Bizimle iletişime geçin

Politika

Emet’teki yangın kontrol altına alındı

Yayınlanan

Kütahya’nın Emet ilçesinde saat 13.00’de başlayan orman yangını kontrol altına alınarak söndürme çalışmalarına başlandı. 

Yangın bölgesinde incelemelerde bulunan Vali Ali Çelik, Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin’den bilgiler aldı.

Keskin; yangına 6 arazöz, 5 su tankeri, 7 iş makinesi ve 1 helikopter ile müdahale edildiğini söyledi.

“HIZLI MÜDAHALEYLE KISA SÜREDE KONTROL ALTINA ALINDI”

Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinin hızlı müdahalesiyle 4 hektar alanda etkili olan yangının kontrol altına alındığını kaydeden Vali Ali Çelik, “Emet ilçemizde saat 13.00’de başlayan yangın, Orman Bölge Müdürümüzün koordinesinde, Devletimizin tüm kurumlarının ve köylülerimizin iş birliğiyle çok kısa bir sürede kontrol altına alınarak söndürme çalışmalarına başlandı. Fedakârca çalışan tüm Orman Bölge Müdürlüğü personelimize, diğer kurumlarımıza ve köylülerimize şükranlarımı sunuyorum” dedi. 

“TÜM EKİPLERİMİZ TEYAKKUZDA”

Devletin tüm kurumlarının sahada olduğunu kaydeden Vali Çelik, yangın bölgesinde rüzgardan kaynaklanabilecek herhangi bir olumsuzluğa karşı tüm ekiplerin teyakkuzda olduğunu kaydetti.

İncelemelerinin ardından yangın bölgesine en yakın yerleşim yeri olan Samrık Köyü’nü ziyaret eden Vali Çelik, köy halkına geçmiş olsun temennisinde bulundu, desteklerinden dolayı teşekkür etti.

GEDİZ

Gediz’de 36 adet termal konaklama birimleri sözleşmesi imzalandı

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz İlçesinde Ilıca Termal Tatil Köyüne yapılacak olan 36 adet termal konaklama birimi inşaatı yapımı ve kiralanması sözleşmesi imzalandı.

Başkanlık Makamında düzenlenen sözleşme imzalama törenine Gediz Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak, yüklenici firma yetkileri katıldı.

Konu hakkında açıklama yapan Gediz Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak, “Bugünde Ilıca Termal Tatil Köyüne yapılacak olan 36 adet termal konaklama birimi inşaatının sözleşmesini imzaladık. Konaklama birimlerimiz yer teslimi yapılmasından sonra 1 yıl içerisinde hizmete açılmasını planlıyoruz. Ilıca Termal Tatil Köyü projemizin ilk ayağının tamamlanmasının ardından, 36 adet konaklama projemiz ve Özel Banyolar projelerimiz hayata geçiyor. Projelerimiz tamamlandığında Gediz Ilıca Termal Tatil Köyü’nün ülkemiz ve bölgemiz için turizm cazibe merkezlerinden birisi olacağına inancımız tam. Yaptığımız proje ve çalışmalarla ilçemizde turizm alanında marka atılımlar yapmaya devam ediyoruz. Gediz’imize hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Okumaya devam et

GEDİZ

Başkan Akçadurak: “Tarhana Festivali ilçemize değer katıyor”

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz ilçesinde Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak, Adnan Menderes Yaşam Parkı’nda 24-31 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek olan “Geleneksel Gediz Tarhana Festivali” öncesi, festival alanında incelemelerde bulundu.

İncelemelerde Başkan Akçadurak’a Gediz Belediye Başkan Yardımcısı Şule Bilgili ve Belediye Daire Amirleri eşlik etti.

Gediz Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak, Adnan Menderes Yaşam Parkı’nda düzenlenecek olan “Geleneksel Gediz Tarhana Festivali” öncesi, festival alanında incelemelerde bulunarak, eksikliklerin giderilmesi konusunda çalışmaların devam ettiğini ve festival gününe kadar devam edeceğini belirtti.

Başkan Akçadurak, açıklamasında, “Geleneksel hale gelen Tarhana Festivalimiz ilçemize değer katarak turizm kenti olan ilçemizin tanıtımı için önemli bir organizasyon. 24-31 Temmuz 2022 tarihleri arasında ilçemiz kültürünün tanıtılacağı ve birbirinden renkli etkinliklerin yer alacağı festivalimize; tüm Kütahyalı hemşerilerimizin yanında tüm esnaf ve vatandaşlarımızı davet ediyorum” dedi.

Okumaya devam et

GEDİZ

Gediz’de araç filosuna iş makinesi desteği

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz ilçesinde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı desteğiyle, belediye araç filosuna kazıcı yükleyici iş makinası kazandırıldı.

Belediye hizmetlerinin daha iyi, daha hızlı ve daha kaliteli yapabilmesi adına bu çalışmaları yaptıklarını belirten Gediz Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak, “Belediyemiz araç filosuna Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı desteğiyle yeni bir iş makinesi daha satın alındı. Halkımıza daha kaliteli hizmet verebilmek adına göreve geldiğimiz ilk günden itibaren ihtiyacımız olan araç ve ekipmanları ilçemize kazandırma gayretinde olduk. Bu kapsamda kazıcı yükleyici iş makinesini araç filomuza kazandırdık. Yeni iş makinamız hareket kabiliyetimizi genişletecek, iş ve süre bakımından kazanç sağlayacak. Halka hizmet, Hakka hizmettir anlayışı ile çıktığımız bu yolda gece gündüz çalışarak, vatandaşlarımızın hizmetinde kullanacağımız araçları ve bütçemiz imkânları dâhilinde mevcut araç sayımızı her geçen gün gençleştirip artırarak ilçemize daha hızlı hizmet etmeye devam ediyoruz. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı desteğiyle kazandırılan iş makinesi İlçemize ve Belediyemize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Başkan Akçadurak, İş makinesinin Gediz’e kazandırılmasında emeği geçen herkese şahsım ve Gediz Halkı adına teşekkür ediyor şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Okumaya devam et

GEDİZ

Gediz’in 100. yılına özel logo

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz ilçesinde, ilçenin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılına özel logo hazırlandı.

Gediz’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılına özel logosu hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak, “Her bir karış toprağı bizler için çok önemli olan yurdumuz, şanlı tarihinde birçok kez düşmanı hezimete ve büyük yenilgilere uğratmıştır. Bu şanlı zaferlerden birinin yaşandığı yerlerden birisi de şüphesiz Gediz’dir. 30 Ağustos 1922’de Türk ordusu, işgalci güçleri Anadolu’dan temizlemek için 26 Ağustos’ta Afyon’da Büyük Taarruzu başlatmış ve Dumlupınar’da Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün idaresinde düşmanlar imha edilerek zafere ulaşılmıştır. 9 Eylül’e kadar devam eden bu süreçte, Gediz 1 Eylül 1922 Cuma günü Fahrettin Altay komutasındaki 5.Süvari Kolordusu tarafından düşman işgalinden kurtarıldı.Gediz’imizde bu destansı mücadelenin yaşandığı Kurtuluşun 100. Yılı özel logosu belediyemiz Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından hazırlanarak, yapacağımız tüm etkinlik, kutlama ve duyurularımızda “Milli Mücadele’nin Yüzüncü Yılı” logosu ile birlikte kullanılacak. Bu vesile ile vatan, millet, bayrak ve kutsal değerler uğruna canlarını veren başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk silah arkadaşları ve tüm şehitlerimizi bir kez daha şükran ve minnetle anarken yüce Allah’tan rahmet diliyor ve aziz hatıraları önünde saygı ile eğiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

GEDİZ

Kütahya’da nüfusu artan tek ilçe Gediz oldu

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz ilçesinde 2021 TÜİK verilerine göre merkez nüfusu 25 bin 762, köy ve beldeler 24 bin 340 kişi, toplam nüfus ise 50 bin102 oldu.

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi verilerine göre Kütahya’nın nüfusu %6,3 oranla artan tek ilçesi Gediz oldu.

Kütahya’nın 11 ilçesinin nüfusu ciddi oranda düşerken Gediz’in nüfusu % 6,3 arttı diye konuşan Gediz Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak, “Gediz, her konuda gerçekleştirilen yatırımlar ile göç alan kentler arasına girdi. Yapılan yatırımlarla Gediz’de iş alanlarımız artmış buna ek olarak göç almaya başlayan bir şehir haline geldi. 2021 TÜİK verilerine göre ayrıca Gediz’in köy ve beldeleri ile toplam nüfusu 50.102 kişi oldu. Rakamlar göstermektedir ki, bir kentin nüfusu o kentin gerçekleştirdiği yatırımlar ile artış göstermektedir” dedi.

Yapılan çalışma ve planlamalarla Gediz Organize Sanayi Bölgesi, DPÜ Gediz Meslek Yüksekokulu, KSBÜ Gediz Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Muratdağı Termal Kayak Merkezi ve Ilıca Termal Tatil Köyü’nü içinde barından Gediz’in, Türkiye’nin en önemli turizm ve yerleşim kentlerinden biri olma yolunda ilerlediğini ifade eden Başkan Akçadurak, “Gediz, yatırımların hayata geçmesiyle gelecekte nüfusu daha da artarak sanayi, termal ve kayak turizm, eğitim kenti olarak adını yazdıracaktır.

Her geçen gün büyüyen ve gelişen Gediz’imizde adrese dayalı nüfus kayıt sistemi verilerine göre; 2017 yılında 23 bin 082, 2018 yılında 23 bin 148, 2019 yılında 24 bin 449, 2020 yılında 24 bin 669 olan Gediz nüfusu 2021yılında TÜİK verilerine göre %6,3 büyüyerek 25 bin 762’ye çıktı. Köy ve beldelerimizin toplamı 24 bin 340 kişi, ilçemizin toplam nüfus ise 50 bin102 kişi oldu” dedi.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Başkan Bilal Demirci: “Yol açma ve tuzlama çalışmaları 24 saat devam ediyor”

Yayınlanan

Kütahya’nın Pazarlar ilçesinde üç gündür etkili olan kar yağışının ardından Pazarlar Belediyesi karla mücadele ekiplerince ilçe merkezinde kar temizleme ve tuzlama çalışmaları aralıksız devam ediyor.

Pazarlar Belediye Başkanı Bilal Demirci, ilçede yoğun kar yağışı süresince belediye ekiplerinin 6 iş makinesiyle gece gündüz çalışarak ilçe merkezindeki ana arterler başta olmak üzere, cadde ve sokaklarda kar küreme ve tuzlama çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini söyledi.

Başkan Demirci, “Devam eden kar yağışı ile birlikte personelimiz mesai gözetmeden 7-24 saat yol açma ve tuzlama çalışmalarını sürdürüyor. Vatandaşlarımızın kış şartlarından olumsuz etkilenmemeleri için ekiplerimiz fedakarca çalışmalarına devam etmektedirler. Vatandaşlarımızın mevsim koşullarına bağlı olarak zorunlu olmadıkça yola çıkmamaları ve gerekli tedbirleri alması önem arz etmektedir. Rabbim yağışlarımızı ve yılımızı bereketli kılsın” dedi.

Okumaya devam et

GEDİZ

Murat Dağı Barajı yatırım programına alındı

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz İlçesinde yapımına 2017 yılında başlanan ve daha sonra durdurulan Murat Dağı Barajı 2022 yılı yatırım programına alındı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapımı gerçekleştirilecek olan barajın tamamlanmasıyla 31 bin 450 dekar zirai arazi suyla buluşacak.

Barajın hizmete alınmasıyla milli ekonomiye katkı sağlanacağını ifade eden Gediz Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak “Bölge halkımız için büyük önem arz eden baraj ile 31 bin 450 dekar zirai araziyi modern sulama sistemine kavuşturacak.

220 milyon TL yatırım bütçesi ile Murat Dağı Barajımızın tamamlanması için 2022 yılı İçin yatırım planına alan başta Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli ve DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız’a, Kütahya Valimiz Ali Çelik’e, İl Başkanımız Sebahattin Ceyhun’a, Milletvekillerimiz Ahmet Tan, İshak Gazel ve Ceyda Çetin Erenler’e, İl Genel Meclisi Başkanımız Musa Yılmaz’a, AK Parti Gediz İlçe Başkanımız Mehmet Erkan’a, AK Parti Gediz İlçe Teşkilatımıza ve emek veren herkese şehrimiz ve bölgemiz adına şükranlarımı sunuyor, ilçemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Okumaya devam et

Politika

Kütahya’da toplu ulaşım ücretlerine zam yapıldı

Yayınlanan

Kütahya Belediyesinin Belediye Başkanı Alim Işık Başkanlığında gerçekleştiği olağanüstü Belediye Meclis toplantısından toplu ulaşım ücretlerine zam kararı çıktı.

4. Dönem 1. Olağanüstü Belediye Meclis toplantısı iki gündem maddesi ile toplandı. Belediye Meclis Toplantısının 5. Maddesinde yer alan, Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen Kütahya Belediyesi Denetimli Özel Halk Otobüs fiyat tarifesi konusunun müzakeresi ile birlikte ticari faaliyet göstermeyen vakıfların su ücretinin, mesken tarifesi üzerinden alınması için gelir tarifesine eklenmesi konusunun müzakeresi, Belediye Başkanı Alim Işık’ın başkanlığında görüşüldü.

Komisyon kararı sonrasında, Denetimli Özel Halk Otobüsleri fiyat tarifesi tam biniş 3,10TL’den 4,30 TL’ye, ilkokul-lise 2,25 TL’den 3,10 TL’ye, Üniversite 2,75 TL’den 3,75 TL’ye, Üniversite İkamet Kart 2,35 TL’den 3,20 TL’ye, Kare kodlu bilet 4 TL’den 5,50 TL’ye, aktarma 1 TL’den 1,50 TL’ye yükseltilmesi ayrıca faaliyet gösteren 287 otobüse de her ay belediye tarafından 300 TL destekte bulunulmasına meclis üyelerinin oyları ile kabul edildi.

Oylama öncesinde açıklamada bulunan Belediye Başkanı Alim Işık, “ 1998 yılında belediyemizin birinci görevi olarak bilinen ulaşım hizmetinin özelleştirilmesi sonucunda bugüne kadar yoğun fedakarlık ve özveri ile bu hizmeti aksatmadan yerine getiren şoför esnafımız başta olmak üzere ve kıymetli ailelerine teşekkür ediyorum. Bu şehri vatandaşımızla ve esnaflarımızla birlikte, belediyemizin koordinatörlüğünde en iyi şekilde hizmet verecek noktaya taşımak hepimizin boynunun borcu. 65 yaş üstü vatandaşlarımız için şuan yürürlükte olan ve devlet tarafından verilen 800 TL’ye ek olarak belediyemiz bütçesinden 300 TL destekleme fikrine saygı duyuyorum. Yılsonu itibarıyla toplam taşınan 65 yaş üstü vatandaş sayısı tam bilet ücreti çarpımı sonrasında ne kadar tutar ise devletimizin verdiği ücreti düştükten sonra geri kalanı tamamını Kütahya Belediyesi tamamlamak üzere meclisimizin uygun görmesi ile bu kararı alacağız. 300 TL şuanda ortalama bir bedel olarak belirlenmiştir. Buradan şoför esnafımızdan tek istirhamımız bu vatandaşlarımızı da normal ücretini ödeyen vatandaşımız gibi görüp, onların hak ettiği ve özledikleri hizmeti onlara vermenizden yanadır” dedi.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Altıntaş’ta modern Kapalı Pazar Yeri hizmete girdi

Yayınlanan

Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde Belediye tarafından yaptırılan modern Kapalı Pazar Yerinin hizmete girdiği bildirildi.

Halka vermiş oldukları bir sözü daha yerine getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Belediye Başkanı Arif Teke,” Belediyemiz tarafından ilçemize uzun yıllar hizmet verecek olan modern bir Kapalı Pazar Yeri yapılarak pazarcı esnafımızın ve halkımızın hizmetine sunulmuştur. Pazar yerinin ilçemize kazandırılmasında emeği geçen, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Murat Kurum, İl Başkanımız Sebahattin Ceyhun, Milletvekillerimiz Ahmet Tan, İshak Gazel ve Ceyda Çetin Erenler ile Belediye Meclis Üyelerimize, Belediye çalışanlarımıza, yüklenici firmaya ve emeği geçen herkese Altıntaş halkımız adına teşekkür ediyorum” dedi.

Okumaya devam et

EMET

Emet Belediyesi’nin araç filosuna ekskavatör katıldı

Yayınlanan

1,5 yılda 10 hizmet aracını halkın hizmetine sunan Emet Belediyesi, son olarak paletli ekskavatörü araç filosuna kattı.

Kazı, yükleme ve yol düzenleme çalışmalarında kullanılacak olan paletli ekskavatör ilçeye getirilerek hükümet meydanında sergilendi.

Belediye tarafından son bir yılda 2,7 milyon TL’si öz kaynaklardan, 2,3 milyonu hibe olmak üzere kepçe, vidanjör, yol süpürme aracı, çöp kamyonu, nakliyat kamyonu, arazöz, hizmet aracı, cenaze nakil aracı pikap, loder alınmıştı.

Emet halkına daha iyi ve hızlı hizmet verebilmek adına araç filolarını güçlendirmeye devam ettiklerini belirten Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, “Göreve geldiğimizden bugüne araç filomuzu yenileyerek güçlendirmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda son 1 yılda 10. hizmet aracımız olan hibe loder Türkiye Belediyeler birliğimizce ilçemize teslim edilmişti. Şimdi de paletli ekskavatörümüzü araç filomuza katarak son 1.5 yılda 11 hizmet aracımızı değerli Gazi Emet halkımıza hizmet için araç filomuza dahil etmiş olduk. Araç filomuz ne kadar güçlü olursa hizmetlerin yapılması da o kadar hızlanacaktır. Hedefimiz daima vatandaşlarımıza hızlı, etkili ve kaliteli hizmet sunmaktır. İlçemizin her yerine, vatandaşlarımızın tümüne ulaşmak ve en iyi hizmeti verebilmek için ekip arkadaşlarımızla birlikte gece gündüz çalışıyoruz. Gazi Emet halkımıza hayırlı olsun “dedi.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Aslanapa’da çok amaçlı oyun alanı yapımına başlandı

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesindeki okul bahçesine yapılacak çok amaçlı oyun alanına beton atma çalışmalarına başlandığı bildirildi.

Cumhuriyet Mahallesi, Çalköy Caddesinde bulunan Aslanapa İlk ve Ortaokul bahçesine “çok amaçlı oyun alanı” beton atma çalışmalarını yerinde inceleyen Belediye Başkanı Gökhan Gürel çalışma ekiplerine çalışmalarında kolaylıklar diledi.

Okumaya devam et

EMET

Öğrencilere yüzde 50 indirim

Yayınlanan

Belediye Meclisi’nin, ilçede öğrenim gören üniversite öğrencilerinin ikametgahını Emet’e taşımaları durumunda, belediyeye ait hamam ve fitnes salonundan yüzde 50 indirim yapılmasına ilişkin karar aldığı bildirildi.

İlçede her alanda eğitim gören öğrencilerin belediyeye ait işletmelerden daha etkin yararlanabilmeleri adına bu kararın alındığını belirten Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, ”Belediyemizce işletilen hamamlar yanı sıra, fitnes salonumuzdan da öğrencilerimiz yüzde 50 indirimden faydalanacaklar. Alınan bu karar ilçemiz üniversitesinde eğitim gören öğrencilerimiz içinde ikametgahlarını ilçemize taşımaları durumunda geçerli olacak. Çocuklarımızın, gençlerimizin eğitim hayatlarında bir nebze olsun yerel yönetim olarak bizlerinde desteği olması adına bu karar alınmıştır. Oy birliği ile alınan karar için tüm meclis üyelerimize teşekkür ediyorum “dedi.

Belediye Meclisi ayrıca, Gülten Dayıoğlu caddesinin isminin Gülten-Cevdet Dayıoğlu olarak değiştirilmesi, alt yapı çalışmaları için İller Bankasından kredi kullanım ve ihale süreci için Belediye Başkanı Hüseyin Doğan’a yetki verilmesi konularını da görüşerek karara bağladı.

Okumaya devam et

GEDİZ

Gediz’in yöresel ürünleri Antalya’da tanıtıldı

Yayınlanan

Gediz’in yöresel ürünleri, Yöresel Ürünler Fuarı’nda (YÖREX) tanıtıldı. Kütahya’nın Gediz Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak, Gediz Belediye Başkan Yardımcısı Şule Bilgili, Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Tüysüz, Gediz Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Vedat Öztürk ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Gediz Kadın Girişimciler Kurulu Üyeleri; Antalya’da bu yıl 11’incisi düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı’na (YÖREX) katıldı.

Gediz Ticaret ve Sanayi Odası’nın Gediz Belediye Başkanlığı katkılarıyla katılım sağladığı yöresel ürünler fuarında Gediz yerini aldı. Antalya’da düzenlenen YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı’nda açılan Gediz standı ile yöresel ürünler tanıtıldı.

Konuyla ilgili olarak Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak, “Antalya EXPO Center Fuar Alanı’nda gerçekleştirilen Türkiye’nin çeşitli yörelerinden yöresel tatlar ile markaları buluşturan Yöresel Ürünler Fuarında Gediz standımızı ziyaret ettik. Yöresel ürün üreticileri ve yetiştiricilerinin; bağımsız veya bölgesel ticarete öncülük eden oda, borsa, kalkınma ajansı ve belediyeler gibi kuruluşların birlikte katıldığı bir organizasyon olarak, kapılarını ziyaretçilerine açtı.Gediz standımızda Gediz’e özgü lezzetler meşhur Gediz Güveci, Tarhana ile Dibek Kahvesi ikramı yapılarak yöresel değerlerin tanıtımı yapıldı. Emeği geçen herkese şahsım ve Gediz Halkı adına teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

Okumaya devam et

EMET

Emet Belediyesi’nin jeotermal kaynak arayışları sürüyor

Yayınlanan

Emet Belediyesinin hayata geçirmek istediği sokak aydınlatmaları, jeotermal sondaj ve 4 kreş yapımı için kaynak temini adına Dünya Bankası yetkilileri ile görüşmelerini sürdürdüğü bildirildi.

İller bankasından temin ettiği 64,5 milyon TL kredi ve hibe kaynaklar ile ilçenin alt yapı, su ve kanalizasyon yapımına girmek üzere olan Emet Belediyesi, Dünya Bankası aracılığıyla da özellikle üst yapı çalışmalarına kaynak için kredi görüşmelerine devam ediyor.

Program kapsamında 23-29 Eylül 2021 tarihleri arasında verilen eğitimlere Emet Belediyesi ilgili personelleri de katıldı. Eğitimlerde dünya bankası kredi ve hibe kullanma, finansal projeler hazırlama ve benzeri eğitimler alındı.

Dünya Bankası yetkilileri ile makamında bir araya gelen Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, ön etüt ve eğitim çalışmalarının tamamlandığı süreçte, proje ve finansal kaynaklar adına görüşmelerin oldukça hızlı ve olumlu geliştiğini belirtti.

Alt yapıya paralel üst yapı çalışmaları içinde çalışmaların sürdüğünü ifade eden Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, “Bilindiği üzere alt yapı modernizasyonunda ihale aşamasına gelindi.145 Milyon TL maliyetle öncelikle Emet’imizin alt yapısını modernize edeceğiz. Bu çalışmalara paralel, alt yapısı tamamlanan bölgelerde üst yapı çalışmalarımızda başlayacak. Dünya Bankası vasıtası ile hazırladığımız projeler kapsamında, ilçemizin girişinden itibaren, orman, Okullar Caddesi, Akpınar, Karayolları ilçe çıkışına, yine orman istikametinden Hükümet Meydanı, Kaynarca Caddesi, eski hastane caddesinde karayolları ilçe çıkışına sokak aydınlatmaları hayata geçirilecek. Jeotermal sondaj çalışmaları ile de bulunan sıcak su kaynaklarının sıcaklığı ve rezerv durumlarına göre, jeotermal ısınma, termale yönelik projelerimiz şekillenecek. Ayrıca ilçemizde önemli bir eksikliği hissedilen kreş yapımı konusunda da ilçemize 4 kreş kazandırma projemizde yer alıyor. Yapılan anlaşmalara göre içerik ve projeler değişiklik gösterilse de, sokak aydınlatmaları ve jeotermal sondaj çalışmalarımız mutlaka yapılacak. Allah’ın izniyle tüm bu çalışmalarımız tamamlandığında alt yapısı modern, üst yapısında ise ışıl ışıl bir Gazi Emet hayallerimizi hep birlikte gerçekleştireceğiz ”dedi.

Emet Belediyesi “Sürdürülebilir Şehircilik” projesi çalışmaları kapsamında sokak aydınlatmaları, jeotermal sondaj ve 4 kreş yapımı için Dünya Bankasından kredi kullanacak.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Altıntaş’ta basketbol ve voleybol sahası yapımına başlandı

Yayınlanan

Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde belediye tarafından basketbol ve voleybol sahası yapımına başlandığı bildirildi.

Sporun, sporcunun ve gençlerin her zaman yanlarında olduklarını söyleyen Belediye Başkanı Arif Teke, İstiklal Mahallesinde yapımına başlanan basketbol ve voleybol sahasının bir an önce tamamlanarak, gençlerin, sporseverlerin ve halkın hizmetine sunulacağını belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.

Okumaya devam et

Politika

Bakan Gül, Milletvekili Gazel’in babasının cenaze törenine katıldı

Yayınlanan

Dün tedavi gördüğü hastanede vefat eden AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel’in babası emekli vaiz Mustafa Gazel, son yolculuğuna uğurlandı.

68 yaşında vefat eden Gazel için öğle namazını müteakip Ulu Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. Törene, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de katıldı. Gazel’e başsağlığı dileyen Gül, daha sonra cenaze namazına katıldı. Gazel’in cenaze namazını oğlu İsmail Gazel Hoca kıldırdı.

Cenaze namazına TBMM İdare Amiri Erkan Haberal, AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, Kütahya Valisi Ali Çelik, AK Parti Kütahya milletvekilleri Ceyda Çetin Erenler ve Ahmet Tan ile MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Belediye Başkanı Alim Işık, kamu kurum ve kuruluşların yetkilileri ile kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

Helallik alınmasının ardından naaşı bir süre eller üzerinde taşınan Gazel, daha sonra cenaze aracına konuldu.

3 çocuk babası Gazel, Musalla Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Okumaya devam et

Politika

Özel İdare’de en düşük işçi maaşı 4 bin 480 TL oldu

Yayınlanan

Kütahya İl Özel İdaresi Personel A.Ş. bünyesinde çalışan 228 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesinin anlaşma ile sonuçlandığı bildirildi.

1 Mart 2021 tarihinden geçerli olmak üzere öncelikle 4 bin 100 lira altında olan ücretler 4 bin 100 liraya çekildi, daha sonra ücretlere yüzde 12 ve Eylül ayından itibaren de yüzde 5 zam uygulanacak. Ayrıca enflasyon farkları da maaşlara yansıtılacak.

Sözleşmeye göre, İl Özel İdaresi bünyesinde çalışan bekar bir işçinin en düşük ücreti 4 bin 480 lira olurken, bunlara ikramiye ve ek ödemede ilave edildiğinde 4 bin 955 liraya çıkacak. Bir çocuklu işçinin eline geçecek en düşük ücret 4 bin 575 lira olurken, 475 lira ikramiye ve ek ödeme ile birlikte 5 bin 50 lira olacak. En yüksek işçi ücreti de 6 bin 526 lira, 688 lira ek ödeme ve ikramiye payları da ilave edilirse 7 bin 214 liraya yükselecek.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, ”İlimizin en ücra köşesine hizmet götüren değerli işçi kardeşlerimiz bu sözleşme döneminde bu ücretlerle çalışacaklardır. Gönlümüz her türlü fedakarlığa katlanan ve ilimize büyük katkılar sağlayan emekçi arkadaşlarımızın daha yüksek ücret almalarını istemektedir. Ancak Özel İdare bünyesinde çalışan işçilerimizin fazla mesai ve arazi gibi ilave ücretlerde aldıklarını da hesaba katarsak rakamlar daha da yükselecektir. Bu belirtilen ücretler en düşük ve en yüksek ücretlerdir. İl Genel Meclisi Başkanı, bir işçi emeklisi ve sendikacı olarak benim gönlüm hep çalışanlar tarafındadır. Sözleşme dönemi başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. İşveren ve işçi sendikalarımızın yetkililerine de teşekkür ediyorum. Tüm emekçi kardeşlerime hayırlı olmasını diyorum. Alın terlerinin karşılığıdır, aileleriyle sağlıklı mutlu ve huzurlu bir yaşam kazasız belasız mesailer diliyorum” dedi.

Okumaya devam et

HİSARCIK

Hisarcık ilçesinin kadın kaymakamı göreve başladı

Yayınlanan

Hisarcık Kaymakamı Buğra Karadağ’dan boşalan kaymakamlık görevine atanan Didem Dinç Özay görevine başladı.
İlçenin ikinci kadın Kaymakamı olan Didem Dinç Özay, 1995 İstanbul doğumlu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetiminde tamamlayan Kaymakam Özay, 2018 yılında İçişleri Bakanlığının açmış olduğu Kaymakam adaylığı sınavını kazanarak Mülki İdari Amirliği mesleğine atandı. Balıkesir Valiliğinde İl Merkez Stajını, İstanbul Çatalca ve Trabzon Çarşıbaşı İlçelerinde Kaymakam Refikliği Stajını tamamladı. 10 Haziran 2019 tarihinde Denizli Çameli Kaymakamlığı görevinde bulunan Kaymakam Didem Dinç Özay, 11 Eylül 2020 tarihinde Muğla Kavaklıdere Kaymakamlığına görevlendirilmesinin ardından, 17 Haziran 2021 tarihinde Ankara Kaymakamlık Kursunu tamamladı. Özay, son Cumhurbaşkanlığının atama kararnamesi ile Hisarcık ilçesine asil Kaymakam olarak atandı. Evli olan Kaymakam Özay, Balıkesir Üniversitesinde Yönetim ve Organizasyon alanında Yüksek Lisansına devam ediyor.

Okumaya devam et

Politika

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a “Fahri doktora” unvanı

Yayınlanan

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) tarafından düzenlenen “Geçmişten Günümüze Kıbrıs Türk’ünün Adadaki Varoluş Mücadelesi” konulu konferansta konuştu. Törende Tatar’a “Fahri doktora” unvanı verildi.

Törende konuşan Tatar, “Her zaman Türkiye yanımızda oldu, Türkiye en zorlu günlerinde Kıbrıs Türk halkının yanında olmuş, her türlü desteği vermiştir. Kıbrıs’ta Türkler hiçbir zaman Rumların yönetimi, otoritesi altında yaşamamışlar. Osmanlı döneminde atalarımız orayı 300 yıl kadar yönettikten sonra İngilizlerin gelmesi ve 1960’ta ortaklık cumhuriyeti. Ortaklık cumhuriyetinin kurulmasında merhum Başbakan Adnan Menderes ve Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu’nun büyük katkıları olmuştur. Onları da yad etmek istiyorum çünkü işin detayına baktığınızda 1955’li yıllarda EOKA hareketi Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlanması için Türklerle çatışmaya girerler. Bizim Türk Mukavemet Teşkilatı, Dr. Fazıl Küçük, Rauf Denktaş ve onların tabii ki arkadaşları direnmeye devam etmiştir” dedi.
“Türkiye’nin Türklük dünyasının bir meselesidir” diyen Tatar, “Kıbrıs Türk halkının her türlü haksızlığa, soykırıma, esarete karşı direnci, Türkiye’nin fedakarlıkları, şehitlerimiz, ödediğimiz bedeller, özveriler her şeyiyle 1974’e kadar direnebilmemiz, 1974’te Türk askerinin garantörlük haklarına bağlı olarak hukuki bir zeminde Kıbrıs’a çıkması, ondan sonra oluşan yeni dengeler ama hala daha federasyon hala daha Kıbrıs Türk halkının Türkiye ile bağlarının kopartılması ve bizleri tehlikeli bir maceraya sürükleme gayretleri var” diye konuştu.
Tatar, fahri doktora unvanı için DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal ve Kütahyalılar’a teşekkür etti.
Törene, AK Parti Kütahya Milletvekili Ceyda Çetin Erenler, MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Vali Ali Çelik, DPÜ öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

Okumaya devam et

DOMANİÇ

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: “Geçmişimiz bir, gönlümüz bir, kaderimiz bir, geleceğimiz bir”

Yayınlanan

Kütahya’nın Domaniç ilçesinde düzenlenen 740. Hayme Ana’yı Anma ve Göç Şenlikleri’ne katılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Geçmişimiz bir, gönlümüz bir, kaderimiz bir, geleceğimiz bir” dedi.

Domaniç ilçesine bağlı Çarşamba köyünde gerçekleştirilen Hayme Ana’yı Anma ve Göç Şenlikleri, protokol üyelerinin Hayme Ana’nın türbesini ziyaret edip, dua okuması ve anı defterini imzalamasıyla başladı. Protokol üyeleri, daha sonra tören alanındaki halkı selamladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti. Hayme Ana’nın mezarının üzerindeki puşidenin de değiştirildiği şenlikte Hayme Ana’nın kabri başında dua eden Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, daha sonra Yörük çadırlarını ziyaret etti.
KKTC Cumhurbaşkanı Tatar yaptığı konuşmada, ”Kıbrıs Türk halkının cumhurbaşkanı olarak bu anlamlı günde sizlerle beraber olmaktan büyük bir mutluluk duymaktayım. Böyle bir karşılama, böyle bir duygu seli, böyle bir anlamlı yürek birliği beni ziyadesiyle mutlu etmiştir. Sizlere Kıbrıs Türk halkının sevgi, saygı ve hürmetlerini sunuyorum. Osmanlıların, Ertuğrul Gazilerin, Osman Gazilerin bize olan hatırası Hayme Ana’yı buradan hürmet, saygı ve sevgiyle anıyorum. O büyük kadın, o devlet anası gerçekten kıyı boyunun temsilcisi, kıyı boyunun ta Türkmenistan’dan, Orta Asya’dan çıkmış ve Anadolu’ya, buralara gelmiş, Türkiye’nin kuruluşuna kadar olan süreçte verilen büyük mücadele. Tarihimize baktığımızda 1071’de Malazgirt Savaşları Selçukluların Anadolu’ya girişi ve bilahare verilen mücadele. 1453 İstanbul’un fethi, 1571 Osmanlıların ikinci senede Kıbrıs’ı fethi. Baktığımızda bu coğrafyanın büyüklüğüne, değerine tüm Anadolu ve Doğu Akdeniz’de Mustafa Kemal, ‘Ordular ileri ilk hedefiniz Akdeniz’ demiştir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak sizlere sesleniyorum. Geçmişimiz bir, gönlümüz bir, kaderimiz bir, geleceğimiz bir ve dolayısıyla aynı duygularla milletimizin bekası için, milletimizin geleceği için, büyük milletin fertleri olarak bu mücadelede dosta, düşmana birlik beraberliğimizi koruyabilmek ve ona göre mücadelemizi sürdürmek suretiyle vatanımıza, milletimize, bayrağımıza ve gelecek nesillere sahip çıkmak hepimizin gönlünden geçendir, temennimizdir. Bu duygularla bir kez daha sizlere şükranlarımı sunuyorum” dedi.

“Kıbrıs’ta 1571 yılından beri mücadele veriyoruz”
Tatar, “Kıbrıs’ta 1571 yılından beri verdiğimiz mücadele, İngiliz sömürge döneminde varlığımızı sürdürmek için ana vatanımız Türkiye ile birlik verdiğimiz mücadele ve sonraki süreçte yaşananlar, ama 1974’de Türk askerinin adaya basmasıyla artık Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bir bakıma kalıcı olarak egemenlik temelinde Kıbrıs Türk halkının varlığının bir teminatı olarak ortaya çıkmış ve o günden bu güne bütün dünyaya karşı verdiğimiz bir mücadele vardır. Benim cumhurbaşkanı seçilmemden sonra artık Kıbrıs’ta yan yana yaşayan iki ayrı egemen devlet anlayışı ve siyasetin yerleştirilmesi için bir mücadele verilmektedir. Çünkü yıllardır benim cumhurbaşkanı seçilmeden önce federasyon temelinde yapılan müzakerelerde çatısı altında oynanan oyunun ne olduğu ortaya çıkmıştır. O da federasyon çatısı altında çoğunluğun azınlığı yöneteceği ve Avrupa Birliği içerisinde olacak Kıbrıs Federal Cumhuriyeti’ndeki Kıbrıs Türkleri ve Anadolu’nun, Türkiye’nin bağlarının kopartılması ve dolayısıyla bin yıllık tarihimizde verdiğimiz mücadelenin Doğu Akdeniz boyutuyla bizleri arasının kapatılmasıyla Türkiye ve Türk ulusunun da Doğu Akdeniz’deki hakları, çıkarları, dolayısıyla tüm Akdeniz’e hakimiyetinin bir bakıma anlamsızlaştırılması. Böyle oyuna gelmeyeceğiz. Egemenlik ve eşitliğe dayalı yan yana yaşayan iki devletin işbirliği ile ancak bir anlaşma olabileceği, dolayısıyla bugün bu anlamlı törende Hayme Ana’mızı anarken geçmişimize baktığımızda büyük ulusumuzun mücadelesine verilen gerçekten yürekli uğraşlara ve çabalara, bir millet olarak geleceğimiz için, bu coğrafyada refahımız için, gelecek nesillerin bekası için, büyük milletin geleceği için hep birlikte birlik beraberliğimizi koruyabilmek. Sizlerle bugün Kütahya bölgesinde Domaniç’te buluşmanın büyük bir huzurunu yaşıyorum” diye konuştu.
Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ise, Hayme Ana’yı Anma ve Göç Şenlikleri 740. yıl dönümü etkinliklerinde olmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Demircan, “Bizler kadın ve erkek omuzdaşlığıyla bugünlere gelen bir neslin evlatlarıyız. Böylesi bir nesle mensup olmanın kıymeti de sorumluluğu da elbette çok büyük. Türk milleti olarak damarlarımızda dolaşan kanın asaletinin kaynağını bilerek yürüdüğümüz yollar şahittir ki ecdadımızın kıymetli mirasını daima gururla yarınlara taşıdık ve taşımaya da devam edeceğiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade etmiş olduğu gibi ‘Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez.’ Bugün burada ecdadımızın değerlerini birlik ve beraberlikle anmamızın sebebi de işte bu duygudur. Ömrü at üstünde cenk etmekle geçmiş yiğit atalarımız, cesur analarımız ve kahraman bacılarımızın vatan ve millet sevdasıyla verdikleri asırları aşkın bağımsızlık mücadelesinin izleri bugün her birimizin yüreğindedir. Bizim hikayemiz Hayme Anamızın niyazlarıyla, dualarıyla, cesaretiyle abideleşen bir tarihin hikayesidir. Gönlü ve dimağı onun ocağında pişmiş nesillerden esen medeniyet rüzgarının hikayesidir. O rüzgar öğretmiştir bizlere zalimin zulmü karşısında gözüpekliğin kıymetini, bayrak uğruna içilen şehadet şerbetinin değerini, hakkaniyet, eşitlik ve kardeşliğin ilelebet barış, birlik ve refah getireceğini. Başta kadim Osmanlımızın en büyük atası Ertuğrul Gazi olmak üzere Hayme Ana ocağında yetişen, irfanında pişen atalarımızın Söğüt’te yaktıkları bağımsızlık ateşi şanlı tarihimizde eşi benzeri görülmemiş zaferlerin mihenk taşı olmuştur. Hayme Anamız aynı zamanda devletin bekası adına verilen emeğin de en yüce örneklerinden biridir. Eşinin vefatının acısı bir yanda dururken, dağılma noktasında olan Kayı Boyu’nu ayağa kaldırarak Domaniç’e kadar selametle getirmesi, bir boyun sancılı kaderini soylu bir tarihe çevirmiştir. Onun hamiyet ve hidayetle Oğuz yurduna verdiği can suyu üç kıtada yedi cihana hükmetmiş Osmanlı Devletimizin temelini atmış, ardından Malazgirt’te toprağı Türk’e vatan kılmış ve bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına ilham olmuştur. Mazimizin böylesine kudretli olmasında da, Türk’ün hakimiyetini ebede armağan eden o cengaver ruhta da Hayme Anamızın obaya sığmayan ufkunun, mübarek duasının, cefakar, bilge ve asil gönlünün izleri saklıdır. Onun obasına ettiği liderlikle Domaniç’in Çarşamba Ovası’na doğru başlatmış olduğu yolculuk yalnızca bir göç hareketi değil iman, ideal ve inançla kurulmuş bir utkunun seyrüseferidir. O seyrüsefer ki nice savaşa gebe olmuş, alnı açık nice zaferle şad olmuş, geriye nice öğüt doğurmuştur. Onun fedakar duruşu Türk kadınının ruhuna da ilham olmuş, asırlar sonra cephelerden cephelere yankı olup duyulmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözünü daha sizlerle paylaşmak istiyorum, ‘Büyük devletler kuran ecdadımız büyük ve şümullü medeniyetlere de sahip olmuştur. Bunu aramak, tetkik etmek, Türklüğe ve cihana bildirmek bizler için bir borçtur. Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.’ Bu duygu ve düşüncelerle Hayme Anamızın tavsiyelerini kendimize ilke edinerek yürüdüğümüz yolun daim, yolumuzun yareninin bol olmasını temenni ediyorum. Aziz hatıraları, bize bıraktıkları kutlu mirasın izinde ebede kadar yaşayacak olan ecdadımızı bir kez daha saygı ve rahmetle anıyor; bu anlamlı buluşmaya emeği geçen herkesi sevgiyle selamlıyorum” şeklinde konuştu.
Etkinlikler, folklor gösterileri, mehteran gösterileri, kılıç kalkan gösterileri, atlı okçuluk gösterileri sonrası temsili göç yürüyüşü ile sona erdi. Hayme Ana’yı Anma ve Göç Şenlikleri’ne KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, AK Parti Kütahya Milletvekilleri Ceyda Çetin Erenler, Ahmet Tan, İshak Gazel, Milliyetçi Hareket Partisi Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, AK Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, Kütahya Valisi Ali Çelik, Kütahya Belediye Başkanı Ali Işık, Domaniç Kaymakamı Muhammed Enes İpek, Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk ve vatandaşlar katıldı.

Hayme Ana kimdir?
Hayme Ana, Ertuğrul Gazi’nin annesi, Osman Gazi’nin ninesi, Gündüz Alp’ in ise hanımıdır. Türbesi Domaniç ilçesine bağlı Çarşamba köyündedir. Hayme Ana, Oğuzların Bozok kolunun (Gün Han’ın oğullarından) Kayı Boyu’na mensup bir Türkmen (Yörük) kızıdır. Kayı Boyu önce Ankara’nın batısındaki Karacadağ yöresine yerleşmiştir. (Ankara’nın batısındaki Haymana ilçesi adını bu hanımdan almıştır.) Osmanlı Obası’nın Söğüt ve Domaniç’e yerleşmesiyle belli bir dönem devlet idaresini eline aldığından ve devletin kuruluşunda oynadığı hayati rol sebebiyle “Devlet Ana” olarak anılmıştır. 1250’li yıllarda aşiret reisliğinin Hayme Ana’ya ait olduğu söylenmektedir. Yine bir yayla mevsiminde (muhtemelen eylül ayında) Hayme Ana hakkın rahmetine kavuşmuş, Çarşamba köyünde tepenin üstündeki yaylayı gören kısmına gömülmüştür. Hayme Ana’nın vefatından sonra gömüldüğü yerin etrafı duvarlarla çevrilmiştir. II. Abdülhamit devrinde Çarşambalı bir köylü evinde sakladığı dedesinden kalma deri üzerine yazılmış bir vesikayı köye gelen birine okutur. Vesikanın Hayme Ana’ya ait olduğu ortaya çıkar. Görevli İstanbul’a giderek Yıldız Sarayı’na varır ve vesikayı padişaha ulaştırır. II. Abdülhamit vesikayı inceletip bir heyeti buraya gönderir. Büyük ninesi Hayme Ana’nın kabrini buldurarak üzerine bir türbe ve külliye yaptırır.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR