Bizimle iletişime geçin

Kültür

Klasik araçlar tutkunları nostalji rüzgarı estirdi

Yayınlanan

Kütahya’da klasik araç tutkunları bir araya gelerek, yıllara meydan okuyan otomobillerini sergiledi.

Birbirinden değerli 24 aracın sergilendiği etkinliğe, vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Gelen ziyaretçilerin bir çoğunun bu araçlarda bir hikayesi var diyen Levent Aka, “Ben yaklaşık 24 yıldır klasik araçlara merakım var. 4 sene önce Kütahya’da 124 grubunu oluşturduk. Kütahya 124 çatısı altında ülkemizde etkinlikler düzenliyoruz. Şuan hali hazırda burada 24 tane klasik aracımız var. Bu klasik araçları buraya toplamamızın amacı en önce görsel bir şölen oluşturmak, onun harici buraya gelen ziyaretçilerimize tanıtmak. Çünkü buraya gelen bin ziyaretçimizin çoğunun bu araçlarda bir anısı var. Bir amcamı geliyor ben bu araçta ehliyet almıştım diyor, bir başka birisi benim ilk arabamdı, bir başka teyze geliyor benim gelin arabamdı diyor, yengeni istemeye gittiğim düğün arabamdı herkesin bir hikayesi olduğu bu araçları hurdaya değil de piyasaya tekrar çıkartıp yaşatmak istiyoruz. Biz bu araçlar 7’den 70’e hikayesi olan herkesin bu görsel şölene katılması için buradayız” dedi.

Araçlara olan ilgisinin çocukluktan geldiğinden bahseden Samet Yıldız, “Yıllardır bu işe gönül vermiş bir şekilde devam ediyoruz. Bizim hikayemiz çocukluktan, babamızdan başlıyor. Daha sonra yıllar içinde edindiğimiz dostluklarla ve çevrelerle daha fazla merak ederek bu günlere geldik. Araçları seviyoruz, klasiği ve nostaljiyi seviyoruz” diye konuştu.

Araçlarına evlatlarına bakar gibi ilgilendiğini dile getiren Hüseyin Hisar, “Burada araçlarımızı Kütahyalı hemşehrilerimize sergileyerek klasik araç tutkunlarını buraya davet ettik. Bu tür etkinliklerde amacımız klasik araçların eski araçların sergilenmesi ve insanların bu araçları görüp incelemesi. Bugün burada ki araçların en eski 1969 model bir Mercedes w115 kasa farklı yaşlarda, farklı modellerde araçlar bugün burada bir araya geldi. Klasik araçlar bakım isteyen araçlar. Bunlar bizim göz bebeğimiz evladımıza bakar gibi bakıyoruz ve çoğu zaman mesai harcıyoruz araçlarımız için” ifadelerini kullandı.

Kültür

Asırlık iğne oyaları markalaşıyor

Yayınlanan

Kütahya’nın yüz yıllardır sandıklarda saklanan, kuşaktan kuşağa geçen el emeği göz nuru iğne oyaları markalaşmak için gün sayıyor. Kütahya Olgunlaşma Enstitüsü tarafından 2017 yılın başlatılan proje ile iğne oyaları artık detaylı çalışmalar sonucunda kitaplara aktarılarak arşivlendi. Zengin taktı fakir baktı oyası, kar yağdı oyası, cimcik oyası gibi her bir motifin kendisine has hikayesi olan iğne oyaları için ‘coğrafi işaret’ başvurusu da yapıldı.

Her bir iğne oyasının kendine özgü bir hikayesi olduğundan bahseden ve bugüne kadar 140 motifi kayıt altına aldıklarından bahseden Kütahya Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Elif Telli, “Kütahya Olgunlaşma Enstitüsü olarak tarihini araştıran bir misyona sahibiz. Biz bu görev kapsamında 2017 yılında ‘Kütahya’nın iğne oyaları’ adlı tema çalışmamızı başlattık. Bu çalışma ile birlikte Kütahyalıların bire bir sandıklarına ulaşarak kendilerinde bu arşivleri isteyerek merkezinde ve ilçelerinde iğne oyalarının araştırmasını yaptık. Önce çizimler ile kağıda aktardık ve daha sonra motifleri bire bir ipek iplikler ile replikalarını hazırladık. Bize bu süreçte destek veren sandıklardaki hazinelerini bizlerle paylaşan Kütahyalılara çok teşekkür ediyorum. Ve tema çalışma ile biz Kütahya’ya özgü iğne oylarını araştırırken çok değişik isimler ile karşılaştık. Her biri kendine özgü isme sahip olan motiflerde atalarımız isim verirken yaşanmışların bu iğne oylarında aktarmışlar. Örnek verirsek ‘Malak sattıran’, ‘Kiremit sattıran’, ‘Gönül çelen’, ‘Kasımpatı’ gibi isimler vermişler. Burada görmüş olduğunuz iğne oyları 120 adet ve bunlar ile birlikte kitap hazırladık ve sayın valimiz de bu kitabın basımına ve çoğaltılmasında büyük destek verdiler. Replikaların basımının ardından birde danelere çekilmiş hali ile bir kitap hazırladık ve basımını yaptık. İnşallah önümüzde ki günler lansman ile birlikte Kütahyalılara ve Kütahya dışında da duyurmak istiyoruz. İğne oyalarında ki motifleri günümüzde de aksesuar eşyaları olarak değişik alanlar kullanılmak üzere bazı kalyonlar yaptık, çini desenlerini kullanarak iğne oyalı haliçler yaptık ve inşallah bunların ses getireceğini düşünüyorum. Kütahya’nın iğne oyaları Türkiye’de bir numara denilecek kalitede ve büyüklükte görkemli yapıda bunu da ispatlamaya çalıştık. Kütahya Valiliği ile birlikte Zafer kalkınma ajansına başvuru yapıldı ve başaralı bulunduk. Önümüzde ki günlerde eğitimlerini aldıktan sonra Kütahya’ya iğne oyalarını tescilleyerek coğrafi işaret kazandıracağız” diye konuştu.

Okumaya devam et

Kültür

Kale kapısı yeniden hayat buluyor

Yayınlanan

Kütahya Belediyesi ile Kütahya İl Özel İdaresi iş birliğinde tarihi Kütahya Kalesi’nin kapısında başlatılan restorasyon çalışmalarında sona gelindi.Vali Ali Çelik, 72 burcuyla Türkiye’nin 3. büyük kalesi olan tarihi Kütahya Kalesi’nde devam eden restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi.

Tarihi kalenin kapısında başlatılan restorasyon çalışmalarının kasım ayında tamamlanacağını kaydeden Vali Ali Çelik, “Binlerce yıllık geçmişiyle birçok medeniyete kucak açan kalemizi geleceğe sağlıklı bir şekilde aktarmak için el ve gönül birliği içerisinde bir çalışma içerisinde girdik. Kütahya Belediyemiz ile İl Özel İdaremizin finansman desteğiyle başlatılan restorasyonun tamamlanmasının ardından tarihi kale kapımız yeniden hayat bulacak. Desteklerinden dolayı Belediyemize, Özel İdaremize ve İl Genel Meclisi üyelerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Okumaya devam et

Kültür

Çarşının ‘Himmet babası’ 40 yıldır askıda geleneği ile yemek ikram ediyor

Yayınlanan

Kütahya’da Osmanlı geleneği olan askıda geleneğini babasından kalma lokantada yaşatan işletmeci Himmet Çakubay, hayırseverlerin de destekleriyle 40 yıldır her pazar gelenlere ücretsiz yemek ikram ediyor.

Paşam Sultan Mahallesi’ndeki lokantasında hafta boyunca askıya bırakılan ve hayırseverlerin destekleri ile 250’yi aşkın kişiyi misafir eden mahallelinin “Himmet babası” Himmet Çakubay, bu geleneği sürdürmek istiyor. Hayırseverlerin destekleri ile 40 yıldır her pazar günü yemek ikramında bulunduğunu söyleyen işletmeci Çakubay, “Her hafta değişik yemekler yapıyoruz. Geçtiğimiz hafta tavuk ciğeri vardı. Bu hafta kemikli kırmızı et, çorba, pilav, komposto var menümüzde. Kişi sayısı olarak da 200-250 kişiyi burada ağırlıyoruz. Benim burada bu hayrı yaptığımı bilen hayırseverlerden kimi pirinci alıyor, kimi etini alıyor, bize de yapmak düşüyor. Hayırseverlerin eli de gönlü de bol. Bize ulaşmak isteyen Almanya’dan bile ulaşıyor. Bizler de hayırseverlerin destekleri ile vermeye çalışacağız. Her hafta pazar günleri burada yemek ikramımız devam ediyor” dedi.

Yıllardır süregelen geleneğin yaşatılması konusunda mutlu olduklarını ifade eden vatandaşlar ise hayırseverlere teşekkür ettiler.

Okumaya devam et

ALTINTAŞ

Vali Çelik’ten gençlere: “Hayatı kısa video ve görsellerle anlayamazsınız”

Yayınlanan

Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde düzenlenen ‘Kitap, Kariyer Günleri” ilgi gördü.

Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde düzenlenen etkinliğin açılış töreninde konuşan Vali Ali Çelik, okumanın ve okuma alışkanlığı kazanmanın önemine dikkat çekti. Eğitimin temel dinamiğinin anlamak, hissetmek ve içselleştirmek olduğunu belirten Vali Çelik, “İki yönlü eğitim sistemi var: beceri geliştirilmesi ve ahlakın büyütülmesi. Okumak; hayatı anlamanın, bireylerin hem kendi hayatlarına bakışları hem de dünyanın bütün perspektifiyle ayaklarının altına seriliş hikâyesinin başlangıç noktası. Her bir kitapla başlayan serüven bizim düşünce dimağımızı, bakış açımızı değiştirir” dedi.

“Hayatı kısa video ve görsellerle anlayamazsınız”

İnternet kullanımının okumanın gücünü unutturmaması gerektiğinin altını çizen Vali Çelik, “Dünya bir yarış içinde, bunun bir tarafı sınavlara diğer tarafı hayata hazırlık süreci. Okumanın gücünü, okudukça öğrenmenin gücünü gençler internet dünyasında unutabiliyorlar. Hayatı, kısa video ve görsellerle daha iyi anladıklarını, hayatı daha kalıcı kıldıklarını düşünüyorlar; ama bu düşünce içinde ciddi bir yanılgı barındırıyor. Gençlerimiz okuma alışkanlığı kazanmaz, hayatı kısa videolardan ibaret algılamaya devam ederse toplumumuz ve geleceğimiz sıkıntıya düşer. İnternetin sağladığı imkanlar muhakkak dünyamıza başka bir çehre kazandırıyor; ama hiçbiri kitabın yerini, kitabın bize sunduğu gücü ve geleceği yerine konamaz. Temennimiz internet dünyasının sağladığı imkanlardan pozitiflerini almaları ve kitap okumanın hazzını yaşamaları” diye konuştu.

Okumaya devam et

Kültür

Vali Çelik: “Aizanoi Antik Kenti’nin tüm ihtişamı ve görkemiyle gün yüzüne çıkarıldı”

Yayınlanan

Kütahya Valisi Ali Çelik, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti’nin tüm ihtişamı ve görkemiyle gün yüzüne çıkarıldığını söyledi.

Aizanoi Antik Kenti’nde devam eden kazı ve restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Çelik, 125 personelin yoğun şekilde çalıştığı antik kentte kazı çalışmalarının 12 ay kesintisiz sürdürüleceğini, restorasyonun 2022’de başlayacağını kaydetti.

Anadolu’daki en iyi korunmuş Zeus Tapınağı ile dünyanın ilk borsasına ev sahipliği yapan Aizanoi Antik Kenti’nde kesintisiz sürdürülen kazı çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Ali Çelik, Kütahya Müze Müdürlüğü Başkanlığında, Dumlupınar Üniversitesinin desteği ve Prof. Dr. Gökhan Coşkun’un bilimsel danışmanlığında sürdürülen kazı, restorasyon ve araştırma çalışmaları hakkında yerinde bilgiler aldı.

“Günbegün görünürlüğü artıyor”

Aizanoi’deki tarihi yapıların günbegün toprak altından çıkarıldıkça antik kentin görünürlüğünün arttığını ve bundan büyük heyecan duyduğunu ifade eden Vali Çelik, çalışmaların özenle ve hızla ilerlediğini belirtti.

Tapınağın anıtsal kapısındaki kazı çalışmasının tamamlandığını, yapının kış mevsiminde zarar görmemesi için üzerinin örtülerek koruma altına alınacağını söyleyen Vali Çelik, anıtsal kapı ve dünyada benzeri olmayan antik tiyatro-stadyum kompleksinde restorasyon çalışmalarına 2022 yılında başlanacağını söyledi.

“Önceliğimiz anıtsal kapıyı tüm görkemiyle ayağa kaldırmak”

Agora ve anıtsal kapı alanında yapılan kazılarda Zeus Tapınağı’na giriş kapısı olan anıtsal yapıya ait frizler, sütunlar, kaideler ve başlıklar açığa çıkarıldığını aktaran Vali Çelik, “Önceliğimiz, Roma döneminin muhteşem mimari eseri olan bu yapıyı o günkü görkemiyle ayağa kaldırmak. Proje çalışmamızı hızlı bir şekilde tamamlayarak en kısa sürede ihalesine çıkmayı hedefliyoruz” dedi.

“Aizanoi’nin kalbi Agorayı toprak altından çıkarıyoruz”

Roma döneminde çarşı ve pazar olarak kullanılan, Aizanoi Antik Kenti’nin kalbi agorada hummalı çalışmaların sürdüğünü, mimari blokların kaldırıldığını söyleyen Vali Çelik, “Kentin ticari ve şehir merkezini temsil eden agorası açığa çıkarılacak ve agorayla bir bütün olan tapınağın anıtsal giriş kapısı propylon restorasyona hazır hale getirilecek” ifadelerini kullandı.

2 No’lu tarihi Roma köprüsünün restorasyon çalışmalarında sona gelindiğini paylaşan Vali Çelik, köprünün son durumu hakkında yetkililerden bilgiler aldı.

3 No’lu tarihi Roma köprüsünde devam eden kazı çalışmaları hakkında da bilgiler alan Vali Çelik, köprünün ayağa kaldırılması için proje çalışmasına başlanacağını kaydetti. Vali Çelik, Penkalas Çayı Projesi kapsamında Devlet Su İşlerince yürütülen regülatör çalışmasının ise kasım ayı içerisinde tamamlanmasının hedeflendiğini söyledi.

“7 adet heykel parçası bulundu”

Penkalas Çayı boyunca antik rıhtım duvarlarının açığa çıkarılıp restorasyonunun yapılması ve derenin su tutması için yapılan kazı çalışmalarında 7 adet heykel parçası bulunduğunu aktaran Vali Çelik, “Yapılan kazılarda 4 kapılı mezar taşı, biri Nike, biri Hygieia, biri Apollon olmak üzere 7 adet heykel parçası, büyük boyutlarda bir heykele ait ayak parçası, sütun kaideleri ve başlıkları açığa çıkarıldı. Çalışmalar özenle ve büyük bir gayretle ilerliyor. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Vali Ali Çelik’e Çavdarhisar Kaymakam Vekili Ömer Sirkeci, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, Çavdarhisar Belediye Başkanı Halil Başer, Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Ünal, Müze Müdürü Seher Altunkaynak Duğan, Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanı Prof. Dr. Cengiz Işık, Başkan Yardımcısı Kutyar Özer ile kurul üyeleri eşlik etti.

Okumaya devam et

Kültür

Kütahya’da okulların ‘Kendin Yap Atölyeleri’ ziyaretleri başladı

Yayınlanan

Zafer Kalkınma Ajansı desteği ile YENEP kapsamında tasarımcı, girişimci ve üretken nesiller için Kütahya Milli Eğitim Müdürlüğü binasında kurulan ve ağustos ayından beri öğrenciler ile demo eğitimler düzenlenen Kendin Yap Atölyelerinde okul ziyaretleri başladı.

Öğrencilerin atölyeleri tanıması amacıyla gerçekleştirilen ziyaretlerde öğrencilerin oldukça heyecanlı oldukları görüldü.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü hizmet binasında yer alan atölyede, Arçelik Mini Garage, Origami, Krigami İstasyonu, 3D Tasarım İstasyonu, Robotik Kodlama İstasyonu, Mobil Uygulama İstasyonu, Nesnelerin İnterneti İstasyonu ve Ahşap İstasyonu yer alıyor.

Okumaya devam et

Kültür

Özel Eğitim Meslek Okulunda TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı Şenliği

Yayınlanan

Kütahya’da TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları kapsamında Bahattin Çini Özel Eğitim Meslek Okulunun hazırladığı bilim fuarı açılışı İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit ve Eğitim Bir Sen Kütahya 1 No’lu Şube Başkanı Fatih Köse’nin katılımıyla gerçekleştirildi.

Bilim fuarı kapsamında özel öğrencilerin öğretmenleri ile hazırladığı bilimsel faaliyetleri inceleyen İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, öğretmen ve öğrencilerle sohbet etti. Yapılan çalışmaların çok değerli olduğunu belirten Müdür Hasan Başyiğit, öğrenci ve öğretmenlere verdikleri emek dolayısıyla teşekkür etti.

Okumaya devam et

Kültür

Kadın kursiyerler sertifikalarını aldı

Yayınlanan

Kütahya’da, “Kadınlarımız El Sanatlarıyla Rehabilite ve Meslek Sahibi Oluyor” projesi kapsamında açılan çini, seramik, nakış, iğne oyası ve çamur şekillendirme kurslarını başarıyla tamamlayan 80 kursiyer sertifikalarını törenle aldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen ve Zafer Kalkınma Ajansı (ZAFER) tarafından koordine edilen Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında hazırlanan projeyle Ala Konağı’nda kadınlara yönelik açılan çini, seramik, nakış ve iğne oyası kursları tamamlandı.

Kütahya Valiliği, Kütahya Çiniciler ve El Sanatları Esnaf Odası, İŞ-KUR İl Müdürlüğü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi iş birliğinde açılan kursları başarıyla tamamlayan 80 kadın kursiyer için sertifika takdim töreni düzenlendi.

ZAFER Genel Sekreteri Veli Oğuz kurslar kapsamında 318 saat çini, 229 saat nakış, 300 saat iğne oyası, 401 saat çamur şekillendirme eğitimi verildiğini söyledi.

Okumaya devam et

Kültür

Kütahya’da sergi açılışı

Yayınlanan

Kütahya’da “Kadınlarımız El Sanatları ile Rehabilite ve Meslek Sahibi Oluyor” projesi sergisinin açılışı yapıldı.

Zafer Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen Kütahya Valiliği, Aile, çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün proje ortağı olarak desteklediği 2019 SOGEP projesi olan “Kadınlarımız El Sanatları ile Rehabilite ve Meslek Sahibi Oluyor” projesi sergisinin açılışı Ala Konağı’nda yapıldı.

Açılışa İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz, İl Millî Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, Kültür ve Turizm İl Müdürü Zekeriya Ünal ile Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Vekili Hüsnü Balcı katıldı.
Açılış programının ardından kursiyerlere belgeleri verildi.

Okumaya devam et

Kültür

DPÜ’de Yunus Emre ve Türkçe Yılı Sempozyumu başladı

Yayınlanan

Yunus Emre ve Türkçe Yılı Sempozyumu, Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde düzenlenen ve Kütahya protokolünün katıldığı açılış oturumu ile başladı.

İslami İlimler Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen ve canlı olarak da yayımlanan oturuma Kütahya Valisi Ali Çelik, Kütahya İl Garnizon Komutanı Hv. Tuğg. Necati Gündüz, Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, Rektör Prof. Dr. Kazım Uysal, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Çekirdekçi, Kütahya Baro Başkanı Av. Ahmet Atam, İl Emniyet Müdürü Necmettin Koç, Rektör yardımcıları Prof. Dr. Muammer Gavas ve Prof. Dr. Atilla Batur, protokol üyeleri, akademik ve idari personel, davetliler ve öğrenciler katıldı.

Etkinlikte ilk konuşmayı yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Atilla Batur,” Birleşmiş Milletlerin kültür kuruluşu olan UNESCO, “Cümle alem birdir bize, düşmanımız kindir bizim” ifadesini esas alarak 1991’i ‘Yunus Emre Sevgi Yılı’ ilan etmiştir. ‘Yetmiş iki millete bir göz ile bakmayan, Şartın evliyası ise hakikatte asidir’ cümlesiyle Yunus Emre’yi bütün dünya benimsemiştir. UNESCO, 2021 yılında ise üç değerli büyüğümüzün anılmasına karar verdi. Ahi Evran, Yunus Emre ve Hacı Bektaş Veli tüm dünyada törenlerle anılmaktadır. Ayrıca Cumhurbaşkanımızın kararıyla 2021 yılı Yunus Emre ve Türkçe Yılı ilan edildi. UNESCO’nun, Yunus Emre’yi iki defa anması tesadüfi değildir. Çünkü Bizim Yunus’un düşüncelerine, fikirlerine, dünya görüşüne bütün insanlığın ihtiyacı vardır. Aslında kadim kültürümüzün hemen bütün mütefekkirlerine birer anma yılı tahsis edilse yeridir diye düşünmekteyim. Bu düşüncemi kuvvetlendiren husus UNESCO’nun Yunus Emre’nin yanında diğer iki mütefekkirimizi Ahi Evran ile Hacı Bektaş Veli’yi de anma yılına dahil etmiş olmasıdır. İlhamını İslam’dan ve Kur’an’dan alan bu mütefekkirlerimiz merkeze insanı koymuşlardır” dedi.

Yunus Emre’nin hayatında ve şiirlerinde kendisinin çok önemli bulduğu iki husus olduğuna dikkat çeken Rektör Kazım Uysal, “Bunlardan birisi sevgi, diğeri hikmettir. Bu kısa zaman zarfında Yunus’un bana göre öne çıkan ve günümüz dünyasının çok ihtiyacı olan bu iki vasfı üzerinde durmak istiyorum. Yunus’un bu iki vasfı şiirlerini inceleyince anlaşılmaktadır” dedi.

“İnsanoğlu kendini tanıyabilse, Hakk’ı bulacak ve mutlu olacaktır”

Rektör Uysal, “Günümüz insanı kendini tanımıyor. Ne verilen makamın ne de sevildiğinin farkındadır. Zaten insanoğlu kendini tanıyabilse, Hakk’ı bulacak ve mutlu olacaktır. İşte Yunus Emre, insaniyet makamında olduğunu anlamış ve bu makamın zevkini yaşamış bir insandır. Sevildiğini, seçildiğini anladığından dolayı kalbi ve gönlü sevgi ile dolmuştur. Sevgi ile dolu bir kalbi taşıyan bir lisan da ‘Sevelim, sevilelim’ söyler. Kalbi sevgi ile dolan ve lisanından sevgi sözleri dökülen bir insan da mutlu yaşar ve etrafına mutluluk saçar. Materyalist ve ateist felsefenin hakim olduğu, mutsuz ve stresli insanların çoğaldığı, kan ve gözyaşının arttığı günümüz dünyasında Yunus’un hayata bakışını anlamaya, Yunus’un gözü ile hayata bakmaya çok ihtiyacımız vardır. Sevgi ortamında yaşayan ve sevilen insanlar ancak sevebilir. İnsan, seveni sever. İnsan, ektiğini biçer. Sevmeyen ise sevilmez. Bundan dolayı sevilmek istiyorsanız seveceksiniz. Dost bağına sevgi tohumu atmadan sevgi çiçeği deremezsiniz. İşte Yunus, kalbini sevgi ile doldurmuş, lisanından sevgi akıtmış bir insandır. Bundan dolayı biz ve kalbi tefessüh etmemiş tüm insanlar Yunus’u seviyor. Yunus’un kalbini nasıl sevgi ile doldurduğuna ve hayata nasıl olumlu baktığına ve hayatla nasıl barışık olduğuna gelince; bu husus işte Yunus’un hayata tevhit nazarı ile bakması ve tasavvuf geleneği üzere yaşamasının neticesidir. Keşke bu gün İslam Alemi sineğin kanadındaki hikmeti, ilmi, sanatı, teknolojiyi ve tasarımı görebilse ve buna önem verebilse, Böyle olsaydı geri kalır mıydık? Halbuki Kur’an sineği nazara veriyor. Varlık alemini okumamızı istiyor. Varlık aleminin İlahi kudretin eseri olduğunu söylüyor. O halde geri kalmışlığımızın sebebi de Yunus’un anlayışından ve bakışından uzaklaşmamız sebebiyledir. Hülasa, Bugün Yunus’a çok ihtiyacımız vardır. Bu kongrenin Yunus’u tanımaya ve anlamaya vesile olmasını niyaz ediyorum” dedi.

Lisansüstü Eğitim Enstitüsü tarafından düzenlenen “Gelin Tanış Olalım” İslam Ülkeleri Genç Bilim İnsanları Uluslararası Bilim, Kültür ve Sanat Kongresinin 23-25 Aralık 2021 tarihinde yapılacağını belirten Uysal,” Bu kongreyi de çok önemli buluyorum. Yunus temalı her iki kongrede emeği geçen arkadaşlarımı tebrik ediyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum. Ayrıca yine Üniversitemizin Lisansüstü Eğitim Enstitüsü tarafından planlanan ‘V. Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi’ de gelecek hafta bu gün başlıyor. DPÜ, medeniyetimize ve kültür köklerimize sahip çıkıyor ve bundan sonra da sahip çıkmaya devam edecektir. Bu vesile ile aziz milletimizin kadim değerlerinin yükselmesini, şefkat ve merhamet üzerine kurulmuş medeniyetimizin yücelmesini niyaz ediyor tüm katılımcıları saygı ve sevgi ile selamlıyorum” diye konuştu.

“Yunus Emre eserleri aracılığıyla bir milleti millet yapan ana unsurun kendi dili olduğunu belirtmiştir”

Kütahya Valisi Ali Çelik, özel bir etkinlikte bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek başladığı konuşmasında,” Hepimizin hayatında ilkokula başladığımız andan itibaren Yunus Emre kavramı yer ediyor. Üniversitemizdeki bir hocamız sürekli ‘Benim bilgim sizin anladığınız kadardır, ne bildiğinizin çok bir ehemmiyeti yok. Başka birinin sizden ne anladığı esas olandır’ derdi. Yunus Emre ilmini kendi içinde değil bütün kitle tarafından anlaşılmasını sağlayan evrensel bir dil kullanmıştır. Bu dili kullanırken de gizemli bir nehir şeklinde değil herkesin anlayabileceği duru bir su olarak bütün sözlerini ifade etmiştir. Bugün bizlerin Yunus Emre’nin mana iklimindeki derinliğini anlama arayışının yanında, onun kullanmış olduğu Türkçenin milletin temel dinamiklerinden olduğunu fark etmeliyiz. Yunus Emre eserleri aracılığıyla bir milleti millet yapan ana unsurun kendi dili olduğunu belirtmiştir” dedi.

“Türkçe’yi bilinçli ve doğru kullanmalıyız”

Türkçenin bilinçli ve doğru kullanımının önemine de vurgu yapan Vali Çelik, “Dil, milletin temel dinamiği, milleti millet yapan ana unsurdur. Bugün Yunus Emre’nin mana iklimindeki derinliği ve anlam arayışının yanında onun kullanmış olduğu Türkçeyi de düşünmemiz gerekiyor. Bugün maalesef evrensel ve küresel dünyanın ortaya çıkardığı en büyük zorluk çok fazla yabancı kelimenin bizi uyaran ve etkileyen alanlarda hızlı bir şekilde yer etmesi. Bizi bir arada tutan ana unsur olan dilimizi, dilimizin gücünü, Türkçeyi doğru kullanma alışkanlığı ve bunun yaygınlaştırılması noktasındaki tavrımızı ortaya koymalıyız” diye konuştu.

İki gün sürecek ve diğer oturumları çevrim içi gerçekleştirilecek sempozyumda farklı disiplinlerden akademisyenler Yunus Emre’yi, onun eserlerini ve düşünce hayatını ele alan çalışmalarını sunacaklar.

Okumaya devam et

EMET

Tarihi Emet Han’ı restore edilecek

Yayınlanan

Emet İl Genel Meclisi Üyeleri İsmail Elmacı ve Halil Mallı, İl Genel Meclisinin Ekim ayı toplantısında tarihi Emet Han’ının Cevizdere Okul arsası ile takasının onaylandığını açıkladılar.

Emet Belediyesince kamulaştırılan ve Zeytinoğlu Han’ı olarak bilinen Emet Han’ı, Cevizdere ilkokulu arsası ile takas yolu ile İl Özel İdaresine devrediliyor.

İl Genel Meclisi Üyeleri İsmail Elmacı ve Halil Mallı, İl Genel Meclisinin Ekim ayı toplantısında gündeme getirilen konunun görüşülerek gerçekleşmesi adına gerekli kararların alındığını belirttiler.

İl Genel Meclisi gündemine giren ve başkanlığa sunulan dilekçede, “ 5534/5513 hissesi Kütahya il özel idaresine ait Kütahya ili Emet ilçesi Dere Mahallesi 469 ada 1 parselde bulunan 5 bin 513 metrekare yüzölçümlü “Kargir 3 katlı okul binası” nitelikli taşınmazın, mülkiyeti Emet Belediyesine ait Emet ilçesi Hamam mahallesi 741 ada 36 parselde bulunan 966. 92 metrekare yüzölçümlü içinde 8 dükkan bulunan avlulu han nitelikli taşınmaz ile başa baş takas/trampa edilmesi talebi Emet Belediyesinin 10 Eylül 2021 tarih ve 986 sayılı yazıları ile tarafımıza iletilmiştir. Söz konusu bu taşınmazların takası/trampası konusunun görüşülüp karara bağlanması için evrakın gündeme alınmasını arz ederim” denildi.

Emet İl Genel Meclisi Üyeleri Elmacı ve Mallı, konunun İl Genel Meclisinde görüşülerek trampaya onay verildiğini, Emet Belediye Meclisinde alınacak karar sonrası da işlemin gerçekleşeceğini belirttiler. İşlemler tamamlandıktan sonra ise İl Özel İdaresince Kültür Bakanlığı vasıtası ile tarih han aslına uygun restore edilecek.

İl Genel Meclisi Üyesi İsmail Elmacı, Emet Han’ının restore edilerek ilçe kültür mirasına kazandırılmasında verilen destek için Kütahya Valisi Ali Çelik, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, mecliste destek veren tüm İl Genel Meclisi Üyelerine teşekkür etti.

Okumaya devam et

Kültür

Emet ve Hisarcık belediye başkanları, Expobel Çevre, Şehircilik ve Teknoloji Fuarı’nda

Yayınlanan

Hisarcık Belediye Başkanı Fatih Çalışkan ve Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde açılan Türkiye Belediyeler Birliği Expobel Çevre, Şehircilik ve Teknoloji Fuarına katıldı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Belediye Başkanı Fatih Çalışkan,” Gaziantep Expobel Çevre, Şehircilik Teknolojileri fuarında, Emet Belediye Başkanımız Hüseyin Doğan ile birlikte Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile bir araya geldik. Hisarcık ve Emet ilçelerimizde sanayi ve ticaret alanında yapılacak olan yatırım ve projelerle ilgili istişarelerde bulunduk. Oldukça verimli geçen görüşmelerimizde bizlere destek olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin’e ve M.Rıfat Hisarcıklıoğlu’na teşekkür ediyorum” dedi.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Simav’da Çerkesce okuma-yazma ve konuşma eğitimi

Yayınlanan

Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı tek Çerkes köyü olan Kiçir’de, Çerkesce okuma-yazma ve konuşma öğretimi başlatıldı.

Simav’a 35 kilometre uzaklıktaki bin 70 rakımlı Kiçir Köyü’ne 5 yıl önce gelip yerleşen Metin Canbulut, tüm köy halkına Çerkesçeyi öğretiyor. Kiçir Köyü Adige Derneği’nin sosyal ve kültürel etkinlikleri kapsamında, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından yayınlanan ‘Tehlike Altındaki Diller Atlası’nda yer alan Çerkescenin (Adiğece) unutulmaması amacıyla, Çerkesce öğretimi başlatıldı.

Kiçir Köyü Okuma Salonu’ndaki Çerkesce öğretimi kursuna katılan 4’üncü sınıf öğrencisi Ecrin Yüksel, “Kiçir Köyü’nde oturuyorum. Çerkesceyi okullarda ve hiçbir yerde öğrenememiştim. Sağ olsun Metin amcam bize çok güzel Çekesceyi öğretiyor” dedi.

Üç yaşındaki Kızı Mira ile birlikte Çerkesce öğretimine devam eden ev hanımı Gamze Binici, yaşadığı Kiçir köyünde Çerkesceyi öğrenme fırsatı bulamadığını belirterek, Metin Canbulut sayesinde Çerkesceyi öğrenmeye başladığını ifade etti. Binici, “Çerkesceyi kendim tamamen öğrendikten sonra, kızım konuşmaya başlayınca O’na da öğreteceğim” diye konuştu.

Dünyadaki Çerkes nüfusunun en fazla yaşadığı yerin Türkiye olduğuna dikkati çeken Metin Canbulut, Kiçir Hable’nin Simav ilçesinin yüksek rakımdaki çam ormanları arasında yer alan tek Çerkes köyü olduğunu ifade etti. Canbulut, “Uzun yıllar Türkiye çapında olduğu gibi köyümüzde de adiğabze dediğimiz Çerkes dilimiz unutulmuş. Şu an Kiçir Köyü’nde Çerkesceyi benden başka konuşan ve anlayan kalmadı. Bu sebeple, İzmir’deki işimi gücümü bırakıp doğduğum yer olan köyüme yerleştim. Amacım, yeni nesile adiğabze dediğimiz Çerkesceyi alfabesiyle, harfleriyle, okumayı, yazmayı ve konuşmayı, inceliklerini, edebiyatını nükteleriyle beraber jest ve mimikleriyle, vurgularıyla öğreterek, onları konuşabilir, anlayabilir hale getirmek. Bu çalışmalar için Çerkesce alfabeler getirterek, küçük yaştaki çocuklarımızdan başlayıp öğretime ilk adımı attık, kendilerinden çok memnunum. Bunun yanı sıra dil öğrenimi ile birlikte tamamlayıcı bir kültür özelliği olan Çerkes oyunlarına da başladık. 20 kişilik bir grup ile hem dilimizi, hem de oyunlarımızı öğreniyorlar. Asli kimliğine kavuşturmayı amaçladığımız Kiçir Hable halkı, çalışmalarımızdan çok memnun” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Kültür

Dünyanın en sağlam Amazon lahdi ve en büyük ikinci taş kitabesi Kütahya’da

Yayınlanan

Vali Ali Çelik, Kütahya Çini Müzesi ile Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret etti.

Kütahya Valisi Ali Çelik ilk olarak Kütahya Çini Müzesi’ni ziyaret ederek, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Ünal’dan, müzede sergilenen 14’üncü yüzyıldan günümüze kadar Kütahya ve İznik’te üretilen çini mimari elemanlar, çini kitabeler, çini vazo, tabak, pano ve çiniden yapılma ev gereçleri hakkında bilgiler aldı.

Çini Müzesi’nin girişindeki kitabeyi de inceleyen Vali Ali Çelik, son Germiyan Beyi İkinci Yakup Çelebi’ye ait olan taş kitabenin Osmanlı Türkçesiyle yazılmış dünyanın en büyük ikinci taş kitabesi olduğunu söyledi.

Vali Ali Çelik daha sonra 1965 yılında ziyarete açılan Arkeoloji Müzesi’ne giderek Geç Miyosen döneminden itibaren Paleolitik, Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit, Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait eserleri inceledi.

Dünyadaki 20 Amazon lahdinden biri olan lahdi de inceleyen Vali Çelik, Çavdarhisar-Aizanoi’de yapılan kurtarma kazısında bulunan lahdin en iyi korunmuş Amazon lahdi olduğunu söyledi.

Kütahya’nın zengin ve köklü geçmişe sahip olduğunu belirten Vali Çelik, geçmişten kalan eserlere sahip çıkıldığını ve geleceğe sağlıklı bir şekilde aktarma gayretinde olduklarını kaydetti.

Okumaya devam et

Kültür

Kitap fotokopicileri kitapçı ve kırtasiyeleri zora sokuyor

Yayınlanan

[ÖZEL HABER]

Okul kitap sezonunun açılmasıyla binlerce yayınevi editör, çeviri, grafik, mizanpaj, tasarım masrafları başta olmak üzere kağıt, cilt, basım, depolama, taşıma masraflarına girdi. Kitapçılar ve kırtasiyeler artık binlerce TL tutan kargo masrafı, kira ve personel ile öğrencilerin ihtiyaç duyduğu akademik ve kültürel kitapları temin etmeye başladılar.

Ama bu masrafların hiçbirine girmeyen fotokopiciler, diledikleri kitabı adeta suç değilmiş gibi fotokopi çekiyorlar. Üstelik bu çekim işlemini bizzat üniversite öğretim görevlilerinin teşvik ettiği de oluyor. Akademik kitabı yazacak çalışma için bir ömür uğraşan yazarı, kitabın ortaya çıkışı için vergiler ve masraflar dahil bilgi masrafı ve yükü taşıyan yayıncı, kitabı o şehre getirmek için uğraşan kitabevleri büyük bir yükün altına girerken; fotokopici tüm bu masraflardan kurtulup ürünü kendi üretmiş gibi vergi vermeden para kazanıyor.

Üstelik; kitapçıdan yazara kadar bir kitaptan üç-beş TL kazanırken; fotokopici her kitaptan bunun kat kat fazlasını kazanıyor. Dahası; depolama masrafı da olmuyor. Bir kitapçı binlerce kitap için büyük bir yer kirası verirken, bir fotokopiciye bir makine yetiyor. Bir tuşa basarak ortaya çıkışı için aylar ve yıllar harcanmış kitaplardan para kazanıyor.

Bir sektördeki binlerce yayıncıyı ve kitapçıyı zora sokan ve yeni kitaplar basımına engel olan bu suç, ülkemizin kültürel gelişine büyük darbe vuruyor. Çünkü yaptığı masrafları çıkaramayan yayıncılar yeni çeviriler yapamıyor ya da basım maliyetlerinin altına giremiyor. Türkiye’de her yeni kurulan yayınevlerinin %70’i 6 yıl içinde kapanıyor.

Ancak bir yeni yayınevi kapandığında aynı eseri bir başkası basamaz mı? Maalesef, bir kitap basmak yıllar süren tecrübe gerekiyor, çünkü yayıncılık ayrı bir şey matbaa ayrı bir şey. Herkes matbaacı, fotokopici olabilirken; akademik bir kitabın editörlüğünü, çevirmenliğini yapabilecek kişiler bir ömür sürmüş tecrübe ile bu işi yapabiliyorlar. Yani yayıncıların kitaba verdiği emeğe entelektüel çabaya muhtacız. Sokaktan geçen ya da fotokopici dükkanı açmış herhangi bir kişinin bu işi yapması imkansız.

Kitap fotokopisine kanunda 5 yıl hapis cezası suçu tanımlı. Ama fotokopicilerin fiş vermeyerek ya da başka birinin adına işletme açarak cezadan kaçma yoluna gittiği söyleniyor. Ayrıca sadece kitabı fotokopi çekilen yayınevinin ihbarının ciddiye alınması ve ancak çekim sırasında baskın yapılması gibi şartlar gerekmesi gibi kanunda boşluklar var. Dolayısıyla kitap fotokopisi çeken bir işletmeci hiç ciddi ceza almadan on yıllar içinde on milyonlarca TL kazanıp sektöre büyük bir yük bindirmiş oluyor.

Türkiye’de kitaplarını legal ve helal yoldan almak isteyen, mesleği ile ilgili çalışmalar yapmak isteyen üniversite öğrencisi veya araştırmacılar; istediği kitapları ya bulamıyor, ya da Türkçe’ye çevrilmemiş oluyor. Hatta şehrinde kitapçı bile bulamıyor. Çoğu kitap sadece illegal çalışmalar yüzünden Türkçe bilim literatürüne kazandırılmamış oluyor. Yani sadece kitap fotokopisi çekip kendi parasını kazan işletmeler; ülkenin bilimsel ve kültürel kimliğine büyük darbe vurmuş oluyorlar.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

DPÜ Tavşanlı Meslek Yüksekokulu’na pilot ünite

Yayınlanan

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde yenilenebilir enerji kaynakları üretimi için çalışmalar başlatıldı. DPÜ Tavşanlı Meslek Yüksekokulu’nda düzenlenen toplantıda yenilenebilir enerji kaynakları üretimi konusunda pilot bir ünitenin Dumlupınar Üniversitesi Tavşanlı Meslek Yüksekokulu’nda kurulacağı müjdesi verildi.

Tavşanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile DPÜ Tavşanlı Meslek Yüksek Okulu’nun yapacakları ortak ve birbirini tamamlayıcı çalışmalar ile bölgemiz ve ülkemiz için önemli projelere imza atılacağı ifade edildi.

DPÜ Tavşanlı Meslek Yüksekokulu’nda gerçekleşen toplantıda, Okul Müdürü Prof. Dr. İsmet Çelik ile Tavşanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Refik Raşit Küçükkağnıcı yaptıkları ortak açıklamada “Yasa-yönetmelikler çerçevesinde ülkemizin ve bölgemizin teknolojik alanda gelişmesine katkı sağlamak amacıyla kurumlar arası diyalog ve karşılıklı potansiyel alt yapılarının birbirini tamamlayacak şekilde kamu yararına kullanımının önemini vurgulayarak bu konuda yoğun işbirliği içinde olacaklarını” belirttiler.

Tavşanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Atölye şefleri Güven Yılmaz ve Hüseyin Işık’ında katıldıkları toplantıda yenilenebilir enerji kaynaklarından yakıt üretimi konusunda pilot bir ünitenin Tavşanlı Meslek Yüksekokulu’nda kurulumu için çalışmaların başlayacağı ifade edildi.

Okumaya devam et

Kültür

Drone Şampiyonası ikincisi Doruk’a ödül

Yayınlanan

Kütahya Valisi Ali Çelik, Teknofest Türkiye Drone Şampiyonası’nda ikinci olan ve dünyanın en iyi drone pilotlarının yarıştığı World Drone Cup’ta Türkiye’yi temsil eden 11 yaşındaki Doruk Cengiz’i ödüllendirdi. Ödülü Kütahya adına verdiğini söyleyen Vali Ali Çelik, “Şehrimizin gururusun, tüm dünya adını öğrenecek” dedi.

Teknofest Türkiye Drone Şampiyonası’nda ikinci olan Kütahya Tasarım Teknokent ön kuluçka girişimcisi 11 yaşındaki Doruk Cengiz, 22 ülkeden 32 sporcunun yarıştığı World Drone Cup’ta Türkiye’yi temsil etti.

Kütahya Valisi Ali Çelik, katıldığı her yarışmada Kütahya’nın göğsünü kabartan Türkiye’nin en genç drone pilotu Doruk Cengiz’i altınla ödüllendirdi.

Doruk Cengiz’i tebrik ederek ödülü tüm Kütahyalılar adına verdiğini söyleyen Vali Ali Çelik, “İnanıyorum ki hem ülkemiz hem de dünya adını kısa sürede öğrenecek. Şehrimize yaşattığın gurur ve mutluluk için sana ve ailene teşekkür ediyorum. Başarıların daim olsun” dedi.

Vali Çelik’e AK Parti Kütahya Milletvekili Ceyda Çetin Erenler, Kütahya Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Necati Gündüz, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, İdare Mahkemesi Başkanı Ferid Cengiz, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, KSBÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Duygu Perçin Renders eşlik etti.

Okumaya devam et

Kültür

Rektör Uysal’dan Teknofest’teki Kütahya takımlarına ziyaret

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, Teknofest’e Kütahya’dan katılan takımlarla bir araya gelerek çalışmaları hakkında bilgi aldı.

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen etkinliğe katılan ve ilk olarak Dumlupınar Üniversitesi öğrencilerinin çalışmalarını inceleyen Rektör Kazım Uysal, daha sonra festivale Kütahya’dan katılan takımlarının üyeleriyle bir araya geldi. Kütahya’yı Teknofest’te temsil eden Kütahya Bilim ve Sanat Merkezi, Gediz Bilim ve Sanat Merkezi, Özel Boğaziçi Koleji ve Kütahya Mesleki Eğitim Merkezi’nin sergiliklerini tek tek ziyaret eden Rektör Uysal’a Kütahya Tasarım Teknokent Müdürü Prof. Dr. Ersan Öz de eşlik etti.

Takım üyelerinden yaptıkları çalışmalar konusunda bilgiler alan Uysal, İleri Teknolojiler Uygulama ve Araştırma Merkezinden (DPÜ İLTEM) danışmanlık desteği alan Özel Boğaziçi Koleji takımına verdikleri destekte olduğu gibi üniversitenin alt yapısını yapacakları çalışmalarla Türkiye’nin hedeflerine katkı sunacak gençlere açmaktan büyük mutluluk duyduğunu ve DPÜ’nün bu desteğini sürdüreceğini ifade etti.

Rektör Uysal, Kütahya takımlarına katılacakları yarışmalarda başarılar diledi.

Okumaya devam et

ÇAVDARHİSAR

Aizanoi yeniden doğuyor

Yayınlanan

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde, Aizanoi Antik Kenti’nin tüm dünyayla buluşturacak çalışmalarda ilk adım atıldı. ‘Antik Dünyanın İlkler Kenti Aizanoi Yeniden Doğuyor’ projesiyle Anadolu’nun en iyi korunmuş Zeus Tapınağı aydınlatılacak; tarihi dokuya “uygun yürüyüş yolları, wi-fi sistemi ve yenilenmiş elektrik altyapısıyla Aizanoi daha fazla turist çekecek. Vali Ali Çelik, Büyük bir birliktelikle bize ait olan bu değeri tüm insanlıkla buluşturup geleceğe taşıyacağız” dedi.

Kütahya Valiliği öncülüğünde hazırlanan 5 milyon TL bütçeli “Antik Dünyanın İlkler Kenti Aizanoi Yeniden Doğuyor” projesinin açılış töreni Kütahya Valisi Ali Çelik ile paydaş kurum ve kuruluş temsilcilerinin katılımıyla yapıldı.

Daha sonra kürsüye Vali Ali Çelik geldi. Projeye emek veren, katkı sunan herkese teşekkür eden Vali Ali Çelik, Aizanoi Antik Kenti’nin görkemli ve ihtişamlı yapılarını, farklı kültürel değerlerini tüm dünyayla buluşturacak çalışmalarda ilk adımın atılmasından duyduğu mutluluğu paylaştı.

“Büyük bir birliktelikle bize ait olan bu değeri yarınlara aktarma gayretindeyiz”

Aizanoi Antik Kenti’ni diğer antik kentlerden farklı ve özel kılan değerlerine dikkat çeken Vali Ali Çelik, “En temel husus burada yaşamın hiç sona ermemiş olması. Aizanoi; Roma’dan Bizans’a, Selçuklu’dan Germiyanoğulları’na, Osmanlı’dan Cumhuriyetimize kadar farklı kültürel değerleri bir arada görme şansı sunuyor. Bu kültürel birlikteliğin oluşturduğu sinerjiyle sunumunun gerçekleştirilmesi apayrı bir farklılık ve farkındalık oluşturacak. Zeus Tapınağı’nın ambiyansıyla beraber farklı kültürel değerlerin iç içe geçmişliği bize büyük bir umut ve güç veriyor. Büyük bir birliktelikle bize ait olan bu değeri yarınlara aktarma gayretindeyiz. Hep birlikte yapacağımız projelerle bugünü iyi planlayıp yarına bu kültürel zenginliğin iyi anlatmak, sahiplenme duygusunu büyütmek bütün paydaşların en temel sorumluluğu. Destekleriniz için teşekkür ederim” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Ali Çelik tarafından projeye katkı sunan paydaş kurum ve kuruluşların temsilcilerine teşekkür plaketi verildi.

Plaket takdiminin ardından Olgunlaşma Enstitüsü tarafından hazırlanan “Zeybek Alayı Yelek Koleksiyonu” ile Solo Halk Dansları Yarışması Türkiye birincisi Yusuf Türkel zeybek gösterisi sunuldu.

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesindeki UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan, dünyanın ilk borsası ve en iyi korunmuş Zeus Tapınağı’na ev sahipliği yapan Aizanoi Antik Kenti’nin bilinirliğini artırarak daha fazla turist çekmek için hazırlanan proje Kütahya İl Özel İdaresi, Çavdarhisar Kaymakamlığı, Zafer Kalkınma Ajansı, Çavdarhisar Belediyesi, Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş., Telekom ile Türkiye Seyahat İşletmecileri Birliği (TÜRSAB) destekleriyle hayata geçirilecek.

Okumaya devam et

Kültür

Rektör Uysal’dan Çinili Cami müjdesi

Yayınlanan

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Kazım Uysal, Çinili Cami ile ilgili çalışmanın tamamlandığının ve yakında düzenlenecek bir etkinlikte ayrıntıların kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi.

DPÜ’de Prof. Dr. Cengiz Işık’ın konuşmacı olarak katıldığı “Ekinoksta Tillo” konferansı düzenlendi.

Etkinlikte söz alan Rektör Kazım Uysal, çok etkileyici bir konferansta olduğunu ifade ederek, ”Tarihe gittik, kaybettiklerimizi andık. Öncelikle Cengiz Hocama teşekkür ediyorum. Her an değişmeye hazır bu kocaman dünyanın yılda iki kez aynı noktaya geldiğini gösteren bir düzene şahit oluyoruz. Bu da Rabbimizin sonsuz ilim ve kudretinin apaçık bir delili. Eğitim ile ilgili bir husus da şudur, kalple akıl birleşirse ideal insan ortaya çıkar. Din ve fen ilimlerinin sadece biriyle ilerlemek ise toplumları geriletmiştir. İyi nesiller ve ideal insanlar yetiştirmek için bu iki ilmin insanlara birlikte öğretilmesinin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Bu konferanstan çıkarılacak en büyük dersin bu olduğunu düşünüyorum” dedi.

Konferansta son sözü alan Rektör Kazım Uysal, Prof. Dr. Cengiz Işık’ın da çalışmalarıyla katkıda bulunduğu Çinili Cami ile ilgili çalışmanın tamamlandığının ve yakında düzenlenecek bir etkinlikte ayrıntıların kamuoyuyla paylaşılacağının müjdesini verdi.

Etkinlik, Kütahya Valisi Ali Çelik ve Rektör Prof. Dr. Kazım Uysal’ın Prof. Dr. Cengiz Işık’a konuşmalarından dolayı teşekkürleri ve günün anısına hediye sunumları ile sona erdi.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR