Bizimle iletişime geçin
Eskişehir Ümit Hastaneleri

Sağlık

Kısıtlamada Kütahya’daki nöbetçi eczane sayısı artırıldı, işte tam liste

Yayınlanan

Kütahya Eczacı Odası Başkanlığı, hafta sonu uygulanacak olan 2 günlük sokağa çıkma kısıtlaması için eczane nöbet listelerini güncelledi. 

Hafta sonu 2 gün sürecek sokağa çıkma kısıtlaması sebebiyle, halkın ilaca ulaşımında bir mağduriyet yaşanmaması amacıyla eczane nöbetleriyle ilgili düzenleme yapıldı.

Buna göre 4 hafta sonunda cumartesi gündüzleri 5, cumartesi gece 4, pazar gündüz 4 ve pazar gece 4 eczane açık olacak şekilde bir liste hazırlandı.

Kütahya Eczacı Odası tarafından verilen bilgiye göre, Zafertepe, Sporkent, Vefa, Akkent, Osmangazi, Bölcek, Okmeydanı, Maltepe mahallelerinde de Cumartesi günleri saat 10.00 – 17.00 arasında eczane hizmeti verilecek.

Odadan yapılan açıklamada, “Kütahya halının mağdur olmaması için gerekli düzenlemeleri yaptık. Sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle halkımızın ilaç gereksinimini de düşünerek yeniden bir nöbet listesi yaptık. Kütahya eczacıları olarak tüm halkımıza sağlıklı günler dileriz” denildi.

Kültür

Güneş ışınlarının deride oluşturduğu lekeler: Güneş Lekeleri

Yayınlanan

Güneş ışınlarının deriyi yoğun bir şekilde etkilemesi sonucu ortaya çıkan, deriden daha koyu renkli oluşumlara güneş lekesi adı verilmektedir. İngilizceden çevrildiğinde karaciğer lekeleri olarak adlandırılsa da bu oluşumların karaciğer ile hiçbir alakası bulunmamaktadır.

Eğer güneş lekeleri kahverengi ise ve boyutları büyük ise bu lekeler melazma olarak adlandırılmaktadır. Bu güneş lekesi genellikle ilerleyen yaşlardaki koyu tenli kişilerde görülmektedir. Melazmalar vücut genelinde daha çok yüz bölgesinde görülmektedir çünkü yüz diğer vücut bölgelerine oranla güneşe daha fazla maruz kalmaktadır. Bu güneş lekeleri kadınlarda erkeklere oranla daha fazla oluşmaktadır.

Yaygın olarak görülen diğer bir güneş lekesi türü ise lentigodur. Bu güneş lekeleri genellikle cildin uzun yıllar güneşe maruz kalması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı lentigolar genellikle ilerleyen yıllarda görülmektedir. Lentigo aynı zamanda yaşlı lekeleri olarak da adlandırılabilmektedir.

Güneş lekeleri her cinsiyette ve ırkta farklı oranlarda görülmektedir. Örneğin; melazmada daha çok kadınlar ön plandayken, lentigoda ise erkekler ön plandadır. Bunun yanı sıra malezma teni koyu olan ırklarda daha fazla görülmektedir.

Güneş Lekesinin Belirtileri Nelerdir ?

Güneş lekeleri ciddi sağlık sorunlarına yol açacak belirti ve bulgular ortaya çıkaran bir durum değildir ancak kişilerde estetik kaygıyı ön plana çıkarabilmektedir.

Deride birçok nedene bağlı olarak leke oluşumu gözlenebilmektedir. Ancak güneş lekeleri kahverengi ve siyah renklerde göründüğü için diğer lekelerden kolay bir şekilde ayrılmaktadır. Bu güneş lekelerinde aynı zamanda herhangi bir deri değişikliği meydana gelmemektedir.

Güneş lekelerinin görünümü için genel bir tanım yapılacak olursa;

  1. Güneş lekeleri dokuda değişikliğe neden olmaz.
  2. Güneş lekeleri genellikle yaz aylarında ortaya çıkar.
  3. Güneş lekeleri genellikle güneşe maruz kalındığında ortaya çıkar.

Güneş Lekesinin Nedenleri Nelerdir ?

Güneş lekeleri diğer birçok lekede olduğu gibi deriye has olan melanin hücresinin aşırı bir şekilde artması sonucu ortaya çıkmaktadır. Ancak bu artışın mekanizması tam olarak bilinmemektedir fakat bazı faktörlerin bu durumu hızlandırdığı düşünülmektedir. Özellikle uzun süre güneş ışınlarına maruz kalma, cilt koyulaştıma işlemleri veya UV ışınlarına maruz kalma gibi faktörler cilt lekeleri için risk oluşturmaktadır. Bunların yanı sıra ağızdan alınan doğum kontrol ilaçları, hormon tedavileri, radyasyon ışınları, tiroid bezi hastalıkları, kozmetik ürünler, epilepsi ilaçları ve stres de güneş lekesi için risk oluşturmaktadır.

Güneş Lekesinin Tedavisi Nasıldır ?

Günümüzde güneş lekelerinin tedavi yöntemleri vardır. Güneş lekesi teşhisi nasıl koyulur ise koyulsun öncelikle dermatologların hastaların vücudunda ortaya çıkan lekeleri iyi bir şekilde gözlemlemelidir. Görünüş itibari ile diğer cilt lekelerinden kolay bir şekilde ayırt edilebilse de kimi zaman yanlış tanı sonrasında yanlış tedavi yöntemlerine başvurulabilmektedir. Bundan dolayı iyi bir gözlemin ardından kesin tanıyı koymak için deriden örnekler alınabilir. Güneş lekesinin kesin tanısı konulduktan sonra çeşitli ilaçlar ve kremler kullanılarak güneş lekeleri ortadan kaldırılır.

Güneş lekesi tedavisinin temellerine geçmeden önce bilinmelidir ki bu tür tedaviler yalnızca uzman bir dermatolog kontrolünde klinik ortamda gerçekleştirilmelidir. Sertifikası olmayan veya merdiven altı olarak tabir edilen yerlerde yapılan bu tedaviler hastaların iyileşmesini sağlamadığı gibi daha ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilmektedir.

Güneş lekeleri ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen bir tablo olmadığı için tedavi gerektirmemektedir. Ancak özellikle kadınlarda estetik kaygının ön planda olmasından dolayı görünümün düzeltilmesi için çeşitli tedavi yöntemlerine başvurulabilmektedir.

Güneş lekesi tedavisinde en sık başvurulan yöntem renk açıcı kremlerdir. Bu kremler genellikle kortikosteroid ve retinol etken maddeleri içermektedir. Düzgün bir şekilde uygulandığında kısa süre içerisinde başarı sağlanabilmektedir.

Güneş lekesi tedavisinde başvurulan diğer bir tedavi yöntemi ise kriyoterapidir. Bu tedavi yönteminde cilde azotlu ilaçlar püskürtülür ve güneş lekesinin geçmesi sağlanır. Ancak bu tedavi yönteminde iz kalma riski bulunduğu için uzman bir doktor tarafından uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra güneş lekelerinde lazer, dermabrazyon, yoğun atımlı ışık ve microneedling gibi tedavi yöntemlerine de başvurulmaktadır.

Bu tedaviler güneş lekelerini ortadan kaldırabilir ancak güneş lekelerinin tekrardan oluşmasını önleyemez. Bu nedenle güneş lekelerinin tekrardan ortaya çıkmasına zemin hazırlayacak faktörlerden uzak durmak güneş lekelerinin nüks etme olasılığını en aza indirecektir. Bu lekeler tedavi edilmese daha hiçbir sağlık sorununa yol açmayacaktır.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya’daki vaka sayısında 3 kat artış var, Vali Ali Çelik uyardı

Yayınlanan

2020 yılı Nisan ayından bu yana Kütahya’da baş gösteren Covid-19 virüsü, alınan önlemler sayesinde düşüşe geçmişti. Vatandaşların konuyu hafife almasıyla yeniden yükselişe geçen koronavirüs vakaları, Kütahya’daki yetkilileri düşündürmeye başladı.

KÜTAHYA’DA VAKA SAYISI 3’E KATLANDI

Tüm dünyada insanları esir alan koronavirüs pandemisi, Kütahya’da da etkisini gösteriyor. “Son 150 yılın en büyük salgını olarak” adlandırılan Covid-19, alınan sıkı tedbirler sayesinde Kütahya’da düşüşe geçmişti. Son 1 hafta içinde vaka sayılarında yine yükseliş kaydedilmesi üzerine tedbirler bir kez daha gözden geçirildi.

VALİ ALİ ÇELİK YİNE UYARI YAPTI

Konuyla ilgili olarak sosyal medya hesaplarından sık sık uyarı yapan Kütahya Valisi Ali Çelik, bu salgının hafife alınmaması gerektiğinin altını çiziyor. Vali Ali Çelik, “Kıymetli Kütahyalılar, vaka sayısındaki düşüş yeniden yükselişe geçti. Tedbirli olmak zorundayız. Misafirliklere ara vermeli, kapalı mekânlarda uzun süre kalmamalıyız. Lütfen, fedakârlıklarımız boşa gitmesin. Hepimiz sorumluyuz” uyarısını yineledi.

KÜTAHYA’DA MUTANT VİRÜSÜ TESTİNE BAŞLANDI

Öte yandan, Sağlık Bakanlığı, COVID-19 testi yapan hastanelere, İngiltere kökenli mutant virüsü tespit için yeni bir kit yolladı. Kütahya sağlık Müdürlüğü de bu kitleri il genelinde uygulamaya almak için dağıttı. Kütahya İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Erşan,  bundan böyle testi pozitif çıkanlara, mutant virüsü tespit eden yeni bir kitle ikinci kez test yapılacağını söyledi. İl Sağlık Müdürü Dr. Erşan, “Böylece mutant virüsün ülkedeki yayılımı da tespit edilmiş olacak” diye konuştu.

Okumaya devam et

Sağlık

Aşı: Covid aşısında hangi gruplara ne zaman sıra gelecek, öncelik durumu nasıl sorgulanıyor?

Yayınlanan

EMİNE YAYLIOĞLU’nun özel araştırma haberi

Sağlık Bakanlığı, Çin’den alınan koronavirüs aşısı CoronaVac’ın yaygın uygulamasına 14 Ocak’ta başladı.

İlk olarak sağlık çalışanlarına uygulanmaya başlanan aşı, 19 Ocak itibarıyla 1 milyona yakın kişiye yapıldı.

Halen birinci aşamanın ikinci adımına geçilmiş durumda.

Huzurevleri ve bakımevlerindeki kişilere Covid-19 aşısı uygulaması başladı.

Hangi gruplara, ne zaman aşı yapılacak?

1. AŞAMA: Belirlenen öncelik sıralamasına göre, 1. Aşama’da ilk olarak sağlık çalışanları, bakım evlerinde kalanlar ve 65 yaş üstü bireyler var.

1. Aşama’nın C grubunu oluşturan 65 yaş üstü bireyler, yaş aralığına göre sıralanacak. 85 yaş üstü kişilerden başlayan sıralama, beşer yaş arayla genişleyecek ve son olarak 65-69 yaş arasındaki bireylerle 1. Aşama sona erecek.

İNFOGRAFİK KAYNAK: BBC TÜRKÇE

2. AŞAMA: 2. Aşama’da öncelikli sektörler ile 50-64 yaş aralığında bireylerin aşılanmasına başlanacak.

Öncelikli sektörler arasında, gıda sektörü, eğitim sektörü ve taşımacılık da bulunuyor. Dolayısıyla öğretmenlerin ve marketlerde çalışanların aşılanmasının bu aşamada gerçekleşmesi bekleniyor.

3. AŞAMA: 3. Aşama’da, yaş aralığından bağımsız olarak kronik hastalığı bulunan kişilere aşı yapılacak. 18 yaş üstü bireylerin tamamına da 3. Aşama’nın B grubunda aşı yapılacak.

4. AŞAMA: 4. Aşama’da ise aşılanma sırası geldiği halde zamanında aşı yaptırmayanlara aşı yapılacak.

Adım adım aşı randevusu

Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı “Nasıl aşı olurum?” rehberine göre, Covid-19 aşısını olmak için ilk olarak e-Nabız hesabına giriş yapmak gerekiyor. Sağlık Bakanlığı, e-Nabız uygulamasına Covid-19 aşı durumu bilgilendirme özelliği ekledi.

Burada “Covid-19 Aşı Durumu” menüsüne tıklandığında, aşı öncelik durumu görülebiliyor.

Mobil uygulama kullanmayan veya internete sahip olmayan kişilerin kısa mesaj (SMS) yöntemiyle de aşı öncelik durumu sorgulanabiliyor. Aralarında boşluk bırakarak, “AŞI”, T.C. Kimlik Numarası ve kişinin kimlik seri numarasının son 4 hanesini 2023’e SMS olarak göndermek gerekiyor.

İNFOGRAFİK KAYNAK : SAĞLIK BAKANLIĞI

Öncelikli gruplar arasında yer alanların Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) uygulamasıyla randevu alması gerekiyor.

MHRS ile hem aile hekiminden, hem de kamu, özel ve üniversite hastanelerinden aşı randevusu alınabiliyor.

Randevu bilgileri kısa mesaj (SMS) ile kişinin cep telefonuna gönderiliyor.

Sağlık Bakanlığı, aşı uygulama noktalarında kalabalık oluşmaması için, randevu saatinden 15 dakika önce gidilmesinin yeterli olduğunu belirtiyor ve maske kullanımına dikkat etmek konusunda uyarıyor.

Aşının ikinci dozu için randevu, aşıyı uygulayan sağlık biriminden ya da yine MHRS üzerinden alınabiliyor.

FOTOĞRAF KAYNAK: BBC TÜRKÇEAşının ikinci dozu için randevu, ilk dozun uygulandığı sağlık biriminden alınabiliyor

Aşı uygulama rehberi

Öte yandan, Sağlık Bakanlığı “aşı uygulama rehberi” yayımladı ve aşı uygulamasının bazı detaylarını paylaştı.

Rehberde yer alan bilgiler şöyle:

Aşı tercihen sol koldan ve otururken yapılacak.

İlk dozdan sonra ciddi alerjik reaksiyon yaşanırsa ikinci doz uygulanmayacak.

38 derece ve üzerinde ateşi olanların, henüz kesin tanı konulmamış akut hastalığı olanların ve epilepsi gibi kronik hastalıkların akut atakları sırasında olanların aşıları ertelenecek.

’10 gün önce temaslı olan kişilere aşı yapılmayacak’

İkinci bir talimata kadar hastalığı geçiren ya da aşıdan 10 gün önce temaslı olan kişilere aşı yapılmayacak.

Virüs aşısıyla, grip, zatürre ve diğer rutin aşılar arasında en az iki hafta olması gerekiyor.

Kızamıkçık, kabakulak ve suçiçeği gibi canlı aşılarda ise en az 4 hafta beklenecek. Kuduz ve tetanos aşısı ise zaman bırakmadan yapılabilir.

Hamilelere ‘ilk 3 ayda uygulanmaması’ tercih edilecek

Covid-19 hastalığını ağır geçirme riski yüksek olan hamileler, istedikleri takdirde aşı olabilecek. Ancak, hamileliğin ilk üç ayında aşı uygulanmaması tercih edilecek. Emziren anneler isterse aşı olabilir.

Aşı olanlar 6 aya kadar takip edilecek

Aşı olanlar 6 aya kadar takip edilecek.

Aşı uygulanan bölgede ağrı/kızarıklık/şişlik, yorgunluk, baş ağrısı, gibi belirtiler sisteme girilecek.

6 aya kadar tat veya koku kaybı, yüz felci gibi nörolojik istenmeyen etkiler de kayıt altına alınacak.

Yan etkilerle karşılaşanlar ne yapabilir?

Aşı sonrasında sık olarak karşılaşılabilecek durumlar ve bu hafif durumlara yönelik yaklaşımlar ise şöyle sıralanıyor:

Aşı uygulanan bölgede ağrı/şişlik/kızarıklık

Aşı uygulanan kol yüksekte olacak şekilde pozisyon vermek ve soğuk uygulama yapmak gerekiyor. (Örnek: Soğuk suyla ıslatılmış bir havlunun aşı yapılan bölgeye uygulanması. Bu sırada cilde doğrudan buz temas ettirilmesinden kaçınılmalı.)

Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanılabilir.

Yorgunluk

İstirahat etmek ve yeterli düzeyde sıvı almak gerekiyor.

Hafif ateş, titreme

İstirahat etmek, yeterli sıvı almak gerekiyor ve parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanılabilir.

Baş ağrısı

Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanılabilir.

Kas/eklem ağrısı

İstirahat etmek, yeterli düzeyde sıvı almak gerekiyor. Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanılabilir.

Kusma, ishal

Beslenme ishal diyetine uygun olarak düzenlenebilir. Ağızdan sıvı ve gıda alınamayacak kadar kusma olması durumunda sıvı kaybı olduğunda sağlık kuruluşuna başvurmak tavsiye ediliyor.

Okumaya devam et

Sağlık

KSBÜ Rektör Yardımcısı Renders: “Mutasyonu abartmamak gerekiyor”

Yayınlanan

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Duygu Perçin Renders, “Mutasyona uğrayan Covid-19’u fazla abartmamak gerekiyor” dedi.

Renders, Türkiye’de de görülen koronavirüs mutasyonu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Renders, “Mutasyona uğrayan Covid-19’u fazla abartmamak gerekiyor. Ekstra bir önlemden ziyade yine aynı şekilde maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymamız yeterli” diye konuştu.

Aşının tek tedavi yöntemi olduğunu vurgulayan Perçin Renders, “Elinize ulaşan ilk aşıyı yaptırın. Ben öyle yapacağım. Aşı ayrımı yapmayın. Onaylanan aşıların hepsi etkili ve antikor oluşturuyor. Sadece ne kadar süre etkili olduğu hakkında net bilgi yok daha. Bir sene olabilir. Sonra aşıyı tekrarlayabiliriz. Bu arada aşı, mutasyona uğrayan koronavirüse karşı da etkili” diye konuştu.

Prof. Dr. Perçin Renders, “Virüslerle yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor.” ifadesini kullanarak, “Yeni koşullara artık alışmamız gerekiyor. 2021 yılı yine maskeli geçecek. Aşılanma süreci zaman alacak. O yüzden tekrar belirtiyorum; önlemlerimizi alalım. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edelim” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Yaban domuzlarındaki durumu Kütahyalı avcılar fark etti

Yayınlanan

Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık, yaban domuzlarında şap hastalığı görülmesi üzerine, hayvan yetiştiricilerini uyardı. Kütahyalı bazı avcıların yaban domuzlarındaki durumu fark etmesi konuyu ortaya çıkarttı.

Hayvanları bir anda öldürebilecek kadar tehlikeli bir hastalık olan şap hastalığının yaban domuzlarında fark edilmesi, Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğünü harekete geçirdi.

Hayvanların bir süre mera alanlarına çıkarılmaması gerektiğine dikkat çeken Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık, “İlimizdeki büyükbaş hayvanların tamamı aşılanmış olsa da farklı suşu ihtimaline karşı hayvanlarınızı bir süre meraya çıkarmamanız önem arz ediyor” dedi.

Yabani hayvanlardan alınan numunelerin laboratuara gönderileceğini belirten il müdürü Orhan Özçalık, “Üreticilerimizin işletmelerini dezenfekte etmeleri önemli bir tedbir olacaktır. Bu arada meralarımız da dinlenmiş olarak yeni sezona daha güçlü girecektir. Bizlere haber veren avcı dostlara teşekkür ederken, yetiştiricilerimize hastalıksız bereketli bir sezon diliyorum” ifadelerini kullandı.

BU VİDEO DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Okumaya devam et

Politika

CHP’nin eski il başkanı Makbul Sarı hayatını kaybetti

Yayınlanan

2 hafta önce koronavirüse yakalanan Cumhuriyet Halk Partisi eski il başkanı Makbul Sarı, hayatını kaybetti. Kütahya kamuoyunda sevilen ve dürüst kişiliğiyle tanınan Makbul Sarı’nın ölüm haberi, tüm Kütahya’da üzüntüye neden oldu.

Edinilen bilgiye göre, yaklaşık 15 gün önce koronavirüs teşhisi ile hastaneye kaldırılan Makbul Sarı, durumunun ağırlaşması nedeniyle yoğun bakıma alınmıştı.

CHP kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Makbul Sarı’nın tedavi sürecinde önce iyi bir grafik kaydedilirken, daha sonra durumu yine ağırlaştı.

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakımda tutulan Makbul Sarı, bugün akşam saatlerinde hayatını kaybetti.

Kütahya’da her kesim tarafından sevilen bir siyasetçi olan CHP eski il başkanı Makbul Sarı’nın cenazesi Kütahya’da toprağa verilecek.

Okumaya devam et

Kültür

SMA hastası Hasret için yardım seferberliği başlatıldı

Yayınlanan

Kütahya’nın Altıntaş ilçesine bağlı Eğmir köyünde yaşayan 3 yaşındaki SMA hastası Hasret için bir yardım seferberliği başlatıldı.

Yaşama Destek Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hakan Özbay ve derneğin diğer üyelerince organize edilen yardım seferberliğinde, sosyal medya aracılığıyla Hasret’in acil olarak çözülmesi beklenen sorunlarına çare aranıyor.

Dernek başkanı Hakan Özbay’ın yaptığı paylaşımlar şöyle:

“Herkese hayırlı akşamlar, SMA hastası Hasret kızımız için gerekli olan cihazlar.

1- Ayakta dik duruş sehpası parapodyum cihazı : 5.000 TL

2- Oksijen cihazı : 4.500 TL

3- Nebülizatör hava buhar makinesi : 300 TL

4- Öksürük cihazı : 23.000 TL

5- Bipap cihazı : 4.500 TL

5 günde 10.000 TL toplandı, yarın Hasret kızımızı alacağız ve ölçülerini verip en acil alınması gereken dik duruş sehpasının siparişini verdik. Dikilme sehpası siparişle alınıyor. Oksijen cihazı ve buhar makinesi alındı  Geride 2 cihazımız kaldı.

Abileri ve ablaları hep birlikte bu kızımızın bir an önce ihtiyaçlarını giderelim. Bu yavrumuza hep beraber umut olalım. Allah’ın izni ile inşallah tez zamanda yürümeye başlayabilir.

İletişim numaramız 0553 638 73 28 Hakan ÖZBAY Yaşama Destek Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği

Okumaya devam et

3. SAYFA

Kütahya 17 yaşındaki gencin ölümüne ağlıyor

Yayınlanan

Kütahya Ali Güral Lisesi 12. sınıf öğrencisi genç, koronavirüs (Covid-19) tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Alınan bilgiye göre, 17 yaşındaki Serdar Mehmet Ay, testinin pozitif çıkması üzerine 16 gün önce Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alındı.

Kas rahatsızlığı da olan Serdar Mehmet Ay, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Kütahya Valisi Ali Çelik, sosyal medya hesabından “Ölümle yaşam arasındaki o ince çizgide kas hastalığıyla mücadele eden 16 gündür Kovid-19 tedavisi gören 12. sınıf öğrencilerimizden Serdar Mehmet Ay’ı kaybettik. Öğrencimize Allah’tan rahmet, ailesine ve arkadaşlarına sabırlar diliyorum. Başımız sağ olsun” dedi.

Okumaya devam et

Politika

Alim Işık, canlı yayında sorulan soruya ilginç bir cevap verdi

Yayınlanan

Kütahya Belediye Başkanı Prof.Dr. Alim Işık, Olay TV’deki programda Covid-19 aşısı ile ilgili kendisine sorulan soruya, “Kendimizi feda etmeye hazırız” diyerek cevap verdi.

Elif YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Olay TV kanalındaki Siyaset Günlüğü programına canlı yayınla katılan Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, pandemi sürecindeki çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Programın sunucusu Seçil Özer’in sorularına da cevap veren Işık, Kütahya genelinde maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulduğunun altını çizdi.

Kütahya’daki kamu kurum ve kuruluşlarının Kütahya Valiliği koordinesi altında ciddi çalışmalar yürüttüğünü de anımsatan Alim Işık, “Özellikle sağlık çalışanlarımız bu sınavdan başarı ile çıkmıştır. Hepsini yürekten kutluyorum” diye konuştu.

Alim Işık’a ayrılan sürenin sonunda program sunucusu Seçil Özer’in “11 Aralık’ta Covid-19 aşısı Türkiye’ye geliyor. Bu konuda tavrınız nedir ve ne düşünüyorsunuz” sorusuna cevap veren Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, “Tabii ki o konuda vatandaşlarda bir tedirginlik var. Vatandaşlar, aşının yan etkileri konusunda bir çekincesi olduğunu görüyoruz. Biz de duruma bakıp izleteceğiz. Öne çıkan insanlar olarak bizler, böyle bir kampanya başlatılması halinde biz kendimizi feda etmeye hazırız” ifadelerini kullandı.  

Okumaya devam et

3. SAYFA

Hafta sonu alkol satışına yasak geldi

Yayınlanan

Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan sokak kısıtlaması süresince hafta sonu işletmelerde alkol satılmayacak.

Koronavirüs salgınında vaka ve can kayıplarının artmasıyla yeni tedbirler hayata geçirildi.

Bu kapsamda hafta içi 21.00-05.00 saatleri arasında uygulanan kısıtlamalar, hafta sonu 56 saatlik tam kısıtlama şeklinde güncellendi.

Kısıtlamalar sırasında ise bazı işletmelere insanların temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için muafiyet verildi.

TEKEL KAPALI, MARKET AÇIK AMA ORADAN DA SATIŞ YASAK

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeye göre hafta sonu kısıtlamalarında marketler, 10.00 ile 17.00 saatleri arasında hizmet verebiliyorken tekel ruhsatı olan işletmeler kapalı kalıyor.

Bu kurallar nedeniyle tekel ruhsatı olan işletmelerin kapalı oldukları zaman zarfında bazı marketlerde alkol satışı devam ediyor.

HAFTA SONU ALKOL SATIŞI TAMAMEN DURDURULDU

Bu durumun haksız rekabete neden olduğu görüşünden hareketle, hafta sonu kısıtlamaları süresince alkol satışına yasak getirildi.

Bu kapsamda cumartesi ve pazar günleri açık olan market ve bakkallardan alkollü içki alınamayacak.

Konuya ilişkin açıklama yapan yetkililer kararın, haksız rekabetin önüne geçilmesi için alındığını belirtti.

Okumaya devam et

Politika

Kütahya’ya 36 yataklı yeni yoğun bakım ünitesi açılıyor, Vali Ali Çelik ziyaret etti

Yayınlanan

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (FTR) Ek Hizmet Binasında 36 yataklı yeni yoğun bakım ünitesi açılıyor.

Kütahya Valisi Ali Çelik, FTR Ek Hizmet Binasına giderek yoğun bakım planlaması hakkında bilgiler alıp incelemelerde bulundu.

“İLK ETAPTA 22 YATAK”

İlk etapta 22 yoğun bakım yatağının oluşturulacağını kaydeden İl Sağlık Müdürü Mehmet Erşan, “Diğer 14 yatak da en kısa zamanda hizmet vermeye başlayacak. Yoğun bakım ünitemizde hastalarımız 7/24 doktor, hemşire ve destek personel olarak 40 kişilik bir ekiple takip edilecek. 10 adet mekanik vantilatör, 1 adet transport ventilatör mevcut” dedi.

“TEMENNİMİZ YATAKLARIN BOŞ KALMASI”

Sağlık çalışanlarına özverili çalışmalarından dolayı teşekkür eden Vali Ali Çelik, “Temennimiz buraya hiç ihtiyaç duyulmaması, yatakların boş kalması. Burada hepimize önemli görevler düşüyor. Maske, mesafe ve temizlik kurallarını büyük bir ciddiyetle uygulamalıyız” dedi.

Okumaya devam et

EMET

Kütahya’nın bu ilçesinde halkın yüzde 70’i karantinaya alındı

Yayınlanan

Kütahya’nın Emet ilçesinde, koronavirüs tedbirlerine yönelik gerçekleştirilen hafta sonu sokağa çıkma yasağına, halkın genelinin uyduğu gözlemlenirken, güvenlik güçleri gün boyunca çarşı ve mahallelerde denetim yaptı.

Koronavirüs vakalarının çoğalmasından sonra Emet ilçesinde nüfusun yüzde 70’i karantinaya alındı. Alınan karantina tedbirleri, günlük ortalama 20 kişi olan vaka sayısını 4 kişiye kadar indirdi.

Emet İlçe Emniyet Müdürlüğü Ekipleri, hafta sonu sokağa çıkma yasağı kapsamında Hükümet Meydanı, Şehir Otogarı, kaplıcalar ve Kaynarca caddelerinde gün boyu denetim gerçekleştirildi.

Araç ve yayalarda sokağa çıkma belgesi olup olmadığını sorgulayan ekipler, akşam 17.00’de kapanması gereken market, bakkal gibi iş yerlerin kapatılmasını, saat 20.00’den sonra kapatılması gereken paket servis yapan işletmelerin kapatılması denetimlerini gerçekleştirdiler.

Yüzde 70’i karantinada olan Emet’te halkın genelinin sokağa çıkma yasaklarına uyduğu gözlemlendi. Denetimler sırasında kurallara uymayan vatandaşlara para cezası kesildi.

Okumaya devam et

Politika

Valilik açıkladı, Kütahya’ya yeni tedbir 7 Aralık’ta başlıyor

Yayınlanan

Hızla artan koronavirüs vakalarına karşı alınan önlemlere bir yenisi daha eklendi. Kütahya Valiliği, 7 Aralık Pazartesi gününden itibaren pazar yerlerine HES kodu olmadan girilemeyeceği hususunu duyurdu.

Kütahya Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, 7 Aralık Pazartesi günü itibarıyla geçerli olacak olan yeni tedbir ile birlikte artık Kütahya’da pazar yerlerine HES kodu olmadan girilemeyeceği bildirildi.

Kütahya Valiliğince yapılan duyuru şu şekilde:

“Salgınla mücadele kapsamında alınan tedbir ve önlemlere bir yenisi daha eklendi. Yedi Aralık Pazartesi günü itibarıyla Kütahya’da tüm pazar yerlerinde “HES Kodu” uygulaması başlıyor. Kütahya Valiliği koordinasyonunda özel güvenlik görevlileri HES Kodu sorgulaması yapacak.”

Okumaya devam et

3. SAYFA

Kütahya sokakları sessizliğe büründü

Yayınlanan

Vatandaşlar sokağa çıkma kısıtlamasına uyarken, Kütahya’nın en işlek bölgelerinden Atatürk Bulvarı, Zafer Meydanı ve Sevgi Yolu adeta sessizliğe büründü.

Fotoğraflar – Hüseyin EFE-İHA
Haber – Elif YAYLIOĞLU – yenikutahya.com

Kütahya’da yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında sokağa çıkma yasağının başlamasının ardından cadde ve sokakların boş kaldığı gözlendi.

Sokağa çıkma yasağı sonrası normalde yoğunluğun yaşandığı Atatürk Bulvarı ve Cumhuriyet Caddesi (sevgi Yolu) boş kaldı.

Yasağın başlamasıyla saat 21.00’de Kütahya’daki vatandaşlar evlerinde kaldı. Kentte, yaya ve araç trafiğinin en yoğun olduğu meydan, cadde ve sokakların boş olduğu görüldü.

Dışarı çıkma izni olanlar ise maske ve eldivenle önlem aldı. Yasağa uymayan vatandaşlar ise polis ekiplerince il defasında uyarılarak, evlerine gönderildi.

Okumaya devam et

Politika

65 yaş ve üstü vatandaşların sağlığını korumak için üst düzey önlemler alındı

Yayınlanan

Kütahya İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından açıklanan bir dizi önlemler içinde 65 yaş ve üstü vatandaşlara ek kısıtlamalar getirildi.

Kütahya Valiliği tarafından bildirilen kararlar arasında 65 yaş ve üstü vatandaşların sağlığının korunması için gerekli tedbirlerin üst düzeyde alındığı gözlendi. İlgili karara göre 65 yaş ve üstü vatandaşların bazı cadde ve sokaklara girişleri kısıtlandı.

Vatandaşların yoğun olarak bulunduğu Gazi Kemal Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi (Sevgi Yolu), Balıklı Mahallesi, Kıbrıs Caddesi, Tahıl Pazarı Sokak, Saman Pazarı Caddesi, Çemberciler Caddesi, Pekmezpazarı Caddesi (Samanpazarı), Paşam Sultan Mahallesi, Hisarlı Ahmet Caddesi (Ulu Cami), Mecidiye Mahallesi Taşköprü Caddesi, Hükümet Caddesi Çaprazbahçe Sokak (Yeşil Cami civarı), Servi Mahallesi Atatürk Bulvarındaki (Eskişehir Yolu Caddesi) yoğunlukların COVID19 bulaşma riskini arttırması nedeniyle, 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın bu bölgelerde bulunan park, kahvehane kıraathane, kafeterya, çay ocağı ve çay bahçeleri, pastahane, oyun salonları, han,  kulüp dernek binaları ve lokalleri gibi bölgede bulunan diğer kapalı ve açık oturma alanlarına girmesinin yasaklanmasına, bu kapsamda belirlenen bölgelerde kolluk kuvvetlerince gerekli denetimlerin yapılmasına karar verildi.

İl ve ya İlçe Hıfzıssıhha Kurullarınca gerek görülmesi durumunda kalabalık cadde ve meydanlara girebilecek / aynı anda bulunabilecek kişi sayısının (metrekare ve alan büyüklüğü göz önünde bulundurularak) belirlenmesine, buna ilişkin gerekli fiziki tedbirler ile diğer önlemlerin eksiksiz alınmasına da karar verildi.

Okumaya devam et

Politika

Kütahya’da peş peşe karantina kararları, 1 köy 5 mahallede bu gece başlıyor

Yayınlanan

Kütahya Valisi Ali Çelik başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu, Sobran köyünün tamamı, Ali Paşa Mahallesi, 75. Yıl Mahallesi, Yıldırım Beyazıt Mahallesi, Dumlupınar mahallelerinde bazı adreslerde karantina kararı aldı.

Kurulun aldığı kararlar şu şekilde:

1) COVID-19 Pozitif vakalardaki artış nedeniyle bireysel izolasyonun yeterli olamayacağı, alınan tedbirlerin bulaşın yayılım hızının düşürülmesine olan etkisinin en üst noktaya taşınabilmesi amacıyla 30.11.2020 tarihi saat 24.00’ten itibaren 14 gün süre ile Kütahya İli Merkez İlçesine bağlı Sobran Köyü, Alipaşa Mah. Stadyum Sok. İpek Apartmanı Sitesi B-Blok No:3, 75.Yıl Mah. Bekir Sıtkı Paşa Cad. Yıldızkent Sitesi A-Blok No:10, Yıldırım Beyazıt Mah. Özbilen Sk. Öznur Apartmanı Sitesi No: 28, Dumlupınar Mah., Taberi  Sk. Gönülkent Sitesi A3/Blok No: 14 , Fatih Mah. Levent Sok. 48 Evler Apartmanı Sitesi B-C-D Blok No: 3-5-7, yerleşkelerinde karantina uygulamasının başlatılmasına, karantina sınırları içinde bulunan tüm vatandaşlarımızın sokağa çıkmalarının ve başka haneleri ziyaret etmelerinin yasaklanmasına,

2) Covid-19 Pozitif vakaların ve temaslılarının ev karantina süreçlerinin devam etmesine,

3) Karantina kapsamında izole olan vatandaşlarımız tarafından Vefa Sosyal Destek Ekiplerine bildirilen ihtiyaçların ilgili kurumlarca karşılanmasına,

4) İl Hıfzıssıhha Kurulunca izolasyon amaçlı karantinaya alınan yerleşkede (köy ya da apartmanda) ikamet eden (sağlık, kolluk kuvveti ve kurumunca hizmetine ihtiyaç duyulanlar hariç) kamu ve özel sektör çalışanlarının herhangi bir sağlık kuruluşundan sağlık raporu almaksızın karantina süresince (14 gün süreyle)  idari izinli sayılmalarına,

5) İl Hıfzıssıhha Kurulunca izolasyon amaçlı karantinaya alınan yerleşkede (köy, sokak ya da apartmanda) ikamet eden kamu ve özel sektör çalışanlarına Valilik tarafından belge düzenlenerek kolluk kuvvetleri ekipleri ve muhtarlar aracılığıyla verilmesine ve kamu kurum ve kuruluşları ile özel işyeri/işletmeler tarafından bu belgelerin izin belgesi olarak kabul edilmesine,

6) İl Hıfzıssıhha Kurulunca izolasyon amaçlı karantinaya alınan yerleşkede (köy, sokak ya da apartmanda) acil sağlık hizmetleri için 112 ile iletişime geçilmesine,

7) İl Hıfzıssıhha Kurulunca izolasyon amaçlı karantinaya alınan Sobran Köyünde,

Köy giriş-çıkışına, durumu belirten ibarelerin konarak köye giriş ve çıkışların kontrol altında tutulmasına

Köy pazarı başta olmak üzere, tüm pazar ve panayırlara karantina süresince müsaade edilmemesine,

Kahvehane, çay bahçesi gibi toplu olarak bir araya gelinen yerlerin kapatılmasına,

Zaruri ihtiyaçları için (laboratuvar ya da görüntüleme yöntemleriyle tanı konulan

COVID-19 hastaları ve temaslıları hariç) hane halkından sadece 1 kişinin karantina bölgesi içinde ikametinden ayrılmasına müsaade edilmesine,

Belgelemek kaydıyla aşağıda belirtilen meslek grupları ve kişilerin istisna kapsamında değerlendirilmesine,

a) Karantina bölgesinde faaliyet gösteren market, bakkal, fırın, pastane, manav, kasap ve ticari amaçla hizmet veren iş yerleri;

a-1) Bu işyerlerinde sadece bir çalışanla (imalat süresince 2 kişi) hizmetlerine devam etmelerine müsaade edilmesine,

a-2) Bu işyerlerinde çalışanın hiçbir şekilde ikinci şahıslarla bir araya gelmesine müsaade edilmemesine,

a-3) Bu iş yerlerinde birden fazla kişinin bir araya gelebileceği oturma araç gereç ve ortamların sağlanmasına müsaade edilmemesine,

b) Bozulma riski bulunan bitkisel ve hayvansal ürünlerin pazarlamasındaki ticari faaliyetlerinin kolluk kuvvetleri kontrolünde belirlenen bir alanda kontrollü bir şekilde Covid-19 kapsamında tedbirler (maske, sosyal mesafe vs.) alınarak müsaade edilmesine,

c) Bozulma riski bulunan bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimi, işlenmesinde çalışanlar,

ç) Tüm kamu kurum ve kuruluşlarında yönetici pozisyonunda çalışanlar,

d) Acil Çağrı Merkezleri, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Kızılay ve AFAD’da görev alanlar,

e) Hayvancılık faaliyetleri ile sınırlı kalmak kaydıyla Küçükbaş-büyükbaş hayvanların bakımını yapanlar ve otlatanlar, arıcılık faaliyeti yürütenler,

f) Cenaze defin işlemlerinde görevli olanlar (din görevlileri, hastane ve belediye görevlileri vb.) ile birinci derece yakınlarının cenazelerine katılacak olanlar,

g) Elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon vb. kesintiye uğramaması gereken iletişim ve altyapı sistemlerinin sürdürülmesi ve arızalarının giderilmesinde görevli olanlar,

ğ) Ürün ve/veya malzemelerin nakliyesinde ya da lojistiğinde (kargo dahil), yurt içi ve yurt dışı taşımacılık, depolama ve ilgili faaliyetler kapsamında görevli olanlar,

h) Yaşlı bakımevi, huzurevi, rehabilitasyon merkezleri, çocuk evleri vb. sosyal koruma/bakım merkezleri çalışanları,

ı) Otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi “Özel Gereksinimi” olanlar ile bunların veli/vasi veya refakatçileri,

i) Özel sektör çalışanlarından belgelemek kaydıyla görev gereği zorunlu olarak çalıştırılması gereken bölümlerde görevli olanlar,

j) Bankalar başta olmak üzere yurt çapında yaygın hizmet ağı olan kurum, kuruluş ve işletmelerin bilgi işlem merkezlerinin çalışanları (asgari sayıda olmak kaydıyla),

k) İkametinin önü ile sınırlı olmak kaydıyla evcil hayvanlarının zorunlu ihtiyacını karşılamak üzere dışarı çıkanlar,

l) Zorunlu sağlık randevusu olanlar (Kızılay’a yapılacak kan ve plazma bağışları dahil),

m) İş sağlığı ve güvenliği nedeniyle iş yerlerinden ayrılmaları riskli olan çalışanlar (iş yeri hekimi, iş sağlığı ve güvenliği profesyonelleri vb.),

n) Veteriner hekimler, Eczacılar ve eczane çalışanları,

o) Tarımsal üretimin devamlılığı için gerekli olan ekim-dikim, sulama-ilaçlama gibi faaliyetler kapsamında özel izin verilenler,

ö) Servis hizmeti vermek üzere dışarıda olduklarını belgelemek şartı ile teknik servis çalışanları,

p) Belediyelerin toplu taşıma, temizlik, katı atık, su ve kanalizasyon, ilaçlama, itfaiye ve mezarlık hizmetlerini yürütmek üzere çalışacak personel,

r) Belgelemek kaydıyla karantina bölgesi dışındaki diğer işyeri sahipleri

8) İl Hıfzıssıhha Kurulunca izolasyon amaçlı karantinaya alınan apartmanlarda ;

Binalarda hizmet veren iş yerlerinin (büro, atölye vb. ) izolasyon süresince kapatılmasına ve bu süre içerisinde burada çalışanların izinli sayılmasına,

Zaruri ihtiyaçları için (laboratuvar ya da görüntüleme yöntemleriyle tanı konulan    COVID-19 hastaları ve temaslıları hariç) hane halkından sadece 1 kişinin  karantina bölgesi içinde ikametinden ayrılmasına müsaade edilmesine,

Belgelemek kaydıyla aşağıda belirtilen meslek gurupları ve kişilerin istisna kapsamında değerlendirilmesine, Kararın 7.Maddesi V. fıkrasında yer verilen meslek gruplarına ve iş erlerine belgeleyebildikleri takdirde çalışma izni verilmesine

9) İl Hıfzıssıhha Kurulunca izolasyon amaçlı karantinaya alınan yerleşkelerde (köy ya da apartmanda) merkezi sınavlara katılacak kişilerin en fazla bir refakatçi eşliğinde ve sınav süresince sınırlı kalmak kaydıyla maske ve mesafe kurallarına riayet ederek yerleşim yerinden ayrılmalarına müsaade edilmesine,

Alınan kararlara uymayan vatandaşlara/iş yerlerine Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına toplantıya katılanların oy birliği ile karar verildi.

Okumaya devam et

Politika

Kütahya’nın sevilen siyasetçilerinden Makbul Sarı yoğun bakıma alındı

Yayınlanan

Cumhuriyet Halk Partisi eski il başkanı Makbul Sarı, koronavirüse yakalandı. Sarı’nın durumu ağırlaşınca bugün yoğun bakım ünitesine kaldırıldı.

Edinilen bilgiye göre, önceki gün koronavirüs teşhisi ile hastaneye kaldırılan Makbul Sarı, bugün öğle saatlerinde durumunun ağırlaşması nedeniyle yoğun bakıma alındı. CHP kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Makbul Sarı’nın hayati tehlikesinin bulunmadığı kaydediliyor.

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakımda tutulan Makbul Sarı, Kütahya’da her kesim tarafından sevilen bir siyasetçi olarak biliniyor.

Okumaya devam et

Politika

Sert yasaklar yolda! Tarih verildi

Yayınlanan

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan önlemlerde vaka sayılarının son zamanlarda hızla artmasıyla son alınan tedbir kararından sonra vaka sayılarında bir azalma olmazsa daha sert yasaklar devreye girebileceğini duyurdu.

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Görevlisi ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, koronavirüs vaka sayıları ile ilgili önemli açıklamalarda bulunarak daha sert yasakların devreye girebileceğini bildirdi.

AŞAMALI OLARAK GÜNDEME GELECEK

Doç. Dr. Kayıpmaz, kamusal tedbirlerden ziyade bireysel tedbirlerin önemine dikkat çekerek, “Bireysel tedbirler bir yerde yetersiz kalırsa, kamusal tedbirler alınması gerekebilir. Kamusal önlemler zaten geçtiğimiz cuma akşamından itibaren devreye girmeye başladı. Ama; bu kamusal önlemler halihazırdaki durumu ile hastalığın yayılmasını kontrol altına alamazsa o zaman daha sert tedbirlerin de aşamalı olarak gündeme gelmesi söz konusu olur. Bunları da birçok işletme ve saat aralığı için düşünebiliriz” diye konuştu.

CUMA’YA KADAR BELLİ OLUR

Doç. Dr. Kayıpmaz, bir haftalık kritik sürece dikkat çekerek, “Eğer bunlar hasta sayılarını, hastane yükünü azaltma anlamında yeterli olmazsa ek tedbirlerin alınması da gündeme gelebilir. Aslında bu salgının ne kadar süreceğini bilmiyoruz. Elbette ki tam kapatma, hastanelerin üzerindeki yükü azaltma açısından faydalı bir yöntemdir. Ama bunun getireceği psikolojik, sosyal, ekonomik ciddi sonuçlar da vardır. Bireysel tedbirlerin yetersiz geldiği noktada kamusal daha sert tedbirler her an için hızlıca devreye sokulabilir. Önümüzdeki günler bununla ilgili belirleyici olacak. Önümüzdeki cumaya kadar seyir daha net şekilde ortaya konmuş olur” dedi.

KONTROLLER ARTABİLİR

Doç. Dr. Kayıpmaz, tedbirlere uyulması halinde kısıtlama ve kapatmaların o denli az olacağına işaret ederek, “Biz hala toplumda maskelerin burunların altında, çenede takıldığını görüyoruz, bunun bir koruyuculuğu yok. Ben kendi arkadaşlarımdan görüyorum kafelerin restoranların oturma bölümleri kapalı; ama evlerde toplanmalar devam ediyor. Bu dönemde ev içindeki toplanmaların hastalığın yayılımı açısından önemi çok büyük. Ev içindeki toplanmalar bu hastalığın yayılmasına ana etkenlerden bir tanesi. Misafirlik de bu dönemde olmamalı. Kalabalıklardan evde ve dışında kaçmamız gerekiyor. Biz hala paket servislerde büfelerin önünde o kalabalıkları görüyorsak, fiziki mesafe oralarda korunamıyorsa burada bir sorun var demektir. İşletmeler de yaşamına devam etmek durumda. Buralardan hizmet alan insanlarımızın davranışları çok önemli. Büfelerin veya paket servisi yapan yerlerin, dışarıdaki insanları kontrol etme şansı yok. Ama AVM yönetimleri kontrolleri artırabilir. Nitekim hafta sonu yaşanan o kötü görüntülerden sonra bu alanlarda da önlemler artırıldı. Üstelik masada bu risk daha az iken yerde oturulduğunda çok daha fazla bir risk var” dedi.

TEDBİRLERE UYMAK ZORUNDAYIZ

Doç. Dr. Kayıpmaz, koronavirüs tablosunda yeni yer alan toplam vaka sayısına ilişkin de “Vaka sayısının içinde hastalar da ağır hastalar da testi pozitif saptanmış kişiler de mevcut. Sağlık sistemimiz üzerinde yük oluşturan grup belirti gösteren, hastaneye başvurması gereken, bir kısmı hastaneye yatması gereken gruptur. Bundan dolayı bakanlığımız sağlık sistemi üzerinde yük oluşturan hasta sayılarını vermeyi tercih etmişti. Sonrasında her ne kadar sağlık kuruluşları üzerinde yük oluşturmasa da filyasyon ekiplerimizin takibe aldığı, testleri pozitif gelen diğer kişilerin de belirti versin vermesin sayılarının açıklanması uygun görüldü, bu şekilde açıklanmaya başlandı. Biz vaka sayısına takılmadan, vaka sayısı kaç olursa olsun bu hastalık tehdidi ortadan kalkıncaya kadar toplumsal bağışıklık aşılar aracılığı ile yaygın biçimde sağlanacağı zamana kadar tedbirlere uymak durumundayız” ifadesini kullandı.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya Eczacı Odası uyardı: “Halk sağlığı ile oynamayın”

Yayınlanan

Kütahya Eczacı Odası, bir basın açıklaması yaparak vatandaşların yanlış tedavi yöntemlerine sürüklendiğini kaydetti. Açıklamada “Sağlığa ilişkin ürünlerde hekimi ve eczacıyı dışlamaya çalışan adımları asla kabul etmiyoruz” denildi.

Türkiye’de bir anda zirve yapan Covid-19 pandemisi ve buna bağlı gelişmeleri titizlikle ve yakından takip eden Kütahya Eczacı Odası, yazılı bir basın açıklaması ile kamuoyunu bilgilendirdi.

Odadan yapılan yazılı açıklamada, “COVID-19 pandemisi ile birlikte vatandaşlarımız, her zaman olduğundan daha fazla kendilerini koruma altına alma çabası gösteriyor ve takviye edici gıdalara, bitkisel ürünlere yöneliyor. Bu elbette anlaşılır bir durum ancak bu durumdan faydalanmak isteyen, bu alanı ticari bir rant sahasına çeviren firmalara da tanıklık ediyoruz. Geçmiş dönemlerde de bu ürünlerin halk sağlığını tehlikeye attığına, hatta ölüme varabilen zararlara yol açtığına şahitlik ettik. Benzer vakaların yeniden yaşanmasına dair endişe duyuyor, kaygılanıyoruz” denildi.

Kütahya Eczacı Odası tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Halk sağlığını önceleyen bir sağlık meslek örgütü olarak ilacın ve ilaç kategorisi içerisinde değerlendirilmesi gereken ürünlerin; üretiminden saklama koşullarına, dağıtımından imhasına olan tüm süreçlerin sağlık profesyonellerinin gözetiminde olması gerektiğini defalarca dile getirdik.

Vitaminler ve takviye edici gıdalar neden sağlık profesyonellerinin gözetiminde olmalı?

  • Vitamin ve gıda takviyeleri, bazı ilaçlarla birlikte alındığında etkileşime girebilir ve bu durum kişilerin sağlığını tehlikeye atabilir.
  • Bazı vitamin ve gıda takviyeleri, bazı hastalıklarda ve hâlihazırda kullanılan ilaçlarla birlikte asla kullanılmamalıdır.
  • Eczane dışında vatandaşa sunulan sağlığa ilişkin ürünlerin dağıtımının, saklama koşullarının denetiminin yapılması mümkün değildir.
  • Hastanın hastalık kayıtlarına erişebilen, bu doğrultuda doğru gıda takviyesi ve vitamin önerebilecek kişiler yalnızca sağlık profesyonelleridir.
  • Eczane dışında satılan ürünlerde, hekim ve eczacı danışmanlığı ortadan kalkmaktadır. Bu da beraberinde hatalı kullanımı getirmektedir.
  • “Bitkisel”, “doğal” gibi masum ve ikna edici ifadelerle piyasaya sürülen ürünlerin yan etkilerinin bulunmadığını düşünmek bilimsel gerçekliklerle uyuşmamaktadır. Bitkiler, değişik yapıda ve çok sayıda kimyasal madde içermektedir.

Halk sağlığının yanındayız!

Sağlığa ilişkin ürünlerde hekimi ve eczacıyı dışlamaya çalışan adımları asla kabul etmiyoruz. Birliğimizin bünyesinde bulunan Novagenix Ar-Ge merkezimizde, eczane dışında satılan gıda takviyesi, vitamin vb. ürünlerin testini yapmaya başladığımızı, halk sağlığına zarar verecek herhangi bir durumda hukuki yollar dahil olmak üzere mücadele edeceğimizi ilan ediyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Okumaya devam et

3. SAYFA

22 yaşındaki sağlık çalışanı koronadan can verdi

Yayınlanan

Kütahya’daki bir özel hastanede Covid-19’la mücadelede virüse yakalan, 22 yaşındaki genç hemşir Hasan Baştuğ, vefatı ile tüm Kütahya’yı yasa boğdu.

Kütahya’da özel bir hastanede hemşir olarak çalışan Hasan Baştuğ (22), yakalandığı Covid-19 virüsü nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Aslen Kütahya’nın Emet İlçesi Aydıncık köyünden olan Kütahya Sağlık Meslek Lisesi mezunu Hasan Baştuğ, son bir yıldır Kütahya’daki özel bir hastanenin polikliniğinde hemşir olarak çalışıyordu.

Rahatsızlanan Baştuğ’un testleri pozitif çıkınca tedavi altına alınırken köydeki ailesi de karantinaya alınmıştı. Durumu ağırlaşan Baştuğ, aynı hastanenin Afyonkarahisar’daki şubesine sevk edilirken, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Anne ve babası köyde karantinada, büyük anne ve büyükbabası Emet Dr. Fazıl Doğan Devlet Hastanesinde tedavi altında olan genç hemşirin ölümü, tüm Kütahya’da büyük üzüntüye neden oldu.

Baştuğ’un 2019 Ocak ayında askerliğini tamamladıktan sonra terhis olduğu bir süre sonra da Kütahya’daki özel hastanede iş bulduğu öğrenildi. Genç hemşirin cenazesinin bugün Afyonkarahisar’dan getirilerek doğum yeri olan Emet’in Aydıncık köyünde defnedileceği öğrenildi.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR