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’ Resmi Gazete’de yayımlandı. Söz konusu tebliğe göre, çiftçilere sağlanan 2020 yılı gübre destekleri yüzde 100 artırılmış oldu.

6 Mart 2021 tarihli Resmi Gazete’de ‘Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’ yayımlandı. Binlerce çiftçiyi ilgilendiren tebliğde “25/11/2020 tarihli ve 31315 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ (Tebliğ No: 2020/31)’in EK-1’indeki Bitkisel Üretim Destekleme Fiyatlarında yer alan “Mazot ve Gübre Desteği” bölümü ile “Katı Organik-Organomineral Gübre Desteği (TL/da)” bölümü aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.” İfadeleri kullanıldı.

8 LİRALIK GÜBRE DESTEĞİ 16 LİRAYA ÇIKTI

Buna göre, 2020 yılı Çiftçi Kayıt Sistemi’nde yer alan çiftçilere, dekar başına buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için daha önce 8 lira olarak duyurulan gübre desteği de 16 liraya çıktı.

Çeltik, kütlü pamuk, nohut, kuru fasulye, mercimek, patates, yağlık ayçiçeği, soya, dane mısır, kuru soğan, kanola, aspir, yaş çay, fındık, yem bitkileri, zeytin ve diğer ürünlere sağlanacağı belirtilen 4 liralık gübre desteği de 8 lira oldu.

Resmi Gazete’de yer alan tebliğ hükümlerinin Tarım ve Orman Bakanı tarafından yürütüleceği bildirildi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Tavan boyası yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

Yayınlanan

Tavan boyası, evinizin diğer duvarlarının aksine arka plana itilmiştir. Ancak bunun aksine eviniz ya da dairenizin havasını, görünümünü ve aydınlatması açısından oldukça önemli ve büyük bir etkiye sahip alandır. Evinizin duvarlarında kullanılan renk ve süslemeler oldukça farklı bir hava katarken tavan boyası ise sizin içinizi rahatlatacak ve sadeliği ön plana çıkaracak bir boyama çeşididir.

Tavan boyamak diğer duvarları boyamanın aksine oldukça zor bir işlem gerektirir. Bu nedenle tavan boyanırken oldukça dikkatli ve titiz davranılması gerekir. Tavan boyası diğer duvar boyamalarından önce yapılan bir işlemdir. Bu nedenle oldukça zahmetli ve özveri gerektiren bir işlem olduğu için alanında uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Ülkemizde genellikle tavan boyası olarak beyaz renk tercih edilmektedir. Bunun sebebi ise evlerin daha ferah ve aydınlık olması amaçlanmaktadır.

Tavan Boyası Öncesi Yapılması Gerekenler

Tavanların boyanması için özellikle uzatma sapı ve iç cephe rulosunu tercih edin. Bunun nedeni ise tavan yukarıda olduğu için kabarcıkların oluşmasını engelleyerek yüzünüze boya damlamasını engelleyerek düzgün bir boya tabakası sağlayacaktır. Ayrıca ek olarak ihtiyaç duyulan araç gereçler ise;

 • Duvar fırçası
 • Merdiven
 • Boya tepsisi ve aster
 • Spatula, var olan deliklerin ortadan kaldırılması için macun bıçak
 • Kalafat ve köşelerde oluşan çatlakların ortadan kaldırılması için kalafat tabancası

Tavan boyası yapılacak olan odanızın ister mobilyalarınızı taşıyın isterseniz ortaya toplayarak bir naylon yardımıyla üstlerini kapatarak kenarlarını bantlayın. Ayrıca zeminde kesinlikle plastik kullanmayın. Bunun yerine bez kullanın. Pencere, döşeme ve eşiklerin üzerlerinin kapalı olduğundan emin olun. Tavanınızı boyamadan önce astarlayın. Bunun nedeni ise astarlanan duvarın 2 kat boya vurulduktan sonra tamamen kapatılmasını sağlamasıdır.

Tavan Boyası Nasıl Olmalı?

Tavanların yansıtıcı özelikleri nedeniyle beyaz renk tercih edilmektedir. Bu sayede oda olduğundan daha aydınlık ve ferah bir görüntüye sahip olur. Tavanın beyaz renk olmasına rağmen beyaz rengin farklı tonları bulunduğu için kendinize en uygun beyaz renk tonunu seçmeyi unutmayın. Genellikle duvar renklerine uygun olan beyaz renk tonları tercih edilmektedir. Boyalarda en çok tercih edilen markalardan biri olan jotun boya fiyatları konusunda araştırma yapmayı unutmayın!

Tavan Boyası Nasıl Yapılır?

Tavanın duvarlara kesişen bölgelerini duvar fırçası yardımıyla kestirme işlemlerini tamamlayın. Duvarın kenar bölgelerini bir bant yardımıyla kapatamıyorsanız, tavanın kenarları boyunca duvara yakın olan bölgelerini bir fırça yardımıyla boyayabilirsiniz. Tavan boyasını rulo yardımıyla boyayın. Ruloyu, boya kutusuna bandırarak her bölgesinin boya olduğundan emin olun. Daha sonra ruloyu tavana doğru kaldırarak zikzak şekilde hareket ettirerek eşit şekilde boyayın. Eğer bu şekilde boyama işlemini gerçekleştirmezseniz boyanızda tepecik şeklinde görüntüler ortaya çıkacaktır. Birinci boyama işlemi tamamlandıktan sonra tekrar boyanın başlama alanına dönülerek aynı işlem ikinci kez yapılmalıdır. Eğer iki kez boyanan bir tavan hala kapanamamış ise boyanızın kalitesi nedeniyle üçüncü kez boyaya ihtiyaç duyulacaktır. Bu nedenle tavan boyasını olduğunca kaliteli seçmenizi öneririz.

Okumaya devam et

Ekonomi

Bakanlık duyurdu, marketlerde artık olmayacak

Yayınlanan

Bim, A101,Şok, Migros ve Sultan marketlerde tamamen değişecek!

Ticaret Bakanlığı BİM, A101, ŞOK ve Migros gibi marketler için harekete geçti. Marketler için yapılacak yeni düzenlemeye göre artık meyve ve sebzelerin açıkta satışı yasak olacak. İşte o düzenleme hakkında detaylar…

Corona virüsü salgını sonrasında marketlerde birçok değişikliğe gidildi. Son olarak ise marketler için satış düzenlemesi yapıldığı öğrenildi.

BAZI MEYVE VE SEBZELER AÇIKTA SATILMAYA DEVAM EDİLECEK

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan taslak düzenlemeye göre, bazı meyve ve sebzeler açıkta satılamayacak.

Düzenleme uygulamaya konulursa, ahududu, böğürtlen, dut, mango, şeftali, mantar gibi sebze ve meyveler açıkta satılamayacak.

Ancak karpuz, kavun, kestane, mısır, nohut, muz, soğan, patates gibi ürünler açıkta satılmaya devam edecek.

Okumaya devam et

Ekonomi

Esnaflar sosyal medyadan ses yükseltip “1Mart’ta açıyoruz” dedi

Yayınlanan

Sosyal medyada bir kampanya başlatan esnaflar, #Esnaf1MarttaAçıyor etiketi Twitter gündemine girdi. Kampanyaya Kütahya’dan da yoğun katılım oldu.

Korona salgını önlemleri nedeniyle uzun süredir iş yerleri kapalı olan esnaflar sosyal medyadan tepkilerini dile getirdi. Çok sayıda gönderinin paylaşıldığı #Esnaf1MarttaAçıyor etiketi Twitter gündemine girdi. Kullanıcılar korona yasaklarına rağmen AVM’lerin açık olmasına, cumartesi oynanan Fenerbahçe-Galatasaray maçında localarda çok sayıda insan yer almasına tepki göstererek kafe ve restoranların da hizmete açılması gerektiğini belirtti. Sosyal medya kullanıcıları, AK Parti kongrelerinde salonların dolu olmasına ve otellerde düzenlenen partilere de büyük tepki göstererek binlerce esnafın geçim derdinde olduğunu vurguladı ve bir an önce dükkânlarını açmak istediklerini belirtti.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şubat ayının başında kabine toplantı sonrası yaptığı açıklamada tedbirlerin gevşetilmesini bekleyen esnafa beklenen müjdeli haberi vermemişti. Esnafın bir müddet daha beklemesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, “Vakaların belirli bir sayının altına düşmesi ile birlikte esnaflarımıza yönelik kısıtlamaların kademeli olarak gevşetilmesi ile ilgili takvimi de başlatmayı planlıyoruz.” demişti.

YÜZDE 50 CİRO KAYBI YAŞAYAN DESTEKTEN YARARLANACAK

Pandemi nedeniyle iş yerini kapatmak zorunda kalan lokanta ve restoran esnafına kaybettikleri cirolarının en fazla yüzde 3’üne kadar verilecek destek Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Lokanta ve restoran esnafına kaybettikleri cirolarının en fazla yüzde 3’üne kadar verilecek destek ödemesi 2 bin liradan başlayacak ve en fazla 40 bin liraya kadar çıkacak. Tek sefere mahsus verilecek desteklerden yıllık ciroları 3 milyon lira ve altında olan ve geçen yıl en az yüzde 50 ciro kaybına uğrayan işletmeler yararlanacak.

KAFE VE RESTORANLAR İÇİN HES KODU

Yeni normalleşme adımlarının başlamasıyla birlikte kafe ve restoranlara girişlerin HES kodu ile yapılması bekleniyor. Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden alınan HES kodu ile birlikte koronavirüs ile enfekte olan kişilerin takibi daha kolay yapılabiliyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

AK Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun: “Devlet milletinin yanındadır”

Yayınlanan

AK Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, fahiş fiyat artışlarının önlenmesine yönelik çalışmaların aralıksız olarak devam ettiğini belirterek, “Halkımız rahat olsun. Devlet, milletimizin yanındadır” dedi.

AK Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, Kütahya Ticaret İl Müdürü İsmail Hakkı Uygun’u ziyaret ederek, gündemdeki bu önemli konu hakkında bilgi alış verişinde bulundu.

Başkan Sebahattin Ceyhun, “İlimiz ticareti ve ekonomisi ile esnaf ve sanatkarlarımıza verilen desteklerin yanı sıra son günlerde gündemde olan fahiş fiyat uygulamalarına yönelik denetimleri görüştük.

Vatandaşlarımız fahiş fiyat ve haksız ticari uygulamalarla ilgili şikayetlerini Ticaret Bakanlığımızca kurulan ve İos ve Android uygulamalarını ücretsiz olarak indirip HFA sistemi üzerinden Kütahya Ticaret İl Müdürlüğümüze iletebilirler.

İlimizde; Ticaret İl Müdürlüğümüzce gerektiğinde ilgili belediyelerin zabıta personelinden ve ilgili kurum ve kuruluşlardan da destek alınmak suretiyle ilçelerimiz de dahil olmak üzere fahiş fiyat artışlarının önlenmesine yönelik denetimler devam etmektedir. Devlet milletinin yanındadır” diye konuştu.

Okumaya devam et

Ekonomi

Avrupa’nın en çok tercih edilen SUV’u Tiguan yenilenen versiyonu ile Demoto Showroomunda yerini aldı

Yayınlanan

Avrupa’nın bir numaralı SUV’u Tiguan, önemli teknolojik iyileştirmeler sonrasında daha dijital ve daha enerjik yeni versiyonuyla Volkswagen Binek Araç showroomlarında yerini aldı.

Harekete duyarlı “Gesture Control” ile kontrol edilebilen bilgi ve eğlence sistemi, IQ. LIGHT – LED Matrix Farları, dokunmatik 3 bölgeli klima kontrol ünitesi “Climatronic” gibi birçok yenilikçi teknolojisinin yanı sıra keskinleştirilmiş dış hatlarıyla Yeni Tiguan şimdi çok daha çekici ve ikonik… Volkswagen Demoto Kütahya Showroom’unda sizi bekliyor.

Geçen seneki 911 bin üretim adediyle, dünya genelinde en başarılı Volkswagen modeli olan Tiguan, yenilenen tasarımı, ileri sürüş destek, bilgi-eğlence ve klima kontrol sistemleriyle, Volkswagen Yetkili Satıcılarında satışa sunuldu. Model, verimli ve performanslı 1.5 lt TSI 150 PS 7 ileri DSG benzinli ve 2.0 lt TDI 150 PS 7 ileri DSG dizel motor seçenekleriyle alınabiliyor.

Yenilenen ön tasarımıyla çok daha sportif ve daha karizmatik

Yeni Tiguan’ın dış tasarımında en dikkat çekici unsurların başında yeni LED farların bulunduğu tamamen güncellenmiş ön profil geliyor. 4.509 mm uzunluğa, 1.839 mm genişliğe (dış aynalar hariç) ve 1.665 mm (4MOTION: 1.675 mm) yüksekliğe sahip olan Tiguan, artık daha güçlü görünen, daha yüksek konumlandırılmış ve genişletilmiş ön radyatör ızgarasıyla çok daha karizmatik bir görünüme sahip. Göz alıcı far grubuyla entegre, krom çıtalarla zenginleştirilmiş bu radyatör ızgarası tasarımı ve hemen altında yine güçlü bir krom çıtaya sahip tampon çizgileriyle Tiguan, çok daha sportif tarzıyla öne çıkıyor.

Yeni Tiguan’ın tasarımındaki sportif detaylar, 17-20 inç arası değişen boyutlara sahip alüminyum alaşım jantlar ile güçlendiriliyor ve aracın arka kısmında da devam ediyor. Merkeze konumlanmış yeni Volkswagen logosu ve şık model yazısının uyandırdığı “Premium” etki, biraz daha aşağıya inildiğinde yeni alt arka krom çıta ve trapez formundaki egzoz çıkışlarıyla tamamlanıyor. Arkadan gelen trafiğin dikkatini daha erken çekebilmek için keskin bir animasyonla yanan fren lambaları ve dinamik LED sinyaller, artık hem daha modern hem de daha fonksiyonel.

Yeni donanım seviyeleri: Life, Elegance ve R-Line

Volkswagen, Tiguan’ın standart donanım seçeneklerini tamamen yeniden yapılandırmış. Life, Elegance ve R-Line olmak üzere 3 farklı versiyonla satışa sunulan modelin tüm donanım seviyeleri, önceki eşdeğer versiyonlara göre zenginleştirilmiş olarak karşımıza çıkıyor. Yeni Tiguan’daki baz donanım seviyesi olan Life versiyonunda, LED ön farlar, 3 bölgeli dokunmatik klima “Climatronic”, yeni çok fonksiyonlu deri direksiyon, hız sabitleyici, 8 inç ekrana sahip son nesil Composition Media bilgi-eğlence sistemi, App-Connect gibi üstün donanım özellikleri standart olarak sunuluyor.

Elegance ve R-Line donanım seviyelerinde standart olarak sunulan, interaktif ve akıllı aydınlatma modlarına sahip olan, Volkswagen’in en gelişmiş aydınlatma sistemi IQ LIGHT – LED Matrix Farlar; farklı yol ve sürüş koşullarına göre otomatik olarak farklı aydınlatma fazlarına geçiş yapabiliyor. Tek farda bulunan 24 adet LED’den oluşan bu matris modül, isteğe bağlı olarak sunulan Dinamik Far Asistanı sayesinde direksiyon açısı, hız, karşıdan gelen araç, yaya trafiği ve hava koşullarına bağlı olarak bağımsız kontrol edilebiliyor. Elegance donanım seviyesinde bulunan diğer standart özelliklerin başında 9,2 inç diyagonal ekranlı dijital kokpit, 30 renkli ambiyans aydınlatma, kolay açılır/kapanır bagaj kapağı (Easy open / close), panoramik cam tavan, ısıtmalı ön koltuklar /deri direksiyon, 18 inç alüminyum alaşım jantlar ve gümüş tavan rayları bulunuyor.

R-Line donanım seviyesinde bunlara ek olarak; çok fonksiyonlu dokunmatik deri direksiyon, 19 inç “Valencia” alüminyum alaşım jantlar, kapı içi deri kaplamalar, “R-Line” logolu deri ve kumaş koltukların yanı sıra güçlü tampon tasarımına eklenen ve R-Line tarzını yansıtan krom “C” formlu çıtalar dikkat çekiyor.

Yeni Tiguan’da her alanda bir yenilik var

Yeni Tiguan’da akıllı telefon uygulamalarının kablosuz entegrasyonunu sağlayan Discover Pro navigasyon sistemine entegre olarak “Apple CarPlay” ve “Android Auto” fonksiyonlarının kullanıldığı “App-Connect Wireless” da ilk kez opsiyonel olarak sunuluyor. Bir başka yenilik olan yüksek kalitede ses deneyimi sunan Harman Kardon’un 480- watt’lık ses sistemi de Yeni Tiguan’da opsiyonel olarak tercih edilebiliyor.

Dijitalleştirilmiş klima kumandası

Life donanım seviyesinden itibaren tüm Tiguan modellerinde üç bölgeli dokunmatik klima ” Climatronic” bulunuyor. Orta konsolda, klima kontrol fonksiyonları için yepyeni bir dokunmatik panel bulunuyor. Dokunmatik yüzeylere ek olarak, havalandırma ve ısı ayarları için bulunan “touch sliderlar” artık döner tuş ve düğmelerin işlevlerini yerine getiriyor. Yeni Tiguan’ın sahip olduğu sezgisel kontrol metotlarından olan ve standart olarak sunulan Harekete Duyarlı Kontrol “Gesture Control” ile menü geçişleri basit jestlerle sağlanabiliyor.

Hareket halinde bir yaşam için

Dijital teknolojilerinin yanı sıra Tiguan’ın iç mekânı da çok yönlülüğü, geniş ve ferah alanı ile dikkat çekiyor. Özellikle 18 cm ileri – geri kaydırılabilir arka koltukları sayesinde bu ferahlık çok net bir şekilde hissediliyor. Kaydırılabilir ve katlanabilir koltukları sayesinde modelin bagaj kapasitesi 615 ile 1.655 litre arasında geniş bir hacim sunuyor. Elegance ve R-Line seviyelerinde standart olarak sunulan panoramik cam tavan da bu ferahlığı en üst seviyeye taşıyor.

Yeni renk seçenekleri

Yenilenen Tiguan, Günbatımı Mavisi, Mercan Kırmızı, Yunus Grisi, Kızıl Kahve ve Aytaşı Gri olmak üzere 5’i yeni toplam 11 farklı renk seçeneği ile satışa sunuluyor.

“Aktif Silindir Yönetimi” teknolojisine sahip TSI motor

TSI motorlarla birlikte sunulan “Aktif Silindir Yönetimi” teknolojisi, tüm Volkswagenlerde olduğu gibi stabil bir sürüş esnasında otomatik olarak devreye girerek bu güçlü motorun 4 silindirinden ikisini bir süreliğine devre dışı bırakarak kullanıcılarına yakıt tasarrufu sağlıyor. 1,5 litrelik TSI 150 PS 7 ileri DSG motor ortalama 5,6 lt / 100 km’lik bir yakıt tüketimi sunuyor. Dizel motorda ise 2,0 lt hacme sahip 150 PS gücündeki TDI seçeneği yer alıyor. Tüm motorlarda yüksek verimlilik düzeyleri, düşük emisyonlar ve güçlü tork ön plana çıkıyor.

Volkswagen SUV ailesinin önemli modeli Tiguan, 2020 Ekim ayının üçüncü haftasından bu yana showroomlarda yerini alıyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Bu meslekleri yapanlar dikkat: e-Devlet üzerinden başvuru yapana 5 bin TL destek

Yayınlanan

Koronavirüs pandemisi nedeniyle esnaf zor günler geçiriyor. Bu nedenle hükumet esnaflar için kolları sıvadı. Yapılan düzenleme ile esnafa 3 ay boyunca 1.000 liralık hibe (gelir kaybı desteği) ve 750 liraya kadar kira desteği olmak üzere toplamda 5 bin lira ödeme yapılacak. 1 milyon 239 bin esnafa verilecek olan destek için e-devlet üzerinden başvurular ise bugün sona eriyor. (11 Ocak 2021)

Tüm dünyayı etkileyen corona virüsü, Türkiye’de de ekonomik olarak sıkıntılara yol açtı. Salgın tedbirleri nedeniyle esnaflar maddi olarak zorluk çekmeye başladılar. Bu nedenle harekete geçen devlet esnaflar için hibe ve kira yardımı vereceğini duyurdu.

KİMLERE DESTEK VERİLECEK?

Esnaflara verilecek olan desteklerden, taksi, dolmuş ve servis işletmecisi, pazarcı, terzi, oto tamircisi, lokantacı, pastaneci, kadın ve erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş ve düğün salonu işletmecisi gibi küçük esnaf faydalanacak. Kira yardımını da ‘basit usule tâbi’ bulunan ve işyeri kirada olan esnaflar faydalanabilecek.

DESTEK ÖDEME TUTARI NE KADAR?

Yapılan açıklamalara göre, aylık 1.000 liradan 3 ayda toplam 3 bin lira hibe desteği alan bir esnaf, iş yeri kiraysa, büyükşehirlerde aylık 750 lira olmak üzere 3 aylık toplamda 2 bin 250 lira alabilecek. Böylece esnaflar toplam 5 bin 250 TL destek alabilecekler. Esnafın kiradaki işyeri, diğer şehirlerdeyse aylık 500 lira olmak üzere 3 ayda 1.500 lira kira desteği alacak. Bu durumdaki esnafa hibe ve kira desteği toplamı 4 bin 500 lira verilecek. Esnaf desteğine başvuruda bulunmak isteyenler bugün içerisinde e-devlet üzerinden başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler.

BU VİDEOYU İZLEMENİZİ ÖNERİYORUZ

Okumaya devam et

Ekonomi

KÜMAŞ’ı herkes aldı sattı da Kütahyalılar alamadı

Yayınlanan

OYAK Maden Metalürji şirketlerinden Erdemir, Yıldız Holding ve Gözde Girişim’le Kümaş Manyezit’in tamamının satın alınmasına yönelik yapılan 340 milyon dolarlık anlaşmanın imzalandığını duyurdu. Anlaşmaya göre yasal onayların alınmasıyla birlikte hisse devri gerçekleşecek.

OYAK, 2021’in ilk stratejik yatırımını gerçekleştirdi. OYAK Maden Metalürji şirketlerinden Erdemir, nitelikli manyezit cevher sektörünün dünyada en büyük maden işletmecilerinden, refrakter sektörünün Türkiye pazarında önde gelenlerinden Kümaş Manyezit’i satın alma anlaşmasını imzaladı. KAP’a yapılan açıklamada, Kümaş Manyezit’in tamamını 340 milyon dolara bünyesine katan Erdemir, yasal onayların ardından hisse devrini gerçekleştirecek.

ERDEM: “HEM HAMMADDE TEDARİKİ HEM İHRACAT POTANSİYELİ”

OYAK Genel Müdürü ve Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Savaş Erdem, Kümaş Manyezit’in satın alma anlaşmasıyla ilgili olarak Türkiye’nin zengin ve kıymetli manyezit kaynaklarının verimli kullanılması, bu varlıklardan sürdürülebilir getiri elde edilmesi, ülke ekonomisine katkıda bulunulması ve kaynakların uluslararası entegrasyon için kullanılması hedeflerine ulaştıklarını belirtti. Erdem, satın almayla ilgili şunları söyledi: “Ülkemiz ve milli kaynaklar adına önem arz eden bu değeri OYAK bünyesine katarak, demir, çelik ve çimento sektörlerindeki faaliyetlerimize entegrasyon sağlamış olduk. Zengin rezerv ve hammadde avantajı ile birlikte hem yerli sanayicilerimize hammadde tedariki anlamında fırsatlar yaratılması hem de ihracat potansiyeli ile ülkemizi bu alanda da stratejik bir konuma taşıdık.”

DÜNYA REZERVLERİNİN YAKLAŞIK YÜZDE 20’Sİ TEK BAŞINA KÜMAŞ’IN

Zengin manyezit ve dolomit maden bölgelerine sahip bir ülke olan Türkiye, bu alanda stratejik öneme sahip. Dünyada üretilen nitelikli manyezit cevherinin yaklaşık yüzde 20’sine sahip maden ocakları ile Kümaş Manyezit A.Ş., Türkiye’deki toplam rezervinse yüzde 40’ından fazlasına sahip. Nitelikli manyezit cevheri ile entegre olarak üretilen refrakter ürünlerinde Türkiye’de sektör lideri olan Kümaş, yurt içi ve yurt dışı satışları ile demir çelik, çimento, bakır başta olmak üzere kireç ve cam sektörleri için kritik öneme sahip bir tedarikçi konumunda.

Kütahya’da 3 tesiste üretim yapan Kümaş, Türkiye’deki tüm demir-çelik üreticilerinin manyezit bazlı refrakter ve harç ihtiyacını karşılıyor. Toplam satış miktarını 2020’de bir önceki yıla oranla yüzde 14 artırmayı başaran Kümaş, yıllık yaklaşık 1,2 milyon ton cevher işleme kapasitesiyle 50’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.

KÜMAŞ’IN TARİHÇESİ

1972’de Kütahya’da kurulan Kümaş, milli bir başarı hikayesi. Kümaş, kurulmadan önce Kütahya’daki manyezit madeni Avusturyalı bir şirket tarafından işletiliyordu. Türkiye’den ucuza bu madeni alan yabancı şirketler, daha sonra Türkiye’deki başta demir çelik olmak üzere cam, çimento gibi sektörlerdeki şirketlere ara mamul olarak pahalıya satıyordu. İşte bu duruma son vermek için 1972 yılında devlet ve halk iş birliğiyle Kümaş kuruldu. Türkiye’nin madenleri milli ve yerli Kümaş ile zenginleştirilerek kısa sürede ihracata başlandı. 1980’lerde Türkiye’nin en büyük ihracatçı şirketleri arasına giren Kümaş, 1995 yılında özelleştirme kapsamında Zeytinoğlu Holding’e satıldı. 2009 yılında TMSF’ye geçen Kümaş, 2012 yılında Yıldız Holding iştirakleri arasına katıldı. Dünyanın önemli şirketleri arasına giren Kümaş’ın peşine yabancı şirketler düştü. Hatta geçen yıl Avrupalı bir şirkete satılma aşamasına gelen Kümaş, OYAK Grubu’nun son hamlesiyle milli ve yerli bir şirket olarak kalmaya devam edecek.

Okumaya devam et

Ekonomi

Yaban domuzlarındaki durumu Kütahyalı avcılar fark etti

Yayınlanan

Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık, yaban domuzlarında şap hastalığı görülmesi üzerine, hayvan yetiştiricilerini uyardı. Kütahyalı bazı avcıların yaban domuzlarındaki durumu fark etmesi konuyu ortaya çıkarttı.

Hayvanları bir anda öldürebilecek kadar tehlikeli bir hastalık olan şap hastalığının yaban domuzlarında fark edilmesi, Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğünü harekete geçirdi.

Hayvanların bir süre mera alanlarına çıkarılmaması gerektiğine dikkat çeken Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık, “İlimizdeki büyükbaş hayvanların tamamı aşılanmış olsa da farklı suşu ihtimaline karşı hayvanlarınızı bir süre meraya çıkarmamanız önem arz ediyor” dedi.

Yabani hayvanlardan alınan numunelerin laboratuara gönderileceğini belirten il müdürü Orhan Özçalık, “Üreticilerimizin işletmelerini dezenfekte etmeleri önemli bir tedbir olacaktır. Bu arada meralarımız da dinlenmiş olarak yeni sezona daha güçlü girecektir. Bizlere haber veren avcı dostlara teşekkür ederken, yetiştiricilerimize hastalıksız bereketli bir sezon diliyorum” ifadelerini kullandı.

BU VİDEO DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya’da ekmeğe zam geldi, 1 Ocak 2021’de zamlı fiyattan ekmek satılacak

Yayınlanan

Kütahya Fırıncılar Odası kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Kütahya’da ekmek fiyatları 1 Ocak 2021’den geçerli olmak üzere 2 TL’ye çıktı.

Kütahya Manşet’in bildirdiği habere göre, yeni yılın ilk zammı ekmeğe geldi. Kütahyalılar 1 Ocak 2021 Cuma gününden itibaren 270 gram ekmeği 2 TL ödeyerek alabilecek.

Daha önce simit ve poğaça gibi unlu mamullere zam kararı alan ancak ekmek fiyatlarında bir değişikliğe gitmeyen Kütahya Fırıncılar Esnaf Odası, yeni yılın ilk gününden geçerli olmak üzere ekmeğe zam yaptı.

Kütahya’da yaşayanlar 270 gram ekmeği 2 TL’den tüketecek. Kütahya Fırıncılar Esnaf Odası Başkanı Murat Duran, zamla birlikte ekmek gramajının da arttığına dikkati çekti.  

BİR KÜTAHYA TÜRKÜSÜ – Ben kendimi gülün dibinde buldum

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR