Bizimle iletişime geçin

Sağlık

Kaymakam Halim: “Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi hayırlı olsun”

Yayınlanan

Kaymakam Halim: “Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi hayırlı olsun”

Kütahya’nın Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, yapımı tamamlanan Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret etti.

Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, Belediye’ye ait binanın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na devredildiğini belirtti. Kaymakam Halim “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ilçemizde yeni bir birim kuruldu. Simav Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi adı altında hizmet veren birime Bakanlık tarafından 13 personel atandı. Sağlıklı yaşlı kadınlarımıza hizmet verecek olan hizmet binasındaki tefrişat için 250 bin TL harcama ile dönüşüm gerçekleştirildi. İlçemize hayırlı olsun” dedi.

Sağlık

Kütahya’da ilkyardım eğitimi

Yayınlanan

Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü, Sağlık Hizmetleri Başkanlığı, Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Birimi tarafından, İl Emniyet Müdürlüğü ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü personeline yönelik Temel İlkyardım Eğitimi düzenlendi.

Eğitime katılan kursiyerlere, temel yaşam desteği, hasta ve yaralının ilk değerlendirmesi, solunum yolu tıkanıklığı, kanamalar, yaralanmalar, hasta ve yaralı taşıma teknikleri ile otomatik eksternal defibilatör (OED, Otomatik Şok Cihazı) cihazının kullanımı konularında eğitim verildi. Yapılan eğitimde, teorik bilgiler maketler üzerinde yapılan pratik eğitimlerle pekiştirildi.

Eğitim sonrası yapılan teorik ve pratik değerlendirme neticesinde başarılı olan kursiyerler İlkyardımcı Belgesi, almaya hak kazandı.

Okumaya devam et

Sağlık

KSBÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda sınav başarısı

Yayınlanan

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Genel Cerrahi Anabilim Dalından (AD) Arş. Gör. Dr. Hüseyin Emre Arslan, Uzmanlık Eğitimi Bitirme Sınavı’nda başarılı oldu.

Sınavda jüri olarak KSBÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Cem Algın, Genel Cerrahi AD Başkanı Prof. Dr. Faik Yaylak, Genel Cerrahi AD öğretim üyesi Doç. Dr. Sezgin Zeren, Anesteziyoloji ve Reanimasyon AD Başkanı Prof. Dr. Canan Balcı, Kadın Hastalıkları ve Doğum AD Başkanı Prof. Dr. Nadi Keskin yer aldı.

Sınavda başarılı olan Arslan’ı, Dekan Prof. Dr. Algın, jüri üyeleri ve akademisyenler tebrik etti.

Okumaya devam et

Sağlık

Evliya Çelebi’de yeni başhekim Erarslan

Yayınlanan

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği görevine, Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalından Doktor Öğretim üyesi Sertaş Erarslan atandı.

Başhekimlik vazifesini vekaleten yürüten Uzman Doktor Mustafa Yılmaz’dan devralan Erarslan, halka sunulan sağlık hizmetlerinin artarak devam edeceğini ifade etti.

Okumaya devam et

ÇAVDARHİSAR

Kütahya’da bir köy karantinaya alındı

Yayınlanan

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesine bağlı Çam köyünün Covid-19 vakalarındaki artış nedeniyle 8 gün süreyle karantinaya alındığı bildirildi.

Çavdarhisar İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararı gereğince Çam köyünde 8 gün süreyle karantina uygulaması başlatıldı. Yapılan açıklamada, karantina bölgesindeki vatandaşların ihtiyaçlarının Vefa Sosyal Destek ekipleri ile ilgili kurumlarca karşılanacağı kaydedildi.

Öte yandan, karantina kararının ardından köyün giriş ve çıkışlarında İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerinin kontrol noktası oluşturduğu görüldü.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya’da aşı seferberliği

Yayınlanan

– Kütahya’da aşı seferberliği
– 576 bin nüfuslu Kütahya, koronavirüs vaka artışında Ege bölgesi birincisi
– Kütahya İl Sağlık Müdürü Mehmet Erşan:
– “Kütahya’da hedef nüfusun yüzde 81,6’na ulaştık”

Kütahya’da, Covid-19 ile mücadele tüm hızıyla devam ediyor. Hedef nüfusta ikinci doz aşını yaptıranların oranın yüzde 67,6 olarak açıklandığı Kütahya’da, aşıları tanımlı oldukları halde hiç aşı olmayanlar ise 97 bin olarak açıklandı.

Açıklanan son haritada her yüz binde 272,59 olan Kütahya yüksek riskli iller arasında olmayı sürdürüyor. Son bir ayda yoğun bakımda yatan hasta sayının neredeyse iki katına çıktığını ve aşıları tanımlı olduğu halde hiç aşı yaptırmayan 97 bin vatandaşın olduğunu söyleyen Kütahya İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Erşan herkesi aşı olmaya davet etti.

“Vatandaşlarımızdan istediğimiz, talebimiz aşılarını yaptırmaları ve hem kendilerine hem de sevdiklerinin sağlıklarını korumaları” diyen Erşan, “Vakalar ile ilgili olarak maalesef artış trendi devam ediyor. Havalarında soğuması ile birlikte kapalı mekanlarda daha fazla vakit geçirir olduk, hareketlilikte çok fazla malumunuz dolayısı ile bu vakaları olumsuz yönde yansıyor. Şuan Delta varyantı hakim varyant ve hızlı bulaşan bir varyant olarak Kütahya’da da açıklanan son rakamlara göre yüz binde 272 olarak halen yüksek riskli iller arasında yer alıyor maalesef. Bakanımız Fahrettin Koca’nın açıklamış olduğu aşı ile ilgili verilerde birinci dozu tamamlanan Kütahya’da hedef nüfusun yüzde 81,6’ya ulaştık ve ikinci dozda ise 67,6 olarak açıklandı. Bu iyi bir rakam elbette ama gönlümüzden geçen hedef nüfusun tamamı aşılanmasını istiyor. Şuan Kütahya’da tanımlanmış hedefin nüfusta 97 bin civarından hiç aşı yaptırmamış vatandaşlarımız var. Bardağın boş tarafından da bakmak zorundayız, onlarda aşılarını yaptırdığı zaman biz güçlü bir duruma geçmiş olacağız. Vatandaşlarımızdan istediğimiz, talebimiz aşılarını yaptırmaları ve hem kendilerine hem de sevdiklerinin sağlıklarını korumalarıdır. Son bir ayda bizlerin hastane yük arttık maalesef. Vaka sayıların artışları ile beraber yatan hasta sayılarımız arttı, yoğun bakımda yatan hasta sayımız neredeyse ikiye katladı, boşluklarımız olmasına rağmen bu bizi ürkütüyor tabi ki. Geçen sene Kasım ayı bizim Covid-19 açısından en yoğun vakaların yaşadığımız, hastane dolulukları açısından en yoğun dönemdi. Kış dönemine giriyoruz aşılarımızı tamamlamaz isek yine bu artış bizim istemediğimiz yerlere gelecek. Ama şunu söyleyebilirim, geçen seneye göre yatan hasta sayımız geçen seneye göre daha az bunu da aşının etkisine bağlıyoruz. Eğer bu düzeyde bir aşılama olmasaydı hastanelerde ki yükümüz çok daha fazla olacaktı. Çok şükür aşının bu pozitif etkisini burada gördük. Aşılarını yaptırmayan vatandaşlarımızda aşılarını tamamlatırlarsa inşallah kış dönemini daha rahat geçirmiş olacağız” ifadelerini kullandı.

576 bin nüfuslu Kütahya’nın, halen koronavirüs vaka artışında Ege bölgesi birincisi durumda olduğu kaydedildi.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya’da Engelsiz Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezi inşaatı tamamlandı

Yayınlanan

AK Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, inşaatı tamamlanan Engelsiz Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezinin kısa zaman içinde hizmet vermeye başlayacağını ifade etti.

Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünce yapılan ve inşaatı tamamlanan Engelsiz Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezinde incelemelerde bulunan İl Başkanı Sebahattin Ceyhun,” Bakım merkezimizin içerisinde engellilerimize yönelik sadece barınma hizmeti verilmeyecek, aynı zamanda bakımları ile birlikte rehabilite edilmelerine yönelik çalışmalarda yapılacaktır. Engellilerimiz için hazırlanan hoby bahçeleri, atölyeler ve spor alanlarımız bireylerimizin nitelikli zaman geçirmesine imkan sağlayacak. Bakım Merkezimizde 72 engelli bireye hizmet verecek şekilde planlandı. Bir idari bina ve iki bloktan oluşan merkez 7 bin metrekare alanda inşa edilecek. 8 daireden oluşan yaşam evleri 250’şer metrekare genişliğinde olacak her birinde 9 engelli vatandaşımız rehabilite edilecek” dedi.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya, vaka sayısında Ege bölgesinde ilk sırada olmayı sürdürüyor

Yayınlanan

Kütahya, 272,59 ile her yüz binde bir vaka sayısına göre Ege bölgesinde ilk sırada olmayı sürdürüyor.

Kütahya, Ege bölgesinde en çok vaka görülen il olmayı sürdürüyor. Açıklanan haritaya göre her yüz bin kişide görülen vaka sayısı Kütahya’da 226,29’dan 272,59 çıkarak Ege bölgesinde en çok vakaya sahip il olmaya devam etti.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan haritada 4-10 Eylül tarihlerinde en çok vaka artışının olduğu iller ise Kilis, Erzincan, Malatya, Karabük, Kastamonu, Erzurum, Adıyaman, Kayseri, Tokat, Sinop oldu. Ege bölgesinde ise 272,59 ile Kütahya ilk sırada yer alırken 199,62 ile Afyonkarahisar ikinci, 97,72 ile Uşak ise üçüncü sırada yer aldı.
Vatandaşlar ise vakalardaki artışın nedeni ile olarak maske ve mesafe kuralları uyulmaması olduğuna dikkat çekti.

Okumaya devam et

Sağlık

KSBÜ’nün ‘Aşıya davet’ klibi izlenme rekoru kırdı

Yayınlanan

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin (KSBÜ), vatandaşları aşıya teşvik etmek için hazırladığı klip sosyal medyada tıklanma rekoru kırdı.
Kentin tarihi ve turistin bölgelerinin yer aldığı görüntüler, üniversitenin sosyal medya hesaplarında kısa sürede izlenme rekoru kırdı.Kilipte KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, öğretim üyeleri ve öğrencileri rol aldı
Rektörlükten yapılan açıklamada, “Türkiye’nin Sağlık Temalı Devlet Üniversitesi Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Ailesi olarak, hazırladığımız ‘Aşı için çal’ projesi kapsamında, ‘İbrişim örmüyorlar’ türküsünü seslendirildi. Aklımızda sağlık kalbimizde mavi günler. Sağlıklı bir gelecek için, siz de lütfen aşınızı olunuz” denildi.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Tavşanlı’da kan bağışı etkinliği

Yayınlanan

Kütahya ve ilçelerinde kan alımlarını sürdüren Kütahya Kızılay Kan Bağış Merkezi’nde görevli sağlık ekibine Tavşanlı ilçesinde yağmur yağışına rağmen 55 ünite kan bağışında bulunuldu.
Tavşanlı halkına teşekkür eden Kütahya Kızılay Kan Merkezi Doktoru Mehmet Güzeldülkar, “Yağmur yağışına rağmen beklediğimizin üzerinde kan bağışı gerçekleşti. Kan bir sefere mahsus değil, sürekli ihtiyaçtır. Kızılay tırı dün, bugün ve yarın da Cumhuriyet meydanında bağışçılar için bulunacak.” dedi.
Kızılay tırının hafta sonu da Kütahya merkez Sera AVM önünde iki gün konuşlanacağı ve iki gün kan bağışı kabul edileceği bilgisi edinildi.

Okumaya devam et

Sağlık

Vali Çelik: “Bağımlılıkla hep birlikte mücadele etmeliyiz”

Yayınlanan

Kütahya Valisi Ali Çelik, madde bağımlılığıyla mücadelenin tek bir kurum, kuruluş ya da bireysel mücadeleyle başarıya ulaşamayacağını söyledi.
Vali Ali Çelik, “Cephelerde siperleri sağlamlaştırmak, tahkim etmek, safları sıklaştırmak çok önem arz ediyor. Yeşilay’ın bağımlılıkla mücadele çalışmalarına hep birlikte destek olacağız. Toplumun her kesiminin, paydaşının taşın altına elini koyma zorunluluğu var. Bize düşen ne varsa yapmaya hazırız” dedi.

Bağımlılıkların yalnızca kişiyi değil, çevresini ve toplumu da olumsuz etkilediğini kaydeden Vali Çelik, toplumun temel dinamiği olan ailenin korunması ve güçlendirilmesi için birlikte mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.
Yeşilay’ın bağımlılıkla mücadelede en önemli projelerinden biri olan Yeşilay Danışmanlık Merkezi’nin aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadelede ciddi desteği olduğunu söyleyen Vali Çelik, “Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz, kolluk birimlerimiz ve Yeşilay Danışmanlık Merkezimiz koordineli çalışıyor. Bir yıldır faaliyette olan YEDAM, şu an 100 danışanına ücretsiz sosyal ve psikolojik destek veriyor. YEDAM’ın bilinirliği mücadeleye büyük bir katkı sunacaktır, bu konuda basın mensuplarının desteği oldukça önemli” diye konuştu.

Okumaya devam et

3. SAYFA

Kütahya’da Fatih Anadolu Lisesi’nde bir sınıf daha karantinaya alındı

Yayınlanan

Kütahya’da Fatih Anadolu Lisesi’nde, Covid-19 testi sonrası 10-A şubesinden sonra, 10-D sınıfı öğrencileri de karantinaya alındı.
Alınan bilgiye göre, Akkent Mahallesi’ndeki Fatih Anadolu Lisesi 10-A sınıfındaki 3 öğrencinin Covid-19 testleri pozitif çıkınca sınıftaki öğrencilerin tamamı 5 gün önce karantinaya alınmıştı. Aynı lisenin 10-D sınıfında da öğrencilerde de Covid-19 belirtileri görülünce test yapıldı. Okula gelen filyasyon ekipleri, 10-D sınıfındaki öğrencilerden beşinin testinin pozitif çıkması üzerine sınıftaki tüm öğrenciler evlerinde karantinaya alındı.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya 112’ye 8 ayda 201 bin 452 asılsız çağrı

Yayınlanan

112 Acil Çağrı Hizmetleri 2021 Yılı 2. İl Koordinasyon Komisyonu Toplantısı Kütahya Valisi Ali Çelik başkanlığında, Valilik Toplantı Salonu’nda yapıldı.
Toplantıya; Belediye Başkan Vekili Abdullah Damcı, Vali Yardımcısı Aydın Börü, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Murat Kırbaç, İl Emniyet Müdürü Necmettin Koç, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Tamer Yiğit ile ilgili müdürler katıldı.
112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Tamer Yiğit; 2021 yılı istatistik verileri, faaliyetler ve hedefler hakkında bilgiler verdi.
2021 yılının ilk 8 ayında sisteme 423 bin 297 çağrı geldiğini paylaşan Vali Ali Çelik, 318 bin 614 çağrının cevaplandığını 201 bin 452 çağrının asılsız olduğunu söyledi. Acil durumlarda 1 saniyenin bile hayati önemi olduğunu belirten Vali Çelik, 112 acil çağrı merkezinin asılsız ihbarlarla meşgul edilmemesini istedi.
112 Acil Çağrı Merkezindeki koordinasyon ve uyumlu çalışmadan duyduğu memnuniyeti ifade eden Vali Çelik, özverili çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya’da fizyoterapistler buluşması

Yayınlanan

Dünya Fizyoterapistler Günü dolayısıyla, Kütahya’daki fizyoterapistler ve ergoterapistler bir araya geldi.
Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) tarafından düzenlenen etkinlikte Rektör Vural Kavuncu, “Hareket ve enerjimizin destekleyicileri, yaşam kalitesinin mimarları fizyoterapistlerimizin Dünya Fizyoterapistler Günü kutlu olsun” dedi.
Kutlama programına Rektör Vural Kavuncu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Duygu Perçin Renders, fizyoterapistler ve ergoterapistler katıldı.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahyalı lise öğrencisinin ürettiği PCR cihazına onay

Yayınlanan

Kütahyalı lisesi öğrencisi Recep Görkem Akandere, evinde kurduğu atölyesinde parçalarını ve yazılımını kendisinin hazırladığı Covid-19 testlerinde kullanılan PCR cihazı üretti. Yapılan karşılaştırmalı testler sonucunda lise öğrencisinin ürettiği PCR cihazının doğru sonuçlar verdiği onaylandı.

12. sınıf öğrencisi Recep Görkem Akandere, ailesinin desteğiyle evinde Covid-19 testlerinde kullanılan PCR cihazı üretti. Başvurusu üzerine Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesinde işlenmiş numuneler üzerinde yapılan karşılaştırmalı testlerde lise öğrencisinin 2 bin liraya ürettiği PCR cihazının doğru sonuçlar verdiği raporlandı.
Evinin bir odasına atölye kurup evdeki 3D yazıcısı ile kendi tasarladığı parçaları birleştiren lise öğrencisi Akandere, testlerin doğruluğu için Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesine başvurdu. Üniversitede iki akademisyen gözetiminde daha önce üzerinde çalışılarak test sonucu alınmış numuneler, öğrencinin ürettiği PCR cihazında test edildi.
PCR cihazının yazılım, donanım ve tasarımının kendisine ait olduğunu, piyasadaki cihazlara göre çok düşük bir maliyetle ürettiğini söyleyen lise öğrencisi Recep Görkem Akandere, “Cihazım, piyasadaki diğer cihaza göre işlemi yarım saat erken bitirdi ve sıcaklık kontrol hassasiyeti daha yüksek. Algoritma sayesinde zamandan tasarruf edebiliyoruz. Ben, bu cihazın Türkiye’de üretilmesini ve ülkemin bu sektörde tamamen bağımsız olmasını istiyorum. Bu yüzden cihazımın üretimiyle ilgili her türlü desteğe açığım” dedi.

Okumaya devam et

Sağlık

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi iç tetkik sürecinden geçti

Yayınlanan

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi, iç tetkik sürecinden geçti. Sağlık turizmine geçebilmek için gerekli şartlardan biri olan akreditasyon süreci için ilk adım tamamlanmış oldu.
İç tetkik bulgularıyla ortaya çıkan eksiklikler de giderildikten sonra artık Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi akreditasyon sürecine hazır hale gelecek. Böylelikle ilk değerlendirmede akreditasyon sürecine dahil olunabilecek.
İç tetkik sürecini yöneten üniversitemiz personeli Dr. Öğretim üyesi Bahar Çelik süreci değerlendirerek, “Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi kısa sürede çok iyi yol kat etmiş. Tetkik ettiğimizde birimin ne kadar hızla yol aldığını daha net görmüş olduk. İç tetkik süreci aynı zamanda ağız diş sağlığının bir öz değerlendirmesi, kendini dışardan görme yoludur” dedi.

Okumaya devam et

ASLANAPA

Mobil aşı ekipleri aralıksız çalışıyor

Yayınlanan

Kütahya’nın Aslanapa ilçesinde mobil aşı ekipleri pazar yeri kahvehaneler ve tüm köylerde aşı çalışmalarına devam ediyor.
Aşı olmayan hiç kimse kalmayacak hedefiyle çalışmaların devam ettiğini belirten Aslanapa Kaymakamı Özgür Pelvan, ”Mobil aşı ekiplerimiz (Covid19) aşı çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Köylerimizde, tarlada çalışan vatandaşlarımıza, pazar yerimizde hatta kahvehanelerde oturan vatandaşlarımıza aşı çalışması yapılıyor. Salgının hızını kesmenin aşı olmaktan geçtiğini çok iyi biliyoruz. Çalışmalarımız mobil ekiplerimiz tarafından en son kişi aşı olana kadar aralıksız devam edecek. Emeği geçen tüm sağlık personeline teşekkür ediyorum” dedi.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya Sağlıklı Hayat Merkezi, halkın problemlerini ücretsiz çözüyor

Yayınlanan

Kütahya Sağlıklı Hayat Merkezi, pandemi döneminde eve kapanan ve sağlıksız beslenen vatandaşların kilo problemi, ekran bağımlılığı, psikolojik sorunlarını ücretsiz çözüyor. Pandemi dolayısıyla başvurularda artış yaşanan SHM, halkın sağlık kalitesini arttırmayı hedefliyor.
Kütahya merkezde Hürriyet Caddesi’nde yer alan Kütahya Sağlıklı Hayat Merkezi’nde beslenme danışmanlığı, kronik hastalıklar ve fiziksel aktivite danışmanlığı, kadın ve üreme sağlığı danışmanlığı, kanser erken teşhis, tarama ve eğitim merkezi (KETEM) danışmanlığı, ruh sağlığı danışmanlığı, çocuk ve ergen sağlığı danışmanlığı, tütün ve madde bağımlılığı danışmanlığı hizmeti vatandaşlara ücretsiz veriliyor.

Çocuklar da diyetisyene sık sık başvuruyor
SHM’nin vatandaşlara olan faydası ve birim hakkında bilgi veren Uzman Diyetisyen Sercan Gümüş, “Sağlıklı yaşamın iki kriteri vardır, sağlıklı ve dengeli beslenme ve hareketli hayat. Sağlıklı beslenme tüm bireyler için gerekli olan bir şeydir. Bireyler aile hekimliğinden veya kendi isteği doğrultusunda ücretsiz gelebiliyorlar. Pandemi süreciyle hasta profilimiz biraz değişmeye başladı. Normalde buraya kronik hastalıklı bireyler, zayıflamak isteyen insanlara danışmanlık yapıyorken pandemi sürecinde özellikle 11-16 yaşındaki çocuklar evlerde fazla süre geçirdiği için yeme davranış bozukluğu ortaya çıkıyor ve dengesiz yemek yiyorlar, yemekten kaçınıyorlar. Pandemi süreci hareketi kısıtladığı için sadece yemeğe odaklı bir yaşam tarzı oluştu. Bu süreçte bireylerin ve çocukların beden algısı değişiyor ve uzun süre içinde alışkanlık yapıyor. Bize başvuran bireylerin yaşam tarzlarını ve beslenme alışkanlıklarını değiştirmek, hareketli bir hayat yaşamaları için onları teşvik ediyoruz. Eğitim süreci takip edildikten sonra tıbbı beslenme programı veriyoruz. 3 aylık süreç içerisinde bireyin kendi isteğinin de etkili olmasıyla tahlilleri normale dönmüş, farkındalık oluşturmuş oluyoruz. Sadece kendi sağlığından şüphe eden insanlar için değil, sağlıklı beslenmeyi öğrenmek isteyen herkesi buraya davet ediyoruz. Yemek yerken neye dikkat edilmelidir, daha sağlıklı yemek nasıl yapılabileceklerini gösteriyoruz. Kilo veren insanlar sağlık faktörünün yanı sıra özgüvenlerini yerine getirip hayata bakış açısını değiştiriyoruz” diye konuştu.

“İhtiyaç sahiplerinin yanında oluyoruz”
Sosyal Hizmet Uzmanı Serhat Uslu Erkan, SHM’ye gelen kişilerin sosyal yardım ve çevre kaynaklı sorunlarına çözüm buluyor. Ekonomik sorunlardan kaynaklı sıkıntılar yaşayan bireylere iş bulma, yemek ve barınma konularında devlet yardımları götürüyor. Sosyal Hizmetler’in faaliyetlerini anlatan Serhat Uslu Erkan, “Sosyal Hizmet belirli bir disiplin içerisinde birey, aile, grup ve toplumun genel refah düzeyini ve sosyallik ilişkilerini arttırma çabasıdır. İhtiyaç duyan bireylere yönelik sosyal hizmet müdahalesi gerçekleştirmekteyiz. Sosyal inceleme raporu hazırlayarak gerekli kurumlar ile raporlar vasıtasıyla iletişime geçiyoruz. Bizim için sosyal hizmete ne kadar az ihtiyaç duyan insan var ise o kadar görevimizde başarılı olmuş oluyoruz. Aşevleri, Kütahya Valiliğinin ve Kütahya Belediyesinin sosyal desteği ile sosyal hizmete ihtiyaç duyan bireylere ulaşılıyor” ifadelerini kullandı.

Pandemide sigarayı bırakmak için başvurular arttı
Toplum Sağlığı Merkezi ve Sağlıklı Hayat Merkezi Sorumlu Hekimi Uzman Doktor Filiz Halıcı, SHM’nin sigara bırakma, fizyoterapi ve meme kanseri ile mücadele çalışmaları hakkında şu açıklamalarda bulundu: “‘Sen de bırakabilirsin’ adlı kampanya ile yürüttüğümüz, tüm halkımıza sigarayı bıraktırmayı hedeflediğimiz bir programımız var. Bu bağlamda toplum sağlığı merkezinde ücretsiz olarak değerlendirilip nikotin bantları ve ilaçlar ile danışmanlık hizmeti veriliyor. 2020 yılında başvuranların yüzde 20’si sigarayı bırakmış oldular. Sigara içenler sadece kendilerine zarar vermeyip, ailesi dahil tüm toplumu zehirliyorlar. Bu toplumsal sorunu olabildiğince sıfıra çekmeyi hedefliyoruz. 2021 yılının ilk yarısının verilerine göre bin 475 kişi başvurmuş ve başvuran insanlar güveniyor ve öneriyorlar. Pandemi süreci sonrasında 2020 – 2021 arasında başvurular artmış, bireyler bilinçlenmiştir.”

Okumaya devam et

Sağlık

Hisarcık pazar yerinde Covid-19 aşı standı kuruldu

Yayınlanan

Hisarcık pazar yerinde Covid-19 aşı standı kuruldu

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde vatandaşların daha kolay erişimi için kapalı pazar yerinde Covid-19 aşı noktası kuruldu.
İlçe Devlet Hastanesi sağlık personelince pazar yerine kurulan stantta pazarcı esnafına ve vatandaşlara Sinovac ile Biontech aşısı uygulandı. Aşı olan vatandaşlardan İbrahim Karadana, ilk iki aşısını Sinovac, üçüncü aşısını ise pazar yerinde Biontech yaptırdığını belirterek, “Bütün vatandaşlarımız aşısını yaptırsın. Çok güzel bir uygulama bizler memnun olduk” dedi.
Aşı standında sağlık personelince aşıyla ilgili soruları olan vatandaşlara bilgi verildi. Vatandaşlar, aşılarını yaptırdıktan sonra alışverişlerini tamamladı.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya’da selden zarar gören köyün içme suyu isale hattı onarılıyor

Yayınlanan

Kütahya’da selden zarar gören köyün içme suyu isale hattı onarılıyor

Kütahya Merkez İlçeye bağlı Kozluca köyünde selden zarar gören köye içme suyu sağlayan kaptaj, drenaj ve ishale hattının onarımının ihale edildiği bildirildi.
Konuyla ilgili olarak incelemelerde bulunan Kütahya İl Özel İdare ekiplerince tesisin bir an önce eski haline getirilmesi için keşif ve metrajları çıkartıldı.
Daha sonra Merkez İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından ihalesi yapılan kaptaj, drenaj ve ishale hattının yer teslimi 5 Ağustos 2021 tarihinde gerçekleştirildi.
İl Özel İdaresinden yapılan açıklamada, çalışmanın en kısa sürede tamamlanıp Kozluca köyünün su sıkıntısının giderilmesinin hedeflendiği belirtildi.

Okumaya devam et

DUMLUPINAR

Dumlupınar’a entegre hastane

Yayınlanan

Dumlupınar’a entegre hastane

Kütahya’nın Dumlupınar ilçesinde yapılmakta olan entegre sağlık tesisinin, entegre hastane olarak yapılacağı bildirildi.
Dumlupınar Belediye Başkanı Şemsettin Akağaç, yaptığı açıklamada, ”Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Halil Eldemir’i bakanlıkta ki makamında ziyaret ettik. Dumlupınar’da yapılmakta olan entegre sağlık tesisi hakkında istişarede bulunduk. Tesisi entegre hastaneye çevirme sözü aldık Ayrıca gece nöbetçi kalacak doktor talebinde bulunduk. Taleplerimizi olumlu karşılayan bakan yardımcımıza sonsuz teşekkürlerimi bir borç bilirim” dedi.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR