Bizimle iletişime geçin

Ekonomi

Emet’te marketlerde fiyat kontrolü

Yayınlanan

Emet’te marketlerde fiyat kontrolü

Kütahya’nın Emet ilçesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce güvenilir gıda için marketlerdeki denetimlerin devam ettiği bildirildi.
Emet İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, ’’Teknik personelimiz tarafından marketlerdeki belirlenmiş ürünlerin Tarım Ürünleri Fiyat İzleme Sistemine girişi için marka ve fiyat takibi yapıldı. Buradaki amaç; Bakanlık tarafından market, hal, aracı ve pazar izlemeleri toplanan veriler ile istatistiki değerlendirmeler ve raporlamaların yapılması, tarım ürünlerinin fiyatlarının üreticiden tüketiciye kadar takibinin yapılması ve bu doğrultuda oluşturulacak politikalara destek vermektir’’ ifadeleri kullanıldı.

Ekonomi

Kütahya’da Kırsal Kalkınma projelerinin kontrolleri devam ediyor

Yayınlanan

Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı 11, 12 ve 13. Etapta Bakanlıkça desteklenen işletmelerin kontrollerinin devam ettiği bildirildi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğünce KKYDP 11, 12 ve 13. Etapta Bakanlık tarafından desteklenen Merkez İlçe ve Tavşanlı ilçesindeki hayvansal ürün işleme ve paketleme, çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesi ve hayvancılık makine ve ekipmanları işletmelerinin dönem kontrolleri yapılarak yeni etap projeler ile ilgili bilgi alışverişinde bulunuldu.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Aslanapa’da ekili alalarda fonolojik gözlem çalışmaları

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce hububat ekili alanlarda fenolojik gözlem çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli tarafından hububat ekili alanlardaki fenolojik gözlem kontrollerinin aralıksız olarak devam edeceği belirtildi.

“Fenolojik gözlem nedir?”

İklim faktörlerinin etkisiyle bitki bünyesinde meydana gelen değişikliklerin ve dolayısıyla vejetasyon devresi içerisindeki belirli ve kritik dönemlerin tarihleri ile tespit edilmesi fenolojik gözlemler yardımıyla mümkün olmaktadır. Bu safhaların tespiti için yapılan gözlemlere de fenolojik rasatlar denir.

Okumaya devam et

Ekonomi

Genel Müdür Keleşer: “Bor Karbür Fabrikası Emet’e yapılacak”

Yayınlanan

Emet Belediyesi ile peşin su alış protokolü imza töreninde konuşan Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü Serkan Keleşer, daha büyük Bor Karbür Fabrikasının Emet’e yapılacağını ifade etti.

Emet’te yapımı devam eden Sülfürik Asit Fabrikasının tamamlanma sürecine girmek üzere olduğunu belirten Genel Müdür Serkan Keleşer, “Bugün buraya sadece Emet Belediyemizle 50 Milyon TL’lik peşin su alış sözleşmesi imzalamaya gelmedik.

Emet bizim için önemli bir ilçedir. Emet ve Hisarcık ilçelerimize gençlere yönelik Gençlik Merkezleri yaparak destek olduk. Şimdi Emet halkımızın sağlıklı içme suyu ve modern alt yapısı için destek oluyoruz. Emet ilçemize yatırımlarımız devam edecek. Sülfürik Asit Fabrikamız tamamlanmak üzere. Burada tekrar ifade ediyorum. Daha büyük Bor Karbür Fabrikamız da Emet ilçemize yapılacak. Bor Karbür Fabrikası için Çed çalışmaları başladı. Modern ve büyük Bor Karbür Fabrikamızın buraya yapıldığını göreceksiniz “dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Hedef 2 bin kişiye istihdam sağlamak

Yayınlanan

Emet Hisarcık Orta Ölçekli Karma Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi genel kurulu gerçekleştirildi.

Kongrede üyelerce Abdülaziz Çıbuk başkanlığa, Ali Er Başkan Yardımcılığına seçilirken, kooperatifin hedefinin önümüzdeki 5 yıl içinde 2 bin kişiye istihdam sağlamak olduğu belirtildi.

Emet Çelik Kardeşler Çok Amaçlı Salonda gerçekleştirilen genel kurula, Emet Kaymakamı Hasan Çiçek, Hisarcık Kaymakamı Didem Dinç Özay, Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, Hisarcık Belediye Başkanı Fatih Çalışkan, her iki ilçenin Esnaf Odası Başkanları, STK temsilcileri, bazı siyasi partilerin İlçe Başkanları katıldı.

“Bölgemizin gelişimi için tarihi adımlar atıyoruz”

Kongrede Yaptığı konuşmada, bölgenin gelişimi için tarihi adımlar attıklarını söyleyen Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, bugüne kadar iki ilçenin ortak hareket etmek adına çok çabası olduğunu ve bu konuda çeşitli toplantılar yapıldığını belirtti.

Başkan Doğan “Ancak harekete geçmek bugünlere nasipmiş. Bu yola öncelikle iki ilçe ortasına Bor Organize Sanayi hedefi ile çıktık. Ancak organize sanayi kurma kriterleri ve kanuni prosedürler karşısında bu konunun negatif ilerlediğini gördük. Orta ölçekli sanayi kurma hedefine yönelince hızlı bir şekilde ilerleme kaydettik. Orta ölçekli sanayi kurulumu hem bölgemiz şirketleri hem de ilçe dışından gelecek yatırımcılarımız için daha cazip ve gerçekleştirilebilir hal aldı. Hisarcık Belediye Başkanımız ile birlikte öncelikle sanayi alanı tahsisi konusunu, tespit edilen alanda kamulaştırma çalışmaları yaptık.

Kamulaştırma çalışmalarında DSİ mühendislerimizden Metin Erkul başta olmak üzere kadirşinas arazi sahiplerimizle bizleri bir araya getirerek kamulaştırmaya destek verdiler. Sanayi bölgemize yatırım yapmak isteyenler ile İzmir’de, İstanbul’da görüşmeler yaptık. Abdülaziz Çıbuk başkanımız ve Ali Er başkanımız aktif görevler alarak sanayileşme adına önemli işlere imza atıyorlar. İlçelerimizde vakıflarımız aracılığıyla çok sayıda vatandaşlarımız yardım almaktadır. Bunları önlemek, ekonomik ve sanayi anlamında gelişerek bölgemizi büyütme hedeflerimize ulaşmak için mücadele ediyoruz. Bölgemizin kaderini birlikte değiştirerek, yatırımcılar için cazibe merkezi haline gelmek ve yöre halklarımız için istihdam alanı oluşturmak adına daima yanlarında olacak destek vereceğiz “dedi.

“Tüm işsiz gençlerimize iş imkanları oluşturmak için sahadayız”

Bir taşeron işçi alımı için kavga değil, tüm işsiz gençlere iş imkanları oluşturmak için sahada olduklarını söyleyen Hisarcık Belediye Başkanı Fatih Çalışkan, kurulan kooperatif ile siyasi kaygılardan uzak, bölgesel kalkınma adına bir araya gelindiğini belirtti.

Başkan Çalışkan, “ Bugün burada her iki ilçemizin Kaymakamları, Belediye Başkanları, STK temsilcileri, iktidarı muhalefeti parti başkanları bir araya geliyorsak hedefimiz, bölgemizin kalkınması adına güç birliği yapmak içindir. Emet ve Hisarcık bor madenleri vasıtasıyla ortak kadere sahip ilçelerdir. Etle tırnak gibi ayrılamaz. O sebeple geçmişte yaşanmış kavgalardan bir şey kazanmadığımız ortadadır. Ama bir araya gelince neler yapabileceğimizi bu kooperatifimiz gösterecektir. Siyaset seçim zamanı gelir yapılır geçer. Ondan sonra bölge halklarımız için bir araya gelerek, bölgemizin kalkınması, bölge halklarımızın huzur ve ekonomik refahına katkı sağlamak görevimizdir” diye konuştu.

“ İki ilçenin ortak en büyük problemi işsizliktir’

Hisarcık Kaymakamı Didem Dinç Özay, Hisarcık ilçesinde yeni göreve başladığını ve görev süresinde tespit ettikleri iki ilçenin en büyük probleminin işsizlik ve buna bağlı göç olduğunu belirtti.

Kaymakam Özay, “ Kooperatif genel kurulu her şeyden önce iki ilçemiz için hayırlı olsun. Kısa bir süre önce başladığımız görevde gördük ki iki ilçenin ortak en büyük problemi istihdam alanında kendini göstermektedir. Kurulan kooperatifin sanayi alanında öncülük etmesi bölge halkının istihdamına ve yörelerin gelişimine katkı sağlayacaktır. Öncülük eden, destek veren herkese bölgemiz adına teşekkür ediyoruz. Bizlerde imkanlarımız ölçüsünde destek vermeye her zaman hazırız “dedi.

“ Kooperatiflerin kurulması kadar, devamı önemlidir”

Kooperatifler başta olmak üzere dernek ve benzeri oluşumlarda kuruluş kadar devamlılığının çok daha önemli olduğunu vurgulayan Emet Kaymakamı Hasan Çiçek, “Emet ve Hisarcık ilçelerimizin belediyelerin önderliğinde gerçekleştirdikleri sanayi atılımı önemsiyor destekliyoruz. İktisada inanan bir insan olarak bölgelerin gelişiminde üretimin, katma değer yaratmanın bunu istihdama dönüştürmenin önemi bilinen bir gerçektir. Bizlerde iki ilçemizin birlikteliğinde sanayileşme ve bölgesel kalkınma adına kanunlar dahilinde kaymakamlık olarak her zaman destek vermeye hazırız. 4 senedir bu ilçede kaymakamlık yapıyorum. Vakıflar vasıtasıyla bölge halklarımıza yapılan yardımlar ilçelerimizin ekonomik durumları hakkında bilgi vermektedir. Bunu değiştirmek ve bölgemizi hakları ile birlikte kalkındırmak adına yapılan çalışmaları önemsediğimizi belirterek emeği geçenlere teşekkür ediyoruz“ dedi.

Şu an sanayi alanında zemin etüt çalışmaları, imar ve alt yapı çalışmalarının devam ettiğini belirten Kooperatif Başkan Yardımcısı Ali Er, firmalarla görüşmelerinde devam ettiğini söyledi.

Ali Er,” Allah nasip ederse 2022 yılı 11. aylarında firmamızın biri 200 işçiyle, biri 150 işçiyle üretime başlayacak. Sanayi alanını genişletme, alt yapı sorunlarını çözülmesi yanında teknik işlemlerde hızlı bir şekilde ilerliyor. Hedefimiz bizlere başvuran firmalar arasında gerekli değerlendirmeleri yaparak ilk etapta 850-100 kişilik istihdam sağlamaktır“ dedi.

İki belediyenin destekleri olmasa kooperatif çalışmalarını bu alana getirmelerinin mümkün olmadığını ifade eden Kooperatif Başkanı Abdülaziz Çıbuk hedeflerinin 5 yılda 2 bin kişinin çalıştığı sanayi alanına ulaşmak olduğunu belirtti. Başkan Çıbuk, ” Hadiste de belirtildiği üzere ‘İki ortak birbirlerine hainlik etmezse üçüncüsü Allah’tır. ‘Buna inanarak yola çıktık. Bu yola çıkarken belediyelerimizin güçleri yanımızda olmazsa ilerlememiz mümkün değildi. Bize müracaat eden firmaların bazıları ile ön anlaşmalar gerçekleştirdik. Bu konuda İzmir, İstanbul ziyaretleri yaptık. Bursa’dan da talepler var. Bu talepleri en ince ayrıntısına kadar değerlendirerek sanayi alanımızda üretimde devamlılık sağlayabilecek ve daha fazla işçi çalıştırabilecek firmalar öncelik vereceğiz “dedi.

Genel kurula katılan iki ilçe parti başkanları ve oda başkanları da söz alarak kongrenin hayırlı olmasını ve sanayinin ve bölgelerin gelişimi için her türlü desteğe hazır olduklarını ifade ettiler.

Okumaya devam et

Ekonomi

Yoncalı turizmini canlandıracak yatırımda sona gelindi

Yayınlanan

Kütahya İl Özel İdaresinin Zafer Kalkınma Ajansı tarafından 2020 Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programı (TAGDEP) desteği almaya hak kazanan “Termal Sağlık Turizmi Odağında Yoncalı’nın Altyapısının Geliştirilmesi” projesi inşaat ve mekanik imalatlarının tamamlandığı, geçici kabul ve performans çalışmaların sürdüğü bildirildi.

Kütahya İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz konuyla ilgili yaptığı açıklamada, proje kapsamında tesislere ve planlanan temel parsellere en yakın noktalara ön izoleli borular vasıtasıyla temel su altyapısı götürüldüğünü, proje ile 2 adet termal su deposu, 19 adet kuyu ve pompa imalatlarının tamamlandığını belirtti.

Başkan Musa Yılmaz, ”Proje dahilinde yaklaşık 9 bin metre DN250 ve DN90 arası borulama imalatları yapıldı. Proje sonunda otomasyon sisteminin ring sistemi ile çalıştırılarak devreye alınması sayesinde 17 tesise kesintisiz su arzı sağlanmaya başlanmıştır. Proje kapsamında sıcak su kuyularının birleştirilerek merkezi sistemde toplanması sağlanarak Mevcut ta su kullanmayan 5 adet yeni tesis termal suya kavuşmuştur. Kültür ve Turizm Bakanlığının mali desteği, proje iştirakçılarımız Kütahya Belediyesi ve Yoncalı Dübecik A.Ş.’nin katkılarıyla proje gerçekleştirilmiştir. Kütahyalı vatandaşlarımızın kullanımına sunulmuştur” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Bakan Pakdemirli: “Son 50 yılda sel, fırtına ve kuraklık afetleri 5 kat daha arttı”

Yayınlanan

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, son 50 yılda sel, fırtına ve kuraklık afetlerinin 5 kat daha arttığını söyledi.

Kütahya’da tarım sektörlerinin temsilcileriyle bir araya gelen Bakan Pakdemirli, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile Tarım ve Orman Bakanlığının görev ve sorumluluk alanını anlattı. Pakdemirli, “Toprağın, gıdanın suyun, ormanın, Bakanlığı olduk. Tarım ve Orman Bakanlığı olarak Türkiye yüzölçümün yüzde 77’si su ve gıda olarak 84 milyonun sorumluluğu bizde. Tarım ve Orman Bakanlığında 150 binden fazla personel. Çok farklı disiplinlerle çalışma imkânı ve fırsatı. Göreve geldiğim günden bu yana haftanın 3 günü Bakanlık’taysam, 4 gün sahadayım. 3,5 yılda, 81 ilimizde 300’den fazla program yaptım. Bu sayede sektörün nabzını tuttum. Sahadan geri dönüşlerle yeni projeler hayata geçirdik. 19 yıl Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nin sağladığı çalışma rahatlığı. Stratejik planlama, verimli, sürdürülebilir kaynak kullanma. Tarım ve ormanda güçlü bir tarımsal üretim altyapısı. Tarladan sofraya gıdamızın güvenilirliğini sağladık. Kıtaların ve çıkarların kesiştiği coğrafyadayız. Türkiye tarımda bölgesinde lider, dünyada söz sahibi konumda” diye konuştu.

“Pandemi ve iklim değişikliği”

TMO’nun fiyatlarının ocak ayında da aynı fiyatla devam edeceğini kaydeden Bakan Pakdemirli, “Son 50 yılda sel, fırtına ve kuraklık afetleri sayısı 5 kat arttı. Tarımda iklim değişikliği çalıştayları yaptık. Sonuçlarını ve tedbirlerimizi haftaya salı günü açıklıyoruz. Destek ve hasar yüzde 10 artırdık. Büyükbaş ve küçükbaş hayvan hayat sigortası prim fiyatını yüzde 16 indirdik.

Su ürünleri hayat sigortası prim fiyatında yüzde 12 indirim yaptık. Dolu riski tarife fiyatlarında, buğday, mısır, nohut gibi seçili ürünlerde yüzde 5’ten yüzde 15’e varan indirim yaptık. Şeker pancarı, çerezlik kabak, sebzeler (domates, biber, patlıcan) don riski teminatı kapsamına alındı. TMO’nun Kasım ve Aralık fiyatlarını değiştirmedik. Ocak ayında da aynı fiyatlarla uygulamaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Ekonomi

Bakan Pakdemirli: “Seracılık hızlı bir şekilde büyüyor”

Yayınlanan

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Seracılık hızlı bir şekilde büyüyor. Son 3-4 sene de 50 bin dekardan fazla alan başta Ziraat Bankası’nın kredisi olmak kaydıyla büyümüştür” dedi.

Bakan Pakdemirli, Kütahya’nın Simav ilçesinde Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde incelemelerde bulundu. İncelemeler sonrası açıklamalarda bulunun Pakdemirli, “Simav’da İsmail Taş kardeşim, yerli tohumla çok kaliteli gerçekten taş gibi domatesler üretmiş.

Yaklaşık 4 yıl kadar önce burayı kurmuş. Şu ana kadar kendi beyanıyla maliyetini çıkarmış. Bundan sonra kar ederek gidecek. Kendisi üretimde olmaktan mutlu. Tarımsal üretim çok önemli. Tarımsal üretimin bir ilerisi de bunu organize bir şekilde üretmek ve sürekli bir şekilde üretmek. Seralarda bu imkanı veriyor. Seralarda üretim yapan arkadaşlarımız, Türkiye çapında mutludur. Hızlı bir şekilde seracılık büyüyor. Son 3-4 sene de 50 bin dekardan fazla alan başta Ziraat Bankası’nın kredisi olmak kaydıyla büyümüştür. Çok ciddi bir şekilde üretim artışı var.

Seralarda organize bir şekilde üretimin artması 84 milyon vatandaşımıza da faydası var. Seralarda üretim ve süreklilik arttığı sürece fiyatlardaki dalgalanmaların da çok daha azalacağını hep birlikte müşahede ediyor olacağız. Az önce sondajlarını incelediğimiz Simav Tarıma Dayalı OSB’miz 1100 dekar alana kurulacak. Bugün itibarıyla bütün taliplilerin bir an evvel faaliyete geçmesini beklediği bir sera bölgesi olacak. Tüm vatandaşlarımızı öncelikle tarıma davet ediyorum çünkü tarımda bereket var, tarımda bol kazanç var. Birçok yatırıma göre, tarımdaki yatırımlar çok daha hızlı kendini amorti edebiliyor” diye konuştu.

Bakan Pakdemirli, daha sonra su kuyularındaki çalışmaları da yerinde inceleyerek yetkililerden bilgiler aldı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Jeotermal kaynaklı seralarda dönem kontrolleri

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesi Çitgöl beldesinde Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü personeli tarafından 13 jeotermal kaynaklı seranın dönem kontrollerinin gerçekleştirildiği bildirildi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü personeli tarafından KKYDP 13.Etap projeleri kapsamında Simav Çitgöl beldesinde kurulumu gerçekleşen ve Bakanlıkça yüzde 50 hibe ile desteklenen 13 jeotermal kaynaklı seranın dönem kontrolleri gerçekleştirildi.

Okumaya devam et

ÇAVDARHİSAR

Devlet-vatandaş işbirliğiyle köye yangın söndürme tankeri

Yayınlanan

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesi Pusatlar köyüne devlet-vatandaş işbirliğiyle yangın söndürme tankeri alındığı bildirildi.

Köy Muhtarı Bayram Güngör, yaklaşık 40 bin TL’ye mal olan 3 tonluk yangın söndürme tankerinin maliyetinin yarısını köylülerin, diğer yarısını ise Çavdarhisar Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliğinin karşıladığını söyledi.

Muhtar Güngör,yangın söndürme tankeri alımına katkıda bulunan Kaymakamlık Köylere Hizmet Götürme Birliğine ve hayırsever köy halkına teşekkür etti.

Okumaya devam et

Ekonomi

Emet Kadın Kooperatifi Kıbrıs’a seramik ihraç edecek

Yayınlanan

Emet Kadın Girişimciler Kooperatifi (EMKO) tarafından üretilen seramiklerin Kıbrıs’a ihraç edileceği bildirildi.

Emet Belediyesi destekleri ile kurulan ve her geçen yıl büyüyen EMKO, ülke içine olduğu gibi ülke dışına da ürünlerini pazarlıyor. 21 Aralık Dünya Kooperatifçiler Gününde yeni makineleri ile seramik üretim atölyesini açan EMKO, belediyece kendilerine tahsis edilen atölyede üretime devam ediyor. Makine desteği projesi vasıtasıyla 150 bin TL’si hibe olmak üzere 263 bin TL maliyetli gelişim projesi hayata geçirilmişti. EMKO vasıtası ile 15 ‘i aktif 25 ekiple proje ile atölyeye kazandırılan 6 makine ile çini ve seramik üretilirken, kooperatif Emet tarhanası ve Emet Eriştesi üretim ve satışı da gerçekleştiriyor.

Emet Kadın Girişimciler Kooperatifi Başkanı Ayşe Er, Tavşanlıda faaliyet gösteren bir şirket vasıtasıyla kooperatiflerince üretecekleri seramiklerin Kıbrıs’a ihraç edileceğini söyledi.

İlk etapta Ocak 2022 yılı sonuna kadar teslim edilmek üzere 70 bin TL tutarında seramik ürünleri anlaşması imzaladıklarını belirten Başkan Er, kooperatifçe üretilen ürünlerinin Kütahya ve komşu ilçelerdeki şirketler vasıtası ile yurt dışına ihraç için çalışmalarının devam edeceğini ifade etti.

Okumaya devam et

Ekonomi

Avrupa Birliği’nden hibe destekli süt toplama aracı

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesinde faaliyet gösteren Süt Toplama Birliği’nin hizmetlerinde kullanılmak üzere, yüzde 60 hibe destekli 10 adet süt toplama aracı ve süt toplama kazanı hizmete alındı.

AK Parti Simav İlçe Başkanı Ahmet Kulat, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ve Avrupa Birliği Destek Programı (IPARD) kapsamında yüzde 60 hibe destekli alımı yapılan araç ve kazanların hayırlı olmasını diledi. Kulat “ Avrupa Birliği’nden alınan bu hibenin ilçemize kazandırılmasında emeği olanlara teşekkür ediyoruz” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kestane üreticilerine 4 bin fidan

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesindeki kestane üreticilerine, aşılı ve hastalıklara dayanıklı 4 bin kestane fidanı dağıtıldı.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğündeki kestane fidanı dağıtım törenine Kaymakam Bahattin Alp Arslanköylü, Belediye Başkanı Adil Biçer, AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Kulat, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Tokdemir, Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner ve İl Genel Meclisi Üyeleri ile kestane üreticileri katıldı.

Simav İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Tokdemir, hazırladıkları proje ile Kütahya İl Özel İdaresi bütçesinden yüzde 75 hibeli, yüzde 25 çiftçi katkılı 4 bin adet kestane fidanını üreticilere teslim ettiklerini belirtti.

Tokdemir, “Kestane dal kanserine ve gal arısı hastalıklarına dayanıklı ve aşılı fidanları, çiftçilerimizin tapulu arazilerinde yetiştirmelerini sağlayacağız. Projeye destek olanlara teşekkür ediyoruz” dedi.

Simav Kaymakamı Bahattin Alp Arslanköylü, projenin hazırlanmasında ve uygulanmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, kestane fidanlarının üreticilere hayırlı olmasını diledi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kütahya’da trafiğe kayıtlı araç sayısı 220 bin 984 oldu

Yayınlanan

Türkiye İstatistik Kurumunun (TUİK) açıkladığı 2021 yılı Kasım Ayı Motorlu Kara Taşıtları İstatistik verilere göre, Kütahya’da geçen ay toplam 7 bin 23 araç devri yapılırken, il genelinde trafiğe kayıtlı motorlu kara taşıtı sayısı 220 bin 984 oldu.

TUİK verilerine göre, Kütahya’da 2021 Kasım ayında 5 bin 37 otomobil, 95 minibüs, 25 otobüs, bin 6 kamyonet, 130 kamyon, 222 motosiklet, 501 traktör ve 7 özel amaçlı taşıt devri yapıldı.

Kütahya ili genelindeki motorlu kara taşıtlarının 110 bin 172’si otomobil, 3 bin 588’i minibüs, bin 806’sı otobüs, 28 bin 350’si kamyonet, 7 bin 386’sı kamyon, 33 bin 814’ü motosiklet, 35 bin 149’u traktör, 619’u ise özel amaçlı taşıttan oluşuyor.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Altıntaş’ta selden zarar gören çiftçilere buğday tohumu desteği

Yayınlanan

Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde “Sertifikalı Buğday Yetiştiriciliği Projesi” kapsamında selden zarar gören çiftçilere 50 ton Kızıltan cinsi buğday tohumu dağıtımı yapıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile İl Özel İdaresi kaynakları kullanılarak yüzde 25’i çiftçi katkılı “Sertifikalı Buğday Yetiştiriciliği Projesi” kapsamında sel felaketinden dolayı zarar gören Akçaköy’lü üreticilere 50 ton Kızıltan cinsi buğday tohumu dağıtımı gerçekleştirildi.

Buğday tohumu dağıtım törenine Kaymakam Mehmet Can İrdelp, Altıntaş Belediye Başkanı Arif Teke, İl Genel Meclis Üyeleri Zeki Öztürk, Oğuz Süngü, AK Parti İlçe Başkanı Hakan Uşak ve Altıntaş İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Başan katıldı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Emet’te Kadın Kooperatifinin Seramik Atölyesi hizmete girdi

Yayınlanan

Kütahya’nın Emet ilçesinde Emet Kadın Kooperatifinin (EMKO) yeni Seramik Atölyesi hizmete açıldı.

Emet Belediyesince ilçede bulunan Kaynarca Mahallesi işyerlerinin 6 kooperatif için atölye olarak düzenlenerek 250 metrekare kapalı alan içerisinde dizayn edilen atölyeye hibe desteği hakkı kazanan proje kapsamında alınan makine ve teçhizatlar tam kapasite üretime başladı.

EMKO’un Seramik Atölyesi açılışına Emet Kaymakamı Hasan Çiçek, İlçe Jandarma Komutanı Neşet Öztürk, Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, Hisarcık Belediye Başkanı Fatih Çalışkan, AK Parti Emet İlçe Başkanı Süleyman Ciner, Saadet Partisi İlçe Başkanı Mehmet Hamamcı, İl Genel Meclisi Üyesi Halil Mallı, Esnaf Odası Başkanı Abdullah Ünal, Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Süleyman Avcı, Kızılay Şube Başkanı Ali Ceyhan ve Emet Hisarcık Karma Sanayi Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Abdülaziz Çıbuk katıldı.

Açılış sonrası katılımcılara hitap eden Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, üretimin önemine değindiği konuşmasında kooperatif üyelerinden her alanda üretimi artırmalarını istedi.

Başkan Doğan, “ Bizler Emet Belediyesi olarak keçi peyniri projesini hayata geçirerek sürekli üretimi artırıyoruz. Üretim artıkça bu projeden istifade edecek üretici sayımız artacaktır. EMKO vasıtasıyla kadınlarımızda çini, seramik yanında tarhana, erişte gibi ev ürünlerinin de üretimlerini artırarak daha fazla üreticinin üretimden faydalanmasına katkı sağlamalıdır” dedi.

Emet Kadın Kooperatifi Başkanı Ayşe Er, açılış sonrası atölyede yapılan çalışmalar hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

EMKO vasıtası ile 15 ‘i aktif 25 ekiple projeyle atölyeye kazandırılan 6 makine vasıtasıyla çini ve seramik üretilirken, kooperatif Emet tarhanası ve Emet eriştesi de üretim ve satışını gerçekleştiriyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Emet-Hisarcık Karma Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi’ne 10 firma talepte bulundu

Yayınlanan

Emet-Hisarcık Karma Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifine 10 firmanın talepte bulunduğu, bir firmayla ise ön anlaşma imzalandığı bildirildi.

Emet-Hisarcık Karma Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Abdülaziz Çıbuk, Başkan yardımcısı Ali Er, Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan ve Hisarcık Belediye Başkanı Fatih Çalışkan kooperatif yönetimi ile İzmir’de faaliyet gösteren bir seramik firmasının tesislerini gezerek bölge sanayi sitesine 350 kişinin istihdam edeceği fabrika kurulması için anlaşma imzaladılar.

Emet ve Hisarcık ilçelerinde sanayinin gelişimi ve istihdama dönüşümü adına büyük önem arz eden ve adım adım ilerleyen Karma Sanayi Sitesine yatırımcı arayış ve görüşmeleri sürüyor. Şu ana kadar 10 firmanın yer talep ettiği alanda kooperatif yönetimi talepte bulunan firmaların işyerlerini tek tek ziyaret ederek, şirket profili, tesisleşme ve benzeri çalışmalarını yerinde inceliyor. Ayrıca firmaların istihdam edeceği işçi sayısı, firmanın işi hayata geçirebilme potansiyeli, cirosu gibi konular değerlendiriliyor. Bu amaçla kooperatif yönetimi ve iki İlçe Belediye Başkanları 4 firma ile görüşme sağlarken, seramik alanında faaliyet gösteren ve 350 kişiyi istihdam edecek firma ile ön sözleşme imzaladılar.

Seramik firmasının makine ithali için siparişi, tesis kurulumu planlamalarına başlaması kadar, kooperatifte jeolojik etüt, imar planı ve parselasyon, doğalgaz, alt yapı oluşumu, enerji konularında çalışmaları da aralıksız sürdürülüyor.

Yapılan çalışmalarda Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan ve Hisarcık Belediye Başkanı Fatih Çalışkan’ın destekleri ile sürecin hızlı bir şekilde ilerlediğini belirten Kooperatif Başkanı Abdülaziz Çıbuk, ”Bölgemizin sanayi alanında gelişimi ve bölge insanlarımızın istihdamını sağlayacak sanayi bölgemiz için yönetimimiz ve İlçe Belediye Başkanlarımız ile yoğun bir çalışma içerisindeyiz. İnşallah 2022 yılı sona ermeden bu çalışmalarımızın meyvelerini alarak yatırımcılarımızı bölgemizde konuşlandıracağız. Her şey bölgemizin gelişimi için” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

TKDK’dan üreticiye hibe desteği

Yayınlanan

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Kütahya İl Koordinatörü Ahmet Yazar, ‘IPARD II-11. Başvuru Çağrı Ön İlanı’nın yayınlandığını belirtti.

TKDK Kütahya İl Koordinatörü Ahmet Yazar, “Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu olan TKDK, en geç 2022 yılı Şubat ayının ilk haftası içinde 11. Başvuru Çağrı İlanı’na çıkacaktır. Başvuru çağrı ilanı kapsamında yatırımın uygulanacağı 42 il içerisinde bulunan Kütahya ilimizde de proje kabullerine Çağrı İlanının ardından başlanacaktır” dedi.

Ön Çağrı ilanı kapsamında “Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” tedbiri çerçevesinde yer alan sektörlerin destekleneceğini ifade eden İl Koordinatörü Ahmet Yazar, ”Bu çerçevede, tıbbi ve aromatik bitki, süs bitkisi, mantar, fide ve fidan yetiştiricilikleri, arıcılık, zanaatkarlık, katma değerli ürün üretimi, kırsal turizm faaliyetleri, su ürünleri yetiştiriciliği, tarımsal makine parkı kurulması ve yenilenebilir enerji gibi çeşitli sektörler için kırsal alanlarda gerçekleştirilecek yatırımlara TKDK tarafından yüzde 55-65 oranlarında hibe desteği sağlanacaktır. Hibe desteğine ilave olarak, uygun yatırım harcamaları KDV ve benzeri tüm vergilerden muaf olacaklardır. İçerisinde yapım işi bulunmayan başvuruların son teslim tarihi çağrı ilanından itibaren 30 gün, yapım işi içeren başvuruların son teslim tarihi ise çağrı ilanından itibaren 45 gün olacaktır.

Yatırımcıların bilgi almak ve her türlü soruları için TKDK Kütahya İl Koordinatörlüğü’ne gelmeleri gerekmektedir” diye konuştu.

Okumaya devam et

DUMLUPINAR

Dumlupınar’da çiftçilere buğday tohumu desteği

Yayınlanan

Kütahya’nın Dumlupınar ilçesinde çiftçilere,”Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi” projesi kapsamında yüzde 75 Bakanlık destekli Tosunbey cinsi buğday tohumu dağıtımı gerçekleştirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce yürütülen, “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi” projesi kapsamında yüzde 75 Tarım ve Orman Bakanlığı destekli, yüzde 25 çiftçi kaynaklı Tosunbey cinsi buğday tohumu 1000 dekar alana ekilmek üzere Dumlupınar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından çiftçilere teslim edildi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Emet Belediyesi’ne ait termal tesislerin ihalesi yapıldı

Yayınlanan

Emet Belediyesi’ne ait termal tesisler ihalesi yapıldı. İhaleyi 105 bin TL bedelle en yüksek rakamı veren Ebcin Turizm firması kazandı.

Emet Belediyesi termal tesisleri için 8 firma şartname alırken, ihalenin yapılacağı gün 3 firma geçici teminat yatırarak ihaleye girdi. Bir firma ise evrakları teslim saatinden 1 saat sonra başvuru yapmak istediği için ihaleye giremedi.

İhaleye katılan 3 firmadan bir firma ise tekliflerindeki eksik belgeleri nedeniyle ihale dışı kaldı. İhalede SCH turizm ve Ebcin turizm tekliflerinin ardından artırma ve son teklif ihale uygulaması devam etti. İhale sonunda aylık 105 bin TL teklif veren Ebcin turizm 20 yıllık termal tesislerin yeni kiracısı oldu.

İhale kapsamında Mülkiyeti Emet Belediyesine ait 89 bin 972 metrekare arazi üzerindeki 196 yataklı otel ve müştemilatı, 1 adet 5 kulvarlı yarı olimpik kapalı yüzme havuzu, 1 adet aquapark olarak kullanılan havuz, 36 adet apart daire, 1 adet yeşil kaplıcalar hamamı ve 8 adet özel banyo, 2 adet kafe, 1 adet kafeterya ve yanındaki 4 adet dükkan, 1 adet halı saha, 1’er adet basketbol, voleybol ve tenis kortu, 1 adet çay bahçesi, çim saha ile 1 adet açık termal sulu hacanaklar havuzu ve müştemilatından oluşan turistik tesislerin (Osmanlı Hamamı ve Kaynarca Hamamı hariç olmak üzere) işletilmesi için kapalı teklif usulü (artırma) ile 20 yıllığına kiralanmış oldu.

Okumaya devam et

Ekonomi

Ünlü Simav kestanesine yoğun ilgi

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesinde, her yıl yaklaşık 2 bin ton üretimi yapılan kestane, kış aylarında ilgi görmeye devam ediyor.

Özellikle kış gecelerinde tüketilen lezzetiyle meşhur Simav kestanesinin, bu yıl kilosu 15 TL ile 35 TL arasında alıcı buluyor. Kestane üreticisi ve satıcısı Selman Kol, Simav bölgesinde yılda yaklaşık 2 bin ton kestane üretildiğini, iç ve dış pazar taleplerinin karşılandığını ifade etti. Kol, “Simav çevresinden ve ülke genelinden telefonla gelen siparişleri Türkiye’nin her bölgesine gönderiyoruz. Kargo firmaları kestane gönderimine özel kampanyalı indirimler uyguluyor. Eynal Kaplıcaları’na ilçe dışından gelen yerli ve yabancı turistler de Simav’ın meşhur kestanesinden alıyorlar ” dedi.

Kestane satıcısı Sevadiye Alyörük, ilk hasadın yapıldığı zamanlarda iri kestane fiyatının 35 ile 40 TL arasında olduğunu belirterek, kestaneyi 10 TL ile 35 TL arasında sattıklarını ifade etti.

Kestane müşterisi Celal Akbulut, Simav’ın doğal güzelliğinin yanında kestanesinin de çok güzel olduğunu belirtti. Akbulut, “Kestane satıcısından daha önceleri de alış veriş yaptım. Balıkesir’deki yakınlarıma hediye olarak götürdüm. Simav kestanesi Bursa kestanesinden daha iyi” diye konuştu.

Kestane satıcısı Selman kol, kestane satışlarının Ekim ayında başladığını, Şubat ve Mart aylarında ise kozadan çıkarılanların satışıyla sona erdiğini ifade etti.

Simav kestanesinin yurt içi ve yurt dışına satışlarının devam ettiği belirtildi.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR