Bizimle iletişime geçin

SİMAV

Kaymakam Halim’den El-Bab gazisinin ailesine ziyaret

Yayınlanan

Kaymakam Halim’den El-Bab gazisinin ailesine ziyaret

Kütahya’nın Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, Fırat kalkanı Harekatı bölgesindeki El-Bab kasabasında teröristlerce düzenlenen hain saldırıda yaralanan Uzman Çavuş Engin Ertuğrul’un ailesini ziyaret etti.
Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, kahraman uzman çavuş Engin Ertuğrul’un Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavisinin devam ettiğini belirtti.
Kaymakam Halim, “Kahraman askerimiz Engin Ertuğrul, fedakarca görev yaparken El-Bab bölgesindeki terör saldırısı sonucunda yaralanmıştı. Şu anda genel durumu iyi olan gazi uzman çavuşun Çitgöl beldesindeki ailesini ziyaret ederek geçmiş olsun ziyaretinde bulunduk. Aynı saldırıda şehit olan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin iki kahraman askerine Allah’tan rahmet, yaralı askerlerimize acil şifalar diliyoruz” dedi.

İLÇE HABERLERİ

‘Kuzu tandır’ iştah kabartıyor

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesinde faaliyet gösteren bir esnafın hazırladığı kuzu tandır kebabı, yaklaşık 9 saat fırında pişirildikten sonra müşterilerin beğenisine sunuluyor.

Simav’a bağlı Kuşu beldesindeki göl kenarında bulunan bir lokantada kuzu tandır kebabı büyük bir ustalık yapılıyor. Müşterilerin yoğun talebini karşılamakta zorlandığını belirten tandır ustası Tanju Akboğa (33), sabah fırına sürdüğü kuzu tandırı 9 saat sonra akşam saatlerinde fırından çıkardıklarını ifade etti. Akboğa, “Kendimize ait küçük baş hayvanlarımızı geleneksel yöntemlerle kuzu tandır yapıyoruz. Hazırlık aşamasından fırın ve servis aşamasına kadar en az 10 saatlik bir serüveni bulunuyor. Osmanlı mutfağına özgü bir gelenek olan kuzu tandır kebabının lezzetini, günümüze taşımaya çalışıyoruz” dedi.

Tekirdağ’dan Simav’a misafir olarak gelen Ünal Yazıcı, yediği kuzu tandırının lezzetini başka hiçbir yerde bulamadığını belirterek, bu tandırın farklı bir tadı olduğunu ifade etti.

Kuzu tandırı müşterisi Hasan Ölmez, “Tandır kebabı çok lezzetli, herkese tavsiye ederim” diye konuştu.

Okumaya devam et

Ekonomi

Çiftçilere dağıtılan 120 bin lavanta fidesi toprakla buluşuyor

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesinde, Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan lavanta projesi kapsamında, Kiçir köyündeki çiftçilere 120 bin adet lavanta fidanı dağıtıldı.

Kiçir köyünde düzenlenen lavanta fidesi dağıtımına, Simav Kaymakamı Bahattin Alp Arslanköylü, Kütahya Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin, Simav İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Tokdemir, Kiçir Köyü Muhtarı Rauf Buhan, vatandaşlar ve çiftçiler katıldı.

Simav Tarım ve Orman Müdürü Murat Tokdemir, lavanta bitkisi yetiştirme projesine 2016 yılında Kestel ve Yeşilköy’de 80 dekar alanda başladıklarını ifade etti. Lavanta bitkisinin özellikleri ve ilçedeki ekonomik getirilerini anlatan Tokdemir, “Kiçir köyünde 2021 yılı Kütahya Özel İdaresi bütçesinden 120 dekar alan için lavanta projesi yaptık. 120 bin adet lavanta fidesini çiftçilerimize dağıttık. Lavanta bitkisi yaklaşık 35 yıl toprakta kalabilen çok yıllık aromatik bir bitkidir. Hem yağı ve suyu çıkarılıp değerlendiriliyor, hem de arıcıların tercih ettiği ve turizm potansiyeli olan bitkidir. Bu sebeple çiftçilerimiz tarafından tercih edilmektedir. 1070 rakımlı Kiçir köyümüzde, soğuğa dayanıklı olan lavanta bitkisinden çok iyi derecede verim elde edileceğini düşünüyorum” dedi.

Kiçir Köyü Muhtarı Rauf Buhan, hazırlanan proje kapsamında 120 dekar arazide lavanta dikimi gerçekleştireceklerini ifade etti. Muhtar Buhan, “Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Kaymakam Bahattin Alp Arslanköylü ile birlikte çiftçilerimize lavanta fidelerinin dağıtımı yapıldı. 120 bin lavanta fidesini 1070 rakımlı Kiçir köyündeki 15 kişilik ekibimizle 120 dekarlık alanda toprakla buluşturacağız” diye konuştu.

120 dekarlık alanda uygulanacak olan projenin 10 dekarlık bölümünde lavanta bitkisi yetiştireceğini belirten üretici Ahmet Kurnaz, “Allah deval vermesin, emeği geçen herkese teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

3. SAYFA

Ceviz ağacından düşen adam hayatını kaybetti

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Kalkan köyünde, ceviz ağacından düşen 62 yaşındaki Recep Devkür, hayatını kaybetti.

Alınan bilgiye göre, Simav’ın Kalkan köyü nüfusuna kayıtlı Recep Devkür, kendi bahçesindeki ceviz ağacından hasat yaparken, yaklaşık 5 metrelik yükseklikten yere düştü. 112 Acil Servis ambulansı ile Simav Doç.Dr. Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Devkür, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Olayla ilgili inceleme ve soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Milli Atlet Salı Ata’dan Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ziyaret

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Şirikçi, Atletizm Mili Takımı’na seçilen Sıla Ata’yı ve atletizm antrenörü Yıldıray Kaya’yı misafir etti.

Antrenör Yıldıray Kaya, Simav’da sporcu alt yapısının hazır olduğunu belirterek, spora ve sporcuya Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından verilen destekten çok memnun olduklarını ifade etti.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yapılan ziyaretten memnun olduğunu belirten Şirikçi, ülkemizi uluslar arası platformda temsil edecek olan Sıla Ata’yı ve atletizm antrenörü Yıldıray Kaya’yı tebrik ederek, başarılarının devamını diledi.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

‘Dünya Dağ Koşusu Şampiyonası’nda hedef altın madalya

Yayınlanan

Kütahyalı milli atlet Sıla Ata, Tayland’da yapılacak olan dünya şampiyonasında hedefinin altın madalya olduğunu ifade etti.

Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Kiçir köyünde, Dünya Dağ Koşusu Şampiyonası’na milli sporcu Sıla Ata’yı hazırlayan atletizm antrenörü Yıldıray Kaya, bin 852 rakımlı Akdağ bölgesindeki milli takım antrenmanlarının güzel geçtiğini belirtti. Kaya, kendilerine ev sahipliği yapan Kiçir Köyü Muhtarlığı’na teşekkür ettiğini ifade etti.

Atletizm sporcusu Sıla Ata ise, Milli takımına seçildikten sonra hızlı bir şekilde çalışmalara başladıklarını ifade etti. Ata, “Özellikle Tayland’da yapılacak olan Dünya dağ koşusu şampiyonası için hazırlık yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde Avrupa kros şampiyonası seçmeleri var. Buradaki hazırlık çalışmalarımızda Kiçir halkının emeği çok büyük, Kiçir Muhtarlığı’na çok teşekkür ediyorum. Antrenörümüzün koordinesinde, sağlam bir şekilde şampiyonaya ve seçmelere hazırlanıyoruz ve güzel sonuçlar alacağımızı umut ediyoruz. Tayland’daki hedefim, milli forma ile dünya şampiyonu olmak. İnşallah bu gururu hep birlikte yaşarız” diye konuştu.

Balkan ve Avrupa Kros Şampiyonası milli takım seçmelerine hazırlanan Büşra Güney ise, Simav’ın Kiçir bölgesinde Sıla Ata ve diğer takım arkadaşlarıyla birlikte yarışmalara hazırlık yaptıklarını ifade etti.

“Milli takıma seçilerek ülkemizi temsil edeceklerine inanıyoruz”

Simav İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Mustafa Sapmaz, atletizmde Avrupa’da ve dünyada temsil edecek sporcuların Simav’dan çıkacağına inandıklarını ifade etti. Sapmaz, “Sıla Ata, 2022 yılının Şubat ayında Tayland’da yapılacak olan Dünya Dağ Koşusu Şampiyonasında ülkemizi en iyi bir şekilde temsil edecek. Sporcumuz bayrağımızı dalgalandırıp, İstiklal Marşımızı dünyaya dinletecek. Biz sporcumuz ile gurur duyuyoruz. Kiçir bölgesinde Akdağ’ın 2 bin rakımdaki antrenmanlarını ziyaret ettik. Ayrıca 23 Ekim 2021 tarihinde Balkan ve Avrupa şampiyonaları için yapılacak seçmelere diğer sporcularımız katılacak. Milli takıma seçilerek ülkemizi temsil edeceklerine inanıyoruz” dedi.

Kiçir Köyü Muhtarı Rauf Buhan, milli takım sporcusu Sıla Ata’yı ve atletizm sporcularını misafir etmekten gurur duyduklarını belirterek, güzel bir etkinlik olduğunu ifade etti. Muhtar Buhan, “Öğrencilerimizi köyümüzde, imece usulü her evde bir gün yemekli misafir ediyoruz. Bu sebeple köy halkımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Kiçir Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mehmet Kurnaz, atletizm sporcularına destek verdiklerini ifade etti.

Şampiyonalarda uygulanacak teknikleri Sıla Ata ile birlikte Büşra Güney, Enes Onur, Harun Şimşek ve Ahmet Alper Sofuoğlu’na anlatan antrenör Yıldıray Kaya, Dünya dağ koşusunun zaferle sonuçlanacağını söyledi.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Simav’da Çerkesce okuma-yazma ve konuşma eğitimi

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı tek Çerkes köyü olan Kiçir’de, Çerkesce okuma-yazma ve konuşma öğretimi başlatıldı.

Simav’a 35 kilometre uzaklıktaki bin 70 rakımlı Kiçir Köyü’ne 5 yıl önce gelip yerleşen Metin Canbulut, tüm köy halkına Çerkesçeyi öğretiyor. Kiçir Köyü Adige Derneği’nin sosyal ve kültürel etkinlikleri kapsamında, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından yayınlanan ‘Tehlike Altındaki Diller Atlası’nda yer alan Çerkescenin (Adiğece) unutulmaması amacıyla, Çerkesce öğretimi başlatıldı.

Kiçir Köyü Okuma Salonu’ndaki Çerkesce öğretimi kursuna katılan 4’üncü sınıf öğrencisi Ecrin Yüksel, “Kiçir Köyü’nde oturuyorum. Çerkesceyi okullarda ve hiçbir yerde öğrenememiştim. Sağ olsun Metin amcam bize çok güzel Çekesceyi öğretiyor” dedi.

Üç yaşındaki Kızı Mira ile birlikte Çerkesce öğretimine devam eden ev hanımı Gamze Binici, yaşadığı Kiçir köyünde Çerkesceyi öğrenme fırsatı bulamadığını belirterek, Metin Canbulut sayesinde Çerkesceyi öğrenmeye başladığını ifade etti. Binici, “Çerkesceyi kendim tamamen öğrendikten sonra, kızım konuşmaya başlayınca O’na da öğreteceğim” diye konuştu.

Dünyadaki Çerkes nüfusunun en fazla yaşadığı yerin Türkiye olduğuna dikkati çeken Metin Canbulut, Kiçir Hable’nin Simav ilçesinin yüksek rakımdaki çam ormanları arasında yer alan tek Çerkes köyü olduğunu ifade etti. Canbulut, “Uzun yıllar Türkiye çapında olduğu gibi köyümüzde de adiğabze dediğimiz Çerkes dilimiz unutulmuş. Şu an Kiçir Köyü’nde Çerkesceyi benden başka konuşan ve anlayan kalmadı. Bu sebeple, İzmir’deki işimi gücümü bırakıp doğduğum yer olan köyüme yerleştim. Amacım, yeni nesile adiğabze dediğimiz Çerkesceyi alfabesiyle, harfleriyle, okumayı, yazmayı ve konuşmayı, inceliklerini, edebiyatını nükteleriyle beraber jest ve mimikleriyle, vurgularıyla öğreterek, onları konuşabilir, anlayabilir hale getirmek. Bu çalışmalar için Çerkesce alfabeler getirterek, küçük yaştaki çocuklarımızdan başlayıp öğretime ilk adımı attık, kendilerinden çok memnunum. Bunun yanı sıra dil öğrenimi ile birlikte tamamlayıcı bir kültür özelliği olan Çerkes oyunlarına da başladık. 20 kişilik bir grup ile hem dilimizi, hem de oyunlarımızı öğreniyorlar. Asli kimliğine kavuşturmayı amaçladığımız Kiçir Hable halkı, çalışmalarımızdan çok memnun” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

3. SAYFA

Simav’da korkutan yangın

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı İmranlar köyünde, biri meruk bina olmak üzere 3 ev ile bir samanlık tamamen yandı.

Alınan bilgiye göre, Simav’a bağlı İmranlar Köyü’nde yalnız yaşayan 75 yaşındaki Ayşe Akay’a ait evde, akşam saatlerinde elektrik kontağından çıktığı tahmin edilen yangında, Ayşe Akay’ın ile merhum Osman Akkoç’un metruk evi tamamen yandı. Yangına bitişik bulunan Ahmet Çakır’a (50) ait evin ise bir bölümüyle, içi saman balyaları ile dolu olan samanlıkların tamamı kül oldu.

Yangına Dağardı, Naşa, Çitgöl, Akdağ, Güney ve Orman İşletme Müdürlüğü ile Simav itfaiye ekipleri müdahale etti. Tamamen söndürülerek kontrol altına alınan ve can kaybının yaşanmadığı olayla ilgili inceleme ve soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Okumaya devam et

3. SAYFA

Simav’daki yangında iki ev yandı

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Hisarbey köyünde alevlere teslim olan iki ev kullanılamaz hale geldi.

Alınan bilgiye göre yangın, Simav’a bağlı Hisarbey köyü Dibek mahallesindeki İsmail Kaygusuz (70) ve Hatice Kaygusuz’un yaşadığı evin kalorifer bacasındaki ateşten meydana geldi. Evin çatısında başlayıp kısa sürede büyüyen yangın, yalnız yaşayan 61 yaşındaki Maksude Küçükkoç’un evine de sıçradı. Alevlerin fark edilmesi sonucu olay yerine Hisarbey ve Simav itfaiye ekiplerinin yanı sıra çevre köy ve kasabalardan gelen itfaiye ekipleri yangına müdahale etti. İki evin tamamını saran yangın itfaiye ekiplerinin yoğun çalışmalarıyla tamamen söndürülerek kontrol altına alındı. Alevlere teslim olan iki ev kullanılamaz hale geldi.

Can kaybının olmadığı olayla ilgili inceleme ve soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Simav’da ‘Toprak Dede Hayrettin Karaca Parkı’ açıldı

Yayınlanan

Simav’ın Hisarardı Mahallesi’ne yaptırılan parka, TEMA Vakfı’nın kurucusu ve onursal başkanı Hayrettin Karaca’nın adı veridi.

Açılış töreninde bir konuşma yapan Simav TEMA Vakfı Temsilcisi Gönül Edev Pak, ömrü boyunca doğanın korunması için mücadele eden Tema Vakfı kurucusu Hayretti Karaca’nın adının verildiği parkın açışını yaptıklarını ifade etti.

TEMA Vakfı Kütahya İl Temsilcisi Mustafa Satılmış, TEMA Vakfı’nın 1992 yılında Hayrettin Karaca tarafından kurulduğunu ve hızla yayılıp 1 milyon gönüllü sayısına ulaştığını belirtti. Satılmış, “Kuruluş amacımız, ülkemizi bilinçli bir şekilde ağaçlandırarak erozyonla mücadele etmektir. Bizim bütün derdimiz toprağımızdır. Merhum Hayrettin Karaca 97 yıllık ömründe bu uğurda maddi ve manevi katkılarını ortaya koymuştur” dedi.

Simav Kaymakamı Bahattin Alp Arslanköylü, Hayrettin Karaca’nın adının yaşatıldığı bir parkın açılışında bulunmaktan mutlu olduğunu belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

‘Toprak Dede Hayrettin Karaca Parkı’ndaki ağaçların bakımları ve çevre temizliğini yapan, TEMA gönüllüsü minik öğrencilere de kalem kutusu hediye edildi.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Köye kamp konaklama tesisi

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesine 35 kilometre uzaklıktaki Kiçir köyüne 30 yatak kapasiteli kamp konaklama tesisi kuruldu.

Son yıllarda adını yatırım birincisi olarak duyuran Kiçir köyünün muhtarı Rauf Buhan, 2 bin 40 rakımlı Akdağ’ın eteklerinde bulunan Kiçir köyünde, yerel anlamda bir ilki başardıklarını ifade etti. Muhtar Buhan, “Bu tesisi bize kazandıran başta Kütahya Valisi Ali Çelik’e ve tüm bürokratlara şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Kiçir Köyü Tarımsal kalkınma Kooperatifi Başkanı Mehmet Kurnaz, “Kamp merkezinin temelinden başlayıp kaba inşaatı ve çatısına kadar, kooperatif yönetimi ve köy halkıyla birlikte tamamladık. Devletimize Allah zeval vermesin, yapılan hizmetlerden dolayı emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Simav Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Mustafa Sapmaz, doğa harikası Kiçir’de gençlik kamp merkezinin bulunduğunu belirtti. Sapmaz, “Hazırlanan gençlik kamp merkezine tüm milli sporcularla, amatör ve profesyonel sporcularımızı kamp yamak için bekliyoruz. Bu tesislerin yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

3. SAYFA

Kütahya’da tarihi eser ve uyuşturucu operasyonu: 1 gözaltı

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesinde düzenlenen tarihi eser ve uyuşturucu operasyonunda 1 şüpheli gözaltına alındı.

Kütahya İl Jandarma Komutanlığı ve Simav Jandarma Komutanlığı ekipleri Simav ilçesi Söğüt köyü Gölcük yaylasında şüpheli bir şahsa ait araç içerisinde uyuşturucu madde bulunduğu ve kullanıldığı bilgisine ulaştı. Ekipler tarafından bahse konu araçta yapılan aramada 10 gram metamfetamin, 40 gram kubar esrar maddesi ele geçirildi.

Ayrıca şüphelinin ev ve eklentilerinde yapılan aramada ise tarihi eser olduğu değerlendirilen 141 adet sikke ve 1 adet heykel başı ele geçirildi.

Gözaltına alınan olayın şüphelisi hakkında adli soruşturma başlatıldı.

Okumaya devam et

Eğitim

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda eğitim başladı

Yayınlanan

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Simav Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda (SHMYO) 2021 – 2022 eğitim ve öğretim yılı, yüz yüze uygulamasıyla başladı.

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, öğrencilerin doyasıya bir öğrenim görmeleri için, destek olacaklarını ifade etti. Açılış dersinde bir konuşma yapan Kavuncu “ Sağlık eğitiminde en önemli kısım uygulamadır. Bu okulda hayatı öğreneceksiniz. Yüz yüze eğitimde, pandemi kurallarını dikkate alarak gerçekleştireceğiz. Her bölümü bizim için önemli olan okulumuza destek için, Simav’da alt yapının hazır olması çok büyük bir avantajdır. Mezun olduktan sonra bizleri temsil edeceksiniz. Yeni eğitim ve öğretim yılınız hayırlı olsun” dedi.

Simav Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Müdürü Öğretim Üyesi Dr. Harun Şener, Yüz yüze eğitim ile öğrencilerle tekrar bir araya gelmekten mutlu olduklarını belirterek, Açılış dersine katılan Rektör Prof. Dr. Vural Kavuncu’ya ve Genel Sekreter Kutlu Önal’a teşekkür etti.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Voleybolda transfer sevinci

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesinde faaliyet gösteren voleybol 2’inci lig takımı Şeref Koleji Spor Kulübü’nün kaptanı Asım Aydın, voleybol 1’inci lig takımı Kütahya Belediye Spor Kulübü’ne transfer oldu.

Simav Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Mustafa Sapmaz, spora verilen önemin, gençliğe verilen önemle yakından ilgili olduğunu belirtti. Sapmaz “ İlçemizde sporu sevdiren ve geliştiren voleybol antrenörü Çetin Aysu’nun yetiştirdiği genç kardeşimiz Asım Aydın, voleybol 1’inci lig takımı Kütahya Belediye Spor’un kadrosuna alınarak transfer sevinci yaşadı. Genç sporcumuza sürdürülebilir başarılar diliyoruz” dedi.

Okumaya devam et

Eğitim

Simav’da din görevlilerine yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesinde, müftülük tarafından din görevlilerine yönelik toplantı düzenlendi. Simav İlçe Müftülüğü Şube Müdürü Feyzullah Küçükçakır moderatörlüğünde, pandemi kuralları dikkate alınarak yapılan toplantıya ilçe genelindeki tüm din görevlileri katıldı.

Belediye Kültür Evi Salonu’nda gerçekleştirilen din görevlileri toplantısında, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bildirilen idari konular ve talimatlar başta olmak üzere, 2021 – 2022 eğitim öğretim yılı Kur’an Kursu faaliyetleri ve cami hizmetleri üzerinde duruldu.

Simav İlçe Müftüsü Muhammed Aydın, uzun bir aradan sonra din görevlileriyle bir araya gelmenin mutluluğu içinde olduklarını belirterek, din görevlilerinin vatandaşlara en iyi bir şekilde din hizmeti sunmaları gerektiğini ifade etti.

Müftü Aydın, “ Afetlerde insanlar birbirine yaklaşıp camilere sığınırken, Covid – 19 salgın hastalığı sebebiyle insanlar birbirinden kaçar hale geldi. Yüce Mevla’mız, bu salgın hastalığın tez zamanda sona ermesini nasip eylesin, vatanımızı her türlü afetlerden ve belalardan muhafaza eylesin” dedi.

Okumaya devam et

Eğitim

İmam Hatipli öğrencinin Tıp Fakültesi sevinci

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden bu yıl mezun olan ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanan Lütfullah Arlı, İlçe Müftüsü Muhammed Aydın tarafından ödüllendirildi.

Simav İlçe Müftüsü Muhammed Aydın, İmam Hatiplilerin her alanda başarı gösterdiklerini ve beklentileri karşılar hale geldiklerini belirterek, kendi imkanlarıyla ve gayretli çalışmalarıyla Tıp Fakültesini kazanan Lütfullah Arlı’yı ödüllendirdiklerini ifade etti.

Simav Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Dursun Gülseren, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanan başarılı öğrenci Lütfullah Arlı’yı ve ailesini tebrik ettiğini belirtti. Gülseren “İlçe Müftülüğü’nün hazırladığı ödül töreni için teşekkür ediyor, öğrencimize başarılar diliyoruz” dedi.

Okumaya devam et

Eğitim

Hayme Ana Kur’an Kursu’nda eğitim zamanı

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesindeki Üçpınar Camisi bünyesinde açılan 4 -6 Yaş Grubu Kur’an Kursu, öğrenci kabulüne başladı.

Hayırseverlerin desteğiyle açılan Kur’an Kursu’nda 2 sınıf, 1 oyun salonu, 1 uyku odası, yemek ve ikram mutfağı bulunuyor.
Simav İlçe Müftüsü Muhammed Aydın, yeni öğretim yılı başı itibariyle Hayme Ana Kur’an Kursu’nun 4-6 Yaş Grubu öğrencilere hizmet vermeye başladığını ifade etti. Müftü Aydın, “ İlçe Müftülüğü’nün takibinde, hayırseverlerin desteği ve Üçpınar Camii müştemilatında, bünyesinde 4-6 yaş öğrencilerimizin eğitim göreceği 2 sınıfı, uyku odası, yemek ve ikram mutfağının bulunduğu Hayme Ana Kur’an Kursu’nun yapımı tamamlanıp, yeni eğitim ve öğretim yılında öğrenci kabulüne başladı. Kur’an Kursu’nun inşaatında ilk günden itibaren maddi manevi desteği olan hayır severlerle destek olan eğitimcilerimize teşekkür ediyoruz” dedi.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Simav’dan Buca Spor Akademisi’ne bir yıldız daha

Yayınlanan

İzmir Buca Spor Akademisi’ne üçüncü yıldız olarak, Simavlı 14 yaşındaki Yusuf Asaf Evcen’ın seçildiği bildirildi.
Simav Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Mustafa Sapmaz, sporun her dalında yetişen gençlerle gurur duyduklarını belirtti.
Sapmaz, “Buca Spor Simav Futbol Okulu’ndan genç bir futbolcumuz daha profesyonelliğe adım attı. Spor Okulu’nun kuruluşunda kayıt olan ve tüm antrenmanlara katılarak devamlılık gösteren 2007 doğumlu Yusuf Saf Evcen, başarılı performansı ile Buca Spor Futbol Akademisi’ne seçildi. Futbolcu gencimize bundan sonraki kariyerinde başarılar diliyor, antrenör Kemal Şafak Aksu ve ekibini kutluyoruz” dedi.
Simav’dan üçüncü akademi transferi olan Evcen’in eğitim ve futbol hayatına İzmir’de devam edeceği bildirildi.

Okumaya devam et

Eğitim

Simav’da “İlköğretim Haftası” kutlamaları başladı

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesinde “İlköğretim Haftası” nedeniyle, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Atatürk anıtına çelenk konularak kutlamalar başlatıldı.

Hükümet Konağı önündeki Atatürk anıtına İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Şirikçi, beraberindeki öğretmenler Duygu Yaşar ve Ömer Sarı ile birlikte çelenk sunumu yapıldı. Saygı duruşunun ardından Müzik Öğretmeni Nilgün Doğan yönetiminde İstiklal Marşı söyletildi.
Simav İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Şirikçi, amaçlarının ilköğretim çağındaki öğrencilerine okulu sevdirmek, okula uyum sağlamalarına yardımcı olmak, okulun önemini ve gerekliliğini anlatmak olduğunu belirtti. Şirrikçi, “Hafta boyunca okuma yazmanın önemi, okur-yazar olmanın bireye ve ülkeye katkısı temalı panel, konferans, söyleşi gibi etkinlikler düzenlenecek. Okullarımızda yapılacak faaliyetler Covid-19 tedbirleri kapsamında yürütülecektir” dedi.

Okumaya devam et

3. SAYFA

Simav’da uyuşturucu operasyonu

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesinde gerçekleştirilen uyuşturucu ile mücadele kapsamında, Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından 6 ayrı operasyon yapıldı.
Alınan bilgiye göre, operasyonlarda 576 gram bonzai, 10 gram metamfetamin, 50 gram esrar, 253 kök kenevir, 24 adet uyuşturucu hap, 2 adet uyuşturucu aparatı ele geçirildi.

Okumaya devam et

3. SAYFA

Kurallara uymayan 64 araç trafikten men edildi

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesinde, Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı’nın trafik ekiplerince 1 ay içinde, kurallara uygun olmayan 64 aracın trafikten men edildiği bildirildi.
Alınan bilgiye göre, 24 saat esasına göre çalışan polis ve jandarma ekipleri tarafından, 1 aylık süre içinde 9 bin 825 araç denetlenip, 18 bin 661 kişi hakkında genel bilgi toplama işlemi (GBT) yapıldı. Haklarında arama kararı olan 8 kişi yakalandı. Kurallara uygun olmayan 64 araç trafikten men edilirken, 376 araca-kişiye trafik cezası uygulanıp 242 bin 837 TL para cezası kesildi.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR