Bizimle iletişime geçin
Eskişehir Ümit Hastaneleri

Ekonomi

Altına zam geldi, sahte bilezik satışları patladı

Yayınlanan

Artan altın fiyatları sebebiyle düğün yapacaklar sahte altın takılara büyük rağbet gösteriyor.

Altın fiyatlarının artmasıyla birlikte düğün yapacak olan dar gelirli aileler, çareyi sahte altın takılarda buluyor. Kütahya’da sayıları her gün artan taklit altın satıcılarının işleri açıldı.

Altın fiyatlarının yüksek olmasından dolayı istenilen altınları alamayan vatandaşlar, 3 tane gerçek bilezik alırken, yanına 7 tane de taklit bilezik alıyor. Gerçeğinden ancak kuyumcuların ayırt ettiği taklit altın takılar vatandaşlar tarafından büyük rağbet görüyor.

Bijutericilik yapan Sarıbey Bakış, “Altın fiyatları yükselince vatandaşlar sahte takılara yöneldi. Bilhassa düğün yapacaklar çok geliyor. 3 tane gerçek bilezik alıp yanına da 7 tane sahte bilezik alıyorlar. Bu sahte takıları gerçeğinden ayırt etmek zor, ancak kuyumcular ayırt eder. Böyle olunca vatandaşlar tarafından talep görüyor. Fiyatları da uygun. Bilezikleri 15 ila 40 lira arasında satıyoruz. Kolyelerin fiyatı da 20 ila 50 lira arasında değişiyor” dedi. İHA

Ekonomi

AK Parti’nin kanun teklifi ile elektrikte kaçak kullanım bedeli vatandaşa kesilecek

Yayınlanan

AK Partili bir grup vekilin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verdiği kanun teklifi ile elektrikte kaçak kullanım bedeli vatandaştan kesilecek. Cumhurbaşkanlığı, gerekli görmesi durumunda uygulamayı 5 yıl daha uzatabilecek. Vatandaşlar soruyor, “Siz kimin vekilisiniz?”

Elektrik dağıtımı bir süre önce devletten alınıp özel şirketlere verilmişti. Bununla birlikte kaçak elektrik kullanımına engel olunamayınca, elektrikte kaçak kullanım bedeli, faturalarını düzenli ödeyen vatandaşa kesilmişti.

AK Partili bazı milletvekilleri tarafından TBMM’ye getirilen elektrikle ilgili yeni yasa teklifine göre, ülke genelindeki kayıp ve kaçak elektrik kullanımının bedeli, bölgesel ayrıma tabi tutulmadan önümüzdeki 5 yıl boyunca ulusal düzeyde tüm halkın elektrik faturalarına yansıtılacak.

Normalde 2015 yılında son verileceği söylenen bu sistem, bölgesel farklılıklar azaltılamadığı için bu yılın sonuna kadar uzatılmıştı. Şimdi bir 5 yıl daha uzatılarak ülke genelindeki tüm kaçak elektrik kullananların faturası ‘eşit’ olarak 82 milyon vatandaşın sırtına yüklenmiş olacak.

Bir grup AK Parti milletvekilinin TBMM’ye sunduğu Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nde halkı yakından ilgilendiren kritik düzenlemeler yer alıyor. Madencilik, doğalgaz ve elektrik alanlarında değişiklikler öngören teklifte, elektrikteki kayıp ve kaçakların ulusal bazda hesaplanarak faturalara yansıtılması yöntemine 31 Aralık 2025 tarihine kadar devam edilmesine, gerekli görmesi halinde de Cumhurbaşkanının bu süreyi 5 yıl daha uzatması konusunda yetki verilmesine ilişkin maddeler yer alıyor.

2013 yılında çıkarılan Elektrik Piyasası Kanunu ile elektrikte 21 dağıtım bölgesine ayrılan Türkiye’de kayıp ve kaçakların bölgesel bazda faturalara yansıtılmasına karar verilmiş, ancak geçiş süreci konularak 31 Aralık 2015 tarihine bölgesel hesaplamaya ara verilmişti.

Yasa uygulanmış olsa, 1 Ocak 2016’dan itibaren kayıp kaçakla ilgili 21 dağıtım bölgesinin birbiriyle bağı koparılacak, her bölgenin kendi kayıp ve kaçağı hesaplanıp o bölgede yaşayan halkın elektrik faturalarına yansıtılacaktı.

Böylece örneğin İstanbul’un kayıp kaçağı Ankara’da, Kayseri’de, Hakkari’de; Erzurum’un kayıp kaçağı da Trabzon’da, Zonguldak’ta, İzmir’de, Kütahya’da yaşayan halkın faturalarına yansıtılmayacaktı. Ancak, bölgeler arasındaki kayıp kaçak konusunda yaşanan uçurum verilen sözlere rağmen azaltılamayınca 2015’te biten süre 31 Aralık 2020 tarihine uzatıldı. Bu sürenin bitimine 2.5 ay kala uçurum hala devam etmesi üzerine bu sefer TBMM’ye sunulan yeni teklifle sürenin 31 Aralık 2025 tarihine kadar uzatılması öngörüldü.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) resmi verilerine göre 21 elektrik dağıtım bölgesinde yaşanan elektrik kayıp ve kaçak oranları bölgelere göre yüzde 4.49 ile yüzde 51.32 arasında değişen büyük farklılıklar gösteriyor.

Özelleştirmedeki amaç önce bu farklılığı en aza indirmek, sonra da bölgesel hesaplamaya geçmekti. Mevcut uçurum düzeyiyle ulusal hesaplama yerine bölgesel hesaplamaya geçilmiş olsa kaçağın çok olduğu bölgelerde elektrik faturaları olağanüstü artacak, kayıp ve kaçağın az olduğu, dağıtım maliyetlerinin düşük olduğu yerlerde faturalar düşecekti. Bu sistemle kayıp ve kaçağın yoğun olduğu bölgelerde yaşayan vatandaşlar kaçak elektrik kullanan kişiler hakkında devlet ve şirketler üzerinde daha güçlü bir baskı kurabileceklerdi.

Okumaya devam et

Ekonomi

İhracatın şampiyonu Güral Porselen

Yayınlanan

Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği 2019 yılı İhracatın Şampiyonları Ödülleri, pandemi nedeniyle internet üzerinden yapılan törenle sahiplerini buldu. Kütahya’nın dünya markası Güral Porselen, “Sektör Şampiyonu” ödülünü alarak Kütahya’ya büyük bir gurur yaşattı.

2019 yılı İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle ve Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği Erdem Çenesiz ile sektörün şampiyonlarının online katılımlarıyla gerçekleşti.

En yüksek ihracatı gerçekleştiren kuruluşların ödüllendirildiği törende, “Sektör Şampiyonu” ödülü Güral Porselen’e verildi. Kütahya’ya büyük gurur yaşatan ödülü Güral Porselen adına Yönetim Kurulu üyesi Harika Güral aldı.

Harika Güral, ödül töreninde yaptığı konuşmada “Güral Porselen olarak, porselen ve seramik sofra mutfak ve seramik süs eşyası kategorisinde ihracat şampiyonu olmak bizim için büyük bir mutluluk ve gurur kaynağı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk “her fabrika bir kaledir” demiştir. Ülkemizin dört bir yanında fabrikalar açan değerli firmaları da başarılarından dolayı tebrik ediyoruz. Bu önemli ödülü sevgili ailem ve emeği geçen çok değerli mesai arkadaşlarım adına alırken, bana kadınların okumaları ve çalışmaları gerektiğini öğreten annem Av. Nesrin Güral’a, her konuda kadın ve erkek eşitliğini savunan ve iş hayatında kadınlara destek veren babam İsmet Güral’a ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Ülke olarak katma değerli mallarla ihracatımızın artacağı, çalışma hayatının her alanında kadınların varlıklarının hissedileceği ve bu değerli ödülü alacak daha çok kadın tepe yöneticisinin olacağı huzurlu, sağlıklı mutlu günler diliyor, ödül alan herkesi tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Porselen ve seramik sofra mutfak ve seramik süs eşyası kategorisinde en fazla ihracat yapan firmalar şöyle sıralandı:

  • 1- Güral Porselen
  • 2- Kütahya Porselen
  • 3- Kar Porselen
  • 4- Porland
  • 5- Keramika

Okumaya devam et

Ekonomi

Yeni Ekonomi Programı ile çalışanların istihdam edilmeleri kolaylaşıyor

Yayınlanan

Yeni ekonomi programının istihdam ve teşvik yol haritası belli oldu. Yeni programla birlikte 25 yaş altı gençler ile 50 yaşın üstünde olan çalışanların istihdam edilebilmelerini kolaylaştırmak için esnek koşullar sağlanacak.

Yeni ekonomi programının istihdam ve teşvik yol haritası belli oldu. Hızlı işe dönüş desteğiyle’ işsizlik ödeneğinden yararlandırılan kişilerin işsiz kaldıkları sürenin azaltılması ve işgücüne daha çabuk geri dönmeleri teşvik edilecek.

25 yaş altı gençler ile 50 yaşın üstünde olan çalışanların istihdam edilebilmelerini kolaylaştırmak için esnek koşullar sağlanacak. Kamuda kadro ve pozisyonların iş tanımları yapılacak, çalışanların yetkinlikleri belirlenecek, norm kadro çalışmaları gerçekleştirilecek.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ana temanın ‘Yeni dengelenme, yeni normal, yeni ekonomi’ olduğu 2021-2022-2023’ü kapsayan üç yıllık ‘Yeni Ekonomi Programı’nı (YEP) açıkladı.

Albayrak, büyümede iki senaryo hazırladıklarını belirterek, iyimser senaryoda bu yıl ekonominin yüzde 0.3 büyüyeceğini, kötümser senaryoda ise yüzde 1.5’lik bir daralmanın söz konusu olacağını belirtti.

25 YAŞ ALTI GENÇLERİN İSTİHDAMI KOLAYLAŞTIRILACAK

Kamunun yönlendirdiği bazı fiyat ve ücretlerde geçmiş enflasyon yerine YEP enflasyon hedeflerine göre ayarlamalar yapılacak, böylece enflasyonda atalet etkisi sınırlandırılacak.

“Hızlı işe dönüş desteğiyle’ işsizlik ödeneğinden yararlandırılan kişilerin işsiz kaldıkları sürenin azaltılması ve işgücüne daha çabuk geri dönmeleri teşvik edilecek.

25 yaş altı gençler ile 50 yaşın üstünde olan çalışanların istihdam edilebilmelerini kolaylaştırmak için esnek koşullar sağlanacak.

İleri yaş gruplarında istihdamın desteklenmesine yönelik olarak 50 yaş üstü tam zamanlı çalışanların kısmi zamanlı çalışmaya geçiş teşvik edilecek.

10 günden az çalışan 25 yaş altı gençlerin daha kolay istihdam edilmesine imkân sağlayacak düzenleme ile gençlerin deneyim ve beceri kazanmaları sağlanacak ve işverenlerin gençleri tercih etmesi desteklenecek.

Kovid-19 salgını sonrası ekonomik toparlamayı destekleyici ve yapısal düzenlemeler içeren İstihdam Kalkanı Paketi hayata geçirilecek.

Kredi kullanıma ilişkin süreçlerin iyileştirilmesine ve kredilerin veriliş amaçları doğrultusunda kullanılmasının sağlanmasına yönelik çalışmalara devam edilecek.

Kamu yatırımlarında, 11 inci Kalkınma Planı’nda yer alan öncelikli imalat sanayi sektörlerine ve bu sektörlere yönelik beşeri ve fiziki altyapıyı güçlendirerek Ar-Ge, dijitalleşme, insan kaynakları, lojistik ve enerji gibi yatay alanlar ile tarım, turizm ve savunma sanayi alanlarına öncelik verilecek.

Vergisel işlemlerde uzaktan denetim ve risk bazlı incelemelerin yaygınlaştırılması için ‘Risk Analiz Değerlendirme ve Araştırma’ (RADAR) Sistem kurulacak, farklı veri kaynaklarından edinilen bilgiler RADAR sisteminde toplanacak. Vergi tahsilatının etkinliği arttırılacak ve kayıt dışı ekonomiyle mücadele sürdürülecek.

KAMUDA YENİ DÖNEM

Programda kamu personeli ile ilgili de değişiklikler yer aldı: Kamuda kadro ve pozisyonların iş tanımları yapılacak, çalışanların yetkinlikleri belirlenecek, norm kadro çalışmaları gerçekleştirilecek. Norm kadro çalışmasıyla derece kademeye göre ücret sorunu çözülecek. Norm kadro çalışmaları kamu kurumlarının adeta MR’ını çekilecek. Bu çerçevede programda şu ifadelere yer verilmiştir; “Kamuda kadro ve pozisyonların iş tanımları yapılacak, çalışanların yetkinlikleri belirlenecek, norm kadro çalışmaları gerçekleştirilecek, iş tanımı ve yetkinlikler dikkate alınarak norm fazlası personelin yeniden yerleştirilmesi yapılacak, hedef ve yetkinlik bazlı performans değerlendirme sistemi oluşturularak başarılı personelin ödüllendirilmesini sağlayacak Kamu İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi kurulacaktır.”

İş tanımı ve yetkinlikler dikkate alınarak norm fazlası personelin yeniden yerleştirilmesi yapılacak. Hedef ve yetkinlik bazlı performans değerlendirme sistemi oluşturularak başarılı personelin ödüllendirilmesi sağlanacak. Kamu İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi kurulacak. Yeni programa göre başarılı memurların ise ödüllendirileceği belirtildi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya Belediyesi’ne alınacak 36 kişi için, bin 214 kişi başvurdu

Yayınlanan

Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, “Torpil, tanıdık referansı gibi şeylere izin vermiyoruz. İşçi alımlarında çok titiz davranıyoruz” dedi. 36 işçi alımı için bin 214 kişinin müracaat ettiği bildirildi.

Kütahya Belediyesi, 36 işçi alımı için çıktığı ilanın ardından mülakatlara başladı.Farklı branşta 36 kişiyi kendi bünyesine dahil edecek olan Kütahya Belediyesi, adayların mülakatını Akkent Mahallesi’nde gerçekleştiriyor.

1214 kişinin söz konusu alım için başvuru yaptığını söyleyen Kütahya Belediye Başkanı Prof.Dr. Alim Işık, mülakata giren vatandaşlara başarılar diledi.

Personel alımlarında Şeffaf Belediyecilik anlayışlı ile hareket ettiklerini belirten Alim Işık, “Biz bu işi en iyi kim yapıyorsa onu tespit etmeye çalışıyoruz. Elimizde aracımız var. Ama bu araçları kullanacak şoför yok. Emaneti doğru değerlendirerek milletimizin malına sahip çıkalım. Bu mülakatların tek referansı sizsiniz. Gönlünüz rahat olsun” diye konuştu.

1214 kişi arasından belirlenecek 36 kişi, iş makinesi operatörü, Destek Hizmetleri Müdürlüğü, Fen İşler Müdürlüğü, Temizlik İşleri Müdürlüğü ile Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nde istihdam edilecek.

Okumaya devam et

Ekonomi

Konut, sanayi ve ticarethanelerde kullanılan elektriğe yüzde 5,75 zam geldi

Yayınlanan

Konut, sanayi ve ticarethanelerde kullanılan elektrik ücretiyle ilgili yeni tarifeler Resmi Gazetede yayımlandı. Yeni tarifelere göre elektriğe yüzde 5.75 zam geldi.

Konut, sanayi ve ticarethanelerde kullanılan elektriğe bugünden geçerli olmak üzere yüzde 5.75 zam geldi.

Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK) tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan yeni tarifeler 3 ay uygulanacak.

Ayrıntılar gelecek…

Okumaya devam et

Ekonomi

Bakan Selçuk açıkladı! Nakdi ücret desteği ödemeleri 8-9 Ekim’de yapılacak!

Yayınlanan

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk nakdi ücret desteği ödemelerinin yapılacağı tarihi açıkladı. Selçuk, eylül ayına ilişkin Nakdi Ücret Desteği ödemelerinin 8-9 Ekim’de yapılacağını duyurdu.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, eylül ayına ilişkin Nakdi Ücret Desteği ödemelerinin 8-9 Ekim’de yapılacağını bildirdi.

ÖDEMELER PTT VE BANKA ARACILIĞIYLA YAPILACAK

Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, ödemelerin banka hesapları üzerinden gerçekleşeceğini, sistemde IBAN bilgisi eksik veya hatalı olanların ödemelerinin ise PTT aracılığıyla yapılacağını ifade etti.

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ NEDİR?

Nakdi Ücret Desteği, pandemi süresince iş yerlerinin aylık bildirimlerinin ‘https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi’ üzerinden takip ederek ücretsiz izin hakkını ve desteği alıp alamayacağını incelemesi sonucu verilen bir ödenektir.

Aylık bildirimlerde ücretsiz iznin verildiği ayı takip eden ayın 3’üne kadar işveren tarafından bildirilmelidir. Nakdi Ücret Desteği başvurusu kişinin değil iş yerinin başvurusu ile gerçekleşir.

Bu detayları incelemek için mutlaka SGK’nin resmi internet sitesinden takibi yapılmalıdır.

Okumaya devam et

Eğitim

Kütahyalı öğrencinin yaptığı robot, Teknofest’de ödül aldı

Yayınlanan

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mühendislik Projeleri Geliştirme Kulübü’nün geliştirdiği Su Yüzeyi Temizleme Robotu, TEKNOFEST 2020’de Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışmasının ‘Üniversite ve Üstü’ kategorisinde ikinciliğe layık görüldü.

Bu yıl Gaziantep’te düzenlenen TEKNOFEST’te ESOGÜ’yü, Mühendislik-Mimarlık Fakültesinin farklı bölümlerinde okuyan Kütahyalı öğrenci Serdar Sallantı ile Ersin Molla, Miraç Yüksel Çelik, Mehmet Can Alpay, Samet Aruca ve Sami Mert temsil etti.

Öğrenciler madalya, kupa ve 10 bin TL’den oluşan ikincilik ödülünün sahibi oldu. Su kaynaklarını temizleme amacıyla geliştirilen su yüzeyi temizleme robotu, sensörsüz olarak sadece kamera ve görüntü işleme teknolojisi yardımı ile çalışıyor.

Nesnelerin uzaklık, renk, şekil gibi birçok özelliğini belirleyebilen robot, plastik ve yağ atıklarını konveyör bant sistemi ile atık deposuna ulaştırıyor. Çevreci robot ile kirli su kaynaklarının atıklardan arındırılması hedefleniyor. Yerli sanayi üretim çerçevesinde geliştirdikleri çeşitli projelerle öne çıkan ESOGÜ Mühendislik Projeleri Geliştirme Kulübü, geçen sene de TEKNOFEST’te üçüncülük ödülü kazanmıştı. İHA

Okumaya devam et

Ekonomi

Bakanlıktan nakit desteği!

Yayınlanan

Her Aileye 500-900 TL arası yardım ödemesi yapılacak! Başvuru şartları neler, kimler başvuru yapabilir?

Koronavirüs ile beraber daha da ağırlaşan ekonomik koşullar nedeniyle devlet bütün ihtiyaç sahibi ailelere 500 TL ila 900 TL arasında yardım yapılacak. Valilik ve kaymakamlıklar tarafından verilecek nakit desteği için başvuru şartlarının karşılanması bekleniyor.

Peki, devletten 500-900 TL aralığında maaş nasıl alınır? Başvuru şartları neler, kimler başvuru yapabilir?

TÜM AİLELER DEVLETTEN MAAŞ ALABİLİR!

Egehaber.com sitesinde yer alan habere göre, Koronavirüs salgını nedeniyle başlayan pandemi sonrası artan ekonomik zorluklarla vatandaşların geçinmesi daha da zorlaştı. Okula giden çocuklar, ekonomik olarak ailelere daha da zorluk yaşatabiliyor. Bu durumları göz önünde bulunduran devlet, okula giden çocukları olan ailelere maaş bağlayacak. Okumayan çocuk kalmasın diye, her aileye 500 TL ila 900 TL aralığında yardım ödemesi yapılacak.

YARDIM BAŞVURULARI BAŞLADI!

Okula giden çocukları olan ihtiyaç sahibi ailelere verilen yardımın başvuruları başladı. Maddi durumu elverişli olmayan ailelere, çocuklarını okutabilmeleri için devlet yardım edecek. İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinin yanı sıra; okul öncesi anaokulu öğrencilerine de ödeme yapılacak.

  • Okul öncesi öğrenciler için 500 TL
  • İlköğretim öğrencileri için 750 TL
  • Orta öğretim öğrencileri için 800 TL
  • Üniversite öğrencileri için ise 900 TL

E DEVLET’TEN YA DA VALİLİK/ KAYMAKANLIKLARDAN BAŞVURU YAPILACAK

Yardım başvuruları kaymakamlıktan olacak. Vatandaşlar internet yoluyla e devlet üzerinden kolaylıkla başvuru yapabilecekleri gibi; aynı zamanda bulundukları ilçenin kaymakamlıklarına giderek de yardım başvuru yapabilecekler.

ÇOCUĞU OLMAYANLARA 600 TL YARDIM YAPILACAK!

Devlet, yalnızca çocukları olan ailelere değil; aynı zamanda ekonomik olarak yetersiz olan ihtiyaç sahibi ailelere de yardım yapacak. Devlete kira yardımından fakirlik maaşına, fakirlik maaşından yakacak ve nakit para yardımına kadar onlarca yardım yapılacak. Herhangi bir SGK güvencesi bulunmayan kişilere de devlet 600 TL ila 821 TL arası yardım yapacak.

Yardımlar kaymakamlık üzerinden başvuru alacak. Buna ek olarak eğitim hakkı kazanan kişilere de yardım yapılması planlanıyor.

Okumaya devam et

3. SAYFA

Uzmanlar uyarıyor! Temassız kart dolandırıcılığına dikkat

Yayınlanan

Özellikle koronavirüs pandemisinden sonra kullanımı yaygınlaşan temassız kartlar konusunda uzmanlardan uyarı geldi. Temassız kart dolandırıcılığından nasıl korunabilirsiniz?

Neredeyse her evde en az bir tane olan kredi kartları dolandırıcıların her dönemde hedefinde oluyor. Özellikle koronavirüs pandemisinden sonra yaygınlaşan temassız ödeme yöntemi ise beraberinde yeni dolandırıcılık yöntemlerini beraberinde getirdi.

Dolandırıcılığın nasıl yapıldığını anlatan, tüketicilere uyarılarda bulunan Dijital İletişim Araştırmacısı Ali Murat Kırık, “Siber dolandırıcı, post cihazıyla insanların kalabalık olduğu yerlerde çantasından veya cebinden, kişiye herhangi bir şekilde temas etmeden para çekme işlemi yapabiliyor. Çünkü 5 ile 10 cm arasında bu temassız kartlar ve post cihazları birbirleriyle iletişim kurabiliyor” dedi.

RAKAM UFAK OLSA DA MUTLAKA KONTROL EDİN

Ali Murat Kırık, temassız kart kullanıcılarının ay sonunda mutlaka kart ekstrelerini kontrol etmeleri gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

“Siber korsanlar ve siber hırsızlar özellikle insanların yoğun olduğu ortamlarda bu işlemleri gerçekleştirmeye başladılar. Yani bazen 50 lira bazen çekilen 40 lira az geliyor. İnsanlar kredi kartı ekstrelerine bakıyorlar ne olacak 30 liradan 40 liradan diyorlar. Bunu küçümsüyoruz. Ama düşünün herkesten bu paranın çekildiğini. Bu direkt vatandaşın mağdur olmasına ve ceplerindeki paranın çıkmış olmasına sebebiyet veriyor. Aniden yaklaşıldığı için bir anda bir çekim işlemi gerçekleşiyor ve o firma marka ismi görülse bile daha sonra siz o markaya ya da firmaya başvursanız ve ‘ben sizden alışveriş yapmadım’ deseniz bile bunu ispat edebilme şansınız söz konusu olmuyor. Çünkü temassız bir şekilde o işlem gerçekleştirilmiş oluyor.”

Ali Murat Kırık, temassız kartı kullanmak isteyenler için ise, “Temassız özelliği bulunan kartlar alüminyum folyoya sarılarak kullanılırsa çanta içinden ya da kıyafetlerin cebinden temas kesilmiş oluyor. Sinyal alıp verip işlemi gerçekleşmediğinden dolayı sanal dolandırıcı hiçbir şekilde çekim gerçekleştiremiyor” diye konuştu.

ÖNLEM ALANLAR DA, ALMAYANLAR DA VAR

Temassız kart kullanımının geçmiş yıllara göre arttığı pandemi döneminde, dolandırılanların sayısı da her geçen gün artıyor. Vatandaşların bazıları tedbirli davranırken bazıları ise kolay olduğu için kullanmaya devam edeceğini belirtti. Temassız kart kullanıcılarından Ayça Oğuz, “Temassız kullanmaktan şifremi unuttum. Her kartımda kullanıyorum diyebilirim. Büyük kolaylık. Dolandırıcılık kısmını ilk defa sizden duyuyorum. Hiçbir önlem almadım. Ama bundan sonra kapattırıp şifreye dönüş yapacağım gibi duruyor” dedi.

Bir başka kullanıcı ise, “Ben temassız özelliğini kullanıyorum. Hatta bu dönemde limitini de yükselttim. Dolandırıcıları duydum. Benim hiç başıma gelmedi. Zaten düzenli olarak ekstrelerimi kontrol ederim. İnşallah da gelmez” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Ekonomi

TOKİ 341 ev ve iş yerini açık arttırma ile satışa çıkarıyor

Yayınlanan

TOKİ, “açık arttırma yöntemi” ile 23 ilde bulunan toplam 341 ev ve iş yerini satışa çıkarıyor. Yapılacak satışın ve ödemelerin detayları ise şu şekilde…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 23 ilde 176 konut ve 155 iş yerini “açık artırma yöntemi” ile satışa sundu. 23 il arasında Kütahya da bulunuyor.

Konutlar için 13 Ekim 2020, Salı günü, saat 11.00’da, iş yerleri için 14 Ekim 2020, Çarşamba günü saat 11.00’da açık artırma yapılacak. Açık artırmalar Ankara Bilkent Otel ve Konferans Merkezi ile TOKİ İstanbul Hizmet Binası’nda gerçekleştirilecek. Ayrıca internetten teklif verilebilecek.

KONUTLAR İÇİN %25 PEŞİNAT İSTENECEK

Alıcılar Kütahya, Adana, Ankara, Batman, Balıkesir, Bolu, Bursa, Çorum, Denizli, Düzce, Gaziantep, İstanbul, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Manisa, Muğla, Niğde, Ordu, Samsun, Sinop ve Sivas şehirlerinde satışa sunulan konutlar %25, peşin 120 ay vade ile sahip olabilecekler.

Ayrıca, Adana, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Bitlis, Burdur, Bursa, Çorum, Denizli, Gaziantep, Isparta, Karabük, Kahramanmaraş, Kayseri, Kırşehir, Konya, Niğde, Rize, Siirt, Şanlıurfa, Trabzon ve Uşak şehirlerinde satışa sunulan iş yerleri %10, %25 peşin 120 ay vade ile alınabilecek. Edinilen bilgiye göre, açık artırmaya ilişkin bankacılık hizmetleri Türkiye Halk Bankası A.Ş. ve T.C. Ziraat Bankası A.Ş. tarafından yürütülecek olup, başvurular teminatlar anılan Bankaların tüm şubeleri aracılığı ile kabul edilecek.

Okumaya devam et

Ekonomi

Milletvekili Kasap: “Kütahya’da 9 ayda 535 iş yeri kapandı”

Yayınlanan

CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap, il genelinde toplam 48 Esnaf Sanatkar Odası’nın bulunduğunu, bu odalara kayıtlı toplam 16 bin 102 esnaf ve sanatkarın faaliyet gösterdiğini, yılbaşından beri Kütahya’da toplam 535 işyerinin kapandığını bildirdi.

Kasap, Korona virüs (Covid-19) nedeniyle üniversitelerin ve okulların açılmıyor olmasından kaynaklı olarak esnafın yaşadığı sorunlarla esnafın talep ve beklentilerinin tespiti amacıyla Kütahya’da saha çalışması gerçekleştirdiğini ifade etti.

Kasap, Kütahya Dumlupınar Üniversitesine kayıtlı toplam öğrenci sayısının 46 bin, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullarda ise toplam 99 bin 749 öğrencinin eğitim gördüğünü ancak okulların (Covid-19) nedeniyle açılmıyor olmasından kaynaklı Kütahya esnafını ayakta tutan öğrencilerin yokluğundan esnafın çok zor günler geçirdiğini söyledi.

Kütahya Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği, Bakkallar Esnaf Odası, Minibüsçüler, Servis Araçları ve Halk Otobüsleri Esnaf Odası, Lokantacılar Odası ile Elektrik ve Elektronik Teknisyenleri Odasını ziyaret eden Kasap, il genelinde toplam 48 Esnaf Sanatkâr Odası’nın bulunduğunu, bu odalara kayıtlı toplam 16 bin 102 esnaf ve sanatkarın faaliyet gösterdiğini, yılbaşından beri Kütahya’da toplam 535 işyerinin kapandığını belirterek, “İlimizin esnaf ve sanatkarına baktığımızda ülke geneline hâkim olan sorunların Kütahya’da daha ağır hissedildiği bir gerçektir. Pandemi sürecinde öncelikle okulların kapalı kalması servis şoförü, kırtasiyeci, konfeksiyoncu ve kantinci esnafını ilk sırada etkilemiştir. Özellikle servisçi ve kantinci esnafı hiç çalışmadığı halde sigorta primleri ve vergileri devam etmektedir. Kütahya’da bu dönemde üniversite öğrencilerinin olmayışı da bilhassa lokanta, kafeterya ve pastane işletmecisini etkilemiştir. Kütahya’da kültürel turizm ve sağlık turizmi açısından turizm bitmiş durumdadır. Kaplıcalar, hamamlar bu dönemde sıkıntı çekmektedir. Büyük oranda turizme bağlı olarak iş yapan çinici esnafı da bu dönemden en çok etkilenen sektörlerin başında gelmektedir. Berber/kuaför, lokanta gibi sektörlerde tek kullanımlık malzeme zorunluluğu sebebiyle artan maliyetler karşılanamamaktadır. İl genelinde yurtlar kapalı, 3000 civarında öğrenci apart ve dairesi boştur. Halk otobüsleri de müşteri sayısının yarı yarıya azalmasından dolayı zarar etmektedir. Kantin esnafı kiralarını ödeyememekte, kahvehaneler siftah dahi yapamaz haldedir. Kırtasiyeciler büyük marketlerden dolayı iş yapamamakta, servisçiler evine ekmek dahi götüremez duruma gelmiştir” diye konuştu.

Kütahya’da faaliyette bulunan esnafın zaten var olan ekonomik buhrandan kaynaklı zor günler geçirdiğini bir de üstüne yaşanan pandemiden ve okulların kapalı olmasından dolayı çok daha zor günler yaşayan esnafın sorunlarının çözülmesi gerektiğini belirten Kasap, esnafın talep ve beklentilerine ilişkin şunları söyledi: “Kütahya’da belediye tarafından esnaftan alınan ilan ve reklam vergisinin alınmaması çok önemli. Özelikle esnafın BAĞ-KUR, SGK prim borçları ve maliye borçlarının ötelenmesi ve taksitlendirilmesi elzemdir. Öğrenci servisi/ Servis Aracı İşletmenliği yapan esnaflarla halk otobüslerine yakıt desteği ve motorlu taşıtlar vergisi istisnası sağlanması bu esnafımıza can suyu olacaktır. Kütahya’da çok sık duyduğumuz ve esnafımızın sürekli şikayet ettiği diğer bir husus küçük esnafa salgın dolayısıyla yapılan kontrollerde özelikle lokantacılar, gözlemeciler ve tostçulara denetim elemanları tarafından 3.150 TL sık sık yersiz ceza kesilmesinin önüne geçilmesidir. Bu esnaflarımıza ceza kesilerek değil, uyarılarda bulunularak bilgilendirilerek işlem yapılmasının sağlanması zaten zor durumda olan esnafa kolaylık sağlayacaktır. Yine kredi kullanarak ayakta kalmaya çalışan esnafların kredi borçlarının pandemi süreci bitinceye, hayat normale dönünceye kadar ertelenmesi kritik önemdedir. Kütahya’da faaliyette bulunan esnafımıza en az 2 yıl ve geri ödemesiz olacak şekilde faizsiz kredi imkânı sağlanması ve bu krediye erişim şartlarının kolaylaştırılması şarttır. Bu sorunların çözümü için esnafımızın yanında olmaya onların sesi olmaya devam edeceğiz.”

Okumaya devam et

Ekonomi

MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş: “Borçlar ertelensin, matrah artırılsın”

Yayınlanan

Pandemi süreci nedeniyle zor günler geçiren küçük esnafı,  üniversitelerin uzaktan eğitim modeli ile eğitime devam edecek olması nedeniyle daha zor günler beklediğini ifade eden Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, “Pandemi sebebiyle ertelenen borçlarda ödeme günü geldi kapıya dayandı. Ancak pandemi sürecini henüz atlatabilmiş değiliz. Esnafın sıkıntıları halen devam ediyor. Bu nedenle, ödemeler ya uzun vadeye yayılmalı ya da süreç geçene dek ertelenmeye devam edilmelidir ”dedi.

“ÜNİVERSİTELERİN AÇILMASI TEK UMUTTU”

MHP Kütahya Milletvekili Erbaş, “Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan pandemi nedeniyle Kütahya’da öğrenciye yönelik hizmet veren, kafe, yurt, servis, eğlence gibi sektörler geride kalan altı ayı hep ekside kapattılar. Kimi kirasını ödeyemediği için geçici süre iş yerini kapattı. Kimisi ise belki bir umut diye sektör değişikliğine gitti. Kimisi de iş yerini tamamen kapattı. Tüm esnafın tek umudu ise yeni eğitim öğrenim dönemi idi. Ancak ilimizde bulunan üniversitelerin uzaktan eğitim sistemini seçmesi nedeniyle, esnafımızın hayalleri suya düşmüştür” diye konuştu.

“VERGİ VE PRİM BORÇLARI YENİDEN ERTELENSİN”

Erbaş, “Geçtiğimiz dönemde devletimizin hemen hemen her sektöre gerekli yardımları gücünün elverdiğince yaparak, küçük esnafa bu zor süreci fazla hissettirmemeye çalışmıştır. Bu yapılan çalışmalardan bir tanesi ise vergi ve prim ödemelerinin ertelenmesiydi. Çok kısa süre sonra bu süreç sona erecek ve ertelenen vergi borçları ödenmeye başlayacak. Ama halen küçük esnafımız pandemi sürecini atlatabilmiş değil. Bu nedenle TBMM açılır açılmaz, vergi ve prim borçları için yeniden düzenleme yapılmalı ve borç ertelemeleri devam etmelidir. Esnafımız rahat olsun. Yüce meclis yeni dönem açılır açılmaz, halkımızın dert ve sorunlarını mecliste gündeme getireceğim” dedi.

“MATRAH ARTIRIMI ESNAFI RAHATLATABİLİR”

Pandemi döneminde alınan ekonomik önlemlere, matrah artırımının da eklenmesinin faydalı olacağını düşündüğünü ifade eden milletvekili Ahmet Erbaş, “Matrah artırımı ile hem zor günler geçiren esnaf rahatlar,  hem de vergi affı için müracaat edildiğinde hazineye gelir aktarılmış olur” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

AFYON

Kütahya’dan 6 firma şampiyonlar ligine girdi, Ege’den 3 il geride kaldı

Yayınlanan

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin açıkladığı rakamlara göre, Kütahya’dan 6 firma ihracat şampiyonları ligine girdi. Muğla, Afyonkarahisar ve Uşak, Kütahya’nın gerisinde kaldı.

İZMİR – İHA

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan ihracat şampiyonları listesine Kütahya’dan 6 firma girdi. İhracatın ‘şampiyonlar ligi’ olarak tanımlanan, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından her yıl açıklanan en fazla ihracat yapan bin firma listesinde, 2019 yılı performanslarına göre Kütahya’dan 6 firma yer buldu. Egeli ihracatçılar, ilk bin ihracatçının ihracatının yüzde 20’sini gerçekleştirdi.

İhracatçı listesinde Ege Bölgesinden 142 firma yerini korurken, 18 firma 2019 yılında ilk bin ihracatçı listesinin yeni üyeleri oldu. TİM’in bin ihracatçı listesinde İzmir 83 firma ile yer alırken, Denizlili ihracatçılar 26 firma ile listede yer buldu. Manisa’dan 23 ihracatçı firma listeye girme başarısı gösterdi. Aydın’dan 7, Kütahya’dan 6, Muğla’dan 5, Afyonkarahisar ve Uşak’tan 1’er firma ihracatın ‘şampiyonlar ligine’ girmenin mutluluğunu yaşadı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan ilk bin ihracatçı listesindeki Egeli firma sayısının 2012 yılından bu yana düzenli olarak artarak 118’den 160’a yükselmesinin gururunu yaşadıklarını belirten Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, önümüzdeki süreçte Ege Bölgesinden ilk bin ihracatçı listesinde daha fazla firmanın yer alması için dijitalleşme, İinovasyon, AR-GE, tasarım ve markalaşmaya ağırlık veren çalışmalara yoğunlaşacaklarını kaydetti.

Pandemi sonrasında Türkiye’nin ilk dijital fuarını ayakkabı ve saraciye sektöründe 1-4 Haziran tarihlerinde Shoedex2020 Ayakkabı ve Saraciye Fuarı şeklinde düzenlediklerine işaret eden Eskinazi, “12-16 Ekim tarihlerinde ise Türkiye’nin ilk Gıda Sanal Fuarı-The Fource’u organize edeceğiz. Pandeminin fiziki pazarlamaya izin vermediği günümüzde dijital fuarlar ve ticaret heyetleriyle ihracatımızda devamlılığı sağlamaya çalışıyoruz. 2020 yılının ocak-ağustos döneminde 214 ülke ve serbest bölgeye 8,1 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. 2020 yılının son dört aylık döneminde hayata geçirdiğimiz projelerin meyvelerini toplayarak 2020 yılını ihracatta artışla kapatmayı ve TİM ilk bin ihracatçı listesinde önümüzdeki yıl daha fazla firmamızla yer almayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Okumaya devam et

Ekonomi

Türk-İş raporu: Yoksulluk sınırı 7 bin 973 TL’ye yükseldi

Yayınlanan

Türk-İş’in Eylül ayına ait araştırmasına göre Türkiye’de dört kişilik bir aile için açlık sınırı 2 bin 447 TL, yoksulluk sınırı ise 7 bin 973 TL’ye yükseldi.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Eylül ayı açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı.

33 yıldır aylık bazda yayımlanan raporda dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı “açlık sınırı”, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise “yoksulluk sınırı” olarak tanımlanıyor.

Buna göre Eylül ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 447 TL, yoksulluk sınırı ise 7 bin 973 TL olarak belirlendi.

Bekâr bir çalışanın “yaşama maliyeti” ise 3 bin 2 TL oldu.

Türk-İş verilerine göre böylece geçen yıl Eylül ayına göre açlık sınırı 383 TL, yoksulluk sınırı ise bin 248 TL artmış oldu.

Asgari ücretin 2 bin 324 TL’de sabit kaldığına dikkat çekilen raporda mutfak masraflarının Ağustos’a göre yüzde 2,68, geçen yıl Eylül ayına göre ise yüzde 18,56 oranında arttığı belirtildi.

Özellikle yoksul kesimin yoğun bir şekilde tükettiği ekmeğin fiyatına Eylül ayında yüzde 20 oranında zam geldiği kaydedildi.

Dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması, geçen yıl Eylül ayına göre 385 TL, temel ihtiyaçlar için yapılan toplam harcama ise bin 248 TL arttı.

Raporda, Türkiye’de en yoksul ile en zengin yüzde 10’luk kesim arasında 13 kat gelir farkı bulunduğuna işaret edilerek nüfusun üçte birine yakın kesiminin yoksul olduğu, koronavirüs salgınının etkisiyle meydana gelen iş ve gelir kaybı nedeniyle aradaki gelir farkının ve yoksulluğun daha da artmasının beklendiği kaydedildi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kredi faizleri yükseldi, araç satışları durdu

Yayınlanan

Koronavirüs salgını sonrası fiyatları aniden yükselen 2. el araç piyasasında son günlerde durgunluk yaşanıyor. 2. el araç alacak olan vatandaşların uğrak adresi olan oto galerilerde araç bolluğu yaşanırken, vatandaşlar ise fiyatların yüksek olmasından dolayı istedikleri aracı alamadıklarından şikâyetçi.

Kütahya’da 2. el araç alım satımı yapan galerici esnafları, pandemiden dolayı 2. el araç fiyatlarının yükseldiğini ve kolay kolay da düşmesini beklemediklerini söylüyor. Son bir haftadır 2. el araç piyasasında bir durgunluk yaşandığını aktaran galericiler, “Çünkü faizler, döviz ve altın yükseldi. Bu durgunluğun 2 ay kadar sürmesini bekliyoruz. 2021 Nisan ve Mayıs ayına kadar yüksek fiyatların devam etmesini bekliyoruz. Bazı uyanık kişiler bayilere gelen sıfır araçları kapatıyorlar. 1-2 ay bu aracı bir yerde bekletip bayideki bedelden daha yüksek bir fiyata bu aracı satabiliyorlar. İnsanlar da sıfır araç bulamadıkları için bu kişilerden araç alıyorlar” diye konuştular.

2. el araç piyasasının tekrar bir yükselme eğiliminde olduğunu söyleyen galerici esnafları “Kredi faizlerinin yükselmesi ve 2. el araçların fahiş fiyatlara satılması nedeniyle piyasada durgunluk var. İnsanlar sürekli araç soruyorlar. Piyasanın 2021’e kadar fiyatların düşeceğini tahmin etmiyoruz. Araba piyasasının daha da yükseleceğini tahmin ediyoruz” dediler.

Araç almak için oto galerilerin yolunu tutan bir vatandaş ise fiyatların yükselmesinden şikayetçi oldu. Bundan 3 ay önceye kadar her arabada en az 20 bin lira fiyat farkı olduğunu savunan Nurettin Top isimli vatandaş, “Sattığımız aracı aynı fiyata bulamıyoruz. İstediğimiz arabayı alamıyoruz. 30 bine satılan araba şuan 50 bin lira. Sattığımız araba fiyatına bir alt modellere bakıyoruz mecburen” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

3. SAYFA

Ağustos ayında Kütahya’da 938 suç işlendi

Yayınlanan

Kütahya’da 2020 yılı Ağustos ayında şahsa ve mala karşı 938 suç işlendi.  Kütahya İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekiplerce gerçekleştirilen operasyonlar ve yürütülen çalışmalarla, 667 şahıs yakalandı.  

Toplam 938 olayın 160’ı faili firar, 111’i ise failinin bilinmeyen olarak kayıtlara geçti.  Adli makamlarca 8 kişinin tutuklandığı bu olaylarda 6 tabanca, 12 av tüfeği, 21 mermi, 6 kurusıkı tabanca, 20 bıçak ve 101 diğer suç aleti ele geçirildi.

Kütahya İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; 2020 Ağustos ayında Kütahya il genelinde toplamda 200 trafik kazası meydana geldi.

Bu kazalarda 1 kişi hayatını kaybederken, 110 kişi yaralandı. İl Genelinde trafik ekiplerince yapılan denetimlerde 2 bin 726 sürücü belgesine, 6 bin 840 araç plakasına olmak üzere belge toplam 9 bin 566 tutanak düzenlendi. Trafik kurallarını ihlal edenlere toplamda 3 milyon 786 bin 162 TL para cezası kesildi.

2020 Ağustos ayında emniyet birimlerine kayıp olarak bildirilen 6 çocuk bildirildi, kayıp çocukların tümü bulunarak ailelerine teslim edildi.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince geçen ay yürütülen faaliyetler kapsamında 1 kişi kaçak tütün, 5 kişi sahte para, 6 kişi resmi belgede sahtecilik olayları ile ilgili yakalanarak adli mercilere sevk edildi.

Kütahya il genelinde uyuşturucu ekmek, bulundurmak ya da satmak suçlarından toplam 29 olayda 45 kişi yakalandı, bu kişilerden 5’i çıkarıldığı adli makamlarca tutuklanarak ceza evine konuldu.

Okumaya devam et

Ekonomi

“Gıda ve nakliye sektörü dışında esnaflar sıkıntıda”

Yayınlanan

Pandemi dolayısıyla esnafın halinin perişan olduğunu bildiren Kütahya Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Enver Erdoğan, ekonominin ayakta kalabilmesi için Kütahya Merkez’de bin 305 esnafa 69 milyon TL kredi verdiklerini açıkladı.

Kütahya Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Enver Erdoğan, pandemi sürecinde verdikleri esnaf kredileri hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan Enver Erdoğan, 1 Ocak ile 21 Ekim tarihleri arasında Kütahya’da bin 305 esnafa 69 milyon 98 bin 975 TL kredi dağıtıldığını söyledi.

Dumlupınar Gazetesi’nden Ahmet Dinç’e konuşan ve plasman durumuna dair bilgiler veren Enver Erdoğan, “Şu ana kadar plasman sıkıntısı yaşamadık. Bu ay âfâki şekilde kredi dağıttıktan sonra yine de plasman geldi. Ancak şu anda plasmanımız yok. Devlet tarafından dönüşler de ertelendiği için dönüşlerden yararlanamıyoruz. 1 Ekim’e kadar sıkıntı yaşayacağız” dedi.

Erdoğan, “Ekim’de dönüşler başladığı zaman, öteleme olmazsa tekrar eski halimizi alacağımıza inanıyorum. Şu an esnafımızın hâli ortada, devletimiz ötelemeye devam ederse plasman sıkıntısı çekeriz” dedi.

Esnafın giderek borçlandığını vurgulayan Enver Erdoğan, “Devletimiz bize yıllık plasman ayırır. Türkiye genelinde 958 kooperatifiz. Plasman ayrılır, Halk Bankası Genel Müdürlüğü her ay çalışan kooperatife belirli bir plasman verir. Faizin yarısını devlet karşılar. O para bittiği için Halk Bankası gönderemiyor. Bu sene kişi ayırt etmeden Kovid-19’dan dolayı devletimiz fazlasıyla 25 bin TL destek ile tüm esnafımızın yanında oldu. Durum şuan ortada esnafımız öğrenci olmadığı için perişan. Özellikle halk otobüsleri zarar ediyor. Servisçilerimiz hiç kazanamıyor. Kahvehanelerimiz oyun olmadığı için kapalı. Gıda ve nakliye sektörü hariç esnafımız zor durumda. Bu sene planlar tutmadı. 60 milyon TL kredi vermeyi planlıyorduk bu rakam Kovid-19 nedeniyle 90-100 milyona çıkacak. Buna ilaveten Halk Bankası 25 bin TL’lik kredilerden 40 milyon TL kredi verdi. Tahmini olarak 150 milyon TL civarı bu yıl içerisinde Kütahya’da esnafa kredi girişi olacak. Bu paralar borç ödemede kullanılacak. Borcu borçla ödeyecek esnafımız. Bu sistem bir yerde patlayabilir. Sıkıntı büyük” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya’daki spotçularda yaprak kıpırdamıyor

Yayınlanan

Spot ve ikinci el eşya alım satımı yapan esnaf, pandemi dolayısıyla siftah yapamadığını söylüyor. Üniversitelerin açılmamasıyla malları elinde kalan Hasan Hüseyin Kıyak, “Sektörde şu an yaprak kıpırdamıyor. Okullar açılmadığı için bütün malımız elimizde duruyor” dedi.

İkinci el ve spot eşya alıp satan esnaf pandemiden dolayı büyük şekilde etkilendi. Depoları ağzına kadar dolu olan spotçuların malları üniversitelerin açılmaması nedeniyle ellerinde kaldı.

Dumlupınar Gazetesi’nden Ahmet Dinç’in haberine göre, esnafın yaşadığı ekonomik durgunluğu anlatan Kelekçi Spot’tan İbrahim Aran, “Şu anda işlerimiz durgun, hiçbir şekilde bir ticaretimiz yok. Öğrencilerin gelmemesi bütün esnafı etkiledi. Siftahsız günlerden geçiyoruz. Devletimizden esnafımıza destek bekliyoruz” dedi.

SİFTAHSIZ DÜKKÂN KAPATIYORLAR

İkinci el eşyalarda yaşanan pandemi etkisini, Kıyak Ticaret Sahibi Hasan Hüseyin Kıyak da şu şekilde bildirdi: “Pandemi dolayısıyla çok etkilendik. Bu hastalığı Allah kimsenin başına vermesin.  Bu durum bizim piyasamızı çok etkiledi. Öğrenci şu an evini kapatıyor, mal satıyor. Biz malları depoya koyuyoruz bekletiyoruz. Siftahsız dükkân kapatıyoruz. Şu anda durum çok kötü. Mallar depolarda çakılı kaldı. Depolar dolu halde. Müşteriler ürünlerin virüslü olup olmadığını soruyor. Sektörde şu an yaprak kıpırdamıyor. Okullar açılmadığı için bütün malımız elimizde duruyor.

ESNAF KREDİ ALMAKTAN KORKUYOR

Devletimiz esnaf destek paketiyle 25 bin TL kredi imkânı verdi ama biz bu krediyi almadık.  Bunun geriye ödemesi var. Biz bu türlü istemiyoruz. Faizsiz olursa daha makbul olurdu. Kredi almakta sıkıntı yok ama nasıl bunu ödeyeceğiz diye düşünüyoruz. Devletimiz sağ olsun veriyor ama bunu geri ödemek önemli. Şu an mesela Mart, Nisan ayında kredi alan arkadaşların Ekim’de ödemeleri başlayacak. Bu arkadaşlarımız zaten kötü durumdaydı ödemede zorluk çekecekler. Bizim dükkân ve depolarımızın hepsi kira. Dükkân ve depo sahipleri geliyor kirayı artıralım diye bize geliyor. Bizde yaprak kıpırdamıyor kötü durumdayız ama bunu düşünmüyorlar. Her şeye zam geldi kiramızı da artır diyorlar. 550’ye durduğumuz kiraya 750 TL istiyorlar.”  

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya Belediyesi’ne 22-50 yaş aralığında personel alımı yapılacak! Başvurular bugün başladı

Yayınlanan

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) üzerinden Kurum Dışı Kamu İşçi Alımı İlanı sayfasında Kütahya Belediyesi Özel Güvenlik ve Personel A.Ş’ye 22-50 yaş aralığında olan herkesin başvuru yapacağı personel alım ilanları yayımlandı. Başvuru yapacak olan adayların bugünden itibaren başvurularını belirtilen adreslere yapması gerektiği bildirildi. Kütahya Belediyesi personel alım ilanı detayları haberimizde…

Kütahya Belediyesi Özel Güvenlik ve Personel A.Ş tarafından Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) üzerinden Kurum Dışı Kamu İşçi Alımı İlanı sayfası üzerinden personel alım ilanı yayımlandı.

KÜTAHYA BELEDİYESİ PERSONEL ALIMI YAPACAK

İŞKUR üzerinden personel alım ilanı yayımlayan Kütahya Belediyesi Özel Güvenlik ve Personel A.Ş’ye farklı mesleklerde personel alımı yapılacağı aktarıldı.

BAŞVURU YERİ VE TARİHİ

Daimi olarak çalıştırılacak personelerin 22-50 yaş aralığında olması gerektiği bildirildi. Öte yandan başvuru yapacak olan adayların 23-25 Eylül tarihleri arasında http://www.kutahya.bel.tr/isbasvuru.asp üzerinden (www.kamupersoneli.net) gerekli belgeleri gönderilerek alınacağı bildirildi.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

1- Nüfus cüzdanı fotokopisi

2-Adli sicil kaydı

3-Özgeçmiş (fotoğraflı)

KÜTHAYA BELEDİYESİ PERSONEL ALIMI GENEL BAŞVURU ŞARTLARI

1- T.C. Vatandaşı olmak

2-Erkek kadın

3-18 yaşını tamamlamış olmak

4-En az ilköğretim mezunu

5-Çalışmaya engel sağlık (www.kamupersoneli.net) sorunu bulunmamak

6-Medeni haklarını kullanma ehliyetine sahip olmak

7-Kamu haklarından mahrum olmamak

8-Erkeklerin askerlikle ilişiği bulunmamak

9- Görev yerine lokasyonda ikamet edebilecek

KÜTHAYA BELEDİYESİ PERSONEL ALIMI İLAN METNİ İÇİN TIKLAYINIZ

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya’da su israfını önleyecek sistem bulundu

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Makine Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. İsmet Çelik, yaşam alanlarında su israfını önleyerek geri dönüşümünü sağlayan bir sistem geliştirdi. Sistem sayesinde, 300 TL maliyetle bir birey yıllık 2 bin 500 litre su tasarrufu yapabilecek.

DPÜ Makine Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. İsmet Çelik, binalarda su tasarrufuna katkı sunacak olan bir sistem geliştirdi.

Üç aşamadan oluşan sistemde ilk olarak ısınıncaya kadar boşa akıtılan su bir geri dönüşüm deposunda biriktiriliyor. İkinci aşamada geri dönüşüm deposunda biriktirilen su, içine ikinci bir şamandıra yerleştirilen rezervuarın doldurulmasında şebeke suyuna katkı sağlıyor.

Son aşamada da mevcut rezervuar klozetten daha yüksek bir konuma alınarak sifon çekildiğinde kazandığı kinetik enerji sayesinde temizlik için harcanan su 10 litreden 6 litreye düşüyor. Bu 6 litrenin de 3 litresi ısınıncaya kadar boşa akıtılan suyun geri dönüşümünden karşılandığı için sifon çekildiğinde %70 daha az su kullanılarak önemli bir tasarruf sağlanıyor.

SUYUN ISINMASI SIRASINDA 10 İLA 24 LİTRE SU BOŞA AKIYOR

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Prof.Dr. İsmet Çelik, şunları kaydetti:

“İklim değişiklikleri ve uzun süreli maruz kaldığımız yağışsız dönemler, kuraklıkla ilgili endişelerimizi arttırıyor. Kovid-19 salgınının da yaşandığı bu dönemde, temizlik sırasında sıcak suyun kullanımı daha yoğun şekilde yapılıyor. Yaşam alanlarımızda duş almak, tıraş olmak gibi kişisel ihtiyaçlarımızda kullandığımız sıcak su, kentsel yaşam alanlarında çoğunlukla doğal gaz ile çalışan kombilerden veya katı yakıtlı ısıtma sistemlerinden elde ediliyor. Ancak bu durumlarda, musluk açıldığında sıcak su belirli bir zaman sonra musluğa geliyor. Bunun sebebi öncelikle kombinin suyu, su akarken, istenen sıcaklığa getirebilmesi için belirli bir zaman geçmesi ve kombiden sıcak su musluğuna kadar olan borulardaki soğuk suyun boşa akıtılıp yerini sıcak suyun doldurmasıdır.

Yapılan araştırmalar kombinin kullanılacak sıcak su musluğuna 10 metre mesafede olduğu bir evde yaklaşık 10-20 saniye süre arasında suyun boşa akıtıldığını gösteriyor. Sıcak su kullanımında ideal su sıcaklığının en az 34-36⁰C derece olarak kabul edebiliriz. Suyun bu sıcaklığa ulaşıncaya kadar yaklaşık 10 ila 24 litresi boşa akıyor. Bunun dışında banyo yaparken de 10 litre kadar suyun boşa akıtıyoruz. Bugün yaşam ve tarım alanlarında ya da endüstride su israfı yapmamak insanlık, ekosistem ve çevre adına artık bir lüks değil zorunluluk durumuna geldi.”

SİSTEM 300 TL’YE MAL EDİLEBİLİR

Enerji tasarrufu sağlayacak bu önemli çalışmanın patent başvurusunun yapıldığını bildiren Prof. Dr. Çelik, “Dört kişilik bir ev için 600 TL olacak sistem, seri üretimler ile 300-400 TL’lik bir maliyet ile yaptırılabilir. Kurduğumuz bu sistemde özellikle yaz aylarında her sıcak su gereksiniminde 15-30 litre su geri kazanımının sağlandığını ve yıllık olarak bir bireyin yaklaşık 2 bin 500 litre su tasarrufu yapabileceğini söyleyebiliriz. TÜİK verilerine göre, 83 milyonluk Türkiye nüfusunun %92’sinin kentlerde yaşadığını düşünürsek bu sistem sayesinde yıllık 200 milyon metreküp su barajlarda kalabilir” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR