Bizimle iletişime geçin

Kültür

35 bin Kütahyalı kitap kiraladı

Yayınlanan

Kütahya’da hizmet veren Nazlı Sahaf‘ın 2012’de kurulmuş üyelik sistemi 35 bin üyeye ulaştı. Üyelerin satın aldıkları kitabı dilerse geri getirip değiştirebildiği sistem ayrıca kitaba sahip olma hakkı da veriyor. Hem kütüphane hem kitapçı gibi çalışan sistem sayesinde evde okunmadan duran kitaplar değiştirilip uygun fiyata tüm kitaplar okunabiliyor.

5 binden fazla çocuk kitabı 15 binden fazla çocuk üyesi bulunan işletmede çocuklar ilkokuldan başlayıp üniversiteye gidene kadar diledikleri kitabı okuyabiliyorlar. Nazlı Sahaf, 50 bin çeşit ürünle sadece kitap bulunduran ender işletmelerden birisi. Bu nedenle sadece kitap okumak için gelen okurların şekillendirdiği raflarda her zaman okurların istediği güncel kitaplar bulunuyor.

Kültür

Rektör Uysal’dan Teknofest’teki Kütahya takımlarına ziyaret

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, Teknofest’e Kütahya’dan katılan takımlarla bir araya gelerek çalışmaları hakkında bilgi aldı.

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen etkinliğe katılan ve ilk olarak Dumlupınar Üniversitesi öğrencilerinin çalışmalarını inceleyen Rektör Kazım Uysal, daha sonra festivale Kütahya’dan katılan takımlarının üyeleriyle bir araya geldi. Kütahya’yı Teknofest’te temsil eden Kütahya Bilim ve Sanat Merkezi, Gediz Bilim ve Sanat Merkezi, Özel Boğaziçi Koleji ve Kütahya Mesleki Eğitim Merkezi’nin sergiliklerini tek tek ziyaret eden Rektör Uysal’a Kütahya Tasarım Teknokent Müdürü Prof. Dr. Ersan Öz de eşlik etti.

Takım üyelerinden yaptıkları çalışmalar konusunda bilgiler alan Uysal, İleri Teknolojiler Uygulama ve Araştırma Merkezinden (DPÜ İLTEM) danışmanlık desteği alan Özel Boğaziçi Koleji takımına verdikleri destekte olduğu gibi üniversitenin alt yapısını yapacakları çalışmalarla Türkiye’nin hedeflerine katkı sunacak gençlere açmaktan büyük mutluluk duyduğunu ve DPÜ’nün bu desteğini sürdüreceğini ifade etti.

Rektör Uysal, Kütahya takımlarına katılacakları yarışmalarda başarılar diledi.

Okumaya devam et

ÇAVDARHİSAR

Aizanoi yeniden doğuyor

Yayınlanan

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde, Aizanoi Antik Kenti’nin tüm dünyayla buluşturacak çalışmalarda ilk adım atıldı. ‘Antik Dünyanın İlkler Kenti Aizanoi Yeniden Doğuyor’ projesiyle Anadolu’nun en iyi korunmuş Zeus Tapınağı aydınlatılacak; tarihi dokuya “uygun yürüyüş yolları, wi-fi sistemi ve yenilenmiş elektrik altyapısıyla Aizanoi daha fazla turist çekecek. Vali Ali Çelik, Büyük bir birliktelikle bize ait olan bu değeri tüm insanlıkla buluşturup geleceğe taşıyacağız” dedi.

Kütahya Valiliği öncülüğünde hazırlanan 5 milyon TL bütçeli “Antik Dünyanın İlkler Kenti Aizanoi Yeniden Doğuyor” projesinin açılış töreni Kütahya Valisi Ali Çelik ile paydaş kurum ve kuruluş temsilcilerinin katılımıyla yapıldı.

Daha sonra kürsüye Vali Ali Çelik geldi. Projeye emek veren, katkı sunan herkese teşekkür eden Vali Ali Çelik, Aizanoi Antik Kenti’nin görkemli ve ihtişamlı yapılarını, farklı kültürel değerlerini tüm dünyayla buluşturacak çalışmalarda ilk adımın atılmasından duyduğu mutluluğu paylaştı.

“Büyük bir birliktelikle bize ait olan bu değeri yarınlara aktarma gayretindeyiz”

Aizanoi Antik Kenti’ni diğer antik kentlerden farklı ve özel kılan değerlerine dikkat çeken Vali Ali Çelik, “En temel husus burada yaşamın hiç sona ermemiş olması. Aizanoi; Roma’dan Bizans’a, Selçuklu’dan Germiyanoğulları’na, Osmanlı’dan Cumhuriyetimize kadar farklı kültürel değerleri bir arada görme şansı sunuyor. Bu kültürel birlikteliğin oluşturduğu sinerjiyle sunumunun gerçekleştirilmesi apayrı bir farklılık ve farkındalık oluşturacak. Zeus Tapınağı’nın ambiyansıyla beraber farklı kültürel değerlerin iç içe geçmişliği bize büyük bir umut ve güç veriyor. Büyük bir birliktelikle bize ait olan bu değeri yarınlara aktarma gayretindeyiz. Hep birlikte yapacağımız projelerle bugünü iyi planlayıp yarına bu kültürel zenginliğin iyi anlatmak, sahiplenme duygusunu büyütmek bütün paydaşların en temel sorumluluğu. Destekleriniz için teşekkür ederim” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Ali Çelik tarafından projeye katkı sunan paydaş kurum ve kuruluşların temsilcilerine teşekkür plaketi verildi.

Plaket takdiminin ardından Olgunlaşma Enstitüsü tarafından hazırlanan “Zeybek Alayı Yelek Koleksiyonu” ile Solo Halk Dansları Yarışması Türkiye birincisi Yusuf Türkel zeybek gösterisi sunuldu.

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesindeki UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan, dünyanın ilk borsası ve en iyi korunmuş Zeus Tapınağı’na ev sahipliği yapan Aizanoi Antik Kenti’nin bilinirliğini artırarak daha fazla turist çekmek için hazırlanan proje Kütahya İl Özel İdaresi, Çavdarhisar Kaymakamlığı, Zafer Kalkınma Ajansı, Çavdarhisar Belediyesi, Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş., Telekom ile Türkiye Seyahat İşletmecileri Birliği (TÜRSAB) destekleriyle hayata geçirilecek.

Okumaya devam et

Kültür

Rektör Uysal’dan Çinili Cami müjdesi

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Kazım Uysal, Çinili Cami ile ilgili çalışmanın tamamlandığının ve yakında düzenlenecek bir etkinlikte ayrıntıların kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi.

DPÜ’de Prof. Dr. Cengiz Işık’ın konuşmacı olarak katıldığı “Ekinoksta Tillo” konferansı düzenlendi.

Etkinlikte söz alan Rektör Kazım Uysal, çok etkileyici bir konferansta olduğunu ifade ederek, ”Tarihe gittik, kaybettiklerimizi andık. Öncelikle Cengiz Hocama teşekkür ediyorum. Her an değişmeye hazır bu kocaman dünyanın yılda iki kez aynı noktaya geldiğini gösteren bir düzene şahit oluyoruz. Bu da Rabbimizin sonsuz ilim ve kudretinin apaçık bir delili. Eğitim ile ilgili bir husus da şudur, kalple akıl birleşirse ideal insan ortaya çıkar. Din ve fen ilimlerinin sadece biriyle ilerlemek ise toplumları geriletmiştir. İyi nesiller ve ideal insanlar yetiştirmek için bu iki ilmin insanlara birlikte öğretilmesinin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Bu konferanstan çıkarılacak en büyük dersin bu olduğunu düşünüyorum” dedi.

Konferansta son sözü alan Rektör Kazım Uysal, Prof. Dr. Cengiz Işık’ın da çalışmalarıyla katkıda bulunduğu Çinili Cami ile ilgili çalışmanın tamamlandığının ve yakında düzenlenecek bir etkinlikte ayrıntıların kamuoyuyla paylaşılacağının müjdesini verdi.

Etkinlik, Kütahya Valisi Ali Çelik ve Rektör Prof. Dr. Kazım Uysal’ın Prof. Dr. Cengiz Işık’a konuşmalarından dolayı teşekkürleri ve günün anısına hediye sunumları ile sona erdi.

Okumaya devam et

Kültür

Teknofest’te öğrencileri yalnız bırakmadı

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Kazım Uysal, İstanbul’da gerçekleştirilen Teknofest’te katılan öğrencilerin sergilerini ziyaret etti.

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen etkinliği yerinde takip eden Rektör Kazım Uysal, yaptıkları çalışmalarla Kütahya Dumlupınar Üniversitesini festivalde temsil etmeye hak kazanan öğrencilerle buluştu.

Teknofest’te DPÜ’yü temsil eden YuSi, DPÜ DUSCART, Şahin Roket Takımı ve Karanda İHA’nın sergilerini tek tek ziyaret eden Rektör Uysal’a, Kütahya Tasarım Teknokent Müdürü Prof. Dr. Ersan Öz de eşlik etti.

Öğrencilerden yaptıkları çalışmalar konusunda bilgi alan Uysal, ayrıca kendilerini Türkiye’nin ve dünyanın en büyük festivallerinden birinde DPÜ’yü temsil ettikleri için kutladı.

Okumaya devam et

Kültür

Kütahya Tasarım Teknokent, 11 yaşındaki Doruk Cengiz’le zirve yükselişini sürdürüyor

Yayınlanan

Kütahya Tasarım Teknokent ön kuluçka girişimcisi 11 yaşındaki Doruk Cengiz, Teknofest Türkiye Drone Şampiyonası’nda ikinci oldu.

Kütahya Valiliği, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi ve Kütahya Tasarım Teknokent’in çalışmalarını her konuda desteklediği 11 yaşındaki genç girişimci Doruk Cengiz, Türkiye şampiyonalarında elde ettiği derecelere bir yenisini ekleyerek Teknofest Türkiye Drone Şampiyonası’nda ikincilik elde etti. Doruk Cengiz, elde ettiği sonuçla Drone Dünya Kupası’nda yarışacak Türkiye Drone Milli Takımı’nda yer almaya da hak kazandı.

Doruk Cengiz’in başarısıyla ilgili Kütahya Tasarım Teknokent’ten yapılan açıklamada, “Genç girişimcimiz Doruk Cengiz ile ve ailesiyle gurur duyuyor, girişimcimizin başarılarının devamını diliyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Okumaya devam et

EMET

Eğrigöz Kalesi ve İkitaş Kanyonu turizme kazandırılıyor

Yayınlanan

AK Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, Emet ilçesinin Eğrigöz köyünde bulunan Eğrigöz Kalesi ile İkitaş Kanyonunun turizme kazandırılması amacıyla yapılan 1 Adet restoran, 2 adet bungalov ev,1 ahşap oyun parkı ve 1 kamelya bulunan tesislerin yapılan ihale sonrası Günlüce Köyü Muhtarlığına devredildiğini belirtti.

İl Başkanı Sebahattin Ceyhun konuyla ilgili yaptığı açıklamada,” Emet Köylere Hizmet Götürme Birliğimiz tarafından bölgenin turizme kazandırılması amacıyla yapılan 1 Adet restoran, 2 adet bungalov ev,1 ahşap oyun parkı, 1 kamelya, bulunan tesisler bugün yapılan ihale sonrası Emet Günlüce Köyü Muhtarlığına devredildi. Kazıklı Voyvoda veya Kont Drakula olarak anılan Eflak Prensi Vlad Tepes’in esir edildiği yer olduğuna inanılan tarihi Eğrigöz Kalesinin bulunduğu vadi, eşsiz doğası ve manzaralarıyla doğaseverleri bekliyor. Nehir akıntılarının değişmesi ve suyun devasa kayaları aşındırması ile yüzyıllar süren doğal bir oluşumun neticesi olan 7 kilometre uzunluğundaki İkitaş Kanyonu, kamp kurmak, yürüyüş yapmak ve fotoğraf çekmek isteyenler için çeşitli imkanlar sunuyor. Görülmeye değer bir doğa harikası olan, kuş seslerinin su sesine karıştığı İkitaş Kanyonu’nda doğanın sunduğu tüm güzelliklerin keyfini çıkarabilir, benzersiz bir deneyim yaşayabilirsiniz” dedi.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Tavşanlı’da Ahilik Haftası kutlamaları

Yayınlanan

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde Ahilik haftası kutlamaları kapalı spor salonunda gerçekleştirildi.

Tavşanlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Ahilik Haftası Programı Tavşanlı Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirildi.

Tavşanlı Kaymakamı Erdoğan Kanyılmaz, Belediye Başkanı Mustafa Güler, Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Efe, Madeni Eşya Sanatkarlar Odası Başkanı Yasin Demirci ve diğer oda başkanları, daire amirleri ve öğrencilerin katıldığı program saygı duruşu ve istiklal marşımızın okunmasıyla başladı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından öğrenciler şiirler seslendirdi, Halk Eğitim Merkez Müdürlüğü’nün ekibi halk oyunları gösterisi sundu.

Program başarılı öğrencilere ödülleri Kaymakam Erdoğan Kanyılmaz tarafından verilmesinin ardından, tiyatro gösterisi ve şed kuşatma töreniyle sona erdi.

Okumaya devam et

Kültür

Kütahya’da “Dumlupınar bir varoluşun hikayesi” belgeseli

Yayınlanan

– Kütahya’da “Dumlupınar bir varoluşun hikayesi” belgeseli
– DPÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent Mercin:
– “Film, Kütahya ve Dumlupınar’ın tanıtımına büyük katkı sağlayacak”

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde (DPÜ) Kütahya Valiliği, DPÜ ve Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü iş birliğiyle hazırlanan “Dumlupınar bir varoluşun hikayesi” belgeselinin gösterimi, Kütahya protokolünün katıldığı törenle gerçekleştirildi.
Güzel Sanatlar Fakültesi’ndeki Ahmet Uluçay Amfisi’nde düzenlenen törene Kütahya Belediye Başkan Vekili Abdullah Damcı, Rektör Vekili Prof. Dr. Muammer Gavas, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Duygu Perçin Renders, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Göçmez ve Prof. Dr. Atilla Batur, Kütahya İl Jandarma Komutanı Albay Murat Kırbaç, Dumlupınar Kaymakamı Buğra Karadağ, Dumlupınar Belediye Başkanı Şemsettin Akağaç, Kütahya il protokol üyeleri, akademik ve idari personellerimiz ile davetliler katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent Mercin, konuşmasında belgeselin hayata geçirilme sürecini, belgeselin hazırlanmasında uygulanan teknikleri açıkladı. Dekan Levent Mercin, ”Bir milleti millet yapan, her nereden gelirse gelsin, vatanın bekası ve hürriyeti için ölümü dahi göze almasıdır. Türk tarihi bunun örnekleriyle doludur. 30 Ağustos 1922 Başkomutan Meydan Muharebesi ve Zaferi bunlardan biridir. Sanat, sanatçısı için yapılabilen ve duyguları yansıtan görsel veya işitsel bir nesneye dönüşebilen bir olgudur. Ancak sanatın başka görevleri de vardır. Bu yönüyle sanat, geçmiş ile gelecek arasında köprü vazifesi görebilen, farkındalık oluşturan, duygu birliği sağlayan ve bu duyguyu canlı tutan, olay ve olguları unutturmayan özelliklere de sahiptir. Bizler bu vatanın bir evladı olarak, bu vatan için canını feda etmiş aziz şehitlerimizi unutturmamak, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm silah arkadaşlarını anmak, Kahraman Türk Ordumuz ile Milletimizin gösterdiği Millî Mücadele konusunda farkındalık oluşturmak; sanatın dilini kullanarak bu destansı zaferi gelecek kuşaklara görsel yolla aktarmak için yola çıktık” dedi.

“Belgesel yaklaşık 20 ay önce bir fikir olarak başladı “
Dekan Levent Mercin, ”Kütahya Valiliği, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Doğa Koruma ve Millî Parklar 5. Bölge Müdürlüğü, Dumlupınar Kaymakamlığı ile Dumlupınar Belediyesinin iş birliği ile hazırlanan ‘Dumlupınar Bir Varoluşun Hikayesi’ belgeseli yaklaşık 20 ay önce bir fikir olarak başladı. Salgın döneminin olumsuz etkilediği süreç sonrası belgesel nihayet tamamlanmış oldu. Belgeselin senaryosu DPÜ Güzel Sanatlar Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü, Doğa Koruma ve Millî Parklar 5. Bölge Müdürlüğü ve ATESE (Genelkurmay Askeri Tarih Stratejik Etüd ve Denetleme Başkanlığı Arşivi) tarafından hazırlandı. Bunun dışında her türlü çekim, kurgu, animasyon, karakter tasarımı, illüstrasyon, color fx ve benzeri teknikleri, simülasyonları, montaj ve rander çalışmaları Güzel Sanatlar Fakültemiz tarafından üstlenildi. Belgesel, yaklaşık 15 dakika ile sınırlandırıldı. Tarihimizde Milli Mücadele’nin sembollerinden biri olan ‘Başkomutan Meydan Muharebesi’ yani diğer adıyla ‘Büyük Taarruz’ ile ilgili, ‘Dumlupınar, bir varoluşun hikayesi’ ismi ile hazırlanan belgesel, Kütahya’da ilk kez gerçekleştirilmiş oldu. Bu belgeselin medya araçlarında paylaşılması ve bir eğitim materyali olarak kullanılması ile şehitlerimizin aziz hatıraları yaşatılacak, bu önemli zaferin gelecek kuşaklara aktarılmasına katkı sağlanacak ve ayrıca bölgenin ve kentimizin tanıtımı açısından önemli bir kazanım olacaktır” diye konuştu.

“Büyük Taarruz’un bir çok hikayesini anlatıyor”
Belgeselin Büyük Taarruz’un bir çok hikayesini anlattığına vurgu yapan Mercin, ”Belgeselin içeriğinde 30 Ağustos 1922’ye gelinme süreci, 20 Ağustos 1922 Akşehir’in karargah olarak kullanılması, 27 Ağustos 1922’de Afyon’un düşman işgalinden kurtarılması, 30 Ağustos 1922 Başkomutan Meydan Muharebesi ve Çalköy’deki mücadele sonrası elde edilen zafer; sonrasında düşmanın İzmir’e kadar kovalanması ve 9 Eylül 1922’de İzmir’in işgalden kurtarılması ele alınmıştır. Ayrıca Şehit Sancaktar Mehmet Anıtı, Baba ve Oğul, Sakatların İsmail ve Ayşe Çavuş’un hikâyeleri de bu belgeselde yer almaktadır. Belgeselin görüntüleri, arşiv taraması, farklı zaman dilimlerinde Dumlupınar, Zafertepeçalköy, Afyon Kocatepe bölgesinin havadan görüntülerinin çekilmesi; Akademisyen Hocalarımızdan Prof. Dr. Ahmet Altıntaş ve Prof. Dr. Sadık Sarısaman ile Doç. Dr. Arif Kolay’ın yaptıkları araştırma verilerini aktarırken video kayıtlarının alınması ve Dumlupınar’da o tarihte geçen olaylardan bazılarının tanığı olan ve olayları sözlü olarak dinleyen vatandaşlarımızdan ikisinin aktarımlarının kayıt altına alınması ile elde edilmiştir. Tarihi belgelerde yazan ama herhangi bir görseli olmayan sahnelerin illüstrasyonlarının ve simülasyonlarının tarafımızdan gerçekleştirilmesi, bu belgeselin özgün yönü olarak kabul edilebilir” dedi.
Prof. Dr. Levent Mercin’in konuşmasının ardından belgesel gösterimine geçildi. Yaklaşık 15 dakika süren belgesel katılımcılar tarafından büyük beğeniyle karşılandı ve gösterimin sonunda uzun süre alkışlandı.
Gösterimin ardından belgeselin hazırlanmasına katkı sunan Buğra Karadağ, Şemsettin Akağaç, Prof. Dr. Levent Mercin, Şahin Çılgın, Prof. Dr. Ersen Ersoy, Prof. Dr. Ahmet Altıntaş, Doç. Dr. Arif Kolay, Dr. Öğr. Üyesi Şakir Turan, Volkan Tanışman, Serpil Taşpınar, Öğr. Gör. Fatih Kara, Öğr. Gör. Can Pekin, Batuhan Servet Altunay, Doğan Güneş Yıldırım, Kadir Yay, Tuğçe İmren, Ramadan Ramadanoglu, Fatma Nalbant, Ayşe Solmaz, Furkan Saraç, Muhammed Akram Adnan ve Özgür Tor’a protokol üyeleri tarafından teşekkür belgesi ve kaftan biçiminde çini hediye edildi.

Okumaya devam et

Kültür

Kütahya’da turizm patlaması, bir önceki yıla göre yüzde 20 artış

Yayınlanan

– Kütahya’da turizm patlaması, bir önceki yıla göre yüzde 20 artış
– Yılın ilk 6 ayında Kütahya’yı 300 bin yerli ve yabancı turist konaklamalı olarak ziyaret etti

Tarihi ve kültürel zenginliğe sahip Kütahya, bu yılın ilk 6 ayında 300 bine yakın kişiyi ağırladı. Pandemiye rağmen konaklayan ziyaretçi sayısı ise geçmiş yıla oranla yüzde 20 artış gösterdi.
Her geçen gün turizm potansiyelini artıran Kütahya’ya 2020 yılında 500 bin turist gelirken, kent 2021 yılının ilk 6 ayında 300 bin turisti konuk etti.
Koronavirüs salgınına rağmen konaklama ziyaretçi sayının geçmiş yıla oranla yüzde 20 artış olduğunu dile getiren Kütahya İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Ünal, “İlimize kültür ve turizm anlamında katma değer sağlayıcı bütün çalışmaların altına bütün paydaşlarımız ile birlikte imza atmanın gayretindeyiz. İlimizde Çavdarhisar Aizonai, Frig Vadisi, Germiyan Sokak Seyitömer Höyük’deki devam eden kazı ve son olarak Tavşanlı Höyük’deki gibi kazıları gibi bütün bu destinasyonları turizme kazandırarak ilimize gelen konaklama turist sayısını artırmak istiyoruz. Son bir buçuk, iki yıldır dünyada ve ülkemiz pandemi ve kovid ile mücadele ediyoruz. Biz bütün bu olumsuzluklara rağmen, üniversite şehri olarak Dumlupınar Üniversitesi ve Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesinde öğrencilerimizin olmamasına rağmen 2020 yılı içinde konaklamalı olarak yaklaşık 500 bin misafirimizi konuk ettik. Arkeoloji Müzesi, Çini müzesi, Kossuth evi ve Çavdarhisar Aizonai Antik Kenti olmak üzere müzelerimize de yaklaşık 35 bin ziyaretçi geldi. Bu yıl 2021 yılının ilk 6 ayında ise konaklamalı ziyaretçimizde yüzde 20 artış ile 300 bin misafirimizi ilimizde konaklamalı olarak misafir etti. Arkeoloji müzesi, Çini müzesi, Kossuth evi ve Çavdarhisarhisar Aizonai gibi müzelerde ise 15 bin misafirimiz ziyaret etti. Sayıların yıl sonuna kadar biz artacağına olan inancımız tamdır” diye konuştu.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

8 bin yıllık geçmişe ışık tutacak Tavşanlı Höyük’te ilk kazı başladı

Yayınlanan

– 8 bin yıllık geçmişe ışık tutacak Tavşanlı Höyük’te ilk kazı başladı
– Kütahya Valisi Ali Çelik:
– “Bakır ve gümüş işçiliği ile tekstile ait buluntuların ortaya çıkması heyecan verici”

Batı Anadolu’nun en büyük Tunç Çağı höyüklerinden olan Kütahya’nın ilk yerleşim yeri Tavşanlı Höyük’te arkeolojik kazı çalışmaları başladı. Kütahya’nın 8 bin yıl öncesine ışık tutacak kazı çalışmalarında madencilik ve tekstile ait ilk buluntuların heyecan verici olduğunu söyleyen Vali Ali Çelik, “Kazı çalışmaları ilerledikçe Batı Anadolu’nun merkezi olduğuna dair bir sürecin hep beraber şahitliğini yapacağız” dedi.

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde bulunan, havadan yapılan çekimlerde kalp şeklindeki görüntüsü nedeniyle “Kütahya’nın Kalbi” olarak adlandırılan Tavşanlı Höyük’te arkeolojik kazı çalışmaları başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Tavşanlı Belediyesinin destekleriyle, Şeyh Edebali Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Erkan Fidan’ın başkanlığında sürdürülecek kazı çalışmalarının açılış programı kazı evinde yapıldı.

Şeyh Edebali Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Erkan Fidan, höyüğün tarihi, önemi ve kazı çalışmaları hakkında katılımcılara sunum eşliğinde bilgiler verdi. Alanında uzman 25 kişiyle yapılacak arkeolojik kazı çalışmalarında ilk sonuçların 2 yıl içerisinde alınacağını kaydeden Fidan, “Sayın Valimizin ve Tavşanlı Belediye Başkanımızın desteğiyle kamulaştırma çalışmaları yapıldı. 3 farklı alanda çalışmalara başlayacağız” dedi.
Tavşanlı Höyük’ün maden ve dokuma şehri olduğunu kaydeden Fidan, “200’e yakın höyükte çalışmalar yaptık hiçbirinde bu kadar maden atığı bulmadık. İlk buluntular arasında maden potası var. Burada çok ciddi bir maden üretimi olduğunu görüyoruz” diye konuştu.
Kazı çalışmalarında yazılı tabletlere ulaşılabileceğini de aktaran Fidan, “Bu dönemin karşısında Mezopotamya’da Sümerler var. Onlar yazıyı keşfetmişler onun sonrasında Anadolu’ya yavaş yavaş giriyorlar fakat bizim bölgede bilinmiyor. Bu anlamda buradan çok ümitliyiz; tablet, mühür bulabilirsek bölgenin tarihi tamamen değişecektir” şeklinde konuştu.
Kazı çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Ali Çelik, kazı ekibine kolaylıklar dileyerek arkeolog malasını eline aldı bir süre ekibe yardım etti.

“İlk buluntular heyecan verici”
Kütahya’nın 8 bin yıl öncesine ışık tutacak kazı çalışmalarında madencilik ve tekstile ait ilk buluntuların heyecan verici olduğunu söyleyen Vali Ali Çelik, “Tavşanlı Höyüğü’nde başlatılan arkeolojik kazı çalışmalarını çok önemsiyoruz. Bakır ve gümüş işçiliği ile tekstile ait buluntuların ortaya çıkması heyecan verici. 8 bin yıllık tarihe ışık tutacak, farklı çağlara ait buluntularıyla özellikle Batı Anadolu’nun tarihine, tarımsal üretimine, tekstil ve madenciliğine yeni bir bakış açısı sunacak bir alan” ifadelerini kullandı.

Kütahya’nın 8 bin yıl öncesine ışık tutacak kazı çalışmaları ilerledikçe Batı Anadolu’nun merkezi olduğuna dair bir sürecin hep beraber şahitliğini yapacağız diyen Vali Çelik, “Tavşanlı ve Kütahya medeniyet merkezi. Şehrimizin geçmişte de aynı şekilde var olduğunu bilmek bizler açısından sevindirici. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Valiliğimiz, Tavşanlı Belediyemiz ve üniversitemizle elimizden gelen desteği vereceğiz” dedi.
Programa; Kütahya Valisi Ali Çelik, AK Parti Kütahya Milletvekili Ceyda Çetin Erenler, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, Tavşanlı Kaymakam Vekili Hasan Çiçek, Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Ünal, Şeyh Edebali Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Erkan Fidan, STK Temsilcileri ile davetliler katıldı.

Okumaya devam et

Kültür

Veli Çelik eğitimine Devlet Konservatuvarı’na devam edecek

Yayınlanan

Kütahyalı ses sanatçısı Veli Çelik, eğitimine Devlet Konservatuvarı’nda devam edecek.
Ses Sanatçısı Veli Çelik, İzmir Ege Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Türk Halk Müziği Ses Eğitimi Bölümünü kazandı.
Domaniç Saruhanlar köyünden Veli Çelik , İzmir Ege Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Türk Halk Müziği Ses Eğitimi bölümünde eğitim hayatını sürdürecek.
Veli Çelik, televizyon programları ve Almanya’da ve Türkiye’de birçok yerde konser ve etkinliklere gerçekleştirdi.
Konservatuvarı iyi derecede bitirmek istediğini belirten Çelik, “Çok mutluyum hayallerime bir adım daha yaklaştım, inşallah herkesin takdiriyle desteğiyle iyi bir yerlere gelebilirim dualarını eksik etmeyen başta annem olmak üzere tüm aileme teşekkür ediyorum.Ayrıca Kütahyalı dernek başkanlarına, Kütahyalı sanatçı büyüklerime de sonsuz teşekkür ederim” dedi.

Okumaya devam et

Kültür

Tam 210 santimetre boyunda çini vazo imal etti

Yayınlanan

– Tam 210 santimetre boyunda çini vazo imal etti
– Göz kamaştıran dev çini vazonun fiyatı dudak uçuklatıyor
– Kütahyalı sanatçı Cengiz Dayan, mesleğinde bir ilki gerçekleştirdi
– Tamamen el emeği göz nuru ile 6 ayda yaptığı eserini 400 bin TL’ye satışa çıkardı

Kütahyalı sanatçı Cengiz Dayan, mesleğinde bir ilki gerçekleştirerek tam 210 santimetre boyunda çini vazo imal etti. Vazonun tamamen el emeği göz nuru ile dökülerek 6 ayda yaptığını belirten Dayan, eserini 400 bin TL’ye satabileceğini ifade etti.
Kütahya çinicilik tarihinde bir gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını kaydeden Dayan, “Uzun süredir çini mesleğini icra ediyorum. Mesleğimde bir ilki gerçekleştirmek hayalimdi. Bunu 210 santimetre boyunca dev bir vazo yaparak gerçekleştirdim. Bu vazo tamamen el emeği göz nuru dökülerek 6 ayda meydana geldi. Çinicilikte bir eserin tek elden çıkması önemlidir. Aylar süren emek sonrası böyle bir eseri ortaya çıkarmanın sevinci yaşıyorum. Dev çiniyi satış mağazamda sergiliyorum. Ayrıca sosyal medyada da paylaşım yaptık ve çok sayıda yorum ve beğeni aldı. Bir çok müşterim dev vazoyu hayranlıkla izledikten sonra fiyatını sorup, hatıra fotoğrafı çektiriyor. Bu vazoyu iyi bir ev, iyi bir araba fiyatını satabilirim. Fiyat olarak 400 bin TL olarak belirledim. Onlarca kişi söz konusu fiyatın yüksek çok olduğunu belirtti. Bu bizim hayalimizin değeri ve böyle değerlendirilmeli” diye konuştu.
Cengiz Dayan, bundan sonra da mesleğinde ilklere imza atmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

Okumaya devam et

Kültür

Kütahyalı kadınlardan afet bölgesine destek

Yayınlanan

Ekmek yapıp satarak elde ettikleri 8 bin 360 TL’yi bağışladılar

Kütahya Valisi Ali Çelik, Merkez Sofu Mahallesinde yardımsever kadınların ekmek yapıp satarak Kastamonu’ya destekte bulunduklarını ifade etti.

Merkez Sofu Mahallesindeki yardımsever kadınların yaptıkları ekmekleri satarak elde ettikleri 8 bin 360 TL’yi afet bölgelerine ulaştırılmak üzere Valiliğe teslim ettiklerini söyleyen Vali Ali Çelik, “Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Allah her birinizden razı olsun” dedi.

Okumaya devam et

Kültür

Zafer Bayramı kutlamaları başladı

Yayınlanan

Zafer Bayramı kutlamaları başladı

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları, Kütahya Valiliği önünde Atatürk Anıtına çelenk sunma töreni ile başladı.
30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99. yıl dönümü kutlamaları Kütahya Valiliği Atatürk anıtına çelenk sunum töreni ile başladı.
Kütahya Valisi Ali Çelik, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Tuğgeneral Necati Gündüz ve Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Atatürk anıtına çelenk sundular.
Çelenk sunmanın ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okundu.
Tören, Vali Çelik, Garnizon Komutanı Gündüz ve Belediye Başkanı Işık’ın Valilik makamında tebrikleri kabulü ile son buldu.
Törene Kütahya Valisi Ali Çelik, Kütahya Milletvekilleri Ceyda Çetin Erenler, Ahmet Erbaş, Ali Fazıl Kasap, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, siyasi parti il temsilcileri, daire müdürleri, askeri erkan ile il protokolü yer aldı.

Okumaya devam et

Kültür

Kütahya’nın üç kitabevi tek markada birleşti

Yayınlanan

Kütahyalı yazar, mühendis Abdullah Reha Nazlı, kendi kurup işlettiği Kitap&Kahve (2013) ile babası İbrahim Nazlı’nın kurduğu Üniversite Kitabevi (1995) ve amcası Mustafa Şükrü Nazlı’nın sahibi olduğu Nazlı Kitabevi’ni (1958) birleştirdi. Üç işletme artık “NK” ismiyle tek bir şirket halini aldı. Tek bir binada 50 bin kitapla Türkiye’nin sayılı kitapçılarından biri oldu. İşletmenin kitap alma ve değiştirme sisteminin 35 bin üyesi bulunuyor.

Kütahyalı bir mücellit olan Mustafa Nazlı tarafından kurulan Nazlı Cilt Evi, oğlu ve aynı zamanda Azot Fabrikasından emekli Cafer Nazlı tarafından bir kitabevine dönüştürülmüştü. Cafer Nazlı’nın oğlu İbrahim Nazlı, Nazlı Cilt ve Kitabevi’ni yıllarca işlettikten sonra önemli bir adım attı.

İbrahim Nazlı, 1995 yılında Üniversite Kitabevi’ni kurarak Kütahya’yı akademik kitapla tanıştırdı. Aynı zamanda uzun yıllar şehrin tek kültür kitapçısı olan Üniversite Kitabevi; ilk 10 yılında Kütahya’yı önemli yazarlarla buluşturdu, dergi çıkardı ve öğrencisinden okuruna kadar tüm okurların buluşma merkezi oldu. İbrahim Nazlı aynı zamanda Kütahya’nın ilk çocuk kitapları kitapçısı olan KitapNET’in de kurucusudur.

Cafer Nazlı’nın diğer oğlu ve Nazlı Kitabevi’nin sahibi, Jeoloji Mühendisi Mustafa Şükrü Nazlı ise 26. dönem Kütahya milletvekilidir. Halk tarafından sevilen yerel bir işletmeci ve okuyup yazan bir insan olarak İl Genel Meclis Başkanlığı, AK Parti İl Başkanlığı gibi görevlerde bulundu ve İHH Kütahya’nın kurucu başkanlığı görevlerini üstlendi.

İbrahim Nazlı’nın oğlu Abdullah Reha Nazlı, tasarım ajansı bulunup medya danışmanlığı yaptığı yıllarda Kütahya’da bir girişim denedi. Bir kitabı satın alıp dilersen geri satabildiğin, dilersen sahip olabildiğin kitapçı-kütüphane karışımı model birkaç yıl içinde birkaç bin üye tarafından kullanıldı. Bunun üzerine bu işe odaklanan Nazlı, 7 yıl içinde 35 bin üyeye ulaştı.

Aynı zamanda kitap seçen okurlarının rahatı için oluşturduğu konsept, Türkiye’deki ilk kitap-kahve olarak tüm ulusal ve yerel basında yer aldı. Aynı zamanda Gençlik Merkezlerine kurulan kütüphane cafeyi de tasarlayan Nazlı, kendi işletmesinde 6 yıl boyunca okurlarına çay-kahveyi ikram olarak verdi ve herkesin kitabevindeki dilediği kitabı ücretsiz okumasına izin verdi. Aynı zamanda işletmesinin bahçesini ve kahve içilen bölümlerini de tasarladı.

2020’de üç işletme Abdullah Reha Nazlı ve kardeşleri Ensar Nazlı ve Ömer Faruk Nazlı ile birlikte birleştirildi. Nazlı ailesinin 4. nesil işletmecileri olarak tek binada 50 bin kitabı buluşturdular. Ayrıca bir yayınevi de kurarak Kütahya’ya bir kültür hizmetinde de bulundurmuş oldular. Altı kitap yazarı olan Abdullah Reha Nazlı, mühendislik, eğitim sistemi, psikoloji gibi konularda yazmakta ve üniversitelerde konferanslar vermekte.

İlgili bağlantılar;

Kütahya’nın kitapçısı

Okumaya devam et

EMET

Başkan Hüseyin Doğan: ”Tarihi Emet Hanı asıl sahibine, Emet halkına kazandırıldı”

Yayınlanan

Başkan Hüseyin Doğan: ”Tarihi Emet Hanı asıl sahibine, Emet halkına kazandırıldı”

Kütahya’nın Emet İlçesinde, Babuk Bey Camii ile birlikte Osmanlı mimarisinin 2 eserinden birisi olan tarihi Emet Hanı, Emet belediyesi tarafından kamulaştırılarak ilçe kültür mirasına kazandırıldı.
Emet ilçesi için büyük bir önem arz eden 2 tarihi yapıdan birisi olan Emet Han’ını, ilçeye kazandırmaktan büyük bir onur ve mutluluk duyduklarını ifade eden Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, “İlçemizin tarihi ve kültürel miraslarına sahip çıkarak gelecek kuşaklara aktarmayı görevimiz kabul ediyoruz. Ecdadımızın Milli mücadele döneminde karargah olarak kullandığı ve Hükümet baskını zaferi, Cevizdere zaferi yanı sıra, müfrezemizin komşu ilçelerde göreve gitmek için hazırlandığı Han’ımız ortak kültür mirasımızdır. Bizler de Emet belediyesi olarak görevimizi yerine getirerek, bu kültür mirasımızı kamulaştırarak, gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlayacağız. Han’ımızın ileriki dönemde Kültür Bakanlığımızca restoresi gerçekleştirilerek, içerisinde müzeler, yöresel ürünler satış noktaları, otantik dinlenme alanları yapılarak ilçemiz tarih ve kültür turizmine kazanımını sağlayacağız. Tarihi hanımızın ilçemize kazandırılmasında ki katkılarından dolayı, Kütahya Valimiz Ali Çelik’e, Kütahya İl Genel Meclisi Başkanımız Musa Yılmaz’a, İl Özel İdare Sekreterimiz Murat Koyak’a, Han varislerinden Mehmet Börek’e, Han sahibi ve hissedarlarına, emeği geçen belediye personellerimize teşekkür ediyorum. Emet ilçemize hayırlı olsun” dedi.
Emet belediyesince kamulaştırılan ve Zeytinoğlu Han’ı olarak bilinen Hamam mahallesindeki 966. 92 metrekare Han’ın içerisinde geniş avluda 8 dükkan bulunuyor.

Okumaya devam et

Kültür

Büyük Zafer’in 99. yıldönümü etkinlikleri Kütahya’da da başladı

Yayınlanan

– Büyük Zafer’in 99. yıldönümü etkinlikleri Kütahya’da da başladı
– 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Kütahya’nın kurtuluşun 99. yıldönümü etkinleri kapsamında, ‘Atatürk, Milli Mücadele ve Kütahya’ konulu fotoğraf sergisi açıldı

Milli Mücadele döneminin en önemli cephelerinden olan Dumlupınar’da yazılan kahramanlık destanı fotoğraf sergisine taşındı. 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Kütahya’nın kurtuluşun 99. yıldönümü etkinleri kapsamında, ‘Atatürk, Milli Mücadele ve Kütahya’ konulu fotoğraf sergisi açıldı.

Kütahya Valiliği tarafından, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Kütahya’nın kurtuluşun 99. yıldönümü etkinleri kapsamında, ‘Atatürk, Milli Mücadele ve Kütahya’ konulu fotoğraf sergisi açıldı. Bir alışveriş merkezinde açılan sergide Milli Mücadele dönemi temalı 34 adet fotoğraf sergileniyor.
Ağustos ayının Türk tarihinde zaferlerle dolu olduğunu söyleyen Kütahya Vali Vekili Mustafa Güney, “Ağustos ayı Türk tarihi için zaferler ayı. Malazgirt başta olmak üzere zaferlerimizin bol olduğu bir ay. 30 Ağustos ise Kütahyamız için önemli bir ay. Biz 30 Ağustosu kurtuluş günü olarak da kabul ediyoruz. Sakarya Savaşı dahil birçok savaş var Kurtuluş Savaşı içinde İnönü Savaşları, Büyük Taarruz. Biz gençler olarak bunların bilinmesini istiyoruz. Amacımız etkinlikleri artırarak gençlerimizin dedelerine layık bir torun olmalarını sağlamak” dedi.

Okumaya devam et

Kültür

Kütahya’da “Kurtuluşun eşiği Dumlupınar” konulu sanat sergisi

Yayınlanan

Kütahya’da “Kurtuluşun eşiği Dumlupınar” konulu sanat sergisi

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Kütahya’nın kurtuluşunun 99. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Kütahya Kültür Sanat Derneği (KÜSAD) tarafından düzenlenen “Kurtuluşun eşiği Dumlupınar” sanat sergisi açıldı.

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Kütahya’nın kurtuluşunun 99. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Kütahya Kültür Sanat Derneği (KÜSAD) tarafından düzenlenen “Kurtuluşun eşiği Dumlupınar” sanat sergisi açıldı. Kütahya Belediye binası sergi alanında açılan sanat sergisine 46 sanatçı 88 eser ile katıldı.
Belediye olarak böyle bir sergiye ev sahipliğini yapmanın onurunu yaşıyoruz diyen Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, “Zafer Haftası başlangıcında böyle anlamlı bir sergiye ev sahipliği yapmanın onurunu yaşıyoruz. Burası her zaman söylediğimiz gibi milletimizin yeri. Gecesi ile gündüzü ile milletimize ait her türkü etkinliğe açık bir bina. Tabi sanatçılarımız bize böyle bir sergiyi burada yapma talebi ile gelince kapılarımızı açtık ve burada anlamlı bir sergiye ev sahipliği yapmaktan onur duyuyoruz. Emeği geçen tüm sanatçılarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.
Dumlupınar’a ayrı bir önem verdikleri kaydeden Kütahya Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin “Kuruluşun ve Kurtuluşun kenti olan Kütahya’da böyle bir sergi çok anlamlı olmuştur. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Dumlupınar’a ayrı bir önem veriyoruz. Orada müze yapımı, şehitliklerin güvenlik altına alınması ve düzenli bir ortam sağlanması başta olmak üzere yollarının yapılması için güzel ayrı bir önem veriyoruz. Tabi bu yapılanların yanı sıra bu kültürel faaliyetlerde ayrı bir önem arz ediyor” diye konuştu.

Okumaya devam et

Kültür

“Ömrüm Kadar Yanındayım” adlı eserini şiir şiirseverlerle buluşturdu

Yayınlanan

“Ömrüm Kadar Yanındayım” adlı eserini şiir şiirseverlerle buluşturdu

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde çalışmalarını sürdüren şair İsa Albayrak, üçüncü kitabı olan “Ömrüm Kadar Yanındayım” adlı eserini Kitap Kulübü Yayınları’ndan şiir severlerle buluşturdu.

Aşk, sevda, melankoli konularının yer aldığı eser 80 sayfadan oluşuyor. Üçüncü kitabına ilişkin değerlendirmelerde bulunan şair Albayrak, “Desteklerinden dolayı arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca gelecek yıl yeni çalışmalarımı şiir severlerle buluşturmayı planlıyoruz” diye konuştu .

Okumaya devam et

Kültür

Dumlupınar Müzesi’nin dış cephesi yenilendi

Yayınlanan

Dumlupınar Müzesi’nin dış cephesi yenilendi

Kütahya’nın Dumlupınar ilçesinde Kurtuluş Savaşı’na ait bir çok eserin sergilendiği müzenin dış cephesinin yenilendiği bildirildi.
Dumlupınar Kaymakamı Salih Sak, yaptığı açıklamada, ”Kurtuluş Savaşı’na ait çeşitli silahlar, kılıçlar, fotoğraflar, belgeler, araç, gereç ve önemli eserlere ev sahipliği yapan müzemizde dış cephe çalışmaları tamamlandı. 30 Ağustos Zafer Bayramı öncesi bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İçerisinde sergilenen birçok eserle Kurtuluş Savaşı’nı anlatan müzemize,
yenilenen haliyle ziyaretçilerimizi bekliyoruz” dedi.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR