Bizimle iletişime geçin

Kültür

“Ömrüm Kadar Yanındayım” adlı eserini şiir şiirseverlerle buluşturdu

Yayınlanan

“Ömrüm Kadar Yanındayım” adlı eserini şiir şiirseverlerle buluşturdu

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde çalışmalarını sürdüren şair İsa Albayrak, üçüncü kitabı olan “Ömrüm Kadar Yanındayım” adlı eserini Kitap Kulübü Yayınları’ndan şiir severlerle buluşturdu.

Aşk, sevda, melankoli konularının yer aldığı eser 80 sayfadan oluşuyor. Üçüncü kitabına ilişkin değerlendirmelerde bulunan şair Albayrak, “Desteklerinden dolayı arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca gelecek yıl yeni çalışmalarımı şiir severlerle buluşturmayı planlıyoruz” diye konuştu .

Kültür

Kütahya’da “Dumlupınar bir varoluşun hikayesi” belgeseli

Yayınlanan

– Kütahya’da “Dumlupınar bir varoluşun hikayesi” belgeseli
– DPÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent Mercin:
– “Film, Kütahya ve Dumlupınar’ın tanıtımına büyük katkı sağlayacak”

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde (DPÜ) Kütahya Valiliği, DPÜ ve Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü iş birliğiyle hazırlanan “Dumlupınar bir varoluşun hikayesi” belgeselinin gösterimi, Kütahya protokolünün katıldığı törenle gerçekleştirildi.
Güzel Sanatlar Fakültesi’ndeki Ahmet Uluçay Amfisi’nde düzenlenen törene Kütahya Belediye Başkan Vekili Abdullah Damcı, Rektör Vekili Prof. Dr. Muammer Gavas, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Duygu Perçin Renders, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Göçmez ve Prof. Dr. Atilla Batur, Kütahya İl Jandarma Komutanı Albay Murat Kırbaç, Dumlupınar Kaymakamı Buğra Karadağ, Dumlupınar Belediye Başkanı Şemsettin Akağaç, Kütahya il protokol üyeleri, akademik ve idari personellerimiz ile davetliler katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent Mercin, konuşmasında belgeselin hayata geçirilme sürecini, belgeselin hazırlanmasında uygulanan teknikleri açıkladı. Dekan Levent Mercin, ”Bir milleti millet yapan, her nereden gelirse gelsin, vatanın bekası ve hürriyeti için ölümü dahi göze almasıdır. Türk tarihi bunun örnekleriyle doludur. 30 Ağustos 1922 Başkomutan Meydan Muharebesi ve Zaferi bunlardan biridir. Sanat, sanatçısı için yapılabilen ve duyguları yansıtan görsel veya işitsel bir nesneye dönüşebilen bir olgudur. Ancak sanatın başka görevleri de vardır. Bu yönüyle sanat, geçmiş ile gelecek arasında köprü vazifesi görebilen, farkındalık oluşturan, duygu birliği sağlayan ve bu duyguyu canlı tutan, olay ve olguları unutturmayan özelliklere de sahiptir. Bizler bu vatanın bir evladı olarak, bu vatan için canını feda etmiş aziz şehitlerimizi unutturmamak, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm silah arkadaşlarını anmak, Kahraman Türk Ordumuz ile Milletimizin gösterdiği Millî Mücadele konusunda farkındalık oluşturmak; sanatın dilini kullanarak bu destansı zaferi gelecek kuşaklara görsel yolla aktarmak için yola çıktık” dedi.

“Belgesel yaklaşık 20 ay önce bir fikir olarak başladı “
Dekan Levent Mercin, ”Kütahya Valiliği, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Doğa Koruma ve Millî Parklar 5. Bölge Müdürlüğü, Dumlupınar Kaymakamlığı ile Dumlupınar Belediyesinin iş birliği ile hazırlanan ‘Dumlupınar Bir Varoluşun Hikayesi’ belgeseli yaklaşık 20 ay önce bir fikir olarak başladı. Salgın döneminin olumsuz etkilediği süreç sonrası belgesel nihayet tamamlanmış oldu. Belgeselin senaryosu DPÜ Güzel Sanatlar Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü, Doğa Koruma ve Millî Parklar 5. Bölge Müdürlüğü ve ATESE (Genelkurmay Askeri Tarih Stratejik Etüd ve Denetleme Başkanlığı Arşivi) tarafından hazırlandı. Bunun dışında her türlü çekim, kurgu, animasyon, karakter tasarımı, illüstrasyon, color fx ve benzeri teknikleri, simülasyonları, montaj ve rander çalışmaları Güzel Sanatlar Fakültemiz tarafından üstlenildi. Belgesel, yaklaşık 15 dakika ile sınırlandırıldı. Tarihimizde Milli Mücadele’nin sembollerinden biri olan ‘Başkomutan Meydan Muharebesi’ yani diğer adıyla ‘Büyük Taarruz’ ile ilgili, ‘Dumlupınar, bir varoluşun hikayesi’ ismi ile hazırlanan belgesel, Kütahya’da ilk kez gerçekleştirilmiş oldu. Bu belgeselin medya araçlarında paylaşılması ve bir eğitim materyali olarak kullanılması ile şehitlerimizin aziz hatıraları yaşatılacak, bu önemli zaferin gelecek kuşaklara aktarılmasına katkı sağlanacak ve ayrıca bölgenin ve kentimizin tanıtımı açısından önemli bir kazanım olacaktır” diye konuştu.

“Büyük Taarruz’un bir çok hikayesini anlatıyor”
Belgeselin Büyük Taarruz’un bir çok hikayesini anlattığına vurgu yapan Mercin, ”Belgeselin içeriğinde 30 Ağustos 1922’ye gelinme süreci, 20 Ağustos 1922 Akşehir’in karargah olarak kullanılması, 27 Ağustos 1922’de Afyon’un düşman işgalinden kurtarılması, 30 Ağustos 1922 Başkomutan Meydan Muharebesi ve Çalköy’deki mücadele sonrası elde edilen zafer; sonrasında düşmanın İzmir’e kadar kovalanması ve 9 Eylül 1922’de İzmir’in işgalden kurtarılması ele alınmıştır. Ayrıca Şehit Sancaktar Mehmet Anıtı, Baba ve Oğul, Sakatların İsmail ve Ayşe Çavuş’un hikâyeleri de bu belgeselde yer almaktadır. Belgeselin görüntüleri, arşiv taraması, farklı zaman dilimlerinde Dumlupınar, Zafertepeçalköy, Afyon Kocatepe bölgesinin havadan görüntülerinin çekilmesi; Akademisyen Hocalarımızdan Prof. Dr. Ahmet Altıntaş ve Prof. Dr. Sadık Sarısaman ile Doç. Dr. Arif Kolay’ın yaptıkları araştırma verilerini aktarırken video kayıtlarının alınması ve Dumlupınar’da o tarihte geçen olaylardan bazılarının tanığı olan ve olayları sözlü olarak dinleyen vatandaşlarımızdan ikisinin aktarımlarının kayıt altına alınması ile elde edilmiştir. Tarihi belgelerde yazan ama herhangi bir görseli olmayan sahnelerin illüstrasyonlarının ve simülasyonlarının tarafımızdan gerçekleştirilmesi, bu belgeselin özgün yönü olarak kabul edilebilir” dedi.
Prof. Dr. Levent Mercin’in konuşmasının ardından belgesel gösterimine geçildi. Yaklaşık 15 dakika süren belgesel katılımcılar tarafından büyük beğeniyle karşılandı ve gösterimin sonunda uzun süre alkışlandı.
Gösterimin ardından belgeselin hazırlanmasına katkı sunan Buğra Karadağ, Şemsettin Akağaç, Prof. Dr. Levent Mercin, Şahin Çılgın, Prof. Dr. Ersen Ersoy, Prof. Dr. Ahmet Altıntaş, Doç. Dr. Arif Kolay, Dr. Öğr. Üyesi Şakir Turan, Volkan Tanışman, Serpil Taşpınar, Öğr. Gör. Fatih Kara, Öğr. Gör. Can Pekin, Batuhan Servet Altunay, Doğan Güneş Yıldırım, Kadir Yay, Tuğçe İmren, Ramadan Ramadanoglu, Fatma Nalbant, Ayşe Solmaz, Furkan Saraç, Muhammed Akram Adnan ve Özgür Tor’a protokol üyeleri tarafından teşekkür belgesi ve kaftan biçiminde çini hediye edildi.

Okumaya devam et

Kültür

Kütahya’da turizm patlaması, bir önceki yıla göre yüzde 20 artış

Yayınlanan

– Kütahya’da turizm patlaması, bir önceki yıla göre yüzde 20 artış
– Yılın ilk 6 ayında Kütahya’yı 300 bin yerli ve yabancı turist konaklamalı olarak ziyaret etti

Tarihi ve kültürel zenginliğe sahip Kütahya, bu yılın ilk 6 ayında 300 bine yakın kişiyi ağırladı. Pandemiye rağmen konaklayan ziyaretçi sayısı ise geçmiş yıla oranla yüzde 20 artış gösterdi.
Her geçen gün turizm potansiyelini artıran Kütahya’ya 2020 yılında 500 bin turist gelirken, kent 2021 yılının ilk 6 ayında 300 bin turisti konuk etti.
Koronavirüs salgınına rağmen konaklama ziyaretçi sayının geçmiş yıla oranla yüzde 20 artış olduğunu dile getiren Kütahya İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Ünal, “İlimize kültür ve turizm anlamında katma değer sağlayıcı bütün çalışmaların altına bütün paydaşlarımız ile birlikte imza atmanın gayretindeyiz. İlimizde Çavdarhisar Aizonai, Frig Vadisi, Germiyan Sokak Seyitömer Höyük’deki devam eden kazı ve son olarak Tavşanlı Höyük’deki gibi kazıları gibi bütün bu destinasyonları turizme kazandırarak ilimize gelen konaklama turist sayısını artırmak istiyoruz. Son bir buçuk, iki yıldır dünyada ve ülkemiz pandemi ve kovid ile mücadele ediyoruz. Biz bütün bu olumsuzluklara rağmen, üniversite şehri olarak Dumlupınar Üniversitesi ve Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesinde öğrencilerimizin olmamasına rağmen 2020 yılı içinde konaklamalı olarak yaklaşık 500 bin misafirimizi konuk ettik. Arkeoloji Müzesi, Çini müzesi, Kossuth evi ve Çavdarhisar Aizonai Antik Kenti olmak üzere müzelerimize de yaklaşık 35 bin ziyaretçi geldi. Bu yıl 2021 yılının ilk 6 ayında ise konaklamalı ziyaretçimizde yüzde 20 artış ile 300 bin misafirimizi ilimizde konaklamalı olarak misafir etti. Arkeoloji müzesi, Çini müzesi, Kossuth evi ve Çavdarhisarhisar Aizonai gibi müzelerde ise 15 bin misafirimiz ziyaret etti. Sayıların yıl sonuna kadar biz artacağına olan inancımız tamdır” diye konuştu.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

8 bin yıllık geçmişe ışık tutacak Tavşanlı Höyük’te ilk kazı başladı

Yayınlanan

– 8 bin yıllık geçmişe ışık tutacak Tavşanlı Höyük’te ilk kazı başladı
– Kütahya Valisi Ali Çelik:
– “Bakır ve gümüş işçiliği ile tekstile ait buluntuların ortaya çıkması heyecan verici”

Batı Anadolu’nun en büyük Tunç Çağı höyüklerinden olan Kütahya’nın ilk yerleşim yeri Tavşanlı Höyük’te arkeolojik kazı çalışmaları başladı. Kütahya’nın 8 bin yıl öncesine ışık tutacak kazı çalışmalarında madencilik ve tekstile ait ilk buluntuların heyecan verici olduğunu söyleyen Vali Ali Çelik, “Kazı çalışmaları ilerledikçe Batı Anadolu’nun merkezi olduğuna dair bir sürecin hep beraber şahitliğini yapacağız” dedi.

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde bulunan, havadan yapılan çekimlerde kalp şeklindeki görüntüsü nedeniyle “Kütahya’nın Kalbi” olarak adlandırılan Tavşanlı Höyük’te arkeolojik kazı çalışmaları başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Tavşanlı Belediyesinin destekleriyle, Şeyh Edebali Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Erkan Fidan’ın başkanlığında sürdürülecek kazı çalışmalarının açılış programı kazı evinde yapıldı.

Şeyh Edebali Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Erkan Fidan, höyüğün tarihi, önemi ve kazı çalışmaları hakkında katılımcılara sunum eşliğinde bilgiler verdi. Alanında uzman 25 kişiyle yapılacak arkeolojik kazı çalışmalarında ilk sonuçların 2 yıl içerisinde alınacağını kaydeden Fidan, “Sayın Valimizin ve Tavşanlı Belediye Başkanımızın desteğiyle kamulaştırma çalışmaları yapıldı. 3 farklı alanda çalışmalara başlayacağız” dedi.
Tavşanlı Höyük’ün maden ve dokuma şehri olduğunu kaydeden Fidan, “200’e yakın höyükte çalışmalar yaptık hiçbirinde bu kadar maden atığı bulmadık. İlk buluntular arasında maden potası var. Burada çok ciddi bir maden üretimi olduğunu görüyoruz” diye konuştu.
Kazı çalışmalarında yazılı tabletlere ulaşılabileceğini de aktaran Fidan, “Bu dönemin karşısında Mezopotamya’da Sümerler var. Onlar yazıyı keşfetmişler onun sonrasında Anadolu’ya yavaş yavaş giriyorlar fakat bizim bölgede bilinmiyor. Bu anlamda buradan çok ümitliyiz; tablet, mühür bulabilirsek bölgenin tarihi tamamen değişecektir” şeklinde konuştu.
Kazı çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Ali Çelik, kazı ekibine kolaylıklar dileyerek arkeolog malasını eline aldı bir süre ekibe yardım etti.

“İlk buluntular heyecan verici”
Kütahya’nın 8 bin yıl öncesine ışık tutacak kazı çalışmalarında madencilik ve tekstile ait ilk buluntuların heyecan verici olduğunu söyleyen Vali Ali Çelik, “Tavşanlı Höyüğü’nde başlatılan arkeolojik kazı çalışmalarını çok önemsiyoruz. Bakır ve gümüş işçiliği ile tekstile ait buluntuların ortaya çıkması heyecan verici. 8 bin yıllık tarihe ışık tutacak, farklı çağlara ait buluntularıyla özellikle Batı Anadolu’nun tarihine, tarımsal üretimine, tekstil ve madenciliğine yeni bir bakış açısı sunacak bir alan” ifadelerini kullandı.

Kütahya’nın 8 bin yıl öncesine ışık tutacak kazı çalışmaları ilerledikçe Batı Anadolu’nun merkezi olduğuna dair bir sürecin hep beraber şahitliğini yapacağız diyen Vali Çelik, “Tavşanlı ve Kütahya medeniyet merkezi. Şehrimizin geçmişte de aynı şekilde var olduğunu bilmek bizler açısından sevindirici. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Valiliğimiz, Tavşanlı Belediyemiz ve üniversitemizle elimizden gelen desteği vereceğiz” dedi.
Programa; Kütahya Valisi Ali Çelik, AK Parti Kütahya Milletvekili Ceyda Çetin Erenler, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, Tavşanlı Kaymakam Vekili Hasan Çiçek, Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Ünal, Şeyh Edebali Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Erkan Fidan, STK Temsilcileri ile davetliler katıldı.

Okumaya devam et

Kültür

35 bin Kütahyalı kitap kiraladı

Yayınlanan

Kütahya’da hizmet veren Nazlı Sahaf‘ın 2012’de kurulmuş üyelik sistemi 35 bin üyeye ulaştı. Üyelerin satın aldıkları kitabı dilerse geri getirip değiştirebildiği sistem ayrıca kitaba sahip olma hakkı da veriyor. Hem kütüphane hem kitapçı gibi çalışan sistem sayesinde evde okunmadan duran kitaplar değiştirilip uygun fiyata tüm kitaplar okunabiliyor.

5 binden fazla çocuk kitabı 15 binden fazla çocuk üyesi bulunan işletmede çocuklar ilkokuldan başlayıp üniversiteye gidene kadar diledikleri kitabı okuyabiliyorlar. Nazlı Sahaf, 50 bin çeşit ürünle sadece kitap bulunduran ender işletmelerden birisi. Bu nedenle sadece kitap okumak için gelen okurların şekillendirdiği raflarda her zaman okurların istediği güncel kitaplar bulunuyor.

Okumaya devam et

Kültür

Veli Çelik eğitimine Devlet Konservatuvarı’na devam edecek

Yayınlanan

Kütahyalı ses sanatçısı Veli Çelik, eğitimine Devlet Konservatuvarı’nda devam edecek.
Ses Sanatçısı Veli Çelik, İzmir Ege Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Türk Halk Müziği Ses Eğitimi Bölümünü kazandı.
Domaniç Saruhanlar köyünden Veli Çelik , İzmir Ege Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Türk Halk Müziği Ses Eğitimi bölümünde eğitim hayatını sürdürecek.
Veli Çelik, televizyon programları ve Almanya’da ve Türkiye’de birçok yerde konser ve etkinliklere gerçekleştirdi.
Konservatuvarı iyi derecede bitirmek istediğini belirten Çelik, “Çok mutluyum hayallerime bir adım daha yaklaştım, inşallah herkesin takdiriyle desteğiyle iyi bir yerlere gelebilirim dualarını eksik etmeyen başta annem olmak üzere tüm aileme teşekkür ediyorum.Ayrıca Kütahyalı dernek başkanlarına, Kütahyalı sanatçı büyüklerime de sonsuz teşekkür ederim” dedi.

Okumaya devam et

Kültür

Tam 210 santimetre boyunda çini vazo imal etti

Yayınlanan

– Tam 210 santimetre boyunda çini vazo imal etti
– Göz kamaştıran dev çini vazonun fiyatı dudak uçuklatıyor
– Kütahyalı sanatçı Cengiz Dayan, mesleğinde bir ilki gerçekleştirdi
– Tamamen el emeği göz nuru ile 6 ayda yaptığı eserini 400 bin TL’ye satışa çıkardı

Kütahyalı sanatçı Cengiz Dayan, mesleğinde bir ilki gerçekleştirerek tam 210 santimetre boyunda çini vazo imal etti. Vazonun tamamen el emeği göz nuru ile dökülerek 6 ayda yaptığını belirten Dayan, eserini 400 bin TL’ye satabileceğini ifade etti.
Kütahya çinicilik tarihinde bir gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını kaydeden Dayan, “Uzun süredir çini mesleğini icra ediyorum. Mesleğimde bir ilki gerçekleştirmek hayalimdi. Bunu 210 santimetre boyunca dev bir vazo yaparak gerçekleştirdim. Bu vazo tamamen el emeği göz nuru dökülerek 6 ayda meydana geldi. Çinicilikte bir eserin tek elden çıkması önemlidir. Aylar süren emek sonrası böyle bir eseri ortaya çıkarmanın sevinci yaşıyorum. Dev çiniyi satış mağazamda sergiliyorum. Ayrıca sosyal medyada da paylaşım yaptık ve çok sayıda yorum ve beğeni aldı. Bir çok müşterim dev vazoyu hayranlıkla izledikten sonra fiyatını sorup, hatıra fotoğrafı çektiriyor. Bu vazoyu iyi bir ev, iyi bir araba fiyatını satabilirim. Fiyat olarak 400 bin TL olarak belirledim. Onlarca kişi söz konusu fiyatın yüksek çok olduğunu belirtti. Bu bizim hayalimizin değeri ve böyle değerlendirilmeli” diye konuştu.
Cengiz Dayan, bundan sonra da mesleğinde ilklere imza atmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

Okumaya devam et

Kültür

Kütahyalı kadınlardan afet bölgesine destek

Yayınlanan

Ekmek yapıp satarak elde ettikleri 8 bin 360 TL’yi bağışladılar

Kütahya Valisi Ali Çelik, Merkez Sofu Mahallesinde yardımsever kadınların ekmek yapıp satarak Kastamonu’ya destekte bulunduklarını ifade etti.

Merkez Sofu Mahallesindeki yardımsever kadınların yaptıkları ekmekleri satarak elde ettikleri 8 bin 360 TL’yi afet bölgelerine ulaştırılmak üzere Valiliğe teslim ettiklerini söyleyen Vali Ali Çelik, “Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Allah her birinizden razı olsun” dedi.

Okumaya devam et

Kültür

Zafer Bayramı kutlamaları başladı

Yayınlanan

Zafer Bayramı kutlamaları başladı

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları, Kütahya Valiliği önünde Atatürk Anıtına çelenk sunma töreni ile başladı.
30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99. yıl dönümü kutlamaları Kütahya Valiliği Atatürk anıtına çelenk sunum töreni ile başladı.
Kütahya Valisi Ali Çelik, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Tuğgeneral Necati Gündüz ve Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Atatürk anıtına çelenk sundular.
Çelenk sunmanın ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okundu.
Tören, Vali Çelik, Garnizon Komutanı Gündüz ve Belediye Başkanı Işık’ın Valilik makamında tebrikleri kabulü ile son buldu.
Törene Kütahya Valisi Ali Çelik, Kütahya Milletvekilleri Ceyda Çetin Erenler, Ahmet Erbaş, Ali Fazıl Kasap, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, siyasi parti il temsilcileri, daire müdürleri, askeri erkan ile il protokolü yer aldı.

Okumaya devam et

Kültür

Kütahya’nın üç kitabevi tek markada birleşti

Yayınlanan

Kütahyalı yazar, mühendis Abdullah Reha Nazlı, kendi kurup işlettiği Kitap&Kahve (2013) ile babası İbrahim Nazlı’nın kurduğu Üniversite Kitabevi (1995) ve amcası Mustafa Şükrü Nazlı’nın sahibi olduğu Nazlı Kitabevi’ni (1958) birleştirdi. Üç işletme artık “NK” ismiyle tek bir şirket halini aldı. Tek bir binada 50 bin kitapla Türkiye’nin sayılı kitapçılarından biri oldu. İşletmenin kitap alma ve değiştirme sisteminin 35 bin üyesi bulunuyor.

Kütahyalı bir mücellit olan Mustafa Nazlı tarafından kurulan Nazlı Cilt Evi, oğlu ve aynı zamanda Azot Fabrikasından emekli Cafer Nazlı tarafından bir kitabevine dönüştürülmüştü. Cafer Nazlı’nın oğlu İbrahim Nazlı, Nazlı Cilt ve Kitabevi’ni yıllarca işlettikten sonra önemli bir adım attı.

İbrahim Nazlı, 1995 yılında Üniversite Kitabevi’ni kurarak Kütahya’yı akademik kitapla tanıştırdı. Aynı zamanda uzun yıllar şehrin tek kültür kitapçısı olan Üniversite Kitabevi; ilk 10 yılında Kütahya’yı önemli yazarlarla buluşturdu, dergi çıkardı ve öğrencisinden okuruna kadar tüm okurların buluşma merkezi oldu. İbrahim Nazlı aynı zamanda Kütahya’nın ilk çocuk kitapları kitapçısı olan KitapNET’in de kurucusudur.

Cafer Nazlı’nın diğer oğlu ve Nazlı Kitabevi’nin sahibi, Jeoloji Mühendisi Mustafa Şükrü Nazlı ise 26. dönem Kütahya milletvekilidir. Halk tarafından sevilen yerel bir işletmeci ve okuyup yazan bir insan olarak İl Genel Meclis Başkanlığı, AK Parti İl Başkanlığı gibi görevlerde bulundu ve İHH Kütahya’nın kurucu başkanlığı görevlerini üstlendi.

İbrahim Nazlı’nın oğlu Abdullah Reha Nazlı, tasarım ajansı bulunup medya danışmanlığı yaptığı yıllarda Kütahya’da bir girişim denedi. Bir kitabı satın alıp dilersen geri satabildiğin, dilersen sahip olabildiğin kitapçı-kütüphane karışımı model birkaç yıl içinde birkaç bin üye tarafından kullanıldı. Bunun üzerine bu işe odaklanan Nazlı, 7 yıl içinde 35 bin üyeye ulaştı.

Aynı zamanda kitap seçen okurlarının rahatı için oluşturduğu konsept, Türkiye’deki ilk kitap-kahve olarak tüm ulusal ve yerel basında yer aldı. Aynı zamanda Gençlik Merkezlerine kurulan kütüphane cafeyi de tasarlayan Nazlı, kendi işletmesinde 6 yıl boyunca okurlarına çay-kahveyi ikram olarak verdi ve herkesin kitabevindeki dilediği kitabı ücretsiz okumasına izin verdi. Aynı zamanda işletmesinin bahçesini ve kahve içilen bölümlerini de tasarladı.

2020’de üç işletme Abdullah Reha Nazlı ve kardeşleri Ensar Nazlı ve Ömer Faruk Nazlı ile birlikte birleştirildi. Nazlı ailesinin 4. nesil işletmecileri olarak tek binada 50 bin kitabı buluşturdular. Ayrıca bir yayınevi de kurarak Kütahya’ya bir kültür hizmetinde de bulundurmuş oldular. Altı kitap yazarı olan Abdullah Reha Nazlı, mühendislik, eğitim sistemi, psikoloji gibi konularda yazmakta ve üniversitelerde konferanslar vermekte.

İlgili bağlantılar;

Kütahya’nın kitapçısı

Okumaya devam et

EMET

Başkan Hüseyin Doğan: ”Tarihi Emet Hanı asıl sahibine, Emet halkına kazandırıldı”

Yayınlanan

Başkan Hüseyin Doğan: ”Tarihi Emet Hanı asıl sahibine, Emet halkına kazandırıldı”

Kütahya’nın Emet İlçesinde, Babuk Bey Camii ile birlikte Osmanlı mimarisinin 2 eserinden birisi olan tarihi Emet Hanı, Emet belediyesi tarafından kamulaştırılarak ilçe kültür mirasına kazandırıldı.
Emet ilçesi için büyük bir önem arz eden 2 tarihi yapıdan birisi olan Emet Han’ını, ilçeye kazandırmaktan büyük bir onur ve mutluluk duyduklarını ifade eden Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, “İlçemizin tarihi ve kültürel miraslarına sahip çıkarak gelecek kuşaklara aktarmayı görevimiz kabul ediyoruz. Ecdadımızın Milli mücadele döneminde karargah olarak kullandığı ve Hükümet baskını zaferi, Cevizdere zaferi yanı sıra, müfrezemizin komşu ilçelerde göreve gitmek için hazırlandığı Han’ımız ortak kültür mirasımızdır. Bizler de Emet belediyesi olarak görevimizi yerine getirerek, bu kültür mirasımızı kamulaştırarak, gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlayacağız. Han’ımızın ileriki dönemde Kültür Bakanlığımızca restoresi gerçekleştirilerek, içerisinde müzeler, yöresel ürünler satış noktaları, otantik dinlenme alanları yapılarak ilçemiz tarih ve kültür turizmine kazanımını sağlayacağız. Tarihi hanımızın ilçemize kazandırılmasında ki katkılarından dolayı, Kütahya Valimiz Ali Çelik’e, Kütahya İl Genel Meclisi Başkanımız Musa Yılmaz’a, İl Özel İdare Sekreterimiz Murat Koyak’a, Han varislerinden Mehmet Börek’e, Han sahibi ve hissedarlarına, emeği geçen belediye personellerimize teşekkür ediyorum. Emet ilçemize hayırlı olsun” dedi.
Emet belediyesince kamulaştırılan ve Zeytinoğlu Han’ı olarak bilinen Hamam mahallesindeki 966. 92 metrekare Han’ın içerisinde geniş avluda 8 dükkan bulunuyor.

Okumaya devam et

Kültür

Büyük Zafer’in 99. yıldönümü etkinlikleri Kütahya’da da başladı

Yayınlanan

– Büyük Zafer’in 99. yıldönümü etkinlikleri Kütahya’da da başladı
– 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Kütahya’nın kurtuluşun 99. yıldönümü etkinleri kapsamında, ‘Atatürk, Milli Mücadele ve Kütahya’ konulu fotoğraf sergisi açıldı

Milli Mücadele döneminin en önemli cephelerinden olan Dumlupınar’da yazılan kahramanlık destanı fotoğraf sergisine taşındı. 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Kütahya’nın kurtuluşun 99. yıldönümü etkinleri kapsamında, ‘Atatürk, Milli Mücadele ve Kütahya’ konulu fotoğraf sergisi açıldı.

Kütahya Valiliği tarafından, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Kütahya’nın kurtuluşun 99. yıldönümü etkinleri kapsamında, ‘Atatürk, Milli Mücadele ve Kütahya’ konulu fotoğraf sergisi açıldı. Bir alışveriş merkezinde açılan sergide Milli Mücadele dönemi temalı 34 adet fotoğraf sergileniyor.
Ağustos ayının Türk tarihinde zaferlerle dolu olduğunu söyleyen Kütahya Vali Vekili Mustafa Güney, “Ağustos ayı Türk tarihi için zaferler ayı. Malazgirt başta olmak üzere zaferlerimizin bol olduğu bir ay. 30 Ağustos ise Kütahyamız için önemli bir ay. Biz 30 Ağustosu kurtuluş günü olarak da kabul ediyoruz. Sakarya Savaşı dahil birçok savaş var Kurtuluş Savaşı içinde İnönü Savaşları, Büyük Taarruz. Biz gençler olarak bunların bilinmesini istiyoruz. Amacımız etkinlikleri artırarak gençlerimizin dedelerine layık bir torun olmalarını sağlamak” dedi.

Okumaya devam et

Kültür

Kütahya’da “Kurtuluşun eşiği Dumlupınar” konulu sanat sergisi

Yayınlanan

Kütahya’da “Kurtuluşun eşiği Dumlupınar” konulu sanat sergisi

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Kütahya’nın kurtuluşunun 99. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Kütahya Kültür Sanat Derneği (KÜSAD) tarafından düzenlenen “Kurtuluşun eşiği Dumlupınar” sanat sergisi açıldı.

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Kütahya’nın kurtuluşunun 99. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Kütahya Kültür Sanat Derneği (KÜSAD) tarafından düzenlenen “Kurtuluşun eşiği Dumlupınar” sanat sergisi açıldı. Kütahya Belediye binası sergi alanında açılan sanat sergisine 46 sanatçı 88 eser ile katıldı.
Belediye olarak böyle bir sergiye ev sahipliğini yapmanın onurunu yaşıyoruz diyen Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, “Zafer Haftası başlangıcında böyle anlamlı bir sergiye ev sahipliği yapmanın onurunu yaşıyoruz. Burası her zaman söylediğimiz gibi milletimizin yeri. Gecesi ile gündüzü ile milletimize ait her türkü etkinliğe açık bir bina. Tabi sanatçılarımız bize böyle bir sergiyi burada yapma talebi ile gelince kapılarımızı açtık ve burada anlamlı bir sergiye ev sahipliği yapmaktan onur duyuyoruz. Emeği geçen tüm sanatçılarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.
Dumlupınar’a ayrı bir önem verdikleri kaydeden Kütahya Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin “Kuruluşun ve Kurtuluşun kenti olan Kütahya’da böyle bir sergi çok anlamlı olmuştur. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Dumlupınar’a ayrı bir önem veriyoruz. Orada müze yapımı, şehitliklerin güvenlik altına alınması ve düzenli bir ortam sağlanması başta olmak üzere yollarının yapılması için güzel ayrı bir önem veriyoruz. Tabi bu yapılanların yanı sıra bu kültürel faaliyetlerde ayrı bir önem arz ediyor” diye konuştu.

Okumaya devam et

Kültür

Dumlupınar Müzesi’nin dış cephesi yenilendi

Yayınlanan

Dumlupınar Müzesi’nin dış cephesi yenilendi

Kütahya’nın Dumlupınar ilçesinde Kurtuluş Savaşı’na ait bir çok eserin sergilendiği müzenin dış cephesinin yenilendiği bildirildi.
Dumlupınar Kaymakamı Salih Sak, yaptığı açıklamada, ”Kurtuluş Savaşı’na ait çeşitli silahlar, kılıçlar, fotoğraflar, belgeler, araç, gereç ve önemli eserlere ev sahipliği yapan müzemizde dış cephe çalışmaları tamamlandı. 30 Ağustos Zafer Bayramı öncesi bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İçerisinde sergilenen birçok eserle Kurtuluş Savaşı’nı anlatan müzemize,
yenilenen haliyle ziyaretçilerimizi bekliyoruz” dedi.

Okumaya devam et

Kültür

Yarışmada dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi

Yayınlanan

Yarışmada dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi

Kütahya’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri münasebetiyle yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri ve başarı belgeleri İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit tarafından verildi.
Müdür Başyiğit, yarışmaya katılan tüm öğrencileri, idarecilerini ve velilerini tebrik ederek, öğrencilerin bu tür yarışmalara ilgi göstermelerinden dolayı mutlu olduklarını ifade etti.

Okumaya devam et

Kültür

Kütahya, Zafer Bayramı’na hazır

Yayınlanan

Kütahya, Zafer Bayramı’na hazır

Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı kurtuluşun şehri Kütahya, Büyük Zafer’in 99. yılına hazır.
Vali Vekili Mustafa Güney, 30 Ağustos Zafer Bayramı öncesi Kurtuluş Savaşı’nın en önemli noktalarından biri olan Altıntaş ilçesindeki tören alanlarında incelemelerde bulundu.
Kurtuluş Savaşı kahramanlarından Yüzbaşı Şekip Efendi’nin Kütahya’nın Altıntaş ilçesindeki şehitliğinde devam eden çalışmaları da yerinde inceleyerek bilgi alan Vali Vekili Güney, şehitliği yenilenen haliyle 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda ziyarete açmayı hedeflediklerini söyledi.

Okumaya devam et

Kültür

Sosyal Yardım ve Kültür Vakfı’ndan aşure

Yayınlanan

Sosyal Yardım ve Kültür Vakfı’ndan aşure

Kütahya Sosyal Yardım ve Kültür Vakfı, Sevgi Yolu’nda halka aşure ikramında bulundu.


İkrama, Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Tunçoğlu, yönetim kurulu üyeleri ve vakfın bayanlar kurulu üyeleri ve vatandaşlar katıldı.
Tunçoğlu, yaptığı açıklamada, Meydan Aşevi’ne hazırlattıkları bin 500 kişilik aşurenin vatandaşlara ikram edildiğini ifade etti.
İhsan Tunçoğlu, Muharrem ayının çok önemli hadiselerin ortaya çıktığı mübarek bir ay olduğunu belirterek, “Bu aya halk arasında aşure ayı da denilmektedir. Nuh tufanından sonra kalan yiyecek maddeleri karıştırılarak aşure denilen tatlı yapılmıştır. Felaketten kurtuluşlarını aşureyle kutlamışlardır” dedi.

Okumaya devam et

Kültür

Hayırsever vatandaşlardan örnek davranış

Yayınlanan

Hayırsever vatandaşlardan örnek davranış

Kütahya’da sosyal medya aracılığıyla bir araya gelen vatandaşlar Zafer Haftası nedeniyle mevlit okuttu, cami cemaati için sıcak su sistemi yaptırıldı.

Kütahya’da sosyal medyada platformu “Germiyan Şehri Kütahya’ sayfası üzerinden bir araya gelen hayırseverler şehitler için mevlit okutup, sıcak su sistemi döşetti.
Destek veren hayırseverlere teşekkür eden Platform Başkanı Hakan Özkul, “Sayfamız aracılığı ile bir hayır için paylaşım yaptık. Takipçilerimizin desteği ile hem Büyük Taarruzun 99. yılında 30 Ağustos Dumlupınar şehitlerimizi anmak hem de kış aylarında cami cemaatinin üşümeden abdest alıp rahatça ibadet yapabilmeleri için şehrimizde ki bir camiye güneş enerjisi sıcak su sistemi kurdurma kararı aldık. Bir kaç günde kurulan panel bugün faaliyete geçmiş durumda. Özellikle büyüklerimiz çok memnun kaldı dua edip teşekkürlerini ilettiler. Destek alabilirsek projeyi devam ettirip Milli mücadele ruhunu hatırlamak adına 3 camimize daha güneş enerjisi kazandırmayı ve her birine Çanakkale, 15 Temmuz, Kurtuluş Savaşı şehitlerimizin isimleriyle taçlandırmak ve anmak istiyoruz” dedi.

Okumaya devam et

Kültür

Kütahya’da ‘ağaç katliamı’ iddiası

Yayınlanan

– Kütahya’da ‘ağaç katliamı’ iddiası
– Daha önce çay bahçesi ve park olarak kullanılan ancak son yıllarda atıl durumda olan arazide ağaçların kesilip site yapılacağı iddiası vatandaşları hareket geçirdi
– Vatandaşlar, kesilen çam ve ladin ağaçlarını göstererek, “Bu bir yeşil ve ağaç katliamıdır. Yetkilileri göreve davet ediyoruz” dedi

Kütahya’da daha önce çay bahçesi ve park olarak kullanılan ancak son yıllarda atıl durumda olan arazide ağaçların kesilip site yapılacağı iddiası vatandaşları hareket geçirdi.
Kütahya’da kamu yararına çalışma yapılan binanın da bulunduğu araziye site yapılacağı iddiası, mahalle sakinleri tarafından tarafından tepki ile karşılandı. Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan arazideki iddialar üzerine vatandaşlar çalışanlara ve yetkililere tepki gösterdi. Vatandaşlar, kesilen çam ve ladin ağaçlarını göstererek, “Bu bir yeşil ve ağaç katliamıdır. Yetkilileri göreve davet ediyoruz” dedi.
Ağaçların paha biçilemez değerde olduğunu savunan Ergün Erin, “Burası daha önceleri çay bahçesi ve düğün salonu olarak kullanılan bir yerdi. Çok sayıda ladin ve çam ağaçlarının olduğu nefes alınabilecek bir yerdi. Daha sonra belediye encümenleri arasında bir oylama ile imara açıldı ve buraya 4 blok yapılacağı söylendi” dedi.
Vatandaşlar olarak kendi aralarında dilekçe sunduklarını söyleyen mahalle sakinlerinden Samed Özdemir, “Gerekli yerlere başvurularımız oldu. Buradaki yöneticilerimiz, apartman sakinleri olarak birleşerek belediyeye başvuruda bulunuldu ancak bunun sonunda bir netice alınamadı” diye konuştu.
Geçmiş yıllarda arazinin ördeklerin ve temiz bir alan olduğundan bahseden Mahalle sakinlerinden Özlem Kesi, “Benim duyduğum kadarı ile buraya 4 tane bina yapılacakmış. Havuzlu site olacağı söyleniyor. Biz zaten yıllar önce buraya park olduğunda çocuklarımızı getiriyorduk çocuklarımızı, o zaman park içinde ördekler vardı, çok güzel yeşil alanımız vardı, temiz bir havamız vardı ama şimdi burayı yok etmek istiyorlar. Buradaki ağaçları kesip site oluşturmak istiyorlar. Var olmuş ağaçlık alanı yok etmeye çalışıyorlar. Günümüzde o kadar orman yangını varken biz şehrin göbeğindeki yeşil alanı elimizde alıyorlar” ifadelerini kullandı.
Bir başka mahalleli ise “Nefesimizi elimizden alıyorlar” diyerek duruma tepki gösterdi.

Okumaya devam et

Kültür

Aizanoi Kısa Film Festivali’ne katılan yapımcı ve yönetmenler Tepecik’te

Yayınlanan

Aizanoi Kısa Film Festivali’ne katılan yapımcı ve yönetmenler Tepecik’te

Kütahya Valiliği öncülüğünde düzenlenen Aizanoi Kısa Film Festivali’ne katılan yapımcı ve yönetmenler, “Karpuz kabuğundan gemiler yapmak” filmi ile dünya sinemalarında yer edinen Tavşanlılı merhum yönetmen Ahmet Uluçay’ın Tepecik beldesindeki evini ve kabrini ziyaret etti. Ünlü yönetmen Ahmet Uluçay’ın evinde misafirleri eşi ve oğlu İdris karşıladı.

Senarist yönetmen ve film jüri üyelerinden Kayıhan Başoğlu, “Kütahya’nın ilk kısa film festivaline geldik. Hem jüride yer aldık. Dünyanın bir çok yerinden oldukça fazla sayıda film müracaatı oldu. Bizi çok şaşırtan başarılı filmlerle karşılaştık. Bu festivale katılmaktan oldukça gurur duyduk” diyerek memnuniyetini dile getirdi.
Aizanoi Kısa Film Festivali’nde belgesel dalında “Duende” adlı kısa filmi ile derece alan genç yönetmen Mevlüt Karabulut, “Aizanoi film festivalinde finalist olarak katıldım. Yarışmada ikinci oldum. Ahmet Uluçay Kütahya’nın hem film yönetmeni hem iyi bir insan olarak, hem kabrini hem de evini yaşadığı yeri görmek, hem de tekrar anımsamak için İstanbul’ dan buraya geldik” cümleleri ile duygularını ifade etti.
Film festivaline Antalya’dan katılan Mahmut Taş, “Antalya’dan katıldık yarışmaya. Asıl mesleğim inşaat mühendisliği. Ancak 5 seneden beri kısa metraj filmler çekiyorum. Bu üçüncü sinema filmim. Bu son filmimde iklim değişikliğine vurgu yapmak istedik. Değerli jüri üyeleri yönetim sağ olsunlar filmimizi çok değerli gördüler. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bizi burada ağırladılar. Çok güzel bir organizasyon yaptılar. Filmimde başrol oyuncusu kızım Azra Taş, sinemayı çok seviyor kendisi” dedi.
Yönetmen ve yapımcı Nazif Tunç ise, Ahmet Uluçay’ın kabri başında yapılan duadan sonra yaptığı konuşmada, “Burada yatmakta olan şahıs çok kıymetli bir sinemacıdır. Anadolu’nun bir ocağından çıkıpta dünya sinemasının Anadolu sinemasını istiklali için bağımsızlığı için irfan için bir takım şeyler için bir mücadele içinde olması, ömrünü bu yola vakfederek kendinden sonra gelecek olan bütün gençlere, genç yönetmenlere ve sinemacılara örnek olması çok büyük bir önderliktir. Çok şükür bağımsızlık savaşımızın başlatıldığı bu topraklarda sinema için değerli ulusal bağımsızlık savaşı sayılabilecek bir mücadeleyi başlatmış olan bir yiğit kişimizdir. Bir Anadolu Müslümanıdır. Sinemamızda eksik olan şeyi Ahmet Uluçay’da bulduk. Sinemamızda ne eksikti? Anadolu eksikti. Tek bir filmle de olsa bunu dünyaya büyük ve gür bir sesle çağlayan olarak aksettirmiş bir sinemacıdır. Bundan sonraki sinemacılarımıza bize diretilen bize güdümlü olarak zorlatılan tahakküm edilen sinemanın dışında Anadolu’nun da hür orijinal ve kendi yatağında akan çağlaya olarak örnektir. O açıdan biz sinemacıların muhtaç olduğu bir şeyi de bize Anadolu’dan Ahmet Uluçay göstermiştir. Çok büyük sorumluluklar yüklenerek gayret sarf ederek inşallah onu mahcup etmeyeceğiz” diye konuştu.
Tavşanlı esnafından Tahsin Kiriş, Uluçay’ın yakın arkadaşı olduğunu söyledi. Gelen katılımcılara Uluçay’la olan anılarını anlattı.
Tepecik beldesinde Ahmet Uluçay’ın evini ve kabrini ziyaret eden yönetmen ve senaristler, daha sonra yöresel yemeklerden tadarak ilçeden ayrıldı.

Okumaya devam et

Kültür

Yüzlerce yıllık geleneksel motifler yeleklere nakşedildi

Yayınlanan

– Yüzlerce yıllık geleneksel motifler yeleklere nakşedildi
– Zeybek geleneğinin tarihi araştırıldı, Kütahya motifleri yeleklere taşındı

Kütahya Olgunlaşma Enstitüsü, yüz yıllardır süregelen Kütahya zeybeğinin motiflerini yeleklere işleyerek Aizonai Antik Kenti’nde defilesini gerçekleştirdi.

Kütahya zeybeğini ve geleneğini araştıran Kütahya Olgunlaşma Enstitüsü, yüz yıllardır süregelen zeybek motiflerini 8 araştırmacı ve öğretici ile gün yüzüne çıkartarak, hem arşivledi hem de 25 parçadan oluşan ‘Zeybek alayı’ yelek koleksiyonunu hazırladı. Kordon tutturma tekniği ile motifler yeleklere işleyerek, Aizonai Antik Kenti’nde defilesi gerçekleştirildi.
Geniş bir araştırma ve geliştirme sürecinin sonunda ‘Zeybek alayı’ temalı yeleklerin Aizonai Antik Kenti’nde defile ile tanıtımının yapıldığını söyleyen Kütahya Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Elif Telli, “Kütahya Olgunlaşma Enstitüsü olarak, her sene tema ve proje kapsamında çalışmalar yapıyoruz. Yeleklerimizi 2016-2017 yılında ‘Zeybek alayı’ teması ile modernize erkek yelekleri çalışması yaptık. Yani Zeybek motiflerinden etkilenerek günümüzde kullanılabilecek erkek yelekleri ürettik ve bu vesile ile Aizonai Antik Kentinde defilesini yaparak zeybekler üzerinde sergileme fırsatı verdi Valimiz Ali Çelik bizlere. Zeybek alayı kültürünü araştırmak tabiki çok uzun bir süre aldı. Bizim 1 seneyi geçen bir sürede zeybeklerin motiflerini ve çözümlenmesini araştırarak hem ürettik hem de arşivledik. Yapımında ise özel kumaşlar seçerek desenleri kordon tutturma tekniği ile yeleklerimizi işlemelerini yapmamız ile birlikte bizim için bir buçuk iki sene içinde projemizi tamamladık. Projemize 8 kişilik bir ekip ile başladık. Öğretmenlerimiz zeybek geleneğinin araştırması yaptılar, usta öğreticilerimiz ise işleme ve nakış işlerini yaptık ve 25 parçadan oluşan koleksiyonumuzu oluşturmuş olduk. Eğer isteyen olursa da sipariş üzerine kişinin kalıbına göre dikim ve tedarikini yapıyoruz” dedi.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR