Bizimle iletişime geçin

Politika

Alim Işık: “Belediye kaçak evleri yıkıyor algısı oluşturulmak isteniyor”

Yayınlanan

Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, yıkımına başlanan bağ-bahçe evleri hakkında açıklamalarda bulundu. Işık, “Biz keyfi hareket etmiyoruz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı talimatlarına uyuyoruz” diye konuştu.

Kamuoyunda yıkımlarla ilgili yanlı algılar oluştuğunu söyleyen Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, kanuna uyduklarını söyledi.

Kasıtlı hareket etmediklerini bildiren Alim Işık, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın Türkiye genelinde 2017 Aralık ayından sonra kaçak yapılan inşaatlarla ilgili tespitleri olmuştur. Kütahya ilimizde 900 civarında inşaat 2018 yılından itibaren kaçak olarak yapıldığı tespit edilmiştir.

Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, yanlı bir algı oluşturulduğunu iddia etti.

Bunları tamamen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İl Müdürlüğü tespit ediyor. Kanuna aykırı yapılmış ise yasa gereği işlem yapmak üzere bunların ruhsatlarını ya da ruhsat alamıyorsa yıkmak üzere Kütahya Belediyesine yazı ile başvurmaktadır. Kütahya Belediyesi de Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden gelen kaçak yapı kayıtları ile ilgili encümen kararını alıp kanun hükmü gereğince uygulamayı yapmaktadır” dedi.

Başkan Işık, “Kasıtlı olarak Kütahya Belediyesi kaçak bahçe evlerini yıkıyor şeklinde bir kamuoyu oluşturulmaya çalışılmaktadır. Bunu vatandaşın takdirine sunuyoruz. Kütahya Belediyesi durup dururken kaçak yapılmış bahçe evlerini yıkmak için harekete geçmemiştir. Tam tersi kanun gereği Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nün Kütahya Belediyesi’ne yazdığı resmi yazının gereğini yapmaktadır” dedi.

SAHİBİNİN YIKMASI İÇİN 1 AY SÜRE VERİLİYOR

Vatandaşı mağdur etmemek için 1 ay süre müsaade verildiğini söyleyen Alim Işık, “Bunlar 1 ay içerisinde ruhsat alabilecek şekilde iyileştirme yapabiliyorlarsa onlara imkân tanıyoruz. Ruhsat alamıyorsa 5 dekardan daha küçük bir tarla üzerine yapılmış ve imar alanının dışında ise yapılacak bir şey yok. Tarım İl Müdürlüğü de buna müsaade etmemektedir.

Biz vatandaşı mağdur etmemek için kendisinin 1 ay içerisinde yıkması ile ilgili süre veriyoruz. Kendisi oradaki malzemeleri alıp başka yerde kullanabilecek şekilde yıkabiliyorsa yıkıyor. Hayır, ben yıkamıyorum dediği zaman belediyemize müracaat etmesi halinde ekiplerimiz yıkım işlemini gerçekleştiriyor. Yıkımı belediye kendi görev alanı dışında görev kabul edip yapmıyor.

Resmi yazılara istinaden böyle bir işlem yapmak zorundadır. Yapmadığı takdirde belediye kanuna karşı suç işlemiş duruma düşmektedir. Bunu da hiçbir vatandaşımız istemez” diye konuştu. 

DOMANİÇ

Para teklif edildiği ve pazarlık yapıldığı iddiası gündemi değiştirdi

Yayınlanan

Domaniç Belediyesi’nin AK Partili encümen üyesi Hüseyin Akgüneş “Domaniç Belediye Başkanı Ertürk, ahlaksız teklifte bulunmuştur” iddiasını ortaya attı.

Kent Gazetesi’nin haberine göre, AK Partili Hüseyin Akgüneş, Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk’ün, CHP Belediye Meclis Üyesine para teklifi ettiğini iddia etti.

İŞTE HÜSEYİN AKGÜNEŞ’İN BOMBA AÇIKLAMALARI

07.04.2021 çarşamba günü saat 16.00’da aylık Belediye Meclis Toplantısı yapılmıştır. Gündem maddelerinde Belediye encümen üyeliği ve ihtisas komisyonları secimi olmuştur. Encümen üyeleri her sene yenilemektedir. Demokratik bir seçimle encümenler ve ihtisas komisyonları seçimi olmuştur. Ancak toplantıdan önceki günlerdeki gelişmeler şöyledir.

ÖNCE CHP MECLİS ÜYESİ YILDIZ’A TEKLİF ETMİŞ

Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, CHP meclis üyesi Nurettin Yıldız’la görüşmüş encümen üyeliği seçiminde kendilerini desteklemesini teklif etmiş. Fakat Nurettin Yıldız kabul etmemiştir. Demokratik bir seçim olmasını söylemiştir. Daha sonra Sahvet Ertrük, CHP meclis üyesi Vedat Türkmen’i telefonla arayarak yanına çağırarak görüşmüştür. Belediye encümen üyeliği seçiminde MHP üyelerini desteklemesini istemiştir. CHP’li meclis üyesi Vedat Türkmen kabul etmemiştir.

DOMANİÇ BELEDİYE BAŞKANI SAHVET ERTÜRK HAKKINDAKİ İDDİALAR BOMBA ETKİSİ YAPTI

“TÜRKMEN’E AHLAKSIZ TEKLİFTE BULUNDU” İDDİASI

Ancak Sahvet Ertürk CHP meclis üyesi Vedat Türkmen’i encümen üyeliğinden alacağınız parayı ben cebimden vereyim deyip ahlaksız pazarlık teklifinde bulunmuştur, para teklif etmiştir.

Vedat Türkmen pazarlığı kabul etmeden görüşmeden ayrılmıştır. Daha sonra MHP ilçe başkanı ve meclis üyesi Yıldıray Aydın çarşamba öğlen yanıma gelerek görüştük. Yıldıray Aydın cumhur ittifakı olduğumuzu bilerek hareket etmeliyiz demiştir. Biz ittifak konusunda hemfikiriz o zaman encümen 1 AK Partili 1 MHP’li encümen olsun dedim. Yıldıray Aydın kabul etmedi. Ben de ‘Sen Cumhur ittifakı diyorsun ama MHP Belediye Başkanı Sahvet Ertrük CHP meclis üyeleriyle görüşüp pazarlık yaptığını söyledim. Bunlardan haberinin olmadığını söyledi. Şimdi haberinin olduğunu gereğini yapabileceğini söyledim.

BU ASLINDA MHP-CHP İTTİFAKI DEĞİL MİDİR?

Bu gelişmeler ışığında toplantıda encümen üyeliği seçimi ve ihtisas komisyonları secimi olmuştur. Hepimiz yapılan seçimlere saygı duymalıyız. Şimdi soruyorum. MHP’li Belediye Başkanı Sahvet Ertürk’ün toplantı öncesi AK Parti meclis üyeleriyle görüşmek yerine, CHP’li meclis üyeleriyle görüşüp pazarlık yapması, MHP – CHP ittifakı değil midir? Ayrıca belediye meclisi kararlarında her zaman oy birliği ile karar alınmaktadır. Domaniç menfaatleri doğrultusunda AK Parti, MHP ve CHP meclis üyeleri oy birliğiyle karar almaktadır. Domaniç gibi küçük ilçelerde bu kutuplaşmalar doğru değildir. Sonuçta Domaniç zarar görmektedir. Herkesin akraba ve komşuluk ilişkileri vardır.

“AK PARTİ MHP İTTİFAKI LİDERLER BAZINDA TABANDA İTTİFAK DEĞİLİZ”

Ayrıca Sahvet Ertürk’ü makamında ziyaret ettiğimizde liderler bazında ittifak olsa da tabanda ittifak değiliz demekten çekinmemektedir. Yani bizler tabanda ittifak değiliz demektedir.

Okumaya devam et

Politika

Belediye Meclis Üyesi Kumdalı: 21 F ve 21 B’den hangi Kütahyalı yararlandı?

Yayınlanan

Belediye Meclis toplantılarında yaptığı sert çıkışlarla adından sıkça söz ettiren CHP’li Belediye Meclis Üyesi Ruhsen Kumdalı, yine önemli iddialar ile gündemin en tepesine oturdu. Kumdalı, “Adı üstünde Kütahya Belediyesi, yahu bu belediyenin 21 F ve 21 B maddesine göre göndermiş olduğu davetiyelerden hangi Kütahyalı yararlandı? Çıksın Belediye Başkanı Alim Işık bunları tek tek anlatsın” dedi.

ÖZEL HABER

Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya Belediye Meclis Üyesi Ruhsen Kumdalı, yine önemli iddialar ile gündeme oturdu. Kumdalı sosyal medya hesabı aracılığıyla yaptığı açıklamasında şunları ifade etti:

“Sayın Alim Işık, öyle güzel vaatlerle geldi ki tüm Kütahya’yı büyüledi. ‘Göç alan kent yaratacağım’ dedi ama vaatlerle gerçekler hiç bir zaman üst üste binmedi.

Adı üstünde, Kütahya Belediyesi, yahu bu belediyenin 21 F ve 21 B maddesine göre göndermiş olduğu davetiyelerden hangi Kütahyalı yararlandı?

Çıksın Sayın Başkan, haydi tek tek anlatsın bunları.

Kütahya’nın hangi mimarı, Kütahya’nın hangi mühendisi, Kütahya’nın hangi müteahhidi, Kütahya’nın hangi esnafı, hangi tedarikçisine davetiye göndermiştir?

Açıklasın biz de görmüş olalım bari. İşte ben şuan EKAP sisteminden bakıyorum;

Değerli insanlar, bırakın artık particiliği. Maske eve geldi mi gelmedi mi derdini. Katı atık, su, reklam tabelalarına zam geliyorsa da kızmayın.

İhaleleri alanlar hep dışarıdan, 1 tesadüf desek 2 tesadüf desek 3 tesadüf desek 4 tesadüf desek ama bu tesadüflerin hiç biri Kütahya’ ya denk gelmemiş!

Bunlarla ilgili Açık ihale yapılmış da teklif mi çıkmadığı için zorunlu olarak 21 F’ e baş vurdunuz Sn Başkan?

21 B’nin koşulları da kanunda çok açık, ama hep öngörülemediğinden acil hizmet alımı gerekçesine sığınıyorsunuz.

Önceden programlayıp EKAP’tan duyurularak AÇIK İHALE edilse bunlar, böyle %5 gibi %19 gibi hatta ve hatta %2 gibi değil en az %30’ların üzerinde kırımlarla aynı kalitede ve daha ucuz bu hizmetler alınabilir.

Para Kütahya’nın parası. Siz sadece 5 yıllığına seçilmiş maaşlı memursunuz.

Ve biz seçilmişler, Kütahya’nın tek bir kuruşunu Kütahya’nın âli menfaati için kullanmakla sorumluyuz.

Ben, Kütahya Belediyesi ve KÜKAB Meclis Üyesiyim.

Kütahya Halkının, Kütahya esnafının, Kütahya İnsanının, Kütahya’daki meslek sahiplerinin ve vergi mükelleflerinin de temsilcisiyim. Sorduğum soruların cevabını da bunlar adına bekliyorum…”

Okumaya devam et

Politika

Kütahya Postası Gazetesi manşetten duyurdu: CHP’li Ali Fazıl Kasap hakkındaki iddia bomba etkisi yaptı

Yayınlanan

Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap’ın, eski partisi AK Parti’den davet beklediği iddiasını bugün manşetten duyuran Kütahya Postası Gazetesi, CHP’li milletvekili hakkındaki önemli iddiaları okurlarıyla paylaştı.

Kütahya Postası Gazetesinin bugün çıkan sayısında manşetten verilen habere göre, CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap’ın, eski partisi AK Parti’ye geçmek istediği ve kulis yaptığı iddia edildi.

Gazetedeki habere göre, ana muhalefet partisinde verdiği soru önergeleri ve TBMM’de yaptığı gündem dışı konuşmalarla başarı grafiği yüksek olan CHP’li milletvekili Ali Fazıl Kasap’ın, siyasete başladığı ve kuruluşunda da büyük emek verdiği AK Parti’ye geçerek siyasi kariyerine devam edeceği öne sürülüyor.

Gazetede yer alan haberin devamı şöyle:

  • Cumhuriyet Halk Partisi il örgütüyle sorun yaşadığı iddia edilen Fazıl Kasap’ın yakın çevresine, “Muhafazakar görüntüm nedeniyle parti teşkilatında istenmiyorum” dediği iddialar arasında.
  • CHP’li vekil Ali Fazıl Kasap’ın, AK Parti tarafından davet edilip, edilmeyeceği merak edilirken, vatandaşlar ise transfere sıcak bakıyor. CHP’li vekil Fazıl Kasap’ın siyasete AK Parti’de başladığını belirten Cengiz Keskin isimli vatandaş, “Fazıl beyin CHP’den vekil adayı olmasına ve seçilmesine şaşırmıştık. AK Parti’den davet varsa değerlendirmeli. Muhalefette gösterdiği başarıyı iktidar vekili olarak da göstereceğine eminiz” diye konuştu.
  • Murat Dumlubınar isimli vatandaş da muhalefet vekilliğinin kolay olduğunu vurgulayarak, “Muhalefette siyaset kolaydır. Her şey hakkında konuşup sitemde bulunabilirsin. Bunun örneğini Alim Işık’ın vekilliği döneminde yaşadık. Muhalefetteki başarısını iktidar vekili olarak da gösterebilirse her zaman söylediği halkın içinde ve halkın yanındayım mesajını doğrulamış olur” dedi.

KAYNAK: Kütahya Postası Gazetesi (15 Nisan 2021 tarihli sayısı)

Okumaya devam et

Politika

Kütahya’da korona vaka sayısı çok hızlı artıyor, yoğun bakım ve entübe sayısı korkutuyor

Yayınlanan

Kütahya Valisi Ali Çelik, vatandaşları sosyal medyadan uyardı. “Zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayalım” diyen Kütahya Valisi Ali Çelik, yoğun bakım ve entübe hasta sayısında ciddi artış olduğuna dikkat çekti.

Koronavirüs vaka sayılarının her geçen gün arttığı Kütahya’da yoğun bakım ve entübe hasta sayısının hızlı bir biçimde arttığı açıklandı. En yetkili ağızdan gelen açıklamada, Kütahya’da yaşayan insanların zorunlu haller dışında sokağa çıkmaması isteniyor.

Konuyla ilgili olarak Kütahya Valisi Ali Çelik şunları söyledi:

  • Kıymetli Kütahyalılar, vaka, yoğun bakım ve entübe hasta sayılarında ciddi bir artış yaşıyoruz. Salgının yayılımını ancak hareketliliği azaltarak önleyebiliriz.
  • Lütfen, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayalım, uzun süre kalabalık ve kapalı ortamlarda bulunmayalım. Durumun ciddiyetini kavramalı, seferberlik ruhuyla mücadele etmeliyiz.
  • Ramazan ayı, Kütahya için bir fırsat ve şans olabilir. Hepimiz üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeli, tedbirleri kararlılıkla uygulamaya devam etmeliyiz.
  • Biz bu virüsü önünde sonunda yeneceğiz.
  • Bu süreçte kurallara uyan tüm hemşerilerimize şükranlarımı arz ediyorum.

Okumaya devam et

Politika

Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kabine Toplantısı’nın ardından flaş açıklamalar

Yayınlanan

Son dakika haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulunuyor. Erdoğan, “Ramazan ayının ilk 2 haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma sürecine geçiyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sona erdi. Koronavirüsle mücadelede Türkiye’nin yeni yol haritasının belirlendiği toplantı 2 saat 45 dakika sürdü.

“Vaka ve vefat sayılarımızın artış göstermesiyle tedbirleri sıkılaştırmaya mecbur kalıyoruz.

Ramazan ayının ilk 2 haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma sürecine geçiyoruz.

Hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması sürecek.

Hafta içi sokağa çıkma sınırlamasının saatleri akşam 19.00 ve sabah 05.00 olarak güncellenmiştir.

Sokağa çıkma saatlerinde zorunlu haller dışında şehirlerarası seyahatlere izin verilmeyecek.

8 ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki tüm kademeler uzaktan eğitimle faaliyetlerini sürdürecektir.

65 yaş üstü ve 18 yaş altının şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanma sınırlamasını yeniden getiriyoruz.

Lokantalar sadece belirlenen saatlerde paket servis hizmeti verecek. Spor salonları bayram sonuna kadar kapalı.

Düğün nişan kına vb. tüm toplantılar bayram sonrasına kadar ertlendi. Oteller sadece kendi müşterileri ile sınırlandırılmış halde hizmet verecektir.

Kamuda saat 16.00’da bitecek şekilde dönüşümlü ve esnek mesai yeniden yaygınlaştırılacak…”

Okumaya devam et

Politika

Kütahya’da Ramazan ayında ne yasak? Pide satışı nasıl olacak? Valilik tek tek açıkladı

Yayınlanan

Covid19 salgınından vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını engellemek için çalışmalar yürüten Kütahya İl Hıfzıssıhha Kurulu, Vali Ali Çelik başkanlığında bugün toplandı.

Bugün alınan İl Hıfzıssıhha Kurulu kararları şu şekilde;

​İçerisinde bulunduğumuz yeni kontrollü normalleşme sürecinin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler belirlenmekte ve bu kapsamda uyulması gereken kuralları belirlenerek vatandaşlarımızla paylaşılmaktadır.

​1) Vatandaşların toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmemesine, bu noktada son dönemlerde salgının yayılımında ev içi bulaşma oranının yüksekliği hususu da göz önünde bulundurularak vatandaşların iftar veya sahurlarda misafir kabul etmemeleri konusunda farkındalıklarını artıracak faaliyetler ve duyurulara önem verilmesine,

​2) Diyanet İşleri Başkanlığının duyurusuna uygun şekilde geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da teravih namazlarının evde kılınmasına devam edilmesine, öte yandan salgının oluşturduğu riskin artırılmaması açısından teravih namazı nedeniyle evler başta olmak üzere çeşitli yerlerde bir araya gelinmemesi gerektiği konusunun vatandaşlarımıza sık sık duyurulmasına,

​3) Ramazan pidesi ve ekmek satışı ile ilgili olarak; Ramazan ayı süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı riskin önlenmesi amacıyla fırınlardaki özel sipariş üretimi de dahil pide ve ekmek üretiminin iftardan 1 saat önce sonlandırılmasına ve iftar saatine kadar sadece satış yapılabilmesine, iftardan sonra fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemlerine devam edilebilmesine,

​4) Ramazan ayı ile birlikte türbe ziyaretlerinde yaşanabilecek artış ve bu şekilde oluşabilecek kalabalıkların oluşturacağı riske karşı fiziki mesafe kurallarının eksiksiz uygulanması başta olmak üzere gerekli önlemlerin alınmasına,

​5) İftar vakitlerinin öncesinde oluşabilecek trafik yoğunluğu dikkate alınarak iftar saatinin en az 3 saat öncesinden itibaren toplu taşımada kullanılan araç ve sefer sayılarının artırılmasının sağlanmasına,

​6) Ramazan ayı boyunca yoğunlaşan mezarlık ziyaretlerinin kontrollü olarak yapılabilmesi için mezarlıklara giriş ve çıkışların ayrı olarak planlanmasına, fiziki mesafe kuralı ve maske kullanımına ilişkin kontrollere ağırlık verilmesine,

​7) Ramazan ayı öncesinde/süresince alışveriş yoğunluğunun artabileceği göz önünde bulundurularak başta market ve pazar yerleri olmak üzere kalabalıkların oluşabileceği alanlarda fiziki mesafe koşullarının korunmasına yönelik her türlü tedbirlerin alınmasına,

​Bu kapsamda her AVM ve semt pazarları için İçişleri Bakanlığı 20077 sayılı Genelgeleri, Sağlık Bakanlığı Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi ile 01.12.2020 tarih ve 2020/80 sayılı İl Hıfzıssıhha Kurul Kararlarında belirtilen hükümler doğrultusunda; aynı anda kabul edilebilecek müşteri sayısının belirlenmesine ve denetimlerin buna göre gerçekleştirilmesine,

​8) Ramazan ayını fırsat bilerek fahiş fiyat uygulaması yapan firma/işletmelere yönelik denetimlerin arttırılmasına ve aykırı durumlarla karşılaşılması halinde gerekli adli/idari işlemlerin ivedilikle yapılmasına,

​9) İçerisinde barındırdığı şefkat ve merhamet duygularıyla birlikte bir sosyal sorumluluk ayı da olan Ramazan ayında ilde Valilik ve ilçelerde Kaymakamlıklarca ilgili kurumlar arasında gerekli koordinasyon sağlanarak, başta öksüz/yetim çocuklar olmak üzere ihtiyaç sahibi tüm vatandaşlarımıza her türlü desteğin verilmesi hususunda azami gayret gösterilmesine,

​10) Dinamik denetim modeli çerçevesinde geniş katılımlı, etkin, planlı ve sürekli/kesintisiz şekilde denetim faaliyetlerinin sürdürülmesine,

​Alınan kararlara uymayan vatandaşlara / iş yerlerine Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, ​toplantıya katılanların oy birliği ile karar verildi.

Okumaya devam et

Politika

Kütahya’daki yeni kısıtlamalar açıklandı, işte detaylar

Yayınlanan

Kütahya İl Hıfzıssıhha Kurulu, Vali Ali Çelik başkanlığında toplandı. Toplantıda, alınan yeni kararlar kamuoyuna açıklandı.

EMİNE YAYLIOĞLU

Yapılan açıklamada “Cumhurbaşkanlığı Kabinesinin 1 Mart 2021 tarihli toplantısında alınan kararlarla kontrollü normalleşme dönemi olarak adlandırılan, illerin belirlenmiş kriterler doğrultusunda düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak 4 gruba ayrıldığı ve il bazlı tedbirlerin bu risk gruplarına göre belirlendiği yeni bir sürece girilmişti. 29.03.2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısında belirlenmiş kriterler doğrultusunda ilimiz çok yüksek riskli iller içerisinde yer almaktadır” denildi.

İŞTE ALINAN YENİ KARARLAR

1) Hafta içi günlerde 21.00-05.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanmasına devam edilmesine,

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının Cuma günü saat 21.00’de başlayıp Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayıp Pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde uygulanmasına,

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde 01.12.2020 tarih ve 2020/80 nolu İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ile sonrasında getirilen muafiyetlerin devamına,

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat edilmesine dair usul ve esasların uygulanmasına aynı şekilde devam edilmesine,

2) Yeme-içme yerleri (lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb.) ile dernek lokali, kıraathane, çay bahçesi gibi iş yerlerinde Sağlık Bakanlığı Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan mesafe koşullarına (masalar ve koltuklar arası) göre açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde %50 kapasite sınırlaması ile mekanda bulunabilecek masa-koltuk sayısı ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısının tespit edilmesine, HES kodu sorgulaması yapılarak 07.00-19.00 saatleri arasında müşteri kabul edebilmelerine, bu iş yerlerinde aynı masada en fazla 2 kişinin aynı anda oturmasına izin verilmesine,

Yeme-İçme yerlerinin 19.00-21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel-al şeklinde, 21.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde, tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan Cumartesi ve/veya Pazar günleri ise 10.00-20.00 saatleri arsında sadece paket servis şeklinde hizmet verebilmelerine, 

3) Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek (genel kurul dahil) kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinliklere dair 02.03.2021 tarih ve 2021/10 sayılı İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ile belirlenen usul ve esasların süregelen uygulamasına aynen devam edilmesine, 

4) Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünlere 02.03.2021 tarih ve 2021/10 sayılı İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ile belirlenen usul ve esasların süregelen uygulamasına devam edilmesine,

Ancak sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı 3 Nisan 2021 Cumartesi günü için daha önceden tarih almış nikah veya nikah merasimi şeklindeki düğünlere katılacaklar (katılımcı sınırlamasına uygun olmak kaydıyla) için muafiyet uygulanmasına,

5) Girişlerde HES kodu sorgulaması ve seyirci/refakatçi/misafir alınmaması kaydıyla halı saha, yüzme havuzu vb. tesislerin hafta içi 09.00-19.00 saatleri arasında çalışabilmelerine,

6) İnternet kafe/salonu, bilardo salonu, lunapark, hamam, sauna, masaj salonu gibi yerlerin % 50 kapasite sınırına uymak ve HES kodu sorgulaması yapmak kaydıyla hafta içi 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyette bulunabilmelerine, 

7) 01.12.2020 tarih ve 2020/80 nolu karar ile salgının bulaşmasında önemli bir kaynak olduğu tespit edilen aile ve akraba ziyaretleri gibi ev içi etkinliklerin sınırlandırılmasına dair alınan kararın devamına, vatandaşlarımızın konuyla ilgili bilgilendirilmelerine yönelik faaliyetlerin artırılmasına,

8) 04.03.2021 tarih ve 2021/11 nolu İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ile temel esasları belirlenen ‘Dinamik Denetim Sürecinin’ uygulanmasına kesintisiz şekilde devam edilmesine, İl Salgın Risk Azaltma Planı (SARAP) doğrultusunda gerekli çalışmaların aksaklığa meydan verilmeden sürdürülmesinin sağlanmasına,

Alınan kararlara uymayan vatandaşlara / iş yerlerine Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, toplantıya katılanların oy birliği ile karar verildi.

Okumaya devam et

GEDİZ

AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan’ın sorumsuz davranışı, vatandaştan tepki alıyor

Yayınlanan

AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan,  korona virüsü tedbirlerine uymayarak, beraberindeki heyetle Kütahya’nın Gediz ilçesinde muhtarlarla bir araya geldi. “Vekil bunu yaparsa” dedirten fotoğraflar, AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan’ın sosyal medya hesaplarından yayınlandı.

“GÖRÜNTÜLER PES DEDİRTİYOR”

AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, geçtiğimiz Pazar günü “Gediz ilçemizde muhtarlarımızla Kovid-19 öncesi planladığımız toplantımızı ilçe başkanımız Mehmet Erkan, İl Genel Meclisi üyelerimiz Sacit Sayın ve Bünyamin Özer ile birlikte gerçekleştirdik” notuyla paylaştı.

Kahvaltılı Muhtarlar toplantısında, garsonlar dışında, katılımcıların maske ve sosyal mesafe kurallarına dikkat etmediği görüldü.

Dünya, koronavirüse dair önlemlerini her geçen gün artırmaya devam ederken ve Kütahya’da vaka sayıları kontrol altına alınmaya çalışılırken, Gediz ilçesinde milletvekilinin gösterdiği tedbirsizlik örneği pes dedirtti.

“AÇIKLAMA BEKLENİYOR”

Vatandaşların tepki gösterdiği fotoğraflara AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan’dan açıklama beklenirken, koronavirüsün hızla çoğalmaya devam ettiği Kütahya’da, milletvekilinin kurallara uymaması büyük tepkilere yol açtı.

“Vekil bunu yaparsa” diyerek tepkilerini dile getiren vatandaşlar, “ Biz evlerimizden çıkamazken, siyasi dokunulmazlıklarına güvenen milletvekillerinin bu tür organizasyonlar düzenlemesi, alınan tedbirleri hiçe sayması, milletin aklı ile dalga geçmektir. Kütahya Valisi vaka sayılarını düşürmek için olağanüstü gayret sarf ederken, sağlık çalışanları hayatlarını riske atarken, kolluk kuvvetleri gecesini gündüzüne katarken Kütahya’nın milletvekili olan birisinin sorumsuzca davranmasına anlam veremedik. İlgili birimlerin vekil hakkında işlem yapmasını bekliyoruz.” diye konuştular.

Okumaya devam et

Politika

Zafer Meydanındaki Battı-Çıktı üzerine yan yol açıldı

Yayınlanan

Kütahya Belediyesi, Zafer Meydanı üzerindeki trafik yoğunluğunu azaltmak için değişik alternatiflere başvuruyor. 2016 yılında büyük tartışmalarla açılan 15 Temmuz Şehitler Alt Geçiti üzerine araçlar için yan yol açıldı.

2016 yılında verimliliği konusunda büyük tartışmalara neden olan 15 Temmuz Şehitler Alt Geçiti için kolları sıvayan Kütahya Belediyesi, FSM Bulvarı yönüne doğru akacak olan, araç trafiği için alternatif yan yol açtı.

Yapılış projesinde olmasına rağmen uygulaması 5 yıldır yapılmayan yan yol, Asım Gündüz Caddesinden akan ve FSM Bulvarına devam edecek olan araç trafiğini olumlu yönde etkileyecek.

Atatürk Bulvarı ve Adnan Menderes Bulvarı üzerinden gelip FSM Bulvarı yönüne ilerleyecek olan araçlar bu yan yolu da alternatif olarak kullanabilecek. Edinilen bilgiye göre, konuyla ilgili olarak İl Trafik Komisyonu tarafından verilen olumlu yöndeki karar, Vali Ali Çelik’in önünde onay bekliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, “İlimizin yan yolu olmayan alt geçidini yan yolu olan nizami geçide dönüştürerek, şehir merkezindeki trafik sıkışıklığını azaltmak ve meydan projesine hazırlık yapmak için açıyoruz. Kütahya Belediyesi kendine ait olan bu alanda çalışmasını yaparak önemli bir soruna çözüm getirmektedir. Hayırlı olsun şehrimize” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Destek ödemeleri hakkında flaş karar: Arttırıldı

Yayınlanan

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ‘Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’ Resmi Gazete’de yayımlandı. Söz konusu tebliğe göre, çiftçilere sağlanan 2020 yılı gübre destekleri yüzde 100 artırılmış oldu.

6 Mart 2021 tarihli Resmi Gazete’de ‘Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’ yayımlandı. Binlerce çiftçiyi ilgilendiren tebliğde “25/11/2020 tarihli ve 31315 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ (Tebliğ No: 2020/31)’in EK-1’indeki Bitkisel Üretim Destekleme Fiyatlarında yer alan “Mazot ve Gübre Desteği” bölümü ile “Katı Organik-Organomineral Gübre Desteği (TL/da)” bölümü aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.” İfadeleri kullanıldı.

8 LİRALIK GÜBRE DESTEĞİ 16 LİRAYA ÇIKTI

Buna göre, 2020 yılı Çiftçi Kayıt Sistemi’nde yer alan çiftçilere, dekar başına buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için daha önce 8 lira olarak duyurulan gübre desteği de 16 liraya çıktı.

Çeltik, kütlü pamuk, nohut, kuru fasulye, mercimek, patates, yağlık ayçiçeği, soya, dane mısır, kuru soğan, kanola, aspir, yaş çay, fındık, yem bitkileri, zeytin ve diğer ürünlere sağlanacağı belirtilen 4 liralık gübre desteği de 8 lira oldu.

Resmi Gazete’de yer alan tebliğ hükümlerinin Tarım ve Orman Bakanı tarafından yürütüleceği bildirildi.

Okumaya devam et

Politika

İllere göre risk haritası güncellendi, Kütahya’da risk daha da büyüdü

Yayınlanan

‘Kontrollü normalleşme’ için illerin 100 bin nüfusa karşılık gelen haftalık korona virüsü vaka sayılarını içeren haritanın son hali açıklandı. 100 bin kişide 71,97 olan vaka sayısı 85,31’e çıkan ve 100 kişi sınırına daha da yaklaşan Kütahya, kırmızı kategorideki “Çok Yüksek Riskli İller” sınırına yaklaştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca illere göre korona virüsü risk haritasının güncellenmiş halini açıkladı. Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Kontrollü normalleşme için illerimizin 100.000 nüfusa karşılık gelen haftalık vaka sayılarını içeren insidans haritasının güncel hali ektedir. Yüksek riskli illerimiz risklerini düşürmek için daha tedbirli olmalı. Normalleşme kontrollü gerçekleşmeli” dedi.

Bugün açıklanan rakamlara göre Kütahya kırmızı kategorideki illere çok yaklaştı.

Geçen hafta açıklanan rakamlara göre yüz binde 71,97 olan Kütahya’nın risk rakamları, bu hafta 14 kişi birden artarak 85,31’e çıktı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı verilere göre Kütahya’da hafta 450 kişiye yakın insan, dünyayı kasıp kavuran koronavirüs hastalığına yakalanıyor. Geçen hafta bu rakam ise 411 idi.

Okumaya devam et

Politika

İYİ Partili Yavuz Ağıralioğlu, hükümete Zafer Havalimanı ile yüklendi

Yayınlanan

Kütahya Zafer Havaalanı önünde bir basın açıklaması yapan İYİ Partili Yavuz Ağıralioğlu, “Devletin mumunu yakmanız gerekirken, müteahhidin mumunu yakmak için devletin kaynaklarını israf ettiğinizi düşünüyoruz” dedi.

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, bir dizi inceleme ve seçmen teması için Kütahya’ya geldi. Yavuz Ağıralioğlu, Zafer Havalimanı önünde hükümete yüklendiği bir açıklama yaptı. Ağıralioğlu, ” iktidarın bu hesap vermezliği içerisinde keyfi harcamalarıyla memleketi sıkıntıya soktuğunu düşünüyoruz. Bu bir yorgunluk alametidir” dedi.

“ZAFER HAVAALANI İKTİDARIN UTANCIDIR”

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, “Bugün iktidarı en çok eleştirdiğimiz hususların başında, kamu kaynaklarının verimsiz kullanılması gelmektedir. Şuanda Zafer Havaalanında bulunuyoruz. Hava alanları olmasın mı? Gönül ister ki her yerde hava alanı olsun, her tarafa hızlı tren olsun. Gönül arzu eder ki her tarafta köprüler, yollar, tüneller, üst geçitler, alt geçitler olsun. Ama bütün bunların ihtiyaçlar listesini oluştururken, öncelik sonralık sıralamasını yapmadığı için hükümete kızıyoruz. Bu birinci sebep, ikinci sebep de bunların maliyetlerini kime hesaplattırıyorlarsa, bu maliyetlerin ekonominin şuanda en büyük yükü olduğunu düşünüyoruz. Bugün Zafer Havaalanında dikkat çekmek istediğimiz husus şudur; İktidarın bu türlü yatırımları planlarken, hedeflerin ne kadar uzağına düştüğünü konuşurken, en fazla dile getirdiğimiz hava alanı, en fazla dile getirdiğimiz yatırım, en fazla garantilerinden mustarip ve şikâyetçi olduğumuz, iktidar partisinin de utancı olduğunu düşündüğümüz hava alanı Zafer Havaalanıdır. Ne yolcu garantisi, ne yapıldığı yer, ne kullanım verimliliği, ne buna verilen garantiler üzerinden ödenenler, memlekette yarın ümidi olan hiç kimsenin savunamayacağı kadar berbat bir yatırımı temsil ediyor Zafer Havaalanı” ifadelerini kullandı.

“KÜTAHYA AYAĞA KALKARDI”

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, “Her sene oraya ödediğiniz, özellikle bu pandemi şartlarında, buraya verdiğiniz garanti parasını, taahhüt ettiğiniz müteahhide vermek yerine, Kütahya’nın esnaflarına vermiş olsaydınız, Kütahya ayağa kalkardı. Buraya verdiğiniz garantiyi çiftçiye, dar gelirliye, emekliye dağıtmış olsaydınız, Kütahya nefes almış olurdu. Ama milletinizden oy isterken, ‘Size hizmet sunacağız, size daha ucuz, daha konforlu, daha güvenli bir yaşam sunacağız’ diye oy aldınız. İktidara geldikten sonra, sizi iktidara taşıyanları unutup, etrafınıza yığdığınız zenginlere taahhüt ettiğiniz garanti paralarını ödemeye kararlı davranıyorsunuz” diye konuştu.

“İYİ PARTİ OLARAK UYARIYORUZ”

Ağıralioğlu, “Sizi, Zafer Havaalanında toplanmış, memleketinin bir kuruşu ile ilgili hassasiyeti dillendiren bir parti olarak, tekrar uyarıyoruz. Kamu kaynaklarını etkin kullanmamak, bir iktidarın dünya ahret azabı ve vebali olur. Peygamber Efendimiz ‘Hazineden üstünde bir hırka olan, cehennemde kendine bir yer hazırlasın’ buyuruyor. Biz beyt ül mala hassasiyetimizi dillendirirken, ‘Ömer’in mumu, devletin mumu’ diye konuşmalar yaparak iktidara geldiğinizi çok iyi biliyoruz. Burada devletin mumunu yakmanız gerekirken, müteahhidin mumunu yakmak için devletin kaynaklarını israf ettiğinizi düşünüyoruz. O yüzden sizi burada bu verimsiz yatırımı yaptığınız yerde, milletin dertlerine derman olmaya, milletimize verdiğiniz sözleri tutmaya davet ediyoruz” dedi.

“EKONOMİNİN DURUMU VERİMSİZ YATIRIMLAR”

Kütahya çıkartması yapan İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, “Biz bu türlü yatırımların arkasındaki israfın, Türk ekonomisinin bugün yaşadığı, büyük dar boğazın sebebi olduğunu düşünüyoruz. Bu ve benzeri yatırımlarda, verilen garanti ödemelerinin, şuanda Türk ekonomisinin başındaki en büyük bela olduğunu düşünüyoruz. Bu türlü yatırımlardansa, memleketin kaynaklarını istihdam olacak şekilde, üretimi artıracak şekilde planlamanın, iktidarların borcu olduğunu düşünüyoruz. Dışarıdan aldığınız yatırımların, özelleştirmeden elde ettiğiniz gelirlerin, milletin vergilerini toplayıp biriktirerek harcamak zorunda olduğunuz hazinenin kaynaklarını, etrafınıza dağıtmak yerine, milletimize dağıtmanızı tavsiye ediyoruz size. İktidarların yaptığı yatırımlar, işsizliğe, üretime ve istihdama iyi gelmek zorundadır. Her yaptığınız yatırım, memlekette yaşama coşkusunu daha kuvvetli hale getirmek zorundadır” şeklinde konuştu.

“MİLLET YAŞAMINDAN VAZGEÇTİ”

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, “Sizin bu yaptığınız yatırımların, sebep olduğu israf yüzünden millet yaşamdan vazgeçti. Artık yaptığınız yatırımlara, latifeyle teşekkür etmek zorunda kalıyorlar. Kütahya’da bugün sabahtan beri geziyoruz. Esnafımızın, dar gelirlilerimizin, ihtiyaç sahibi olanlarımızın tek teşekkür ettiği şey bu havaalanı. Kütahyalı artık size şöyle teşekkür etmeye başladı; ‘Hiç binmediğimiz uçakların parasını ödediğiniz için size teşekkür ederiz.” Artık Kütahyalılar böyle teşekkür etmeye başladılar. Bu sesi buradan duysunlar” dedi.

ERDOĞAN’I KÜTAHYA’YA ÇAĞIRDI

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, “Sayın Cumhurbaşkanı ya da yetkilendirdikleri gelsin görsün buraları ve harcanmış paraları. Bir de Kütahya’da ihtiyaç sahibi insanları gezsin. Onları da dinlesin. Bizden duyunca parti taassubu zannettiği bu sözleri, gelsin Kütahyalıların kendisinden dinlesin. Tarlasında kuruşlarını hesap ederek ürün eken çiftçilerden dinlesin. Verdikleri 1500- 2000 TL maaşla ay sonunu nasıl getireceğini düşünen emeklilerinden dinlesin bu yatırımların verimsizliğini. Bu tür yatırımlarla ilgili İYİ Parti olarak bizim hassasiyetimiz şudur; devletin bir kuruşuna dahi halel gelmeyecek bir disiplinden, hesap verebilir bir devletten bahsediyoruz. İktidarlar ve devlet sadece hesap sormaz, topladığı ve harcadığı her kuruşun hesabını vermek zorundadır. Devletin vazifesi budur. Biz, iktidarın bu hesap vermezliği içerisinde keyfi harcamalarıyla memleketi sıkıntıya soktuğunu düşünüyoruz. Bu bir yorgunluk alametidir. İsrafa, şatafata, lükse, verimsiz yatırıma bir iktidar bu kadar teslim olmuşsa, artık iktidarı ve memleketi taşıyamaz hâle gelmiştir” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Politika

Kütahya Valisi Ali Çelik, Kütahya halkına seferberlik çağrısında bulundu

Yayınlanan

Kütahya Valisi Ali Çelik, il genelinde korona vaka sayılarının düşüşe geçmesi için çok sıkı önlemler alındığını belirterek hedefin mavi bölge yani düşük riskli iller arasına girmek olduğunu kaydetti.

Vali Ali Çelik yaptığı açıklamada, “Biz kötü olarak tabir edebileceğimiz kırmızı kategorinin bir tık altında olan turuncu kategoride bulunan iller arasındayız. Bu artış trendi devam ederse çok sıkıntılı günlerle yine karşı karşıya kalacağız. Lütfen bunu bu şekilde değil de tersine evirelim.

Bütün Kütahyalı hemşerilerimizden rica ediyorum, bunu başarabiliriz. Birbirimize olan borcumuz budur. Esnafımıza, çalışanımıza ve büyüklerimize karşı borcumuz budur. Ne olur herkes görev ve sorumluluklarını yerine getirsin.

Biz turuncu değil maviye doğru, Kütahya’mızın çinisine renk veren maviye doğru, Kütahyaspor’a renk veren maviye doğru hep beraber gidelim.

Bu bir seferberlik olsun. Bunu herkes birbirine anlatsın. Bu seferberlikten inşallah güçlü ve başarılı bir şekilde çıkarız” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Ekonomi

AK Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun: “Devlet milletinin yanındadır”

Yayınlanan

AK Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, fahiş fiyat artışlarının önlenmesine yönelik çalışmaların aralıksız olarak devam ettiğini belirterek, “Halkımız rahat olsun. Devlet, milletimizin yanındadır” dedi.

AK Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, Kütahya Ticaret İl Müdürü İsmail Hakkı Uygun’u ziyaret ederek, gündemdeki bu önemli konu hakkında bilgi alış verişinde bulundu.

Başkan Sebahattin Ceyhun, “İlimiz ticareti ve ekonomisi ile esnaf ve sanatkarlarımıza verilen desteklerin yanı sıra son günlerde gündemde olan fahiş fiyat uygulamalarına yönelik denetimleri görüştük.

Vatandaşlarımız fahiş fiyat ve haksız ticari uygulamalarla ilgili şikayetlerini Ticaret Bakanlığımızca kurulan ve İos ve Android uygulamalarını ücretsiz olarak indirip HFA sistemi üzerinden Kütahya Ticaret İl Müdürlüğümüze iletebilirler.

İlimizde; Ticaret İl Müdürlüğümüzce gerektiğinde ilgili belediyelerin zabıta personelinden ve ilgili kurum ve kuruluşlardan da destek alınmak suretiyle ilçelerimiz de dahil olmak üzere fahiş fiyat artışlarının önlenmesine yönelik denetimler devam etmektedir. Devlet milletinin yanındadır” diye konuştu.

Okumaya devam et

Kültür

Jandarma kimsesizleri yalnız bırakmıyor

Yayınlanan

Kütahya’daki kimsesizleri yalnız bırakmayan Merkez İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, yaşlıların gönüllerini aldı. Ziyaretten memnuniyetini dile getirenler, Jandarma ekipleri ile hoş sohbet ettiler.

Kütahya Merkez İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, Kütahya’daki sorumluluk bölgelerinde ikamet eden yaşlıları evlerinde ziyaret ederek ihtiyaçları karşılıyor.

Merkez İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri “Jandarma kimsesizlerin kimsesidir” prensibi doğrultusunda Jandarma sorumluluk bölgesinde ikamet eden yaşlıları evlerinde ziyaret ederek ihtiyaçları gideriyorlar.

Okumaya devam et

Politika

25 bin 392 metrekarelik yeni Kütahya Adliyesi 2021 yatırım programına alındı

Yayınlanan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan Yatırım Programı’nda yer alan 3 bin 91 projeye 138,3 milyar lira ödenek tahsis edildi. Bunlarda biri de 25 bin 392 metrekarelik Kütahya Adliyesi Binası olarak Resmî Gazetede Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayımlandı.

ÖZEL HABER – EMİNE YAYLIOĞLU

Buna göre, yeni Kütahya Adalet Sarayının proje çalışmalarının tamamlanmasıyla tahsis edilen arsa Eskişehir-Afyonkarahisar- Tavşanlı kavşağı üzerinde Gaybiefendi Mahallesinde 25 bin 392 metrekare olarak inşa edilecek.

2021 Yılı Yatırım Programının Kabulü ve Uygulanmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Programda, merkezi yönetim bütçesi kapsamındaki kuruluşlar, KİT, özelleştirme kapsamındaki kuruluşlar, döner sermayeli kuruluşlar ve sosyal güvenlik kuruluşlarının projeleri yer aldı. Mahalli idarelerin ise yalnızca dış kredi ile finanse edilen projelerine programda yer verildi.

2021 Yılı Yatırım Programı hazırlıklarında 11. Kalkınma Planında yer alan temel politikalar, 2021-2023 dönemi Orta Vadeli Program ve Mali Plan’da yer alan politika ve öncelikler ile bütçe büyüklüklerinin dikkate alındığı görüldü. Yatırım Programı hazırlıklarında 11. Kalkınma Planı öncelikli sektörlerine yönelik kamu yatırımları öne çıktı.

Okumaya devam et

Politika

Türkiye karşıtı ifadelerde Akıncı’nın partisi TDP milletvekilinin Bld.Kütahyaspor forması hediyesi Kıbrıs’ı karıştırdı

Yayınlanan

Türkiye ve Türkiye Cumhuriyeti Hükumetine karşı söylemleri ile Türk halkının büyük tepkisini çeken ve geçtiğimiz günlerde yapılan Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde seçimi Türkiye’nin desteklediği Ersin TATAR’a karşı kaybeden Kıbrıs eski cumhurbaşkanı Akıncı’nın partisi TDP Milletvekili Zeki Çeler, Kıbrıs Sağlık Bakanı Ali Pilli’yi ziyaret ederek, kendisine Belediye Kütahyaspor forması hediye etti.

Ziyaret esnasında çekilen resimlerin sosyal medya organlarında paylaşılmasının ardından başta KKTC Ülkü Ocakları olmak üzere, Kıbrıs’ta bulunan Türk dernekleri ziyarete büyük tepki gösterdi. Sağlık Bakanlığı gelen yorumlar üzerine paylaşımını yorumlara kapattı.

HANGİ SIFATLA, KİMİN ADINA VERDİ!

Kütahya halkı adına çok önemli değere sahip Bld. Kütahyaspor formasının bu kişinin ellerine yakışmadığını ifade eden Türk Dernekleri; “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı iken RUM Pasaportu ile RUM havalimanını kullanarak tatile giden, Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün kabrinin bulunduğu Anıtkabir’i spor ayakkabıları ile ziyaret etme teşebbüsünü gösteren, Kıbrıs’ı Türkiye’den kopartmak isteyen bir kişinin hangi sıfat ile kim veya kimlerin istediği ile Bld.Kütahyaspor formasını Sağlık Bakanımıza verdiğini merak ediyoruz. Bu görüntünün oluşmasından da büyük üzüntü duyuyoruz. İnşallah Belediye Kütahyaspor yönetimi, bu formanın her platformda Türkiye karşıtı söylemlerde bulunan bu kişiye Kütahyaspor formasının kimler tarafından verildiğini açıklayacaktır.” diyerek tepkilerini gösterdi.

RUM HAVALİMANINI KULLANAN TEK BAKAN

TDP Milletvekili Zeki Çeler, 2018 yılında KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı iken, Rum havalimanını ve Rumların verdiği pasaportu kullanarak tatilini geçirmek üzere Ürdün’e uçmuştu. KKTC’nin tek havalimanı Ercan’ın Rum ambargoları yüzünden yasadışı liman kabul edilmesine rağmen, RUM hava limanını kullanan Çelik, Kıbrıs tarihinde bu havalimanını kullanan tek bakan oldu.

ANITKABİR’E SPOR AYAKKABI İLE GİTTİ

Türkiye ziyaretleri esansında Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün kabrinin bulunduğu Anıtkabir’i ziyaret eden Çelik’in ziyaretini spor ayakkabı ile yapması uzun süre gündemden düşmemiş ve büyük eleştiri almıştı.

AHMET ERBAŞ NE DİYECEK?

Geçtiğimiz günlerde yapılan Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı seçimleri için MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin talimatı ile Cumhurbaşkanı adayı Ersin Tatar’ı destek çalışmalarına katılan ve Tatar’ın seçimi kazanmasında büyük rol oynayan MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş’ın, Çeler’in Kütahya temsilcisi Bld.Kütahya forması hediye etmesi hakkında neler söyleyeceği merakla bekleniyor. Şu anda Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı ziyaret için Kıbrıs’ta bulunan ve Pazartesi günü Kütahya’da olacak olan vekilin, basın mensupları ile bir araya gelerek konu hakkında açıklama yapacağı ise gelen bilgiler arasında yer alıyor.

KAYNAK : KENT GAZETESİ

Okumaya devam et

Politika

Eski vekilin yanlış paylaşımı, Twitter’dan döndü

Yayınlanan

Eski Kütahya Milletvekili Soner Aksoy’un, WhatsApp hikâye bölümünde DEVA Partisi ile ilgili paylaşımı, olay oldu. Aksoy, “Paylaşımdan haberim yok, çocuklar paylaşmış” dedi.

3 dönem AK Parti’den Kütahya Milletvekilliği yapan ve artık Ankara’da yaşayan 80 yaşındaki Soner Aksoy, dün öğle saatlerinde WhatsApp’ın hikâye kısmında DEVA Partisi ile ilgili paylaşımı olay oldu. Yaptığı paylaşım sonrası siyasi çevrelerce AK Partiden DEVA Partisine geçiş olduğu yorumları yapıldı. Paylaşımdan bir süre sonra Soner Aksoy Twitter hesabı üzerinden yazılı bir açıklama yaparak “Bir yanlış yayın yapılmış, ben farkında değilim. Deva partisi ile ilgili bir liste yayımlanmış. Benimle bir ilgisi yoktur. Duyurulur” ifadelerini kullandı. Dumlupınar Gazetesine de konuşan Aksoy, “Biz AK Partiliyiz kardeşim, DEVA ile alakamız yok. O paylaşımı çocuklar yapmış” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Yaban domuzlarındaki durumu Kütahyalı avcılar fark etti

Yayınlanan

Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık, yaban domuzlarında şap hastalığı görülmesi üzerine, hayvan yetiştiricilerini uyardı. Kütahyalı bazı avcıların yaban domuzlarındaki durumu fark etmesi konuyu ortaya çıkarttı.

Hayvanları bir anda öldürebilecek kadar tehlikeli bir hastalık olan şap hastalığının yaban domuzlarında fark edilmesi, Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğünü harekete geçirdi.

Hayvanların bir süre mera alanlarına çıkarılmaması gerektiğine dikkat çeken Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık, “İlimizdeki büyükbaş hayvanların tamamı aşılanmış olsa da farklı suşu ihtimaline karşı hayvanlarınızı bir süre meraya çıkarmamanız önem arz ediyor” dedi.

Yabani hayvanlardan alınan numunelerin laboratuara gönderileceğini belirten il müdürü Orhan Özçalık, “Üreticilerimizin işletmelerini dezenfekte etmeleri önemli bir tedbir olacaktır. Bu arada meralarımız da dinlenmiş olarak yeni sezona daha güçlü girecektir. Bizlere haber veren avcı dostlara teşekkür ederken, yetiştiricilerimize hastalıksız bereketli bir sezon diliyorum” ifadelerini kullandı.

BU VİDEO DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Okumaya devam et

Kültür

Haç işareti değil, artı! Müftü böyle dedi, Vali Çelik uyarı için halka teşekkür etti

Yayınlanan

Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş, yapımı devam eden müftülük binası üst pencerelerinin, sosyal medyadaki “haç” sembolüne benzetilerek çıkan tartışmalara ilişkin açıklama yaptı. Müftü “artı işareti” dese de vatandaş bu cevaptan tatmin olmadı. Konuya, anında inşaat alanına giden Vali Ali Çelik müdahale edince tartışmalar sona erdi.

Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Ali Paşa Mahallesi Atatürk Bulvarında yüzde 82’si tamamlanan Kütahya Müftülük binasıyla ilgili, sosyal medyada yer alan tartışmalara cevap verdi.

Kütahya Müftülük binasının şehrin yüz akı projelerinden bir tanesi olduğunu ifade eden Müftü Demirtaş, yeni hizmet binasında bin kişilik Müftülük Camii, yetişkin Kur’an kursu, 4-6 yaş Kur’an kursu, hizmet binası, kitap yayın satış bürosu, okuma salonu ve 200 kişilik gençlik merkezi ile konferans salonunun bulunacağını hatırlattı.

Mühendislik açısından binaya mecburen konulan ek kolonların bina bittiğinde üstünün Selçuklu motifleriyle süsleneceğini ifade eden Demirtaş, “Binamızın son bölümlerine geldiğimiz zaman kolon kirişten kaynaklanan binanın bazı bölümlerinde ilave çıkıntılar söz konusuydu. Buna yapacak hiçbir şeyimiz yok. Kolon kirişten mühendislikten kaynaklı bölümlerdi. Dolayısı ile bu geçici bir durumdu. Camlar yukarı doğru kapatılacak. En zirvesine de Selçuklu motifi konuluyor” dedi.

VALİ ALİ ÇELİK ANINDA MÜDAHALE ETTİ

Sosyal Medyadaki tartışmaların ardından Kütahya Valisi Ali Çelik, yanına müftüyü de alarak hemen iddiaların odağındaki inşaat alanına gitti.

Müftülük kaynaklarının açıklamasına göre, Selçuklu mimarisi esas alınan inşaatı süren yapıdaki; kaba inşaatta statik projenin gerektirdiği kolon ve kirişlerin kesişmesinden kaynaklanan şu anki arızi görünümün ortadan kalkacağını belirten Kütahya Valisi Ali Çelik, “Müftülük binası tamamlandığında milli ve manevi duygularımızı rahatsız edecek herhangi bir olumsuzluk kalmayacaktır. Bu noktada hassasiyet gösterip ikazda bulunan tüm hemşerilerimize teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Ali Paşa Mahallesi Atatürk Bulvarı üzerine yapılmakta olan İl Müftülüğü binasının üst camlarının haç işaretine benzediği iddiaları Kütahya’da büyük yankı uyandırmıştı.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR