Bizimle iletişime geçin
Eskişehir Ümit Hastaneleri

Politika

Fahrettin Koca’dan müjde… Maske hayatımızdan çıkıyor mu?

Yayınlanan

Koronavirüs vaka sayısındaki hızlı artış devam ederken, sosyal medya hesabından sık sık uyarılarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün yaptığı paylaşımda ise maskenin yakın zamanda hayatımızdan çıkacağını belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Covid-19 aşı çalışmalarında büyük ilerlemeler olduğunu belirterek, “Maske, yakın zamanda hayatımızdan çıkmış olacak” dedi.

Sağlık Bakanı Koca, Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamada, “Özgürce nefes alacağımız günleri özledik. Maske, yakın zamanda hayatımızdan çıkmış olacak. Covid-19 aşı çalışmalarında büyük ilerlemeler var. Sonucu bekleyelim. Evimizin dışında, başkalarıyla olduğumuz her yerde maskemizi kuralına uygun şekilde takalım. Sabrınız için sağ olun” dedi.

Politika

Valilik açıkladı, Kütahya’ya yeni tedbir 7 Aralık’ta başlıyor

Yayınlanan

Hızla artan koronavirüs vakalarına karşı alınan önlemlere bir yenisi daha eklendi. Kütahya Valiliği, 7 Aralık Pazartesi gününden itibaren pazar yerlerine HES kodu olmadan girilemeyeceği hususunu duyurdu.

Kütahya Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, 7 Aralık Pazartesi günü itibarıyla geçerli olacak olan yeni tedbir ile birlikte artık Kütahya’da pazar yerlerine HES kodu olmadan girilemeyeceği bildirildi.

Kütahya Valiliğince yapılan duyuru şu şekilde:

“Salgınla mücadele kapsamında alınan tedbir ve önlemlere bir yenisi daha eklendi. Yedi Aralık Pazartesi günü itibarıyla Kütahya’da tüm pazar yerlerinde “HES Kodu” uygulaması başlıyor. Kütahya Valiliği koordinasyonunda özel güvenlik görevlileri HES Kodu sorgulaması yapacak.”

Okumaya devam et

Ekonomi

2021 yılı boyunca kira zammı yapılmayacak

Yayınlanan

Kütahya Belediye Meclisi, 2. dönem 9. olağan toplantısında alınan karara göre, 2021 yılında belediye kiracısı olanlara kira zammı yapılmayacak. Konuyla ilgili öneri Kütahya Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği ve Kütahya Esnaf Derneği’nden gelmişti.

HABER – Elif YAYLIOĞLU – yenikutahya.com
FOTOĞRAFLAR – Kütahya Belediyesi

Mülkiyetleri ve tasarruf yetkisi Kütahya Belediyesine ait olan ve 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu hükümlerine göre ihale yoluyla kiraya verilen taşınmazların, 2021 yılında uygulanacak olan kira bedellerine indirim yapılması görüşüldü.

Konuyla ilgili olarak Belediye Emlak ve İstimlak Müdürü Enver Yurt’a söz veren Belediye Başkanı Alim Işık, konuyla ilgili açıklama yaptırdı.

Enver Yurt, “Mülkiyetleri ve tasarruf yetkisi Kütahya Belediyesi uhdesinde bulunan taşınmazların kiraları ile alakalı olarak pandemi sürecinden kaynaklanan zararların telafi edilmesi için, Kütahya Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği kiraların düşürülmesi ya da mevzuat açısından uygun değilse 2021 yılı için kira artırımı yapılmaması ile alakalı bir talebi oldu. Biz bu talebi meclis gündemine aldıktan sonra, Kütahya Esnaf Derneği de aynı yönde bir talepte bulundu. Pandemi sürecinde kiraların düşürülmesi eğer uygun değilse kira artışı yapılmaması diye böyle bir talepte bulundu” diye konuştu.

Belediye Başkanı Alim Işık, bir meclis üyesinin “Kiralarda bir indirim talebi var, indirim yapabilecek miyiz” sorusuna cevap verdi. Işık, “İndirim yapamayacağız. Çünkü mevzuat buna müsait değil. Ancak geçmişte olduğu gibi hükümetin bir genelge kapsamında indirim öngören bir çalışması olursa tabii ki indirim yapılacaktır. Bizim şuanda 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu hükümlerine göre, 3 yıl boyunca kullanmak üzere taşınmazlarımızı kiraladığımız kiracılarımızın şuanda böyle bir talebi var. Bu talep karşısında ancak 2021 yılı için 1 Ocak tarihinden 31 Aralık tarihine kadar kira sözleşmesi yenileme zamanı gelmiş kiracılarımıza bir yıl süreyle kira artışı uygulamamayı meclisimize getirmeyi uygun gördük. Ancak biz bunu yapabiliriz. Aksi takdirde, şuanda uygulanan kirayı aşağıya indirmek gibi bir yetkimiz yok. Kanunların hükümleri açık ancak kiraları artırmamayı bir çözüm olarak meclisimiz uygun görürse, esnaflarımıza destek olarak bir yıl süre ile kira artışından muaf tutulmalarını oylayabiliriz” ifadelerini kullandı.

Esnaf Odaları Birliği’nin talebi doğrultusunda, ilgili müdürlükler ve hukuk müşavirliğinin önerisi olan 3 maddenin oylamasına geçildi. Belediye Meclisi toplantısına katılan üyelerin oybirliği ile 2021 yılında Mülkiyetleri ve tasarruf yetkisi Kütahya Belediyesi uhdesinde bulunan taşınmazların kiralarının artırılmamasına karar verildi.  

Okumaya devam et

Kültür

Yılbaşı için 4 günlük yasak yolda

Yayınlanan

Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhan, yılbaşı dolayısıyla 4 günlük sokağa çıkma yasağının gündeme gelebileceğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, “Koronavirüs salgınına karşı yılbaşında hareketliliği azaltmak için 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasının söz konusu olabileceğini” söyledi.

İlhan, 31 Aralık Perşembe gününe denk gelen yılbaşı için sokağa çıkma kısıtlamasının alınabileceğini belirterek, “Belki 31 Aralık’tan başlayıp 4 günlük bir kısıtlama söz konusu olabilir. Böylece yılbaşı vesilesi ile toplumda insanların hareketliliği de azalmış olur, dışarıda bir araya gelme engellenmiş olur, ev içinde bir araya gelme engellenmiş olur. Biliyorsunuz Ramazan Bayramı’nda da aynı kısıtlamayı yapmıştık. Şimdi 4 gün daha bir kısıtlama ile enfeksiyonun önü alınmaya çalışılabilir” dedi.

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Okumaya devam et

Politika

65 yaş ve üstü vatandaşların sağlığını korumak için üst düzey önlemler alındı

Yayınlanan

Kütahya İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından açıklanan bir dizi önlemler içinde 65 yaş ve üstü vatandaşlara ek kısıtlamalar getirildi.

Kütahya Valiliği tarafından bildirilen kararlar arasında 65 yaş ve üstü vatandaşların sağlığının korunması için gerekli tedbirlerin üst düzeyde alındığı gözlendi. İlgili karara göre 65 yaş ve üstü vatandaşların bazı cadde ve sokaklara girişleri kısıtlandı.

Vatandaşların yoğun olarak bulunduğu Gazi Kemal Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi (Sevgi Yolu), Balıklı Mahallesi, Kıbrıs Caddesi, Tahıl Pazarı Sokak, Saman Pazarı Caddesi, Çemberciler Caddesi, Pekmezpazarı Caddesi (Samanpazarı), Paşam Sultan Mahallesi, Hisarlı Ahmet Caddesi (Ulu Cami), Mecidiye Mahallesi Taşköprü Caddesi, Hükümet Caddesi Çaprazbahçe Sokak (Yeşil Cami civarı), Servi Mahallesi Atatürk Bulvarındaki (Eskişehir Yolu Caddesi) yoğunlukların COVID19 bulaşma riskini arttırması nedeniyle, 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın bu bölgelerde bulunan park, kahvehane kıraathane, kafeterya, çay ocağı ve çay bahçeleri, pastahane, oyun salonları, han,  kulüp dernek binaları ve lokalleri gibi bölgede bulunan diğer kapalı ve açık oturma alanlarına girmesinin yasaklanmasına, bu kapsamda belirlenen bölgelerde kolluk kuvvetlerince gerekli denetimlerin yapılmasına karar verildi.

İl ve ya İlçe Hıfzıssıhha Kurullarınca gerek görülmesi durumunda kalabalık cadde ve meydanlara girebilecek / aynı anda bulunabilecek kişi sayısının (metrekare ve alan büyüklüğü göz önünde bulundurularak) belirlenmesine, buna ilişkin gerekli fiziki tedbirler ile diğer önlemlerin eksiksiz alınmasına da karar verildi.

Okumaya devam et

Politika

Kütahya’da mesai saatleri değişti

Yayınlanan

Kütahya Valiliğince, mesai saatlerinin yeniden düzenlendiğini öğrenildi. Edinilen bilgiye göre 2 Aralık 2020 Çarşamba gününden itibaren tüm kamu çalışanları saat 10.00 ile 16.00 arasında çalışacak.

Koronavirüs salgını nedeniyle Cumhurbaşkanlığı ve İçişleri Bakanlığı genelgelerinde belirtilen kısıtlama ve tedbirler çerçevesinde, Kütahya’daki kamu kurum ve kuruluşlarında günlük çalışma başlama ve bitiş saatleri 02 Aralık 2020 Çarşamba gününden itibaren ikinci bir emre kadar 10.00 ­16.00 saatleri arasında olmak üzere yeniden düzenlendi.

Okumaya devam et

Politika

Kütahya’da peş peşe karantina kararları, 1 köy 5 mahallede bu gece başlıyor

Yayınlanan

Kütahya Valisi Ali Çelik başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu, Sobran köyünün tamamı, Ali Paşa Mahallesi, 75. Yıl Mahallesi, Yıldırım Beyazıt Mahallesi, Dumlupınar mahallelerinde bazı adreslerde karantina kararı aldı.

Kurulun aldığı kararlar şu şekilde:

1) COVID-19 Pozitif vakalardaki artış nedeniyle bireysel izolasyonun yeterli olamayacağı, alınan tedbirlerin bulaşın yayılım hızının düşürülmesine olan etkisinin en üst noktaya taşınabilmesi amacıyla 30.11.2020 tarihi saat 24.00’ten itibaren 14 gün süre ile Kütahya İli Merkez İlçesine bağlı Sobran Köyü, Alipaşa Mah. Stadyum Sok. İpek Apartmanı Sitesi B-Blok No:3, 75.Yıl Mah. Bekir Sıtkı Paşa Cad. Yıldızkent Sitesi A-Blok No:10, Yıldırım Beyazıt Mah. Özbilen Sk. Öznur Apartmanı Sitesi No: 28, Dumlupınar Mah., Taberi  Sk. Gönülkent Sitesi A3/Blok No: 14 , Fatih Mah. Levent Sok. 48 Evler Apartmanı Sitesi B-C-D Blok No: 3-5-7, yerleşkelerinde karantina uygulamasının başlatılmasına, karantina sınırları içinde bulunan tüm vatandaşlarımızın sokağa çıkmalarının ve başka haneleri ziyaret etmelerinin yasaklanmasına,

2) Covid-19 Pozitif vakaların ve temaslılarının ev karantina süreçlerinin devam etmesine,

3) Karantina kapsamında izole olan vatandaşlarımız tarafından Vefa Sosyal Destek Ekiplerine bildirilen ihtiyaçların ilgili kurumlarca karşılanmasına,

4) İl Hıfzıssıhha Kurulunca izolasyon amaçlı karantinaya alınan yerleşkede (köy ya da apartmanda) ikamet eden (sağlık, kolluk kuvveti ve kurumunca hizmetine ihtiyaç duyulanlar hariç) kamu ve özel sektör çalışanlarının herhangi bir sağlık kuruluşundan sağlık raporu almaksızın karantina süresince (14 gün süreyle)  idari izinli sayılmalarına,

5) İl Hıfzıssıhha Kurulunca izolasyon amaçlı karantinaya alınan yerleşkede (köy, sokak ya da apartmanda) ikamet eden kamu ve özel sektör çalışanlarına Valilik tarafından belge düzenlenerek kolluk kuvvetleri ekipleri ve muhtarlar aracılığıyla verilmesine ve kamu kurum ve kuruluşları ile özel işyeri/işletmeler tarafından bu belgelerin izin belgesi olarak kabul edilmesine,

6) İl Hıfzıssıhha Kurulunca izolasyon amaçlı karantinaya alınan yerleşkede (köy, sokak ya da apartmanda) acil sağlık hizmetleri için 112 ile iletişime geçilmesine,

7) İl Hıfzıssıhha Kurulunca izolasyon amaçlı karantinaya alınan Sobran Köyünde,

Köy giriş-çıkışına, durumu belirten ibarelerin konarak köye giriş ve çıkışların kontrol altında tutulmasına

Köy pazarı başta olmak üzere, tüm pazar ve panayırlara karantina süresince müsaade edilmemesine,

Kahvehane, çay bahçesi gibi toplu olarak bir araya gelinen yerlerin kapatılmasına,

Zaruri ihtiyaçları için (laboratuvar ya da görüntüleme yöntemleriyle tanı konulan

COVID-19 hastaları ve temaslıları hariç) hane halkından sadece 1 kişinin karantina bölgesi içinde ikametinden ayrılmasına müsaade edilmesine,

Belgelemek kaydıyla aşağıda belirtilen meslek grupları ve kişilerin istisna kapsamında değerlendirilmesine,

a) Karantina bölgesinde faaliyet gösteren market, bakkal, fırın, pastane, manav, kasap ve ticari amaçla hizmet veren iş yerleri;

a-1) Bu işyerlerinde sadece bir çalışanla (imalat süresince 2 kişi) hizmetlerine devam etmelerine müsaade edilmesine,

a-2) Bu işyerlerinde çalışanın hiçbir şekilde ikinci şahıslarla bir araya gelmesine müsaade edilmemesine,

a-3) Bu iş yerlerinde birden fazla kişinin bir araya gelebileceği oturma araç gereç ve ortamların sağlanmasına müsaade edilmemesine,

b) Bozulma riski bulunan bitkisel ve hayvansal ürünlerin pazarlamasındaki ticari faaliyetlerinin kolluk kuvvetleri kontrolünde belirlenen bir alanda kontrollü bir şekilde Covid-19 kapsamında tedbirler (maske, sosyal mesafe vs.) alınarak müsaade edilmesine,

c) Bozulma riski bulunan bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimi, işlenmesinde çalışanlar,

ç) Tüm kamu kurum ve kuruluşlarında yönetici pozisyonunda çalışanlar,

d) Acil Çağrı Merkezleri, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Kızılay ve AFAD’da görev alanlar,

e) Hayvancılık faaliyetleri ile sınırlı kalmak kaydıyla Küçükbaş-büyükbaş hayvanların bakımını yapanlar ve otlatanlar, arıcılık faaliyeti yürütenler,

f) Cenaze defin işlemlerinde görevli olanlar (din görevlileri, hastane ve belediye görevlileri vb.) ile birinci derece yakınlarının cenazelerine katılacak olanlar,

g) Elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon vb. kesintiye uğramaması gereken iletişim ve altyapı sistemlerinin sürdürülmesi ve arızalarının giderilmesinde görevli olanlar,

ğ) Ürün ve/veya malzemelerin nakliyesinde ya da lojistiğinde (kargo dahil), yurt içi ve yurt dışı taşımacılık, depolama ve ilgili faaliyetler kapsamında görevli olanlar,

h) Yaşlı bakımevi, huzurevi, rehabilitasyon merkezleri, çocuk evleri vb. sosyal koruma/bakım merkezleri çalışanları,

ı) Otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi “Özel Gereksinimi” olanlar ile bunların veli/vasi veya refakatçileri,

i) Özel sektör çalışanlarından belgelemek kaydıyla görev gereği zorunlu olarak çalıştırılması gereken bölümlerde görevli olanlar,

j) Bankalar başta olmak üzere yurt çapında yaygın hizmet ağı olan kurum, kuruluş ve işletmelerin bilgi işlem merkezlerinin çalışanları (asgari sayıda olmak kaydıyla),

k) İkametinin önü ile sınırlı olmak kaydıyla evcil hayvanlarının zorunlu ihtiyacını karşılamak üzere dışarı çıkanlar,

l) Zorunlu sağlık randevusu olanlar (Kızılay’a yapılacak kan ve plazma bağışları dahil),

m) İş sağlığı ve güvenliği nedeniyle iş yerlerinden ayrılmaları riskli olan çalışanlar (iş yeri hekimi, iş sağlığı ve güvenliği profesyonelleri vb.),

n) Veteriner hekimler, Eczacılar ve eczane çalışanları,

o) Tarımsal üretimin devamlılığı için gerekli olan ekim-dikim, sulama-ilaçlama gibi faaliyetler kapsamında özel izin verilenler,

ö) Servis hizmeti vermek üzere dışarıda olduklarını belgelemek şartı ile teknik servis çalışanları,

p) Belediyelerin toplu taşıma, temizlik, katı atık, su ve kanalizasyon, ilaçlama, itfaiye ve mezarlık hizmetlerini yürütmek üzere çalışacak personel,

r) Belgelemek kaydıyla karantina bölgesi dışındaki diğer işyeri sahipleri

8) İl Hıfzıssıhha Kurulunca izolasyon amaçlı karantinaya alınan apartmanlarda ;

Binalarda hizmet veren iş yerlerinin (büro, atölye vb. ) izolasyon süresince kapatılmasına ve bu süre içerisinde burada çalışanların izinli sayılmasına,

Zaruri ihtiyaçları için (laboratuvar ya da görüntüleme yöntemleriyle tanı konulan    COVID-19 hastaları ve temaslıları hariç) hane halkından sadece 1 kişinin  karantina bölgesi içinde ikametinden ayrılmasına müsaade edilmesine,

Belgelemek kaydıyla aşağıda belirtilen meslek gurupları ve kişilerin istisna kapsamında değerlendirilmesine, Kararın 7.Maddesi V. fıkrasında yer verilen meslek gruplarına ve iş erlerine belgeleyebildikleri takdirde çalışma izni verilmesine

9) İl Hıfzıssıhha Kurulunca izolasyon amaçlı karantinaya alınan yerleşkelerde (köy ya da apartmanda) merkezi sınavlara katılacak kişilerin en fazla bir refakatçi eşliğinde ve sınav süresince sınırlı kalmak kaydıyla maske ve mesafe kurallarına riayet ederek yerleşim yerinden ayrılmalarına müsaade edilmesine,

Alınan kararlara uymayan vatandaşlara/iş yerlerine Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına toplantıya katılanların oy birliği ile karar verildi.

Okumaya devam et

Politika

Koronavirüs kısıtlamaları neler? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Yayınlanan

Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüse karşı yeni tedbirleri açıkladı: Hafta içi her gün 21.00 ile 05.00 arasında genel sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak, Cuma 21.00’den Pazartesi 05.00’e kadar kısıtlama kesintisiz devam edecek. AVM’lere girişte HES kodu uygulamasına geçilecek.

Saat 15.00’te başlayan Bakanlar Kurulu toplantısında, Türkiye genelinde koronavirüs vaka sayılarının artması sebebiyle alınacak yeni önlemler konuşuldu.

Dört saatten uzun süren toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uygulamaya konmasına karar verilen yeni tedbirleri açıklıyor.

Buna göre,

  • Hafta içi her gün gece saat 21 ile sabah 05.0 arasında sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak.
  • Bu kısıtlama hafta sonları Cuma akşam 21’den Pazartesi sabahı saat 05.00’e kadar kesintisiz devam edecek.

Erdoğan, “Vaka sayısının 30 bine yükselmesi daha dikkatli olmamızı gerektiriyor. İnsan hareketliliğini en aza indirmeyi amaçlayan tedbirlerden başka çare bulunmuyor” diye konuştu.

Mevsim itibarıyla soğuk algınlığı ve gribin de artması sağlık sistemindeki yükün ağırlaştığını ifade eden Erdoğan, “Hastanelerimizdeki doluluk oranlarını ne kadar aşağıda tutabilirsek, salgınla mücadelede o kadar güvende hissederiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar:

”Corona virüs salgını malesef ülkemizde de etkili oluyor. Son Kabine toplantısında da bu yeni tedbirleri paylaşmıştık. Henüz kesin tedavisi bulunamayan bu salgına karşı en etkili tedbir kendimizi korumaktır. Salgının olumsuz etkisini azaltmak için insan hareketliliğini en aza indirmekten başka çaremiz yok. Salgına ek olarak giribin de artması sağlık sistemi üzerindeki yükü artırdı. Hastanelerin doluluk oranı düşük olmalı.

Aşı için ilk etapta 50 milyon dozluk anlaşma yaptık. İnşallah önümüzdeki aydan itibaren sağlık çalışanlarından başlayarak bu aşının uygulaması yapılacaktır. Aşı sürecinin de başlamasıyla daha az sıkıntılı bir döneme gireceğiz.

”ARTIK CUMARTESİ PAZAR EVLERİMİZDEYİZ”

Sokak kısıtlaması hafta sonları cuma akşamı 21.00’den pazartesi sabahı saat 5’e kadar kesintisiz devam edecek. Cumartesi pazar artık evlerimizdeyiz.

Hafta içi her gün gece saat 21 ile sabah 5 arasında genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacaktır.

Restoranlarda paket servis harici hizmet veremeyecektir.

Ana sınıfı ve benzeri eğitim kurumlarının faaliyetlerine ara verilecektir. Market, bakkal, kasap, manav gibi işletmeler ile eve paket hizmeti veren yerler, belirlenecek saatlerde hafta sonu kısıtlama dışındadır. 

Cenaze namazları, yakınları dahil en fazla 30 kişiyle kılınacak, nikahlar da bu sayıyı geçemeyecektir. Kalabalık caddeler ile meydanlara girebilecek kişi sayısı, Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile sınırlanabilecektir.

Alışveriş merkezlerine girişte HES kodu uygulamasına geçilecektir. Evlerde gün, mevlit, taziye, yılbaşı kutlaması gibi insanların bir araya geleceği etkinlikler yapılamayacaktır.

50 kişiden fazla çalışanı olan iş yerlerinde, iş yeri hekiminin gözetiminde mevcut iş sağlığı ve güvenliği uzmanı veya belirlenen bir personelce salgın tedbirlerinin uygulaması sıkı şekilde denetlenecek.

SALI GÜNÜNDEN İTİBAREN DEVREYE GİRECEK

Erdoğan, coronavirüs tedbirlerinin İçişleri Bakanlığı genelgesiyle düzenleneceğini ve salı gününden itibaren uygulanacağını bildirdi.

Okumaya devam et

Politika

Kütahya’nın sevilen siyasetçilerinden Makbul Sarı yoğun bakıma alındı

Yayınlanan

Cumhuriyet Halk Partisi eski il başkanı Makbul Sarı, koronavirüse yakalandı. Sarı’nın durumu ağırlaşınca bugün yoğun bakım ünitesine kaldırıldı.

Edinilen bilgiye göre, önceki gün koronavirüs teşhisi ile hastaneye kaldırılan Makbul Sarı, bugün öğle saatlerinde durumunun ağırlaşması nedeniyle yoğun bakıma alındı. CHP kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Makbul Sarı’nın hayati tehlikesinin bulunmadığı kaydediliyor.

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakımda tutulan Makbul Sarı, Kütahya’da her kesim tarafından sevilen bir siyasetçi olarak biliniyor.

Okumaya devam et

Politika

Kütahya’da ekonomik sorunları anlatan Babacan: “Kütahya mahrum kalmış”

Yayınlanan

DEVA Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Kütahya 1. Olağan İl Kongresi’ne katıldı. İl kongresinde siyasi konuşma yapan Babacan, ülkedeki ekonomik sorunları ele aldığı konuşmasında isim vermeden Erdoğan’a yüklendi. Babacan “Yakın akraba ile ülke yönetilmeyeceğini çok geç anladılar” dedi.

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan’ın konuşmasından satır başları:

“ESNAFA KİRA DESTEĞİ SAĞLANMALI”

Şu Kütahya’nın sokaklarında bir dolaşın. Esnafımıza şu dönemde bari bir nebze destek olunması için acil çağrıda bulunuyorum. Günlük kazanıp günlük harcayan vatandaşlarımıza destek olun. Pandemi döneminde çalışamayan, işinden olan garsonlarımız, müzisyenlerimiz, sayısız emekçimiz var. Ayrıca esnafımızın, küçük işletmelerin tüm vergi ve SGK prim ödemelerini pandeminin etkisi bitene kadar erteleyin. Hele hele kiralardan alınan stopajı hiç almayın artık. Ertelediğiniz vergilerin geri ödemesini de uzun vadeye yayın. Kredi borçlarını, en az bir yılı ödemesiz olmak üzere, faizsiz olarak uzun vadeye yayın. Esnafımıza, küçük işletmelere, kapalı kaldıkları dönem boyunca derhal kira desteği sağlayın. Ancak böyle bir destek, böyle bir yeniden yapılandırma esnafımızı rahatlatır: uzun vadeli ve kesinlikle sıfır faizli 18 yapılandırma. Bunlar acil. Bunlar hayati.

“KÜTAHYA DESTEKLERDEN MAHRUM KALMIŞ”

Kütahya’da işsizlik almış başını gidiyor. Gençlerimiz ve yetişmiş insan kaynağımız iş bulma umuduyla başka şehirlere göç ediyor. Kütahya’ya yatırımcı gelmiyor. Bu şehir bunu hak etmiyor. 25 Kütahya verimli ovalarıyla tarımda ciddi bir potansiyele sahip. Ama ülkemizin dört bir yanında olduğu gibi, yine destekten mahrum. Artan kura bağlı olarak çiftçimizin maliyeti arttı. Mazot, gübre, sulama derken tüm girdi maliyetleri arttı. Ama satış fiyatları artmadı. Çeşit çeşit tahılıyla, kestanesiyle, kirazıyla, vişnesiyle Kütahya üretimde zirvede olabilecekken, ürettiklerini ihraç edebilecekken, maalesef çiftçimiz desteklenmiyor. Hatta kötü politikalar nedeniyle adeta köstekleniyor. Yine hayvancılıkla uğraşan vatandaşımıza da yeterli destek verilmiyor. İthalata bağımlı hale gelen ülke ekonomimiz üreticiyi görmezden geliyor. Oysa çiftçilerimizin desteklenmesi, tarımın güçlenmesi tüm ülkeyi kalkındırır. Biz bu nedenle tarımda sürdürülebilirlik ve yenilikçilik tabanlı bir üretim modelini esas alacağız. Çiftçilerimizin gelirlerini öngörülebilir ve istikrarlı kılmayı hedefliyoruz. Tarım liseleriyle, mesleğin gençleşmesini ve tarımın gençler için kârlı bir sektör olmasını sağlayacağız. Biz hayvancılığı da yem üretiminden başlayarak destekleyeceğiz. Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımıza destek vereceğiz. Küçük ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde aile işletmelerinin kaliteli üretim yapmaları için teknoloji kullanımlarını teşvik edeceğiz. Kütahya’nın yer altı kaynakları da yeterli miktarda değerlendirilmiyor. Biz bu kaynaklarımızı yenilenebilir temiz enerjiye çevireceğiz. Kütahya, sanayi yatırımlarında da ülkemizin önemli şehirlerinden biri. Ancak sanayicilerimiz de gerektiği gibi desteklenmiyor. İstihdam alanları daralıyor. Biz küçük ve orta boy işletmelerin büyümesini ve rekabet güçlerini artırarak, uluslararası iş yapan şirketler haline gelmesini hedefliyoruz. Böylece şehrimizdeki büyük işsizlik sorununun da önemli ölçüde azalacağını biliyoruz.

“KÜTAHYA’YA VERİLEN SÖZLER TUTULMUYOR”

Kütahya’ya söz verilen şehir hastanesi on yıldır tamamlanmıyor. Hem hastane hem de doktor eksiği sebebiyle vatandaşlarımız hastalandığında çevre illere gitmek zorunda kalıyor. Hele hele şu pandemi günlerinde vatandaşımızın sağlığa ulaşımının bu denli zor olması kabul edilebilir değil. Kütahya merkez ile ilçeler arası karayolu bağlantısı da maalesef yetersiz. Söz verilen hızlı tren ulaşımı da hâlâ yapılmadı. Bugünkü iktidar, seçim dönemlerinde şehirleri gezerken söz veriyor da sonra Ankara’ya gidince bunları unutuyor maalesef. Biz, demiryolu ulaşımına öncelik vereceğiz. Hem yolcu taşımacılığında hem de mal taşımacılığı için demiryolunu kullanacağız.

“KÜTAHYA’DA ÇEVRE VE ALTYAPI SORUNLARI VAR”

Şehirdeki hava kirliliğinin yansıra Emet ve Hisarcık ilçelerimizdeki suyun da sağlık açısından riskli olduğunu biliyoruz. Tüm bunların iyileştirilmesi, vatandaşımızın sağlığının birinci planda tutulması için çalışacağız. Pandemi döneminde uzaktan eğitimle ilgili maalesef Kütahya’da da büyük bir mağduriyet oldu. İnternet altyapısı olmayan köylerimizde çocuklarımız eğitimden mahrum kaldı. Eğitimde, çocuklarımız arasında adaletsizliğe sebep olan bu mağduriyete son vereceğiz. İnternet altyapısını yüksek hızlı, kaliteli ve gençlerimiz için ücretsiz hale getireceğiz. Yine maalesef Kütahya, turizmde de hak ettiği payeyi alamıyor. Antik kentleri, kaleleri, mağaraları, dağcılık için uygun bölgelerinin hiçbiri gerekli teşviki ve tanıtımı alamadığı için Kütahya hak ettiği turistle buluşamıyor. Değerli arkadaşlar biz, Kütahya’nın sorunlarını dinliyoruz, biliyoruz, görüyoruz. Kütahya’nın da tüm Türkiye gibi demokrasiye ve atılıma ihtiyacı var. Kütahya’nın Deva’ya ihtiyacı var sevgili arkadaşlar! Deva partisi, kadınlarla gençlerle, çiftçilerle, emeklilerle, öğretmenlerle işçilerle, esnafla; eşitlik için, adalet için, özgürlük için yola çıktı. Çözüm haritamız belli. Çözümün sözcüsü bizler olacağız.

KAYNAK: Dumlupınar Gazetesi (Ahmet Dinç) FOTO : DEVA Sosyal Medya

Okumaya devam et

Politika

Emniyetten “sahte genelge” uyarısı

Yayınlanan

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), bazı sosyal medya platformlarında paylaşılan ve sokağa çıkma yasağı ilan edileceği ileri sürülen “Genelge” başlıklı belgelerin sahte olduğunu bildirdi.

EGM’den yapılan açıklamada, bazı sosyal medya platformlarında, “Genelge” başlıklı belgelerin paylaşıldığı kaydedildi.

Bu belgelerin sahte olduğu belirtilen açıklamada, yeni tip Corona virüs (Covid-19) salgınıyla ilgili alınacak tüm tedbirlerin resmi kanallar vasıtasıyla duyurulduğuna işaret edildi.

Açıklamada, “Bu tür kaynağı belli olmayan sahte belgelere itibar etmeyiniz.” ifadesi kullanıldı.

Okumaya devam et

Politika

Sert yasaklar yolda! Tarih verildi

Yayınlanan

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan önlemlerde vaka sayılarının son zamanlarda hızla artmasıyla son alınan tedbir kararından sonra vaka sayılarında bir azalma olmazsa daha sert yasaklar devreye girebileceğini duyurdu.

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Görevlisi ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, koronavirüs vaka sayıları ile ilgili önemli açıklamalarda bulunarak daha sert yasakların devreye girebileceğini bildirdi.

AŞAMALI OLARAK GÜNDEME GELECEK

Doç. Dr. Kayıpmaz, kamusal tedbirlerden ziyade bireysel tedbirlerin önemine dikkat çekerek, “Bireysel tedbirler bir yerde yetersiz kalırsa, kamusal tedbirler alınması gerekebilir. Kamusal önlemler zaten geçtiğimiz cuma akşamından itibaren devreye girmeye başladı. Ama; bu kamusal önlemler halihazırdaki durumu ile hastalığın yayılmasını kontrol altına alamazsa o zaman daha sert tedbirlerin de aşamalı olarak gündeme gelmesi söz konusu olur. Bunları da birçok işletme ve saat aralığı için düşünebiliriz” diye konuştu.

CUMA’YA KADAR BELLİ OLUR

Doç. Dr. Kayıpmaz, bir haftalık kritik sürece dikkat çekerek, “Eğer bunlar hasta sayılarını, hastane yükünü azaltma anlamında yeterli olmazsa ek tedbirlerin alınması da gündeme gelebilir. Aslında bu salgının ne kadar süreceğini bilmiyoruz. Elbette ki tam kapatma, hastanelerin üzerindeki yükü azaltma açısından faydalı bir yöntemdir. Ama bunun getireceği psikolojik, sosyal, ekonomik ciddi sonuçlar da vardır. Bireysel tedbirlerin yetersiz geldiği noktada kamusal daha sert tedbirler her an için hızlıca devreye sokulabilir. Önümüzdeki günler bununla ilgili belirleyici olacak. Önümüzdeki cumaya kadar seyir daha net şekilde ortaya konmuş olur” dedi.

KONTROLLER ARTABİLİR

Doç. Dr. Kayıpmaz, tedbirlere uyulması halinde kısıtlama ve kapatmaların o denli az olacağına işaret ederek, “Biz hala toplumda maskelerin burunların altında, çenede takıldığını görüyoruz, bunun bir koruyuculuğu yok. Ben kendi arkadaşlarımdan görüyorum kafelerin restoranların oturma bölümleri kapalı; ama evlerde toplanmalar devam ediyor. Bu dönemde ev içindeki toplanmaların hastalığın yayılımı açısından önemi çok büyük. Ev içindeki toplanmalar bu hastalığın yayılmasına ana etkenlerden bir tanesi. Misafirlik de bu dönemde olmamalı. Kalabalıklardan evde ve dışında kaçmamız gerekiyor. Biz hala paket servislerde büfelerin önünde o kalabalıkları görüyorsak, fiziki mesafe oralarda korunamıyorsa burada bir sorun var demektir. İşletmeler de yaşamına devam etmek durumda. Buralardan hizmet alan insanlarımızın davranışları çok önemli. Büfelerin veya paket servisi yapan yerlerin, dışarıdaki insanları kontrol etme şansı yok. Ama AVM yönetimleri kontrolleri artırabilir. Nitekim hafta sonu yaşanan o kötü görüntülerden sonra bu alanlarda da önlemler artırıldı. Üstelik masada bu risk daha az iken yerde oturulduğunda çok daha fazla bir risk var” dedi.

TEDBİRLERE UYMAK ZORUNDAYIZ

Doç. Dr. Kayıpmaz, koronavirüs tablosunda yeni yer alan toplam vaka sayısına ilişkin de “Vaka sayısının içinde hastalar da ağır hastalar da testi pozitif saptanmış kişiler de mevcut. Sağlık sistemimiz üzerinde yük oluşturan grup belirti gösteren, hastaneye başvurması gereken, bir kısmı hastaneye yatması gereken gruptur. Bundan dolayı bakanlığımız sağlık sistemi üzerinde yük oluşturan hasta sayılarını vermeyi tercih etmişti. Sonrasında her ne kadar sağlık kuruluşları üzerinde yük oluşturmasa da filyasyon ekiplerimizin takibe aldığı, testleri pozitif gelen diğer kişilerin de belirti versin vermesin sayılarının açıklanması uygun görüldü, bu şekilde açıklanmaya başlandı. Biz vaka sayısına takılmadan, vaka sayısı kaç olursa olsun bu hastalık tehdidi ortadan kalkıncaya kadar toplumsal bağışıklık aşılar aracılığı ile yaygın biçimde sağlanacağı zamana kadar tedbirlere uymak durumundayız” ifadesini kullandı.

Okumaya devam et

Politika

20 yıllık Çiniciler Çarşısı sorunu Alim Işık çözdü

Yayınlanan

Kütahya’da Çiniciler Çarşısı ile yaşanan sıkıntılar, Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık’ın uzlaşmacı yönetim anlayışla çözüme kavuştu. Sorun 20 yıldan fazla bir süreden bu yana çözülemiyordu.

Belediye ile Çiniciler Çarşısı Kooperatifi arasında imzalanan protokol gereği taraflar dava dosyalarında vazgeçecek. Bu durumun, yatırımın ve dükkan sahiplerinin önünü açacağı kaydedildi.

Başkan Alim Işık “Uzun süredir belediyemiz ile Sınırlı Sorumlu Çiniciler Çarşısı Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi arasında devam eden husumet nedeniyle mahkemeye intikal etmiş konular Belediyemiz ve Çiniciler Çarşısı Kooperatifi’nin gündemindeydi. Karşılıklı olarak imzaladığımız protokol çerçevesinde taraflar dava dosyalarını mahkemeden geri çekerek anlaşma yoluna gittik. Böylece yıllarca vatandaşı ile mahkemelik olan belediye, belediyesi ile mahkemelik olan vatandaş anlayışını bir somut örnekle daha geride bırakmış olduk. Çiniciler Çarşısı Kooperatifimize ve değerli başkan ve yönetim kurulu üyelerine, ayrıca belediyemizin hukuk müşavirliği çalışanlarına ve diğer ilgili birimlerdeki çalışanlarımıza bu uzlaşmacı tavırlarından teşekkür ediyorum” dedi.

“VAZO KULE PROJEMİZLE BU BÖLGE AYAĞA KALKACAK”

İmzalanan protokol ile birlikte Kütahya Belediyesi’nin o bölgede yapmayı planladığı projelerin hayata geçebileceğini dile getiren Başkan Işık “Bundan sonra Çiniciler Çarşısı’nda hem belediyemiz çalışmalarında hem de kooperatif üyesi vatandaşlarımızın çalışmalarında iki kurum arasındaki anlaşmazlıktan kaynaklı olumsuzluklar ortadan kalktı. Hayırlı uğurlu olsun. İmzalanan bu protokol ile taraflar dava dosyalarını geri çektikten sonra orada Çiniciler Çarşısı Gençlik Merkezi projemiz başta olmak üzere Vazo Kule ve diğer fuar alanın geliştirilmesine yönelik projelerimizi devreye sokacağız. Bu protokol sayesinde şuana kadar Kütahya Belediye Başkanlığı’nın kendi mülklerine çivi çakamadığı olumsuz ortam ortadan kalkacak Çiniciler Çarşısı’nın daha etkin çalışması ve atıl olarak Kütahya Belediyemize ait olan taşınmazların değerlendirilmesi sağlanmış olacak. İnşallah Vazo Kule projemizle birlikte o bölgeyi ayağa kaldıracak bir imkanı da yakaladık. Aksi takdirde dava süreci devam ettiği süre içinde belediyemize ait kendi taşınmazına bile müdahale edemeyecek duruma gelmişti belediyemiz. Şuanda ondan kurtulmuş olduk. Taraflara yeniden hayırlı olsun. Mahkemeleri kazandırmaktansa vatandaşı ve belediyeyi kazandırmayı tercih eden bir anlayışla bundan sonra devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Politika

Bazı etkinlikler 3 ay süreyle tekrar ertelendi

Yayınlanan

Bakanlık koronavirüs salgınında yaşanan artış nedeniyle, derneklerin genel kurulları, STK, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek etkinliklerin ertelendiğini duyurdu.

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine “Geniş Katılımlı Etkinliklerin Ertelenmesi” konulu yeni bir genelge daha gönderdi.  Genelgede, koronavirüs salgınının toplum sağlığını ve kamu düzenini bozması açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirildiği belirtildi.

Bu kapsamda,  Sağlık Bakanlığı tarafından İçişleri Bakanlığına gönderilen yazıda, “COVID-19 Bilimsel Danışma Kurulunca fiziksel mesafenin korunmasının zor olacağı sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, birlikler veya kooperatiflerin geniş katılımlı toplantılarının yapılmamasının ve ileri tarihe ertelenmesinin önerildiği” belirtildi.

Sağlık Bakanlığının yazısı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiye kararı doğrultusunda, mevsimsel etkiler de göz önünde bulundurularak, 02.10.2020 tarihinden itibaren 01.12.2020 tarihine kadar sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek olan etkinliklerin ertelenmesi hususunun valiliklere bildirildiği hatırlatıldı.

Gelinen aşamada son dönemde koronavirüs salgınının yayılımında tüm Dünya’da ve özellikle Avrupa’da hızlı bir artış yaşandığı ve ülkemizde de vaka ve hasta sayılarında yükseliş görüldüğü ifade edilerek, Sağlık Bakanlığınca İçişleri Bakanlığına yeni yazı gönderildiği belirtildi.

Yazıda “Dünyada halen COVID-19 vaka artışları devam etmektedir. Ülkemizde de Covid-19 vakalarının devam etmekte olması, her ne kadar vaka sayıları belirli bir düzeyde kontrol altına alınmış olsa da önümüzdeki kış aylarında tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de özellikle damlacık yolu ile bulaşan solunum yolu hastalıklarının görülme sıklığının artış gösterebilmesi beklenmektedir. Bu kapsamda Bakanlığımız bünyesinde oluşturulan COVID-19 Bilimsel Danışma Kurulu, fiziksel mesafenin korunmasının zor olacağı sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, birlikler veya kooperatiflerin geniş katılımlı toplantılarının yapılmayarak 3 (üç) ay sonraya ertelenmesini önermiştir.” denildi.

Bu doğrultuda;

1. 17 Kasım 2020 tarihli ve 31307 sayılı Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe giren 7256 sayılı Kanunla; Derneklerin genel kurul toplantılarının ertelenmesine dair İçişleri Bakanına yetki veren 7244 sayılı Kanunun 2/ç fıkrasına ekleme yapılarak erteleme yetkisinin üçer aylık sürelerle üç defaya kadar kullanılabileceği hükümü doğrultusunda derneklerin genel kurul toplantıları Şubat ayı sonuna kadar ertelendi.

2. Dernek genel kurullarının ertelenmesine ilişkin durum doğrultusunda; daha önceden 01.12.2020 tarihine kadar yapılmaması kararlaştırılan, sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek etkinliklerin (genel kurul toplantıları dahil) 01.03.2021 tarihine kadar ertelenmesi gerektiği değerlendirildi.

Vali ve kaymakamlarca yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek.

Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

BAKANLIKTAN BİLGİ NOTU

Bakanlık’tan hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma yasağı hakkında da bir bilgi notu paylaşıldı.

“Bu hafta sonu; 28 Kasım Cumartesi günü saat 20:00’den 29 Kasım Pazar günü saat 10:00’a kadar ve 29 Kasım Pazar günü saat 20:00’den 30 Kasım Pazartesi 05:00 saatine kadar uygulanacaktır” hatırlatmasının yapıldığı notta, “Geçen hafta illerimize gönderdiğimiz “Koronavirüs Yeni Tedbirleri” konulu genelgemizde belirtilen  “açık olacak işyeri, işletme ve kurumlar” ile “istisna kapsamında olan kişiler” başlıkları altındaki maddeler, bu hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması uygulamasında da aynı şekilde geçerli olacaktır” denildi.

Okumaya devam et

Politika

Başhekim Özatik’in görevden alınmasına sert tepki: “Kabul edilemez”

Yayınlanan

Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Orhan Özatik’in görev süresinin sona ermesine bir ay kala sözleşmesinin feshedilmesine sert tepki gösterdi.

CHP İl Başkanı Şahbaz, “Covid-19 ilimizde her gün onlarca can alırken, Sağlık Bakanlığı’nın ilimizde yaptığı iş, pandeminin tüm yükünü çeken kamu hastanesi olan Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimini görevden almak olmuştur” dedi.

Kent Gazetesi’nin haberine göre, Sağlık alanında yapılan değişikliklerin kamuoyunda açıklanmadığına dikkat çeken Şahbaz’ın açıklaması şu şekilde:

“İlimizde Covid-19 pandemisi nedeniyle her gün yüzlerce yeni vaka tespit edilmekte, onlarca hemşerimiz hayatını kaybetmektedir. Hastaneler ağır Covid-19 vakaları ile doludur. Yoğun bakımlarda ancak hayatını kaybeden hastaların yerine yeni hastalar alınabilmektedir. Bu kadar ağır bir salgın tablosunun yaşandığı bu pandemi döneminde Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi sözleşmede belirtilen görev süresinin bitmesine bir ay kala görevden alınmıştır. Basında yer alan haberlere ve aldığımız duyumlara göre başhekimliğe vekaleten Tavşanlı Doç. Dr. Mustafa Kalemli Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Sabahattin Altıntaş atanmıştır. Hastanenin resmi internet sitesinde an itibariyle güncelleme yapılmamıştır ve görev değişikliği kararı kamuoyunun dikkatinden kaçırılmaya çalışılmaktadır. Bu kadar ağır sağlık sorunlarının yaşandığı bir dönemde yapılan bu görevlendirmenin açıklanmamasının ve kamuoyunun bilgilendirilmemesinin gerekçesi nedir?

“CİDDİ SORU İŞARETLERİ VAR”

Çok ağır sağlık sorunlarının yaşandığı bir dönemde görev süresinin bitimine bir ay kala başhekimin görevden alınması, akademik kadroları bulunan ve yasaya göre akademik unvanlı bir hekim tarafından yönetilmesi gereken SB KSBÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesine, akademik kariyeri bulunmayan bir uzman hekimin vekaleten başhekim olarak görevlendirilmesi, üstelik bu görevlendirmenin ilçeden buraya yapılması ciddi soru işaretleri uyandırmaktadır.

“BU UYGULAMADA KİMLERİN ROLÜ OLMUŞTUR ?”

Eğer il merkezinde yöneticilik yapacaksa en büyük ilçemiz olan Tavşanlı ilçemizdeki yataklı tedavi hizmetlerini kim ve nasıl yönetmektedir?  Yüzyılın en büyük sağlık bunalımının yaşandığı bir dönemde Kütahya’mızın yataklı tedavi hizmetleri vekaleten mi yürütülmektedir? İlimizde hastanemizi yönetecek nitelikte hekimimiz yok mudur ki ilçeden vekaleten görevlendirme yapılmıştır? Bu uygulamada kimlerin rolü olmuştur?

Salgında her aileden kurbanlar verilmeye başlandığı bir dönemde pandeminin yükünü sağlık çalışanlarının sırtına yükleyerek halkımızı kaderine terk eden AKP iktidarının ilimizde yaptığı bu uygulama kabul edilemez niteliktedir.

“SORUMSUZCA YAPILAN UYGULAMA”

Kısa süre önce Sinop’tan ilimize Sağlık Müdürü olarak atanan ve en önemli icraatı ağır pandemi koşullarında başhekimi görevden almak olan Sayın Sağlık Müdürümüze ve kararın altında imzası bulunanlara bu uygulamanın nedenlerini soruyoruz. Bütün bu sorularımıza açıklık getirilmesini talep ediyoruz. Sorumsuzca yapılan bu uygulamanın sorumlularından halkımız adına açıklama bekliyoruz.”

KAYNAK: KÜTAHYA KENT GAZETESİ

Okumaya devam et

Politika

Sağlık Bakanlığı 14 branşta 12 bin personel alımı yapacak

Yayınlanan

Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 12 bin personel alımı yapılacağının müjdesini vermişti. Bakan Koca, resmi twitter hesabından 12 bin personel alımına ilişkin yeni açıklamada bulundu. Bakan Koca tarafından yapılan açıklamada, alımların 14 branşta gerçekleştirileceği bildirildi.

Bakan Koca’nın 12 bin personel alımı müjdesinden sonra vatandaşlar alımların hangi kadrolar için gerçekleştirileceğini merak ediyordu. Bakan Koca, resmi twittet hesabı üzerinden alımların hangi branşlarda gerçekleştirileceğini açıkladı. Bakan Koca tarafından yapılan açıklamalarda, “Bakanlığımız; 7.000’i hemşire, 1.700’ü ebe ve 2.864’ü sağlık teknikeri/teknisyeni, 14 branşta 12 bin sağlık personeli alacak. Tercih Kılavuzunun yayınlanmasını müteakip mülakatsız atama yapılacak. Pandemi mücadelemizin bu zor günlerinde, atamalar bize güç katacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Bakan Koca tarafından yapılan açıklamalarda şu ifadeler kullanıldı:

“Bakanlığımız taşra teşkilatı hizmet birimlerinde hizmet edilmek üzere KPSS puanına göre, ÖSYM tarafından yapılacak merkezi yerleştirme ile 12 bin sağlık personeli alıyoruz. 7.000’i hemşire 1.700’ü ebe ve 2.864’ü sağlık teknikeri/teknisyeni olmak üzere Psikolog, Sosyal Çalışmacı, Biyolog, Ordoloh, Çocuk Gelişimcisi, Diyetisyen, Fizyoterapist, İş ve Uğraşı terapisti, Dil ve Konuşma Terapisti, Perfüzyonist ve Sağlık Fizikçisi unvanlarında alım yapılacak. 12.000 pozisyonun il ve sağlık tesisi dağılımın da yer aldığı listeler, ÖSYM Başkanlığına teslim edildi.

Gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra Tercih Kılavuzu, ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden yayınlanacak ve adaylar tercihlerini bu Kılavuzda belirtilen tarihler arasında yapabilecek. ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme ile yapılacak olan atamalarda mülakat olmayacak. Duyurular, Bakanlığımızın Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve ÖSYM internet adresinden takip edilebilir. Covid-19 salgınıyla mücadele ettiğimiz bu zor dönemde, bu atamaların bize güç katacağına ve vatandaşlarımıza daha nitelikli sağlık hizmeti sunulmasında önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Sağlık camiamıza hayırlı olsun.”

Okumaya devam et

Politika

Ahmet Erbaş hakkında çıkan ” yoğun bakımda” haberleri yalan

Yayınlanan

MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş’ın yoğun bakımda olduğu yönünde çıkan haberlerin yalan olduğu ortaya çıktı.

Ahmet Erbaş’ın danışmanları tarafından yapılan açıklamaya göre, bazı sosyal medya hesaplarında, “MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş’ın yoğun bakımda” olduğu yönündeki haberlerin tamamen yalan olduğu bildirildi.

MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş’ın basın danışmanlığınca yapılan açıklamada, “Sayın Milletvekilimiz Ahmet Erbaş’ın yoğun bakımda olduğu yalanı, sosyal medyada bazı kişiler tarafından paylaşılmıştır. Sayın vekilimiz şuanda evindedir. Yaklaşık 10 gündür uygulanan tedavilerin ardından, evine geçmiş, Sayın vekilimizin sağlık durumu her geçen gün iyiye gitmektedir. Bunun dışındaki tüm haberler maksatlıdır” ifadeleri kullanıldı.

Okumaya devam et

Politika

2029’a kadar Kütahya’ya hızlı tren projesinin bulunmadığı ortaya çıktı

Yayınlanan

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının 2029 yılına kadar Kütahya’ya hızlı tren projesinin olmadığını söyledi ve ekledi; “İlk seçimde AK Parti Kütahya’da yok.”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2020 yılı bütçesi için TBMM’de yapılan görüşme sırasında söz alan CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, bakanlığının hazırladığı projeler kitapçığını göstererek “2029 yılına kadar Kütahya için hızlı tren projesi yok. Oysa Kütahya’ya yıllar önce söz verilmişti ama bu da yapılmadı” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda devam eden 2020 yılı bütçe görüşmelerinde, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 2020 bütçesi görüşülürken söz alan CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, bakan Adil Karaismailoğlu’nun yüzüne “Verdiğiniz sözleri tutmadınız, bir dahaki seçimde AK Parti Kütahya’da yok” dedi. Bütçe görüşmeleri sırasında söz alan Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap şunları kaydetti: “2007 yılından beri Kütahya’ya hızlı tren sözü veriliyor. Tam 13 yıldır Kütahya olarak hızlı tren sözü ile oyalanıyoruz. 2029’a kadar hazırlanan vizyonunuzda Kütahya’ya hızlı tren yok. 2029 vizyonunuzda sadece projesi yapılacağı belirtiliyor. ‘Kütahya’dan hızlı tren geçti’ diye ilanlarınız var. Kütahya’da Belediye Başkanlığını kaybettiniz, 6 milletvekilinden 3 milletvekiline düştünüz. Bir dahaki seçimde AK Parti Kütahya’da yok. Son 4 seçimde tüm bakanlar Kütahya’ya hızlı tren sözü verdi. Hatta mevcut bakanın da bu konuda bir beyanatı ver. Diyorsunuz ki ‘Hiç kimsenin endişesi olmasın.’ Kütahya’ya verdiğiniz sözleri tutun artık.”

Okumaya devam et

Politika

MHP Kütahya İl Kongresi çoklu adayla yapılacak

Yayınlanan

Pazar günü Kütahya İl Kongresine gidecek olan MHP teşkilatlarında hareketlilik başladı. Mevcut başkan Ferhan Yıldırım’ın karşısında bir adayın daha çıkacağı öğrenildi. İddiaya göre sürpriz aday açıklamasını Cuma günü saat 17.00’de yapacak.

Milliyetçi Hareket Partisi, Türkiye Geneli il ve ilçe kongrelerine tüm hızla devam ediyor. Kütahya İl Kongresi de bu Pazar yapılacak. MHP kulislerinden edinilen bilgiye göre, kongrede çoklu aday uygulaması yapılacak. Mevcut il başkanı Ferhan Yıldırım’ın karşısında sürpriz bir ismin aday olarak çıkacağı konuşuluyor.

MHP’nin Kasım ayı içerisinde tüm il kongrelerini bitireceği, kongrelerin çoğu ilde tek aday ile yapılırken bazı illerde de çoklu aday ile yapıldığı biliniyor.

22 Kasım 2020 Pazar günü Milliyetçi Hareket Partisi 13. Olağan Kütahya il kongresinin çoklu aday ile yapılacağı öğrenildi. Kent Gazetesi’nin MHP Genel Merkezine dayandırdığı bilgiye göre, Kütahya’da çoklu aday ile il başkanının tespit edileceği, 20 Kasım Cuma günü saat 17.00’de sürpriz bir ismin il başkanlığına adaylığını açıklayacağı bildirildi.

Okumaya devam et

Politika

Vaka sayısı düşmezse, hafta içi de sokağa çıkma kısıtlaması getirilebilir

Yayınlanan

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, artan vakalar sonrası açıkladığı korona tedbirleri doğrultusunda hafta sonları 20.00’den 10.00’a kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Kısmi sokağa çıkma yasağının vaka sayısını düşürmemesi halinde ise hafta içi de benzer kısıtlamalar gündeme gelecek.

Artan koronavirüs vakaları sonrası Bilim Kurulu tavsiye kararları Kabine toplantısında ele alındı. Yeni tedbirler Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. Buna göre hafta sonları saat 20.00 ila 10.00 saatleri dışında sokağa çıkma yasağı uygulanacak. 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 20 yaş altı vatandaşlar ise belirlenen saatlerde sokağa çıkabilecek. Bu önlemlerin etkisi 2 hafta boyunca takip edilecek. 10-15 gün sonra vaka yayılım hızında düşüş olmazsa, bir sonraki aşamaya geçilecek. Hafta sonu için kısmi sokağa çıkma yasağı, 14 saatlik bir kesme anlamına geliyor. Bu yasağın daha çok geç saatlere kadar kalabalık ortamlarda dışarıda kalan gruplara ve ev ziyaretlerine yönelik olduğu belirtiliyor. Toplantılarda, okulların bulaşma kaynağı olmadığı ancak, bunun yarattığı hareketlilik, servisler ve velilerin oluşturduğu kalabalıkların risk yarattığı değerlendirmesi de yapıldı.

Okulların online eğitime geçmesi, 20 yaş altına getirilen yeni kurallar ve 65 yaş üstüne getirilen sınırlandırmalarla birlikte toplamda 35-40 milyon nüfusun hareketliliğinin azalacağı, bunun da salgının yavaşlamasını sağlayacağı düşünülüyor.

Kademeli olarak kısıtlamalar arttırılarak devam edecek. Salgın hızı kesilmezse, hafta sonu tamamen yasak getirilmesi veya sokağa çıkma yasaklarının belli saatlerde hafta içine de kaydırılması planlanıyor. Uzmanlar, şehirlerarası seyahat yasağı beklemediklerini belirtiyor. 15 gün sonra yeniden yapılacak değerlendirmelerde, il pandemi kurulları ve hıfzıssıhha kurulları şehrin ihtiyaçlarına göre bu yasakları genişletebilecek. Genel yasakların yanı sıra illere göre farklı uygulamalara geçilebilecek. Bazı illerde, vaka bulunan binalara ‘uyarı tabelası’ asılma uygulamasının, diğer illerde de yapılabileceği belirtiliyor. Ev ziyaretlerinin yasaklanması da tartışılıyor.

Türkiye’de şu anda aktif vaka sayısının 500 binin üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Testlerin pozitif çıkma oranının geçtiğimiz nisanda yüzde 20 olduğu, şimdi de bu rakama ulaşıldığı belirtiliyor. Filyasyon çalışmalarında, bulaşma hızının çok yüksek olduğunun saptandığı, mutlaka ev içi bulaşmaların önüne geçilmesi gerektiği, komşu ve akraba ziyaretlerinin önlenmesi için kampanyalar yapılması gerektiği ifade ediliyor.

Okumaya devam et

Politika

Kütahya İl Hıfzıssıhha Kurulu: “Maskeyi indirerek sigara içmek yasak”

Yayınlanan

Kütahya İl Hıfzıssıhha Kurulu, yaptığı toplantı sonrasında alınan yeni kararları kamuoyu ile paylaştı. 33 ayrı noktada ve insanların yoğun olarak bulunduğu alanlarda maske aşağı indirilerek sigara içildiğinin tespit edildiği bilgisini verilirken, 65 yaş üstü vatandaşların da dışarı çıkma kısıtlamasının da 10.00 ile 16.00 saatleri arasına çekildiği kaydedildi.

Yapılan yazılı açıklama şöyle:

1) 01.06.2020 tarih ve 2020/34 sayılı Hıfzıssıhha Kurul Kararıyla İlimiz genelinde tüm vatandaşlarımızın toplu yaşam alına kapsamında olan açık alanlarda ( meydanlar, cadde ve sokaklar, park ve bahçeler, sanayi siteleri, tarım alanları, toplu taşıma araçları, kamu/özel tüm kurum ve iş yerleri açık alanları dahil) ağız ve burnu tam kapatacak şekilde maske takma zorunluluğu getirilmişti.

Ancak özellikle vatandaşlarımızın kalabalık şekilde bulunduğu / bulunabileceği cadde, sokak, park ve bahçeler gibi yerlerde sigara içtiğinden bahisle/bahanesiyle bazı kişilerin maskelerini çıkardıkları, aşağıya indirdikleri, doğru şekilde kullanmadıkları görülmektedir.

Solunum yoluyla kolayca bulaşabilen Koronavirüs salgınının yayılımının önlenmesi için maske kullanımında sürekliliğin sağlanması son derece önem taşımaktadır.

Bu nedenle maskenin doğru ve sürekli şekilde kullanımını temin amacıyla 12.11.2020 tarihinden itibaren;

İlimiz Merkez İlçede;

– Atatürk Bulvarı, Uygun Sokak,

– Mithatpaşa Caddesi, Merkez Sokak,

– Hacı Hıfzı Emer Caddesi

– Çinigar Caddesi

– Bekir Avlupınar Caddesi

– Erdoğan Atasoy Caddesi

– Adnan Menderes Bulvarı,

– Asım Gündüz Caddesi,

– Fatih Sultan Mehmet Bulvarı,

– Abdurrahman Karaa Bulvarı,

– Fuat Paşa Caddesi

– Hükümet Caddesi

– Lise Caddesi

– Belediye Sokak,  Değerli Sokak ve Özel Sokak

– Cumhuriyet Caddesi -Sevgi Yolu,

– Saman Pazarı, Pekmez Pazarı Caddesi, Osmanlı Caddesi,

– Germiyan Caddesi

– Hürriyet Caddesi

– Kıbrıs Caddesi

– L. Hüseyin Paşa Caddesi

– Hisarlı Ahmet Caddesi

– Osmanlı Caddesi

– Ziraat Sokak, Saat Kulesi 1 Sokak

– Devlet Hatun Caddesi

– Ertuğrul Gazi Caddesi, Nafia Garaj Yolu Caddesi,

– Okmeydanı Caddesi

– Şehitlik Caddesi ve ​vatandaşlarımızın gün içerisinde yoğun olarak bulunduğu alanlar ile ilimiz genelinde meydanlar, parklar, pazar yerleri, toplu taşıma araç durakları, otobüs terminalleri ile yeme-içme yerleri önlerinde bekleme ya da hareket halinde maske kullanımını ihlal ederek / maskeyi aşağı indirerek sigara içilmesinin yasaklanmasına,

​2) 05.11.2020 tarih ve 2020/72 sayılı İl Hıfzıssıhha Kurul Kararında “06.11.2020 tarihi itibarıyla ilimizde 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın her gün 11:00-16:00 saatleri arasında sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabilmelerine, bu saatler dışında 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın sokağa çıkmasının yasaklanmasına” denilmektedir.

​İlgili kararda belirtilen 11:00 / 16:00 saat aralığının aynı istisnalar çerçevesinde 10:00 / 16:00 olarak değiştirilmesine,

​3) Alınan kararlara uymayan vatandaşlara/iş yerlerine Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, toplantıya katılanların oy birliği ile karar verildi.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR