Bizimle iletişime geçin

Sağlık

Ege’nin vaka şampiyonu Kütahya’da maske denetimi

Yayınlanan

Covid-19 vaka oranlarındaki artışın sürdüğü Kütahya’da polis ekiplerinin maske denetimlerini sürdürüyor. Ekipler, işlek caddelerde kurallara uymayanlara ‘Lütfen maskemizi takalım’ diyerek uyarıyor.

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Fahrettin Koca’nın açıklamalarında Kütahya her yüz binde bir vaka oranında 435,24 ile vakaların en yoğun olduğu illerin arasında yer alırken bu vaka oranı ile Ege’de en yüksek il olmayı sürdürüyor. Oluşturulan ekipler ise maske takmayan ve kurallara uymayanlara yönelik denetimlerine devam ediyor.

Artan vakaların kurallara uyulmaması, maske takılmaması ve sosyal mesafeye dikkat edilmemesinden kaynaklandığını söyleyen vatandaşlar salgının sona ermesi için herkesi aşı olmaya davet ettiler.

Sağlık

Araçlarda büyük hasarlardan kaçınmak için kışlık bakım şart

Yayınlanan

Kütahya’da havaların soğumasıyla birlikte araç sürücüleri araçlarının kışlık bakımlarını yaptırmak ve maddi zararları en aza indirmek amacıyla sanayi sitelerinin ve servislerin yolunu tutuyor. Araç sürücülerinin kış bakımlarını muhakkak yaptırmaları gerektiğini ifade eden sanayi esnafı, büyük hasarlarla karşılaşmamak için araçlarının kışlık bakımlarını yaptırmaları konusunda vatandaşları uyarıyor.

Oto bakım ustası Mürsel Dinç, “Araçların kışlık bakımlarında, soğuk havalarda araçların motor yağlarını değiştirerek daha ince sentetik yağlar koyuyoruz, antifirizine dikkat ediyoruz. Kış basit çalışma sisteminden bujilerine, enjektörlerine mazot için daha iyi katkılı mazotlar kullanılmasına dikkat ediyoruz, frenlerin sapma oranlarını düzenliyoruz. Eğer aracın kışlık bakımını yapmazsak büyük hasarla karşılaşabiliriz. En başta aracımızın antifiriz koymazsak aracımızın motor sıvısı donar, blokta patlamalar olur ve araç çalışmaz, enjektör ve kızdırma buji bakımlarımızı yaptırmazsak aracımız geç çalışır yada hiç çalışmaz. Bunların yanı sıra mazot ve mazot filtrelerini değiştirmezsek aracımızda arızalar oluşabilir. Havaların soğuması ile de vatandaşlarımız araçlarını getirmeye başlıyor bizlerde kışlık bakımlara başladık bir kaç gündür. Kış geldiği zaman araçlarımıza ayrı bir önem gösteriyoruz. Kışın müşterilerimiz bize en çok yazın hararetten boşalan sularda boşalmalar oluyor onlar tamamlıyoruz, Fren sapmalarından olduğu yönünde şikayetlerle geliyor” dedi.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya’da vaka sayıları düşüşe geçti

Yayınlanan

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı son korona virüs vaka haritasına göre Kütahya’da 435,24 olan haftalık vaka oranı 397,44’e geriledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2-8 Ekim’de illere göre her 100 bin kişide görülen Covid-19 vaka sayılarını açıkladı. vaka yoğunluğu bir önceki haftaya göre en çok artan 10 il Giresun, Ordu, Ardahan, Kastamonu, Çorum, Samsun, Tokat, Amasya, Kahramanmaraş, Karabük oldu. Haftalık vakada zirve Zonguldak’ın olmakla beraber vaka oranı 551,76 olarak görüldü. Haftalardır yükselişi süren vaka oranlarında azda olsa azalma görüldüğü Kütahya’da 2-8 Ekim’de her 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayısı 397,44 olarak açıklandı. Kütahya bu sonuç ile ege bölgesinde yüksek vaka oranına sahip il olmayı sürdürürken vatandaşlar ise maske ve mesafe uyulması gerektiğini söyleyerek aşının önemine dikkat çektiler.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya’da Organ Bağışı Haftası öncesi etkinlik

Yayınlanan

Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası öncesinde halkı bu konuda bilgilendirmek ve aydınlatmak amacıyla stand kuruldu.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, ”Ülkemizde her yıl 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası olarak etkinlik ve bilgilendirme çalışmalarıyla gündemde tutulmaktadır. Bu yılda 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası yaklaşırken halkımızı bu konuda bilgilendirmek ve aydınlatmak amacı ile Hastane ana bina ve ek binamızda stand kurularak doğru bilgilendirme yapılmaktadır. Standımız bir ay boyunca süresince devam edecektir. Hastanemiz Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Prof . Dr. Canan Balcı öncülük ederek çalışmalara kendisi de katılmıştır. Ayrıca, 4 Kasım 2021 tarihinde KSBÜ Ahmet Yakupoğlu Konferans Salonunda 1. Organ Nakli ve Güncel Sorunlar Sempozyumu gerçekleştirilecektir. Unutmamak gerekir ki, her bağış yeni bir hayattır” denildi.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Kızılay’ın kan bağışı tırı Tavşanlı’da

Yayınlanan

Kütahya Kızılay Kan Merkezi doktorlarından Mahmut Ulusuoy, vatandaşları kan vermeye davet etti.

Gönüllü kan bağışçılarını arttırmak için bu tür organizasyonlar gerçekleştirdiklerini dile getiren Ulusoy, Kütahya ve ilçelerinde kan bağışı yönünde vatandaşların bilinçli olduğunu ancak son zamanlarda pandemi nedeniyle de kan bağışının az olduğunu ifade etti.

Doktor Ulusoy, ” Her hafta Çarşamba, Perşembe veya Perşembe, Cuma günleri Kızılay olarak kan alım çalışmalarımız devam ediyor. Son zamanda Tavşanlı’da pandeminin de vermiş olduğu etkiyle kan bağışları azaldı. Kan bağışı konusunda Tavşanlı halkından destek bekliyoruz. Daha önceki yıllarda daha fazla kan bağışı oluyordu. Son 2 yıldır kan bağışlarımız düştü. Özellikle gençlerden kan bağışı konusunda destek bekliyoruz. Kan bağışının bizlere faydası özellikle kan değeri yüksek olan insanlarda baş ağrısı, yorgunluk, halsizlik çok olur. Bu kişiler kan bağışı yaptığı zaman kan değeri biraz düşüyor ve az önce söylediğimiz şikayetler azalıyor. Bize faydalı ama asıl faydası kan ihtiyacı olan kişiler. İnsan hayatı kurtarmak gerçekten değerli. Biz de o yüzden Tavşanlı halkımızı kan bağışına davet ediyoruz. Bugün başka birinin ihtiyacını gidermiş olcağız, ama yarın kendimize de lazım olabilir. Taşın altına hep birlikte elimizi koyalım. Türkiye’nin kan ihtiyacının yüzde 95’ni Kızılay karşılamakta. Kızılay 18 Merkezde kan alışverişi yapmaktadır. Bu yüzden kan imhası yoktur.” diyerek kan bağışına davet etti.

Bölgedeki kan ihtiyacının karşılanması amacıyla düzenlenen bu kan bağışı kampanyalarında 18 – 65 yaş arasında önemli sağlık problemi olmayan her kişiden kan bağışı kabul ediliyor.

Okumaya devam et

HİSARCIK

Hisarcık’ta ilçe sağlık hizmetleri yerinde değerlendirildi

Yayınlanan

Hisarcık İlçe Devlet Hastanesi’nde ilçede sunulan sağlık hizmetlerinin değerlendirildiği toplantı düzenlendi.

İlçe Devlet Hastanesini ziyaret eden İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Erşan, sağlık hizmeti almaya gelen vatandaşlar ve görevli sağlık çalışanlarıyla sohbet etti ve personele çalışmalarından dolayı teşekkürlerini iletti.

İlçe Devlet Hastanesinde düzenlenen ilçede sunulan sağlık hizmetlerinin değerlendirildiği toplantı soru ve görüşlerin alınmasıyla sona erdi.

Okumaya devam et

GEDİZ

Gediz’de yürüyüş günü etkinliği

Yayınlanan

Kütahya’nın Gediz İlçesinde Dünya Yürüyüş Günü etkinlikleri kapsamında fiziksel aktivite ve sağlıklı beslenmenin önemini vurgulamak amacıyla Gediz’de yürüyüş düzenlendi.

Adnan Menderes Yaşam Parkı Gediz Gençlik Merkezi Abide Anıtı önünden başlayan yürüyüş, Gediz Kaymakamlığı önünde son buldu.

Düzenlenen yürüyüşe; Gediz Kaymakamı Hakan Alkan, Gediz Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak, Gediz Meslek Yüksek Okulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kavasoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Jan. Üsteğmen Yaşar Türker, İlçe Emniyet Müdürü Halil Konca, Daire Amirleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Konu hakkında açıklama yapan Gediz Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak; “Dünya Yürüyüş Günü’nde fiziksel aktivite, sağlıklı yaşam ve sağlıklı yaşlanmaya dikkat çekmek amacıyla ilçemizde yürüyüş etkinliğine katıldık. Katılım sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Sağlıklı kalmak, zinde olmak için her zaman günlük olarak yürüyüş yapmalıyız” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya’ya yeni nesil yüksek teknoloji tomografi cihazı

Yayınlanan

AK Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma hastanesine yeni nesil yüksek teknoloji tomografi cihazı kazandırdıklarını ifade etti.

Sağlık alanında yapmış oldukları yatırımlar ve teknolojik yenilemeler sayesinde Kütahya’ya en iyiyi sunmak için gayret gösterdiklerini belirten İl Başkanı Sebahattin Ceyhun,” Geçtiğimiz aylarda Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma hastanemize kazandırmış olduğumuz yeni nesil yüksek teknoloji tomografi cihazı sayesinde, kalp-damar hastalıklarında herhangi bir cerrahi girişim olmadan, tedavi planlamasında yol gösterici olarak kullanılan Koroner BT Anjiyografi işlemi yapılmaya başlandı. Yeni nesil yüksek teknoloji tomoğrafi cihazıyla, 10 saniyeden daha az süren çekim hızı ile özellikle göğüs ağrısı olan hastaların kalp damarlarını görüntülenebiliyor, Eğer hastanın damarlarında bir tıkanıklık varsa, bunu anında görüntülerde belirleyip hastanın tedavi ünitesine alınması sağlanıyor. Tüm hemşerilerimize sağlıklı günler diliyorum” dedi.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya’da sağlık çalışanlarına NRP eğitimi

Yayınlanan

Kütahya’da sağlık çalışanlarına 2021 yılı Neonatal Resuscitation Programme (NRP) eğitimi verilmeye başlandığı bildirildi.

Doğumhane servislerinde çalışan ve yenidoğana yönelik girişimde bulunan tüm sağlık çalışanlarının standart bir canlandırma uygulayabilmesi için gerekli bilgi ve becerilerle donatılması amacıyla 2021 yılı Neonatal Resuscitation Programme (NRP) eğitimi İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Erşan’ın açılış konuşması ile Yoncalı Uygulama Otelinde verilmeye başlandı.

Eğitim programının açılışında konuşan İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Erşan, kursiyerlere ve eğitimcilere başarılar dileyerek eğitime katılım sağladıkları için teşekkür etti.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Kızılay gönüllülerine ilk yardım eğitimi verildi

Yayınlanan

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde, İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanlığı, İl Ambulans Servisi Başhekimliği’nde görevli İlkyardım Eğitmenleri tarafından Kızılay Şubesi gönüllülerine yönelik Temel ilkyardım eğitimi düzenlendi.

Eğitime katılan kursiyerlere temel yaşam desteği, hasta ve yaralının ilk değerlendirmesi, solunum yolu tıkanıklığı, kanamalar, yaralanmalar, hasta ve yaralı taşıma teknikleri gibi bilgiler verildi.

Yapılan eğitimde, teorik bilgiler maketler üzerinde yapılan pratik eğitimlerle pekiştirildi.

Eğitim sonrası yapılan teorik ve pratik değerlendirme neticesinde başarılı olan kursiyerler ilkyardımcı belgesi aldılar.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya’da ilkyardım eğitimi

Yayınlanan

Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü, Sağlık Hizmetleri Başkanlığı, Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Birimi tarafından, İl Emniyet Müdürlüğü ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü personeline yönelik Temel İlkyardım Eğitimi düzenlendi.

Eğitime katılan kursiyerlere, temel yaşam desteği, hasta ve yaralının ilk değerlendirmesi, solunum yolu tıkanıklığı, kanamalar, yaralanmalar, hasta ve yaralı taşıma teknikleri ile otomatik eksternal defibilatör (OED, Otomatik Şok Cihazı) cihazının kullanımı konularında eğitim verildi. Yapılan eğitimde, teorik bilgiler maketler üzerinde yapılan pratik eğitimlerle pekiştirildi.

Eğitim sonrası yapılan teorik ve pratik değerlendirme neticesinde başarılı olan kursiyerler İlkyardımcı Belgesi, almaya hak kazandı.

Okumaya devam et

Sağlık

KSBÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda sınav başarısı

Yayınlanan

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Genel Cerrahi Anabilim Dalından (AD) Arş. Gör. Dr. Hüseyin Emre Arslan, Uzmanlık Eğitimi Bitirme Sınavı’nda başarılı oldu.

Sınavda jüri olarak KSBÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Cem Algın, Genel Cerrahi AD Başkanı Prof. Dr. Faik Yaylak, Genel Cerrahi AD öğretim üyesi Doç. Dr. Sezgin Zeren, Anesteziyoloji ve Reanimasyon AD Başkanı Prof. Dr. Canan Balcı, Kadın Hastalıkları ve Doğum AD Başkanı Prof. Dr. Nadi Keskin yer aldı.

Sınavda başarılı olan Arslan’ı, Dekan Prof. Dr. Algın, jüri üyeleri ve akademisyenler tebrik etti.

Okumaya devam et

Sağlık

Evliya Çelebi’de yeni başhekim Erarslan

Yayınlanan

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği görevine, Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalından Doktor Öğretim üyesi Sertaş Erarslan atandı.

Başhekimlik vazifesini vekaleten yürüten Uzman Doktor Mustafa Yılmaz’dan devralan Erarslan, halka sunulan sağlık hizmetlerinin artarak devam edeceğini ifade etti.

Okumaya devam et

ÇAVDARHİSAR

Kütahya’da bir köy karantinaya alındı

Yayınlanan

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesine bağlı Çam köyünün Covid-19 vakalarındaki artış nedeniyle 8 gün süreyle karantinaya alındığı bildirildi.

Çavdarhisar İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararı gereğince Çam köyünde 8 gün süreyle karantina uygulaması başlatıldı. Yapılan açıklamada, karantina bölgesindeki vatandaşların ihtiyaçlarının Vefa Sosyal Destek ekipleri ile ilgili kurumlarca karşılanacağı kaydedildi.

Öte yandan, karantina kararının ardından köyün giriş ve çıkışlarında İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerinin kontrol noktası oluşturduğu görüldü.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya’da aşı seferberliği

Yayınlanan

– Kütahya’da aşı seferberliği
– 576 bin nüfuslu Kütahya, koronavirüs vaka artışında Ege bölgesi birincisi
– Kütahya İl Sağlık Müdürü Mehmet Erşan:
– “Kütahya’da hedef nüfusun yüzde 81,6’na ulaştık”

Kütahya’da, Covid-19 ile mücadele tüm hızıyla devam ediyor. Hedef nüfusta ikinci doz aşını yaptıranların oranın yüzde 67,6 olarak açıklandığı Kütahya’da, aşıları tanımlı oldukları halde hiç aşı olmayanlar ise 97 bin olarak açıklandı.

Açıklanan son haritada her yüz binde 272,59 olan Kütahya yüksek riskli iller arasında olmayı sürdürüyor. Son bir ayda yoğun bakımda yatan hasta sayının neredeyse iki katına çıktığını ve aşıları tanımlı olduğu halde hiç aşı yaptırmayan 97 bin vatandaşın olduğunu söyleyen Kütahya İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Erşan herkesi aşı olmaya davet etti.

“Vatandaşlarımızdan istediğimiz, talebimiz aşılarını yaptırmaları ve hem kendilerine hem de sevdiklerinin sağlıklarını korumaları” diyen Erşan, “Vakalar ile ilgili olarak maalesef artış trendi devam ediyor. Havalarında soğuması ile birlikte kapalı mekanlarda daha fazla vakit geçirir olduk, hareketlilikte çok fazla malumunuz dolayısı ile bu vakaları olumsuz yönde yansıyor. Şuan Delta varyantı hakim varyant ve hızlı bulaşan bir varyant olarak Kütahya’da da açıklanan son rakamlara göre yüz binde 272 olarak halen yüksek riskli iller arasında yer alıyor maalesef. Bakanımız Fahrettin Koca’nın açıklamış olduğu aşı ile ilgili verilerde birinci dozu tamamlanan Kütahya’da hedef nüfusun yüzde 81,6’ya ulaştık ve ikinci dozda ise 67,6 olarak açıklandı. Bu iyi bir rakam elbette ama gönlümüzden geçen hedef nüfusun tamamı aşılanmasını istiyor. Şuan Kütahya’da tanımlanmış hedefin nüfusta 97 bin civarından hiç aşı yaptırmamış vatandaşlarımız var. Bardağın boş tarafından da bakmak zorundayız, onlarda aşılarını yaptırdığı zaman biz güçlü bir duruma geçmiş olacağız. Vatandaşlarımızdan istediğimiz, talebimiz aşılarını yaptırmaları ve hem kendilerine hem de sevdiklerinin sağlıklarını korumalarıdır. Son bir ayda bizlerin hastane yük arttık maalesef. Vaka sayıların artışları ile beraber yatan hasta sayılarımız arttı, yoğun bakımda yatan hasta sayımız neredeyse ikiye katladı, boşluklarımız olmasına rağmen bu bizi ürkütüyor tabi ki. Geçen sene Kasım ayı bizim Covid-19 açısından en yoğun vakaların yaşadığımız, hastane dolulukları açısından en yoğun dönemdi. Kış dönemine giriyoruz aşılarımızı tamamlamaz isek yine bu artış bizim istemediğimiz yerlere gelecek. Ama şunu söyleyebilirim, geçen seneye göre yatan hasta sayımız geçen seneye göre daha az bunu da aşının etkisine bağlıyoruz. Eğer bu düzeyde bir aşılama olmasaydı hastanelerde ki yükümüz çok daha fazla olacaktı. Çok şükür aşının bu pozitif etkisini burada gördük. Aşılarını yaptırmayan vatandaşlarımızda aşılarını tamamlatırlarsa inşallah kış dönemini daha rahat geçirmiş olacağız” ifadelerini kullandı.

576 bin nüfuslu Kütahya’nın, halen koronavirüs vaka artışında Ege bölgesi birincisi durumda olduğu kaydedildi.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya’da Engelsiz Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezi inşaatı tamamlandı

Yayınlanan

AK Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, inşaatı tamamlanan Engelsiz Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezinin kısa zaman içinde hizmet vermeye başlayacağını ifade etti.

Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünce yapılan ve inşaatı tamamlanan Engelsiz Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezinde incelemelerde bulunan İl Başkanı Sebahattin Ceyhun,” Bakım merkezimizin içerisinde engellilerimize yönelik sadece barınma hizmeti verilmeyecek, aynı zamanda bakımları ile birlikte rehabilite edilmelerine yönelik çalışmalarda yapılacaktır. Engellilerimiz için hazırlanan hoby bahçeleri, atölyeler ve spor alanlarımız bireylerimizin nitelikli zaman geçirmesine imkan sağlayacak. Bakım Merkezimizde 72 engelli bireye hizmet verecek şekilde planlandı. Bir idari bina ve iki bloktan oluşan merkez 7 bin metrekare alanda inşa edilecek. 8 daireden oluşan yaşam evleri 250’şer metrekare genişliğinde olacak her birinde 9 engelli vatandaşımız rehabilite edilecek” dedi.

Okumaya devam et

Sağlık

Kütahya, vaka sayısında Ege bölgesinde ilk sırada olmayı sürdürüyor

Yayınlanan

Kütahya, 272,59 ile her yüz binde bir vaka sayısına göre Ege bölgesinde ilk sırada olmayı sürdürüyor.

Kütahya, Ege bölgesinde en çok vaka görülen il olmayı sürdürüyor. Açıklanan haritaya göre her yüz bin kişide görülen vaka sayısı Kütahya’da 226,29’dan 272,59 çıkarak Ege bölgesinde en çok vakaya sahip il olmaya devam etti.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan haritada 4-10 Eylül tarihlerinde en çok vaka artışının olduğu iller ise Kilis, Erzincan, Malatya, Karabük, Kastamonu, Erzurum, Adıyaman, Kayseri, Tokat, Sinop oldu. Ege bölgesinde ise 272,59 ile Kütahya ilk sırada yer alırken 199,62 ile Afyonkarahisar ikinci, 97,72 ile Uşak ise üçüncü sırada yer aldı.
Vatandaşlar ise vakalardaki artışın nedeni ile olarak maske ve mesafe kuralları uyulmaması olduğuna dikkat çekti.

Okumaya devam et

Sağlık

KSBÜ’nün ‘Aşıya davet’ klibi izlenme rekoru kırdı

Yayınlanan

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin (KSBÜ), vatandaşları aşıya teşvik etmek için hazırladığı klip sosyal medyada tıklanma rekoru kırdı.
Kentin tarihi ve turistin bölgelerinin yer aldığı görüntüler, üniversitenin sosyal medya hesaplarında kısa sürede izlenme rekoru kırdı.Kilipte KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, öğretim üyeleri ve öğrencileri rol aldı
Rektörlükten yapılan açıklamada, “Türkiye’nin Sağlık Temalı Devlet Üniversitesi Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Ailesi olarak, hazırladığımız ‘Aşı için çal’ projesi kapsamında, ‘İbrişim örmüyorlar’ türküsünü seslendirildi. Aklımızda sağlık kalbimizde mavi günler. Sağlıklı bir gelecek için, siz de lütfen aşınızı olunuz” denildi.

Okumaya devam et

İLÇE HABERLERİ

Tavşanlı’da kan bağışı etkinliği

Yayınlanan

Kütahya ve ilçelerinde kan alımlarını sürdüren Kütahya Kızılay Kan Bağış Merkezi’nde görevli sağlık ekibine Tavşanlı ilçesinde yağmur yağışına rağmen 55 ünite kan bağışında bulunuldu.
Tavşanlı halkına teşekkür eden Kütahya Kızılay Kan Merkezi Doktoru Mehmet Güzeldülkar, “Yağmur yağışına rağmen beklediğimizin üzerinde kan bağışı gerçekleşti. Kan bir sefere mahsus değil, sürekli ihtiyaçtır. Kızılay tırı dün, bugün ve yarın da Cumhuriyet meydanında bağışçılar için bulunacak.” dedi.
Kızılay tırının hafta sonu da Kütahya merkez Sera AVM önünde iki gün konuşlanacağı ve iki gün kan bağışı kabul edileceği bilgisi edinildi.

Okumaya devam et

Sağlık

Vali Çelik: “Bağımlılıkla hep birlikte mücadele etmeliyiz”

Yayınlanan

Kütahya Valisi Ali Çelik, madde bağımlılığıyla mücadelenin tek bir kurum, kuruluş ya da bireysel mücadeleyle başarıya ulaşamayacağını söyledi.
Vali Ali Çelik, “Cephelerde siperleri sağlamlaştırmak, tahkim etmek, safları sıklaştırmak çok önem arz ediyor. Yeşilay’ın bağımlılıkla mücadele çalışmalarına hep birlikte destek olacağız. Toplumun her kesiminin, paydaşının taşın altına elini koyma zorunluluğu var. Bize düşen ne varsa yapmaya hazırız” dedi.

Bağımlılıkların yalnızca kişiyi değil, çevresini ve toplumu da olumsuz etkilediğini kaydeden Vali Çelik, toplumun temel dinamiği olan ailenin korunması ve güçlendirilmesi için birlikte mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.
Yeşilay’ın bağımlılıkla mücadelede en önemli projelerinden biri olan Yeşilay Danışmanlık Merkezi’nin aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadelede ciddi desteği olduğunu söyleyen Vali Çelik, “Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz, kolluk birimlerimiz ve Yeşilay Danışmanlık Merkezimiz koordineli çalışıyor. Bir yıldır faaliyette olan YEDAM, şu an 100 danışanına ücretsiz sosyal ve psikolojik destek veriyor. YEDAM’ın bilinirliği mücadeleye büyük bir katkı sunacaktır, bu konuda basın mensuplarının desteği oldukça önemli” diye konuştu.

Okumaya devam et

3. SAYFA

Kütahya’da Fatih Anadolu Lisesi’nde bir sınıf daha karantinaya alındı

Yayınlanan

Kütahya’da Fatih Anadolu Lisesi’nde, Covid-19 testi sonrası 10-A şubesinden sonra, 10-D sınıfı öğrencileri de karantinaya alındı.
Alınan bilgiye göre, Akkent Mahallesi’ndeki Fatih Anadolu Lisesi 10-A sınıfındaki 3 öğrencinin Covid-19 testleri pozitif çıkınca sınıftaki öğrencilerin tamamı 5 gün önce karantinaya alınmıştı. Aynı lisenin 10-D sınıfında da öğrencilerde de Covid-19 belirtileri görülünce test yapıldı. Okula gelen filyasyon ekipleri, 10-D sınıfındaki öğrencilerden beşinin testinin pozitif çıkması üzerine sınıftaki tüm öğrenciler evlerinde karantinaya alındı.

Okumaya devam et

KÜTAHYA'DA EN ÇOK OKUNANLAR