Bizimle iletişime geçin

ŞAPHANE

Şaphane’de tüm okullar eğitime hazır

Yayınlanan

Şaphane’de tüm okullar eğitime hazır

Kütahya’nın Şaphane ilçesinde bulunan tüm merkez okulların yüz yüze eğitim için hazırlıklarını tamamladığı bildirildi.
Şaphane Kaymakamı Burhanettin Yavaşi, İlçe Milli Eğitim Müdürü Metin Koz ile birlikte 2021-2022 eğitim-öğretim yılı öncesi Şaphane ilçe merkezindeki tüm okullarda denetimde bulundu.
Şaphane İlçe Milli Eğitim Müdürü Metin Koz, yaptığı açıklamada, ”Geleceğimizin ve ülkemizin teminatı yavrularımızın daha temiz daha ferah ortamlarda eğitim görmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Okullarımızı eğitim-öğretim dönemi içerisinde sürekli olarak temizliyoruz. Ayrıca tatil dönemlerinde bile bu temizlik ve bakım çalışmalarını aksatmadan yapıyoruz. Bu kapsamda okullarımız yine pırıl pırıl olarak yavrularımızı bekliyor. Tüm yavrularımıza, öğretmenlerimize ve velilerimize yeni eğitim öğretim yılında başarılar diliyorum” diye konuştu.

Ekonomi

Şaphane’de buğday ekili alanlarda süne zararlısı ile ilgili saha incelemeleri

Yayınlanan

Kütahya’nın Şaphane ilçesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce buğdaylarda zarara yol açan süne zararlısı ile ilgili saha incelemelerinin devam ettiği bildirildi.

Konuyla ilgili İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada,” Müdürlüğümüz Teknik Personeli tarafından buğday ekili arazilerde buğday başaklarına emgi zararı vermesi sebebiyle ekmeklik, makarnalık buğdaylarda zarara yol açan süne zararlısı ile ilgili saha incelemelerimiz devam ediyor” denildi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Şaphane’de Kiraz Sineği zararlısı ile mücadele çalışmaları

Yayınlanan

Kütahya’nın Şaphane ilçesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce kiraz bahçelerinde Kiraz Sineği zararlısı ile mücadele çalışmalarının başlama zamanının tespitine yönelik olarak feromon tuzakları yerleştirilme çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personellerince ilçenin en önemli gelir kaynağı olan kiraz bahçelerinde Kiraz Sineği (Rhagoletis cerasi) zararlısı ile mücadele çalışmalarının başlama zamanının tespitine yönelik olarak feromon tuzakları yerleştirilmeye devam edildiği, sahada bulunan tuzakların ise günlük olarak takiplerinin yapıldığı belirtildi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Şaphane’de kiraz ve vişne bahçelerinde fenolojik gözlem çalışmaları

Yayınlanan

Şaphane İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce kiraz ve vişne bahçelerinde fenolojik gözlem ile bilgilendirme çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personelleri tarafından ilçede yetiştiriciliği yapılan kiraz ve vişne bahçelerinde fenolojik gözlem çalışmaları ile üreticilere yönelik kültürel ve zirai mücadelede çalışmalarında dikkat edilecek hususlarla alakalı bilgilendirme çalışmaları yapılıyor.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Şaphane’de kuduz hastalığı riskine karşı koruyucu aşılama çalışmaları

Yayınlanan

Şaphane İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce ilçe merkezi ve köylerinde kuduz hastalığı riskine karşı kedi ve köpeklere koruyucu aşılama çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Şaphane ilçe merkezi ile köylerde kuduz hastalığı riskine karşı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Veteriner Hekimleri tarafından sahipli kedi ve köpeklere kuduz aşısı çalışmaları sürüyor.

Kedi ve köpeklerde aşılama çalışmalarının kuduz hastalığıyla etkin mücadele açısından büyük önem taşıdığını belirten İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, bu nedenle kedi ve köpeklere yılda bir defa koruyucu kuduz aşısı yaptırılmasının zorunlu olduğunu söylediler.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Şaphane’de toplu tüketim işletmelerinde denetim çalışmaları

Yayınlanan

Kütahya’nın Şaphane ilçesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce ramazan dönemi içerisinde ilçede faaliyet gösteren toplu tüketim işletmelerinde denetim çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda Denetim görevlileri tarafından özellikle ramazan dönemde tüketimi yoğunlaşan ekmek, unlu mamuller, tatlı ile et ve süt ürünlerine yönelik işletmelerde denetimler sıklaştırıldı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Şaphane’de çiftçilere 640 kilogram kuru fasulye tohumu dağıtıldı

Yayınlanan

Kütahya’nın Şaphane ilçesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce “Nadasa Elveda Projesi” çerçevesinde 27 üreticiye İl Özel İdare kaynaklı toplam 640 kilogram Üstün-42 çeşidi kuru fasulye tohumu dağıtımı gerçekleştirildiği bildirildi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce ilçede kuru fasulye tarımı yapan 27 üreticiye 64 dekar alanda ekilmek üzere toplam 640 kilogram Üstün -42 çeşidi kuru fasulye tohumu dağıtımı gerçekleştirildi. Törene Kaymakam Burhanettin Yavaşi, Belediye Başkanı Rasim Daşhan ve Ziraat Odası Başkanı Telat Bilaloğlu katıldı.

Okumaya devam et

Eğitim

Şaphane’de meyve üreticilerine budama teknikleri eğitimi

Yayınlanan

Kütahya’nın Şaphane ilçesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce meyve üreticilerine uygulamalı budama teknikleri eğitimi verildiği bildirildi.

Konuyla ilgili İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada,” Müdürlüğümüz teknik personellerince ilçemizin ekonomik geçim kaynağı olan kiraz ve vişne bahçelerinde üreticilerimize yönelik budama teknikleri eğitimi saha uygulamaları devam etmektedir” denildi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Şaphane’deki göletlerde kontrol ve denetim

Yayınlanan

Kütahya’nın Şaphane ilçesinde bulunan göletlerde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce kontrol ve denetimlerin devam ettiği bildirildi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personellerince ilçede bulunan göletlerde sazangiller av yasağı ile ilgili kontrol ve denetimler devam ediyor.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Şaphane’de ‘Hekim Sinan’ sergisi

Yayınlanan

Kütahya’nın Şaphane ilçesinde Şehit Ömer Halisdemir Ortaokulu öğrencilerinin Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün başlatmış oldukları EGEP projesi çerçevesinde hazırlamış oldukları ‘Hekim Sinan’ sergisi açıldı.

Hekim Sinan sergisinin açılışını yapan Şaphane Kaymakamı Burhanettin Yavaşi, açılış sonrası sergiyi gezerek sergilenen ürünler ve eserler hakkında bilgi aldı.

Kaymakam Yavaşi, divan edebiyatı şairi Şeyhi’nin önemli eserlerinden olan Harnameyi tüm öğrencilerin okumasını tavsiye etti.

Okumaya devam et

Eğitim

Şaphane’de 60 öğrenciye mont dağıtılacak

Yayınlanan

Kütahya’nın Şaphane ilçesinde Kaymakamlık koordinesinde Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü bünyesinde kurs hocaları ve kursiyerlerin, “Montsuz hiçbir çocuk kalmasın” parolasıyla ilçede öğrencilere dağıtılacak olan 60 montun üretimini tamamladıkları bildirildi.

1 ay gibi kısa sürede yaklaşık 60 çocuğa dağıtılacak mont üretimini gerçekleştiren Halk Eğitim Merkezi kurs hocaları ve kursiyerleri tebrik eden Kaymakam Burhanettin Yavaşi, bundan önce olduğu gibi benzer çalışmalarda desteklerinin devam edeceğini belirtti.

Okumaya devam et

Eğitim

Öğrencilere meyve bahçelerinde bakım, budama ve gübreleme eğitimi

Yayınlanan

Şaphane İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce Anadolu Lisesi öğrencilerine meyve bahçelerinde ilkbahar dönemi bakım, budama ve gübreleme konularında eğitim verildiği bildirildi.

Konuyla ilgili İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada,” Müdürlüğüz ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile ilçemizde bulunan Anadolu Lisesinde öğrenim gören öğrencilere yönelik meyve bahçelerinde ilkbahar dönemi bakım, budama ve gübreleme konularında eğitim verilmiştir” denildi.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Şaphane’de gıda denetim ve TÜFİS çalışması

Yayınlanan

Şaphane İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce gıda denetim ve Tarım Ürünleri Fiyat İzleme Sistemi (TÜFİS) çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Konuyla ilgili İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, ”Teknik Personellerimizce ilçemizde faaliyet gösteren toplu tüketim işletmeleri ile tekel bayilerinde gıda denetimi ve TÜFİS çalışmaları devam etmektedir” denildi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Şaphane’de sokak hayvanlarına mama desteği

Yayınlanan

Kütahya’nın Şaphane ilçesinde yoğun kar yağışı sonucu sahipsiz sokak hayvanlarının aç kalmaması için İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personelince belirli noktalara mama bırakıldı.

İlçedeki sahipsiz sokak hayvanlarına destek olmak amacıyla Şaphane Kaymakamlığının imkanlarıyla temin edilen mama İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personellerince belirlenen noktalara bırakılmaya devam ediliyor.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Şaphane’de okullarda gıda alanında çalışan personele hijyen eğitimi

Yayınlanan

Kütahya’nın Şaphane ilçesinde eğitim kurumlarının gıda alanında çalışan personele yönelik hijyen eğitimi verildi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve ilçe Toplum Sağlığı Başkanlığı personeli işbirliği ile ilçedeki okullarda bulunan yemekhane, kafe ve kooperatif kantinlerinde görevli olan personellere yönelik yapılan eğitim programında gıda hijyeni, gıda mevzuatı gibi dikkat edilmesi gereken birçok hususta bilgiler verildi.

Okumaya devam et

Eğitim

Öğrencilerden sosyal sorumluluk projesi

Yayınlanan

Kütahya’nın Şaphane ilçesinde DPÜ Meslek Yüksekokulu Sosyal Hizmet ve Danışmanlık bölümü öğrencileri, sosyal sorumluluk ve farkındalık çalışması gerçekleştirdi.

Şaphane’nin cadde ve sokaklarında tüm canlılara sevgi, saygı ve çevre temizliğinin önemi konularına dikkat çeken üniversiteli öğrenciler, yaşlı insanların günlük ihtiyaçlarına yardımcı oldular. Öğrenciler yine sokakta yasayan hayvanlara mama temin ederken, sokak hayvanlarının barınaklarına bakım yaptılar.

Sosyal Sorumluluk projesi kapsamında ayrıca mezarlık ve camii temizliği, fidan dikim alanı, ana cadde, sokak ve park yerlerinde çöpleri toplayan öğrencilere Şaphaneli vatandaşlar da destek verdi.

Okumaya devam et

Eğitim

Şaphane MYO öğrencilerine mesleki kurs ve sınavlar hakkında seminer

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Şaphane Meslek Yüksekokulu Acil Durum ve Afet Yönetimi ve Sosyal Hizmetler programı öğrencilerine yönelik mesleki kurs ve sınavlar hakkında bilgilendirme semineri gerçekleştirildi.

Çevrim içi ortamda düzenlenen DPÜ Kütahya Teknik Bilimler MYO Sivil Savunma ve İtfaiyecilik programında görevli Öğr. Gör. Bülent Buldu tarafından verilen seminere, Sosyal Hizmetler Programı Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Salih Kalkan ve Acil Durum ve Afet Yönetimi Bölümü Başkanı Öğr. Gör. Serdar Karaz’ın yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı.

Öğrencilerin yoğun katılım gösterdiği etkinlikte öncelikle katılımcıların mesleki alanlarına uygun eğitimler belirlenerek bu eğitimler hakkında ayrıntılı bilgiler verildi. Seminerde konuşan Öğr. Gör. Buldu, DPÜ AFAMER başta olmak üzere birçok mesleki eğitim veren kurumların eğitim, sertifika, belge ve diğer iş ve işleyişi hakkında bilgiler sundu.

Öğrencilerin okul hayatı ve sonrası için önem arz eden kişisel ve mesleki gelişimleri yakından takip edilip, gereksinim duyulan rehberlik çalışmalarının yapılması kararının alındığı seminer, dilek ve teşekkür konuşmaları ile sona erdi.

Okumaya devam et

Eğitim

Şaphane MYO’da “İnsan Hakları ve Şiddet” konulu seminer

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Şaphane Meslek Yüksekokulu Sosyal Hizmetler Programı öğrencilerine yönelik “İnsan Hakları ve Şiddet” konulu seminer verildi.

Şaphane Meslek Yüksekokulu Konferans Salonunda Sosyal Hizmetler Programı öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen “İnsan Hakları ve Şiddet” konulu seminerde, Şaphane İlçe Jandarma Komutanlığı ve İlçe Emniyet Amirliği ile müşterek, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ile ilgili sunum yapıldı.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR