Bizimle iletişime geçin

ÇEVRE

Sarıkız Parkı yenilendi

Yayınlanan

Kütahya Ilıca’da Sarıkız Parkı ile birlikte Hasulhas çevresinde yer alan parkların bakım, onarım ve yenileme çalışmaları tamamlandı. Yenilenen parklar artık daha konforlu ve güvenli bir hale geldi.

Uzun yıllardır bakımsız kalan Otel Harlek ile Hasulhas’ın bağlatısını sağlayan Sarıkız Parkı merdivenleri ve duvarları yenilendi. Yapılan yenileme çalışması ile eski görüntüsünden tamamen uzaklaşan Sarıkız Parkı, merdivenleri ve duvarlarının yanında, yenilenen aydınlatma direkleri ile daha güvenli ve konforlu bir hale dönüştürüldü. Diğer taraftan ise Hasulhas’ın çevresinde yer alan iki parkta da bakım ve onarım çalışmaları yapıldı. Ilıca termal bölgesine yapılan bu bakım, onarım ve yenileme çalışmaları gelen misafirlerimizi memnun ediyor.

ÇEVRE

Ormanda dolaşan off-road ekibinin önüne ayı çıktı

Yayınlanan

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesi Yaylacık ormanında yaşayan boz ayı, doğa sporcuları tarafından görüntülendi.

Yaylacık ormanı içlerinde dolaşan off-road ekibi, önlerine çıkan boz ayıyı son anda fark ettiler ve cep telefonu ile görüntülediler.

off-road ekibinden Abdullah Bal, ” off-road ekibi olarak arkadaşlarla ormandan eve döneceğimiz sıra aniden önümüze ayı çıktı. Uzun bir süre önümüzden koşarak ormanın derinliklerine doğru giderek gözden kayboldu” dedi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Kütahya’da orman yol ağı genişliyor

Yayınlanan

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalarla orman yol ağının her geçen gün genişlediği bildirildi.

Gediz Orman İşletme Müdürlüğü 2021 Haziran ayında ihalesi yapılan 5+300 kilometrelik Karadona Orman İşletme Şefliği 227 ve 221 kod nolu yolların yapımı tüm hızıyla devam ediyor.

Yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Kütahya Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin, Gediz Orman İşletme Müdürü Mustafa Merih Aydın ve Karadona Orman İşletme Şefi Oğuzhan Bozkurt Meşe’den son durum hakkında bilgiler aldı.

Bölge Müdürü Hasan Keskin, orman yollarının olmadığı yerde hiçbir ormancılık faaliyetinin yapılamayacağını dile getirdi.

Keskin “Orman yol şebekesinin düzenli ve kapsamlı olması halinde başta koruma olmak üzere ormana yapılacak her türlü müdahale ve orman ürünlerinin orman dışına taşınmasını kolaylıkla sağlamak mümkün olacaktır. Orman içinde ekim, dikim, doğal gençleştirme gibi silvikültürel etkinliklerin zamanında gerçekleştirilmesi için ulaşım sorununun olmaması gerekiyor. Aynı zamanda ormanlarımızın sürekli ve kontrollü biçimde korunması, gerekli malzeme ve personelin taşınması içinde orman yollarımızın önemi büyük. Orman yangınlarının denetim altına alınması ve kontrollerinin yapılması içinde orman yol ağının genişletilmesi gerekiyor. Bizler her türlü ormancılık faaliyetinin yapılabilmesi için; ormanlarımızın iyi bir orman yol ağıyla kaplı olmasına olanak sağlamak için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Müdür Keskin, kış ayında çalışma ve arazi şartlarının zorlaşacağının göz önünde bulundurulmasını, iş sağlığı ve güvenliği kurallarına kesin ve eksiksiz bir şekilde uyularak, orman yollarının bir an önce bitirilmesi talimatını vererek, emeği geçen tüm personele teşekkür etti.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Dumlupınar’a yeni mesire alanı

Yayınlanan

Kütahya Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin, Dumlupınar ilçesi Kızılca köyünde bulunan gölet etrafında kurulması planlanan Dumlupınar B Tipi Mesire Alanı’nda incelemelerde bulundu.

Bölgede hayata geçirilmesi planlanan mesire alanı projesi çerçevesinde yapılan çalışmalar hakkında bilgiler alan Müdür Hasan Keskin, gölet etrafına yapılacak olan yeni yol etüt ve projelendirme noktalarını yerinde inceledi.

Dumlupınar Lalelik B Tipi Mesire Alanının hayata geçirilmesi için çalışmaların hızla devam ettiğini belirten Bölge Müdürü Hasan Keskin, ilçeye kazandırılacak bu yeni proje ile vatandaşların yeşile daha yakın olabilecekleri bir ortam oluşturmayı amaçladıklarını ve doğa ile baş başa olmak isteyen herkese güzel bir hizmet sunacaklarını dile getirdi.

Müdür Keskin, aynı zamanda boş zamanlarını ve tatil günlerini değerlendirmek için piknik amaçlı mesire alanlarına gelen vatandaşlara da seslenerek, çevre temizliğine dikkat edilmesi gerektiğini, orman alanlarının hepimizin olduğunu, vatandaşların bu konuda duyarlı olmalarını, çevresini kirletenleri görevlilere bildirmelerini ve herkesin ormanların korunması ve kollanması konusunda üzerine düşen görevi yerine getirmesini beklediklerini belirtti.

Arazi programında Bölge Müdürü Hasan Keskin’e Altıntaş Orman İşletme Müdürü Mevlüt Polat, İşletme Müdür Yardımcısı Çağrı Sarı ve Orman İşletme Şefleri eşlik etti.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Müdür Keskin: “Ormanlarımıza daha iyi gelişme ortamı oluşturuyoruz”

Yayınlanan

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğünün İşletme Müdürlükleri sınırları dahilinde yaptığı silvikültürel bakım tedbirleri ile ormanların daha ferah nefesler almasına katkı sağladığı bildirildi.

Orman Bölge Müdürlüğü tarafından ormanlarda yapılan çalışmalar ile geleceğin değer taşıyıcı bireylerinin kolayca tanınır ve bulunur bir hale getirilmesi ve bunlara daha iyi koşullarda yaşayabilmesi için, yer, ışık ve hava temin edilmesi amaçlanırken, aynı zamanda meşçerelerin tüm tehlikelere karşı daha dayanıklı bir hale getirilmesi de sağlanıyor.

Kütahya Orman İşletme Müdürlüğü Karakuz Orman İşletme Şefliği 2021 yılı ilk aralama programında olan 643 – 644 – 654 nolu bölmelerde yapılan çalışmalar Bölge Müdürü Hasan Keskin tarafından kontrol edildi. 240 hektarlık sahada yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler alan Bölge Müdürü Keskin, meşcerelerdeki üstün nitelikteki bireylerin bakımını sağlamak ve iyi koşullar altında büyümelerini sürdürebilmek için yapılan çalışmaları değerlendirdi ve gerekli talimatları verdi. İş güvenliği konusunda gerekli önlemlerin alınması hususuna da değinen Bölge Müdürü Keskin, emeği geçen tüm personele teşekkür etti.

Bölge Müdürü Keskin’e arazi programında Kütahya Orman İşletme Müdürü Ali Rıza Erdem ve Gümüşdağı Orman İşletme Şefi İsmet Çelik eşlik etti.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Köylüler protesto amaçlı karada balık tutma etkinliği düzenledi

Yayınlanan

Kütahya merkeze bağlı Doğluşah köylüleri kendi sulama göletlerinde balık tutamadıkları gerekçesiyle 300 kişinin katılımıyla protesto amaçlı karada balık tutma etkinliği düzenlediler.

Yıllar önce müstecire verilen gölette Doğluşah köylüleri dışında herkese balık tutmasına izin verildiğini iddia eden köy sakinlerinden Ahmet Dalğıran, ”Bu rahatsızlığımızı dile getirmek amacıyla bu pazar günü protesto amaçlı karada balık tutma etkinliği düzenledik. Sulama göledinin ve su kanallarının bakımını her yıl imece usulüyle bizler yapıyoruz. Ancak kendi sulama göledimizde balık tutamıyoruz. Doğluşah köylüleri olarak yetkililere bu duruma çözüm bulmaları için çağrıda bulunuyoruz” dedi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Kütahya Avcılar Kulübü Başkanı Fikret Tüfek güven tazeledi

Yayınlanan

Kütahya Merkez Avcılar Kulübünün yapılan olağan genel kurul toplantısında mevcut başkan Fikret Tüfek yeniden başkanlığa seçildi.

Kongrenin avcılık camiasına hayırlı olmasını dileyen Divan Kurulu Başkanı Dumlupınar Avcılık Federasyonu Başkanı Süleyman Yiğit,16 Ekim 2021 tarihinde tüm av türlerinin avının başlayacağını ifade ederek av sezonunun hayırlı olması temennisinde bulundu.

Avcılığın av vurmak değil, neyin ne zaman vurulacağını bilmek olduğuna dikkat çeken Başkan Süleyman Yiğit,” Gelecek nesilden emanet aldığımız av ve yaban hayatın gelecek nesillere taşımanın hepimizin görevidir” dedi.

Sezon açılış ve kapanış tarihlerine uyulmasının önemine vurgu yapan Başkan Yiğit, Merkez Av Komisyonunca belirlenen limitler dahilinde avlanılması gerektiğini, kaçak avcılıkla mücadele konusunda ilgili tüm birimlerle istişareli çalışmaların yapıldığını da belirtti.

Başkan Yiğit, kongrede yeniden başkanlık görevine seçilen Fikret Tüfek ve yönetim kurulunu tebrik ederek çalışmalarında başarılar diledi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Sokak hayvanları için yuva yaptılar

Yayınlanan

Kütahya 80.Yıl Özel İdare İlkokulu’nun anasınıfı öğrencileri, sokak hayvanları için yuva yaptı.

Öğrenciler, öğretmenlerinin de desteği ile sokak hayvanları için 50 adet kedi evi, 10 adet köpek kulübesi ve 5 adette kuş evi yaptı.Geleneksel hale gelen etkinlik kapsamında öğrencilerin yaptığı yuvalar, 5. kez Kütahya Hayvanları Koruma Derneği’ne verildi.

80.Yıl Özel İdare İlkokulu’nun ana sınıfı öğrencileri, Handan Şahan Kurtulmuş öğretmenlerinin öncülüğünde hazırladıkları proje ile 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü yaklaşırken sevimli hayvan dostlarımızı unutmadıklarını gösterdiler.

Okulun sosyal sorumluluk projeleri kapsamında yürütülen ve sokak hayvanları evsiz kalmasın düşüncesi ile yola çıkan öğrenciler öğretmenlerinin rehberliğinde ve ailelerinin de desteği ile sokak hayvanları için 50 adet kedi evi, 10 adet köpek kulübesi ve 5 adet kuş evi yaptılar.

Yapılan evler okul bahçesinde tüm öğrencilere ve velilere sergilendikten sonra Kütahya Hayvanları Koruma Derneği’ne teslim edilerek dağıtımının yapılması sağlanacak. Proje sorumlusu öğretmen Handan Şahan Kurtulmuş, amaçlarının çocuklara küçük yaşlardan itibaren hayvan sevgisini aşılamak ve bu sevgi ile çocuklarımızın empati kurma, merhametli olma, sorumluluk alma gibi olumlu kazanımlar elde etmesini sağlamak olduğunu ifade ederken, “Hayvan dostlarımız için lütfen evlerinizin önüne bir kap su, bir kap mama bırakın” dedi.

Okul müdürü Onur Yıldırım ise başta öğrenciler olmak üzere bu güzel projede emeği geçen tüm öğretmenlere, velilere ve Kütahya Hayvanları Koruma Derneği’ne teşekkürlerini sunarak duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Simav’da ‘Toprak Dede Hayrettin Karaca Parkı’ açıldı

Yayınlanan

Simav’ın Hisarardı Mahallesi’ne yaptırılan parka, TEMA Vakfı’nın kurucusu ve onursal başkanı Hayrettin Karaca’nın adı veridi.

Açılış töreninde bir konuşma yapan Simav TEMA Vakfı Temsilcisi Gönül Edev Pak, ömrü boyunca doğanın korunması için mücadele eden Tema Vakfı kurucusu Hayretti Karaca’nın adının verildiği parkın açışını yaptıklarını ifade etti.

TEMA Vakfı Kütahya İl Temsilcisi Mustafa Satılmış, TEMA Vakfı’nın 1992 yılında Hayrettin Karaca tarafından kurulduğunu ve hızla yayılıp 1 milyon gönüllü sayısına ulaştığını belirtti. Satılmış, “Kuruluş amacımız, ülkemizi bilinçli bir şekilde ağaçlandırarak erozyonla mücadele etmektir. Bizim bütün derdimiz toprağımızdır. Merhum Hayrettin Karaca 97 yıllık ömründe bu uğurda maddi ve manevi katkılarını ortaya koymuştur” dedi.

Simav Kaymakamı Bahattin Alp Arslanköylü, Hayrettin Karaca’nın adının yaşatıldığı bir parkın açılışında bulunmaktan mutlu olduğunu belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

‘Toprak Dede Hayrettin Karaca Parkı’ndaki ağaçların bakımları ve çevre temizliğini yapan, TEMA gönüllüsü minik öğrencilere de kalem kutusu hediye edildi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Kütahya’da ormanların gençleştirilmesi çalışmaları

Yayınlanan

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü tarafından ormanların gençleştirilmesi çalışmalarının sürdürüldüğü bildirildi.

Orman İşletme Müdürlüğü Karakuz Orman İşletme Şefliği 2021 yılı rehabilitasyon programında olan 15 hektar sahada arazi hazırlığı çalışmaları devam ediyor. Saha hazırlığının bitirilmesinden sonra sahaya 34 bin adet karaçam fidanı dikilerek çalışmalar sonuçlandırılacak.

Damlalı Karaağaç suni tensil sahası arazi hazırlığı çalışmalarını yerinde inceleyen Bölge Müdürü Hasan Keskin, çalışmalar hakkında bilgiler aldı ve emeği geçen tüm personele teşekkür etti.

Müdür Keskin, Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü bünyesindeki ormanlarda gençleştirme çalışmalarını hızla sürdüreceklerini söyledi.

Bölge Müdürü Hasan Keskin’e arazi programında Bölge Müdür Yardımcısı Halil Karademir, Etüt Proje Başmühendisi Osman Gökhan Soyak, Kütahya Orman İşletme Müdür Yardımcısı Mustafa Levent, Orman İşletme Şefleri ve Orman Muhafaza Memurları eşlik etti.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Yılkı atları orman işçileri tarafından görüntülendi

Yayınlanan

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesi Yaylacık ormanında yaşayan yılkı atları, orman işçileri tarafından görüntülendi.

Yaylacık ormanında çalışan orman işçileri yılkı atlarını tayları ile birlikte cep telefonu kamerası ile görüntülediler.

Orman işçileri tarafından araçları ile geçtikleri sırada fark edilen sürü halindeki atlar saniye saniye cep telefonu kamerası ile görüntülendi. Atlar uzun süre kendilerini odaklanan kameralardan rahatsız olmadan yiyeceklerini yemeye devam ettiler.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Gümele köyünde su sevinci

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz ilçesine bağlı Gümele Köyünde yaşanan içme suyu sıkıntısı çözüme kavuştu.

Gediz’e bağlı Gümele Köyünde uzun zamandır yaşanan içme suyu sıkıntısı çözüme kavuştu. İl Özel idaresi tarafından yapılan sondaj çalışmalarıyla bulunan içme suyu, köy halkı tarafından sevinçle karşılandı.

Gümele Köyünde uzun süredir yapılan sondaj çalışmaları sonucunda aranan su 180 metre derinlikte bulundu.

Su sevincini yaşayan köylü kadınlar, suyun bulunduğu alanda gözleme yaparak dağıttılar. Ayrıca kurbanlar kesildi ve dua edildi. Ak Parti Kütahya Milletvekili Ceyda Çetin Erenler, Gediz Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak, İl Genel Meclisi Üyesi Bünyamin Özer, Sacit Sayın, AK parti Gediz İlçe Başkanı Mehmet Erkan, Gümele Köyü Muhtarı Cengiz Erkan köylülerin su mutluluğuna ortak olurken, Milletvekili Ceyda Çetin Erenler vatandaşlara suyu tasarruflu kullanmaları konusunda çağrıda bulundu.

Suya kavuşmanın sevincini yaşadıklarını söyleyen Gümele Köyü Muhtarı Cengiz Erkan, yıllardır çektikleri sıkıntının sona erdiğini söyledi. Erkan, “İl Özel İdare Müdürlüğü tarafından son 2 yıldan beri 2 defa su sondajı yapıldı. Sondajlarda su bulunamadı. Bulunan sulara da içilmez raporu geldi. Son alarak Karakaya mevkisinde yapılan sondajda su bulundu. Sondaj kuyusundan çıkan içme suyu ile evlerdeki musluklardan su akmaya başlayacak. Bu işte emeği geçenlere teşekkür ederim” dedi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Mesire alanında 10 çuval çöp çıktı

Yayınlanan

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde İbrahim Düvenli Orta Okulu öğrencileri, Kösekalfa mesire alanında farkındalık oluşturmak adına temizlik çalışması yaptı.Piknik alanında, yanlarında götürdükleri poşetlere doldurdukları çevreye atılan çöpler 10 çuvalı buldu.İbrahim Düvenli Orta Okulu Sosyal Bilgiler öğretmeni Mustafa Ağız, işlenen ders olarak da sosyal sorumluluk projesi çevre etkinliği olması nedeni ile 6. sınıf 18 öğrenci ile etkinlik düzenlediklerini ve çevreyi temiz tutulması adın öğrencilerle farkındalık oluşturmak istediklerini ifade etti.

Öğrenciler, ” Mesire alanlarının kirletilmemesi gerektiği ve çevremiz bizler için çok önemli, her zaman temiz tutulmalı. Doğa hepimizin”dediler.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Kütahya’da yeni orman yolları açılıyor

Yayınlanan

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğünce ormanların her noktasına ulaşım kolaylığı sağlamak amacıyla yeni orman yolu yapım çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Orman Bölge Müdürlüğü Domaniç Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı Gürgenyayla Orman İşletme Şefliği tarafından 2021 yılı yol programında bulunan 303-1 kod numaralı orman yolu yapım çalışmaları sürüyor.

Ormanların her noktasına ulaşım kolaylığı sağlamasının yanı sıra, olası bir yangında erken ve doğru müdahale için önemli role sahip olan orman yollarının yapım çalışmalarını yerinde inceleyen Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin, Gürgenyayla Orman İşletme Şefi Meryem Yağlı’dan sürdürülen çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Orman yollarının dört mevsim kullanılabilmesi için bakım onarım çalışmalarının da tüm İşletme Müdürlüklerinde sürdürüldüğünü söyleyen Bölge Müdürü Hasan Keskin, Gürgenyayla Şefliğinde bin 910 kilometre olarak yapılan yeni orman yolunun da ormancılık çalışmalarında ve orman yangınlarında yangın sahasına daha hızlı ulaşılması, erken müdahale ile orman yangınlarını kısa sürede söndürülmesinde katkı sağlayacağını belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti ve kolaylıklar diledi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Kütahya’da ağaçlandırma ve bakım çalışması

Yayınlanan

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğünce doğal veya yapay gençleştirme ya da ağaçlandırma çalışmalarıyla kurulan meşcerelerde bakım çalışmalarının aralıksız devam ettiği bildirildi.

Gediz Orman İşletme Şefliği 67. 68. 107. 108 ve 168 no’lu 2022 yılı sıklık bakımı sahalarında sıklık bakım çalışmaları sürdürülüyor.

Gediz Orman İşletme Şefliği tarafından yapılan çalışmalar çerçevesinde istikbal bireylerinin işaretlenmesi, bakım patikalarının işaretlenmesi ve kontrol parsellerinin oluşturulması işleri danışman orman mühendisleri tarafından yürütülüyor. Meşcerelerin sıklık çağında uygulanan orman bakımı tedbirlerinden olan sıklık bakım çalışmaları ile geleceğin istikbal ağaçlarına daha ferah bir yaşam alanı oluşturuluyor.

Gediz Orman İşletme Şefi Osman Mozka kontrolünde yapılan çalışmalar ile geleceğin istikbal ağaçları bugünden belirlenerek, kolayca tanınır ve bulunur duruma getiriliyor ve bu ağaçların ışık ve hava ihtiyaçları sağlanıyor.

Okumaya devam et

ÇEVRE

“Çöplerin yeri ormanlar değil”

Yayınlanan

Kütahya Valisi Ali Çelik, Dünya Temizlik Günü’nde farkındalık oluşturmak için Yeşilay gönüllüleri ve gençlerle birlikte bir araya geldi. Geleceğe temiz bir çevre bırakmanın en önemli görev olduğunu söyleyen Vali Çelik, “Bu doğa bizim ve başka gidecek yerimiz yok. Şahit olduğumuz görüntüler medeniyetimize yakışmıyor” dedi.

180 ülkede ve Türkiye’de eş zamanlı gerçekleştirilen sivil çöp toplama hareketi let’s do it!, Yeşilay Kütahya Şubesi öncülüğünde Kütahya Şehir Ormanı’nda yapıldı.

Farkındalık etkinliğine; Vali Ali Çelik, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Murat Kırbaç, İl Emniyet Müdürü Necmettin Koç, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü İbrahim Çatladan, Yeşilay Kütahya Şube Başkanı Prof. Dr. Fulya Ünal Topçuoğlu ile yönetim kurulu üyeleri, Yeşilay Spor Kulübü sporcuları, Let’s Do It! Kütahya Temsilcisi İsa Burak Bulduk, STK Temsilcileri ile gönüllüler katıldı.

Vali Ali Çelik ilk olarak Dünya Temizlik Günü etkinlikleri kapsamında Yeşilay Kütahya’nın Bağımlılıkla Mücadele ve Farkındalık Kampı‘nda gönüllü gençler ve çocuklarla bir araya geldi.

Burada gençlerle bir süre sohbet eden Vali Çelik, çocuklarla oyunlar oynayıp şarkılar söyledi.

Emeği geçenlere teşekkür eden Vali Çelik, çocukların hem eğlendiği hem öğrendiği kampın, Yeşilay bilinci ve kültürünün toplumda yaygınlaşmasına da katkı sunacağını söyledi.

Vali Çelik daha sonra gönüllülerle birlikte, ormana atılan pet ve cam şişe, gıda ambalajları gibi çöpleri topladı

Geleceğe bırakılacak en büyük hazinenin temiz bir çevre olduğuna dikkat çeken Vali Ali Çelik, “Bu doğa bizim ve başka gidecek yerimiz yok. Şahit olduğumuz görüntüler medeniyetimize yakışmıyor” şeklinde konuştu.

Ormanların ve piknik alanlarının çöp atma yeri olmadığının altını çizen Vali Çelik, “Doğamızı ve çevremizi olumsuz etkileyen bu davranışlardan hızlı bir şekilde vazgeçmemiz lazım. Bu kültürü, bilinci hem kendimize hem de çocuklarımıza aşılamalıyız. Bu doğa bizim ve başka gidecek yerimiz yok. Hep beraber sahip çıkmalı ve çevremizi temiz tutmalıyız. Çöplerin yeri ormanlar değil, ormanlar canlılarımızın yuvası” diye konuştu.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Kütahya’da 179 temizlik görevlisi alınacak

Yayınlanan

Kütahya Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdürlüğü, Toplum Yararına Projesi (TYP) kapsamında 179 temizlik görevlisi alınacağını duyurdu.
İş-Kur İl Müdürü Kamil Uçan, yaptığı açıklamada, “Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda görevlendirilmek üzere 154 kişi, Kütahya İl Özel İdaresi bünyesinde görevlendirilmek üzere 15 kişi, Kütahya Müftülüğü bünyesinde görevlendirilmek üzere 10 kişi noter kurası ve liste yöntemi ile alınacak. Başvurular 20 Eylül’de sona erecek. Başvurular, Alo 170, esube.iskur.gov.tr ve e-devlet’ten yapılacak. Covid-19 tedbirleri kapsamında Kütahya İş-Kur, Tavşanlı Hizmet Merkezi ve Belediyelerdeki irtibat noktalarından başvuru alınmayacaktır. Başvuru sonrasındaki işlemler (listelerin asılması, noter kurasının sonuçlarının ilanı, evrak teslimi ve benzeri) alım yapılacak olan ilgili kurum tarafından yapılacak” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Kütahya’da İl Tarım Müdürlüğü’nde koordinasyon toplantısı

Yayınlanan

Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 2021 yılı projelerinin değerlendirilmesi ve gelecek yıllar için yapılacak projelerin istişaresini yapmak üzere koordinasyon toplantısı düzenlendi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık başkanlığında Şube ve İlçe Müdürlerinin katılımı ile gerçekleşen toplantıda İlçe Müdürlükleri ve Şube Müdürlüklerince yürütülen projelerin değerlendirilmesi yapılarak gelecek sene için hazırlanan projeler masaya yatırıldı.

Toplantıyla ilgili İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada,” Toplantıda, ilimiz çiftçisini ve tarımını yerel ve ulusal kaynaklar ile nasıl desteklenirse daha fazla katma değer üretebiliriz, sürdürülebilir ve izlenebilir bir tarım için İlimizde hangi projeleri hayata geçirmeliyiz, sulamaya açılan sahalarda; alternatif sulama yöntemleri ve diğer bölgelerimizde farklı olarak hangi ürünlerin yetiştiriciliğinin yapılmasını daha fazla kazanç sağlayacağı ve bölgeye has ürünlerin tanıtımı ile yaygınlaştırılması gibi hususlarda bilgi alışverişinde bulunuldu” denildi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Hisarcık’ta inşaat artığı hazır betonlar çevreyi kirletiyor

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde hazır beton trans mikserlerinin inşaatlardan artan betonları otoyol ve çay kenarına boşaltmalarının çevre kirliliğine sebep olduğu bildirildi.
Hazır beton trans mikserlerinin inşaattan artan fazla hazır betonları özellikle ilçe çıkışındaki Hisarcık-Emet karayolu ve Koca çay kenarına boşaltılması sonucu dökülen alanların hazır beton tesislerine döndüğüne dikkat çeken ilçe halkı, ” Yöremizdeki inşaatlara hazır beton götüren trans mikserler dönüşlerinde fazla gelen atık hazır betonları yol kenarlarına döktükleri gibi yıkanan ve içerisinde kimyasal maddeler bulunan trans mikserlerin yıkama suyunu da boşaltmaktadırlar. Bu durum çevre kirliliğine neden olmakta, ayrıca mikserlerin içinin temizlenmesi sonucu dışarıya atılan suyun içerisindeki kimyasal maddelerin zamanla yağmur veya çay sularıyla karışarak arazilerimize zarar vereceği de muhakkaktır. Yoğun araç trafiğine rağmen trans mikserler atık hazır betonları yol ve çay kenarına rahatlıkla döküp gitmektedirler. Ayrıca bu alana yasak olmasına rağmen çöp ve molozda dökülüyor. Bu duruma yıllardan beri çözüm bulunamıyor. Çevremizin daha fazla kirlenmemesi ve arazilerimize zarar vermemesi için yetkililerin çok geç olmadan önlem almasını istiyoruz” dediler.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Kütahya’da ‘Bilim ve doğa’ projesi

Yayınlanan

Kütahya Belediyesi Hekim Sinan Tıbbi Bitkiler Araştırma Merkezi’nde, TÜBİTAK tarafından desteklenen ‘Seramorium’da Bilim ve Doğa’ adlı proje ile Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen öğretmenlere merkezin tanıtımı ve doğal sabun yapımı uygulamalı olarak gösterildi.

Kütahya Belediyesi’nin de katkılarıyla Hekim Sinan Tıbbi Bitkiler Araştırma Merkezi’nde, 4004 kodlu destekleme programı kapsamında TÜBİTAK tarafından desteklenen ‘Seramorium’da Bilim ve Doğa’ adlı proje ile Türkiye’nin çeşitli illerinde, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapan fizik, kimya, biyoloji, fen bilgisi, coğrafya ve sınıf öğretmenliği branşlarından 30 öğretmenin katılımlarıyla başladı. Programa; Hekim Sinan Tıbbi Bitkiler Araştırma Merkezinin yanında bulunan Şair Şeyhi Hekim Sinan’ın türbesinde Şeyhi ile ilgili bilgi verildikten sonra merkezimizin tanıtımı ve faaliyetleri hakkında katılımcılara bilgi verildi. Yine merkezde yetiştirilen tıbbi ve aromatik bitkilerin genel özellikleri hakkında yapılan bilgilendirmenin akabinde bu bitkilerin merkez bünyesinde hangi işlemlerle ürünler elde edildiği hususunda katılımcılara bilgi verildi. Merkez laboratuvarında doğal sabun yapımı uygulamalı olarak katılımcılara gösterildi.

Okumaya devam et

ÇEVRE

Emet ormanlarında inceleme

Yayınlanan

Emet ormanlarında inceleme

Kütahya Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin, Emet Orman İşletme Müdürlüğü Çavdarhisar ve Avdan Orman İşletme Şefliklerinde incelemelerde bulundu.
Karaçam tabi tensil sahaları, gençlik bakımı ve sıklık bakımı bölmelerinde yapılan çalışmaları yerinde gören Bölge Müdürü Hasan Keskin; İşletme Müdürü Mustafa Ertekin ve Orman İşletme Şeflerinden yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler aldı.
Yaşlı ormanları gençleştirmek için yapılan tabi tensil çalışmaları sonrası sahaya gelen yeni fidanların mutluluk verici olduğunu belirten Bölge Müdürü Hasan Keskin, ”Emeklerimizin karşılığını aldık, ormanların kendini yenilemesi ve gençleşmesi için yoğun şekilde çalışmalarımız sürüyor. Ormanlarımızı planlı müdahalelerle iyileştirebilmek ve ağaçların bireysel yaşamlarını en iyi şekilde sürdürebilmesi için gereken ortam sağlayabilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Aynı zamanda meşcere kuruluşunu, büyüme ve gelişmesini işletme amacına en uygun yolda düzenlemek için de itina ediyoruz. Gelişme çağları itibariyle gençlik çağında yapılmakta olan gençlik bakımı ile sıklık çağında yapılmakta olan sıklık bakımı çalışmalarını inceledik” dedi.
Bölge Müdürü Hasan Keskin’e arazi programında Kütahya Orman Bölge Müdür Yardımcıları Mustafa Arpacı ve Halil Karademir eşlik etti.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR