Bizimle iletişime geçin

Eğitim

Kütahya MTAL ile Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü arasında iş birliği protokolü

Yayınlanan

Kütahya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile İl Kültür Turizm İl Müdürlüğü arasında 7 yıl süreli “Erasmus+ Projeleri İş Birliği” protokolü imzalandı.

İmza törenine İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, İl Kültür Turizm İl Müdürü Zekeriya Ünal ile Okul Müdürü Halil Kurt katıldı.

Konuyla ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamada,” Bu protokol ile çağımızın ve geleceğin becerileriyle donanmış kültür ve sanata duyarlı, tüm kültür ve değerlere saygılı, çok kültürlülük kavramını benimseyen, ortak değerler ve kültürler üzerine inşa edilen bir Avrupa kimliği oluşturma çabası içerisinde olan bireyler yetiştirme amaçlanmaktadır” denildi.

Eğitim

Öğrenciler ‘Uygulama Mutfağı’na kavuştu

Yayınlanan

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde Tavşanlı Uygulamalı Bilimler Fakültesi (TUBİF) bünyesinde, 2018 yılında kurulan ve 2019 yılında ilk öğrencilerini almaya başlayan Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü uygulama mutfağına kavuştu.

Açılışın ardından mutfakta incelemelerde bulunan Vali Çelik, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal’dan bilgiler aldı.

Açılan mutfakla birlikte 128 öğrencinin uygulamalı eğitim imkanı bulacağını söyleyen Vali Çelik, emeği geçenlere teşekkür etti.

Uygulama mutfağının açılış törenine Vali Ali Çelik, AK Parti Kütahya Milletvekili Ceyda Çetin Erenler, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, Tavşanlı Kaymakamı Erdoğan Kanyılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Kocaman, Tavşanlı Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ağca, protokol üyeleri ve basın mensupları katıldı.

Okumaya devam et

Eğitim

Kütahya’da lise öğrencilerine, “Proje Hazırlama Teknikleri” semineri

Yayınlanan

Eskişehir Eti Sosyal Bilimler Lisesi Okul Müdürü Serpil Kılıç Cebeci, Okul Müdür Yardımcıları, öğretmen ve öğrencileri, Kütahya Aysel Selahattin Erkasap Sosyal Bilimler Lisesine çalışma ziyareti gerçekleştirdiler

İki okulun idareci ve öğretmenleri yaptıkları ve yapacakları etkinlik ve projelerle ilgili karşılıklı görüş alışverişinde bulundular. Ayrıca TÜBİTAK projesi hazırlama konusunda Eti Sosyal Bilimler Lisesi Coğrafya Öğretmeni Işın Erdoğan tarafından “Proje Hazırlama Teknikleri” konusunda öğrencilere seminer verildi.

Eskişehir Eti Sosyal Bilimler Lisesi yönetici, öğretmen ve öğrencileri, Aysel Selahattin Erkasap Sosyal Bilimler Lisesi programlarından sonra İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit’i makamında ziyaret ettiler. Sosyal Bilimler Liseleri arasında gerçekleşen bu ziyaretin bilgi ve tecrübe paylaşımı açısından önemli ve çok değerli olduğunu ifade eden Müdür Hasan Başyiğit, yapılan etkinlikte emeği geçenlere ve misafir okula ziyaretleri için teşekkür etti. Misafir ekip tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüğünün “Kendin Yap Atölyeleri” ziyaret edildikten sonra Kütahya’nın farklı önemli mekanlarına ziyaretler gerçekleştirildi.

Okumaya devam et

Eğitim

Gediz’de Cumhuriyet Koşusu

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz İlçesinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve 10 Kasım Atatürk’ü anma etkinlikleri çerçevesinde Cumhuriyet ve Ataya saygı koşusu düzenlendi.

Gediz Kaymakamlığı, Gediz Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü ile Gediz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile organize edilen koşuya yüzlerce öğrenci katıldı.

Gediz İlçe stadında Minik erkek-kız, Yıldız erkek-kız, genç erkek-kız olmak üzere 6 farklı kategoride gerçekleştirilen koşuya, Gediz merkez ve köy okullarından öğrenciler katıldı.

Gediz Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Muhammed Keskin, gençleri spora teşvik için ellerinden geleni yaptıklarını belirterek, “Bu amaç için kurumlarımızla işbirliği içinde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Organizasyona katılan öğrencilerimizi tebrik ediyor, emeği geçen beden eğitimi öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Her yıl düzenlemiş olduğumuz koşuda dereceye giren öğrencilerimize madalyaları 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında verilecek” dedi.

İlce Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bahadur “Sporla milli ve manevi değerlerimizi birleştirerek Cumhuriyet koşusu ve Ataya saygı koşusunu Gençlik ve Spor Müdürlüğümüzle düzenledik. Dereceye giren takımlar 26 Ekim’de Kütahya’da, sonra da 29 Ekim’de Ankara’da yapılacak koşuya katılacaklar. Başarılar dilerim” diye konuştu.

Okumaya devam et

Eğitim

Rektör Uysal: “Eğitimden kazandığımızı araştırmaya harcıyoruz”

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, bilimsel araştırma projelerine ayırdıkları kaynaklarda pek çok rekor kırdıklarını ifade etti.

Toplantıda üniversitenin 2019-2021 yılları için hazırlanan faaliyet raporunu sunan Rektör Kazım Uysal, üniversitenin öğrenci sayısının 45 bin 912 olduğunu belirterek, “Bir üniversiteyi üniversite yapan temel ölçüt eğitim olanakları ise biz bu olanakları genişletmek için çok sayıda programı açtık. Bunu yaparken de Yükseköğretim Kurulunun ölçütlerini gözetmek zorunda olduğumuzu biliyorsunuz” dedi.

“Yabancı uyruklu öğrenci sayısındaki artış yüzde 800”

Son 5 yıllık dönemde yabancı uyruklu öğrencilerin sayısındaki artışın yüzde 800 oranında olduğunu söyleyen Prof. Dr. Uysal, “Yabancı uyruklu öğrencilerimiz birkaç ülkeden değil, 74 ülkeden aramıza katılan öğrenciler. Öğrencilerimizin büyük bölümü de gönül coğrafyamızdan. Azerbaycan’dan Somali’den öğrencilerimiz bizlerle beraberler ve sizler de Kütahya’daki yabancı uyruklu öğrenci sayısındaki artışı gözlemliyorsunuz. Bunun yanında UNICEF’in açtığı ve Türkiye’deki pek çok üniversitenin katıldığı ihaleyi kazanarak sayıları 12 bini bulan Suriyeli sığınmacıların Türkçe eğitimlerini vermeye hak kazandık” ifadelerini kullandı.

“Medeniyetimizin kök tutması yabancılara Türkçe eğitimi verilmesine bağlı”

Yabancı uyruklu öğrencileri çok önemsediklerine vurgu yapan Rektör Uysal,” Dünyanın küresel bir köy olduğu ortamda biz içimize kapanamayız. Bizim hedefimiz uluslararasılaşmak ve bu bütün üniversitelerin hedefi. Bu göstergeler bizim uluslararası bir üniversite olduğunu gösteriyor. Bu konu dünyanın bütün köklü milletlerinin tarih boyunca en çok önem verdiği konudur. Bugün dünyada medeniyetimizin kök tutması için yabancı uyruklu öğrencilerimize Türkçe öğretmek zorundayız. Dil bu anlamda önemli bir konudur. Biz öğrencilerimize Türkçe öğreterek kültürümüzü ve değerlerimizi de onlara öğretiyoruz. Hem öğrencilerimize hem de sığınmacılara öğrettiğimiz Türkçe’nin bir dünya dili olmasına katkı sunuyoruz. Biz bu coğrafyada tüm milletlerin etrafımızda birleşmesini istiyoruz ki, bu coğrafyayı manipüle etmek isteyenlere karşı dik duralım. Biz bu öğrencileri davet etmezsek bu birlik beraberlik nasıl sağlanacak? Aynı dine sahibiz, benzer kültürlere sahibiz ama neden ayrıyız? Bu sorunları geride bırakmak için bizim yabancı uyruklu öğrencilerimize eğitim vermemiz gerekiyor. Son olarak da bu sürecin ekonomik katkısı var. Her bir öğrencimiz ülkemize gelişinden gidişine kadar ulaşım, barınma, giyinme, beslenme gibi gereksinimlerini ülkemizden ve özellikle Kütahya’dan karşılıyorlar. Giderken de buradan hatıraları ülkelerine götürüyorlar” dedi.

“Yabancı uyruklu öğrencilerimiz ne sığınmacı ne de mülteci”

Uysal, “Kimi öğrencilerimiz üst düzey bürokratların çocukları ve Türk bürokratların gelecekte temas kuracağı bürokratları, en azından en güçlü adayları yetiştiriyoruz. Tüm bu olumlu koşullara karşın şehrimizde bu öğrencilere olumsuz bakışlar var. Bu öğrenciler ne sığınmacı, ne mültecidir. Bu öğrencilerin büyük kısmı ülkelerinin kalburüstü ailelerinden geliyorlar ve biz onları sınavla alıyoruz. Dolayısıyla belli bir kalitenin üstünde öğrencilere eğitim veriyoruz. Bu öğrencilerimizi kaybedersek uluslararasılaşma sürecinin nimetlerinden yararlanamayız. Bu öğrencilere karşı olumsuz tutumları beraberce ortadan kaldırmamız gerekiyor. Peki, neden böyle büyük bir artış olduğuna değinecek olursak, önceden bu öğrencilerin gelmesi istenmiyordu. Biz istedik. Bunu nasıl yaptık? Biz Kütahya’yı cazip hale getirdik. Fiyatları kanunlar çerçevesinde ve makul seviyelerde tuttuk. Türkçe öğretimi bakımından çok iyi bir kadro kurduk. Bazı öğrencilerin ayaklarına kadar gittik; Üniversiteleriyle anlaşmalar yaptık. Yabancı uyruklu öğrencilerle Türk öğrencilerin kontenjanları farklıdır. Türk öğrencilerin yerine yabancı uyruklu öğrenci alamazsınız. Biz YÖK’ün ve Cumhurbaşkanımızın da teşviklerini dikkate alarak yabancı uyruklu öğrencilerimizin sayısını artırmak istediğimizi net şekilde ifade ettik ve çalışmalarımıza bu yönde ağırlık verdik” diye konuştu.

“Bilimsel araştırma projelerine ayırdığımız kaynaklarda pek çok rekor kırdık”

Bilimsel araştırma projelerine ayırdıkları kaynaklarda pek çok rekor kırdıklarını belirten Uysal, ”Önceden iki başlık altında verilen desteklerin sayısını 7’ye çıkarttık. Doğal olarak bu alana ayırdığımız kaynak miktarı da arttı. Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü kapsamında yapılan projelere verilen destek yaklaşık 5 kat artarak 4 milyon TL’ye yaklaştı. Proje başı ortalama destek miktarı yapılan değişiklikler ile son 2 yılda 10 kat arttı. 1992’de kurulan bir üniversiteyiz. Kütahya’dayız; Bor madenlerinin üzerinde yaşıyoruz. İş söze gelince Kütahya’ya toz kondurmuyoruz ama Bor Araştırma Merkezimizi daha yakın zamanda açtık. Bizden önce bu yönde hiç çalışma yapılmamış. Kurduğumuz bu merkeze ciddi bir kaynak aktararak önemli bir merkez konumuna getirdik. Çok sayıda yeni başlıktaki projelere başvurduk. Peki, bunu nasıl sağladık? Lisansüstü eğitim gelirlerimizi yüzde 760 artırarak bunu başardık. Burada yine yabancı uyruklu öğrencilerimizi üniversitemize çekmemizin önemli katkısı oldu. Biz eğitim için aldığımız paraları alıp araştırma ve geliştirmeye harcadık. İki yılda 8 yeni araştırma ve uygulama merkezi açmamızın, Erasmus stratejik ortaklıklar projelerinin bütçelerinde yaklaşık yüzde 61’lik artışları görmemizin arkasında yine bu öğrencilerimizin katkısı önemli rol üstleniyor” diye konuştu.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Zafer Havalimanı’nda yangın söndürme tatbikatı

Yayınlanan

Altıntaş Zafer Havalimanı İşletme Müdürlüğü tarafından Havalimanı Kurtarma ve Yangınla Mücadele Müdürlüğü ekiplerinin katılımıyla tatbikat gerçekleştirildi.

Tatbikata Kaymakam Mehmet Can İrdelp, Altıntaş Belediye Başkanı Arif Teke, AFAD İl Müdürü Ali Artun, Zafer Havalimanı İşletme Müdürü Ali Ersan Altundal, havalimanında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşların temsilcileri ile havalimanı personeli katıldı.

Tatbikatta senaryo gereği yolcu uçağı, uçuş sırasında yaşadığı teknik bir problem nedeniyle düştü ve yangın çıktı. Kısa sürede güvenlik önlemleri alarak yangına müdahale eden ekipler tatbikatı başarıyla tamamladı. 42 personelin görev aldığı tatbikat ile ilgili bilgi veren Kaymakam Mehmet Can İrdelp, “İstenmeyen olaylar bizim her an tetikte olmamız gerektiğini hatırlatıyor. Havalimanımızda gerek itfaiyemiz gerekse diğer birimlerimizin her an her türlü olasılığa hazır bir şekilde 24 saat en ufak bir boşluk bırakmadan hazır bulunması gerekiyor” dedi.

Okumaya devam et

Eğitim

Hisarcık’ta “Peygamberimiz ve Vefa Toplumu” temalı konferans

Yayınlanan

Hisarcık İlçe Müftülüğünce Mevlidi Nebi Haftası nedeniyle “Peygamberimiz ve Vefa Toplumu” temalı konferans düzenlendi.

Seydi Resul Ortaokulu Konferans Salonunda düzenlenen “Peygamberimiz ve Vefa Toplumu” temalı konferans Kur’an-ı Kerim’in tilavetiyle başladı. Okunan ilahilerin ardından İlçe Müftüsü Sebahattin Akyol, Peygamber Efendimizin alemlere nasıl rahmet olduğunu anlattığı konuşmasında,” Peygamberimiz batıl inançları düzelterek insanların gerçek imana sahip olmalarını sağladı. Adalet ve doğruluğu önceleyerek zulmün ve haksızlığın önüne geçti. Anne baba, akrabalar, komşular ve tüm insanlara iyilik yapılması üzerinde durarak huzuru sağladı. Peygamberimiz en güzel ahlaka sahip birisi olarak vefa üzerinde çok durdu. Vefa ise sözünde durmak, iyilik yapanların iyiliğini unutmayarak her zaman onları anmak. Allah’ın sevgisine ancak vefalı insanlar nail olacaktır” dedi.

Mevlid-i Nebi sinevizyon gösterisi, Cami ve Din Görevlileri Haftası resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile devam eden program İlçe Müftülüğü Vaizi tarafından okunmuş olan Hatmi şeriflerin duasının yapılmasıyla son buldu.

Programa Kaymakam Didem Dinç Özay, Belediye Başkanı Fatih Çalışkan, AK Parti İlçe Başkanı Ali Var, kurum amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, müftülük personeli ve imam hatip öğrencileri katıldı.

Okumaya devam et

Eğitim

Kütahya’da 20. Milli Eğitim Şurası Toplantıları

Yayınlanan

Kütahya’da 20. Milli Eğitim Şurası toplantılarının gerçekleştirildiği bildirildi.

Konuyla ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “20. Milli Eğitim Şurasında Türk Milli Eğitim sistemini geliştirmek, niteliğini yükseltmek amacıyla “Eğitimde Fırsat Eşitliği” başlığı altında “Okul Öncesi, İlköğretim ve Ortaöğretimde Fırsat Eşitliği”, “Mesleki Eğitimin İyileştirilmesi” ve “Öğretmenlerin Mesleki Gelişimi” olmak üzere üç ana gündem konusu ele alınacaktır. Eğitim paydaşlarının söz konusu gündem konularıyla ilgili düşünceleri ortak akla dayalı, etkili ve uygulanabilir tavsiye kararlarının alınabilmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu amaçla ilimizde öğretmen, idareci, öğrenci Sivil Toplum Kuruluşları, üniversitemiz temsilcilerinden oluşan 3 komisyon kurulmuş, belirlenen başlıklar görüşülmüş, öneri ve teklifler değerlendirilerek il raporu hazırlanmıştır. Hazırlanan il raporları bölge komisyonlarına gönderilecektir” denildi.

Okumaya devam et

Eğitim

Kütahya’da orman personeline “Bilgi Güvenliği Farkındalık” eğitimi

Yayınlanan

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü tarafından kurum personeline “Bilgi Güvenliği Farkındalık” eğitimi verildiği bildirildi.

Bölge Müdürlüğü toplantı salonunda öğleden önce saat 10,00 ve öğleden sonra saat 14,30 olmak üzere iki grup halinde düzenlenen eğitim, Kütahya Orman Bölge Müdür Yardımcısı Mustafa Arpacı’nın açılış konuşması ile başladı. Personelin farkındalık seviyelerinin arttırılmasında en önemli maddelerden birinin düzenli olarak verilen eğitimler olduğunu dile getiren Bölge Müdür Yardımcısı Arpacı, bilginin, kurumun en değerli varlığı olduğunu, korunması ve verimli kullanılmasının önemi için bu eğitimin düzenlendiğini söyledi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Şube Müdürlüğünde Bilgisayar Mühendisi olarak görev yapan Mehmet Ali Bali ve Tekniker Cihan Yakut tarafından verilen eğitimlerde, bilgi ve bilgi güvenliği nedir?, kurumsal bilgi güvenliği nasıl sağlanır?, bilgi güvenliği ihlalleri nelere mal olur?, personelden beklenenler?, parola güvenliği, yedekleme, e-posta güvenliği gibi konular işlendi. Videolarla anlatımlar desteklendi ve konu hakkındaki sorular yanıtlanarak, fikir alışverişinde bulunuldu.

Eğitime Bilgi Teknolojileri ve İletişim Şube Müdürü Fethi Şentürk, Şube Müdürleri, Orman İşletme Şefleri ve Kurum personeli katıldı.

Oluşan güvenlik açıklıklarının büyük kısmının kullanıcı hatasından kaynaklandığının vurgulandığı eğitimin, personelin farkındalığının artırılması açısından oldukça verimli geçtiği belirtildi.

Okumaya devam et

Eğitim

Gediz Altınkent Ortaokulu İspanya yolcusu

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz İlçesinde Erasmus+KA229 Programı kapsamında Altınkent Ortaokulu İspanya’ya gidiyor.

Gediz Altınkent Ortaokulunun da ortakları arasında yer aldığı İtalya, Portekiz, İspanya, Litvanya ve Türkiye ortaklı, IPA (Information Processing Agents) “Bilgi İşleme Ajansları” adlı Erasmus +K229 (Okullar Arası Değişim Ortaklıkları) projesinin ikinci toplantısı İspanya’nın La Llosa de Ranes şehrinde gerçekleşecek.

Altınkent Ortaokulu ve Proje ekibi için ilk kez yurt dışı eğitim etkinliği ve deneyimi olacak ve bir hafta sürecek programa Okul Müdürü Okan Karaca, İngilizce Öğretmeni Fırat Mıdık, Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Ümit Karaduman ve 4 öğrenci katılacak.

Projeyi yürüten Altınkent Ortaokulu Müdürü Okan Karacan; “Gerçekleştireceğimiz proje ile teknolojinin nimetlerinden yararlanmanın ve sıradan yöntem ve stratejilerle geleceğe nitelikli insan yetiştirmenin artık mümkün olmadığını biliniyor. Ortak okulların, sorgulamadan, eleştirmeden ve sadece ezberleyerek öğrenen nesiller yerine 21. yüzyıl becerileri ile donatılmış yeni bireyler yetiştirmek için STEAM destekli kodlama ve programlama eğitimi ile bu becerileri aşılamayı planlıyoruz. Projemiz ile 21. yüzyılın ilk nesli olma unvanına sahip z kuşağının ilgisini kodlama gibi bir etkinliğe odaklayarak, 21. yüzyıl becerilerine sahip öğrenciler; üreten ve tüketmeyen bir nesil yetiştirmeyi amaçlıyoruz “şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Eğitim

Öğrenciler PTT’den mektup gönderdi

Yayınlanan

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde öğrenciler PTT’ye giderek yakınlarına tebrik kartı gönderdi. Teknolojinin değerlerden uzaklaştırdığının farkındalığını göstermek , öğrenme modeli rol alınarak çocuklara hem kamu kurum ve kuruluşları tanıtılıp, bunların işleyişi hakkında somut bilgiler vermek amacıyla yapılan gezide, mektup değerleri için bilgilendirme yapıldı. Öğrenciler, kırtasiyelerden özenle tebrik kartı ve zarf seçer evlerinde büyük bir heyecanla yakınlarına mektup yazarak PTT’ den gönderdiler. Tavşanlı Arslanbey ilkokulu 2/D sınıfı öğretmeni Mefküre Çakır, ” Çocuklarımızın eski iletişim araçlarını unutmaması, mektup ve tebrik kartlarının nasıl hazırlanıp nasıl gönderileceğini öğrenmesi için PTT gezisi düzenledik. Mektuplaşma geleneğini öğrencilere yaşayarak gösterildi. Mektuplarını gönderen öğrenciler, yetkililer tarafından kargo bölümü gezdirilerek mektupların nasıl tasnif ve kargolandığı anlatıldı.” dedi.

Öğrencilerden Sümeyye Çağlı , “ Çok güzel bir gün geçirdik. Tebrik kartı göndermesini öğrendik. ” dedi.

Okumaya devam et

Eğitim

Gediz’de TÜBİTAK Bilim Fuarı

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz ilçesinde TÜBİTAK tarafından öğrencilerin bilimsel araştırma kültürünü ve bilimsel yaklaşım becerilerini yaparak ve yaşayarak kazanması amacıyla Gediz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı gerçekleştirildi.

Bu sene üçüncüsü gerçekleştirilen bilim fuarında Gediz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırlamış olduğu 19 proje ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü.

Öğretmen Hüseyin Göksal’ın proje koordinatörlüğünü yaptığı Tübitak 4006 bilim fuarı farklı alanlardan 19 proje ile gerçekleştirildi.Öğrencilerin danışman öğretmenleri ile birlikte hazırladıkları projeler ile bilimin günlük hayatla ilişkilendirilmesi, soru ve sorunlarına çözüm bulunması gibi konularda tecrübe kazandılar.

Fuar ile ilgili bilgi veren Okul Müdürü Hamiyet Cingöz Cangür, Gediz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde TÜBİTAK desteği ile 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı düzenlediklerini söyledi.

Cangür; “Projelerimiz kabul edilmişti ve kabul edilen projelerimiz öğrencilerimizle birlikte hazırlanarak sunuldu. Her zaman bilim ile iç içe olalım, bir şeyler üretelim ve meslek liseliler olarak çalışmalar yapalım diye sürekli projeler içerisinde bulunmak istiyoruz. Öğretmen arkadaşlarımız ve öğrencilerimiz bu çalışmalarda bulunurken, büyük bir keyif aldılar ve pek çok şey öğrendiler Bilimin ucu bucağı yok, daha fazlasını öğrenip yapabileceğimize inanıyorum. Öğrencilerimle birlikte daha fazla çalışmalarda bulunacağız inşallah. Diğer projelerde çalışmayı düşünüyoruz” dedi.

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından fuarda sergilenen projeleri beraberindekilerle birlikte gezen İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bahadur, “Fuarda sergilenen ve öğrencilerimiz tarafından ortaya çıkarılmış proje ve eserler heyecan verici. Öğrencilerimizin toplumsal ihtiyaçlara ve sorunlara çözüm sunabilen nitelikli ürünler, yenilikçi fikir ve uygulamalar ortaya koyması geleceğimiz adına çok önemli. Projede emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimizi kutluyorum” dedi.

Okumaya devam et

Eğitim

Gediz’de öğrencilere okçuluk eğitimi

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz İlçesinde Türkiye Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonu ve Simav Geleneksel Okçuluk Spor Kulübü tarafından öğrencilere okçuluk eğitimi veriliyor.

Gediz’de Kaymakam Hakan Alkan’ın desteği ile Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde ilk defa başlatılan Geleneksel Türk Okçuluk kursunun 200 saatlik 1.seviye eğitimleri tamamlamasının ardından 2.seviye eğitimlerine 75 kemankeş adayı ile başladı.

Geleneksel Türk Okçuluğu sadece yayın çilesini çekip oku hedefi vurmaktan ibaret olmadığını belirten okçuluk Antrenörü Süleyman Akif Ünlü; “Geleneksel Türk okçuluğu atalarımızdan bize kalan bir mirastır, kültürdür. Emanet olarak üstatlarımızdan aldığımız bu mirası gelecek nesillere aktarmayı kendimize görev edindik” dedi.

Ünlü; “Geleneksel Türk okçuluğu sporun ötesinde; sünneti seniyyedir, kültürel bir yaşam tarzıdır, sağlıklı bir kalp, dik duruştur. Okçuluk merakının çocuklarda ön plana çıkmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Gediz’de başlattığımız okçuluk eğitimleriyle, ata sporumuz olan geleneksel Türk okçuluğuna katkı sağlamayı hedefliyoruz. Kursumuza gösterilen yoğun talep ve ilgiden dolayı Gediz halkına, bizleri destekleyen kurum amirleri ve sivil toplum kuruluşlarına şahsım ve federasyonumuz adına teşekkürü bir borç bilirim” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Eğitim

Hisarcık’ta Hızlı Klavye Kullanım Kursu açıldı

Yayınlanan

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından Hızlı Klavye Kullanım (F klavye) Kursu açıldığı bildirildi.

Hisarcık Çok Programlı Anadolu Lisesi Muhasebe ve Finansman Alan Şefi Cemil Şimşek tarafından Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü bilgisayar laboratuvarında verilen toplam 72 saat süreli Hızlı Klavye Kullanım kursuna 29 kursiyer katılıyor.

Kursiyerlere F Klavyeyi hızlı kullanma tekniklerinin öğretildiği Hızlı Klavye Kullanım kursunun aralık ayına kadar devam edeceğini belirten Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Sebiha Kaya,” Her yıl açılan Hızlı Klavye Kullanım kursu sayesinde Hisarcık içinden ya da dışından kursa gelerek, hızlı klavye kullanma becerisini geliştiren kursiyerler aldıkları belgelerle ve kazandıkları yetenekle çeşitli adliyelerde Zabıt Katibi olarak işe başlamışlar ya da görevlerinde yükselmişlerdir. F Klavye Kursları istihdam oluşturma noktasında katkı sağladığı için önemi büyüktür” dedi.

Okumaya devam et

Eğitim

Hastanede ‘Pembe kod’ tatbikatı

Yayınlanan

Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bebek ve çocuk kaçırma durumlarında kullanılan “Pembe kod” olayları için tatbikat gerçekleştirildi.

Senaryo gereği Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde yatmakta olan yeni doğum yapmış bir annenin bebeği, hastane çalışanı kılığına girmiş bir kişi tarafından kaçırıldı. “Pembe kod” çağrısı verilir verilmez hemen hastane giriş çıkışların kapatılması sonucu bebeği kaçıran kişi hastane güvenlik görevlileri tarafından bebeğe herhangi bir zarar verilmeden yakalandı.

Hastanelerde yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçebilmek için gerçekleştirilen bu tatbikatlar öncelikle hastaların ve sağlık çalışanlarının güvenliğinin sağlanmasını amaçlıyor. Hastaların daha güvenli ortamlarda hizmet görebilmeleri ve acil durumlara hazırlıklı olunması açısından büyük önem taşıyan bu çalışmalar hasta memnuniyetini de beraberinde getiriyor.

Okumaya devam et

Eğitim

Gediz Fen Lisesi öğrencisi milli takım seçmelerine davet edildi

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz ilçesinde, Fen Lisesi 9.sınıf öğrencisi Cumali Say U15 Futbol Milli Takım davetlisi olarak Bursa’ya çağrıldı.

Gediz Gençlik ve Spor Kulübünün ve Alt Yapı Proje Ortağı Altınordu Gediz Spor Okulu Bünyesinde Yetişip Alt yaş Grubu Futbol Takımlarında Oynadıktan Sonra İnegölspor’a Transfer Olan Cumali Say, 15 Yaş Altı Milli Takım Seçmelerine Davet Edildi.

Genç milli takımlar tarafından düzenlenen ve 2007 doğumlu oyuncuları kapsayan 15 yaş altı seçmeleri Bursa’da tamamlandı. Turnuvaya Gediz FenLisesi 9.Sınıf öğrencisi ve İnegölspor futbolcusu Cumali Say da davet edildi. Bursaspor Vakıfköy Orhan Özselek Tesisleri’nde oynanan seçme maçlarına Gediz’den davet edilen Cumali Say katılım sağladı ve hünerlerini sergiledi.

Genç milli takım antrenörleri ile bölge antrenörlerinin takip ettiği maçlar sonrasında, U15 milli takımına ve kulüplere oyuncu havuzu oluşturulacak.

Okumaya devam et

Eğitim

DPÜ Giysibank yeniden hizmet vermeye başladı

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nin sosyal yardımlaşma projelerinden olan ve 2019 yılında hayata geçen Giysibank, salgın döneminin ardından öğrencilerin üniversiteye dönmesiyle kapılarını yeniden açtı.

Dumlupınar Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığının yönetiminde 2019 yılında ihtiyaç sahibi öğrencilerin giyecek gereksinimlerini karşılayabilmeleri amacıyla kurulan Giysibank, 2021-2022 Akademik Yılı ile birlikte yeniden Sosyopark’taki yerinde hizmet vermeye başladı.

Giysibank’tan yararlanmak için öğrencilerin Kütahya Dumlupınar Üniversitesi E-Randevu sistemi olan randevu.dpu.edu.tr adresinden giriş yapmaları ve Giysibank’tan randevu almaları gerekiyor. Randevu saatinde mağazada bulunarak öğrenci kimliklerini gösteren öğrenciler, uygulamadan yararlanabilecekler. Öğrenciler bir yarıyılda üç farklı giysiyi alabilme hakkına sahip olacaklar.

Rektör Prof. Dr. Kazım Uysal, Giysibank’ı ziyaret ederek çalışanlarla sohbet etti. Rektör yardımcıları Prof. Dr. Muammer Gavas ve Prof. Dr. Atilla Batur ile Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Öğr. Gör. Yusuf Ziya Beydüz’ün de eşlik ettiği ziyarette mağazada bulunan ürünleri inceleyen Rektör Uysal, öğrencilerin ilgisi ve mağazadaki stoklarla ilgili bilgiler aldı. Mağazada ürünlerin eksildikçe tamamlanması için ne gibi çalışmaların yapıldığı hakkında bilgi alan Rektör, öğrencilerin temel gereksinimlerinin karşılanması konusunda gereken hassasiyetin en üst düzeyde gösterilmesini istedi.

Kızılay Derneği Kütahya Şubesi başta olmak üzere Kütahya’daki kamu kuruluşlarının, özel kurumların ve hayırseverlerin desteklerinin devam ettiği Giysibank’ın yeniden etkin olarak çalışmaya başladığını ifade eden Uysal, giyinme konusunda gereksinimleri olan öğrencilerin hiç çekinmeden Giysibank’a gelebileceklerini ve beğendikleri elbiseleri bedelsiz olarak alıp giysi ihtiyaçlarını karşılayabileceklerini söyledi.

Okumaya devam et

Eğitim

Gediz’de özel eğitim farkındalık semineri

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz İlçesinde 15 Temmuz Şehitleri Özel Eğitim Uygulama Okulunda “Özel Eğitim Farkındalık Semineri” düzenlendi.

Gediz 15 Temmuz Şehitleri Özel Eğitim Uygulama Okulu Psikolojik Danışmanı Furkan Altıntaş ve Özel Eğitim Öğretmeni Ramazan Kolay tarafından, Özel Eğitim İhtiyacı olan bireylerin daha güvenli taşınması ve öğrencilere daha iyi hizmet sağlanabilmesi için taşıma hizmeti sağlayan şoför ve servislerde çalışan rehber personele yönelik 10 saatlik “Özel Eğitim Farkındalık Semineri” düzenlendi.

Şoför ve Rehber personelin tam katılımın sağladığı seminerde “Özel eğitimde etik değerler, Özel eğitimin önündeki engeller, özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin özellikleri, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin taşınması sırasında karşılaşılabilecek sorunlar, alınması gereken önlemler ve çözümleri” konularında eğitim verildi. Yapılan seminerin şoför ve rehber personel tarafından çok verimli geçtiği ifade edildi.

Okumaya devam et

Eğitim

‘Deneyap Atölyesi’ için öğrenci seçme sınavları başladı

Yayınlanan

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK ile Türkiye Teknoloji Takımının ortak çalışması sonucu başlatılan Deneyap Teknoloji Atölyeleri için yapılacak olan Öğrenci Seçme Sınavı başladı.

Kütahya’da 11. Kalkınma Planı’nda yer alan Gençlik ve Spor Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK ile Türkiye Teknoloji Takımının ortak çalışması sonucu başlatılan Deneyap Teknoloji Atölyeleri için yapılacak olan Öğrenci Seçme Sınavı başladı. Gençlik merkezinden gerçekleştirilen sınavlara Kütahya’dan binin üzerinde aday başvurdu. Öğrenim seviyelerine göre 11-31 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan sınavlar sonucunda 160 öğrenci 2 yıl teorik ve 1 yıl pratik olmak üzere 3 yıl boyunca teknoloji atölyelerinde eğitim alacaklar.

Sınavlar sonunda 3 yıllık eğitim için 160 gencin seçileceğini söyleyen Kütahya Gençlik Merkezi Müdürü Ercan Şirin “Gençlik ve Spor Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK ile Türkiye Teknoloji Takımı tarafından gerçekleştirilen bir projede 27 farklı ilde dene yap atölyeleri bu dönem itibari ile eğitimlerine başlayacak. İlimizden 1000’nin üzerinden başvuru gerçekleştirildi, 160 tane orta okul ve lise seviyesinde olmak kaydı ile gencimizi seçeceğiz. 4. ve 5. sınıflar ile 8., 9. ve hazırlık sınıfı öğrencileri başvuru gerçekleştirildi. Günde 4 seans halinde sınavlarımızı gerçekleştiriyoruz. Bu sınavlar sonucunda gençlerimiz uygulama sınavına tabi tutulacaklar ve tespit edilen 160 gencimiz 2 sene teorik 1 sene ise uygulama eğitim alacaklar. Bunun en sonunda ise teknolojik anlamda donanımlı gençlerin yetişmesi yeni nesiller yetiştirmek. Bu anlamda gençlik merkezinde kurulan 3 atölyemiz var bu atölyelerde derslerimiz gerçekleştirilecek” dedi.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Motivasyon Tırı Altıntaş’ta çocuklarla buluştu

Yayınlanan

Kütahya Valisi Ali Çelik himayelerinde oluşturulan Motivasyon Tırı, Altıntaş ilçesinde 31 Ağustos’ta yaşanan 5 büyüklüğündeki depremden etkilenen çocuklar için Beşkarış köyüne geldi.

Kaymakam Mehmet Can İrdelp, İlçe Özel İdare Müdürü Mehmet Taşan, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Güven ve öğretmenlerinde katıldığı Motivasyon Tırında öğrenciler düzenlenen aktiviteler ve oyuncaklarla doyasıya eğlendiler.

Dumlupınar Üniversitesi Öğretim Üyesi Kudret Armağan tarafından öğrencilerle gerçekleştirilen eğlenceli etkinliklerle öğrencilerin hafızalarından depremin olumsuz etkilerinin silinmesi ve yerini yaşadıkları neşeli anların alması amaçlandı.

Motivasyon Tırına Beşkarış İlkokulu, Yolçatı İlkokulu, İstiklal İlokulu ve Zafer İlkokulu öğrencileri katıldı. Kaymakam İrdelp başta Vali Ali Çelik ve Kudret Armağan olmak üzere organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Okumaya devam et

Eğitim

Gediz’de “Sağlık için bir pedal da sen çevir” etkinliği

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz ilçesinde Amatör Spor Haftası etkinlikleri kapsamında, öğrenciler ilçe içinde bisiklet turu yaptı.

Amatör Spor Haftası Etkinlikleri Kapsamında “Sağlık için bir pedal da sen çevir” bisiklet etkinliği gerçekleştirildi. Etkinliğe Gediz Kaymakamı Hakan Alkan, Jandarma Komutanı Üsteğmen Yaşar Türker, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Muhammed Keskin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bahadur, Spor öğretmenleri, sporcular ve vatandaşlar katıldı.

Bisikletlerle Gediz turu yaparak vatandaşları bisiklet binmeye davet ettiklerini belirten Gediz Gençlik ve Spor Müdürü Muhammed Keskin, “Gençlerimize bisikleti sevdirmeyi ve daha sağlıklı bir yaşam tarzını kazandırmayı istiyoruz. Bu amaca öncülük eden başta Kaymakamımız Hakan Alkan’a ve daire amirlerimize ve Milli Eğitim Müdürlüğümüze, antrenör ve sporcularımıza herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Gediz Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü önünden başlayarak ilce turu ile devam eden etkinlikte 50 metre kız ve erkek hız yarışması ile en hızlı bisiklet sürme yarışması ilçe stadında yapıldı. Dereceye giren sporculara madalya verildi.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR