Bizimle iletişime geçin
Eskişehir Ümit Hastaneleri

Ekonomi

Bakan Selçuk açıkladı! Nakdi ücret desteği ödemeleri 8-9 Ekim’de yapılacak!

Yayınlanan

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk nakdi ücret desteği ödemelerinin yapılacağı tarihi açıkladı. Selçuk, eylül ayına ilişkin Nakdi Ücret Desteği ödemelerinin 8-9 Ekim’de yapılacağını duyurdu.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, eylül ayına ilişkin Nakdi Ücret Desteği ödemelerinin 8-9 Ekim’de yapılacağını bildirdi.

ÖDEMELER PTT VE BANKA ARACILIĞIYLA YAPILACAK

Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, ödemelerin banka hesapları üzerinden gerçekleşeceğini, sistemde IBAN bilgisi eksik veya hatalı olanların ödemelerinin ise PTT aracılığıyla yapılacağını ifade etti.

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ NEDİR?

Nakdi Ücret Desteği, pandemi süresince iş yerlerinin aylık bildirimlerinin ‘https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi’ üzerinden takip ederek ücretsiz izin hakkını ve desteği alıp alamayacağını incelemesi sonucu verilen bir ödenektir.

Aylık bildirimlerde ücretsiz iznin verildiği ayı takip eden ayın 3’üne kadar işveren tarafından bildirilmelidir. Nakdi Ücret Desteği başvurusu kişinin değil iş yerinin başvurusu ile gerçekleşir.

Bu detayları incelemek için mutlaka SGK’nin resmi internet sitesinden takibi yapılmalıdır.

Ekonomi

Bu meslekleri yapanlar dikkat: e-Devlet üzerinden başvuru yapana 5 bin TL destek

Yayınlanan

Koronavirüs pandemisi nedeniyle esnaf zor günler geçiriyor. Bu nedenle hükumet esnaflar için kolları sıvadı. Yapılan düzenleme ile esnafa 3 ay boyunca 1.000 liralık hibe (gelir kaybı desteği) ve 750 liraya kadar kira desteği olmak üzere toplamda 5 bin lira ödeme yapılacak. 1 milyon 239 bin esnafa verilecek olan destek için e-devlet üzerinden başvurular ise bugün sona eriyor. (11 Ocak 2021)

Tüm dünyayı etkileyen corona virüsü, Türkiye’de de ekonomik olarak sıkıntılara yol açtı. Salgın tedbirleri nedeniyle esnaflar maddi olarak zorluk çekmeye başladılar. Bu nedenle harekete geçen devlet esnaflar için hibe ve kira yardımı vereceğini duyurdu.

KİMLERE DESTEK VERİLECEK?

Esnaflara verilecek olan desteklerden, taksi, dolmuş ve servis işletmecisi, pazarcı, terzi, oto tamircisi, lokantacı, pastaneci, kadın ve erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş ve düğün salonu işletmecisi gibi küçük esnaf faydalanacak. Kira yardımını da ‘basit usule tâbi’ bulunan ve işyeri kirada olan esnaflar faydalanabilecek.

DESTEK ÖDEME TUTARI NE KADAR?

Yapılan açıklamalara göre, aylık 1.000 liradan 3 ayda toplam 3 bin lira hibe desteği alan bir esnaf, iş yeri kiraysa, büyükşehirlerde aylık 750 lira olmak üzere 3 aylık toplamda 2 bin 250 lira alabilecek. Böylece esnaflar toplam 5 bin 250 TL destek alabilecekler. Esnafın kiradaki işyeri, diğer şehirlerdeyse aylık 500 lira olmak üzere 3 ayda 1.500 lira kira desteği alacak. Bu durumdaki esnafa hibe ve kira desteği toplamı 4 bin 500 lira verilecek. Esnaf desteğine başvuruda bulunmak isteyenler bugün içerisinde e-devlet üzerinden başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler.

BU VİDEOYU İZLEMENİZİ ÖNERİYORUZ

Okumaya devam et

Ekonomi

KÜMAŞ’ı herkes aldı sattı da Kütahyalılar alamadı

Yayınlanan

OYAK Maden Metalürji şirketlerinden Erdemir, Yıldız Holding ve Gözde Girişim’le Kümaş Manyezit’in tamamının satın alınmasına yönelik yapılan 340 milyon dolarlık anlaşmanın imzalandığını duyurdu. Anlaşmaya göre yasal onayların alınmasıyla birlikte hisse devri gerçekleşecek.

OYAK, 2021’in ilk stratejik yatırımını gerçekleştirdi. OYAK Maden Metalürji şirketlerinden Erdemir, nitelikli manyezit cevher sektörünün dünyada en büyük maden işletmecilerinden, refrakter sektörünün Türkiye pazarında önde gelenlerinden Kümaş Manyezit’i satın alma anlaşmasını imzaladı. KAP’a yapılan açıklamada, Kümaş Manyezit’in tamamını 340 milyon dolara bünyesine katan Erdemir, yasal onayların ardından hisse devrini gerçekleştirecek.

ERDEM: “HEM HAMMADDE TEDARİKİ HEM İHRACAT POTANSİYELİ”

OYAK Genel Müdürü ve Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Savaş Erdem, Kümaş Manyezit’in satın alma anlaşmasıyla ilgili olarak Türkiye’nin zengin ve kıymetli manyezit kaynaklarının verimli kullanılması, bu varlıklardan sürdürülebilir getiri elde edilmesi, ülke ekonomisine katkıda bulunulması ve kaynakların uluslararası entegrasyon için kullanılması hedeflerine ulaştıklarını belirtti. Erdem, satın almayla ilgili şunları söyledi: “Ülkemiz ve milli kaynaklar adına önem arz eden bu değeri OYAK bünyesine katarak, demir, çelik ve çimento sektörlerindeki faaliyetlerimize entegrasyon sağlamış olduk. Zengin rezerv ve hammadde avantajı ile birlikte hem yerli sanayicilerimize hammadde tedariki anlamında fırsatlar yaratılması hem de ihracat potansiyeli ile ülkemizi bu alanda da stratejik bir konuma taşıdık.”

DÜNYA REZERVLERİNİN YAKLAŞIK YÜZDE 20’Sİ TEK BAŞINA KÜMAŞ’IN

Zengin manyezit ve dolomit maden bölgelerine sahip bir ülke olan Türkiye, bu alanda stratejik öneme sahip. Dünyada üretilen nitelikli manyezit cevherinin yaklaşık yüzde 20’sine sahip maden ocakları ile Kümaş Manyezit A.Ş., Türkiye’deki toplam rezervinse yüzde 40’ından fazlasına sahip. Nitelikli manyezit cevheri ile entegre olarak üretilen refrakter ürünlerinde Türkiye’de sektör lideri olan Kümaş, yurt içi ve yurt dışı satışları ile demir çelik, çimento, bakır başta olmak üzere kireç ve cam sektörleri için kritik öneme sahip bir tedarikçi konumunda.

Kütahya’da 3 tesiste üretim yapan Kümaş, Türkiye’deki tüm demir-çelik üreticilerinin manyezit bazlı refrakter ve harç ihtiyacını karşılıyor. Toplam satış miktarını 2020’de bir önceki yıla oranla yüzde 14 artırmayı başaran Kümaş, yıllık yaklaşık 1,2 milyon ton cevher işleme kapasitesiyle 50’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.

KÜMAŞ’IN TARİHÇESİ

1972’de Kütahya’da kurulan Kümaş, milli bir başarı hikayesi. Kümaş, kurulmadan önce Kütahya’daki manyezit madeni Avusturyalı bir şirket tarafından işletiliyordu. Türkiye’den ucuza bu madeni alan yabancı şirketler, daha sonra Türkiye’deki başta demir çelik olmak üzere cam, çimento gibi sektörlerdeki şirketlere ara mamul olarak pahalıya satıyordu. İşte bu duruma son vermek için 1972 yılında devlet ve halk iş birliğiyle Kümaş kuruldu. Türkiye’nin madenleri milli ve yerli Kümaş ile zenginleştirilerek kısa sürede ihracata başlandı. 1980’lerde Türkiye’nin en büyük ihracatçı şirketleri arasına giren Kümaş, 1995 yılında özelleştirme kapsamında Zeytinoğlu Holding’e satıldı. 2009 yılında TMSF’ye geçen Kümaş, 2012 yılında Yıldız Holding iştirakleri arasına katıldı. Dünyanın önemli şirketleri arasına giren Kümaş’ın peşine yabancı şirketler düştü. Hatta geçen yıl Avrupalı bir şirkete satılma aşamasına gelen Kümaş, OYAK Grubu’nun son hamlesiyle milli ve yerli bir şirket olarak kalmaya devam edecek.

Okumaya devam et

Ekonomi

Yaban domuzlarındaki durumu Kütahyalı avcılar fark etti

Yayınlanan

Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık, yaban domuzlarında şap hastalığı görülmesi üzerine, hayvan yetiştiricilerini uyardı. Kütahyalı bazı avcıların yaban domuzlarındaki durumu fark etmesi konuyu ortaya çıkarttı.

Hayvanları bir anda öldürebilecek kadar tehlikeli bir hastalık olan şap hastalığının yaban domuzlarında fark edilmesi, Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğünü harekete geçirdi.

Hayvanların bir süre mera alanlarına çıkarılmaması gerektiğine dikkat çeken Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık, “İlimizdeki büyükbaş hayvanların tamamı aşılanmış olsa da farklı suşu ihtimaline karşı hayvanlarınızı bir süre meraya çıkarmamanız önem arz ediyor” dedi.

Yabani hayvanlardan alınan numunelerin laboratuara gönderileceğini belirten il müdürü Orhan Özçalık, “Üreticilerimizin işletmelerini dezenfekte etmeleri önemli bir tedbir olacaktır. Bu arada meralarımız da dinlenmiş olarak yeni sezona daha güçlü girecektir. Bizlere haber veren avcı dostlara teşekkür ederken, yetiştiricilerimize hastalıksız bereketli bir sezon diliyorum” ifadelerini kullandı.

BU VİDEO DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya’da ekmeğe zam geldi, 1 Ocak 2021’de zamlı fiyattan ekmek satılacak

Yayınlanan

Kütahya Fırıncılar Odası kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Kütahya’da ekmek fiyatları 1 Ocak 2021’den geçerli olmak üzere 2 TL’ye çıktı.

Kütahya Manşet’in bildirdiği habere göre, yeni yılın ilk zammı ekmeğe geldi. Kütahyalılar 1 Ocak 2021 Cuma gününden itibaren 270 gram ekmeği 2 TL ödeyerek alabilecek.

Daha önce simit ve poğaça gibi unlu mamullere zam kararı alan ancak ekmek fiyatlarında bir değişikliğe gitmeyen Kütahya Fırıncılar Esnaf Odası, yeni yılın ilk gününden geçerli olmak üzere ekmeğe zam yaptı.

Kütahya’da yaşayanlar 270 gram ekmeği 2 TL’den tüketecek. Kütahya Fırıncılar Esnaf Odası Başkanı Murat Duran, zamla birlikte ekmek gramajının da arttığına dikkati çekti.  

BİR KÜTAHYA TÜRKÜSÜ – Ben kendimi gülün dibinde buldum

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya Belediyesi asgari ücreti 3200 TL yaptı

Yayınlanan

Kütahya Belediyesi bugün toplu iş sözleşmesi imza töreninde asgari ücreti 3200 TL olarak açıkladı. Belediye Başkanı Alim Işık, “Çalışanlarımızın maaşlarını şartlar doğrultusunda en iyi hâle getirmek için çaba gösterdik” dedi.

Işık, “Belediyede çalışan bazı işçilerimizi kapının önüne koymadık ama hala istenilen performansı göstermiyor. Onları son kez uyarıyorum. Her çalışan bu uyarımı dikkate alıp, ona göre çalışsın. Bundan sonra gerekli işlemler yapılacaktır” dedi.

KAYNAK – AHMET DİNÇ

Okumaya devam et

BÖLGE HABERLERİ

6 milyar dolarlık altın rezervi bulundu, büyük şans

Yayınlanan

Gübretaş’a ait maden sahasında 3,5 milyon onsluk altın varlığı tespit edildi. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve Gübretaş Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Poyraz, rezervin değerinin yaklaşık 6 milyar dolar olduğunu duyurdu.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve Gübretaş Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Poyraz, Tarım Kredi iştiraki Gübretaş’ın Bilecik’in Söğüt ilçesinde yer alan altın madeni sahasında gelinen son duruma ilişkin değerlendirmede bulundu. 

KOZA ALTIN’DAN DEVREDİLEN ARAZİ

Söz konusu sahanın 2008’de işletilmek üzere Koza Altın şirketine verildiğini ancak şirketin yükümlülüklerini yerine getirmemesi üzerine Gübretaş tarafından sözleşmenin iptali için dava açıldığını anlatan Poyraz, davaların 2019’un Aralık ayında temyiz aşamaları dahil sonuçlandığını ve oradaki sahanın her türlü hakkıyla Gübretaş’a teslimine karar verildiğini söyledi.

Poyraz, bu süreçte FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sürecinin yaşandığını ve Koza şirketinin TMSF’ye geçtiğini anımsatarak, şöyle konuştu:

RAKAMLAR GÜNCELLENDİ

“Biz mahkeme aşamaları tamamlanır tamamlanmaz TMSF ve Koza ile diyaloğa geçip, maden sahasıyla ilgili tüm devir sürecini tamamladık. Maden sahasıyla ilgili geçmişten bugüne altın varlığının değerinin tespitine yönelik sondaj çalışmaları vardı. Mahkemeler devam ederken sondaj çalışmaları kısmen devam etti. Sondajlarla ilgili teknik dokümanlar ve verileri de Koza’dan bedel karşılığı devraldık. Uluslararası akredite bir firmayla devraldığımız bilgilere ilişkin rapor güncelleme çalışmalarına başladık. Kasım ayı sonu itibarıyla da bu rapor kurumumuza teslim edildi.”

Bundan sonraki sürecin nasıl yönetileceğine ilişkin çalışma da yaptıklarını ifade eden Poyraz, bu süreçte Gübretaş’a ait Gübretaş Maden AŞ şirketini kurduklarını bildirdi.

“6 MİLYAR DOLAR CİVARINDA BİR DEĞERDEN BAHSEDİYORUZ”

Poyraz, maden sahasındaki varlığın, Türk ekonomisi ve Gübretaş açısından ciddi bir değeri ortaya koyduğuna dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulundu:

“Borsaya bildirdiğimiz raporda da sahada yaklaşık 3,5 milyon ons kaynak olduğu ortaya konuldu. Bunun da 1 milyon 920 bin onsunun kesinleşmiş, şu anda çıkarılmaya hazır altın rezervi olduğu ortaya konuyor. Ayrıca 1,6 milyon onsun da kaynak olarak yüzde 83 oranında rezerve dönüşeceğinin tespiti yapılıyor. Bu miktarı da hesaba katınca Söğüt altın madeni sahasında yaklaşık 3,2 milyon ons civarında altın varlığından bahsedebiliriz. Bugünkü fiyatlar üzerinden bunu da değer olarak ortaya koymaya kalktığımızda yaklaşık 6 milyar dolar civarında bir değerden bahsediyoruz.”

“TÜRKİYE’DE İLK, DÜNYADA DA İLK 5’E GİRECEK YOĞUNLUKTA ALTIN DEĞERİNE SAHİP”

Bu madenin, dünyada da sayılı madenler arasında yer aldığını vurgulayan Poyraz, “Belki Türkiye’de ilk, dünyada da ilk 5’e girecek yoğunlukta altın değerine sahip. Dünya ortalamalarının yüzde 2-3 civarında olduğu düşünüldüğünde, buradaki ortalama 1 ton toprak yığını içindeki altın varlığı ortalama oranı yüzde 8,6. Bu oran maden sahasının bazı yerlerinde yüzde 12’lere, 14’lere çıkıyor. Sondajlar bunu ortaya koyuyor. Bu da işletme maliyetinin ne kadar düşük olduğu anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

“KENDİ İMKANLARIMIZ VE EKİPLERİMİZLE ÇIKARACAĞIZ”

Genel Müdür Poyraz, Türk ekonomisine bu madeni kazandırmak için ciddi hazırlıklar yürüttüklerini ve yerli imkanlarla çıkarılacağını şöyle açıkladı:

“İşletmesini farklı bir firmaya verebilirdik ya da başka bir firmayla ortak olabilirdik ancak Gübretaş Maden AŞ şirketini yapılandırarak Gübretaş’ın gücü, Tarım Kredi’nin desteğiyle bu madeni kendi imkanlarımız, kendi ekiplerimiz, kendi yatırımlarımızla çıkarıp Gübretaş, Tarım Kredi ve Türk tarımına kazandırma kararını verdik. En son verdiğimiz nihai karar, biz bunu milli, yerli kaynaklarla Tarım Kredi ve Gübretaş iş birliğiyle Maden AŞ’yi doğrudan doğruya bu işi yapacak şekilde teşkilatlandırarak, teknik anlamda donatarak, finansman anlamında destekleyerek kendimiz yapacağız. Buradan elde ettiğimiz değeri de Gübretaş’a kazandırıp, şirketin tesislerinde, yenileme yatırımları ve yeni yatırımlarla Türk tarımına ve ekonomisine kazandıracağız. Teknik hazırlıklarımız ve finansman çalışmalarımız hızla devam ediyor, 2 yıl içinde buradaki madeni Türk ekonomisine kazandıracağız. 2 yıl içinde ilk altını çıkartıp, Türk ekonomisinde değere dönüştürmeyi hedefliyoruz.”

“BUNU MİLLİ BİR MESELE OLARAK GÖRÜYORUZ”

Altının ülke ekonomileri açısından önemine dikkati çeken Poyraz, şunları kaydetti:

“Bugün için yaklaşık 6 milyar dolarlık varlığın Türkiye ekonomisine katkısının bunun çok üzerinde olacağı muhakkak. Biz bunu milli, ülkemizin bir meselesi olarak görüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın milli ekonomi hassasiyetini yakinen biliyoruz. Biz bunu milli imkanlarla milli ekonomiye kazandırma noktasında Gübretaş ve Tarım Kredi olarak üzerimize ne düşerse yapacağız. 2 yıllık hedef koyduk kendimize, bu sürede bu değeri ekonomimize kazandırmaya başlayacağız. Hızlı şekilde teknik çalışmalarını ve orayla bağlantılı kalan resmi prosedürleri yerine getirip, yatırım sürecine geçeceğiz. Gübretaş Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Karaman’ın da Maden AŞ’ye Genel Müdür olarak atamasını yaptık.”

Madene ilişkin uluslararası akredite kuruluş tarafından hazırlanan raporun da bu yatırıma ilişkin finansman konusunda önemli imkan sağlayacağına işaret eden Poyraz, finansman boyutunda kendileriyle çalışmak isteyen kuruluşların bulunduğunu söyledi. Poyraz, bu yatırımın Bilecik ve Söğüt’ün ekonomisine ve istihdamına da ciddi katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Kütahya’da 2 bin 200 kişi çalıştırılacak fabrika için imzalar atıldı

Yayınlanan

Altıntaş Zafer OSB’de 124 milyon TL’lik yatırım için yer tahsisi yapıldı. Fabrikada ilk etapta bin 400 kişi çalışacak. Yuteks Tekstil Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Kütahya’ya 124 milyon TL’lik yatırım kararı aldı.

Kütahya Altıntaş Zafer Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) faaliyete geçmesi ve ilk etapta bin 400 kişiye istihdam sağlanması hedeflenen tekstil fabrikasının yer tahsisi imza töreni Kütahya Valisi Ali Çelik’in katılımıyla gerçekleştirildi.

Valilik Toplantı Salonunda düzenlenen imza törenine Vali Çelik’in yanı sıra Altıntaş OSB Yönetim Kurulu Üyeleri İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, Altıntaş Belediye Başkanı Arif Teke, KÜTSO Başkanı İsmet Özotraç, KÜTSO Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Öncel, Zafer OSB Müdürü Göksel Ilgaz ile Yuteks Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Uğur katıldı.

Kütahya Valisi Ali Çelik, imza töreninde, sevindiren açıklamayı yaptı…

VALİ ÇELİK: “İLK ETAPTA BİN 400 İNSANIMIZA EKMEK KAPISI OLACAK”

“124 milyon TL tutarında yatırımın Kütahya’ya kazandırılmasının sevincini yaşıyoruz” diyen Kütahya Valisi Ali Çelik, “70 bin 532 m2 tahsis edilen alanda kurulacak tekstil fabrikasında ilk etapta bin 400, 3. yılda 2 bin 200 vatandaşımız istihdam edilecek. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Şehrimize, insanımıza hayırlı olsun” dedi.

Kütahya’nın coğrafi konumu ve sahip olduğu yatırım avantajlarıyla önemli imkânlar sunduğunu kaydeden Vali Çelik, Kütahya’ya yatırım yapmak isteyen yatırımcılara gereken her türlü desteğin verileceğini söyledi.

Konuşmanın ardından Vali Ali Çelik ile Yuteks Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Uğur, yer tahsis sözleşmesini imzaladı.

Okumaya devam et

3. SAYFA

Trafik sigortasında tazminat kaç gün içinde ödenir? Dava açmadan bir çözüm var mı?

Yayınlanan

Ülkemizde yaşanan trafik kazaları genellikle; ihmalkârlık, dikkatsizlik, acelecilik, stres ve yorgunluk gibi pek çok sebepten gerçekleşebiliyor. Kaza sonrası ise araç sahiplerinin en çok merak ettiği konular devreye giriyor. Trafik kazalarından sonraki süreçte Arabuluculuk var mıdır? Trafik sigortası kaç günde ödenir? Trafik sigortasında diğer haklar nelerdir? Trafik sigortası tazminatı için gerekli evraklar? Trafik sigortası yararları nelerdir? Gibi sorularının cevaplarını derledik.

TRAFİK KAZALARI TAZMİNAT DAVALARINDA ARABULUCULUK NE İŞE YARAR?

Trafik kazasında ZMMS sigortacıya karşı tazminat taleplerinde  Arabuluculuk başladı. Hem Sigortacı, hem de zarar gören sigortacıya  başvuru tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde  tazminat tutarında anlaşma sağlayamadığı durumda, anlaşma sağlayamadığı tutar için arabulucuya başvurabilecek.

Kütahya’da yaşayanlar için bu konuda destek alabileceğiniz kurumu araştırdık.

Bu haberde geçen tüm konularla ilgili olarak buraya tıkladığınızda, açılan sayfadaki bilgiler size yardımcı olacaktır. yenikutahya.com olarak verdiğimiz linkin yüzde yüz güvenilirliğini onaylıyoruz.

Herhangi olası bir kaza durumunda 3. şahıslar olmak üzere karşı tarafa gelen zararları güvence altına alan hizmete trafik sigortası denilmekte. Hasar ödemeleri konusunda bilgi vereceğimiz yazının devamını okuyarak daha ayrıntılı bilgi edinmek suretiyle trafik sigortanızı bir an önce yaptırın.

TRAFİK SİGORTASINDA TAZMİNAT KAÇ GÜN İÇİNDE ÖDENİR?

Sigorta sahibinin trafik sigortası kapsamında bulunan ve sorumluluk yüklenilecek bir durumu en kısa sürede sigorta şirketine bildirmek gerekmektedir. Gerçek hasar tespitinin yapılmak suretiyle önleyici tedbirler almak hasar ihbarının zamanında yapılmasıyla daha doğru hizmet sunumu gerçekleşecektir.

Trafik sigorta teminatının doğru işlenmek suretiyle şayet maddi hasar varsa ‘maddi hasarlı trafik kaza tespit tutanağı’ da tutmak suretiyle bildirim sağlamalısınız.

Karşı tarafla anlaşamadığınız bir durum gerçekleşmesi halinde 155 Polis İmdat’ı aramak suretiyle gerekli belgelerin sigortaya ulaştırılmasını sağlamanız gerekmektedir. Belgelerin teslimin ardından 8 iş günü içerisinde ödeme gerçekleştirilecektir. Poliçelerde açıkça belirtilen en önemli nokta zamanında bilgi verilmesidir. Bu takdirde 8 iş günü içerisinde kolaylıkla ödeme alınabilmektedir.

TRAFİK SİGORTASI DİĞER HAKLARI NELERDİR?

Belgelerin zamanında teslim edilmesi halinde tazmin ödemesi durumları maddi zararlar içerisinde 3 gruba ayrılmaktadır.

Bunlar; bedeni zararlar, daimi sakatlık ve vefat durumlarında gerçekleşen tazmin bedeli olarak gösterilebilir.

KAZA SONRASI İSTENEN BELGELER NELERDİR?

Bedeni zararlı tedavi masrafları durumunda istenen belgeler; trafik kaza tespit tutanağı, tedavi masraflarını gösterir belge ve fatura, kati hastane raporu, mağdur kişinin banka ve şube IBAN no, zarar gören araç fotoğrafları istenmektedir. Bedeni zararlar daimi sakatlık durumu söz konusu ise; kaza tespit tutanağı, sakatlık derecesine ait hastane heyet raporu, zararı gören kişinin son gelir belgesi, kişinin banka şube ve IBAN numaraları istenmektedir.

Vefat halinde ise; kaza kusurunu gösterir trafik kaza tespit tutanağı, savcılıktan onaylı ölüm muayene tutanağı, vukuatlı nüfus kayıt örneği, veraset ilamı, vefat eden kişiye ait son gelir belgesi, vefat eden kişiye ait banka şube ve IBAN numarası istenmektedir.

Trafik sigortası ile olası istenmeyen kazalar sonrasında bütçenizi koruma olanağı bulursunuz. Kaza anı ve sonrasında yaşanan sıkıntıların yanı sıra maddi hasar ile de uğraşmamak istiyorsanız zorunlu trafik sigortasını zamanında yaptırmanızda yarar vardır. Trafik sigortası için en uygun fiyatı veren firmayı internet üzerinden kolayca ve hızlıca tespit etmeniz mümkündür. Bu sayede uygun fiyatlarla trafik sigortasını yaptırmak suretiyle hem kendinizi hem de bütçenizi koruma altına alma şansı elde edersiniz.

Okumaya devam et

Ekonomi

Genç girişimci donmuş simit yaptı

Yayınlanan

Kütahya’da uzun yıllardır unlu mamuller üretip satan Benli Fırınının 3. kuşak işletmecisi Emre Emrah Yeşil, geliştirdiği donmuş simit ile dikkati üzerine çekmeyi başardı. Yeşil, “Karantina günlerinde bile taze ve sıcak simit yemek isteyenler için bu fikri geliştirdik” dedi.

Babası Mehmet Yeşil’in kurduğu Benli Simit Fırınını işleten genç girişimci Emre Emrah Yeşil, başarılı çalışmaları ile örnek olmaya devam ediyor. Bugün üretilen bir simit, dondurulmuş simit sayesinde birkaç gün sonra ısıtılıp taze taze tüketilebiliyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Yeşil şunları kaydetti:

“Koronavirüsün ülkemizi etkisi altına almasından sonra bizim esnaf olarak işlerimizde bir düşüş meydana geldi. Hakeza insanlarımız da sağlıklarını düşünerek çok kalabalık ortamlara girmiyorlar. Kalabalık ortamlara girme mecburiyetlerinde işlerini halledip hemen çıkıyorlar. Biz de bundan dolayı simidimizi insanların sokağa çıkamadıkları günde bile fırından yeni çıkmış gibi yiyebilmeleri için dondurulmuş simit geliştirdik. Bizim Kütahya’da yaptığımız klasik simidimizi derin dondurucuda saklayarak isterlerse 4 ay sonra çıkartıp pişirerek evlerinde tüketebilecekleri duruma getirdik.”

“EVDE KAL” GÜNLERİNE DESTEK İÇİN ÜRETMİŞLER

Benli Fırını işletmecisi Emre Emrah Yeşil, “Hedefimiz şuan Kütahya’da evinden çıkamayan, sabah kahvaltılarında simidi bir vazgeçilmez olan herkesin evine ulaştırabilmek. Biz özellikle Kütahya merkezde belirli bir adet ve üzerindeki siparişlerde, insanların dışarıya çıkmalarını gerektirmeden Kütahya’da satış yapabiliyoruz. Ayaklarına kadar götürüyoruz. Aynı zamanda bu gelişime de açık bir uygulama. Biraz daha inovatif yapı ve teknoloji kullanılarak bu ürün Kütahya dışına da hatta ülke dışına da çıkartılabilir. Uzun vadede amacımız budur” diye konuştu.

SIRADA TOSUNUM BÖREĞİ VAR

İlerleyen günlerde ihracat bile düşündüklerini söyleyen Yeşil, “Tabi bu sadece simit ile alakalı bir durum değil Kütahya’nın yöresel bir ürünü olan Tosunum’u da aynı şekilde bu projeye dahil etmek istiyoruz. Şuan Ar-Ge çalışması içindeyiz. Bu şekilde dondurucuya koyarak ülkemizde ve dünyada kim nerede istiyorsa 6 – 7 dakika içerisinde pişirme süresinde yiyebileceği bir kıvama getirmek istiyoruz. Şuan simit olarak başladık ama mercimekli ve patetesli Tosunum’u da derin dondurucuya koymayı hedefliyoruz. Bu da bir iki aylık süre içerinde gerçekleşecek. Bizler de elimizi taşın altına koyarak pandemi sürecini göz önünde bulundurarak fiyat artışı gerçekleştirmiyoruz. Dondurucu, paketleme masraflarını yok sayarak tezgâh satış fiyatımızda devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

BENLİ SİMİT FIRINI 56 YILDIR ÜRETİYOR

Kuruluş ve gelişme süreçlerini anlatan Emre Emrah Yeşil, “Biz 1964 yılından beri babamız tarafından Kütahya’da başlatılan fırıncılık mesleğini devam ettiriyoruz. 1979 yılından beri de şuanda bulunduğumuz Benli Fırınındayız. Bu işi 3. nesil temsilcisi olarak devam ettiriyorum. Bizim mottomuz ‘Burada taze simit satılmaz’dır. Biraz mizahi bir yanı da vardır. Taze simidin süresi 6 saattir, lakin sıcak simidin süresi 20 dakikadır. Bu fırında her 20 dakikada bir sıcak simit çıkışı yapılır. Bu fırından ülkenin dört bir yanına ürünlerimiz gidiyor. Kütahya’ya gelen yerli turistler yöresel ürünlerimizi yanlarında götürüyorlar” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

3. SAYFA

Uyuşmazlıkları, sağlığınızı da koruyarak çözmenin adı: Arabuluculuk

Yayınlanan

Ülke genelinde çok revaçta bulunan ve Adalet Bakanlığı tarafından dikkat çekilen “Arabulucuk” konusunda merak edilenleri, Kütahya Arabuluculuk Merkezi A.Ş.‘ye sorduk.  İşte çok merak edilen sorulara verilen cevaplar.

Alınan bilgiye göre, Arabuluculuk sayesinde binlerce konu davalık olmadan, adliyeye dahi gitmeden çözüme kavuşturuldu. Birkaç istisna hariç hemen hemen tüm hukuki uyuşmazlıklar arabulucular vasıtasıyla arabulucukta çözümlenebiliyor, hem de barışçıl yollardan.

Kütahya Arabuluculuk Merkezi A.Ş. yetkililerine bu konuda merak edilenleri sorduk. yenikutahya.com için verilen özel bilgiler, dava açmadan önce fikrinizi değiştirecek cinsten.

Türkiye’de 2013 yılından beri uygulanan Arabuluculuk, 1 milyondan fazla uygulama sayısı ve nerdeyse %70’lik anlaşma sağlama oranıyla, ülkemizde sorunları dava ile çözme anlayışını bütünüyle değiştirmiş gözüküyor.

HUKUKİ PROBLEMLERİN TEK ÇÖZÜM YERİ MAHKMELER DEĞİL

Hukuk uyuşmazlıklarının mahkeme temelli çözme yöntemleri, sorunu çözmek bir yana daha ağır bir ilişki bozulmasına neden olabilmektedir. Sorunun taraflarından birinin karşı tarafı dava etmesi, tarafların adliyede hakime haklılıklarını ispat için diğerini suçlaması, sorun çözmek bir yana, tarafların kalıcı olarak birbirlerine düşmanlık duymasına neden olmaktadır. Davanın kamplaştıran psikolojisi, seneler alan yargılama düzeni, mahkemelerin popülaritesini kaybetmesine neden olmaktadır. “İlk önce mutlaka mahkeme” yerine başka bir barışçıl çözüme ihtiyaç vardır.

ARABULUCULUK DAVA SAYISINI AZALTIYOR

Alacağını tahsil edemeyen, kendisinden haksız alacak talebinde bulunulduğunu düşünen, ortağıyla- eşiyle – çevresiyle sorun yaşayanlara sıkça rastlıyoruz. Çalıştığı şirketten ücretini alamayan, mülk ve kiraya bağlı sorunlar yaşayan, aldığı cep telefonu veya kendisi için ciddi birikimiyle satın aldığı otomobilde sürekli sorunla muhatap kalan, kiracı olduğu yerde kendisinden sürekli daha yüksek kira istenen olmak gibi örnek olarak belirtilen çok durumda arabuluculuk ile çözüm üretmek mümkündür.

ARABULUCULUKTA ANLAŞMA VARSA, ARTIK DAVA YOKTUR

Dava açılmadan önce taraflar arabulucu huzurunda anlaşırsa, artık anlaşılan konuda dava olmaz. Bununla birlikte mahkemede görülmekte olan bir davada da taraflar arabulucu huzurunda anlaşabilirse, artık mahkemedeki dava, bir daha gündeme gelmemek üzere ortadan kalkar. Bu haliyle arabuluculuk varsa dava yoktur. Yani arabuluculuk soruna kesin çözümdür.

MAHKEMELERDE 4 YIL, ARABULUCULUKTA BELKİ DE 1 SAATTE ÇÖZÜM

Dünyada da, ülkemizde de uyuşmazlıkları mahkemelerde çözmek seneler alır. Davayı kazanmak, bazen sadece elde davayı kazandığınızı belirten bir mahkeme kararı ile kalakalmaktır. Arabuluculukta ise bir toplantıda, belki de 1 saatte çözüm imkânı vardır. Arabuluculuk anlaşma belgesinin mahkeme kararı ile eşdeğer icra edilebilirlik seviyesinde olması özellikle önemli bir avantajdır.

ARABULUCULUKTA HARÇ VE VERGİ YOKTUR

Arabuluculuk mahkemeye başvuru şeklinde bir maliyete neden olmaz. Ne harç, ne vergi, ne bilirkişi ücreti ne de karar/ilam harcı gibi maliyetler yaratmaz. Taraflar sadece Adalet Bakanlığı’nın belirlediği düşük oranlardaki arabulucu ücretini eşit olarak ödemek durumundadırlar. Bu haliyle pahalı mı diye düşünenler için açıkça söylemek gerekir ki “Arabuluculuk pahalı değil, aksine paha biçilemez bir çözüm yöntemidir.”

TELEKONFERANS İLE ARABULUCULUK COVID-19’A GEÇİT VERMİYOR

Arabuluculuk klasik toplantı şeklinde yapıldığında dahi, kalabalıklar sözkonusu olmadığından ve adliyeler gibi binlerin girip çıktığı alanlar yerine temizlik tedbirleri gayet rahatça alınabilen Arabuluculuk Merkezleri’nde yapılabildiği için Covid-19 şartlarında çok daha sağlıklı yerlerdir.

Bunun yanında arabuluculuk, taraflar fiziken bir araya gelmeden SKYPE, WHATSAPP, ZOOM, FACETIME gibi yöntemlerle yapılabilmektedir. Bu haliyle sağlık riski taşıyanların evinden veya bulunduğu yerden arabuluculuk toplantısına katılması bugünlerde arabulucularca sürekli imkan verilen bir durumdur. Bu haliyle arabuluculuk sadece vatandaşlarımızın menfaatini değil sıhhatini korumak için de en uygun uyuşmazlık çözüm yöntemidir.

YA HAKLARIMI BİLMİYORSAM HUKUKİ GÜVENCEM VAR MI?

Haklarını bilmediğini ya da hakkının hukuki savunmasını yapamayacağını düşünen taraflar için avukat tutma kolaylığı da vardır. Arabuluculukta hem başvurucu taraf hem de karşı taraf kendisini bir avukatla temsil ettirebilir. Böylece vatandaşların kendilerini hukuki güvence altında hissetmeleri amaçlanmıştır.

ARABULUCULUK BİR YARGILAMA MIDIR?

Hayır. Arabulucukta tarafların haklı ya da haksız olduğuna karar verilmez. Aksine her iki tarafın da ekonomik, sosyal, psikolojik ve hukuki menfaati doğrultusunda çözüm amaçlanır.

Okumaya devam et

Ekonomi

Esnaflara destek paketi; 5 maddede salgınla mücadelede yeni kararlar

Yayınlanan

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi corona virüs salgını ve salgının ekonomiye etkileriyle mücadele gündemiyle toplandı. Dört saat süren toplantının ardından kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, corona virüs salgınıyla mücadele kapsamında alınan yeni kararları açıkladı. İşte 5 maddede alınan yeni kararlar…

1- YILBAŞINDA 4 GÜN SOKAK KISITLAMASI

Yeni tip corona virüsle (Covid-19) mücadele kapsamında 31 Aralık Perşembe saat 21.00’den 4 Ocak Pazartesi günü saat 05.00’e kadar kesintisiz sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

2- KİRA DÜZENLEMESİ

Yıl sonuna kadar yüzde 20’den 10’a indirilen gayrimenkul kiralarındaki stopaj oranının uygulama süresi 1 Haziran 2021’e kadar uzatıldı.

Yüzde 18’den yüzde 8’e indirilen iş yeri kiralama hizmetlerindeki KDV oranı 1 Haziran 2021’e kadar yüzde 8 olarak uygulanmaya devam edecek.

3-KDV İNDİRİMİ

Konaklamadan yeme içmeye, yolcu taşımacılığından bakım onarıma birçok sektörü kapsayan KDV indirimlerinin süresi 1 Haziran 2021’e kadar uzatıldı.

4- ESNAFA KİRA DESTEĞİ

İş yeri kira olan esnafa 3 ay süreyle büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer illerde ise 500 lira kira desteği verilecek.

5- ESNAFA DESTEK ÖDEMESİ

Salgından doğrudan etkilenen esnaflara 3 ay süreyle ayda 1000 lira destek ödemesi yapılacak.

Hibe şeklinde verilecek destek ödemesinden taksi, dolmuş ve servis işletmecisi, pazarcı, terzi, oto tamircisi, lokantacı, pastaneci, kadın ve erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş, düğün salonu işletmecisi gibi kesimler faydalanabilecek.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya’da ‘Efsane Cuma’ çılgınlığı, kargo şirketlerini çalıştırdı

Yayınlanan

Kütahya’da indirim çılgınlığı internette arama sonuçlarına da yansıdı. “Black Friday, Efsane Cuma, Süper Cuma, Efsane Günler” derken neredeyse Türkiye’deki tüm e-mağazalar indirime girdi. Kütahya’da yaşayanlar, yaptıkları alışverişle kargo hareketliliğini yüzde 100 artırdı.

İsmi ilk olarak 2015’te duyulan Black Friday, 2016 yılında yavaş yavaş Türkiye e-ticaret sektörüne girmeye başladı. İlk yükselişini 26 Kasım 2017 tarihinde gösterdi. 2018 yılında alışveriş çılgınlığı düşüş yaşadı. 2019 ve 2020’de “Black Friday, Efsane Cuma, Süper Cuma, Efsane Günler” gibi farklı isimlerle zaman içerisinde arama hacmini değiştirdi ve Black Friday kelimesi koltuğu Efsane Cuma’ya kaptırdı.

Esfane Cuma adıyla yapılan kampanyalara Kütahya genelinde büyük bir rağbet gösterildiği ortaya çıktı. Kütahya’daki kargo firmaları ve kuryeler, Geçtiğimiz Kasım ayı ve Aralık ayının ilk haftasında iş hacmini yüzde yüz artırdı. Pandemi nedeniyle yoğunlaşan kargo taşımacılığı bir de üstüne “Efsane Cuma” kampanyaları ile resmen pik yaptı.

Ekonomik anlamda firmaların satış taktiği olarak kullanılan Efsane Cuma, Kütahya’dan internet alışverişini de en üst düzeye çekti. Özellikle giyim ve elektronik eşya konusunda ciddi artış yaşandığını belirten kargo firmalarının yetkilileri, vatandaşlara sağlıklı bir hizmet vermek için ek mesai saatleri uygulandığına dikkat çekti.

Okumaya devam et

Ekonomi

Tapu sahteciliğinde yeni yöntem

Yayınlanan

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, tapuda her işlemin artık internet üzerinden teyit edilmesiyle art niyetli insanların yeni yönteminin, tapu sahiplerine benzer kişileri “dublör” olarak kullanmak olduğunu belirtti.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, tapudaki dolandırıcılıkların genelde kimlik, vekâlet, veraset intikal belgesi üzerinde oynanarak yapılmaya çalışıldığını söyledi.

Son yıllarda işlemlerin internet üzerinden yapıldığını anımsatan Adlı, “Artık birçok kamu kurumuyla biz manüel iş yapmıyoruz. Tamamen sistemleri konuşturarak bilgi teyit ediyoruz, bilgi akışı sağlıyoruz. Böyle olunca biz tapu işlemlerinde nüfus cüzdanı istemiyoruz artık. T.C. kimlik numarası yeterli oluyor.

T.C. kimlik numarasına göre MERNİS’le bağlantı kuruyoruz. Kimlik bilgilerini orada teyit ediyoruz. Kişi vekâletle geldiyse bu sefer noterlerle bağlantı kuruyoruz, vekaleti orada teyit ediyoruz. İntikal belgesiyle ilgili olunca UYAP’la bağlantı kuruyoruz, Adalet Bakanlığı ile teyit ediyoruz.

Bu alanlar daralınca bu sefer sahteciliğe meyilli art niyetli insanlar bu sefer farklı yöntemlere başvurmaya çalıştılar, dublör kullanıyorlar. Dublörle sahte vekâlet tanzim edip onunla gelip işlem yapmaya kalkıyorlar” diye konuştu.

“ZAFİYETİN OLDUĞU NOKTALARI MEMURLARIMIZ ZAMAN İÇİNDE ÇOK İYİ ÖĞRENİYORLAR”

Tapu müdürlüklerinde görevli personelin, alanında eğitimli kişilerden oluştuğunu ve ayrıca hizmet içi eğitimler aldığını belirten Adlı, “Zafiyetin olduğu noktaları memurlarımız zaman içinde çok iyi öğreniyorlar. Böyle olunca da bu tür art niyetli insanların, bu tür olaylarını ortaya çıkarabiliyorlar.

Sadece bu sene 25 milyar lira değerindeki sahteciliğin önüne geçti arkadaşlarımız; çok büyük bir rakam. Ağırlıklı olarak dublör kullanmak suretiyle geliyorlar, kılık değiştiriyorlar, nüfus cüzdanında ona göre dublörün resmini kullanıyorlar” dedi.

Personelin dikkati ve yapılan bağlantılarla bu kişilerin tespit edildiğini belirten Adlı, emniyetle iş birliği yapılarak bu kişilerin yakalandığını ve ciddi oranda sahteciliğin önüne geçildiğine dikkati çekti.

Uzun zamandır el değiştirmeyen gayrimenkullerin tespit edildiğini veya yaşlı insanların gayrimenkulleri üzerinde sahtecilik yapılmaya çalışıldığını anlatan Adlı, vatandaşlara şu uyarılarda bulundu:

“Tavsiyem, her halükarda bizdeki bilgilerini güncellesinler. Çünkü bizdeki bilgiler güncel olursa biz tapuyla ilgili bir işlem olduğu zaman hemen cep telefonlarına mesaj gönderiyoruz.

Diyoruz ki ‘şu anda şöyle bir işlem’ var. O telefon numarası bizde yoksa bu haberleşmeyi sağlayamıyoruz. Onun için bu bilgileri güncellerlerse gayrimenkulleriyle ilgili bütün işlemlerden cep telefonlarına gideceği için haberdar olurlar. Dolayısıyla bu tür şeylerin önüne geçerler. Bu güncellemeyi e-Devlet kapısı üzerinden, çok rahat bir şekilde yapabilirler.”

Okumaya devam et

Ekonomi

2021 yılı boyunca kira zammı yapılmayacak

Yayınlanan

Kütahya Belediye Meclisi, 2. dönem 9. olağan toplantısında alınan karara göre, 2021 yılında belediye kiracısı olanlara kira zammı yapılmayacak. Konuyla ilgili öneri Kütahya Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği ve Kütahya Esnaf Derneği’nden gelmişti.

HABER – Elif YAYLIOĞLU – yenikutahya.com
FOTOĞRAFLAR – Kütahya Belediyesi

Mülkiyetleri ve tasarruf yetkisi Kütahya Belediyesine ait olan ve 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu hükümlerine göre ihale yoluyla kiraya verilen taşınmazların, 2021 yılında uygulanacak olan kira bedellerine indirim yapılması görüşüldü.

Konuyla ilgili olarak Belediye Emlak ve İstimlak Müdürü Enver Yurt’a söz veren Belediye Başkanı Alim Işık, konuyla ilgili açıklama yaptırdı.

Enver Yurt, “Mülkiyetleri ve tasarruf yetkisi Kütahya Belediyesi uhdesinde bulunan taşınmazların kiraları ile alakalı olarak pandemi sürecinden kaynaklanan zararların telafi edilmesi için, Kütahya Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği kiraların düşürülmesi ya da mevzuat açısından uygun değilse 2021 yılı için kira artırımı yapılmaması ile alakalı bir talebi oldu. Biz bu talebi meclis gündemine aldıktan sonra, Kütahya Esnaf Derneği de aynı yönde bir talepte bulundu. Pandemi sürecinde kiraların düşürülmesi eğer uygun değilse kira artışı yapılmaması diye böyle bir talepte bulundu” diye konuştu.

Belediye Başkanı Alim Işık, bir meclis üyesinin “Kiralarda bir indirim talebi var, indirim yapabilecek miyiz” sorusuna cevap verdi. Işık, “İndirim yapamayacağız. Çünkü mevzuat buna müsait değil. Ancak geçmişte olduğu gibi hükümetin bir genelge kapsamında indirim öngören bir çalışması olursa tabii ki indirim yapılacaktır. Bizim şuanda 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu hükümlerine göre, 3 yıl boyunca kullanmak üzere taşınmazlarımızı kiraladığımız kiracılarımızın şuanda böyle bir talebi var. Bu talep karşısında ancak 2021 yılı için 1 Ocak tarihinden 31 Aralık tarihine kadar kira sözleşmesi yenileme zamanı gelmiş kiracılarımıza bir yıl süreyle kira artışı uygulamamayı meclisimize getirmeyi uygun gördük. Ancak biz bunu yapabiliriz. Aksi takdirde, şuanda uygulanan kirayı aşağıya indirmek gibi bir yetkimiz yok. Kanunların hükümleri açık ancak kiraları artırmamayı bir çözüm olarak meclisimiz uygun görürse, esnaflarımıza destek olarak bir yıl süre ile kira artışından muaf tutulmalarını oylayabiliriz” ifadelerini kullandı.

Esnaf Odaları Birliği’nin talebi doğrultusunda, ilgili müdürlükler ve hukuk müşavirliğinin önerisi olan 3 maddenin oylamasına geçildi. Belediye Meclisi toplantısına katılan üyelerin oybirliği ile 2021 yılında Mülkiyetleri ve tasarruf yetkisi Kütahya Belediyesi uhdesinde bulunan taşınmazların kiralarının artırılmamasına karar verildi.  

Okumaya devam et

Ekonomi

Son 1 haftada 36 kuruş zam gelen benzin 7 TL oldu

Yayınlanan

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’nın (EPGİS) tarafından yapılan açıklamaya göre bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatına 19 kuruş zam geldi.

Benzine gelen zammın ardından Kütahya’da ortalama 6,70 liradan satılan benzinin litresi 6.99 lira olacak.

EPGİS’ten yapılan açıklamaya göre; 12 Kasım 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; benzinde 19 kuruş/LT pompa satış fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur” denildi.

BENZİNE SON 1 HAFTADA 36 KURUŞ ZAM GELDİ

Öte yandan 4 Kasım’da yapılan açıklamada da benzinin litre fiyatına 17 kuruş zam yapıldığını duyurulmuştu. Böylece benzine son 1 hafta içerisinde 36 kuruş zam yapılmış oldu.

ZAM SONRASI BENZİN FİYATLARI NE KADAR OLACAK?

Bu fiyat artışıyla, Kütahya’da ortalama 6,81 liradan satılan benzinin litre fiyatı 6.99 ila 7 lira civarında olacak. Benzinin litresi İstanbul’da 6,77 liradan 6,96 liraya, İzmir’de 6,83 liradan 7,02 liraya yükselecek.

AKARYAKIT FİYATLARININ HESAPLANMASI

Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

AK Parti doğalgaz ve elektrikteki verginin düşürülmesine “hayır” dedi

Yayınlanan

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap’ın TBMM’ye sunduğu doğalgaz ve elektrikteki vergi indirimi AK Partili milletvekilleri tarafından reddedildi. Vatandaş, ret olayına “bunlar kimin vekili” diye tepki gösterdi.

Dar gelirli vatandaşın belini büken vergiler yıllardır hükümetler tarafından uygulanıyor. Doğalgaz ve elektrikten alınan yüzde 18’li KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesi teklifi hükümet tarafından kabul edilmedi.

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap’ın doğal gaz ve elektrikten alınan yüzde 18’lik Katma Değer Vergisi oranının yüzde 1’e indirilmesini öngören Kanun Teklifi, AK Partili vekillerin oylarıyla reddedildi. Vekil Ali Fazıl Kasap açıklamasında şunları söyledi:

“İğneden ipliğe gelen zamlarla iyice artan hayat pahalılığı, yurttaşı en temel harcamalarını dahi kısmaya itti. Sadece 2019’un ilk 9 ayında 3 milyon 365 bin abone borcunu ödeyemediği için elektriği kesildi. Yine 710 bin doğalgaz abonesi borcunu ödeyemediği için doğalgazı kesildi. AK Parti milletvekilleri, vermiş olduğum kanun teklifini reddederek bir kez daha milletin yanında olmadıklarını göstermiştir. Karadeniz’de bulunan 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi sevindiricidir ama bu müjdeyi veren iktidar keşke şu tarihten itibaren de doğalgaz faturalarında yüzde 30 indirim uygulayacağız diyebilseydi. Özellikle Türk Lirası’nın yabancı para birimleri karşısında sürekli değer kaybetmesi doğalgaz zamlarında etkili oluyor. İktidar, döviz kuruna bakmıyor ama doğalgaz ve elektrik faturaları cep yakıyor. 2021 yılına bir yandan koronavirüs salgını bir yandan da grip salgını ile birlikte gireceğiz. Şüphesiz soğuk havaların başlamasıyla birlikte vatandaş elektrik ve doğalgaz kullanımını arttıracak ama bu ekonomik buhranda vatandaş bu kadar yüksek faturaları nasıl ödeyeceğim diye şimdiden kara kara düşünüyor. İktidar, doğalgaz ve elektrik faturalarında indirim öngören kanun teklifimizi reddederek vatandaşlarımızın yanında olmadığını bir kez daha göstermiştir” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Ekonomi

OYAK, KÜMAŞ’a talip oldu, görüşmeler başladı

Yayınlanan

Türkiye’nin en büyük tamamlayıcı mesleki emeklilik fonu olan OYAK, bünyesinde bulundurduğu Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (Erdemir) üzerinden Kümaş Manyezit’i satın almak üzere Yıldız Holding ile görüşmelere başladı.

OYAK Genel Müdürü ve Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Savaş Erdem “Bu adım, demir çelik ve çimento sektöründeki şirketlerimizle önemli bir entegrasyon olacak ve maliyetlerimizi düşürecek. Kümaş, ihracatta da önemli bir oyuncu ve Türkiye’ye döviz kazandıracak bir değer. Detaylı incelemelerde bulunacağız ifadesini kullandı.

Dünya kriptokristalin manyezit cevherinin yaklaşık yüzde 20’sine tek başına sahip olan Kümaş’ın madenleri, demir çelik, çimento, bakır başta olmak üzere kireç ve cam sektörleri için kritik öneme sahip bulunuyor.

Erdemir, nitelikli manyezit cevher sektörünün dünyada en büyük maden işletmecisi, refrakter sektörünün Türkiye pazar lideri ve yabancı yatırımcıların satın almak için gözdelerinden biri olan Kümaş Manyezit’i satın almak üzere Yıldız Holding ile görüşmelere başladı. Yıldız Holding ve onun girişim sermayesi şirketi olan Gözde Girişim ortaklığında faaliyet gösteren Kümaş, dünya kriptokristalin manyezit cevherinin yaklaşık yüzde 20’sine sahip ve ağırlıklı olarak demir çelik ve çimento sektörlerinde kullanılan refrakter ürünlerini üretiyor. İç piyasadaki ihtiyacı karşıladığı gibi önemli oranda ihracat da yapıyor.

İNCELEYECEK, TEKLİF VERECEK

1972 yılından bu yana Kütahya’da operasyonlarını sürdüren ve 2012 yılında Yıldız Holding bünyesine katılan Kümaş Manyezit A.Ş’yi satın alma öncesinde kapsamlı inceleme (due diligence) çalışmaları yapan Erdemir; finansal, hukuki ve operasyonel süreçlerin ardından teklif vereceğini açıkladı.

ERDEM: “HEM HAMMADDE TEDARİKİ HEM İHRACAT POTANSİYELİ”

Türkiye’nin zengin ve kıymetli manyezit kaynaklarının verimli kullanılması, bu varlıklardan sürdürülebilir getiri elde edilmesi, ülke ekonomisine katkıda bulunulması ve kaynakların uluslararası entegrasyon için kullanılması hedeflerini gerçekleştirmek istediklerini belirten OYAK Genel Müdürü ve Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Savaş Erdem; “Ülkemizin kaynaklarını verimli kullanarak, hem yurt içinde hem de yurt dışında faaliyet gösteren OYAK şirketleri içerisinde sinerji oluşturacak, hem milli ekonomiye katkı sağlayacak hem de uluslararası platformda ülkemizi güçlü konuma taşıyacak hamlelerde bulunuyoruz. Kümaş, sahip olduğu nitelikli rezervler nedeniyle hem yurt içindeki hem de Avusturya, Hindistan, Çin gibi önemli refrakter üreticilerinin bulunduğu ülkelerdeki yatırımcıların yoğun ilgisini çekmektedir. Bu değeri OYAK bünyesine katabilmek, ülkemiz ve milli kaynaklar adına önem arz etmektedir. Aynı zamanda bu yatırımla demir, çelik ve çimento sektörlerindeki faaliyetlerimize entegrasyon sağlamayı planlıyoruz. Zengin rezerv ve hammadde avantajı ile birlikte hem yerli sanayicilerimize hammadde tedariki anlamında fırsatlar oluşturulması hem de ihracat potansiyeli ile ülkemizi bu alanda da stratejik bir konuma taşımayı hedefliyoruz. OYAK olarak stratejik sektörlerde konumlanmaya ve ülkemize katkıda bulunmaya devam edeceğiz” dedi.

DÜNYA REZERVLERİNİN YAKLAŞIK YÜZDE 20’Sİ TEK BAŞINA KÜMAŞ’IN

Zengin manyezit ve dolomit maden bölgelerine sahip bir ülke olan Türkiye, bu alanda stratejik öneme sahip. Dünyada üretilen nitelikli manyezit cevherinin yaklaşık yüzde 20’sine sahip maden ocakları ile Kümaş Manyezit A.Ş., Türkiye’deki toplam rezervinse yüzde 40’ından fazlasına sahip. Nitelikli manyezit cevheri ile entegre olarak üretilen refrakter ürünlerinde Türkiye’de sektör lideri olan Kümaş, yurt içi ve yurt dışı satışları ile demir çelik, çimento, bakır başta olmak üzere kireç ve cam sektörleri için kritik öneme sahip bir tedarikçi konumunda.

Okumaya devam et

Ekonomi

Asgari ücret 2021’de ne kadar olacak? Bakan Selçuk’tan açıklama geldi!

Yayınlanan

Türkiye’de milyonlarca kişi asgari ücret ile geçimini sürdürüyor. Bu nedenle 2021 yılında asgari ücrete yapılacak olan zam miktarı merak ediliyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk asgari ücret hakkında açıklama yaptı. İşte Bakan Selçuk’un o açıklaması:

“Sene sonuna yaklaşırken en çok merak edilen konulardan biri de asgari ücret zammı. 2021 yılında asgari ücretin ne kadar olacağı merak ediliyor. Konu hakkında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk açıklamada bulundu. Bakan Selçuk tarafından yapılan açıklamada, “Bu yıl asgari ücretin tüm tarafların uzlaşısı ile tespit edilmesini diliyorum.” ifadeleri kullanıldı.

01/01/2020 – 31/12/2020

ASGARİ ÜCRETİN NETİNİN HESABI (TL / AY)

ASGARİ ÜCRET 2.943,00

SGK PRİMİ% 14 412,02

İŞSİZLİK SİG. PRİMİ % 1 29,43

GELİR VERGİSİ% 15 (*) 154,50

ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ 220,73

DAMGA VERGİSİ% 0,759 22,34

KESİNTİLER TOPLAMI 618,29

NET ASGARİ ÜCRET (**) 2.324,71

İŞVERENE MALİYETİ (TL / AY)

ASGARİ ÜCRET 2.943,00

SGK PRİMİ% 15.5 (İşveren Payı) (***) 456,17

İŞVEREN İŞSİZLİK SİGORTA PRİMİ % 2 58,86

İŞVERENE TOPLAM MALİYET 3.458,03

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya’da 571 binaya test yapıldı, 544’ü yüksek risk nedeniyle yıkıldı

Yayınlanan

Aktif fay hatları bulunan Kütahya ili genelinde yapılan çalışmalar sonrasında, başvuru yapılan 571 binadan 544’ü “Riskli Yapı” olarak tespit edilip yıkıldı. Vatandaşlar “Riskli Yapı Tespiti” talebinde bulunmak üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne ve bakanlıkça lisanslanan firmalara başvuru yapabiliyor.

EMİNE YAYLIOĞLU – ÖZEL HABER (yenikutahya.com)

İzmir’de yaşanan 6,6 büyüklüğündeki deprem sonrasında gözler yeniden riskli yapılara çevrildi. Kütahya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden edinilen son rakamlara göre, Kütahya il genelinde 571 yapı için başvuru yapıldı. 6306 sayılı “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun” kapsamında bina sahipleri ya da malikleri, bakanlıkça lisanslandırılan firmalar veya Çevre Şehircilik İl Müdürlüklerine başvuruyor.

Riskli yapı tespiti talebinde bulunan vatandaşlar, binalarının durumunu bu sayede öğrenmiş oluyor. Bu kapsamda Kütahya’da 571 “Riskli Yapı Tespiti” başvurusu yapıldığı kaydedildi. Bunlardan 544 bina (bin 828 bağımsız bölüm) Riskli Yapı olarak tespit edilerek onaylandı. 27 bina ise riskli yapı olarak görülmediği için onaylanmadı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü kaynaklarından, vatandaşlara toplam 9 milyon 100 bin TL civarında kira ödemesi yapıldığı öğrenildi.

Okumaya devam et

Ekonomi

AK Parti’nin kanun teklifi ile elektrikte kaçak kullanım bedeli vatandaşa kesilecek

Yayınlanan

AK Partili bir grup vekilin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verdiği kanun teklifi ile elektrikte kaçak kullanım bedeli vatandaştan kesilecek. Cumhurbaşkanlığı, gerekli görmesi durumunda uygulamayı 5 yıl daha uzatabilecek. Vatandaşlar soruyor, “Siz kimin vekilisiniz?”

Elektrik dağıtımı bir süre önce devletten alınıp özel şirketlere verilmişti. Bununla birlikte kaçak elektrik kullanımına engel olunamayınca, elektrikte kaçak kullanım bedeli, faturalarını düzenli ödeyen vatandaşa kesilmişti.

AK Partili bazı milletvekilleri tarafından TBMM’ye getirilen elektrikle ilgili yeni yasa teklifine göre, ülke genelindeki kayıp ve kaçak elektrik kullanımının bedeli, bölgesel ayrıma tabi tutulmadan önümüzdeki 5 yıl boyunca ulusal düzeyde tüm halkın elektrik faturalarına yansıtılacak.

Normalde 2015 yılında son verileceği söylenen bu sistem, bölgesel farklılıklar azaltılamadığı için bu yılın sonuna kadar uzatılmıştı. Şimdi bir 5 yıl daha uzatılarak ülke genelindeki tüm kaçak elektrik kullananların faturası ‘eşit’ olarak 82 milyon vatandaşın sırtına yüklenmiş olacak.

Bir grup AK Parti milletvekilinin TBMM’ye sunduğu Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nde halkı yakından ilgilendiren kritik düzenlemeler yer alıyor. Madencilik, doğalgaz ve elektrik alanlarında değişiklikler öngören teklifte, elektrikteki kayıp ve kaçakların ulusal bazda hesaplanarak faturalara yansıtılması yöntemine 31 Aralık 2025 tarihine kadar devam edilmesine, gerekli görmesi halinde de Cumhurbaşkanının bu süreyi 5 yıl daha uzatması konusunda yetki verilmesine ilişkin maddeler yer alıyor.

2013 yılında çıkarılan Elektrik Piyasası Kanunu ile elektrikte 21 dağıtım bölgesine ayrılan Türkiye’de kayıp ve kaçakların bölgesel bazda faturalara yansıtılmasına karar verilmiş, ancak geçiş süreci konularak 31 Aralık 2015 tarihine bölgesel hesaplamaya ara verilmişti.

Yasa uygulanmış olsa, 1 Ocak 2016’dan itibaren kayıp kaçakla ilgili 21 dağıtım bölgesinin birbiriyle bağı koparılacak, her bölgenin kendi kayıp ve kaçağı hesaplanıp o bölgede yaşayan halkın elektrik faturalarına yansıtılacaktı.

Böylece örneğin İstanbul’un kayıp kaçağı Ankara’da, Kayseri’de, Hakkari’de; Erzurum’un kayıp kaçağı da Trabzon’da, Zonguldak’ta, İzmir’de, Kütahya’da yaşayan halkın faturalarına yansıtılmayacaktı. Ancak, bölgeler arasındaki kayıp kaçak konusunda yaşanan uçurum verilen sözlere rağmen azaltılamayınca 2015’te biten süre 31 Aralık 2020 tarihine uzatıldı. Bu sürenin bitimine 2.5 ay kala uçurum hala devam etmesi üzerine bu sefer TBMM’ye sunulan yeni teklifle sürenin 31 Aralık 2025 tarihine kadar uzatılması öngörüldü.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) resmi verilerine göre 21 elektrik dağıtım bölgesinde yaşanan elektrik kayıp ve kaçak oranları bölgelere göre yüzde 4.49 ile yüzde 51.32 arasında değişen büyük farklılıklar gösteriyor.

Özelleştirmedeki amaç önce bu farklılığı en aza indirmek, sonra da bölgesel hesaplamaya geçmekti. Mevcut uçurum düzeyiyle ulusal hesaplama yerine bölgesel hesaplamaya geçilmiş olsa kaçağın çok olduğu bölgelerde elektrik faturaları olağanüstü artacak, kayıp ve kaçağın az olduğu, dağıtım maliyetlerinin düşük olduğu yerlerde faturalar düşecekti. Bu sistemle kayıp ve kaçağın yoğun olduğu bölgelerde yaşayan vatandaşlar kaçak elektrik kullanan kişiler hakkında devlet ve şirketler üzerinde daha güçlü bir baskı kurabileceklerdi.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR